E oficial: Crin Antonescu este nominalizarea PNL la functia de premier, in cazul in care aceasta le va reveni liberalilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2009, 16:26 Actualitate | Politic


 documente
(14 Dec 2009) DOC, 96KB
"Delegatia Permanenta a partidului a decis sa ma desemneze candidat la functia de premier, in cazul in care aceasta pozitie va reveni PNL. Noi vom negocia cu toate partidele parlamentare, inclusiv PDL, dar respingem ferm ideea ca Guvernul trebuie sa fie alcatuit in jurul PDL. Guvernul se constituie in jurul unui program de guvernare si al unor principii, nu in jurul unui partid care, ajutat de intrumentele prezidentiale ale lui Traian Basescu, incearca sa se transforme intr-un partid-stat", a declarat liderul liberal Crin Antonescu, la finalul sedintei Delegatiei permanente a PNL.

El a anuntat ca sedinta Delegatiei Permanente a PNL s-a incheiat prin votarea unei hotarari care contureaza o pozitie de principiu a liberalilor, in contextul crizei politice:
  • "Fidel proiectului sau la o buna guvernare, la un Guvern capabil, isi asuma disponibilitatea de a intra intr-o coalitie de guvernare, cu anumite conditii. PNL va negocia cu toate partidele parlamentare, inclusiv PDL, dar respinge ferm ideea ca Guvernul trebuie sa fie alcatuit in jurul PDL. Guvernul se constituie in jurul unui program de guvernare si al unor principii, nu in jurul unui partid care, ajutat de intrumentele prezidentiale ale lui Traian Basescu, incearca sa se transforme intr-un partid-stat".
  • "Daca Traian Basescu castiga alegerile prezidentiale, nu inseamna automat ca Guvernul se constituie in jurul PDL. Pentru constituirea Guvernului e nevoie de partidele parlamentare", a adaugat Crin Antonescu.
El a mai anuntat ca Delegatia Permanenta a PNL a desemnat o echipa de negociatori cu celelalte partide, in vederea constituirii unei coalitii, din care liderul PNL face parte alaturi de prim-vicepresedintele Ludovic Orban, de secretarul general al formatiunii, Radu Stroe si de vicepresedintii Varujan Vosganian si Relu Fenechiu: "Ii voi contacta pe Emil Boc, Mircea Geoana si Marko Bela. Cred ca negocierile pot incepe chiar de maine", a adaugat Crin Antonescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9400 vizualizari

  • -34 (54 voturi)    
    Premier PNL (Luni, 14 decembrie 2009, 16:30)

    kolo [anonim]

    E o conditie la care nu trebuie sa renuntati.
    Si PSD si PD-L sunt, de fapt, FSN. PUNCTUM.
    • +13 (21 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 14 decembrie 2009, 16:54)

      [anonim] i-a raspuns lui kolo

      • +5 (11 voturi)    
        Mda (Luni, 14 decembrie 2009, 17:06)

        kolo [anonim] i-a raspuns lui

        Pai tocmai pt ca PNL=Patriciu ar trebui sa nu fie acceptati de PD-L la guvernare.
        Nu-i asa? Mie asa mi se pare corect, radukku
        • +11 (13 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 14 decembrie 2009, 17:29)

          [anonim] i-a raspuns lui kolo

          • +7 (7 voturi)    
            Componenta comisiei de ancheta (Luni, 14 decembrie 2009, 18:09)

            MIhaela [anonim] i-a raspuns lui

            cred ca spune totul.Nici PNL nu vrea la guvernare cu PDL(pai nu a fost frumos cu PSD-ul?), nici PDL nu poate negocia cu Orban( care nici nu poate pronunta numele lui Basescu fara sa-i adauge o injuratura).Deci "proiectul Crin" e nascut gata mort .
          • 0 (0 voturi)    
            din contra (Marţi, 15 decembrie 2009, 8:34)

            naiv [anonim] i-a raspuns lui

            eu cred ca PNT-CD e pe cale sa reinvie. Cu talibanii eliminati (Opris, R.Sarbu etc) are sansa de a deveni pragmatic si de dreapta moderna. PNL are un grup de talibani la conducere (si culmea ca nu sunt talibani doctrinari) care va duce la sciziune sau stingere.
    • +13 (13 voturi)    
      astia si-au pus in cap (Luni, 14 decembrie 2009, 17:16)

      geordan [anonim] i-a raspuns lui kolo

      sa piarda si parlamentarelea anticipate, adica sa iasa cu totul din parlament. parca spuneau ca vor binele tarii... asa bun simt, mai rar! speram sa se rareasca!
      • -9 (9 voturi)    
        Bre, POSTACI porocalii (Luni, 14 decembrie 2009, 17:49)

        kolo [anonim] i-a raspuns lui geordan

        Ia mai luati o pauza si nu mai muriti de grija PNL si a lui Antonescu.

        Hai, treceti si faceti Guvern singuri. Ca numai gura e de voi.
        • +6 (6 voturi)    
          Da sa traiti! (Luni, 14 decembrie 2009, 18:10)

          maolina [utilizator] i-a raspuns lui kolo

          Asa o sa facem.PNL-ul si Crin pot sa moara si singuri de grija lor
        • +2 (2 voturi)    
          nonpostac (Luni, 14 decembrie 2009, 18:35)

          MARIA [anonim] i-a raspuns lui kolo

          nu sunt postac porocaliu cum zici tu,asa ca,lasa/ne...lasa/ne....
    • +8 (8 voturi)    
      Ori Crin a baut apa dupa Geoana... (Luni, 14 decembrie 2009, 17:39)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui kolo

      ...ori prostanacul la infectat cand sareau ca bezmeticii pe scena!
      Crin nu intelege ca s-a terminat concursul de cel mai mare prostanac? Cat de copil trebuie ca este (ai grija la pumnul lui Base!) sa crezi ca mai poate obtine functia de premier!
      Daca obtine o functie de subsecretar sa zica saru'mana!
      • 0 (0 voturi)    
        de fapt (Luni, 14 decembrie 2009, 23:15)

        radu [anonim] i-a raspuns lui andrei

        daca ai gandi ai vedea ca antonescu nu se vede premier, ci vorbeste la cacealma pentru ca stie ca basescu nu ar pune niciodata un premier care sa nu ii zica saru-mana dupa experienta cu tariceanu . din partea mea: succes la guvernare singuri, nu stiu de ce va agitati atata si nu ii lasati pe adevaratii liberali in pace
    • +3 (3 voturi)    
      locul 3...... (Luni, 14 decembrie 2009, 18:51)

      agora [anonim] i-a raspuns lui kolo

      PNL a invatat lectia UDMR :santajul ; Crin e ...obraznicatura care a observat ca daca latra mai tare se poate intampla ceva Oare se chiar vede in postura de prim-ministru ???Nu-si da seama ca nu i se potriveste palaria ????E bun doar de blufuri
      • 0 (0 voturi)    
        si daca? (Marţi, 15 decembrie 2009, 8:36)

        cinic [anonim] i-a raspuns lui agora

        decideau in delegatia permanenta ca pamantul e plat?
    • 0 (0 voturi)    
      refuzat la export? (Marţi, 15 decembrie 2009, 8:42)

      memorie [anonim] i-a raspuns lui kolo

      Ipocrin nu voia decat persoane pe alese la guvern. Sa recapitulam la Ipocrin: repetent la facultate, chiulau in parlament, pe locul 2 in colegiu la parlamentare, pe locul trei la prezidentiale. Si acum vrea locul 1?
  • +27 (35 voturi)    
    ??? (Luni, 14 decembrie 2009, 16:31)

    Laur X [anonim]

    "Unde esti tu Tepes, Doamne?
    Ca punand mana pe ei,
    Sa-i impartzi in doua cete, de nebuni si de misei,
    Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
    Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni!"
  • +29 (37 voturi)    
    D-l Crinisor ati frecventat gradiniţa de copii ?! (Luni, 14 decembrie 2009, 16:33)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    D-l Crinisor ati frecventat gradiniţa de copii ?!
    Cred că sunteţi, după vârstă, în grupa mică.
  • +40 (48 voturi)    
    Crin e cu capul! (Luni, 14 decembrie 2009, 16:33)

    dl K [anonim]

    Frate, asta e cu capul!
    Deci, in opinia lui, orice partid care vrea sa aiba un primmnistru(si orice partid vrea, cu exceptia celor pentru care strugurii sunt acri) vrea, de fapt, sa se transforme in partid-stat.
    Rau mai pute bunul simt cand este ambalat in burduf de caine!
  • +27 (35 voturi)    
    Crin (Luni, 14 decembrie 2009, 16:33)

    Ion [anonim]

    Antonescu este cea mai mare marioneta. Se vad clar sforile.
    • 0 (0 voturi)    
      oare? (Luni, 14 decembrie 2009, 23:17)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Ion

      refuzand o alianta cu pdl-ul si astfel ocazia pnl-ului si a lui patriciu de a fi la guvernare, nu arata ca este un om cu coloana, care nu poate fi controlat prea usor?
      • 0 (0 voturi)    
        nici vorba (Marţi, 15 decembrie 2009, 0:13)

        toro [anonim] i-a raspuns lui radu

        Ai dreptate. Crin nu poate fi controlat pur shi simplu pentru ca nici el nu se poate auto-controla. Omul nu are coloana, nu are program politic shi e doar obraznic.
        Iar subtilitatea postului tau, ca printr-o minune Crin ar vrea sa muste mana lui Patriciu este doar atat, o subtilitatea fara corespondent in realitatea. Crin este un caz patologic. Shi cu cat iese mai repede din scena cu atata mai bine.
  • +23 (29 voturi)    
    pt. domnu´crin.. (Luni, 14 decembrie 2009, 16:34)

    marlene [anonim]

    ce calitati va fac reponsabil si capabil pt. aceasta functie?? parca spuneati ca doriti linsiti? Unde este acea liniste? Incalacti voita a 25% din alegatorii acestei tari??
    • +28 (30 voturi)    
      e arivato zampano (Luni, 14 decembrie 2009, 16:42)

      zampano [anonim] i-a raspuns lui marlene

      e din nou vremea bufonilor, declaratiile se schimba la 24 ore
  • +32 (36 voturi)    
    sinucigasi (Luni, 14 decembrie 2009, 16:35)

    alpha [utilizator]

    pnl este pe drumul fara de intoarcere al pntcd. pace lui.
    • +2 (6 voturi)    
      Poate totusi nu (Luni, 14 decembrie 2009, 16:48)

      RingWraith [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      http://www.petitieonline.ro/petitie/scrisoare_deschisa_catre_neagu_djuvara-p55605047.html
    • +2 (2 voturi)    
      sa dispara din politica! (Luni, 14 decembrie 2009, 17:41)

      onest [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Haideti toti, cu mic, cu mare, sa-i trimitem acolo unde merita, daca nu-i duce mintea mai mult. Dumnezeu sa-i ierte, ca nu stiu ce fac!
  • +30 (34 voturi)    
    Crin Tata (Luni, 14 decembrie 2009, 16:35)

    Arizonian [utilizator]

    Intr-adevar un guvern se formeaza in jurul unui plan de guvernare, insa daca nu are sustinerea in parlament, asa zisul plan de guvernare este vorba goala.

    Si ca sa ajungi sa guvernezi, trebuie sa cam lasi orgoliile si caposenia deoparte.

    PNL era pregatit de mariaj cu PSD cu un premier neutru si acum pretind nici mai mult nici mai putin de un prim ministru?

    Asa tupeu mai rar.
    • 0 (0 voturi)    
      daca ai urmari si altceva (Luni, 14 decembrie 2009, 23:21)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Arizonian

      decat hotnews, ai afla ca antonescu a declarat azi ca s-ar alia in conditiile in care s-ar desemna un premier capabil si neutru (gen isarescu, johannis, etc)
      • 0 (0 voturi)    
        adica (Marţi, 15 decembrie 2009, 8:39)

        pragmatic [anonim] i-a raspuns lui radu

        exact cei ce (stia sigur) ca nu vor sa fie premieri. Ia propune-i Daianu, Croitoru, Razavan Ungureanu sa vezi cum te refuza.
        • 0 (0 voturi)    
          pai (Marţi, 15 decembrie 2009, 12:35)

          radu [anonim] i-a raspuns lui pragmatic

          razvan ungureanu numai neutru nu e, de daianu nu am auzit, iar pe croitoru pun pariu ca nici base nu are curaj sa il puna premier, pentru ca chiar daca pare usor controlabil nu este chiar de speta lui boc, lui livache sau a udrei
  • +18 (20 voturi)    
    pe lungul drum (Luni, 14 decembrie 2009, 16:35)

    caius ursu [anonim]

    da la partidul remorca la partidul stat, dl antonescu si compania (nicolai, orban etc) par sa piarda din substanta groasa a sentimentelor ignobile si sa capete ceva reflexe rationale, chiar daca sub presiunea unor colegi care gindesc totusi cu capul; vorbeam de reconciliere si bun simt, un inceput modest, dar totusi un pas inainte
  • +30 (32 voturi)    
    Antonescu premier ? (Luni, 14 decembrie 2009, 16:35)

    Alex [anonim]

    Pentru a fi premier apreciez ca trebuie o pregatire in domeniul tehnic, economic sau juridic , pentru a intelege macar in parte problemele complexe ale tarii.
    Dl Antonescu este istoric , a ramas repetent de doua ori conform biografiei de campanie si vrea sa fie premier . Liberalii au in spate 18-20 % din electorat si pretentii exagerate.
  • +28 (30 voturi)    
    eu zic (Luni, 14 decembrie 2009, 16:36)

    cristi [anonim]

    sa te asezi in opozitie... cum ai vrea sa ajungi tu premier???iar scandal peste scandal?? tu care defilai cu comunistul de gioana pana mai acum cateva zile? in niciun caz!!!
  • +27 (27 voturi)    
    demisia? (Luni, 14 decembrie 2009, 16:36)

    zarzare [utilizator]

    Parca ne promitea Antonescu ca isi da demisia si ca se retrage din politica daca nu iese Geoana. Inca mai asteptam ...

    Anyways, deci ramane PNL in opozitie si se vor ocupa de tot felul de comisii de ancheta a fraudari alegerilor impreauna cu PSD. Vor continua scandalul, vor mai incerca odata sa il elimine pe Basescu.

    Nimic nou sub soare ... asta e politica "noua" pe care ne-o promiteau Geoana si Antonescu.
  • +23 (23 voturi)    
    premier crin? bo viceguvernator! (Luni, 14 decembrie 2009, 16:37)

    el [anonim]

    din pacate gruparea antonescu merge pe aceeasi linie: conditii imposibil de acceptat!
    crin premier e la fel ca si bo la bnr! sa fim seriosi!!
  • +23 (23 voturi)    
    pai da (Luni, 14 decembrie 2009, 16:37)

    gechi [anonim]

    daca de presedinte n-ai fost bun, sa incercam si premier. Si ca o coincidenta, si aici tot cu Geoanavad ca te bati, ca si el vrea premier acum(i-a zis soacra ca dupa ce Mihaela a fost prima doamna doar o noapte, daca n-o face premiera doamna il da afara din casa). Oare ce veti face cu Johannis?
    • +10 (10 voturi)    
      Proiectul Crin? (Luni, 14 decembrie 2009, 16:48)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui gechi

      ???
  • -17 (21 voturi)    
    Bravo... (Luni, 14 decembrie 2009, 16:37)

    Gigi [anonim]

    ...bravo Crin...asa, tare pe pozitii. Nici nu e nevoie sa intrati in Guvern daca ii sustineti din Parlament pe baza unui program. Asta da dovada de maturitate politica...spre deosebire de ahtiatii dupa ciolan din alte partide.

    Nu ziceau "fanii" PDL ca nu vor "linistea" propusa de MG/alianta PSD-PNL? Lasa asa cum e acum...cu scandalul la usa (guvern minoritar)...poate asa se mai intampla si cate o decizie buna pentru tara. Daca isi innoada iar cozile ...
  • +22 (22 voturi)    
    Cioara de pe gard... (Luni, 14 decembrie 2009, 16:37)

    ddanescu [utilizator]

    ... pentru ca PDL nu ii va da nicioadata functia de premier. Nea Calin incepe, ca si Geoana, sa-si faca un talent din a castiga exact zero.
  • +21 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 14 decembrie 2009, 16:37)

    zet [anonim]

  • +18 (18 voturi)    
    Cred (Luni, 14 decembrie 2009, 16:37)

    mos ion roata [utilizator]

    ca asta a mancat matraguna! trebie sa fie tare tampit sa creada ca cineva il va desemna PM. Dupa anticampania pe care i-a facut-o lui geoana,dupa insuccesul din alegeri,dupa tampeniile debitate in ultimul timp eu nu il mai vad in conducerea centrala a pnl,poate ceva pe la tulcea,in comisia de turism sau in cea ocrotirea animalelor dar nu mai mult de numarul 3 sau 4.
  • +18 (18 voturi)    
    La unii dictatura la altii nu (Luni, 14 decembrie 2009, 16:37)

    A Dandanache [utilizator]

    Am inteles, daca un partid cere functia de prim-ministru atunci ne paste dictatura. Daca PNL cere functia de prim-ministru aia atunci este democratie. Presupun ca tot pe aceeasi "logica" guvernul trebuie facut in jurul partidului celui mai mic ca sa evitam "dictaturile". Pai in cazul asta guvernul trebuie facut in jurul UDMR, sau mai bine, al minoritatilor.
    • +2 (2 voturi)    
      pai da, e revolutia bunului simt.....bleah (Luni, 14 decembrie 2009, 19:21)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui A Dandanache

      Pai voi nu vedeti ca PeNaLii astia au revolutionat bunul simt cu revolutia lor? Pai sa vinzi mizeriile astea pe post de bun simt , iti trebuie mult tupeu...si in politica romaneasca vad ca putin au tupeul ordinar pe care il afiseaza Crin.....
      Crin se pare ca e ca un copil frustrat care daca pierde jocul vrea sa traga si pe altii dupa el....partidul ar mai fi avut o sansa dar fara Crin....
      Unii faceau o observatie buna pe acest forum - Crin pretinde mai mult acum ca a pierdut decat daca ar fi castigat.... care e logica daca nu nesimtire cat cuprinde.....
  • +19 (19 voturi)    
    no asta e atitudine dictariala! (Luni, 14 decembrie 2009, 16:37)

    politic [anonim]

    Asta da atitudine dictatoriala, nedeschisa la negociere si limitata la propriile-i idei!

    Concluzia mea e ca baiatul asta care a obtinut putin peste 25% din voturi si-o cam ia in cap si prea se crede a tot puternic.

    In turul 1 mi-a facut impresie buna.. si l-am votat. Acum imi dau seama ca a fost doar o impresie.. nimic mai mult
  • +24 (24 voturi)    
    desigur (Luni, 14 decembrie 2009, 16:38)

    rakkone [utilizator]

    Iar in cazul in care desemnarea presedintelui galaxiei revine PNL, tot Crinutza va fi cel delegat de partid sa ocupe si aceasta functie
  • +17 (17 voturi)    
    oare ? (Luni, 14 decembrie 2009, 16:38)

    stan papuse [anonim]

    programul de guvernare a apropiat PNL-ul de PSD ?
  • +16 (16 voturi)    
    Ce-si bat joc astia de tine, mai Crine! (Luni, 14 decembrie 2009, 16:38)

    Claude [anonim]

    ... pe tine te lasa sa te joci cu jucarica ta in coltul salii in timp ce ei pun al presedinte la PNL :)) Se pare ca o iei incetisor pe urmele lui Geoana.
  • +21 (23 voturi)    
    Corect,... (Luni, 14 decembrie 2009, 16:38)

    Batranul rege Lear [anonim]

    un guvern puternic trebuie sa fie in jurul unui program si principii de dreapta. Deocamdata, singurul partid care incearca sa incropeasca un guvern de dreapta este PDL. Restul, nu merita comentarii.
  • +21 (21 voturi)    
    geaca (Luni, 14 decembrie 2009, 16:38)

    traiang [utilizator]

    Lasa-ne Crin am vazut cand ai schimbat geaca rosie ! O tura ar fi bine sa stai pe tusa !
  • +16 (16 voturi)    
    Nemernic mai e Antonescu , asta (Luni, 14 decembrie 2009, 16:39)

    Katana [anonim]

    Decit guvern cu nenorocitii astia liberali , mai bine la anticipate .

    Daca se mai umilesc mult pdl-istii , sa-i determine pe shulfele astea penale sa guverneze tara , inseamna ca sunt niste idioti fara singe in instalatie !

    Dementul ala de Antonescu , juiseaza cind este vorba sa apara pe sticla , in rest este doar un comunistoid jegos , poate mai jegos decit multi alti comunistoizi din PSD.
    • +1 (11 voturi)    
      Doamne cata ura ai in tine... (Luni, 14 decembrie 2009, 16:45)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui Katana

      Vezi ca ura de obicei iti scade capacitatea de a gandi cum trebuie...adica obiectiv.
      Antonescu este pur si simplu un incompetent...si atat.
    • -7 (7 voturi)    
      pedeleprele se agita (Luni, 14 decembrie 2009, 17:10)

      samurai [anonim] i-a raspuns lui Katana

      ramana la parerea ca pedeleprele ar trebuie s aguverneze singure desi s-a dovedit ca nu au habar . Po`ate doar asa te vei trezi, tu, popor roman idiot care votezi, inexplicabil cu boc, udrea, berceanu, blaga, eba si basescu....
      Dra vor veni sarbatorile si vei ramane popor fara de paine si iti vei vedea copiii plangand de foame iar tie ti se vor cere sacrificii...
      Rabda acum, si fii mandru ca boc e liber, ca ritzi rade in barba de tine, ca umbrarescu, popoviciu si toti adevaratii moguli fac in continuare bani pe spinarea ta popor dobitoc ce votezi aiurea de ani de zile...
      • +1 (1 vot)    
        mai schimbati bai canalul, (Luni, 14 decembrie 2009, 18:14)

        maolina [utilizator] i-a raspuns lui samurai

        ca v-ati tampit cu uitatul la telenovele melodramatice. Pai sarbatorile sunt peste cateva zile, si deja ne-am gandit ca nu o sa avem paine.Prin urmare ne-am comandat cozonac.
      • +1 (1 vot)    
        Dl. Geoana, dvs sunteti? (Luni, 14 decembrie 2009, 21:47)

        nick [anonim] i-a raspuns lui samurai

        Va intelegem, sunteti suparat....Nu-i nimic, toate trec, vor mai fi alegeri. Pentru postul de primar la Macin v-ati gandit sa candidati? Cu o campanie buna, cu niste consilieri americani si ajutat de cateva televiziuni s-ar putea sa reusiti. Pana atunci luati tratamentul, relaxati-va :) o perioada, incercati sa nu mai postati comentarii acide pe net ca va creste tensiunea si nu mai insultati poporul roman ca nu da bine la campania de revolutionare a bunului simt.
  • +26 (28 voturi)    
    Pfffff.... (Luni, 14 decembrie 2009, 16:40)

    bgd [anonim]

    1. Oricat mi-as fi dorit ca aceasta pozitie sa revina PNL-ului...asa ceva este imposibil. Basescu nu va accepta niciodata sa nu aiba control asupra Guvernului.
    2. Antonescu ?!?!?!?!?! Ce experienta are omul asta ? Ce pregatire ? Cum e posibil ca un grup de oameni (membrii PNL) sa desemneze cred ca cea mai incompetenta persoana pt postul de premier ?
    Deja nu mai este amuzant.... Prostia vad ca e prezenta absolut peste tot, iar asta e un lucru rau pt noi.
    • +5 (5 voturi)    
      in sfarsit..un comentariu f. pertinent.. (Luni, 14 decembrie 2009, 16:50)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui bgd

      un plus. :)
  • +15 (17 voturi)    
    Antonescu revine (Luni, 14 decembrie 2009, 16:40)

    URSUL ALB [utilizator]

    De când trădători pun condiţii învingătorilor lor?
    Cred că PD-L nu va face greşeala imensă să vă primească alături de el la guvernare.
    Cred că PNL trebuie deratizat puternic la nivel de conducere, cred că PNL va trebui să ia distanţă faţă de Patriciu şi după aceea ...negociem.
    În locul celor de la PD-L mi-aş asuma actul guvernării şi aş cere sprijin în Parlament.
    Şi l-aş primi în mod sigur şi de la cei care , totuşi, iubesc această ţară dar şi de la cei care nu vor să-şi piardă locul călduţ pe care-l ocupă acum în cel mai înalt for al României.
    Atenţie PD-L!!!
  • +15 (15 voturi)    
    Dl. Crinu (Luni, 14 decembrie 2009, 16:41)

    Dogaru [anonim]

    Dl. Crinu, cel iubit de mamitzica, mamare si tanti Zoe, se afla inca in compartimentul pt. o singura persoana!
  • +15 (15 voturi)    
    adica poti sa fii... (Luni, 14 decembrie 2009, 16:42)

    dalliah the doomslayer [anonim]

    ... si prim ministru!!!!

    esti centaur ma Crine... presedinte, prim ministru, sef de partid.. cum naiba nu si-au dat seama romanii ce bun esti si te-au votat doar 20%??
    ... ia mai zi tata, ce posturi mai poti ocupa? ministrul sanatatii? merge? saaau sa zicem la finante? stii cum e cu calculele alea?

    nu de alta, dar prin campanie ai avut program economic 0 - pana si Geoana-cel-etern-uimit-de- rezultatele-finale a spus mai multe decat tine (ca erau aiureli sau nu, nu mai discutam).

    in fine, eu cred ca o sa faceti guvern cu prietenul tau Base si contrar tuturor afirmatiilor tale, primul ministru NU va fi liberal. ia sa vedem ce iese....
  • +13 (13 voturi)    
    Ete fleosc! (Luni, 14 decembrie 2009, 16:43)

    simion [anonim]

    Domnule Antonescu, nu ma face sa regret ca te-am votat! Ai spus ca nu vrei premier. Nici nu te pricepi! Nu esti bun de premier.
    De ce dracu nu sunteti in stare, nici voi nici ceilalti sa scoateti un om ca lumea din caciula. Toti spuneti ca aveti o groaza de specialisti si cand colo in luminile rampei se afla, in diverse pozitii de-a lungul timpului o mana de oameni.
    Chiar nu sunteti in stare sa gasiti un om ca lumea, neimplicat politic, sa fie premier? Te-am votat pentru Johannis si am crezut cand ai spus ca nu vrei sa fii premier. Cine te-a invatat sa-ti calci cuvantul?
  • +5 (5 voturi)    
    Suite asa (Luni, 14 decembrie 2009, 16:43)

    Gica [anonim]

    Suite asa votezi cu PDLu impotriva lu PNL-u si ajungi sa te conduca tot PNL-u cum a fost dealtfel si cu PSD-u cand tugulanu a votat cu PDL-u ca sa dea jos PSD-u.
    Adica cum votezi cum nu votezi, tot un drak este.
    Cred ca emigrez in Konko !
  • +10 (10 voturi)    
    Va fi greu sa nu minti! (Luni, 14 decembrie 2009, 16:43)

    mirela [anonim]

    Asa spunea Crin stiind ca intra in combinatie cu partidul mincinosilor de la PSD. "Nu vreau nici o alta functie daca nu voi fi ales presedinte, nici presedinte de senat nici premier!" Acum in loc sa iasa si sa spuna: "chair ma credeati?" vine si spune o teorie noua - vreau premier. Cu ce drept? Cred ca Base, conform teoriei lui Crin l-ar putea lua pe Becali sa-l puna premier caci el a obtinut cele mai putine voturi! Asta, asa ca de bun simt!
  • +13 (13 voturi)    
    Sa fie nominalizat si Presedintele Romaniei (Luni, 14 decembrie 2009, 16:43)

    bogdan [anonim]

    daca tot este sa vorbeasca fara rost.
    In jurul carui program s-a articulat guvernul PSD - PNL ?
    Guvernul rusinii nationale nu a avut nici program nici doctrina doar sa-l dam jos pe Basescu si mai vedem. Personajele otravite gen Geoana si Antonescu, perdanti si ranchiunosi trebuie sa dispara din politica romaneasca. Apoi mai vorbim de proiecte cu PNL.
  • +11 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 14 decembrie 2009, 16:44)

    polonyca [anonim]

  • +10 (10 voturi)    
    Paranoia de la PNL (Luni, 14 decembrie 2009, 16:44)

    Cristi [anonim]

    Paranoia de la PNL este transferata de la paranoia manifestata de acest Antonescu. Acest partid se sinucide politic din cauza orgoliului si inconstientei nemasurate a unei clici manevrate de Patriciu. Este incredibil ce face PNL. Tine de dementa.
  • +11 (11 voturi)    
    E clar (Luni, 14 decembrie 2009, 16:45)

    Lucian [anonim]

    Anticipate! Si cat mai repede, sa terminam odata cu circul asta!
  • +7 (7 voturi)    
    PNTCD (Luni, 14 decembrie 2009, 16:46)

    Cata [anonim]

    PNTCD nu a tradat ca liberalii, PNTCD a sustinut dreapta romaneasca si pe Traian Basescu. PNTCD i-a exclus intotdeauna pe tradatori, PNL le-a dat functia de presedinte al partidului.
    • +6 (6 voturi)    
      Da (Luni, 14 decembrie 2009, 16:58)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Cata

      Insa, in schimb, PNL a tradat PNTCD in anul 2000!!!
  • +9 (9 voturi)    
    pentru liberali (Luni, 14 decembrie 2009, 16:47)

    fdhg [anonim]

    cei ce sunt liberali si cred ca a lor crina intra la guv se insala amarnic...aceasta persoana e vanduta total psd si lui patriciu,cel care va avea mari probl .financiare in 2010
  • +10 (10 voturi)    
    Daniel Daianu va sta in gat? (Luni, 14 decembrie 2009, 16:48)

    Anonim [anonim]

    Cred ca domnul Crin chiar este ...... daca nu-l intereseaza deloc ce se intampla cu tara asta.
    Daca l-ar propune pe Daniel Daianu ce contraargument ar mai putea aduce Traian Basescu sau PDL? Niciunul, pentru ca din pacate pentru toti cred ca este ultimul economis competent din cele 3 partide "mari".
  • +11 (11 voturi)    
    CRIN (Luni, 14 decembrie 2009, 16:49)

    Rares [anonim]

    Sper ca marele castig sl acestor alegeri sa fie disparitia acestui personaj sinistru de pe scena politica.
    Crin esti penibil si nu cred ca vei mai putea da la o parte aceasta eticheta.
    PNL din pacate, va fi fara dubii viitorul PNTCD. si spun din nou, DIN PACATE!
  • +10 (10 voturi)    
    crin (Luni, 14 decembrie 2009, 16:50)

    o romanca [utilizator]

    iertati-l oameni buni ca nu si-a luat medicamentele.
    Este incredibil la ce s-a ajuns.
    Mai bine guvern minoritar PDL decat Crin premier, oricum va trece orice guvern ca le e frica de anticipate ca la dracu de tamaie
  • +8 (8 voturi)    
    cramponeala (Luni, 14 decembrie 2009, 16:51)

    bratos [anonim]

    Ce va cramponati atat ca PNL nu vine la guvernare,daca sunteti buni dati drumul la guvernare mai repede ca ne ducem de rapa.
    • +4 (4 voturi)    
      dar de ce (Luni, 14 decembrie 2009, 17:20)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui bratos

      sa intre la guvernare, la urma urmei?
      ca sunt partid de dreapta? nu, zau! aliati cu psd-ul de vreo doua mandate ... partid de dreapta?!?!?
      ca au majoritate in parlament?!?! 20% ?!?
      ca au oameni capabili? siiigur ... crin antonescu, un om vertical, abil, bun diplomat ... norica nicolai ... orban ... tariceanu ... toti ca preshu' partidului, nu-i asa?!?!?!
      ia du-va de aici si lasati-ne-n pace ca noi avem treaba si poate va retinem!
  • +8 (8 voturi)    
    Crin = Marioneta (Luni, 14 decembrie 2009, 16:52)

    gica [anonim]

    fara coloana vertebrala
  • +8 (8 voturi)    
    crinul galben ( de ce galben!!!!) (Luni, 14 decembrie 2009, 16:53)

    spidermanfil [anonim]

    ce sa caute acest handicapat in aceasta functie? Doar Patriciu are nevoie de el premier, romanii n-au nevoie.... Nu l-a votat nimeni pe acest c.a.c.a.t.
  • +7 (7 voturi)    
    PNL = HARAKIRI (Luni, 14 decembrie 2009, 16:56)

    cix [anonim]

    dar fara un minim de onoare... in cazul acesta. Sunt complet inconstienti liderii PNL, cu toate ca au pierdut, pretind privilegii de primul rang. Virusul "Prostanac" se popaga usor in cualitia PSDR-PC"R"
  • +9 (9 voturi)    
    DAR DACA...? (Luni, 14 decembrie 2009, 16:56)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Dar daca se supara romanii? Dar daca li se face lehamite de tot? Auziti enormitate : Geoana se vrea presedinte la CEDO si Antonescu prim- ministru! Dar ce, fratilor, a devenit Romania tzara lui Patriciu si noi nu stim?! Nu e suficient ca de dimineata pana seara suntem agresati de Nica, ala de la Dambovita, Vanghelie, combinatorul rozaliu, Geoana-cavalerul tristei figuri, trebuie sa suportam si aroganta fara seaman a Crinului ofilit?! Ati ajuns de ras, dragi prieteni liberali! Ce ziceti de alegeri anticipate?
  • +9 (9 voturi)    
    Penelistii dau dovada de infantilism si dementa (Luni, 14 decembrie 2009, 16:57)

    Cristi [anonim]

    "Delegatia Permanenta a partidului a decis sa ma desemneze candidat la functia de premier, in cazul in care aceasta pozitie va reveni PNL...." Bla, bla, bla... Pai mai dobitocilor de la PNL, eventual voi nu puteati decat sa-l propuneti ca premier pe repetentul vostru presedinte de partid. Si-atat. Constitutia scrie negru pe alb ca presedintele desemneaza premierul. E ceva ce nu intelegeti? Cred ca da. Nu intelegeti nici notiunea de bun simt dar nici realitatea in care va aflati. Vai de capul vostru! Va meritati soarta daca veti disparea! Cu tot cu stapanul vostru Patriciu.
  • +11 (11 voturi)    
    Ma bufneste rasu lol (Luni, 14 decembrie 2009, 16:57)

    CRT [anonim]

    E o gluma proasta? asta nu e capabil de nimic ...ce naiba vrea el ?
  • +7 (7 voturi)    
    Principii (Luni, 14 decembrie 2009, 17:00)

    Vasile007 [anonim]

    Mda. Si care sunt principiile in jurul carora ne constituim saptamana asta, domnu'?.....

    In jurul salariului cumnatului ? Nu, ca asta s-a mai spus....in jurul demagogului ? nu, ca si asta s-a mai spus....asa ca....eu....cu cine votez ?.....hac....

    PS
    Principiu (DEX Online Ad hoc) = s.n., un fel de girueta care se pune pe creasta partidului si in care sufla prezidentul dupa cum il taie capul

    Trist, partid liberal.

    Va trebui sa ne facem altul, ca asta a obosit. Odihneasca-se in pace.
  • +11 (11 voturi)    
    antonescu premier ???????? (Luni, 14 decembrie 2009, 17:01)

    d.c. [anonim]

    asat-i culmea!! la psd te-ai dus in genunchi si le-ai pupat bocancii cu claus iohanis de urechi. acum nu mai este bun? ce ti-ai zis daca tariceanu a fost eu de ce n-as putea sa fiu premier. la tariceanu n-a fost valabila dar la matale un fost biet profesoras de istorie a rsr se aplica zicala: "prostul pana nu-i fudul parca nu e prost destul!" nu ti-ar fi rusine esti lesinat dupa putere si faci orice ca s-o dobandiesti. dupa ce basescu te invita in "barca" lui -cu toate ca nu meriti- mai vrei sa fii si rafatat sa te puna "secund" fara sa ai habar de unele asa cum bine s-a vazut si in dezbaterea in trei cand erai mai mult pe linga. domnu pune osu si invata, pregatestete. dupa un an de cand te-a pus patriciu sef la pnl vrei sa ajungi direct premier. esti cam rasfatat dom'sef.
  • +9 (9 voturi)    
    De ce nu Johannis??? (Luni, 14 decembrie 2009, 17:01)

    pxi [utilizator]

    Ce s-a intamplat? Parca pe Johannis il sustineau, de ce acum s-au razgandit? Ce memorie scurta are pnl-ul!
    • 0 (0 voturi)    
      Pai era pana la alegeri (Luni, 14 decembrie 2009, 18:17)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui pxi

      Acum ,ca s-au validat, nu mai e de actualitate
  • +10 (12 voturi)    
    Crin ? Repetentul? Premier? HAHAHA!!!! (Luni, 14 decembrie 2009, 17:02)

    cornelush [anonim]

    Gata fetito! Ai fost premiera pentru o noapte... Ia-ti banii de pe noptiera si dispari...
  • +8 (8 voturi)    
    meduza Chucky...premier??? (Luni, 14 decembrie 2009, 17:06)

    Anca [anonim]

    Acest individ care nu are nici macar un oscior - ce sa mai vorbim de coloana vertebrala (!) - aceasta meduza politica, pana mai ieri sustinator aprig al lui Geoana si al ''proiectului Johannis'', se vrea premier ? Oare el stie ca Geoana nu a castigat alegerile? Sau pentru el seara de Mos Nicolae inca nu a trecut? Dupa declaratiile pe care le fac, atat seful PNL, cat si seful PSD par niste paparude caraghioase care fac pipi contra vantului si se mira ca le vine tot lor peste fata.
  • +5 (5 voturi)    
    Proiectul Cric (Luni, 14 decembrie 2009, 17:06)

    unmihai [anonim]

    S-a terminat cu proiectul Johannis? Parca-i si aud. Intai pe Cric apoi pe Geoana. Una doua ... "Proiectul Johannis" "Proiectul Johannis". Acum gata! Nu mai au nevoie de el!
    Traiasca proiectul Crin!
  • +6 (6 voturi)    
    Muzeograf (Luni, 14 decembrie 2009, 17:08)

    V.R. [utilizator]

    Avem nevoie de un muzeograf sa gestioneze criza. Nu de alta, dar in urma guvernarii lui, Romania va ajunge o piesa de muzeu.
  • +5 (5 voturi)    
    Politician al paradoxului? (Luni, 14 decembrie 2009, 17:10)

    Caligula [utilizator]

    "Guvernul se constituie in jurul unui program de guvernare si al unor principii, nu in jurul unui partid..." - si de aceea PNL nu poate accepta alt rol decat numirea sa ca premier....

    Pare-se ca Antonecu sa molipsit de la Geoana...
  • +11 (11 voturi)    
    Nimic de asteptat de la PNL (Luni, 14 decembrie 2009, 17:13)

    ion [anonim]

    Mai Basescule, mai PDL-ule, mai tata, eu v-am votat. Puneti mana de la mana si trageti 20-30 de parlamentari de la PNL si PSD de partea voastra. Eu unul sunt gata sa inghit si porcaria asta. Dar faceti mai repede un guvern si trimiteti la plimbare echipa de soc "Antonescu, Orban, Norica si Fenechiu" .

    Ca eu unul m-am saturat: echipa asta de mai sus, plus renumitul Dinu Patriciu, asta fac de 10 ani de zile, baga bete in roate in unificarea dreptei. Ia sa ne aducem aminte:

    - in 2003 exact oamenii de mai sus (Patriciu, Antonescu, Orban, Norica Nicolai) s-au opus la construirea aliantei DA, desi era clar ca Nastase&Co facea praf PD si PNL separat. Daca nu existau Stoica, Stolojan sau Mona Musca nu se facea alianta DA in veci.

    - in 2004 dupa primul tur al alegerilor, echipa de mai sus "Antonescu, Orban, Norica" incercau de zor sa isi asigure legatura cu Nastase pentru a intra la guvernare, la indemnul lui Patriciu ("v-am spus eu mai prostilor sa nu mergeti pe mana marinarului, ca nu se alege?") Doar eforturile uriase ale Basescului au facut sa avem primul PM liberal dupa 1989 - Tariceanu adica

    - in 2006 si 2007 echipa de mai sus (Tariceanu, Antonescu, Orban, Norica) au facut pe dracu-n patru si au dat afara din partid oameni precum Stoica, Stolojan, Mona Musca, Ionut Popescu, Razvan Ungureanu, iar apoi au dat afara si PDL-ul din guvern, guvernand 2 ani la brat cu PSD-ul

    De fapt in PNL au fost doua aripi acum 10 ani: una decisa sa mearga pana la capat cu unificarea dreptei si alta decisa sa pastreze partidul la 10-15% cu rolul de partid balama (gruparea Patriciu).

    Gruparea Patriciu a castigat batalia in PNL. Visul lui Patriciu era o guvernare "linistita" cu PSD-ul in care sa mearga toate "afacerile" ca unse.

    Asa ca nu mai e nimic de asteptat de la PNL astazi.
    • +2 (2 voturi)    
      Subscriu (Luni, 14 decembrie 2009, 17:29)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui ion

      O analiza extrem de corecta. Acesta e PNL-ul.
  • +8 (8 voturi)    
    la joaca (Luni, 14 decembrie 2009, 17:16)

    saladin [anonim]

    Bai baietas, gata la joaca !. Ia stai tu in groapa cu nisip, galetusa si lopatelele ti le da Geoana, ai timp berechet.
    Da multa, multa nesimtire mai sta in omul asta !. Cum s-or fi simtind cei care l-au votat, cred ca epuizeaza stocurile de vomitive din farmacii !.
  • +7 (7 voturi)    
    S-o lamurim cu SecuPCR- Aripa PNL (Luni, 14 decembrie 2009, 17:21)

    Iluminatti [anonim]

    Crina draga, n-ai avut jucarii cand erai mica? N-o sa ai nici acum repetenta mica...zi merci ca ti-a dat partidu nevasta...cam grasa si cam naspa dar disciplinata...du-te la nea patriciu sa-ti plateasca despagubiri...el ti-a promis...tu ai crezut....esti dezamagit si gata...ai drept la despagubiri...
    Repetentu` tot repetent
  • -1 (3 voturi)    
    sper.. (Luni, 14 decembrie 2009, 17:24)

    bango [anonim]

    ...ca elena udrea sa fie desemnata de catre domnul presedinte pt functia de premier.

    este foarte capabila in multiple domenii, intr-o perioada fara investitii ale statului, ea a luat banii ministerului si i-a investit in foarte profitabil in firme, stie sa croseteze, fapt ce o va ajuta la proiectul de buget, stie sa calareasca putand astfel sa stapaneasca vechea garda a pdl si, foarte important, e mai inalta ca boc.
  • +4 (4 voturi)    
    Tupeu (Luni, 14 decembrie 2009, 17:26)

    aurica [anonim]

    Cred ca Antonescu C. a ramas inca conectat in campanie.Are un tupeu de ultima speta.Nu a fost in stare sa castige in campanie,l-a sustinul pe comunistul de Geoana,impreuna cu toti mogulii,acum mai are tupeul sa se creada capabil de prim-ministru.Unii politicieni nu ajunge ca nu sunt in stare sa stea verticali,fara par sau paruri,mai sunt si fuduli.
  • +3 (3 voturi)    
    Domnule Antonescu... (Luni, 14 decembrie 2009, 17:28)

    Paul [anonim]

    ...de ce va bagati atat de tare in seama? Nu sunteti deloc atat de important pe cat credeti.
  • +4 (4 voturi)    
    antonescu,valea,hai dute (Luni, 14 decembrie 2009, 17:28)

    dracula [anonim]

    domnilor din pdl ,da chiar antonescu este ultima solutie ,dati-l dracului sa se duca unde o vrea el,la ce-a facut in campania electorala ,la cit gindeste capusorul lui,plus ca este si pervers,ii lipseste coloana vertebrala,lasati-l,lasati-l.Am mai spus sint pedelist cu vechi state,nu puteti acum sa ne inecam ca tiganul la mal,antonescu nu prezinta garantie,el este o iuda a zilelor noastre te vinde cind nu te astepti,defileze cu prostanacul,sa stea linga iliescu,nu mai plingeti dupa el,isi da pe urma prea multa importanta,sper ca dvs cei de sus de la pdl cred-ca ar trebui sa ascultati de electoratul care v-a votat pentru a deveni si dvs .credibili,lasati ratatul ala cu comunistii lui iliescu.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce rapid s-a orienat! (Luni, 14 decembrie 2009, 17:30)

    Ardel [anonim]

    Unde e Iohannis???ai si uitat de el, mascariciule de Krintel, tu si amicu tau Geoanel ati trebui retrogrdati iar in esalonul doi. La fel si afonul de Orban. Singurul capabil de la voi, pe care l-ar desemna Base premier ar fi Tariceanu. Asa ca ca vei fi si tu premier asa cum a ajuns si Geoanel Presedinte.
    PS. Bravo Divertis pt faza cu Papusile si Mogulii, felicitari pt inspiratie;)
  • +6 (6 voturi)    
    pai conform declaratiei facute in primul tur (Luni, 14 decembrie 2009, 17:31)

    mar [anonim]

    Nu-i plac cifrele, sunt plicticoase. De asemenea nu iubeste prezenta la munca/Parlament.
    Cum va gestiona Guvernul? Ca presupune prezenta si program infernal, analize si multe altele. Probabil ca o sa-l roage pe Bogdan Olteanu sa-i acorde meditatii. Am uitat va implementa conceptul de stat minimal si va privatiza justitia.
    Vai de steaua noastra daca ajunge Floarea Otravita premier!!
  • +6 (6 voturi)    
    Prin voi insiva (Luni, 14 decembrie 2009, 17:32)

    Bratianu jr . [anonim]

    Tu prim ministru in rezerva si Mircica presedinte de-o seara , faceti un cuplu grozav , dar nu prea cred sa va mai ia cineva in seama , nici cei din partidele voastre macar .
    Trebuie insa aratata unitatea de monolit a partidelor voastre .
    Ati pierdut prin voi insiva .
  • -1 (3 voturi)    
    nu lasa ei puterea din mana (Luni, 14 decembrie 2009, 17:33)

    geo [anonim]

    Ca sa poti sa furi bine ai nevoie de toata puterea ca sa poti sa iti asiguri spatele.Cum presedintele are procuratura si justitia PDL-ul trebuie sa aiba Primul ministru ca sa aiba acces la toate resursele .Asa o mana spala pe alta adica cei de la guvern fura iar cei de la procuratura si justitie ii vor tine de sase.Liberali s-au pronuntat penru un premier de la ei sau un prim ministru cu adevarat independent ceea ce ar insemna ca accesul la resurse nu va mai fi nelimitat pentru PDL-isti iar asta este ceva de neacceptat pentru PDL si Basescu.
  • +1 (5 voturi)    
    up date (Luni, 14 decembrie 2009, 17:35)

    Bazil, cel ce misca din bazin [anonim]

    E oficial, maica: propunerea PRM pentru functia de premier este Corneliu Vadim Tudor.
  • +2 (6 voturi)    
    FSN (Luni, 14 decembrie 2009, 17:36)

    reno [utilizator]

    nu stiu cand o sa scapam de comunistii care sustin vechiul FSN format din PSD si PD. ati nenorocit tara in ultimii 20 de ani. nici macar adevaratele guverne de dreapta nu au putut scapa de influenta voastra intre 1996 si 2000 si intre 2005 si 2008.
  • +2 (4 voturi)    
    patriciu (Luni, 14 decembrie 2009, 17:36)

    petronel [anonim]

    cind trebuie sa plateasca patriciu banii facuti cadou de nastase (600000000 usd ) ?
    • 0 (0 voturi)    
      Surprindere (Luni, 14 decembrie 2009, 17:47)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui petronel

      Ai sa fi probabil foarte surprins dar niciodata. Stii de ce? Pentru ca obligatiunile sunt emise de Rompetrol si nu de Dinu Patriciu. Intelegi matale?
  • 0 (0 voturi)    
    nu zicea filfizonul asta (Luni, 14 decembrie 2009, 17:39)

    cristi [anonim]

    ca nu vrea functia de premier? acum ce face?? ce il face apt pentru pentru functia asta? CE???
  • 0 (0 voturi)    
    Greseala (Luni, 14 decembrie 2009, 17:41)

    gabi [anonim]

    Ar fi o greseala daca PNL ar intra la guvernare! O data ce s-au aliat cu PSD, sunt gata sa se alieze cu PDL? PNL-ul de azi din pacate nu reprezinta optiunea liberala adevarata. Mai bine stau in opozitie si se reformeaza sau daca nu, prin asocierea cu PSD, vor pierde mai mult.
  • +1 (3 voturi)    
    Anticipate (Luni, 14 decembrie 2009, 17:46)

    tasu [utilizator]

    Cred ca Antonescu impinge tara spre haos.Perspectiva negocierilor e cam subreda .
    Singura solutie ANTICIPATElE, care ne vor da un guvern stabil si puternic ,cu masuri dureroase dar care vor elimina haosul si vor asigura macar un viitor mai bun pentru tara.Altfel vai de noi!
  • +1 (1 vot)    
    guvern (Luni, 14 decembrie 2009, 17:47)

    dan2 [anonim]

    "Guvernul se constituie in jurul unui program de guvernare si al unor principii". Care sunt alea, ca in afara de "programul Johannes" nu am auzit nimic. Am vazut in schimb programul de dreapta "Tariceanu" care a dus la cresteri de PIB, cresteri de salarii, alte cresteri care in situatia de criza s-au dezumflat ca o basica de porc intepata cu un cui.
  • -3 (3 voturi)    
    Despre postarea pe net si alti demoni (Luni, 14 decembrie 2009, 17:48)

    Mirela Voinea [anonim]

    Respectabilului partid PD-L,
    Se vede ca presedintele Basescu se teme de Crin Antonescu precum dracu' de tamaie, altminteri de ce ar mai plati postaci sa-l atace, ca doar nu mai e in campania electorala :D :D.
    Propunem o analiza stilistica a comentariilor pro-PD-L si anti-Antonescu:
    * Din cliseele postacilor de pe acest forum, selectam: "PNL partid decazut", "demisia lui Antonescu", "Crin cel repetent", "tradarea bunului simt", "tradarea dreptei" cu variantele "PNL si comunistii / Crin in jacheta rosie ", "te-am votat si m-ai dezamagit", "Crin se razgandeste de la o zi la alta", "Crin = marioneta mogului".
    * Pentru atacul la persoana si luarea in ras a trasaturilor fizice ale personajului (jalnic argument), se folosesc, in variatie libera, masculinul si femininul prenumelui: "Crin-Crina", uneori cu litera mica, respectiv "crin-crina".
    * Motive mai noi, dar care tind sa devina clisee: "PNL - partid infantil / partid de gradinita / partid de grupa mica", "Crin cel nebun / Crin care nu si-a luat pastilele".
    * Cliseu disparut, deocamdata, (slava Domnului!) " Se rasucesc Bratienii in mormant!".
    Am facut aceasta scurta analiza pentru ca ea sa-i fie de folos onorabilului partid PD-L, astfel incat, data viitoare, sa-si selecteze cu mai multa grija postacii. Nu de alta, dar daca tot sunt platiti din banii contribuabililor, macar sa scrie mai ca lumea si sa nu se mai faca de ras cu asemenea "argumente forte".
    Cu respect (deocmdata) pentru un partid votat de 5 milioane de romani,
    Mirela Voinea
    • +2 (2 voturi)    
      sigur, doamna (Luni, 14 decembrie 2009, 18:06)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui Mirela Voinea

      ati facut o analiza deosebita, felicitari!
      ma simt rusinat ca cei cu simpatii politice apropiate de ale mele, caracterizati cu imens bun simt de catre dv. drept "postacii lui basescu" sunt atat de triviali, in comparatie, evident, cu eleganta stilistica, cu decenta exprimarilor celor pe care ii reprezentati ... care nu s-au coborat la a constata peiorativ anumite defecte fizice sau nu au acuzat vreodata inutil si neargumentat ...
      evident, dl. antonescu da dovada de inteligenta politica, de corectitudine, de verticalitate si de un imens interes pentru problemele electoratului ... doar noi suntem incapabili sa-l observam ... noroc cu dv. ca aveti amabilitatea sa ne lamuriti.
      auziti, mai baieti, ia nu mai comentati c-o deranjati pe doamna ...
      • 0 (0 voturi)    
        auziti, mai baieti (Luni, 14 decembrie 2009, 19:06)

        marta [anonim] i-a raspuns lui ego sum

        replica asta imi aminteste de mineriada din 90. in naivitatea mea, i-am spus unui miner care participa la devastarea sediului pnt-cd ca ceea ce face el acolo e infractiune (eram studenta la drept). m-a privit cu dispret apoi s-a adresat smechereste tovarasilor lui: "i-auziti, mai baieti, ce zice domnisoara, ca suntem hoti..." a urmat un cor de huiduieli si injuraturi. am scapat usor, alti colegi au fost batuti mar.
        si acum istoria se repeta. ori suntem pdlisti, ori tacem. se pare ca s-a terminat cu libertatea de opinie.
        • 0 (0 voturi)    
          doamna..nimeni nu va da cu parul.. (Luni, 14 decembrie 2009, 22:28)

          marlene [anonim] i-a raspuns lui marta

          si ca tot aminteati de mineriada, prietenii dumneavostra, psd (ilic) i-au chemat si acum domnu´crinut se tine de mina cu rosii. Asta vi se pare normal? Din cate vad eu, vuiesc televiziunile de injurii care de care care mai abjecte la adresa prededintelui in exercitiu. Nu cunosc vreo tara din Europa unte ti-ai putea permite asa ceva. Istoria nu se repeta cu pdl..ci cu psd (pt. a nu stiu cat oara). Nu mai faceti pe mironosita cand nu este cazul si mai ales, cand stim cum stau lucrurile. In ceea ce il priveste pe domnu´crin..v-as ruga sa imi argumentati o singura calitate a dumnealui pt. a merita sa fie prim-ministru (nu 2 ca e deja prea mult pt. el ).
    • -1 (1 vot)    
      cum .... (Luni, 14 decembrie 2009, 18:16)

      bango [anonim] i-a raspuns lui Mirela Voinea

      indraznesti sa scrii pe hotnews ceva de bun simt?
    • +2 (2 voturi)    
      Si totusi nu cred ca aveti dreptate (Luni, 14 decembrie 2009, 18:21)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Mirela Voinea

      Imi pare rau, dar nu aveti dreptate. Nu mai da nimeni bani in Romania unor postaci DUPA ALEGERI.

      Oamenii care scriu aici chiar cred ce scriu. Hotnews a fost mai tot timpul in favoarea lui Basescu, de asta e si tonul asta aici.

      Si poate ca e un sambure de adevar daca se tot repeta acuzatiile si au devenit deja clisee, nu credeti?

      Acuzatiile se invart in jurul aceluiasi lucru: PNL e fost gata sa faca alianta cu PSD-ul lui Iliescu urland de bucurie (vezi doar ce au facut liberalii in seara zilei de 6 decembrie, nu stiu zau cum poate un liberal adevarat sa inghita si imaginile alea), in schimb impune practic niste conditii de neacceptat PDL-ului.

      De fapt ei spun indirect "nu vrem sa intram la guvernare cu PDL-ul", dar nu au curajul sa spuna asta pe fata, i-ar costa electoral destul de dur.

      De aici apar si repetitiile de care pomeniti: PNL si comunistii, tradarea bunului simt, tradarea dreptei, etc
    • +2 (2 voturi)    
      stimata doamna (Luni, 14 decembrie 2009, 18:22)

      samcluj [anonim] i-a raspuns lui Mirela Voinea

      stimata doamna,

      te inseli amarninc daca crezi ca in favoarea PDL sunt postaci. sau ma rog *numai* postaci.

      ai o imagine eronata daca iti imaginezi cum cinci milioane de romani care au crezut intr-o idee (si anume Traian Basescu in pozitia de reformator al societatii romanesti, incepand cu clasa politica) sunt toti platiti.

      din pacate Crin are o reprezentatie destul de jalnica si toata lumea il suspecteaza de infantilism politic nu din ura, ci tocmai datorita actiunilor domniei sale.

      te rog sa-mi spui prin ce a demonstrat ceva pana acum, in afara de (si aici cu mici scapari) consecventa impotriva lui Basescu, care si ea, pare fortata, artificiala si (mai ales) indusa.

      sigur nu toti cei ce posteaza sunt scriitori ca sa stie sa-si exprime sentimentele literar si poate ca unii folosesc clisee identificate de dumneata. dar aceste clisee de fapt exprima niste sentimente reale de aversiune fata de actiunile lui Crin si asta ar trebui sa iei in considerare.

      dar mai mult decat dumneata, PNL-ul ar trebui sa ia aceste semne in considerare.
      • 0 (0 voturi)    
        Bunul simt bata-l vina.. (Luni, 14 decembrie 2009, 19:33)

        io [anonim] i-a raspuns lui samcluj

        Bunul simt mie imi spune ca trebuie sa citesc o postare si daca nu-mi convine s-o ignor.Ce fac PDL.istii pe Hotnews, aduc injurii si tuturor celor ce nu l-au votat pe basescu,...suntem crinute, suntem prostanaci..etc. Vi se pare normala aceasta DEMOCRATIE ???mie nuuu!!! Lasati-ma cu parerea mea, iar mai nou, haideti sa asteptam sa vedem ce puteti oferii(PDL.Boc,Basescu ,Udrea Rittiii ,etc.) in urmatorii 5 ani de democratie ca cei 5 de comunism pe care-i depasiram de curand(sub navigatorul Base) au fost catastrofali.Noi asteptam ,sa vedem ce va fi .VOI ????Mai incetati cu disputele ???Oricum, nimanui nu-i pasa nici de voi si nici de noi.Doar lui Dumnezeu,poate !
        • +1 (1 vot)    
          da este normal.. (Luni, 14 decembrie 2009, 22:34)

          marlene [anonim] i-a raspuns lui io

          dumitale ti se pare normal ca acuzatii la adresa presedintelui in exercitiu sa fie: "matrozol", chiombu´, iar noi cei ce l-am votat pe Basescu varsaturi (vezi Ciutacu). ?? Tot pdl e cel care ar trebui sa inceteze? Pana acum cateva ore tipa gionel..frauda ..frauda..si nici la voturi nule nu castigat macar. Cu siguranta pdl a oferit ceva mai mult: vezi Funeriu pt. invatamant (om mai capabil decat acesta nu am avut in ultimii 20 ani ) pe care coalitia anti l-a respins..pe motiv ca nu e garantat vanghelie.
    • +2 (2 voturi)    
      doamna (Luni, 14 decembrie 2009, 18:25)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui Mirela Voinea

      daca toti cei care posteaza aici sunt postaci, inseamna ca si dumneavoastra sunteti postac. Si daca tot faceti analize, va rog inlocuiti la chestia de la PNL cu PDL,iar treaba cu atacuri la persoana largiti-o la vreo 2 pagini sa incepeti cu chioru,baselu, basitu, matrozul, betivul.Dupa aceea trimiteti-o PNL ului si PSD-ului
  • +3 (3 voturi)    
    Guvern Antonesc ? (Luni, 14 decembrie 2009, 17:49)

    Ibrahim [utilizator]

    Componenta delegatiei PNL la negocieri/targuieli, alcatuita din Antonescu, Orban, Vosganian, Stroe si Fenechiu, indica din capul locului ca la discutii va adopta o pozitie rigida, marcata tot de antibasismul care le-a intrat in sange, ca atare eventualitatea unei intelegeri cu PDL este f. mica. Pe de alata parte, aceiasi compozitie a delegatiei, precum si desemnarea lui Antonescu drept premier, arata ca in PNL s-a ivit o criza, care se adanceste. Camarilla lui Patriciu nu vrea sa renunte la sperantele si proiectele nebunesti si o tina inainte ca gaia matzu! In PSD e si acolo ceva care miroase urat... UDMR nu isi poate permite sa lipseasca de la guvernare din motive bine cunoscute, Marko Bella fiind deja dispus sa vanda orice ca sa ramana in sfera guvernarii. Validarea lui Traian Basescu ca presedinte ar putea duce la o dizolvare a parlamentului, adica la alegeri anticipaye. Aceste alegeri anticipate, care i-au speriat pe pesedisti, penelistii patricieni si pe altii inca de acu patru ani, par sa fie ultima solutie pentru rezolvarea crizei politice. In acest caz PNL si PSD vor trece prin momente grele, iar pentru noi, pentru Romania vor incepe zorile...
  • +1 (1 vot)    
    De ce atata enervare? (Luni, 14 decembrie 2009, 17:51)

    the last emperor [utilizator]

    Chiar credeti ca Antonescu/PNL se asteapta ca Basescu/PDL sa accepte propunerea? Asta nu e o propunere serioasa si o stiu amandoua partidele.
    Negocierile sunt altceva, de ce trebuie sa fiti asa extremisti in comentarii?
  • -4 (4 voturi)    
    FSN (Luni, 14 decembrie 2009, 17:53)

    reno [utilizator]

    sper ca PNL-ul sa se tina tare si sa nu lase tara pe mana FSN-ului (PD+PSD)
  • +2 (2 voturi)    
    Incredibil (Luni, 14 decembrie 2009, 17:59)

    danio [anonim]

    asta se crede capabil de premier, si nu se poate tine de 2 declaratii legate cu sens.
  • +2 (2 voturi)    
    e OFICIAL (Luni, 14 decembrie 2009, 18:05)

    aaaa [anonim]

    Crin poate sa-si ia gandul, ca au dezertat deja doi pesedei si PDL+UDMR+minoritati+independenti = MAJORITATE!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Inconsecventul crin (Luni, 14 decembrie 2009, 18:06)

    silviu [anonim]

    Crin Antonescu,un nesimtit al politicii romanesti.Acest individ nu este cinstit,urmareste puterea cu orice pret.El este un invins care ar trebui sa vorbeasca de pe pozitia a 3 a.Prevad sfarsitul carierei politice pentru acesta si sper ca cest lucru sa se intample cat mai curand.
  • +2 (2 voturi)    
    PNL vrem sa vedem Programul de guvernare PSD-PNL ! (Luni, 14 decembrie 2009, 18:15)

    PSD/PNL [anonim]

    Sa comparam cu ce oferiti acum in calitate de invinsi

    Ne-ati dus cu vorba si nu stie nimeni nici pana in ziua de azi care e programul de giuvernare PSD-PNL

    E timpul sa invatati si voi sa fiti TRANSPARENTI ca sa putem face o comparatie concreta intre o guvernare rosie PSD-PNL si o guvernare de dreapta PDL-PNL
  • +2 (2 voturi)    
    crin e un prost - evem nevoie de alegeri (Luni, 14 decembrie 2009, 18:15)

    suba [anonim]

    si sa nu uitam de orban. daca aia sint intelectualii romaniei ne dam seama de ce sintem unde sintem.
    asteptam pedepse. ne-au bagat in criza si nu plateste nimeni? tot noi? vrem ca unii sa fie judecati.....nu se joaca nimeni cu tara asta. vrem alegeri anticipate.
  • +1 (1 vot)    
    strategie (Luni, 14 decembrie 2009, 18:22)

    Nande [anonim]

    Daca tot nu au fost castigate alegerile de Marea Cocalitie, atunci trebuie ...
    sa ajunga Crin premier
    sa tina guvernul pana la iesirea din criza
    sa inlocuiasca pdl cu psd
    sa scape turma (membrilor psd si pnl cu dosare)
    sa devina viitorul presedinte al Romaniei

    DESI ... pnl si crin AU OBTINUT PE LA 20%
  • -1 (1 vot)    
    Antonescu premier (Luni, 14 decembrie 2009, 18:24)

    Tarabostes [anonim]

    Prostu' nu e prost destul, daca nu e si fudul! Hai ca-i tare!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari BASE (Luni, 14 decembrie 2009, 18:42)

    MOSUL [anonim]

    uitati-va la cest om este etalon pt aroganta, nesimtire si prostie
    cum poate un partid de rahat sa pretinda sa aiba prim ministru
    stati in opozitie
    dle prostanescu
    poporul v-a aratatca nu are nevoie de prosti
  • +1 (1 vot)    
    Premierul de care avem nevoie (Luni, 14 decembrie 2009, 18:46)

    Iustin Z. [anonim]

    Judecati prin comparatie care este mai potrivit ptr.functia de prim ministru:
    EMIL BOC
    Prim-ministru,primar Cluj Napoca,conferentiar universitar doctor,avocat.
    Studii:Doua facultati, doctor in stiinte politice si filosofie politica.
    Facultatea de Istorie a filosofiei.Facultatea de Drept.Doctorand in drept constitutional si institutii politice.Membru al Asociatiei Americane de stiinte politice.Studii in SUA si Marea Britanie.Autor a numeroase carti aparute in tara si strainatate.Vorbeste fluent cateva limbi straine.
    CRIN ANTONESCU
    Profesor in mediul rural.Muzeograf.Ministru al tineretului si sportului.
    Studii: Facultatea de istorie Bucuresti.Repetent doi ani la facultate.Nu vorbeste limbi straine,are ceva habar de Lb.franceza.
    ALEGETI !
  • 0 (0 voturi)    
    Tipul asta glumeste? (Luni, 14 decembrie 2009, 18:50)

    nelu [anonim]

    Dupa ce ca Antonescu a fost o curva in aceste alegeri, acum se astepapta sa primeasca functia de premier? Tipul asta gllumeste sau e prost? Din punctul meu de vedere pare mai prost ca Geoana la felul in care se poarta. Eu cred ca PNL-ul ar trebui sa isi aleaga un nou presedinte ca asta ii face de kkt.
  • 0 (0 voturi)    
    tara arde si baba se piaptana ! (Luni, 14 decembrie 2009, 18:52)

    marcel13 [utilizator]

    aproape toti politicienii au uitat de tara urmarind numai interesul propriu sau interesul celor care-i manevreaza.acum cel putin stim pe cine NU trebuie sa votam data viitoare.
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri anticipate (Luni, 14 decembrie 2009, 18:53)

    alegeri anticipate [anonim]

    Domnilor parlamentari psd si pnl, da-ti-va demisia din partidele voastre si treceti la grupul independentilor si sustineti guvernul cu prim ministrul desemnat de Base (caci el trebuie sa il desemneze, partidele doar trebuie sa il propuna) Daca nu sariti din barca PNL si PSD atunci Crin si Geoana va va duce la inec (adica va pierdeti posturile de parlamentari). Este evident ca alta solutie inafara de alegeri anticipate nu exista caci tara nu poate fi guvernata daca parlamentarii nu valideaza guvernul! Apropos primul care e foarte probabil sa isi piarda postul de parlamentar va fi insusi Crin caci el a ajuns in parlament de pe locul 3.
  • +1 (1 vot)    
    au venit colindatori (Luni, 14 decembrie 2009, 19:01)

    mihaela [anonim]

    Domne,echipa asta de negociatori penelista seamana foarte mult cu cetele de minoritari care colinda in preajma Craciunului travestiti in ursi,capre si alte ligioane. Oricum ,sunt plecati cu sorcova.
  • +1 (1 vot)    
    PNL nu vrea la guvernare (Luni, 14 decembrie 2009, 19:06)

    Nol [anonim]

    PNL nu vrea la guvernare, e clar, deci PDL sa faca guvern singuri. PNL va vota guvernul PDL in parlament. Dar PDL nu vor guvern singuri. De ce? Pentru ca stiu ca nu sunt in stare sa guverneze si baga tara in pupu.
  • +3 (3 voturi)    
    D-zeu sa-i ajute pe liberali! (Luni, 14 decembrie 2009, 19:14)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    ....cand PNL nu va mai fi!

    Am citit rezolutia partidului din 14 decembrie si nu pot sa zic decat ce am spus in titlul. Ma numar printre cei care de 20 ani am votat acest partid. Am 39 de ani si sunt dezamagit de faptul ca politicienii pnl-isti nu au putut sa-si depaseasca orgoliile mici ale unor oameni politici si mai mici mici, prea mici pentru a se putea proclama urmasii bratienilor.
    Crin Antonescu nu a inteles in turul 1 ca adversarul lui atunci era Mircea Geoana. Daca ar fi inteles, acum ar fi fost presedinte. si eroarea aceasta, cine poate spune cat va costa PNL-ul?
    nu stiu, e ceva nefiresc si e ceva ce nu regasesc....

    PS:
    ma gandesc, la faptul ca unii dintre groparii PNTcd si-au mutat fundurile bombate prin alte partide. Asa oare sa se intample si cu PNL?
    Cand PNL nu va mai fi, oare domnul Orban si domnul Antonescu se vor inscrie in PSD? precum a venit la PNL, ministru "Caltabos"?
  • 0 (0 voturi)    
    Si consecventa?? (Luni, 14 decembrie 2009, 19:36)

    mi3rla [utilizator]

    S-a dus la.... unde e proiectul Johannis??? Sustinerea lui ca premier? Probabil nu mai sunt locuri pentru dl Antonescu nicaieri... mai urmeaza Geoana la externe si Vanghelie la interne ca deh toti sunt interesati de propasirea Romaniei dupa cum se vede
  • +1 (1 vot)    
    ALEGERI ANTICIPATE LA ORIZONT !! (Luni, 14 decembrie 2009, 19:44)

    Petre Popescu [anonim]

    cred ca numirea lui crin ar fi cea mai buna solutie pentru tara! daca basescu il va numi din nou pe boc prim ministru, va fi catastrofal pentru tara. dupa mai putin de 6 luni, la comanda lui basescu boc va demisiona cu guvernul lui cu tot, motive fiind cu duiumul, iar "zeus" va dizolva parlamentul si va convoca alegeri anticipate, asa cum viseaza de mult timp . adta ne mai lipsea!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Antonescu out (Luni, 14 decembrie 2009, 19:44)

    valexandru [anonim]

    nu are ce auta la negocieri cu pretentiile lui disproportionate.

    Nu se afla in pozitia de a negocia! Eventual primeste PNL ce i se da.
    • 0 (0 voturi)    
      De acord: Ministru al Invatamintului dublu repeten (Luni, 14 decembrie 2009, 20:06)

      nota bene [anonim] i-a raspuns lui valexandru

      Sa fie numit Ministru al Invatamintului.
  • +1 (3 voturi)    
    uite taica un sfat bun (Luni, 14 decembrie 2009, 19:59)

    costa [anonim]

    Guvern PDL + UDMR +Independenti+minoritati. Legi de bun simt, o deschidere si full transparenta a actului guvernarii. Lunar PRESEDINTELE sa dea raport catre natiune pentru luna care a trecut.Pentru acest deziderat imediat Sassu sa fie schimbat . Toate TV, cu exceptia ANT 3 sa fie de acord sa inceteze cu porcaiala si cu miniparlamentele,si sa lase parlamentarii sa lucreze in parlament si nu la TV.O lupta sustinuta de atragere a parlamentarilor si a celor din judete pentru cauza Roma niei.In general cred ca anumite mijloace care nu sunt 100% democratice in perioade atit de grele pt Romania sunt de preferat.
  • +1 (3 voturi)    
    De mult asteptam un dublu-repetent prim-ministru (Luni, 14 decembrie 2009, 20:04)

    nota bene [anonim]

    Domnule Antonescu,

    Ai bun simt, ca tot esti cu el in gura tot timpul, si abtine-te. Nu de alta, dar ce exemplu dai, dumneata, atitor generatii de elevi si studenti? Ca nu ai reusit alta performanta mai dihai decit sa ramii doi ani repetent? Pe vremea dumitale, cind si eu am urmat studiile universitare, nici nu se putea ramine repetent de mai mult de doua ori. Si pot sa-ti spun de pe acum ce parere extraordinara aveam toti cei care ne tineam de carte despre cei ca dumneata, inclusiv in liceu. Rogu-te, fa natiunii un bine, si posteaza pe Internet, si in ziarele nationale, si foaia dumitale matricola, sa vedem la ce ai excelat si ce nu. Ca sa stim la ce te pricepi sau nu.... Inclusiv cea din liceu, si rezultatele de la examenul de bacalaureat. Am inteles ca Tariceanu a ramas si el un an repetent in universitate, dar dumneata chiar si de pe atunci, si in aceasta, ti-ai dat silinta sa-l intreci. Felicitari, Prim-excelenta!
  • +1 (3 voturi)    
    afirmatia e echivalenta cu (Luni, 14 decembrie 2009, 20:13)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    gigel de luxembourg este nominalizarea mea pt functia de premier in cazul in care aceasta mi-ar reveni mie. tot cam asa e si afirmatia lu antonescu.
  • -1 (1 vot)    
    O intrebare (Luni, 14 decembrie 2009, 21:43)

    Mirela [anonim]

    Care sunt calitatile lui Antonescu... pentru a ocupa functia de prim-ministru?
    Boal;a asta romaneasca se numeste ipocrizie... suntem un popor demn de mila... pentru simplu fapt ca m reusit sa aducem in clasa politica toate ciurucurile care nu au de spus altceva decat propaganda... si a face scenarii imbecile ... nesutinute de nimic...
    Sper ca Basescu... sa rezolve ... prin atributiile ce-i revin ... constitutionale... sa rezolve mizeria politica... sa restructureze statul... sa-i imputineze pe cei ce azi ne conduc destinele...
    Antonescu... acceptand acest post... oare nu s-a intrebat... ca este intr-o postura ce nu are legatura cu liberalismul? ca nu este decat un "profesoras" cu gura mare ... care si-a luat un atyribut ce nu i se potriveste... de mare lider? oare Antonescu nu-si da seama ca distruge PNL-ul prin ambitia lui prosteaca si prin sustinatorii pe care-i are ... fara argumente puerile...
    Propulsat fiind doar pe o lupta anti-basescu... acum Antonescu are si pretentii?
    ma repet... ce fel de popor suntem?
  • 0 (2 voturi)    
    Si eu sunt nominalizat... (Luni, 14 decembrie 2009, 22:00)

    Petru Moldovan [anonim]

    Sunt premierul propus de Partidul Cailor Verzi pe Pereti... Astept votari gramada, ma gandesc sa candidez si la presedintie peste 5 ani... (:
  • -1 (1 vot)    
    Crin asta ofilit...CV n-are? (Luni, 14 decembrie 2009, 22:13)

    cornelush [anonim]

    Bai Crin ofilit...dar tu chiar n-ai facut nimic la viata ta? ai castigat si tu vreun concurs de Mr Boboc... ceva?
  • -1 (1 vot)    
    Serios? (Luni, 14 decembrie 2009, 23:22)

    un fost votant mintit de Crin [anonim]

    Premier ? Ce calitati si competente il recomanda ?
    Are si program ? Si nu trebuia sa isi dea demisia daca pierde alegerile ?
  • -1 (1 vot)    
    De Craciun... (Marţi, 15 decembrie 2009, 0:17)

    toro [anonim]

    Nu stiu ce poate sa faca PDL-ul, dar nu am decat o dorinta: Numai vreau PNL-ul la guvernare. Numai vreau sa aud de Crin, Organ, Nicolau, Fenechiu, Chiuariu shi restu. Atata tot.
  • +1 (1 vot)    
    Crinut, io zic sa incepi cu inceputu`(!?) (Marţi, 15 decembrie 2009, 9:01)

    Ronin [utilizator]

    Pentru inceput ai putea sa inveti sa te legi la sireturi singur, sa inveti sa te trezesti dimineata (jobu` asta nu-i la fara frecventa, daca vrei sa stii), sa faci lucruri pe care le fac de obicei oamenii mari si dupa aia` sa emiti pretentii de ministru (prim).....
  • +1 (1 vot)    
    inca de 5 ani de chin cu pdl! (Marţi, 15 decembrie 2009, 9:02)

    kitto [utilizator]

    o sa vedeti cat de bine o sa traiti cu un guvern pdl..
    inca de 5 ani de chin..
  • +1 (1 vot)    
    aaa, pai, as avea si eu o intrebare (Marţi, 15 decembrie 2009, 9:41)

    eu100 [utilizator]

    nu va suparati ca va intreb: da' Crin asta nu se retrage? ca parca zisese... ori?... parerea mea.
  • +1 (1 vot)    
    Crin antonescu este.. (Marţi, 15 decembrie 2009, 13:51)

    gogoasa [anonim]

    coropisnita politica, asta in cazul in care Academia Romana as fi de acord cu introducerea lui in Atlasul de Zoologie pe anul 2009, cred ca i s-ar potrivi mai bine. Un fel de gunoi intre doua ape, nici nu iese la mal da' nici nu se avanta in larg!