PSD cere comisie parlamentara de ancheta pentru analiza fraudelor de la turul II al alegerilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2009, 13:03 Actualitate | Politic


PSD considera necesara constituirea unei Comisii parlamentare de ancheta pentru analiza fraudelor de la scrutinul din 6 decembrie, a declarat, luni, secretarul general al social-democratilor, Liviu Dragnea, inaintea sedintei Biroului Permanent al PSD, potrivit NewsIn.
  • "Eu cred ca primul punct si cel mai important ar trebui sa fie cum demaram constituirea Comisiei parlamentare de ancheta asupra fraudei din alegerile din 6 decembrie. Vom avea o discutie si despre alegeri si cred ca foarte important ar fi cum facem sa-i protejam pe oamenii nostri din teritoriu care sunt foarte amenintati- primari, viceprimari, consilieri locali si chiar simpli membri", a afirmat Liviu Dragnea.
Intrebat daca o comisie parlamentara are competenta de a ancheta posibila frauda a scrutinului prezidential, Dragnea a raspuns ca "Parlamentul poate sa ancheteze orice în Romania".
  • Liviu Dragnea mai sustine ca social-democratii din teritoriu ar fi amenintati si li s-ar cere sa paraseasca PSD. "Nu exista primar care sa nu fie amenintat, sa nu i se spuna ca trebuie sa plece de la PSD, amenintat ca nu va primi bani, ca va primi controale în continuare. Deja saptamana trecuta cea mai mare parte a primarilor au si fost vizitati de institutii ale statului care sa verifice probleme legate de mediu si alte lucruri".

Posibilitatea constituirii unei Comisii de ancheta pentru fraudele de la alegeri fusese sugerata duminica seara de liderul PSD, Mircea Geoana, la o emisiune TV.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5798 vizualizari

  • -52 (60 voturi)    
    Bravo GEOANA!!!!!!!! (Luni, 14 decembrie 2009, 13:08)

    Muntean Ilie [utilizator]

    Nu va lasati pacaliti!!!!!!
    • +29 (37 voturi)    
      PARLAMENTUL-PUTERE JUDECATOREASCA (Luni, 14 decembrie 2009, 13:26)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Muntean Ilie

      Conform CONSTITUTIEI parlamentul reprezinat puterea legislativa. Se pare ca PSD-Geoana nu respecta institutiile statului.... si prin urmare massmedia ar trebui sa se autosesizeze in privinta derapajelor pe care le are acest partid.
      La ce bun o comisie parlamentara sa judece fraudele electorale cand avem justitie pentru asta: curtea constitutionala , DNA.
      • -17 (19 voturi)    
        Justitie in Romania? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:33)

        Muntean Ilie [utilizator] i-a raspuns lui cris

        Eu nu cred in justitia din ROMANIA!!!!!!!! Sunt patit : vreo 6 ani m-am judecat la instantele din RO.........am luat doar PULSUL.........si am avut sute de procese...........
        • +21 (21 voturi)    
          NICI EU NU CRED IN JUSTITIA DIN ROMANAIA (Luni, 14 decembrie 2009, 13:46)

          cris [anonim] i-a raspuns lui Muntean Ilie

          nici eu nu cred in justitie. Au avut si parintii mei un caz in justitie in care au fost inselati de un samsar de pamanturi, pusi sa semneze ceva si de fapt s-a dovedit a fi semant vanzarea unui teren cu valoarea de 1,6 miliarde de lei. In justitie au fost 20 de termene, 18 amanari din diverse cauze si doua termene in care s-a judecat in lipsa.
          Eu invoc altceva in situatia de fata PSD nu recunoaste institutiile statului, asta e grav. Face o comisie ce nu respecta constitutia (asta e mai grav).
          daca judecam solutiile date de parlament si cele date prin referendum atat la cel de pe 22.11.2009 cat si cel de la suspendarea lui basescu este nelegitim si nu mai reprezinta poporul roman.
          • -13 (15 voturi)    
            NU EXISTA JUSTITIE IN ROMANIA!!! (Luni, 14 decembrie 2009, 14:00)

            Muntean Ilie [utilizator] i-a raspuns lui cris

            In primul rand vreau sa-ti spun ca-mi pare rau de parintii tai!

            In al doilea rand vreau sa spun ca am avut sute de procese pe vremea cand ministrul justitiei era dl STOICA......Acum acest domn se afla la PDL...........de aceea nu-mi place PDL. Mai mult , Basescu este cercetat penal si tine cu dintii de postul de PRESEDINTE pentru imunitate si astfel nu-l poate cerceta si eventual trimis in puscarie!
          • +19 (19 voturi)    
            la ce te astepti? (Luni, 14 decembrie 2009, 14:04)

            danubic [utilizator] i-a raspuns lui cris

            La ce sa te astepti de la nishte ciolanari care, impotriva avizului negativ dat de CCR in privinta suspendarii presedintelui, au decis totusi suspendarea?
            La ce sa te astepti la unii tampi care au ajuns in parlament si nu cunosc constitutia si vehiculeaza aberatii gen - de la 20 decembrie expita mandatul lui Basescu si va fi inlocuit cu pres senatului - dl Geonel? oamenii viseaza!
        • +7 (7 voturi)    
          un sfat prietenesc (Luni, 14 decembrie 2009, 15:22)

          Bocancea Dan-Costin [anonim] i-a raspuns lui Muntean Ilie

          Dar la doctor ai mai fost in ultimul timp? Cred ca n-ar strica sa-i faci o vizita. Si, daca nuti convine ce tratament iti administreaza, da-l si pe asta in kudecata. ce mai conteaza un proces in plus?
    • +13 (13 voturi)    
      mda (Luni, 14 decembrie 2009, 13:45)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Muntean Ilie

      idei putine, dar fixe.
      • -6 (6 voturi)    
        1+1=2 (Luni, 14 decembrie 2009, 14:06)

        Muntean Ilie [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Mie-mi este foarte clar ca 1+1=2.....
    • +15 (17 voturi)    
      vai mama lor... (Luni, 14 decembrie 2009, 14:00)

      danubic [utilizator] i-a raspuns lui Muntean Ilie

      PSD nu mai respecta deciziile Curtii Constitutionale? PSD arunca Romania in haos numai pentru ca Geoana nu a iesit presedinte si banii cheltuiti in avans nu pot fi inapoiati ,,donatorilor"?
      Nu pot sa cred asta!
      Ei totdeauna au ,,respectat" demacratia! Mai ales ,,democratia originala", nu-i asa, dle Iliescu?
      • -15 (15 voturi)    
        EURO 5 lei (Luni, 14 decembrie 2009, 14:12)

        Muntean Ilie [utilizator] i-a raspuns lui danubic

        In lunea cand a fost declarat Basescu presedinte, bursa din RO a scazut cu peste 4%.
        Deci investitorii nu s-au bucurat ca presedinte o sa fie tot Basescu........O sa vedeti ca o sa se ajunga un EURO sa valoreze cat de curand 5 lei!!!
        • +9 (9 voturi)    
          irelevant (Luni, 14 decembrie 2009, 14:29)

          masu [anonim] i-a raspuns lui Muntean Ilie

          asa, si ... ?
          • -12 (12 voturi)    
            NU INTELEGI! (Luni, 14 decembrie 2009, 14:43)

            Muntean Ilie [utilizator] i-a raspuns lui masu

            Nu intelegi ca numai voi astia de pe hotnews doriti instabilitate? De cine sunteti platiti? Nu cred ca o familie care are rate in banca in EURO pentru apartamentul care l-au cumparat vor spune: ASA, SI............ce-i daca se face EURO 5 LEI !!!!!!!!!!
            • +8 (8 voturi)    
              Du-te maestre la control... (Luni, 14 decembrie 2009, 15:39)

              doc [anonim] i-a raspuns lui Muntean Ilie

              Nu vezi ca nu esti sanatos la mansarda?

              Raspunzi ca un disperat la fiecare comentariu... Ai senzatia ca lumea a inceput si se termina cu Geoana? Ai senzatia ca Geoana te scapa de toate problemele - justitie, credite la banci, etc.? Ai senzatia ca noi toti vrem sa distrugem tara si ca numai tu si cu Geoana o puteti salva?

              Relaxeaza-te la un film... http://www.youtube.com/watch?v=CAd0tIXj2nE&feature=player_embedded
            • +6 (8 voturi)    
              Esti platit degeaba! (Luni, 14 decembrie 2009, 16:01)

              aledad [utilizator] i-a raspuns lui Muntean Ilie

              Tipule, eu am rate si in euro si in CHF dar am inca un cap pe umeri si vreau sa cred ca mai si judec cu el. Crezi ca pe net sunt analfabetii pe care-i tampeste si mai tare irealitatea sau antena xxx? Pe cine vrei tu sa tragi de partea prostanacului prin postarile tale platite cu cativa arginti? Marsh la guzganul tau rozaliu sa-l pupi in bot!
            • +3 (3 voturi)    
              Stimabile... (Luni, 14 decembrie 2009, 17:49)

              Paul [anonim] i-a raspuns lui Muntean Ilie

              ...ai fost pe aici pe vremea cand domnea PSD-ul? Era stabilitate sau coma si control total?

              Vedeai tu vreun jurnalist sa isi permita sa vorbeasca despre politrucul Iliescu asa cum vorbesc despre Basescu? Vedeai pe cineva care sa cuteze sa il infrunte pe Bombonel? Misca in front vreunul dintre "jurnalistii" aia care acum isi fac meseria de ras pe Antene sau Realitatea?

              Ai idee cum se faceau controalele pe vremea aia? Ai idee cum se atribuiau licitatiile? Ai idee ce se intampla cand se apropiau alegerile?

              Sau chestiile precum libertatea de a-ti exprima opinia si mentinerea unui mediu economic corect nu conteaza pentru tine, numai burdihanul si cat poti baga in el exprimat in euro?
        • +7 (7 voturi)    
          Bursa (Luni, 14 decembrie 2009, 14:32)

          smc [utilizator] i-a raspuns lui Muntean Ilie

          Astfel de variatii ale bursei romanesti nu sunt chiar rare. Nu inseamna nimic.
        • +9 (9 voturi)    
          :) (Luni, 14 decembrie 2009, 14:33)

          calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Muntean Ilie

          Asta cu euro 5 lei am auzit-o inca de acum un an! Nu mai tot abera pe aicea ca nimeni in lumea asta nu are de unde sa stie cat va fi euro peste un an!
          Ar insemna sa stii exact cum vor actiona mii de oameni si firme intr-un context mondial!
          E imposibil!
        • 0 (0 voturi)    
          Asta e cererea lui Patriciu! (Marţi, 15 decembrie 2009, 11:19)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Muntean Ilie

          EURO 5 lei! Si nu poti spune ca Patriciu si l-a dorit pe Base. Spui prostii.
    • +6 (6 voturi)    
      asa cum te-ai lasat tu! (Luni, 14 decembrie 2009, 15:11)

      geordan [anonim] i-a raspuns lui Muntean Ilie

      mai iesi si tu pe strada! fa o plimbare sa mai iei pulsul vietii cotidiene. s-ar putea sa fii dezamagit de tine insuti.
    • +3 (3 voturi)    
      ca tu esti deja pacalici... (Luni, 14 decembrie 2009, 16:14)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Muntean Ilie

      Sanatate!
  • +34 (36 voturi)    
    Dragutul de el (Luni, 14 decembrie 2009, 13:09)

    Vizitiul [utilizator]

    Dragutule, pai normal ca oamenii se simt amenintati pentru ca vad si ei cat insistati cu prostia cu frauda. Numa' voi nu vedeti...asa e la moda acum, cu ochelari de cal?
  • +39 (41 voturi)    
    Parlamentul poate sa ancheteze orice .... (Luni, 14 decembrie 2009, 13:10)

    zarzare [utilizator]

    Brava natiune, halal sa-ti fie!

    Asta e democratia PSD, nu tu justitie, nu tu Curte Constitutionala. NU! Noi vom ancheta! Pentru ca noi, impreuna cu PLN-ul lui Antonescu avem tot dreptul sa anchetam ORICE!

    Vai de mama voastra cand vor veni alegerile anticipate ...
    • +14 (16 voturi)    
      Anticipate? NU...Suspendare se pregateam. (Luni, 14 decembrie 2009, 13:30)

      pAcALA [anonim] i-a raspuns lui zarzare

      Cine nu a vazut aseara pe domnul V.V. varujel la tv sa caute inregistrarea. Cica se vor strange probe cu si despre faude la alegeri si cand masurile agreate cu fondul vor afecta mai rau poporul roman... hop si suspendarea lu' nenea baselu, care zicesa ar putea sa treaca pe fondul nemultumirilor populatiei de la momentul ala. S-ar zice ca avem o strategie de liniste dupa alegeri. HAI coalitia PML-PSD!
    • +22 (22 voturi)    
      si ce facem cu turcii? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:43)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui zarzare

      care au cerut anchetarea bataliei de la Rovine si repetarea bataliei de la Podul-Inalt?
      • +8 (8 voturi)    
        genial (Luni, 14 decembrie 2009, 14:39)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        =)) O sa imi permit sa citez asta, merci =))
      • +3 (3 voturi)    
        Era sa lesin de ras :)) (Luni, 14 decembrie 2009, 16:23)

        SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        Bravo maestre, te mai asteptam :))
    • +9 (9 voturi)    
      asa, asa (Luni, 14 decembrie 2009, 14:41)

      carmabox [utilizator] i-a raspuns lui zarzare

      Comisia parlamentara rulz! Ca doar am citit deunazi ce oameni ilustii o alcatuiesc, de alde onorabilul Voicu DNA, si alte valori...
  • +44 (44 voturi)    
    Parlamentul poate sa ancheteze orice în Romania (Luni, 14 decembrie 2009, 13:10)

    ccoto [anonim]

    Si cu separarea puterilor in stat cum ramane? Cat vreti sa mai calcati in picioare Romania?
  • +34 (34 voturi)    
    Dar ne mai lasati ma oameni buni? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:12)

    GT2 [utilizator]

    Nu avem guvern si voi vreti comsii parlamentare. Vorba lui Iliescu: Invatati sa pierdeti cu demnitate. Eu votantul m-am saturat de voi. Emigrati in Brazilia toti si lasati lucrurile sa mearga firesc.
    • -19 (19 voturi)    
      ce inseamna firesc? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:41)

      elena [anonim] i-a raspuns lui GT2

      sa voteze persoane decedate, copii de 7 ani, oameni care sunt cu si=utele la acelasi domiciliu?
      • +11 (11 voturi)    
        cu cine? (Luni, 14 decembrie 2009, 14:12)

        danubic [utilizator] i-a raspuns lui elena

        Draga Elena, CU CINE au votat cei pe care ii aduci in discutie? De ce toate neregulile sunt arondate dlui Basescu? Doar pentru ca cele ale PSD-ului ,,nu se pun"? Toata incrancenarea asta a PSDului este doar de ciuda ca ,,sistemul lor de furat a functionat mai bine ca al nostru"?
        • +2 (2 voturi)    
          Motivul incrancenarii (Luni, 14 decembrie 2009, 17:33)

          Paul [anonim] i-a raspuns lui danubic

          ...PSD-ului este ca nu mai au acces la banutzii din bugetul de stat si au multe de platit la sponsorii din campanie, ca sa nu mai vorbim de foamea lor permanenta, ca s-au obisnuit sa aiba o cantitate infinita de bani la dispozitie. Cand mai au nevoie de un teren, de o vila, pac! inca o licitatie si s-a rezolvat.

          Nu exista niciun alt motiv al actiunilor lor disperate decat foamea de bani.
      • +9 (9 voturi)    
        "elena" e postaca PSD (Luni, 14 decembrie 2009, 14:38)

        smc [utilizator] i-a raspuns lui elena

        Oricat de sarac as fi fost cand eram student (si am fost), nu as fi luat in ruptul capului bani de la comunisti. Aveam niste principii, le mai am si acum.

        Bai femeie, se pot gasi si cai mai oneste de a castiga bani.

        Jegul pe care-l capeti acum nu se mai spala.
      • +7 (7 voturi)    
        Pentru cine au votat mai?? (Luni, 14 decembrie 2009, 15:38)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui elena

        Pariu ca esti blonda?

        Astia cu porcariile lor, cu CNP-urile si votul multiplu, sa-mi spuneti doar o treaba:
        - sa presupunem ca exista voturi multiple, ca exista multe CNP-uri mincinoase?! de unde stiti voi ca nu au votat aia cu PSD? Cine-mi poate dovedi mie ca-s numai de la PD-L si nu de la PNL sau PSD???

        Astept.
      • +4 (4 voturi)    
        Draga Elena (Luni, 14 decembrie 2009, 16:28)

        GT2 [utilizator] i-a raspuns lui elena

        Prima incercare s-a soldat cu un "mic" esec din partea PSD. Au crezut ca Basescu a furat mai mult la voturile nule si s-au inselat. De ce sa o mai lungim? Crezi tu sigur ca acei decedati sunt ai lui Basescu? Parerea mea este ca ar trebui sa te uiti mai bine prin registrele PSD ca ii gasesti acolo ca rezerva la nr. de voturi.
      • 0 (0 voturi)    
        Listele de votanti, (Marţi, 15 decembrie 2009, 11:26)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui elena

        acelea cu decedati, sunt aceleasi de ani de zile. Inclusiv la referendumul pentru suspendarea presdintelui cand procentele contau. Nu v-am vazut atunci "ofilindu-va" pe forumuri.Listele nu au fost date de PDL ci de ministrul tau Nica de la PSD. Nu s-amodificat absolut nimic in privinta alegerilor de la demisia lui.
  • +29 (29 voturi)    
    Și așa începe liniștea... (Luni, 14 decembrie 2009, 13:12)

    Wasile [utilizator]

    Orice, oricât, oricum, numai să nu iasă Băsescu. Aruncăm tot ce avem, țintim cu toate tunurile, să aruncăm în derizoriu totul.

    Cine le tot dă la ăștia apă la moară? Ia gata cu cheltuiala banilor publici. Nema guvern, nema președinte, ăștia la subminarea economiei naționale ar trebui băgați. Și perioada de criză economică ar trebui asociată cu războiul, deci cele de mai sus ar deveni înaltă trădare. Știți voi ce se face cu trădătorii în război, nu?
  • +23 (23 voturi)    
    BRAVOS !!! (Luni, 14 decembrie 2009, 13:14)

    TUDOR30 [utilizator]

    Ati invatat bibe lectia "ANCHETATI, ANCHETATI SI IAR ANCHETATI"
    Spor
  • +24 (24 voturi)    
    Turbatii (Luni, 14 decembrie 2009, 13:14)

    smc [utilizator]

    Nu scapam odata de comunistii astia turbati? Fac spume la gura, au ochii rosii, latra fara oprire. Gata, ajunge, sa moara odata si sa nu mai auzim de ei.
    • +12 (12 voturi)    
      ba da! (Luni, 14 decembrie 2009, 13:44)

      revoltat [anonim] i-a raspuns lui smc

      urmeaza alegeri local si parlamentare (uninominale)! votam dreapta si scapam de spaghari si lichele!
  • +23 (23 voturi)    
    Aberatii (Luni, 14 decembrie 2009, 13:15)

    COSMIN [anonim]

    De parca frauda ar fi intr-un singur sens!
    A se citi bine declaratia Ragnitului. Oamenii nostrii trebuie protejati! Si eventual spalati cu persil! Ai lor trebuie anchetati! Noi suntem cinstiti. Ba pe a ma-tii!
  • +26 (26 voturi)    
    ......aloooo ....spitalul 9 ..... (Luni, 14 decembrie 2009, 13:16)

    anaid [anonim]

    .... pesedeii astia sunt paranoici , rau !
    Oare aud si ........muzici ?
  • +22 (22 voturi)    
    ultima gaselnitza (Luni, 14 decembrie 2009, 13:17)

    cucuvaia [anonim]

    comisie palavramentala.
    si ?! care e puterea acestei comisii ? palavre la nesfarsit.
    palavramentul este, totusi, puterea legislativa...
    cand zdrula mai dezbate legizlatzie, ca dela ridzi incoa, numa de comisii se tzine palavramentul asta.
    inca o dovada ca anticipatele sunt necesare, pentru un palavrament responsabil, care sa aiva in principal o activitate de elaborare de legi.
    altfel, cum zicea duvaz, numai perdele de fum lansate de pesedeu...

    anticipate !
    jos comunistii !
  • +20 (20 voturi)    
    care fraude? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:17)

    rochiri [utilizator]

    Daca CCR valideaza votul!
    Care fraude?
    • +3 (3 voturi)    
      Pai nu vezi ca pentru ei nu-i de ajuns? (Luni, 14 decembrie 2009, 16:31)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Il iau pe Orban sef de comisie si o dau "de perete" ca undeva trebuie sa aiba si ei dreptate :)).

      Sunt fantastici ... nu credeam ca o sa vad asa ceva vreodata.
  • +19 (19 voturi)    
    Petarda (Luni, 14 decembrie 2009, 13:17)

    Lucian [anonim]

    Care frauda, nea Dragneo? Cea din capul vostru? Vorbesti de parca ar fi un lucru dovedit si indubitabil, cand de fapt n-ati reusit sa demonstrati nimic pana acum!
    • +9 (9 voturi)    
      care fraude, nea dragneo ? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:46)

      cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      shtie iel care..
      acu, matale vrei sa stii si tehnica ...
      adevarata frauda s'a facut inainte de votare: galetzi, faina, malai, zahar, fulare, pixuri, si cash.
      si cum zicea ponta, ai lor fura mai zgarcitzi.
      nu'i asea nea dragneo ?!
      asai cand nu esti la guvernare, de !
      cin' va puse sa iesitzi !
      iar, de ramanetzi opozantzi, in 2012 nici de pixuri n'o sa avetzi de unde....
      ca pan'atunci nici vantu, felix si paturiciu nu prea vor mai avea de unde...
      mai ramane o s shansa, banii lui pastaie dela costantza si ooooole lui bonbo !
  • +21 (21 voturi)    
    ...ramai tampit cand vezi atata prostie (Luni, 14 decembrie 2009, 13:18)

    Bogdan [anonim]

    Voi toti de la PSD sunteti o hoarda de retardati...chiar vreti sa distrugeti tara de tot????
    Se pare ca sunteti in slujba rusilor, tot am crezut ca este o figura de stil, dar incep sa cred ca este o chestiune serioasa...mari nemernici sunteti
  • +19 (19 voturi)    
    spitalu 9 (Luni, 14 decembrie 2009, 13:19)

    marius [anonim]

    au innebunit de tot.ce daca aruncam tara in haos,totul pentru front totul pentru victorie.vor propune ca,comisia parlamentara sa fie formata doar din psd,pnl,udmr.d-lor v-a ciuruit,un fleac.
  • +19 (19 voturi)    
    incredibil (Luni, 14 decembrie 2009, 13:23)

    unul [anonim]

    PSD-ul moare!
  • +20 (20 voturi)    
    oare?? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:24)

    sosos [anonim]

    poate sa ancheteze ...orice....., dar ancheteaza ...ce vrea :)) si noi cand ii anchetam?? chiar suntem 23 mil de prosti in tzara asta?? cand are chef Joana sa ancheteze, ancheteaza?? si cand nu are chef, nu ancheteaza??? chiar atat e de penibil? eu cred ca o sa fie executat rau de tot de toti mafiotii care i-au sponsorizat candidatura........ apropos...fa o verificare si la alegerile din '92, vezi ce o sa descoperi pe acolo....
  • +17 (17 voturi)    
    sa ne scuteasca (Luni, 14 decembrie 2009, 13:24)

    dj [utilizator]

    si sa se apuce odata sa dezbata guvernul Negoita!
    Hai sa ne anchetam noi pe noi....
    Dupa ce ca era 1 reprezentant al PDL acolo si 5 din "coalitie" vor sa ne convinga ca au fost fraude!
  • +14 (16 voturi)    
    La revedere PSD. Mai exact ADIO !! (Luni, 14 decembrie 2009, 13:28)

    Florica [anonim]

    Mie mi se pare oarecum de inteles aceasta incrancenare a PSD-ului. Ei stiu bine ca nu au niciun viitor. Chiar crede vreun PSD-ist ca o sa mai avem vreodata un presedinte din partidul lor ?
  • +12 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 14 decembrie 2009, 13:30)

    zet [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    la munca (Luni, 14 decembrie 2009, 13:31)

    bozo [anonim]

    la munca, puturosilor si neamuri proaste ce sunteti. tara arde si baba se piaptana. nu v-ati saturat de atitea vacante? din paste in craciun si din craciun iar pina la paste nu mai stiti cum sa trageti chiulul. lasati dracului anchetele, puteti osul la munca ca din octombrie stati si o frecati cu demis guvern, nevalidat guvern... chiar nu va e rusine de 20 de milioane de prapaditi care tot spera sa se puna tara asta pe roate, sa functioneze ceva, sa se construiasca ceva? sunteti niste neamuri proaste care v-ati imbuibat si va mutati fundurile din vila de vacanta de la mare in vila de vacanta de la munte pe banii nostri, domnilor. nu e mosia voastra, e tara noastra si sunteti platiti sa munciti pentru si in favoarea ei, nu a voastra. lasati orgoliile personale si vedeti-va de traburile pentru care va platim
  • +9 (9 voturi)    
    eu propun ... (Luni, 14 decembrie 2009, 13:39)

    renegatul [utilizator]

    sa se analizeze toate CNP-urile, toate semnaturile si stampilele de vot ... poate asa in vreo 10 ani ne apucam si noi sa dezbatem bugetul si guvernul propus !
    Ce ziceti dn-lor de la PSD, n-ar fi o idee buna???

    Doamne, ce ingusti sunteti la minte !!!
    Curtea constitutionala ar trebui sa va dea doua palme peste bot si sa va trimita la "treaba"!
  • +8 (8 voturi)    
    cloaca (Luni, 14 decembrie 2009, 13:39)

    traiang [utilizator]

    Nici numai stii ce sa crezi O fac dinadins sa irite la culme,sunt paranoici.Sa aduca totul in parlament ,in cloaca lor de spalat mizerii.Si 300 de parlamentari sunt prea mult Totul a fost dus in derizoriu de psd de la presedentie ,stat justitie ,politie De fapt asta este statul pe care il vor Patriciu,Vantu si Voiculescu dupa cum au spus in direct de nenumarate ori
  • +8 (8 voturi)    
    idioti (Luni, 14 decembrie 2009, 13:41)

    marius [anonim]

    de cand o comisie parlamentara este peste decizia c.c.astia chiar ne i-au de prosti?chiar nu mai au nici un fel de respect pt.institutiile si cetatenii acestei tari?unde esti tu TEPES DOAMNE......?
  • +11 (11 voturi)    
    Si o comisie ONU? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:43)

    Victor [anonim]

    PSD pare un partid de mafioti care au pierdut sume imense de bani si care acum TREBUIE sa castige alegerile. Cu cat vor ajunge mai departe: parlament, UE, ONU, etc. cu atat mai evident va fi faptul ca acest partid nu are nimic de-a face cu democratiile europene. Desigur ca formal, poti ignora autoritatile statului (Biroul Electoral Central, Curtea Constitutionala, etc) si poti mege acolo unde deti o majoritate de conjuctura si sa te declari invingator. De fapt aici sta cheia acestui partid: nerecunoscand valorile, elinu pot recunoaste nici institutiile statului (atunci cand verdictele nu le sunt pe plac) si nici infrangerile. Faptul ca la acest partid, doctrinar se declara politic totul: adevarul, valoarea, titlurile de doctor, gradele militare, avansarea pe post etc., toate acestea fac din actualul PSD un partid ne-european pentru ca este incompatibil cu valorile acestui spatiu. Ei pregatesc tinerele generatii intr-un spirit autarhic declarand bun profesional pe orice tanar student care este in stare sa fure pentru ei. Asa si-au raliat liderii de sindicate, inclusiv studentesti asa si-au raliat multi oameni din justitie. Sub deviza: vii la noi in partid si poti fura cat vrei dar sa ne servesti cand ti-o vom cere - Romania este o tara divizata intre aceia care fura si devin modelele unei generatii de 28-30 de ani si aceia care renunta si pleaca afara. Desigur ca vor fi in stare sa comita si atentate sabotaje nationale in numele bunului simt si al unei Romanii unice, adica doar a lor. E prea tarziu, nu mai suntem o tara in care Iliescu sa comande arestari si deschidere de dosare. sau sa cheme minerii. Cu cat esti mai agresiv cu atat statele europene se vor debarasa de acest partid de tip stat totalitar.
  • +10 (10 voturi)    
    deh (Luni, 14 decembrie 2009, 13:47)

    MirceaA [utilizator]

    asa sunt comunistii. N-au facut nimic niciodata. Acum o vor tine cu frauda inca 5 ani si vor bloca tot. Idei putine, dar fixe.
  • +8 (8 voturi)    
    oare? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:49)

    un cetatean [anonim]

    Dar despre taranii care au fost amenintati, in fata, de unii primari PSD, pentru ca au votat cu Basescu, nu spune nimeni?
  • +8 (8 voturi)    
    Ineptii de-ale pierzatorilor de la PSD (Luni, 14 decembrie 2009, 13:50)

    Cristi [anonim]

    Odata ce CC valideaza rezultatele scrutinului din 6 decembrie totul e limpede. Frauda e numai in capul astora de la PSD. Au incercat-o si partial le-a reusit. De-aia sunt atat de agitati. E posibil sa te manance puscaria bai Dragneo la cate mizerii ati facut prin tara asta.
  • +8 (8 voturi)    
    Obiectul muncii (Luni, 14 decembrie 2009, 13:52)

    Emil [anonim]

    Parlamentarii nostrii primesc salariu pe lunile noiembrie, decembrie? Cate legi au votat astia din vara pana astazi? Singura lor ocupatie au fost alegerile si jos basescu. Daca as fi ministru al finantelor, sa mor daca le-as da vreun ban. La niciunu, indiferent de partid. Populatia nu stie de unde sa se mai stranga ca sa aiba ce pune pe masa si astia infiinteaza comisii. Mai faceti o comisie fratilor, daca tot v-ati apucat: comisia parlamentara de analiza a constitutionalitatii Curtii Constitutionale. Hai ca suna frumos si poate mai primiti si niste sporuri. Are dreptate Base, nu mai aveti mult, nu scapati.
  • +6 (6 voturi)    
    Geoana, cirtita lui Basescu? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:52)

    bilbofil [utilizator]

    Comisia de ancheta a Parlamentului poate avea doua scopuri: depunerea unei plingeri penale impotriva unui ministru ori suspendarea presedintelui sau propuneri de modifciare a legislatiei in lumina unor eventuale recomandari ale justitiei sau a unor situatii constatate direct.

    Cum nu exista sesizari probate ale unor fapte de natura penala in care sa fie implicati ministri ori Basescu in calitate de presedinte, primul motiv cade.

    Pe de alta parte, PSD inca nu a sesizat institutiile competente BEC si parchetele cu privire la eventuale infractiuni si deci nici nu pot exista fapte penale a caror prevenire sa justifice modificari legislative sau de administrare.

    Nu inseamna ca nu exista motive, pe care parlamentul trebuie sa le discute, pentru a revedea legea electorala si activitatea (de fapt inactivitatea) AEP. Dar pentru aceste aspecte exista comisiile parlamentare normale, care au competente in materie.

    Sigur, nu ii poate nimeni impiedica pe parlamenteri sa ancheteze orice, doar ca in speta, singurul rezultat al anchetei va fi decredibilizarea completa a PSD, care probabil va trebui sa isi schimbe pentru a treia oara numele spre a se delimita de umilinta care se prefigureaza.

    Senzatia mea este ca d-nii Dragnea si Geoana fie sint cirtitele lui Basescu in PSD, fie se lasa intoxicati de astfel de cirtite. Altfel nu se explica inversunarea cu care lupta pentru ca PSD sa fie ingropat alaturi de cadavrul politic al lui Geoana, asa cum sclavii erau ingropati in piramida alaturi de faraon.
  • +8 (8 voturi)    
    pai intai comisie pt modif constitutiei (Luni, 14 decembrie 2009, 13:53)

    el [anonim]

    pai ar trebui sa respecte cronologia.
    cf referendum in primul rand ar trebui sa constituie comisia privind modificarea constitutie - doar s-a votat si este OBLIGATORIU pt parlament ceea ce au hotarat cetatenii romania - dnii Geoana si Ponta spuneau ca miercuri vor convoca... azi e luni si tot de povesti stau.
    dupa poate sa ancheteze si ce vor ei parlamentarii...
    • +1 (1 vot)    
      hehe (Luni, 14 decembrie 2009, 14:38)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui el

      Mircuri, miercuri dar care miercuri? O miercuri din 2010?2020? sau 2100?
  • +5 (5 voturi)    
    PARLAMENT (Luni, 14 decembrie 2009, 14:05)

    iones [anonim]

    Mi se pare destul de aiurea, sa denigreze si mai tare "job-ul" Parlamentului, mai ales dupa rezultatul de la referendum
  • +7 (7 voturi)    
    ce (Luni, 14 decembrie 2009, 14:08)

    antigeoana [anonim]

    ce mai vreti pesedeilor sa demonstrati si cu comisia parlamentara,nu-i destul ca ati dat-o in bara cu votueile nule .pardon ca geoana a pierdut alegerile si odata cu el si psdul va deveni un partid istoric pentru ca deocamdata este un partid isteric
    • +1 (1 vot)    
      comisie (Luni, 14 decembrie 2009, 14:31)

      dan2 [anonim] i-a raspuns lui antigeoana

      Sigur ca parlamentul poate ancheta POLITIC orice. Astfel, o majoritate parlamentara care a pierdut alegerile prezidentiale poate forma o asemenea comisie si apoi poate suspenda presedintele ales pe 30 zile, timp in care nr. 2 devine presedinte interimar. Nu conteaza curte constitutionala, nu conteaza lipsa oricaror motive, daca asa vor asa vor face. Atunci ar fi momentul ca presedintele nou ales sa suspende parlamentul. Se va vota la alegeri anticipate ca la referendumul de suspendare sau la cel de reducere a numarului de parlamentari si se va rezolva problema.
  • +3 (3 voturi)    
    nesmtitii (Luni, 14 decembrie 2009, 14:24)

    calin22 [utilizator]

    Mai "nemernici dracului" voi nu stiti ca intr-o tara democratica exista termenul de separare a puterilor in stat? Voi vreti ca parlamentul sa faca totul in Romania? Sa dea legi, tot el sa le execute si tot el sa le judece daca sunt constitutionale sau nu???
  • +1 (1 vot)    
    doar atat ! (Luni, 14 decembrie 2009, 14:39)

    nu conteaza [anonim]

    pentru nostalgicii secerei si ciocanului dar nu numai:

    http://www.jurnaltv.ro/video/The_Soviet_Story_Povestea_sovietelor_incredibil
  • +1 (1 vot)    
    si la urmatoarele (Luni, 14 decembrie 2009, 14:44)

    malamut [anonim]

    alegeri am sa votez basescu si la cele parlamentare pdl.mi-ati facut sila ...si cand te gandesti ca vedeam in voi schimbarea...am crezut poezia cu linistea: uite ce liniste ne dati,sau aia era doar in cazul in care ieseati voi si nu avea voie nimeni sa urle cat furati?va fi greu si vor fi masuri dure si voi veti urla contra guvernului si eu tot n-o sa va votez niciodata.bagati-va mintile in cap0 ca vine fmi -ul si iar n-are cu cine sa vorbeasca si parintii nostri nu o sa-si ia pensiile din cauza voastra.chiar vreti sa iesim in strada?pai cu voi incepem ca de cand ati iesit de guvernare psd-ilor numai circ va trebuie ca sa nu se poata construi nimic.
  • +1 (1 vot)    
    Pana unde? (Luni, 14 decembrie 2009, 15:08)

    MAKE [anonim]

    Tovarsul Dragnea,
    Dar de Romania cine se mai ocupa?Deocamdata vedem ca va framanta numai propriul interes.Pentru
    asta aruncati cu mizerii in toate directiile.Datorita voua suntem acum o tara cu mari probleme.In goana dupa mormanele de bani,de cei multi,cu probleme nu va pasa.
    Sa va fie rusine!!!
  • +1 (1 vot)    
    hihi (Luni, 14 decembrie 2009, 15:10)

    skander [anonim]

    Mie imi place aia cu "vai, ii controleaza pe oamenii nostri". Dar oamenii lor, fiind - desigur - imaculati, nu au de ce sa se teama de vreun control, nu?
  • +1 (1 vot)    
    Dragnea, al doilea prostanac? (Luni, 14 decembrie 2009, 15:11)

    Petre [anonim]

    Nu cred ca omul asta e intreg la minte. Imi pare rau ca nu caut cuvinte alese, dar chiar ne crede prosti. Odata face o para la CC si BEc cum ca au fost fraude si acum vrea o comisie parlamentara sa cerceteze fraudele. E de necrezut cum acest individ pune la indoiala prestatia CC si vrea ceva "deasupra" CC! Mai tata Dragnea, nici penibil nu mai esti! Te asemenii sefului tau Gioana, in folclor, prostanac.
  • +1 (1 vot)    
    inversunarea... (Luni, 14 decembrie 2009, 15:24)

    egroeg [anonim]

    cu care se insista sa se anuleze scrutinul,cerandu-se ,mai nou,si o comisie parlamentara care sa constate fraudele ,nu-mi spune decat un singur lucru;PSD a regizat mai multe modalitati de fraudare,votare multipla,declarare voturi nule,cumparare voturi,includerea decedatilor in liste, etc si stiind exact despre ce este vorba, deoarece romanii le-au dat peste cap socotelile iesind la vot in numar mare,incearca acum sa le puna in seama PDL-ului ,constienti fiind ca nu au cum sa fie dovedite cine le-a facut si in favoarea cui.
    Acest PSD,cu fata actuala a jigodiilor care-l conduc,ar trebui sa dispara in istorie si asta ar trebui sa o faca romanii cu prilejul viitoarelor alegeri.
  • +1 (1 vot)    
    va rog sa observati doua lucruri (Luni, 14 decembrie 2009, 15:24)

    cristi [anonim]

    1) are tupeul sa ceara comisie parlamentara pt fantasmagoriile lor dar nu e in stare sa ceara parlamentului sa se reuneasca pentru a da un vot guvernului Negoita; de o luna de zile tot se feresc de asta in baza unor motive de ordinul penibilului

    2)aici sunt doua posibilitati : ori Domnul gioana a luat-o razna(nu glumesc)...ori , si asta e cel mai credibil, este intr-o situatie foarte grava, mai ales daca pierde sefia partidului, ceea ce se va intampla curand.... sunt multi care au cotizat in campania electorala a domnului gioana pt anumite favoruri in momentu cand ar fi castigat alegerile.. vorbim de sume mari de bani..de posturi foarte importante..samd.

    PS: nu ziceau ca nu vor contesta decizia CC sub nicio forma? Deschiderea cazului Voica le-a adus mirosul streangului si au devenit disperati?
  • +1 (1 vot)    
    Mare efort (Luni, 14 decembrie 2009, 15:27)

    n/a [anonim]

    Un munte s-a scremut şi a fătat un şoricel
  • +1 (1 vot)    
    Dragi Tovarasi (Luni, 14 decembrie 2009, 15:28)

    headshot [anonim]

    Permiteti sa raportez cu respect ca am votat in sectia din Paris pe data de 6 decembrie. Aflat in imposibilitatea utilizarii cartii de alegator, introdusa de PCR/FSN/PSD-SR (in sectie mi se raspunde "ca sa se mai faca ceva bani") am pus stampila in 20s acolo unde mi-a dictat inima, dar daca securitatea, kgbul si minerii care bate, bate, bate doresc, ma voi conforma .... not !

    Si va vom finanta si turul 3 care cica nu costa nimic in viziunea lui Geoana care vrea sa ne dea 20000EUR ca sa ne intoarcem.

    Si vom finanta si ceva care are o luneta si vizor nocturn ca sa ne ocupam definitiv de cazul vostru.
  • +1 (1 vot)    
    astia au innebunit de tot! (Luni, 14 decembrie 2009, 15:38)

    razvan [anonim]

    Bai, nene, n-o veni si ziua aia in care sa fie pusi sa plateasca pt. "tiganeala" asta ieftina? O tot tin langa cu teza asta, punand pe jar o mie de institutii si de oameni care muncesc de dimineata pana noaptea pt. prostiile debitate cu nonsalanta de disperatii astia. Nu mai exista limite? Get over it, losers! Asta-i viata: ati luat-o in bot, o sa pierdeti, in curand, si functiile de conducere in partid, ati acumulat datorii de la "sponsorii" din umbra, n-o sa mai aveti pe unde sa scoateti camasa, n-o sa mai fie rost nici de chefuri si plimbari cu amante pe bani publici, gata cu masinile si soferul la scara, gata cu secretarele, consilierii, telefoanele date din bani publici, salariile smechere, rotunjite prin smenarii/invarteli. Gata cu puterea, gata cu influenta, gata cu banii negri, gata cu adrenalina!:) Go home, suckers! Luati frumusel metroul, platiti cartela, adulmecati damfurile ametitoare ale pulimii, mai mergeti si pe jos, prilej bun pt. a mai da din kg. in exces, va schimbati abonamentul pt. a putea da mai multe telefoane din banii propri si, in general, pregatiti-va sufleteste pt intalnirea cu Parchetul: la cate manarii ati facut, sigur o sa va agate aia cu ceva! O sa invatati sa pretuiti libertatea, din celula, citind opere alese! Bombo, esti pe faza? In curand o sa dansezi la bara: vei deveni "honey" pt. nesatulele care deja iti tatueaza numele si iti pregatesc un loc caldut, perverso!:) Mareane, pt. tine un loc la Biblioteca Academiei, care o sa vezi tu ca o te ajuta sa iesi mai repede, haleluia, pupa-te-as!
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitari (Luni, 14 decembrie 2009, 17:38)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui razvan

      Prietene (si nu sunt ironic aici), comentariul tau este absolut superb! Este exact tonul pe care ar trebui sa il avem cu totii fata de ei, ca sa isi invete locul. Si ar trebui sa ii admonestam asa peste tot pe unde ii intalnim. Ar trebui sa le fie frica sa mai iasa din casa (vila, pardon), nu sa le permitem sa defileze cu aroganta aia de fosti comunisti/securisti care nu cred ca legile exista si pentru ei. De noi depinde sa-i punem cu botul pe labe!

      Inca o data, felicitari!
      • 0 (0 voturi)    
        multam' fain! (Luni, 14 decembrie 2009, 18:14)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui Paul

        Respect, for you and for those like you! De asta imi si permit s-o mai fac, din cand in cand. E bine sa-i mai trezim din betia puterii, ca sa nu-si inchipuie ca suntem, chiar toata pulimea, o apa si-un pamant. Am si un crez al meu: azi eu, maine tu, poimaine alti cativa, iar raspoimaine ne trezim ca ajungem sa recapatam (spre exemplu, prin dimensiunea unui site independent si foarte bine structurat, noi, cele cateva zeci si sute de mii de cetateni romani cu spirit civic adunati deja p'acilea, pan' batatura Hotnews, din tara sau din diaspora), puterea de a-i raspopi pe stimabilii zilei si de a aplica, practic, din ce in ce mai bine mecanismele democratice de tip occidental.
  • +1 (1 vot)    
    Democratia originala - visul luminos al intregii.. (Luni, 14 decembrie 2009, 16:15)

    Leon [anonim]

    Omeniri.

    Partidele participa la competitia electorala, si tot ele decid cine a cistigat.

    Oricum, asta e etapa a doua din competitia nationala: Cine trage institutiilor statului cel mai frumos picior in gura. Imunitatea parlamentara care-i apara pe infractori de lege era prima etapa.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este nevoie de nicio comisie parlamentara! (Luni, 14 decembrie 2009, 16:19)

    nota bene [anonim]

    Ce nevoie mai este de comisie parlamentara? Nu ajunge Curtea Constitutionala, si bunul Dumnezeu, care le-a rinduit pe toate atit de bine, spre edificarea intregii lumi. Vrea PSD-ul mai mult decit justitia divina? Dupa cit s-a obisnuit cu ticluirea, mistificarea inclusiv a ceea ce s-a intimplat in decembrie 1989, nu ne mai mira nimic, de la dl. Goe descoperindu-si peste timp veleitati de presedinte de partid, pina la cei care trag sforile din umbra.... Ajunga-va! Lasati natiunea romaneasca sa revina la normal, dupa ce ati rupt-o in doua cu pohtele voastre de putere! Sunteti o haita de lupi hamesiti care nu stiu cum sa rupa mai mult din trupul unei tari si natiuni deja terminate de anii de comunism si postcomunism! Gata cu PSD, locul vostru este alaturi de comunistii de pina in 1989, in lada de gunoi a istoriei de care, blestemul nostru si al vostru, e ca nu putem sa uitam si tinem cont de asta de cite ori incercati sa ne prostiti sa va votam.
  • 0 (0 voturi)    
    PSD-ul sunt intr-un real pericol! (Luni, 14 decembrie 2009, 17:25)

    Paul [anonim]

    Directivele sunt clare:

    "Am luat in campanie banul gros de la sponsori, le-am promis inzecit de la bugetul de stat prin licitatii trucate, proiecte de "infrastructura" etc, si nu a iesit omul nostru la alegeri. Faceti ORICE ca sa il punem pe-al nostru, ca altfel vin baietii care ne-au dat banu' si ne iau gatul. Sau vreti sa ne apucam sa ne vindem vilele, masinile, terenurile, sau sa dam banii inapoi din conturile noastre din strainatate?"
  • 0 (0 voturi)    
    Comisii Oarlamentare (Luni, 14 decembrie 2009, 18:48)

    doru [anonim]

    Cred ca e necesara o Comisie parlamentara ,dar,care sa ancheteze vizitele la Moskova,facute "pe sest"de inaltul functionar Mircea Geoana,cu cine s a intilnit si in ce scop......ca nu e vorba de nenea Gheorghe din Vascauti ce s a dus sa l vaza pe amicul Ivan Ivanovici stahanovist fruntas.
    Romanii au dreptul sa stie ce face seful Legislativului,al doilea om in Stat , mai ales cind e vorba de Rusia.