UPDATE: Adrian Nastase isi retrage afirmatia conform careia Votul celor din diaspora ar trebui sa aiba o greutate mai mica

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2009, 19:17 Actualitate | Politic

"Votul romanilor din diaspora ar trebui sa aiba o greutate mai mica. Se impune, in viitor, o dezbatere pe acest subiect", e de parere presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase. Intr-un material postat pe blogul sau, social-democratul afirma: "Nu romanii din diaspora au decis castigatorul alegerilor. De ce sa-i consideram pe acesti romani responsabili de rezultat doar pentru ca au votat mai tarziu, din motive naturale, ce tin de fusul orar?".

Iata ce scrie Adrian Nastase pe blogul sau legat de acest subiect:
  • Nu romanii din diaspora au decis castigatorul alegerilor. De ce sa-i consideram pe acesti romani responsabili de rezultat doar pentru ca au votat mai tarziu, din motive naturale, ce tin de fusul orar? De ce nu voturile din 3-4 judete precum Cluj, Timis,  Alba sau Arad sa fie cele care au inclinat decisiv balanta? Cred ca in acest caz simplificam foarte mult realitatea electorala. Acest lucru insa nu ar trebui sa inhibe o discutie despre consistenta votului. Am auzit in aceste zile urmatorul argument: realitatea politica, economica si sociala din Romania este cunoscuta in profunzimea ei doar de catre cei rezidenti. E un argument solid, care se aplica in multe tari europene. Cei care au plecat de multi ani din tara, chiar daca citesc presa si sunt informati, nu au contact direct cu realitatea. Nu sunt afectati, direct, de reglementari, de taxe si impozite, chiar si de o viziune sau alta asupra viitorului –  in sanatate, educatie etc. Prin urmare, votul lor ar trebui sa aiba o greutate mai mica. Se impune, in viitor, o dezbatere  pe acest subiect.
  • In legatura cu votul romanilor de peste granita, o alta discutie cred ca este nu doar interesanta, ci si necesara. Ce mecanisme de control democratic al procesului electoral exista in strainatate? Cati observatori independenti participa, cati reprezentanti ai partidelor sau ai candidatilor independenti? Sper ca toata lumea este constienta de faptul ca legislatia electorala, in special cea referitoare la campania electorala, se aplica doar pe teritoriul romanesc, adica in consulate si ambasade, acolo unde sunt organizate sectiile de vot. Ce control avem insa in afara acestor spatii, care nu sunt sub jurisdictia statului roman? Deplasarea cu autocare pentru turisti electorali poate ca nu este sanctionata in tarile respective. Sau oferirea de daruri sau bani, in afara ambasadelor. Cum depistam mita electorala, spre exemplu, in cazul comunitatilor de romani din Spania? Sau in Republica Moldova, unde primarul Chisinaului nu este tinut de regulile electorale din Romania in ziua votului? Cum verificam daca cei care apar pe liste chiar au votat? Cat de vigilenta este presa si cat de active sunt ONG-urile civice in aceste cazuri.

UPDATE: Marti seara, la citeva ore dupa postarea articolului, Adrian Nastase a revenit cu o explicatie pe blog:

"Sunt de acord ca o propozitie din analiza de mai jos este nefericita si o retrag.

Ea avea alt sens si acest sens vreau sa il explic acum. Nu este vorba de restrangerea dreptului de vot pentru cei din strainatate, ci de clarificarea unor detalii care, in prezent, sunt speculate in exces. Spre exemplu, un astfel de detaliu este acela al votului prin intermediul titlurilor de calatorie (un mecanism care permite romanilor plecati in strainatate care nu au acte de identitate valabile sa poata vota, desi in tara nu exista un echivalent). Un astfel de titlu de calatorie este mai putin sigur decat un act de identitate si poate fi cu siguranta mai usor de exploatat. Nu e singurul exemplu.

Va indemn sa cititi intreaga analiza, pentru a-i intelege sensul. Si veti vedea ca nimeni nu contesta drepturi constitutionale, ci dimpotriva. Este vorba de intarirea democratiei si protejarea ei de excesele produse prin detalii mici si foarte, foarte multe".


Citeste mai multe despre   






















10796 vizualizari

  • -64 (70 voturi)    
    da (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:23)

    Walker [anonim]

    Celor din diaspora ar trebui sa li se retraga cetatenia romana.
    • +48 (56 voturi)    
      Baiatule!!! (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:53)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui Walker

      Nu uita ca anul trecut au intrat in romania 11 miliarde de euro prin "capsunari" acestia misi rup spatele sa bage bani in economie ca bombonel sa traga spagi ..... asa ca mars " bombonel"
      Pt tine si Ion pregatiti un avion!!!!!
      • -36 (42 voturi)    
        au intrat (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:29)

        tractorist [anonim] i-a raspuns lui gososan

        Da, au intrat si au si iesit pe undeva, probabil prin bancile straine. Doar n-au dat ei la stat acesti bani.
        Apropo, au platit statului roman vreun impozit acesti oameni?
        • +28 (32 voturi)    
          Da,au platit (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:03)

          mARIA [anonim] i-a raspuns lui tractorist

          Da,domnule,au platit,mult.In primul rand,romanul de afara, ca orice roman care se respecta, are in sange stabilitatea,legatura cu pamantul ,drept urmare banii castigati de ei au venit in tara unde rudele au cumparat terenuri,apartamente,au construit case.Asta e birul dat statului roman.Eu nu am rude plecate la munca in strainatate dar imi scot palaria in fata tuturor romanilor care muncesc prin lume,capsunarii astia de care razi tu ne-au tinut la suprafata..cinste lor,JOS PALARIA CAPSUNARI ROMANI.
          • +14 (14 voturi)    
            Asta-i buna... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 2:23)

            rdbda [utilizator] i-a raspuns lui mARIA

            Nastase vrea sa luam avionul pana la Bucuresti, daca vrem sa avem un vot egal? Americanii isi trimit votul prin posta, iar pentru el nici cele 2 ore care le facem pana la ambasada (+2 ore la coada) nu sunt suficiente. Cred ca omul a fost repetent si la cursul de "Mimarea democratiei" de la scoala de vara a PSD.

            Cum votul nostru n-ar trebui sa conteze asa mult, propun si niste masuri pentru diminuarea costurilor cu votul in strainatate:
            - sa putem vota mai multi pe un buletin (asa, cam cate stampile intra intr-un chenar)
            - micsorarea stampilei, pe care sa scrie doar "VOT", cu fonturi de 8
            - renuntarea la construirea cabinelor de vot; putem folosi toaleta amasadei
        • +17 (21 voturi)    
          Apropo (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:03)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui tractorist

          Tu ai platit impozit?
          Bucura-te ca nu a trebuit sa le platesti tu somaj.

          Un nebun arunca o piatra in lac si incep prostii sa o caute.
        • +9 (11 voturi)    
          gandeste ! (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:04)

          eu [anonim] i-a raspuns lui tractorist

          banii s-au dus direct in economie, tva 19%, impozit pe profit la firmele care i-au incasat 16%, locuri de munca impozite peste impozite. In caz ca nu stii, din cat munceste un angajat in romania, peste 50% se duce la stat, ca sa-ti dau doar un exemplu, sa zicem ca un angajat primeste in mana 1000 ron. Ca sa primeasca in mana 1000 ron, firma/compania plateste in total in jur de 1900 ron. Din cei 1000 ron "ai tai" cam 158 se duc la stat sub forma de tva, asta ca sa nu mai punem la socoteala si alte impozite (pe proprietate, auto, etc). Deci din 1900 ron, in total 1058 ron se duc la stat. E deja peste jumate... e mai rau ca in evul mediu, atunci era jeciuiala si atat. Acum suntem sclavii statului.
          • 0 (2 voturi)    
            taxe (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:51)

            daria [anonim] i-a raspuns lui eu

            frumosilor, in italia functioneaza aceeasi socoteala!
        • +9 (11 voturi)    
          bani si taxe (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:07)

          deci [anonim] i-a raspuns lui tractorist

          Asumand ca banii trimisi de peste hotare nu au fost facuti la negru, au fost deja impozitati. Exista un set de reglementari pentru evitarea dublei impuneri (adica nu se plateste impozitul in doua locuri) . De ce crezi tu ca unii oameni trebuie sa plateasca impozit de doua ori? Ti se pare cumva ca fiind "de afara" au bani mai multi sau mai usor castigati? Vrei sa ai si tu? PLEACA si fa-i.

          Singura imbecilitate in consens cu gandirea ta este obligativitatea platii asigurarilor de sanatate din Romania.

          Spor la arat si la batut campii.
          • -11 (11 voturi)    
            capsunari (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:06)

            tractorist [anonim] i-a raspuns lui deci

            Nu trebuie sa-mi spui ca sa plec, fiindca am fost. Si am avut un salariu la care capsunarul nici macar nu poate visa si n-am facut munca de sclav.
            • +3 (3 voturi)    
              inseamna c-ai fost degeaba (Miercuri, 9 decembrie 2009, 11:08)

              g_nicu [utilizator] i-a raspuns lui tractorist

              N-ai invatat nimic!

              Eu propun un alt argument:
              Romanii care lucreaza in UE, pe langa faptul ca alimenteaza direct economia romaneasca (11Mld in 2008), platesc impozite destul de mari in tarile unde muncesc. Bani care, indirect - prin fonduri europene - ajung in pusculita statului roman, pentzru a putea fi apoi delapidati de mafioti gen nastase.
          • 0 (2 voturi)    
            Ai drepturi acolo unde platesti taxe (Miercuri, 9 decembrie 2009, 7:54)

            reforma [anonim] i-a raspuns lui deci

            Absolut corect, banii nu trebuie impozitati de doua ori. Insa romanii care muncesc in strainatate ajuta acele state sa se dezvolte, ei muncesc de regula la un patron pe care-l ajuta sa faca profit. Nu sunt ei profitorii muncii altora. Bineinteles daca-i excludem pe cersetori.
        • +14 (16 voturi)    
          ai terminat aratul si-ti vin idei? (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:10)

          Dan Robert [anonim] i-a raspuns lui tractorist

          Bai tractoristule, platesc taxe, impozite si asigurari aici in strainatate, unde locuiesc cu sotia si copiii. Si sotia, cetatean roman, lucreaza si plateste taxe. Nu folosim nici sistemul medical din Romania, nici scolile, nici drumurile (cand venim in vacanta cumparam vigneta ca toata lumea), nu primim pensii, ajutoare, alocatii. De ce ar trebui sa platim taxe in Romania?
        • +11 (13 voturi)    
          Da! Au platit! (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:18)

          EnigmaPsi [anonim] i-a raspuns lui tractorist

          Din cate vad, inversunatule, nu prea le ai cu economia.

          La initiativa PSD, de prin 2006, "capsunarii", cum le ziceti voi pe nedrept (cei stabiliti in EU), platesc statului roman impozit pe venit (salariu, profit, etc) obtinut in strainatate, in urmatoarele conditii:
          - diferenta intre impozitul aplicabil in Romania (16% in prezent) si impozitul din tara in care lucreaza, daca acela este mai mic de 16%
          - TVA-ul (indirect), dat de romanii care au primit bani din strainatate la cumpararea unui prods in Romania
          - impozit pe dobanzile din banci
          - impozitul taxat bancilor romanesti pe profitul aferent acelor sume (obtinut din comisioane, taxe de transfer si alte balarii).

          In anumite tari, cu care Romania n-are acord de dubla impunere, se plateste impozit si acolo unde obtii salariul si in Romania. Asta daca esti destul de prost sa ti-l declari la fiscul nostru.

          Asa ca clontu' mic! Gioana Prostache, acest cancer al democratiei romanesti, fie-i tarana usoara, a propus si obtinut in parlament toate aceste mizerii (cu exceptia TVA, taxat indirect). Romania este una dintre putinele tari din lume unde se impoziteaza si banii obtinuti peste hotare. Alaturi de noi in aceasta cloaca fiscala mai sunt si marile democratii: SUA si UK.
        • +7 (7 voturi)    
          domnule, (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:38)

          dan [anonim] i-a raspuns lui tractorist

          vreau sa-ti atrag atentia ca banii pe care-i aducem sau trimitem noi in tara sunt folositi de familiile noastre,rude ,prieteni,pentru a face sa creasca consumul de marfuri,materiale de constructii,produse alimentare,servicii si asigurari. Deci, banii pe care-i trimitem prin banci sau ii aducem in buzunar acasa sunt cei care improspateaza si vigoreaza economia!!! In afara faptului ca noi am riscat ceva in afara tarii,am pus pe picioare si mici afaceri in tara. Deci intrebarea ta cu plata impozitelor este o gogomanie,exista intelegeri bilaterale.
        • +4 (6 voturi)    
          corect, nu-i asa? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 9:26)

          ego sum [utilizator] i-a raspuns lui tractorist

          cine nu plateste impozit sa nu voteze ... deci nici maretii psd-isti nastase, negoita (robert) micula (fratii) ... asta doar asa, la prima strigare, n-au dreptul sa voteze!
          r-ati ai dreaq' cand va trimit bani si pachete sunt buni, herta muller care nu mai are cetatenie de mult e "romanca de-a nostra" dar romanii din diaspora nu au drept sa voteze ca n-ati reusit sa-i indoctrinati, nu?
        • 0 (2 voturi)    
          Esti pe dinafara (Miercuri, 9 decembrie 2009, 9:32)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui tractorist

          Potrivit acordului privind dubla impune incheiat intre cele doua tari, impozitul pe venit se retine la sursa, adica acolo unde au fost realizate, cel in cauza primind certificat fiscal.
          ///
        • +1 (1 vot)    
          dar tu??? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 9:36)

          soso [anonim] i-a raspuns lui tractorist

          dar tu, ai platit vreun leu impozit??? si documeteaza-te, si vezi ce inseamna -dubla impunere- si dupa aia comenteaza!
      • +11 (13 voturi)    
        Intrebarile astea stau pe un drum mai mare.... (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:45)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui gososan

        ... care e cu doua sensuri. Cati romani in tara si mai ales in partidele politice cunosc realitatile si interesele celor din diaspora? Cate partide politice din tara sunt reprezentate si organizate in diaspora?

        Intrebarile pe care le pune Adrian Nastase pe blogul sau arata ca el nu cunoaste realitatile din afara tarii.
        • +5 (5 voturi)    
          Romanii din afara (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:36)

          Anti-hotzi [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

          Sunt mai conectati la stirile din Romania decat cei din tara!

          Eu cel putin nu mai deschid televizorul ca m-am saturat...De multe ori aflu de rudele din afara ce s-a mai intamplat, pentru ca eu refuz sa mai aud mizeriile...

          Ce insa e clar ca ziua si PSDeu'maica nu intelege e ca NU SE MAI VREA COMUNIST la putere! NU SE MAI VREA CORUPT la putere...

          Si da, chiar daca nici in partea cealalta nu e totul alb, romanii au votat cu omul (atentie, nu cu partidul) care le mai ofera o speranta.
          Sa le cereti consultantilor lui Obama sa va explice asta, stimati membri ai PSDeu'maica...
          • -2 (4 voturi)    
            o parere personala (Miercuri, 9 decembrie 2009, 8:22)

            Cami [anonim] i-a raspuns lui Anti-hotzi

            Ce speranta poate sa iti ofere iare Basescu?
            Nici Geoana nu era cel mai potrivit...dar la care a facut Base in acesti ani cat ne- fost presedinte....ma lasa rece! nu a facut nimic...tot ce s-a facut a fost sa arunce cu praf in ochii romanilor. Sa ne vedem peste un an doi cat de convinsi o sa mai fiti ca ati votat bine cand l-ati votat pe Dl Traian Basescu!

            Si cu ati spus nu ati votat cu partitul..ci cu persoana...unde si cine la vazut pe Geoana sa fie un comunist! Atat a stiut Basescu sa fata numai scandal...si pe baza ca acolo in PSD este si Iliescu care a fost comunist....inseamna ca toti din acel partid sunt comunisti! Poata doar atat va duce mintea! oricum e ceva traditional la noi romanii "sa judecam copii dupa faptele parintilor".

            Basescu in seara alegerilor cand a iesit sa spuna la ora 7 seara cand mai erau 2 ore de votat la noi in tara...de unde sa stii cu 2 ore inainte ca esti presedinte daca nu ai infundat banii cu nemiluita....bani din buzunarele noastre fie ca suntem din strainatate sau din tara. Este o prostie dar nimeni nu vrea sa vada aceste lucruri marunte....iar una si mai scarbosa faza este ce in care dupa oar 21 cand a iesit iar sa se laude ca a castigat....ati fost atenti voi mari anti comunisti ce sepcuta si-a pus el in cap????? PNTCD-cine au fost atunci in acea seara mai mare comunist!!


            O zi buna va doresc tuturor si sa speram ca o sa ne fie mai bine...desi viitorul e sumbru!
            • +2 (2 voturi)    
              :) (Miercuri, 9 decembrie 2009, 11:36)

              diablo [anonim] i-a raspuns lui Cami

              si cam ce te asteptai tu sa faca Basescu in ultimii 5 ani? Ai idee care sunt responsabilitatile unui presedinte al Romaniei ? Eu cred ca nu.
          • -1 (1 vot)    
            interesant (Miercuri, 9 decembrie 2009, 11:00)

            florian [anonim] i-a raspuns lui Anti-hotzi

            Interesant faptul pe care-l zici... ca romanul nu mai vrea COMUNISM la putere. Eu sunt impartial, ma doare in cot de toate partidele insa intrebare ce ti-o pun acum este: Cinea DOMNIT in ultimii 5 ani si a facut un kkt? Exact reformatorii :)
      • +7 (11 voturi)    
        Diaspora lanseaza operatia : NOI PARTIDE (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:45)

        Indianapolis [anonim] i-a raspuns lui gososan

        De doua decenii "alegem" intre ciuma si holera - legitimind neputincios sistemul care ne exploateaza, aserveste si distruge. A fost suficent ca grupul de interese criminale coagulat in FSN sa se "rupa" in aripi, distribuite pe fabulatoria axa "dreapta-stinga", pentru ca "democratia" sa fie curatita de continut, devenind o crasa inselaciune. Ce e mai putin rau intre FSN1 (PSD), FSN2 (PD)… FSNn ? Iata problema falsa in care a fost impotmolita demnitatea civica. Sa-l votezi pe cel care, capitalizind nemultumirea, pretinde a apara populatia de "tagma jefuitorilor" (dar nu face nimic in acest sens, pentru ca apartine acestei tagme) sau pe aceia care, denuntind "populismul" , sustin ca parazitii (pseudo-elitele de tranzitie) sint respectabili (pentru ca nu au fost condamnati de o justitie putreda) si ca trebuie lasati sa conduca "masa"?

        01} Revizuirea legii partidelor{ 25 000 de semnaturi si 50+1 de filiale la nivel national in acest moment}, este nevoie de anularea acestei legi ce protejeaza o casta , eliminind 15 milioane de romani de pe scena politica, tara are nevoie de alternativa.
        02} Adoptarea votului electronic, in acest mod cei aproximativ patru milioane de cetateni din diaspora sa-si poata exercita drepturile fundamentale.
        03} Dizolvarea parlamentului actual !?!
        04} Revizuirea constitutiei !?
        05} Revizuirea legii votului uninominal aranjat de catre baietii destepti in 2008 ?!
        De studiat temele abordate aici :
        http://www.procesulcomunismului.com/
        http://www.universulromanesc.org
        • +5 (7 voturi)    
          ai multa drept (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:37)

          ioand [utilizator] i-a raspuns lui Indianapolis

          Ai multa dreptate in ce scrii; mai noteaza te rog o practica deosebit de toxica practicata in romanica: spalarea creierelor prin intermediul televiziunii si propaganda prin repetarea de mii de ori a unor teme care sa deformeze in mintile telespectatorilor perceptia realitatilor inducand o falsa realitate.
          Romanii din strainatate au ocazia sa vada mai multe lucruri normale si de aceea pot fi mult mai critici decat cei din tara care vad ceea ce li se prezinta la mogulizoare.
      • 0 (0 voturi)    
        pumnu-n gura (Miercuri, 9 decembrie 2009, 8:10)

        Walker [anonim] i-a raspuns lui gososan

        Era o caterinca (exagerare a declaratiilor lui Nastase) frate dupa cum NU ti-ai dat seama. Noral ca nu li se poate retrage cetatenia si ar fi o incalcare a drepturilor omului. Dar ce te poti astepta de la un Nastase?????...
        • 0 (0 voturi)    
          ia stai oleaca (Miercuri, 9 decembrie 2009, 9:30)

          ego sum [utilizator] i-a raspuns lui Walker

          da' daca nu au dreptu' sa voteze ... de ce s-a dat psd-u' de ceasu' mortii sa-si puna deputat pentru romanii din diaspora? alde ana birchall, mi se pare? ... atunci erau buni ca electorat, nu?
      • -1 (3 voturi)    
        ia mai gandeste-te o data... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 10:14)

        didi [anonim] i-a raspuns lui gososan

        ...si revino asupra afirmatiei. Capsunarii chiar si-or rupe spatele ca sa bage bani in economia Romaniei? aberezi! Isi rup spatele acolo pentru ca acasa, in tara noastra si l-ar rupe degeaba!!! Aici in tarisoara noastra draga ar muri de foame!
        Asa ca draga gogosane, acesta este motivul pentru care acesti oameni isi rup spatele prin tari straine. Pentru ca au ales sa munceasca si sa castige un ban cinstit! la noi nu se poate asa ceva! poate ne spune il marinero si de ce in perioada mandatului lui s-a scurs atat de multa forta de munca inafara tarii!
    • +25 (31 voturi)    
      bleah ... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:53)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Walker

      No stai tu linistit ca renunt de buna voie la ea cat de repede se poate. Decat sa fiu conational cu tembeli ca tine sau ca pomponel mai bine sa nu mai am niciodata de-a face cu jeguri ca voi. Da de laudat cu cati bani intra in tara de la cei carora vreti sa le retrageti cetatenia puteti sa va laudati. Bleah, ma duc sa borasc.
      • +9 (11 voturi)    
        aaaa (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:34)

        aaaa [anonim] i-a raspuns lui unu

        Ai perfecta dreptate!
        Dle Nastase, de DREPTURILE OMULUI ati auzit?
        • +3 (3 voturi)    
          da.... (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:58)

          gaina [anonim] i-a raspuns lui aaaa

          ....cand a propus sa i se numere ouale..
      • +4 (4 voturi)    
        cica avocat... (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:13)

        riddlekey [utilizator] i-a raspuns lui unu

        Nastase, ti-ai pierdut mintile???
        Parca erai avocat. Mor de curiozitate sa aflu ce BARON, pardon, Barou, ti-a dat legitimatia aia... Ti-au ajuns ouale ca s-o platesti?
      • +4 (4 voturi)    
        corect (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:32)

        V [anonim] i-a raspuns lui unu

        Subscriu. Eram cat pe ce sa imi dau foc la pasaportul ala de rahat, daca iesea "geana" presedinte. In orice caz, imi e rusine cu cei aproape 50% de locuitori ai tarii unde m-am nascut. Daca mi se ofera ocazia, fiti linistiti, nu voi ezita sa renunt la a fi conational cu atata lume batuta in freza.
    • +9 (13 voturi)    
      :) (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:01)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui Walker

      Nu pot vota (pe hotnews) dar nu ti-as fi dat minusuri, chiar daca mi-s capsunar, deci vizat, pt ca banuiesc ca esti doar foarte subtil :D
    • +11 (15 voturi)    
      Inapoi la gulag !!! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:02)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui Walker

      Ce diaspora, ce export de forta de munca si surse de miliarde si miliarde de euro si dolari pt economia nationala - inapoi la gulag si salam cu soia !!!! :-D
    • +15 (21 voturi)    
      Sa-ti mut una-n vot! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:03)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Walker

      Doamne, ce gorile intelectuale! Dincolo de asta, ati observat cum vorbeste bombo' la persoana I plural, de majestate, "noi". "Noi" trebuie sa facem, "noi" trebuie sa constatam, "noi", evident, trebuie sa controlam. Ce sila profunda ma cuprinde... Da' uite bombonel, stii ce, eu nu ma las si tot o sa-ti "mut una-n vot". Te-ai prins, "bagabontule"?
    • +8 (12 voturi)    
      Dupa Bombonel, drepturile omului sunt mofturi (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:14)

      Marius Delaepicentru [anonim] i-a raspuns lui Walker

      DUDO îţi spune ceva? E acolo o listă cu drepturile fundamentale, precum şi cu (ne)condiţiile de exercitare. Deşi drepturile omului nu sunt negociabile, cel puţin la nivel speculativ, noi o putem face. Uite, eu am plătit 11 ani contribuţii către statul român, nu am cerut şi nu voi cere nimic în schimb. Sunt dispus să renunţ şi la dreptul meu de vot, dacă tu renunţi la dreptul tău la viaţă. Sau, hai, să nu fiu aşa crud. Renunţă numai la dreptul la proprietate. Te bagi?
    • +5 (11 voturi)    
      ce idot esti (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:24)

      trail [anonim] i-a raspuns lui Walker

      Ca in comunism..are u nuts???????
    • +3 (5 voturi)    
      excelent idee (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:35)

      georgeT [anonim] i-a raspuns lui Walker

      idee excelenta , breveteaz-o , poate scoti un ban .
      Cred ca asta se cheama cheama ca esti ideolog , bravo
    • +9 (11 voturi)    
      nesimtire (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:36)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Walker

      Mai baiatule dar tu esti chiar nesimtit. De ce nu vii mai bine cu ideea sa inchidem granitele ca sa nu mai poata pleca nimeni din Romania?
      • +1 (1 vot)    
        Nu prea gandim spre viitor... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 9:05)

        cami [anonim] i-a raspuns lui calin

        Poate uni chiar nu gandesc...nu e de ajuns doar sa vezi si sa auzi ce se spune....trebuie sa simti.. sa traiesti anumite lucruri!! Nu isi pune nimeni intrebarea cum o sa ajungem unde o sa ajungem e plina tara de bugetari. ce a facut basescu si al sau premier...nimica bun pentru Romania! Cei care lucreaza la particular sau instrainatate sa lucreze pe rupte sa se speteasca sa le faca lor bani la buget...ca sa ce?!!? Ca toti bani care ii aducem de la FMI sa ii bagam pe toti pentru pensii, someri si salarii bugetare!! Ce a facut basescu pentru romani defapt?? chiar nimica numai ne-au afundat si mai tare in noroi in mocirla nu a facut altceva in aceasta campanie decat sa se certe numai scandal. Nu l-am auzit nici macar o singura data pe dl Basescu sa spuna ca vrea sa faca ceva concret pentru tara...sa ajute firmele particulare sa poata supravietuii...asta nu conteaza pentru dansul..parca nu de acolo ii vin cei mai multi bani la bugetul lui de stat...de unde poate sa fure cat doreste!!
        Asta este pana la urma cei din strainatate care pot sa fie mai critici decat noi cei din tara...voi vedeti si auziti ce se intampla si ce ne arata mogulii prin massmedia...din pacare noi traim aceste lucruri!!
        Sincer imi doresc ca tara in poata sa isi revina....nimeni nu se intreaba oarede unde va face dl Basescu banii inapoi..banii cheltuiti pe aceasta campanie...unde e poate mai bine sa nu stim cate miliarde de euro a cheltuit pentru a putea sa iasa iar Presedinte!!!
        De ce oare nu va revoltati pentru faptul ca nu suntem in stare sa avem o campanie corecta in care fiecare sa isi dezbata gandurile si ideiile cu ce vor sa faca pentru tara...cu ce vor sa ajute tara asta!! Nu basescu mai bine face fata problemelor daca face scandal!!! v-ati gandit ca poate tara e la fel ca o familie cum se poate sa merga bine intr-o familie daca este numai scandal! la fel si cu tara noastra..
    • +2 (2 voturi)    
      Tot romani suntem, tovarasi! (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:56)

      anca [anonim] i-a raspuns lui Walker

      Cei din diaspora sunt tot romani. Unii sunt plecati din vremea comunismului (si de asta nu uita), altii sunt plecati pentru ca exista libera circulatie (si a fortei de munca) si unii erau la limita saraciei in tara lor dupa ani in care s-a distrus/vandut tot ce era romanesc (pardon, s-a privatizat) ca sa devenim o piata de desfacere pentru occident (si unii sa faca sute de milioane), iar altii sunt competitivi si pot munci si in afara tarii. Unii dintre ei se vom intoarce in tara. Acesti romani plecati poate promoveaza mai mult tara (si nu vorbesc de infractori, ca toti au) decat o fac autoritatile romane. Mai bine pune-ti mana si invatati istorie (ca sa intelegeti ce vi se intampla), cititi, ganditi, preocupati-va de lucruri frumoase in aceasta viata, sa va cresteti copii astfel incat sa fie mandri de voi. Sa va placa munca si nu pomana, pentru ca atunci va pierdeti si ultima farama de demnitate. Si numai fiti invrajbiti. Unii se bucura pentru ca reusesc sa ne invrajbeasca. Romanii nu sunt buni ca si colectiv, pentru ca nu sunt uniti, ci doar ca individualitati.
      Si sa va fie rusine, politicieni si jurnalisti care nu va iubiti tara! Probabil pentru ca nu stiti ce inseamna.
    • +3 (3 voturi)    
      tupeu (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:27)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Walker

      Nastase: "Am auzit in aceste zile urmatorul argument: realitatea politica, economica si sociala din Romania este cunoscuta in profunzimea ei doar de catre cei rezidenti."
      R: Da chiar asa, tare profund gandesti, tovarase!Curat stiintific : profunzimea cunoasterii e data de locatie, nu cumva se masoara cu GPS-ul?

      Nastase: "E un argument solid, care se aplica in multe tari europene...Prin urmare, votul lor ar trebui sa aiba o greutate mai mica."
      R: Care tari europene, tovarase? Rusia? Nici acolo nu am auzit de asa "argumente".

      Nastase: "Ce control avem insa in afara acestor spatii, care nu sunt sub jurisdictia statului roman?"
      R: Te referi la "controlul" distributiei de saci de faina, de eugenii si alte "stimulente"? Poate la "controlul" media din tara?! Pe cine prostesti tovarase? la sectiile de votare din afara tarii sunt observatori, reprezentantii partidelor, se iau declaratii sub semnatura ca nu votezi si in alta parte, esti legitimat , ti se pune stampila pe pasaport: altfel nu poti vota.

      E vorba numai de tupeu, sau chiar aveti impresia ca romanii sunt ...prostanaci?
    • +2 (2 voturi)    
      e anticonstitutional!!!! (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:42)

      liv [anonim] i-a raspuns lui Walker

      Cetatenia romana nu poate fi retrasa in cazul schimbarii rezidentei. Este anticonstitutional!!!! In plus doar cetateanul roman poate sa ceara renuntarea la cetatenie!!! Tu te auzi vorbind?
    • +1 (1 vot)    
      idei europene (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:55)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Walker

      ce idei europene ai ....sigur esti comunist.
    • +2 (2 voturi)    
      ..nastase ar trebui expilzat la phenian... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 1:36)

      Jim [anonim] i-a raspuns lui Walker

      ...acest excroc notoriu ar fi trebuit eliminat de pe scena politica cu mult timp in urma...
      ...sa-si clarifice dosarele penale si apoi sa fie lasat sa vorbeasca...
      ...mass media care publica astfel de opinii dela excroci se autodescalifica...
    • 0 (0 voturi)    
      Diaspora (Miercuri, 9 decembrie 2009, 9:24)

      klaus [anonim] i-a raspuns lui Walker

      De ce atata vehementa impotriva noastra a romanilor di diaspora (scriu de la Roma)? Impresia mea e ca romanii din afara sunt mai greu de manipulat, intoxicat de Voiculescu, Vantu, Patriciu altfel spus de? Antene, Realitatea, flimuletul... De aceea ei devin problematici si un ghimpe pentru PSD. Apoi, fiind mai departe de evenimente, ai ragazul sa judeci lucrurile mai la rece... Cat despre dreptul nostru. o parte din relansarea economiei romaniesti se datoreaza capsunarilor si a banilor intrati in tara datorita lor. e fireasca grija ca acesti bani sa nu ajunga intr-o forma sau alta in buzunarele rechinilor... Problema, dupa mine sta undeva pe aici... O zi buna!
    • 0 (0 voturi)    
      idiotilor... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 10:11)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui Walker

      ar trebui sa li se retraga... tie, de exemplu
    • 0 (0 voturi)    
      cam drastica masura ta :) (Miercuri, 9 decembrie 2009, 10:18)

      didi_77 [utilizator] i-a raspuns lui Walker

      nu as zice retragerea cetateniei, ci mai degraba conditionarea dreptului de vot de o anumite perioada de sedere in Romania pe an sau de o frecventa a venirilor in tara. In felul asta ar mai avea si ei contact cu realitatea de la noi!
    • +2 (2 voturi)    
      MAI PORCULE (Miercuri, 9 decembrie 2009, 11:21)

      adam1 [utilizator] i-a raspuns lui Walker

      mai animalule.dupa guvernarea voastra de c.. pdsr,ati distrus,furat, tara asta,si a trebuit sa plec ca nu aveam bani sa platesc ratele la o amarata camera de camin.si pentru doctor,ptr mancarea copiilor,si aici avem doar sa supravetuim,dar tu animalule care ai furat din munca noastra,ca noi le-am facut pe toate in tara asta,cum iti permiti puscariasule sa deschizi gura,fata de cei care se chinuie departe de cei dragi.de parinti,copiidoar pentru ca voi ati distrus tara asta imi fci scarba....bleahh
    • 0 (0 voturi)    
      ????? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 17:49)

      ceausescu [anonim] i-a raspuns lui Walker

      Ca pe timpul lui Ceausescu, si familiile lor sa fie bagate la beci???

      Toti cetatenii romanai au drept la vot, oriunde si indiferent pe cine alege.

      Acest drept l-am castigat la revolutie.

      Sa nu mai vorbim de banii care intra anual in Romania.
      Acest bani, chiar daca nu sunt impozitati in Romania, ei o parte se duc la TVA si impozitul pe profit (comert+utilitati).


      Cinste capsunarilor ca sau dus sa munceasca cinstit pentru asi intretine familiile!

      Mai multe sectii de votare in strainatate.
      Ca sa putem avea dreptul la vot.
  • +18 (24 voturi)    
    marsh mai baiete (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:25)

    bombo [anonim]

    bai bombo, eu voiam sa imi iau pasaport de congo si tu iar ma faci sa ma razgandesc?
    pana acum ati tacut si tu si hrebe si duvaz si toti ceilalti, si acum ati rasarit iar?

    im iaduc aminte cand voiati sa il eliberati pe cozma aacum 5 ani ca sa va faca miscari de satrada. acum v-a ramas presa si manipulati iar oamenii...
    nu ma mira avand in vedere antenele promoveaza pe fernando de la caransebes, nikita si romeo fantastik.

    impuscati-va ma baieti ca faceti un mar ebine romaniei
  • +21 (27 voturi)    
    De ce sunt oameni liberi pe lumea asta? (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:25)

    ddanescu [utilizator]

    Toti romanii ar trebuii sa fie controlati de Nastase. Mi se pare evident.
  • +16 (20 voturi)    
    Sigur, si al celor cercetati penal, si al celor... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:25)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    din puscarii sau spitale, si al celor care nu locuiesc in sectorul 1 etc. etc.

    Hai sictir, nazist rosu!
  • +19 (23 voturi)    
    adica?! (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:25)

    nutzi, spaima constitutii [anonim]

    adica, din moment ce nu-i putem spala la creier, sa le retragem cetatenia romana si dreptul de a vota. adica, daca te afli ca turist , student sau diplomat in strainatate, n-ai voie sa votezi. nu ma mai mira nimic din partea lui nastase...
  • +17 (23 voturi)    
    sa va duceti cu totii la dracul (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:26)

    popcorn monta [utilizator]

    pai eu personal am trimis in tara asta de cacat zeci de mii de euro si acum nu mai sunt bun de nimic nici eu nici votul meu.oare de ce sunt eu asa prostanac incat sa trimit bani familiei mele in romania.politicienii lui peste.doamne oare nu mai scapam de comunism nici o data.
    • -6 (8 voturi)    
      comunism? (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:23)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      esti prost sau doar te prefaci? chiar ti se pare ca mafiile astea rosii, portocalii, galbene sau verzi au ceva comunist in ele? cere vreauna nationalizare, partid unic, politie politica (aici are Base ceva bube...), dictatura proletariatului? mai incetati cu idiotenia asta! suntem striviti de mafii, nu de comunisti! iar mafia este capitalism in starea lui sublimata, amigo!
  • +16 (20 voturi)    
    ai inviat? (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:26)

    mihaela [anonim]

    Nu ti-e rusine? Ai fost ministru de externe Poti sa ne spui cum a votat fiul tau care invata la Saint Moritz ,in Elvetia?
    • -1 (7 voturi)    
      Sunteti invidios? (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:49)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

      Aveti o problema cu cei care se educa?
      • 0 (0 voturi)    
        reflexiv (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:12)

        insider [anonim] i-a raspuns lui reforma romana

        Sa intelegem ca folosind reflexivul -se educa- Nastase junior este un autodidact ?
      • +1 (1 vot)    
        Credeti ca se poate? (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:28)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui reforma romana

        educa?
      • 0 (0 voturi)    
        cacat (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:11)

        Klin [utilizator] i-a raspuns lui reforma romana

        Cacat pesedist, aunt unii care se educa in strainatate si lucreaza in acelasi timp ca sa se poata intretine, nu pe banii furati de taticu. hoit putrid!
  • +15 (17 voturi)    
    diaspora (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:26)

    gaby [anonim]

    Bolbonele tata eu cred ca tu chiar visezi asa-i?
    Atata nesimtire rar mi-a fost dat sa vad.Ai vrea tu sa imi iei dreptul de vot.Adica eu sunt bun doar sa trimit euro acasa sa nu cada PIB-ul altfel sa stau linistit aici.
    Sa iti fie rusine! de fapt tu nu ai asa ceva locul tau ar trebui sa fie in puscarie .
  • +13 (17 voturi)    
    Un infractor (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:27)

    radu [anonim]

    De ce trebuie lasat acest infractor sa isi exprime parerea?
    El trebuia sa putrezeasca in celulele eroilor de la Zarca Aiudului!
    • -2 (6 voturi)    
      + un om cult (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:50)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Acest merit nu puteti sa i-l luati. este un om educat. Daca puteti sa fiti ca el, faceti un pas infata, iesiti din anonimat.
      • +1 (1 vot)    
        Cult (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:23)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui reforma romana

        Are cultul personal si cultul averii.
        Pacat ca multi oameni in tara asta isi folosesc inteligenta evidenta in scopuri de 2 lei.
  • +15 (19 voturi)    
    ADEVAR SI MANIPULARE (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:27)

    DAN ENESCU [anonim]

    adevar si manipulare
    adevar ... este faptul ca votul diasporei/ capsunarilor ...etc intr-un cuvint al
    emigratiei romanesti a decis ultimele alegeri. si asta datorita mobilizarii generale si al diferentei de fus orar. practic la ora 2100 in bucuresti in restul lumii mai erau 11 ore (banuiesc... corectati-ma va rog daca gresesc!) ramase de votat. si cam pina aici este adevarul. si va rog nu credeti prostiile cu autobuze pline cu votanti multiplu.

    astea-s vise stupide psdiste luate din vechile manuale nkvd !

    de aici incolo incepe ... manipularea!!!

    manipulare este sa consideri emigratia romaneasca responsabila de esecul lui psd-geoana!!! sa nu uitam urmatoarele:
    - la o prestatie psd-geoana f buna putea rezulta la ora 1900 usor 3% peste pdl-basescu;
    - dupa ora 1900 electoratul pdl-basescu voteaza masiv;
    - daca la ora 2045 psd-geoana ar fi avut 1.5% avans cistiga indiferent de votul
    emigratiei economice ori nu;
    - vorbim de un avans corectat cu marja de eroare a fiecarui inst de sondare a opiniei publice;
    - ignoram interventiile telefonice ptr cresterea artificiala cu 1-2% a prestatiei psd-geoana;
    - si in ultimul rind dar nu si ca importanta ...in ultimii 19-20 ani psd (fsn, pdsr, ...)
    stinga in general(!!!) nu a obtinut niciodata procente% peste dreapta (corectati-ma va rog daca gresesc).
    de aceea se poate spune fara a gresi ca dreapta pdl-basescu astepta din emigratie intre 65 - 75% din voturile totale... si acest lucru este f cunoscut si ... psdului.

    concluzie

    cel putin din punctul meu de vedere...traiesc in europa ... si ... n-am votat (din motive

    personale) ... alegerile s-au pierdut/ cistigat strict pe teritoriul romaniei.
  • +16 (18 voturi)    
    Huideooo! (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:27)

    vasile [anonim]

    comunist spurcat!
  • +18 (22 voturi)    
    oooooooh (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:28)

    Jeffery Steel :P [anonim]

    oooooh, dl prof. Nastase care preda Drept International Public va lansa o noua teorie cu privire la voturile din strainatate!!!!!! Tine-ti-va bine fratilor ....
    • +7 (9 voturi)    
      dl profesor (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:12)

      Mady [anonim] i-a raspuns lui Jeffery Steel :P

      Si nici macar nu vine la ore!Pune inlocuitori!A venit de vreo 3 ori cand eram eu in facultate la ore si a venit cu fotograful personal.Asta prin 2004.Si nu stie sa explice deloc...nu are nici un sir logic.
    • +4 (6 voturi)    
      Incitarea la ura si discriminare (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:48)

      SharPei [anonim] i-a raspuns lui Jeffery Steel :P

      Ar trebui diaspora sa il dea in judecata la CEDO pt ce debiteaza, si pe marele jurist de renume mondial si pe Nica. Cauza sa fie incitare la ura, discriminare si apartheid (= eliminarea dreptului de vot a unei categorii de cetateni pe motive discriminatorii).
  • +14 (18 voturi)    
    Javra comunista de Nastase (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:29)

    metallicus [anonim]

    Realitatea politicadin Rromînika este profund distorsionata de Antene, de ziarele mogulilor si de masina de propaganda PSD-ista. Normal ca lui Bombonel nu-i convine ca emigrantzii (care stau multmaibine la capitolul "cultura generala" decît votantzii pesedei) au drept de vot.Cît despre "turismul electoral" practicat, MINTE EL,
    • -2 (8 voturi)    
      pardon! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:26)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui metallicus

      TOTI capsunarii pe care -am vazut asta vara in Cluj, Nasaud si Bistrita erau niste manelisti ordinari, care se faleau cu bmw-uri sh din care bubuia guta maimuta! daca astia sunt elevatii de care vorbesti poti sa uiti.
  • +13 (17 voturi)    
    Alergia la democratie (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:30)

    zephirus [anonim]

    Pesedeii isi arata inca odata alergia la tot ce inseamna democratie, respect si bun simt. Daca ar fi venit inainte de alegeri cu o propunere de felul acesta i-am fi putut considera de buna credinta dar asa arata inca odata ca ar face orice pentru a pune mana pe ciolan chiar daca asta ar presupune incalcarea grava a drepturilor cetatenilor romani. Oricum pentru bolsevicii lui Iliescu si Nastase noi, romanii, suntem doar niste procente, o turma amorfa ce asteapta sa fie manipulata si prostita. PSD-ul si anul asta a furat la greu voturi si chiar si asa nu a fost destul. Renumararea voturilor i-ar consolida si mai tare pozitia lui Basescu asa ca ultima solutie ramane apelarea la "colegii" lor din CCR. Sa speram ca nu o sa patim ca si atunci cand au vrut sa-l dea jos pe Basescu ...
    • -2 (10 voturi)    
      PDL-ul fura (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:52)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui zephirus

      In randul PDL-ului sunt securisti vechi, cu Basescu in frunte.
  • +9 (13 voturi)    
    Costa mai mult, nu pot fi cumparate sau manipulate (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:30)

    cix [anonim]

    Inteligenti, astia di PDSR si ce sa mai zici cand si PNL, PNTCD, PRM, UDMR; PNC sunt de acord cu teoriile lui Bombonel. RUSINE sa va fie.... mi se intoarce stomacul cand vad pe cine am imbogatit in ultimii 20 de ani. Din fericire sunt in afara, dar asta nu inseamna ca sunt indiferent la tot ce se intampla in tara.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai saraci (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:01)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui cix

      Multi romani din diaspora sunt mai saraci decat prietenii lor din Romania, bineinteles ca le-a fost mai greu sa realizeze totul singur. Caracterul oamenilor este acelasi peste tot, si toti pot fi cumparati si mani[ulati.
  • +8 (14 voturi)    
    Nastase bate campii... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:30)

    Lucian [anonim]

    Daca tot vorbeste de greutate, ar trebui sa verifice greutatea neregulilor din Romania si apoi sa verifice greutatea neregulilor din afara. Greutatea neregulilor din afara este nesemnificativa fata de cea din Romania pt ca cei de afara nu sunt spalati pe creier de TV-urile din Romania. Sincer sa fiu, e greu sa mituiesti pe cineva plecat afara pt un vot. Cu ce? cu 1$? 5$? 10$?
    Deplasare cu autocare cu turisti electorali? In USA? sau Canada? Hahahaha..... Isi mai pierde cineva timpu sa asculte pe cineva din PSD?
  • +9 (13 voturi)    
    pai dom nastase (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:30)

    cristi [anonim]

    de ce sa nu le luam toate drepturile? nu ar fi mai bine asa pentru psd? ca doar de voi au fugit cand au plecat din tara.. daca tot reneaga statutul marelui partid de sobolani de ce sa nu le luati toate drepturile..sa nu cumva sa va mai cauzeze probleme d-astea surpriza in viitor..
  • +1 (9 voturi)    
    Diaspora (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:31)

    iulian [anonim]

    Aici cred ca are dreptate.
    Nu is cu PSD-ul, din contra is impotriva lor. Si fac parte din diaspora.

    Nu stiu daca am inteles bine, dar in Franta diasapora si TOM voteaza cu o zi inainte. In felul acesta, atunci cand rezultatele sunt stranse, nu de ei depinde balanta.

    Poate nu ar fi rau sa facem la fel.
    • 0 (0 voturi)    
      idee buna (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:00)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui iulian

      Intr-adevar, ideea e excelenta, diaspora sa voteze cu o zi inainte, sa nu zica nimeni ca se inclina balanta in vreun fel ca reactie la votul din tara ! Si eu sunt peste hotare acum, am votat inainte de ora 21 a Romaniei, deci sigur nu influentat de exit-poll-uri. Nu m-ar fi deranjat sa fi votat cu o zi inainte, si daca asta ar inchide gurile rele, pe viitor asa sa fie !

      Bine, acum putem sa ne gandim la turism electoral
      masiv intre tarile europene invecinate noua si Romania , unde se pare ca am avut oricum mii de insi votand cel putin de doua ori. Nu avem destule puscarii...

      Solutia de bun simt: informatizarea alegerilor, a evidentei alegatorilor, cel putin. Nu inteleg unde este problema, si de ce aceste alegeri s-au contabilizat cu tehnica Evului Mediu, catastiful si calimara... Sa vad eu cine sta sa verifice in 11 milioane de nume scrise de mana, cine si unde a votat de doua ori...

      Am putea incerca ceva retroactiv, o scanare+OCR-zare masiva a listelor de votanti cu seriile actelor de identitate (probabil vreo 300,000 de pagini), sigur vor fi prinsi destui. Pedepse exemplare sunt recomandate, sa vindecam plaga asta odata pt. totdeauna. Am insa impresia ca nu este dorit acest lucru, de nici una din cele doua tabere din alegeri... Calculatoare personale exista de o treime de veac, si inca nu au ajuns unde este nevoie de ele mai mult - clar de ce !. Halal sa ne fie!
  • +6 (12 voturi)    
    hai nu zau?! (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:32)

    macchiavelli [anonim]

    iar vrea Bombonel sa ne integreze in Congo?! de ce nu ne explica profesorul de drept Adrian Nastase, in care alta tara din EU, voturile cetatenilor acelei tari, exprimate in afara tarii, au o "pondere" mai mica decat cele expriamte in interiorul tarii respective?!
    • 0 (4 voturi)    
      Datorii egale (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:57)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui macchiavelli

      Romanii din diaspora au datoria sa fie la curent cu ceea ce se intampla in tara si daca vor drept de vot egal, trebuie sa aiba si aceleasi interese economice. Ce-l intereseaza pe un roman din tara X cum sunt impozitati cei din Romania?
      Romanii din diaspora au ramas doar la cliseele vechi din urma cu 10 ani. Basescu a facut mult rau conventiei democrate, iar personajele de care este inconjurat sunt niste profitori care au caunice valori valorile materiale.
  • +4 (8 voturi)    
    Are dreptate ! (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:32)

    Fane Spoitoru [anonim]

    Eu vreau ca un vot de diasporean sa fie echivalat cu o jumatate de vot de puscarias !
  • +10 (12 voturi)    
    Hai sictir! (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:32)

    eu [anonim]

    Crapi de ciuda bombonel, asa-i? E naspa sa pierzi, doare rau. Daca era sa zicem invers si prostonel ar fi fost presedinte mai mult de 11 ore oare comentai la fel? Sau daca sa zicem acu 5 ani castigai tu ciolanu ca urmare a voturilor din strainatate mai scoteai prostii din gura? Hai sictir, ciocu mic si recunoaste ca ai pierdut. Ne mai vedem peste 5 ani.
    • -1 (5 voturi)    
      portocaliu tipic (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:28)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui eu

      la cata ura sfidatoare si puturoasa emani eu ti-as retrage pe loc dreptul de vot, capsunar de doi bani! n-ai pic de rusine, losere!
      • 0 (2 voturi)    
        gresit losere! (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:07)

        tot eu [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Hai sa-ti raspund cu toate ca nu meriti. Una la mana, sunt sef de proiect la o firma de soft. Nu cred ca ai idee ce e aia, da nu conteaza. Si doua la mana nu am votat nici cu portocala nici cu rosia. Dar cand vad prostia lui poponel si a altora ca tine incepe sa-mi para din ce in ce mai rau.
        Aaa ... si trei la mana, nu imi plac capsunile. Dar ... doare rau sa pierzi, nu-i asa ... losere? Nu stiam ca sunt asa dobitorci prin cluj, mai bine ca nu m-am mutat acolo ...
  • +8 (10 voturi)    
    pai da, ca "n-au mancat salam cu soia"! (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:32)

    dan [anonim]

    Acelasi slogan, de la aceleasi personaje, ca in 1990
  • +7 (9 voturi)    
    votul (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:33)

    imaros [anonim]

    numai un comunist putea sa zica asa ceva,bravo psd
  • +10 (12 voturi)    
    Din putul gandirii (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:33)

    johnesku [anonim]

    V-ati gandit mult cand ati spus o asemenea prostie?
  • +14 (16 voturi)    
    deci (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:33)

    alex_1 [utilizator]

    Votul meu, cetățean Român să conteze mai puțin doar pentru că nu locuiesc pe teritoriul României???


    RUȘINE!!!!
    • +8 (10 voturi)    
      sau al meu (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:42)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui alex_1

      DEMISIA! Locuiesc si in romania si in strainatate si acest lucru ma atinge personal! RUSINE! Acest Nastase n-ar fi trebuit sa fie undeva in Arestul Politiei?!
      DEMISIA!
    • +3 (5 voturi)    
      sunt fierti ca au pierdut afara! (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:48)

      stafida [anonim] i-a raspuns lui alex_1

      cre ca sunt negri de suparare ca au pierdut zdrobitor afara din tara! o sa voteze romanii de afara cu stafia lui stalin, cu iliescu, cand mi-oi vedea ceafa!

      "nu au contact cu Realitatea" - asta e problema, ca nu-i puteti manipula pe aia de afara, ca-si cauta singuri sursele de informare. da ca-ti trimit o groaza de bani in tara, si in felul asta ai liniste si nu se rascoala nimeni sa-ti ia glanda, de saracie - asta nu te gandesti? comunist pana in maduva oaselor. ce-ai mai vrea sa ne obligi pe toti sa votam cu cine vrei tu...
    • -1 (5 voturi)    
      Platiti impozite? (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:01)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui alex_1

      Unde platiti ipozitele? Unde aveti sistemul de asigurari medicale? Pensia? Daca sunt in alta tara, inseamna cu nu aveti aceleasi interese si aceeasi intelegere a situatiei cu un roman care traieste in Romania. Va mandriti cu o alta cetatenie decat cea romana, ei bine va anunt ca Basescu a contribuit la RAMANEREA IN URMA A ROMANIEI, nu este un lider cu viziune, ci un spagar de taverna, sprijinit de securitatea din care face parte
  • +11 (11 voturi)    
    antena 3 (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:33)

    Antena 3 [anonim]

    si antena 3 avea probleme de fus orar
  • +7 (11 voturi)    
    prostie (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:34)

    ionel [anonim]

    ce spune nastase cu greutatea mai mica e o tampanie. Nu se poate realiza si ar fi neconstitutional.

    Ce s-ar putea discuta insa e ca cei de pe continentul american sa voteze deja sambata cu o zi inainte. Iar cei din Europa occidentala sa poata vota doar pana la ora 9 ora Romaniei. Astfel incat nimeni sa nu voteze dupa ora 9 ora Rmaniei cand apar primele sondaje (mereu gresite oricum).
  • +6 (8 voturi)    
    Si io zic ca votul celor de la Breaza sa nu contez (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:34)

    Marian [anonim]

    A inebunit lumea. Cum poti spune asa ceva. Daca esti cetatean al aceste tari, ai drepturi egale cu toti cetatenii. Probabil cei de la PSD sunt deranjati ca nu pot manipula in afara tarii. Oricum, mi se pare aberanta discutia. Fiecare roman are DREPTUL sa-si exprime opinia prin vot in mod egal.
    • 0 (2 voturi)    
      Germania (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:02)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      In Germani nu aivoie sa ai dubla cetatenie. Acest lucru ar fi bun si in Romania
      • 0 (0 voturi)    
        RSS Moldoveneasca (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:34)

        SharPei [anonim] i-a raspuns lui reforma romana

        Voronin, ca sa asigure victoria comunismului si anti-romanismului in Moldova a propus cetatenia unica moldoveneasca.
        • +1 (1 vot)    
          Dubla cetatenie (Miercuri, 9 decembrie 2009, 7:59)

          reforma [anonim] i-a raspuns lui SharPei

          Noi, cei 20 miliane de romani putem cere cetatenie in Rep. Moldova, eventual sa o primi si apoi sa votam noi cum ne taie capul, caci suntem mai multi si tot nu ne intereseaza. La fel cu orice alta tara mai mica.
      • 0 (0 voturi)    
        ai voie! (Vineri, 11 decembrie 2009, 18:16)

        ich [anonim] i-a raspuns lui reforma romana

        desteptule!! ai voie dubla cetatenie mai nou!
  • +5 (7 voturi)    
    e zau!? (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:34)

    Nicky [anonim]

    Chiar ati luat-o razna?
    Hai sa fcem un referendum sa vedem, poate tara vrea ca votuturile pro PSD sa se numer epe sitemul 2 la 1, ce zici?
    Nemernici hoti ce sunteti!
  • +4 (8 voturi)    
    E bolnav saracu (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:34)

    Ionel [anonim]

    Ce mita ar putea sa primeasca cineva cand are 6000$/luna si cate voturi ar trebui cumparate ?
    Ce sa mai zic de mine ca am plecat din cauza lui Ilici. Pot sa imi dea oricat ca ma linistesc cand psd-ul dispare si Ilici va fi la inchisoare.
  • +7 (9 voturi)    
    vrea control... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:34)

    vlad75ro [anonim]

    he he... motivul pentru care au plecat multi este tocmai ca nu isi mai doresc controlul vostru.

    Informatioa circula liber pe internet. Nu pot spune acelasi lucru pentru populatia rurala din Romania care priveste la TV

    Esti stupid mai Adriane....

    Ce s-a furat din partea PSD nu a ajuns sa contracareze vointa oamenilor. Daca votam din nou (ceea ce nu cred) Basescu va iesi cu avantaj mai mare...
    • 0 (0 voturi)    
      Numai comunismul a contat in campania asta...oare (Miercuri, 9 decembrie 2009, 9:41)

      cami [anonim] i-a raspuns lui vlad75ro

      Habar nu aveti voi cati bani a bagat basescu in aceasta campanie murdara....cum au intrat ei in fiecare care prin unele sate din tara si au dat plicuri cu bani la oameni..ulei, zahar, galeti cizme....tot ce s-a putut....asta nu aveti de unde sa stiti cum au fost prostiti multi dintre romanii saraci ai tarii noastre!!
      De unde credeti voi ca au avut cei de la PDL atatia bani...de la voi cei care lucrati in strainatate si de la noi cei care lucram la particulari...caci numai noi le facem banii la buget...dar nu va faceti probleme ca pe ei oricare dintre cei care au candidat la presedentie nu ii doare nici macar in cot de noi cei mici...nu ii intereseaza de romani oriunde s-ar afla ei!
      Aici sunt importante numai jocurile lor politice populatia nu are cuvant...oricat ne-am certa noi si am dezbate aici pareri si contre nu ne i-a nimeni in seama, din pacate!
      Si legat de comunisti...de ce numai la asta ne gandim? numai ce a fost conteaza...daca e asa niciodata nu o sa ne putem rupe de trecut...daca numai de el ne legam de fiecare data ca ajungem sa avem iar alegeri prezidentiale! Asta e la fel ca si in viata reala pe care o traim!! nu putem sa fim fericiti daca nu tot agatam de trecut!
      Asa o sa ajungem ca niciodata sa nu gasim pe cineva care sa nu fie comunist...a fost dureros ce s-a intamplat atunci dar trebuie sa ne trezim...sa revenim cu picioarele pe pamant sa vedem ce putem face pentru viitorul nostru sa nu mai avem de-a face cu trecutul!!

      Sepcuta de pe capul lui Basescu dupa ora 21 cand a iesit sa spuna ca a castigat...ati vazut voi cei care numai la trecut va ganditi...la comunisti...ce scria pe ea...cine a fost atunci in acel moment cel mai mare comunist din tara asta??? scria PNTCD-ce partid e acesta....COMUNIST pana in maduva oaselor!
      Si poate acuma cu tara falimentara se poate spune numai "SA TRAITI BINE!!!"...poate la fel de bine ca in ultimi 5 ani!!
      Macar o zi cat mai buna va doresc!!
  • +9 (11 voturi)    
    doar cand nu castigi.. (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:35)

    lb [anonim]

    doar cand nu castigi, adriane, doar cand nu castigi iti pui problemele astea si se inventeaza motive. daca diaspora vota cu geoana, aceste probleme nu existau.
  • +7 (9 voturi)    
    Cetatenii Romaniei (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:36)

    BUSYMIND [anonim]

    Te-ai trezit si tu Nastase? Prin constitutie au drept la vot. Sau sunt doar buni sa trimita banii acasa deoarece guvernantii nu sunt capabili sa ofera un minim de trai DECENT.
  • +11 (11 voturi)    
    1/2 nastase (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:36)

    avramnana [anonim]

    Consternare! un roman din diaspora nu este un roman intreg este numai 1/2 dintr-un om.
    Ce gandire ! Sunteti jurist ,nu cred.Va mai pun o intrebare cand sunteti plecat in vacanta in Europa faceti cat 1/2 din Adrian Nastase? daca da va felicit
    • +4 (8 voturi)    
      cine e nastase? (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:46)

      AndreiMoraru [utilizator] i-a raspuns lui avramnana

      el oricum face cat 1/4 din omul care a fost(in sensul negativ). Va aduceti aminte cand tremura Romania din cauza lui? Cand a venit in fata parlamentului si a televiziunilor la care se uitatu 22 milioane de romania si ne-a zis: pentru cei care vor sa imi numare gainile din curte, va invit sa imi numarati si ouale.

      Cum poate un asemenea om sa mai existe pe plan politic in Romania???? CUM???

      E intrebare retorica. Raspunsul este: pentru ca il sustine PSD-ul!.
  • +6 (10 voturi)    
    pe scurt... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:36)

    grotescu [anonim]

    Hotul striga "Hotii !!!"
  • +7 (11 voturi)    
    Javrea comunista de Nastase minte (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:36)

    Metallicus [anonim]

    Lui Bombonel nu-i convine ca emigrantii au votat. Pt. ca emigran]ii stau mai bine cucultura generala si cunosc realitatea din Rromînika mai bine decît ar vrea el .Si decît votantzii pesedei! Nici nu se lasa manipulati de ziarele si televiziunile mogulilor, cum ar vrea el! Iar "tursimul electoral" nu s-a practicat niciodata in strainatate, ci doar in judetzele pesediste! Mai rau chiar,romînilor din strainatate li s-au facut greutatzi de catre birocratzii de la ambasade (diplomatzia rromâneasca pute de comunisti) tocmai pentrua nu votacontra comunistilor si oligarhilor care vor sa de tzara asta pe mîna Moscovei!
  • +7 (11 voturi)    
    cit tupeu! (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:36)

    ada [anonim]

    sunt romanca si traiesc si in italiai
    am votat in como pentru ca acolo era cea mai apropiata sectie de votare
    platesc impozite in romania
    de ce votul meu ar trebui sa valoreze mai putin?
    cu ce sunt eu mai putin romanca decit dnul nastase?
    poate ar trebui in cazul asta sa nu acceptam votul homosexualilor?
    nu vi se pare ca depasiti masura,domnule nastase?
    nu vi se pare ca bunul nostru simt e tradus prin prostie in limba politicienilor din romania?
  • +13 (17 voturi)    
    Votul oricui ar trebui interzis. (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:36)

    miticu [anonim]

    Presedintele sa fie numit de d-nul Nastase. Asta-i propunerea mea.
  • +10 (14 voturi)    
    continuarea democratiei originale iliesciene (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:36)

    ampersand [anonim]

    bombonele, am in echipa colegi din opt tari, si le-am povestit azi despre aberatia asta a voastra. In nici una dintre cele opt tari (Germania, Marea Britanie, Cipru, Malta, Africa de Sud, Olanda, Ghana, Ucraina) nu exista vreo diferenta intre "greutatea" votului. Metodele de vot, da, sunt diferite. Poate ne spui, ca fost ministru de externe, in ce tara e implementat ceea ce propui tu.
  • +9 (13 voturi)    
    acest mizerabil (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:36)

    alleex2000 [utilizator]

    depaseste orice inchipuire! nesimtirea e maxima in psd zilele acestea!
  • +6 (10 voturi)    
    Nu sunt de acord (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:36)

    Eu [anonim]

    Daca erea vorba de un discurs al tov. Iliescu mai intelegeam, in mentalitatea comunistoida nu poti sa accepti ca toti romanii sunt cetateni cu drepturi si obligatii egale, chiar daca nu au mancat o anume perioada ca si noi salam cu soia.Pacat domnule Nastase
  • +11 (13 voturi)    
    Pe aripile Vantu-lui (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:37)

    CezarN [utilizator]

    Ce vise erotice are Nastase atunci cand nu prea ii mai numara nimeni ouale!

    De ce nu pune ticalosul problema altfel: sa cream conditii ca TOTI romanii sa voteze, si sa institutionalizam, deci, votul la distanta, asa incat TOTI romanii din diaspora sa poata vota? Pai, este simplu, comunistii pesedisti vor pierde si mai mult. Asa ca adopta cealalta varianta: sa complicam procedura si sa voteze cat mai putini. Greata !!

    Dar sa ne intoarcem in tara. Daca "primarul Chisinaului nu este tinut de regulile electorale din Romania in ziua votului", l-as intreba pe Adrian Nastase cum este tinut postul Antena 3(sau Realitatea) in ziua votului de legea romaneasca sa nu faca magariile pe care le-a facut in Duminica votului?
    Lepre comunistoide!
  • +9 (11 voturi)    
    Draga Adi, (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:37)

    Ovidiu [anonim]

    io propun sa interzici cu totul votul in Diaspora si in Transilvania si sa le leshi drept de vot doar la moldoveni si la olteni....si nu veti mai avea probleme data viitoare.....

    Si o conditie necesara pentru a vota, pe langa domiciliul in Moldova sau Oltenia trebuie sa fie calitatea de membru PSD.
  • +9 (11 voturi)    
    Cetateni de categoria III (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:37)

    Spartakus [anonim]

    Acest individ imbuibat, cu veleitati de ciocoi, ar fi trebuit in mod normal sa nu-si mai arate soriciul gros pe televizoare si nici gandirea ticaloasa pe blog cel putin 20 de ani dupa 2004. A prins glas arogantul si debiteaza prostii: adicatelea sa nu mai voteze diasporenii, ca nu vrea sunca lui de cel mai mare corupt in viu din Romania. Sunt curios ce pondere ar trebui sa aiba, in opinia Arogantului, un vot din diaspora: merge, domnu Adelu, sa cantarim doua voturi de capsunari din Spania, unul de zidar si unul de menajera din Italia, care au votat cu Base, ca echivalente cu votul unui vajnic cetatean turmentat din Corocaesti, care a votat cu Geoana si-a primit zahar si galeata rosie? Dar cat o cantari votul unui angajat roman de la Microsoft? Trebuie sa se adune o echipa de ciberneticieni, vreo patru-cinci creiere luminate, ca sa faca atat cat face votul tzatzei Floarea din varful dealului, care nu se uita la tv decat la telenovele si crede ca in Internet se afla Satana in carne si blana?
    Adrian Nastase ramane la fel de ticalos precum il stiam.Pentru el exista romani pe caprarii: unii ca el, din casta imbuibatilor, care merita tot ce e mai bun, altii din casta truditorilor, romanii de rand, care trebuie sa munceasca in jug ca niste goimi, pentru poporul ales de parlamentari si cutre pesediste si categoria a treia, romanii din diaspora, un fel de sclavi la altii si care n-ar trebui sa aiba decat un drept: sa pompeze bani in economia spoliata de Nastase si altii ca ei.
    O singura remarca e de facut pentru un asemenea jeg biped: La puscarie, baaa!
  • +5 (9 voturi)    
    sa fie cam la juma da kil asa votu diasporez... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:37)

    Sarsaila [anonim]

    sau te aruncam pe tine in sus de trei ori si te prindem numai de doua... la a treia daca te ridici iese Geoany, daca nu iese Base... vrei?
  • +8 (10 voturi)    
    Exemplu. (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:38)

    George [anonim]

    1. In orice tara democratica, votul conationalilor de peste granite conteaza ca un vot întreg. Ar trebui sa conteze doar pe jumatate? Pe sfert? Facem o medie aritmetica? Dupa ce algoritm?
    2. In Franta unde votez de vreo sase ani, nu se dau daruri si bani, oamenii sunt civilizati, am vazut mereu observatori.
    3. Adrian Nastase ar trebui sa fie in puscarie. Se mai aude ceva cu dosarele lui?
    • 0 (2 voturi)    
      Repet (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:05)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui George

      Nu este de la sine sa ai dubla cetatenie. Romania o poate interzice, la fel ca si Germania
  • +5 (7 voturi)    
    interesant (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:38)

    dan [anonim]

    Mi se pare normal, nu? Dupa ce romanii au plecat in strainatate pentru un trai mai bun, pe care guvernarea stimabilului Nastase si a celorlalti nu au reusit sa il ofere propriilor cetateni, acum ar trebui si blamati pentru ca nu au un contact cu realitatea... "Realitatea" lu' Vantu. Ei sunt buni cand trimit bani in tara, bani care stimuleaza consumul si sunt buni ca importa un oarecare grad de civilizatie, insa nu sunt buni la vot. Cred ca domnul Nastase e prea bland, oare nu ar trebui sa le retragem cetatenia si nu doar sa le limitam "greutatea" votului? (asta e o alta gogomanie inexplicabila din partea unui profesor in drept).
    Oare care va fi formula de calcul propusa: voturile a trei capsunari din spania + doi muncitori din Italia = votul unui pesedist spalat pe creier de televiziunile de partid si cumparat cu o punga de faina?!
    Cat de jos vom putea cobori?
  • +5 (7 voturi)    
    vrem vot prin posta (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:38)

    pica [anonim]

    si gata, se practica in toate tarile civilizate.
    luati exemplu statele unite.
    si acolo votul se desfasoara in acceasi zi, nu in zile diferite, si dau posibilitatea fiecarui cetatean sa voteze ptr ca asa spune CONSTITUTIA si trebuie sa faca totul sa se puna in practica.
    asadar, vrem vot prin posta. il centralizati voi la consulat si numarati pina va vine acru. ne-ati dat afara din tara, va trimitem bani si voi? comunisti dupa 20 ani.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai daca ia Vintu posta... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:59)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui pica

      ce facem?..
  • +3 (7 voturi)    
    sunt aceleasi reguli de cel putin 8 ani (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:38)

    farty [utilizator]

    ok, dar dupa aceleasi reguli s-au desfasurat voturile si in 2004, cand ele au fost organizate de PSD. deci s-au jucat dupa aceleasi reguli... la fel s-a intamplat si in 2000 cand bunica a iesit presedinte in cel de-al 3-lea sau mandat...
    • +2 (2 voturi)    
      da, dar nu am mers la vot (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:42)

      bill [anonim] i-a raspuns lui farty

      eram scirbiti ca si acum...numai ca acum votam..cica au votat mai multi decit se asteptau.adica si-au facut calculul cit sa fure, si a fost prea putin. va dati seama ce ii scapa pe astia?
  • +2 (4 voturi)    
    Bull Shit ! (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:39)

    hchickers [anonim]

    Domnule Nastase, romanii din strainatate sunt tot romani cat timp n-au renuntat la cetatenia romana. In aceste conditii sunt egali cu cei care sunt in Romania. Nu incercati " all animals are equal ... but some are more equal than the other". Gandirea de tipul asta nu face altceva decat jigneste prin definitie ideea de "Cetatean Roman". Ne consideram mari democrati ... mi-ar fi rusine in locul dvs. Mi-e rusine ca sunt roman, cu reprezentanti de genul asta.
    • 0 (2 voturi)    
      Manastirea (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:07)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui hchickers

      Si calugarii de la manastiri au drept de vot, dar ei au alte interese fata de restul poporului. La felc a si diaspora: nu cunosc situatia reala din Romania si au alte interese fata de romanul din Romania. Vizitati mai des tara care va acorda dreptul devot.
      • 0 (0 voturi)    
        Democratia .... bat-o vina ! (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:58)

        hchickers [anonim] i-a raspuns lui reforma romana

        Prietene, esti pierdut pentru societate cu o gandire ca asta. Dreptul la vot este garantat prin Constitutie prietene, atat timp cat esti cetatean roman ai drept la vot ... Dar poate va vine vreo idee sa schimbati Constitutia sau sa luati cetatenia celor care sunt in strainatate, pe termen mai lung sau mai scurt ... Se pare ca scoala democratie in Romania de azi nu functioneaza ? Sau poate elevii sunt slabi ? N-ar fi exclus ca acei din diaspora sa va poata da lectii de democratie, asa cum au invatat-o ei in pribegie, poate in tari fara "Democratie Originala" dar cu buna istorie democratica... Cu o gandire ca a domniei tale cred ca ne intoarcem in timp mult inaintea grecilor antici, care au fost printre primii in ceea ce priveste democratia ... Poate la Comuna Primitiva ... nu deoresc asta Romaniei draga prietene ....
  • 0 (2 voturi)    
    mititelul de tine ... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:40)

    diasporean [anonim]

    tot asa ar trebui ponderat probabil si votul banateanului, al moldoveanului si nu la urma al d-lui mitica sosit la bucureti.
    mori umflatule!
  • +1 (3 voturi)    
    Vot diasporei este justificat si necesar (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:40)

    Andrei [anonim]

    Domnule Nastase,

    in toate marile tari civilizate din lume votul cetatilor aflati in afara tarii este permis (Franta, Germania, Anglia, SUA, Italia). In plus exista modalitati de votare mai eficiente decat cele implementate de Romania cand la alegerile recente un numar foarte mic (dar paradoxal un numar record din pct de vedere instoric) din romanii din diaspora au putut sa voteze datorita organizarii defectuoase a sistemului de vot in strainatate.

    Traim in epoca informatiilor in care prin intermediul internetului sunt români din China mai bine informati despre mersul tarii decat multii din cei de acasa. De asemenea sunt români din China (ca exemplu) cu afaceri in Romania care sunt mai afectati de politica fiscala a statului roman (procentual si in cifre brute) decat majoritatea romanilor din interiorul granitelor.

    Argumente ar mai fi dar dezbaterea in legatura cu dreptul la vot al diasporei apartine unui alt secol pe care il credeam de mult trecut.
  • +1 (1 vot)    
    Nastase 4 case (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:40)

    Cristi [anonim]

    Individul asta nu cumva trebuia sa infunde puscaria pana acum? Ce mai cauta in libertate?

    P.S. Voturile romanilor din strainatate erau bune daca erau in favoarea PSD? Ia spune bai bombonele!
  • 0 (2 voturi)    
    pac pac (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:40)

    pac [anonim]

    good point, bombo
  • +5 (5 voturi)    
    e nebun (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:41)

    alin19 [utilizator]

    adriane asta este discriminare, eu zic ca nici membrii de partid sa nu aibe voie sa voteze, nici cei care nu au ambele picioare, nici cei peste 60 de ani, si nici cei nascuti in anii cu numar par, ce zici ?
  • +1 (1 vot)    
    va rog nu il mai promovati (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:41)

    nelu [anonim]

    HotNews Incepeti sa ma dezamagiti pe zi ce trece. Chiar nu ne intereseaza pe noi cititorii parerile lui Adrian Nastase. Daca ne-ar fi interesat am fi intrat pe blogul lui Adrian. M-as bucura daca nu ati mai promova atat de mult un HOT si un fost priministru care a facut o gramada de privatizari frauduloase. Va rog lasati-l sa se promiveze singur pe blogul lui. cine e interesat de parerea lui Adrian se va duce pe blogul lui. Va mirati apoi de ce ajunge din nou la putere, de ce ajunge din nou un lider important. Pentru ca de fiecare data ii promovati ideeile aberante pe care le debiteaza. Va rog lasati alti oameni sa vorbeasca, chiar nu ne intereseaza mafia din romania. Am incercat sa o intepartam prin vot noi cetatenii. asteptam si de la presa sa indeparteze mafia de la putere nepromovand ideile lor si presonalitatile lor. Sper ca intelegeti ce am vrut sa spun. va multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      trebuie, ca sa discernem (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:50)

      pica [anonim] i-a raspuns lui nelu

      ei isi fac datoria, ne informeaza...f bine hotnews.
      • +1 (1 vot)    
        nastase (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:09)

        nelu [anonim] i-a raspuns lui pica

        De informat te poti informa si tu de pe blogul lui Adrian daca iti este asa drag... Ideea este de a promova un personaj ciudat care continua sa ne ignore pe noi toti si votul nosturu. Un mafiot care se foloseste de presa ca sa isi ridice reputatia si sa continue sa fie cunoscut, cand ar trebui sa fie invers, fiind un mafiot, ar trebui sa nu i se mai promoveze ideeile pentru ca oricum sunt fara vaori morale, nu avem ce invata de la el, nu avem ce informatii sa luam de la el. Singura informare referitor la Adrian ar trebui sa fie in momentul cand este transportat spre puscarie pentru urmatorii 7 ani. Asta s-ar numi informare. In rest ideile lui sunt imorale avand in veder faptul ca ii cunoastem viata. Ideile lui nu ar trebui sa aiba nici o valoare pentru noi.
    • 0 (0 voturi)    
      aveti dreptate, nu mai vrem... (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:01)

      kata70 [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      ...si nu mai vreau promovarea borfasilor oligarhi! oamenii astia ar trebui sa fie dupa gratii, de ce dracu trebuie sa le luam/publicam interviuri, sa ii invitam in talk-show-uri, sa aibe DREPT DE VOT?????????????
  • +3 (3 voturi)    
    Domnul Adrian (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:42)

    mamacerghida [utilizator]

    Năstase a gândit și vorbit cu extremitatea cealaltă.... Desigur cu cea mai inteligentă...
  • 0 (0 voturi)    
    Diaspora e buna (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:42)

    Justin Puscasu [anonim]

    doar cand trimite bani :D
    Ce-ar fi sa interzicem si votul ardelenilor, ca nici ei n-au votat cu Geoana? "nemernicii dracului!".
    • 0 (0 voturi)    
      Neimportant!! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 10:05)

      cami [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      Pai acolo in ardeal au pompat PD-L isti cel mai mult!! acolo au umblat din casa in casa pe la sate cu bani si atentii care le-au luat mintile oamenilor!
      Nu sunt de acord si nu imi place nici unul dintre cei doi care au ramas in ultimul tur dar poate ca dintre doua rele as fii fost bine sa se aleaga raul cel mai mic...
      Poate acuma o sa se schimbe constitutia dupa bunul plac al unei singure persoane...si asa o sa mai apara acolo si dreptul la inca cateva mandate...si ce spunea oare ca vrea "sa nu mai aiba imunitate parlamentarii" dar oare ei toti nu sunt oameni si cetateni romani ca noi toti ceilalti...oare ei de ce sa nu aiba aceleasi drepturi si legi ca si noi..ei toti pana la presedinte!
      Noi ceilalti daca furam o gaina ca nu avem ce manca suntem prinsi si inchisi...ei cei care fura pe rupte mai pe ascuns asa...ca doar asa sunt facute legile sa se poata fura "LEGAL"...pe ei nu putem sa ii prindem..nu avem capacitati de institutii care sa faca aceasta munca ii ai prinde pe ei!!
      Numai gainarii sunt cei mai usor de prins in tara noastra...se fura pe rupte din banci, bancomate, case de schimb...dar nu lasa nici o urma...organele statului nu pot face nimica! din cauza saraciei in care am fost adusi o sa ajungem sa ne temem sa mai iesim din case sa nu ne de-a cineva in cap pentru 20-30 de lei pe care ii avem in portofel...dar organele nu pot face nimica! Intr-un oras mic din romania trebuie sa avem 4 feluri de instituti ale statului care sunt pusi si platiti de romani sa ii apere...politie, politie comunitara, jandarmerie, si cel mai tare SRI...avem nevoie de asa ceva...pentru ce atatea functii pe care sa le platim din munca noastra? si ei sa nu poata face ceva in ajutorul nostru...nu va intrebati aceste lucruri! sau aceste lucruri nu conteaza!
  • 0 (0 voturi)    
    vot cu greutate mai mica? (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:42)

    obosita [utilizator]

    poate explica domnul nastase si cum sa se faca asta. adica nu un om= un vot, ci un om =1/2 vot? este cea mai tare cugetare intr-o zi in care intrecerea celor care au scos numai prostii pe gura a luat forme aberante! esti din diaspora, contezi doar pana la brau? presupun ca tampeniile astea au fost spuse pe acel ton doct pe care-l foloseste fostul premier!
    cu ce-am gresit sa avem parte de atata prostie?
  • +3 (3 voturi)    
    . (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:42)

    radukku [utilizator]

    mai, nastase, dobitocule. Tu ai facut constitutia prin care toti cetatenii sunt egali in drepturi. DU-TE din tara asta. PLEACA!
    • 0 (0 voturi)    
      Romania nu are nici o problema,nici macar in criza (Miercuri, 9 decembrie 2009, 10:17)

      Cami [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Pe toti ne intereseaza sa vorbim numai de "relele" facute de unii si altii de jocurile lor politice...dar de problemele reale ale tarii nu vrem sa discutam!!
      Pentru ce oameni buni vreti sa platiti din salariile d-voastre la buget bani pentru sanatate cand nu avem conditii in spitale trebuie platit pentru consultatii, medicamente, spitalizare si sa fii tratat ca un nimeni....pentru ce sa platesti bani la buget pentru pensie...daca poate dupa noile legi nu vom ajunge la varsta potrivita in care sa ne ptem lua pensia...si sa te bucuri de ea...
      Pentru care motiv cei care lucreaza in politie au dreptul de a iesi mult mai repede in pensie...ei cred ca lucreaza mult mai mult decat ceilalti romani, nu?
      Sunt oameni care lucreaza in productie unde e vorba de munca fizica...in conditii greu de descris pentru ca angajatorul nu poate in unele situatii sa ii ofere conditii mai bune! sau unii nu vor! Dar acesti oameni trebuie sa lucreze ani de zile sa plateasca cat mai multe darii la stat...si pe cand sa iasa la pensie...se duce la cele vesnice!...Pensiile nu sunt transmisibile...macar sa se bucure copii lor de ele...dar de ce ar fii asa ceva la noi in tara...de unde ar mai avea unii si altii bani de campanii asa de explozive?
      Acestea sunt unele dintre problemele tarii noastre...dar poate i-ati auzit voi pe vreunul dintre ei sa vorbeasca despre aceste probleme!
      Acum dupa alegerile acestea vor fii trimisi cei de la finante pe capul particularilor sa ii mai omoare si pe cei care au mai ramas...cei mici ne importanti ma refer...caci cei care sunt cu multe miliarde in conturi nu trebuie controlati chiar daca au datorii la stat...sa ii omoram pe toti sa mergem toti acasa sa nu mai lucram si poate asa tara aceasta o sa isi revina din criza! Asta e solutia lor cea mai buna!! Sau poate o sa fim ajutati de cei din strainatate sa ne mai trimita ceva bani...dar si asta pana cand oare!??!
      Acestea nu sunt probleme importante din pacate pentru cei mari de la conducere!!
  • 0 (2 voturi)    
    nastase (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:42)

    Max [anonim]

    stau de ceva timp si urmaresc comentariile voastre (postaci si oameni care au mai ramas cu ceva constiinta )....
    Nu pot sa inteleg de unde agresivitatea asta verbala. Nici eu nu suport PSD, nastase iliescu sau pe altii de acolo.
    dar nu consider normal o asemenea refulare a propriului caracter in public.
    Nu va face nici voua cinste si nici site-ului hotnews...bine pe ei nici nu cred ca-i intereseaza ca au alt scop pe lumea asta.
    Prin urmare ...un pic de decenta nu ar strica.
    Altfel va recomand un psiho-terapeut
    Multumesc.
    P.S. Parca vad ca o sa turnati cu laturi in urma comentariului meu.
    • +1 (1 vot)    
      Stimate Dle Max (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:25)

      SharPei [anonim] i-a raspuns lui Max

      am citit cu interes postarea dvs. Va potriviti exact descriptiei pe care o atribuiti altora. Cu respect, latura de sus si ipotenuza in urma comentariului dvs.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:42)

    p3st [utilizator]

    ce sa ne asteptam de la dl nastase? daca psd castiga datorita voturilor romanilor din afara, ce bine mai era insa in momentul cand votul lor a contat decisiv , "toata lumea" este ofuscata... pacat
  • +2 (2 voturi)    
    RE:Adrian Nastase: Votul celor din diaspora (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:43)

    Lili Marlene [anonim]

    Cred ca apartineti unei categorii minoritare Dnule Nastase!!!
    Misterul Diaspora: foarte simplu de explicat matematic precis si logic. In diaspora se afla un mare numar de matematicieni, ingineri, oameni de stiinta, medici, oameni care au fost elite in scolile romanesti. Copiii lor le-au urmat exemplul: in Canada elevii romani sunt cei mai buni, premii, burse, medalii.
    O mare parte din cei zisi ” capsunari” sunt oameni care si-au asumat o munca grea in conditii dificile cu indicatii date in limbi straine. Toti sunt oameni care traiesc in democratii vechi si stabile, mentalitati si obiceiuri diferite. Cum zic englezii totul e o chestiune de Atitudine, si votul lor a fost un raspuns la o anumita Atitudine. Cei din Diaspora au plecat pe rind sub comunism si nu au uitat de ce si-au parasit tara si familia, sau buluc dupa venirea la putere a Iliestilor. Plecind in Vest nu in Est, nu au plecat capul la Vintu… Moscovei. In plus au fost oameni curajosi care au luat viata de la capat. Cei din tara au avut o atitudine diferita: s-au complacut, s-au resemnat, s-au amestecat in butoiul cu varza stricata al fostilor. Un mare numar al celor din tara au avut ceva de ascuns: turnatori, PCR, etc… In tara traieste un mare numar de oameni capabili dar care si-au vazut rind pe rind visele zadarnice si au renuntat. Diaspora nu renunta, diaspora lupta zi de zi cu viata, cu o lume noua, cu schimbari zilnice… Printre ei se afla cei care au strigat; Jos Comunismul in ‘89, in ‘90 in ‘91 si nu au uitat caci au crezut in asta.
    In plus toti au acces la Internet si au citit ziare au vazut prezentarea celor 2 joi seara. Gioana a fost penibil cum au putut pune la TV asa un bilbiit, nu a zis nimic coerent nici concret: Regele e gol a strigat Diaspora haide-ti la vot sa impiedicam urmasul comunistilor la putere. Si de ce nu Diaspora? cel mai mult pentru Romania au facut regii straini: de la distanta orizontul e mai larg si mai cuprinzator si mai clarvazator.
    Un deceniu de pace romanilor din tara
  • +1 (1 vot)    
    Si asta s-a timpit... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:43)

    Radu [anonim]

    Adriene,

    In ce priveste ideile tale despre diaspora pot sa te intreb un lucru ? Te-ai timpit ? Ai citit Constitutia Romaniei ? Ti-ar conveni o Romanie cu doar 10 milioane de locuitori si 3 milioane de alegatori ?

    Spune-mi te rog, te-ai timpit, te-a luat gura pe dinainte sau iti doresti doar ciolanul si nu conteaza ca prin ideile tale in 100 de ani nu mai exista popor roman sau Romania ?

    Nu de alta, dar eu te sustin in orice-ai face ! Eu oricum nu mai locuiesc pe meleaguri mioritice, mi se rupe tare de tot despre parerea celor de acolo despre diaspora, rid in hohote cind vad ce declarati tu sau alti romani cu privire la aceasta problemaa a diasporei, m-am detasat de voi... Sa dea Domnul romanilor mintea cea de pe urma !

    Tu, oricum esti calificat pentru lada de gunoi a istoriei, ca multi alti romani care iti impartasesc ideile si concluziile.

    De departe,
    Radu
  • +1 (1 vot)    
    cred cu tarie ca astia rup tara (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:44)

    alex [anonim]

    atentie, se rupe tara. astia vor sf in puscarie cit de curind sau se rupe ceva.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:44)

    busymind [anonim]

    pana unde mai poate ajunge circul asta. Nu-mi vine sa cred ca pana azi si mult de acuma inainte se vor da cu pareri niste "personalitati" tampe. Efectiv pana cand Romania mai accepta acest tip de politica de mahala. Desi nu am trait mult in comunism incep sa inteleg fata adevarata a acestui tip de politica baltica...de mahala. Pentru baltici am un respect dar din alt punct de vedere.
  • +3 (3 voturi)    
    ROMANI AM FOST.... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:44)

    Romanii de peste granita [anonim]

    ROMANI SUNTEM INCA, chiar daca suntem plecati fiacare pe unde a apucat.

    In sufletul nostru bate o singura inima, pentru tara lui Stefan, Mircea, Mihai, Vlad, Ferdinand, Carol, pentru ROMANIA.

    Iar tu tradator de neam Nastase NU ne iei dreptul de a ne iubi tara si de a participa la cladirea destinul ei!
    • 0 (0 voturi)    
      da ne-au luat si ne vor lua totul (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:51)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Romanii de peste granita

      o sa vedeti....uitati-va in trecut si asa va fi si viitorul cu ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Cand? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 8:03)

      reforma [anonim] i-a raspuns lui Romanii de peste granita

      Cand ati fost in tara, in ultimul an, ati avut discutii cu oameni care muncesc in Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    magarie (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:45)

    traiang [utilizator]

    Astia de la psd numai cucuri inventeaza dupa ce ne tot freaca cu contestarea rezultatelor mai vin cu alta goanga .Lor le trebuie numai asistati care sa-i manipuleze ordinar cu cateva fleacuri Eu cred ca cel mai bine ar fi sa dispara ei din tara daca le tot pute de romani!
  • 0 (0 voturi)    
    are dreptate (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:45)

    cucuvaia [anonim]

    fiecare transfug sa conteze 1/4 de vot.
    adica un transfug, un sfert de vot.
    nu va suparatzi, asa le'a zis un procuror la ai mei dupa ce io am taiat'o....ca's transfugi.
    bombo stie termenu' ca e mai batran ca joana si crinul.
  • +1 (1 vot)    
    satul e de vina, nu vacaru'... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:45)

    paracelsus [anonim]

    daca mergem pe logica spuselor sale, de ce nu am trece la votul cenzitar? sau pe baza de sex? poate si culoarea parului? blonzi, bruneti sau sateni? (roscatii interzis, ca-s dubiosi...); sau, mergand la extrem, de ce n-am trece la dreptul de vot in functie de IQ? caz in care, tinand cont de ultimele zile, unii candidati la functia suprema ar fi descalificati din start... banii trimisi si cheltuiti in tara de catre "capsunari" sunt buni, mai ales cand se adauga statisticilor economice cu care se lauda un fost guvern sprijinit de partidul din care face parte d-l Nastase... dar votul lor se pare ca nu este tot atat de bun, doar din motivul "etic", "moral", "just" ca "ai nostri" au pierdut... penibil... pana la turul II nu prea i-am auzit pe PSD-isti vorbind de romanii din afara (a propos, "diaspora" are un sens mai restrans decat cel pe care-l folosesc mai toti cei ce comenteaza); de la un membru al unui partid ce se declara social-democrat declaratii de genul acesta, din care se desprinde ideea unei impartiri a cetatenilor in diverse categorii suna jenant... ceea ce arata, in opinia mea, cate de "social-democrat" este acest partid, cel putin la nivel de conducere...
  • 0 (2 voturi)    
    ciocu' mic... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:45)

    ady [anonim]

    Stau de vreo 2 zile si mai uit siderat cum se debiteaza unele dintre cele mai nedemocratice idei, pe un ton periculos de colocvial. Prin urmare ar fi cazul sa le readucem aminte celor ca Nastase+PSD urmatoarele:

    1. CETATENII ROMANI din afara tarii au exact totatitea drepturi cite au si cei din tara, atat timp cit sunt cetateni ai acestei tari.

    2. PAMANTUL ESTE ROTUND! are fuse orare, si atat timp cit tari precum: Rusia, China, USA, Brazilia, Canada, Australia nu incep si incheie votul in acelasi moment(dar la ore deiferite) pe tot teritoriul (deoarece au aflat de Columb) nu vad cum se trezesc niste agramati corijenti la bunul simt si geografie sa pretinda ca democratica ACEASTA PURA ABERATIE - ori a incheierii la acelasi moment a votarii in diaspora (Sambata in Noua Zeelanda si marti in SUA) ori a desconsiderarii cetatenilor romani din afara tarii!

    3. Ma intreb, in linia d-lui Nastase, cam la cit vrea dinsul sa diminueze votul romanilor din afara? 2 voturi= 1 din tara/ 3 la 1/ 4 la 1?
    • 0 (0 voturi)    
      OK, atunci... (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:34)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui ady

      ...sa se difuzeze pe timpul zilei, oficial, rezultatele partiale de la exit poll-uri! nu e corect ca doar aia cu fus orar decalat sa stie cum sta treaba cu 2 ore inainte de finalul votarii si, prin mobilizare la urne, sa poata schimba soarta scrutinului!!
  • +2 (2 voturi)    
    Perfect adevarat, si al ardelenilor de asemenea (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:46)

    w [anonim]

    Cred ca rezonabil ar fi ca votul a 10 ardeleni sa valoreze cat al unui oltean sau moldovean. De asemenea, propun interzicerea prin lege a accesului ardelenilor sau al celor din diaspora la orice functie publica, aceasta onoare urmand sa revina, bineinteles, exclusiv speciilor cu sange albastru care populeaza Oltenia, Moldova si Bucalele specii care stiu odata la cativa ani sa-si bage piciorul (ca sa nu folosesc un cuvant mai adecvat), prin votul dat cu multa intelepciune, in viitorul tuturor conationalilor.
    Va multumesc, dle Nastase, va multumesc frati olteni si moldoveni, iti multumesc din suflet tie Pedesereu iubit, va multumesc tuturor ca existati, ca sunteti niste vizionari si ca alegeti cu intelepciune viitorul meu si al copiilor mei.
    • 0 (0 voturi)    
      Multumim celor din diaspora! (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:46)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui w

      Stim cu ce va luptati, stim cum traiti, si va asteptam acasa atunci cand veti fi destul de puternici sa deschideti o afacere proprie! D-voastra nu va veti mai lasa calcati in picioare.
  • +1 (1 vot)    
    lol (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:46)

    Red.Scarlet [utilizator]

    hai ca asta a fost buna, am ras bine. Eee..lasa ca vine tataie Basescu si pune bota pe tine ,ete acushica, numa sa termine astia de la curtea constitutionala de aprobat.
  • +2 (2 voturi)    
    prostimea e buna (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:46)

    marius [anonim]

    Pai da, sa voteze numai cei cu iQ sub 70. Ce va mai place prostimea domn Nastase.
  • 0 (2 voturi)    
    inacceptabil (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:47)

    silvia-germania [anonim]

    daca noi din diaspora nu vom mai avea dreptul de vot, atunci ce drept la vot vor avea coruptii din tara, cei care ne-au determinat sa plecam ??
    • 0 (2 voturi)    
      Aveti dreptul (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:08)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui silvia-germania

      Sa va intoarceti si sa deveniti persoana publica.
  • 0 (0 voturi)    
    Propun votul negativ pentru diaspora (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:47)

    AL Canada [anonim]

    Desigur dl. Nastase, "subscriu" si plusez la "ideea" dvs. si anume votul nostru al incultilor si cumparatilor dinafara tarii sa fie adunat dar cu minus, adica sa se scada din totalul voturilor candidatului pentru care am optat. Hmmm... in cazul asta o sa votez PSD data viitoare.
  • 0 (0 voturi)    
    ce cretin e nastase (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:48)

    Emma [anonim]

    Hotule du-te la matusa ta Tamara
    • 0 (0 voturi)    
      Basescu si Videanu au furat mai mult (Miercuri, 9 decembrie 2009, 8:04)

      reforma [anonim] i-a raspuns lui Emma

      Verificati unde sunt carierele de marmura ale Romaniei, verificati conturile lor si ale familiilor
  • +1 (1 vot)    
    nu se voteaza prezentul ci viitorul (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:48)

    tamasZ [anonim]

    Argumentul cu netrairea realitatii din tara imi aduce aminte de argumentul "salamului cu soia" invocat de nomenclaturisti si ingurgitat de popor in anii 90.
    Eu consider ca nu e valabil.

    1. In primul rand nu cred ca realitatea imediata te ajuta sa-ti formezi o imagine de ansamblu mai clara al realitatii la nivel de tara (in special cand massmedia este partinitoare intr-o singura directie). Dimpootriva din afara se vede mai bine realitatea Romaniei la nivel global.

    2. Votul este dat pentru un ce fel de viitor vrem ca Romania sa aiba. Poate sa nu aiba nici o legatura cu realitatea prezenta (locala, la nivel de individ, sau globala, la nivel de tara).

    3. Traind in strainataturi nu tine pe om izolat de tara.
    Familia, prietenii ramasi sunt criterii bune de consult al pacientului (organismul) Romania:
    La fel cum un medic iti ia pulsul, se uita in gat, iti ia temperatura si, din afara corpului pacientului, propune un tratament de insanatosire.

    4. Discriminarea de care vorbeste D-nul Nastase ar merge si invers. De ce ar vota romanii din tara si doar cei din afara. Vezi argument la punctul 3.

    5. Calitate de a fi Roman nu se pierde sau castiga cu locul din spatiu in care traieste. Este dat de sangele stramosilor care ne curge prin vine.
    • 0 (2 voturi)    
      bravo mai baiatule! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:40)

      Murphy [anonim] i-a raspuns lui tamasZ

      adica daca eu vad ca sefii numiti de pedele sunt hoti, abuzivi si incompetenti nu conteaza, ca eu traiesc si mai prost din cauza lor nu conteaza, ca ma sufoca prostia agresiva si fudula, succesiv sau simultan rosie si portocalie, nu conteaza, importanta e doar viziunea ta "de ansamblu", facuta prin net cafe-urile din Strainezia? hai c-o zasasi, praleo! eu votez pentru MINE, nu pentru principiile tale teoretice, aberante in raport cu realitatea de aici, pe care preferatii tai oricum fac ceva imediat ce preiau puterea! EU sunt cel afectat de rezultatul votului, nu tu! hai ca m-ai enervat acuma, sfertodoct fudul!
      • 0 (0 voturi)    
        legile lui Murphy (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:20)

        tamasZ [anonim] i-a raspuns lui Murphy

        Discutia este despre dreptul cetatenilor romani domiciliati inafara granitelor de a vota pentru structurile de conducere in Romania.

        Deocamdata, dreptul de a vota nu are de a face cu unde ti-e locuinta, ci are de a face cu cetatenia Romana si legile tarii. Inafara granitelor nu s-a putut vota fara un pasaport valabil; o dovada a legaturii continue cu Romania.

        In alta ordine de idei, sefii tai sunt hoti, prosti si abuzivi nu pentru ca sunt din PDL (au fost cu PSD inainte de 2004?) ci pentru ca sistemul Romanesc permite si incurajeaza oamenii de nimic (unii cu dosare penale) sa poata ocupa pozitii de conducere. In loc sa te duci cu caciula in mana la ei de ce nu-i denunti la procuratura de fiecare data cand incalca legea? La fel ca si baronul Muchausen nu te poti scoate din mocirla prin tragere de par oricat ai incerca.

        Trebuie sa fi de rea credinta sa nu realizezi ca D-nul Geoana, desi sarac si cinstit, este un zevzec, marioneta sistemului ticalosit de care te plangi. Problema cu Antonescu este mult mai grava. El este un tradator nedemn de numele ce-l poarta.

        Conducatorilor Romaniei, de orice culoare ar fi, li s-a ivit o noua problema: diaspora. Aceasta nu poate fi usor manipulata cu televiziunile aservite. Probabil ca in cardasia ticalosilor vor incerca reducerea drepturilor cetatenesti in functie de domiciliu.


        Si intr-adevar, primul care este afectat esti tu, acest Murphy neajutoral la rascruce si in bataia vanturilor. Eu, in credinta mea, cred ca te-am ajutat.
      • 0 (0 voturi)    
        ca m-ai enervat si tu pe mine (Miercuri, 9 decembrie 2009, 21:57)

        SharPei [anonim] i-a raspuns lui Murphy

        Daca nu iti plac sefii deschide-ti firma ta sau fii tu sef. Nu da vina pe noi ca nu te-a dus capul la scoala si ai ajuns sa lucrezi pt sefi. Noi am fost si suntem afectati de cum votati voi in tara, doar de asta am ajuns sa traim si sa muncim printre straini... Nu am plecat de acasa de bine ce era, ci pt ca PSD nu ne-a dat nici o sansa de a trai cinstit si cu demnitate. Ilici si PSD au mentinut, intentionat, Romania in epoca de piatra, pt ca stiu de la profii lor comunisti de la St Gheorghiu ca e mai usor si mai ieftin sa conduci un popor de saraci. De aia romanii sunt cei mai saraci din Europa, ca sa fie mai usor de manipulat.
  • 0 (0 voturi)    
    nu se voteaza prezentul ci viitorul (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:48)

    tamasZ [anonim]

    Argumentul cu netrairea realitatii din tara imi aduce aminte de argumentul "salamului cu soia" invocat de nomenclaturisti si ingurgitat de popor in anii 90.
    Eu consider ca nu e valabil.

    1. In primul rand nu cred ca realitatea imediata te ajuta sa-ti formezi o imagine de ansamblu mai clara al realitatii la nivel de tara (in special cand massmedia este partinitoare intr-o singura directie). Dimpootriva din afara se vede mai bine realitatea Romaniei la nivel global.

    2. Votul este dat pentru un ce fel de viitor vrem ca Romania sa aiba. Poate sa nu aiba nici o legatura cu realitatea prezenta (locala, la nivel de individ, sau globala, la nivel de tara).

    3. Traind in strainataturi nu tine pe om izolat de tara.
    Familia, prietenii ramasi sunt criterii bune de consult al pacientului (organismul) Romania:
    La fel cum un medic iti ia pulsul, se uita in gat, iti ia temperatura si, din afara corpului pacientului, propune un tratament de insanatosire.

    4. Discriminarea de care vorbeste D-nul Nastase ar merge si invers. De ce ar vota romanii din tara si doar cei din afara. Vezi argument la punctul 3.

    5. Calitate de a fi Roman nu se pierde sau castiga cu locul din spatiu in care traieste. Este dat de sangele stramosilor care ne curge prin vine.
  • +1 (1 vot)    
    juma de vot (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:48)

    daniel [anonim]

    foarte bun argumentul, domnule nastase. dupa acest rationament, cei cu dosare penale sau cercetati penal ar trebui sa nu aiba deloc drept de vot, pierzandu-si acest drept prin faptele lor reprobabile ce demonstreaza o morala indoielnica, nu-i asa?
    macar admiteti ca nu diaspora a decis rezultatul, ci poporul roman, ceea ce colegii dvs de partid o sustin fatis. singurii vinovati de faptul ca nu ati castigat sunteti voi, pesedeii, cu gandirea voastra comunista si prin asocierea cu toti derbedeii si ratatii politic ai acestei tari. cand ati castigat, acum cativa ani, toate aceste sustinute de dvs acum, atunci erau perfect valabile. cata ipocrizie!
  • +1 (1 vot)    
    Gindire discriminatorie (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:48)

    Cristina [anonim]

    De ce exista diaspora in primul rind domnule Nastase? Cine a fortat acei oameni sa caute o alta tara?Nu cumva din simplul motiv ca Romania nu a fost in stare sa le ofere nimic?Si din cite se pare acesti oameni care muncesc cinstit , pentru un trai mai bun pentru ei si familiile lor din tara sint buni numai cind trimit bani in tara si fac investitii care ajuta economia Romaniei, si cind platesc si taxe statului roman pe investitiile facute, dar nu au nici un drept sa-si spuna punctul de vedere cind se ia cea mai importanta decizie in stat.
    Se vede domnule Nastase ca mentalitatea discriminatorie este un plus la mentalitatea comunista caracteristica partidului din care cu mindrie faceti parte.
    Intr-o tara democrata cu adevarat , o astfel de gindire ar fi pusa sub acuzare si pedepsita ca incalcare a drepturilor omului si mai mult decit atit.
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil Psd se de/credibilizeaza tot mai mult (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:48)

    joao miguel [utilizator]

    Nu inteleg de ce omul asta (care facea parte dintr-un grup de gays al securitatii) nu propune sa-mi fie retrasa cetatenia romana?
    PSD va spun un lucru nici daca ar fii sa vin in tara special pt. a vota (sunte rezident in doua tari si platesc taxe si impazite in ambele Romania /Portugalia) in veci pururi nu voi pune stampila pe ciuma rosie. Cred ca cel putin 10 ani nu o sa pupati guvernarea Romaniei .Vom vedea cine are forta, poporul sau un partid comunist
  • +1 (1 vot)    
    He he... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:49)

    Dreptatea [anonim]

    ...daca romanii din diaspora l-ar fi votat pe Geoana, altfel stateau lucrurile. Fac un simplu exercitiu de imaginatie si deja aud discursul lui Geoana: "Multumesc si romanilor din afara granitelor tarii, care, desi sunt plecati, sunt la curent cu ce se intampla in Romania si isi doresc un trai mai bun pentru rudele lor ramase aici...".
    Antena 3 ar fi adus un elogiu romanilor plecati si le-ar fi multumit la toate buletinele de stiri, in timpul reclamelor, in pauzele meciurilor de fotbal....

    Dar realitatea e una singura: Basescu v-a ciuruit!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Vin și eu cu o propunere... (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:49)

    mamacerghida [utilizator]

    .... să li se interzică homosexualilor să mai scrie pe bloguri tâmpenii
  • +2 (2 voturi)    
    Lectie despre democratie (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:49)

    etre [anonim]

    Bombonel ne predica o lectie despre democratie , cooperare, liniste, pact pentru Romania , intrare in normalitate (PSD) pe de o parte si "tiranism, scandal" (PDL) pe de alta parte.

    Unii romani sunt mai romani decat altii, iar asta inseamna democratie si libertate marca PSD ....

    vai de capul nostru !!!
  • +1 (1 vot)    
    Constitutia (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:50)

    alegatoru [anonim]

    Dom' Nastase, ca va place sau nu, suntem toti egali in drepturi, acestia, purtatorii unui pasaport romanesc.

    As fi foarte curios sa stiu alta tara europeana, care interzice sau altereaza ponderea alegatorilor sai stabiliti in afara granitelor tarii. Aveti vreun nume de tara ? sau e o pleasca aruncata, ca de inteligenta sclipitoare gen goaagalu, nu pot sa va suspectez...

    Daca n-ati remarcat inca, integrarea in Uniunea Europeana face ca la alegerile parlamentare sau locale, pot vota toti cetatenii UE stabiliti pe acest teritoriu, deci, criteriile d-voastra din epoca de mult apusa, risca sa paleasca enorm de mult in fata regulilor impuse de UE. Ca va face placere sau nu.

    Probabil ca la alegerile locale, nu se practica votul in strainatate, evident, dar la cele parlamentare si prezidentiale, in afara de Sudan, Haiti si probabil Bielorusia (nu e sigur), m-as mira.

    Domnule Nastase, ne obisnuisem cu opinii mai, democrate si inteligente, din partea d-voastra, doriti sa ni se para G prostanacu mai potrivit in fruntea PSD-ului ?
  • +1 (1 vot)    
    jeg comunist (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:50)

    sacara dan [anonim]

    vete ha tomar por el culo,hijo de puta que eres.me cago en tu puta madre comunista de mierda .eu propun ca cetatean corect al romaniei(fara dosare penale sau antecedente penale )ca toti coruptii ca si bombonel sa nu aiba dreptul la vot.serioa .votul meu este liber ,constitutional ,pe cand al lui este unul interesat de a scapa de puscarie ,asa ca nu este liber.gunoile bolsevic
    • 0 (0 voturi)    
      alt frustrat (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:01)

      Max [anonim] i-a raspuns lui sacara dan

      incearca sa refulezi la toaleta...iti inteleg supararea pe nastase dar este elementar pe un site public sa nu-ti versi dejectiile. Se pare ca ai ocolit scoala in tinerete.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:26)

        sacara dan [anonim] i-a raspuns lui Max

        nu am ocolit scoala draga compatriot ,doar ca sunt satul de mizeriile acestortipi.au infectat toata campania electorala cu televiziunile lor si acuma le fierbe sangele de hoti stiind ca le va fii greu sa mai fure si ca o sa raspunda penal pt hotiile lor .repet nu am ocolit scoala.daca as fii ocolito as fii votat ca la vaslui.(zona din RO cu cei mai multi analfabeti).tu in schimb ar trebui sa fii revoltat de ce spune acest hot parlamentar ca doar la el se duc impozitele tale si nu la mine.doar ca pt asta ar trebui sa ai o constiinta cu adevarat democratica si nu una creata in RO. sarbatori fericite .
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea unui roman din diaspora (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:51)

    Cristi [anonim]

    Iata raspunsul meu de pe blogul lui Adrian Nastase (bineinteles ca n-a fost "aprobat" :) ):

    Domnule Nastase,

    Sunt plecat din tara de 12 ani si pot sa va spun ca am votat pentru Traian Basescu pentru ca reprezinta speranta mea ca toate scursorile din PSD gen Vanghelie, Hrebenciuc, dumneavoastra (precum si cele din anturajul PSD gen SOV sau Felix) sa fie scoase din viata politica.

    Votul meu reprezinta nu numai un "plus" pentru Basescu dar si un minus impotriva clicii scarboase PSD ce duhneste a bahlitura si a Rusia mujica a lui Rubliov (cred ca secolul al XIV-lea).

    Sper din tot sufletul sa raspundeti pentru ilegalitatile comise!

    Bineinteles, stiu ca e posibil ca mesajul sa nu fie postat pe situl dumneavoastra de comunisti!
    • 0 (2 voturi)    
      stii de ce nu o sa fie postat? (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:59)

      Max [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Pentru nu ai bunul simt si educatia necesara sa te exprimi civilizat. Pobabil de aia. Este elementar. Nici eu nu-l suport dar imi pot exprima punctul de vedere decent si civilizat. Bine, pana la urma nu ar trebui sa ma surprinda ca te exprimi asa, doar dl presedinte a tinut lectii intregii tari cu "tiganca imputita", "mu__e", "gaozari", "licurici", "pararica", etc.
    • +1 (1 vot)    
      Nu aproba (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:09)

      JC [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      decat comentariile care ii sunt favorabile. Si eu am incercat sa-i raspund de mai multe ori, dar nu i-au fost pe plac si nu le-a aprobat.
      asta este esenta democratiei la nastase. nu vorbesti decat daca imi place mie. sau mai bine spus a PSD. Liniste = democratie in conceptie PSD
    • +1 (1 vot)    
      Se vede ca sunteti plecat de mult (Miercuri, 9 decembrie 2009, 8:09)

      reforma [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Mai mergeti in vizita in Romania, discutati cu oamenii , sa aflati cum primesc contracte si mai ales sunt achitate dupa executie doar contractele formelor prietene cu Basescu, Berceanu, Videanu, Cocos=sotul lui Udrea.
      Basescu este un fost si actual securist, a lucrat 5 ani la Anvers, de unde scria rapoartele. De ce il iubiti asa de mult? Nu stiai ca este securist?
    • 0 (0 voturi)    
      Părerea unui român din ţară (Miercuri, 9 decembrie 2009, 20:47)

      Bolsevicul [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Se cunoaşte că eşti plecat de 12 ani, dacă pentru tine Traian Băsescu poate reprezenta o speranţă. Te invit să guşti din binefacerile guvernării PDL, cu creaturi gen Udrea, Berceanu, Flutur, EBA, cu il capo di tutti capi în frunte, şi atunci o să vezi că aproape o să-i regreţi pe cei pomeniţi de tine.

      Vă mulţumim vouă, celor plecaţi, că nu mai ştiţi ce se întâmplă prin ţară dar ne-aţi blagoslovit cu încă 5 ani de "trăit bine". Şi mai sunteţi şi tare mândri de asta! De ce nu-l luaţi acolo, la voi, dacă vi-e aşa drag?
  • +1 (1 vot)    
    Ipocritul (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:51)

    radu [anonim]

    Daca romanii din diaspora ar fi votat in majoritate cu Geoana sigur nu mai facea comentariul asta. Ipocrit nenorocit!
  • 0 (0 voturi)    
    astept (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:53)

    olandezu [anonim]

    sa-l vad si eu pe PSD-istul ala care vine sa-mi ofere ulei si faina in fata consulatului, la Haga
    :))

    ii fac poze si le pun in rama!
  • +2 (2 voturi)    
    reconciliere (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:53)

    demaGOGU [anonim]

    astea sunt liniste si reconcilierea propune de trio-ul prostanac-marioneta-paiatza: ura profunda pentru ce/i care nu au cazut in plasa manipularii si nu au votat cum "trebuie"
  • 0 (2 voturi)    
    parere (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:53)

    dxro [anonim]

    cred ca sunt singurul de o parere diferita:

    Sunt roman din diaspora si din pacate familia este inca in Romania. De asta am mers sa votez..pentru ei.
    Daca nu erau ei cred ca nu ma mai interesa. Dimineata cand ma trezesc ma ciupesc ca sa fiu sigur ca nu visez ca am scapat de Romania...
    Adevarul asta e: daca ai plecat nu te mai intereseaza. La sectia de votare mi-au si zis in fata ca votati voi pe cine vreti ca tot cine trebe o sa iasa...
    Aici departe de presa,politie etc, s-a putut fura ca in codru.
    • 0 (0 voturi)    
      pe ce te bazezi ? (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:28)

      DinuD [anonim] i-a raspuns lui dxro

      cind afirmi ca "votati voi pe cine vreti ca tot cine trebe o sa iasa...Aici departe de presa,politie etc, s-a putut fura ca in codru".
      Poate ca asta si vroiau cei din consulat (ambasada) sa-ti transmita (ca si astia il iubesc pe Base, ceva de speriat!).
      Dar eu zic altceva: de cind exista votare in strainatate PSD-ul sau cei apropiati de el a pierdut in linie si de obicei la scoruri mari. DOAR CA.... abia acum numarul voturilor voastre a fost suficiernt de mare ca sa determine ceva. Si a mai venit si la sfirsit precum cireasa de pe tort. Si asta i-a facut sa izbucneasca in reactii jenante pentru ideea de democratie.
      Asa ca nu ai dreptate (decit doar daca ai vrut sa bagi o sopirla printre noi).
  • +1 (1 vot)    
    Drepturi (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:55)

    JC [utilizator]

    Cum ar fi sa ne retragi drepturile la toti cei care au votat cu basescu? poate asa ajungeti si voi la putere?

    De ce nu dezabateti sa ridicati dreptul la vot celor peste 60 de ani care va voteaza pe voi. Pe cei care de 20 de ani hotarasc presedintele? Presupun ca nu vreti ca altfel nici dracu nu v-ar mai vota.

    Mai bine stai in banca ta, bombonica.
  • +3 (5 voturi)    
    Are dreptate. (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:56)

    VAL [anonim]

    Nu sariti asa pe el, are dreptate.
    Eu propun choar o cheie:
    Diasporist: 0,73 x VOT
    Prostanac: 99,99xVOT
    Dobitoc (adica el): 0,01xVOT
    Asa, ca baza de discutie.
  • +2 (2 voturi)    
    hai sa facem ceva (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:57)

    will [anonim]

    cine are cunostinte cum sa depunem o petitie la UE sau alte organisme internationale si sa facem cunoscut faptul ca politicienii comunisti ai romaniei vor sa ne restrictioneze dreptul de a vota, ca cica contam prea mult la alegeri.
    hai sa facem ceva. stie cineva cum sa o facem oficial? avem declaratiile, au spus si unii de la liberali, etc....le adunam....
    e timpul sa nu mai stam sa acceptam ce zic astia...ci sa actionam. este acolo vreun roman plasat la un asemenea organism ca sa ne directioneze?
    • 0 (4 voturi)    
      Hai sa facem ceva (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:12)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui will

      De exemplu sa ridicam dreptul la dubla cetatenie, la fel ca in Germania, Belarus, etc. Sa decideti in primul rand unde va sunt interesele. Psemne ele sunt acolo unde va platiti impozitele si de unde primiti pensie. Romanii din Romania nu sunt nici mai saraci, nici mai putin educati sau informati decat cei din diaspora. In plus, nu au complexele de inferioritate ale acestora
    • 0 (0 voturi)    
      Prima data ar trebui (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:36)

      DinuD [anonim] i-a raspuns lui will

      sa facem o petitie online pe care sa o semneze toti cei care locuiesc in strainatate si se recunosc in mesajul acelei Petitii.
      Dupa ce swe aduna un numar suficient de semnaturi (dar mare atentie sa semneze doar cei care chiar sunt in strainatate, orice minciunica descoperita chiar bine intentionata, poate face ca petitia sa cada in derizoriu) sa o trimiteti (zic asa pentru ca eu sunt in tara) atit celor de la Hotnews cit si principalilor actori (Realitate, Antenele, Jurnalul National, Cotidianul, Gardianul) cu CEREREA de a o publica ca si raspuns la Nerusinarea celor care cer discriminarea votului celor din Diaspora. Pe partea sanatoasa a Presei petitia va ajunge prin intermediul celor de la HOTNEWS.
      Inainte de a merge cu jalba la UE si CEDO eu zic sa facem o "rafuiala" cu public la noi acasa.
      Ce parere aveti ?
  • +1 (3 voturi)    
    nu pot sa cred (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:57)

    radu [anonim]

    Rusine sa va fie ! Ati luat-o razna . Nu stiti sa pierdeti !!!
  • +1 (3 voturi)    
    este inadmisibil (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:57)

    Cezar [anonim]

    ... ca mai respiri !!!
  • +3 (5 voturi)    
    cine ne da noua lectii? (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:58)

    Gabi [anonim]

    Dar miliardele de euro stransi cu greu de capsunari si trimisi in tara sunt buni, nu? Cum s-ar descurca economia romaneasca fara acesti bani? Insa, acesti oameni, trimisi sa isi castige painea muncind in afara tarii de incompetenta si coruptia la care a Adrian Nastase a pus umarul din greu, ar trebui sa devina cetateni de rangul 2, nu-i asa?

    Uitati cine vine sa dea lectii romanilor! Culmea tupeului si mizeriei umane!
    • 0 (4 voturi)    
      Dar cand veniti la medic? (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:14)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

      Multi romani, desi lucreaza in strainatate, vin la medic in Romania, atunci cand sunt in vacanta. Va amintesc ca nu participati de regula la sistemul de asigurari roman, nici nu platiti impozite din care se face scolarizarea acestor medici. Platiti doar o suma medicului.
      • 0 (0 voturi)    
        Chiar! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 0:51)

        Caesarus [utilizator] i-a raspuns lui reforma romana

        Chiar asa... si al naibi medic, fuge cu banii aia din tara... se duce in cuba si isi cumpara bomboane cubaneze... si uite asa, banu nostru iese din tara, desi este adus de rapciugile astea din diaspora!

        Mai reformistule... suma aia de bani care ajunge la medic... ajunge la un moment dat tot in bugetul ala al tari de unde iti iei tu acu bani sa aberezi pe aici...

        De fapt... cred ca incep sa ma luminez... Vanghelie ... tu esti ma?
  • +4 (4 voturi)    
    are dreptate! (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:59)

    Asa e, corect! [anonim]

    Are dreptate! eu zic ca cei din ardeal sa nu voteze de acum inainte, de ce? ete de aia!
  • +5 (7 voturi)    
    Bombonel (Marţi, 8 decembrie 2009, 19:59)

    strungaru [anonim]

    Bambonel, da' romaneste ne mai lasi sa vorbim?
  • 0 (2 voturi)    
    fireste! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:00)

    NN [anonim]

    :)))) vai de noi!
  • +2 (4 voturi)    
    ter-mo-pan (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:02)

    KGB [anonim]

    alo, Parchetul ... de termopanele alea chiar nu se mai aude nimic?! numarai-ai oule luI Ilici de kgb-ist imputit!
  • +2 (6 voturi)    
    PSD-ul va disparea (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:02)

    Veteran [utilizator]

    Asta a fost ultima sansa pentru PSD, si ma bucur nespus ca vor disparea. Iata si cateva argumente:

    1. In 5 ani populatia din mediul rural va fi conectata intr-un procent mult mai mare la internet si nu va mai fi manipulata ca acum.

    2. O parte din electoratul PSD-ul va disparea pentru ca acesta este format in mare parte din pensionari.

    Asadar au ratat ultima sansa, de asta au fost asa disperati sa castige alegerile cu orice pret.
  • +5 (5 voturi)    
    anticipate (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:03)

    un anonim [anonim]

    asa baieti, dati-i inainte! ingropati-va singuri.

    acum ca au vazut si oamenii cat de mult pretuiesc psd-istii democratia am un singur cuvant de zis:
    ANTICIPATE !!! Vrem sa dispareti din Parlament!
  • +5 (7 voturi)    
    PSD-ul si-a facut-o cu mina lor (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:06)

    nota bene [anonim]

    Sa nu uitam ca PSD-ul a postat pe Antena 3 rezultatele exit-polului, fie si citeva secunde, cu Gioana conducind cu 53 la suta. Care se asteptau sa fie reactia votantilor simpatizanti ai lui Basescu? I-au mobilizat si mai tare... Se pot duce la BEC si la CC (al PSD), recte Curtea Constitutionala, sa se autodenunte si recuze... De fapt, in acel moment, au pierdut iarasi cursa electorala. Dumnezeu nu da cu bita in cei ce jura strimb cu mina pe Biblie!

    PSD-ul lui Gioana au semanat vint, si au cules furtuna pe mare si oceane, si de peste ele! Sa le fie de bine! Inceputul sfirsitului!
  • +4 (4 voturi)    
    suna interesant (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:07)

    han [utilizator]

    Daca votul se va face pe principiu
    de rezidenta inseamna ca oricine
    se afla pe teritoriul romaniei in
    momentul alegerilor va avea drept de vot, nu?

    idioti PSD cat incape, nu-si
    dau seama ca se impusca in picior,
    ca jumatate din Romania au prieteni
    si rude in strainatate
  • -5 (9 voturi)    
    Diasporiada (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:10)

    Bolsevicul [utilizator]

    În 1990, la apelul tătucului Ilici, au venit minerii. Acum, la apelul tătucului Băse, aţi răspuns voi, cei din diaspora.

    Au făcut 300 de km până la Bucureşti din simţ civic, fără să aibă nimic personal de câştigat. La fel şi voi, aţi străbătut poate sute de km până la secţia de votare, ca să faceţi ceva bun pentru ţară.

    Atunci trebuia salvată „democraţia originală”. Acum era în pericol „preşedintele jucător”.

    Atunci, duşmani erau „imperialiştii” şi partidele istorice. Bun era FSN-ul (cu Iliescu, Băsescu etc). Acum, duşmani sunt „comuniştii” şi aceleaşi partide istorice. Bun este PDL-ul (tot cu Băsescu –el este mereu de partea bunilor).

    Cei care nu pricepeau binefacerile regimului erau bărboşi, drogaţi şi golani care se „adăpau” în Piaţa Universităţii. Acum cei care nu pricep că „trăiesc bine” sunt beţivani, sărăntoci şi puturoşi care se adapă la crâşma satului, după care sunt cumpăraţi cu o pungă de făină şi un kil de ulei.

    După ce au plantat panseluţe în Piaţa Universităţii, au plecat acasă. La fel şi voi, după ce ni l-aţi (re)plantat pe Băsescu la Cotroceni.

    N-a contat că au urmat nişte ani buni de stagnare. Ei au simţit că şi-au făcut datoria. Nu contează că, acum, urmează alţi ani de stagnare, cu hăhăială tâmpă şi grobianism, cu politică tip Golden Blitz, cu EBA, cu „mogulii” lor care trebuie stârpiţi în timp ce ai noştri sunt neprihăniţi, cu justiţie ineficientă, cu dosare penale uitate prin sertare şi folosite pentru şantaj, cu servicii secrete aflate nu în slujba statului ci a partidului la putere, cu învăţământ care scoate analfabeţi pe bandă. Nu contează, voi ştiţi că v-aţi făcut datoria.

    De toate aceste binefaceri cu care ne-aţi blagoslovit ne vom bucura noi, nu voi.

    Atunci, din nefericire, s-au pierdut şi nişte vieţi. Acum ne-am pierdut doar speranţa.

    Tătucul de atunci le-a mulţumit pentru „înaltul simţ civic” de care au dat dovadă. Numai lor. Ceilalţi –nişte golani. Şi cel de astăzi v-a mulţumit. Numai vouă. Ceilalţi –un fleac. Ne-a(ţi) ciuruit.
    • 0 (2 voturi)    
      speranta? (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:44)

      un anonim [anonim] i-a raspuns lui Bolsevicul

      speranta ta era geoana si psd?!? partidul care il apara pe iliescu, criminalul care a chemat minerii?!?

      nu va faceti ca ati uitat. lumea nu a votat pro basescu sau anti geoana. oamenii au votat anti iliescu.
  • +4 (4 voturi)    
    Nicio problema! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:10)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    E relativ simplu. Ca să poţi condiţiona dreptul de vot altfel decît prin excepţiile de la art. 36(2), va trebui doar adăugat un ipotetic 36(3). Nasol e că vor trebui modificate art: 4,5,7,11,16,20,21,22,23,24,29,
    36,37,40,45,46,47,48,50,51,52,53,55,56,57 din Constituţie, în aşa fel încît să se facă "dreptate". Şi mai nasol e că România va trebui să iasă din Uniunea Europeană şi să o pună de o confederaţie cu Coreea de Nord.
    • 0 (4 voturi)    
      Portocaliilor, v-a prostit de tot "jucatoru"! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:46)

      Max [anonim] i-a raspuns lui Marius Delaepicentru

      Grecia este in UE, iar acolo votul in afara granitelor tarii este interzis. Nu de alta, ca doar nu de la ei pleaca si cuvantul asta... "democratie". Iar exemple mai sunt. Habar n-aveti pe ce lume traiti, informati-va inainte de a improsca cu noroi.
      Mi se pare ca unii chiar indeplinesc proflul votantului roman (facut tot de strainezi, mi-a crapat obrazul cand am citit): 40-50 de ani, fara studii sau numai cu studii medii, de regula salariat la stat, fara initiativa lucrativa.
  • +3 (5 voturi)    
    Salamul cu soia (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:11)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    Pune banii un' ţi-e gura. Este legea de aur a "commnon-wealth". Emigranţii însă au obligaţii în plus. Cel puţin morale.

    În România am plătit 11 ani impozite la stat, şi contribuţii la fondul de pensii. Nu voi cere, şi nu voi beneficia niciodată de banii daţi statului român. Am trimis 12 ani de zile bani familiei din ţară.

    Pragmaticii şi mercantilii cetăţeni din România ar putea cel puţin să-mi recunoască dreptul de vot, în contul banilor ieşiţi din buzunarul meu pentru gura lor. Asta, dacă chiar au uitat ce drepturi decurg din cetăţenia dobîndită prin naştere. DUDO nu recunoaşte teritorialitatea dreptului de vot. Şi bine face. Exercitarea dreptului meu de vot nu ameninţă drepturile celor din ţară. Privilegiile, însă, da. Am votat împotriva privilegiilor. Ce-o fi aşa rău? Salam cu soia? Hm! Mănînc aproape zilnic soia.
    • 0 (2 voturi)    
      Profitori (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:18)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui Marius Delaepicentru

      Faptul ca aveti o familie care a profitat de munca dvs. este ceva personal. Va amintesc ca pe ei i-ati ajutat, nu ati platit impozite la statul roman. Imi pare rau ca s-au folosit de munca dvs.
      Aici ne crucim cum analfabeta de fata lui Basescu a devenit europarlamentar, sprijinita in alegeri de masina de vot PDL+ Ritzi. Contra acestor fapte suntem atunci cand votam Geoana.
      • 0 (0 voturi)    
        becali (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:59)

        Klin [utilizator] i-a raspuns lui reforma romana

        ce sa zicem de academicianu' bECALI, europaralmentaru' de râsu lumii
  • +1 (3 voturi)    
    IQ-ul lui Nastase !!! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:12)

    yyyyyy [utilizator]

    Dar daca la un moment dat in timp diaspora devine favorabila PSD-ului ??? Le dam inapoi cetatenia romanilor de peste hotare ??? Splendida dovada de istetime dle Nastase ! Ieri pe Antena 2 unul din polcovnicii lui Dan Voiculescu acredita ideea ca "trebuie facut ca in Israel care are o lege" (informatie neverificata) "prin care permite sa voteze numai celor plecati in strainatate in interes de serviciu". Adica epoletilor carora li se poate comanda de la centru ! Deci cum ramine cu datul-luatul ? In loc sa discutam ce cauta dl Nastase in politica cu atitea dosare de mare coruptie la activ gasim o noua tema inlocuitoare !!!!
    • -4 (6 voturi)    
      asa e! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:30)

      itzak rabin [anonim] i-a raspuns lui yyyyyy

      Are dreptate Voiculescu: Statul Israel nu permite dreptul la vot al cetatenilor israelieni cu domiciliul in strainatate sau care sunt plecati din Israel pentru mai mult de 1 an.
  • -4 (10 voturi)    
    bai capitalistilor ! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:13)

    cicerone [anonim]

    Hellooo diaspora ! Ceva zice el Bombonel .. voi o sa stati bine mersi acolo afara si noi iara aici in Ro inca 4 ani de besini prezidentiale cu care trebuie sa traim bine .. Voi ati ales sa plecati din tara .. asa ca vedeti-va de criza voastra capitalista ca noi avem grija de asta comunista :) ! Consecintele votului vostru o sa le ducem noi nu voi .. daca-i asa de bine cu Baselu' de ce-ati plecat si de ce-nu veniti inapoi oare ?
  • +4 (6 voturi)    
    Nastase vorbeste prostii !!!!!! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:13)

    tele [anonim]

    Discriminarea cetatenilor in functie de locul unde se gasesc este contrara Tratatului Uniunii Europeene !!!! Nu este posibil ce vrea Nastase, care dovedeste ca habar nu are !!! Ati vrut sa faceti parte din UE, ati vrut sa circulati fara vize, pai bine nene, nu poti sa iei numai ce-ti convine !!! Oamenii sunt la ei acasa, ORIUNDE PE TERITORIUL UNIUNII EUROPEENE !!!! Iar legile uniunii au prioritate asupra legilor nationale. Chiar daca ar exista o astfel de lege, ea trebuie schimbata si adaptata regulilor uniunii ! Nastase or habar nu are, ori incearca sa prosteasca pe altii iiiiiiii
  • +2 (4 voturi)    
    Nastase=reactie rosie (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:14)

    nemes [anonim]

    Suntem la fel de romani ca si tine tovarase Nastase!
    ne intalnim din nou la urmatorul exercitiu democratic.
  • +4 (6 voturi)    
    intrebare pt. nastase (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:14)

    ampersand [anonim]

    dle. nastase (cu minuscule) dupa ce-ati lansat aceasta idee, va mai vedeti vreodata in postura de ministru de Externe sau ambasador al Romaniei?
  • +1 (3 voturi)    
    NU II INTERESEAZA VOTUL DIN DIASPORA (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:18)

    ATENTIE LA PERDELELE DE FUM [anonim]

    bombonel de fapt s-ar putea sa fie smecher.adica sa incerce sa deturneze atentia de la problemele reale ale constitutiei, care trebuie schimbata .sa deschida capitolul "votul nu e universal" si in timp ce diaspora se va lupta pentru acest drept inalienabil al oricarui cetatean ei sa se ocupe de articolele care-i intereseaza cu adevarat:cele cu imunitatea parlamentara...

    deschideti ochii pentru ca asa este cum va spun!nu-l intereseaza pe bombonel votul unor amarati plecati cu pluta in valtoarea lumii, ci il intereseaza propria piele...atentie!
  • +3 (5 voturi)    
    rusine (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:19)

    saladin [anonim]

    ANTICIPATEEEEE !. Sa vedem cine il mai alege pe Nastase si foarte multi din psd,pnl in Parlamentul de 300, ca asa au decis romanii la referendum.
  • +1 (3 voturi)    
    ... sa facem curat in tara noastra pt inceput (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:20)

    Cristi [anonim]

    " [...] in Republica Moldova, unde primarul Chisinaului nu este tinut de regulile electorale din Romania in ziua votului? [...] "

    Cred ca ar trebui prima data sa facem curat in tara noastra si apoi sa ne indreptam spre altii. Atat timp cat in Romania televiziunile incalca legea doar pentru ca isi permit sa plateasca o amenda de la CNA nu cred ca un astfel de comentariu este pertinent.

    Cat din emisiunile de la Antena 3 si Relitatea TV din ziua votului este in spiritul si litera legii?

    Puteti sa imi spuneti cu mana pe inima ca s-a respectat legea electorala in Romania pe posturile de televiziune?

    Cate dintre acestea au facut campanie electorala pro PSD in ziua votului?

    Ar fi corecta o sanctionare drastica a tuturor celor care incalca legea. Am votat, daca se repeta alegerile imi anulez votul, deoarece acesti doi candidati sunt mult, mult deasupra legii, si niciunul dintre ei (atat cel atacat si cel care ataca) nu fac nimic pentru a respecta legea.

    Pacat! La fiecare scrutin aud de fraude, dar nu a implementat nimeni un program de evidenta electronica a celor care voteaza. Cat de simpu e sa contorizezi intr-o baza de date CNP-ul celor care au votat in momentul in care voteaza. Baza de date accesibila doar din sectiile de votare. Asa usor se poate elimina frauda, dar vrea cineva cu adevarat in tara asta sa se faca ceva legal?

    "Au furat mai mult decat noi".
    Asta e concluzia tuturor alegerilor din '89 pana azi. Mi-e jena si mi-e rusine ca au murit atati oameni pentru mai mult decat atat.
  • +3 (5 voturi)    
    PSD-PCR = slabi (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:21)

    Ionutz [anonim]

    Cata nesimtire..hotii..nu mai au limita..hulpavi de putere si bani acum au picat in dizgartia intregului popor..la inchisoare cu ei..ratatzii...
  • 0 (2 voturi)    
    regateni (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:22)

    Romi [anonim]

    Daca analizati un pic harta Romaniei pana la Marea Unire din 01 12 1918 veti avea niste raspunsuri la unele intrebari.
    Fiindca tot face AN tot felul de gandiri si interpretari ,poate propune ca alegerile sa fie tinute numai in regat sau mai bine numai rezultatele din regat sa conteze.
    Si asa ca o curiozitate -poate face o verificare si la Teleorman in paralel cu cea propusa pentru Arad.
    Ca daca tot verificam sa verificam si acolo ca ar fi interesant ce s-ar descoperi !
    Vechiul Regat (1881-1918)
    Pentru detalii, vezi: Vechiul Regat şi Participarea României la primul război mondial.
    Vechiul Regat este un termen colocvial utilizat pentru nominaliza teritoriile acoperite de primul stat românesc independent : Principatele Unite - Moldova şi Ţara Românească .Locuitorii acestor ţinuturi sunt numiţi regăţeni. Termenul a apărut după primul război mondial când Vechiul Regat s-a unit cu Banatul , Basarabia , Bucovina , Transilvania .
    regăţean
    • 1. Denumire fără conotaţii peiorative dată de ardeleni locuitorilor vechiului Regat de până la 1918.
    Exemple: Vorbeam cu nişte regăţeni despre Bucureşti.
    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/thumb/d/d3/Rumaenien_1901.JPG/200px-Rumaenien_1901.JPG
  • +1 (3 voturi)    
    adriene, adriene.... (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:23)

    Dragos [anonim]

    lasand la o parte punctul unu care mi se pare dpdv democratic o aberatie, la punctul doi chestia este simpla: vot postal sau electronic. In multe tari UE se practica. Dar tare mi-e ca o incurcati daca o puneti in aplicare.
  • +2 (2 voturi)    
    scrieti pe blogul lui nastase (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:26)

    nutzi spaima constitutii [anonim]

    eu zic sa scriem direct comentariile noastre pe blogul lui nastase, macar asa sa ne auda.
  • 0 (6 voturi)    
    psd (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:27)

    Ionutz [anonim]

    ratati de geoana si crin antonescu...mai lasatzi-ne in pace sa traim...hotilor..ratati...plangetzi si caratzi-va..odata...crin..ai vrea acum marshavule sa iei...postul de PM..nu tzi-e rusine dupa ce ai impins pumnalul in spate...la puscarie cu voi..acolo va e locul...
  • 0 (2 voturi)    
    oua (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:28)

    misu [anonim]

    snt de acord .Sa iterzicem sa voteze sau sa nu i bagam in seama -capsunari-cei cu averi de peste 100 lei (vechi)-unguri-bucuresteni -etc.
    au drept de vot -jeoana-cei ce ferme de pui si neamuri ce deriva in rest mucles BV nastase(n nu N)
  • +2 (4 voturi)    
    Dupa gratii, acolo va este locul domnule Nastase! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:28)

    Cornelia [anonim]

    Si de acolo puteti sa dezbateti cit doriti. Pentru ca se impune si o dezbatere pe drepturille domniei tale de a participa la viata politica romaneasca in loc sa fiti dupa gratii pentru mirsaviile savirsite in mandatele anterioare.
  • +1 (3 voturi)    
    Diaspora nu voteaza ? (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:30)

    anonim [anonim]

    unii voteaza din cosmos...
  • 0 (2 voturi)    
    Arogant si irational :-(( (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:33)

    Cristina Muntean [anonim]

    Daca mai aveam vreo urma de indoiala de ce nu ii suport pe cei de la PSD, argumentele lui Nastase de mai sus mi-au sters-o cu viteza luminii. Baiatul asta nu poate scapa de aroganta si superioritati nici dupa zece procese penale. Poate unul din procese astea o sa fie finalizat cu succes pentru procurori, ca poate asa o sa-l mai aduca cu picioarele pe pamant. Romanii din disapora sunt, multi, acolo pentru ca nu au o alternativa intr-o tara pe care PSD a umilit-o si devalidat-o de speranta in timpul regimului lui Iliescu, si pe care a secatuit-o de resurse la Guvern sau in teritorii, prin cateii PSD locali, intre 2000-2004. Este umilitor ca Nastase sa si indrazneasca sa se adreseze diasporei. Tocmai pentru ca alte tari si-au luat povara de a da romanilor acel spatiu elementar de curatare a mintii si sufletului si locuri de munca, care sa asigura acele miliarde trimise catre tara si care au tinul PIB-ul romanesc peste linia de plutire, tocmai de asta au dreptul romanii din disapora sa isi spuna cuvantul - si sa inflenteze rezultatul votului. Daca au facut-o - respect! Respect, pentru ca s-au deplasat sute de kilometri ca sa mearga la vot. Respect pentru ca le pasa. Ceea ce e o diferenta fundamentala fata de politica si tonul arogant pana in mormant al PSD-ului :-(((
  • 0 (2 voturi)    
    bombonel are mare dreptate...!!! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:35)

    vali_bob@usa.com [anonim]

    ....si de asta propun ca cei din strainatate sa acceptam sa mancam zilnic salam de soia, sa deschidem tv-ul doar pe antenele lu' grivco si numai cand crainici teleghidati canta osanale sobolanilor rosii,si sa primim.de alegeri, cate un kil de ulei si unu de zahar ca sa le bagam un vot un urna ....!!!
    eu unu propun sa va bagam, toti, altceva ,altundeva!!!
    cred ca v-ar face placere...!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Anacronic (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:34)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui vali_bob@usa.com

      aveti o intervetie anacronica. In plus, nepoliticoasa.
  • +1 (1 vot)    
    Ixtl (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:36)

    Ixtl [anonim]

    7 decembrie 2009 -TVR1- la emisiunea moderată de Luca Niculescu ,Lia Olguţa Vasilescu declară că PSD a blocat în Senat o hotărîre de Guvern prin care se dorea înfiinţarea de 200 de secţii de votare în diaspora . Hotărîrea şi-a produs totuşi efectul.
    8 decembrie 2009 -Realitatea TV- la “Deschide lumea “ ,György Frunda declară că s-a opus acordării cetăţeniei române cetăţenilor moldoveni pe motivul că aceştia“nu ştiu nimic despre România “.
    Oare de ce se tem de românii din afara graniţelor?
  • +2 (2 voturi)    
    Minim 10 clase (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:37)

    meme [anonim]

    Daca tot suntem la tema cu ponderea voturilor eu zic sa voteze doar cei cu minim 10 clase, ca sa taiem de peste tot. Nici oamenii aia nu au capacitatea sa inteleaga ce se intampla in jurul lor, sunt usor de manipulat, voturile lor sunt ieftine si de vreo 20 de ani tot pe Ilici il voteaza. Da pana cand armata asta de frecatori de menta sa se dea cu parerea despre directia in care merge tara? Forta de munca necalificata sau prostcalificata din strainatate are cel putin avantajul unei contributii mai mari la buget, iar votul nu se vinde pe galeti sau pe icoane cu Ilici.
  • 0 (2 voturi)    
    Vai,vai d-le Nastase!! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:37)

    muschetarul [anonim]

    Ai fost ministru de externe si prim-ministru PSD? Si totusi, insemna ca nu cunosti Constitutia...
    Numai un TIGAN sau un RUS, intr-un cuvant TRADATOR, putea sa spuna asa ceva...
    Cei diaspora sunt fratii nostri si atat va trebuie sa mai sustineti asemene ineptii.
    Romanii sunt acuzati ca nu sunt uniti peste hotare..Acum cand au dovedit ca au fost adevarati romani sunt contestati??? Un vot al lor poate ar trebui sa cantareasca mai mult decat al unui roman cumparat....
    TRAIASCA ROMANII DE PRETUTINDENI!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Diaspora este afectata direct de PSD (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:41)

    dromichete [anonim]

    Ceausescu mi-a luat casa si cetatenia, Iliescu si cu cei din jurul lui au tinut-o inca 14 ani apoi apartnicii lor inca 4 pina mi-am recapatat-o inapoi si m-au taxat fara sa-mi dea ei banii luati pe chirie 31 de ani iar acum mai trebuie sa tin chiriasii inca 5 la pret derizoriu! Cum nu sint afectat mai banditule neokomunist. Casa a facut-o bunicul in 1938 cu bani munciti cinstit nu cu termopane furate. Pai pe noi ne-ati afectat de cind ne-ti facut sa luam drumul pribegiei. Cind a-ti avut nevoie de noi sa intrati in Nato si Europa v-ati lingusit pe linga diaspora. A-ti obligat oamenii sa-si lase familiile sa stringa capsuni ca sa aiba ce minca si sa le cheltuiti banii pe care-i trimit la ai lor ca n-ati fost in stare de nimic decit de furturi si acum vrei sa ne furi si dreptul constitutional de vot ? Te-ai gindit mult pina ai debitat prostia asta? Dictatorilor va vine rindul sa platiti si de aia muscati in disperare.
    • -1 (1 vot)    
      Drepturile romanilor (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:36)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui dromichete

      Muntii nostri aur poarta. Aici sunt drepturile romanilor, aici trebuie sa va luptati pentru ele, dar avand aceleasi interese cu romanii care locuiesc in Romania, muncesc si platesc impozite aici. Doar cei slabi pleaca si abandoneaza.
  • +2 (4 voturi)    
    Asta sa o crezi tu comunist imputit! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:44)

    Florin din Canada [anonim]

    Mortii lu mata de comunist retardat, votez cu cine vrea muschiul si neuronul meu, poponar retardat!
  • 0 (2 voturi)    
    Nastase!!!!! (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:45)

    Ioana [anonim]

    Te quiero dupa gratiile Jilavei! Acolo iti este locul. Nu ne mai intereseaza parerea ta.
  • 0 (2 voturi)    
    Dap... (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:48)

    Ionel Teleaga [anonim]

    Moldovienii cei vajnici facura treaba!
    Nu stiu de de nu mere domn' Prezidente sa conduca acolo? E asa de timpitzel sa nu vada ca RO nu il vrea? Ahhh... la Kishnev i se strica freza la EBA. In rest sa va prieasca mielu' lu Bese.
  • +2 (4 voturi)    
    comunistu' (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:48)

    dan [anonim]

    diaspora NU poate fi manipulata!!!!nu merge nici cu faina,ulei,galeti si brelocuri.ei sunt oameni liberi si comunistii din psd nu pot sa inteleaga acest lucru.
    • 0 (2 voturi)    
      Din contra (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:39)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui dan

      A membru al diasporei consider ca romanii din strainatate primesc informatii doar pe anumite canale, - intre care biserica, alti membri ai comunitatii romane, TV limitat, si cred ca disapora poate fi manipulata mult mai usor decat romanii din tara.
    • 0 (0 voturi)    
      Nici nu-i nevoie, (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:35)

      Bolsevicul [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Ea a plecat manipulată de acasă. Geoană = PSD = Iliescu = mineriade. Atâta aveţi în cap. Dacă voi credeţi că Băsescu e mai democrat decît Iliescu, degeaba mai faceţi purici pe acolo pe unde vă aflaţi. Sunt amândoi de aceeaşi teapă, numai că unul e un comunist ieşit la pensie iar celălalt, din păcate, încă nu.

      Şi mai informaţi-vă, sunteţi tare în urmă cu ştirile. Mai nou, pedeliştii sunt cei care azvârl în populaţie cu "făină, ulei, găleţi şi brelocuri". Şi vrei să-ţi povestesc cum vecinul meu, pedelist cu firmă de transport persoane, a cărat toată duminica oameni la vot? Nu vrei, bineînţeles.

      N-o să pricepeţi niciodată că pedeliştii au toate năravurile pesediştilor, numai că sunt ceva mai analfabeţi şi mult mai corupţi.
  • +2 (4 voturi)    
    @ Nastase...hai nu zau? (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:52)

    je [anonim]

    Si de ce nu si votul celor fara 8 clase primare de ex, sau fara liceu terminat? Ca ma gandesc ca sunt mai multi decat cei din diaspora?
    • 0 (0 voturi)    
      O idee buna (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:39)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui je

      Daca tot nu stiu sa scrie si sa citeasca....
  • +1 (1 vot)    
    io zic asa (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:52)

    ozi [utilizator]

    sa se puna un vot la 2 persoane. Sa se intre in cabina de vot doi cate doi dar nu dupa cum vor alegatorii ci dupa cum hotaraste comisia. Daca cei doi au aceeasi optiune isi voteaza candidatul, daca nu.....vot nul :))))
    Vaaaai de capul nostru. Cand diaspora trimite bani in tara e bine, cand voteaza....deranjeaza. - zise Nastase dupa ce se numara la oua. :))
  • +2 (4 voturi)    
    perlele lu nastase (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:53)

    ionescu [anonim]

    aveti aici o mica monstra din ce s-ar fi intamplat daca era ales asta!
    este cea mai nedemocratica, anti-romaneasca emanatie din ultima suta de ani si probabil mileniu!
  • +5 (5 voturi)    
    Of...nimic nu intelegeti :-) (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:54)

    Kilogram [anonim]

    Asta (AN) se refera la faptul ca votul romanilor din strainatate ar trebui sa aiba o greutate mai mica...adica hartia pe care se voteaza sa aiba mai putine grame/cm cub ca sa fie mai usor de transportat, cu costuri mai mici pentru tara!

    Un adevarat patriot! Un idiot.
  • 0 (2 voturi)    
    Legea lui nastase (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:55)

    oltean [anonim]

    Uluitor... descoperire epocala... Newton ar fi invidios pe Nastase... ce sa zicem de Kepler. Eu va ajut sa enuntati aceasta lege; ce ati zice daca ponederea voturilor diasporei ar fi proportionala cu inversul distantei fata de Romania, ca tot suntem buricul pamantului?!? Deci, sa recapitula, pondere vot ~ K*1/R... ei abia acum urmeaza adevarata inovatie: K este constanta lui Nastase care se supune urmatoarelor reguli: daca voturile sunt favorabile PSD/ lui Nastase se poate face K pozitiva si de valoare aproape infinita... in cazul in care ii sunt nefavorabile aceste voturi, K poate sa tinda catre zero absolut... ce ziceai ca predai, Nastase?!?
    • 0 (0 voturi)    
      Drepturi si indatoriri (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:08)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui oltean

      Dreptul la vot ar trebui acordat numai si numai dupa achitarea unor indatoriri civice fata de statul respectiv. Pot fi impozite, munca in folosul comunitatii, etc. Oricum numai dupa verificarea cunoasterii Constitutiei , a oamenilor politici din tara etc. exact asa cum se acorda rezidenta si cetatenia in orice tara.
  • +3 (5 voturi)    
    Nastase puscarias (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:57)

    Sibianul101 [utilizator]

    afirmatia asta trebuie facuta de dupa gratii Adriane
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 8 decembrie 2009, 20:58)

    eugen [anonim]

    Mars, câine!

    "Cei care au plecat de multi ani din tara, chiar daca citesc presa si sunt informati, nu au contact direct cu realitatea."

    Nu avem contact direct cu realitatea tv, antena 3, samd, vrei sa zici... asta asa e, propaganda voastra jegoasa ajunge mai greu pana la noi.

    Dar voturile coruptilor ca tine n-ar trebui ponderate?

    La cotetz, câine!
  • +1 (3 voturi)    
    ce prostie (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:04)

    hm [anonim]

    cei plecati in afara sunt inca cetateni romani pentru ca statul roman ii vrea inapoi, dăăăăăăăă. asta e si motivul teoretic pentru care ei voteaza - in eventualitatea ca ar vrea sa se intoarca si ca tara sa nu fie facuta praf. din moment ce este interesul statului roman ca romanii din diaspora sa revina (desi acest lucru se intampla arareori - in majoritatea cazurilor tocmai pentru ca romania nu este prea imbietoare :D), atunci e clar ca nu te apuci sa ii consideri ca pe niste semi-cetateni.
    evident, nu e cazul sa discutam chestiuni de morala cu nastase, e la mintea cocosului :D putem insa incerca o analiza stilistica a poreclei sale "nastase 4 case"
    • 0 (0 voturi)    
      Supraapreciere (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:42)

      reforma romana [utilizator] i-a raspuns lui hm

      Majoritatea romanilor plecati in momentul de fata in strainatate, incearca sa-si faca un rost aici, mai ales daca sunt saraci si nu-i mai asteapta nimic in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        stiu, dar nu de asta era vorba (Miercuri, 9 decembrie 2009, 6:37)

        hm [anonim] i-a raspuns lui reforma romana

        stiu de ce pleaca romanii din tara. am vorbit insa de atitudinea statului roman. fiecare stat isi stabileste regulile pragmatic, in functiile de interesele sale. in conditiile in care majoritatea tinerilor si multi oameni cu putere de munca prefera sa plece din tara, iar in romania raman putini oameni angajati oficial si foarte multi asistati social, e normal ca romania sa incerce sa-si atraga cetatenii plecati. cum? - pastrandu-i ca cetateni, lasandu-le dreptul de vot, si dandu-le posibilitatea sa "schimbe" ceva in tara in masura in care si conationalii lor ramasi pot face lucrul acesta.
  • +1 (1 vot)    
    daca iesea PSD-ul nu se mai impunea o dezbatere (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:16)

    spy [anonim]

    nu va intereseaza situatia romanilor, numai ciolanul. sa va stea in git!
  • 0 (0 voturi)    
    da! (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:20)

    nicodim [anonim]

    votul celor de afara o pondere mai mica, votul mosilor de peste 60 de ani o pondere mai mica, ca poate crapa pana la urmatoarele alegeri, votul femeilor anulat ca sunt labile psihic, votul membrilor de partid anulat, pentru ca sunt subiectivi, votul celor din Vadu Rosca anulat pe motiv ca Becali le-a construit case, etc, etc, etc. :))
  • +1 (1 vot)    
    Prostii pesediste (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:21)

    nano2k [utilizator]

    Dle Nastase-sase-case, nu mai incercati sa izolati diaspora. Nu sunt decat simpli cetateni ai acestei tari care trimit anual in tara miliarde de euro. Si toate astea fara nicio investitie majora in ultimii 20 de ani.

    Dupa ce i-ati fugarit din tara, in special PSD-ul cu dvs in frunte o buna bucata de timp, si restul clasei politice alaturi de voi, acum vreti sa le retrageti unul din drepturile fundamentale?

    Un singur cuvant pentru cei ca voi: GREATA!
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtitule (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:21)

    Falco [anonim]

    Bani nostri is buni da daca te vrem la pirnaie pt escrocheriile facute nu e ok . Astia chiar nu au nici un pic de rusine e incredibil . Sper sa ajungi cit mai urgent dupa grati . Base daca e destept il desemneaza pe Johanis prim ministru cu conditia implementari referendumului in 6 luni si peste 6 luni alegeri anticipate uninominale cu maxim 300 de parlamentari in care acelasi Johanis e sustinut din start pt postul de prim ministru de PDL ar obtine peste 75% din voturi . Sa vad atunci pe gasca psd-ista pe unde scoate camasa .
  • +1 (1 vot)    
    cetatean roman (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:22)

    mike [anonim]

    Sa nu uite domnia sa ca o mare parte din deficit e sustinut de noi,cei care traim afara si trimitem miliarde de euro in Romania...Calitatea de cetatean roman nu ne-o poate lua nimeni...Si daca domnul Acadea sau Bombonel mai scoate din gusa idei de genul asta,100% romanii de-afara vor vota impotriva lui...Gandirea de genul asta,tipic comunista este explicatia de ce noi,capsunarii,votam impotriva PSD...
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui sa taca din gura (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:23)

    Arizonian [utilizator]

    Constitutia Romaniei spune spune ca votul este egal pentru toti.

    Nu poate spune Nastase ca votul meu este mai putin egal decat votul altuia pentru ca eu locuiesc in SUA si el in Romania.

    Daca erau asa de interesati de corectitudinea alegerilor, cine i-a impedicat sa trimita observatori la proces?
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha ha (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:24)

    hm [anonim]

    "Deplasarea cu autocare pentru turisti electorali poate ca nu este sanctionata in tarile respective." - Adrian Nastase isi inchipuie ca exista poate o alta "tara a lui Papura Voda" decat Romania??? isi imagineaza cu siguranta si ca hotia nu este infractiune, ci bune maniere. sunt convinsa ca o excursie pe blogul dumisale este halucinanta.
  • 0 (0 voturi)    
    Comunist adevarat (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:28)

    Manipulantu [anonim]

    Ce i-ar place astuia putina dictatura ca pe vremea lui ceasca. Votau numai romanii din tara si 100% numai pentru unul singur. Unde este cenzura?
    Cred ca-si musca degetele de necaz ca nu mai pot aduce minerii. Idiotii astia nu se mai potolesc.
    Trebuie judecati in Piata Universitatii.
    Acum vor sa-i scarbeasca si pe cei din diaspora sa nu mai voteze niciodata.
  • +1 (1 vot)    
    Oportunitate (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:29)

    Anti-hotzi [utilizator]

    D-le Basescu,

    Acum e momentul unei declaratii ;-) Spuneti ca nu veti retrage in veci dreptul unui roman la vot, drept castigat prin sange si prin 50 de ani de abuzuri, si ramaneti in istorie ca al doilea Cuza!

    Eu zic sa nu ratati momentul, ca e pacat strigator la cer ce fac acesti nenorociti corupti si impertinenti!
  • +2 (2 voturi)    
    Nastase... stupid! (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:34)

    bonanza [anonim]

    Ati pierdut pe mina rominilor aflati in strinatate si acuma incercati sa le ingraditi dreptul la vot? Spuneti-mi si mie, domnule Nastase in ce stat democratic din lumea asta, votul unui cetatean al unei tari aflat in strainatate valoreaza mai putin decit al conationalilor aflati in tara? Si haideti sa citim impreuna Constitutia Romaniei unde spune negru pe alb ca toti cetatenii tarii sunt egali in drepturi, deci presupun ca inclusiv in dreptul la vot EGAL!

    Cu astfel de afirmatii nu reusiti sa faceti altceva decit sa cadeti din penibil in ridicol.
  • 0 (0 voturi)    
    Nastase... stupid! (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:34)

    bonanza [anonim]

    Ati pierdut pe mina rominilor aflati in strinatate si acuma incercati sa le ingraditi dreptul la vot? Spuneti-mi si mie, domnule Nastase in ce stat democratic din lumea asta, votul unui cetatean al unei tari aflat in strainatate valoreaza mai putin decit al conationalilor aflati in tara? Si haideti sa citim impreuna Constitutia Romaniei unde spune negru pe alb ca toti cetatenii tarii sunt egali in drepturi, deci presupun ca inclusiv in dreptul la vot EGAL!

    Cu astfel de afirmatii nu reusiti sa faceti altceva decit sa cadeti din penibil in ridicol.
  • +1 (1 vot)    
    di afara (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:37)

    angela [anonim]

    eu am votat in italia, la sectia de votare a fost prezent un reprezentant al consulatului de la bologna,cara dupa ce au fost inscrise cnp-ul si am semnat a aplicat timbrul adeziv pe pasaport ca am votat,nu mi se pare nimik in neregula...si in ceea ce priveste faptul ca nu suntem la curent cu ce se intampla in tara, va inselati domnule Nastase,avem in tara locuinte pe care platim impozit de minim 2 ori pe an suntem in Romania, avem copii la scoala si parinti pe care ii ajutam cu bani pentru ca pensia nu le ajunge!!!....din aceasta cauza cred ca voturile romanilor din afara sunt la fel de importante ca si cele ale romanilor din Romani!!!
  • +2 (2 voturi)    
    incredibil (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:41)

    CCC [anonim]

    Mi-am adus aminte de ce am votat pentru Basescu in 2004. Este incredibila democratia in curtea PSD-ului :(.
  • +1 (1 vot)    
    Termopanele (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:41)

    Florin [anonim]

    auzi nea Nastase, sa platesti Termopanele,
    Iata ca oameni ca tine nu tre sa paraseasca tara, pentru ca nesimtit ca tine fura, inseala si fac abuz de putere, e clar ca nu trebuie sa munceti la capsune.
    Acuma vrei sa lasi sa votezi numai oameni ca tine, u va fuctiona, bine ca suntem in UE.
    Macar straini au grija sa se respecte drepturile cetatenesti.
  • +2 (2 voturi)    
    nu pot sa cred ... (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:41)

    test_ttt [anonim]

    ... ca in 2009 cineva mai poate sa aiba o astfel de gandire ...
    este revoltator !
    o astfel de afirmatie nici macar nu trebuie luata in seama, il descalifica clar pe cel care o face.
    TOTI OAMENII sunt egail in fata legii si AU ACEST DREPT DE A VOTA !
    Sper din tot sufletul sa nu mai fie nevoie vreodata sa votam oameni care gandesc in acest fel !
  • 0 (2 voturi)    
    Votul romanilor! (Marţi, 8 decembrie 2009, 21:53)

    emilrosca [anonim]

    Cata nesimtire, domnule Nastase. Sunt in Diaspora si aici nimeni nu are timp sa se ocupe de mita electorala. Am votat si vom vota mereu, caci de aceea suntem romani, indiferent unde ne-am afla avem acest drept. Ati fi dat aceasta declaratie daca Diaspora ar fi votat cu Geoana?! Penibil! Nu ne puteti lua cetatenia. Nu uitati ca sunteti un biet om, nu Dumnezeu! Si nu va jucati cu rabdarea noastra, a romanilor! Nu suntem proprietatea nimanui. Cum puteti sa scoateti aceste aberatii? Nu cunoastem realitatea? O cunoastem prea bine, de aceea si luptam sa nu ne puneti bocancul pe gura. Rusine PSD, inca o data! NU V-AM DAT VOTUL MEU!
  • +1 (3 voturi)    
    asa (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:02)

    anton [anonim]

    1. Eu propun ca Dl. Nastase sa aiba 51% din drepturile de vot si restul sa se imparta in parti egale lui Voiculescu, Vantu, Patriciu, Hrebengiuc, Vanghelie si poporului pesedist.

    2. Campania domnului Geoana in diaspora s-a bazat pe celebrul indemn "va dau 20 000 de euro sa va intoarceti"...diaspora nu numai ca i-a refuzat oferta de bani fantastici, existenti poate doar in mintea lui Geoana si buzunarul lui Patriciu dar a ales orice altceva decat un candidat mincinos. Desi afirm pentru a nu stiu cata oara ca nu numai diaspora l-a votat pe Basescu, Geoana a gresit subestimand diaspora si acum plateste.
  • 0 (2 voturi)    
    Ai scos capul iar Bombonel? (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:05)

    Calin [anonim]

    Nu am intalnit in viatza mea atata tupeu si cinism ca la omul asta. La cat a furat ar trebui macar sa tina capul jos si sa dispara in anonimat, dar nu..! El scoate capul iar si abereaza. Abereaza invaluit intr-un norisor de cinism cu iz de Kremlin. Unde am ajuns Doamne? Cu ce a gresit tara asta sa aiba parte de atata ghinion istoric si sa fim condusi de asemenea otrepe? Mi s-a intors stomacul pe dos cand l-am vazut la tv cu gusa lui de imbuibat bombanind ceva in limba lui de lemn. Ar face tuturor un serviciu disparand in ceata impreuna cu cucuveaua de pe umar. Totusi nu inteleg cum de mai umbla liber domnul sapte case cu umbra matusii Tamara alaturi si ii e permis sa sfideze bunul simt si omenirea. Pfui.. atata lipsa de bun simt si atata cinism n-am intalnit pana acuma. Domnule bobonel, ia-ti ouale si dispari!
  • 0 (2 voturi)    
    daca... (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:16)

    tzetze [anonim]

    -daca,castiga" prostanacul" voturile din diaspora erau binevenite,si nu mai trebuia nici o dezbatere.
    -daca era vorba de mita electorala in spania va trebuiau multi euro (50 RON in Spania =zero)
    -daca 5 contra 1 nu reusesc sa castige,atunci ciocul mic,treceti in colt si lingeti-va .....ranile.
    Invatati sa stiti pierde.
    Felicitari BASESCU !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Dle Nastase, (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:19)

    eu [anonim]

    1. daca ati fi castigat alegerile, nu v-ati mai fi legat de diaspora de care, de altfel, nu va pasa.
    2. va spun eu de ce votul romanilor din diaspora e la fel de important ca si votul romanior de acasa: pentru ca ei reprezinta Romania, asa dupa cum si Romania ii reprezinta pe ei.
    Sincer, m-am saturat sa aud comentarii de genul "a, vii di Romania! e foarte corupta tara ta, nu-i asa?" "Ce se intampla la tine in tara? amandoi candidatii isi declara victoria. Sunt nebuni romanii astia!" sau declaratia unui mare expert bbc pe langa uniunea europeana: la postul de radio bbc a fost pus sa comenteze numirea recentilor comisari. I-a fost dat un test: inainte de comentariu, trebuia sa ghiceasca despre ce comisar va fi vorba , dupa o melodie specifica tarii comisarului. I s-a ps sa asculte "Desteapta-te romane". A zis intai ca seamana a rusa (!) Apoi "ah, vai mie, nu am recunoscut imnul Romaniei - mare pierdere". !!

    Intr-un cuvant, dle Nastase, m-am saturat ca tara mea sa fie dezapreciata si umilita din cauza celor ca dumneavoastra. Rusine sa va fie!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Numai voturile din Rusia.... (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:21)

    laurro [anonim]

    ..sa fie valabile nu ? Asta vrei Bombonele nu-i asa? Si poate cele din Bielorusia si Ucraina !
    Du-te la puscarie bolsevic penal ce esti !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Nastase=Nesimtirea infinita (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:22)

    Caty25cat [utilizator]

    Nerusinarea acestui sarlatan de ultima speta nu are limite...cat trebuie sa-l mai suportam pe el si pe mai marii lui din PCR? Dragi PSD-isti comunisti NOi nu va VREM intelegeti odata!!
  • 0 (2 voturi)    
    N-am vazut atat tupeu cat al pesedeilor si antene (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:37)

    Un om [anonim]

    Te credeam mai intelept mai Nastase, dar se pare ca aveti toti cancer in PSD. Un cancer care se instaleaza la nivelul creierului si va face sa ganditi total aiurea. Asta e comunism clar. O sa ajunga sa ne anuleze posibilitatea de vot astora care suntem in tara doar daca mergem prin strainatate. Nu care cumva sa iesim si noi in lume... asta ne-a tras cel mai mult pe noi in spate in vremea comunismului. Izolarea asta a facut cel mai mare rau posibil romanilor. O natiune sanatoasa are relatii cu alte natiuni nu doar la nivel diplomatic ci si la nivel de oameni de rand.

    Huuua comunistilor! Sper sa va manance Basescu pe toti si sa infundati puscaria.
  • -1 (5 voturi)    
    Update (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:52)

    Liviu [anonim]

    Ar fi corect sa mentionati si comentariul ulterior al domnului Adrian Nastase. Hmm.. am uitat pentru voi corect e doar ce se vede prin ochelarii portocalii:

    ''Sunt de acord ca o propozitie din analiza de mai jos este nefericita si o retrag.

    Ea avea alt sens si acest sens vreau sa il explic acum. Nu este vorba de restrangerea dreptului de vot pentru cei din strainatate, ci de clarificarea unor detalii care, in prezent, sunt speculate in exces. Spre exemplu, un astfel de detaliu este acela al votului prin intermediul titlurilor de calatorie (un mecanism care permite romanilor plecati in strainatate care nu au acte de identitate valabile sa poata vota, desi in tara nu exista un echivalent). Un astfel de titlu de calatorie este mai putin sigur decat un act de identitate si poate fi cu siguranta mai usor de exploatat. Nu e singurul exemplu.
    Va indemn sa cititi intreaga analiza, pentru a-i intelege sensul. Si veti vedea ca nimeni nu contesta drepturi constitutionale, ci dimpotriva. Este vorba de intarirea democratiei si protejarea ei de excesele produse prin detalii mici si foarte, foarte multe.
    In ultima instanta, imi permit sa zambesc , constatand felul in care se activeaza tribuna oficiala online a lui Traian Basescu. Felicitari, Dan Tapalaga! Cred ca si Carol Sebastian ar putea fi invidios.

    Sunt curios daca aceasta explicatie, ce completeaza articolul meu anterior, va fi preluata pe Hotnews.''
    • +1 (1 vot)    
      E greu de inteles (Marţi, 8 decembrie 2009, 22:59)

      Ala de mai sus [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      E greu de inteles ce inseamna "o greutate mai mica a votului"? Chiar trebuie sa-ti explice cineva? Asta nu inseamna intarirerea democratiei dupa cum spui. Atata timp cat omul are cetatenia romana are drept de vot EGAL (=) cu cel al unui personaj din tara. Sa fie clar.
    • +1 (1 vot)    
      activarea "tribunei oficiala online a lui TB" (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:19)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Imi aduc aminte de-o faza super a celor de la Divertis intr-un spectacol de la inceputul lui 90, o piesa ce se numea "Aici timpul se masoara in metri cubi": Toni Grecu, director de santier, apare si-i gaseste pe cei patru muncitori stand de vorba. Uitandu-se banuitor la ei, ii intreaba "Si voi? Ce faceti aicea SINGURI?" :))) Secventa asta sintetizeaza incredibil o realitate ce-am simtit-o de prin anii 80: inocularea ideii ca cineva TREBUIE sa fie in spatele tau, sa te ghideze, sa-ti indrume pasii in directia "corecta", sa te "educe". Conform acestei mentalitati, in spatele oricarei vorbe, al oricarui gest, al oricarei initiative, SIGUR se afla cineva, E IMPOSIBIL ca TU sa fi gandit astfel. Revenind, devine evident ca in opinia lui bombonel cei care critica si-s nemultumiti formeaza o tribuna SIGUR oficiala si activata de cineva. Prost mai esti, bombonele, ma uit la tine si nu-mi vine sa cred cat de prost poti sa fii.
    • +2 (2 voturi)    
      Este un domn intradevar... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 0:01)

      Anti-hotzi [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      Din pacate e un domn care nu convinge nici acum, cand spune ceva negandit, si sub impulsul raspunsului masiv primit pe hotnews dar si pe alte site-uri, da inapoi, manierat cum e.

      Nu fara a acuza "...felul in care se activeaza tribuna oficiala online a lui Traian Basescu..."

      "Domnule" Nastase, acuza nu e scuza! Ai jignit miile de romani care muncesc, numai ei stiu in ce conditii pe afara si trimit bani ca sa aveti voi ce sa furati de la cei pe care cu nonsalanta incercati sa ii spalati pe creier, pentru a-i manevra mai usor!

      Asa ca hai sictir, du-te in pagoda primita "cadou" din curte de la Cornu si mediteaza un pic la ce ai facut si ce ai fi putut sa faci daca nu te coborai la nivelul la care esti acum...


      Ca fapt divers, eu te-am votat...nu vrei sa stii ce rau imi pare!
  • 0 (0 voturi)    
    Exista cumva in constitutie (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:21)

    Vasile D [anonim]

    drepturi diferite pentru cei care se afla sau nu in tara ?
    Hai sa interzicem si drepturile somerilor sau sa nu voteze cei din Teleorman, sau cel mai bine NU MAI MANIPULA DOMNULE ADRIAN!
  • 0 (0 voturi)    
    tupeu (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:21)

    florin [anonim]

    Nastase: "Am auzit in aceste zile urmatorul argument: realitatea politica, economica si sociala din Romania este cunoscuta in profunzimea ei doar de catre cei rezidenti."
    R: Da chiar asa, tare profund gandesti, tovarase!Curat stiintific : profunzimea cunoasterii e data de locatie, nu cumva se masoara cu GPS-ul?
    De asa ganditori cu c.rul, pardon de expresie, multumesc NU!

    Nastase: "E un argument solid, care se aplica in multe tari europene...Prin urmare, votul lor ar trebui sa aiba o greutate mai mica."
    R: Care tari europene, tovarase? Rusia? Nici acolo nu am auzit de asa "argumente".

    Nastase: "Ce control avem insa in afara acestor spatii, care nu sunt sub jurisdictia statului roman?"
    R: Te referi la "controlul" distributiei de saci de faina, de eugenii si alte "stimulente"? Poate la "controlul" media din tara?! Pe cine prostesti tovarase? la sectiile de votare din afara tarii sunt observatori, reprezentantii partidelor, se iau declaratii sub semnatura ca nu votezi si in alta parte, esti legitimat , ti se pune stampila pe pasaport: altfel nu poti vota.

    E vorba numai de tupeu, sau chiar aveti impresia ca romanii sunt ...prostanaci?
  • 0 (0 voturi)    
    Consiliul impotriva discrimarii ce face ? (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:23)

    Gigel Naiv [anonim]

    Nu poti interzice un drept doar pentru ca nu iti convine cum voteaza cineva!
  • 0 (2 voturi)    
    PSD=adunatura de prosti (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:25)

    calin [anonim]

    Deci Vanghelie la realitatea tocmai a recunoscut ca au fraudat voturi!
    Atata timp cat tu nu esti cinstit nu ai ce sa comentezi de altii!
  • +3 (3 voturi)    
    legea spune (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:29)

    IoanaC [utilizator]

    Legea 370/2004 pentru alegerea Presedintelui Romaniei
    (publicata in Monitorul Oficial nr. 887 din 29 septembrie 2004)

    Art. 24.

    (3) Cererea poate fi admisa numai daca cel care a sesizat nu este implicat in producerea fraudei.

    PSD + PC au facut frauda prin faptul ca ANTENA 3 , MODERATOAREA FIREA,VADIM, ROMAN LA ORA DE VARF, INSTIGAU SA SE VOTEZE CU GIOANA SI MAI ALES AU AFISAT SI UN SONDAJ. (mai ales ca Voiculescu, proprietar al ANTENA 3 este partener al aliantei PSD - PC)
    Aceasta o CONSIDER CEA MAI MARE FRAUDA LA ALEGERI.

    PSD+PC ciuocu mic...ca voi ati facut frauda pe TV, in direct.
  • +1 (1 vot)    
    baaaai... inteligentule !!! (Marţi, 8 decembrie 2009, 23:35)

    Mihai [anonim]

    Stimate (de)formator de opinie, sunteti chiar "slabutz"; propun "greutati" diferite la vot functie de cate ziare citesc oamenii... daca au sau nu mobil (pe care sa primeasca SMS-uri:); de cate clase au (atentie !!! - invers proportional... of course :); in functie de numarul de Jeep-uri si de "grade", etc. Si inca ceva, inainte de orice, in functie de... "numarul de oua"... Ce sa va mai chinuiti... cu cateva VOTURI d-astea rezolvati cele 70,000 de voturi "mici" si gata... halal gandire democratica... "De Dambovita"... Daca nu va ganditi la Dumnezeu (ca n-aveti nici unul), poate va veti gandi macar la cartile de istorie... da' nu prea sper... c-ati fi facut-o pana acum....
  • +1 (1 vot)    
    Ca sa ducem rationamentul mai departe, (Miercuri, 9 decembrie 2009, 1:05)

    yellowdog [utilizator]

    daca votezi psd - votul sa valoreze dublu, daca nu votezi psd - votul sa valoreze jumate, daca esti diaspora - votul sa nu valoreze nimic, iar daca nu iese candidatul psd - se vor organiza alegeri pana cand va iesi - dar nu mai tarziu de ciclul urmator de alegeri. Ah ce sistem perfect sa avem democratia nostra originala propusa de Ilici. Cine este pentru?
  • +2 (2 voturi)    
    Postat pe blogul Dl Nastase (Miercuri, 9 decembrie 2009, 1:35)

    Stefan [anonim]

    Domnule Nastase,

    Am gasit accidental linkul catre acest post al dumneavoatra pe hotnews.
    Si tocmai pentru ca ‘Cititorii dumneavoastra sunt mai inteligenti decat scriitorii altora’ am decis sa va dau un reply.

    Sunt stabilit si lucrez in Bruxelles, consultant IT pentru Comisia Europeana, si de peste 6 ani de zile urmaresc aproape zilnic ‘realitatea’ din Romania prin intermediul presei electronice si a posturilor de televiziune cu acoperire internationala. La cei 30 de ani pe care i-am implinit am reusit sa realizez aproape tot ce mi-am propus pe plan profesional, financiar si personal. Nu ma leaga absolut nimic de Romania, in afara familiei, si nu am absolut nici o dorinta de a ma reintoarce prea curand din motive usor de inteles. Si totusi am fost la vot. Am sa incerc sa va sintetizez si de ce in numai 10 idei:

    1. Votul romanilor din Diaspora, dupa parerea mea, reprezinta votul oamanilor care au avut experienta proprie a unei societati mai eficiente, mai organizate, mai prospere si mai civilizate. Si cred ca fiecare din acei oameni, de la medici la paznici de noapte, de la experti IT la capsunari si de la ingineri la badante, ar vrea ca experienta lor de viata sa poata intr-o zi folosita pentru a ajuta la progresul si transformarea in bine tarii in care s-au nascut. Pentru ca sentimentul de apartenenta la tara in care te-ai nascut e ceva absolut indisolubil, contrar parerii dumneavoastra si a domnului ‘jurnalist’ Ciutacu, el fiind primul creator al ideii cum ca ar trebui minimizat votul celor care nu au rezidenta in Romania.

    2. Votul romanilor din Diaspora este exprimarea pura a sinceritatii, a culturii civice si a propriei constiinte pentru ca intr-adevar ei nu depind in mod direct de ce se intampla in Romania. Si totusi toti doresc binele acestei tari.

    3. Votul romanilor din Diaspora este votul unor oameni care au obtinut un grad de independenta financiara, de cultura civica si de moralitate astfel incat sa poata sa isi exercite liber acest drept constitutiona
  • 0 (2 voturi)    
    Năstase rectifică (Miercuri, 9 decembrie 2009, 1:39)

    Laur N. [utilizator]

    Într-o postare ulterioară Adrian Năstase își retrage afirmația, despre care spune că a fost nefericită:

    http://nastase.wordpress.com/2009/12/08/o-explicatie/

    Poate ar fi o idee bună să puneți un update la articol.
  • +2 (2 voturi)    
    continuare (Miercuri, 9 decembrie 2009, 1:40)

    stefan [anonim]

    3. Votul romanilor din Diaspora este votul unor oameni care au obtinut un grad de independenta financiara, de cultura civica si de moralitate astfel incat sa poata sa isi exercite liber acest drept constitutional de a participa activ la viitorul tarii de origine.

    4. Votul romanilor din Diaspora este poate votul unor oameni al carui singur catalizator de a merge la vot a fost propria lor constiinta si convingere ca fac ce cred ei ca este mai bine. Si nu sunt putine cazurile in care s-au facut adevarate eforturi de a ajunge la sectiile de votare si ma refer aici in primul rand la locatia geografica a acestora.

    5. Votul romanilor din Diaspora este probabil singurul care nu a fost supus manipularii incredibile ce a avut loc in Romania in perioada campaniei electorale prin intermediul presei si televiziunilor care deservesc interese meschine, stimulentelor financiare pentru a vota pentru un anume candidat sau campaniei electorale absolut abjecte a coalitiei anti-Basescu.

    6. Votul romanilor din Diaspora este votul oamenilor care au viziunea din exterior asupra realitatii din Romania, vederea de ansablu despre tot ce se petrece in acea tara, calitate care le confera statutul de martor obiectiv al desfasurarii evenimentelor in Romania.

    7. Votul romanilor din Diaspora este exprimarea clara a optiunii politice a unor oameni care gandesc poate un pic mai clar decat cei aflati in Romania, nefiind supusi non-stop fluxului mediatic al informatiilor contradictorii care nu poate genera decat neclaritate, indoiala si ambiguitate.
  • +2 (2 voturi)    
    continuare (Miercuri, 9 decembrie 2009, 1:41)

    stefan [anonim]

    8. Votul romanilor din Diaspora este o palma data celor care au crezut ca prin intermediul parghiilor financiare, al manipularii obscure in mass-media, al aranjamentelor politice fara pic de rusine, al coalitiilor fara pic de onoarea si moralitate, pot pune mana pe putere si isi pot relua in liniste practicile ‘capitaliste’ de a vandaliza statul roman si de tinde sa ajunga in Top 500 tocmai pe baza afacerilor cu bani publici.

    9. Votul romanilor din Diaspora reprezinta votul celei mai curajoase si ambitioase categorii de romani, care au decis sa nu mai astepte sa le rezolve altii problemele ci sa si le rezolve singuri. Problema in Romania e ca oamenii care ajung sa gandeasca un pic peste media barbatului de 50 de ani cu 10 clase din mediul rural care reprezinta votantul arhetipal pentru PSD, vor ajunge la concluzia simpla ca nu e posibil sa revenim la ce a fost inainte de 2004.

    10. Votul romanilor din Diaspora a avut in vedere ca deserviciul profund cauzat de PSD statului si poporului roman in anii de dupa revolutie reprezinta un handicap economic, social si uman care va necesita mai mult de 3 generatii pentru a putea fi depasit:
    - privatizarea frauduloasa a mai tuturor sectoarelor din economie
    - instrainarea resurselor naturale de petrol si gaze naturale
    - devalizarea fara scrupule a bancilor si fondurilor de investiii de catre oameni care astazi sunt prosperi si in libertate
    - regresul incredibil in plan educational
    - promovarea valorilor imorale si inumane ca fiind un exemplu demn de urmat
    - manipularea cu un grad de nesimtire ce tinde spre paroxism a maselor de oameni prin mineriade, promisiuni politice nerealistice, jocuri de culise aberante, inginerii financiare diabolice si minciuni strigatoare la cer
    - reducerea justitiei la o institutie patetica si neputincioasa si indepartarea persoanelor care au incercat sa o reformeze
    - campanii de denigrare abjecte impotriva unor oameni care au devenit incomozi si care au cautat si gasit justitia in alta tara
  • +1 (1 vot)    
    continuare 3 (Miercuri, 9 decembrie 2009, 1:41)

    stefan [anonim]

    - campanii de denigrare abjecte impotriva unor oameni care au devenit incomozi si care au cautat si gasit justitia in alta tara (vezi cazul Gregorian Bivolaru)
    - reducerea la completa tacere a altor oameni si mai incomozi folosind metode masonice clare(vezi Antonie Iorgovan)
    - promovarea unor lideri a caror valoare umana lasa de dorit in privinte multiple
    - politica economica falimentara si lipsa de coerenta pe termen lung
    - clientela politica si promovarea capitalismului cu bani publici firmelor apropiate de partid.

    Poate ca acum va e clar de ce Diaspora nu a votat pentru PSD.

    A limita dreptul de vot sau a diminua insemnatatea lui e echivalent cu pierderea cetateniei.
    Daca un om cu o medie de inteligenta peste media politicianului roman ,cum sunteti dumneavoastra, vine cu o astfel de propunere mie personal mi se clarifica si mai mult idea ca practic ‘Romania the Land of Choice’ este de fapt ‘Romania the Land of Nobody’.
  • +4 (4 voturi)    
    bai nastase (Miercuri, 9 decembrie 2009, 1:41)

    TAIFUN [utilizator]

    bai gunoi , io cred ca existenta ta ar trebui sa aiba o insemnatate din ce in ce mai mica . romanii din strainatate SINT SINGURA SANSA A ROMANIEI !voi ati facut sinonime cuvinte ca democrtatie /manipulare si afacere / hotie . personal n am sa va iert nici dupa ce veti fi murit .
  • +2 (2 voturi)    
    pazea ca ne scurteaza de cetatenie (Miercuri, 9 decembrie 2009, 1:47)

    pierrot le fou [anonim]

    Marele jurist care a construit justitia de care se fereste ca ala de tamaie a inventat cumva semi- ori sferto-cetatenia?... Cei care i-au dat diploma ar trebui sa se gandeasca daca n-ar fi cazul sa i-o retraga. Asa cum si inaintasii lui, comunistii nefardati (si cu mai putine oua de numarat) retrageau la randul lor cetatenia celor care scapau din lagar. Shame, mister tavarischi!
  • +2 (4 voturi)    
    Ma tot gindesc la ce spune Nastase si ma crucesc (Miercuri, 9 decembrie 2009, 2:05)

    nota bene [anonim]

    Adrian Nastase face niste afirmatii traznite care ma fac sa ma crucesc si ma infioara. Acest individ a avut in miinile lui toata diplomatia tarii, guvernarea ei, conducerea Parlamentului tarii. Cu putin noroc, nu ar fi ratat nici cea mai inalta pozitie in stat.

    Dupa cele ce afirma iresponsabil pe blogul sau, ma gindesc cum voteaza in Parlament in chestiunile importante pentru statul nostru de drept, si pentru fiecare cetatean in parte. As spune doar "Rusinica, domnule parlamentar Nastase!" , daca nu as vedea cit de gros obraz are. Un pervers!
  • +2 (4 voturi)    
    vreau o bomboana (Miercuri, 9 decembrie 2009, 2:06)

    bombonel [anonim]

    dle nastase vreau si eu o bomboana. Imi trimiteti si mie o bomboana electorala de-a dumneavoastra ca sa-l votez si eu pe gioana?
    Daca sunt student in strainatate am voie sa mananc bomboane? dar sa votez imi dati voie? Aaaa.. nu?
    Bine atunci votez PD-ul si peste 5 ani.
    ca ei ma lasa sa si mananc bomboane si sa si votez, ca sunt cetatean roman la mama' dra-cu !
  • +4 (6 voturi)    
    dezinformati, destabilizati, discriminati (Miercuri, 9 decembrie 2009, 2:39)

    mda [anonim]

    eu zic, mai nastase, sa-i bagam in puscarii. eventual sa-i impuscam. de fapt ei nici nu-s oameni, cum sa aiba drepturi egale? de asemenea zic ca si familiei lor sa li se interzica sa voteze. mai bine, sa fie arestati. de fapt stii ce, mai nastase? ia hai sa-i impuscam pe toti aia care nu voteaza cu noi si stam linistiti. PORCULE COMUNIST!!!
  • +1 (1 vot)    
    je.gul.eeee!!!! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 6:25)

    sergiu [anonim]

    pana cand trebuie sa te mai suportam???porc furacios si corupt ce esti,ai distrus tara cat ai fost primministru si acum ne spui noua ca nu prea ar trebui sa fim lasati sa votam????imputituleeeeee
  • 0 (0 voturi)    
    H1N1 (Miercuri, 9 decembrie 2009, 7:22)

    turb0 [anonim]

    Vad ca prostia e contagioasa la PSD. Propun ca diaspora sa poarte o stea galbena tot timpul si sa calatoreasca numai in spatele mijloacelor de transport.
    Iar votul lor sa fie calculat ca o fractiune de 10 % dintr-un vot de rezident !
  • +1 (1 vot)    
    adriane ma faci sa rad :)) (Miercuri, 9 decembrie 2009, 7:24)

    dixit [utilizator]

    cati bani imi poate da un corupator electoral in ziua alegerilor sa votez pe cine vrea el? in conditiile in care merg cu masina 2 ore si jumatate pana la sectia de vot, am un venit maricel si nu votez pe ilici? si pentru desteptul cu retragerea cetateniei, sa stii ca poate ar fi un avantaj....
  • +1 (1 vot)    
    Adrian Nastase si Diaspora (Miercuri, 9 decembrie 2009, 7:38)

    Miru Surcea [anonim]

    Cei care au plecat din tara au facut-o din pricina unor oameni ca tine. Nu vreau sa te descriu in adevarata lumina ( sunt multe epitete care ti se potrivesc) din respect pentru mine si ceilalti Romani care se respecta. Simtim tara prin simturilor celor ramasi acasa si prin "vizualizarea" situatiei "out of the box".Oamenii ca tine nu ar trebui sa plece din tara ci sa se ascunda in fundul pamantului, in speranta ca vor scapa....in cazul tau sper ca nu. Daca visez la o Romanie mai buna, visez la ziua cand voi veni sa te vizitez acolo unde meriti sa stai, nu in Guvern sau in Parlament ci la PENITENCIAR. Pe curand si sa-mi spui cam de ce ai avea nevoie. Sa nu uiti sa-i anunti si pe prietenii tai, sunt gata sa-i vizitez si pe ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Dupa logica lui... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 7:47)

    cobra [anonim]

    ... in compensatie, ar trebui ca alegatorii care nu au acces la internet sa aibe, la fel, o greutate mai mica la vot deoarece nu au acces la informatie decat de la TVR-ul lui Sassu, Realitatea lui Vantu si Antena 3 a lui Voiculescu. Practic, cam toata populatia rurala e in aceasta situatie.
    Ei, Bombo, ce zici?
  • +1 (1 vot)    
    Respect (Miercuri, 9 decembrie 2009, 7:49)

    vio [anonim]

    Un stat democratic nu face diferente intre cetatenii lui indiferent de varsta, sex, religie, etnie, domiciliu, pregatire, stare de sanatate etc. Atitudinea PSD fata de diaspora arata ca de fapt respectul lor fata de cetatean este ZERO, asa cum era si pe vremea dinainte de '89.
    Ne-ati promis "liniste" si ne dati ura si neliniste.
  • 0 (0 voturi)    
    DACA (Miercuri, 9 decembrie 2009, 8:00)

    sabo [utilizator]

    cineva are rabdarea sa citeasca mesajul meu..bine
    constat o disponibilitate foarte mare pentru violenta......
    reactia vituperanta in general si neacceptarea unei pareri care poate fi discutata..oricare ar fi ea.
    starea societatii noastre, romanesti est e grava, afectata , iata de acest sir nesfarsit de oameni care conduc, dar nu stiu unde vor ajunge cu no.
    si care nu se gendesc la natiune, nu sunt demni de a reprezenta natiunea.
    cititi mesajele , fara patima si o sa trageti, poate, aceeasi concluzie.
  • +1 (1 vot)    
    nu ti-e rusine? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 8:12)

    alegator [anonim]

    ciocu' mic! cine are cetatenia romana, oriunde s-ar afla are drepturi egale cu cei de acasa. tu rezolva-ti mai intai dosarele in care esti acuzat si dupa aia sa-ti dai cu parerea! rusine! inca o data: sa-ti fie rusine! tu nu esti un bun roman!
  • +1 (1 vot)    
    Doar Hitler. . . . (Miercuri, 9 decembrie 2009, 8:20)

    gheorghe [anonim]

    . . . . mai avea idei de genul asta! Cetateni de cat. I-a si cetateni de categoria II-A.Oameni si suboameni. Si se mai spune ca ar avea in cap ceva politica. Are pe dracu! Pe cat se zice ca e de corupt acum dovedeste ca ma e si. . . . !
  • +1 (1 vot)    
    prostia e contagioasa in psd (Miercuri, 9 decembrie 2009, 8:50)

    alegatoru [anonim]

    Dom' Nastase, credeam ca in echipa de goaagali si prostanaci din conducerea psd, sunteti o nota aparte, un om cult, capabil si inteligent. M-am inselat.

    De sub mantaua rosiatica cu trei trandafiri, iese de fapt la iveala uniforma stalinista, ca sa nu zic fascista.

    Romanii, pe care i-ati impartit acum in cei cu drepturi depline si cei cu drepturi reduse, nu se stie pana unde, vor aprecia cu siguranta, si cred, fara sa ma insel, ca tocmai ati pus o cruce (vorba vine) pe cariera d-voastra de viitor prezidentiabil potential.

    Sunt momente cand un om politic, ar face bine sa taca. Ati pierdut o astfel de oportunitate.
  • +1 (1 vot)    
    imunitatea parlamentara (Miercuri, 9 decembrie 2009, 9:42)

    referendum [anonim]

    propun un referendum, in cazul in care se repeta alegerile, in care sa se ridice imunitatea parlamentara.imunitatea parlamentara sa fie valabila doar in cazul parerilor de partid in rest sa raspunda in fata legii in mod egal cu noi.ce ziceti?
  • 0 (0 voturi)    
    advice (Miercuri, 9 decembrie 2009, 10:04)

    clujeanca [anonim]

    Mr. Nastase, an advice: think before you act. Ca mai uiti citeodata.
  • +1 (1 vot)    
    Auto-denunt! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 10:10)

    Eu am fraudat alegerile si i-am dat jos pe Gioni s [anonim]

    Da, ma auto-denunt, am fraudat! Am fost la vot dupa ora 19 si am votat antipsd! Deci v-am fraudat, pesede-ilor!
    Si in 2004 v-am fraudat, din diaspora. Am votat din Paris (unde eram la studii, nu la cules capsuni, apropos). Tot antipsd, ca toata lumea care a stat la o coada imensa, in frig si ploaie, ore in sir, ca sa scapam de PSD, si ne-am bucurat imens ca am reusit. De asta probabil ca ar fi trebuit ca votul nostru, a celor oropsiti si umiliti atunci de catre dezgustatorul staff psd din consulatul roman de la Paris sa nu conteze! Au facut tot posibilul atunci sa nu votam, sa votam cat mai putini, eram insirati la o coada imensa pe strazi, exact ca cea din vremurile comuniste, se intra inauntru foarte greu, foarte incet si ne-au tratat CA PE NISTE INFRACTORI, CA PE NISTE TRADATORI DE CLASA. Dau marturie oricand, alaturi de alti oameni pentru CAT DE MIZERABIL a organizat PSD-ul votul atunci in diaspora!
    Nu va convin voturile din diaspora pentru ca pe cei din diaspora NU II PUTETI MINTI CU TELEVIZORUL! Ati turnat venin pe toate canalele si prin toate ziarele si acum vreti sa ii anulati pe cei pe care nu ii puteti intoxica. Oricum 5 milioane de oameni nu au putut fi intoxicati cu propaganda voastra gretoasa.
    Poporul acesta are o memorie totusi, si mai ales cei din diaspora nu uita de ce au plecat din tara.
    Din cauza voastra!
  • +1 (1 vot)    
    esti dus. (Miercuri, 9 decembrie 2009, 10:16)

    benu [utilizator]

    Frate Nastase romanii din diaspora au acelasi drept si il vor avea. Cum sa limitezi un drept garantat de constitutie asa de mult va ofticati ca ati pierdut alegerile? Asa de mult v-ati imprumutat ca acum oamenii de afaceri isi vor banii din campanie inapoi?

    Totusi daca ar avea loc o dezbatere pe tema asta a romanilor din diaspora si a votului as vrea ca tu sa iti dai cu parerea din PUSCARIE.
  • 0 (0 voturi)    
    correct (Miercuri, 9 decembrie 2009, 11:07)

    Costi [anonim]

    Eu cred ca are dreptate.... As propune de asemenea ca si votul femeilor sa aiba o pondere mult mai mica... Mi se pare corect ca numai cei inscrisi intr-un partid sa aiba drept de vot. Pe restu oricum nu ii intereseaza politica...
  • +1 (1 vot)    
    este o dezamagire pentru mine (Miercuri, 9 decembrie 2009, 11:11)

    visio [anonim]

    aceasta declaratie; sincer il credeam mai inteligent pe bombonel; imi imaginam un scenariu in care strans cu usa de basescu l-ar putea "ceda" pe Iliescu sau pe hrebengiuc..sau poate pe amandoi; declaratia aceasta imi aminteste de cea cu eliberaraea lui Cosma..a semnat pe spinare...chiar e prost; oamenii plecati din tara nu s-au dus de bine ci de cancerul psd; cand va candida la presedentie din nou, voi stii ce sa votez
  • +1 (1 vot)    
    HAHAHAHA! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 11:41)

    John Doe [anonim]

    El ii spune mamei din Agnita sau Radauti ca fiica ei care isi rupe spinarea muncind prin Spania sau Italia, singura, departe de familie, in cei mai frumosi ani ai vietii ei, care a trimis deja mii de euro acasa - fiica asta a ei care s-a suit disperata intr-un autocar de la Atlasib cu bani de la rude si a plecat sa caute orbeste un trai mai bun, ea ar trebui sa aiba drepturi limitate in Romania!
    HAHAHAHAHA! Ce bou irecuperabil!
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Miercuri, 9 decembrie 2009, 11:52)

    ina [anonim]

    Interesanta observatia.Ce-ai zice Adriane daca cei cu mai putin de 8 clase nu ar avea drept de vot .Nu-i asa ca am scapa definitiv de comunism?
  • +1 (1 vot)    
    Geoana de Dabuleni, Nastase de Moreni, Tariceanu d (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:38)

    Pavel Chinezul [anonim]

    Tare de tot logofatul Nastase asta!!!

    Adica dupa ce baga el romania in dezastrul financiar din anii '90. economic prin mega "privatizarile industriilor economiei nationale pe valoare fierului vechi, sau a profitului pe urmatoarele 6-8 luni de dupa privatizare plus spaga la logofatii feudaoizi ai hoardei sale de baga toata ssegmente intregi in romani in dezastrul economic si social de asa o magnitudine de pleaca pe post de tencuitori, sclavi agricoli si sclavi casnici cca 4 milioane de ei aducand acasa totusi mai mult de o treime din PIB, acum Nastase pare ca nu ii convine ca astia aduc si treimea aia din PIB.

    Pai sa-ti explic mai feudal infect de Teleormania fara treimea aia adusa de sclavii agricoli si casnici se prabuseste totul dar absolut totul!!!

    Asa ca macar ponderea asta care ca ar putea fi modificata in favoarea lor si nu a plantelor si vegetalelor duse cu autobuzele PSD la vot pe o iahnie cu ciola de la Drobeta pana la Dorohoi.

    Cine vorbeste si are nevoie de legitimitate....ha ha ha ..Geoana de Dabuleni, Nastase de Moreni sau tariceanu de Snagov Sat care s-or ascuns in cotloanele Olteniei ca sa ajunga senatori caci altfel se apucau de altceva.

    De unde respect la ei pt noi cand ei nu au onoare pt ei.

    Mega Penibil.
  • +1 (1 vot)    
    sunt buni doar cand trimit bani in Romania (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:51)

    blu [anonim]

    Cei diin diaspora sunt buni doar cand treimit miliarde de Euro in Romania ....
  • +1 (1 vot)    
    Astia sunt mai comunisti decat Ceausescu (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:15)

    Jos comunismul [anonim]

    Nici n-au ajuns la putere si incearca sa taie din drepturile cetatenesti. Rusine, in secolul XIX, niciun politician nu are dreptul sa puna la indoiala dreptul unui cetatean de a vota.
    Sa ne amintim alte alegeri cand se organizau cateva centre de votare in toata America si oamenii nu puteau ajunge la mii de km ca sa voteze. Sa ne amintim alte alegeri cu aproape un milion de voturi anulate. Ati calcat ani de zile cu bocancii peste toate drepturile romanilor de peste tot. Nu va mirati ca nu va vrea poporul!
    Nu uitam si nu iertam: mineriade, impozitul de 40%, vanzarea unor judete intregi pe nimica toata unor mafioti locali care acum sunt stat in stat. Nici declaratia asta nu o voi uita niciodata cat voi avea putere sa pun o stampila pe o hartie. RUSINE!
    Noi avem dreptul la vot, un drept pe care niciun politician nu are dreptul sa-l calce in picioare. Voi, politicienii, aveti datoria sa munciti pentru cetateanul cu drept de vot, fie el din Ferentari, din Spania sau din Cluj.
    Un roman din Cluj