Relu Fenechiu: Eu nu exclud o alianta cu PDL. Preferinta mea este catre opozitie

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2009, 15:16 Actualitate | Politic


Vicepresedintele PNL Relu Fenechiu a declarat, luni, ca intre o alianta cu PDL si opozitie prefera a doua varianta, mentionand insa ca discutiile cu PDL ar putea sa inceapa sa aiba sens daca democrat-liberalii vin cu garantia ca liberalii vor avea premierul sau ca va fi guvern de uniune nationala.

"Daca se propune in BPC ramanerea in opozitie, voi vota pentru ramanerea in opozitie. Eu nu exclud o alianta cu PDL. Preferinta mea este catre opozitie. Intre o alianta cu PDL si opozitie, prefer ramanerea in opozitie", a sustinut Fenechiu, citat de Mediafax.

Vicepresedintele PNL a explicat ca liderii PDL ar putea sa vina catre liberali cu "o propunere foarte interesanta", si anume cu garantia premierului.

"Dar se poate ca PDL sa vina cu o propunere foarte interesanta. Daca ne ofera premierul, deja incepe sa aiba sens orice discutie. Daca PDL e de acord cu stabilirea unor politici ale PNL, pe care le-am convenit si cu PSD, iar incepe sa aiba sens orice discutie. Si eu sunt de acord. Daca Crin Antonescu va trece peste aceasta problema, poate vine si ne propune, vine cu propunere de Guvern de uniune nationala, care ar trebui sa fie condus de un independent", a subliniat Fenechiu.

"Eu nu as fi de acord cu un guvern cu premier PDL, as vota impotriva", a mai spus Relu Fenechiu.

Intrebat daca presedintele Antonescu ar trebui sa-si dea demisia ca urmare a esecului proiectului Johannis, Relu Fenechiu a mentionat ca "Antonescu ar trebui sa ramana in functie".

"E cel mai mare castig al partidului dupa alegeri descoperirea lui Antonescu de catre populatie. Toti analistii au spus ca Antonescu e viitorul presedinte al Romaniei in 2014", a spus liderul PNL, mentionand ca acest castig ar trebui exploatat in continuare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6027 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    ... (Luni, 7 decembrie 2009, 15:22)

    x [anonim]

    am ras bine la asta cu antonescu viitorul presedinte. daca nu esti batut in cap mai degraba vezi ca antonescu a ingropat PNL. asteptam niste liberali sa salveze patidul de la 2%, cat ii asteapta la viitoarele alegeri in formula actuala
  • +13 (15 voturi)    
    precizare (Luni, 7 decembrie 2009, 15:26)

    alex [anonim]

    sa va ofere "premuierul"? OK, tariceanu va place? sa ne reintoarcem la momentul ianuarie 2005, cu biletelul catre basescu?

    rusinos, politica fara bun simt!

    Premierul va fi desemnat de Presedintele Romaniei, si va veni din partidul cu cele mai multe fotolii in parlament, adica din PDL!
    Deocamdata votati pentru guvernul Negoita, stimabili "de bun simt"!
    • -7 (7 voturi)    
      evrika!!! (Luni, 7 decembrie 2009, 15:42)

      liberalul [anonim] i-a raspuns lui alex

      stii cine va fi mirobolantul, extraordinarul, supercompetentul premier al majoritatii portocalii?!.... Ai ghicit, Nuti, spaima Constitutii, abia astept sa va vad basescieni inconstienti ce veti spune dupa inca 5 ani de scandal si ineficienta. Sigur, base o sa ne ceara sa il dam si pe Dumnezeu de partea lui, ca numai el mai ramane dusmanul marinarului in viitoarea guvernare dezastruoasa de tip boccian. Cat mi-e de greata de presedintele vostru!!!!!!
    • -5 (5 voturi)    
      raspuns (Luni, 7 decembrie 2009, 15:46)

      catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui alex

      cel mai mare premier....boc era minciuna la pupat in 3 litere....
    • 0 (0 voturi)    
      evident (Luni, 7 decembrie 2009, 18:30)

      suca [anonim] i-a raspuns lui alex

      vor premierul si-n max un an arunca iar pdl-ul de la guvernare cu ajutorul psd-ului.
      chiar au impresia ca-i mai crede cineva?

      daca vor sa reziste in politica vin la guvernare fara pretentii absurde. altfel, peste 3 ani, la alegerile parlamentare, vor lua drumul pnt-cd-ului. in afara parlamentului.

      au preluat partidul asta de la stolojan, stoica, flutur si altii care l-au dus la guvernare in 2004. si-au batut joc de partid. procentele care le-au avut s-au datorat campaniei mediatice sustinuta de antene si realitatea. procentele alea de aveti impresia ca le aveti se vor spulbera in momentul in care cele doua televiziuni va intorc spatele.

      la dracu, v-am votat din 90 pana-n 2004. dar nu pe voi. am votat adevaratii liberali pe care ati binevoit sa-i alungati cand va ordonat patriciu si psd. acum culegeti roadele.

      resemnati-va, reformati-va si ne vedem peste 3 ani.
  • +6 (6 voturi)    
    prostitutie (Luni, 7 decembrie 2009, 15:26)

    calin [anonim]

    Aceeasi tactica au si prostituatele pe centura. PNL-sti incercati sa ganditi la tara pentra ca va-ti oferit si ea v-a ales.
  • +9 (11 voturi)    
    premier (Luni, 7 decembrie 2009, 15:27)

    Un om fericit [anonim]

    Premier zici ? Pai cum sa fie premier de la PNL dupa toate cele intamplate pe 23 Decembrie 2009 ?

    Poate prindeti niste ministere ca sa va mai lingeti ranile si cam atat.

    Sunt sigur ca Basescu o sa numeasca un premier pe care nu o sa il puteti refuza si care o sa fie PRO Romania si reforma in adevaratul sens al cuvantului.

    Felicitari Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      Informatii (Luni, 7 decembrie 2009, 15:46)

      G [anonim] i-a raspuns lui Un om fericit

      Ce s-a intamplat pe 23 decembrie 2009?

      Stii ceva ce noi nu stim?
  • +7 (7 voturi)    
    premier (Luni, 7 decembrie 2009, 15:28)

    donache [anonim]

    Iar vine PNLul <20% sa propuna prim ministru? Pe ce merite?
    Daca asta le e strategia... nasol. Exact ca acu un an cand au impins PDL spre PSD. Sau, vor provoca alegeri anticipate. E clar ca depinde de ei sa aleaga. Guverneaza dupa regulile celui care a avut majoritatea sau risca niste alegeri anticipate pentru a ajunge PNL<10%.
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Luni, 7 decembrie 2009, 15:28)

    Sorin [anonim]

    am votat cu crin si i-am urmat sfatul sa il votez pe prostanac. Problema acum este ca Basescu a castigat, nasol. Dar voi liberalii daca puneti iar pretentii exagerate Base se aliaza iar cu PSD si va lasa in opozitie 5 ani. Desi sunt ante-Base acum trebuie sa treceti peste toate conflictele si sa impiedicati unirea fsn-ului iar. Base poate guverna si singur ca tradatori se gasesc si la voi in partid si la altii asa ca mai bine sariti si voi in barca pana nu ramaneti in apa
  • +3 (3 voturi)    
    de acord! in 5 ani (Luni, 7 decembrie 2009, 15:30)

    misescu [utilizator]

    are timp sa munceasca (nu sa fie in trecere) pe la parlament, adica sa aiba activitate sustinuta in folosul public (ptr ca de asta il platim). Daca va exista o corelatie intre ceea ce spune si ceea ce face in acesti 5 ani, da are sanse mari. Altfel nu.
  • +8 (8 voturi)    
    fenechiu (Luni, 7 decembrie 2009, 15:31)

    je [anonim]

    Sunteti de un jenibil teribil domnule fenechiu.Nu va e rusine sa cereti functia de premier dupa momentul in care ati devenit sclavii psd-ului???Cred ca liberalii adev. din tara asta v-ar sanctiona drastic la un eventual vot.Ar trebui facut un guvern pdl pnl dar cu oameni de caracter din pnl nicidecum cu matale , cu crin, cu vosganian .E rusinos cum stati cu coada ridicata acum dupa ce ati stat cu limba incordata in relatia cu psd.Mai consultativa un pic mai stati la aer rece poate va vine mintea la cap.
    • 0 (0 voturi)    
      ciudat (Luni, 7 decembrie 2009, 17:13)

      alma [anonim] i-a raspuns lui je

      Mi-e greu sa va reamintesc, dar va trebui sa o fac! Presedintele nostru ( il accept, ca dovada a maturitatii democratice, desi eu nu fac parte din poporul lui - cei care l-au votat) si sint mindra de asta) si-a vazut visul cu okii atunci cind PDL isi punea coronita alaturi de PSD. Fratilor, atunci nu erau comunisti???
      Eu nu mai inteleg nimic din toate aceste lucruri, dar stiu un singur lucru: un mare comunist a fost ales Presedinte! Nu imi mai explicati mie Moartea caprioarei, am inteles-o de ceva timp...

      Spor la ...treburi, sokoteli, mosmoade, ridzisme, nutisme. tara Presedinti va face....
  • +7 (7 voturi)    
    iar va grabiti (Luni, 7 decembrie 2009, 15:31)

    eu cel mic [anonim]

    Incep sa cred ca sunt mai bun ca voi la strategii de genul asat.

    - Toti "analistii" aveau si despre viitorul presedinte o parere competenta
    - Dl Antonescu nu e primul care se viseaza presedinte din 5 in 5 ani ( avem candidati cu state vechi), dar isi uita comportamentul din ultimele 2 saptamani.
    - Cum v-ati dat seama ca totusi se poate sa va uniti iar cu PDL ? Au trecut aburii sampaniei ? Ca parca erati total impotriva....
    - Faza asta cu "oferirea" premierului e fumata, si nici atunci nu a fost bine.
    - Daca eu tin minte bine, PDL a facut o asemenea invitatie vineri, dar au fost refuzati

    Si ca sa nu va mai solicit, am sa concluzionez eu: cum o fi, cu cine o fi, noi sa fim acolo.

    Bravos, halal, sa traiesti.....
  • +5 (5 voturi)    
    Sigur ca da (Luni, 7 decembrie 2009, 15:31)

    mihai [anonim]

    Alaturati-va PDL-ului, ca acolo vi-e locul firesc, nu cu bolsevicii. Dar inainte de asta, aruncati-l pe Antonescu, care v-a tradat si a aratat ca nu este decat un oportunist mizer, la acelasi nivel cu un becali sau vadim. Puneti-l in locul lui pe Melescanu sau chiar Tariceanu.
  • +5 (5 voturi)    
    descoperirea (Luni, 7 decembrie 2009, 15:32)

    x [anonim]

    nu prea inteleg eu ce descoperire au facut cu antonescu.

    pana la urma matematica pe care-am invatat-o in clasa 1 imi spune ca 20+30 e mai mare decat 32, conform rezultatelor primului tur.

    doua saptamani mai tarziu cu ajutorul lui vadim, becalli si a udmr-ului aceeasi matematica imi spune ca 50 e mai mare decat 49. prin urmare, ce au descoperit ei in primu tur cu siguranta s-a pierdut in urmatoarele 2 saptamani.

    campania lor de bun simt ar trebui sa se incheie cu demisia "depozitarului"(pe care a promis-o deja) si cu felicitarea castigatorului.
  • +4 (4 voturi)    
    negociatorul (Luni, 7 decembrie 2009, 15:33)

    oilman [anonim]

    domnule Fenechiu: Cred ca nu ar trebui sa cereti numai premierul, ci tot guvernul :) Programul vostru de guvernare, cind v-ati aliat cu PSD doar ca sa scapati de Basescu, era de stinga - acum se schimba ? Ce oferiti in afara de Patriciu si alti citiva ? PNL, din pacate, nu mai este de mult un partid liberal. Nu sinteti in pozitie de forta, o sa va pierdeti curind cel putin 10 procente si ajungeti sub 10%. Alegeti intre o doctrina realmente liberala si conducerea de acum a partidului aservita mafiei - daca vreti sa supravietuiti. Bratianu merita mai mult...
  • +7 (7 voturi)    
    Viitorul lui Crin (Luni, 7 decembrie 2009, 15:34)

    Valentin [anonim]

    Antonescu este cel mai mare pierdant. Implicandu-se in proiectul Geoana el si-a taiat orice posibilitate sa devina Presedinte. (poate doar in cazul ca ese in turul 2 in 20014 cu Vadim sau Gigi). Credibilitatea lui la mase este zero, dupa ce a semnat pactul cu PSD. Cred ca la urmatoarele alegeri PNL poate de fapt sa nu intre in parlament (datorita lui CRin). Acu cred ca nu este clar nici de la PSD cine va candida, dar sa vorbim de la un partid mic ca PNL.
    Consider ca PNL acum trebuie sa lucreze foarte activ la curatarea fetei sale un pic sifonate prin pretentiile sale exagerate.
    Dupa pierderea lui Geoana se cam schimba directia vantului
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Luni, 7 decembrie 2009, 15:34)

    nicu [anonim]

    Iarasi se gasesc sa vorbeasca persoanele cele mai "dubioase" din PNL, in loc sa fie deschisi, si sa isi impuna unele principii,de care tot vorbesc ( reducere TVa la unele produse, micsorarea taxelor..etc) ei vor neaparat premier, e clar ca dupa experienta cu tariceanu cand i-a zburat pe PD de la guvern , n-o sa pupe PNL prim ministru, dar din cate vad nu e vointa, poate se trezesc niste liberali totusi....
  • +2 (2 voturi)    
    aloooo.... (Luni, 7 decembrie 2009, 15:39)

    gigel [anonim]

    ....nu mai bate campii atat Fenechiule......
  • -2 (2 voturi)    
    ori cu premier ori nu intram... sa intre psd (Luni, 7 decembrie 2009, 15:40)

    eu [anonim]

    PREMIERUL VA FI DIN PNL. sau poate il preferati pe Geoana ? se poate si asta. daca Basescu sfideaza iar majoritatea politica va duce tara in rapa de tot.
    • 0 (0 voturi)    
      ce majoritate visati iar? (Luni, 7 decembrie 2009, 18:21)

      suca [anonim] i-a raspuns lui eu

      taman ce basescu a obtinut majoritatea voturilor.

      nu va ajuns ca majoritatea populatiei va dat peste nas. iar il ridicati?

      dupa ce jumatate de tara a fost facut de orban ca fiind hoti, curve sau drogati aveti nesimtirea sa cereti si premierul???

      bai nene, unde dracu e revolutia bunului simt cu care va mandriti? incredibil...
  • +1 (1 vot)    
    sunt liberala, (Luni, 7 decembrie 2009, 15:40)

    elena [anonim]

    dar oameni ca dl Fenechiu nu fac cinste partidului.
  • +2 (2 voturi)    
    singura voastra sansa... (Luni, 7 decembrie 2009, 15:40)

    Luke [anonim]

    Dupa atatea negocieri blocate cu stupizenia asta de a cere prim ministru mai aveti tupeul sa cereti asa ceva?
    Singura sansa sa mai auzim de voi la urmatoarele alegeri e sa acceptati orice pozitie vi se ofera din care puteti contribui la orice masura de dreapta. Sa sustineti din guvern sau din opozitie orice masura de dreapta si sa amendati orice derapaj spre stanga fara nici un alt orgoliu. Altfel atributul "istoric" va capata alt sens pentru voi.
    Un votant de 5 ori pana acum al lui Basescu care va vota o viziune liberala peste 3, 5 ani.
  • +3 (3 voturi)    
    premierul? (Luni, 7 decembrie 2009, 15:43)

    ionut [anonim]

    si daca v-ar oferi premierul, ce ati face? va intoarceti sa-l pupati pe basescu, sa va imbratisati cu pdl? HALAL "revolutie a bunului simt" ne oferiti domnilor de la pnl, rusine!
  • +3 (3 voturi)    
    Domnule Fenechiu, sunteti... (Luni, 7 decembrie 2009, 15:45)

    Vasile [anonim]

    unul dintre cele mai mari nulitati ale PNLului.
    Sunt coleg cu dvs. de partid, datorita noua, a liberalilor de dreapta a iesit presedinte Basescu.
    Sa vii dumneata care impreuna cu Antonescu ati spus ca niciodata alianta cu Basescu este chiar o jignire adusa noua.
    Trebuie sa recunosc ca Tariceanu este cu zece clase mai sus decit Antonescu, desi credeam ca este invers.
    Stimate domn, trebuie negociat astfel : "noi , liderii PNL, stim ca un procentaj mare al liberalilor de dreapta, v-au ales. Noi care nu vrem alianta cu PDL, ne retragem, iar liberalii de dreapta care accepta o alianta cu PDL, dar fara PSD, bazata pe respect si pe invatamenintele celei anterioare vor veni in locul nostru."

    Nu esti in stare nulitate sa te retragi cu tot cu Chiuarii si Adomniteii tai.
  • +2 (2 voturi)    
    aha... (Luni, 7 decembrie 2009, 15:48)

    liviu_ [utilizator]

    deci pnl iar schimba taberele...
    de retinut...
    nu o sa votez pnl in viata mea
  • +2 (2 voturi)    
    am uitati sa iti spun Fenechiule... (Luni, 7 decembrie 2009, 15:48)

    Vasile [anonim]

    ca Antonescu ar trebui sa isi depuna mandatul asa cum a promis, iar la congres daca va vrea sa candideze din nou.
    Legat de 2014 cred ca avea sanse mari, dar doar daca nu se pupa pe bot cu Geoana.
    Asa poti sa fii sigur ca nu va mai iesit. NIci un loser nu are rost sa mai candideze.
    Sa ia exemplul celor din State care in marea majoritate a cazurilor daca au pierdut odata, a doua oara nu mai au sanse pentru ca vine cu trecutul de perdant.
  • +2 (2 voturi)    
    Vanghelie sta acum cu mana in bideul lui Geoana (Luni, 7 decembrie 2009, 15:53)

    Hagiu [anonim]

    Baiatul asta, Almanahe a sfeclit/o ca si Ilici si Hrebe & Co stau si adulmeca plangand in bideul lui Geoana. Sper ca la viitoarele alegeri si nu avem aceste specimene in fata. Guvern o sa avem in doua zile. O sa voteze baietii astia din parlament Guvernul Negoita cu AMANDOUA MAINILE prin vot deschis !!! NUmai sa nu fie ALEGERI ANTICIPATE!!!.
  • +2 (2 voturi)    
    Vrem Croitoru? (Luni, 7 decembrie 2009, 15:59)

    Paul Ianas [anonim]

    Cred ca vrem cu totii guvernul Croitoru. Sunt foarte curios cati dintre votantii Basescu vor un guvern tehnocrat (sau mixt), vazut cu ochi buni inclusiv de patronat.
    Chiar avem nevoie de cative tineri competenti (gen Funeriu, Croitoru, Bogdan Aurescu, etc). Ce parere aveti? Eu unul sunt pro. Daca poporul vrea un anumit guvern, nimeni nu trebuie sa se opuna.
  • +2 (2 voturi)    
    antonescu sa-si dea demisia (Luni, 7 decembrie 2009, 16:03)

    tapirul [anonim]

    antonescu ar trebui sa isi dea demisia din partid ca urmare a esecului politic personal. asa ar fi de...bun simt.
    dar o natiune acre vasazica ca nu are....
  • +1 (1 vot)    
    Da tot fuga fuguta (Luni, 7 decembrie 2009, 16:30)

    HESS [anonim]

    V-as da eu premier acum cat e calda mamaliga.
    As fi de acord sa faca Basel un referendum sa va scoata in ilegalitate pe voi impteuna cu PSD-ul,PRM-UL, cu Bacalii cu tot si cu restul.Doar doua partide Democrat si Conservator.Mai rariti putin randuriile voi astia care traiti bine mersi in spatele celor care muncesc cu adevarat.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum naiba se face .. (Luni, 7 decembrie 2009, 17:01)

    sile [anonim]

    ..ca la varful celor doua partide,PSD si PNL s-au adunat toate jigodiile politice ?

    Se zice ca politica e o curva iar personaje precum fenechiu,antonescu nu fac decat sa confirme,cu varf si indesat,acest lucru.

    In alta ordine de idei m-am asteptat ca cei care se considera liberali sa faca dovada unui coeficient de inteligenta ridicat.
    Se pare ca m-am inselat crunt ...dovada?....o gramada de postaci,autoproclamati liberali,
    care bat campii cu gratie !!
  • +2 (6 voturi)    
    grupului liberal bolsevic, adio din politica... (Luni, 7 decembrie 2009, 17:26)

    mircea s. bozan [anonim]

    Salutari indepartate liberalilor bolsevici. Le dorim disparitia din Parlament si din Viatza publica.
    • -3 (3 voturi)    
      si sa ramaneti doar voi (Luni, 7 decembrie 2009, 15:32)

      n_asul [utilizator] i-a raspuns lui mircea s. bozan

      scuzati ... smintitii ?
  • +6 (6 voturi)    
    ete!!! (Luni, 7 decembrie 2009, 17:28)

    bgf [anonim]

    Dupa experienta Tariceanu, mai aveti tupeu sa cereti prim-ministru? Chiar credeti ca voi sunteti destepti si
    altii sunt prostii? Chiar aveti tupeu. }:->
  • +3 (3 voturi)    
    Who the f*** is fenechiu? (Luni, 7 decembrie 2009, 17:45)

    Adonis [anonim]

    Aaaa, daca nu as fi din Iasi, nu as fi stiut. fenechiu e ala anchetat de DNA cu dosare taraganate....

    Mestere, sper sa nu gresesc, dar in maxim un an, o sa faci plimbari in haine de zeghe...
    • 0 (0 voturi)    
      N-o sa-l vezi (Luni, 7 decembrie 2009, 16:02)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Adonis

      ... in haine de zeghe. Baietii astia ies tot timpul cu capul la suprafata, stai tu linistit.
  • +1 (1 vot)    
    pnl (Luni, 7 decembrie 2009, 18:20)

    imaros [anonim]

    domnu Fenechiu sunteti al doilea care tre sa-si dea demisia din functii de conducere al PNL
  • 0 (0 voturi)    
    demisia. (Marţi, 8 decembrie 2009, 1:18)

    cipri_ [utilizator]

    Sincer, am vazut la tv mai multi din conducerea din pnl, si sincer, cam toti mi-au lasat o impresie proasta. O impresie de incompetenta, nerusinare, irationalism.

    Sincer, eu nu stiu daca ei chiar is asa de .... irationali, sau is doar asa cand apar pe tv si vor sa faca pe vitejii.

    Tot urlau cei de la pnl cat de rau si periculos e basescu, dar chiar nu vad ce asa mare rau le-a facut, de au ajuns sa le fie .... hrebe, iliescu, nastase ... toti la un loc mai dragi decat basescu singur. Si stiim bine cat rau a facut psd, si totusi ura lor fata de basescu e atat de mare, ca au ajuns sa se tina de mana si sa se imbratiseze.
    De parca basescu le-ar fi dat in cap. Ei bine mersi l-au avut pe tariceanu 4 ani ca premier si au facut cam tot ce au poftit, si au guvernat singuri cu udmr.

    Sincer, cred ca multi ar trebui sa-si dea demisia din pnl, cum ar fi .. antonescu, orban, fenechiu, norica, tariceanu.... si si si.. lista e lunga. Dar atunci cine mai ramane in pnl?