VIDEO Dezbaterea dintre Basescu si Geoana va avea loc joi, de la ora 19, la Palatul Parlamentului

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2009, 11:59 Actualitate | Politic

Dezbaterea dintre Traian Basescu si Mircea Geoana va avea loc joi, de la ora 19, in organizarea Institutului de Politici Publice. Moderatorul dezbaterii va fi jurnalistul Robert Turcescu. Decizia a fost luata in urma unei intalniri desfasurate luni, la care au luat parte echipele de campanie ale celor doi candidati.

IPP a anuntat ca dezbaterea va dura intre doua ore si jumatete si trei ore si va avea un format similar celei din 20 noiembrie, in care s-au intalnit Traian Basescu, Mircea Geoana si Crin Antonescu.

Consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu a afirmat ca "noi speram sa fie totusi trei dezbaterI", insa Victor Ponta, purtatorul de cuvant al lui Mircea Geoana, a declarat ca social-democratii nu doresc decat o dezbatere. "Vor fi probabil 3 ore de dezbatere, pentru a atinge toate temele", a adaugat Ponta.

Initial, in cursul diminetii de luni, purtatorul de cuvant al campaniei lui Basescu, Sever Voinescu, a afirmat ca seful statului il invita pe Geoana la o dezbatere astazi, la ora 19, oriunde si cu orice moderator.

Voinescu a afirmat ca e nevoie de cel putin trei dezbateri intre cei doi candidati. "Sper ca de data aceasta, Mircea Geoana sa nu mai fuga de noi si sa ne dea un raspuns", a adaugat Voinescu. Victor Ponta a replicat insa spunand ca, cel mai probabil, va avea loc o singura dezbatere, programata pentru joi. 



Citeste mai multe despre   






















5482 vizualizari

  • +31 (39 voturi)    
    lasul (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:03)

    anani [utilizator]

    cica joi o sa fie bolnav geoana si nu va putea ajunge la dezbatere
    • +31 (39 voturi)    
      Sper sa nu-si uite caietul acasa (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:11)

      Mihai 2k9 [utilizator] i-a raspuns lui anani

      Nu de alta, dar in general e baiat constiincios isi face mereu lectiile si invata tema. Altfel bunicutza nu ii mai da inghetata.
      • +7 (11 voturi)    
        Hahaha (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:53)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai 2k9

        Cred ca si-a invatat lectia: de data asta va lasa caietele acasa.
      • +4 (4 voturi)    
        Poveste (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:00)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Mihai 2k9

        A fost odata ca niciodata...

        o gradina in care crestea un mar ce facea mere deosebit de frumoase si de gustoase. Niste copii din vecini se stransesera intr-o zi la marginea gardului, intrebandu-se cum ar putea oare sa intre in posesia merelor respective. Caci nu era asa simplu, deoarece gradina respectiva era pazita de un caine tare fioros.

        Copii fiind, s-au gandit mai intai la varianta razboinica - sa arunce de dupa gard cu pietre si bete in caine, poate poate il vor face sa fuga. Dupa nenumarate incercari nereusite au ales sa incerce si o alta abordare a problemei.

        Asa ca au hotarat ca unul dintre ei sa sara gardul si sa incerce sa ... "imblanzeasca" cainele - "Hai, sari gasrdul, stim ca poti, e o nimica toata!" (ca in fiecare grup de copii, treburile periculoase nu cad in slujba celor cu multe idei, ci a celor care ... nu au deloc).

        Respectivul "ales" a sarit gardul, plin de speranta.... in timp ce fiorosul dulau astepta dupa gard, cu amintirea pietrelor aruncate de dupa gard vie in memorie...

        Finalul... va las sa vi-l imaginati domniile voastre! :)
      • +5 (5 voturi)    
        corect (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:02)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Mihai 2k9

        "este baiat de general" nu "in general este baiat...."
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt convinsa ca Turcescu (Luni, 30 noiembrie 2009, 23:05)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Mihai 2k9

        o sa-i trimita intrebarile lui Geoana.Si chiar daca nu o sa le trimeata,eu asa o sa cred.Pentru ca lucreaza la Realitatea,pentru ca are aceeasi pozitie ca a postului TV.Pentru ca trebuie sa facem totul...ca Geoana sa castige. Lumina vine de la rasarit
    • +22 (28 voturi)    
      Gripa prosteasca (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:16)

      eu [anonim] i-a raspuns lui anani

      Da, o sa faca "gripa prosteasca" :-)
    • +21 (27 voturi)    
      sau (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:20)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui anani

      sau se razgandeste si isi face campanie la dabuleni printre pepeni.
    • +24 (30 voturi)    
      casca (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:21)

      alexander the great [utilizator] i-a raspuns lui anani

      Geoana sa nu iti uiti casca. Bunicuta va fi la datorie sa-ti sufle ce sa spui.
      • -3 (5 voturi)    
        Bunicuta (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:52)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui alexander the great

        In 2000, in turul 2 al prezidentialelor, Bunicuta a fost suficient de buna pentru a fi votata si de domnul Traian Basescu. Este un fapt, nu este o speculatie. A afirmat-o public. Noua ani mai tarziu, un alt candidat este invinuit pentru pacatele antecesorului lui. De ce nu l-a votat domnul Basescu pe Vadim, atunci, in 2000?
    • +14 (24 voturi)    
      Rusine Gioana, ti-e frica iepuras (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:23)

      viola, Italia [anonim] i-a raspuns lui anani

      ai dreptate, mare las este, ii e frica de dezbatere, vrea numai ceva ffff bine organizat sa aiba raspunsurile scrise
      rusine gioana, ne faci tara de ris, base e cum e, dar prefer pe el un luptator, un galagios decit pe tine cu linistea ta sa ne vinzi si putinul care a mai ramas, s nu numai asta dar si demnitatea noastra de roman ne-o vinzi, du-te repede la moscova si fa-ti casa in siber8i,m acolo e locul tau cu toti cei care ii ai in spatele tau. rusine, hai lasane in pace
      tot marinarul va invinge
    • +20 (24 voturi)    
      dezbatere (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:24)

      Radu B. [utilizator] i-a raspuns lui anani

      tot ce e posibil... Oricum, cred ca Basescu isi va scoate joi sageata de argint din tolba, de care numai el stie !
    • +16 (22 voturi)    
      Posibil (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:24)

      George 41 [anonim] i-a raspuns lui anani

      Posibil sa dea in bilbiiala daca il ia Piratul repede si la obiect ,sa nu aiba timp sa citeasca SMS-urile trimise de staf.Cu singurul lui neuron ramas in functie sigur va da cu bita in balta.Bagat in corzi cu subiecte grele la care nu este in stare sa raspunda decit anapoda,Geoana nu este decit un lozincar si vajnic folosotor al limbii de lemn.
    • -13 (17 voturi)    
      cadastrul din Arad refuza sa imi trimita un act (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:45)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui anani

      O intrebare de pus candidatului
      Traian Basescu:
      fiica dumneavoastra,
      aia cea mare
      care din obscur jurisconsult a ajuns
      notarita sub luminoasa dumneavoastra carmuire
      si in mandatul stralucit al domnei Macovei, la justitie , in urma unui examen care poate fi inca anchetat dupa 7 decembrie de catre procurori, deoarece nu s-a prescris....
      fata dimneavoastra cum se descurca cu
      Oficiile de cadastru din provincie ?
      *
      Notarul meu ma tot amana cu o dovada de intabulare - cica aia de la oficiul de cadastru din Arad nu au bani de timbre .
      Nu l-am crezut si am verificat si eu telefonic.
      Asa este ! In urma inteligentei reforme a agentiilor statului, Cadastrul (ANCPI) care se autofinanta a devenit exclusiv bugetar.
      Prin urmare cetateanul plateste
      ca si pana acum o taxa
      care in loc sa mearga la cadstru,
      se duce la Guvern,
      care foloseste banii
      pentru benzina de avioane cu reactie
      care sa treaca peste Arcul de triumf
      in timp ce Basescu inalta cu o mana palosul,
      cu cealata buzduganul ,
      iar cu ultima isi potriveste ochelarii
      (asa au zis aia ai lui,
      ca de-aia i s-a luat piuitul
      cand (n) a vazut prima oara
      filmul cu copilul care
      dadea cu barbia in pumnul lui mangaietor....
      ....cica nu distingea imaginea pentru ca nu avea pe nas ochelarii lui Decebal si ai lui Stefan cel Mare).
      *
      Stiu ca e greu de urmarit asa ca sintetizez:
      eu am platit taxa - iar statul intarzie inacceptabil de mult serviciul platit.
      Chestia asta nu se intampla pana acum, cand cadastrul se autofinanta.
      *
      Sa explice deci domnul presedinte la care dintre
      moguli au ajuns banii platiti de mine .
      *
      Eu cred ca cel mai probabil la PATRICIU
      pentru ca in 2010 devine scadenta datoria aia
      a PETROM pe care a amanat-o Nastase in
      2004 printr o ordonanta validata de parlamentul ticalosit dominat de DA in 2005 si a promulgat-o nu retin care presedinte.
      *
      PS. Tata iar minte. Patriciu a vandut de mult PETROMUL cu tot cu angarale.
      • +6 (6 voturi)    
        tratamentul (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:07)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

        cel mai indicat in situatia ta este Prostanol,pastile picaturi si injectii,asa cum se trateaza si celebrul PROSTANAC.
      • 0 (0 voturi)    
        Da de ce nu te duci tu (Luni, 30 noiembrie 2009, 23:08)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        la doamna Tariceanu care a dat tot atunci examen de notarita,a luat cea mai mare nota(Ioana Basescu a fost mai in coada), si a doua zi facea actele pentru contractul cu Ford.cred ca si pe la cadastru se va descurca
    • +5 (9 voturi)    
      corect (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:49)

      raresn [utilizator] i-a raspuns lui anani

      asa e.
      si sper ca boala care o va avea joi sa-i fie mortala.
  • +23 (27 voturi)    
    ABIA ASTEPT SA VAD CE ZICE PINOCHIO SI PAPUSARII! (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:08)

    Sorincosmin [utilizator]

    ca mai mult ca sigur o sa aibe o poezie bine invatata d-acasa cu care sa pacaleasca poporul.. dar poporul nu mai e prost ca in cele 3 mandate ale lu iliescu...
  • +25 (29 voturi)    
    aaa, stati asa (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:10)

    carmabox [utilizator]

    Eu zic sa corijati: dezbaterea "ar trebui sa aiba loc". Sa nu uitam ca la ora aia e trafic mare in Bucuresti, si deci mare risc sa ramana prostanacu blocat printr-o intersectie, ca el nu poate sa se teleporteze ca Basescu. Plus ca circula si gripa asta, si Jioana e si el om, si sensibil pe deasupra....
  • +19 (23 voturi)    
    TEORETIC (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:11)

    wome [anonim]

    in teorie e posibil sa fie putin altfel..deoarece geoana a dovedit ca este LAS!!
  • +12 (14 voturi)    
    explicatia mecanismului de manipulare cu Iohannis (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:13)

    H [anonim]

    Iata si mecanismul manipularii cu Iohannis - explicat superb de o scriitoare.
    http://veronicaacara.blogspot.com/2009/11/asteptandu-l-pe-iohannis.html
  • +22 (26 voturi)    
    In sfarsit! (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:13)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Ce meci a facut Bute cu Andrade, dar ce KO-uri vom vedea joi!

    Nu stiu daca o sa il mai recunoasca nici cei din PSD ca fiind de-al lor dupa ce scapa din mana Presedintelui!
    • +19 (19 voturi)    
      Ar fi bine.. (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:25)

      Sammy [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Doar ca joi e zi de Europa League, joaca Steaua, Dinamo, Timisoara incepand cu ora 8.. special a pus Geoana dezbaterea joi, pt ca in cazul in care va fi facut K.O. sa nu vada prea multi
  • +21 (25 voturi)    
    Geoana e LAS (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:14)

    Richard [anonim]

    Daca se crede bazat, de ce tot fuge de confruntari?
    Numai faptul ca fuge arata caracterul acestui om.
    Poate asa va face si daca devine presedinte si trebuie sa aiba intalniri importante... (ori le face pe ascuns- vezi Rusia, ori fuge cat poate).
    • +1 (1 vot)    
      Singur... e un nimeni! (Marţi, 1 decembrie 2009, 4:25)

      des [utilizator] i-a raspuns lui Richard

      Oare il lasa bunicuta Iliescu, taticutul Patriciu, mamicuta Hrebenciuc si fratiorul Crinisor sa-l infrunte pe "bruta" de Basescu?!
      Singur, fata in fata cu "nemernicii dracului"?

      Oricum, vom vedea, sper sa nu se rataceasca...
  • +23 (25 voturi)    
    Fermitate (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:14)

    votant [anonim]

    Impresionanta fermitatea cu care PSD anunta dezbaterea: ieri-miercuri; azi-joi; maine? Geoana&comp. sfideaza si contracandidatul Basescu dar si electoratul roman, refuzand mai multe confruntari fata-in-fata. Aceste dezbateri pe programe ar fi fost importante pt.noi, ca de mizerii ne-am saturat. Cum pretinde Geoana ca va fi un bun presedinte, cand respinge sistematic modalitatea cea mai corecta, democratica si civilizata de campanie electorala?
  • +22 (24 voturi)    
    Goana e bolnav (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:17)

    noki [anonim]

    Geoana se pregateste sa aiba gripa porcina.
    Deja, fiindca a fugit de la 2 din intalnirile la care a fost provocat, este scorul 2-0 pentru Basescu.
    Chiar daca venea, scorul era identic, dar se facea mai mult de ras.
    De aceea eu cred ca nu va veni nici joi.
    Va veni Ponta si va anunta ca seful lui e cu comprese la cap.
  • +17 (19 voturi)    
    succes Base (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:22)

    smily [anonim]

    sper ca dezbaterea sa fie una clara asupra programelor de guvernare, si nu citate di Sf Ioan Gura de Aur, biletele de la Dna Geoana samd.vreau sa stiu clar ce se va intampla cu impozitul meu, daca legea ptr concediul maternal se va mentine sau deca ne vom intoarce in timp cand o femeie care lucra avea in maternal acelasi venit ca si o femeie care nu a lucrat niciodata decat la procreere.Vreau sa stiu daca intr-adevar Mazare chiar isi va permite sa mearga la presesdinte si sa dea cu pumnul in masa...
    • +10 (10 voturi)    
      Bafta Base (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:47)

      mary [anonim] i-a raspuns lui smily

      fara biletelele primite de la dna Geoana nu se descurca omul,
      in legatura cu Concediul maternal platit in functie de salariu cred ar trebui sa ne luam gandul de la el. Avem chiar tupeu, sa vrem impozit 16%. Ei din ce sa mai traiasca? Doar au stat 5 ani sub tirania si dictatura lui Base, acum vor trebui sa recupereze si nu e usor. Vin astia cu salariu mare si vor sa plateasca impozit mic, ce tupeu, pe "spinarea" proletariatului muncitoresc. Vantul care bate dinspre moscova zice altceva decat ceea ce vrem noi.
      Mazare va da cu piciorul in masa nu cu pumnul
      N-o sa faca fata dl presedinte Geoana la pumnii ce-o sa-i primeasca in masa. O sa aiba nevoie de o masa solida.
      Doamne ajuta sa nu fie asta realitatea de dupa 6 decembrie!
  • +10 (10 voturi)    
    de ce nu vine geoana (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:24)

    eduard [anonim]

    Soc....avem acum dovada clara ca geoana nu e pregatit inca de o confruntare...
    http://pringauracheii.wordpress.com/2009/11/30/soc-de-ce-fuge-geoana-de-confruntari/
  • +15 (15 voturi)    
    prostanacul in corzi! (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:36)

    Dr Marutza [anonim]

    Poate de data aceasta sa nu i se mai permita lui ponta sa-i srecoare biletele prostanacului in timpul dezbaterii! Sufleurii psd-isti stau cu condeiele pregatite sa-i dea lui geoana raspunsurile pe care singur nu-i capabil sa le formuleze (nu din lipsa de vocabular , ci de informare!)
    Sa nu uite florile !
  • -14 (16 voturi)    
    chitantierul la vedere, baieti (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:39)

    Glad [utilizator]

    mai portocalelor, mar rasfirati baieti, si mare atentie, rezolvati deconturile pana duminica, ca dupa vor fi multi cei veniti cu chitantele si tare mi-e ca se cam inchide pungulita.
    • +4 (4 voturi)    
      menumorupt (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:10)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Glad

      deconturi? ma faci sa rad,ia de priveste pe strada si spune-mi ce vezi?crezi ca papagalii rosiatici se vantura degeaba?
    • +8 (10 voturi)    
      replica lui Glad (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:10)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Glad

      Gresesti! Dar fiecare judeca dupa propriile obiceiuri. Pentru informatia ta: nu-s nici pdl-ist, nici fan al lui Basescu, dar sunt un dusman convins al celor de teapa lui geoana (papagal), hrebe (sforar lipsit de scrupule), nastase (hot cu acte in regula), vanghelie (analfabetul arogant), iliescu (criminalul comunist), ponta (oportunistul lingau), patriciu, voiculescu, vantu, SRS, Chiriac (imbuibatii - unii fosti securisti si actuali turnatori - care-si inchipuie ca pot manipula pe oricine), dinescu, ursu, hurezeanu, CTP, nistorescu (vandutii din presa, si latraii la comanda!)etc...
      Acuma stii : Pentrca toata fauna asta sa fie eradicata, il votez pe Basescu!!
      • -3 (5 voturi)    
        Dr (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:20)

        Glad [utilizator] i-a raspuns lui Dr Marutza

        Stimate domnule Doctor,

        Cu aceeasi verva portretistica, va rog sa caracterizati pe scurt urmatoarele personaje:

        Berceanu, Videanu, Udrea, Ridzi, Cocos, Umbrarescu, Casuneanu, EBA.

        Multumesc.

        PS Nu sunt fan PSD, din contra, dar din pacate, Basescu in momentul e cel mai departe de ceea ce reprezinta normalitatea.
        • +3 (3 voturi)    
          per a contrario (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:09)

          nick [anonim] i-a raspuns lui Glad

          sa intelegem ca Geoana reprezinta normalitatea? Sau e cel mai aproape de ea ?
          Poate nu mai inteleg eu in ce consta normalitatea azi, asa ca te-as ruga sa ne ajuti cu niste argumente.
          Totusi, orice mi-ai spune, eu nu concep ca e normal ca o persoana care pretinde ca vrea sa fie Presedinte al Roamaniei, sa iasa in fata tuturor romanilor, intr-un moment de maxima importanta, si sa-mi spuna ca cea mai buna fapta pe care a facut-o in viata lui a fost sa nu-si dea soacra afara din casa.
          In orice alta tara civilizata cariera politica si publica a unui astfel de personaj se termina atunci, pe loc.
        • +3 (3 voturi)    
          lui Glad (2) (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:01)

          Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Glad

          Pentru a ajunge la normalitate (pe care ne-o dorim cu totii - sper!) e nevoie de curatenie (de ambele parti!) Dar, nu vi se pare ca toate gunoaiele s-au strans la cei enumerati de mine mai sus? Sigur ca si dvoastra aveti dreptate cu unii(!) din cei pe care-i numiti. Uscaturi sunt peste tot. Numai ca Basescu si nu Geoana poate face ceea ce trebuie! Daca nu sesizati diferenta dintre cei doi, atunci nu mai e nimic de facut, sorry! Ii agreati pe iliescu, vanghelie &co? Mie - si nu doar mie - mi se par oribili. Sa nu plecam de la vorba care zice: ai mei sunt mai frumosi, dar un pic de obiectivitate e necesar sa avem!. Daca am cultiva un libaj civilzat de comunicare intre noi, am putea ajunge la un rezultat benefic noua tuturora! Dar ura naste ura si asta ne distruge pe toti. Vedeti dvoastra? Politicienii vor supravietui acestor incrancenari, iar cai care vor avea de suferit suntem tot noi, aici e tragedia!
  • +15 (15 voturi)    
    deci dezbaterea (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:42)

    mircea09 [utilizator]

    e clar ca geoana arunca iar cu praf in ochi. cred ca i se atribuie de minune zicala aia "la razboi inapoi, la placinte inainte".
  • +14 (14 voturi)    
    chiar ca e prostanac (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:42)

    florin [anonim]

    cum sa votam fratilor un maimutoi, pardon un manechin cum ii spunea antonescu ???
    el nu stie sa vorbeasca, altii vorbesc in numele lui; la turul 1 a iesit si a citit de pe o hartie; la confruntare a citit o propozitie din Biblie tot de pe o hartie; asta nu stie sa tina minte nici 3 cuvinte.
    e manevrat 100%; pacat de el si mai pacat de tara asta ca nu ne putem pune bazele intr-un conducator sustinut de oameni destepti !
    • -11 (11 voturi)    
      chiar ca e mincinos (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:53)

      Glad [utilizator] i-a raspuns lui florin

      oare ce e mai naspa pentru restul, sa fii prostanac sau mincinos ?

      daca geoana e prostanac, te rog sa faci o caracterizare in 3 cuvinte - nu-ti cer puseuri de concentrare - ale duduiei EBA.
      • +1 (1 vot)    
        Mai draga (Luni, 30 noiembrie 2009, 23:13)

        maolina [utilizator] i-a raspuns lui Glad

        tu ii reprosezi lui EBA ca e cam pe calapodul lui Vanghelie?Pai Vanghelie e seful cel mare de la capitala.EBA e un biet europarlamentar la Bruxel, sau Strasburg sau naiba mai stie unde
  • -8 (12 voturi)    
    postacilor, mai luati o pauza (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:51)

    nu conteaza [anonim]

    nu veti avea pensie si nici viitor din acest job, puneti mana pe o carte, invatati o meserie, faceti ceva
    • +6 (6 voturi)    
      bine zis (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:21)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      de-abia astept 7dec, cand de pe forum vor disparea intoxicatorii salariati si vor ramane doar cei intoxicati sau autointoxicati politic.
      • -2 (2 voturi)    
        ?? (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:35)

        nick [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Tu ramai sau pleci ?
        • +1 (1 vot)    
          ! (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:19)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui nick

          raman, raman :)
    • 0 (0 voturi)    
      pai avem deja o meserie (Luni, 30 noiembrie 2009, 23:14)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      ca d-aia nu suntem postaci. Suntem doar cetateni
  • +12 (12 voturi)    
    2-3 ore,este barbar.Cine rabda atat? (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:51)

    Victor [anonim]

    Asa ceva se intampla numai in Ro.O dezbatere publica intre 2 candidati pe o durata de 2-3 ore,este inuman!
    Cred ca PSD(ptr.ca inteleg ca ei sunt cei care refuza alte debateri)merge pe o cale gresita!Nu cred ca lui Basescu ai vor ceda nervii,va fi obosit dupa 2-3 ore de tiganiada,ci cel slab dintre ei doi si anume Geoana va fi perdantul.
    Daca Turcascu va modera corect,echidistant si nu cu temele facute de altii si el numai ca sperietoare de ciori la pupitru,atunci Geoana va pierde!
    Geoana este un om slab caruia ai lipseste coerenta si stabilitatea continua
    .Dar asta nu inseamna ca Geoana va pierde si alegerile!Doresc enorm sa castige Basescu,dar la jocurile meschine din spatele cortinei,din zi in zi mai intortocheate si perfide,spun cu o oarecare tristete:Basecu va pierde.Nu va pierde cum se pierde intr-un joc corect,ci prin faulturi din "sistem"
    Ma intristeaza si cum un neamt romamizat se joaca cu soarta unei tari,cum alea iacta est numai ptr.interesul miliardarilori din spatele acestui complot.
    Cum ptr.acest om se vor schimba legile primarilori
    cu dreptul de intoarcere la postul lor,cum..cum...
    Concluzia:Johannis cunoaste jocul adevarat si dupa putine luni se intoarce la Sibiu prin poarta nou deschisa special ptr.el.Asa ceva nici in Rusia lui Putin nu se intampla!As dori sa ma insel,dar nu mai cred,ptr.ca nu mai este o lupta corecta,asa cum maj.din noi din Diaspora o cunoastem.
    Unde mergi Romanie??
    • +3 (3 voturi)    
      NOI (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:19)

      OSCAR [anonim] i-a raspuns lui Victor

      problema e ca ei suporta 2-3 ore si noi trebuie sa suportam mai apoi 5 ani.
      Foarte adevarat ca asa ceva nu se intampla nici in rusia insa romanica (da, cu r mic) e un caz particolar.
      Zicea cineva ca suntem o tara bananiera, ce bine ar fi, macar am exporta banane sau pretul pentru consum intren ar fi ceva mai mic.
      Ideea e ca oarecum ne meritam soarta.
      se duc la vot toti cei care habar n-au cine candideaza iar "intelectualii" stau indiferenti
    • 0 (2 voturi)    
      Da ! O mana criminala care ne calca in picioare ! (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:32)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Sper ca macar una dintre putinele
      televiziuni patriotice - OTV , PrimaTV , B1, N24,
      si ....hai s-a recunoastem totusi ....Realitatea Tv
      - care nu au incaput in mainile Mafiei Rele ci a celei Bune (Realitatea fiind fifty-fifty)
      să pozitioneze
      in partea de jos a ecranului
      un tabel cu doua rubrici:
      ”MOGULI” si ”GRIVCO”
      *
      In tabel sa se contorizeze in timp real
      fiecare utilizare de catre candidati a
      respectivelor cuvinte.
      Eventual sa existe si un sunt specific
      - ”plici !” la moguli si ”fâsss !” la Grivco -
      pentru a tine treaza
      atentia telespectatorilor.
      *
      Ma gandesc ca
      iesirea rusinoasa din politica si istorie
      a unuia dintre candidati
      va fi oarecum indulcita lunea viitoare
      printr-o binemeritata
      intrare a sa in Cartea recordurilor,
      la capitolul
      ”densitate - idei fixe si clisee gaunoase”.
    • +3 (3 voturi)    
      NOI CEI DIN DIASPORA AM FOST 5% LA VOT (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:48)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Desi e cert ca in diaspora sunt PESTE
      2 milioane de romani ,
      iau ca baza de calcul acest numar minim.
      Dintre ei ”au luat cu asalt” sectiile de votare
      mai putin de 100 000...asa spun cel putin
      tradatorii de la BEC.
      *
      Poate gresesc, dar cand 95% fac intr-un fel,
      ei sunt NORMALITATEA.
      Ailati 5% sunt opusul.
      *
      Pe 95% dintre romanii plecati in afara
      povestile cu comunisti si invazii rusesti
      ii lasa rece. Ca si pe vreo 45% dintre romanii
      care sunt in tara si care nu s-au dus la vot.
      *
      Pe mine ma intereseaza insa acum sa demontez acest cliseu cu romanii din diaspora care fac zid,
      fie si doar sentimental, in jurul lui Basescu.
      Ei iaca zidul lipseste in proportie de 95%.
      *
      Se poate interpreta si mai acid.
      *
      Asa cum se intampla su cu multi portocalii
      din tara , o mana dintre romanii plecati,
      vreo 5%....pentru ca totusi avem un popor dotat...95% fac fata....deci vreo 5% nu au reusit sa faca nici o branza nici pe acolo.
      *
      Asa incat trebuie sa dea si ei, sarmanii vina pe cineva: pe comunismul mort acu 20 de ani, pe Rusia care in mintea lor lenta tot URSS se numeste. ..voiam sa enumar si Securitatea dar vad ca saracul Victor a uitat sa o evoce explicit...bine hai sa zic si eu ca el ”sistemul”
      desi , dragule, sintagma e incompleta. Te rog sa conspectezi operele complete ale Reformatorului.
      • -1 (1 vot)    
        Pare a fi ceva nou. MIHAI ne lamureste. (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:26)

        drona [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

        MIHAI,personal, am avut pana acum o alta imagine in ce priveste percepeptia situatiei politice,economica si sociala,din tara de catre diaspora.La noi,s-a inteles ca diaspora este pro Basescu,cu ochii inchisi,cu bune si rele,mai mult cu rele decat bune si fara alternativa.Postarea ta este realista si corespunde unei majoritati care, nu a inteles cum dispora poate sa voteze (accepte),in masa, inca cinci ani de galceava distructiva si generata in exclusivitate de catre Domnul Traian Basescu.Romanii nu mai au putere si preocupare in a discerne intre normalitate si ofensiva doctrinei portocalii de o intesitate si lipsita de logica fara precedent.Documenteaza-te si explica-le ramanilor,care se regasesc,vremelnic,pe alte meleaguri ca exista alternativa reala,viabila pentru un exercitiu democratic.In final,nu iti ascnund ca mi-a trebuit o doza de curaj pentru a posta intro " mare portocalie" cu enunturi demne de "epoca" pierduta,deinitiv,in negura vremilor.Sa fii sanatos!
  • +13 (13 voturi)    
    basescu (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:53)

    mihai [anonim]

    Fiti cu ochii pe TV joi la 19.00 si veti vedea cum Basescu, adevaratul conducator il va nimici pe Geoana, prostanacul candidat care nu e in stare sa spuna 3 idei fara sa ii sufle cineva.
  • +13 (15 voturi)    
    Nu cred că va veni Geoană (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:53)

    Marius Delaepicentru [utilizator]

    Va fi pe stop.
  • +10 (12 voturi)    
    hai basescu (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:57)

    costin [anonim]

    Sa fie cat mai multe ore ca sa atingeti toate temele de dezbatere pentru ca Basescu e singurul care si-a facut temele de acasa.
  • -9 (13 voturi)    
    Prima data (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:58)

    PSM [anonim]

    Prima data, basescu ar trebui sa spele rusinea pe care a aruncat-o pe obrazul Romaniei.
    Nu am ce asculta din ceea ce spune basescu, FAPTELE vorbesc in locul sau
    • +8 (8 voturi)    
      PSM sau PSD?! (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:14)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui PSM

      Care rusine?!
      Crezi ca in tara asta exista rusine mai mare decat aceea de a fi pesedist, comunist, las, manipulator, criminal, agramat...?
      Mai pune tu si obtii definitia pesedistului!

      Ia gandeste/te putin, fara sa dai drumul la televizor!
    • +6 (6 voturi)    
      ? (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:36)

      alex [anonim] i-a raspuns lui PSM

      esti ipocrit...

      Asa sa tot ai rusine:
      - sa castigi portofoliul de Comisar European pe Agricutura;
      - sa castigi procesul pe platoul continental aferent Insulei Serpilor;
      - procurorul general si reforma pe justitie sa fie laudata de institutiile europene (inaintea lui Basescu erau cateva stegulete foarte rosii pe justitie, mai rosii decat culoarea PSDului);
      - sa organizezi cu amre succes summitul NATO la Bucuresti, si sa te intretii excelent cu cei mai influenti presedinti de stat;
      - ex-ministrul de justitie pe care Basescu l-a girat (ref. Monica Macovei) sa fie intens laudata la Bruxelles, si sa devina expert in probleme de justitie in alta tara, dar la noi sa fie improscata cu noroi de partidul lui Geoana si cel al lui Crin Antonescu;
      - sa influenteze decizia de trasare a noului gazoduct Nabucco in detrimentul SouthStream, cu influente benefice pentru tara noastra.
      - sa se poata lauda cu faptul ca nicio privatizare dubioasa nu s-a derulat pe durata mandatului sau


      Si exemplele pot continua mai PSM (sau SPM, conoscatoarele stiu ce inseamna)
      Vezi, de aia consider ca esti ipocrit...
  • +7 (7 voturi)    
    basescu (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:02)

    marcel [anonim]

    Hai Basescu, hai dreptatea! Basescu este singura solutie buna pentru viiitorul Romaniei, el poate sa ne scoata din criza, el poate sa indrepte neregulile din toate domeniile, el poate sa starpeasca mafiotii si securistii.
  • +8 (8 voturi)    
    hai base (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:03)

    victor [anonim]

    Doar Basescu poate sa faca lumina in ceata din politica romaneasca actuala si sa inlature toate canaliile care vor numai binele lor si raul altora.
  • +5 (7 voturi)    
    intilnire (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:03)

    maria [anonim]

    sa speram ca joi ..nu va ramine pe la vreo
    intersectie!( ca in 2004!)
    D-l" CRED CU TARIE" nu a preluat de la OBAMA
    cel mai important atu(care era pe caseta!) si care i-a
    adus succesul-DEZBATEREA DIRECTA!(3!)
  • +8 (8 voturi)    
    hai dreptatea (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:03)

    dan [anonim]

    Joi, Basescu o sa arate ca este cel mai bun dintre candidati si ca este ceea ce Romania are nevoie in momentul asta. Hai Basescu, votati Basescu.
  • +7 (7 voturi)    
    basescu (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:04)

    coco [anonim]

    Incredibil, Geoana a acceptat pana la urma sa isi faca aparitia la o confruntare. Sunt fericit pentru ca acum Basescu poate sa il faca praf pe Geoana in orice discutie pe care ar avea-o.
  • +5 (7 voturi)    
    Intrebare (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:04)

    Ciobanu [anonim]

    Se stie ca de fapt Mircea Geoana a fost inginer cu diploma de jurist, ca sa poata merge in strainatate.
    Asa ca am pentru el o intrebare care contine un mic calcul. Daca Romania e o tara de 2 lei (cine o fi spus asta?) si in ea traiesc 80 milioane de romani (!), cat valoreaza un roman pentru Mircea Geoana?
  • +10 (12 voturi)    
    are timp geoana (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:05)

    dum_i [utilizator]

    e bine, are timp pana joi sa invete poeziile. Ma intreb ce pilde din sfinti ne mai spune.

    Cum care sfinti? aia,:

    1. voiculescu - dosare penale.
    2. vantu - fni
    3. prietenu-caseta patriciu aka fur petromidia cu 50 mil euro, o vand pe 2 mld si ma plang ca am dosare penale
    4. mazare - dosare penale. dau covrigi la votaci. constanta e a mea
    5. nastase - ce tupeu pe justitie, sa ma ancheteze pe MINE? Lasa, ca am 300 de prieteni in parlament, nu ma lasa ei la nevoie
    6.vanghelie - sectorul -bucurestiul - tara
    7.hrebenciuc - cine? eu? nu domne, n-am vorbit cu nimeni.
    8.nemirschi - ei si ce daca am dat un tun de 500.000 de euro, oricum televiziunile sunt ale baietilor mei.
    8.nicusor constantinescu - tot ce e in constanta e pentru ca vreau eu. dosare penale? lasa, le rezolva baietii.
    9.oprisan - vrancea e a mea
    10.iliescu - tata lor (iar aici ma abtin sa le zic pe toate)
    11.dragnea - teleorman imi va purta numele
    12. ponta - baiat de baiat ce mai. ochelarist rosu
    13.hayssam - membru psd, afacerist psd, terorist psd.
    14.bercea mondialu - membru psd.
    15.crinache - profesor de istorie comunista.alte realizari : a vandut iarasi pnl mafiei comuniste.
    16.organ : alt ilustru nimeni. a dat beat fiind peste o fata. s-a musamalizat
    17.olteanu-spaima-bnr
    18.cristian david - loganul de 75.000 de euro+ vanzarea reg comertului
    19. remes - mita
    20. chiuariu - pus ministru pentru a-s demite procurorul care il ancheta in afacerea loto
    21. adominitei - realizari notabile : a bramburit educatia. a mers la nunta lui cu elicopterul ministerului.

    La si alti sfintisori, mai intra si:

    tonomaci : ciutaci, badisti, gazi, gusi, sandri, ciuvici, nistoresti, srsisti, corupti si santajisti.

    De ce s-a ajuns la asta? Pentru ca la revolutie s-a murit ca unii sa isi instaureze o noua dictatura. Dictatura oligarhica.
  • +7 (7 voturi)    
    Vine soacra (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:08)

    Dragos [anonim]

    Am inteles ca Geoana vine cu soacra sa il ciufuleasca bine pe Base de data asta
  • -6 (6 voturi)    
    cum e peticul asa e si sacul (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:10)

    bogdan [anonim]

    Nu ne surprinde ca cei care fac astfel de comentarii sunt de partea lui Basescu. Din fericire nu sunt prea multi si asta e bine.
  • -4 (6 voturi)    
    Confruntare??Iar??? (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:10)

    LION KING [anonim]

    Fara voia mea analizez informatiile primite cu aceasta ocazie si ma trezesc intrebandu-ma:Confruntare iar?Ce oare mai are de spus un basescu violent si partinitor care a avut 5 ani sa spuna ceva coerent si nu a facut decat sa numeasca in pozitii cheie tot felul de bagaboante si privitoare de sub birou care sa vorbeasca in locul lui.Poate-mi da un cap in gura,mai bine tac.
    Despre Geoana,nu pot spune ca Iliescu a avut mare dreptate cand la numit asa cum l-a numit.DECI?CE pot sa-mi spuna ei?FELICITARI celor care nu mai reactioneaza la asa ceva,la pacalelile lui basescu si la promisiunile desarte ale lui Geoana.
  • +9 (9 voturi)    
    DESPRE LINISTE SI ALTE INTAMPLARI! (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:11)

    GAVRILACHE [anonim]

    Intuitia remarcabila a dlui Iliescu, cel cu linistea, ne bantuie de 20 de ani! In liniste s-a adoptat o constitutie proasta, in liniste s-a devalizat economia romaneasca, in liniste orice lucru bun, orice initiativa au cazut in derizoriu! Oricand o tema majora s-a lansat in politica, reactia a fost : liniste! Baltim de 20 de ani intr-o confuzie totala, nu mai avem valori, idealuri (in afara banilor si a fetelor cu picioare lungi), sperante! Cand ne hotaram sa trecem la uninominal, iese o camila cu cocoasa pe burta, cand condamnam comunismul, ne hlizim odata cu Vadim si Iliescu, cand vrem libertatea presei, aflam ca presa ne manipuleaza dupa cum ii canta cucu! Vorbim de justitie si hop!, rasare tanti Barbulescu cu secera si ciocanu' infipte-n coc! Dle viitor presedinte, lasa, dom'le, linistea si treci la lupta, schimba constitutia, forteaza institutiile statului sa se modernizeze, lupta-te pentru reforme, da-le la cap (sa le sune linistea in creier!)! Decat sa mai stau cinci ani cu fundu-n balta, mai bine dau la peste-n cada si suflu si-n iaurt, ca poate deschide ochii!
  • +9 (9 voturi)    
    dezbatere geoana vs basescu (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:11)

    tibi1946 [anonim]

    sper ca d-ul Geoana sa se fi informat in legatura ; ca Romania are :22milioane de romani.si nu 80 de mil.
  • +7 (7 voturi)    
    fricosul (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:13)

    maverick [anonim]

    macar sa-l trimita pe Crin, ca tot sunt de nedespartit !!!! la televiuziuni PSD-istii ai trimit pe PNL-isti, de parca PNL ar fi in campaine!!! ce coalitie mizerabila si fricoasa!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    robert turcescu (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:15)

    tulipa [utilizator]

    il vad pe Turcescu la irealitatea tv. jubileaza. nu cred ca este un moderator impartial. nu se putea gasi un moderator impartial??? mare, mare atentie! sa nu fie o apa de ploaie, exact ca si dumitrescu care la inceputul emisiunii pe care o stim cu totii era smerit - il chiar peria chiar - cu presedintele Basescu, ca dupa cateva minute sa scoata filmuletul ala trucat!
    • +1 (1 vot)    
      Turcescu (Luni, 30 noiembrie 2009, 23:18)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui tulipa

      o sa-i trimita intrebarile lui Geoana ca sa poata exersa raspunsurile in oglinda. Sigur o sa faca asta.
  • +7 (7 voturi)    
    O INTREBARE PENTRU BASESCU SI GEOANA (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:20)

    UN ALLEGATORR [anonim]

    O intrebare pentru d-nii Basescu si Geoana
    Daca, in cazul in care vor fi alesi, vor da curs propunerii CSM de numire a Lidiei Barbulescu in functia de presedinte al ICCJ, tinand seama de:
    -activitatea desfasurata de Lidia Barbulescu in calitate de membru CSM, de la infiintarea acestei institutii si pana in prezent, pentru reformarea justitiei romane si pentru eliminarea din sistem a magistratilor care nu fac cinste acestei profesii (activitate care potrivit lui IL Caragiale am putea spune ca ,,a fost sublima....")
    -activitatea desfasurata de Lidia Barbulescu in calitate de presedinte al CSM, pentru reformarea justitiei romane si pentru eliminarea din sistem a magistratilor care nu fac cinste acestei profesii (activitate care potrivit lui IL Caragiale am putea spune ca ,,a fost sublima....")
    -activitatea desfasurata de Lidia Barbulescu in calitate de vicepresedinte al ICCJ, pentru reformarea justitiei romane si pentru eliminarea din sistem a magistratilor care nu fac cinste acestei profesii (activitate care potrivit lui IL Caragiale am putea spune ca ,,a fost sublima....")
    -unele solutii nelegale si netemeinice pe care le-a pronuntat in calitate de presedinte al unor complete de 9 judecatori ale ICCJ ( a se vedea de ex. Deciziile nr.55, nr.63 si nr.152 din 2005)
    Doresc sa subliniez faptul ca in cazul magistratilor romani nu se poate tine seama( desi ar trebui!) de prezumtia de nevinovatie deoarece acestia nu raspund de solutiile nelegale si netemeinice pe care le pronunta (aceasta neraspundere fiind si CAUZA PRINCIPALA pentru care JUSTITIA ROMANA este in mare parte CORUPTA, a auzit cineva de vreun magistrat care sa raspunda pentru sutele de procese pe care Romania le-a pierdut la CEDO si pentru zecile de milioane de euro pe care Romania, adica romanii, trebuie sa le plateasca ca despagubiri), Plangerile (disciplinare, penale si civile) facute impotriva magistratilor judecandu-se conform proverbului ,, corb la corb nu-si scoate ochii!"
    -acuzatiile aduse de fostul
  • +6 (6 voturi)    
    Apropo de obrazul Romaniei (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:23)

    onest [anonim]

    Ar fi o blasfemie sa ne intoarcem, dupa ce au murit in decembrie 1989, atatia oameni, la Iliescu si regimul lui de "liniste", in care toti cei pe care-i stie o tara intreaga, au "lucrat" cu spor la imbogatirea lor si la saracirea celor multi, care au muncit cinstit. Pentru a va reaminti unele episoade, uitati-va aici: http://www.romaniantipsd.ro iar pentru a-l cunoaste mai bine pe "prezidentiabilul" Geoana, uitati-va aici: http://www.mirceageoana.tv . Si dati mai departe!
  • +5 (5 voturi)    
    Mobilizarea!!! (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:35)

    Nadia [anonim]

    "Potrivit unor surse din PDL, în primul sondaj de după turul întâi, Băsescu ar avea 50,1%, la limită cu Geoană - 49,9%." !!!!!!!!
    Nu se poate asa ceva, e momentul sa ne mobilizam, sa mergem la vot si sa nu mai lasam pe altii sa aleaga pt noi!! Basescu trebuie sa castige un alt mandat!

    ( http://www.basarabeni.ro/stiri/alegeri-2009/primul-sondaj-basescu-501-geoana-499-867/ )
    • -5 (5 voturi)    
      Care sondaj ? (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:38)

      VARF [anonim] i-a raspuns lui Nadia

      Care sondaj ?
      Sondajul este cumva cel realizat imediat dupa difuzarea filmului cu presedintele - bataus?
      Ma faci sa rad; cred ca nici nu poti sa-ti imaginezi cam care a fost procentul lui basescu.
      Basescu NU mai are cum, Nu mai poate si NU mai prezinta respect.
      Batausul NU poate fi Presedintele Romaniei.
  • +4 (4 voturi)    
    alegerea finala (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:35)

    nico [anonim]

    De o parte sunt cei care ne-au facut viata cosmar atatia ani, conducerea PSD (morti, mineri, capitalismul de i-l avem acum, Bancorex, Petrom, Sidex, CFR, ...), la care s-au aliat la profit conducerea PNL (Sterling), UDMR (padurile din CV si HA), plus o serie de micuti, fripturisti (Pambuccian, Cernea, tatari, unii din rromi, ..), de alta i-l avem pe Base (figuri gen Maradona, cu harpon pt rechini) cu PDL (borduri) si de alta noi alegatorii. Ce alegem ? E greu. Vrem linistea in care primii sa fure si ce mai e ca pana in 2004, sa ne calce cu jipanele si bogatia lor, sa ne faca viata calvar, ok, stim pe cine. Vrem iad intre primii doi, cu ceva avantaje pentru noi, pt ca si unul si altul tb sa pluseze ca sa se tina in sah (deh, in democratie reformele clasei conducatoare nu se fac usor, nu se renunta de buna-voie usor la privilegii si belfereala), alegem al doilea. Alegerea e cadoul de Sf. Nicolae pentru unii (primii) sau altii (ultimii). Eu unul prefer scandal intre primii doi, dar sa se mai faca progrese si ceva mai repede (pt ca din pacate fara sa fie cineva sa le bage aia in coaste la parlamentari, de care depind toate legile, deci viata nostra sociala si economica, nu se poate).
  • -5 (5 voturi)    
    hai baietii ! (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:52)

    Glad [utilizator]

    hai baietii ! scrieti orice, numai scrieti !

    disperarea e mare, nodul din gat de asemenea.

    hai berceanu, hai umbrarescu, hai paunescu (asta nu e mogul ?), hai cocos, hai ridzi ! hai EBA, hai casuneanu, hai Udrea !

    asta e normalitatea !

    hai partidul care nu are nici o idee critica la adresa Marelui Conducator !
  • +4 (4 voturi)    
    PENTRU TOATE AGENTIILE DE STIRI (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:52)

    ANTIVANTULUIFELIX [anonim]

    zilnic vom protesta impotriva manipularii fluturam batista alba in fata realitatii tv si antenei 3 pentru cei care nu pot veni puneti in geam esarfa alba transmite mesajul mai departe
    • 0 (2 voturi)    
      dar Maggi ce are ? (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:58)

      Glad [utilizator] i-a raspuns lui ANTIVANTULUIFELIX

      Nu mai bine puneti direct inimioarele Maggi ?
  • -3 (3 voturi)    
    Si uitasem (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:53)

    Glad [utilizator]

    Hai impozitul forfetar, adevarata strategie a PDL-ul anticriza !!!
  • -6 (6 voturi)    
    RUSINEA DE BASESCU (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:55)

    VARF [anonim]

    rusinea de basescu, cum poate cere o dezbatere, un dialog; dupa ce a avut acel atac miselesc cand s-a referit la fosta sotie a lui crin ?
    cum mai poate sa aibe pretentia de a mai vorbi in public , dupa ce a lovit un copil, dupa ce a dat capete in gura ?
    eu nu as accepta sa mai aud ceea ce vrea sa spuna un bataus.
    • +3 (3 voturi)    
      . (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:25)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui VARF

      atunci stai si asculta la gura lu' Iliescovici si uita-te dup-aia la imaginile cu mortii de la mineriade, ok?
    • +3 (3 voturi)    
      pai ar trebui sa citesti asta (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:44)

      mar [anonim] i-a raspuns lui VARF

      http://www.tolo.ro/2009/11/30/le-cer-scuze-celor-22-de-milioane-de-romani/

      "După cinci ani de mandat, dumneavoastră cui îi solicitaţi iertarea?
      - (Surîde şi se ridică). Am o listă lungă. Nu mă puneţi să vă dau nume.
      - Cît de lungă e lista?
      - 22 de milioane de români sînt pe listă. Le cer iertare celor 22 de milioane de români" Sursa - tolo.ro
      Un interviu cu intrebari dure si raspunsuri adevarate, de om puternic care are puterea sa recunoasca greselile!!!
      Un adevarat Presedinte de care Romania are nevoie.
    • 0 (0 voturi)    
      sa intelegem ca de frica (Luni, 30 noiembrie 2009, 23:21)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui VARF

      unui pumn in falca nu vine Geoana la dezbatere?
  • +3 (3 voturi)    
    Vai & amar ... (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:10)

    never mind [anonim]

    "insa Victor Ponta, purtatorul de cuvant al lui Mircea Geoana, a declarat ca social-democratii nu doresc decat o dezbatere."

    ...dar in 12 nioembrie, tov. Geoana se batea cu pumnii-n piept : "relansez oferta pentru dezbateri publice in trei mari centre universitare din tara: prima poate fi la ASE, in Bucuresti, pe teme economice, una la Universitatea Babes Bolyai din Cluj, pe teme privind siguranta nationala, si una la Universitatea Alexandru Ioan Cuza, din Iasi, pe teme sociale"

    ... deci acum 2 saptamani Geoana voia nu una, ci trei confruntari, iar azi o suceste cu 180 grade si vrea una singura, si pe aia o tot taraganeaza si trage de timp ... dar de unde atata consecventa la voi, tovarasi din gasca lui Iliescu ? ...

    ... iar pretextul cu agenda electoala atat de incarcata a lui Geoana , incat nu ii permite sa se prezinte azi la o confruntare in direct la TV cu Basescu e apa de ploaie... jalnica si penibila scuza ... ce e mai important pentru un candidat la Presedentie, sa te vada cateva milioane de oameni la TV sau sa te vada cateva sute / mii de oameni adunati la un miting ?
  • +5 (5 voturi)    
    bravo Geoana, se vede ca a invatat la instorie. (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:25)

    cipri_ [utilizator]

    Geoana a invatat din istorie,
    A vazut ce-a patit acum 5 ani Nastase la confruntarile directe, si stie foarte bine ca trebuie sa evite cu orice pret.

    Strategie buna au, sa faca dezbatere de 3 ori, asa ca sa nu se uite cat mai multi de la inceput pana la capat.
    In plus cred ca ei mizeaza ca basescu in cele 3 ore va obosi. Sincer 3 ore e mult si sa stai comod in fotofliu si sa asculti, dar sa stai in picioare si sa incerci sa ataci contracandidatul.

    Sincer chiar ar fi nasol sa iasa presedinte un las, unul caruia ii este frica sa discute unu la unu, si care e sustinut de tot felu de persoane dubioase cu tot felu de interese.

    Imi place si de sustinerea din partea a TVR pentru Geoana. Aproape ca ai putea avea impresia ca nu suntem in campanie electorala.

    S-au unit toti sa-l puna pe geoana presedinte. Ma mir si eu cum te e chiar atat de indragit Geoana asta de toti.
  • +3 (3 voturi)    
    basescu (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:26)

    ducu [anonim]

    Ne vedem la tv joi ca sa darmam PSD-ul si apoi duminica seara sa sarbatorim victoria impotriva regimului rosu. hai basescu!
    • +1 (1 vot)    
      hahahahah ! (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:55)

      Glad [utilizator] i-a raspuns lui ducu

      Ducule, ai zis-o !

      Nu stiu cum ti-a iesit, dar ai mare dreptate !


      Cu o singura rectificare: regimul nu e rosu ! De 5 ani are alta culoare, poate n-ai observat. Sigur ca Basescu comunica de parca ar fi in opozitie, dar din pacate pentru el - si pentru noi - e la putere.

      Oricum, felicitari, ai zis-o !
  • -3 (3 voturi)    
    Interzis Copiilor (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:15)

    Mame de copii [anonim]

    Batausii ar trebui sa se exprime pe Ringul de Box, Batai de strada, Gasti, etc.
    Dezbatere ? Sa nu-si uite sortul de box.
    Avertizment: Dezbaterea in care apare basescu este interzisa copiilor.
    Este o dezbatere in care pot aparea datorita lui BOXescu elemente de violenta dar si de greata.
  • +1 (1 vot)    
    abia astept :)) (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:26)

    danna [anonim]

    Cam devreme la ora 19..ca ar fi multe de spus iar la acea ora CNA-ul va sta cu ochii pe ei. Fii tare Base si adu-i aminte ca am trecut de acea perioada proasta din viata noastra, acea a comunismului. Te vom sustine si sper in sarbatori fericite si linistite...
  • 0 (0 voturi)    
    G vs B (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:34)

    monica L [anonim]

    Doamne fereste sa fie trei intilniri! Si una e prea mult. Tot ce aveau de spus in campanie au spus. La ce bun sa ne prierdem timpul cu un prostanac vs un bataus, un indezirabil vs un inacceptabil, un puiut de securist vs un securist camuflat.
  • +1 (1 vot)    
    comunicate succesive ponta (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:36)

    ampersand [anonim]

    Sambata:
    - Dezbaterea nu se va tine duminica, ci miercuri
    Luni:
    - Dezbaterea nu se va tine miercuri, ci joi
    Joi:
    - Dezbaterea s-a tinut sambata.
    • +1 (1 vot)    
      Nu degeaba i se spune (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:09)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      micul Titulescu
  • +1 (1 vot)    
    biletelu' de soacra via nevasta (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:26)

    Garda de Fier Vechi [utilizator]

    E clar de ce nu sunt 3 dezbateri. Voi chiar sunteti rai, o puneti pe wonderbaba sa scrie biletele pt 3x3=9ore de bajbaieli a scumpului ginere??? Vreti sa o dea afara?!;)
  • 0 (0 voturi)    
    Test politic (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:39)

    Nadia [anonim]

    Pt cei nehotarati, dar si pt cei care s-au decis deja, incercati testul de aici: www.busolapolitica.ro

    Rezultatul va va spune cu care candidat va potriviti cel mai bine, lasand sentimentele si alte distractii din presa la o parte.

    Evident, ignorati ceilalti candidati din test, si vedeti doar intre Base si Geoana.
  • -1 (1 vot)    
    lae chioru (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:19)

    florica [anonim]

    Chioru asta e om de dezbateri!Chiar asa a ajuns Romania!!!!Moartea politica a tiranului este aproape.
  • +1 (1 vot)    
    infruntarea (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:56)

    cristina_d [anonim]

    domnul geoana va trebui sa se pregateasca ...sa ii faca temele altcineva ca el nu este in stare sa se descurce singur!
  • 0 (0 voturi)    
    Intilnire programata (Luni, 30 noiembrie 2009, 21:21)

    Arhire Overdos [anonim]

    Din pacate, cred ca domnul Basescu nu va iesi foarte bine din aceasta intilnire.
    Desi partidul care il ajuta incearca sa obtina voturi iata ca din pacate nimeni nu vrea sa-i ajute.
    Daca se ia in calcul primul tur si citi au promis ca o sa-l ajute in speranta unui os, o sa vedeti ca domnul Geoana parca are mai multe voturi. Mult mai multe.
    Acest calcul simplu daca a putut fi facut de mine, de noi toti, cu siguranta ca afost facut si de specilaistii angajati de domnul Geoana.
    Si atunci de ce sa riste sa aibe mai multe intilniri du domnul Basescu si sa se faca poate de ris?
    Nu stiu daca ati observat dar in ultimele zile nici nu-l mai ataca direct pe domnul Basescu. Vorbeste doar despre ce va face ce trebuie schimbat despre programe etc.
    A lasat oul fierbinte in mina lui Basescu.
    Care din pacate este singur si izolat. Si care isi doreste sa aiba mai multe intilniri cu Geoana ca sa-l poate ataca si discredita, fiindca Geoana nu poate fi spontan si rapid in gindire. Dar nu va avea aceste intilniri. Doar una fiindca Geoana va veni la intilnire dar va refuza, pe cit va putea, sa intre in jocul lui Basescu.
    Imi pare foarte rau dar cred ca Basescu a pierdut.
    Si opinia mea este ca a pierdut ca fraierul din momentul in care l-a revocat pe Nica.
    Putea sa mai astepte o luna sa treaca alegerile.
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai inteles (Miercuri, 2 decembrie 2009, 10:09)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Arhire Overdos

      Caderea guvernului face parte din campania electorala a comunistilor. Nica a fost o provocare. Daca nu functiona, urma alta, pana la urma guvernul cadea indiferent de reactia lui Basescu. Tu nu vezi ca de 5 ani ei fac scandal si tot ei tipa "liniste!"? Au acaparat mass media si manipuleaza grosolan opinia publica, dar Basescu e dictator. Acum au creat o criza lasand tara fara guvern, apoi au vandut ideea ca numai ei pot scoate tara din criza cu proiectul lui peste prajit (o gogoasa umflata si goala pe dinauntru). Au creat un "front laaaarg", ideea lui Iliescu, promitand cate o bucatica de ciolan tuturor formatiunilor politice mici si mari (de l-au facut sa saliveze si pe umflatul si preasatulul ciuhandu).
      Marele merit al lui Basescu in acest mandat este ca a scos la lumina tot acest puroi comunist. Mai departe va trebui sa decidem noi daca vrem sa-l inghitim sau nu.
  • +1 (1 vot)    
    la fel ca acum 5 ani (Luni, 30 noiembrie 2009, 21:25)

    romik [anonim]

    ramane blocat in intersectie si nu poate sa ajunga la confruntare........
  • 0 (0 voturi)    
    sa-ti iei mogulii dupa tine Geoana! (Marţi, 1 decembrie 2009, 19:32)

    Alfred [anonim]

    Lasule de lui pui iliescian, crezi ca ne vinzi gogosi ca maresti tu pensiile?cu populismele astea nu o sa castigi alegerile.Esti un santajist ca si iliescu tatucul, porcul ala e in spatele tau, ala de ne-a adus in sapa de lemn timp de 14 ani.Comunistul ala ,sa nu aiba liniste pana nu va spune adevarul despre revolutie, cine a tras in noi dupa 22!
  • 0 (0 voturi)    
    FOARTE IMPORTANT (Miercuri, 2 decembrie 2009, 9:54)

    goe [anonim]

    Stafful de campanie al lui Basescu sa ceara urmatorul lucru: Geoana sa fie controlat in urechi de casti! Vorbesc serios, asta e in stare sa "copieze" la confruntare! Vreau sa fie pe bune ca sa fie mai distractiv!
    Sau poate ca o idee si mai buna ar fi ca STS-ul sa bruieze frecventele radio (ca la examenul de rezidentiat), astfel incat prostanacul sa aiba o mare surpriza odata ajuns fata in fata cu "dictatorul". Cred ca o sa mimeze un leshin si o sa spuna a doua zi ca Basescu i-a scazut pulsul de la distanta! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana Presedinte !!!!!! (Miercuri, 2 decembrie 2009, 14:17)

    Ony [anonim]

    ce sageti sa scoata Base????niki makr n s compara q Geoana...niki k om..niki k studii sau cultura generala...e clar...o s fie totul ROSHU...incepand din 6 decembrie...vom fi rosii....la Brasov votam Mircea Geoana !!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    20 de ani de la asa zisa rovolutie (Joi, 3 decembrie 2009, 10:02)

    licean revolutionar [anonim]

    A u trecut 20 de ani de la asa zisa revolutie, de fapt o lovitura de stat data fosti securisti si nomenclaturisti, de kgb-isti , de cei care l-au tradat pe Ceausescu, pacat ca au murit oameni in 1989 , au murind sperind intr-o viata mai buna!!Dupa 20 de ani aceiasi conduc Romania, aceiasi care au subminat economia nationala, distrugind tot ce se putea si umplindu-si buzunarele , in timp ce poporul traieste la o limita a subzistentei!!Acestia au inventat o democratie originala si un capitalism original!! Vor mai trece inca 20 de ani pina cind aceste excremente securisto-comuniste vor disparea definitiv!!