VIDEO Conducerea PNL a decis in unanimitate sustinerea lui Mircea Geoana in turul al doilea, UDMR a semnat un acord de colaborare cu PNL

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:10 Actualitate | Politic


Geoana si Antonescu
Foto: HotNews.ro
Membrii Biroului Politic Central al PNL au decis, marti, in unanimitate, sustinerea lui Mircea Geoana in turul al doilea al alegerilor prezidentiale, a anuntat Crin Antonescu. "PNL, constatand criza economica, politica si morala adusa de Traian Basescu si Guvernul sau, a hotarat crearea unei majoritati pentru sustinerea lui Klaus Johannis ca premier", a declarat Crin Antonescu.

Liderul liberal a mai anuntat ca acordul politic cu PSD va fi semnat zilele urmatoare, iar Ludovic Orban, prim-vicepresedinte PNL, si Relu Fenechiu, vicepresedinte al partidului, vor face parte din echipa de negociatori.


La randul sau, UDMR a semnat, marti, un acord de colaborare politica cu PNL."In acest moment, se contureaza o colaborare mai stransa cu PNL, iar pentru noi este foarte importanta propunerea lui Klaus Johannis pentru functia de premier", a declarat Marko Bela.

<

Liderul PNL, Crin Antonescu, anuntase, inca de luni, inaintea intalnirii cu membrii conducerii partidului, ca exclude orice colaborare cu Traian Basescu, atata timp cat el este presedintele liberalilor. Si fostul lider liberal, Calin Popescu Tariceanu, a declarat, luni, ca o colaborare intre PNL si PDL este putin probabila, din cauza experientei "proaste" din trecut.

Crin Antonescu a explicat, luni, ca un eventual sprijin al liberalilor pentru Mircea Geoana nu se va negocia in baza impartirii unor posturi, ci a punerii la punct a detaliilor, in masura in care este posibil, a unui "proiect Johannis". El a adaugat ca nu isi va "pune obrazul" decat pentru o varianta care sa ii reprezinte electoratul, subliniind ca singura sa miza, in acest moment, este sa gaseasca o solutie de guvernare pe placul celor care au iesit la urne.

La randul sau, Mircea Geoana i-a raspuns ca social-democratii ar fi de acord sa il sustina pe Klaus Johannis, aducand in discutie chiar propunerea catre Crin Antonescu si PNL de incheiere a unui acord politic pentru constituirea unei majoritati parlamentare dupa 6 decembrie, care sa instaleze un Guvern condus de primarul Sibiului.

In interiorul PNL insa, decizia privind acordarea sprijinului parea, luni, sa trezeasca unele nemultumiri, potrivit NewsIn. Seful de campanie al PNL Iasi, Valerian Salavastru, un apropiat al vicepresedintelui liberal Relu Fenechiu, a propus, intr-o scrisoare deschisa adresata liberalilor din tara, un parteneriat cu Traian Basescu, subliniind ca actualul presedinte al Romaniei trebuie sa numeasca un premier liberal.

In plus, vicepresedintele PNL Romeo Stavarache a declarat, luni seara, la Realitatea Tv, ca nu s-a luat inca o decizie in partid ca PNL sa nu ii dea voturile lui Traian Basescu. El a interpretat declaratia liderului PNL Crin Antonescu ca pe un "anunt personal".


Citeste mai multe despre   



















13532 vizualizari

  • +55 (111 voturi)    
    UDMR... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:12)

    Dan.m [utilizator]

    Degeaba , PNL o sa voteze PDL . Fara nicio indoiala.
    Hai base !
    • -11 (101 voturi)    
      vrabia malai viseaza (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:20)

      liberaloidul [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      :))))))))))))))))))
      • +35 (47 voturi)    
        UDMR la pachet (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:42)

        showerpower [anonim] i-a raspuns lui liberaloidul

        Da' de ce e nevoie si de UDMR?
        • +22 (30 voturi)    
          UDMR e curca proasta (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:12)

          je [anonim] i-a raspuns lui showerpower

          Ei nu isi dau seama ca sunt in urma carutei.
          Doar nu crezi ca o sa-i ia PSD-ul in guvern si sa-si piarda din fotolii.
          • -5 (9 voturi)    
            pt Dan.m, a post primul sa manipuleze (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:20)

            qwerty [anonim] i-a raspuns lui je

            Toata campania lui Crin a fost impotriva lui basescu, si cum a declarat si ieri pe 23.11 este in continuare impotriva PDL-basescu.
            Nu mai incercati voi pedelei sa manipulati, ca nu aveti de unde sa luati voturi si acum incercati sa dezbinati electoratul PNL sa voteze cu basescu. Cei care l-au votat pe Crin stiu ce sa alega, sunt destepti. Nu va lasati manipulati de basescu!
            Electoratul PNL are 2 variante: ori voteaza pentru iohanis, conform pozitiei oficial PNL, ori nu voteaza cu nimeni daca nu cred in aceasta alianta.
            pentru cei de la PDL, le reamintesc: PDL+PSD=FSN!!! (comunistii lui basescu + comunistii lui iliescu).
            • +2 (10 voturi)    
              Mai desteptule... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 19:10)

              Lorelei [anonim] i-a raspuns lui qwerty

              Daca PDL+PSD=FSN!!! (comunistii lui basescu + comunistii lui iliescu) atunci PNL ce este...nu tot comunist doar s-a aliat cu PSD adica Nastase, Iliescu si marele Vanghelie...ma lasi cu concluziile tale...
            • +5 (7 voturi)    
              Daca Crin era curat ca un crin... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 19:12)

              Lorelei [anonim] i-a raspuns lui qwerty

              ...alegea varianta sa nu voteze cu nimeni asa cam a fost cu fundul in doua luntre...
          • -5 (7 voturi)    
            PDL+PSD=FSN! (comunistii) (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:42)

            qwerty [anonim] i-a raspuns lui je

            Pentru Dan.m.
            Interesat rau sa posteze primul manipularea baselilor. Ce mafie!

            Toata campania lui Crin a fost impotriva lui basescu, si cum a declarat si ieri pe 23.11 este in continuare impotriva PDL-basescu.
            Nu mai incercati voi pedelei sa manipulati, ca nu aveti de unde sa luati voturi si acum incercati sa dezbinati electoratul PNL sa voteze cu basescu. Cei care l-au votat pe Crin stiu ce sa alega, sunt destepti. Nu va lasati manipulati de basescu!
            Electoratul PNL are 2 variante: ori voteaza pentru iohanis, conform pozitiei oficial PNL, ori nu voteaza cu nimeni daca nu cred in aceasta alianta.
            pentru cei de la PDL, le reamintesc: PDL+PSD=FSN!!! (comunistii lui basescu + comunistii lui iliescu).
            • +3 (3 voturi)    
              Sugerezi cumva ca PSD+PNL ... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:27)

              Florin J. [utilizator] i-a raspuns lui qwerty

              este cumva ca piatra filozofala buna la toate?
              Tre sa mentionez ca piatra filozofala este inca un concept abstract.
              Asa va fi si cu aceasta alianta pe masura trecerii timpului (dealtfel contrar firii): un concept abstract, doar teoretic.
              Dupa cum s-a vazut si la coalitia PSD + PDL.

              Intr-un sfarsit vor sparge alianta cand se vor aduna prea multe sicane pe la spate.

              E ca si cum ai vrea sa amesteci uleiul cu apa fara nici un aditiv de emulsionare.
            • 0 (0 voturi)    
              crezi ca... (Joi, 26 noiembrie 2009, 21:39)

              muky [utilizator] i-a raspuns lui qwerty

              ...dl. Iohanis,v-a aduce lapte si miere in tzara aceasta ?;el va fi controlat politic de cel putzin doua partide,asa ca d.multe p.d.v.,s-a ajuns intr-un fel de fundatura,sau spus altfel,nu-i bine" nici cu capul de piatra,nici cu piatra de cap". cu bine
        • +20 (34 voturi)    
          Pai nu e nevoie.. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:25)

          plictisitu [utilizator] i-a raspuns lui showerpower

          nu i-a chemat nimeni, dar fundul mare si rozaliu pesedisto-penelist care se profileaza in fata buzelor avide ale udemereului nu poate fi ignorat atat de usor. Fluturarea ciolanului atrage multe muste, o sa vedeti, cu atat mai multe cu cat carnea de pe ciolan este mai putreda...
        • +4 (16 voturi)    
          UDMR (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:57)

          Lolo [anonim] i-a raspuns lui showerpower

          simplu...e nevoie de UDMR deoarece PSD-ul nu se poate baza pe 100% din PNL.
          si au nevoie nu numai de UDMR...aru nevoie si de PRM si de Oparescu...
      • +28 (52 voturi)    
        Mai baiete (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:45)

        Dan.m [utilizator] i-a raspuns lui liberaloidul

        Mai baiete , tu esti cel care viseaza cu ochii larg deschisi spre sodul lui Iliescu , vantu , nastase si vanghele. Uite acum declaratia lui Base.
        Nu voturi PDL , nicio problema. Romanii vor vota fara influenta psd-pnl. Vor vota basescu si vezi tu ce inseamna capul jos pe 6.
        • +4 (4 voturi)    
          Mai trebuie mentionat ca... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 19:19)

          Lorelei [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

          ...pe 6 decembrie se voteaza un presedinte, nu un partid...asa ca nu inteleg de ce se omoara majoooritatea partidelor sa faca coalitie...cand vor fi alegeri pentru partide atunci sa se destrame sau uneasca sau sa formeze coalitii...stam si vociferam, palavragim (la asta suntem tari), in loc sa mai punem mana si pe munca...sa mai mancam si de la noi nu numai din import ca de aia ne-am cam stricat la cap adica la materia cenusie care a inceput sa se deteriorizeze rau de tot...
          • +4 (4 voturi)    
            De ce? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 6:04)

            Fanica [anonim] i-a raspuns lui Lorelei

            Pentru ca simt ca le cam fuge si lor scaunul de sub picioare. Referendum este validat iar directia e una si daca mai iese si Base presedinte e clar ce vrea poporul. Asa ca baga filitul cu noua majoritate parlamentara, trecand peste toate principiile, plus proiecte de tip Iohannis (sau cum il cheama ca tot un pion pe tabla politica de sah este si va ramane pana cand se calmeaza apele si vine momentul sa fie sacrificat - ma mir cum de el nu vede asta sau cum de o accepta), doar-doar il scot pe Geoana si isi asigure linistea. Cel putin pana se mai calmeaza apele si pot revine la strategia veche, ceva de genul sa modificam, dar fara sa schimbam ceva. Referendumul si rezultatul lui va fi uitat, ingropat, ei isi vor pastra locurile, va fi o fericire fara margini.
            Base a fost si va fi ghimpele din coasta, iar faptul ca atatia se coalizeaza impotriva sa, sa nu mai vorbin despre cine sunt respectivii, spune multe. Cel mai important acum e ca fiecare din noi sa analizam si sa ne hotaram ce vrem.
            Si inca ceva, sa iesim la vot. In primul tur s-a stat la cozi, procedura a fost grea. Acum va fi mult mai simplu, se va vota mult mai repede si sigur nu se va ma sta la cozi cum s-a intamplat in primul tur.
            Haideti la vot romani!
            • 0 (0 voturi)    
              ba vede... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:25)

              renegatul [utilizator] i-a raspuns lui Fanica

              Johannis vede prea bine ca este un pion ... cred ca accepta asta de buna voie!
              Crezi ca degeaba a zis ca accepta propunerea "aliantei ANTI" cu conditia sa-si pastreze locul de primar vreo 6 luni ...
              Daca iese Geoana & Co or sa schimbe astia primarii ca pe sosete!

              No comment!
          • 0 (0 voturi)    
            pt. ca... (Joi, 26 noiembrie 2009, 21:49)

            muky [utilizator] i-a raspuns lui Lorelei

            ...acel presedinte,v-a numi premierul,care v-a avea sarcina ingrata de a forma un guvern,care sa mai treaca prin "filtrul" parlamentului(daca v-a fi din partea dl.Basescu);in cealalta "tabara"-"zarurile au fost aruncate",cu conditzia, ca sa iasa dl. Gioana presedinte... sa auzim de bine
            ps. miza e mai mare decat credem(si decat se lasa sa se vada)
    • -18 (38 voturi)    
      Lasa-i pe liberali (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:23)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      si mai bine gandeste-te si la ceilalti. Cum crezi ca va castiga Basescu voturi daca ramane singur cuc cu PDL-ul pe scena politica?

      E adevarat ca are si poporul de partea lui dar acest actor nu participa la politica decat la alegeri, si romanii stiu asta foarte bine.
      • +17 (25 voturi)    
        Romanii participa politica si la referendum.. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:45)

        misha [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        de exemplu.
        Si poate ca ar participa mai asiduu daca i-ar intreba cineva cate ceva din cand in cand.
        • -6 (10 voturi)    
          Te amagesti (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:04)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui misha

          de unul singur daca crezi ca politica o face poporul.

          Poporul e deasupra politicii si nu va cobori printre politicieni sa le faca lor treaba.

          Politica trebuie s-o faca politicienii. Basescu a avut o clasa politica perfecta pentru a-si promova ideile politice, nu trebuia decat sa-i manipuleze; sau e limitat in stiinta manipularii numai la propriul partid?
          • 0 (0 voturi)    
            zice o "vorba" latina.... (Joi, 26 noiembrie 2009, 21:56)

            muky [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

            ....vox populi vox Dei....deci, poporul participa la politica,numai sa vrea. cu bine
    • -10 (20 voturi)    
      din surse ff sigure (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:24)

      n_asul [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      stiu eu unul pt care bag mana in foc ca nu ... :)
    • -22 (36 voturi)    
      cand apa rece ti se urca la cap (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:25)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      e timpul sa te pregatesti sa pleci pe mare
    • -19 (37 voturi)    
      pentru Postaci! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:26)

      Un Votant! [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      Fratele meu ce ati patit de luni incoace ati inrosit serverul ati postat acilea la Hotnews numai atat Matrozul Base impotiva gastii de comunisti Geoana &Co adevarul e un pic diferit este cam asta
      http://www.romanialibera.ro/a170833/primarii-liberali-dam-voturile-cui-vrem-noi-in-turul-ii.html
      si treaba este asa PNL are sansa sa intre la guvernare pe bune ......
      Si un comentariu personal toti acesti postaci care Cu baselu in jos si sus sun cadrele de nadejde securisti de mici care maine ii vad la politia presei....heheheh
      Ahhh si inca ceva ami este ceva real pentru liberali daca iese Baselu va face vot care va paermite numai la doua partide sa intre in Parlament atat apoi next on the List marele partid unic cum s-a si exprimat personal citez "carmaciul sunt eu nava se numeste Romania"

      Cine are urechi sa auda ochi sa vada si maine care sa voteze macar sa o faca in cunostinta de cauza!


      si inca ceva ii rog pe toti acesti votanti Pro-Baselu care este diferenta intre refendum si plebiscit?


      Cu Consideratie
      • +18 (24 voturi)    
        Conteaza? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:14)

        fulgerika [utilizator] i-a raspuns lui Un Votant!

        Daca te intereseaza diferenta DINTRE referendum si plebiscit poti sa te uiti in DEX si o sa fii uimit.
        • +16 (20 voturi)    
          trebuie (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:37)

          sebi [anonim] i-a raspuns lui fulgerika

          sa-i explici si ce este ala DEX si ca pluralul cuvantului mana este maini, nu maine.
        • +10 (14 voturi)    
          Nu sint uimit: (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:42)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui fulgerika

          DEX:

          PLEBISCIT, plebiscite, s.n. Consultare prealabila a cetatenilor, care urmeaza sa se pronunte prin „da” sau „nu” asupra unui proiect de lege sau a unui act de stat de o importanta deosebita.

          REFERENDUM, referendumuri, s.n. Consultare directa a cetatenilor, chemati sa se pronunte, prin vot, asupra unui proiect de lege de o deosebita importanta pentru stat sau asupra unor probleme de interes general.

          Si daca trec de la DEX la NODEX, MDN, Dictionarul de sinonime, ele apar ca sinonime.

          Diferenta pe care o face dl Parvulescu aici http://www.cotidianul.ro/ntre_referendum_si_plebiscit-99353.html este ca plebiscitul se refera la persoane in timp ce referendumul ar privi masuri. Insa imediat mai jos foloseste cuvintul plebiscit pentru a se referi la votul popular prin care Cuza supunea aprobarii populare "Statutul dezvoltator", un act constitutional prin care inter altele se infiinta Corpul Ponderator/Senatul.

          Concluzie, cuvintele sint practic sinonime, doar ca ele au fost folosite ca denumire a consultarii populare in perioade diferite pentru chestiuni diferite.

          Ceea ce insa se reproseaza prin acest termen consultarii din acest an este ca ea ar fi pus la vot persoane (o persoana?) nu o chestiune de interes deosebit. Este evident reprobabil sa ceri electoratului sa isi dea votul prin da sau nu nu in legatura cu o idee ci cu o persoana care azi zice ceva si miine se poate razgindi (cum ar de ex. un referendum pentru desemnarea lui Klaus Johannis ca premier, fara a-i cunoaste programul si colaboratorii).
          • +4 (4 voturi)    
            Adevarat (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:23)

            fulgerika [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

            Initial eu nu stiam exact ce este ala plebiscit si m-am uitat in dictionar.
            Mirarea mea a fost ca referendum si plebiscit sunt sinonime, cu o diferenta istorica nerelevanta in acest moment.
            Cata vreme referendumul este legal ... discutam vorbe.

            Problema mea este ca vine unul anti-X-ulescu, si arunca cuvinte ce nu sunt comune.
            Dupa urechea mea muzicala, "plebiscit" suna foarte rau si poate fi usor echivalat cu frauda sau alt termen de acest gen.
            Cum s-ar zice, nu a fost referendum ci un "plebiscit", adica un "rahat" (apare tot in DEX/NODEX).
            Cu modul asta de a pune problema eu nu sunt de acord.
          • +5 (5 voturi)    
            FONDUL PROBLEMEI (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:33)

            realist [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

            plebicist sau referendum, conteaza mai putin, ceea ce e important e ca poporul doreste mai putini oameni politici, considerand ca va exista mai putina coruptie, punand semn de egalitate intre om politic si coruptie; nu pot afirma ca asta e o premisa corecta, insa realizez ca actuala clasa politica este macinata adanc de aceasta plaga; e vreun candidat actual ( sau chiar politician) in stare sa scape tara de aceasta plaga si sa faca vointa poporului?
      • +3 (5 voturi)    
        referendum vs plebiscit (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:01)

        dromihete [anonim] i-a raspuns lui Un Votant!

        cele doua cuvinte sunt sinonime :)
        vezi http://dexonline.ro/search.php?cuv=referendum
    • +37 (53 voturi)    
      ... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:28)

      Sammy [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      Nu as putea ever vota Geoana!
      Abia astept sa vad Cabinetul Johannis: Voicu la interne (omul lui Vanghelie) un interlop sef peste politie.. genial!
      • +3 (11 voturi)    
        Cota unica? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:46)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Sammy

        Mediul de afaceri ce spune?
        Il asteapta pe Geoana sa creasca taxele / impozitele?
      • +4 (8 voturi)    
        Ministru educatiei (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:13)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui Sammy

        Si ministru educatiei VanGhelie.
        • +2 (6 voturi)    
          Vanghelie (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:21)

          Dick Dick Dicaaa [anonim] i-a raspuns lui Mircea

          Ce-am mai ras la aia cu Vanghelie ministrul educatiei :)) .
          Ma, intr-un fel ne meritam soarta :)) .
    • -22 (34 voturi)    
      ... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:28)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      Eu m-am lamurit ce ii poate pielea lui Basescu....
      • +19 (25 voturi)    
        si...? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:34)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

        si ce concluzie ai tras???
        • -4 (4 voturi)    
          si... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:52)

          pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          si am ajuns la concluzia ca nu e cu absolut nimic mai breaza ca geoana!
          • -1 (1 vot)    
            detaliaza ... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:27)

            renegatul [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

            Te rog fii mai explicit !
            Vino cu argumente si dovezi sau vorbesti si tu ca sa te afli in treaba!!
    • +37 (53 voturi)    
      desi nu sunt medium... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:29)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      inclin sa iti dau dreptate

      cat despre crin... un om normal in situatia lui s-ar fi exprimat la modul:
      - multumesc celor 2 mil de romani care m-au votat
      - eu unul o sa votez in turul 2 cu geaoana
      - pe voi va consider suficient de inteligenti sa faceti singuri alegerea potrivita
      dar nu... crin se crede rege in partidul lui!

      eu sunt pentru anticipate... poate crin nici nu mai pupa parlament... oricum din cate inteleg a fost redistribuit pe lista gratie "genialului" vot uninominal promovat de psd si de "societatea civila"
      • +7 (19 voturi)    
        si eu as fi considerat tot asa:( (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:17)

        marlene [anonim] i-a raspuns lui anonim

        avea mai multe de castigat..in fond votul meu nu este votul lui crin.
      • 0 (8 voturi)    
        anticipatele astea.... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:44)

        Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        vor fi o cheltuiala in plus, inutila, din banii (inexistenti?!) ai bugetului. De ce? Pt ca vom alege tot 470 parlamentari! Avem vreo garantie ca nu intra aceleasi personaje? Ca sa alegem numai 300 este nevoie de o perioada de 2 sau 3 ani, pana cand referendumul de duminica va capata valoare unei legi constitutionale si va putea fi aplicat.

        In rest, sunt perfect de acord cu tine! Si eu aveam aceleasi asteptari de la Crin... mare dezamagire mi-a produs discursul lui de duminica seara.
        • +4 (6 voturi)    
          interesant (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:52)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Jane Doe

          e un argument interesant!

          dar riscam sa picam pe rationamentul 322:
          - cand e de dat jos un presedinte incomod se cheama exercitiu democratic
          - cand intrebam poporul daca mai vrea ceva in afara de "vot uninominal" se cheama cheltuiala inutila

          bani trebuie sa avem mereu pentru exprimarea dorintei populare... numai dictatura costa (in teorie) mai putini bani (dar mai mult din alte resurse)

          e adevarat ca alegerile anticipate vor costa probabil mai mult ca un referendum, dar le-am putea uni cu referendumul pentru schimbarea constitutiei!

          asa impuscam doi iepuri o data: si reducere de cheltuieli, si parerea "sincera" a politicienilor despre schimbarea constitutiei, fix in campania electorala!
      • +1 (5 voturi)    
        corect (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:40)

        saladin [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Si eu sunt pentru anticipate cit de repede se poate constitutional. Poate de aceasta data si mai ales dupa aceste alegeri prezidentiale romanii se vor uita mai atent la "figurile politice' de pe lista de vot. Pina atunci mobilizare generala la turul 2. Forza BASESCU !.
        • 0 (0 voturi)    
          da, (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:24)

          ego sum [utilizator] i-a raspuns lui saladin

          dar anticipate cu o lege corecta a uninominalului, nu balacareala asta de acum!
    • -24 (34 voturi)    
      Vrabia malai viseaza (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:30)

      liberaloidul [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      :)))))))))))))))

      da' ce crezi ca sunt prost sa-l votez pe basescu dupa ce a vrut sa desfinteze pnl?
      • +23 (33 voturi)    
        interesant (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:35)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui liberaloidul

        vorbesti despre pnl ca si cum ti-ar fi dat viata, si nu poti trai fara el. e vorba de nume? de ideologie?
        • +1 (11 voturi)    
          neinteresant (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:55)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Adica scrie asa fiindca este un pesedist care se da de penelist.
      • +11 (15 voturi)    
        Avem nevoie de un mare partid de dreapta (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:45)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui liberaloidul

        Acest lucru a fost sustinut de PNL in campania din 2004 si in continuare pina prin 2006, nefiind scos definitiv de pe ordinea de zi decit odata cu alungarea ministrilor PDL din guvern. Cauta declaratiile lui Tariceanu din epoca.
      • +13 (19 voturi)    
        PSDNL (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:30)

        pnl-istul [anonim] i-a raspuns lui liberaloidul

        Nu Basescu a rupt PNL ci cei care au vrut sa ramana de dreapta si-au dat seama ca nu o mai pot face sub Tariceanu si Patriciu. Chiar daca numele PNL ascunde si astfel de personaje politice undeva, in inimile romanilor, pnl exista si nu are legatura cu ce interese declara sefii de partid.
      • +3 (11 voturi)    
        pnl ?? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:05)

        dromihete [anonim] i-a raspuns lui liberaloidul

        Care PNL ? PNL era pe cand era Ratiu. Acum este Partidul National de Stanga-Centru-Dreapta Dupa Cum Bate Vantul
        • +3 (3 voturi)    
          Ion Ratiu... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:20)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui dromihete

          ...era lider al PNTCD.
          Ca si Corneliu Coposu. Sper ca acum o sa tii minte.
      • +5 (9 voturi)    
        desfiintarea PNL (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:07)

        insomar [anonim] i-a raspuns lui liberaloidul

        Nu il desfiinteaza nimeni se autodesfiinteaza.
        Asta ii puteti multumi domnului Antonescu si implicit domnului Patriciu.

        PNL se duce si se aseaza langa PNT CD.

        Pacat, mare pacat cum niste oameni de afaceri isi vad doar de banii lor si calca in piciaore idealurile unor generatii.
        • -3 (3 voturi)    
          ciolanu e gustos (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:38)

          Ciolanu [anonim] i-a raspuns lui insomar

          PNL se va desfiinta sau PDL-ul?
          O sa vedem dupa 6 Decembrie, cand vom afla care este partidul care nu suporta opozitia si nu mai are de unde sa suga bani!
          Unitatea de monolit a pdleilor se va face praf in maxim 30 de zile, intrucit ii vor reprosa lui Basescu ceea ce este adevarat: daca nu era el conduceau bine mersi incontinoare! Ciolanul e gustos stimabililor!
        • -3 (3 voturi)    
          Nu,nu ai dreptate! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:49)

          drona [utilizator] i-a raspuns lui insomar

          Din aceasta posibila guvernare,PNL va iesi intarit.Se prvede o crestere economica de conjuctura si favorizata organizatoric de viitorul executiv,asfel ca,multi dezertori(de moment) vor reveni la valorile liberale traditionale.
    • +32 (46 voturi)    
      antonescu psd (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:30)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      corect! am votat in turul 1 antonescu, in nici un caz nu votez acum psd.
    • -18 (30 voturi)    
      bugetarii, invatamant, sanatate antiBase anti BOC (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:32)

      Wgvd [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      asa ca le pa
      • +18 (26 voturi)    
        Vrei sa spui (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:34)

        vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui Wgvd

        ...Pa! - 20% din bugetarii cu "salariu de incadrare" de le plangi de mila ca nu au cu ce plati intretinerea, si cu "sporuri" de 50% din salariu sau mai mult.

        Duceti-va in mediul privat daca puteti sa faceti fata sau intrebati pe cineva dintr-o multinationala daca a auzit cineva de "salariu de incadrare" in lumea civilizata.
        • -1 (9 voturi)    
          salariu de incadrare (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:44)

          unul [anonim] i-a raspuns lui vvvladut

          salariu de incadrare sa ai tu! ma mir ca te suporta pamantul! habar nu ai de ce inseamna bugetar. si sa ai parte tu de sporul ala de 50%! ai auzit in viata dumitale de profesori, de doctori, de cfr-isti, de cercetatori, de politisti, etc., etc., etc.
          sa treaca toti in mediul privat?
          eventual copilul tau sa invete la o multinationala si doamne fereste dc se imbolnaveste sa il trimiti la o firma ce vinde medicamente (care intre noi fie spus tot multinationale sunt si tot de la stat isi iau banii! sic!). pe strada o sa te pazeasca firma de "badiguarzi". dar in lumea civilizata in care traiesti doar tu nu ai nevoie de institute de cercetare (la ce naiba ne trebuiesc - niste idioti!). eu zic sa gandesti inainte de a improsca cu noroi si mai iesi si tu din tara, poate te trimit multinationalele la un schimb de experienta in tarile pe care le consideri tu necivilizate (germania, franta, anglia, italia, austria sau elvetia si chiar luxemburg) sa constati daca ei au profesori, doctori, cercetatori, politisti, primarii, ministere, etc, etc. si daca oamenii acestia sunt tot asa badjocoriti de unul ca tine! sper ca copilul tau (cacofonia nu este intamplatoare) sa nu fie in clasa mea de multinational. atat
          • +9 (11 voturi)    
            @ unul (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:20)

            brusuilis [anonim] i-a raspuns lui unul

            au si alte tari bugetari doar ca proportia este un pic diferita:
            Romania: Populatie ~ 19 mil are 1,5 mil bugetari
            Germania: Populatie ~ 82 mil are 1,8 mil bugetari

            mai vrei exemple si din alte tari?
            Angola: populatie ~ 18,5 mil are 1,8 mil bugetari

            cu care din cele 2 exemple seamana cel mai bine situatia din RO??
          • +4 (4 voturi)    
            bugetarii saracii (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:23)

            adi [anonim] i-a raspuns lui unul

            cred ca ai dreptate pana la un punct. poate ar fi bine sa faci un pic de diferenta intre diferitele categorii de bugetari. acum o saptamana cand a fost greva de la metrou am vazut un mail in care se prezenta o adeverinta de salariu a unei casiere de la metrorex ... SALARIUL NET 1800 RON ... ce zici? crezi ca este OK?hai sa nu ne mai legam de profesori , medici si alte categ care merita fara doar si poate niste salarii mai decente, ci sa privim cu mai multa atentie situatia bugetarilor.
            pe de alta parte sa vorbim de medici (nu toti) care nu te baga in seama fara sa dai spaga ... si stiu nenumarate exemple, sa vb despre profesori (nu toti) care la clasa nu isi dau deloc interesul ca sa ii determine pe parinti sa dea copii la meditatie...etc . cred ca e mult mai complex decat incercam noi sa analizam aici.
            • +5 (5 voturi)    
              "saracii" bugetari (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:15)

              cineva [anonim] i-a raspuns lui adi

              Mda, "saracii" bugetari! Stiati ca cei de la Metrorex au primit anul trecut o marire de salariu de 20%? 20%!!!!! De cateva ori mai mare decat rata inflatiei! Si acum vor alta?!?!?! Eu lucrez in mediul privat si nici nu visez la asemenea marire!!! De fapt, ultima marire salariala pe care am primit-o a fost de 4%, acum trei ani. Si nu voi primi nici anul acesta vreo marire din cauza crizei. Dar nu ies in strada sa fac greva sau sa blochez un intreg oras. Si cand ne gandim ca toti acesti "saraci" bugetari sunt platiti din banii nostri, ai celor care lucram in mediul privat! Nu mai luam in calcul cam cati bugetari stau toata ziua si taie frunza la caini, joaca Solitaire sau mai stiu eu ce alte jocuri, de plictiseala! Incercati sa renuntati la tot personalul inutil, optimizati-va! Sau daca nu, renuntati la pretentii!
            • +3 (3 voturi)    
              despre bugetari (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:55)

              okelarista [anonim] i-a raspuns lui adi

              nu stiu ce sa zic, lucrez in privat. am fost in sistemul bugetar 5 luni ca profesor si trebuia sa fac naveta, ramaneam cu nimica toata si au intrat in invatamant toti analfabetii mei de colegi de facultate. salarii decente pentru bugetari? de acord!!! dar reducerea numarului lor prin concursuri drastice de intrare in profesie si sistem!! daca vrei sa faci reforma in tara trebuie sa marsezi pe calitate maxima la cost minim si cata vreme romanii si puii lor vor fi educati de analfabeti perfect reprezentati de becali / vanghele, o sa fim o tara de prosti, saraci si cu pretentii. eu am o chestie genetica anticomunism. intotdeauna voi vota combinatia care exclude criminalii din 89-90, urmasi ai criminalilor sovietici. indiferent daca asta presupune dictatura, monarhie sau cum vrea trustul irealitatea s o numeasca. eu o numesc disciplina si simt al responsabilitatii sociale pentru ca daca vrei salariu trebuie sa muncesti. in concluzie hai base ca altfel ne ia dracu pe toti si emigram in congo :(
          • +3 (5 voturi)    
            stimate domn bugetar (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:55)

            eugen [anonim] i-a raspuns lui unul

            puteti enumera care dintre bugetari enumerati de dumneavoastra nu au alte venituri(si aici nu ma refer la spaga)?aveti idee cei enumerati de dumneavoastra castiga mult mai mult decat alti care muncesc din greu in mediu privat?daca nu va rog sa faceti schimb:politist=bodyguard,doctor+doctor in mediu privat,cfr=orice meserie doriti dumneavoastra,cercetator=cercetator in mediu privat si profesor=profesor la scoli particulare.
            ia incercati si sa vedem daca dupa mai traiti cu impresia ca sunte-ti defavorizati!
            cu respect!
            • +2 (2 voturi)    
              pe ce lume traiesti? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:08)

              Dan [anonim] i-a raspuns lui eugen

              rationamentul tau e valabil doar in Bucuresti si doua trei orase mari, in rest e jale cu locurile de munca la privat

              cat despre cifrele de care intrebi, nici guvernul boc n-a stiut sa raspunda, asa ca a aplicat tactica forfetarului: patul lui proscust

              a taiat de la toti bugetarii, ca toti sunt niste lenesi, asa cum a luat de la toti privatii, ca toti sunt "evazionisti"
    • +22 (36 voturi)    
      PNL=partidul NATIONAL liberal (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:37)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      PNL-ul si-a pierdut doctrina si liberala si nationala alindu-se cu PSD respectiv cu UDMR.
      De acum este un partid al oligarihiei.
      • +15 (21 voturi)    
        STIATI CA.... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:28)

        cris [anonim] i-a raspuns lui cris

        Stiati ca pe timpul imperiului AUSTRO-UNGAR Partidul National Roman reprezenta interesele romanilor din Ardeal (un fel de UDMR al maghearilor) si ca acest partid s-a unit cu partidul liberal roman (PL) formand partidul national liberal. este adevarat ca alta aripa din partidul national s-a unit cu partidul taranist formand partidul national taranist.
        Ar fi cazul sa le fie rusine liderilor din ziua de azi ca inintasi lor din partid au fost asupriti de unguri.
        La fel ar fi cazul sa le fie rusine ca s-au aliat cu PSD-ul reminiscentele comunistilor care i-au desfintat ca partid acum 60 de ani.
      • +5 (11 voturi)    
        Liberal de stanga (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:07)

        neaosh [utilizator] i-a raspuns lui cris

        Aceasta doctrina ar trebui patentata.

        Cum de va mai rabda pamantul asta ?!
      • -3 (3 voturi)    
        despre ce dreapta vorbim? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:31)

        cris2 [anonim] i-a raspuns lui cris

        PDL este partid de dreapta?
        Care sunt activitatile lui de dreapta, de cand a trecut din stanga in dreapta si retur?
        Oamenii pusi sa lipeasca afise la deconcentrate _ cateva zeci de mii _pe banii nostrii?
        Stimati domni, populatia nu e tampita, cei peste 100000 de mii de specialisti scosi din functii + familiile + prietenii + rudele lor, nu iarta nimic, puteti sa postati voi ce vreti , ca tot nu va crede nimeni!
        Marinarul in paranoia lui a dorit partidul unic, uitand ca democratia nu se face cu bata!
        • +2 (4 voturi)    
          Ai dreptate! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:26)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui cris2

          Populatia nu e tampita! A dovedit-o la referendum. Tu insa esti tampit.
        • +3 (3 voturi)    
          paraziti? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 19:28)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui cris2

          Te referi la mare parte din cei 100.000 de "specialisti" care se lafaiau si se ingrosau in birocratie si care luau in bataie de joc orice cetatean care avea nevoie de ei (sa nu uitam ca acei "specialisti" erau platiti tin buzunarele noastre). Daca vorbim de acei "specialisti" sunt ferm convins ca majoritatea populatiei saluta curatara sistemului. Avem nevoie de oameni seriosi nu de mini-paraziti care se ingrasa pe spatele nostru.
    • +18 (26 voturi)    
      Frumos spus "inclina spre Mircea Geoana"... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:57)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      ...daca aveau coloana vertebrala, daca aveau ceva caracter, era mai greu sa se incline.

      Noroc ca a cumparat tov Patriciu baieti supraelastici :))

      Bravo domnilor!

      Revolutia bunului simt va fi promovata de Ion Iliescu, Hrebenciuc, Vanghelie si Adrian Nastase.
    • +10 (22 voturi)    
      crin s-a nascut si a murit SPERANTA (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:15)

      crin s-a nascut si a murit SPERANTA [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      crin si-a dat arama pe fata si a inselat sperantele LIBERALILOR ADEVARATI, s-a nascut si a murit Speranta !!!!
    • +9 (19 voturi)    
      Arama pe fata (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:23)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      Asta ca sa stie si alegatorii liberali cui au dat votul.

      Unui Geoana lover. :)
      • -4 (8 voturi)    
        fiti seriosi (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:03)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui Close

        Hai sa terminam cu stereotipiile de tipul:,,Crin+Geoana=LOVE,,.Nu exista!Aici avem de a face cu un calcul simplu :ma aliez cu Basescu fiind sigur ca, mai devreme sau mai tarziu mi-o fur sau cu Geoana si PSD , cu care de bine de rau am mai ,,colaborat,, in trecut (vezi 2 ani cu Tariceanu).Si oricum cu Geoana Presedinte mai ai o sansa sa mai spui si tu ceva, ceea ce din punctul de vedere al unui Partid de doar 15% conteaza.Cu Basescu e clar ca nu existi.Basescu s-a pus contra tuturor partidelor opozante PDL-ului si se va impiedica de PNL?Deci , nu dragostea de Geoana il mana in lupta pe Crin ci calculul simplu.Este singura sansa a PNL-ului sa mai existe!
        • +2 (8 voturi)    
          Te-ai intrebat (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:59)

          Close [utilizator] i-a raspuns lui ionut

          De ce si-o fura aliatii lui Basescu? Base e un hot ca oricare alt politician de pe scena (sau de sub scena) politicii de la noi. Dar e un hot care a rupt tiparele. Pentru el nu prea a functionat "corb la corb nu scoate ochii". I-a ars si pe dusmani si pe aliati.

          Acum spune tu ce preferi: un hot ca Geoana care fura impreuna cu prietenii (multi, care este) si care o sa il ingroape pe Base sau un hot ca Base care fura singur si care incearca (si uneori reuseste) sa-si ingroape "prietenii"?

          Daca il preferi pe primul inseamna ca iti permiti sa te lasi furat. Eu vreau sa ii vad si pe ceilalti macaronari tremurand la gandul ca "marinarul ala betiv" o sa puna candva tunurile pe ei.

          Ori Geoana sau Antonescuri n-au ura decat pentru un singur om. Base. Mult succes sa vezi ceva bun iesind din astia doi.
          • +2 (2 voturi)    
            am dubii (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:25)

            ionut [anonim] i-a raspuns lui Close

            Da-mi un exemplu de de dusman sau aliat , nu conteaza , ars de Basescu.Nu te lasa furat de discursurile stereotipe si,aparent , pline de ura. Nu uraste nimeni pe nimeni.E doar fatada pentru noi prostimea.Exista orgolii, se intrec intre ei care sa fie la putere , doar ca sa-i arate celuilalt ca el e mai tare , caci de fapt o duc bine si in opozitie,(vezi ultimii 20 de ani).Deci cu ura as lasa-o mai usor.Nu ai sesizat ca de fapt ,la noi , nimeni nu pateste nimic dupa ce pierde puterea,desi este acuzat de cele mai mari rele? Mie nu mi-e teama decat ca din aceste orgolii sa nu riscam sa intre tara in colaps,nu suntem departe.
        • +3 (5 voturi)    
          serios? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:17)

          ARICI [anonim] i-a raspuns lui ionut

          logica ta are cateva lacune. in primul rand "o furi" cand incerci sa furi. in al doilea rand cum pana mea se impaca ideologia PNL-ista cu cea PSD? sunt 2 partide cu ideologii complect diferite, concluzia? idiferent de partid vrem sa muscam ciolanu si cam atata. in al treile rand, electoratul lui antonescu a fost (si spun f clar A FOST) majoritar cu studii superioare, ceea ce ma duce cu gandul ca votantii lui antonescu vor alege intre a sta acasa sau a vota raul cel mai mic, base. Sansa PNL-ului sa existe era ca antonescu sa nu "indrume" electoratul lui spre geoana, sa-l lase sa gandeasca, asa a dat o palma la un rahat, il vedeam de viitor insa viitorul la vandut pe 3 ministere...
          • 0 (0 voturi)    
            ideologie ??? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:34)

            renegatul [utilizator] i-a raspuns lui ARICI

            Ma faci sa rad !
            A zis cineva ceva de ideologie ?
            Pe "minunatii" alesi ii uneste un singur lucru - lupta impotriva lui Base! Vor cu orice pret sa-l dea jos pe Basescu si sa preia fraiele acestei tari!
    • -2 (12 voturi)    
      Coalitie (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:35)

      delia [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      O sa coalizeze si pdl-ul cu Ninel Potarca
    • -7 (15 voturi)    
      mda (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:58)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      care hai base???
      turu 2 se desfasoara intre un rahat moale si o diaree...
      ideea care dintre ele e mai tare :D
      dupa parerea mea geoana e ... hai sa zicem mai putin rau ca basescu...
      dar din astia 2 nici unul nu este bun si nu merita sa fie presedinte, si ar trebui sa realizam lucrul asta... si lasa-ma cu "hai base" ca l-am suportat 5 ani si nu a facut nimic bun
      • -2 (4 voturi)    
        Bine ca au facut numai bine liberali tai... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:16)

        Sebi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Si oricum sigur nu a facut ce a facut Iliescu cu hoarda lui de nerusinati si hoti..... sau vroiai sa faca. Asta ar explica alegerea PNL-ului.
        • 0 (0 voturi)    
          iar.. (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:19)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Sebi

          d c dracu presupuneti ca sunt liberal sau pdlist???
          nu am treaba cu nici un partid...

          toti sunt hoti...
          si base a facut la fel numai ca nu sa mai mediatizat atata...
    • +6 (14 voturi)    
      Am sters PNL-ul (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:58)

      LAMURIT [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      din memorie pentru veci vecilor. Este ultima farsa pe care mi-au facut-o. Grotesca ce-i drept.

      Alianta cu PDSR este fireasca. Gunoaiele tarii iar impreuna.
    • +2 (8 voturi)    
      Oile...? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:15)

      LukeThe Nuke [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      Pe scurt:
      - cei care sunt oi si voteaza cum gandesc altii - o sa isi repecte statutul
      - cei care gandesc si singuri o sa voteze cum vor ei, deci o sa se imparta voturile si intre Basescu si Geoana (si majoritatea se pare ca vor vota pe principiul de antipatie nu de aderenta la un sistem propus de cei 2).
      Din punctul meu de vedere nu inteleg cum sa votez pe cineva doar ca asa imi zic aia de sus (mai ales ca daca incepi sa ii intrebi separat lumea o sa zica de fapt ca aia de sus sunt cam multi si nereprezentativi pt tara)
      CHiar si faptul ca sondajele pt turul 2 erau sensibil egale arata ca mai sunt oameni care gandesc pt ei. Sau acum oile o sa incline balanta?
    • -1 (7 voturi)    
      nu exista PDL (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:21)

      n_asul [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      si Base nu mai servim . Dauneaza sanatatii mintale .
      • +2 (4 voturi)    
        Tratament (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:46)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

        Ia doua pastile de Vanghelie intre mese si una de Hrebe (dimineata) pe stomacul gol.

        Fa o gargara cu Iliescu si pune niste praf de Geoana la buba.

        Tratamentul e Garantat Vanghelie!

        Sa te faci bine! :))
    • -3 (3 voturi)    
      Fara nicio indoiala... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:31)

      Crin Antonescu [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      eu am votat PNL. Ghici cu cine o sa votez in turul doi? :)))
    • -3 (7 voturi)    
      nu mai manipulati lumea (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:51)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      Am scris mai jos dar trebuie sa apara si sus:
      Ma baieti, nu mai manipulati lumea.
      L-ati votat pe basescu in primul tur si nu are destul voturi si acum vreti sa mai acaparati din cei de la PNL, fiind asa ingrijorati ca nu a facut Crin bine ce a facut.
      Cei care au votat Crin sunt destepti si stiu ei ce sa faca fiecare in parte, nu incercati voi comunistii de la PDL sa ii atrageti la basescu.
      Cine a votat PNL eu nu cred ca vor vota pe basescu. Poate nu vor veni la vot, asa ca nu mai incercati sa atrageti la PDL electoratul PNL, ca sunt oameni care stiu sa judece singuri.
      Atata analiza ca ce a facut Crin, si aoleo, voi vedeti ce a facut basescu al vostru, comunistul, PDL + PSD = FSN!!!
      Cine e liberal sa nu cada in capcana pedeleilor ca astia incearca sa dezbine electoratul PNL, si sa distruga partidul, cum au facut si cu PNTCD in '96-2000.
      Cred ca mai important este ce a facut Basescu, cum s-a votat la alegerile astea, atata bataie de joc.
      Jos comunistii: PDL + PSD = FSN!!!
      • +1 (3 voturi)    
        asa si? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:01)

        arici [anonim] i-a raspuns lui qwerty

        sa zicem ca sunt deacord cu ce zici tu: "Jos comunistii: PDL + PSD = FSN!!! " unde e manipularea? intre cine si cine se organizeaza al doilea tur? ca tot uit? is 2 comunisti, deacord, dar: 1 nu votezi si in urmatorii 5 ani te plangi ca... 2. votezi cu?
        nu crede ca sunt pro basescu sau pro geoana, nu sunt, nu iubesc nici un partid , desi citesc programele lor; acum vin cu scenariu geoana, ce se va intampla? in urmatoarele cel putin 6-8 luni nu vom face alceva decat sa auzim cat o furat cei dinainte, vom vedea cum se schimba toti presedintii de consilii judetene si de fapt tot ce tine de administratie(tre sa vina altii care stateau la coada,nu?)apoi? da-l in basca de bujet, are vreme sa astpte, negociem cu sindicatele si le promitem ca asta ne-o invatat tatuca iliescu. Cade acordu cu FMI. Deficitu bujetar se va acoperi, cum altfel decat de la bancile comerciale asta e egal cu dobanzi si comisioane platite din banii contribuabilului si inghetarea complecta (daca mai are ce ingheta) a creditelor.Altceva? hai ca imaginatia nu tre fortata sa mai enumeri.
        varianta base: dizolvarea parlamentului, alegeri anticipate, negocieri, etc = timp pierdut bani pierduti. poate poate acord cu FMI, nu e pea sigur , daca nu, ne intoarcem la bancile comerciale. Lasand la o parte ideologia celor doi (care nu are absolut nimic comun, nici chiar cu cea a pnl-ului) care e varianta corcecta? sau speri ca patriciu, vantu, rebe vor acoperii deficitul bujetar? hahaha
        Atunci sa vedem argumentul pt vot pro basa sau geoana...
        • -1 (3 voturi)    
          cu respect (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:23)

          qwerty [anonim] i-a raspuns lui arici

          Am scris mai jos cea mai buna varianta ar fi: sa plecam din tara.
          Eu am vrut doar sa atrag atentia sa nu fie manipulati pe forumuri oamenii de pedelei, gen Cristi, pe acest forum, care se dau PNL-isti si comenteaza deciziile lui Crin.
          Nu zic ca PNL-ul e format din oameni sfinti, dar are o istorie, in spate.
          Daca te convinge un candidat voteaza-l pentru ca te-a convins, sau nu merge la vot daca nu te convinge. Nu te lasa influentat de propaganda PDL ca a gresit Crin.
          PDL+PSD=FSN! Care alianta nu ar fi fost o tradate pt liberali adevarati.. sa fie majoritari liberalii in romania, am scris mai jos, nu cred in viitorul apropiat ca se poate cu mentalitatea de 80% social-comunista pe care o avem.
          Probabil ca si pt Crin a fost o decizie grea, d-aia a pus-o sub forma ca il sustine pe iohanis si nu pe geoana.
          Crin in toata campania a fost anti-basescu, cum ar fi putut sa declare ca face alianta cu ei. PDL nici macar nu i-a sustinut ideea de iohanis.
          Asa ca pedelei admiratori ascunsi PNL sa ne lase pe noi liberali adevarati sa alegem singuri, sa ne sfatuim intre noi.
          Nu sa se bage baseli cu idei ca sunt ei de dreapta. de cand??
          PDL+PSD=FSN!
          • +3 (3 voturi)    
            in afara de "existenta".... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:23)

            dodu [anonim] i-a raspuns lui qwerty

            In afara ca "exista" mai stim ceva de "proiectul Johannis? Dupa o luna de la aparitia lui pe scena politica, stim tot atat cat la inceput -mai nimic! Si nu cred ca esti atat de naiv sa crezi ca geoana si psd-ul va permite un prim-ministru pnl... cand ei sunt la butoane! Asta e o gogoasa!
    • -1 (5 voturi)    
      PDL+PSD=FSN!!! (comunistii) (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:04)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      Toata campania lui Crin a fost impotriva lui basescu, si cum a declarat si ieri pe 23.11 este in continuare impotriva PDL-basescu.
      Nu mai incercati voi pedelei sa manipulati, ca nu aveti de unde sa luati voturi si acum incercati sa dezbinati electoratul PNL sa voteze cu basescu. Cei care l-au votat pe Crin stiu ce sa alega, sunt destepti. Nu va lasati manipulati de basescu!
      Electoratul PNL are 2 variante: ori voteaza pentru iohanis, conform pozitiei oficial PNL, ori nu voteaza cu nimeni daca nu cred in aceasta alianta.
      pentru cei de la PDL, le reamintesc: PDL+PSD=FSN!!! (comunistii lui basescu + comunistii lui iliescu).
      • +1 (3 voturi)    
        Nedumerire (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:29)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui qwerty

        Dar PSD+PNL= ???? Ciolhannis?
        • +1 (1 vot)    
          geniala replica! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:26)

          oh [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

          "Ciolhanis" e demna de retinut in folclorul politic romanesc. Descrie la perfectie puturosul melanj PSD-PNL
  • +31 (39 voturi)    
    Nu mai inteleg nimic (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:16)

    rochiri [utilizator]

    Antonescu are in programului reducerea impozitului pe profit la 12% iar Geoana marirea lui de pana la 30% la cei care depasesc 3000 de lei pe luna.
    Intrebarea mea este : Noul premier ce program de impozitare v-a implementa pe cel socialist sau cel liberal?
    Oricum oameni de dreapta adevarati nu se vor duce la vot sau nu vor vota cu geoana.
    • +22 (28 voturi)    
      unul foarte "linistit" :)))) (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:49)

      misha [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      Calm, si fara scandal.
      Va fi o liniste asurzitoare. Nici macar Crin nu se va mai auzi. Daca cumva s-a auzit pana in campania asta!
      • 0 (0 voturi)    
        corect! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:39)

        renegatul [utilizator] i-a raspuns lui misha

        Va fi liniste pentru ca il vor trimite pe domnu presedinte Geoana pe la Moscova si ei vor fi liberi sa se "desfasoare" in voie si in liniste ...
    • -4 (10 voturi)    
      of of (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:13)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Confuzia generalizata a romanilor postaci si nu numai:

      Presedintele are ca rol principal reprezentarea externa si medierea conflictelor interne

      Ca este Geoana sau Basescu NU CONTEAZA ce-si doresc ei. De legi se ocupa PARLAMENTUL, de punerea lor in practica GUVERNUL.

      Daca este sa comparam pe cei doi doar prin prisma rolului principal al acestora, Geoana este cu mult peste Basescu. Un fost diplomat si ambasador la Washington cu bune relatii externe nu poate fi comparat cu un carmaci de vas.

      Cat despre viitorul GUVERN, este clar ca PSD singur ar fi probabil fatal pentru Romania, la fel cum ar fi PDL singuri sau PNL singuri. O colaborare stanga-dreapta intre PSD si PNL in schimb va fi una benefica. PNL nu va accepta modificarea cotei unice sau marirea impozitelor si taxelor.
      Acest nou guvern ar avea o sustinere MAJORITARA fapt care ar permite trecerea mult mai usoara a legilor de reforma de care avem nevoie.
      Cu Basescu presedinte, ne asteapta dizolvarea Parlamentului, alegeri anticipate si din nou, o guvernare fara sustinere. Daca Basescu crede ca poate conduce aceasta tara prin dezbinare continua eu zic ca se inseala.

      Cei care vor sa argumenteze sunt bineveniti, restul sunteti postaci platiti degeaba.
    • -2 (2 voturi)    
      nici unu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:02)

      arici [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      nici o varianta nu e reala, e populism, nici un guvern (chiar patronat de patriciu) nu poate incalca tratatul cu FMI.
  • -21 (33 voturi)    
    Mi se pare (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:16)

    Pantera Roz [utilizator]

    corect!Crin,nu te alia cu Base,pt.ca nu mai votez PNL in veci!Nu vreau sa mai aud de Basescu!!!
    • +13 (21 voturi)    
      No atunci... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:16)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

      ... sa-ti pui niste vata in urechi si sa lasi pe cablu numai Antena 3.

      Mai ai de rabdat 5 ani.
  • +29 (33 voturi)    
    la lupta! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:19)

    Walker [anonim]

    Vrem CONFRUNTARE TELEVIZATA BASESCU-GEOANA!
  • +15 (19 voturi)    
    mda (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:19)

    aha [anonim]

    acu se imparte ciolanul...
  • +17 (19 voturi)    
    intrebari despre cifre (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:21)

    solomon [anonim]

    PDL singur a adunat atatea procente cate a adunat Alianta DA in 2004. Pe de alta parte si PNL a adunat 20 de procente. Cum s-a regrupat electoratul Aliantei DA si de unde provin cele 20 de procente in plus la zestrea actuala a asa numitei drepte?
    Analizand putin cifrele de la referendum, reiese ca electoratul reprezentat de Iliescu si Nastase care nu a votat este de 3 % din cei care s-au prezentat la vot. Cei reprezentati de Geoana si Antonescu (nu la unicameral, da la reducerea numarului de parlamentari) sunt 11 %. Cum vor vota alegatorii lui Antonescu, Hunor, Vadim si Oprescu, cei care in numar mare au spus da pentru unicameral, deci nu pot sa-l deteste pe Basescu in asemenea hal incat sa voteze cu Geoana in turul 2?
    Si in sfarsit, cat din electoratul absent la primul tur, va iesi la vot in turul 2 si pe cine il vor salva? Pe Basescu sau pe Geoana?
    • +16 (18 voturi)    
      Gresit (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:37)

      fulgerika [utilizator] i-a raspuns lui solomon

      Eu cred ca multi au votat Basescu, Geoana sau Antonescu pentru ca le inspira incredere, nu pentru este seful unui partid, sau cel putin asa ar fi normal.

      Acum, intrebare este cum au sa voteze liberalii (adica cei ce vor reducerea impozitelor si pomenilor) vs. social-democratii (care vor sa "li se dea" fara sa faca nimic)?
      • +1 (9 voturi)    
        Gresit (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:19)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui fulgerika

        Liberalii (PNL) nu sunt impotriva social democratilor (PSD). Ei sustine acelasi candidat, pe Geoana.
        PDL, un partid fara culoare politica, cu ideologia panzelor umflate de vant is sustine pe Basescu.

        Si daca tot ai mentionat ca au votat omul nu partidul, atunci trebuie sa stii ca omul, Presedintele, nu poate decide reducerea sau marirea taxelor. Aceste masuri vor fi luate de Guvern. Daca acesta este o coabitare PSD-PNL cel mai probabil vom avea masuri echilibrate, negociate intre cele doua partide.
        • +2 (4 voturi)    
          Re:Gresit (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:50)

          F. [anonim] i-a raspuns lui justin

          La fel ca si coabitarea PNL-PSD din 2007-2008 ?
          Aia care a reusit -5% la final pe +8% crestere economica ?
          • 0 (0 voturi)    
            respira adanc (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 14:27)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui F.

            poate mai citesti si tu altceva decat agendele partidului. poate o sa vezi ca o lume intreaga este in criza. poate o sa vezi ca nu are legatura cu guvernul X sau Y.

            masurile coabitarii pnl psd din perioada mentionata de tine au adus cota unica de impozitare si scaderea cotizatiilor.

            respira, ia o gura de apa si revino-ti
  • +18 (28 voturi)    
    pacate... un FDGR intra in PSD (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:21)

    un sibian... [anonim]

    imaginati-va cum va fi guvern dupa PSD+PNL+UDMR: Adrian Nastase, Hrebenciuc si PC va lucra pt voi ca in epoca lui Iliescu, mineriada, daca vreti. Viitorul Premierul Klaus Johannis va fi o fatada.. pacate ca s-a folosit de el...
  • +20 (34 voturi)    
    anticipateeeeeeeeeeeee (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:22)

    anonim [anonim]

    intilnire de taina a/ politice de pe scena romaneasca!

    acestia sunt defapt mercenarii :
    - marko, zis si "doi arginti",care s-ar lasa penetrat de oricine, numai sa intre in guvern si sa poata guita de la o tribuna oficiala
    - crin zis si "liceanul", orbit de furie si de invidie, care ar face orice numai sa il vada pe basescu pierzand
    - patriciu zis "ciolanel", care ar vinde pe oricine din partid sau din simpatizanti, numai sa mai aiba acces la ciolan

    am spus-o si o mai spun: anticipatele sunt cea mai buna solutie pentru polul de mercenari si parlamentari de meserie ce se formeaza acum impotriva tarii

    PS. cacofonia e intentionata!
    • -2 (8 voturi)    
      corect....dar (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:17)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui anonim

      ar mai fi urmat niste liniute:
      - Udrea_Cocos
      - Videanu
      - Berceanu
      - Paszkany
      - George Paunescu
      Nu asta e problema acum in Romania.Sau mai bine zis este o problema ce nu poate fi acum rezolvata.Oricine va fi la conducere va avea o gasca de hoti alipita.Problema acum, in perioada de criza , nu este ce hoti sa ne conduca ci care pot sa o faca? Adica cine poate face un Guvern?Repede! Iar in situatia prezenta se pare ca gasca PSD+PNL+UDMR poate, sunt mai multi!Daca iese Basescu vreo 3 luni mai stam fara guvern adevarat , vom avea anticipate si cine stie s-ar putea ca dupa sa nu se schimbe mare lucru,sa continuie nebunia.Si ar maifi un aspect: cred ca e mai bine ca la ciolan sa fie mai multi (mai diversificati),poate asa se mai supravegheaza uniipe altii!!
      • +3 (5 voturi)    
        intrebare (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:45)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui ionut

        pe tine de duce creierul sa gandesti pe termen lung, sau esti obisnuit sa gandeasca altii pentru tine?

        Vad ca iti place sa traiesti de pe azi pe maine si rumegi numai ce ti se da... eventual daca se poate si "muieti posmegii".

        trezeste-te... alegerile nu se repeta o data la 3 luni ci la 5 ani!
        • -3 (5 voturi)    
          intrebare (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:30)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui anonim

          pentru ca nu ma duce creierul intreb: dupa 3 luni de lupta acerba Basescu va invinge si vor urma 5 ani luminosi? Asta vrei sa spui? Sa ne chinuim 3 luni ca dupa aia va fi bine? Dar daca dupa cele 3 luni , vor urma alte 3 de contre si alte 3 si altele , am avut exemplul ultimilor 5 ani cand Basescu s-a luptat continuu cu mogilii si hotii si coruptii?Daca acestia nu vor ceda si vor opune rezistenta inca 5 ani , unde vom fi atunci?
          • +2 (4 voturi)    
            nu stiu une vom fi noi (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:39)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui ionut

            sau mai bine spus unde veti fi voi pentru ce eu am decis deja sa nu ma mai intorc in tara.... dar stim macar ca nu se vor fura in liniste ce a mai ramas

            si inca mai sunt destule de furat sau mai bine spus "de privatizat"

            ti-ar fi placut sa se cumpere loganurile de 80.000 de euro pentru politie, doar de dragul de a avea liniste?
            ti-ar fi placut sa fie achitati nastase&co doar ca sa nu faca macovei scandal?
            iti place cand din banii tai statul plateste daune obtinute la Haga, pentru ca judecatorii sunt intangibili?

            daca vrei liniste, mergi in codru, dar renunta si la dreptul de vot!

            macara noi astia "scandalagii" care nu vrem sa cedam hotilor, sa mai avem o sansa!
        • +1 (3 voturi)    
          anticipate (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:18)

          arici [anonim] i-a raspuns lui anonim

          cred ca se refera la alegeri parlamentare anticipate, ca daca iasa base sigur le avem...
    • -2 (4 voturi)    
      scandalagiul fitos (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:44)

      fita [anonim] i-a raspuns lui anonim

      La ce folosesc?
      Vor iesi aceleasi procente, mai mult va intra si Vadim in joc!
      Un rahat pentru mofturile si fitele unui impostor scandalagiu. Daca le face pe banii lui, OK, dar pe banii mei , il bag in ...
  • +21 (37 voturi)    
    Cum voteaza PNL? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:24)

    Liviu [anonim]

    Sunt de orientare liberala, simpatizez cu dreapta, dar nu m-am gandit si nici nu vreau sa ma gandesc la revenirea PSD la guvernare!!!
    Si cine vrea sa ajute la asta? PNL??? Culmea!
    Domnule Campeanu, Domnule Ionescu, treziti pnl-istii pana nu e prea tarziu!
    Vorba d-lui Videanu, cred ca Bratianu e deja intors pe jumatate!
    • +12 (14 voturi)    
      Campeanu si Ionescu Quintus (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:50)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      Au fost cu Iliescu din 1991 si au refuzat sa sustina candidatul CDR la presedintie. De asta au si ramas in afara palamentului in 1992. Revenirea in Parlament s-a facut fara Campeanu (care a preferat sa rupa - iar - partidul decit sa accepte sa fie alaturi de restul opozitiei democratice) si cu Ionescu Quintus atent supravegheat de Valeriu Stoica.

      Vorba ceea, capra sare masa, iada sare casa...
    • 0 (8 voturi)    
      De acord, dar... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:56)

      unuldintrenoi [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      Sunt de acord cu voi, cu toti, care sunteti foarte atenti la doctrina liberala si la faptul ca gasiti incompatibila alaturarea ( e drept, monstruoasa ) dintre PNL si PSD, dar vin si va intreb, pe voi, fani basescieni : cand PDL a guvernat un an cu PSD, justificand aceasta de asemenea monstruoasa optiune prin cuvintele "macar noi am facut un compromis transparent" voua nu v-a fost rusine, asa cum imi este mie astazi? Mai mult, daca v-a fost rusine, ca tot vorbiti de doctrina si ideologie, acum nu va e rusine sa evidentiati acelasi defect din partea liberalilor. Paiul, barna ?
      • -1 (7 voturi)    
        Nu e nimic monstruos (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:23)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui unuldintrenoi

        O coabitare intre un partid de stanga si unul de dreapta nu are nimic monstruos la baza. In toate tarile civilizate acest lucru are loc.

        Dar ai dreptate, modul in care sunt prezentate lucrurile de catre baietii de la PDL sunt asa cum le dicteaza interesul personal.
        • -1 (3 voturi)    
          coabitarea dupa basescu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:47)

          votantu [anonim] i-a raspuns lui justin

          Da dle, pai daca nu o vrea Basescu, coabitarea este mincinoasa!
          A ajuns acest individ sa ne dicteze si ce trebuie sa votam, pentru ca asa vrea el!
      • +3 (5 voturi)    
        Dar totusi... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:26)

        Sebi [anonim] i-a raspuns lui unuldintrenoi

        presedintele nu era al psd-ului. In schimb PNL vrea sa treaca intreaga putere in mana lor. Sincer daca dintro imensa greseala ar ajunge sa se intample ceea ce isi doresc, nu ar fi o surpriza ca dupa cateva luni sa fie zburat PNL-ul de la conducere.
      • +1 (5 voturi)    
        @unuldintrenoi (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:29)

        brusuilis [anonim] i-a raspuns lui unuldintrenoi

        AM FOST SI VOI RAMANE LIBERAL!
        Ce nu vor/pot unii sa priceapa/accepte nici in ruptul capului este ca NU VOI VOTA PSD SUB NICI O FORMA!!!
        Si ma doare fix in pix cu cine s-a aliat PDL la guvernare, atata timp cat eu ma simt LIBERAL.
        Adica daca PDL a facut alianta contra naturii cu PSD, poate sa faca si PNL? Din punctul meu de vedere NU. Poate sa faca Antonescu dar EU (si inca multi) nu o sa o facem.
        Pentru mine este exact ca in 2000 cand am votat Iliescu (ca sa nu iasa Vadim) - si m-a durut mana vre-un an de zile!
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:25)

          unuldintrenoi [utilizator] i-a raspuns lui brusuilis

          Vorbim ( si simtim ) acelasi lucru!
          Nici eu nu voi vota Geoana, inssa nu voi mai vota nici Basescu, asa cum am facut si in 2000 ( cu Ilici ) si in 2004 ( cu Basescu )

          La celebra dezbatere, Crin parea ca se apropie foarte mult de ce ne dorim noi, liberalii, spunand la un moment dat ce spun si eu acum : m-am saturat sa votez contra, vreau sa votez si eu pro.
          Din pacate, m-a dezamagit foarte tare acum, cred ca trebuia sa ramana neutru.
          In plus, Crin parea cel mai detasat de Patriciu, aceasta piatra de moara de la gatul nostru...se pare ca nu e nici el asa detasat.
          Una peste alta, intre noi, liberalii care nu sunt manati de niciun interes ( caci 90 % de aici sunt ) te intreb : noi cu cine mai votam pe viitor?
      • +2 (6 voturi)    
        Da, dar (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:38)

        Tibi [anonim] i-a raspuns lui unuldintrenoi

        Hai sa iti spun si eu ceva. Din 1992 am stiut ca atata timp cat voi trai, nu voi vota vreodata socialismul, Iliescu, PDSR, PSD, etc. Iar de anul trecut, de cand mironisita liberala avea niste figuri in cap de ti se facea greata, ca ea nu vrea la guvernare de dreapta( cum era natural) daca nu este pupata in fund si in frunte, am decis ca pentru mine PSD-ul si PNL-ul vor fi mereu cuvinte asociate cu scarba profunda, aproape organica. Sa nu comparam ce a facut PDL-ul (pe care nu il simpatizez foarte mult, dar este singura varianta decenta pe care o am la dispozitie in momentul actual) si monstruoasa coalitie, obligat..si ce face pnl-ul, care in loc sa faca anul trecut guvern-ul pe care il asteptam de 20 de ani, isi ridica fustele in cap si i-o da lu` Nastase & Co pe la nas "ia-ma, sunt fierbinte"....asa ca dinspre partea mea, e posbil sa votez in urmatorii 30 de ani cu partidul gunoierilor, partidul prostituatelor, orice partid, dar nu vreodata PSD sau PNL..
    • +2 (2 voturi)    
      Campeanu?? Quintus??? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:23)

      casar [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Dar oare ei nu au facut alianta cu Iliescu niciodata? Dar oare PNT si PNL inainte de razboi nu se mancau unii pe altii, ba se si bateau la alegeri?? Oare nu se bagau unii pe altii in puscarie?? Dreapta e buna sa-ti faci o treaba cu ea dar si stanga e buna cand oboseste dreapta...
    • +2 (2 voturi)    
      mosii penelisti (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:15)

      cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      stau laturi de cel mai liberal dintre liberali, simbolul liberalizmului nou, de tip patricianizd,
      don pedro e simbolul politicianului roman, impaartzieal, liber cujetator, lovirutzionar de balcon, adulat la apaca, fesenist de marca, democrat de cedere, in prezent, liberal patricianizt, deschizator de drumuri in penele pentru joana si vanghele.
      vanghele, viitorul vice la penele !
      vorba doctorului mitica oparescu, hai romania !
      petre, mircea si cu crin,
      liberali din tata'n fiu
      petre,langa vechii si noi penelisti, zambitor, liberal, grande de apaca ....
      astia n'au fost cand s'a impartzint rushinea.
      noi vrem respect !
  • +16 (28 voturi)    
    Capcana (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:28)

    gelu [anonim]

    Papusari din spatele scenei politice au planuit o capcana cu ajutorul marionetei Antonescu .De ce marioneta ? Nu stim precis ce a facut acest on in ultimi 20 ani .Stim doar ca lipsea de la parlament .Totusi unde statea ? fizic vorbind, acasa ? la serviciu ?afaceri ? Nu stim .Cu cine a fost el in anturaj ? Asta stim . In ce conditii a ajuns el de la Tulcea direct in FSN ? Asta nu stim . Cum a facut o cariera in PNL de a ajuns ministrul tineretului in CDR ? Asta nu stim .Tariceanu era atunici numai secretar de stat .Crin ,ministru plin . Crin a stat la cutie ,Conserva .Cand a fost nevoie a fost scos ,Pentru un "proiect" al cui proiectul asta ?Importatori de autoturisme ? Fabricantii de ciment?Importatorii de gaze naturale ? Grupurile de interese din economia care numai romaneasca nu mai e .Deci ce avem ? o economie controlata de filiale ale grupurilor austro-franco-germane.Ce fac ei ? profit , ,nu in Romania ...
    PSD va cadea in aceasta capcana cu gandul ca va putea rasturna ulterior un guvern.dar nu va mai putea .
    Pentru ca daca vor sa il rastoarne pe Iohannis au nevoie ori de pnl ori de pdl ceea ce nu se va intimpla. se stie ca seful guvernului este cel care face ce vrea .adica iohannis . deci degeaba se agita psd isti .nu vor capata decat posturi locale . fiind criza nu valoreaza nimic .
    Iohannis in schimb nu stim precis pe cine reprezinta . ce mecanisme il propulseaza pe acest om. putem doar presupune ca s-au facut niste negocieri franco-germane care au zis ;iohannis .ptr ca nu avem etnie franceza in Romania .
    Ce interes au : Romania colonie franco germana.
    Si mai au interesul ca Basescu sa nu castige De ce ? Basescu reprezinta noua burghezie nationala romana care doreste un alt loc pe scena economica si politica .Da da da ... Zambiti va rog dar sa nu imi spuneti ca in dec 89 au iesit in strada reprezentantii burgheziei romane si au facut revolutie burgheza .Dupa tipic si cu schimbarea fortelor de productie si capital . Asta lipsea din istoria Romaniei
    • -1 (5 voturi)    
      burghezia americana (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:29)

      casar [anonim] i-a raspuns lui gelu

      prefer colonie franco germana decat colonie americana. Cel putini francezii si mai ales germanii au o cultura...
      Badarania americana o reprezinta Basescu de fapt??
      Nein, merci!
    • +1 (3 voturi)    
      @ Gelu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:34)

      brusuilis [anonim] i-a raspuns lui gelu

      postul asta al tau este cel mai tare pe saptamana asta.

      deci, mergand pe principiul tau ... Kenia doreste subjugarea Americii si colonizarea ei, d-aia l-au sprijinit pe Obama sa ajunga presedinte.

      Gelule, iar ai uitat sa iti iei pastilele!
      :)
  • +15 (25 voturi)    
    Va amintiti de PNT-CD? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:31)

    x-ulescu [anonim]

    Sper ca liderii PNL ca sunt constienti ca daca se duc spre PSD vor avea soarta PNT-CD. La urmatoarele alegeri nu va mi sti nimeni de ei.
    • -16 (24 voturi)    
      ne amintim foarte bine (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:38)

      Araya [anonim] i-a raspuns lui x-ulescu

      pedalacilor cand pronuntati PNT sa va ridicati in picioare. Noi sutinatorii partidelor istorice nu o sa uitam niciodata implicarea lui baselu in distrugerea PNT
      pregatiti-va portocalele sa i le aruncati pe geam de Craciun
    • +7 (11 voturi)    
      Soarta PUNR (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:57)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui x-ulescu

      PNT a murit pe limba sa, nu a avut nevoie de alt ajutor decit de Emil Constantinescu si de Zoe Petre pentru a se face praf. Sa fim seriosi, nu ignor rolul de atunci al lui Basescu, dar nu el ci Constantinescu a renuntat la guvernul Ciorbea si l-a numit pe Radu Vasile.

      In schimb, PNL Campeanu, Miscarea Ecologista, PUNR, PDAR sint victimele apropierii de partidul lui Iliescu. Ecologismul a avut 5% in 1990; agrarienii si vatrasii aveau un electorat mic, dar bine definit si cu potential de crestere. Au preferat insa imbratisarea sufocanta a lui Iliescu.
  • +13 (25 voturi)    
    Democratia in stil PSD (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:31)

    Tomis [utilizator]

    Pentru ca Basescu a fost de multe ori acuzat de dictatura si de distrugerea politicii externe a tarii, va invit sa urmariti de la un capat la altul (pentru ca altfel nu are valoare) modul in care intelege PSD democratia. Geoana este doar fatza partidului, sa nu credeti ca el va avea un cuvant important de spus.

    http://www.youtube.com/watch?v=Cbe3VSlAOTI&feature=player_embedded

    De la minutul 2:50 incolo aveti partea de politica externa. Vizionare placuta.
    • +4 (6 voturi)    
      golan postmortem (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:49)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      Am revazut filmul asta, si am simtit cum ma umplu de manie din nou, si cum imi vine sa dau cu cineva de pamant. Atata vreme cat iliescu traieste,PSD va fi democratic iliescu style. Chiar ma intreb, oare ce PNT-ist va vota cu un partid din care face parte iliescu?
      • +2 (4 voturi)    
        noi aici pentru ca sunt ei acolo (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:14)

        dor de duca [utilizator] i-a raspuns lui Valentin

        Si eu l-am revazut. Aceeasi manie m-a cuprins si pe mine ca aceea care m-a facut sa-mi iau talpasita din tara dupa batele minerilor. Cum spunea cinvea intr-un comentariu adresat lui Iliescu: Noi suntem aici, pentru ca esti tu acolo. Noi afara din tara, el tronand la butoane. ciuma tarii cu tot batalionul lui de muste securiste infiltrate peste tot.
        Deci oamenii din subterane ai lui Iliescu distrug sediile partidelor de opozitie, iar PNL e acum aliatul fidel al fiarelor rosii. Rusine PNL! (si chiar asa: e PNL partid liberal?)
    • +2 (4 voturi)    
      de aia (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:33)

      arici [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      de aia nu vreau sa aud de iliescu & co de nici o culoare
  • +18 (34 voturi)    
    Inclinati/va pana o sa le caderi in brate! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:31)

    domino63 [anonim]

    De basescu putem scapa, de pesede, nu!
    Romanii sunt deformati de comunism!
    Blestemul asta n/o sa dispara decat atunci cand va exista contiinta; atata timp cat romanii pot fi momiti cu mici si bere, cat sunt flamanzi si cand sunt cu burta plina, nu e nici o sansa.
    Votati geoala si peste ceva timp o sa urlati!
    Uitati/va in ochii lui si ii veti vedea plini de sangele celor morti acum 20 de ani.
    • -17 (29 voturi)    
      jos mafia politica pdl-ista! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:37)

      kitto [utilizator] i-a raspuns lui domino63

      ce demagog mai esti! manipulatorule!
      • +16 (24 voturi)    
        demagogie vs. adevar (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:56)

        mar [anonim] i-a raspuns lui kitto

        Nu este demagog este realist. Voi aveti creierul spalat de inmnurile inaltatoare de la Moscova.
        Nu vrem sa mai fim sacrificati din nou. Am fost o generatie de cobaii, ne jucat Ceausecu cum a vrut, am avut manuale experimentale, suflete schilodite si uratite de manipularea comunista facuta la scoala, pe strada la televizor, creiere spalate de muzica patriotica care se auzea la fiecare pas. Am mers la munca patriotica si la cules recolta dar am sperat ca se va termina cosmarul. In 1989 am cantat pe strazi si am sperat ca au venit americanii in sfarsit, si am ajuns in anul de gratie 2009 cand suntem la un pas de a fi ingenuchiati de unii care ne-au vandut la Moscova.
        Si tu vorbesti de mafie PDL-ista, nu baiatule mafia a fost introdusa de PSD si este sustinuta si in acest moment de acest partid rosu. Devalizarea economiei si punerea pe butuci a agriculturii are un singur artizan, Iliescu&Co, respectiv partidul pe care-l aperi.
      • +13 (19 voturi)    
        Ce "elegant" esti mai draga! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:20)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui kitto

        Ai grave dificultati de exprimare si manifesti simptomul deficientei mentale si a uitarii selective. Un pumn de medicamente si unul dupa ceafa ti-ar prinde bine.
      • +7 (13 voturi)    
        Cu dedicatie pentru tine si Geoana demagogul! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:29)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui kitto

        http://www.youtube.com/watch?v=Cbe3VSlAOTI&feature=player_embedded
  • +16 (24 voturi)    
    Pe cand bat palma si cu VCT ? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:36)

    Mela [anonim]

    Eu zic sa fuga repede si Vadim ca sa nu credem cumva ca e "curluntrist"
  • +20 (30 voturi)    
    optimism.. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:44)

    andreea [anonim]

    Basescu este optimist! Romanii isi doresc modernizarea statului roman si acest lucru este posibil alegandu-l pe Basescu.Nu a cerut nici unui om politic sa-i acorde voturile.Considera ca aceste sunt un semn de incredere si trebuiesc aparate.
  • +22 (32 voturi)    
    Romania tacuta (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:47)

    mar [anonim]

    Rog pentru 5 secunde sa incercati sa va aminititi anul 2004, cand era oliniste inspaimantatoare, cand presa nu spunea nimic, cand televiziunile erau asa de libere, ca semanai izbitor cu 1989. Pe plan economic apareau in MO HG sau norme de aplicare pentru 24 de ore cu destinatie precisa, cand se plateau subventiile in agricultura dupa culoarea politica si pot continua cu exemple de acest gen. Era o perioada in care totul era rosu, iar cine nu era dupa chipul si asemnarea PSD-ului era tacut sau vorbea pe la colturi in soapta. Asa vreti sa ajungem, sa dicteze Vanghelie&Hrebenciuc, sa ajungem din nou sa vorbim pe la colturi, sa ne spele creierul zilnic iRealitatea&Antentene.
    Vinerea trecuta am vazut la Socului un benner electoral rosu ca un steag al PCR-ului pe care trona Iliescu, Geoana, Vantu si Voiculesc, era oribila imaginea si nu cred ca era o clona sau o iluzie optica.
    Noi care sunte multi si nemanipulabili haideti sa le demonstram ca nu suntem o gloata care sta in pozitie de ghiocel. Cred ca in noi sta puterea de a nu accepta intoarcerea cu la anul 1990, cand s-au inchis toate usile pentru Romania .
    • +5 (9 voturi)    
      comunismul e boala grea (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:32)

      batut mar [anonim] i-a raspuns lui mar

      Pai acum e la fel numai ca nu se tace ci se strica doar intr-o directie: Basescu.
      • +2 (6 voturi)    
        sper sa nu spunem "comunismul boala genetica" (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:12)

        mar [anonim] i-a raspuns lui batut mar

        De acord cu tine ca este o boala grea comunismul, dar nu cred ca este o boala genetica. Exista si antidotul, votul masiv impotriva comunistilor si a neocomunistilor, reforma sitemica a statului si atunci avem sperante de vindecare. Probabil ca de aici si ura viscerala a Coalitiei Anti.
        Primul semn a fost dat de Referendum, dar daca ne vom opri aici, degeaba s-a votata si a fost aratata pisica. Cu un presedinte ca Geoana nu o sa vedem modificata constitutia si parlamentul, modernizat statul in ansamblu.
    • +4 (8 voturi)    
      lucrurile se uita repede (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:08)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui mar

      2004 e atat de departe incat nimeni nu-si mai aduce aminte ce dezastru era in tara pe vremea aia. Erau 3-4 banci care iti dadeau credite sa-ti iei o casa, credite de nevoi personale nu existau, credite cu buletinul nici atat. La televizor nu te uitai pentru ca nu aveai de ce sa vezi moaca lui nastase de dimineata pana seara, aroganta cum bine ne mai aducem aminte unii dintre noi.
      Si mai aud acum doua chestii foarte interesante, care pa mine ma descumpanesc.
      Una e ca traim foarte prost din cauza lui basescu. Ca nu ne putem achita ratele, ca ne-a adus la saracie, ca vai de capul nostru. Mie nu prea mi s-a parut asa. Nu a fost weekend lasat de la dumnezeu nici anul asta in care DN1 sa nu fie plin, in care pensiunile la munte sa nu fie pline, in care la mare sa gasesti cazare, in care in mall-uri sa nu te calci pe picioare cu o gramada de lume. E intr-adevar real ca o gramada de oameni au ramas fara locuri de munca, numai ca au ramas fara locuri de munca cei din privat. Pe cei de la stat i-a durut la basca (a lui iliescu), si acum cand sa-i loveasca si pe ei criza, repede, basescu e tiran, vrea sa ne dea afara. Misto.
      Si al doilea punct vine din faptul ca la o argumentatie pe acceasi linie, domle datorita lui basescu am ajuns sa traim si noi mai bine, sa ne permitem o masina, un televizor mai acatarii, un calculator, raspunsul este invariabil: aaaa, stai ca asta nu se pune asta a facut tariceanu.
      Si asta e consecventa si bun simt. daaaaa.....

      Asa ca pe 6 decembrie o sa vedem. Dupa cum am mai zis, vreau reforme. Stiu bine ca reformele nu plac, stiu bine ca or sa ma/ne afecteze, dar fara ele, ajungem la fiecare scrutin sa zicem: "imi bag picioarele, daca iese/nu iese X plec din tara".
      Intr-o tara asezata,reformata, o sa alegem pe X sau pe Y din cauza ca programul lui X e mai bun pe sanatate sau ca programul lui Y e mai bun pe economie si educatie.
      Nu pe X pentru ca toata lumea a zis ca Y e nasol toata lumea e anti Y, si daca iese Y o sa fie rau. Dixit.
    • +3 (5 voturi)    
      Problema sta in mediul rural, (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:19)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui mar

      unde oamenii au acces numai la tv-ul si iau de bun. Pur si simplu manipularea e isi spune f mult cuvantul in rezultatele alegerilor. Noi mai avem acces si la alte surse de informare. Omul sarac de la tara pt cateva pungi de faina ulei da votul psd-ului, sunt doar specialisti in asta. Cum spunea cineva ca vb cu rude de la tzara si i-a plimbat cu autobuzul pe la 4 sectii de votare dar isi facuse plinul de faina si ulei pt toata iarna. Cei mai rau e ca intram toti in groapa, am trait si eu pe vremea comunistilor de ma trezea mama la 3-4 dimineata sa ne asezam la coada pt lapte, aveam curent 2 ore seara, centrala termica intra in revizie toata iarna. Multi uita sau nu stiu, dar in psd exista cam aceeasi "strategie" un om sarac si umilit il poti cumpara mut mai usor, de aceea nu au nici un interes sa reformeze Romania. O Romanie cu oameni relativi instaritzi e contrara viziunii lor, pt ca nu o mai pot controla. De fapt viziunea lor este puna mana pe toate resursele Romaniei, prin jaf, privatizari cu dedicatie pt a crea dependenta noastra. Un fel mafie careia prin taxe ii platim dretul de a trai la limita. Romania cu geoana cel care se duce pe ascuns la moscova va fi o Romanie a disperarii generalizate nici nu vreau sa ma gandesc. Resursele, imprumuturile se vor termina, va fi nevoie de cresterea taxelor pt mentinerea burgeziei post-comuniste si acolitilor lor, cei care se gandeau sa investeasca o vor ocoli din cauza fiscalitatii crescute si coruptiei de acum generalizate, saracii vor devenii tot mai saraci. Pt noi reforma nici macar nu este o optiune este dreptul la viatza, daca ne refuzam si asta vom devenii niste cadavre vii. Atat!
  • +18 (24 voturi)    
    UDMR-ul il sustine pe (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:47)

    gabifm [utilizator]

    Geoana?
    Nu Geoana a fost cel care a REFUZAT UDMR-ul cand s-a constituit guvernul Boc 1?
  • -20 (34 voturi)    
    Basescu trebuie sa plateasca (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:54)

    qwerty [anonim]

    Pe basescu l-a votat din publicul lui Vadim de acum 5 ani.
    Un adevart liberal, care vrea sa isi deschida o afacere in viitor nu va vota Basescu care a pus impozit forfetar si se da de dreapta.
    Din cate tin eu minte si se pare multi nu tin minte, in 2008 PDL a facut guvern cu PSD, atunci nu mai era rau Iliescu. Doar PDL are voie guvern cu PSD, PNL nu are voie.
    Ce memorie redusa are electoratul...
    Oricum in tara asta nu se face nimic oricum ar fi, orice ar fi, dar voi vota contra lui basese pentru placerea mea personala de a-l vedea linsat de ai lui si de ceilalti.
    Cu fiecare declaratie Basescu jignesti oamenii care au memorie si putina inteligenta, de ex: "romanii au votat in majoritate de dreapta". Jignire pentru cei care stiu ce inseamna dreapta cu adevarat si la noi oricum nu exista asa ceva. Sigurii care se apropie sunt PNL, clar.
    Daca Crin l-ar fi sustinut pe Basescu nu as mai fi votat PNL ever, asta nu inseamna ca il sustine pe Geoana.
    Iar cei care s-au trezit dupa razboi sa voteze contra PSD pe motiv ca e Iliescu, prea tarziu baieti, cautati alt motiv si va cred, trebuia sa votati in '92 contra lui Iliescu cand de fapt ati votat 80% cu Iliescu.
    Alegeti Avramescu, Udrea, Videanu, Blaga, Ridzi, Boc, Berceanu ca astia nu sunt comunisti. Cu astia o sa progresam, haha.
    • +8 (18 voturi)    
      Bai creier de oaie (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:18)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui qwerty

      Pe basescu l-au votat 32-33% din votanti. Cum poti abera ca ala e publicul lui cel al lui Vadim? De Vadim s-a apropiat Antonescu duminica seara cu discursul lui miorlait despre moguli (cu care acuma vrea sa se alieze)
      • -9 (11 voturi)    
        Astia il voteaza pe basese (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:30)

        qwerty [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Te-ai nascut in 2009 cred. Nu cred ca stii sa faci o comparatie cu ce a fost in 2004, respectiv 2000 cand PD nu prea exista.
        Intreaba-l pe tacto cu cine a votat in '92 si pe urma sa scrii pe forum ca esti contra PSD.
        PS: alegeri prezidential 2000/2004 pe google
        • +8 (10 voturi)    
          hello.. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:41)

          marlene [anonim] i-a raspuns lui qwerty

          in alegerile 2000/2004 basescu nu a candidat :)) ci ilici.. iar in 2004 basescu nu a fost votat de vadimisti:))Mai rasfirat baiete, mai rasfiat...
          • -3 (3 voturi)    
            aoleo.. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:26)

            qwerty [anonim] i-a raspuns lui marlene

            Comparatia era:
            intre 2009 turul 1 si 2004 turul 1
            sau
            intre 2009 turul 1 si 2000 turul 1.
    • +9 (13 voturi)    
      vai de capul tau baiete.. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:34)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui qwerty

      incoerent si total pe langa..pai ce treaba au votacii lui vadim cu basescu?? Sa inteleg ca un adevarat liberal va vota psd...cel mai de dreapta partid:)) cu alde iliescu care i-a batut in 90 in piata universitatii sau poate cu vanghelie "care este"..si adomnitei a fost cam pe aproape. Intr-adevar , romanii au memoria scurta mai ales liberalii si uita repede pe unele din "reperele", chiuariu, Norica Orban..etc. Si in ultimul rand, daca votul tau e de "vanzare" la cheremul lui crinut..problema ta.
      • -4 (4 voturi)    
        PD-L s-a nascut din PDSR (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:16)

        qwerty [anonim] i-a raspuns lui marlene

        PD-L de dreapta, de cand? Parca erau in Internationala Socialista acum cativa ani.
        Putini sunt cei care in '90-'92 au votat PNL, contra FSN, PDSR.
        Cred ca se uita acum cu mare dezamagire cei de care am pomenit mai sus sa vada cum sunt manipulati de basescu ca este anti comunism, cand el a fost securist inainte de 89. A recunoscut in 2004 in cofruntarea cu Nastase.
        Am votat PNL de cand ma stiu, si in 2004, pacat ca si-a batut joc pe urma basese de ei. In 2004 am mers pe cel mai mic rau si acum merg la fel. Sper sa scape PNL si noi de basese.
  • -6 (14 voturi)    
    Pastila (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:12)

    goe [anonim]

    O simpla "deductie" logica ne spune ca Geoana nu are cum sa fie presedinte. In ultimii 20 ani Romania l-a avut presedinte pe *escu. Cum in ultimii 20 de ani nu s-a schimbat mai nimic de ce s-ar schimba acum?
    ergo oricum ai vota tot Basescu iese.
  • -16 (24 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:17)

    rti [utilizator]

    in sfarsit s-a trezit udmr si a vazut bataia de joc al lui basescu, omul fara coloana si cuvant si mai vrea sa fie aliat cu mine popor roman sau maghiar. Mai bine frate cu diavolul decat cu portocalii.
    • +13 (15 voturi)    
      Cei din Covasna si Harghita (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:31)

      Citizen Kane [utilizator] i-a raspuns lui rti

      sau trezit demult.
      Drept dovada procentele lui Kelemen. Unde sunt cele 7-8 % pe care le lua UDMR-ul?
      In aceste zone de 20 de ani tot se fura. Omul a vazut ce vrea de fapt udmr.
      • +5 (5 voturi)    
        ai dreptate (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:12)

        alvaloka [anonim] i-a raspuns lui Citizen Kane

        Ma bucur ca a obsevat cineva ca si maghiarii din Harghita si Covasna au inceput sa gandeasca cu propriile capuri si nu cu cele ale afaceristilor din fruntea UDMR. Este un lucru foarte bun intrucat au vazut si ei in ce directie trag liderii lor. Cetatenii de nationalitate maghiara din cele doua judete (si din Ardeal in general) sunt de multe ori mai romani decat multi romani si sunt sigur ca vor ajuta sa fie zdrobita aceasta "alianta a ciolanului" ridicata impotriva tarii.
    • -1 (5 voturi)    
      portocaliu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:44)

      talex [anonim] i-a raspuns lui rti

      daca amesteci rosu cu galben (pe paleta de pictura) iese portocaliu. Oricat ai fi de curat in cuget si simtiri, daca esti rosu si te amesteci cu galben, da portocaliu:)
  • +9 (9 voturi)    
    MODERNIZARE SOCIALA (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:20)

    TRAIAN SOARE [anonim]

    ambele partide au in conducere oameni imbogatiti peste noapte care nu mai stiu sigur de unde au adunat averile sa poata raspunde la o adica de-i intreaba cineva.in cazul in care ar fi stiut raspunde nu s-ar mai fi temut atata.ei habar nu au, in amanunt, detaliat cum au strans atatia bani.s-au trezit peste noapte stand pe un purcoi de galbeni iar acum, pentru ca cine gaseste primul al lui e, nu mai vor sa dea nimic inapoi.iar scandalul lui base pe aceasta tema ii cam deranjeaza la liniste."voi trebuie sa dormiti linistiti ca noi lucram pentru voi".pot fi domniile lor linistite, nu ii va mai intreba nimeni cum au adunat, ce au facut, ce au votat, doar sa incerce sa dea sansa tarii asteia sa se apropie mai mult de ue prin ganduri, simtiri, organizare, actiuni, legislatie, toleranta, seriozitate, munca, educatie, cinste...chiar nu ii va mai intreba nimeni nimic...la viteza cu care trebuie sa ne adaptam la lucrurile noi ce se petrec in lume nu va mai avea nimeni timp sa se ocupe si de ei...pot fi siguri de asta.doar atata vrem.sa inteleaga sa ne dea si noua sansa unui stat modern postiliescian si sa inteleaga ca sansa noastra este si sansa lor...(editat de HotNews.ro)
  • -9 (15 voturi)    
    oare stiti? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:22)

    rti [utilizator]

    ELECTORAT ROMAN oare voi stiti ce inseamna doctrina socialista?
    Asa vorbiti`peste tot pe forumuri parca a-ti avea fiecare cel putin un SRL si vreo 20 de angajati.
    Stiti ca in Europa 80% din guverne sant socialiste?
    Intrebati-va oare de ce
    • +7 (13 voturi)    
      serios???? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:26)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui rti

      la nemti tocamie ce au fost trimisi in opozitie, la francezi de asemenea..la italieni, prodi a plecat cu coada intre picioare..nu mai vb. de uk. Olanda si Belgia ies din calcul, spania asemenea..Unde sunt aia 80%...mama rusia???
    • +6 (12 voturi)    
      PSD are ceva cu socialismul (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:30)

      A Dandanache [utilizator] i-a raspuns lui rti

      Da de cind are pesede legatura cu socialismul sau social democratia? Adica Partidul celor mai Bogati prin hotie, care a facut legi pentru saracirea celor multi in detrimentul a citeva zeci de politruci si fosti securisti se califica pe post de socialist? Uita-te neica in dictionar si mai posteaza dupa aia.
    • +6 (10 voturi)    
      Dar tu oare sti? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:40)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui rti

      Ca din cate vad din comentariul tau nu sti nimic. Sa iti explic eu. Doctrina sociala inseamna sa se puna taxe cat mai mari pentru cei care muncesc ca sa se dea si la cei care nu muncesc (in Romania principala cauza e lenea). Extrema sa este comunismul, unde la cei care munceau li se lua tot pana la o limita, sa primeasca si restul.
      Doctrina liberala si de dreapta spune ca se pun impozite cat mai mici, iar cei care nu muncesc se cam uita la stele. Extrema sa se gaseste (sau se gasea pana acum 2 ani) in SUA, unde nici macar asistenta medicala de urgenta nu era gratuita.
      Daca tu esti lenesi, atunci te inteleg de ce vrei socialism, si dupa alegeri am descoperit ca 30% dintre Romani sunt lenesi. Si ne intrebam de ce nu progresam
    • +2 (4 voturi)    
      @ rti (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:45)

      brusuilis [anonim] i-a raspuns lui rti

      da rti au guverne socialiste dar dupa 30-40 de ani de guverne de dreapta.

      iar romaniei ii trebuie guverne de dreapta vreo 20-30 de ani, ca sa faca economia si lucrurile sa mearga. dupa ce merg toate, e bine cu guvern socialist ca da la toti, pentru ca este de unde.
      asa, in RO, vrem guverne de stanga, dar de unde sa le dea la toti daca nu au pus nimic deoparte???

      asa au crezut si comunistii in '45 ca ajunge la toti ... si ne-a ajuns :((
  • +16 (22 voturi)    
    Sunt inclinate de multa vreme (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:23)

    Cristi [anonim]

    la Inalta Poarta de la Est. Ambele partide. Adica PNL si PSD. Plus UDMR.
    Aproape ca li s-a rupt coloana vertebrala de-atata inclinari.
  • +20 (24 voturi)    
    pai la sibiu a fost votat base de departe (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:57)

    el [anonim]

    dupa ce in Sibiu, base a luat peste 40%, antonescu 20% iar geaona doar al treilea cred ca solutia Johanis e doar bzzzz
    idem si in buc geoana a fost doar al 3-lea, idem diaspora....

    de pe locul 3 in e greu sa ajungi presedinte - poate doar vice guvernator. cam astea sunt propunerile "fantastice" ale UNOR liberali
    • +3 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:38)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui el

      se adevereste ca johannis nu e decit un bluf. cei din pnl vor sa repete modelul guvernului tariceanu. e clar ca odata desemnat un premier si validat de parlament, acesta nu mai poate fi inlocuit de presedinte. in schimb primul-ministru poate schimba cind si cum doreste chiar si pe toti ministrii. batalia mare aici se da, cine preia guvernarea are cheile de la vistierei.
      inainte de turul I geaona a spus ca nu se gindeste sa-l numeasca pe johannis premier. acum vrea? de ce?
      si mai am o intrebare - cu doctrinile cum este? un liberal o sa voteze pe cineva de stinga? nu ne ajunge citi bani se duc pe apa simbetei pentru ca suntem natia cun cel mai mare numar de asistati social? sanatatea, invatamintul se pling ca nu au bani. acolo sunt banii dumneavoastra, stimabililor, la cei care s-au pensionat medical fara sa fie bolnavi, in cei care muncesc la negru si iau si ajutoare sociale,la cei care prefera sa stea in somaj in loc sa mearga la munca, pentru ca sindicatele s-au infipt bine pe linga unii guvernanti si multora le plac pomenile. pomeni perpetuate din perioada de trista amintire - si are vanghelie si cei ca el grija sa nu uitam - oare de ce?
      deci stimati simpatizanti si votanti pnl, cum credeti ca vom scapa de mizeriile trecutului daca va agatati de ele? alianta cu psd? geoana, herbenciuc, vanghelie? mitrea???
      cîh, mai bine nu...
  • +16 (22 voturi)    
    e simplu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:12)

    simplu [anonim]

    am votat Crin, votez BASE ...direct.
    cum e posibil sa votezi PSD ??????????
    nici in cele mai urate vise eu nu votez GEOANA, Ilici, Nastase, Vanghelie.
    hai Base, nu cred ca ai nevoie de nici o alianta...
    poporul decide asa cum ai punctat fff clar.
  • +15 (21 voturi)    
    asa sa fie! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:17)

    geordan [anonim]

    ei cu ei si noi cu noi!
    foarte bine! daca basescu mai avea vreo sansa sa nu piarda, acum i-ati retezat aceasta sansa. daca dreapta se uneste cu stnga, doara asa ca sa se opuna unui singur om, atunci inseamna ca de acel om va ESTE TARE FRICA! si daca tinem cont ca niciodata nu v-a pasat de populatie, deducem ca VA ESTE FRICA PENTRU CA VA ATINGE LA PRIVILEGII. daca mai aveam vreo indoiala ca basescu nu poate, iata ca voi ne-o spulberati! prin miscarea voastra ne spuneti clar ca basescu POATE!
    • +9 (15 voturi)    
      Mare dreptate ai aici maestre! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:26)

      AH1N1 [anonim] i-a raspuns lui geordan

      Foarte mare dreptate ai, sper doar sa gandeasca majoritatea ca si tine.
  • +10 (16 voturi)    
    Boala (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:20)

    AH1N1 [anonim]

    Stiu ca nu e ortodox sa doresti raul cuiva dar in astea 2 saptamani ma rog sa dea boala si cancerul in TOT aparatul PSD in frunte cu Geoana si PNL-ul sa se gripeze urat de tot. NU II MAI SUPORT, efectiv ma apuca groaza si frica numa cand ma gandesc ca e posibil castige PSD. GREATA, DISPRET...... oare romanaii sunt chiar asa tampiti??
    • +2 (4 voturi)    
      @AH1N1 (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:53)

      brusuilis [anonim] i-a raspuns lui AH1N1

      si de ce nu te-ai dus la sediul PSD deghizat in fan geoana ... sa te apuci de stranutat cand spre Geoana cand spre Iliescu si de vreo 10 ori spre marean, poate scapam de el!
  • +15 (21 voturi)    
    hmmm (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:21)

    anton [anonim]

    astia ne iau de prosti...mai baieti pai cum adica voi ati votat in "unanimitate" sa-l sustineti pe Geoana...deci atentie, nu sa "nu il sustinem pe Basescu" ci sa il "sustinem pe Geoana"...adica PNL pupa acolo unde a scuipat vreme de 20 de ani? adica noi am fost degeaba batuti in Piata Universitatii? ca sa vina lichelele de Patriciu, Vantu, Tariceanu sa ne spuna ca nu, nu e chair asa, comunistii nu sunt asa rai, iar Geoana si Iliescu nu au vrut decat sa ne atentioneze cu bata minerilor nu sa ne omoare....Rusine! Mai bine cu un Basescu securist, mai bine cu o Udrea fara minte si un Boc slab decat sa va dau votul voua, curve politice ordinare!
    • +8 (10 voturi)    
      Cata dreptate ai! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:57)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui anton

      Ce jeguri! Este incredibil.
      Totusi ceea ce este mai grav ete faptul ca noi, in naivitatea noastra, inca mai suntem uimiti de acest tip de decizii. Inca ii mai consideram oameni.
      Si 300 de parlamentari mi se par multi iar ei si ONG-urile clameaza ca este un atac la democratie. Nu. Este lehamite.
  • +11 (15 voturi)    
    slogan pentru domnul mircea geoana (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:24)

    viviana [anonim]

    am o propunere de slogan pentru mircea geoana:

    mergem inainte! ca inainte era mai bine!

    mi s-a parut amuzant, sper sa nu mi-o ia in nume de rau sustinatorii dumnealui.
  • +13 (19 voturi)    
    Jalnica decizie (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:26)

    Citizen Kane [utilizator]

    Imi pare rau pentru PNL.
    Imi pare rau pentru membrii pnl care doresc o Romanie curata.
    Iata ce au discutat ieri melescanu, nastase, srs si patriciu.
    Nu Basescu va dezbina, voi reusiti acest lucru fara nici un ajutor.
    Traiasca tovarasul gioana presedintele marii adunaturi nationale .
    ura.....
    va fi si mai mare de acum inainte
  • +12 (18 voturi)    
    Siiigur ca da (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:26)

    muciflenduri c-tin [anonim]

    Daca vreunul din ei isi imagineaza ca eu voi vota vreodata cu cineva din PSD doar pentru ca am votat cu Antonescu in primul tur, e retard.
    Cand am avut de ales intre Iliescu si Vadim am ales sa nu ma duc, nu ma poate convinge nimeni, vreodata, sa votez cu Geoana.
  • +9 (15 voturi)    
    pe cand fuziunea? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:26)

    airamerica [utilizator]

    "Conducerea PNL a decis in unanimitate sustinerea lui Mircea Geoana in turul al doilea"
    Bun, asta e decizia lor!
    Prima intrebare care mi-a venit in minte: pe cand fuziunea?
    • +1 (5 voturi)    
      Fuziunea (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:39)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

      Probabil isi inchipuie ca Johannis ii va scoate pe pesedisti din guvern asa cum a facut Tariceanu cu ministrii PD si nu va mai fi nevoie de fuziune. Vise, taica, vise...
  • +7 (13 voturi)    
    Premier independent-PNL si PSD propun. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:30)

    mircea [anonim]

    Actualii lideri PNL si PSD isi bat joc de oamenii care-i sustin.Interesul lor este sa nu mai apara si alti oameni care sa pretinda ca pot rezolva problemele Romaniei.Ori au plecat toti oamenii destepti din PNL si PSD si de aceea cer un guvern "independent",ori nu vor ca oamenii din PNL si PSD care au luptat ani de zile pentru ideile liberale sau social democrate sa acceada la putere.Solutia cu un premier independent seamana a dictatura.Noi ne-am pus sacii in caruta,altii nu mai au ce cuta in barca puterii-astea sunt concluziile din propunerile lui Antonescu si Geoana.Fereasca Dumnezeu ca Romania sa ajunga sa fie condusa de Geoana(Antonescu si-a ratat sansa prin prostiile debitate,dar le-a preluat Geoana).Voi vota Basescu pentru-ca numai asa vom scapa de gasca mafiota care cauta sa distruga Romania.
  • +10 (16 voturi)    
    liberal... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:32)

    soso [anonim]

    sunt un liberal destul de convins.....in primul tur nu m votat, pt ca am considerat ca nu am cu cine! dar in turul 2, voi face tot posibilul sa ajung la vot, sa-l votez pe Basescu- cea mai buna alternativa din cele 2 alternative horor! F**** Crin, ca nu are cum sa ma convinga sa-l votez pe geoana! daca iese geoana, mai trec 5 ani pe degeaba. la cat de indobitociti suntem acum, peste 5 ani vom fi Vanghele-zati cu totul!
  • +11 (17 voturi)    
    fara psd (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:32)

    utopia [anonim]

    si eu am votat antonescu in primul tur, dar ma doare undeva de strategia de partid a pnl
    nu pot sa cobor atata pe scara umana incat sa votez psd, in consecinta voi vota ori basescu ori deloc
  • +1 (7 voturi)    
    pnl (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:33)

    daniel [anonim]

    Cu aceasta ocazie cei de la PNL au anuntat ca si-au schimbat logo-ul: http://img687.imageshack.us/img687/4420/logo2c.png
  • +10 (18 voturi)    
    Bravos baieti "liberali"! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:33)

    Cristi [anonim]

    Ii faceti pe plac lu' conu' Patriciu! Falsi reprezentanti ai dreptei, va spun eu!, va sinucideti politic definitv. PNL continua aceeasi politica de amanet a ideologiei de dreapta catre un partid comunist. Jenant si rusinos! Chiar daca Geoana, vizitatorul incognito la Moscova, va castiga, PNL se va destrama definitiv. "Proiectul" Iohannis este un bluf, o gogoasa care se va dezumfla curand. Pe cei de la UDMR ii poftesc voios sa-l sustina pe Geoana dupa ce, la formarea guvernului Boc, cei de la PSD au impus conditia imperativa ca UDMR sa nu fie cooptati la guvernarea PSD-PDL. Cata mizerie e in politica romaneasca. Mi se face rau. Vomit pe acesti politicieni care zic ca reprezinta dreapta dar tot ce fac e sa se puna in slujba PSD. Apropo... UDMR ar trebui sa fie exclusa din Partidul Popularilor Europeni. N-au absolut nici o treaba cu ideologia populara. Totul e o mizerie fara seaman.
  • +1 (3 voturi)    
    Consiliu national (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:34)

    andrei [anonim]

    Parca ziceau ceva si de un consiliu national? Era evident ca la biroul central asa va fi. Sau nu sunt cumva democrati?
  • -5 (13 voturi)    
    Leul scade si nu e bine (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:35)

    escu [anonim]

    Am votat cu basescu in turul 1 si votez cu Geoana in turul 2.
    Credeam ca base se va alia cu Crin pentru a face guvernul cat mai repede ca euro ajuge la 5 ron in curand.
    Prefer o varianta cat mai stabila, cat mai repede.
    Votati cu cine credeti ca stabilizeaza tara, de asta avem nevoie acum, cat mai repede.
    • +3 (5 voturi)    
      Eu vad altceva (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:41)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui escu

      http://cursvalutar.ro/ Deci nu stiu unde te-ai uitat, dar vad ca leul creste.
    • +4 (8 voturi)    
      Zau? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:46)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui escu

      Cui vinzi tu gogosi gagiule? Cineva care a votat cu Basescu NU are cum sa-l voteze pe Geoana!!! Nici mort! Hai, incearca sa fii serios si nu mai incerca sa umbli cu manipularea, ca oricum nici un votant serios de-al lui Basescu nu te va crede! Mars la stapanii tai de la PSD sa-ti capeti biscuitele! Il meriti. Ti-ai facut "treaba" pe forumul asta.
      • -2 (4 voturi)    
        ce stie baiatu asta... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:54)

        qwerty [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Uite pedele-ul platit de basese sa dezbine electoratul PNL, ce stie el ca cineva care voteaza turul 1 nu va vota geoana turul 2. Chiar cu litere mari stie: "NU". Probabil pt ca a votat pe basese.
        Dar comenteaza pe tot forumul despre Crin Antonescu ca a facut si a dres. Nu aveti voturi comunistilor, si d-aia incercati la electoratul PNL.
        PNL-ul sa stea acasa ma, ca oricum nu are cu cine: PDL + PSD = FSN! (comunistii), si basese va pierde.
        Sunt disperatii cumunistii!!
    • +3 (3 voturi)    
      Leul scade pentru ca Patriciu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:01)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui escu

      a prognozat 5 RON pentru euro!
      PSD+PNL+Bogdan Olteanu=LOVE+ 5RON/EURO
      • -1 (1 vot)    
        hahaa... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:39)

        base@udrea.boc [anonim] i-a raspuns lui gabifm

        credeam ca zici "+ Cristoiu" :))
  • +12 (18 voturi)    
    NU VOTEZ PT. GEOANA (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:35)

    dora [anonim]

    Doamne, cum as putea sa votez pt. Geoana? Sa ne intoarcem iar la tatucul Iliescu ??!!

    Dupa 20 de ani ?? Iar Iliescu??!!! Doamne fereste-ne de asa ceva !!!!!

    Liberalii astia din conducere traiesc pe alta lume...
  • -4 (10 voturi)    
    VICTORIE! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:36)

    onor domnului presedinte Mircea Geoana [anonim]

    ONOR DOMNULUI PRESEDINTE MIRCEA GEOANA!

    Asa cum anticipam domnul presedinte Mircea Geoana va castiga detasat alegerile in turul2.Astfel vom calca in picioare toti lucuricii portocalii din Bucuresti si imprejurimi.Vom scapa astfel de cancerul portocaliu.Sa ne traiti domnule presedinte!A venit timpul ca ROmania sa aiba un presedinte NEjucator.
    semnat: un bugetar in somaj cere ajutor!
  • +6 (10 voturi)    
    confuzie? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:38)

    alexandru lapusneanu [anonim]

    [quote]

    "PNL, constatand criza economica, politica si morala adusa de Traian Basescu si Guvernul sau, a hotarat crearea unei majoritati pentru sustinerea lui Klaus Johannis ca premier", a declarat Crin Antonescu.

    [/quote]
    ...deci criza economica a adus-o Basescu?
    No comment
  • +7 (11 voturi)    
    Lupta va continua si vom invinge.. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:38)

    Batranul rege Lear [anonim]

    Au trecut 20 de ani de la revolutie si avem o Romanie inapoiata si saracita, in timp ce Ungaria, Cehia, Slovacia, Polonia, Slovenia si Tarile Baltice au devenit state europene puternice. PSD a condus Romania timp de 16 ani (12 direct si 4 indirect), iar Iliescu, Nastase, Hrebenciuc si Vanghelie sunt principalii vinovati pentru starea actuala a tarii. Traian Basescu si PDL incearca sa reformeze si sa modernizeze tara iar cardasia PSD/PC/PNL/UDMR, acolitii si naimitii lor se opun cu inversunare pentru ca isi vor pierde toate privilegiile. Ne vrem tara inapoi. Traian Basescu va fi votat de romani si va obtine mult mai multe voturi decat in primul tur si il va bate pe Mirciulica-KGB, aparatorul jefuitorilor si tradatorilor. Nu ne vom lasa, ne vrem Romania inapoi. Romania este a romanilor cinstiti si corecti, nu a jefuitorilor si tradatorilor! Numai Traian Basescu ne poate da tara inapoi.
  • +8 (12 voturi)    
    Se realizeaza visul lui Patriciu.. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:39)

    bigi [anonim]

    ..de a vedea penelistii lui aliati cu pesedistii lui Iliescu si Nastase. Petromidia fost luata sub guvernul Nastase pe 50 mil. euro. Nastase a transformat datoriile rafinariei in obligatiuni 600 mil euro., nerascumparate inca de Petromidia. Patriciu a vandut rafinaria la kazaci pe 1,8 miliarde de euro. Daca kazacii nu rascumpara obligatiunile, deci nu da cele 600 milioane de euro la statul roman, acesta devine din nou proprietar la Petromidia. Asta da afacere. Cum sa nu fi prieten cu PSD-ul?
    Asta e realitatea domnilor! Asa se face politica in Romania! Patriciu are banii luati pe Petromidia, iar Basescu nu scoate la vanzare. Deci, JOS BASESCU, SA VINA ILIESCU SI NASTASE, OAMENI CU VIZIUNE!
    PS. - ati uitat cand acelasi Patriciu zicea despre Geoana ca nu poate fi om de stanga unul care a stat 4 ani la Bush? Realizati acum jocul facut de aceasta "neprihanita floare", care lupta cu "dictatura" lui Basescu, cel injurat pe toate posturile TV, in toate ziarele, cel suspendat de parlament, cel sub care a cazut in parlament primul guvern de dupa 1989? Cam prost "dictatorul"asta, nu-i asa?...
  • +5 (11 voturi)    
    Propunere (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:43)

    Cristi [anonim]

    Propun ca la urmatorul congres al PNL sa se schimbe denumirea acestui partid in P(NL)SD. E mai corect asa. Tariceanu (la ordinele lui Patriciu) a refuzat o unificare a dreptei iar acum acesti ideologi de "dreapta" (sic!) sar in bratele lui Geoana. Adica in bratele maicii lor Rusia! Ce rusine! Ca om de dreapta n-am sa consider in veci ca acest partid (PNL) are vreo cat de mica legatura cu doctrina liberala. PNL a devenit o rusine nationala! Sa-i vad pe votantii lui Antonescu cum vor reactiona pe 6 decembrie la simulacrul "revolutiei de bun simt" a lui Patriciu. Pardon, Antonescu. Desi eroarea nu e deloc mare.
    • -5 (5 voturi)    
      il plateste bine.. pe pedele-u' (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:59)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Te platesc bine comunistii sa faci propaganda, ca si cand ai fi votat PNL-ul, pdl-ist comunist ce esti:
      PDL + PSD = FSN!!! (comunistii)
      (cine nu intelege sa caute qwerty pe forum).

      Asa a invata de la Udrea sa se dea admirator ascuns.
  • +7 (13 voturi)    
    ce ar zice Ion I.C.Bratianu? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:44)

    anca [anonim]

    Astazi se implinesc 82 de ani de la moartea lui Ion I.C. Bratianu. Cati dintre liderii PNL stiu ca au luat o asemea decizie rusinoasa tocmai in aceasta zi. Va spun eu: niciunul. Ce pacat ca ultimii liberali adevarati au murit in puscariile comuniste. Cei de astazi nu sunt decat niste caricaturi cu papillon care agata PNL-ul ca o tinichea de coada PSD-ului.
    • +7 (9 voturi)    
      PSD-ul..urmasii comunistilor !!! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:55)

      dora [anonim] i-a raspuns lui anca

      fara alte comentarii.
  • +6 (12 voturi)    
    Geoantonomatele (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:47)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    Geoantonescu se pregăteşte să pună tonomatele pe tine. Nu te lăsa prostit!
  • +1 (7 voturi)    
    NOUA SIGLA A PNL!!! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:47)

    Cristi [anonim]

    http://img687.imageshack.us/img687/4420/logo2c.png
    • +2 (4 voturi)    
      tare (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:09)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      poanta zilei :)
  • -4 (8 voturi)    
    Pacat (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:49)

    unuldintrenoi [utilizator]

    Sunt un liberal convins, il dezavuez total pe Basescu si pe fanii lui, toti prezenti pe acest site, insa ma dezamageste si reactia lui Crin si a PNL. Trebuia sa stea in opozitie si sa nu faca nicio recomandare, asa cum a facut si Orban atunci cand a pierdut Primaria Bucuresti.
    Oricum, nu ma duceam la vot pentru ca nu aveam ce vota intre un cancer si un cancer mai mic, nici nu stiu care e de fapt cel mai mic.
    Pacat!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Realitate (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:09)

      Un dezamagit [anonim] i-a raspuns lui unuldintrenoi

      Oameni buni, nu va prindeti ca tot ce se intampla acum in PNL inclsiv candidatura lui antonescu a fost regizata de "Domnul Patriciu", canditura care de la bun inceput se stia ca este fara sanse in fata lui Base si lui Gioana-Ilici. Nu stiu de ce va mirati, de ce va ofticati...nu va-ti obisnuit cu manevrele acestui mare Domn miliardar??? Lucreaza la acest proiect inca din anul 2006 impreuna cu SRS si gasca lui.
      Sorin Rosca Stanescu & campany se ocupa de blam si intoxicari si Domul Patriciu de manevre... uite s-a ajuns.
      Asta inseamna perseverenta.....
      • -1 (5 voturi)    
        nu mai spune, ca ai votat cu pdl-ul (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:12)

        qwerty [anonim] i-a raspuns lui Un dezamagit

        Ce grija isi face baiatul asta pentru PNL, mai este si unul dintre "noi", dintre pedelei adica,
        dintre comunisti.
        PDL+PSD=FSN!
  • +7 (11 voturi)    
    fapte, declaratii si intamplari (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:49)

    ciprian [anonim]

    Declaratii si promisiuni (hotnews 25 oct 2009):
    MG
    Cote de impozit de 20% pentru veniturile > 3.000 RON, TVA diferentiat pentru bunurile si serviciile esentiale, reducerea contributiilor fiscale
    CA
    Cota unica 10%, TVA 15%, Scaderea contributiilor sociale cu pana la 50%
    TB
    Mentinerea cotei la 16%, Eventuala cresterea a TVA, daca bugetul de stat nu rezista crizei in 2010

    Q: Care e nivelul impozitelor si taxelor in urma negocierii dintre MG si CA? Care din cei 3 sunt populistii si care sunt realistii?


    Repere de moralitate pentru candidati: sotia mea (Traian Basescu), Parintele Patriarh Daniel (Mircea Geoana), Tudor Chirila (Crin Antonescu). Cred ca interviul cu cei 3 putea sa se opreasca la intrebarea asta.



    Top 4 miliardari in euro:
    1. Ion Tiriac - 1,8-2 miliarde euro
    2-3. Dinu Patriciu - 1,5-1,6 miliarde euro
    2-3. Familia Voiculescu - 1,5-1,6 miliarde euro
    4. Sorin Ovidiu Vantu - 1,2-1,25 miliarde euro

    Q: De ce l-ar ura Vantu pe Basescu, care sunt motivele? E probabil lipsit de dubiu faptul ca pe realitatea se face o manipulare insistenta impotriva presedintelui. Cum poti sa te amesteci in politica dupa ce ai furat peste 3 sute mii oameni cu FNI-ul.
  • +8 (10 voturi)    
    Traducere (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:51)

    translator [anonim]

    Putina traducere pentru toata lumea nu ar strica: cand un partid zice ca sustine un candidat la niste alegeri, inseamna ca in teritoriu toti reprezentatii acelui partid (primari, consilieri, membrii sectii votare etc) fac tot posibilul si cu orice mijloace (adica, stiti voi ce vreau sa zic) pentru ca acea persoana sa castige alegerile in zona respectiva. Asa trebuie interpretat mesajul lui Crin.

    Basescu are mai multe citate pe care eu le iubesc, dintre care as aminti: "Nu pot ei fura cat puteti voi vota", respectiv "Ce blestem pe capul acestui popor sa voteze intre 2 fosti comunisti" (si securisti as adauga).

    Ne meritam soarta... asta e.
  • +8 (14 voturi)    
    Semnificatia votului de pe 6 dec (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:52)

    rocitizen [utilizator]

    Vad ca se reface coalitia 322. A fi impotriva lui Basescu inseamna a fi de partea parlamentarilor si s-a vazut la referendum cat de iubiti sunt parlamentarii acestei tari.A pune votul pe Geoana inseamna a valida dorintele Parlamentului, inseamna a da putere parlamentarilor si sincer intre Parlament si Basescu eu il prefer pe Basescu! Pe Basescu l-am votat uninominal, pe parlamentari NU! (Votul ala pentru parlamentare cu compensatie n-a fost uninominal in adevaratul sens al cuvantului...au intrat in Parlament oameni de pe locurile 2 si 3 care in mod normal si corect nu trebuiau sa intre...ei NU ma reprezinta). Deci repet a pune votul pe Geoana inseamna a fi de acord cu clasa politica din Romania care nu vrea sa se reformeze, inseamna ca esti de partea celor 322 care au votat suspendarea lui Basescu in 2007, esti de partea celor 254 care au votat motiunea de cenzura si caderea guvernului Boc inaintea primirii banilor de la FMI din ratiuni pur electorale, inseamna ca esti de partea celor care nu vor sa renunte la privilegii, nu vor reforma si saboteaza pe fatza si pe ascuns interesele acestei tari.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu-i uita (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:22)

      moroes [utilizator] i-a raspuns lui rocitizen

      Si pe cei 150 contra inceperii urmaririi penale a lui Nastase.
  • +7 (13 voturi)    
    chiar si-asa (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:53)

    Onutza [anonim]

    Basescu are castig de cauza. o avea Geoana de partea lui majoritatea parlametara, da Bsescu este sustinut de toti acei 80% care au zis da la referendum
  • +7 (13 voturi)    
    Imi pare rau, Crin... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:53)

    Alexandru [anonim]

    Dumneavoastra chiar va imaginati ca o coalitie cu PSD va dura? Chiar credeti ca grupurile de interes din spatele lui Geoana vor sustine numirea lui Iohannis? Cum ar putea un independent sa sustina un program de guvernare cand la guvernare sunt grupuri sustinute de oameni influenti gen Iliescu, Hrebenciuc, Nastase, Vanghelie, Voiculescu, Vantu, Patriciu, Fenechiu si altii? Cu tot respectul pentru dl. Iohannis, cred ca nu poate fi altceva decat o marioneta. Cand va realiza acest lucru, probabil ca va demisiona. Asadar, cum poate sa dureze acest pact? Inca o data, partidele din Romania imi dovedesc ca pentru ele nu exista DOCTRINA, ci doar INTERESE.
  • +9 (11 voturi)    
    Despre liberali. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:56)

    mircea [anonim]

    Sunt un liberal convins,inca din 1990.Actualii lideri fac jocurile comunistilor si nu pot fi de acord.Este cazul sa ne alegem noi lideri,care sa ne reprezinte si care sa nu sustina aducerea comunistilor la putere.In caz contrar,consider ca partidul liberal nu mai exista,iar cei care incearca sa vorbeasca in numele PNL,de fapt nu reprezinta decat interesele lor.Am luptat o viata pentru ideile liberale,fara a cere s-au avea favoruri si nu pot sta indiferent acum,sa vad cum tradatorii infiltrati cauta sa distruga partidul,si sa-l aserveasca comunistilor.Ce-i cu gandire liberala autentica este cazul sa ia atitudine clara.Crin si gsca lui,merita un sut in cur(scuze).
  • +4 (8 voturi)    
    nu ca zic (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:56)

    visio [anonim]

    dar este cea mai mare greseala a PNL-ului.
    chiar nu ma asteptam sa se alieze cu fostii comunisti, cei care s-au grupat in psd; desigur nici traian basescu nu este deosebit...insa pentru ce am rabdat fara curent electric, alimente pana in 1989? sa ne achitam datoriile nu? psd a realizat uluitoare performanta sa faca datorii de 100 miliarde eur. datorie care va trebui platita tot de romanasul de rand, sau cum spune un "ilustru" conducator psd: el care este; sincer ma asteptam la o maturitate a romanilor dupa inca 20 ani de comunism dar se pare ca nu e cazul...pana la urma, de unde sa iasa un lider bun cand omul de rand se uita la telenovele? ca si el, presedintele care este, a trait tot intr-o casa de asemenea maretie "culturala"...noapte buna romania...
  • -8 (10 voturi)    
    PNL (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:56)

    VORONIN [anonim]

    Bravo PNL,bravo Antonescu(nume cu reverberatii istorice) CEA mai buna miscare este fuga de omu'insemnat si alianta cu omul elegant si cu prestanta,credibil,langa care poti ajuta ...
  • +7 (11 voturi)    
    TRADATORI (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:56)

    elFidel [anonim]

    pe cat de multe sperante mi-am pus in Antonescu la alegeri, pe atat de mare imi este dezamagirea de tendinta generatiei actuale din PNL, in frunte cu excandidatul la presedintie. Compromisuri intre stanga si dreapta sunt de neacceptat. Macar Basescu a zis un adevar, NU partidul hotareste ca cetatenii cu cine voteaza. traisca Zona libera, traisca oamenii cu caracter, jos cu lingusitorii si oportunistii!!!
  • +7 (11 voturi)    
    Incredibil (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:56)

    ionut [anonim]

    O sa le atasez domnilor liberali, definitia din DEX a cuvantului "LIBERALISM":

    LIBERALÍSM s.n. 1. Doctrină care, opusă socialismului și dirijismului, proclamă principiul nonintervenției statului în economie, în relațiile economice existente între indivizi, grupuri sociale sau națiuni; promovează ideea libertății economice, a liberului schimb, a liberei concurențe etc. 2. Atitudine de îngăduință excesivă față de greșelile altora. – Din fr. libéralisme.

    Mult succes in mentinerea voturilor si in alegerile urmatoare!!!
  • +3 (7 voturi)    
    cum est folosit votul vostru! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:58)

    nicu [anonim]

    • Macar trei dezbateri ar trebui cu Mircea Geoana, dezbateri care vizeaza atitudini si atributii. Ar trebui o dezbatere pe politica externa si securitate, si o alta dezbatere privind viziunea pentru Romania
    • Romanii vor sa se puna capat privilegiilor clasei politice, privilegiilor din sistemul de salarizare, din sistemul de pensii. Ei doresc reformarea rapida a statului.
    • Oamenii politici nu au inteles nimic din votul romanilor. Ei nu au inteles ca voturile nu iti sunt acordate pentru a le tranzactiona si a face targuri in favoarea clientelei tale politice.Nu am nicio intentie ca, in aceasta campanie, sa negociez voturile romanilor.
    • Eu ma adresez unui electorat de 22 de milioane de romani, nu ma intereseaza cu cine au votat ei in turul I.
    • Romanii au de optat intre un candidat care are obligatii majore fata de moguli, fata de oameni de afaceri, si un om liber, fara obligatii netransparente.
    • Romania nu poate sa se intoarca cu 15-20 de ani inapoi, intr-o liniste totala. Va dati seama ce liniste va fi la televiziuni, cu domnul Geoana presedinte. Va fi spre fericirea lui Vantu si Voiculescu
  • +4 (6 voturi)    
    Rep. Moldova (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:58)

    Vlad [anonim]

    O situatie similara s-a intamplat si in Rep. Moldova. Iurie Rosca (PPCD) s-a aliat cu Partidul Comunist, iar electoratul l-a taxat la urmatoarele alegeri cand nu au reusit sa obtina nici macar 5% pentru a intra in Parlament. Asa ca domnule Antonescu si cei de la PNL, nu faceti aceeasi greseala. Cei care v-au votat au facut-o tocmai pentru ca au vazut in dumneavoastra o schimbare in bine, in nici un caz pentru o alianta PSD. Nu va compromiteti cariera politica din cauza unei ambitii personale.
  • +4 (6 voturi)    
    liberalii.... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:59)

    alina [anonim]

    Nu cred ca va mai exista vreodata, undeva, o asociere a comunistilor cu liberalii, se rasucesc in mormant adevaratii liberali
  • +3 (5 voturi)    
    Politica compromisului (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:03)

    sergiu [anonim]

    Nu mor caii cand vor cainii nici populatia ce a votat cu pnl nu va vota cu Mircea Geoana ca asa zice " conducerea".Rusine
  • +3 (5 voturi)    
    pai normal ca nu le convine base (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:03)

    PROZATOS [utilizator]

    le e frica de basescu ca le cam taie elanul prin reducerea numarului de parlamentari si rpin altele
    hai basescu....geoana=iliescu
  • +5 (7 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred ! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:04)

    X-ulescu [anonim]

    Speram ca iesirea lui Antonescu sa fi fost o eroare personala, dar se pare ca m-am inselat....

    I.C. Bratianu Garantat Vanghelie

    Nu credeam sa o vad si pe asta :(
  • +6 (8 voturi)    
    pretul corect (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:09)

    cristi [anonim]

    Cit costa un post de director la APIA ?
    in moneda PNL
  • -3 (5 voturi)    
    coalitie (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:10)

    j [anonim]

    Credem ca va dura mai mult decat orice coalitie care a fost facuta sub tutela tatucului Basescu,Cand a fost in Conventie datorita lui ,PNTCD-ul a disparut ca partid din parlament,cand s-a aliat cu PNL-ul a facut ca acesta sa se sparga (majoritatea celor din staful PDl-ului cu care Base se lauda ,sunt cei desprinsi din vechiul PNL)si mai era un pic si distrugea ac.partid de tot,si -a vazut visul cu ochii si a facut alianta cu PSD-ul si stim cu totii ce a urmat.Daca nu putea dormi noaptea de binele tarii cum de a avut listele pregatite pentru inlocuirea in posturi a celor de l-a PSD cu oamenii din partidul sau ,inlocuire ce s-a facut in cateva ore ,ceea ce nu s-a intamplat niciodata in istoria ultimilor 20 de ani?Ac.om are ceva demential in el, avid de putere felul cum se manifesta in ultimul timp arata ca nu tine cont nici macar de parerea celor din staful sau de campanie.
  • +3 (5 voturi)    
    PNLsocialism (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:11)

    Cornel [anonim]

    Ce fel de liberali sint astia daca voteaza cu stinga ?! Socialit-liberali ? National-socialit-liberali ? Dracu' stie !
  • +5 (7 voturi)    
    votati Basescu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:12)

    onuza [anonim]

    Nu va pacaliti! Ceea ce a promis ‎Crin Antonescu electoratului liberal nu se va infăptui cu un Guvern controlat ‎de PSD, cu Vanghelie la Interne, cu Iliescu la Economie, cu Nastase la Justitie. ‎
  • +6 (8 voturi)    
    cel mai mare rau? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:12)

    cipri_ [anonim]

    imi vin lacrimile, si de ras dar si de plans...... , cumva e chiar si comic si tragic.

    se potriveste expresia aceea: am scapat de dracu si dam de ma-sa.

    ne-am bucurat ca am scapat de tariceanu fiindca el avea intelegeri cu psd, si era condus de psd din umbra. Uite ca am scapat de tariceanu si am dat de antonescu.
    Chiar nu se afla in pnl unul care sa poata conduce pnl si sa nu fie prieten cu ... patriciu?

    L-am auzit azi iliescu ca basescu e cel mai mare rau pentru romania si trebuie sa scapam de el, pentru mine asta e cel mai bun motiv sa votez basescu.
  • -2 (6 voturi)    
    Anti-Banse (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:12)

    Adrian [anonim]

    Crin a facut singura miscare logica pe care putea sa o faca: a fost consecvent cu 'Antibasescianismul". Desi nici Geoana nu e minunat deloc, merita sustinut pentru a scapa de marinarul ipocrit. In ultima instanta, PNL se poate alia chiar si cu PD-L dupa ce iese Geoana presedinte. Important e sa nu mai fie dictatorul Presedinte, sa foloseasca puterea si institutiile statului in mod discretionar.
  • -1 (3 voturi)    
    Domnilor postaci ! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:13)

    impartialul [anonim]

    Vad ca majoritatea sunteti tare...suparati.Ia spuneti voi: ce va deranjaza ?Dati exemple de tari in care totul merge.La noi ,cum se incearca construirea a ceva,pac cu pietre in acel ceva.De ce va mirati ?Voi sunteti platiti sa demolati totul?Exista o istorie recenta: ultimii 5 ani.Hai sa ne reamintim totul.Dar absolut totul ! Nu numai ce vreti voi postaci suparati.Societatea romaneasca EVOLUEAZA !
  • +3 (5 voturi)    
    of doamne (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:13)

    d_ecebal1254758727935 [utilizator]

    In ce tara traim...!!!...asa votam,asa traim...!!!...votam interese,traim din interese...poate suntem o tara de interesati...!!!
  • +1 (7 voturi)    
    mda.. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:16)

    eu [anonim]

    care e treaba cu crin asta? imi puteti spune si mie de ce l-ati votat? ce v-a placut la el? ca e frumos ? ca de desteptaciune nu e vb.

    sa va zic eu de ce ati facut asta?
    pt ca scarbiti de tot ce e politica in tara asta ati ales omul care era in plus.
    omul pe care toti nehotarati l-au votat.
    l-au votat oamenii care nu au vrut sa-si asume ce au votat.. "lasa domne ca votez cu crin ca o sa faca el ...dar ce?.. si apoi o sa spun ca da! am votat!!
    stiti voi ce e cu pdl?
    ce a propus concret pt tara asta?
    ati urmarit macar dezbaterile care sau sustinut?
    macar acum ati vazut cum se comporta?
    si ar mai fi multe..da ma opresc..
  • +4 (8 voturi)    
    crin- ce schimbare ! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:17)

    ion [anonim]

    Schimbarea de atitudine brusca si intempestiva a lui Crin,inca inainte de anuntarea rezultatelor finale ale turului I ,da de banuit ca,a fost invirtita o rotita,iar robotul Crin a raspuns"sa traiti,am inteles"
    Pe termen lung aceasta atitudine,care evita orice negociere si arunca PNL in bratele PSD,nu poate avea decit deznodamintul disparitiei PNL,sau ca acest partid sa devina un mic PNTCD fara reprezentare in parlament. Tare mi-e frica,Crin ar putea intra in istorie drept groparul PNL.Iar acest partid merita mai mult.
  • +2 (6 voturi)    
    bravo pnl (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:19)

    vasile [anonim]

    asa aratati cat de liberali sunteti, prea liberali incat sa uitati de ce inseamna a fi liberal...rusine
  • +3 (7 voturi)    
    opinie (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:21)

    liberali [anonim]

    Domnule Crin antonescu ,i nu este bine sa faceti declaratii i in numele partidului.Nu descurajati si nu va bateti joc de increderea acordata..Dati dovada de simt civic si raspundere morala .Dorinta de putere de multe ori altereaza ganirea.Nu compromiteti par tidul,aveti experienta trecutului(Radu campeanu) Domnul sa va ajute sas va dea gandul cel bun
  • +3 (5 voturi)    
    bye bye PNL (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:24)

    danna [anonim]

    Salut initiativa social-liberala de a desfiinta PNL-ul..nu cred sa mai prinda locuri in parlament, iar candidat la presedentie nici in 20 de ani.
    Poate trebuia sa se intample asta si sa avem in sfarsit 2 forte politice importante (ca in orice democratie autentica) fara prezenta celei de-a 3 care sa santajeze si sa-si impuna politicile (de pe a 3a pozitie repet).
  • +4 (4 voturi)    
    antonescu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:24)

    calamaru [anonim]

    crin antonescu tocmai s-a sinucis politic! Rest In Pieces...
  • -1 (5 voturi)    
    Au dat "liberalii" iama pe forum! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:28)

    gigi [anonim]

    Nu stiu cum se face, dar de ieri au inceput sa apara zeci de posturi, notate +, care incep cu "sunt liberal" si se termina cu "sunt dezamagit de crin, hai Base"!

    Asta in conditiile in care posturile pro-PNL si pro_Crin au fost mereu putine si notate cu "-".


    Or fi primit "liberalii" net!
  • +2 (6 voturi)    
    Crin, eu te-am votat...tu m-ai tradat!! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:29)

    jeanvaljean [utilizator]

    Crin, cum poti sa-mi cer sa votez cu Iliescu&Co..???...spre deosebire de tine eu inca nu am uitat de vanataile de la batele minerilor...halal de poporul care are memoria scurta...
  • +4 (6 voturi)    
    Ce TREBUIE facut ACUM? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:36)

    Un simplu cetatean [anonim]

    1. Avem rezultatele unui referendum: parlament unicameral si maximum 300 de parlamentari!
    2. Legea lustratiei: punctul 8 de la Timisoara trebuie actualizat si aplicat!
    3. Alegeri anticipate pentru noul parlament!
    • +1 (3 voturi)    
      da, fara comunisti. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:46)

      curca [anonim] i-a raspuns lui Un simplu cetatean

      plus criterii transparente in functiilor. avem nevoie d eo firma auditata de afara care sa faca selectia.incepind si cu bnr, care ne-a tocat de bani, dar voi nu stiti. miliarde fratilor...in mina masonilor...
  • +2 (4 voturi)    
    Iar slogane neo-comuniste (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:38)

    victor [anonim]

    Domnul Crin Antonescu care se pregateste \\\"sa plece din politica dupa ce a pierdut alegerile\\\", propune o \\\"solutie de guvernare pe placul celor care au iesit la urne\\\".
    Pai, placul celor care au iesit la urne este ca sa avem un parlament monocameral, cu maximum 300 parlamentari, ceea ce însa nu este nici pe placul actualilor parlamentari, nici pe cel al coalitiei anti-prezidentiale.
    Prostilor, zic acestia electoratului, ne doare-n flecuri de votul vostru, ce sa va facem daca ati avut încredere în noi si ne-ati trimis în Parlament ...... Noi facem sluj la partide, nu la popor !
    Parafrazând vorbele lui Crin Antonescu, s-ar putea spune despre Mircea Geoana acelasi lucru : recenta si brusca lui afinitate cu „social-liberalismul” inventat ieri de el pentru a-si asigura presedintia tarii, este doar un TERTIP ELECTORAL.
  • -2 (2 voturi)    
    Electoratul nostru inteligent :)) (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:43)

    romania_rules [anonim]

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6553851-deutsche-welle-putine-tari-comuniste-elita-din-perioada-dictaturii-supravietuit-atat-bine-romania-cel-mai-bun-exemplu-traian-basescu-mircea-geoana.htm
    Bine baieti! cu base si cu geoana inainte!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Rau de tot! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:43)

    gicu [anonim]

    PSD + PD-L = FSN!

    Asta este adevarul, avem de ales intre 2 rosii...din nou.

    Crin se umple de penibil, sacrifica PNL pentru ca nu e in stare sa piarda. Demn ar fi ca PNL sa nu se amestece in toata prostia asta, sa incerce sa fie factorul de echilibru in Parlament. Daca PNL ar ramane in opozitie, daca PNL si-ar face o echipa puternica, atunci ar avea sanse la mai mult de 25% la urmatoarele Parlamentare si de ce nu, la Prezidentiale.

    Avem nevoie de o dreapta puternica, de un partid curat...as fi vrut ca acesta sa fie PNL.

    Eu nu merg la vot..nu pot vota un comunist intr-un sistem democratic!
    • -1 (3 voturi)    
      liberali in gandire sunt putini in romania (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:57)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui gicu

      De acord PD-L + PSD = FSN!
      In sfarsit nu sunt pe forum doar inculti care cred ca PDL este dreapta, salvarea contra comunismului.

      Cu ce nu sunt de acord este ca dreapta in romania nu o sa ajunga in urmatorii 30 ani la 40%, sa nu mai zic 50%, oricum ar face.

      Cine a urmarit evolutia din '89 a observat ca lumea vrea bani, vrea job, vrea apartament, vrea si vrea.
      Putini incearca sa faca o afacere si sa ceara o economie stabila, un curs stabil, etc de la stat.
      Romanii prin definitie sunt majoritari in gandire de stanga, cam 70-80% acum (vorbiti cu cei din jurul vostru sa vedeti ce vor?)

      PNL nu poate sa ajunga singur la guvernare multi ani de acum inainte pana nu se schimba aceasta mentalitate, "sa am un serviciu stabil", doar daca au o campanie cu multe elemente de stanga.
      • 0 (2 voturi)    
        ce ne ramane de facut??? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:06)

        gicu [anonim] i-a raspuns lui qwerty

        si atunci ce facem?

        offf, nu stiu daca mai avem solutii: am incercat tot. in momentul de fata sunt trist si resemnat, azi-maine nu imi va mai pasa, poate voi incerca sa traiesc ignorand sobolanii astia comunisti, desi nici asta nu cred ca e bine.
        • -3 (3 voturi)    
          tot trist, dar nu vreau dictatura lu' Basescu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:18)

          qwerty [anonim] i-a raspuns lui gicu

          Cea mai buna solutie cred:
          - ar fi sa plecam din tara in alta parte unde lumea intelege conceptul de liberalism, pentru ca romanii sunt socialisti-comunisti prin definitie: PDL+PSD=FSN!!!.
          Una de compromis:
          - voteaza fiecare cum crede, sau anuleaza votul, dar nu renuntati la cea ce credeti, PNL=dreapta.
          (eu voi vota iohanis, nu geoana).
          • -2 (2 voturi)    
            anularea votului (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:40)

            gicu [anonim] i-a raspuns lui qwerty

            in final, probabil asta va fi varianta mea.

            eu sunt mandru de johannis pentru ce a facut pentru Sibiu; am trait in Sibiu 14 ani, stiu cum arata orasul inainte sa vina el. din pacate a avut intotdeauna afinitati PSD-iste, dar ca administrator al orasului, nimic de comentat.

            plecarea din tara nu e o solutie pentru Romania, cel putin nu pe termen lung. stiu ca suntem mult in urma celorlalte state europene la n capitole, dar pe de alta parte cred ca putem sa traim bine si in Romania, cred ca putem sa fim mai responsabili, mai educati, cu mai mult simt civic. pentru toate astea insa avem nevoie de o scoala politica adevarata.

            greu de tot sa facem ceva fara o conducere inteligenta si capabila.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:48)

    ileana [anonim]

    Ce-ti scapa , tie, FLOARE, este ca eu te-am votat pt, ca erai candidatul liberal, dar eu nu o sa pot vota niciodata PSD...POT CEL MULT SA-MI ANULEZ VOTU'.
    Si eu, ca si atatia alti votanti, stim ca voi sunteti o clica, care aveti puterea prin rotatie, dar la fiecare rotatie mai intra/iese cate unul, ceea ce ne da noua speranta...
    • +1 (3 voturi)    
      Corect (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:50)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Cred ca asta e tot ce putem face: sa le spunem ca nu suntem idioti!
  • +1 (5 voturi)    
    Raspuns ptr.Showerpower (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:50)

    CD [anonim]

    Totul este logic si simplu daca ai un pic de rabdare sa urmaresti rationamentul:
    Coalitia 65% a fost decisa la Moscova ,in laboratoarele KGB ptr.ca Romania sa reintre in sfera de influenta economica a Moscovei,in urmatorii pasi :
    -pe de o parte Drumul petrolului ,urmat de Dinu Patriciu , investitorul Moscovei in EST
    -pe de alta drumul KGB ,urmat de fruntasii PSD ;
    Punerea in practica a PLANULUI MOSCOVEI PENTRU ROMANIA :
    -initial ,a fost contactatat Tariceanu de Kondyacov cu o saptamana inaintea suspendarii lui BAsescu si suspendarea s-a decis in Parlamentul Romaniei
    -dupa aceea s-au intamplat tot ce stiti ;
    -alianta 65 % si planul s-a fundamentat prin votarea lui Bogdan Olteanu la BNR ptr.a divulga elementele strategiei BNR ,de trecere la euro ,ceea ce reprezinta adevarata integrare in UE si pe care ,cunsocand-o din interior ,Putin s-o poata contracara ;
    -a urmat strategia prefraudei electorale in care Nica a strigat PDL pregateste fraudarea dar tocmai el s-a opus informatizarii sistemului astfel incat votul multiplu sa fie depistatat de calculator . Cel care a furat la alegeri ,fara a fi prins ,atat in trecut ,in prezent si in viitor este PSD sia cesta este sarcina sectiilor speciale :sa aduca 5% din voturi lui Geona la turul II ptr.ca primul tur abia s-au antrenat
    -a cazut Guvernul Boc,Croitoru si a fost blocat Guvernul Negoita tocmai ca s a se instaureze instabilitatea economica si populatia,ingrozita de perspectiva iernii si a saraciei , sa nu mai gandesca cu capul ei ci cu burta ;
    -Crin a stiut sia fost de acord ca UDMR sa primeasca AUTONOMIA TRANSILVANIEI ,prt.care este garant Johannis iar Geona ,Presedintia Romaniei .El a vrut prt.el si partid ,procente .
    Acesta este PLANUL MOSCOVEI prt.ROMANIA executat la milimetru de partidele ANTI-BASESCU !
    Daca aveti vreo curiozitate unde este plecat Johannis si de ce nu a fost la primul tur , va spun eu :la Kremlin !Acolo se duc pe rand si primesc ordine si garantii pentru interese de partid !
  • +2 (2 voturi)    
    Ieri (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:52)

    Vizitiul [utilizator]

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6549474-video-crin-antonescu-nu-aliat-geoana-basescu-este-continuare-acelasi-smecher-politic-expirat-care-umbla-trucuri-invechite.htm

    Buleala mare la PNL.
  • +1 (3 voturi)    
    Proasta Romanie, dibaci Prostanac... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:53)

    urbanie [anonim]

    ...si imaculat Crin... Cat despre UDMR : vedeti vreo diferenta intre Hrebe si Verestoly ?... Credeam ca si ungurii au liberalii lor. Nu, sunt tot atat de comunisti, mafioti si nesatui. Dupa 20 de ani - vor avea cu totii pohta ce-au pohtit... Pacat de mortii din decembre...
  • +4 (6 voturi)    
    Crizele (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:59)

    Anya [anonim]

    "PNL, constatand criza economica, politica si morala adusa de Traian Basescu si Guvernul sau, a hotarat crearea unei majoritati pentru sustinerea lui Klaus Johannis ca premier"

    1. Criza economica e un eveniment international. Basescu nu are nici o responsabilitate. A facut ce a putut.
    2. Criza politica a fost cauzata tocmai de alianta anti PSD + PNL
    3. Criza morala??? Principala tema alui Crin inainte de turul doi a fost revolutia anticomunista. Acum sfatuieste electoratul sau sa voteze tocmai pe ei, noii comunisti PSD. Mai vorbesti de moralitate si bun simt?
  • +2 (6 voturi)    
    vorbeste REPETENTUL (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:03)

    jon [anonim]

    Criza politica din romania au provocato gasca de hoti ascunsi in spatele imunitatii parlamentare adica cei din psd si pnl ,ei au jefuit tara in ultimii 20 de ani ,ei au facut GENOCID media in aceasta campanie electorala ce poate fi mai LIMPEDE decit coalitia da 65% din parlament ,ei sunt raul care trebuie sa dispara PSD+PNL= (MARELE COS DE GUNOI )o nenorocire pt natiune
  • +2 (6 voturi)    
    despre liberali. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:06)

    mircea [anonim]

    In actuala campanie electorala au iesit la lumina multe din necunoscutele ultimilor 20 de ani.De ce CDR fiind la guvernare nu reformat statul roman,de ce PNL fiind la guvernare a conservat privilegiile comunistilor,prin legi subtil promovate,incat acestia sa fie bine mersi,indiferent de situatia economica.De fapt asa zisii lideri PNL,au stiut de criza financiara ce va sa vina si si-au asigurat prin diferite subterfugii avantajele personale lor si familiei comuniste din care fac parte.De multe ori nu intelegeam iesirile lui Constantinescu din ultimul timp.E clara ca este in ceiasi tabara comunista.Dumnezeu sa-l,sa-i ajute dupa felul cum batjocoresc aceasta tara.Chiar merita poporul roman batjocura lor?Votul masiv pro Basescu in 6 decembrie 2009,este o solutie de a scapa de acesti profitori.
  • +1 (3 voturi)    
    ar trebui romanii... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:12)

    egroeg [anonim]

    sa le arate ce merita unii cu comportament de lepre.
    ar.trebui romanii sa dea dovada de aceasta data de un consens general majoritar si sa taie orice posibilitate de revenire a oricarei urma de ciuma rosie la conducerea tarii.
  • +3 (5 voturi)    
    VOI VOTA! u (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:13)

    dora [anonim]

    desi nu am fost la primul tur si nici la al doilea nu intentionam sa votez.... ii multumesc coalitiei ad-hoc PSD+PNL+UDMR.. ca ma voi prezenta sa-l votez pe dl, Basescu..
    Voua chiar nu va este rusine obrazului dupa ce v-ati indestulat pana la coate, vreti sa lasati tara neguvernabila numai asa ca nu-l vreti voi pe Basescu???
    unde va e constiinta de neam, de tara...?? ca doar toti va dadurati mari patrioti si ati plans de starea jalica a tarii .... unde v-a disparut grija, compasiunea pentru Romania???
    • -1 (3 voturi)    
      PDL+PSD=FSN!!! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:24)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui dora

      PDL+PSD=FSN!!!
  • 0 (4 voturi)    
    dati-i repede ... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:23)

    egroeg [anonim]

    si carnetul rosu de partid si cat mai festiv...
    Oricum,dle ntonescu, azi ti-ai semnat singur pierdera sansei sa castigi alegerile din 2014.Le-ai facut jocul PDS-ristilor dar vei fi o anexa pentru ei.
    Las" ca te lamuresc ei Nastase,Herebengiugiuc,Vanghelie si tatucu Ilici.
    sa-ti aduci aminte de vorbele mele atunci.
  • 0 (4 voturi)    
    acum se imparte ciolanul (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:24)

    FAny [anonim]

    eu cred ca pnl face o gresela mare ,psd-ul este vinovat pentru toate lucrurile rele din tara, si base dupa mine e mult mai bun ca geoana.Hai Base
  • 0 (4 voturi)    
    urat (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:29)

    libero [anonim]

    pacat de aceasta deczie a pnl-ului.Asta o sa-i coste urat de tot la alegeri, in Bucuresti.Ce naiba,arata-mi tu Crine,pnl-ist bucurestean care va vota cu Geoana....
    ce gluma proasta......
  • 0 (2 voturi)    
    urat (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:29)

    libero [anonim]

    pacat de aceasta deczie a pnl-ului.Asta o sa-i coste urat de tot la alegeri, in Bucuresti.Ce naiba,arata-mi tu Crine,pnl-ist bucurestean care va vota cu Geoana....
    ce gluma proasta......
  • 0 (4 voturi)    
    pedelei sunt prea interesati de ce a facut Crin (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:36)

    qwerty [anonim]

    Ma baieti, nu mai manipulati lumea.
    L-ati votat pe basescu in primul tur si nu are destul voturi si acum vreti sa mai acaparati din cei de la PNL, fiind asa ingrijorati ca nu a facut Crin bine ce a facut.
    Cei care au votat Crin sunt destepti si stiu ei ce sa faca fiecare in parte, nu incercati voi comunistii de la PDL sa ii atrageti la basescu.
    Cine a votat PNL eu nu cred ca vor vota pe basescu. Poate nu vor veni la vot, asa ca nu mai incercati sa atrageti la PDL electoratul PNL, ca sunt oameni care stiu sa judece singuri.
    Atata analiza ca ce a facut Crin, si aoleo, voi vedeti ce a facut basescu al vostru, comunistul, PDL + PSD = FSN!!!
    Cine e liberal sa nu cada in capcana pedeleilor ca astia incearca sa dezbine electoratul PNL, si sa distruga partidul, cum au facut si cu PNTCD in '96-2000.
    Cred ca mai important este ce a facut Basescu, cum s-a votat la alegerile astea, atata bataie de joc.
    Jos comunistii: PDL + PSD = FSN!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Pai cam ai o problema mentala baietas (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:51)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui qwerty

      N-ai auzit pe cine sprijina tovarasul Antonescu in turul doi? Si apropo... a aflat favoritul tau de ce a fost Geoana la Moscova? De-aia il sprijina acum pe Geoana? De-aia se face Chucky pres in fata lui Geoana? De-aia va face guvern alaturi de PSD? Tot de-aia Tariceanu si PNL a guvernat alaturi de PSD din 2007 pana acum si o va face in continuare? Ai probleme mentale si de perceptie a realitatii mai baietas!
      • -2 (4 voturi)    
        inters mare pt Crin din partea baselilor... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:17)

        qwerty [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Tu ai votat cu basescu, asa ca pupa-i pe comunistii tai: PDL+PSD=FSN!
  • 0 (6 voturi)    
    S-a dus pe rapa si PNL-ul (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:39)

    lucian14 [anonim]

    Urat, incepand de ieri pentru mine PNL-ul e in acelasi lada ca si PNT-CD. Prtidele istorice sunt istorie! Asta numai din cauza ca au fost acaparate de niste oameni care de fapt lupta pentru ciolan si nicidecum pentru principiile partidelor.
  • -2 (4 voturi)    
    Aveti grija la manipularea lu' basese (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:44)

    qwerty [anonim]

    Cei care l-au votat pe Crin au votat anti-basescu si secundar anti-geoana.
    Daca nu va convine geoana, sustinut de PNL oficial nu mergeti la vot, nu faceti jocul celor de la PDL care sunt tot comunisti.
    PDL-ul vrea sa intarate publicul PNL sa voteze cu basescu. Nu mai analizati atat ce a facut Crin, nu conteaza ce a facut el, daca electoratul lui nu merge la vot.
    Nu va dezbinati ca electorat al PNL-ului, pentru romania are nevoie de acest public liberal, sustineti liberalii in continuare (nu ma refer sa votati cu geoana ci pt campaniile urmatoare). Nu mergeti la vot daca nu va convine, mergeti daca sunteti convisi de un candidat sau altul, dar nu va lasati manipulati de pdl, ca a gresit Crin.
    Nu uitati: PDL+PSD=FSN! (comunistii). Oricum va fi greu pentru adevartii liberali.
    Discutia trebuie canalizata catre puterea actuala? Va place ce viata aveti?
    • 0 (4 voturi)    
      Dar la manipularea lui Antonescu? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:54)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui qwerty

      Care a mintit ca un ordinar in legatura cu "revolutia bunului simt". Si a sarit acum in barca comunistilor lui Geoana!
      • -2 (6 voturi)    
        ai votat cu base oricum (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:11)

        qwerty [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Nu inteleg ce ii intereseaza pe baietii care au votat cu basescu ce face Crin Antonescu?
        Aveti grija, stiu ca e greu pentru electoratul PNL, dar nu va lasati pacaliti de acesti oameni, pe ei nu intereseaza de PNL dar comenteaza.
        Crin a fost in toata campania anti-basescu, nu avea cum sa-l sustina acum, nu va lasati pacaliti.
        Nu sugerez sa votati PSD, puteti sa nu mergeti la vot, dar nu va lasati manipulati de pedelei care ii intereseaza ce face Crin.
        Tu ai votat cu basescu, asa ca pupa-i pe comunistii tai: PDL+PSD=FSN!
        • -1 (3 voturi)    
          Anti-Base (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:29)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui qwerty

          Bravo querty. Total de acord cu tine.
  • -1 (3 voturi)    
    Oare? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:46)

    Cristi [anonim]

    O fi aflat tovarasul Antonescu de ce a fost tovarasul Geoana la Moscova? Si cine i-a sponsorizat campania electorala? Dar cu tovarasul Costea ce-o sa se intample oare? Tot director Eximbank si tot cu salariul ala baban o sa ramana si dupa 7 decembrie?
  • -1 (3 voturi)    
    Crin - un nume cu ghinion!! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:03)

    ozi [utilizator]

    Am mai votat un Crin: Crin Halaicu. Halal sa ne fie !!!
  • -1 (3 voturi)    
    Ruga. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:04)

    GEBA [anonim]

    Iarta-i doamne pentru ca nu stiu ce fac.
    Amin.
  • 0 (4 voturi)    
    politicienii lu peste (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:32)

    georgy [anonim]

    ba naparcilor care faceti si desfaceti da pe noi nu ne intreabati daca suntem de acord cu manariile voastre..
    bine v-a zis piratu ca tranzactionati voturile celor pe care i-ati fraierit...
    apropode pielea ursului din padure care a zis in cele dein urma....ia dami ba pielea inapoi..
  • -1 (5 voturi)    
    Vai de noi ! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:55)

    ovi [anonim]

    Rad si curcile sub lemne , Liberalii sustin comunisti . Macar de-o faceati pe ascuns si nu pe fata ! O sa dispareti de pe scena politica ,asa si meritati ! De ce naiba se mai numesc PNL PSD PDL ,toti la fel ,cand vad ciloanul uita de orice orientare si coloane vertebrala !
    Antonescu , te intreb ? ce salariu are cumnatul lui Geoana
    Antonesc ,te intreb? cu ce o sa navigheze Basescu ,ca flota numai exista?
    ANtonescu , te intreb ? de ce te vinzi asa de ieftin !
    RUSINE !
    Sper ca macar poporul sa fie mai inteligent si din 2 rele sa aleaga pe uni care macar s-au dezis de comunism.
    Predictie pentru tine PNL ! Antonescu ! IN 2 ani s-a zis cu voi , PSD-isti sunt prea flamanzi ca sa va lase si voua din ciolan !
    Rusineeeeeeeeeeeeee
    • -1 (1 vot)    
      vai de noi ! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:01)

      stanley [anonim] i-a raspuns lui ovi

      In PSD conteaza punctul de vedere al "baronilor" din teritoriu iar cineva din ei s-a scapat zilele astea: "in 4 luni il vom termina pe Iohanis"
  • +1 (7 voturi)    
    Cristi cel pnl-ist platit de PDL (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:10)

    qwerty [anonim]

    Ce griji isi face baiatu' asta pentru PNL, ca si cand nu ar fi votat cu basese.
    Azi macar sunt multumit ca nu isi ia banii promisi.
    Admiratorii ascunsi sunt la moda in PDL.
    PDL+PSD=FSN! (comunistii)

    PS: cautati pe forum userul "Cristi", probabil ca acum o sa scrie sub alt nume
    • -1 (5 voturi)    
      Si? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:49)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui qwerty

      Ce-o sa-mi faci bai "liberalule" de bun simt? O sa mai iei la bataie dupa ce te imbraci in miner si dupa ce-ti pui si un lampas in frunte? Problema ta e ca ai dificultati mentale si probleme grave cu memoria. Capacitatea ta de a intelege ca pe mine personal ma doare undeva de Chucky al tau se vede ca este extrem de redusa. Constat numai ca acest adolescent intarziat a dovedit ce hram prost poarta si ca este doar trompeta si sluga lui Patriciu si al lui Iliescu. Poti explica, evident ca numai daca ai vreun dram de minte, cum poate un "liberal" cum e Crinut al tau sa bata palma cu Geoana????? Un comunist si el. Ca si Petre Roman si Teodor Melescanu, de exemplu, care au vaslit in aceeasi barca cu Iliescu in FSN si care s-au trezit la un moment dat "liberali"!!! Deci? Conchid: P(NL)SD e defapt numele corect al partidului pe care zice ca-l conduce democratic numitul Chucky Antonescu. Liderul suprem al chiulului parlamentar si liderul celor nefacatori de nimic toata viata! Acum postacule "liberal", mars inapoi la stapanul tau Patriciu ca sa-ti capeti biscuitele! Il meriti.

      P.S. Pe mine nu ma intereseaza ce griji iti faci tu in ceea ce-l priveste pe Basescu si PDL. Pe bune. Insa tu ai devenit brusc isterizat de curajul de a-i aduce idolului tau critici justificate. Le poti accepta sau nu, chiar ca nu ma intereseaza acest aspect. Mi se rupe! Ai grija ca Chcky al tau a declarat eplicit ca-l sprijina pe Geoana, cel caruia Iliescu i-a predat nu cu multa vreme in urma stafeta! Ceva neclar in asta? Sau Iliescu, din punctul tau absolut idiot de vedere, nu e comunist decat selectiv? Adica doar atunci cand iti convine tie. Dechide bine ochii si mintea! Daca mai poti. Ca la cat de fanatic esti mi-e tare greu sa cred ca vei reusi.
      • +1 (1 vot)    
        mai documenteaza-te (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:12)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        http://www.youtube.com/watch?v=j5Er37qG4Dc

        asta-i un link despre cum procedeaza portocalele tale cu opozantii. e drept n-au ajund la injuraturi in campanie, dal la discriminare si amenintari, da. cum vor proceda dupa ce-or sa-l instaleze pa spanchiu inca 5 ani (zic ei) la cotroceni, ramane de vazut!
    • -2 (4 voturi)    
      Si inca ceva... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 18:56)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui qwerty

      Papagalule penelist, retine ca spre deosebire de postaci ca tine, eu nu-mi schimb nick-name-ul asa cum insinuezi! Esti pervers?
      PNL s-a compromis definitiv. Cam cum a reusit si in 1993, cand cardasia lui Campeanu cu FSN-ul lui Iliescu a dus acest partid la periferia politicii romanesti nemaintrand in parlament! Iar istoria se repeta. Vei vedea asta in 2012. Acum te las sa te bucuri de biscuitii pe care-i primesti de la partid si de la Patriciu. Apropo... chiar nu ti se face rau deloc avand in vedere cam cati ai halit pana acum?

      P.S. De acum inainte poti vorbi singur in punga. Sau in pahar. Dupa cum iti place. Nu mai pot da replici unui individ care dovedeste atata putinatate de logica si rationament in exprimare.
  • -1 (5 voturi)    
    Certitudine (Marţi, 24 noiembrie 2009, 19:05)

    Dorin [anonim]

    PNL va ajunge la lada de gunoi a istoriei. Garanteaza Vanghelie pentru asta. Si, mai nou, si prostanacul Geoana. Cel caruia Antonescu ii cerea la misto socoteala in legatura cu celebra vizita la Moscova. Aia a fost de ochii lumii. Ii intreb pe maniacii penelisti... Ce anume ar mai fi avut de zis daca Antonescu "neprihanitul" l-ar fi sprijinit in turul doi pe "dictatorul" Basescu? Si ar fi facut un guvern impreuna cu PDL... Deh, pute rau in politica asta. Azi il scuipi pe unul iar maine ii inchei sireturile si ii cureti scamele de pe haina... Cam cu asta se ocupa libertinul Antonescu acum. Ca doar asa a primit ordin de la stapanul lui Patriciu, celebrul socialist-liberal. Hahahahahaha!!!!
    • +1 (1 vot)    
      "lada de gunoi a istoriei"? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:16)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      pe unde am mai auzit eu sintagma asta? aminteste-mi ca sunt batran si ramolit! sau documenteaza-te, ca esti tanar, dar nu prea informat!
  • -1 (5 voturi)    
    Hai baieti de la PSD-PNL! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 19:24)

    Pepe [anonim]

    Bagati minusuri ca sa va luati banutul! Cu constiinta cam cum stati tovarasi de la PNL?
  • -1 (5 voturi)    
    nu uitati:judecati de 10 ori si hotarati o data (Marţi, 24 noiembrie 2009, 19:46)

    les [anonim]

    nu uitati:
    - promisiunea lui Mircea de a da la o parte coruptii dinPSD in 2005;
    - cumnatul lui Mircea de 20 000 euro salar pe luna;
    - costurile pe care le vom suferi fiecare din noi cand i se va aduce la cunostinta nota de plata lui Mircea de catre moguli;
    - traseismul politic al acestui Mircea;
    - sa ne intelegem tov, Iliescu: este sau nu prostanac? e vai de noi daca raspunsul este pozitiv;
    - daca ve-ti ajunge presedinte, o sa fiti"jucator sau privitor"?
    - care a fost atitudinea ta Mircea, la condamnarea comunismului?- suntem orbi si uitam ce-au patimit parintii si bunicii nostri din cauza comunistilor?
    - in 2000 am votat "raul cel mic- tov. Iliescu spre necazul tov. C.V. Tudor"! ce ve-ti face acum romani?;
    - nu sunt adeptul lui Traian dar:
    ROMANI, JUDECATI DE 10 ORI SI VOTATI O DATA!
    PENTRU TOTDEAUNA.
  • -1 (5 voturi)    
    avem dictatura in sange! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:42)

    qwerty [anonim]

    Parlamentul este expresia democratiei, nu un singur om, presedintele.
    Daca maine se face referendum sa se renunte la parlament 80% ar vota sa renunte.
    Noi tragem spre ce avem genetic in noi, dictatura!
    Pai in '89 doar aia 20% au vrut schimbarea, restul au fost si inca sunt dezamagiti de capitalism.
    Cum poate sa spuna presedintele ca el face ce vrea majoritatea romanilor, cum o mai fi si asta, un om face ce trebuie pentru 20 mil. Suna a Ceausescu!
    In 2000 am votat impotriva unui dictator, cu pretul de a alege PSD, asa voi face si acum, impotriva unui dictator voi vota si anume: basese.
    Nu vreau sa fiu condus de un om, pentru asta au murit oameni in '89, ci vreau sa fiu condus de mai multi, de parlament, respectiv guvern.
  • -2 (2 voturi)    
    Nelamurire (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:16)

    Dema-gogu [anonim]

    De ce Basescu a castigat la Sibiu 44,45% din voturile alegatorilor iar Crin doar 22,31%.
    Ganditi-va la motivatia pe care au avut-o sibienii si luati exemplu.
  • 0 (4 voturi)    
    Sinucidere politica (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:23)

    Liviu [anonim]

    PNL-istii s-au facut TOVARASI !!!
    Sinucidere politica, Domnule Campeanu!
  • -1 (3 voturi)    
    Incompetenta PNL (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:52)

    elusive [anonim]

    Nici dupa ce s-au scremut 20 de ani liberalii incapabili n-au reusit sa produca un lider care sa seduca electoratul. Alianta contra naturii cu PSD izvoraste din incompetenta PNL. Chiar nu exista un individ performant in PNL sau procesul intern de decizie este nesanatos? De ce sunt geniile politice atrase de PDS si PDL? Ca doar ei nu se bazeaza pe elite. Chiar nu aveti solutii care sa atraga si intelectualii si electoratul competitiei? Voi ce dracu intrebari va puneti de 20 de ani liberalilor? Aaa, adica e culmea sa e asteptam sa aveti si solutii...Ia sa va puneti intrebarile asta in regim de urgenta in prima sedinta si sa ne raportati cum scapati de incompetentii care iau decizii. Ca poate atunci va mai votam, altfel Adio!
  • +1 (5 voturi)    
    Sa nu uitam istoria ! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 1:04)

    constantin [anonim]

    In 1944 comunismul a intrat in Romania pe tancurile sovietice si a durat 45 de ani.
    In decembrie 1989, lovitura de stat produsa pe fondul unei revolte populare bine dirijata prin diversiuni a fost regizata profesionist de catre KGB. Atunci s-a instalat la putere echipa "dizidentilor" moscoviti Iliescu, Brucan, gen. Militaru, Dinescu, etc pe care Ceausescu ii marginalizase in anii 80, stia el de ce...! Aduceti-va aminte de seria de diversiuni sustinute de TVR care au urmat:
    -Noaptea de 22 decembrie la TVR cu celebrele pulovere purtate de Petre Roman , Mircea Dinescu (atunci exaltat, acum mosier) si Ion Iliescu, cu figura celebrului capitanului de armata cu ochelari fumurii interpretat de Mihai Lupoi care a anuntat preluarea conducerii armatei de catre gen. Militaru, etc. Credeti ca cineva a ajuns intamplator in studio?
    -Celebra diversiune cu teroristii intre 22-25 dec. cu multe victime si care trebuia sa justifice executia Ceausestilor in urma acelui simulacru de proces
    -Manifestatiile societatii civile contra FSN pe care TVR le prezenta tendentios (sau nu le prezenta din cauza "cetei") care au culminat cu Pta Universitatii si aducerea minerilor de catre Iliescu
    -Transformarea FSN in partid, apoi PDSR, apoi diversiunea unirii cu PSD-ul istoric al lui Cunescu si transformarea in actualul PSD, etc, etc.
    Iar in prezent sunt tot mai evidente presiunile care se fac TOT DINSPRE EST, sub diferite forme, pentru ca Basescu sa nu mai ramana la putere. Sa fie o simpla coincidenta interesul continuu al estului pentru sarmana Romanie? De data asta, in afara de interesele strategice si politice au aparut si marile interese economice! Credeti ca vizita lui Geoana la Moscova a fost intamplatoare?
    L-ati vazut la TV pe Iliescu cu sapca de comisar sovietic sfidant pur si simplu poporul roman?
    Chiar daca varianta cu Basescu nu ar fi cea mai fericita solutie pentru moment, cel putin este O VARIANTA PENTRU ROMANIA! Romani, puterea noastra sta in votul nostru! Implicati-va !
  • +1 (5 voturi)    
    E clar, miza hotilor psd-pnl este ENORMA (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 6:51)

    zda masii [anonim]

    Numai disperarea si teama ingrozitoare de bulau ii determina pe voiculescu, vantu, patriciu sa actioneze asa. E clar, le-a ajuns cutitul la os. Sau poate teapa.
  • 0 (2 voturi)    
    Vanghelie o sa fie cu mana pe scaunul presedintelu (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 7:44)

    Hagiu [anonim]

    Vanghelie a profetit bine. O sa ajunga dupa 6 decembrie, batand palma cu PNL , cu mana pe scaunul presedintelui, cel mai puternic si influent om din Romania.
  • +2 (4 voturi)    
    antonescu asta... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 8:58)

    eeeuuuu [utilizator]

    ramane papagal, dar dovedeste ca are cuvant! pacat ca mi-e co-etnic si n-o sa vada niciodata votul meu! pacat si ca electoratul liberal nu pricepe ca pericolul cel mai mare acum este un barcagiu nebun intr-o barca ciuruita peste tot si care ia apa chiar la mal, nu un patron prostanac care tocmai a cumparat o barca noua si a incredintat-o unui barcagiu priceput! pacat ca dupa 20 de ani ne intoarcem la dictatura din propria noastra dorinta! som nsor natie de bizoni, spanchiul vegheaza pentru tine!
  • -1 (3 voturi)    
    spune-mi cine iti sunt prietenii... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:15)

    oh [utilizator]

    ... ca sa iti spun cine esti. Asa zice o vorba din batrani mai crinuletz. Deunazi spuneai ca G'oana e un demagog. Acum ai dat mana cu el, ca doi vechi prieteni. Deci , daca G'oana e demagog si tu il sustii pe el, nici tu nu esti mai breaz decat Demagogu' Prostanac. Mie- mila de saracii Bratieni de cate ori s-au rasucit in mormant stiind cine sunt liberalii de azi. Esti patetic domnule Presedinte de liberali. Unde iti e bunul simt pe care il clamai atat? Atat timp cat pactizezi cu ciuma rosie esti unul de-al lor, asa ca te rog sa nu te mai dai liberal. Nu esti asa ceva. Nu ai fost si nici nu vei fi. Din punctul meu de vedere esti o nulitate absoluta, fara coloana vertebrala , fara constiinta si fara bun simt. Dixit.
  • -1 (1 vot)    
    Fiti calmi! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:48)

    JOHN [anonim]

    Inainte sa va spuneti parerea aici faceti-va timp si uitati-va la filmul"The money masters"
    • -1 (1 vot)    
      unde gasesc filmul ? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:24)

      droid04 [anonim] i-a raspuns lui JOHN

      am cautat pe imdb si nu l-am gasit. unde il pot gasi ?
      Multam