Basescu despre dezbaterea cu Geoana si Antonescu: Nu era razboiul meu. Era razboiul pentru locul doi

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:12 Actualitate | Politic


Traian Basescu a declarat sambata ca dezbaterea dintre cei trei candidati la presedintie organizata de IPP nu a fost "razboiul" sau, ci o lupta pentru locul II. "Confruntarea de vineri nu era razboiul meu. Era razboiul pentru locul al II-lea", a declarat seful statului, intr-un interviu acordat lui Andrei Gheorghe pentru Presa.nu.

Traian Basescu a criticat modul in care a fost organizata dezbaterea, sustinand ca publicul a asistat la "niste enunturi", si nu la o confruntare de idei.

"A fost foarte prost organizata. Nici presa n-a avut show-ul de care a avut nevoie, nici electoratul n-a avut parte de informatii si argumente. Nici unii, nici altii nu au primit ce asteptau de la aceasta emisiune - o confruntare pe punctele de vedere. Au fost doar niste enunturi", a caracterizat presedintele dezbaterea la care a fost invitat vineri seara, alaturi de contracandidatii sai Mircea Geoana si Crin Antonescu.

In opinia lui Basescu, eticheta de "cea mai corupta tara" lipita de Romania este legata si de faptul ca acest subiect este adus in discutie zi de zi.

"Stii din ce vine indicatorul "cea mai corupta tara"? Coruptia era legata de marile privatizari, in trecut, dar in mandatul meu nu a fost asa. Poti sa-mi spui privatizarea pusa sub semnul intrebarii in ultima vreme? Acum, ma uit la televizor si vad ca se vorbeste de coruptie (...) Am ajuns sa folosim si cand trebuie, si cand nu trebuie aceasta expresie blestemata, 'coruptie'", a afirmat Basescu.

Presedintele a folosit acest prilej pentru a-si exprima respectul fata de fostul lider american George W. Bush: "Il respect enorm pe Bush. A tinut atat de mult la Romania... de cate ori i-am solicitat sprijinul, a fost 'da'".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4783 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    Realist (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:35)

    Dan.m [utilizator]

    Base este foarte realist , el stie pe ce se bazeaza si este constient ca in turul 2 trebuie sa se agite putin ca in rest... ii lasa pe cei 2 sa se lupte pt locurile 2 si 3.
    • -6 (20 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:45)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      Este o vorba: dupa razboi multi viteji se arata... la fel, aplicand psihologia inversa, dupa razboi, pentru ca l-ai pierdut, te arati: nici nu am vrut sa ma bat, s-au batut ceilalti, eu mi-am luat-o din greseala.

      Astept minusurile de la postacii PDL-isti... stai ca am uitat ceva: "Il respect enorm pe Bush. A tinut atat de mult la Romania... de cate ori i-am solicitat sprijinul, a fost 'da'".

      Scuza-ma Base, ce ajutor ne-a dat noua Bush ? Mai curand noi il ajutam sa ia petrolul din Irak si opium din Afghanistan... hai ca poate ai treaba si te retin, poate mai propui repede un prim ministru orientat spre FMI ca sa luam bani, cat mai multi bani, "ca sa platim salariile si pensiile"... ce populist mai esti, tie trebuia sa-ti spuna Antonescu demagog... cu Geoana s-a incurcat degeaba, pentru ca Geoana asa e el, e stiut.
      • +3 (9 voturi)    
        Observ ca... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:09)

        Dan.m [utilizator] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        Mai hamlet stii ce observ eu din raspunsul tau la adresa mea? Observ ca esti un PNL-ist putin isteric la vederea sondajelor de la tv/net ca-ti cam pierde sefu'. Get a life !
        • 0 (4 voturi)    
          ... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 7:35)

          ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

          Mersi ptr comparatia cu "hamlet". Nu sunt PNL-ist. Insa in mod sigur vreau o schimbare. Se pare ca tu esti multumit cu situatia actuala. Sa traiesti bine...
      • -1 (1 vot)    
        vai de capu tau (Duminică, 22 noiembrie 2009, 1:24)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        uita-te la cum e situatia in ucraina sau moldova si dupa aia mai intreaba-te odata "ce ajutor ne-a dat noua bush".
    • +6 (10 voturi)    
      Base are experienta necesara... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:18)

      Ililie [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      ca sa invinga balaurii.
      Candidatul ideal pentru Romania este candidatul care sa faca fata adversitatilor politice, dar si de alta natura specifice acestei tari, fara sa faca compromisuri si concesii si nici sa se dea batut in fata sistemului. Care dintre primii trei este capabil de acest lucru, este oare asa greu de ghicit...?
      Eu cred ca tot VAPOREANUL este cel mai nimerit...!
    • +2 (6 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:39)

      angi [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      basescu e realist, diplomat si nu ne minte!! iar asta e cel mai important!!! se lupta cu coruptia si o va invinge! pt asta trebuie sa ne facem datoria si sa il votam!!! basescu presedinte
  • +9 (15 voturi)    
    Asteptare (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:41)

    Madalina [anonim]

    Asteptam cu nerabdare rezultatele de la vot sa vedem cu cine intra Basescu in turul2.
    • 0 (8 voturi)    
      Turul doi...? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:31)

      Ililie [utilizator] i-a raspuns lui Madalina

      Este foarte posibil sa nu mai fie nevoie de turul doi, datorita referendumului. Toti isi vor aduce aminte de referendumul anterior si majoritatea vor vota cu Base. A stiut el de ce face referendum si ce efect va avea asupra alegatorilor. Nu pentru unicameral neaparat, ci mai ales pentru efectul psihologic.
      Base e bun, sa dea Dumnezeu sa castige din primul tur, ca sa stam acasa de Mos Niculaie si cu banii economisiti sa petrecem si sa mai uitam de criza.
    • +2 (8 voturi)    
      basescu presedinte (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:40)

      anne [anonim] i-a raspuns lui Madalina

      mai conteaza?! conteaza ca va castiga si ca ne va ajuta sa scapam de mafie, coruptie si de marii moguli!! romani sustineti lupta impotriva coruptiei!! votati basescu
  • +13 (15 voturi)    
    Artileria grea (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:42)

    justy [anonim]

    Sper la ca turul II, in "razboiul lui", sa scoata artileria grea, altfel va fi doar vina lui ca iese Prostanak presedinte... Imaginati-va un 22 decembrie 2009 aniversar cu umbra lui Iliescu la Cotroceni, a lui Vacaroiu la Palatul Victoria... Degeaba ne vom intreba atunci ce am facut in ultimii 20 de ani. Vor urma 5 ani de agonie intr-o tara de doi lei, ne vom obisnui toti cu apelativul "nemernicii dracului" si ne vom stradui sa atingem sublimul gest de a nu ne da soacrele afara din casa. Si poate "ei" vor afla in sfarsit "cati sunt"...
    • +10 (12 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:51)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui justy

      stai linistit, n-o sa intre prostanacul in turul 2, asa ca nu te mai agita degeaba
      • 0 (8 voturi)    
        basescu e cel mai bun (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:41)

        remus [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        basescu e mai presus de toti!!! i-a facut praf la duel si o sa-i faca praf si dupa ce va castiga alegerile!! ne va scapa de coruptie si il sustinem!!
  • +7 (15 voturi)    
    le-a dat clasa (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:46)

    andrap [anonim]

    Pai pentru retinerea lui Basescu au compensat aroganta lui Antonescu si lipsa de DIPLOMATIE a lui Geoana. Asta se numeste domnilor teatru ieftin, prostitutie politica..si as mai putea gasi cateva denumiri pentru ce au facut aseara PSD, respectiv PNL!
    • 0 (8 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:53)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui andrap

      nu inteleg exact despre ce clasa vorbesti...
      • 0 (0 voturi)    
        calitate superioară (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:19)

        misescu [utilizator] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        CLÁSĂ, clase, s.f. (...) 8. (În expr.) De (mare) clasă sau (de) clasa întâi = de calitate superioară, de prima calitate, de (mare) valoare. [Var.: (înv) clas s.n.] – Din fr. classe, germ. Klasse.
        Sursa: DEX '98 |
  • +2 (8 voturi)    
    Corect! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:46)

    Vizitiul [utilizator]

    Iar estimarile mele sunt:

    Traian Basescu cu 25,7%
    Crin Antonescu cu 21,2%
    Mircea Geoana cu 18,4%
    Sorin Oprescu cu 9,8%
    C.V. Tudor cu 3,9%

    Mergeti la vot!
    • +3 (5 voturi)    
      mda..... tu esti PNList (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:33)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      dar Crin si-a ratat sansa la locul doi prima data cand s-a coalizat cu Geoana...iar a doua oara cand s-a maimutzarit la dezbatere in loc sa dea dovata de "bun simt " si sa fie mai echilibrat....
    • +1 (5 voturi)    
      hai la vot (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:42)

      heidi [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      romani hai la vot!! alegeti ce e mai bun pt romania!! alegeti-l pe singurul care se lupta cu coruptia mafia si comunistii!!! alegeti-l pe basescu!!
  • +1 (9 voturi)    
    Locul 2? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:54)

    Alex [anonim]

    A fost, intr-adevar, o lupta pentru locul 2, insa un loc 2 al primului tur de scrutin. Basescu stie asta, Crin stie (si nu se ascunde s-o spuna) si sunt sigur ca si Geoana e destul de inteligent s-o vada. Totusi, aceasta siguranta pe sine i-ar putea fi fatala actualului presedinte. Razboiul nu se castiga maine, 22 noiembrie, ci pe 6 Decembrie. Atunci vom vedea care dintre candidati va primi cadoul mult asteptat de Mos Nicolae. http://hotel16.wordpress.com
  • -8 (20 voturi)    
    Saracu' Base, nici acum nu s-a prins... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:55)

    Piciu' [anonim]

    "Acum, ma uit la televizor si vad ca se vorbeste de coruptie (...) Am ajuns sa folosim si cand trebuie, si cand nu trebuie aceasta expresie blestemata, 'coruptie'", a afirmat Basescu."

    Esti dus, monsher! Batalia de aseara a fost ptr locul 1, pentru ca cine intra in turul 2 o sa te lase lat! Pacat ca nu o sa avem un tur 2 intre Geoana si Antonescu.
    • 0 (0 voturi)    
      piciule (Duminică, 22 noiembrie 2009, 1:26)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Piciu'

      dar daca iese basescu presedinte promiti ca-ti bagi capul in nisip si nu te mai prind pe forumuri cu prostii?
  • -11 (21 voturi)    
    Aberatii pirateresti (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:56)

    Von Klausewitz [utilizator]

    Abereaza-te, ca mai ai putin timp,marinarule.
  • +5 (15 voturi)    
    Am convingerea ca.... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:57)

    Sarsaila [anonim]

    Basescu de-abia de acum incolo isi va arata adevarata fatza;)
    Are un potential enorm, sta sa explodeze.
    Sa vedem cu cine intra in turul doi...
  • +6 (14 voturi)    
    linsajul mediatic (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:00)

    xian [utilizator]

    a continuat dupa emisiune, cand toata 'eminenta cenusie' dela RTV au continuat canonada anti Basescu
    fiecare, care mai de carecu 'contributia' personala de o greata inimaginabila si ULTRA PENIBILA
  • -13 (15 voturi)    
    cacealma (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:01)

    ionicaa [anonim]

    Salut,eu zic ca cel care a iesit cel mai bine din aceasta confruntare este Mircea Geoana,in schimb Basescu chiar nu a reusit sa raspunda la intrebari,Antonescu in schimb zici ca era la o sueta,nu era deloc serios.
    • +2 (6 voturi)    
      Cacealma ? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:07)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui ionicaa

      Salut. Ofera-mi, daca poti, argumente dublate de exemple, care sa demonstreze ca Geoana "a iesit cel mai bine din aceasta confruntare". Gandeste-te, te rog, la faza cu "sunteti un demagog"...faza la care Geoana s-a atacat si i-a spus lui Antonescu : "...v-am menajat, dar va rog sa nu sariti calul". Nu ti se pare ca acuzatia de demagogie era perfect adevarata si pentru Geoana, si pentru Antonescu ? Pozand in "social-democrat", Geoana incearca sa readuca, integral la putere, Mafia din spatele sau. Antonescu, pocnindu-l pe Geoana cu Eximbank-ul, se comporta ca si cum n-ar fi, de fapt, IN ALIANTA CU ACEASTA MAFIE. Ceea ce, pe langa retorica goala de continut, arata ca e, si el, demagog. Sincer, mi-ar placea sa fiu prieten cu un om onest, chiar daca va vota cu Geoana.
  • +5 (13 voturi)    
    Finala mica (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:14)

    cosmin m [utilizator]

    Are dreptate Basescu.Aseara a fost finala pentru locurile 2-3.Atitudinea lui a fost buna,in sensul ca a fost neutra si decenta.Si-a prezentat realizarile si cu asta-basta.La atac va iesi cand va stii cine ii este adversarul.Vedem maine.Mergeti la vot!
  • -2 (12 voturi)    
    neadevarat (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:21)

    ionicaa [anonim]

    Salut,pai cam asta ar putea sa spuna Basescu despre ceilalti si asta dovedeste ca este un las in confruntari,arta razboiului spune ca trebuie sa-ti respecti adversarul si sa nu-l subestimezi niciodata.
  • -2 (12 voturi)    
    La B1tv (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:31)

    Marius [anonim]

    Is cele mai tari dezbateri. E f multumit base dupa o dezbatere cu Nasu si comunistul Cristoiu
    • +5 (7 voturi)    
      Poate nu ti-ai luat doza ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:15)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      ... de stanlaptop si gadea ! Eu iti respect durerea pentru miliardele furate de Voiculescu, Patriciu si Vantu...De aia vreau sa te fac bine, votand Basescu. E amar, stiu, dar e un medicament eficient. Basescoterapia o scape, in 5 ani, Romania de cancerul Mafiei.
  • -3 (5 voturi)    
    surprize,surprize. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:50)

    ION [anonim]

    poate o sa ai o surpriza domnule basescu.viata nu i o cursa de....vapor.
  • -3 (5 voturi)    
    in delir... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:53)

    justin [utilizator]

    baselu a luat-o pe ulei rau de tot. se vede deja castigator (nu stiu ce sens mai au alegerile ca doar deh... restul e tacere). nu-i mai place coruptia. arma lui de suflet din 2004 incoace nu-i mai place. poate pentru ca nu s-a schimbat nimic si acum il bat altii cu armele lui.

    ca bush o sa ramai nea base... o umbra in istorie...
  • +3 (5 voturi)    
    Voi vota! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:57)

    Ana [anonim]

    Cu Basescu, evident! Ma oripileaza ideea ca ar putea ajunge presedinte Geoana iar Antonescu, pe langa ca e deja un nume nefast ptr istoria noastra, este nu doar insuficient informat ci, din pacate, superficial. Imi doresc modernizarea statului si doar Basescu poate continua reformele. Sper sa avem voturi inteligente maine!
  • +1 (3 voturi)    
    bush poate... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:59)

    Body [anonim]

    ii spunea da, dar cazul VanGoethem-Peter dovedeste contrariul.
  • -4 (4 voturi)    
    Si nu are dreptate?! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:59)

    lupu' singuratic [anonim]

    Numai domniile voastre au vazut alta realitate aseara.

    Mircea Geoana - ezitant

    Eu l-am vazut pe M. G. - impaciuitor- mediator. Cel putin asa si-a jucat partitura.

    T. Basescu - "neasteptat de pcifist"!!!??? Discurs extrem de consistent:)) Daca asta a fost consistent atunci eu sunt popa.

    T. Basescu in viziunea mea a stat la cutie lasandu-i pe cei doi sa se bata C. Antonescu respectiv M. Geoana,

    T. Basescu tinand mai mult sa-si prezinte bilantul.

    Crin Antonescu - cu replica

    In viziunea/realitatea pe care am vazut-o aseara la dezbatere C. Antonescu - bun orator, carismatic si artagos.

    Ne uitam la acelasi film si vedem cu totul diferit realitatea!

    A, daca vorbim de substanta este clar ca niciunul nu a avut-o. Politica externa, economia etc. Au fost doar niste cifre vanturate.

    p.s mi-a venit manusa acest subiect care se leaga de cel de aseara, dar fiind peste 400 de comentarii nu am m-ai postat. De altfel s-a si dovedit ca pe parcursul acestor saptamani nu am comentat nimic.
  • -2 (10 voturi)    
    t.basescu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:13)

    costel [anonim]

    strugurii sunt acrii !infrangerea amara ! basescu a pierdut batalia si razboiul !Geoana te face sa fii mandru in lume ca esti Roman ! succes Geoana ! s-ar putea ca finala sa fie intre Gioana si Antonescu !
  • -4 (12 voturi)    
    Wow, cata modestie... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:16)

    Alin [anonim]

    Nu e razboiul lui fiindca el oricum n-o sa mai iasa presedinte.
  • -1 (9 voturi)    
    le-a dat clasa (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:21)

    andrap [anonim]

    Pai pentru retinerea lui Basescu au compensat aroganta lui Antonescu si lipsa de DIPLOMATIE a lui Geoana. Asta se numeste domnilor teatru ieftin, prostitutie politica..si as mai putea gasi cateva denumiri pentru ce au facut aseara PSD, respectiv PNL!
  • +1 (7 voturi)    
    Traian Bush Basescu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:30)

    a [anonim]

    "Il respect enorm pe Bush. A tinut atat de mult la Romania... de cate ori i-am solicitat sprijinul, a fost 'da'"
    ...
    No Comment!
  • +1 (13 voturi)    
    basescu are dreptate (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:37)

    mona [anonim]

    domnul presedinte are dreptate in tot ce spune!! iar geoana si crin tot ce au apucat sa faca este sa arunce cu ironii sau jigniri in basescu! sunt jalnici!! basescu este singurul care merita functia de presedinte
    • -1 (3 voturi)    
      Asa este! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:15)

      gigelu [anonim] i-a raspuns lui mona

      Si tovarasul presedinte N. Ceausescu avea dreptate in tot, dar absolut tot ce spunea.
      Doar el a meritat functia de presedinte si a si avut-o. Suficient de mult timp ca sa-si dea toata lumea seama ca avea "dreptate in tot ce spunea"!
  • +3 (15 voturi)    
    exact (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:38)

    dan [anonim]

    domnul basescu stie ce spune! dezbaterea nu a fost ok, insa raspunsurile lui ne-au convins ca pe dansul trebuie sa il votam! basescu presedinte
  • -1 (1 vot)    
    campionul "nevinovat" al privtizarilor paguboase (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:49)

    link [anonim]

    ,****://***.ziua.net/display.php?id=30384&data=1999-08-29,sa.
    "Trei Revolutii intr-o saptamana. Dupa Revolutia din Agricultura a lui Ioan Muresan si cea din domeniul impozitelor, ministrul Transporturilor face o miscare politica majora Antibiotice - Iasi Electroputere - Craiova Hidromecanica - Brasov Romvag - Caracal Tractorul-Brasov Privatizare prin lichidare Lista agentilor de privatizare IUG - Craiova Nitramonia - Fagaras Clujana - Cluj Napoca Siderurgica - Hunedoara Societatile ce se vor privatiza prin intermediul agentiilor Pachetul 1 Masini grele Metalurie Agentii de vanzare preselectati: Pachetul 2 Industrie auto si aferenta Agentii de vanzare preselectati: Pachetul 3 Industria chimica Fibre si textile sintetice Agentii de vanzare preselectati: Pachetul 4 Echipament auto si masini Echipament mecanic Agentii de vanzare preselectati: Pachetul 5 Societati mijlocii specializate Agentii de vanzare preselectati: Basescu crede ca a venit marele moment al privatizarii Basescu vrea un nou acord PSAL
    "(nn.PSAL II).
    Revoutia privatizarilor,avandu-l regizor pe acelasi "nevinovat" jucator de azi.
    "59 de mamuti din industrie vor fi scosi la privatizare l In cazul a noua societati se va aplica privatizarea individuala si privatizarea prin lichidare prin intermediul bancilor de investitii l Celelalte, grupate in cinci pachete a cate 10 societati, vor fi vandute prin intermediul agentiilor specializate l Castigatorul, in fiecare caz, va fi ales in 45 de zile
    Traian Basescu, ministrul Transporturilor, a facut cunoscute, ieri, listele cu bancile de investitii preselectate pentru privatizarea (individuala) a societatilor: Hidromecanica SA Brasov; Electroputere SA Craiova; Romvag SA Caracal; Antibiotice SA Iasi si Tractorul SA Brasov. Vi le prezentam in continuare."
    urmeaza o lista de 35 de banci straine zeci de intreprinderi romanesti ce urmeaza a fi privatizate.
  • 0 (2 voturi)    
    atat de pregatit,jucatorul, ca (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:50)

    telespectator [anonim]

    a spus ca pensia medie/2009=18mil si ceva ROL,cand de fapt ea este 7,1mil ROL.o mica greseala de 2ori si ceva mai mult!
    pt 5mil de pensionari,o dezinformare buna!
    se vede ca e obisnuit numai cu sume cu numere mari,eventual valuta.numerele mici,cu care traieste majoritatea,ii sunt straine,desi demagogic,e toata ziua cu poporul in gura, la tv si in maini,pe afise!
  • 0 (2 voturi)    
    De ce s-a dus? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:13)

    vio [anonim]

    Daca nu era "razboiul lui"? De ce n-a stat acasa, cu Boc si Videanu?
    De ce si-a adus familia?
  • -2 (2 voturi)    
    Basescu si guvernul Boc: frauda, manipulare (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:29)

    georgeT [anonim]

    Basescu si guvernul Boc: manipuleaza , fraudeaza, mint, incalca legea.
    Argumente:
    1. NEINFORMARE: Informarea publicului despre cauza si consecintele reale ale acestui referendum.Nu spun ca nu sunt de acord cu acest referendum. NU A EXISTAT O INFORMARE REALA.
    2. FRAUDA: Bugetul pentru informare este dupa lege este destul de mare. Unde sunt acesti banii? Ca o paranteza se gasesc in panourile electorale ale lui Basescu de tip"DE CE LE E FRICA NU SCAPA?
    3.MANIPULARE :Modul de informare tendetios si campanie tendentioasa pentru refeferndum
  • -1 (1 vot)    
    Toţi cei trei sunt laşi şi nedemocraţi (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:25)

    ptc [utilizator]

    Este pentru PRIMA DATA DIN '89 până acum CÂND NU SE ŢINE DEZBATEREA CU TOŢI.

    Cei trei au coalizat împotriva celorlaţi 9 candidaţi: Oprescu, Cernea, Hunor, Vadim, Potârcă, Manole, Rotaru şi Iane!

    Români, mergeţi la vot pentru a micşora efectele fraudei electorale şi votaţi-l pe cel care are idei pe care le agreaţi, cel care are un trecut curat, cel care a dovedit că poate face ceva fără a fi recompensat material!
  • 0 (0 voturi)    
    Votul influenteaza! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:33)

    georgeT [anonim]

    Votul influenteaza:
    1. VOTUL INFLUENTEAZA ALEGATORUL - EMITATOR in aceasta situatie. Datorita trecutului dar si situatie actuale de neancredere a electoratului in institutiile statului si in politicieni mai ales in climatul ultimilor 5 ani. Problema fundamentala a societatii romanesti este VOTUL EMOTIONAL. Mai exact omul de rand se lasa influentat de conventiile media si termenii folostiti. REFULARILE LEGATE DE VOTUL EMOTIONAL au dus la anularea vointei umane provot. Trebuie sa gandim pracitc cand este vorba de un candidati.
    „PARTILE” PZITIVE SI CELE NEGATIVE ALE CANDIDATULUI trebuie puse in balanta in contextul spatiului social economic si politic din perioada anterioara/prezenta dar si in contextul programului „cincinal”. Exclusa trebuie perioada electorala!. Utilitatea resurselor pozitive ale candidatului in contextul actual si influenta negativa a „defectelor” candidatului. RELATIILE candidatului cu spatiul social, economic si politic actual ROMANESC si EXTERN. Si binenteles EXTERN.
    2. VOTUL INFLUENTEAZA CANDIDATUL- RECEPTOR (VIITORUL FUNCTIONAR SAU GRUP), VOTUL II DA PUTERE SI MOTIVATIE
  • -1 (3 voturi)    
    geoana (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:55)

    paris [anonim]

    BASE esti PE LOCUL 2 de cand te stiu..........acuma vei ramane doar locul 2....pentru ca Geoana merita doar locul 1 asa cum meritam si noi.....cine e stapanul cine e jupanul.....e doar locul 1
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:02)

    silviu [anonim]

    te crezi deja in turul doi pt ca i-ai fraierit pe oameni timp de 5 ani, ei n-au vazut ce pramatie au la conducerea tarii. chiar daca intrii in turul doi nu o sa ai nici o sansa in fata celor doi candidati care au sanse reale la turul doi, mircea geoana si crin antonescu. poate cu antonescu mai ai 20% sanse, dar in confruntarea cu mircea geoana nu ai nici 5%. ar trebui sa te duci deja pe nava ca oricum nu vei ajunge presedinte. cea mai mare infrangere a ta este sa nu ajungi in turul doi , iar cea mai mare victorie este ca prezidentialele sa fie castigate de antonescu. infrangerea cu siguranta se va intampla, dar victoria nu se va implinii niciodata, pt ca cel cu care te vei bate in turul doi este geoana si tor acesta va fi cel care va castiga locul la cotroceni.
  • 0 (4 voturi)    
    uuuuuuuuu base si crin (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:02)

    armido3 [anonim]

    sa vazut cine e mai competent nu??geoana va castiga e un om destept ..hai Geoana
    • +4 (4 voturi)    
      tu numesti desteptaciune... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:48)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui armido3

      ...faptul ca si-a pus cumnatul director la Eximbank cu un salariu de 900 milioane de lei? Sua faptul ca s-a dus sa sarute condurul rusesc, in calitate de Prostanac Candidat la presedintie?
      Merci, da' eu nu servesc asa ceva. Am o fiere sensibila si imi vars imediat continutul stomacului pe chelnerul ce vrea sa ma serveasca cu Prostanac pe tava.
  • 0 (4 voturi)    
    jos basescu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:17)

    ralph [anonim]

    cred ca asta ati crezut dumneavoastra domnule presedinte, ma face-ti sa cred ca din cauza asta ati venit acolo nu .daca stiati ca se va lua de dumneavoastra asa de tare nici nu mai veneati.sau asta vrea sa mascheze fapul ca nu erati pregatiti \. rusine . mi se pare si normal sa caute asemenea scuze cand sa vazut pe fata ca nu ai reusit sa faci nimic decat sa-i dai lui antonescu odata peste nas.
  • 0 (4 voturi)    
    iluzii (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:29)

    elena [anonim]

    basescu e prea increzator..ar putea sa sa trezeasca la fundul sacului...
  • +1 (3 voturi)    
    Noi postam, noi nu gindim (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:03)

    Leon [anonim]

    Am admirat precizia diagnosticului lui Basecsu si onestitatea lui. M-am crucit de comentarii.

    Bai fratilor, tot ce-a spus omul asta este ca deocamdata nu avea rost sa foloseasca artileria grea, pentru ca va intra sigur in turul doi. Batalia pentru el va fi peste doua saptamini, cind va trebui sa infrunte monstruoasa coalitie a muncitorilor, taranilor, intelectualilor si a celorlate nationalitati montati la maximum de dejectiile mediatice varsate de ani de zile pe capul unei populatii in cel mai bun caz indiferente.
  • -2 (4 voturi)    
    Huuuuuuuu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:21)

    Nicolae [anonim]

    Bravo Traiane. Da-te in petec. Arogante becaliste in randul lui Basescu. Nu-mi spuneti mie ca degeaba vor sa fraudeze alegerile in zonele rurale si Basescu si Geoana! Le e frica. Crin a devenit extrem de periculos si daca orasenii - in special tinerii vor iesi la vot nu vor fi nici un fel de probleme pentru Antonescu sa mearga in turul doi! Forta Crin! Meriti sa devii presedinte!
  • 0 (0 voturi)    
    coruptie mafie sila de justitie (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:24)

    mihaela [anonim]

    cand o intreaga zona de sud-est a Romaniei e condusa de mafie cred ca d-l basescu nu intelege corect gravitatea situatiei...la fel cand justitia are zeci de dosare despre mafioti si astia il sfideaza si isi bat joc de el facandu-l in fel si chip e clar ca presedintele e superficial si javre ca mazare si constantinescu isi vor bate joc de el si de noi in continuare
  • +1 (1 vot)    
    ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:25)

    m.s. [anonim]

    Basescu s-a dovedit de departe cel mai bun, vorbind in cunostinta de cauza, venind cu solutii concrete (unele schitate deja in actualul mandat), dovedind prezenta de spirit si o uimitoare stapanire de sine pentru un om in general impulsiv. Merita un nou mandat pentru ca e net superior contracandidatilor sai, singurul (poate cu exceptia lui Antonescu, marcat insa de tutela lui Patriciu) interesat de europenizarea tarii, de reformarea justitiei si de starpirea coruptiei (cei care il acuza de coruptie nu pot si nu vor putea dovedi vreodata ca a intervenit in favoarea unui singur om de afaceri sau ca ar fi facut vreo presiune in justitie). Romania are nevoie inca 5 ani de Basescu, sau vom balti in mocirla inca o lunga perioada de timp.
  • +1 (1 vot)    
    base (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:37)

    gogu [anonim]

    Total adevarat, Basescu intra 100% in turul II, si iese 95% presedinte din turul al doilea. Acum locul doi oricum nu conteaza dar, daca ar fi dupa mine Geoana ala, ipocritul cel mai mare, nu are ce cauta nici macar pe ultimul loc.
  • +1 (3 voturi)    
    basescu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:38)

    costel [anonim]

    Nici nu e nevoei sa ma obosesc prea tare, s-a vazut inca de la dezbatere inca de la inceputul campaniei... Basescu este pentru inca o data presedintele Romaniei, ar trebui sa va mandriti cu asta.
  • 0 (0 voturi)    
    prostanacu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:40)

    gelu [anonim]

    Pai normal ca a fost prost organizata dezbaterea. Probabil ca a tras Geoana iar niste sfori pe la securistii din PSD sa il ajute cumva, sau sa puna bete in roate dezbaterii ca sa isi faca el jocul cat mai bine. Un jegos ipocrit.
  • -1 (1 vot)    
    putintica ordine va rog (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:07)

    gheo [anonim]

    fratilor postaci, exista regula singurei voci, nu va ingramaditi toti sa umpleti cu comentarii pro-basescu
    nu v-au facut astia suficient instructaj si iese o harababura;
    adica vine unu' care le zice bine, restul nu fac decat sa fie de acord si sa-i laude comentariul
    putintica ordine, ce naiba, ca nu suntem la golden shlitz cu nuti blonda imitandu-l pe freddy cu melodia 'i want it all"
    cat priveste rezultatul, ala va fi destul de simpatic si total independent de votul propriu zis, ca doar stim cine numara...
    sa numarati bine precum traiti de bine
  • 0 (2 voturi)    
    Un presedinte care v-a facut de ras ! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:32)

    Andrei [anonim]

    Chiar atat de lipsiti de logica elementara, vis-a-vis de decizia de a vota un presedinte care sa va reprezinte, nu credeam ca sunt romanii. Sau voi reprezentati acea parte a electoratului superficial, care crede in promisiunile unui handicapat moral si fizic, unui incult, unui personaj ce nu face nimic altceva decat sa repete promisiunile din campania trecuta ? El sa lupte contra coruptiei ? Voi stiti ce background are hotomanul, orgoliosul si smecherul de base ?
    Stiti ce impresie si ce gafe de politica externa a facut idiotul ? Cum puteti sa sustineti asemenea nulitate ?
    Mobilizati-va si votati alt candidat, oricare dintre cei de pe shortlist !
    Sau stati acasa, dati manelele mai tare, imbatati-va bine si lasati-ne pe noi, ceilalti, sa votam pe cine ne dorim. Dati-ne si noua o sansa, ca noi v-am dat si acum ne e rusine si frica sa spunem ca suntem romani...
  • 0 (2 voturi)    
    SCHIMBARE !!! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 1:01)

    kiki [anonim]

    G.W. Bush face parte k si Presedintele in functie al Romaniei din alta generatie...ce s-a cerut a fi inlocuita...nu de oameni ci de realitati...deci in Decembrie va fi SCHIMBAREA...si in ROMANIA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa zica si el ... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 7:48)

    crosby [anonim]

    Ce altceva ar fi putut zice. Vedem ce o sa zica cand pierde in turul 2!