Manifest prin email pentru vot

Subject: S-ar putea sa nu avem cu cine vota, dar trebuie. De ce?

de Forum     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 14:50 Actualitate | Politic

Dragii mei,

Imi placea sa cred ca votul meu nu conteaza, dar acum am doi copii si sper ca si cei fara copii sa iasa in strada [a se citi la urne].  De acum, eu unul trebuie sa votez. 

Tu de ce ai face-o?  Pentru ca ai marele privilegiu de a avea o adresa de email.

Statistic, vei aparea ca ai votat, chiar daca e in alb – tanar, profesionist, cu interesele tale.  Partidele, oricare ar fi ele, vor tine cont de tine pe viitor – legi, etc.  Existi.  Statistic.

De obicei, voteaza indivizi care au interese.  Daca, spre exemplu, sunt 1000 de voturi in Voluntari impartite pe diferite partide si voteaza 2000 de oameni, indiferent cine iese, partidele vor fi atente la cele 1000 de voturi neprevazute.  Vor cadea capete pentru faptul ca cei 1000 care nu adera la un partid sau/si voteaza chiar cu ei si, pe viitor, vor incerca sa ajunga si sa atraga voturile ‘in plus’.  In genere, voteaza membrii de partid.

Sper ca ajuta si sper ca o sa iesi la vot, tinere votant.  Uite mai jos cine voteaza pentru tine.  Sa nu te mai oripilezi daca vezi indivizi ciudati la conducerea tarii.  E vina ta.
[...]
Pentru mai multe argumente, poti deschide documentul atasat.

Multumesc si scuze ca am deranjat,
Flavian Pandele

Nota red: Mai jos, textul Vote Statement, documentul atasat la care se facea referire in email.

Esti in 1937. Sunt alegeri. Ai vota?

(Precizare: urmatoarele alegeri libere vor fi dupa 53 de ani)

Contrar unei impresii deja impamantenite, necesitatea votulului intr-o democratie nu se justifica printr-un exercitiu de idealism (sau naivitate), ci printr-un calcul rational perfect coerent si rece.

Am citit undeva ca la alegerile Europarlamentare de anul asta, profilul statistic dominant al alegatorului roman a fost urmatorul: barbat, peste 50 de ani, 10 clase.

Daca acestia formeaza grosul alegatorilor din Romania, atunci fata actuala a politicii romanesti este perfect explicabila ca raspuns la ceea ce (poate justificat, poate nu) este inteles ca fiind numitorul lor comun: resentiment, sensibiliate la populism ieftin si la pomeni. Daca din asa ceva este astazi facuta politica romaneasca, asta este pentru ca politicienii se adreseaza prin tot ceea ce fac si spun, dar in mod rational si previzibil, celor care voteaza si nu celor care stau acasa.

Or, daca nu te regasesti in profilul alegatorului descris mai sus, nu ai cum sa te regasesti nici in gesturile politicienilor. Daca discursul candidatilor ti se pare grotesc, gregar si simplist, aminteste-ti ca e facut sa influenteze un om fara scoala, cu viata risipita intre comunism si tranzitie, dependent de pomeni de la stat si de minima satisfactie a razbunarii prin ricoseu.

Sa ne lamurim: gresesti daca te duci la vot asteptand ca lista sa fie impanata cu Obami si JFKei, pe care sa ii poti vota lacrimand de fericire pentru sansa data. Si nu, nimeni nu iti garanteaza ca alegerea ta va fi cea castigatoare. De altfel, justificarea rationala a votului nu tine de sansele de castig, asa ca te invitam sa dai un vot alb, sau ca, in loc de stampila, sa desenezi o floricica in coltul buletinului. 

Important este ca in statistica oficiala de la finalul votului, tu, tanar profesionist, educat, muncitor, care contribui 80% la veniturile acestei tari, sa te regasesti ca descriere in profilul alegatorului roman.


Recunosc ca tot ce-mi doresc pare putin: ca politicienii sa ma minta frumos, dar macar sa mi se adreseze. Nu mai vreau hahaieli, nu mai vreau discutii despre cine, ce si cat mai are dreptul sa suga din buget. Imi doresc o discutie serioasa pe masurile anticriza, astept incurajarea initiativei private, vreau sa vad macar o promisiune ca birocratia romaneasca nu va mai actiona mafiot, nu va mai lua bani cu japca, nu va mai pune bete in roate pentru a colecta taxe de protectie.

De ce vreau atat de putin? Foarte simplu: pentru ca nu cred ca Statul este solutia totala la toate problemele lumii. Sunt constient ca politica nu aduce mantuire, nu ma face imediat mai bogat sau mai destept, nu ne transforma in elvetieni cand eu dau spaga de trei ori pe zi, nu curata strada daca eu arunc gunoaie, nu rezolva traficul daca eu conduc ca un bezmetic si nu-mi face afacerea prospera daca eu nu stiu sa o gestionez.

Sunt constient deci ca multe, poate cele mai multe din lucrurile care imi pot face viata mai buna depind de mine. Ce depinde de politicieni este un minim de consideratie pentru interesele mele.

Nu vreau ca politicienii sa ma iubeasca sincer. Vreau sa nu aiba incotro: sa fie in interesul lor sa aiba in vedere si interesele mele. 

Am auzit legiuni de argumente impotriva votului. Pe mine nu ma convinge niciunul. Sa luam cateva.

„Un vot intre milioane nu face diferenta”

Perfect de acord, un vot, singur, intre milioane, are sansa sa fie votul castigator exact in aceasta proportie: 1/milioane. Dar ce propunem aici sunt argumente in favoarea votului, si nu retete de castigat alegeri. 

Pentru politicieni prezenta la vot este importanta pentru ca ei sunt in permanenta campanie electorala (pentru urmatoarele alegeri). Daca eu, ca politician sau consilier, stiu ca exista 8% care cred in economia de piata si intr-o societate deschisa, si care voteaza¸ nu-mi permit sa ii ignor, pentru ca 8% conteaza pentru orice politician si face adesea diferenta intre turul unu si turul doi.

Cu alte cuvinte: nu ai nevoie sa castige canditatul tau alegerile pentru a fi luat in seama, ci ai nevoie sa reiasa din statistici ca votezi, pentru ca ai sanse ca politicienii sa iti protejeze interesele nu pentru ca i-ai votat, ci in speranta ca-i vei vota.

„Sunt prea destept ca sa votez”

E un trist loc comun ca romanii se considera in general „mult prea destepti” ca sa „puna botul” la ... ma rog, la orice. Eu unul declar fara jena ca nu, nu sunt prea destept ca sa votez. Nu-mi e rusine sa spun ca daca au murit mii de oameni pentru libertatea mea, daca milioane s-au chinuit o jumatate de secol in mizeria dictaturii, daca vreau si sper sa-mi cresc copiii intr-o societate decenta si nu una atroce, daca vreau sa nu-mi fie rusine cu propria generatie, trebuie sa fac ceva, orice, oricat de nesemnificativ.

Vreau sa pot spune: eu am avut libertatea sa aleg si nu mi-am batut joc de ea. 

„Mai bine ma duc la un film”

Petrec mii de ore in fata televizorului in fiecare ciclu electoral. Un vot dureaza cam treizeci de minute cu tot cu drum. Treizeci de minute la cativa ani. Ce crezi ca iti afecteaza viata mai mult? Daca exista si unu la un milion sansa sa schimb ceva, orice, in lumea in care traiesc, eu zic ca merita o plimbare de jumate de ora la cativa ani.

„Eu protestez, nu votez”

Sa ne lamurim, sa nu votezi nu este o forma de protest. Ca protest, absenteismul este, cu tot respectul, o prostie fara margini. Nu deranjeaza pe nimeni ca stai dumneata acasa, pentru ca prezenta la vot nu face nici cvorum si nici nu ai veto pe alegerea Presedintelui. 

Daca vrei sa protestezi, voteaza! Voteaza cu cine vrei dumneata (sau voteaza pe toata lumea, ca nu scrie nicaieri ca votul tau si nu al altuia a fost anulat), dar voteaza pentru ca votul este un joc cu suma nula: adica daca un candidat obtine un vot, celalalt il pierde. Iar daca nu votezi, tot ce faci este sa intaresti statistic majoritatea care voteaza. 

Daca nu votezi, nu protestezi, ci incetezi sa existi. Esti pe acelasi nivel cu stocul de bovine din Calarasi, bun la kilogram, dar in nici un caz o prezenta care necesita atentie.

Last but not least: „Eu nu votez, pentru ca n-am cu cine”

In primul rand, asa cum spuneam, important e sa votezi, nu sa obtii victoria unui candidat. Lasa buletinul de vot alb daca chiar crezi ca n-ai pe cine vota pentru ca toti sunt in mod riguros la fel de rai.

Dar eu sustin totusi ca, intre doisprezece oameni propusi pentru un post public, nu pot fi toti la fel de rai. Pot, sigur, sa fie rai dupa diverse criterii. Unul poate fi bun de gura si rau de minte, altul urat dar ferm, etc. Dar daca iti faci o minima ordine in criterii, sigur unul e mai putin rau decat altul! 

Pentru cei care cred ca „refuza sa aleaga raul mai putin rau”, am o veste destul de proasta, oricum o sa fie ales unul, cu sau fara votul tau, deci nu e deloc trist sa alegi candidatul mai putin rau. Este chiar esential, pentru ca daca e trist sa ajungi sa alegi raul mai mic, trebuie ca e si e de-a dreptul tragic sa fie ales raul mai mare de catre o majoritate care nu te reprezinta.

Foloseste-ti mintea, voteaza!

Hai sa le facem o surpriza celor care au mizat ca nu ne vom arata la urne.
 
------------
Nota redactiei:
Acest email a fost trimis spontan de un grup de oameni care lucreaza in mediul privat. Le-am cerut permisiunea de a publica acest mesaj de email si textul atasat si i-am intrebat daca isi asuma si public cele scrise. Au raspuns da.

Cei trei sunt:

  • Adrian Iordache, avocat, partener la firma de avocatura Lina si Guia.
  • Tic Nica, managing director International Marketing and Sales Group Bucharest (IMSG) Bucharest, un grup din Romania afiliat pe plan international la IMSG..
[autorii Vote Statement]

  • Flavian Pandele, trainer, managing partner al IMS Retail, firma de consultanta integrata, parte a International Marketing and Sales Group Bucharest (IMSG) Bucharest
















Comentarii alese de moderator

  • si nu credeti ca asa ar trebui sa fie si la noi (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:07)
    daniel [anonim]

    Eu as fi preferat ca votul sa fie obligatoriu, iar daca politicienii nu ne conving sa-i votam, sa trebuiasca sa-si schimbe oamenii, programele, pana vom vota mai mult de 75% dintre noi.
    Daca continuam asa, tot asa ne va fi.

  • O fi un drept (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:34)
    nano2k [utilizator]

    "O prostie fara margini e sa te duci sa dai cu stampila pe unu care stii ca e corupt. Astia nu au voie sa comenteze mai incolo, nu aia care nu au votat."

    Ai sintetizat aproape complet imaginea carcotasului, a vesnic-nemultumitului, a individului caruia ii place sa se autositueze deasupra tuturor, sa "dea note" oricui si in acelasi timp sa isi pastreze imaginea de sine intacta.

    De astfel de "cetateni" e plina Romania. Si e una din cauzele pentru care politicienii nostri au primit si inca primesc culoar favorabil pentru a fi din ce in ce mai cinici cu tara asta.

    Noi, romanii, inca nu avem cultul responsabilitatii.
    Nu ne asumam propriile fapte, actiuni. Stam in fata realitatii ca in fata TV-ului: spectatori, reci, insa comentam in barba sau cu prietenii (din ce in ce mai putin si aceia).

    In felul asta ne pastram aureola de "drepti", "corecti" si "nepatati" de acest drept al votului pentru care altii au murit, inclusiv in 1989.

    Ne-ar place sa stam la TV, la bere, la mici si altcineva sa faca treaba pentru noi. Insa pe urma tot noi suntem suparati ca inca nu a venit vreun mesia sa ne salveze.

    Va spun parerea mea celor care gaditi ca Licuriciul. A gresi nu inseamna sfarsitul lumii. Hai totusi sa ne asumam greseala si la alegerile astea, si la cele de peste 4 sau 5 ani, cand or fi. Dar SA INVATAM din greseli.

    Ganditi-va ca si acum avem o acoperire: gresim votul pentru ca oricui i l-am da e echivalent cu o greseala. Nimeni nu va taie capul. Insa daca acum nu ne asumam o greseala, ce ne facem peste 10-15-20 de ani cand, poate, am putea vota si BINE?

  • Vot obligatoriu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:56)
    Marcel Ionita [utilizator]

    Prietene, stiai ca votul este obligatoriu in cateva tari din UE?

    In Cipru, Grecia, Luxemburg si Belgia absenta nemotivata de la vot se pedepseste cu amenda, iar pentru belgieni cumulul de absente duce la stergerea de pe listele electorale.

    In Italia si Portugalia, votul este obligatoriu, dar teoretic, pentru ca absenteismul nu se pedepseste.

    Tarile mai sus enumerate, nu cred ca sunt cele mai inapoiate din Europa.

    Nemtii se gandesc serios sa introduca votul obligatoriu, dupa ce le-a scazut prezenta la vot de la 74% la 70%.

    Aca sa mai bine reflecteaza. Votul ar trebui considerat ca o obligatie civica pe care o ai. Nu trebuie neaparat sa votezi pe cineva. Poti chiar sa-ti anulezi votul, si aici putem spune ca ai protestat cu adevarat.

  • votare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:47)
    zotis1 [anonim]

    voi,toata presa de stanga sau de dreapta ne-ati convins ca avem o clasa politica infecta pentru care nu merita sa te implici.tot efortul vostru de a arata ca avem un parlament care doarme a dus si va duce in continuare spre absenteism electoral si spre o nereprezentativitate a poporului in alesi.
    cum de nu va jenati acum sa spuneti cetatenilor acestei tari ca "trebuie" sa votam??? de unde acest trebuie???? a vota este un drept,nu o obligatie.
    acum culegeti roadele inconstientei cu care ati denigrat toata clasa politica









10629 vizualizari

  • +1 (51 voturi)    
    Trebuie sa votam (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 14:57)

    Costinel [utilizator]

    Trebuie sa alegem pentru altfel lasam voturile in mainile hotilor ! Hoti precum PSD si PNL ! Eu nu-mi las votul la alegerea altcuiva!
    • -3 (13 voturi)    
      Dar cum? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:56)

      danciu [anonim] i-a raspuns lui Costinel

      Noteaza ca hotii cei mai mari sunt acum la PDL. Hai sa scapam de basescu, indiferent cu cine vom vota!
      • +1 (1 vot)    
        Nicidecum (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:02)

        andra [anonim] i-a raspuns lui danciu

        La PDL? Si cum iti explici tu ce se intampla azi? Cum iti explici ca judetele PSD gem de cozi interminabile care stau sa voteze la sectii speciale???
    • -22 (30 voturi)    
      Nu votati (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:17)

      Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui Costinel

      "Ca protest, absenteismul este, cu tot respectul, o prostie fara margini. "

      O prostie fara margini e sa te duci sa dai cu stampila pe unu care stii ca e corupt. Astia nu au voie sa comenteze mai incolo, nu aia care nu au votat.
      A nu vota este un drept, nimeni nu trebuie infierat pentru asta.
      • +12 (12 voturi)    
        O fi un drept (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:34)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

        "O prostie fara margini e sa te duci sa dai cu stampila pe unu care stii ca e corupt. Astia nu au voie sa comenteze mai incolo, nu aia care nu au votat."

        Ai sintetizat aproape complet imaginea carcotasului, a vesnic-nemultumitului, a individului caruia ii place sa se autositueze deasupra tuturor, sa "dea note" oricui si in acelasi timp sa isi pastreze imaginea de sine intacta.

        De astfel de "cetateni" e plina Romania. Si e una din cauzele pentru care politicienii nostri au primit si inca primesc culoar favorabil pentru a fi din ce in ce mai cinici cu tara asta.

        Noi, romanii, inca nu avem cultul responsabilitatii.
        Nu ne asumam propriile fapte, actiuni. Stam in fata realitatii ca in fata TV-ului: spectatori, reci, insa comentam in barba sau cu prietenii (din ce in ce mai putin si aceia).

        In felul asta ne pastram aureola de "drepti", "corecti" si "nepatati" de acest drept al votului pentru care altii au murit, inclusiv in 1989.

        Ne-ar place sa stam la TV, la bere, la mici si altcineva sa faca treaba pentru noi. Insa pe urma tot noi suntem suparati ca inca nu a venit vreun mesia sa ne salveze.

        Va spun parerea mea celor care gaditi ca Licuriciul. A gresi nu inseamna sfarsitul lumii. Hai totusi sa ne asumam greseala si la alegerile astea, si la cele de peste 4 sau 5 ani, cand or fi. Dar SA INVATAM din greseli.

        Ganditi-va ca si acum avem o acoperire: gresim votul pentru ca oricui i l-am da e echivalent cu o greseala. Nimeni nu va taie capul. Insa daca acum nu ne asumam o greseala, ce ne facem peste 10-15-20 de ani cand, poate, am putea vota si BINE?
        • -6 (10 voturi)    
          Nu-mi asum greseala facind-o (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:04)

          Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          nanok2k: "De astfel de "cetateni" e plina Romania. Si e una din cauzele pentru care politicienii nostri au primit ..."
          Gresit, Romania e o turma de oi cu creierele spalate care dau fuga la vot cind la televizor li se inoculeaza ideea ca ei cu stampilutza lor pot schimba ceva. In realitate ei sint chemati doar sa legitimeze puterea, prin politicieni care ii indeamna mereu sa voteze. De 5-6 alegeri incoa se pune stampila pe aceeasi oameni dovedit corupti in loc sa se atraga atentia asupra lipsei optiunilor, prin anularea sau lipsa voturilor.

          "Noi, romanii, inca nu avem cultul responsabilitatii."
          Mie mi se pare iresponsabilitate sa votezi un corupt, in loc sa protestezi nevotind.

          "Hai totusi sa ne asumam greseala si la alegerile astea, si la cele de peste 4 sau 5 ani, cand or fi."
          Ce vorbesti ma? Asa v-au spus la partid?
          • +5 (5 voturi)    
            Vise (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:10)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

            Nu poti sa NU legitimizezi o conducere. Daca nu o faci tu o s-o faca altii care au interesul sa legitimizeze o conducere sau alta. Si nu ii poti tu sau eu opri.

            Romanii nu sunt mai spalati pe creier decat altii. Romanii chiar gandesc mai mult decat altii, dovada si lungul sir de discutii de pe forumul asta.

            Romanul insa are un alt defect, in opinia mea. Gandeste prea mult (asta nu e rau in principiu), dar actioneaza PREA PUTIN. Combinatia asta e "naspa" ca sa zic asa.

            NU sunt membru de partid. Crede-ma sau nu.
            • +1 (1 vot)    
              voteaza !!! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 14:53)

              cc [anonim] i-a raspuns lui nano2k

              Nu astepta sa faca altii ceva pentru tine, sigur n-o sa voteze ce ai vrea tu. Daca nu votezi atunci sa nu dai vina pe unul si pe altul dupa aceea din cauza ca viata ta nu decurge cum ai vrea. Daca nu votezi nu esti indreptatit sa mai faci comentarii la adresa unuia sau a altuia, tu o sa fii de vina pentru ceea ce ti se intampla. Care nu voteaza sa nu mai comenteze pe siteul asta sau pe alte siteuri pe subiecte care tin de teme politice .
          • +2 (4 voturi)    
            Greseala e omeneasca (Duminică, 22 noiembrie 2009, 3:43)

            budi [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

            Daca nu te simti capabil sa alegi raul cel mai mic (desi nu se poate sa fie TOTI la fel de rai) atunci du-te atunci si pune stampila pe toti! (sfatuiesc sa nu lasi votul alb caci se mai fac netrebnicii cu el)

            Dar da un semn ca iti pasa, ca esti nemultumit, dar ca esti dispus sa votezi si asa poate vei incuraja si oameni de calitate sa candideze in viitor. Macar INCERCI!

            Totusi - preferabil ar fi sa votezi - caci deja NU MAI E NEVOIE sa PROTESTAM fata de clasa politica - stiu si ei si stie toata lumea ca politicienii nostri sunt la pamant! Nu ii doare pe ei statul nostru acasa sau voturile noastre albe

            Statul acasa = fix ciu-ciu

            Desi ca sa o spun pe aia dreapta - pentru unii totusi asta cu 'n-am cu cine' nu e decat o scuza. Lor 1) le e sila sa gandeasca si sa aleaga sau 2) le e sila sa mearga pana la cabina.

            Daca stai totusi si te gandesti 10 minute, iti faci cruce de 3 ori si zici Doamne-ajuta tot trebuie sa gasesti unul cu care sa poti vota!

            Oricum.. eu cred ca tu, licuriciule, oricum o sa votezi ca pari om de partid ;).. Sau poate chiar o sa astepti votantii cu friptura pe langa sectie.. Caci altfel nu pot sa imi explic cum nu te-ai saturat sa decida pentru tine pomanagii si batraneii plimbati cu microbuzele pe la sate..
        • -4 (6 voturi)    
          Nu-mi asum greseala comitind-o (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:22)

          Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          nanok2k: "De astfel de "cetateni" e plina Romania. Si e una din cauzele pentru care politicienii nostri au primit ..."
          Gresit, Romania e plina de cetateni care dau fuga la vot cind la televizor li se inoculeaza ideea ca ei cu stampilutza lor pot schimba ceva. In realitate ei sint chemati doar sa legitimeze puterea, prin politicieni care ii indeamna mereu sa voteze. De 5-6 alegeri incoa se pune stampila pe aceeasi oameni dovedit corupti in loc sa se atraga atentia asupra lipsei optiunilor, prin anularea sau lipsa voturilor.

          "Noi, romanii, inca nu avem cultul responsabilitatii."
          Mie mi se pare iresponsabilitate sa votezi un corupt, in loc sa protestezi nevotind.

          "Hai totusi sa ne asumam greseala si la alegerile astea, si la cele de peste 4 sau 5 ani, cand or fi."
          Ce vorbesti? Asa v-au spus la partid?
      • +12 (14 voturi)    
        Vot obligatoriu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:56)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

        Prietene, stiai ca votul este obligatoriu in cateva tari din UE?

        In Cipru, Grecia, Luxemburg si Belgia absenta nemotivata de la vot se pedepseste cu amenda, iar pentru belgieni cumulul de absente duce la stergerea de pe listele electorale.

        In Italia si Portugalia, votul este obligatoriu, dar teoretic, pentru ca absenteismul nu se pedepseste.

        Tarile mai sus enumerate, nu cred ca sunt cele mai inapoiate din Europa.

        Nemtii se gandesc serios sa introduca votul obligatoriu, dupa ce le-a scazut prezenta la vot de la 74% la 70%.

        Aca sa mai bine reflecteaza. Votul ar trebui considerat ca o obligatie civica pe care o ai. Nu trebuie neaparat sa votezi pe cineva. Poti chiar sa-ti anulezi votul, si aici putem spune ca ai protestat cu adevarat.
        • -5 (9 voturi)    
          Prietene (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:52)

          Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          In alte tari exista optiunea "niciunul" pe buletinul de vot. Adica daca nu-ti convine nici unul, poti sa votezi acea caseta.
          La noi nu numai ca nu exista asa ceva, dar s-a facut reclama doar la primii 3 candidati in ordinea sondajelor. In asemenea "democratie" imi asum dreptul de a nu vota.
          • +8 (8 voturi)    
            Nicio pb (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:44)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

            Te rog du-te si voteaza un independent.
            Sau du-te si macar invalideaza-ti votul.
            Macar asa nu se vor putea folosi de votul tau neexprimat ca sa fure.

            Stii cum se zice. Un lucru e sigur: nimic nu e sigur. Tot asa, un lucru e sigur. Daca nu faci nimic, nici sa nu te astepti la nimic.

            Spre deosebire de tine care nu vrei sa alegi pe nimeni, eu de data asta o sa aleg pe CINEVA. Si, DE DATA ASTA, o sa ii cer socoteala. Pentru ca inca imi pasa si nu vreau sa nu imi pese.

            CUM o sa-i cer socoteala? Nu stiu inca, dar voi incerca. Singur nu o sa pot, bineinteles. Dar daca mai gasesc 10 care gandesc ca mine, si aia mai gasesc cate 10, si tot asa, cred ca vom putea schimba ceva.

            Si eu am "sarit" cateva votari. Nu imi pare rau pentru ca imi asum deciziile. Dar simt ca de acum inainte daca voi "sari" si alte votari o sa-mi para rau. Pentru ca am invatat ca indecizia, neimplicarea, lehamitea, desi legitime si perfect normale, nu conduc la nimic bun. In plus, ma atrofiez si eu ca individ, nu numai ca si cetatean.

            Are romanul un principiu de viata extrem de sanatos care iti permite in 100% din cazuri sa nu dai gres, numai sa vrei. Anume, trebuie sa-ti pui mereu intrebarea: "Daca toti ar face ca mine, sau ca si cutare, etc, cum ar arata lumea?".

            In cazul nostru, daca toti am sta deoparte, cum ar arata lumea? Dar daca toti am vota sau ne-am implica in ceva util macar o data intr-un an?

            Cum va fi cand vom ajunge la 60-70-80+ (Doamne-ajuta!) de ani, ne uitam inapoi si realizam ca nu am prea facut nimic mai mult decat animalele, adica ne-am reprodus, ne-am chinuit sa crestem odraslele, sa le facem un camin, etc? Nu ca nu ar fi bine si atat, dar totusi ne consideram superiori si in mod normal ar trebui fiecare sa lase in urma ceva construit de mana si mintea lui.

            Scuze pt lungimea postarii, dar vine dintr-o semi-furie impotriva delasarii, indolentei, superioritatii ieftine, ipocriziei si a mizeriei care se incapataneaza sa ne inconjoare.
            • -11 (11 voturi)    
              Papushe, te rog eu abtine-te (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:06)

              Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui nano2k

              Nu am rabdare sa-ti citesc toata pledoaria. Sint prea batrin sa fiu convins de o pitzipoanca de partid.
              • +8 (8 voturi)    
                Amice (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:19)

                nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

                Esti un idiot. Esti plin de ura vad.

                Ataci persoana si nu ideile. Nu ma cunosti si nu iti permit sa ma jignesti.

                Se vede ca esti batran si terminat cel putin mental. Ne pierdem amandoi timpul de pomana.

                Te rog sa ramai cu ideile si fanteziile tale. Sunt ultimele randuri pe care le primesti din partea mea.

                Sa ai o viata buna.
                • -4 (6 voturi)    
                  Nu pleca (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:34)

                  Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui nano2k

                  "Scuze pt lungimea postarii, dar vine dintr-o semi-furie impotriva delasarii, indolentei, superioritatii ieftine, ipocriziei si a mizeriei care se incapataneaza sa ne inconjoare. "
                  "Esti un idiot."

                  Papushe, dar am impresia ca tu esti plina de ura. Ma parasesti asa, batrin si terminat, cu fanteziile mele? Un gest urit. Cine mai comenteaza dupa fiecare post al meu?
                  • +3 (3 voturi)    
                    PSD?! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:15)

                    Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

                    Prietene, te suspectez de a fi afiliat la clica neo-comunista, dar sunt convins ca esti un "Licurici" care nu o sa mai "lumineze" mult pe acest pamant.

                    Faptul ca nu ai spus nimic, ci doar ai atacat te include fara drept de apel in categoria celor care nu sunt de acord cu practicile democratice. Esti Badea cumva? Dar mai bine de ce nu candidezi tu la functia suprema in stat? De ce nu vrei sa faci ceva pentru tara asta. Sau esti doar un trantor comunist?

                    Pa!

                    P.S. Stiu ca o sa te ataci si o sa te chinui mult, dar precum vezi, ai fost deja catalogat de oamenii de pe aici.
          • -1 (3 voturi)    
            Chiar?! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:17)

            Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

            Pot spune ca esti limitat in gandire si oarecum primitiv daca acel "Niciunul" de pe buletinul de vot nu-l poti echivala cu invalidarea votului tau, dar asta e... trebuie sa fie si oameni ca tine pe lume, pentru ca daca erau numai oameni inteligenti, unde se ajungea?!
      • +13 (13 voturi)    
        VOTEAZA! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:06)

        donache [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

        E important sa fie cat mai multe buletine de vot in urne! Pune stampila pe toti, scrie orice pe buletinul de vot, dar important e ca acea hartie sa ajunga in urna, sa fie cat mai multi votanti. Un numar mare de voturi inseamna o polulatie careia ii pasa de soarta tarii in care traieste, inseamna o populatie care vrea sa-si faca auzita parerea, nu sa se lase condusa ca o turma. Votul anulat intra in statistici si daca tu crezi ca nu ai cu cine vota, anuleaza-ti votul, dar sa fie numarat! Chiar si multe voturi anulate spun multe despre parerea populatiei. MERGETI LA VOT!
      • 0 (4 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:22)

        Hiksos [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

        nu trebuie votat de dragul votului...e o prostie. daca tot tii sa votezi inceaca remus cernea

        http://antiblogtm.blogspot.com/2009/11/anti-vot.html
      • +2 (6 voturi)    
        oricum ar fi nu uitati ca exista si referendum (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:28)

        rocitizen [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

        chiar daca sti ca-s corupti si nu merita nici unu votul tau, macar mergi si voteaza ca sa-i mai imputinezi sa nu mai fie atatia...sansa sa mai avem un astfel de referendum nu cred ca o vom mai avea prea curand...si daca nu vrei sa votezi pentru presedinte, pune votul in afara oricarei casute(vot nul), dar macar pentru referendum poti vota!
      • +4 (4 voturi)    
        Licuriciul asta e om de partid (Duminică, 22 noiembrie 2009, 4:12)

        budi [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

        Draga Licuriciule,

        Vazand primul tau comentariu - am crezut ca iti e sila sa mergi la vot.

        Am remarcat insa ca ai raspuns de mai multe ori asa ca am stat, am numarat si am vazut ca - desi chipurile nu vrei sa mergi maine la vot - ai 7 comentarii pe aceasta pagina. Ceea ce inseamna ca nu iti e sila, dar:

        1) ori esti, iertat sa imi fie, usor batut in cap - daca nu i-ai inteles pe niciunul dintre cei care au incercat sa iti explice de ce sa mergi la vot

        2) ori -mai probabil -esti om de partid si incerci sa faci lumea sa stea acasa.. (m-a facut sa cred asta si tonul tau usor impertinent, golanas menit probabil sa enerveze oamenii si sa ii faca sa isi 'bage picioarele' in ele de alegeri)

        Dupa cum ti-am mai spus - ceva imi spune ca tu oricum o sa votezi - nu stiu daca rosie, portocalie sau galbena, dar ceva culoare ai in tine ;) si vrei sa voteze DOAR cei carora le dai tu pixul/sapca/sarmaua.. Ca daca voteaza tot poporul nu s-ar putea sa nu va mai iasa socoteala ;)

        P.S. Scuze celor care au vazut acest mesaj de mai multe ori - l-am lipit la toate raspunsurile Licuriciului sa nu isi mai piarda timpul sa ii raspunda si altii care poate au dat doar peste unul dintre mesajele lui.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu respira. (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:38)

        Sergiu [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

        Amice,

        Plagiezi fara rusine ceea ce a spus George Carlin.
        Pe George il iertam pt ca a fost unul dintre cei mai mari comedianti ai lumii, pe tine nu te iertam pt ca asta e cel mai mare imbecilism al lumii.
        Sa stai cu mainile in san in timp ce astia fura si sa te bati cu lopata in dinti spunand ca tu nu i-ai votat si ca ai stat in casa in ziua votului este inca o dovata de prostie.

        Pentru a iesi din aceasta problema ai 2 solutii.
        1 iti depui tu candidatura si iti asumi responsabilitatea unei guvernari corecte. (yeahh right)
        2 te duci la vot si iti anulezi votul.

        Daca ar fi prezenta la vot de 90% din care 95% dintre voturi sunt anulate pt ca nu ai pe cine vota ce mesaj s-ar transmite clasei politice???
        Dar tu nu. Ai vazut candva la televizor un mosulica cu parul alb care spunea niste lucruri destepte si ti-ai asumat totul fara sa mai gandesti..

        Bravo.
        Acum du-te si te uita pe CartoonNetwork. Poate mai inveti ceva.
    • -8 (20 voturi)    
      Da' de hotii ai mai mari de la PDL uiti? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:58)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Costinel

      /
    • -14 (20 voturi)    
      Absenteismul 2009 = atitudine civica responsabila (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:07)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Costinel

      Indemnul de a merge la vot este una din cele mai mari marsavii in Romania actuala. Prin asta se incearca legitimizarea artificiala a puterii unor corupti.

      Nu exista optiuni si nici alegeri, ci doar cercuri de oligarhi ori cativa inchipuiti care vor putere. Absenteismul are principala calitate de a sublinia lipsa de legitimitate a celor care vor lua puterea.

      Absenteismul este singura optiune reala pentru un cetatean roman al anului 2009.

      In trecut a reusit pacaleala cu "daca nu votezi vin mosierii sa ne ia agoniseala" (90 - 94), "daca nu votezi vin sovinii fascisti sa faca executii pe stadioane" (94 - 2000), "daca nu votezi vin comunistii lui Iliescu si Nastase ca sa corupa tara" (2000 - 2006).

      In prezent se spune "daca nu votezi, iese tot Basescu", de parca toata clica obscena a lui Basescu ar fi mai rea decat smenarii de mare anvergura din cercurile Hrebenciucilor ori Stolojenilor. Fals!

      Toate aceste pacaleli, si exemplele cu legionarii, Hitler sunt simple trucuri pentru a scoate lumea din casa si a legitima coruptia de stat.

      In prezent, daca votezi => legitimizezi coruptia de stat.

      Absenteism => atitudine civica
      • +7 (7 voturi)    
        absenteismul e o mare eroare (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:21)

        @tic_nica [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

        Un prieten scria acum doua zile ca a nu vota este ca si cum atunci cand iti e foame ai manca o mama de bataie.

        Daca in statistici va aparea ca un numar consistent de votanti vin din categoria noastra socio-profesionala atunci ne vom castiga un loc pe agenda lor.

        Vor fi nevoiti sa ni se adreseze si noua macar cu promisiuni.
        Chiar nu ma intereseaza cine castiga. Vreau sa stiu ca macar o data la 10 actiuni pe care le intreprind o sa mi se adreseze si mie.

        Multumesc
      • -5 (7 voturi)    
        E aproape ironic (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:37)

        Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        ...cum indiferent ce s-ar intimpla, vor da navala sa voteze fara sa inteleaga toate consecintele, probabil 30-40% tot vor vota miine. Cei mai multi de aici sint postaci de partid care au tot interesul sa scoata lumea la vot.
        Oricum ne asteapta inca 2-3 generatii de tara total corupta. Bafta.
        • +6 (6 voturi)    
          Si daca gresesti? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:14)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

          Eu de ex nu sunt membru de partid. Nici macar "simpatizant".

          Poate o fi asa cum zici tu cu generatiile viitoare pierdute. Tu ce faci ca sa opresti asta? Stai la TV si razi daca voteaza 5% dintre noi, sau plangi daca voteaza 30-40%?

          Nu inteleg, voi, cei care "stati pe bara" ce solutie aveti?

          Personal, daca vii cu ceva cu adevarat viabil si realist uit de urmatoarele votari, ca nu imi dau ele de mancare.

          Haide, da-mi alternativa. A nu face nimic nu e alternativa. E... NIMIC.
      • +5 (5 voturi)    
        Zici tu ceva (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:56)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

        Eu sunt de acord cu "big picture"-ul tau. Insa chiar nu rezolvi nimic daca nu votezi. Pana la urma tot va iesi unul din ei, sper ca realizezi asta.

        Tot legitimi au fost si atunci cand nu se putea vota, cand ajungeau la putere ucigandu-se unii pe altii, etc etc. Pai daca atunci erau legitimi, acum de ce nu ar fi?

        Nu vorbim de moralitate, ci de legitimitate. Moralitatea se contruieste si dovedeste, legitimitatea de obtine (diverse metode se aplica).
    • -12 (16 voturi)    
      Eu cred ca nu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:13)

      samos [anonim] i-a raspuns lui Costinel

      Eu cred ca dreptul de a nu vota e la fel de important ca si cel de a vota. Fara primul cel de-al doilea devine obligatie. Ati uitat deja de cand eram obligati sa votam. Cand esti obligat sa alegi intre variante nedorite e deja dictatura. Cred ca e foarte corect ca daca nu-ti place nici unul dintre candidati sa nu te duci la vot. Numarul (destul de mare) al celor care nu se simt reprezentati ar trebui sa dea de gandit (si cred ca va da) atat fortelor politice active cat mai ales celor pasive care ar trebui sa stie sa fructifice nemultumirea si sentimentul de abandonati ai sortii care macina milioane de suflete. Votul nul sau cu floricica te poate plasa intre analfabeti. Daca nu te duci ai macar comfortul psihologic ca nu ai legitimat (prin vot) o clasa politica nevrednica, pe langa mesajul de blam pe care-l transmiti.
      • +6 (8 voturi)    
        Mai reflecteaza. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:03)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui samos

        Eu cred ca ar trebui sa mai reflectezi. Nici macar nu ai citit articolul in intregime si te-ai apucat sa dai cu pliscu pe forum. Ai OPTIUNEA de a anula votul, si prin asta atragi atentia si mai mult asupra faptului ca nu ai cu cine vota. Faptul ca arati indiferenta, tot indiferenta o sa primesti din partea celor alesi. Iti convine?!

        Tari precum Luxemburg, Belgia, Cipru au obligativitate pentru vot si unde absenteismul se pedepseste pri amenda. Nu cred ca poti spune ca in aceste tari exista dictatura, poti? Eu in schimb pot spune doar ca te numeri printre oamenii carora le place sa vorbeasca pe langa subiect inainte sa se informeze.
        • -4 (4 voturi)    
          Reflector (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:32)

          samos [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          Trec peste faptul ca vorbesti urat. Poate esti dintre cei care se enerveaza pe cine e de alta parere decat a lui sau a majoritatii. Sa merg sa pun doua stampile sau sa nu pun deloc (ceea ce-i si mai rau) mi se pare prostesc. Conform actualei legi electorale e echivalent cu a nu sti vota (sunt convins ca sunt si dintrastia). Nu stiu daca-i dictatura in tarile respective dar dupa mine ceva nu-i in regula. Si nu-mi doresc sa traiesc o asa democratie. Nu vi se pare suspecta ardoarea consensului tuturor partidelor de care nu numai eu sunt scarbit, de a ne trimite la vot ? ("caci <<noi>> murind in sange ei pot sa fie mari" ? Si inca ceva. Sa-ti fie frica si de tine cand esti prea sigur, cand nu mai ai nici o indoiala.(sfat prietenesc)
      • +6 (6 voturi)    
        vot nul (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:09)

        donache [anonim] i-a raspuns lui samos

        Votul nul nu e semn de analfabetism. Lipsa votului e semn de analfabetism civic si politic. Un vot anulat intra la socoteala. Un vot lipsa nu. Politicienii vor face in continuare la fel, pentru ca oricum nu-i pasa nimanui, "uite, iar au votat numai 30% din alegatori, asa ca ce-mi pasa mie de restul de 70%?"
        M E R G E T I L A V O T !!!
        • +3 (3 voturi)    
          Clarificare (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:40)

          samos [anonim] i-a raspuns lui donache

          Votul nul constient exprimat intradevar nu inseamna neaparat analfabetism, dar nu poate fi separat de voturile nule din prostie.
          Nici mie nu-mi pasa de politicienii carora nu le pasa de cei (70 % zici?) care nu voteaza. O sa apara ei si aia la care le pasa. Garantat ! Faceti un exercitiu de imaginatie: ce s-ar intampla daca nu s-ar prezenta la vot toti cei nemultumiti de actuala clasa politica? Poate s-ar gasi mult mai repede o solutie decat asa cu 30 % de manipulati care legitimeaza nenorocirea din tara asta.
      • +6 (6 voturi)    
        Diferenta dintre psihic si real (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:03)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui samos

        De ce cauti confort tocmai acum, cand nu e cazul? Traim asa bine incat sa nu ne pese?

        Sau, cum poti vorbi de confortul personal atunci cand vezi ce e in jur?

        Imaginea asta imi aduce aminte de "baronii" si bogatanii care isi trag super-vile, super-masini, etc, dar ca sa ajunga acasa in confortul propriu au de mers pe niste drumuri cu gropi si mocirla.

        Cum te poti simti bine in psihicul tau "curat" cand e scufundat in putoare?
        • -3 (3 voturi)    
          Mai clar (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:44)

          samos [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          E vorba de psihicul de dupa alegeri. Cand o sa stiu ca n-am legitimat un personaj in care n-am incredere, care nu ma reprezinta si care nu va ezita sa-mi faca rau mie si alor mei prin actiunile pe care urmeaza sa le intreprinda.
          Nu sunt convins ca ai inteles ce am vrut sa spun.
          • +4 (4 voturi)    
            voteaza (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:55)

            donache [anonim] i-a raspuns lui samos

            Pai du-te si voteaza-l pe altul, chiar daca din sondaje reiese ca n-are nici o sansa. Sau pune stampila pe toti, in lipsa casutei "nici unul".
    • +11 (11 voturi)    
      Multumiri (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:32)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui Costinel

      Multumesc pentru participare. Sper sa nu fie in van
    • +3 (3 voturi)    
      gretos (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:50)

      bic [anonim] i-a raspuns lui Costinel

      Comentariu< revolutionar> ca acum 20 de ani cam cand au venit minerii ,lupta proletara a reinviat numita acum lupta lingusitorilor si profitorilor.Sunt curios daca dupa alegeri nu ar fi rezultatul dorit,schimbati macazul?
      Oricum voi starni reactia autocomentatorilor acestui tip de manipulare ..adio HN,toate bune!
  • +31 (37 voturi)    
    numere mari? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 14:59)

    naiv [anonim]

    cu cat votam mai multi, cu atat riscul de frauda (reala sau -mai curand- imaginara) scade! Intre milioane de votanti, cateva mii de buletine -pretins sau real- fraudate NU CONTEAZA.
    • +15 (15 voturi)    
      Multumiri (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:32)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui naiv

      foarte adevarat. sunt de acord.
  • +30 (34 voturi)    
    Atitudine gresita. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:01)

    Costinel [utilizator]

    „Un vot intre milioane nu face diferenta” Este o atitudine complet gresita. Daca politicienii nu ne dau nimic , macar dreptul la vot ni-l putem pastra.
    • +10 (10 voturi)    
      Multumiri (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:33)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui Costinel

      speram ca suntem pe drumul cel bun
    • +12 (12 voturi)    
      reforma (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:42)

      votant [anonim] i-a raspuns lui Costinel

      e necesara reforma de mentalitate de la "a ni se da" la "a pretinde". politicianul trebuie responsabilizat, trebuie sa inteleaga ca DEPINDE de votul alegatorului si trebuie sa dea socoteala in fata acestuia, nu a partidului.
      • +4 (4 voturi)    
        Amin (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:37)

        Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui votant

        Multumim frumos
      • +8 (8 voturi)    
        Mentalitatea ne omoara.. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:41)

        Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui votant

        dar sa speram ca anii ne maturizeaza si sa speram ca o sa avem cat mai multe oportunitati sa votam
    • +5 (5 voturi)    
      in loc sa desfacem firul in patru (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:52)

      lipsa [anonim] i-a raspuns lui Costinel

      la ideea altuia spui agree or no, because of....si gata, picatura intr-un pahar cu apa nu face diferenta decit cindpaharul e plin sau ...empty.....deci? judeca, si la-i pe altii mai destepti sa iasa in fata iar cind ai o idee fa-o asa de buna incit sa gasesti sustinatori....
      • +3 (3 voturi)    
        Multumim pentru participare (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:34)

        Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui lipsa

        agree
    • +5 (5 voturi)    
      ba face (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:25)

      @tic_nica [utilizator] i-a raspuns lui Costinel

      un vot s-ar putea sa nu decida castigatorul. dar faptul ca te duci la vot o sa-i faca pe castigatori sa-ti dea atentia cuvenita. daca nu votezi - te vor ignora si in urmatorii 5 ani.
      multumesc
  • +7 (25 voturi)    
    alegeri 2009 (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:02)

    mircea [anonim]

    Suntem in 2009.Nu mai priviti inapoi,decat poate cu nostalgie.Romania are nevoie de un presedinte care sa se implice in viata politica a Romaniei.As fi vrut sa vad la actualele alegeri si alti candidati care sa dovedeasca,cel putin prin vorbe,ca vor o Romanie moderna si prospera.Dar au fost jalnici si au oferit o varianta prea urata a sufletului lor.Asa ca il vom vota tot pe Basescu.De ce ?Sunt multe de spus in favoarea lui si multe de spus in defavoarea celorlalti.
    • +2 (8 voturi)    
      Multumiri (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:34)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Speram sa fie bine
    • -4 (12 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:22)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      cat de usor se pot vedea postacii PDL-isti... ma, ai spus dou fraze goale... spune-mi si mie cu ce ti-a aratat tie Antonescu ca nu vrea o Romanie moderna si prospera ? Cu Geoana inteleg, partidul lui a avut sansa de a arata... dar cu Antonescu ce ai ? Hai ca nu te mai retin, fugi la casieria PDL si ia-ti bulionul
  • +25 (27 voturi)    
    Excelent (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:09)

    marian [anonim]

    multumesc, hotnews. sunt argumentele pe care le aduc de ani buni prietenilor mei. poate acum, trimitand acest mail, vor avea mai multa autoritate.
    • +2 (6 voturi)    
      Si eu multumesc, hotnews (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:36)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui marian

      da, a fost foarte spontan si ma bucur ca au publicat randurile. m'a bucurat ca au insistat sa pastreze autenticitatea documentului (citeste greselile de ortografie)
    • +2 (4 voturi)    
      Ma bucur.. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:35)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui marian

      .. ca am putut fi de ajutor :-). Multumim
  • +21 (21 voturi)    
    Voi vota (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:14)

    bilbofil [utilizator]

    In 1937, spre deosebire de bunicul, cred ca as fi votat PNT. Stiind demagogia si lipsa de unitate a taranistilor, sanctionind insa camarila regala care impingea societatea spre dezastru si credibiliza extrema dreapta. As fi aprobat pactul de neagresiune al opozitiei, ca strategie (de succes) de limitare a manipularii si fraudei guvernamentale. Ascensiunea extremistilor in parlament, ar fi fost o problema pe care Regele, ale carui ambitii fasciste, o generase sa o rezolve.

    Scirbit - inclusiv de PNT, dar nu si de Maniu - as fi votat.

    Votez si acum, cu ochii deschisi, fara floricele desenate pe buletin. Votez impotriva camarilei, mai exact pentru cel care a avut tupeul sa rupa legea tacerii, si cu speranta ca ragazul de cinci ani astfel cistigat va fi folosit de oameni ca cei care semneaza acest email si de cei care comenteaza pe HotNews petnru a cladi o alternativa libera, moderna, viabila si organizata la camarial care ne-a incalecat.

    As vrea ca votul sa fie, macar de aceasta data un inceput al intrajutorarii, al solidaritatii cetatenesti in favoarea democratiei. Dar chiar daca nu va fi, daca iar noi, cetatenii, ii vom lasa pe altii sa vegheze pentru noi, tot merita sa votez, in speranta de a cistiga alti cinci ani de posibilitati pentru mine si compatriotii mei.
    • +5 (9 voturi)    
      Multumiri (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:39)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Si noi speram la fel. Sa fie un inceput.
    • +5 (7 voturi)    
      Bravo (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:24)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Ma bucur ca l-ai descris asa frumos pe Antonescu.
    • +4 (4 voturi)    
      si eu voi vota (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:29)

      @tic_nica [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      O argumentatie la care subscriu 100%.
      Hai sa incercam sa facem mesajul asta sa ajunga la cat mai multi concetateni.
      Eu asta am incercat cu aceasta scrisoare si voi continua.
      Multumesc
  • +20 (20 voturi)    
    este necesar (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:14)

    juse [anonim]

    trebuie sa ne prezentam cu totii! prin absenta noastra nu demnonstram nimic! doar ca suntem indiferenti si comozi! iar presedinte se va alege cu peste 50% din voturile celor prezenti, nu cu 50% din numarul total. pentru a avea continuitate trebuie sa mergem la vot in numar cat mai mare si sa facem in asa fel incat sa nu ajungem iar pe mana baronilor care au inflorit coruptia acum ceva vreme!
    • +11 (11 voturi)    
      ai dreptate!!!!! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:03)

      angel [anonim] i-a raspuns lui juse

      ne miram ca unul ca becali sau ca vadim au ajuns atat de sus? si dezgustati strigam ca nu ne reprezinta? Simplu de facut un calcul: membrii din partide, rudele, prietenii si oamenii cu sacosa impreuna dau acolo un procent si din asta se alege. Vedem rezultatul si decidem pt urmatorul mandat: pe nimeni, nicicand! Noi putem educa conducatorii. Oamenii citesc, se informeaza, cer socoteala, politicienii realizeaza ca trebuie sa fie la inaltime si sa raspunda de pe o treapta superioara, si uite asa o realitate politica, sociala, culturala se modifica. Nicicand va exista evolutie fara contributia omului, ea nu vine de la sine. Martin Luter King spunea ca nu il preocupa perversitatea celor rai ci il inspaimanta tacerea celor buni. Nulitatile din viata politica si sociala romanesca sed pe puterea pe care noi le-o dam, putere care se poate prabusi peste noapte. Ghici cu ce instrument? Votul, un amarat dar SIGUR simbol. Votati, caci somnul n(ra)atiunii naste monstri!
      • +2 (4 voturi)    
        Sunt de acord (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:44)

        Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui angel

        si multumesc. Vina o purtam toti.
      • +5 (5 voturi)    
        ba tu ai dreptate! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:52)

        @tic_nica [utilizator] i-a raspuns lui angel

        Citatul din MLK putea foarte bine sa fie titlul acestui manifest :)

        Gigi si cvt au ajuns la Bruxelles doar pe seama absenteismului.
    • +5 (7 voturi)    
      Multumiri (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:42)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui juse

      da, cica unde-s doi, puterea creste
  • +15 (17 voturi)    
    vot (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:18)

    I [utilizator]

    votul reprezinta particica de putere a fiecaruia. Daca nu votezi, cedezi puterea celor care merg la vot. Acestia o sa voteze in interesul lor, nu al tau.

    Pentru mine e incredibil cum unii oameni se declara dezinteresati de vot si politica cand mii de oameni au murit pentru a putea vota si a face politica. Ce i-a facut pe acei oameni sa-si dea viata pentru a putea vota?
  • +16 (18 voturi)    
    "Foarte bine" cu steluta (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:27)

    mikyb [utilizator]

    Asa ar zice invatatoarea fetitei mele.Ma regasesc in ceea ce au scris si au exprimat acesti concetateni.Imi doresc ca toti sa gandim asa sau sa incercam sa intelegem ceea ce ne spun altii.De fapt nu mai am cuvinte.Ceea ce trebuia spus, s-a spus.Multumesc lor ca au scris cea ce au gandit si dumneavoastra ca ati publicat aceste randuri pline de adevar.
    • +2 (4 voturi)    
      Multumim si noi, hotnews (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:34)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui mikyb

      cam asa a fost, un gand scris pe fuga :-)
  • 0 (4 voturi)    
    votati Gheorghe Eduard MANOLE (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:32)

    viola [anonim]

    Eu m-am decis sa merg la vot de cind l-am vazut pe domnul Gheorghe Eduard MANOLE la OTV. MI-a placut f mult si cred in el, ar fi bine daca noi toti care sintem oameni de afaceri intr-un fel sau altul sa ii dam votul Mi se pare un om care poate schimba fata politici romane. Nu am mai fi considerati toti niste ... in strainatate am fi si noi adevarati romani care meritam sa fim. Haidem cu toti la vot si sa il votam pe MANOLE pt a implini revolutia din 89 care ne-a fost furata atunci. VA MULTUMESC si va invit si eu din suflet la vot, sa scapam de aceste mascarade.
  • +11 (15 voturi)    
    Votul in alb (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:41)

    ioand [utilizator]

    Indemnul de a vota "alb" sau de a face o floricica pe marginea buletinului de vot, in conditiile in care avem in fruntea bucatelor "politicienii" pe care ii avem, este o ineptie (manipulare) la fel de paguboasa ca si indemnul de a nu te duce la vot. Ar fi valabil doar in situatia in care ar exista obligatia sa mergi la vot (de ex. ca in Elvetia ) iar un anumit procentaj de voturi albe
    ar invalida alegerea si partidele ar fi obligate sa se prezinte cu o alta oferta.
    In rest, sunt in perfecta concordante cu autorii articolului si doresc sa ii felicit pentru cele scrise.
    • +5 (5 voturi)    
      si nu credeti ca asa ar trebui sa fie si la noi (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:07)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui ioand

      Eu as fi preferat ca votul sa fie obligatoriu, iar daca politicienii nu ne conving sa-i votam, sa trebuiasca sa-si schimbe oamenii, programele, pana vom vota mai mult de 75% dintre noi.
      Daca continuam asa, tot asa ne va fi.
      • +2 (4 voturi)    
        Putin cate putin.. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:44)

        Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui daniel

        ajungem acolo. Multumim pentru interes
    • 0 (6 voturi)    
      pai absenta la vot poate fi o optiune (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:13)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ioand

      pt cei care nu sunt de acord cu referendumul, ca e nevoie de 50% pt a se valida.

      Imi amintesc cu amuzament cum la referendumul trecut era vreo 25% rata de participare la vot pana la orele 15 si apoi "s-au dus oamenii sa voteze" pana la orele 21, de s-a ajuns la 52%, taman bine pt democratie.

      M-am saturat sa fiu intrebat: - Ce alegi? un pumn in cap sau un sut in c*r? - Tac'tu! asta trebuie sa le raspundem.
      • +3 (3 voturi)    
        referendum (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:12)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Daca te duci la vot si nu vrei sa faci prezenta pentru referendum poti sa refuzi buletinul de referendum si sa votezi doar la prezidentiale. Sunt liste separate pentru cele doua evenimente.
      • +4 (4 voturi)    
        absenta nu e o optiune (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:00)

        @tic_nica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Cine vrea sa boicoteze referendumul poate sa o faca chiar daca se prezinta la prezidentiale.
    • -1 (3 voturi)    
      Aritmetica simpla (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:10)

      turmentatu [anonim] i-a raspuns lui ioand

      Votul "alb" nu schimba nimic esential. Da, un ...escu nu va cistiga cu 37% ci doar cu 23%, dar VA CISTIGA! Atita timp cit nu exista o limita minima de prezenta, sub care sa nu fie validate alegerile, respectiv un numar minim de voturi valabile din numarul total de votanti, "politicienii" vor fi in cistig, orice facem noi. Singura varianta este sa alegi "raul mai mic", asta face diferenta. Problema este cit de masochist pot sa fi, sa tot alegi din gunoaie de 20 de ani!
  • -9 (17 voturi)    
    Da, poate (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:42)

    Mazeta [utilizator]

    Manifestul cu pricina porneste de la doua premise, ambele discutabile: 1. in Romania functioneaza democratia, 2. in Romania alegerile sunt corecte.

    „votul tau conteaza” - se zice; conteaza, desigur, pt a asigura aparenta unei democratii.

    Eu zic asa: mergi la vot, ca sa arati ca iti pasa; dar nu vota, deseneaza! Daca ei isi bat joc de noi, de ce nu ne-am bate si noi joc, atat cat putem, de ei?
    • +5 (5 voturi)    
      Si ei vor gindi la fel! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:09)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ii poti acuza? Daca tu iti bati joc de ei, de ce nu ar face-o si ei! Asa am ajuns la dezastrul de azi. Payback fara sfirshit! Care face mai rau celuilalt...Nu conteaza cine a inceput, conteaza cine intelege si renunta la a construi dezastrul!
      Esti ceea ce aperi! Esti ceea ce lasi in urma!
    • +5 (5 voturi)    
      Logica ta nu este buna pentru ca (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:19)

      DanCC [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca votezi in alb sau scrii pe buletin, automat se anuleaza. Atunci tu ii legitimezi pe toti ceilalti care voteaza si cresti prezenta la vot. In acest caz tu insuti validezi frauda(in cazul in care se face) si ii lasi pe toti ceilalti sa decida in locul tau. Sunt toti ceilalti mai comeptenti decat tine?
      • +2 (2 voturi)    
        Da, dar.. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:46)

        Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui DanCC

        .. statistic, ai votat. Pe viitor poate vei fi luat in consideratie. Poti deveni un 'target', acum nu cred ca suntem.
    • +5 (5 voturi)    
      Da, votul meu conteaza (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:41)

      ioand [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Desigur, am sa merg la vot si chiar voi vota asa cum am facut intotdeauna; ......asta pt casa am constiinta impacata ca la numaratoare va exista un vot in plus din partea celor care nu primesc sa fie controlati sau manipulati de cei din partide. Daca ar fu multi care procedeaza ca mine democratia autentica (nu cea originala) s-ar fi instaurat de mult in Romania.
    • -2 (8 voturi)    
      Perfect adevarat (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:42)

      Semaca [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Doar ca eu mai am cate ceva de spus. Democratia asa cum este ea prezentata de catre alesii nostrii nu serveste decat intereselor unei clase politice careia absolut toti pretendentii ii apartin. In nici o tara civilizata alegerea presedintelui sau a parlamentului nu influenteaza atat demult decizia alegatorilor pe cat suntem noi odata la 4 ani indemnati sa credem. Nici unul din ei , indiferent carui partid ii apartin, nu ii sta gandul zi si noapte la binele tarii asteia sau macar la cei ce il voteaza. Nu am sa merg la vot nici macar ca sa desenez. Am sa-mi aloc timpul ala strict pentru mine si pentru rezolvarea problemelor mele, nu pentru desemnarea unui candidat in spatele caruia invariabil se ascunde o clica de flamanzi, hoti si nesimtiti. Nu am sa votez. Si mai gandesc un lucru: in clipa in care majoritatea celor care vad in ce ne scaldam vor inceta sa puna botul la acesta pacaleala a democratiei romanesti care genereaza periodic generatii de patricieni corupti care cred ca tara asta e a lor si pot sa faca ce vrea cu ea, atunci de abia se va schimba ceva in bine pentru cei multi care chiar vor sa schimbe ceva in tara in care traiesc. Alternativa ar fi o revolutie dar am mai avut una in care au murit oameni nevinovati si nu s-au schimbat prea multe. De ei imi pare cel mai rau si intr-un fel imi e rusine ca au murit pentru ceea ce se intampla astazi. Am sa ma duc la vot cand votul meu chiar va conta dar Brucan a fost prea optimist.
      • 0 (2 voturi)    
        Multumiri.. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:47)

        Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui Semaca

        e un punct de vedere.
      • 0 (0 voturi)    
        Revolutie (Duminică, 22 noiembrie 2009, 15:29)

        ucin [utilizator] i-a raspuns lui Semaca

        Sunt unul din cei manipulati la revolutie, revolutie care de fapt nu prea a fost. Sunt unul care era sa moara pe treptele TNB, si caruia ii pare rau pt. sangele varsat de cei ,,creduli" ca mine, dar asta nu ma face sa nu ma duc la vot si sa nu ma folosesc de dreptul castigat cu sange de ceilalti ,,naivi". O revolutie nu cred ca va mai fi posibila vreodata in Romania fara, iar, ca puterile lumii sa-si dea acordul.
        Imi este scarba de ceea ce se petrece in jurul meu, inchid ochii si strang din dinti, pentru ca atitudinea mea civilizata la fapte petrecute in comunul de zi cu zi nu mai face ca oameni cu care calatoresc sau impart o vizionare de film, teatru, concert, sa reactioneze pentru a taia raul deranjant pt. toti cei cu care impart minutele sau orele. Sunt blazati si neputinciosi sa reactioneze, multumindu-se sa astepte ca acel eveniment sa se stinga de la sine, si tu care incerci sa actionezi, esti privit cu mila si apostrofat ca asa este in democratie.
        Nu pot sa ma las convins ca asa nepasator trebuie sa fiu . Nu pot sa cred ca eu nu insemn nimic pt. societatea in care traiesc, si de aceea merg sa votez asa cum ma lasa constiinta pentru speranta ca se va schimba ceva cat de putin prin ceea ce fac eu si cei care cred ca mine si nu voi(vom) lasa ca cei care au bani si manipuleaza prin or ce forma sa castige.
        Sunt plin de indignare cand citesc raduri in care se vorbeste de rau aceasta tara chiar de proprii ei cetateni. Este o mare lasitate si tradare fata de propiul tau neam, este ca si cum te-ai lasat cucerit in propia-ti casa de hoti si banditi.
        Trebuie iesit la vot pentru a arata ca suntem vii si avem energie de a lupta si a nu ne lasa la mana unor grupuri de interese ostile Romaniei.
    • +5 (7 voturi)    
      Yes, we can ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:48)

      Mazeta [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Lipsa de la vot, chiar inlocuita cu dans, este echivalent cu a-ti bate joc de tine insuti.

      Nu votezi, nu contezi. Nu votezi, vorbesti degeaba. Nu votezi, te framinti degeaba ...
      • +2 (2 voturi)    
        Votezi? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 10:31)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        si continuarea : "..Votezi si se intampla oricum ce ai scris mai sus". Oricum nu contezi si vorbesti degeaba. Esti bagat in seama o singura data la 4 ani. Astept cu interes ziua in care nu va iesi NIMENI la vot. Sa vad atunci, ce scuza va mai avea clica asta de analfabeti care gestioneaza banii nostri.
  • +6 (6 voturi)    
    Excelenta scrisoare (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:44)

    ovys [anonim]

    Daca aparea mai devreme, poate aveam mai mare succes.
    Am fost si eu descumpanit, si nu vroiam sa merg la vor, sau cochetamcu ideea sa votez cu pixul: x la fiecare.

    Acum sunt sigur: merg maine la vot impreuna cu familia mea.

    Deja am trimis link-ul la toate contactele din mess-ul meu.

    Felicitari celor care au conceput mesajul.
    ASA DA.
    • +3 (3 voturi)    
      Ma bucur (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:47)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui ovys

      Si eu sunt in aceeasi situatie. Asa am ajuns aici, cu un mail scris pe genunchi. Dar mi-a umplut o zi si zambesc.
    • +3 (3 voturi)    
      Multumim (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:07)

      adrian_iordache [anonim] i-a raspuns lui ovys

      Asta e ideea. Nu conteaza cu cine votati, dar participati, fiti vizibili, luati si pe altii.
    • +3 (3 voturi)    
      Multumim (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:07)

      adrian_iordache [anonim] i-a raspuns lui ovys

      Asta e ideea. Nu conteaza cu cine votati, dar participati, fiti vizibili, luati si pe altii.
      • -1 (3 voturi)    
        Tati ! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 10:27)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui adrian_iordache

        Suntem invizibili? Am votat de fiecare data si nu m-a bagat nimeni in seama,decat atunci cand trebuia sa fiu anuntat la fiecare inceput de an, ca vor fi taxe mai mari si veniturile mele se vor diminua. Din '89 tot strang cureaua aia nenorocita doar ca EI sa doarma in parlament, sa isi aprobe pe banda mariri de salarii,sporuri,diurne, masini ultimul racnet ( e plin de touareguri ale guvernului pe soselele patriei). Pe astia sa ii votez, bai tati ? Pe astia ??? Nu conteaza cu cine votam ? Pai si atunci, in puii mei, pentru ce sa mai mergem la vot ,bai tati,daca nu conteaza unde punem stampila ???
  • +3 (3 voturi)    
    Interesanta asociere, 1937-2009 (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:58)

    Lampedusa [anonim]

    2009 nu este 1937, vor fi alegeri libere si dupa. Indiferent de participare, desi o participare de peste 55% ar fi colosala pentru viabilitatea democratiei noastre, asa cum este si cata este. Nimeni nu mai vrea un regim de mana forte, carlist, gogist, simist sau de alta natura, poate cu oarecari exceptii neintentionate ale domnului de boteaza musulmani, si care viseaza la republicanismul imperial american, aplicat aici. Modelul ala o sa mearga cand ne-om selctiona elitele dintr-un Club al Iederei autohton, si nu dintre fostii comunisti, utecisti, ujecoop-isti si alti mandatari ai comunismului decedat, imprastiati in absolut toate partidele decidente.
  • -2 (2 voturi)    
    Haideti acum! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:00)

    niculaeB [anonim]

    Votati, numai asa putem opera tara de cancer (Base, videanu, udrea, bercea mondialul, sulfina, casuneanu, umbrarescu, solomon,etcetc)
  • +3 (3 voturi)    
    6 decembrie (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:02)

    marius [anonim]

    e important si votul de maine insa si mai important e votul de pe 6 dec. Si, al naibii, vine iarna! de-adevaratelea!!
  • +8 (8 voturi)    
    Este cam periculos votul alb... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:02)

    Creator [utilizator]

    Macar daca ar fi facut o casuta speciala unde sa aplici stampila.Asa nu se stie la sfarsit cum cad la pace membrii comisiei si se apuca sa mai stampileze...
  • -2 (6 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:08)

    George [anonim]

    Intre votantul cu 10 clase si absolventul de facultate Spiru,eu unul il prefer pe cel cu 10 clase...macar ala e cinstit,atat a putut,atat a facut,spre deosebire de altii care se blindeaza cu diplome si titluri si sunt vai de capul lor,nu au nici macar o minima experienta de viata,dar sunt plini de b asini,mai ales daca ocupa si ceva functii.
    • +2 (2 voturi)    
      Perfect de acord (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:56)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui George

      Din pacate e natura bestiei. Eu sper ca macar un individ care se strofoaca sa obtina un titlu e ambitios. Dinu Paturica.
  • +5 (7 voturi)    
    Mergem la vot ! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:08)

    DanCC [utilizator]

    Daca nu mergeti la vot, ii lasati pe altii sa aleaga. Si de 20 de ani au tot ales.

    Daca mergeti la vot si dati un vot in alb sau stampile multiple, anulati votul si atunci ii legitimati pe toti ceilalti care voteaza + dati frau liber fraudei si masinariilor de partid.

    Daca mergeti la vot si alegeti un candidat, exista o sansa, cat de mica, de a schimba ceva. SI pentru sansa respectiva merita sa luptam.

    Indiferent ce va dicteaza constiina si ce votati, mergeti la vot, alegeti un candidat, asumati-va votul si nu uitati peste ani cu cine ati votat.
  • -2 (2 voturi)    
    hotarare (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:11)

    ionicaa [anonim]

    Ar trebui sa mergem la vot si sa ne expimam dreptul de a vota,eu zic ca am avut destul timp sa ne gandim cu cine sa votam,si ar trebui sa votam cu Mircea Geoana.
  • -2 (8 voturi)    
    de ce se insista atat? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:17)

    saab [anonim]

    Sa facem un exercitiu de imaginatie: esti in 1945, te-ai duce la vot?
    De ce se insista atat sa mergem la vot? de ce atata tevatura pe tema asta? in fond sunt liber sa votez sau sa nu votez, ca d-aia este democratie.
    Sa mergi ca sa anulezi votul este iar o mare aberatie; e la fel ca si cum nu te-ai duce, avantajul este ca economisesti timp si niste calorii, plus ca te simti psihologic mai bine ca n-ai facut-o cu mana ta.
    In schimb, pentru o frauda electorala este avantajos sa fie prezenti la urne cat mai multi (indiferent ce aleg ei acolo). Votul se va duce la cine trebuie, important e sa figureze ca "poporul" si-a exprimat optiunea democratica. Sau , dupa cum ne invata tatucul Stalin, conteaza cine numara voturile.
    Alegerile libere sunt cam ultima iluzie ramasa romanilor, in rest cu toate celelalte s-au prajit. O sa vina in curand si trezirea la realitate, s-ar putea sa fie cam nasoala si cam dura.
  • +4 (4 voturi)    
    Dreptul tau (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:28)

    Lucianmotzul [anonim]

    A merge la vot ,sa votezi pe cine vrei tu ,la alegere este un drept cistigat cu varsare de singe ,haideti la vot cu toti care aveti acest drept ,unirea aduce puterea voteaza cu cine crez tu ca merita ,dar voteaza! arata ca te intereseaza tara ta care se numeste ROMANIA,e dreptul tau sa ginndesti TU--- nu alti pt tine care gindesc altfel, arata tu ce gindesti !ca esti TU .Haideti FRATI ROMANI SA ARATAM CA SINTEM O FORTA NOI POPORUL SI NU TAGMA GEFUITORILOR.vOTEAZA
    • -2 (2 voturi)    
      Dreptul tau (Duminică, 22 noiembrie 2009, 10:21)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Dreptul tau a fost si este, sa mai treci pe la scoala, Putina gramatica iti va dezvolta capacitatea de comunicare si,implicit pe cea de gandire.In acest mod, TU vei arata ca te intereseaza tara in care traiesti. :)
  • -2 (4 voturi)    
    din mediul privat (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:36)

    cucurigu [anonim]

    dar plini d greseli de gramatica. argumentele sunt ok, chiar convingatoare pe alocuri, dar cu dezacordurile cum stam? deh, aveti dreptate: politicienii sunt imaginea noastra. un exemplu din multe:
    doisprezece fiinte umane
    • 0 (2 voturi)    
      aveti dreptate (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:11)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui cucurigu

      multumim
  • +3 (3 voturi)    
    Mergeti la Vot! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:53)

    Calin [anonim]

    Nu incep o discutie ca trebuie votat X sau Y, fiecare are dreptul la opinia si dreptul personal de a alege pe cine doreste!
    Va rog pentru o secunda amintiti-va ca au murit oameni pentru ca noi sa avem acest drept. Bun sau rau, este dreptul nostru si este un dispret pentru cei care s-au sacrificat ca sa nu facem acest pas si sa sacrificam 30 de minute sa mergem la vot!
  • -2 (2 voturi)    
    De ce sa nu votezi (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 16:59)

    clausisme.0jet.com [anonim]

    SI eu ziceam ca nu ma duc. Dar uite ca pn la urma ma duc . Si nu o sa-i votez pe cei 3 fantanstici ... eu o sa ma duc sa-l votez pe nea Remus Cernea. Ma gandeam la Crin dar nu pot sa votez un tip ce crede ca Tudor Chirila este un model pentru noi toti. Cleopatra Stratan este un model mai bun :)
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare pt. grupul de oameni ce lucreaza in dome (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:00)

    Gabu [anonim]

    Umil, i-as intreba pe grupul de oameni ce lucra in domeniul privat, de ce-i asa rau sa ai 50 de ani, sa fii barbat si sa n-ai decat 10 clase? Esti prea batran, prost si frustrat sexual?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu este nimic rau ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:58)

      Ghilgamesh [anonim] i-a raspuns lui Gabu

      ... dar, ceea ce spun autorii este ca acesta este profilul alegatorului roman la alegeri europarlamentare. Si intrebarea fireasca, dar nepusa de catre autori este: "Si, celalalte ctegorii sociale, de varsta si de sex? Raspunsul implicit este "pe ceilalti nu-i prea intereseaza".
      Si abia asta nu ese bine. Nu este bine de loc.
      • +2 (2 voturi)    
        Sorry, nu-s de acord! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:04)

        Gabu [anonim] i-a raspuns lui Ghilgamesh

        Nu, stimate prietene, autorilor le scapa aceasta afirmatie prin care, de fapt, ei cred ca votul lor e superior votului celor de rand, numai pt. ca sunt "oameni ce lucreaza in mediul privat", deh: masina, secretara si deci implicit sunt mai intelepti si au o imagine mai clara asupra complexitatii vietii politico-sociale. Sub astfel de afirmatii aparent inocente,se ascund gandiri monstuoase...
    • +3 (3 voturi)    
      Daca te numesti Vanghelie (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:07)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

      e chiar bine.Dar nu toti suntem barbati de 50 ani cu 10 clase.l.Si putem enumera o gramada de modele care "este" dar nu ne reprezinta.Deci suntem o infinitate de posibilitati ,care ar trebui sa se manifeste. Multi dintre noi suntem mai buni, mai inteligenti, mai cititi, mai diplomati, mai profesionisti, mai premianti decat cei care candideaza.Dar multi dintre noi ,in anumite situatii ,reactionam ca ei sau mai rau.Altminteri suntem foarte justitiari si spunem:,si eu am facut asta,dar eu nu sunt presedinte sau senator, sau ministru.Deci ne acceptam permanent scaderile pe motiv ca nu contam, ii infieram pe ei pentru diverse tampenii(pentru ca adevaratele defecte probabil ca nici nu le cunoastem) si stam acasa in ziua votului pentru ca nu ne reprezinta. Ba ne reprezinta daca i-am lasat sa ajunga acolo. Gigi Becali este reprezentativ pentru romani in Europa, nu Eba care macar are un master in Stiinte politice(facut cu Cristian Pirvulescu).Vadim face audienta la TV nu Croitoru si nici chiar Johannis.Lumea isi ia informatiile de la OTV, si s-a uitat chiar si istoria recenta de acum 7-8 ani.Compromisul sta cu noi la masa in fiecare zi si nu ni se intoarce stomacul pe dos, ca de' , suntem oameni.Dar o data la cativa ani devenim brusc justitiari si afirmam rituos"Nu avem cu cine vota".Ba avem, slava domnului.Sunt 12 oglinzi care la scrutinul acesta ni se pun in fata.Chiar atat de depresati suntem ca nu ne mai suportam?Pai atunci sa facem un efort ca macar pana la urmatoarele alegeri sa ne schimbam.De exemplu sa nu mai semnam adeziuni pentru toti bizarii.Sa incercam sa ne rupem de la televizor si sa ne cunoastem deputatul si senatorul,iar daca acestia nu isi fac datoria sa nu-i mai votam.Sa incercam sa ne adresam autoritatilor prin canale oficiale, nu cu pile si relatii.Sa incercam sa ne lasam copiii sa faca cariera pe merit nu pe pile(ca d-aia o scuipam pe EBA).Sa incercam sa devenim modele,si poate o sa ajungem normali
      • 0 (0 voturi)    
        Stimata doamna Mao (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:39)

        Gabu [anonim] i-a raspuns lui maolina

        Sotul dumneavoastra a murit de mult.
  • -1 (7 voturi)    
    vot (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:29)

    odorica ion [utilizator]

    Nu merg la vot. Am mai multa incredere in oricare dintre dvs. Pe dvs.v-as vota, dar daca nu va cunosc si nu participati, ca si candidati, nu merg la vot.papapa
  • +6 (6 voturi)    
    ACUM (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 17:30)

    sabo [utilizator]

    Avem cu cine vote!
    Dar situatia e mai sumbra decat se arata!
    Deci cu atat mai mult trebuie votat... fiecare cu cine crede, dar... participa!
  • +6 (6 voturi)    
    Da domle! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:09)

    suki [anonim]

    Am inteles... tb sa votam... oricum mergeam...
    Chiar e nevoie de atita propaganda?
    Cine e suficient de prost sa creada ca e un fapt fara importanta.... n-are decit... Numai sa nu ii mai aud dupa aia ca nush ce nu s-a schimbat, ca nush ce minune nu li s-a mai intimplat, si ei merita ceva mai bun...etc. Niste puturosi nu merita niciodata nimic.
    • +2 (2 voturi)    
      dar ce propaganda :) (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:46)

      @tic_nica [utilizator] i-a raspuns lui suki

      Multumesc pentru interes si participare.
      Si eu am votat in toate ocaziile pe care le-am avut.
      Totusi ma simt dator fata de comunitate si fata de mine insumi sa incerc sa transmit acest mesaj.
      Absenteismul ne-a aratat ca propaganda fie nu e suficienta fie (mai probabil) nu e bine facuta.
  • +5 (7 voturi)    
    vot alb vs FRAUDA (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:26)

    zdragomir [utilizator]

    Bine bine, dar ce facem cu votul alb daca se trezeste un carnat de partid sa puna stampila unde vrea pe el?

    Vreau sa fie o casuta speciala cu un X sau simbolul pt multimea vida; care sa indice VOT ALB. Altfel nu e nici un "statement".

    Si, vorbind de frauda, tineti minte o stire de acum cateva saptamani, unde o batrana a marturisit ca a votat de doua ori (pentru PDL), fiind condusa de un padurar intr-o localitate vecina?? Nu a patit nimic. Parca votul dublu se pedepsea penal, dar se pare ca e mai mult un mit.......... nu are nimeni de ce sa se teama dupa ce fraudeaza voturi............
    • +2 (2 voturi)    
      Da.. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:59)

      Flavian Pandele [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

      varianta e sa punem stampila in afara 'casutelor destinate'. Un vot 'alb, alb' e un pic periculos. Dar speranta moare ultima.
    • +3 (3 voturi)    
      un comentariu pertinent (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:36)

      @tic_nica [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

      Nu ma gandisem la posibilitatea asta.
      Sper ca oamenii vor citi si comentariile pe langa manifestul propriu-zis.
  • +6 (6 voturi)    
    da, merg la vot (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:39)

    Votul de maine [anonim]

    Excelent articol. Poate ii mai lumineaza pe cei care cred ca votul e butonarea pe telecomanda.
  • 0 (6 voturi)    
    RCS/RDS se pare ca este implicat politic... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 18:48)

    judex [anonim]

    alaturi de PSD/PC. Nu au introdus Vox News la toti abonatii.
  • -1 (5 voturi)    
    votare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:47)

    zotis1 [anonim]

    voi,toata presa de stanga sau de dreapta ne-ati convins ca avem o clasa politica infecta pentru care nu merita sa te implici.tot efortul vostru de a arata ca avem un parlament care doarme a dus si va duce in continuare spre absenteism electoral si spre o nereprezentativitate a poporului in alesi.
    cum de nu va jenati acum sa spuneti cetatenilor acestei tari ca "trebuie" sa votam??? de unde acest trebuie???? a vota este un drept,nu o obligatie.
    acum culegeti roadele inconstientei cu care ati denigrat toata clasa politica
  • 0 (2 voturi)    
    PDL (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:18)

    andrap [anonim]

    Slava Domnului ca nu avem de ales doar intre o marioneta marca Iliescu si un zeflemist marca PNL
  • +3 (3 voturi)    
    citeste si da mai departe (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:25)

    @tic_nica [utilizator]

    Multumesc frumos celor care au comentat.

    Rog pe cei care gandesc la fel ca noi sa incerce sa ia atitudine si sa incerce sa transmita mai departe acest manifest.

    Consider ca e un gest de responsabilitate sociala util si necesar.
  • +3 (5 voturi)    
    Sa ma lamureasca cineva... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:15)

    calin [anonim]

    Pentru cei care nu vor sa mearga la vot... Exista vreo 10 candidati, toti 10 au defectele lor. Din acesti 10 candidati "rai" nu mai bine il votezi pe cel care il consideri "mai putin rau"? Daca nu mergi la vot atunci nu ai dreptul sa te plangi de nimic!
    • -1 (1 vot)    
      surprize (Duminică, 22 noiembrie 2009, 12:19)

      vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui calin

      dar si cei care voteaza si cei care nu voteaza platesc taxe si impozite. deci toti au dreptul sa se planga daca o duc prost.

      in plus, ai auzit de libertate? pot aleg sa ma duc la vot sau pot sa nu ma duc. care e problema? daca te-as pune sa alegi intre a manca excremente de porc sau a manca excremente de vita ce ai alege?

      lasati oamenii sa decida pentru ei. fiecare stie de ce voteaza, cu cine voteaza sau de ce nu o face. va comportati de parca sunteti sectanti.
    • -1 (1 vot)    
      surprize! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 12:27)

      vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui calin

      dar si cei care voteaza si cei care nu voteaza platesc taxe si impozite. deci toti au dreptul sa se planga daca o duc prost.

      in plus, ai auzit de libertate? pot aleg sa ma duc la vot sau pot sa nu ma duc. care e problema? daca te-as pune sa alegi intre a manca excremente de porc sau a manca excremente de vita ce ai alege?

      lasati oamenii sa decida pentru ei. fiecare stie de ce voteaza, cu cine voteaza sau de ce nu o face. va comportati de parca sunteti sectanti.
    • -1 (1 vot)    
      surprize! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 12:52)

      vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui calin

      dar si cei care voteaza si cei care nu voteaza platesc taxe si impozite. deci toti au dreptul sa se planga daca o duc prost.

      in plus, ai auzit de libertate? pot aleg sa ma duc la vot sau pot sa nu ma duc. care e problema? daca te-as pune sa alegi intre a manca excremente de porc sau a manca excremente de vita ce ai alege?

      lasati oamenii sa decida pentru ei. fiecare stie de ce voteaza, cu cine voteaza sau de ce nu o face. va comportati de parca sunteti sectanti.
  • -2 (2 voturi)    
    drepturi (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:24)

    gelu [anonim]

    Buna ziua,sunt de parere ca dreptul la vot trebuie exercitat si sper ca societatea noastra trebuie sa se indrepte spre o cale mai dreapta si din acest motiv aleg Mircea Geoana si datorita unei discipline electorale poate reusim sa readucem aceasta tara pe un fagas mai bun.
  • -2 (2 voturi)    
    parerea mea (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:31)

    elena [anonim]

    Antonescu este un om responsabil bun pentru a conduce aceasta tara.
  • -1 (3 voturi)    
    o prostie (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:45)

    pantazi [anonim]

    Nu imi place articolul. Cred ca este dreptul meu sa nu votez. Mai cred ca acesta este adevaratul drept cetatenesc castigat la revolutie. Printre alte libertati (foarte importante) am castigat si libertatea de a vota, sau de a nu vota. Va rog sa nu-mi incalcati acest drept.
    Daca intru intr-un magazin si marfa este proasta, nu cumpar. Este extrem de simplu. Nu trebuie sa-mi schimb eu optiunile, ci ei sa-si schimbe candidatii. Nu trebuie sa fiu eu obligat sa votez (aberatia Iliescu), ci ei sa fie declarati castigatori doar in conditiile in care au votat cel putin X% din populatia cu drept de vot. Pentru etapa a doua procentul poate fi micsorat ... Vreau sa spun ca trebuie gasit un sistem care sa ma aduca la vot, altul decat acela de a ma lamuri (lacrimogen) sau de a ma obliga sa vin la vot.
    In ceea ce ma priveste, desi nu sunt de acord cu lista de candidati, in acest an voi vota. Voi vota cu partidul verzilor. Imi manifest in acest fel preocuparea pentru mediu si sper (de fapt am convingerea ca asa va fi) ca Remus Cernea sa nu ajunga presedinte.
  • -1 (3 voturi)    
    hai la vot (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:54)

    gen eu [anonim]

    maine tr sa mergem la vot daca vrem sa avemo romanie mai buna. si prin romanie mai buna ma refer la faptul ca trebuie sa-l dam jos pe basescu. eu nu cred ca daca alegem alt presedinte va face mai rau decat a facut basescu, zic doar ca trebuie sa incercam. urmatorul puate sa lase lucrurile asa cum sunt timp de 5 ani sau sa faca CEVA MAI BUN. basescu poate sa lase si el lucrurile la fel sau sa faca CEVA MAI RAU. DECI EU CRED CA PRIMA VARIANTA ESTE MAI BUNA, ASA CA FACETI CE CREDETI.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:26)

    Razvanici [anonim]

    Trebuie sa iesim la vot in numar cat mai mare si sa oprim frauda conceputa de PSD si PDL. Aceste doua mari partide care au impaienjenit tara asta. Au scursuri in toate institutiile tarii. Telefoanele sunt ascultate. Oraseni, ce mai asteptati! Tinerii trebuie sa iasa la vot. Sa voteze bunul-simt. Sa se termine cu mascarada asta basesciana si minciunile lui Hrebenciuc. Nu v-ar fi rusine!
    De-asta eu voi vota Crin Antonescu. Prestatia de la dezbatere, raspunsurile concrete si faptul ca le-a retezat din start atat lui Basescu cat si lui Geoana orice incercare de a se eschiva - m-au facut sa ma gandesc de doua ori inainte sa votez. De-asta aleg drumul respectului si al bunului simt!
    • -1 (1 vot)    
      Biet postac de partid (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:44)

      Xuleanu [anonim] i-a raspuns lui Razvanici

      Chiar crezi că mai pune cineva botul!?
    • +1 (1 vot)    
      Exit-Poll la realitatea (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:50)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui Razvanici

      Este legal inainte de inchiderea votarii?.Oricum probabil nu o sa conteze pentru ca il da pe Geoana castigator.
  • -1 (3 voturi)    
    Votez cu incredere si rational ! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:36)

    martin [anonim]

    Votez cu "raul cel mai mic" , desi Basescu e mult mai mult de atat, fiind chiar singura speranta a Romaniei, mai ales pritre candidati ridicoli, rai si prosti.
    Prostanacul Geoala este dovada vie a faptului ca ridicolul nu ucide, ceace e chiar pacat.
    Dublul repetent si betiv de Niculitel , Crin e dotat cu o oarecare verva golaneasca si ataca spunand mereu ca e sarac , dar in cazul asta nu e reprezentativ pentru PNL Tariceanu.
    Despre Catavencu Cocosel de Oprescu, mi-e sila sa si scriu. Vai de cei blagosloviti de asa primar si mai ales de cei care l-au votat.
    Poate maine va rasari din spuma marii un candidat imaculat.
    Nu pot sa-l astept si merg cu Basescu, fara nici o ezitare !
  • +3 (5 voturi)    
    Raspundere vs legitimitate (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:44)

    Luk [utilizator]

    Un presedinte votat de 1 milion de cetateni care s-au prezentat la vot are tot atata legitimitate precum unul pentru care au votat 10 milioane.

    Indiferent daca ai fost sau nu la vot, Presedintele Romaniei e la fel de presedinte!

    Diferenta consta in aceea ca milionul de oameni care s-au obosit sa voteze vor impune un presedinte celor 9 milioane care dorm.

    Neprezentarea la vot e un vot de blam pentru noi, nu pentru politiceni. Va amintesc ca cei care tot apar la televizor, cei 470 de parlamaentari ai Romaniei nu se simt deloc stingheri si nici apasati de faptul ca doar 35% dintre noi i-au ales.

    Ceilalti 65% dintre alegatori sunt tot asa de responsabili pentru rezultatul votului ca si cei care s-au prezentat.

    Mergeti la vot oameni buni!
  • -4 (4 voturi)    
    La vot! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 9:06)

    Zorba [anonim]

    Domnii mei, trebuie sa iesim la vot. Tinerii trebuie sa se mobilizeze si sa iasa la vot. Orasenii! De noi tine viitorul acestei tari. Sa votam in sfarsit schimbarea mult-asteptata. Crin Antonescu. Iesiti la vot. Basescu si Geoana ne fura la sate.. si cel mai dureros este ca avem sanse!
    Basescu 35,9

    Geoana 24,8

    ANTONESCU 23,3

    Oprescu 7

    Vadim Tudor 4

    Kelemen Hunor3

    Gigi 1
  • -3 (5 voturi)    
    Vot ? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 10:01)

    Adi [anonim]

    Citez :"Sa nu te mai oripilezi daca vezi indivizi ciudati la conducerea tarii. E vina ta." .

    Da,asa e, E vina mea ca de fecare data cand am votat, am pus cate un idiot la conducerea tarii,dar stiti ce ? Aparent, cu totii sunt idioti. Fiecare vot al meu, a fost rasplatit la fiecare inceput de an cu SCUMPIRI , taxe mai multe si mai grele,indiferent de partidul care a fost la putere.

    Asa va fi si de aceasta data, de fiecare data in tara asta.Tot ce se intampla este limpede.Votam oameni dupa chipul si asemanarea noastra,dar ce e rau in faptul ca tu, ca individ, nu mai vezi pe nimeni care sa iti reprezinte interesele.Clasa politica romaneasca trebuie reformata din radacini,iar asta nu se va intampla curand.Vor mai trece cel putin 70 de ani pana Romania va incepe sa se schimbe cu adevarat si va lasa in urma trecutul securisto-comunist.
    Peste 80% din cei care ne baga in seama acum sii ne cheama cu jale sau cu glas mieros la vot (apoi uita de noi 4-5 ani), au fost si inainte de '89 pe aceeasi scena.

    Ramane doar o singura intrebare ce inca ma framanta. EU cu cine votez ? Sa merg doar ca sa pun stampila aiurea pe pereti? Ar fi o risipa total inutila.

    N-am pe cine dom'le, n-am pe cine.Punct.
  • +4 (4 voturi)    
    voting (Duminică, 22 noiembrie 2009, 11:57)

    cetatean [anonim]

    Avem dreptul constitutional sa votam, dar avem si obligatia morala sa ne exercitam votul. Cred ca dreptul acesta exista atat timp cat ni-l exercitam.
  • -1 (1 vot)    
    Trebuie sa votam! De ce? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 12:32)

    father nicky [utilizator]

    Dragii mei, va propun trei "analize de caz" pentru trei ipotetici candidati la functia de presedinte! Pentru o cat mai corecta si impartiala prezentare, voi folosi definitii din DEX:
    PROFESOR - Persoana cu o pregatire speciala intr-un anumit domeniu de activitate si care preda o materie de invatamant (in scoala). Invatator. Persoana care indruma, educa, invata pe cineva.
    LIBERAL - Iubitor de libertate. Intelegator; generos; care are idei largi, nepreconcepute. Adept, membru al unui partid liberal.
    LIBERALISM - Curent ideologic si social-politic care promoveaza initiativa privata, ce se opune comunismului si dirijismului.
    CAPITAN - Comandant al unei nave militare, comerciale sau de pasageri.
    AUTORITAR - Caruia ii place sa uzeze (si uneori să abuzeze) de dreptul de a comanda, de a da dispozitii; care gaseste satisfactie in faptul de a fi ascultat. Care impune ascultare, care nu admite replica.
    DIRIJIST/DIRIJISM – Atitudine, practica, doctrina care sustine interventia masiva a statului in dirijarea proceselor economice. Adept/sustinator al acestei doctrine.
    INGINER: persoană cu o pregătire tehnică - teoretică și practică, obţinută într-un institut de învăţământ superior, care practică ingineria.
    SOCIAL-DEMOCRATIE: Curent politic de stânga care acceptă structura democratică a statului și care postulează reforma ca singura cale a schimbărilor sociale. Curent ideologic și politic de orientare marxistă de la sfârșitul sec. XIX, care susținea interesele muncitorimi.
  • -3 (3 voturi)    
    Mare vraja...nimic altceva (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:16)

    Gogu sclipici [anonim]

    Am o sila de alegerile astea ca dracu' de tamaie! Si sa va spun si de ce: am ajuns la concluzia ca votul meu chiar nu conteaza dupa atatea alegeri care nu s-au finalizat cu nimic bun. Sa alegi pe cel Mai mic rau nu este o optiune bai domnilor membri de partid indoctrinati! Mai rau e ca vreti sa-I convingeti de treaba asta si pe altii. Vax! Ja la caruta!
  • +1 (1 vot)    
    pt. costinel (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:47)

    toma [anonim]

    Trebuie sa fi cel putin bradipsihic sa poti tu stabili cine este hot si cine nu si mai ales sa sugerezi celorlalti cu cine sa voteze. Esti un raspandac penibil si limitat intelectual.
  • +3 (3 voturi)    
    nu lasati varsta a 2 fara studii sa va aleaga viit (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:50)

    gicu [anonim]

    romani duceti-va la vot ca sa nu mai fiti intoxicati si indoctrinati pentru binele lor si nu al vostru!
    votati pentru voi, pentru copii, neveste soacre, prieteni dar nu pentru presa mogulilor!
  • +3 (3 voturi)    
    Oamenii care au murit la revolutie... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 15:01)

    irinasayshello1243359481155 [utilizator]

    Oamenii care au murit la revolutie au murit ca noi de lene,ca pana la urma asta este de fapt, sa nu mergem la vot?Trebuie sa alegi dintre candidati cel care te reprezinta cel mai bine,chiar daca nu e perfect,dar e datoria ta morala sa votezi.
  • +2 (2 voturi)    
    TVR 1 (Duminică, 22 noiembrie 2009, 15:05)

    tulipa [utilizator]

    De ce nu transmite live TVR 1? Ca-i platita de noi!
  • +1 (1 vot)    
    Absenteism = Vot PENTRU PSD (Duminică, 22 noiembrie 2009, 15:58)

    . [anonim]

    >>>20 Iunie 2009, Mircea Geoana in audiograma de la Turnu Magurele:

    ♦ La o PARTICIPARE REDUSA la vot,
    PSD poate castiga confruntarea cu partidele romanesti,
    In aproape orice judet al Romaniei.
    Daca ar exista resurse, organizare si mobilizare,
    ♦ LA ACEST NIVEL de participare -
    PSD ar putea castiga, practic, in orice loc din Romania.

    http://www.cotidianul.ro/geoana_videanu_cand_respira_vrea_sa_faca_bani_boc_habar_n_are_de_economie_pogea_e_adus_de_pe_drumuri_dati_ma_in_ei_hai_sa_i_atacam_video-88830.html
  • -2 (2 voturi)    
    nu fiti naivi (Duminică, 22 noiembrie 2009, 16:01)

    unu [anonim]

    voi stiti ca in africa mor oameni pentru dreptul de a nu vota?
    o sa ajungem asa in curand.
    nu vreau sa aleg raul care e mai mic si nici nu pot. pot doar sa cred minciunile unuia sau altuia.
    NU VOTEZ
    eu stiu ca nu contez, dar voi cei care votati sunteti constienti ca sunteti la fel de importanti pentru politicieni ca si mine?
  • +2 (2 voturi)    
    . (Duminică, 22 noiembrie 2009, 16:38)

    dan [anonim]

    stau in bucuresti de 14 ani, dar in buletin sunt inca ploiestean. asa ca m-am suit frumusel in masina si m-am dus sa votez. n-a fost chiar asa greu, deja m-am intors. asa ca voi astia lenesi si blazati ridicati-va fundul de pe scaun si mergeti sa votati.
    sper sa fie bine. ne vedem la vot in turul 2.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu votez (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:31)

    Anonim [anonim]

    Nu inteleg de ce sustin unii ca trebuie mers la vot.
    Daca eu nu vreau sa votez nu inteleg ce ii .... pe unii grija. Nu votez pt ca nu conteaza, nu ca protestez sau altceva. Chiar credeti ca se poate face ceva, chiar credeti ca exista vreo diferenta intre Traian, Crin si Mircea sau altii. Intradevar exista si porci albi si negrii si cu dungi, dar porcul este porc din natura. Sunt unele lucruri care nu se pot schimba, sau nu se pot schimba asa simplu cum cred unii. Sa mergi la vot in ziua de azi este ceva fara sens, pierdere de vreme, se duc mosii si stea la taclale. Mai bine dadeau cu banu cine sa vie presedinte si cheltuiau banii de campanie ajutand copii saraci. Poate ca alesii nu sunt ei porcii cei mari, dar 100% ei sunt cei care ii "haranesc". Sa votezi po oricare dintre ei inseamna sa ii accepti, sa accepti bataia de joc care o practica in tara asta. Sa "votezi invalid" cum cer unii este un non-sens total. Mai bine va capsati gura decat sa comentati aiuria.
  • -2 (2 voturi)    
    Da sau Nu (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:54)

    Bunicul Tau [anonim]

    Democratie nu inseamna DA sau NU pt un candidat

    Inseamna referendurumi de tot fel in continuare si dupa alegerile, cum este in Elvetia. Romania este departe de democratia!
  • 0 (2 voturi)    
    sa votam (Duminică, 22 noiembrie 2009, 19:03)

    goagalitz [anonim]

    Iesiti la vot si votati cu responsabilitate romani... nu-i mai votati din nou pe cei care au stat la guvernare 12ani ...pe cei care ne-au sfidat ,ne-au pacalit,si-au batut joc de noi... ne-am saturat de discursurile lor lungi si fara nici un inteles... de diplomatia lor falsa... Romania are nevoie de oameni practici , creativi , curajosi... Iliescu in frunte cu toti succesorii lui ne-au vandut ,,gogosi" destul... votati tot cu Basescu , ca n-avem cu cine altcineva...
  • 0 (0 voturi)    
    Conteaza orice vot,atat pentru ei cat si pentru no (Joi, 3 decembrie 2009, 11:40)

    conducatoarea [anonim]

    Poate ca unii sunt inconstienti si implicit indiferenti.Insa totul conteaza,orice gest are efect de bumerang.Sunt de acord cu articolul,este bine punctat.Conteaza sa avem o opinie,indiferent de rezultat,si voturile nu sunt fraudate,intrucat politicienii nu s-ar mai stradui atat.Merita sa votam,eu voi vota democratia,pe Basescu!