VIDEO Dezbatere intre Traian Basescu, Mircea Geoana si Crin Antonescu, vineri la Palatul Parlamentului, la ora 19.00

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 19 noiembrie 2009, 12:02 Actualitate | Politic


Campanie electorala
Foto: Agerpres
UPDATE: Institutul de Politici Publice organizeaza vineri, la ora 19.00, o dezbatere cu trei dintre candidatii la presedintie. Traian Basescu, Mircea Geoana si Crin Antonescu vor participa la dezbaterea de la Palatul Parlamentului, moderata de Robert Turcescu. Informatia a fost lansata de Sebastian Lazaroiu, care a anuntat vor fi invitate toate televiziunile si presa scrisa. Robert Turcescu a anuntat ca se va organiza o serie de "confruntari fata in fata, fiecare cu fiecare, dupa care o confruntare cu toti trei".



La negocierile de joi privind organizarea acestei dezbateri, social-democratii au lipsit. Purtatorul de cuvant al campaniei PSD, Victor Ponta, a declarat pentru NewsIn ca refuza sa se mai prezinte la negocieri. "Ne-au pacalit o data, nu ne mai pacalesc. Sever Voinescu de trei zile vorbeste in numele tuturor si anunta discutii, dar nu se intampla nimic", a precizat Ponta. Mircea Geoana va fi, insa, prezent la confruntarea de vineri.

Purtatorul de cuvant al lui Traian Basescu a declarat ca negocierile vor avea loc la Palatul Parlamentului, iar PNL a confirmat participarea. Balint Porcsalmi, adjunctul sefului de campanie al lui Kelemen Hunor, a declarat insa agentiei de presa citate ca nu stie nimic despre o noua intalnire.

Esecul negocierilor de miercuri

Discutiile de joi vin dupa esecul negocierilor de miercuri. Initial, principalii candidati la presedintie convenisera sa participe la o dezbatere in cinci, la TVR. Aceasta a fost anulata, insa, dupa ce Traian Basescu, Crin Antonescu si Sorin Oprescu l-au acuzat pe seful televiziunii publice, Alexandru Sassu, ca a schimbat formatul emisiunii, de la cinci la sapte candidati, introducandu-i in emisiune si pe Vadim Tudor si George Becali.

"Constat ca avem un al treilea mogul: Alexandru Sassu, presedintele director general al TVR. (...) Noul mogul poate sa faca ce vrea, dar nu cand este sef al televiziunii publice, care nu are ca misiune falsificarea adevarului, cum fac celelalte doua televiziuni private ale mogulilor Vantu si Voiculescu", a declarat miercuri Traian Basescu.

Si candidatul liberalilor l-a criticat pe seful TVR, despre care a declarat ca a facut jocurile lui Mircea Geoana, care "n-a avut curajul sa vina la dezbatere fara Vadim si Becali". Seful statului a cerut TVR sa reprogrameze emisiunea la care trebuia sa participe joi, pentru vineri, intrucat joi se afla la Bruxelles, in calitate de sef al statului, la lucrarile Consiliului European.

In replica, Mircea Geoana a declarat, miercuri seara, ca "lumea a vazut ca exista o frica de confruntare cu mine". "Azi a fost un exemplu de balcanism total", a spus candidatul PSD, care a participat apoi la o emisiune cu Crin Antonescu, la Antena 3. O confruntare in care cei doi candidati s-au intrerupt si acuzat reciproc pe toata durata emisiunii. Mircea Geoana a limitat dezbaterea anuntand, la inceputul emisiunii, ca trebuie sa plece la o alta televiziune unde era invitat. Emisiunea s-a incheiat imediat dupa plecarea sefului PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8893 vizualizari

  • +11 (25 voturi)    
    ca in curtea gradinitei (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:07)

    noodles [utilizator]

    mi-e sila...ne luati pe toti de prosti.
    • -8 (32 voturi)    
      de ce nu si Sorin Oprescu? (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:37)

      mika [anonim] i-a raspuns lui noodles

      Nu e corect ca Oprescu sa nu apara! Eu vreau sa-l vad si pe Oprescu in aceasta confruntare.
      E incorect sa fie exclus in felul asta.
      • +13 (29 voturi)    
        ce ne facem doctore? (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:59)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui mika

        doar pentru faptul ca vrei sa vezi mistouri? E clar ca doctorul nu are sanse si vine numai la caterinca.
        • 0 (0 voturi)    
          Eu propun si pe Nati Meir (Vineri, 20 noiembrie 2009, 14:05)

          Cornel [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          Daca e tot bal, sa-l invitam si pe Nati sa ne povesteasca ceva, poate ne schimbam opinia si o sa-l avem pe el prezident. Am inteles ca la Antena, la emisiunea cu blondele a fost ales invingator.
          Cat despre restul candidatilor, gen Becali/Vadim ii invitam sa participe cu totzii la emisiunea "Feritiva de Magarush"; acolo sigur isi gasesc locul mai bine si au si ce sa discute.
    • +29 (35 voturi)    
      geoana a gresit capatul podului (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:46)

      mitica nemtzeanu [anonim] i-a raspuns lui noodles

      Dom'ne ceva e adevarat in ce zice Geoana: intr-adevar exista o frica pentru o confruntare cu el, si oamenii au vazut asta! Tot oamenii au mai vazut insa si ca frica sta chiar la el in nadragi!!!
    • -4 (34 voturi)    
      Sunt toti niste lasi! Rusinos! (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:53)

      mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui noodles

      Remus Cernea ar trebui sa participe la dezbatere.

      Nu mai inchideti gura celor care nu sunt de acord cu voi!

      E rusinos! Acestea sunt primele alegeri la care nu exista macar o confruntare intre toti candidatii!

      Mai avem de invatat democratie!
      • +5 (15 voturi)    
        Remus Cernea (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:22)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui mihai1982

        Il apreciez pe Remus Gernea. Ela a avut nsa acces la TVR si in citeva alte televiziuni, plus posibilitatea de a se face cunsocut pe cont propriu pe duarata campaniei.

        Motivul pentru care Geoana este criticat ca nu participa la dezbateri nu este refuzul in sine, pentru ca este dreptul sau sa stea de vorba doar daca si cu cine doreste. Reprosul tine de faptul ca acest refuz a urmat unei invitatii adresate lui Basescu si unei pretinse disponibilitati de a dialoga in orice conditii.

        In mod similar, petnu a participa la o dezbatere, Remus Cernea trebui sa isi convinga mai intii contracandidatii sa accepte. Daca el propune si ei refuza, evident, la vot electoratul va tine cont si de acest lucru.

        Ca alegator, Cernea nu m-a convins ca poate obtine un sprijin suficient pentru ideile pe care le sustine si ca atare nu ma intereseaza prea mult capacitatea sa de faca fata unei dezbateri cu cei trei cu sanse ct de cit semnificative. Ideile sale le pot afla si fara o astfel de dezbatere.

        Mai grav, Cernea nu a reusit sa sa ma convinga ca este capabil sa participe la negocierile pentru o infruntare. La Cluj si-a anuntat doar blogul are de gind sa participe. Chiar si acum, intentiile sale de a participa la dialog le vad doar in comentarii, nu in pasi proprii ai sai de a contacta alti candidati, de pilda Oprescu, Kelemen Hunor, Manole pentru a-si pune in valoare intentiile.

        In aceste conditii, daca Remus Cernea insusi s-ar plinge de excludere ar fi ina aceeasi situatie ca si Mircea Geoana. Din fericire pentru el, si in acest sens Cernea pare putin mai onest si mai responsabil.

        Il astept peste 3-5 ani, cind ideile sale vor fi dublate de profesionalism si experienta.
    • +6 (20 voturi)    
      O curiozitate (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:03)

      Sammy [utilizator] i-a raspuns lui noodles

      De ce Basescu il vrea pe Antonescu in turul 2? De ce nu il mai vrea pe Geoana? Mie mi se pare ca Antonescu va fi mai greu de batut..
      Sau stie sigur ca Antonescu nu intra in turul 2 si atunci facand intalniri cu el si aratand ca il vrea pe el in turul 2 incearca sa castige voturi de la el pt turul 2?
      • -12 (22 voturi)    
        posibil raspuns... (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:57)

        cenzurat [anonim] i-a raspuns lui Sammy

        In ultimele doua saptamani au inceput sa fie aruncate pe piata tot mai multe informatii compromitatoare, adevarate sau false, atat dinspre portocalii cat si dinspre rosii. Cred ca marianarul si prostovanul stiau fiecare ca partea adversa detine material compromitator dar nu stiau despre ce era vorba, numai ca socotelile lor s-au stricat, duelul murdar incepand mult mai devreme decat isi doreau, respectiv dupa primul tur.
        Chiorul stia foarte bine ca pe prostanac l-ar fi putut invinge mult mai usor in turul doi din doua motive: e prostanac si-l au la mana! Schimbarea de tactica a devenit necesara pentru ca betivul are nevoie de "damage control", de stoparea hemoragiei de informatii care l-ar pune in pericol chiar daca ar castiga un nou mandat. Cred ca atat marinarul cat si "facatorul de pace cu Rusia" isi doresc sa opreasca "varsarea de sange" pentru ca altfel ar putea fi anihilati amandoi. "Munitia" ramasa urmand a fi folosita pentru santaj ulterior.
        Cu Antonescu in turul doi, marinarul are posibilitatea sa mute razboiul murdar in subterane, efectele lui urmand a se vedea la viitoarele negocieri pentru formarea majoritatii. Tare-as vrea sa ma-nsel, dar sunt convins ca instinctul de conservare le spune portocaliilor si rosiilor ca o colaborare ar fi mai benefica decat un razboi! Pentru ei, binenteles, ca pentru noi, vai de capul nostru!
      • +5 (19 voturi)    
        pentru ca ... (Joi, 19 noiembrie 2009, 16:02)

        eduard [anonim] i-a raspuns lui Sammy

        ... tot ceea ce vrea e sa nu ajunga la putere Geoana, cu tot personalul lui comunist. Si mi se pare corect ... oricine ar fii in turul 2, numa Geoana sa nu castige.
      • 0 (10 voturi)    
        sau (Joi, 19 noiembrie 2009, 16:04)

        eduard [anonim] i-a raspuns lui Sammy

        Il linguseste pe Antonescu acuma, ca dupa alegeri sa faca guvernul cu PNL. :)
      • 0 (2 voturi)    
        Gresit! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 3:21)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Sammy

        @ Ridicati un pic presul! DDD
    • -6 (16 voturi)    
      nu va mai faceti probleme (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:04)

      x_man [anonim] i-a raspuns lui noodles

      vedeti aici adevaratele sondaje si cine va castig net superior
      http://www.petitieonline.ro/sondaj/rezultate/prezidentiale_2009_romania-s30520038.html

      asa ca sa negocieze ei ce-or vrea poate avem doar 1 singur tur si atunci sa vedeti ce rad de toti papagalii astia
      • +7 (13 voturi)    
        Glumesti, presupun (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:56)

        vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui x_man

        ...daca crezi ca "adevaratul" sondaj este unul de pe un site dubios.
      • +1 (5 voturi)    
        hihihih (Joi, 19 noiembrie 2009, 17:56)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui x_man

        pai asa sondaj fac si eu. Vrei sondaj serios? Citeste-l pe cel facut de Gallup. Aia e meserie.
    • +23 (37 voturi)    
      Traian Basescu ii va face varza pe amandoi! (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:08)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui noodles

      Maine ii va pune la pachet fara destinatie si pe Geoana si pe Crin, ca oamenii care au dat jos doua guverne, au devalizat Romania de vreo 3,5 miliarde de euro in guvernarea Tariceanu, care au oprit lupta anti-coruptie si datorita carora Romania e pe muchie de cutit sa nu mai obtina sprijinul FMI. Datorita lui Geoana si Crin avem bugetari cu salarii nesimtite, datorita lor am avut cel mai mare deficit la o crestere mare, datorita lor legile nu sunt respectate, educatia e pe butuci iar oameni ca Bogdan Olteanu ajung la BNR. Grivco trebuie sa dispara din viata poporului roman!!!
  • +29 (47 voturi)    
    Cel mai ingrijorator ..... (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:09)

    SHEAPA [utilizator]

    Este fenomenul coruperii tinerilor in mascarada asta care se cheama PSD.

    Ma uit la Ponta cum minte cu nerusinare si parca ma apuca disperarea ca nu mai ajungem sa o scoatem la capat cu tara asta .....
    • -14 (30 voturi)    
      Da, tinerii... (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:56)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      Dar la Boureanu te uiti? Sau la Sever Cotoi?
      • +26 (30 voturi)    
        io (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:14)

        break a leg [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        nu inteleg de ce, in loc sa vii cu argumente, arati cu degetul in alta parte.

        faptul ca si in cealalta tabara sunt anumite exemplare nu il face pe ponta mai putin jenant in afirmatii.
      • +10 (18 voturi)    
        Oho, ce tare te dai! (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:19)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Tipic comunist!
        Singurul tau comentariu este... "ba pe/a ma/tii!"
        Pana una alta, Boureanu daca a ajuns in politica, nu a avut nevoie de o nevasta fiica de politician, si nici de un socru politician.
        poanta al tau, a fost lingaul lui bombonel, acum este latraul lui vanghelie si in timpul mandatului de ministru, sofer adjunct de raliu!

        Cu Voinescu ce ai?!
        Ca nu/ti este pe plac, se poate.
        Dar nu pune pe acelasi plan doi politicieni subtiri, langa unul care da cu masina peste oameni, este pus de bombonel sa muste si de vanghelie sa... linga!

        De fapt de ce imi bat capul cu tine?!
        Daca singura voastra autoritate, cel care va garanteaza este vanghelie, ce pot sa cer mai mult!?

        Hai, da un comentariu serios!
        De injurii pesedisto-comuniste sunt satul!
      • +4 (4 voturi)    
        si? (Joi, 19 noiembrie 2009, 17:57)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        daca imi arati doi papagali, inseamna ca Ponta e mai breaz? Peste tot sunt specimene din astea.
    • +4 (4 voturi)    
      Ma intreb (Vineri, 20 noiembrie 2009, 7:55)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      Oare cum se simte Ponta cand in noptile de nesomn se gandeste la procurorul Paraschiv. Va reamintesc cuvintele acestuia "numai cainele de Ponta mi-a facut-o" Sau tipul e obisnuit sa se ridica calcand pe cadavre, asa cum se pare?
  • +19 (39 voturi)    
    PSD o da rau in bara (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:10)

    cristi [anonim]

    in ultima saptamana gafe dupa gafe, o spun ca observator independent, si indiferent.

    oricum parerea mea e ca la faza cu greva psd a fost mancat de oponenti si a picat vinovat.

    linistiti-va, ii detest pe toti echidistant, mai putin pe cernea.
    • +10 (14 voturi)    
      condoleante (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:34)

      lykoo [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Ti-am dat plus din greseala, inainte sa citesc ultima fraza. Cotroceni-ul nu e colivie.
  • +5 (19 voturi)    
    Debandada (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:11)

    Radu, Elvetia [anonim]

    Nu pot intelege de unde se trage debandada din campania electorala. Nici nu mai am curajus sa ma declar roman!!! Nici in Afganistan nu a existat asa coruptie si buimaceala.
    • +9 (11 voturi)    
      pai nu te chinui... (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:19)

      Mandokir [anonim] i-a raspuns lui Radu, Elvetia

      ..my friend.
      din elvetia e greu sa fii la curent.
      vino vreo 3-4 luni aici si sa vezi cum o sa stii, ba mai mult, o sa ii poti si anticipa :)
    • -1 (5 voturi)    
      Si de uinde... (Joi, 19 noiembrie 2009, 17:42)

      drona [utilizator] i-a raspuns lui Radu, Elvetia

      ...crezi ca ni se trage debandada,cum spui si bine zici.Eu,nu acuz pe nimeni ca fiind generator de tensiuni artificiale ce par a fi scoase din arsenale "inteligente" si specifice,cu tote ca,as banui da' nu ma exprim.Ai vazut ce a patit Bogdan Chiriac?
  • +31 (39 voturi)    
    Cine il mai crede pe Ponta ? (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:12)

    Hadrian [anonim]

    Au obtinut ce au dorit - o perdea de fum (era sa zic scutec) pentru Geoana, cu siguranta nu vor dori sa il schimbe, ca nu se stie niciodata

    S-o fi speriat ieri de tot Geoana, cand s-a intalnit cu Antonescu fata in fata, la Felix in studio.
  • +27 (33 voturi)    
    PROPUN UN MOMENT DE ARMISTITIU FORUMISTILOR (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:15)

    MIHAI 2 [anonim]

    Cred ca nu gresesc foarte tare daca
    va propun sa ingropam
    pentru o ora - doua
    securea razboiului
    si sa ne relaxam
    luandu-l la palme pe Victor Ponta.
    Nu stiu de ce, dar am asa un feeling ca
    cei mai inversunati in executarea acestui exercitiu de relaxare vor fi chiar partizanii lui Geoana.
  • +27 (33 voturi)    
    Victor Ponta (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:19)

    Nae Votantu [anonim]

    Hotii striga "hotii"
    • +19 (19 voturi)    
      Deja vu (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:25)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Nae Votantu

      Mai tine minte cineva negocierile dintre Piata Universitatii si Iliescu, din 1990? Cu delegatii care raspundeau la tot felul de invitatii pentru a vedea ca in final sint refuzati cu tot felul de pretexte?

      Am impresia ca aceleasi "servicii de Public Relations" s-au activat si in acest an.
  • +25 (33 voturi)    
    copiutza (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:19)

    daniel [anonim]

    Mi se pare foarte interesant cum ies pesedistii dintr-o confruntare, indiferent depsre cine este vorba: Geoana, Ponta, Nastase, Vanghelie. Sa zicem ca ei sustin un punct de vedere si ceilalti altul. Daca se dovedeste ca punctul lor de vedere e gresit, atunci ies in public si il denunta, declarand raspicat ca in tot acest timp ceilalti si-l asumasera iar ei erau impotriva.

    In orice grup se vor gasi astfel de indivizi, dar nu cred ca in proportia de la varful conducerii psd.

    Nu stiu, predispozitia asta spre a minti cu nerusinare, de a invalui faptele in minciuna, de a nu te interesa adevarul... Nu vreau sa influentez pe nimeni, dar comportamentul lor este atat de departe de educatia pe care am primit-o (sau, daca vreti, de educatia pe care toti convenim ca ar trebui sa o primeasca cineva), incat mi se face literalmente rau cand ii vad sau ascult.
    • +9 (11 voturi)    
      Au o educatie speciala! (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:14)

      NEMERNIC(fost stefan) [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Scolile de activisti ai PCR. Imensa majoritate a celor ce azi sunt in politica.
      Daca te duci pe siturile oficiale ale Camerei Deputatilor sau Senat sau dai o cautare si le gasesti CV-urile pentru multi perioada dinainte de 1989 e o mica gaura neagra sau gri. Acticitatea lor de atunci e ocolita. In schimb CV-ul este extrem de stufos dupa 1989 cind mai toti au facut doctorate, cursuri pe la universitati de aiurea(unele cu nume frumoase si pompoase), activitati obstesti cu toptanul...
      Cind sapi mai adinc (daca gasesti pe net, si perioadele electorale sunt cele mai bune, atunci iese noroiul) afli ca au fost ba activisti judeteni sau orasenesti, ba directori in Consiliul judetean sau la Ministerul nu stiu care.
      Acum astia mai virstnici nitel (dupa 4- de ani, spre 50) stiu ei si cum se ajungea director de fabrica, sau director prin Consiliile judetene.
      Minciuna este a doua natura a comunistilor.
      Si adevarul lor si istoria se schimba dupa cum zice tatucul sef...
      Mai da din cind in cind Academia Catavencu cite un supliment Sciteia cu articole si alte cele ale unor politicieni de azi ce au fost si ieri. Dar de, Academia Catavencu nu ajunge peste tot, iar prin micile orase daca ajunge inca se mai practica cumpararea de catre partidul interesat a intregului pachet (care oricum nu e mare).
      In plus mai uitam si repede. De ex Ghise de la PNL a fost colaborator secu. EL neaga, ca a fost nu stiu ce responsabil cu strainii la nu stiu ce camin...Dar acum e senator PNL.
      Sau altii ca el, care in plus mai schimba si judetele unde candideaza....
    • +5 (11 voturi)    
      Propunere de manifest : (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:23)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      Zeci de ani, diferite categorii de privilegiaţi au încasat venituri exorbitante, complet nemeritate, aşa-numitele salarii şi pensii nesimţite, plătite de ceilalţi contribuabili, inclusiv de către Dvs.
      În fiecare an, 2 - 5 % din PIB este plătit acestor caste de tip nomenclaturist, doar pentru că, prin "legi speciale", cele două Camere atât de "eficiente" ale Parlamentului, au decis asta ! Iar aceasta reprezenta doar o mică parte din ceea ce, realmente, Mafia a furat de la cetăţenii oneşti din România. Era doar „comisionul” pentru cei care au contribuit prin legi nedrepte şi decizii incorecte, tăceri complice sau diversiuni abjecte, la crearea şi întreţinerea sistemului ticăloşit. Parlamentari, miniştri, magistraţi, jurnalişti ... ai Mafiei.
      Doar veniturile "LOR" creşteau, doar averile „LOR” se multiplicau. Salariile şi pensiile oamenilor obişnuiţi rămâneau mici.
      Acum, aceşti privilegiaţi, organizaţi şi reprezentaţi de Mafie, se opun din răsputeri Adevărului şi îndreptării legilor strâmbe.
      În mod logic şi raţional, există o singură alegere onestă : eliminarea Mafiei. Altfel, nu va fi chiar nicio şansă ca salariile şi pensiile să crească în mod real, nu fictiv.
      Orice om onest ştie că averile de zeci de miliarde ale Mafiei provin din furt, minciună, crime şi manipulări, şi mai ştie şi că Mafia îl urăşte mai presus de orice, pe Traian Băsescu. Greşelile lui Băsescu, umane şi recunoscute, de altfel, de acesta, sunt insignifiante faţă de crimele Mafiei.
      În schimb, curajul şi perseverenţa lui Traian Băsescu au adus această Mafie la disperare.
      Votaţi pentru o Românie fără Mafie, pentru că toate generaţiile următoare vor beneficia de votul dvs.
      A sosit timpul. Cât mai mulţi, la vot pentru o Românie fără Mafie.

      Cei care consideră cuvintele de mai sus adevărate, sunt rugaţi să multiplice mesajul în mai multe exemplare şi să-l trimită şi altora, nemodificat. E o implicare minimală, dar, totodată, şi un act moral al unei conştiinţe oneste.
  • +24 (34 voturi)    
    Cine a pacalit? (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:21)

    marius [anonim]

    Cine pe cine a pacalit, mocofane? PSD s-a eschivat sa-l trimita pe Geoana la confruntari cu ceilalti doi candidati iar ultima oara, la TVR, au recurs la un joc murdar prin intermediul omului lor din TVR, Alexandru Sassu, care a schimbat din proprie initiativa termenii conveniti, in favoarea PSD. Bai banditilor, asa ati condus si-n trecut, prin minciuna.
  • +19 (31 voturi)    
    Aha (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:21)

    R.A.Muresan [anonim]

    Domnu' Ponta, lasati, ca va cunoaste toata lumea. Cine pe cine pacaleste? TvR, prin presedintele sau, Alexandru Sassu, e sub influenta PSD.
    Mi-ar placea sa vad insa o finala Basescu-Antonescu. Ati putea depune oare "toate eforturile" in atingerea obiectivului acestuia?
    • +8 (14 voturi)    
      Ultima sansa a PSD (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:29)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      O fnala Basescu Antonescu este ultima sansa a PSD de a fi la putere. Cu mult noroc, daca masina rurala de vot a PSD se pune in serviciul lui Geoana cu capacitatea maxima a parcului auto si depozitleor de malai si ulei Antonescu are o sansa sa iasa in fata lui Basescu. In schimb, din aceasta saptamina, Geoana nu poate merge decit in jos, oricit l-ar sustine Antonescu, Kelemen Hunor, Vadim Tudor, Becali si Johannis.
      • +2 (4 voturi)    
        Erata (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:06)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        daca masina rurala de vot a PSD se pune in serviciul lui ANTONESCU cu capacitatea maxima a parcului auto si depozitleor de malai si ulei Antonescu are o sansa sa iasa in fata lui Basescu
      • +4 (4 voturi)    
        De acord (Joi, 19 noiembrie 2009, 18:28)

        R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        Pentru Basescu ar fi cu mult mai favorabila o finala cu Geoana, asta mai ales fiindca o buna parte dintre votantii liberali l-ar sustine pe Basescu -- liberalii autentici nu voteaza politica PSD-ului, indiferent de ce sustin sefii partidului.
        Si-apoi, in cazul in care Antonescu intra in turul doi, cum zici, PSD-ul ar face toate demersurile pentru a reactiva o majoritate antibasescu iar liberalii nu ar mai vota in acest caz Basescu.
  • -2 (24 voturi)    
    e jenant (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:27)

    zenboy [utilizator]

    ce e de negociat? incredibil la ce circ s-a ajuns, ba ca nu-mi convine numarul, ba locul, ba moderatorul, ba intrebarile...

    tvr ar trebui sa-i invite pe toti 12 vineri seara la o dezbatere suficient de lunga astfel incat fiecare sa aiba cel putin o jumate de ora pt expunerea programului + timp sa raspunda atacurilor. e corect sa fie si mai multi moderatori

    sa vedem atunci cine nu vine si ce motive mai are...
    • +14 (22 voturi)    
      jenant? (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:36)

      gb [anonim] i-a raspuns lui zenboy

      ai facut macar un calcul ? asta ar insemna cel putin o emisiune de 8 ore. chiar crezi ca mai face o diferenta ce spun restul candidatilor? cu primii 3 in sondaje macar te mai poti convinge de cateva lucruri
      • 0 (8 voturi)    
        restul? (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:36)

        zenboy [utilizator] i-a raspuns lui gb

        care restul? sunt toti candidati si au sustinatori... dupa sondaje n-ar trebui sa-i bagam in seama decat pe tb si mg! tocmai asta e rolul unei dezbateri, sa dea o sansa si celor 60% pasivi sa aleaga pe cineva!

        ok cu durata, iese cam mult, dar tot e nevoie de macar 4 ore, altfel devine o cursa contracronometru, cu raspunsuri la repezeala care nu se mai pot argumenta...
    • +13 (17 voturi)    
      tocmai asta e capcana (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:48)

      calin.u [utilizator] i-a raspuns lui zenboy

      tocmai mentalitatea asta e capcana! lumea NU VREA sa-i vada pe toti 8; ultimii 5 nu intereseaza pe nimeni; si-asa sunt acolo doar sa-si faca reclama, sa-si vehiculeze capitalul minuscul in turul 2. Mai tineti minte ce pe langa a fost becali la turul trecut, el nu numai ca dilueaza mesajul celorlalti candidati, dar jigneste prin insasi prezenta lui.

      Doar cei 3 cu sanse sunt interesanti; si dintre ei geoana se ascunde dupa restul 5; s-a vazut si aseara ca e un partener slab in discutii directe. concluzia: NU VOM VEDEA o dezbatere intre cei 3, din corectitudine politica vom vedea un circ in 8.
      • -2 (8 voturi)    
        iti respect opinia... (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:50)

        zenboy [utilizator] i-a raspuns lui calin.u

        dar nu cred ca tu esti lumea...lumea din pacate nu merge la vot pt s-a saturat de acesti circari!

        eu nu am pus in discutie candidatii ci un principiu: acela ca toti candidatii, ca ne plac sau nu, au dreptul sa participe la o dezbatere televizata in formula completa. iar impotriva celor care nu respecta regulile dezbaterii, moderatorul poate lua masuri, mergand pana la evacuarea din sala.

        tocmai lipsa unei pozitii principiale a partidelor a dus la acest circ cu negocierile: fiecare incearca sa impuna situatia care il avantajeaza, ceea ce nu e corect nici fata de contracandidati si nici fata de alegatori.
    • +13 (17 voturi)    
      Jenant?! (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:00)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui zenboy

      Sefu', vorbesti exact ca geoala aseara. Oare de ce nu ma mira?! Nu esti in stare sa gandesti singur?!
      Tu te/ai duce undeva unde stii sigur ca esti luat in bascalie? Te/ai lasa lat la misto de un cioban si un sarit de pe fix, stiind ca singurul lor scop acolo este sa te "taie", sa te enerveze, sa nu te lase sa vorbesti?!
      Esti pe langa orice ai spune!
      De fapt, nu e asa. Esti in linia partidului! Nu te abati cu nimic. Pesedist/comunist sadea.
      (Ma astept la un comentariu pe masura neronului din dotare! - care este?!)
      • +3 (7 voturi)    
        Hora de campanie (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:31)

        nick1 [utilizator] i-a raspuns lui domino63

        Cam cat de ridicola ar putea sa fie o dezbatere intre cei 12 candidati, cu 5-6 moderatori si rezervele agitandu-se in culise ?
        N-ar putea decat sa ne cante toti in cor ceva, sau sa incinga o hora in direct (sau o batuta - dans popular, nu va gandilti la altceva:)).
        In orice caz, emisiunile politice din ultima perioada sunt mai tari ca Seinfeld.
        Seinfeld era un serial despre nimic. La fel si emisiunile si dezbaterile noastre politice. Vorbe, insulte, grimase, glumite si...in esenta, nimic.
        • +6 (10 voturi)    
          Pai aia-i si ideea!!! (Joi, 19 noiembrie 2009, 15:36)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui nick1

          Ai urmarit emisiunile alora de la Antene si de la iRealitatea?

          Acolo nu conteaza ce ai de spus, conteaza numai ce au ei de spus. Invitatii sunt o scuza, o justificare, o cautionare a idotieniilor asa-zisilor moderatori.

          Asta au vrut si aici. Sa-i opreasca pe acei candidati care chiar au ceva de spus, sa-i ingroape intr-un noian de invective si "argumente" aiuritoare...

          Bine au facut Basescu si Oprescu ca au refuzat si la fel de bine si Antonescu ca s-a prins la timp.

          Pe langa Geoana, Gush Jr. e un geniu, un maestru al discursului, un corifeu al dezbaterilor :))

          Avem si noi idiotul nostru propus la presedintie, dar deh, comparatia cu SUA se opreste aici.

          P.S.1 IQ-ul candidatilor s-a vazut in reactii: primul care a refuzat sa participe a fost Basescu, urmat de Oprescu si Antonescu.

          P.S.2 Aseara, pana tarziu, Vadim si Becali ne-au aratat murdaria din sacul cu care venisera la TVR. Asta-i un argument foarte serios impotriva ideii ca trebuie o dezbatere in 12 :))
  • +5 (11 voturi)    
    Ce e absolut, dar absolut clar... (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:31)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    E ca astia nu sunt sanatosi la cap.
  • +20 (28 voturi)    
    cine pe cine a pacalit? (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:31)

    io [anonim]

    dom' Poanta, cine a modificat UNILATERAL cadrul dezbaterii programate aseara?
    cine nu s-a prezentat la Cluj?
    inca o data dom' Poanta, cine?
    nu-i nimic, in cazul fericit in care vitica Joanna a voastra intra in turul 2, sa vedem ce obiectii mai bagati.
    cum sa-i pui bre nene pe Turcescu si Firea moderatori, dupa ce ani de zile l-au porcait pe presedinte?
    chiar nu aveti nici un gram de bun simt in voi?
    ma mir ca nu l-ati pus pe Ciutacu moderator, macar era totul foarte clar, nu?

    P.S.
    vezi ca nu numai Basescu nu a venit aseara ...
    asta ar trebui sa-ti dea de gindit, prostovane !
    • -5 (11 voturi)    
      propun "moderator" TRU (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:08)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui io

      Daca Turcescu nu e bun ca "l-a porcait (?) pe presedinte", il propun moderator pe Traian Ungureanu, ca sa faca o moderare "obiectiva", in stilul lui, ashaaaa... in care ani intregi l-a pupat in c*r pe presedinte...! :-p
  • +19 (23 voturi)    
    rusinos si scandalos! (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:31)

    robert [anonim]

    Am scris si pe alt site ceva mai devreme, reiau si aici si dezvolt, din spirit civic: singura solutie pe care o intrevad este ca Basescu si Antonescu sa ia act de blocajul echipei de latrai a lui Geoana si sa organizeze o intalnire adevarata, ca intre doi barbati politici, maine, oricand, oriunde, inclusiv la IPP. Este incredibil cum, desi aflati la 20 de ani de la evenimentele din decembrie '89, suntem nevoiti in continuare sa asistam stupefiati la manariile unor de-alde Hrebenciuc si Ponta (primul, un infractor nedovedit, cel de-al doilea, un fost procuror transformat intr-un saltimbanc de prost gust), care saboteaza democratia politica din Romania intr-o incercare disperata de a-l salva pe Geoana de la nici noi nu intelegem prea bine ce. Are vreun schelet in dulap, ii este teama de ceva in mod deosebit, e vreo strategie tembela de campanie sau ce sa intelegem noi din toate aceste acte lase si iresponsabile? Nu se poate asa ceva! Toate au o limita! Chiar ne intoarcem la primitivism politic? Nu mai sunt capabili sa organizeze o confruntare civilizata intre candidati? Pai, astora se presupune ca le vom da tara in gestiune - chipurile, cei mai drepti si mai breji dintre daci... Vai de capul nostru, in ce hal am ajuns! Bine ca suntem membri UE si n-o sa fim lasati de izbeliste...
  • +22 (26 voturi)    
    Este incredibil cum (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:32)

    Cristi [anonim]

    PSD in frunte cu Geoana si gasca din jurul sau denatureaza adevarul. Ma intreb, retoric, cine oare ar mai fi fraierii care voteaza pentru un asemenea individ?
    • +16 (18 voturi)    
      fraierii (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:09)

      realist [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Sunt destui si majoritatea nu sunt fraieri; ma uit numai intr-un cerc restrans de colegi, din care seful e PSD-ist , un sef care permite sa fie inconjurat de cativa lingai, care spera sa beneficieze de unele "avantaje"; ei bine, ei sunt cei "destepti", iar fraierii sunt toti ceilalti care nu impartasesc convingerile sefului; presupun ca tot asa e si-n celelalte comunitati unde sefii sunt PSD-isti...
    • +8 (10 voturi)    
      Duminica Orbului (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:33)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      In 20 mai 1990 au fost multi care au votat cu Iliescu dupa ce acesta a evitat dezbaterea cu demonstrantii din Piata Universitatii si a acceptat prezenta in acelasi studio cu contra-candidatii sai doar cu acestia sub paza severa a trei moderatori TVR.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu inteleg.. (Vineri, 20 noiembrie 2009, 13:37)

      defav [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      nici eu ce pot gasi unii la Geoana , si uite ca aud destui care vor sa-l voteze , colegi ai mei respectabili de altfel. Un "argument "?Cica e din Craiova , locul de unde postez.Asa, si ?zic eu.. chiar asa, am ramas cu mentalitatile alea vechi, e mai bun daca-i "de-al nost' "(pfu, ce sila mi-e)-ca ne va ajuta mai mult decit pe altii ,nu ?Comunismul moare greu, taica ,iar aci la Craiova cred ca-si va da ultima suflare , dar-ar Domnul sa prind si eu clipa aia.
  • -13 (21 voturi)    
    propunere... (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:06)

    geo12 [utilizator]

    Moderatorul sa fie Udrea... numai ea stie ce intrebari sa puna pt ca are listingurile tuturor telefoanelor importante din tara asta... in ce hal am ajuns...
    • +4 (10 voturi)    
      Aşa blondă cum e... (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:41)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      ..vă dă Udrea clasă la toţi pesediştii. Aţi luat-o-n figură cu înregistrările din comisie, aţi făcut denunţuri calomnioase, v-aţi asociat în vederea săvârşirii de infracţiuni ...şi multe alte fapte penale, fără cea mai mică umbră de ruşine, măcar după dezvăluiri... În orice confruntare Geoană - Udrea, prostănacul va ieşi tăvălit, dar'mi-te într-o dezbatere cu Băsescu ! De-aia fuge paiaţa mai degrabă la Moscova, decât la o întâlnire cu Băsescu. Cum de n-a intrat în pământ de ruşine că a trebuit să vină Antonescu peste el, să-l oblige să stea ... a dat-o cotită, că trebuie să se ducă la alt post, că doar o oră, în fine... a fost şi mai penibil.
      • -1 (7 voturi)    
        esti bolnav... (Joi, 19 noiembrie 2009, 16:20)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

        alex esti dus cu pluta...eu am remarcat o incalcare grava a democratiei de un personaj dubios! si care e concluzia unui indoctrinat portocaliu: ca sunt PSD-ist si ca Udrea > Geoana... v-am deranjat matroana? scuze, dar nu toata lumea admira nesimtirea, opulenta si aroganta... tin sa-ti precizez ca sunt simpatizant PNL...hai baga despre Patriciu.. si restul postacilor va rog sa dati cu minus sa vad cati veti muri de foame dupa ce nu veti mai avea pt cine sa postati!
        • 0 (2 voturi)    
          Dacă nu ai fost oripilat... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 8:15)

          Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui geo12

          ...de infracţiunile înregistrate pe care le puneau la cale cei din "comisia udrea", e clar de ce poţi fi confundat cu un pesedist.
          Şi tocmai voi îndrăzniţi să vorbiţi de "Revoluţia bunului simţ" ... Asta, da, lipsă de bun simţ ! De 5 ani vă ascundeţi în spatele haitelor de la antene şi realitatea, care vă susţin "deontologic" minciunile, iar acest complot organizat la care participaţi conştient, vi se pare corect... şi de bun...simţ...Dar, slavă domnului, nu toţi pesediştii şi peneliştii sunt lipsiţi de onestitate...Cei care chiar cred în ideile de stânga sau în ideile de dreapta, nu-şi vor da votul Mafiei care, de fapt, i-a umilit încercând să-i manipuleze.
  • +15 (15 voturi)    
    fabula (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:08)

    fly. [utilizator]

    Parca este o fabula in popor - cu ciobanul care alerteaza satul ca vine ursul... Dar ursul nu a venit. A doua nopate iarasi striga in gura mare ca vine ursul... Dar ursul nu a venit. A treia noapte, cand ursul chiar a venit, nimeni nu l-a mai crezut pe cioban cand s-a apucat de strigat..

    Morala: N-a iesit din prima, atunci sa iasa din a doua, ca a treia oara nu-i mai crede nimeni :)
  • -13 (19 voturi)    
    nu face fata.. (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:09)

    dgdoru [utilizator]

    sa-ntelegem ca Basescu nu face fata? iar din punctul de vedere al celor cere-l simpatizeaza pe Basescu,toti ceilalti suntem idioti? Bravo..de aici denota caracterul electoratului Basescian....
    • +6 (6 voturi)    
      De ce nu vrei sa intelegi? (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:44)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui dgdoru

      Antonescu si Basescu au demonstrat ca pot face fata si ca nu le este frica. Mirciulica vrea protectia lui VC Tudor si Jiji care prin diversiuni sa nu lase pe cei doi care conteaza si pe Oprescu si eventual pe Hunor sa-l faca praf fara efort. Cat despre electoratul pedesrist tu ai spus-o. Conform proverbului "Chelul isi pune mana in cap".
  • -5 (15 voturi)    
    mda (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:14)

    liviu_ [utilizator]

    o confruntare intre marii candidati...
    ai sunt prea mari ca sa lase pleava care nu are sanse la turul 2 deoparte!
    d c nu se face o dezbatere intre toti 12 candidati?asa e normal. sa vedem si noi cine e cel mai tare dintre ei!
    democratie pe dracu

    un remus cernea sau um il cheama de exemplu, nu are cum sa iasa (chiar daca poate este mai bun ca ceilalti) prin simplul fapt ca nu are suficienti bani de reclama si pentru ca nu-l cheama nimeni la tV pentru ca nu face rating ca ceilalti candidati.
    • +2 (10 voturi)    
      Cernea a fost la TV (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:42)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Felicitari dlui Cernea ca a intrat in politica pentru ideile sale! Nu se poate insa astepta sa aiba un tratament special doar din cauza lungimii parului sau pentru ca se imbraca normal, fara streang de git.

      Insa, pe de-o parte nu poate exista dezbatere televizata in 12 ci doar interviuri paralele. Iar dl Cernea a avut ocazia sa isi prezinte puctlele de vedere la TV.

      Pe de alta, nimic nu il impiedica pe dl Cernea sa organizeze o astfel de dezbatere cu orice candidati accepta si sa invite pe cine vrea el sa transmita dezbaterea.

      De asemenea, dl Cernea si partidul sau au avut toata perioada anterioara campaniei pentru a identifica surse de sprijin pentru campanie. Cu cine isi va pune in practica ideile sale ca presedinte daca in societatea civila nu exista sprijin relevant pentru candidatura sa?
  • +1 (9 voturi)    
    invitatie (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:45)

    marpo [anonim]

    Dupa cum se poate citi Institutul de Politici Publice (o organizatie nonguvernamentala) organizeaza aceasta dezbatere. Nu poti sa le impui pe cine sa invite si pe cine nu.
    Sunt destule argumente pentru o formula mai restransa , argumente care tin de impactul asupra potentialilor alegatori. Nu este corect pentru ceilalti candidati cu sanse mai mici sau mai mari, poate nici pentru electorat, deoarece nu pot cunoaste toti candidatii.
    Dar ideea ca la televiziunea publica sa se organizeze intalniri "play off" respectiv "play out" este chiar absurda.
  • -6 (10 voturi)    
    democraţie disfuncţională (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:47)

    ptc [utilizator]

    Singura variantă democratică este cu toţi la un loc în acelaşi timp.
  • -9 (13 voturi)    
    Va fi Sterila Rau (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:51)

    SPM [anonim]

    Va fi sterila rau; eventual vom asista la ceva impunsaturi sau remarci mocirloase ( vezi Base la cluj).
    Interesant ar fi fost cu vadim,becalii,cernea,oprescu.
    Cred ca cu greu ar fi scos camasa vre-un asa zis candidat de liga I-a
    Pentru cine a refuzat intalnirea de 7 RUSINE.
    Cernea are ceva de spus in politica
  • -6 (16 voturi)    
    Des batere (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:57)

    Antonescu [anonim]

    Basescu o sa supravietuiasca si unui holocaust nuclear,va spun eu.Cu tupeul,nesimtirea dar mai ales cu scoala vietii pe care a facut-o pe vas(vapor)asta ne baga pe toti in pamant.Tupeul lui este inimaginabil, mergand pana acolo unde va dicta cine,unde dar mai ales cand sa vorbeasca(numai el stie ce)iar TVR sa nu miste in front.BRAVO Sassu ca NU TE LASI CALCAT in picioare de un haiduc al marilor.Oricum, repet,NU de dezbateri avem nevoie, el a ratat orice moment de a face ceva pentru romani,dupa ce a domnit peste noi.Halal Besesc,halal acoliti....De ce nu si Oprescu,Besescule???
  • -10 (14 voturi)    
    super-porcarie!!! (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:03)

    Codruta N [utilizator]

    DE CE numai astia 3? Ceilalti, indiferent cat NU ne-ar placea noua, au REUSIT sa stranga un numar de semnaturi relevant cat sa intre pe lista candidatilor - DE CE sunt discriminati si nu sunt lasati sa-si expuna "mesajul"?
    N-am inteles: in tzara asta nu platesc taxe si aceia care au semnat pentru ceilalti candidati?

    Daca astia nu accepta o confruntare CORECTA (adica cu toti ceilalti), n-aveau decats a fie lasati sa stea pe la casele lor! Inseamna ca astia care au refuzat prezenta celorlalti contracandidati in dezbatere, pur-si-simplu DISPRETUIESC acea parte a romanilor care au semnat pt. cei absenti - deci NU merita sa ajunga "presedinti ai TUTUROR romanilor"!

    Sa stea acasa! Si sa mai lase si pe altii mai noi, ca de comunisti si securisti inacriti eu una m-am saturat!
    • +5 (7 voturi)    
      Libertatea candidatilor (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:18)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      In Romania oricine, inclusiv candidatii, este liber sa hotarasca daca, cu cine si in ce conditii sta de vorba.

      Nimic nu ii impiedica de pilda pe d-nii Oprescu, Kelemen Hunor si Cernea sa se intilneasca pentru a-si discuta intentiile in trei si sa invite televiziunile la aceasta dezbatere.

      Electoratul fireste poate aprecia cum sint acceptate, refuzate sau saboate de candidati aceste dezbateri.

      Acestea fiind spuse, dupa cum am vazut nu mai devreme de alegerile din 2004, o dezbatere in 12 este imposibila, devine un fel de scoatere la tabla pentru interviuri paralele, un plicticos joc de societate, fara relevanta pentru miza reala a alegerilor.

      TVR ar fi putut avea initiativa de a invita orice grup restrins de candidati (2,3, cu foarte mare bunavointa 4 sau 5 - daca chiar insistau sa fie atit de multi) sa dezbata gratuit, cu timpi de antena echitabili/egali. Nu li se poate reprosa insa candidatilor ca TVR nu a avut un astfel de proiect si ca televiziunea publica a sabotat desfasurarea de dezbateri in studiourile sale.
    • +1 (1 vot)    
      Nu sunt lasati - ca sa ne scuteasca data viitoare (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:37)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Aseara am revazut imagini cu Mudava si
      Raj ...doi ciudati care au poluat , mai mult decat
      era cazul, pesajul electoral la trecute runde.

      Daca alora le-a mers si s-au dat in stamba
      pe la toate confruntarile normal ca fenomenul a proliferat.
      Manole (ăsta a mai fost) si alte potârci s-au gandit ca e rost de agatat gagici in calitate de
      prezidentiabili.
      Lipseste inexplicabil ala care seamana cu ”la cimpoi Ion Laceanu” care a fost candidatul OTV de mai multe ori , un avocat fost lucrator la maica Securitate....
      *
      Eu astept o dezbatere intre cei care au sanse,
      nu intre figurantii cu probleme de personalitate
      (asta nu inseamna că ăia cu sanse nu ar avea si ei asemenea probleme...).
  • +4 (10 voturi)    
    Cernea (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:08)

    etre [anonim]

    Eu voi vota in turul 1 cu Remus Cernea si in turul 2 cu Traian Basescu.

    Si eu zic sa mai lasati retorica asta anti Basescu la cote mai rezonabile. Nu crede nimeni ca ceilalti canditati ar fi numai paine si miere.
    Asta avem, o mana de mafioti, se cearta la varf iar in esaloanele inferioare isi impart afacerile.

    Asadar, scutiti-ma ! nu sunt copil sa cred ca Antonescu si Geoana sunt dou virgine inocente venite la maritis
  • +5 (9 voturi)    
    scoala bolsevica (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:27)

    frank zapa [king] [anonim]

    sincer sunt amuzat de zvircolirile mostenitorilor comunismului.
    cine priveste cu un ochi atent tehnicile de manipulare folosite de celulele de propaganda controlate de tandemul vanghelie-hrebenciuc,constata fara dubiu,propaganda bolsevica coafata cu mijloacele sec 21.
    uitati-va atent la fetele pesedeilor-ex. tinarul comunist revolutionar Banicioiu,olguta v. ponta,la cozmin guse,sergiu pop,etc.toti au aceiasi expresie,sunt acelasi tipar uman-j e g u r i .
    asadar cine ar putea fi sedus de asemenea strategii,manipulari si diversiuni?cine poate pune boticul la trasnaiile lui geoana?
    e foarte simplu,ciocoii rosii,din virful pesedist,si saracimea satelor-beneficiarii pensiilor de lux,intr-un cuvint toti beneficiarii intr-un fel s-au altul a bugetului de stat,a banului public.
    asa ca e atit de simplu sa-i identificam pe invitrtitii din ultimii 70 de ani-de parazitii care se opun categoric la ideea unui stat modern,care sa nu mai poata fi parazitat de toti gusterii,capusele si paduchii rosii.
  • +7 (7 voturi)    
    Solutia pentru liniste! (Joi, 19 noiembrie 2009, 15:08)

    cristi [anonim]

    Strategii psd-ului discuta despre o noua abordare doctrinara: ori PSD-ul va fi la guvernare cu prim ministru pentru 20 de ani, ori in tara va fi tambalau cu greve. Romanii trebuiesc adusi in starea de frica in care ori voteaza PSD-ul, ori vor fi alienati mintal de toate posturile TV private. Experimentul, cred ei, a reusit pe Basescu si acum va fi extins la nivelul oricarui lider de partid care nu va pactiza cu ei. Se mizeaza acum ca Base sa nu fie votat de frica psd-ului care transmite prin goarnele lor din tara cele mai halicinante dezastre. In cazul in care Geoana nu va iesi presedinte, tv-urile mogulilor vor pune anul viitor tunurile pe el asa cum au facut cu Base.
  • +7 (9 voturi)    
    Marea prosteala a populatiei .. (Joi, 19 noiembrie 2009, 15:49)

    ileana [anonim]

    Nu pot sa inteleg cum reuseste Hrebenciuc sa prosteasca o lume intreaga.. si culmea .. sa'l mai si creada. Pai daca au fost stafurile celor 4 candidati principali, si staful unui independent prezenti timp de 2 zile la negocieri ,si pana la ora la care a plecat Hrebenciuc, vorbeau toti aceeasi limba ... cum poti sa spui la cateva ore de la despartire ca ceilalti 4 sunt nebuni si tu esti normal? Nu pricep. Eu stiu ca daca mai multi spun un lucru,iar unu spune altceva.. inseamna ca persoana care sustine altceva decat cei multi.. are o problema. Nu dle Hrebenciuc? Ati manipulat cat ati putut in campania asta ,cu concursul televiziunilor Antena3 si Realitatea TV. Nu inteleg cum realitatea a putut intoarce foaia ,in comparatie cu alegerile din 2004. Sa fie de vina oare criza? Sau faptul ca patronii celor 2 televiziuni simt ca se apropie streangul de gatul lor?
  • +2 (2 voturi)    
    ce ne asteapa (Joi, 19 noiembrie 2009, 16:49)

    un roman [anonim]

    Priviti aici ce ne asteapta la votare.Nu toata lumea are internet si nu toata lumea poate sa vada lucrurile cat de cat corect.
    http://ziaruldeiasi.ro/local/10-kg-de-faina-un-vot~ni5uim
  • +3 (7 voturi)    
    Confruntarea Oprescu-Antonescu astazi (Joi, 19 noiembrie 2009, 18:28)

    dor de duca [utilizator]

    Sper ca ati urmarit asa-zisa ' confruntare' dintre cei doi.
    Nu vreau sa vorbesc acum de pupaturile reciproce, de nostalgiile iliesciene, pe care ambii le-au mai exprimat, (primul deschis, al doilea cazut in extaz ca Iliescu n-a pus armata pe noi in Piata Universitatii), nu vorbesc nici de declarata alianta de dupa alegeri cu PSD-ul a domnului 'de alta factura' Antonescu, ci de minunatul semn de egalitate pe care distinsul intelectual l-a asezat intre 'Romania Mare' si 'Revista 22'. halal intelectual, halal om de dreapta, halal, halal! Cumplita dezamagire!
    • +2 (6 voturi)    
      In cateva cuvinte ati spus totul ! (Joi, 19 noiembrie 2009, 19:13)

      Maria B [anonim] i-a raspuns lui dor de duca

      Asteptam cu nerabdare sa aflu cum a fost pt ca nu am vazut. In cateva cuvinte ati spus totul !
  • +5 (7 voturi)    
    vine, nu vine (Joi, 19 noiembrie 2009, 21:08)

    goagalitz [anonim]

    Vine Mircea, nu vine Mircea vineri. Vine Mircea, nu vine Mircea vineri. Si daca vine, tot degeaba. Ala vorbeste mult si nu spune nimic. Oricum, are atitudine de tzatza la gard.
  • +2 (6 voturi)    
    xyz (Joi, 19 noiembrie 2009, 21:14)

    goagalitz [anonim]

    Sa trecem in revista: Crin-se da ala mai cinstit, ca el nu are decat un apartament, ca, vai, el nu a furat ca ceilalti: Geoana-las,prost,marioneta pesedista;Vadim-nebun de legat,lichea spoita in patriot. Vax. Adunatura de pocitanii.
  • +3 (7 voturi)    
    ... (Joi, 19 noiembrie 2009, 22:27)

    m.s. [anonim]

    ohooo, abia astept sa ii vad pe papagalii aia doi (geoana si antonescu) ce au ei de zis...
  • +2 (6 voturi)    
    sa speram... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 1:35)

    amalia21 [anonim]

    ca antonescu si geoana nu se vor mai preta la actiuni josnice ca sa evite si dezbaterea de vineri. inteleg ca le tremura chilotii pe ei de frica lui Basescu, dar, vorba aia, de ce le e frica nu scapa :))
  • +1 (3 voturi)    
    Bufonerii... (Vineri, 20 noiembrie 2009, 8:46)

    urbanie [utilizator]

    Ar fi o cretinie enorma, din partea oricarui om intreg la cap, sa-si piarda vremea, calmul si neuronii, ascultand un Vadim ori Jiji cu pretentii de "candidati". Sassu : DEMISIA !!!... (inclusiv din PSD, care lucreaza de obicei mai acoperit : de data asta a fost cusuta chiar cu ata alba de tot)...
    Cat despre TVR, mi-as dori sa fie cumparat de Sarbu si transformat in Tabloid, pentru toata Pulimea, ca sa ne putem uita linistiti la HBO, T&L, etc
  • +1 (1 vot)    
    dilema unui "nostalgic DA" (Vineri, 20 noiembrie 2009, 9:30)

    silviu [anonim]

    N-am avut si n-am nici o treaba cu politichia (jobul in mediul privat combinat cu statutul de "tatic de familie" impovarat de un ditamai creditul ipotecar luat inainte de criza imi dreneaza toate energiile zilnice), insa duminica ar urma sa-l votez pentru a 4 oara pe Basescu (de 2 ori la primarie, 1 data in 2004). De ce ? In ciuda derapajelor lui (multe jenante), mi se pare singurul capabil sa genereze transformarea profunda de care tara asta are nevoie, prin modul lui abrupt, contradictoriu, uneori scandalos, de a-i pune romanii fata in fata cu ei insisi.
    Si totusi, dilema mea este daca n-ar fi totusi mai bine sa-l votez pe Antonescu in primul tur. Ar fi extraordinar sa iasa Antonescu pe 2, sa scapam de catastrofa nationala Geoana. Daca s-ar intampla minunea asta, aproape ca nu mi-ar mai pasa ce se intampla in turul II...
  • -1 (5 voturi)    
    Urare !!! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 9:51)

    santa [anonim]

    Sa ajunga PD-L -ul ca si PNTCD !!!
    (Nici macar PSD-ul nu s-a aruncat pe ciolan ca disperatii astia portocalii in 2 luni - nu credeti ... se poate verifica in organismele guvernamentale, cate neamuri au astia frateeeee)
    iar pt. presedintele inca in functie ... lasa-ne si aseaza-te fara sa te mai zbati in galeria presedintilor in viata alaturi de iliescu si constantinescu ... dispari !!!
    • 0 (2 voturi)    
      pe cine propui (Vineri, 20 noiembrie 2009, 10:30)

      nico [anonim] i-a raspuns lui santa

      pe cine propui, pe Berlusconi, Tony, van Rompuy, sau nea Geoana ?
      • 0 (0 voturi)    
        pt. nico si romanul anonim (Vineri, 20 noiembrie 2009, 13:36)

        santa [anonim] i-a raspuns lui nico

        poate trebuia sa adaug ca sa nu ma suspectati de partizanat psd-ist ... dintre cei 3 mari crai de la rasarit cu sansele cele mai mari, geoana este pe locul 2 intr-un top constituit pe criteriul gretei ce mi-o provoaca.
        sa ne vedem sanatosi la vot !!!
    • -1 (1 vot)    
      Cred ca ai inversat initialele (Vineri, 20 noiembrie 2009, 10:39)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui santa

      Mai verifca odata si da o erata. Ai scris PDL in loc de PSD si invers. Cat despre presedinti in viata Mirciulica nici macar acolo nu se poate duce. Nu a fost nici macar primar de sector. Va dispre din viata politica fara nici o urma.
  • +3 (3 voturi)    
    Rugaminte pentru HotNews (Vineri, 20 noiembrie 2009, 10:35)

    Vizitiul [utilizator]

    Va rog frumos sa luati in considerare transmiterea in direct prin intermediul www.ustream.tv (functioneaza cum trebuie, asa cum stiti deja).

    Multumesc!
  • +1 (3 voturi)    
    :))) (Vineri, 20 noiembrie 2009, 10:35)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Iar il face KO Crin pe Base.
    Promit sa inregistrez emisiunea.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara Politica (Vineri, 20 noiembrie 2009, 12:35)

    CRUD [anonim]

    Cum veti rezolva problema evacuatilor din casele nationalizate?
    Veti mai permite in continuare evacuari ale personelor din casele nationalizate?