UPDATE Basescu: Trebuie schimbata componenta CSM, o structura perfect etansa, prin cooptarea societatii civile. Mircea Geoana a facut un targ la Moscova. Rusia nu face cadouri

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:26 Actualitate | Politic


Basescu, interviu pe site-ul de campanie
Foto: basescu-live.ro
Presedintele Traian Basescu pledeaza pentru modificarea legii privind componenta Consiliului Superior al Magistraturii, astfel incat in aceasta structura sa fie incluse si reprezentanti ai societatii civile.

"Pledez pentru o alta strucutra a CSM", a spus el, intr-un interviu acordat bloggerului Bleen, transmis live pe site-ul sau de campanie.

El si-a argumentat ideea prin faptul ca CSM este format in prezent doar din judecatori si procurori alesi tot de judecatori si procurori, ceea ce "ii face vulnerabili in exigenta fata de cei pe care ii controleaza".

"Trebuie modificata legea prin care e fixata structura CSM si sa dam acces societatii civile in CSM, oameni care nu fac parte din sistem, cu pregatire suficienta pentru a putea fi parte in sistemul de analiza al Justitiei", a spus Basescu, adaugand ca "nu e posibil ca CSM sa fie un sistem perfect etans, cum este acum."

Vizita lui Geoana in Rusia
  • Vizita a fost absolut anormala, mai ales ca dl. Geoana a declarat ca s-a dus sa incerce reglementarea cu Federatia Rusa in sistem privat
  • Ma tem ca aceasta vizita a avut ca obiectiv targuri de genul 'Te sustin' - si Rusia are destui agenti de influenta in Romania in mass media, in zona de afaceri
  • Rusia nu face cadouri, asta trebuie sa stiti, Rusia nu face cadouri
  • Totul costa in relatia cu Rusia si dl. Geoana nu poate convinge pe nimeni ca s-a dus sa imbunatateasca relatiile in sistem privat
  • Costurile ni le va spune poate odata Mircea Geoana, dar sper sa nu iasa presedinte si sa aiba ocazia sa si plateasca factura
  • Am obligatia sa iau in considerare cea mai grava consecinta a acestei intalniri
  • Trebuie sa iau in considerare targul pe care Mircea Geoana l-a facut la Moscova pentru a fi sustinut la alegerile prezidentiale
Alegerile prezidentiale
  • Romanii pot opta pentru ce promite dl Geoana, o liniste in spatele careia vor incepe sa se reia marile privatizari de gen Petrom, ALRO Slatina, Sidex, sau marile achizitii de gen fregate, ca sa te intalnesti cu Tony Blair, sau contractul Bechtel ca sa ne primeasca presedintele SUA la Casa Alba cateva minute
  • Oligarhii vor influenta din nou decizia politica. Va fi o liniste in spatele careia se vor ascunde Iliescu, Geoana, Vantu, Patriciu, Voiculescu, Vanghelie si Hrebenciuc. Ei vor manipula lucrurile in aceasta liniste, avandu-l ca interfata pe Geoana
  • Cealalta alternativa va fi o Romanie care ramane in continuare in mainile romanilor, o Romanie in care in continuare obiectivele vor fi modernizarea statului si nu satisfacerea oligarhilor si mogulilor de presa
  • O Romanie care ar putea sa aiba in continuare un presedinte care sa ramana vertical in fata presiunilor trusturilor mass-media si a presiunilor din Parlament
  • As fi avut un mandat linsitit si eram laudat de toate televiziunile, daca Sorin Ovidiu Vantu lua Posta Romana, daca Patriciu devenea actionar la Romgaz, daca Voiculescu prelua minele de sare, asa cum isi doreste si acum, daca dosarele unora ca Patriciu, Remes, Muresan sau Nastase ar fi fost inchise la Parchet
  • Am preferat o situatie mai putin confortabila
Criza economica
  • In trimestrul II 2010, Romania va reveni la crestere economica pozitiva
  • Romania trebuie sa inceteze sa-si bazeze cresterea economica pe consum si pe investitii straine
  • Dezvoltarea viitoare trebuie sa aiba o a treia componenta: investitiile romanesti in infrastructura, in agricultura si in turism, prin contributia de la bugetul de stat si prin banii care vin de la  UE
  • Lipsa unui echilibru intre investitiile autohtone si investitiile straine a fost cea care a generat lipsa de bani in sistemul bancar
  • Avem potential sa hranim 80 de milioane de oameni dar, in termeni reali, avem o productie agricola pentru 20-25 de milioane de oameni dar nu avem industria alimentara care sa o valorifice, astfel incat importam 70% din alimentele consumate
Educatia
  • Trebuie sa consolidam scoala ca un generator de competente. In prezent, absolventii au cunostinte generale dar nu au competente tehnologice
  • Fiecare ministru a vrut sa faca propria sa reforma dar acum reforma a fost agreata de toate partidele prin Pactul pentru Educatie
  • Putem spera ca in zece sau doisprezece ani - durata unui ciclu scolar - sa avem un sistem performant de educatie care sa genereze competente
  • Educatia substituie lipsa de resurse - Priviti exemplul Japoniei, tara care nu are resurse, comparativ cu tari din Africa unde titeiul tasneste din pamant si traiesc intr-o saracie lucie
  • Educatia este combustibilul viitorului pentru Romania
Politica interna
  • Imi doresc o majoritate de dreapta. Am facut toate experientele in mandatul meu, si cu majoritate de dreapta, si cu majoritate mixta, stanga-dreapta.
  • Singura majoritate credibila care poate induce reformele in Romania e o majoritate de dreapta
  • Partidele au facut toate experientele in ultimii cinci ani. Este timpul concluziilor iar concluiza mea este ca o guvernare de dreapta e necesara si utila Romaniei
  • Daca Guvernul Negoita cade, nu voi merge pe conceptia dizolvarii Parlamentului
  • Criza economica nu ne permite sa ne lansam in aventura unor alegeri anticipate
  • Solutia corecta e ca prin negociere sa gasim formula de guvernare care sa nu impinga tara in alegeri anticipate
  • Voi desemna un al treilea prim-ministru, daca guvernul Negoita cade. Va trebui sa fie un premier care sa reprezinte dreapta







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5139 vizualizari

  • -7 (67 voturi)    
    E fixa structura CSM? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:50)

    Florin [anonim]

    Probabil ca Basescu ar dori ca in structura CSM sa mai intre inca un membru, chiar Basescu sau o persoana influentata de acesta.
    • -1 (55 voturi)    
      Propuneri (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:02)

      Basca [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Din societatea civila propun pe Macovei, Ungureanu, Patapievici. Poate si pe EBA, desi ea e mai independenta de fulul ei!
    • +10 (64 voturi)    
      Basescu a zis ca doreste (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:07)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Florin

      ca in structutra CSM sa intre reprezentanti ai societatii civile si nu ai presedentiei.

      Ce scop urmaresti prin denaturarea spusele lui Basescu?
      • -6 (24 voturi)    
        pedelei (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:30)

        Basca [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        1. Care din cei nominalizati de mine e reprezentant al Presedintiei? Toti defileaza ca independenti sau reprezentanti ai societatii civile. Ca in realitate sint doar niste amarite de slugi care renunta la orice urma de demnitate doar pentru a culege ramasitele de la masa stapinului e altceva. E optiunea lor, dreptul lor. Dar sa nu faca pe mironositele! 2. Obsesia oamenilor mici, nulitatilor este "ce urmaresti". Nu exista varianta ca imi exprim doar parerea personala. Buna, rea, asta cred. Cunoscutul "cine nu e cu noi e impotriva noastra". Nu exista decit alb si negru. Nu exista oameni care gindesc, doar dobitoci inregimentati. 3. Spor la pus minusuri. Sper ca va scoateti salariul. Si ca nu aveti probleme de constinta.
        • +6 (14 voturi)    
          Raspunsul tau putea fi mai simplu (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:43)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Basca

          De exemplu: Il urmaresc pe Basescu sa nu-si promoveze proriile slugi in structura CSM-ul.

          Cred ca asta ai vrut sa spui, si sunt de acord cu tine. Nici eu nu doresc slugile lui Basescu in structura CSM-ul.

          Exista vreo posibilitate ca in structura CSM-ul sa fie persoane din societatea civila independente de politic?
          • +7 (7 voturi)    
            Pesimist (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:46)

            Basca [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            Sper (sa mai sper?) ca gresesc, dar nu cred ca exista sanse ca un independent politic sa ajunga in CSM sau in orice alta functie. Cred ca exista persoane demne, cu sira spinarii si profesioniste in sfera lor de interes, dar nu cred ca au vreo sansa in mocirla noastra. Nici politicienii nu o sa accepta prezenta lor si nici ei nu au "stomacul" sa reziste in acel mediu. Poate ca daca s-ar adapta nu ar mai fi ceea ce sint ...
    • -3 (57 voturi)    
      Apocalipsa dupa Basescu (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:09)

      Scenaristul [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Il cam tracaseaza structura CSM-ului pe Basescu.
      E clar ca va face tot ce poate ca sa distruga CSM-ul. Iar daca va iesi presedinte va face din Romania un bandustan in care parlamentul va fi Marea Adunare Nationala, politia va deveni militie, partidele vor disparea, si se va infiinta Partidul unic Marinaresc, guvernul fiind format din barcagii fruntasi din flota de pe Herastrau.
      Iar Europa se va aseza la picioarele noastre de frica marinarului! Ca si Rusia de altfel! Pai, asta nu-i scenariul pe care-l visam cu totii ??
      • -6 (48 voturi)    
        Initiativa lui Basescu (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:20)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Scenaristul

        privind schimbarea CSM este una buna.

        Ai ceva de pierdut daca in structura CSM sunt si reprezentanti ai societatii civille?
      • -19 (25 voturi)    
        Iar (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:55)

        votant [anonim] i-a raspuns lui Scenaristul

        pe codasi/carcotasi ca tine o sa-i bage la galere pe Dambovita!
        • 0 (4 voturi)    
          cine? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 17:06)

          ego sum [utilizator] i-a raspuns lui votant

          aha, dl. geoana ... daaaaa ...
      • -4 (12 voturi)    
        Justitia corupta i-a ajutat pe hoti (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:04)

        Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Scenaristul

        Este evident ca faci parte din gasca Grivco, cea care a jefuit timp de douazeci de ani Romania. Ati furat cu justitia corupta de mana si ajutati de parlamentarii care v-au facut legi in favoarea voastra. Parlamentarii vanduti au aprobat prin lege vanzarea Petrom, desi nicio tara din Europa nu si-a vandut resursele subsolului. Privatizarile lui Nastase au fost facute impotriva poporului , nu pt popor. Pe noi ne-au transformat in cersetori la usile BCR, BRD, Petro, Petromidia, Sidex, Banca Agricola. Ne-a bagat in cap cretinul ala de Roman ca toate sunt fiare vechi si apoi le-a dat pe nimic. Daca am fi avut un sistem juridic responsabil, aceste hotii ar fi fost pedepsite. In lipsa acestuia, vedem cum se manipuleaza Bursa pt ca Tariceanu, fiica lui Voiculescu, Vosganian, SRS sa castige sume enorme in doua minute, cum Copos a pus mana pe spatiile Loteriei pe care a manipulat-o cum a vrut, cum Becali schimba terenuri dupa bunul lui plac,cum Tariceanu scuteste de plata datoriilor catre buget ale lui Patriciu. Patriciu a incasat prin pretul benzinei si motorinei taxa de drum si TVA care erau incluse in pret si pe care nu le-a varsat statului. Noroc cu Tariceanu care l-a ajutat sa scape de datorii. Indivizii astia nu ar fi furat atat, daca justitia ar fi functionat. Am tinut in spate toata aceasta gasca de procurori, judecatori, sindicate, asociatii ale judecatorilor formati de Ceausescu, pt a-i ajuta pe hoti sa scape de pedepse.
      • 0 (6 voturi)    
        mde (Marţi, 17 noiembrie 2009, 17:06)

        ego sum [utilizator] i-a raspuns lui Scenaristul

        si pe mine ma cam tracaseza structura csm-ului ... auzi tu, nenorocitul de base, sa nu semneze el semnata numirea lidiei barbulescu reprezentant perfect al acestui csm ... dar lasa, se razbuna ei, mandrii "justitiari" ai tarii ... tara recunoscuta dealtfel pentru "calitatea' actului juridic, "verticalitatea" procurorilor si "multimea" judecatorilor necorupti care rezolva dosare pe banda rulanta ...
    • -6 (8 voturi)    
      O CARICATURA DE PRESEDINTE! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:36)

      Traiti Bine? [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Bai caricatura - ce treaba ai tu cu CSM ul? Iti miroase ca CSM o va trage la raspundere le Kovesi? Lasa mai Basele - vine vremea cand si ea si Morar vor da socoteala pentru toti anii de teroare! Nu-ti fa griji - acesti doi oameni vor spune si ce-au supt de la mamele lor!
      Bai nemernicule - Mircea Geoana se comporta ca un presedinte normal care vrea sa reia legatura cu tarile pe care le-ai terfelit tu. Apropo - cate suturi ti-ai luat de la NATO pentru ca ai negociat cu teroristii? Tarile NATO nu negociaza bai hotule! Tarile NATO intervin pe proceduri clare fara milioane furate de "presedinti negociatori jucatori"
    • 0 (6 voturi)    
      Florin esti idiot ! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 15:37)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Presedintele face parte de drept din CSM iar cand e prezent la sedinte le si conduce
      • +3 (3 voturi)    
        Ei acuma (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 4:30)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui adriana

        Ai dat si matale cu piatra, da' fara sa te informezi inainte. Nu din CSM face parte presedintele, ci din CSAT. Din CSM fac parte doar judecatori si procurori, plus doi juristi care nu-s parte din aparatul de justitie - doi dascali de la drept. Cauta-le site-ul, e publicata structura actuala a CSM acolo.

        Basescu, in calitate de presedinte al RO, are voie sa participe la sedinte ale CSM, daca e si CSM-ul de acord, da' nu e membru si n-are drept de vot. In CSAT presedintele e de drept seful, si are drept de vot, dar CSAT nu are atributii in domeniul justitiei.
  • -1 (63 voturi)    
    pledoarie la Radio Erevan (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:50)

    doina [anonim]

    Eu pledez pentru schimbarea lui Basescu, care a perfectionat niste structuri mafiote perfecte etanse. Sa-l inlocuim cu oameni cu educatie, mai seriosi si mai putin circari.
    • -3 (49 voturi)    
      de exemplu (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:12)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui doina

      cu mircea geoana, nu-i asa?
    • -1 (41 voturi)    
      Am eu un exemplu de om deucat si serois (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:20)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui doina

      Marean Vanghelie
    • +10 (42 voturi)    
      Au mai incercat si altii educati (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:35)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui doina

      sa faca treaba in politica in mod serios.

      Voteaza tu unul educat si serios sa te convingi ca nu poate face nimic in politica romaneasca.

      Ca sa reusesti sa te impui trebuie sa ai curaj, tupeu, sa sfarimi orice rezistenta, dar sa fi bine intetionat in ceea ce priveste Romania.
      • +3 (15 voturi)    
        :) Romantic as putea spune... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:23)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        "Ca sa reusesti sa te impui trebuie sa ai curaj, tupeu, sa sfarimi orice rezistenta, dar sa fi bine intetionat in ceea ce priveste Romania. "
        Teoretic suna bine....practic imposibil.
        Dati-mi un exemplu de un astfel de om va rog...
        Un exemplu real...nu de-al de Basescu, Geoana sau Antonescu.
        • +9 (11 voturi)    
          Ar mai fi ceva in plus (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:56)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui bgd

          necesar unui presedinte. Sa aiba calitatile de mai sus, dar sa para si usor dus de nas in fata celorlalti politicieni, ceva in genul detectivului ala din serialul american Colombo.

          Sunt de acord si eu ca practic e imposibil sa avem un astfel de presedinte, trebuie sa ne impacam cu ce avem.
          Important este ca fiecare roman sa voteze gandindu-se la binele lui pe urmatorii cinci ani.
  • +1 (61 voturi)    
    Multumim! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:53)

    AdelinaT [anonim]

    Domnule Prersedinte,

    Chiar si componenta presedintiei trebuie schimbata, incepand cu dvs.
    Va multumim ca in 2004 ne-ati scapat de Nastase!
    In rest prestatiile dvs. nu s-au ridicat la un nivel minimum necesar fisei postului.
    Ce s-ar face tara asta inca 5 ani cu dumneavoastra? Vom bate pasul pe loc inca 5 ani
    Va apreciem si va vom respecta mereu, daca veti intelege ca rolul dvs. s-a incheiat.
    Cu mult respect!
    • +4 (14 voturi)    
      In plus (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:53)

      dani [anonim] i-a raspuns lui AdelinaT

      La starea jalnica pe care ati gasit-o in 2004 (hrebenciuci, nastase, mitrea, etc.) ati adaugat oameni de aceeasi factura si insusiri comune - incompetenta si imoralitatea: videni, berceni, blagi si sulfinele nesatioase: Ridzi, udrea, barbu, eba,etc.
    • -4 (14 voturi)    
      Mimoza-Crin (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:11)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui AdelinaT

      Vrei sa spui ca a venit randul gastii lui Patriciu? Multumim, dar nu servim. Abulicul Cri -mimoza, sa ne lase in pace cu hotiile liberale. Patriciu a furat cat toti ceilalti mafioti la un loc. In plus este si agent al Moscovei. Lasa-l pe Crin " sa cante la alta frapiera". Cu asta la conducerea tarii, vinde Patriciu si ouale de sub gaina, c-asa-i la liberali. Cine poate fura, cine nu , sa fie sanatos, ca sanatatea-i mai buna decat toate.
  • +12 (52 voturi)    
    DA! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:54)

    x [anonim]

    Si in Presedentie trebuie sa fie o componenta a Societatii Civile.
    Si cred ca sint suficient de onest si competent ca sa merit ocuparea unui loc de consilier; eventual pentru urmatoarele 5 mandate complete.
  • -7 (43 voturi)    
    moderator (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:55)

    dominot [anonim]

    merita sa amintiti si numele moderatorului si mai ales faptul ca acesta este un blogger mai bun decat un jurnalist (www.bleen.ro)
    • -17 (29 voturi)    
      Felicitări Bleen!!! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:39)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui dominot

      Hotnews nici un cuvînt despre Bleen în articolul dvs.????
  • +14 (44 voturi)    
    CSM-ul condus de Macovei? E bine? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:56)

    Bogdan [anonim]

    Pai eu zic ca ideea e nemaipomenita, trebuie gasite persoane independente pana in maduva oaselor, asa cum a fost d-na Macovei (rautaciosii ziceau ieri la TV ca din ordinul ei n-a fost interogat Hayssam, oameni rai...).
    Nu credeti ca ar fi potrivita pentru o astfel de functie?
    P.S.
    Intrebarea e, ipotetic vorbind, ce s-ar intampla daca va fi alt presedinte ales si acesta isi va pune sluga.....aaa...scuze independentul sa se bage in treburile justitiei? Pai atunci o fi bine pentru PDL?
    • -10 (20 voturi)    
      Bogdane (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:07)

      votant [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      ai dreptate! Eu cred ca tu regreti sincer justitia "independenta" de pe vremea lui Iliescu, Nastase sau Taricenu (ce baiat fain era Chioariu, nu?) Dar nu fii forte necajit pt. ca oamenii importanti sunt(inca) tot acolo...
  • +20 (38 voturi)    
    campanie (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:56)

    gheo [anonim]

    nu stiu cum se face ca doar in campanie se discuta astfel de lucruri; cum trece campania, cum se trece la 'probleme mai importante'
    nu ma refer aici doar la actualul presedinte, in general politicienii fac asta...
    idea e buna dar daca se ajunge sa se aplice, va fi aplicata romaneste, adica vor fi pusi acolo diversi politruci care sa apere si mai vartos interesele jupanilor...
    si in campania de data trecuta s-au promis multe. am crezut, am votat, nu s-a facut nimic...
    partea urata e ca abia instalat in functie, actualul presedinte a tinut sa mentioneze ca nu mai e o prioritate pentru el legea respectiva...
    urat, putea sa ma mai minta vreun an-doi nu sa se suceasca dupa mai putin de o luna
    • -6 (12 voturi)    
      mai bine decat (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:08)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui gheo

      hua x si da-l jos pe y.
  • +4 (8 voturi)    
    Ind alimentara (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:59)

    Sorin [anonim]

    Cum sa ai industrie alimentara cand tu, stat , infiintezi organisme care se tot calca in picioare ca atributiuni si care, ca sa-si justifice salariile, vin si stau pe capul tau , controlandu-ti aceleasi acte pe care le-a vazut de sute de ori, aceiasi pereti, tavane pardoseli sau ferestre? Cum sa mai aibe cineva curajul sa se ocupe de productie alimentara cand toti acesti onorabili au drept obiect de activitate orice altceva in afara de constatarea calitatii produselor? Cum sa faci tu fabricuta de lapte, de exemplu, cand rambursarea cheltuielilor prin programe europene tine de domeniul SF? Mai bine mancam iaurt din amidon modificat, cu aroma de ciocolata deoarece are cea mai mare calitate :dispune de reclama. Baietii, treceti la treaba , lasati vaicareala ca va va judeca istoria;care oti mai apuca sa fiti pe-acolo!
  • +14 (40 voturi)    
    Propunere (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:08)

    csm [anonim]

    Propun ca in componenta csm sa intre persoane cu o probitate profesionala si morala deosebita (precum Boc sau Udrea, poate chiar amandoi) - parol moncher...
    • -16 (36 voturi)    
      Si pentru echilibru (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:22)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui csm

      Vanghelie, Hrebenciuc, Mazare, Oprisan si inca catva.
      • +22 (26 voturi)    
        nu merge (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:35)

        csm [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Nu prea merge ca n-au studii juridice.
        Si mai apoi nu li se poate aplica cugetarea ca doar prostii sunt modesti.
        • +1 (13 voturi)    
          Dar li se poate aplica cealaltă cugetare... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:21)

          Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui csm

          Prostu' dacă nu-i fudul, parcă nu e prost destul... Iar Vanghele e prin anul 2 la o facultate particulară. Păzea !
          • 0 (4 voturi)    
            despre (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:52)

            csm [anonim] i-a raspuns lui Alex2009

            Despre Vanghelie nu incape discutie ca este needucat si prost instruit. Dar nu este lipsit de inteligenta.
            Ceea ce nu e cazul lui Udrea sau Boc.
            Pot sa fac pariu ca Vanghelie nu ar da buzna in csm daca i s-ar propune.
      • +2 (26 voturi)    
        Da-le o sansa (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:11)

        votant [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        si altora: Orban, Fenechiu, Nicolai, Ruseanu etc.
        • +7 (11 voturi)    
          Udrea e cea mai buna :) (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:25)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui votant

          Pt un astfel de post...evident....
          Nu inteleg de ce va fuge mintea prin alte parti... :))
          • -2 (4 voturi)    
            Misoginii (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:26)

            Demetra [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            Mai , dar multi misogini mai sunt in tara asta!!!!! Barbatii (Remes, Iorgulescu, Vanghelie, Mazare) pot face orice. Ei sunt deasupra oricaror banuieli. Cum apare o femeie, daca este si frumusica, trebuie imediat facuta hoata, curva, etc. O tara de barbati acefali adunati in jurul efeminatului Geoana, aflat sub papucul nevestei.
            • +3 (5 voturi)    
              Estem, estem.... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:47)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui Demetra

              Problema "doamnei" Udrea nu este faptul ca e frumusica. Problema "doamnei" Udrea este tupeul murdar de care da dovada...a da..si modestia ce o caracterizeaza :)
              In rest n-am nimic cu ea....tot un politician ca si restul.
  • +20 (32 voturi)    
    De unde? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:15)

    Nikipercea [anonim]

    Nu vreau sa ma uit nici in stinga, nici in dreapta, nici in trecut, nici in ziare, nici la TV...
    Dar ma intreb si eu, de unde stie un omulet ca asta, TOT ce e bine pe pamintul, fie si el Romanesc, toti oamenii cinstiti, toti oamenii corupti,...De unde , tata, ca sa nu mai spun ca in ultimii ani, nu am vazut vinovati pedepsiti, industrii isbucnind din solul patriei, institutii financiare mustind si dind pe afara belsug, agricultura zumzaind de produse si tarani stind la coada la cumparat tractoare, pensionari privind veseli si cu liniste la nepoteii care se zbenguiesc in gradina...
    • -1 (1 vot)    
      din aceeasi sursa (Marţi, 17 noiembrie 2009, 17:13)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui Nikipercea

      ca si dv. si ceilalti forumisti care ne tot dam cu parerea ...
      in plus "omuletul' mai si primeste informatii si rapoarte la care noi nu avem acces ...
      de curiozitate, ati citit in intregime raportul comisiei prezidentiale, faimosul raport din care media a tras concluzia ca "basescu vrea droguri si legalizarea prostitutiei" - l-ati fi putut gasi pe hotnews.ro ...
      ei, de acolo si din alte asemenea rapoarte ale comisiilor prezidentiale mai afla si omuletul acela cate ceva ... ca le citeste.
  • +23 (27 voturi)    
    mascarici (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:23)

    cititor [anonim]

    adica astea sunt realizarile lui, vorbe goale? stiti ce se intampla prin tara, la nivel de primarii, prefecturi, consilii locale ?
  • +18 (36 voturi)    
    analiza (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:24)

    justin [utilizator]

    o analzia scurta a discursului Presedintelui:

    1. Vizita lui Geoana
    - influentarea opiniei publice fara nicio dovada ca acesta chiar ar fi facut un pact
    - este cunoscuta legatura lui Geoana cu SUA
    - refacerea legaturilor comerciale cu Rusia, distruse de Basescu in ultimii ani, ar fi un lucru extraordinar pentru economia Romaneasca

    2. Criza economica
    - influentarea opiniei publice in a privi iesirea potentiala din criza economica ca fiind datorita persoanei sale
    - nu exista o siguranta cu privire la aceasta iesire cu atat mai putin cu cat criza politica nu a fost rezolvata iar masurile mult asteptate pe parcursul anului 2009 nu au venit

    3. Educatia
    - se pare ca parlamentul a facut totusi si ceva bun
    - uita sa mentioneze marirea cu 50% a salariilor profesorilor

    4. Politica interna
    - experimentele amintite, aplicate in politica, te transforma in general in traseist sau #$@%# politica.
    - din dizolvarea parlamentului in 6 decembrie, a ajuns la renuntarea acestei idei
    - negocierea a insemnat pana acum impunerea unui premier care nu a rezultat in urma discutiilor cu partidelor (nici macar PDL nu l-a propus).


    E pacat sa vedem tot mai multa mizerie indiferent ca aceasta vine de la presedinte sau de la ceilalti candidati la presidentie. Ma asteptam ca acea Romanie de bun simt pentru care candidatii se lauda ca si-o doresc sa insemne in primul rand dezbateri publice constructive, prezentarea de planuri viabile pentru iesirea din criza economica si reformarea institutiilor statului.

    Sunt sigur ca nici romanii nu mai asteapta asa ceva de la un candidat. Voturile se masoara mai nou in numarul de scandaluri si circul perpetuat de candidati.
  • +4 (12 voturi)    
    Dorinta v-a fost indeplinita (in 2003...) (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:27)

    Yov [utilizator]

    ARTICOLUL 133 (Constitutia Romaniei)

    (2) Consiliul Superior al Magistraturii este alcătuit din 19 membri, din care:
    a) 14 sunt aleşi în adunările generale ale magistraţilor şi validaţi de Senat; aceştia fac parte din două secţii, una pentru judecători şi una pentru procurori; prima secţie este compusă din 9 judecători, iar cea de-a doua din 5 procurori;
    b) 2 reprezentanţi ai societăţii civile, specialişti în domeniul dreptului, care se bucură de înaltă reputaţie profesională şi morală, aleşi de Senat; aceştia participă numai la lucrările în plen;
    c) ministrul justiţiei, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie şi procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
    • +4 (10 voturi)    
      bravo, un om documentat (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:06)

      Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui Yov

      Problema e ca cei 14 membri sunt validati de Senat si nu de muschiu' lui. Nu e deajuns ca are toate serviciile in mana, guvernul il pupa in cur toata ziua, mai ramanea Justitia sa fie la cheremul marinarului.
      Mai pune-ti pofta-n cui, mai draga....
  • -19 (33 voturi)    
    Pargul lui Geoana: Petrolul din marea neagra (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:29)

    Alui [anonim]

    "În loc să băgăm degetul în ochi ucrainenilor după victoria

    de la Haga şi să ne batem cu pumnii în piept că avem 9.000 de kilometri pătraţi de platou continental, nu ar fi mai normal să invităm Ucraina la exploatarea în comun a acestor resurse din platoul continental, împreună cu o firmă occidentală, americană sau britanică?", a spus Geoana.
    http://prezidentiale.evz.ro/emain/articolul/875752/Geoana-a-fost-la-Moscova-pentru-quotnormalizarea-relatiilorquot

    N-a zis-o direct, a luat-o pe ocolite.

    Daca vreti ca Romania sa nu vada un ban din petrolul respectiv, votati cu Geoana. Poate in plus, ne scoate din UE si ne baga in CSI. Daca iese
    Geoana eu chiar ma bucur. Nu traiesc in Romania, si tamapitii care l-or votat o sa-si ia pedeapsa, prin saracia lucie in care o sa ajunga in Romania.
    • +4 (8 voturi)    
      Pardon, Targul nu Pargul:) (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:35)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Alui

      .
    • 0 (10 voturi)    
      Mai ce multe voturi!?:) (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:10)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Rog hotnews sa verifice IP urile celor care se logeaza. Ati putea bloca votul multiplu de la acelasi IP?
      De asemenea ati putea publica ultimele 3 cifre are IP-urilor persoanelor care posteaza?
      Asta ar limita manipularea pe forum.
      Multumesc.
  • -19 (31 voturi)    
    dovada (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:32)

    angel [anonim]

    loviturii actuale in Kovesi care se stie sta de-a curmezisul in gatul PSD-istilor pt ca este sustinuta de Base.
  • -22 (30 voturi)    
    ROMANIA (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:33)

    d [anonim]

    Romania nu a fost niciodata in mainile romanilor...
  • +19 (33 voturi)    
    atunci cum (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:34)

    DlGoe [anonim]

    Va cam contraziceti Dle Presedinte.
    Noi 'pulimea' am votat cu familiile noastre contra barosanilor si am dorit schimbarea. In nici 30 de zile ne spuneati ca v-am mandatat sa uniti trandafirii.
    Cum v-am mai spus ati ramas singur Domnule presedinte.A fost decizia Dvs.
    • -1 (3 voturi)    
      Geonel-Prostanacul pe centura (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:32)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui DlGoe

      Minti de te rupi. Ati votat cu psd si acum va dati pdl-isti dezamagiti. A aparut hoarda lui Vanghelie care da cu plusuri in disperare pt orice comentariu impotriva presedintelui Basescu. Spre marea voastra disperare, Veti ramane cu buza umflata si cu Geonel pe tusa.
  • +24 (28 voturi)    
    Legea (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:36)

    Yov [utilizator]

    Legea care prevede componenta CSM este Constitutia Romaniei.
  • +18 (32 voturi)    
    minciuni (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:41)

    Artzagosu' [anonim]

    N-am remarcat la TV... Cand ai fost la Sibiu ai cuvantat de pe "Podul Minciunilor"??? Daca da, atunci... bine.
    Orice i-ai pune pe pupinBasesti sa scrie sau sa spuna, nu putem sa-i credem.
    Daca mi-ai spune ca maine rasare soarele... as crede ca maine la ora 12:00 la pranz o sa fie noapte afara...
  • -19 (33 voturi)    
    De retinut din mandalui lui Basescu, ultimii 5 ani (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:46)

    smc [utilizator]

    Insir mai jos cateva chestiuni majore, chiar daca amestecate. Chestiuni care ne afecteaza viata.

    - vot uninominal. A fost initiativa lui Basescu, fara discutie, si chiar daca rezultatul a iesit putin schilod pentru ca s-au bagat si PSDistii in problema, este mai bine decat inainte

    - taxa unica 16%. Asta a fost cel mai bun lucru care s-a facut in Romania in ultimii 20 de ani. Oamenii care muncesc s-au putut ridica putin din saracie pentru ca au scapat din stransoarea impozitelor socialiste de 40% ale lui Iliescu si PSD-ul lui

    - asfalt pe drumuri. Drumurile care le avem au fost in cea mai mare parte reparate. Trebuiau sa fie si largite la doua benzi pe sens, in primul rand, iar in al doilea rand, trebuiau facute si niste autostrazi. Insa drumurile sunt acum mai bune decat erau inainte. Mai tineti minte cum era la televizor toata ziua despre gropi?

    - s-a facut un serviciu de Salvare mai eficient. Cel putin eu asta vad in Bucuresti.

    - am intrat in UE

    - s-a facut summit-ul NATO la Bucuresti. In ciuda vaicarelilor pentru deranjul traficului 3-4 zile (mare lucru!) orice om cu bun simt ar trebui sa-si dea seama ca asta a fost ceva important si bun pentru Romania.

    - mie mi-au placut bordurile lui Videanu si pasajul Basarab mult mai mult decat incurca-lume si stop-joc Oprescu Daca nu iesea acest incompetent, pasajul Basarab era gata acum, in ritmul in care mergeau lucrarile. Mie mi se parea rapid. Dupa Oprescu s-a oprit totul un an si jumatate.
    • +8 (8 voturi)    
      Lucruri care S-AU INTAMPLAT in mandatul lui Base.. (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:16)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui smc

      - vot uninominal. O initiativa basesciana de salutat, insa rezultatul execrabil. Cat timp vor intra oameni de pe locurile 2 si 3...legea este proasta !

      - Cota unica... Nu este doar meritul lui Basescu. Este meritul aliantei D.A....ulterior distrusa.

      - Drumurile ?!?!?! Cred ca glumesti...

      - Bucuresti nu e egal cu Romania. Te invit la mine in oras sa vezi cum functioneaza serviciul de ambulanta. Cum face 2 km in 10 minute...

      - Da...am intrat in UE, insa din nou...nu are Base nici un merit. Meritul apartine guvernelor care s-au perindat pe la putere in timpul procesului de aderare.

      - De acord.

      - Din nou...Bucuresti nu e acelasi lucru cu Romania. Si ce treaba are Basescu atata timp cat primar era Videanu? Si daca Videanu a fost atat de bun precum zici...ma gandesc ca ar fi trebuit ca Blaga sa-i continue munca...insa uite ca a fost ales doctorasu.

      Ok?
      • -2 (4 voturi)    
        si da si nu (Marţi, 17 noiembrie 2009, 16:42)

        ion [anonim] i-a raspuns lui bgd

        si da si nu

        Pe scurt:
        Votul uninominal nu a fost stalcit de base, ci de parvulescu, psd si pnl. Base a propus vot in majorita in doua tururi. majoritatea parlamentara "creata pe loc" PSD-PNL nu a vrut asta.

        Base are si el merite la integrarea in UE. Cele mai dificile capitole (interne si justitie - stegulete rosii) au fost tratate de Blaga si Macovei, oamenii sustinuti de base. Si care sunt si acum cu el

        Meritul principal la cota unica il are primul ministru de finante care a aplicat-o (perioada cea mai dura a fost la inceput, cand au scazut incasarile). Numele lui e Ionut Popescu si e membru PDL si consilierul lui Boc. Intamplator sau nu, acest om a castigat in Bucuresti mai multe voturi decat Crin Antonescu (au candidat in aceiasi circumscriptie), desi a fost o diferenta enorma de campanie electorala in favoarea lui Antonescu.

        Iar daca Base nu castiga alegerile, pa cota unica. Va aduc aminte ca Base a avut cu 1,5 milioane mai multe voturi decat alianta DA

        Si da, si Videanu si Oprescu au treaba cu basescu. Proiectele de infrastructura majore din Bucuresti (pasaj basarab, repararea capitala a bulevardelor, contorizarea blocurilor, refacerea centrul istoric, metroul de suprafata) au fost demarate de Base (finantare, studii de frezabilitate, demarare). Videanu a executat doar ce ii venise ca proiect. Chiar si Opescu mananca o paine tot din acele proiecte, ca pana la autostrada suspendata mai este. Si el nu are saracu alte proiecte..

        base e o persoana controversata si are destule defecte. Dar nu cred ca poate sa fie acuzat ca nu a facut nimic pe unde a fost.
  • -20 (30 voturi)    
    CSM /autosesizare pt povesti neprobate (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:50)

    Emilia [anonim]

    Daca vizualizez organigrama CSM,nu ma mai mir cat de repede se autosesizeaza in unele cazuri (doar este campanie electorala si ei sunt apolici,nu?) si in altele cu adevarat grave, PROBATE,Dumnezeu cu mila............
  • -30 (34 voturi)    
    bine gandit, Base! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:51)

    clujean [anonim]

    ia sa plece de acolo magistratii aia iritanti si sa intre, in loc, niste baieti d'ai matale! ala ar fi un CSM adevarat, bine dirijat de la Cotroceni, nu asta independent, scheisse!
    • +4 (8 voturi)    
      COMUNICAT AL MAFIEI (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:25)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Mulţumim pentru aprecierile făcute la adresa Tiranului !
  • -4 (14 voturi)    
    secretomanie (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:32)

    andrap [anonim]

    Mircea Geoana a facut un targ la Moscova si ar face un targ cu oricine i-ar putea asigura victoria in alegeri. Vizitele oficiale, in interesul statului, dupa cum declarati dvs. dle.Geoana, nu se fac in secret!
    • +3 (9 voturi)    
      Pariu ca iei 20 de minusuri in ora urmatoare:) ? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:14)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui andrap

      În loc să băgăm degetul în ochi ucrainenilor după victoria de la Haga şi să ne batem cu pumnii în piept că avem 9.000 de kilometri pătraţi de platou continental, nu ar fi mai normal să invităm Ucraina la exploatarea în comun a acestor resurse din platoul continental, împreună cu o firmă occidentală, americană sau britanică?", a spus Geoana.
      http://prezidentiale.evz.ro/emain/articolul/875752/Geoana-a-fost-la-Moscova-pentru-quotnormalizarea-relatiilorquot
      • +4 (4 voturi)    
        Si eu care ma gandeam ca sunt doar pdlici pe aici. (Marţi, 17 noiembrie 2009, 15:02)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Dar uite ce de-a psdici... Si doar comentariul a fost de bun simt si perfect adevarat...dar....
        Cand 2 se cearta al 3-lea castiga :D
        • -1 (3 voturi)    
          Poate ne face hotnews o surpriza (Marţi, 17 noiembrie 2009, 15:13)

          Alui [anonim] i-a raspuns lui bgd

          si publica o statistica cu numarul de mesaje si voturi pe IP (top ten) la fiecare articol:). Asa ar ramane unii (de pe Kisseleff) fara obiectul muncii.
          • -1 (3 voturi)    
            Bine zici (Marţi, 17 noiembrie 2009, 16:25)

            ion [anonim] i-a raspuns lui Alui

            bine zici frate..
        • -1 (3 voturi)    
          Multi,.... dar virtuali:) (Marţi, 17 noiembrie 2009, 15:19)

          Alui [anonim] i-a raspuns lui bgd

          "Dar uite ce de-a psdici... "
          de fapt sunt 2-3 locatari pe strada Kisseleff postand si votand cu conturi multiple.
      • -1 (3 voturi)    
        Interese si interese.. (Marţi, 17 noiembrie 2009, 16:24)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Alui

        Fara suparare, dar, vorba regretatului Dinica in Filantropica, ce crezi dumneata ca suntem noi? Supa populara?

        Poate ca domnul Geoana o avea interse sa exploram impreuna cu Ucraina si cu alte firme "occidentale" (gen OMV poate?) acele rezerve. Problema e ca de aici incolo interesele mele se despart de interesele domnului Geoana :)

        p.s. pariu ca o sa iau nenumarate minusuri? ca de, partidul lucreaza, dupa cum vad eu pe aici pe forum ;)
  • -5 (9 voturi)    
    "Targ" cu Rusia (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:50)

    Andreea [anonim]

    E bine stiut ca rusii nu cad la invoiala decat daca ei castiga, iar partenerul de negociere pierde. In afacerile lor nu exista situatie "win-win", ci doar "win-lose" si, din pacate, nu e Geoana "loser"-ul, ci populatia (ca sa fiu finuta si sa nu il citez pe Nastase, folosind un alt substantiv colectiv).

    Ma tem ca imprumutul FMI va fi floare la ureche pe langa ce ii vom plati Rusiei in cazul in care a fost, cu adevarat, incheiata o intelegere!
  • +7 (9 voturi)    
    o intrebare impertinenta (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:59)

    Zgabeartza [anonim]

    Daca Rusia nu face cadouri, stiti Dvs pe cineva care face?
  • -1 (3 voturi)    
    De unde stii tu ce a fost in Rusia? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:37)

    Un roman anonim [anonim]

    Mirciulica nu a discutat cu nici un reprezentant oficial pentru ca s-ar fi dat un comunicat. Asa ca singura posibilitate e o discutie cu mafioti cersid bani pentru campanie si arvunid cine stie ce.
  • +2 (4 voturi)    
    opinie (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:42)

    nicula ursu [anonim]

    Traian Băsescu este obligat să răspundă acuzaţiilor cu care se confruntă în cazul Omar Hayssam: unde sunt cele 4 milioane de dolari care au dispărut pe ruta Bucureşti – Bagdad, de ce a negociat Traian Băsescu cu răpitorii, deşi statele NATO nu negociază cu teroriştii, de ce a condus ancheta în cazul Omar Hayssam şi a dat dispoziţii Procurorului General? ........Acestea sunt cateva din intrebarile la care traian basescu refuza sistematic sa raspunda,basescu ar dori sa conduca el insusi CSM-ul .....JOS BASESCU
  • +2 (2 voturi)    
    Las-o balta! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:58)

    Observator [anonim]

    Tu n-ai inteles ca ei TREBUIE sa inchida iarna robinetul, indiferent daca te-ai pus bine sau rau cu ei, ca sa poata acoperi necesarul intern? Nu vezi ca discutia despre robinet are loc numai iarna? Au si recomandat ca cine are nevoioe sa-si faca rezerve in timpul verii. Si inca o precizare: limitarea nu vine dela capacitatea de productie ci dela cea de transport inclusiv intern.
  • +1 (3 voturi)    
    intai ne vrea prosti si apoi reprezentam viitorul (Marţi, 17 noiembrie 2009, 15:57)

    Saramet Oana [anonim]

    domnul Basescu intai doreste ca toti copii care sunt in curs de educare sa devina niste incompetenti...iar mai nou...el isi doreste...ca acesti copii sa reprezinte viitorul...asta este o viziune de dreapta? ii este frica ca va pierde alegerile...si face orice sa mai fure cateva voturi prin improscarea cu noroi...spune ca nu a vrut sa vanda tara nimanui...dar cu flota ce a facut? nu isi aminteste de afacerea incheiata pe timpul lui...cu Dinu Patriciu...considera ca presedintele nu ar trebui sa fie un ddiplomat...ci un circar...nu e nici o problema...el se incadreaza perfect acelor standarde...dar Romania vrea altceva.... Mircea Geoana e presedintele care reprezinta Romania...in lume...un diplomat, un om cu caracter...nu un om care ne minte si cand respira...
  • +2 (2 voturi)    
    TIRANIII (Marţi, 17 noiembrie 2009, 16:16)

    irina [anonim]

    trebuie schimbat tot! sa conduci doar tu cu momarlanii tai sa detii puterea totala in tara si odata cu ea sa traiasca comunismu nu?
  • -1 (3 voturi)    
    Geoana si Maica Rusia (Marţi, 17 noiembrie 2009, 16:31)

    ion [anonim]

    Forum corupt iremediabil de postacii PSD-isti. Asta ca sa se acopere esentialul: Geoana a fost in vizita privata in Rusia in primavara, fiind al doilea om in stat si membru CSAT. Si este incapabil sa spuna cu cine s-a intalnit si ce a discutat. Doar chestii de genul "am fost sa incalzesc relatiile"

    Bai postacilor, sa il votati voi pe asta.
  • +2 (2 voturi)    
    dezastru (Marţi, 17 noiembrie 2009, 17:00)

    piston fierbinte [anonim]

    Foarte multi oameni îşi pierd zilnic locurile de muncă. Creşterea şomajului a fost accelerată de criza politică declanşată şi întreţinută de Traian Băsescu. Traian Băsescu este aliatul şi nu inamicul şomajului.
  • +2 (2 voturi)    
    jos base (Marţi, 17 noiembrie 2009, 17:11)

    armido5 [anonim]

    • De asemenea, solicităm sindicaliştilor de la Metrorex să dea dovadă de înţelegere şi de realism, să-şi reia activitatea şi să asigure transportul public de călători. Un guvern demis şi un peşedinte în campanie electorală nu sunt capabili să rezolve problemele lucrătorilor de la metrou.
  • +2 (2 voturi)    
    opinie (Marţi, 17 noiembrie 2009, 17:17)

    andreea [anonim]

    Domnule Basescu lasa-ne! Faci mereu pe victima, dar esti intotdeauna calaul! In mandatul dumitale nici justitia nu a fost independenta, nici autoritatile statutului nu au avut echilibru, ne-ai trimis numai in conflicte constitutionale, ne-ai facut viata un scandal continuu, ne-ai facut din linistea familiei o sursa neintrarupta de cearta, ti-ai promovat rudele negand nepotismul, ai ascuns mizeriile pretinzand mereu ca esti curat, ti-ai asumat meritele unor ”succesuri” dar nu ai contribuit cu nimik la ele, ai decazut femeia la stadiul de pasarica, ai incurajat discrimarea tiganilor imputiti...Esti un presedinte PENIBIL! Lasa-ne sa ne traim viata, asa cum stim noi, ca binele pe care l-ai vrut pentru noi ti l-ai insusit numai in scop personal!
  • -1 (1 vot)    
    Geoana Presedinte (Marţi, 17 noiembrie 2009, 19:33)

    catalin-pentru-psd [anonim]

    Traian Băsescu a declarat că doreşte majorarea TVA, ceea ce va duce la creşterea tuturor preţurilor cu cel puţin 5%. Cei mai afectaţi vor fi pensionarii, familiile cu venituri modeste şi oamenii din mediul rural. Traian Băsescu aruncă această criză în spatele celor săraci
  • +1 (1 vot)    
    Cum sa-l crezi pe Base ?! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 20:03)

    Radu Humor [anonim]

    Basescu ne indeamna sa nu-l credem pe Geoana cand spune ca a fost la Moscova pentru normalizarea relatiilor depreciate cu Rusia de cel mai jucator dintre presedinti, dar sa-l credem pe el ca a fost in Siria ( vizita urmata imediat de o iesire la cumparaturi a celei mici, tot pe-acolo ;-) ), pentru a urgenta formalitatile de extradare a lui Haysam :lol:
    In primul rand ca nu presedintele face acest lucru( decat daca are ceva interese, sau spaime) si in al doilea rand pentru ca nici pana acum acesta nu a fost extradat , desi a trecut ceva vreme :mrgreen:
    • -1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 20:35)

      m.s. [anonim] i-a raspuns lui Radu Humor

      Basescu nu ne indeamna sa credem nimic, ne arata ceea ce presa si cei care se prefac binevoitori incearca sa ascunda...
  • -1 (1 vot)    
    Lovitura de stat pentru Geoana? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 21:58)

    mau [anonim]

    Desigur ca Rusia nu face cadouri nici măcar lui Mircea Geoană. Totul costă în relaţia cu Rusia şi Mircea Geoană nu mai poate convinge pe nimeni că s-a dus să îmbunătăţească relaţiile cu România. Şi tocmai cu un raket miliardar. Dacă iese preşedinte, ne vinde direct la ruşi. De asta s-a dus el în Rusia, să fie susţinut să ajungă preşedintele României. Vom asista oare duminică la o lovitură de stat cu ajutor mafiot rusesc pentru a-l pune pe Geoană preşedinte al României?
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e adevarul (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 9:48)

    Angel [anonim]

    TB ne izoleaza pe plan international si nu stie deloc sa se poarte sau sa fie diplomat.
    Astfel, il ataca pe Geoana pentru ca este invidios pe relatii acestuia in strainatate.
    Care e problema cu faptul ca s-a dus la Moscova?
    Se poate duce oriunde atata timp cat o face in interesul Romaniei. A fost în Rusia, în Statele Unite, în Marea Britanie şi Franţa. A fost în toate capitalele lumii şi voi mai merge. Trebuie sa intelegem ca Rusia moderna nu este Uniunea Sovietica a lui Stalin.
    Romania are nevoie de un presedinte care are relatii si poate sa intre la orice cancelarie din lume. Un presedinte responsabil face toate eforturile, oficiale si neoficiale pentru ca Romania sa iasa din izolarea in care a lasat-o Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu acest "adevar" i-ti piezi credibilitatea (Joi, 19 noiembrie 2009, 16:17)

      Arhanghel [anonim] i-a raspuns lui Angel

      Nimeni nu are voie sa se duca de capul lui nicaieri, daca nu i s-a dat mandatul de rigoare, daca nu are dela caz la caz, acordul dat de parlament, senat sau consiliul indreptatit in problema respectiva, nici daca crede sau este convins ca o face in interesul tarii. Nu exista o persoana care sa poata stabili de unul singur ce este si ce nu in interesul tarii. Si astfel de probleme nu potface obiectul unor vizite secrete particulare indiferent de tara sau persoanele care au fost contactate in cadrul vizitei.
      Pe de alta parte nu poti afirma ca presedintele care a reusit intarea tarii in Uniunea Europeana, ne izoleaza. Risti sa-ti pierzi credibilitatea cu astfel de afirmatii. Suntem astazi mai bine in legatura cu Europa si toata lumea decat in urma cu cinci ani. Daca s-a tinut de ex. un sumit NATO la Bucuresti inseamna ca nu suntem izolati. Referitor la relatii, T.B. are si el cel putin la fel de multe si eficiente ca M.G. E adevarat insa, nu cu exact aceleasi persoane...
      Dar ia zi, nu te cheam cumva M.G. ca vad ca zici: ...si voi mai merge!