Klaus Johannis: Sper ca Antonescu sa ajunga presedinte

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:19 Actualitate | Politic


Primarul Sibiului, Klaus Johannis, a declarat ca "ii place cum se desfasoara campania electorala a lui Crin Antonescu" si spera ca liderul liberal va ajunge presedintele Romaniei, transmite Realitatea TV. Johannis a facut aceasta declaratie in urma unei intalniri avute, marti, la Sibiu, cu presedintele PNL.

Potrivit postului de televiziune, intalnirea dintre cei doi politicieni a avut loc la sediul Primariei din Sibiu si a durat in jur de o ora.

"Vom discuta politica", a spus Klaus Johannis inainte de intalnirea cu Antonescu, in timp ce presedintele liberal s-a ferit sa faca declaratii.

Klaus Johannis a fost propus de PNL sa devina premier al Romaniei, dupa caderea guvernului condus de Emil Boc. Ulterior, primarul din Sibiu a primit si sprijinul PSD, al UDMR si al parlamentarilor din minoritatile nationale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1769 vizualizari

  • +14 (36 voturi)    
    Cine a grait de data asta? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:25)

    Cristi [anonim]

    "independentul" din tine pe care ni-l serveste coalitia grivco de aproape o luna? nu vei ajunge niciodata premierul romaniei!!! continua sa fierbi in suc propriu sasule de dambovita. ai dovedit ca nu ai caracter. sau daca il ai e unul mizerabil.
    • -8 (26 voturi)    
      da ai dreptate... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      nu va ajunge premierul romaniei niciodata... si stii d c???
      pentru ca vorbeste prea frumos ca sa-l inteleaga cineva din tara asta...

      nustiu ce a furat ca probabil a furat si asta... dar macar chiar se vede ca stie ce inseamna a fi politician...
      • +9 (19 voturi)    
        spera, spera... ar mai fi cateva case de luat (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:32)

        ion [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Pai normal ca speri... pe vremea lui Triceanu ai furat bine... 2 case intr-un an (2007)... sa tot fie liberalii la putere...
      • +3 (7 voturi)    
        Am dreptate? Pai sigur ca am. (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:59)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Esti incredibil de incoerent. Ce legatura are faptul ca Iohannis "vorbeste prea frumos" cu caracterul mizerabil pe care il are?

        Poti explica pe intelesul tuturor ce anume vrei sa spui in textul pe care il reproduc mai jos?

        "pentru ca vorbeste prea frumos ca sa-l inteleaga cineva din tara asta...

        nustiu ce a furat ca probabil a furat si asta... dar macar chiar se vede ca stie ce inseamna a fi politician... "

        Mie mi se pare ca mintea ta e mai mult decat confuza. Mai mult, aberezi.
      • +8 (12 voturi)    
        nu ajunge premier din alte motive... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:01)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        ...pt ca si-a dat singur 6 case nationalizate, pt ca a incercat sa si-o dea si pe a 7-a cu acte false dar a pierdut procesul la Brasov sau pt ca a fost translator (a recunoscut si el) la o vanzare de copii unor canadieni. Nu se mai stie nimic depsre acei 4 copii care si-au pierdut parintii si traiau cu bunica lor la tara.
    • -13 (21 voturi)    
      esti un regatzean cretin... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:08)

      Jinar din Sibiu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      nu o sa evoluezi niciodata... primarul nostru nu vrea decat sa faca treaba... pacat ca s-a inhaitat cu gastile de la Bucureshtistan, asta imi pare sincer rau... meritati mizeria in care traiti (bineeeee!!!) servus, pardon si...tir se zice pe la voi, ca ati furat-o de la turci
      • +5 (13 voturi)    
        TIPULE (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:28)

        TUDOR30 [utilizator] i-a raspuns lui Jinar din Sibiu

        Nu uita ca regatenii astia "cretini" au murit cu sutele de mii in razboiul I mondial pentru a realiza Romania Mare nu ca sa injuri tu. Un pic de bun simt nu strica
        • +3 (3 voturi)    
          Cristi, te tii de diversiuni... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:08)

          de la Jina, jud Sibiu [anonim] i-a raspuns lui TUDOR30

          tipic comportament securist de Bucuresti... nu sunt fan PNL dar sunt sustinator Johannis, e un om de omenie... dar in Regat nu vedeti decat intrigi pentru ca asa vi-i setata mentalitatea: cand furi inseamna ca si altii fura... repet, imi pare rau ca domnul Johannis s-o bagat in mocirla voastra... si mai tare m-as bucura daca fixam granita la Boita, pe Valea Oltului, sa scapam de mocirla balcanica si mahalagismul de Bucuresti... ramaneti sanatosi si lasati-l in pace pe Johannis si pe sibieni.....
          • -1 (5 voturi)    
            pai de ce s-a bagat in mocirla noastra (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 3:26)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui de la Jina, jud Sibiu

            bre? nu pentru ca cine se aseamana se aduna???
      • +5 (13 voturi)    
        Ce limbaj "elegant" (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:03)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Jinar din Sibiu

        Unde ai crescut bai panarama? In codru? "Primarul" vostru are mari probleme de moralitate si cu justitia. Punct. Restul sunt vrajeli. Negi realitatea exact asa cum faceau comunistii pe vremuri.
        • +1 (5 voturi)    
          DAR PARCUL (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:54)

          IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          A furat proiectul de la alt primar si a facut un parc de trei ori mai mic dar de patru ori mai scump,aflati si singuri de ce in stare iohanis,sa cerceteze sibienii,sa nu mai bage capul in nisip ca numai strutii din dumbrava fac asta,oamenii nu sunt struti
      • +7 (7 voturi)    
        pe aici se mai spune si buna-ziua (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:14)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Jinar din Sibiu

        pe aici se mai spune si buna-ziua
    • 0 (2 voturi)    
      Premier pe merit (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 5:53)

      Marcel [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Johannis este independent, orice ati spune. Si merita sa ajunga premier pentru ca are suficienta experienta cu ajutorul careia sa starpeasca clicile pedeliste si pesediste. Acesta este si motivul pentru care Johannis a fost propus de Antonescu si dovedeste inca o data ca liberalul nu isi urmareste interesul propriu.
      • 0 (2 voturi)    
        doar ca il sustine pe Iliescu (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 8:13)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Marcel

        Dupa cum am aflat recent ca Antonescu il apara pe domnul Iliescu, acest "independent" Johannis il vrea pe Antonescu ca presedinte. Daca folosim principiul asociativitatii remarcam ceva macabru si hidos.
  • +12 (22 voturi)    
    speri? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:30)

    mos ion roata [utilizator]

    Ar trebui sa te rogi lui Dumnezeu sa castige crin ,altfel nu te vad bine! Ai dezamagit tot Sibiul si pe toti tai simpatizantii din tara .Cu toata sinceritatea si dupa o experienta de o viata de om iti spun ca la alegerile viitoare nu vei mai lua mai mult de cateva procente.Pacat,cred ca lui Teutsch ii vine sa coboare de pe soclu sa te palmuiasca.Rusine! Sti bine ca Sibiul nu a votat niciodata cu cei cu care te-ai aliat acum in scopuri murdare!
  • +14 (18 voturi)    
    cineva iar a ramas de prostanac (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:31)

    adrian [anonim]

    Ahahaha, ce fatza trebuie sa aiba Geoana acum, ca magarul pacalit din desenele animate.
    • +8 (8 voturi)    
      o fi crezut... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:47)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      ofi crezut prostanacul ca neamtul e chiar independent.ce plasa si-a luat de la amicu crin
  • +15 (19 voturi)    
    Offff (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:32)

    ha [anonim]

    Îmi pare sincer rău pentru acest primar. Oare chiar nu a înţeles că doar cu sprijinul PNL-ului nu ajunge prim-ministru? Iar PDL-ul nu va accepta un prim-ministru de la alt partid, PSD-ul a zis clar că îl voiau numai până după alegeri.

    Iar dacă îi place de discursul lui Antonescu, îmi şi mai rău. Ce îi place? Eu nu găsesc nimic constructiv în acel discurs.
  • +11 (15 voturi)    
    totul sau nimic (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:33)

    snowflake [utilizator]

    Vazand ca prostanacul doar sa folosit de el iohanis a luat singura carte care mai poate fi castigatoare pentru el: floricica.
  • +5 (13 voturi)    
    independentul din PNL (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:40)

    ion [anonim]

    Pai normal ca speri... pe vremea lui Triceanu ai furat bine... 2 case intr-un an (2007)... sa tot fie liberalii la putere...
  • +8 (12 voturi)    
    Vrabia malai viseaza... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:41)

    Raluca [anonim]

    Eu sper sa nu ajunga!
  • +12 (14 voturi)    
    GATA! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:02)

    Sarsaila [anonim]

    Aliantza s-a spart!

    Pai stai, domnu Johannis, adica Geoana sa nu iasa presedinte????
    Te-a sustinut omu sincer de atitea ori, s-a batut cu monstru cu sapte capete da la Cotroceni, a ris toata Romania da el ca e oportunist, si-a luat concediu, vorb-aia pentru campanie, cind trebe sa voteze guvernu, doar doar sa mai cistige putin timp... si matale il treci la scirbe? Si pa domnu Kelemen la fel?...
    Urit gest, pa cuvint! Oare te mai voteaza Sibiul?

    N-am mai ris asa da cind mi-a luat foc casa!....
    • +3 (3 voturi)    
      VA ADMIR (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:58)

      IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui Sarsaila

      pe toti cei ati scris pana acum.Ce fericicti sa credeti ca s-a spart alianta ,alianta anti nu e a lor fratilor,cei din spatele lor sunt adevaratul pericol pentru Romania,ascultati si astazi la B1 TV
      • +3 (3 voturi)    
        Multumesc, dar... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 2:20)

        Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

        nu sint chiar asa de entuziast precum pare... Imi dau seama ca abia incepe dezastrul dar nici pesimismul exagerat nu cred ca ajuta... Sa nu ne luam prea in serios, votam si mergem mai departe! Lumea nu se termina aici...

        Altfel spus, declaratia lui Iohannis inseamna mult mai mult decit spargerea Aliantei anti. Seamana a pas la offside facut de PNL intr-un moment cind Geoana e in pozitie de afara din joc... Daca e asa, PSD-ul a pierdut batalia. Desi parca nu-mi vine sa cred ca renunta ei asa de usor.... Urmeaza sigur o replica dura!
  • +10 (10 voturi)    
    mama ei de independenta! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:38)

    elicearea [anonim]

    si cica iohannis e echidistant si independent! ptiu!
    macar bine ca s-a dat pe fata cu antonescu, sa nu mai fie dubii. pnl, psd, unde este independenta primarului pacalici din sibiu?
  • +8 (8 voturi)    
    pnl (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:39)

    elis [anonim]

    oare in caz de castigarea alegerilor C.Antonescu si pnl nu este instare sa numeasca nu poemier membru pnl? Cum se simt veteranii acestui partid? Nu sunt in stare de asa functie?
  • +8 (8 voturi)    
    Apropo de cum se desfasoara campania, (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:49)

    giga [anonim]

    chiar imi placea omul asta intro vreme. Dar ca sa mai spui si ca-ti place campania lui Antonescu - facuta de orban printre 'tigani, prostituate si betivi' mi se pare fooooaaaaarte departe de mostra de bun simt.
    Acu' na si eu ce pretentii am....
    • -9 (11 voturi)    
      Apropo de base (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:00)

      Andre [anonim] i-a raspuns lui giga

      Oare nu ati vazut cum s-a imbracat Maria lu Base in costum de Rrom si cum se gudura Base cand i-a dat Cioaba medalie? asta ce mai e?
      • +6 (6 voturi)    
        Ce sa fie? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:15)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui Andre

        Ce vezi anormal in asta? Daca facea gestul asta idolul tau (care-o fi e treaba ta, dar inclin sa cred ca Chucky Antonescu) nu era absolut nici o problema. Dar cum e vorba despre Traian Basescu, nu-i asa?, omul merita condamnat cu toata forta pentru gestul facut. Esti ridicol. Si penibil. Apropo, tiganii nu sunt oameni bai "liberal" verde ce esti?
        • +3 (3 voturi)    
          NU SUNT (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:01)

          IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          liberali in nici un caz,sunt nazisti,nu ai vazut cat dispret pentru oameni la crin,orban si tariceanu?e buna alianta cu psd extremele se atrag
  • +7 (11 voturi)    
    si mie imi place (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:08)

    andu [anonim]

    Se pare ca dl. Antonescu face tot ce poate pentru a nu ajunge in turul 2. Probabil i-l sperie perspectiva de a deveni presedinte, iar atunci chiar ar trebui sa faca ceva, nu va mai putea lenevi. D-le Iohannis, stati linistit, PM nu o sa fiti, iar peste 3 ani nu o sa mai fiti nici primar, ati comiso urat.
    • +3 (3 voturi)    
      Crinutzu, cum e aia?... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 2:35)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui andu

      ..presedinte doar un mandat??? Adica doar sa il treci la cv sau cum?
      Sau cum e aia Premier (Iohannis) pina in septembrie 2010??? Ca sa face ce? Nu pui premier ca sa ai un guvern care sa guverneze cit mai mult, nu sa astepte sa se termine programul?

      cica sa nu creada lumea ca urmareste alte interese personale... Pai, pinguinule, daca esti bun, fa ceva! si ai sa vezi ca nimeni nu va crede asta! Si daca tu crezi ca Romania se va pune pe roate intr-un mandat, dupa care tu, generos, o lasi altuia, cu motoarele la maxim, tot poporu fericit... esti si mai pierdut in... Cosmosu lu Geoana!
      Dispareti, bai, bacteriilor paroase!
  • +5 (5 voturi)    
    Sasu ca sasu (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:44)

    Brudreschaft [anonim]

    Iohannis, mein Mann, omule, am senzatia ca esti sas de la a doua casa. Cand iti tai craca de sub picioare vad ca o tai de doua ori, ca sa fi sigur de reusita. Hasst du verstanden?! Oder? Ich glaube du kannst nicht... Isst zu schwer fuer dich...

    Sibienii romani care te-au votat au descoperit acum ce carti ai jucat si joci ca "independent". Cu sasii tai nu iti ajungeau voturile nici pentru postul de consilier. Numai ca, daca le joci romanilor feste, ei nu te uita. Ei bine, ei au constatat acum ca ....primarul este gol. Si te vor stampila cum se cuvine. Lui Geoana i-ai pus mucii pe ochi, asa ca n-o sa te uite juvetele. Si uite asa, alles guttes, komm von Oben. Auf viedersehen....

    Un roman crescut printre sasi. Dar din aia adevarati, nu parati ca tine
  • +6 (8 voturi)    
    Klausule, (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:57)

    judex [anonim]

    faci natia de rusine, Klausule! Chiar nu pricepi in ce te-au bagat jefuitorii si tradatorii?
  • +5 (7 voturi)    
    Impartial ca tat rumanu (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:58)

    Aliatu [anonim]

    Floarea de crin n-a intrat pe voturi nici in parlament ci a intrat datorita legilor strambe, de pe locul 3.
    "Hai sa ne aliem si sa ne sustinem reciproc pana la prima cotitura".
    Cum poti sustine pe unul care doreste raul tarii pentru interesul propriu si al papusarilor lui?
    Bun simt cu orban, liberal de stanga cu ilici si cel mai mare chiulangiu din parlament.
  • +4 (4 voturi)    
    Peste 2 saptamani (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:44)

    Mircea [anonim]

    Din pacate pentru dvs. domnule Klaus, peste 2 saptamani, oricine ar fi ales presedinte, niciunul nu isi va mai aminti de dvs. Ati fost iepurele care alerga la curse pentru adevaratii castigatori, care acum incepe sa isi piarda resursele . Peste 2 saptamani , camerele de luat vederi se vor focaliza pe primii 2 iar lumea va uita de dvs.
    Numai bine va doresc !
  • +3 (3 voturi)    
    Adevaratul Klaus Johannis ! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 9:44)

    martin [anonim]

    Cat timp domnul primar de Sibiu a tacut, am spus ca acest Klaus Johannis este o papusa aspectuoasa dar cam fara idei si continut. Nu puteam insa sa fiu sigur, fiindca totusi tacerea e de aur si omul putea sa fie chiar de buna credinta si echidistant.
    Acum a vorbit si s-a vazut clar ca nu e deloc pregatit politic si mai ales economic si nu e deloc echidistant, fiind pe fata favorabil celui care l-a impins in fata, adica Dublul Repetent Crin Antonescu.
    Asa ca mai bine pastra tacerea !
  • -2 (2 voturi)    
    si eu sper (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:21)

    elena [anonim]

    si eu cred si sper ca Antonescu sa iasa presedinte...eu sunt o sustinatoare a lui Crin Antonescu,il sustin pentru ca este un om integru care chiar isi doreste sa faca ceva bun pentru Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    Independentul primar (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 11:00)

    Antonia din Sibiu [anonim]

    a refuzat sa aprobe mitingul PDL din Piata Mare, programat pentru 15 noiembrie, pe motiv ca acolo se monteaza deja casutele pentru targul de Craciun. Iata cat de independent este primarul nostru, ajuns omul de casa al PNL. Sper ca sibienii, cei care mai gandesc cu capul propriu, sa nu uite peste 3 ani, la alegerile locale, ca Johannis si-a batut joc de increderea lor girand acest partid jenant din trena PSD in loc sa-si faca treaba de primar pentru care a fost ales, ca slava Domnului mai sunt mutle de facut in Sibiu.
  • -2 (2 voturi)    
    Crin (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:03)

    Tatu [anonim]

    Daca Johannis spera eu sunt foarte sigur ca o sa ajunga presedinte Crin Antonescu !!