UPDATE Consultarile de la Cotroceni - Basescu catre Geoana: Nu voi lasa tara pana dupa alegeri fara guvern

de D.G., R.M.     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2009, 17:16 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a declarat, la inceputul discutiilor cu delegatia PDL, ca va analiza in cursul zilei de vineri rezultatul consultarilor pe care le-a avut cu reprezentantii partidelor. "Probabil in cursul zilei de maine voi trage concluziile rezultate din consultarea tuturor partidelor", a spus seful statului.

Traian Basescu la intalnirea cu minoritatile:
V-ati inteles cu Crin Antonescu? Cine-l propune pe Johannis? Dvs. sau PNL?

Grupul parlamentar al minoritatilor nationale are doua propuneri pentru postul de premier: primarul Sibiului, Klaus Johannis, sau Aurel Vainer, presedinte al Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania, a declarat joi Varujan Pambuccian, liderul grupului minoritatilor, la inceputul consultarilor cu presedintele Traian Basescu.

"Johannis este propunerea noastra, noi nu-l consideram reprezentant al niciunui partid si nu-l asumam ca fiind o minoritate", a declarat Pambuccian.

In replica, presedintele Basescu a declarat: "V-ati inteles cu Crin Antonescu? Cine-l propune pe Johannis? Dvs. sau PNL?".

"Eu cred ca grupul nostru are doua persoane care pot, prin experienta pe care o au, accede la asemenea functie, domnul Johannis si domnul Vainer", a spus Varujan Pambuccian.

"Iata o propunere interesanta", a raspuns seful statului.

La finalul consultarilor Pambuccian a declarat: "noi putem oricand sa-l asistam pe domnul Johannis in procesul de negociere cu partidele; este o propunere care ar putea sa deblocheze destul de repede situatia de criza polica prelungita in care ne aflam.

Delegatia grupului minoritatilor este formata din sapte deputati, iar la discutii participa si consilierul Sebastian Lazaroiu.

Aurel Vainer este un economist roman de etnie evreiasca, activist pe taram obstesc, indeplineste functia de presedinte al Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania. Este deputat in Parlamentul Romaniei ca reprezentant al acestei minoritati nationale si religioase.

Grupul independentilor: Nu am venit cu nici o propunere

Reprezentantul grupului independentilor, Gabriel Oprea a declarat la finalul consultarilor: "acum se vad barbatii politici, care renunta la interesele politice pentru interesele nationale, noi militam pentru depasirea crizei."

"Nu am venit cu nici o propunere de premier", a raspuns deputatul Gabriel Oprea la intrebarile jurnalistilor.

UDMR: Consideram ca presedintele poate lua in calcul varianta Klaus Johannis

Vicepresedintele UDMR, Verestoy Attila, a declarat ca "UDMR doreste sa fie parte intr-o coalitie care are sustinere in Parlament; aceasta coalitie i s-a oferit domnului presedinte si data trecuta".
"Consideram ca presedintele poate lua in calcul varianta Klaus Johannis; noi nu am inaintat o alta propunere presedintelui", a continuat Attila.

PNL: Propunerea noastra e aceeasi, Klaus Johannis. Basescu: Ati venit sa impuneti un om

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a afirmat, in debutul discutiilor cu Traian Basescu, ca propunerea liberalilor este aceeasi, primarul Sibiului, Klaus Johannis.

"Nu e vorba de a impune ci de a insista pentru o solutie rationala care raspunde tuturor nevoilor acestui moment", a afirmat Crin Antonescu.

Seful statului l-a contrazis imediat, replicandu-i lui Crin Antonescu: "Dvs. ati venit sa impuneti un om (...) Dvs vreti o solutie dictata, o intelegere intre oameni in care eu nu am incredere", a afirmat el, facand referire la "majoritatea de la Grivco".

Traian Basescu a precizat ca este perfect de acord cu nevoia unei solutii rationale: "Am venit in intampinarea dvs. cu o solutie rationala. Ati vrut un independent, am propus majoritatii un independent, o solutie care mi s-a parut absolut corecta", a subliniat el.

El a precizat ca isi mentine in continuare punctul de vedere potrivit caruia guvernul Croitoru ar fi trebuit investit de Parlament.

Crin Antonescu: Vizez doar functia de presedinte al Romaniei, nu vreau sa fiu premier sau seful Senatului

La finalul discutiilor, Crin Antonescu a respins speculatiilor potrivit carora ar viza functia de premier sau de sef al Senatului: "Vizez o singura functie in statul roman, functia de presedinte al Romaniei. Nicio alta speculatie nu are vreo legatura cu realitatea, nu ma intereseaza nici functia de prim ministru, nici de presedinte al Senatului (...) ma intereseaza presedintia Romaniei", a spus el, intr-o conferinta de presa.

El a reiterat sustinerea PNL pentru desemnarea lui Klaus Johannis ca premier, prezentand argumentele sale in acest sens:
  • si-a dovedit competentele
  • e un idependent necesar Romaniei
  • o majoritate solida il sustine in Parlament
  • opinia publica a primit cu incredere nominalizarea sa
"Klaus Johannis e o sansa, este o sansa poate istorica pentru Romania in aceste momente dramatice si e pacat ca, din considerente politicianiste, sa o ratam. Punctul nostru de vedere e ferm, Kluas prim ministru".

Crin Antonescu a precizat ca, daca PDL doreste sa se alature sustinerii lui ca premier, PNL este deschis discutiilor in acest sens.

"Nu vrem un guvern politic, ci un guvern format din oameni competenti, sustinuti de o majoritate parlamenara", a precizat el, adaugand ca a propus ca acest cabinet sa functioneze cel putin pana la 1 septembrie 2010.

"Presedintele ne-a spus ca se mai gandeste si ca discutam", a adaugat liderul liberalilor, afirmand ca seful statului "a trecut in revista" si posibilitatea unui Guvern PDL-PNL, varianta "pe care noi am respins-o categoric".

Basescu catre Geoana: Nu voi lasa tara pana dupa alegeri fara guvern

Presedintele Basescu l-a acuzat pe Mircea Geoana ca incearca sa impuna un guvern condus de Klaus Johannis dar manevrat de Hrebenciuc, Iliescu si Vanghelie si a subliniat ca nu va lasa tara fara guvern pana dupa alegerile prezidentiale.

"Dvs. vreti sa impuneti un premier in spatele caruia sa se ascunda si dl. Hrebenciuc, si dl. Iliescu, si dl. Vanghelie, si, cand e nevoie, si dvs", a spus el, dupa ce Mircea Geoana a reafirmat ca PSD il sprijina pe primarul Sibiului.

"Eu nu voi lasa tara pana dupa alegeri fara guvern", a subliniat presedintele Traian Basescu.

Mircea Geoana a spus, in debutul discutiilor, ca "dupa demonstrarea prin votul parlamentului a existentei acestei majoritati regula democratica trebuie sa invinga interesul politic pe termen foarte scurt".

Liderul PSD l-a acuzat si el pe Traian Basescu ca a daramat primul guvern Boc, ceea ce a atras replica sefului statului: "Dvs. plecati de la premisa ca presedintele a daramat doua guverne. Nu imi aduc aminte sa fi fost eu in parlament" in momentul votului.

In schimb, sustine Basescu, PSD "a fost catalizatorul daramarii a doua guverne in criza economica". "Plecarea de la guvernare a ministrilor PSD intr-o singura zi a fost vointa voluntara a dvs. si nu a mea", a subliniat el.

Emil Boc: PDL este partidul care in Parlament are cele mai multe mandate si are dreptul sa formeze un Guvern

Premierul in exercitiu, Emil Boc, a declarat ca PDL este partidul care in Parlament are cele mai multe mandate si are dreptul sa formeze un Guvern. In replica, presedintele Basescu a subliniat ca in principiu apreciaza ca fiind indreptatita propunerea PDL: "a fost si motivul pentru care l-am desemnat pe Croitoru, cu care am incercat sa fac un compromis; voi tratata si propunerea majoritatii ad-hoc dar si propunerea dvs. in mod echitabil; trebuie discutat, nimeni nu poate veni sa spuna asta e propunerea noastra".

Seful statului a insistat asupra faptului ca nu este de acord cu amanarea desemnarii premierului pana la alegerile prezidentiale: "asta inseamna 6 saptamani si avem o criza economica si o pandemie de gripa".

Traian Basescu s-a referit si la bugetul pe 2010:"nu mi se pare legal ca guvernul pe care il conduceti sa prezinte bugetul; nu poti sa ceri unui guvern pe care l-ai trantit ca acum sa faca bugetul".

Geoana: Basescu continua santajul cu neplata pensiilor, a salariilor si intarzierea transei FMI

Mircea Geoana l-a acuzat pe presedintele Basescu, la finalul negocierilor, ca Traian Basescu nu face altceva decat sa continue "santajul cu neplata pensiilor, cu neplata salariilor, cu intarzierea transei de la FMI".

"Din pacate, asa cum ne asteptam, presedintele nu a avansat nicio solutie", a spus el, adaugand ca PSD va reveni la consultari doar atunci cand Traian Basescu va avea o solutie la rezolvarea "crizei politice care adanceste criza economica si sociala".

Mircea Geoana a sustinut ca Traian Basescu "continua de o maniera incapatanata" sa impuna un "guvern interimar la butoanele alegerilor prezidentiale" sau "un premier obedient".

"Suntem tot mai convinsi ca singura solutie este peste patru saptamani si trei zile, cand se va alege un nou presedinte", a continuat el, exprimandu-se speranta ca "Mos Nicolae va aduce o veste buna romanilor".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8934 vizualizari

  • -15 (29 voturi)    
    Hopa (Joi, 5 noiembrie 2009, 17:21)

    angel [anonim]

    deci daca il numeste pe Ganz, de care nu a auzit nimeni, si daca PDL plus UDMR pot forma majoritate, este o sansa
    • +12 (52 voturi)    
      premierul ar trebui ales de catre popor (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:54)

      ion [anonim] i-a raspuns lui angel

      E stupida batalia asta. Intotdeauna cand vom avea un presedinte reformator care trece peste inertia si interesele parlamentului or sa apara certurile astea. Cel mai bine e sa alegem si premierul si am terminat povestea.
      • -5 (59 voturi)    
        abecedarul democratiei (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:45)

        maria [anonim] i-a raspuns lui ion

        Constat ca in Romania nu se cunoaste abecedarul democratiei.
        Deci, pe scurt:
        Democratia din zilele noastre se exercita prin reprezentanti, nu direct, ca in Grecia antica.
        Reprezentantii poporului sunt parlamentarii (asta e, oricat de proasta imagine au acestia in prezent).

        In schimb, Presedintele este parte a puterii executive, puterea care trebuie sa puna in aplicare deciziile Parlamentului. E-x-e-c-u-t-a (nu legifereaza).

        Asadar, premierul trebuie sa reflecte vointa Parlamentului nu a presedintelui. Acesta este sensul democratiei (demokratia = demos, “popor,” si kratos, “conducere).

        Puneti mana de cititi carti de teorie politica.
        • +17 (63 voturi)    
          Simplu... (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:59)

          Nestiutorul [anonim] i-a raspuns lui maria

          Nu stiu pe ce se bazeaza teoria dvs.. Conform constitutiei Romaniei treaba e simpla. Presedintele propune, dupa ce se consulta cu partidele, iar Parlamentul aproba.
          Presedintele s-a consultat, a propus, Parlamentul nu a aprobat. Parlamentul voteaza ce i se propune. Daca vrea aproba, daca nu vrea nu aproba. Parlamentul nu poate impune primul ministru, pentru ca e treaba presedintelui sa propuna. Parlamentul "isi da cu parerea" la vot, cand zice 'da' sau 'nu'.
          Conform DEX, "a consulta = a cere o parere, a cere sfatul etc.", deci presedintele cere o parere, nu se intalneste cu partidele ca sa i se impuna un om, care pe deasupra e propus de unii care se vad la sediul unei firme.
          Si nu inteleg de ce atata valva cu acest Johanis. E primarul unui oras mic, fara mari probleme, e profesor de istorie, nu e economist/finantist..... nu vad de ce e considerat asa competent. Mi se pare un mare balon de sapun toata treaba cu Johanis.
          • -18 (34 voturi)    
            ce-i rau la Bula? (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:38)

            marius [anonim] i-a raspuns lui Nestiutorul

            Dupa aceasta simpla intelegere deducem ca, daca tov. pres il propune pe tov. Bula (bineinteles dupa ce si-a pierdut cateva ore consultandu-se cu partidele) si porcii nu il voteaza, ei trebuie schimbati.
            Stiu ca presedintele e ales de POPOR, dar fiecare deputat corupt a fost ales de popor, cel putin de poporul din circumscriptia sa, care corupt sau bun, l-a votat direct, nu pe liste. Daca circumscriptia l-a votat, tinand cont de faptul ca poporul nu greseste, insemna ca omul e reprezentantul poporului (din circumscriptia lui) si daca el considera ca Bula nu e bun de prim ministru, poate are dreptate. Altfel, deduc ca noi am ales inutil parlamentul, deorece presedintele numeste prim ministrul ce ordonanteaza de urgenta pana parlamentul il demite si preasedintele dizolva parlamentul.
            Ma bucur ca dl basescu nu intervine in alte domenii, poate ca in baza constituiei am putea negocia metru intre 80 si 105 centimetri.
            • +10 (38 voturi)    
              Parlamentarii... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 1:14)

              Adrian [anonim] i-a raspuns lui marius

              Eu inteleg altceva cand vine vorba de "alesii poporului". E adevarat, parlamentarii sunt alesi de popor, dar nu chiar toti, ci cei de pe pozitia numarul 1. Prin redistribuire au intrat si cei de pe pozitiile 2 si 3, ceea ce nu prea e corect.
              Pe de alta parte, daca votul in parlament ar fi fost secret, sunt sigur ca nu mai prima interesul partidului, iar parlamentarii votau probabil dupa cum le dicta constiinta, fara a risca excluderea din partid. Ceea ce se face in momentul de fata in Parlamentul Romaniei se numeste dictatura.
            • +8 (32 voturi)    
              n-ai inteles (Vineri, 6 noiembrie 2009, 1:29)

              Mefisto [anonim] i-a raspuns lui marius

              Coruptul ala de deputat a urmat linia impusa de partid. Deci,tiranie de partid. Altfel...(vezi hotararea lui Antonescu ,cel cu "bunul simt"). Bucura-te cat mai poti !
              • 0 (4 voturi)    
                generalizeaza (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:16)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Mefisto

                nu te referi doar la pnl, psd, udmr cand spui deputati corupti care urmeaza linia de aprtid. si deputatii pdl sunt tot deputati corupti care voteaza cum li se dicteaza. si in pdl nu e tiranie de aprtid. ca aia nu asculta de blaga, videanu, berceanu, udrea etc - ei asculta direct de marinar - ca m-am saturat de numele lui. la psd macar asculta de mitrea sau de hrebrenciuc - ca sunt 2 tabere. la liberali la fel. dar pdl este cel ami democratic. ei nu se cearta - isi doresc cu totii ce-si doreste marinarul.
            • +11 (25 voturi)    
              o mica problema cu alesii nosti (Vineri, 6 noiembrie 2009, 1:35)

              mitica nemteanu [utilizator] i-a raspuns lui marius

              este ca alegerile parlamentare s-au facut dupa o lege rasucita de PSD si PNL (propunerea lui Cristian Parvulescu de la pro democratia liberala) iar rezultatul a fost ca de multe ori cei de pe locul 1 si 2 de la psd si pdl au trebuit sa se dea la o parte si sa faca loc la locul 3... din PNL. Daca aveam o lege cu uninominal in 2 tururi si cel mai bun intra in parlament, nu sunt chiar convins ca PNL mai era acum in parlament.
              Mai pe scurt: cand se merge la vot si in parlament intra locurile 2 si 3 din circumscriptii parlamentul isi pierde din reprezentativitate!
              • +7 (23 voturi)    
                CORECT (Vineri, 6 noiembrie 2009, 2:49)

                Mefisto [anonim] i-a raspuns lui mitica nemteanu

                Corect , domnule. Asa este. Multi din cei care sunt acolo trebuia sa ramana acasa. Inclusiv Antonescu si Tariceanu. Cel din urma intrat in conditii super-suspecte .
            • +8 (8 voturi)    
              Teoria e buna. Practica ne omoara (Vineri, 6 noiembrie 2009, 8:48)

              dragon [utilizator] i-a raspuns lui marius

              E mare distanta intre ce scrie in Constitutie ca ar trebui sa faca fiecare putere in parte si realitatea din teren. Pentru ca reprezentantii poporului nu sunt intocmai reprezentanti ai poporului ci ai partidelor si ale intereselor personale si faptul ca oamenii competenti si nesantajabili nu sunt promovati pentru a fi votati de popor. Cand are sa vina timpul cand poporul pune degetul pe un om si zice "pe asta il votam" n-o sa iesim din criza asta care dureaza de 20 de ani. Pana acum numai oameni corupti s-au perindat prin politica noastra. Cand aparea cate o exceptie, era innabusit imediat de catre restul pentru ca toti sa fie "normal de corupti"
          • -2 (16 voturi)    
            Santa Klaus (Vineri, 6 noiembrie 2009, 0:39)

            ptc [utilizator] i-a raspuns lui Nestiutorul

            Ideea e ca Johannis chiar e un administrator bun al urbei numită Sibiu.

            A fost reales cu majoritate covârşitoare, iar Sibiul nu este chiar un "oraş mic", e al 15-lea oraş ca mărime în România şi este unul dintre cele mai prospere.


            Că ar fi sau nu în spatele lui cine-ştie-cine, nu am idee şi nu vreau să mă pronunţ pentru că nu ştiu nimic sigur.
            • -3 (17 voturi)    
              ... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 2:04)

              Aph [anonim] i-a raspuns lui ptc

              Stii tu ca nici-un alt primar din celelalte 14 orase nu a fost ales mai covarsitor decat Johannis? Nu zic ca nu o fi bun, insa nu-i un argument. Mai ales cand ai bani garla de la UE la bugetul local...
              • +8 (10 voturi)    
                corect (Vineri, 6 noiembrie 2009, 8:25)

                magy-sb [utilizator] i-a raspuns lui Aph

                in acest sens se poate propune primarul din.tg.mures care e ales de cateva mandate si de unguri cu peste 70%,sau chiar funar ca e profesor si are 3 mandate in cluj.
              • +7 (9 voturi)    
                ... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 8:26)

                Diletant [utilizator] i-a raspuns lui Aph

                Corect! Pana si eu as fi in stare sa multumesc un oras ca Sibiul daca as avea la dispozitie toate fondurile alea pompate de UE. Iar tipul asta isi da arama pe fata de cate ori scoate o vorba. Pana nu de mult se dovedea arogant, iar dupa ce-am vazut eu aseara pe la TV, acum mi se pare milog. Parca abia asteapta sa puna mana pe buget. Nu mi se pare ca sta bine cu coloana verticala.
            • +5 (7 voturi)    
              aveti dreptate (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:38)

              ego sum [utilizator] i-a raspuns lui ptc

              dar asa am putea sa-l alegem pe dl. Negoita, primarul sectorului 3, ales in al doilea mandat cu majoritate de peste 80% ... si ale carui realizari sunt vizibile ...
              hait! ca-i de la PDL - ce ne facem?
              dar calitatile de bun administrator, vitale unui primar nu sunt neaparat cele care ii sunt necesare unui prim ministru ...
          • -6 (8 voturi)    
            uimire (Vineri, 6 noiembrie 2009, 7:05)

            nelu [anonim] i-a raspuns lui Nestiutorul

            Sunt uimit cum se poate repeta papgaliceste niste marote lansate cu rea credinta pentru a zapaci oamenii. Dupa teoria vehiculata presedintele poate sa nominalizeze si propria sa garda de corp, eventual de doua ori iar daca Parlamentului nu-i place il dizolva. Si face asta pana poporul ii alege un Parlament pe plac. Cred ca modul acesta de a interpreta democratia e cam scump, mult mai ieftin ar fi sa schimbam presedintele...
            • +2 (4 voturi)    
              nu... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:43)

              stewie [anonim] i-a raspuns lui nelu

              Dar nu se interpreteaza nimic ci pur si simplu asa scrie in Constitutie. Nimeni nu poate sa ii impuna sa desemneze pe cineva ca si prim ministru. Nu cred ca e normal ca 'spiritul' democratic sa primeze legii fundamentale a statului. Si sa fim seriosi ca ieri in parlament nici macar nu am vazut majoritatea covarsitoare cu care se laudau toti.
        • +4 (32 voturi)    
          Da, dar... (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:23)

          Particularul [anonim] i-a raspuns lui maria

          Cind reprezentantii poporului vor sa dea jos presedintele, pe motiv ca e dictator, nu inseamna decit ca le e frica la toti si ca am ales niste gaini care in nici un caz nu ma reprezinta pe mine sau pe tine sau pe orice roman care a votat...
          Pina una-alta, ieri, la votarea caderii guvernului Croitoru, am avut o proba minunata de dictatura a presedintilor de partide "anti"... Vot deschis cu "bilele la vedere" sau altfel spus: Hai, care ai curaj sa misti in front?
          Aveti incredere in astfel de oameni? Nu sint puternici decit in gasca, daca il iei pe fiecare indivdual si ii faci "Bau!" fuge direct la gara si se urca in tren, urlind ca esti dictator!... hehehe ...
        • +7 (33 voturi)    
          dar tu stii sa citesti? (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:23)

          george [anonim] i-a raspuns lui maria

          Tu ai auzit de separatia puterii in stat?
          Ceea ce propui tu este o dictatura a parlamentului.
          De aia constitutia prevede ca Presedintele sa NUMEASCA un Prim Ministru conform unor anumite criterii.
          Ca asa cum propui tu nu este democratie ci dictatura.
          Un grup de mafioti formeaza o alianta post electorala care detine majoritatea si apoi nimeni nu ii mai poate impiedica sa faca ce vor.
          De aia este echilibrul PRESEDINTE-GUVERN-PARLAMENT.
          Parlamentul trebuie sa analizeze si sa voteze legile propuse de guvern si de oricine are dreptul prin constitutie sa aiba initiativa legislativa. Parlamentul nu are nici o atributiune executiva. Dar ce imi bat eu capul cu prostii care oricum nu inteleg decat JOS BASESCU
        • +3 (23 voturi)    
          Aberatie (Joi, 5 noiembrie 2009, 23:32)

          Demos [anonim] i-a raspuns lui maria

          Ai citit articolele din Constitutie?
          Lasa filozofia si aplica legea.
        • +6 (16 voturi)    
          Mai baieti, puneti mana pe lopeti! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 2:18)

          Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui maria

          Cartile se citesc de la inceput catre sfarsit, si nu invers...
        • +1 (5 voturi)    
          nu ca zic dar (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:07)

          visio [anonim] i-a raspuns lui maria

          democratia si politica nu sunt acelasi lucru; in ultima vreme am asistat la o dictatura parlamentara; te intreb ce au facut parlamentarii nostrii in 20ani? au dat legi dupa interes, ca totul sa fie legal, autostrazi nu avem, multinationale care au venit si dau salarii de mizerie in timp ce ei isi amortizeaza investitia in 2 ani avem garla si asta cu excelentul aport al unor Nastase, Iliescu, Tariceanu, Cioroianu, etc; Antonescu este un betiv ordinar, de vede pe fata lui cam ce poate si totusi insista pe o solutie ca un idiot surd; nu sunt aparatorul lui basescu asa cum nu vad nici un om politic remarcabil si nici nu am vazut dupa revolutie incoace, dar trebuie sa fiu de acord cu el in privinta asta numai pentru a impiedica "privatizarile" facute "pe bune" in legislatiile trecute; sensul democratiei este respectul reciproc nu hotia reciproca; deci...
        • +1 (5 voturi)    
          Pesemne că ai înnebunit... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:47)

          Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui maria

          în ce "carte de teorie politica" ai citit tu că "preşedintele execută" ? poate confunzi "doctrinele" partidelor mafiote (gen psd) cu teoriile politice clasice şi moderne...ele au nevoie de un preşedinte inexistent. a, şi pentru că aduseşi vorba de democraţie şi de "reprezentanţii poporului" : cum ţi se pare votul cu bile la vedere ? bilele sunt arătate poporului sau adevaratilor stapâni ai acestor parlamentari corupţi ?
      • -10 (22 voturi)    
        ba ne trebuie marea adunare nationala (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:09)

        tupa [anonim] i-a raspuns lui ion

        da una pe bune, sau mers pe mina organizarii elvetiei, sau ne rupem frate in 3 si gata acum noi romanii vrem sa fim stat federal, asa ii impacam pe toti ...inlcusiv pe aia de afara care tot vor
      • +12 (24 voturi)    
        Zvon(cu parfum de credibilitate): (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:10)

        Pintea: o bere pentru Calul meu! [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Cica basescu ar fi de acord sa-l desemneze pe Johannis ca premier,insa numai daca acesta isi va numi in echipa ministeriala 6 experti japonezi cu cetatenie romana:
        1. Nimika Nuymoka
        2. Yaspaga Shidute
        3. Haideakuma Kusuma
        4. Nufurytu Furyo
        5. Aypostu Numakumita
        6. Furatzara Kutotu.
      • +4 (14 voturi)    
        da si nu (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:36)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Chestiunea in discutie este ce dorim noi de fapt : republica prezidentiala,cu presedinte puternic ales prin sufragiu universal sau republica parlamentara cu premier puternic si presedinte decorativ numit de parlament.Situatia actuala e cea mai proasta ,avem doi poli de putere care se pot "faulta" reciproc.E absolut necesara o revizuire de fond a constitutiei in care sa se lamureasca toate problemele care azi tin tara in instabilitate.
        • +9 (13 voturi)    
          nici una, nici alta (Vineri, 6 noiembrie 2009, 0:42)

          ptc [utilizator] i-a raspuns lui alpha

          Nici una, nici alta, pentru că suntem republică semi-prezidenţială:

          http://ro.wikipedia.org/wiki/Republică_semi-prezidenţială


          E foarte bine că e aşa ca să se evite abuzurile oricărei părţi.


          E trist că avem de suferit din asta, dar aşa e în democraţie.
    • +33 (43 voturi)    
      Hopa Mitica Hrebenciuc (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:18)

      eu [anonim] i-a raspuns lui angel

      "Crin Antonescu este cainele de casa al lui Dinu Patriciu" a zis Hrebenciuc (Antena 3, ora 19,17 azi 05.11.09).
      Va meritati soarta toti cei care atarnati de Hrebenciuc.
      • +20 (28 voturi)    
        Lamuriri (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:40)

        Pa-pa-gal [anonim] i-a raspuns lui eu

        Nu erau "larga majoritate" sau au inceput sa se manance intre ei?
        Cred ca doar la tv. spun toti acelasi nume. Iar pe mine, numele acestui "mare salvator providential al romanilor" a inceput sa ma irite.
        Partide de 2 lei!
        De ce mai fac politica daca nu au si oameni capabili?
        Membrii partidelor ar trebui sa se simta jigniti daca printre ei nu se gasesc competenti pentru postul de PM.
        • +9 (17 voturi)    
          SI EU MA INTREB (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:53)

          IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui Pa-pa-gal

          cum de judeca atat de limitat unii oameni care se considera mari democrati?Sunt perfect de acord cu tine de aceea am raspuns.Sunt de acrd si cu persoana care spune ca i-am votat,sunt reprezentativi si trebuie sa conduca.Tocmai asta e si asta ma supara:ei nu vor sa conduca ,vor sa delege responsabilitatea ,ori noi nu i-am votat pentru acest lucru.Sa-mi raspunda sustinatorii lui antonescu:asta doriti,sa munceasca prin intermediul altora?Iar in parlament nu fac nimic,au ajuns instanta de judecata nu legislativCe zicea Duvaz de la PSD ca ei sunt pentru control acolo,eu nu am vazut asa ceva in Constitutie!Nu prea ma pricep sa caut ,unde as putea gasi o referire la somarea presedintelui de catre un parlamentar ,vreau sa stiu daca s-a mai intamplat in alta tara cu regim democratic,stie cineva?
          • -1 (1 vot)    
            de constituţie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 0:45)

            ptc [utilizator] i-a raspuns lui IOLANDA

            vezi poate găseşti ceva în constituţie:

            http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339
        • -6 (8 voturi)    
          capabil (Vineri, 6 noiembrie 2009, 0:44)

          ptc [utilizator] i-a raspuns lui Pa-pa-gal

          De aia trebuie înlocuiţi politicienii actuali cu oameni noi, raţionali, echilibraţi precum Remus Cernea (Partidul Verde):

          http://remuscernea.ro/
          • -1 (3 voturi)    
            Cernea (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:06)

            GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui ptc

            Numai echilibrat nu e!
            E tanar, dar atat. In rest, exaltare, infantilism.
        • +3 (3 voturi)    
          Lamuriri (Vineri, 6 noiembrie 2009, 8:36)

          Diletant [utilizator] i-a raspuns lui Pa-pa-gal

          Ca sa puna mana pe bani! Cred ca nu vad politica decat ca pe o metoda de a se capatui Mai ales pentru cei buni de gura ... si ... cam atat.
      • +5 (19 voturi)    
        libelulele lui Hrib Antonescu (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:16)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui eu

        Hrib Antonescu si Adolf Iohann Klown-cei doi circari care vor scoate Romania din criza varstei a 3-a !
      • +12 (20 voturi)    
        Super! (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:18)

        Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui eu

        Crinutzu, intelegi, tati, cum te arunca astia de la unu la altu? Ce ziceai tu? Sa se retraga Oprescu si saz dea tie voturile?... Mai bine faci invers, cit mai ai timp... Da-o in ma-sa da guvernare, vorba lu Bunicutza!
        • +6 (10 voturi)    
          Completare (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:52)

          Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui Sarsaila

          ...si acum ca a vazut ca Hrebe l-a gonit, ce face micutzul? Vine inapoi cu coada intre picioare:

          "Crin Antonescu a precizat ca, daca PDL doreste sa se alature sustinerii lui [Johannis] ca premier, PNL este deschis discutiilor in acest sens."

          Astîmpara-te, ca spargi alianta-anti pina la urma si sa vezi batalie!
    • +3 (3 voturi)    
      CARAGIALE mare om! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:39)

      mario [anonim] i-a raspuns lui angel

      vai de poporul acesta ;)
  • +20 (52 voturi)    
    dar... (Joi, 5 noiembrie 2009, 17:24)

    alex [anonim]

    ... din cate stiu eu, Mr. Klaus este incompatibil cu deminitatea de prim-ministru. Oare crin antonescu va avea bun simt sa nu il mai sustina pe acest Klaus?
    • +12 (28 voturi)    
      se pare ca nu-l are (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:43)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui alex

      bunul simt nu se castiga prin vorbe :))
    • -7 (9 voturi)    
      ce stii tu? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 0:37)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui alex

      Cirobea, Basesc, Boc... ce e diferit la Klaus??
      oircum, apreciez ca ai luat voturi + :))
    • +5 (7 voturi)    
      incompatibil? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 0:47)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui alex

      De ce e incompatibil?

      Serios, care sunt motivele? Pe bune, ai ceva referinţe?


      Nu fac mişto deloc, sunt curios.
      • +5 (7 voturi)    
        uite d'asta (Vineri, 6 noiembrie 2009, 1:42)

        mitica nemteanu [utilizator] i-a raspuns lui ptc

        http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/874739/Johannis-isi-mascheaza-incompatibilitatea-prin-doua-diversiuni/
        • 0 (2 voturi)    
          aha (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:55)

          un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui mitica nemteanu

          Din articol reiese ca Iohannis era in incompatibilitate cu postul de primar in 2003-2004. Nu acum.

          Cate voturi de + a luat alex arata cat de usor accepta sustinatorii lui Basescu orice informatie venita de la acesta.

          Ce sa zic, omul e bun. E suficient sa arunce un "X e in gasca lui Y si amandoi sunt controlati de marele mafiot Y", sau (ca sa dau un exemplu concret) "Dan Nica a pus DGIPI la dispozitia lui Vanghelie", si votantii sai il cred fara sa verifice.
          • +4 (4 voturi)    
            Adevărul vă omoară ! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:15)

            Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

            Pe voi, cei care apăraţi Mafia PSD PNL, nu vă convinge nimic, nici măcar înregistrările făcute în timp ce încălcaţi legile ! Dar cum credeai, deşteptule, că ăştia se apucau să fure arhive de la DGIPI cu mâna lor ? Şi-au pus sclavii (îia care n-au mai primit certficat ORNISS, dacă ştii ce înseamnă asta... Ce să mai zic de caltaboşi şi palinca... Lumea v-a văzut, iar voi aţi ţinut-o langa-talanga cu "Băsescu e de vină, Băsescu e mafiot, Băsescu e capul răutăţilor"... De fapt, e exact invers !
            • 0 (0 voturi)    
              . (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:00)

              un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

              Legat de ce am spus eu ai ceva de zis? Poti contrazice afirmatiile mele?


              Unde am comentat eu ca Basescu e mafiot? Eu am doar de voturile pozitive primite de alex pentru ceva dovedit fals.
  • +1 (11 voturi)    
    Scuze, un pic de documentare si: (Joi, 5 noiembrie 2009, 17:28)

    denvarel [utilizator]

    http://www.victorkapra.ro/2008/12/01/varujan-pambuccian-a-intrat-in-parlament/
    a avut 14 000 votanti
  • +22 (32 voturi)    
    Scuze din nou! (Joi, 5 noiembrie 2009, 17:36)

    denvarel [utilizator]

    Sunt un bou! dar aveam dreptate in primul post.
    Domnul Varujan Pambuccian a intrat in parlament cu exact 218 voturi!
    Da 218 Voturi.
    Si el cere imperativ sa fie numit Iohannis prim ministru.
    Si noi ar trebui sa-l ascultam ca e reprezentativ nu?
    Pentru cine vrea sa verifice: http://www.becparlamentare2008.ro/rezul/anexa8abun.pdf
    Pagina 3, pozitia 15.
    • +11 (21 voturi)    
      cu cite voturi se intra in parlament? (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:23)

      tup [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      ba astia trebuie maturati, hei baieti cum e posibil? acestea sint puterile in romania? pai era mai bine pe vremea lui nea nicu
      • 0 (8 voturi)    
        minoritati (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:46)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui tup

        Minoritatile nationale (altele decat cea maghiara) au locuri rezervate in parlament), asa ca numarul de voturi este irelevant
        • +7 (7 voturi)    
          bine prietene (Joi, 5 noiembrie 2009, 22:44)

          blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          pai atunci ei eu o sa ma consider Martian si sunt singurul reprezentant al minoritatii mele...

          ma votez si sunt parlamentar cu un vot nu ?

          FFFF IDIOT SISTEMUL !!! NU ESTE DEMOCRATIC ATENTIE !!!
          • -4 (4 voturi)    
            e şi nu prea (Vineri, 6 noiembrie 2009, 2:10)

            ptc [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

            e şi nu prea, pentru că dacă n-ar fi aşa, drepturile minorităţilor cine le-ar apăra? majoritea? vezi să nu!
          • -4 (4 voturi)    
            e şi nu prea (Vineri, 6 noiembrie 2009, 2:10)

            ptc [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

            e şi nu prea, pentru că dacă n-ar fi aşa, drepturile minorităţilor cine le-ar apăra? majoritea? vezi să nu!
          • -1 (1 vot)    
            TARA VESELA (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:48)

            kolo [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

            Cu oameni prosti. Super interesant cum ati ajuns toti sa va pricepti la legi si sisteme electorale. Evident, dupa ureche ca doar suntem romani. Si asta fara sa intelegeti concepte simple precum reprezentativitate, norma electorala, protectie a minoritatilor... Mars la scoala!
    • +7 (9 voturi)    
      mai citeste documentul (Joi, 5 noiembrie 2009, 22:46)

      selim [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Documentul pe care l-ai postat arata numarul de voturi obtinute de dl Pambuccian in colegiul electoral in care s-a inscris, adica in Arges.
      http://www.becparlamentare2008.ro/legislat/monitorul%20oficial%20nr.%20196-2008.pdf
      Conform legii 35/2008 art 9 aliniatul 1, o minoritate care nu obtine nici un mandat de deputat, au dreptul la un mandat de deputat, daca obtin la nivel national cel putin 10% din numarul de mediu de voturi exprimate, ceea ce inseamna ca la alegerile din 2008, dl Pambuccian trebuia sa obtina cel putin 7000 de voturi, la nivel national reusind sa atraga aprox 14000 de votanti. Si eu ma numar printre acesti votanti, si sunt mandru de alegerea facuta.
      Desi sunt simpatizant Basescu, nu inteleg, de ce se fac atacuri la persoana impotriva oricui care nu ii de acord cu el... Prin atacuri la persoana nu ma refer din partea presedintelui, ci din partea sustinatorilor lui... Nu se poate un dialog rational prin care sa se ia in considerare doar meritele argumentelor prezentate?
      • +3 (3 voturi)    
        Pambuccian (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:34)

        Ana Armanca Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui selim

        Uite, eu nu te atac, dar m-a deranjat îndârjirea cu care dl. Pambuccian doreşte să numească ei, minoritarii, premierul."Ni-l asumăm". Cu ce mă încălueşte că şi-l asumă? Dacă premierul e numit şi susţinut de un partid, pot sancţiona guvernarea, nemaivotând acel partid, dar grupul minoritar nu pot să-l sancţionez. Aici este problema. Şi mai este şi la faptul că un minoritar nu are în spate atâtea voturi câte are un alt parlamentar.
      • 0 (0 voturi)    
        Confuzi lucrurile (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:54)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui selim

        Care este legatura intre voturile obtinute de o formatiune politica a minoritatilor si numarul de voturi acordate unei anumite persoane?
        14000 voturi a obtinut Uniunea Armenilor in toata tara! Sau domnul Pacbuccian era pe toate buletinele de vot?
        Ce lege, uninominala e asta? Adica unul castiga "uninominal" candidand intr-un singur colegiu iar altul candidand in toate colegiile?
  • +30 (52 voturi)    
    Da' bine-am ajuns !! (Joi, 5 noiembrie 2009, 17:36)

    Romanica [anonim]

    Da' bine-am ajuns : minoritatile nationale sa propuna Primul ministru...
    Dle Croitoru, ne-ati facut o impresie exceptionala, si ati contrastat total cu.. iepurasii nostri din Parlament... care cica ne reprezinta... dar care unul macar nu si-a intrebat alegatorii...Au votat ..telecomandati..
    Niste biete slugi dresate sa joace pe sarma...
    Dle Croitoru, stim ca de talia dvs. sunt multi romani, numai ca la conducerea Romaniei nu pot penetra valorile.. !!
    Unde am ajuns !!!!!
    Tie, tie, tie iti multumim, Stalin autohton, tov. Ion Iliescu !!
    • -11 (19 voturi)    
      nimic nu intelegi din democratrie!aqva clara (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:53)

      roiban [anonim] i-a raspuns lui Romanica

      ori esti salbatic sovin ori nu intelegi ceea ce inseamna democratie.fiecare grup vine cu o propunere, de aceea sunt convocati la presedintie, nu sa recite ode marelui conducator.la fel si oprea cel cu gradele cadou ca a schimbat tabara,esti atat de oblu la minte?
      • +3 (9 voturi)    
        ok (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:25)

        george [anonim] i-a raspuns lui roiban

        PNL are 20% deci nu are dreptul sa impuna nici un premier pentru ca sunt alte doua partide care au procente mai mari.
        Nu avem nevoie de inca 4 ani in care minoritatea sa impuna un premier.
        Aliantele post electorale nu au nici o valoarea si nici o reprezentativitate populara pentru ca nu au venit in alegeri cu acea alianta
        • +6 (8 voturi)    
          sunt atatea exemple in lume (Joi, 5 noiembrie 2009, 23:41)

          roiban [anonim] i-a raspuns lui george

          atatea exemple in istoria moderna a lumii,mai ales in italia postbelica .guvernele se formau pe baza unei aliante dupa alegeri,iesea un partid sau grup din alianta care formase guvernul si guvernul respectiv cadea.fenomenul politic este dinamic si daca este dinamic inseamna ca nu poate fi batut in cuie.bine ca nu ne trimiti la proclamarea republicii populare romane ca a fost si ea "vointa poporului" cu pcr in frunte.
          daca intr-o familie trecuta pe la primarie si biserica si tot e permis divortul,dar in politica ... pt unii se pare ca dominanta e ideea unanimitatii.ca pe vremea lui ceasca.
      • +2 (4 voturi)    
        Mă, tu ai auzit de Cristoiu ? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:42)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui roiban

        Ăsta a renunţat, pur şi simplu să mai participe la complotul anti Băsescu. A refuzat să mai mănânce rahat ! S-a săturat. Aşa au făcut şi ceilalţi despre care tu insinuezi că sunt "trădători". În mod ironic, e o dovadă că "acumulările cantitative duc la un salt calitativ". Dacă la aceşti pesedişti s-a putut, cu siguranţă şi la mulţi simpatizanţi de-ai lor s-a întâmplat deja. La tine se pune întrebarea : mai poţi ?
  • +22 (42 voturi)    
    in momentul (Joi, 5 noiembrie 2009, 17:36)

    atreus [anonim]

    in care un PM a incercat sa taie din privilegiile parazitilor din parlament a fost indepartat. Cum ar putea fi inlocuit de cineva propus tocmai din acel parlament? Alegerile anticipate rezolva problema doar daca romanii se trezesc, dar mi-e teama ca sistemul ticalosit a reusit sa ii corupa si pe votanti: am auzit ca "votam cu PSD pentru ca primarul e din PSD si ne asfalteaza strazile daca iese PSD si la centru"... culmea, oare pe nimeni nu intereseaza ce se pierde daca iese PSD "la centru"???
    • +7 (9 voturi)    
      halal discernamant (Joi, 5 noiembrie 2009, 22:06)

      Olsen [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      Votantii lui Gionica: ori interesati, ori manipulati.
  • +19 (35 voturi)    
    tare base (Joi, 5 noiembrie 2009, 17:44)

    uan [anonim]

    puteau sa spuna si aia ca klaus are un mba, ca a schimbat sibiul in paris si ca investitiile si salariile romanilor sint ca in munich.

    una peste alta nu am vazut nici un comentariu al sibienilor pe hotnews, deci fie ei nu citesc stirile ori nu au ce spune despre nentu. eu cred ca ei o duc prost, ca si noi ceilalti. puneti frate tineri care au invat pe afara, nepatati si romani adevarati sa ne ajute pe toti. nu hotii si infractorii, masonii si alte jeguri.
    • +8 (10 voturi)    
      SINT PARERI DESPRE IOHANIS... (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:59)

      cela [anonim] i-a raspuns lui uan

      cite vrei si cele mai pertinente sint de la sibieni ,doar ca nu se semneaza ->un sibian> dar cam trei sferturi din cei care sint informati sint impotriva lui . Dealtfel ,parerea mea de sibianca este ca aceasta propunere este facuta de cei care vor sa scape Sibiul de acest neamt prost . Ca stii vorba aia- sasu cind e prost e mai prost ca 10 romani - Nu e l;a Sibiu chiar asa precum se spune . Sint orase mult mai frumoase si mai puse la punct fara bani din Germania ,de la Guvern pt Capitala culturala (un fel de balci )
      • +9 (11 voturi)    
        penibila coalitie (Joi, 5 noiembrie 2009, 22:17)

        Olsen [utilizator] i-a raspuns lui cela

        M-am saturat sa tot aud marea coalitie vorbind despre "meritele" nemaipomenite ale lui Johanis. Praf in ochi! In afara de renovarea Sibiului cu banii de la UE, respectiv 1000 miliarde euro, ce mai are in CV? Nimic!
        Pacat ca am pierdut sansa de a avea guvernul Croitoru. Tocmai ne-am dat cu tifla-n c...e. Penibila coalitie a avut grija sa priveze Romania de o adevarat sansa!!! Jos palaria in fata lui Croitoru!
        • -5 (9 voturi)    
          de ce jos palaria in fata lui croitoru? (Joi, 5 noiembrie 2009, 23:51)

          roiban [anonim] i-a raspuns lui Olsen

          pt ca a venit cu un guvern in care pm era "specialist" in economie,finante iar min de finante (probabil impus) cu pogea,ing metalurg ,fost secr pcr cu probl economice? cine avea sa lucreze cu finantele pm sau metalurgul?
          de ce la toate companiile sunt managerii care conduc,contabilii/finantistii avand felia lor de lucru, cel mult dir economic?
          majoritatea postarilor sunt sentimentale sau de la "tinerii ce monitorizeaza saiturile de stiri" cum numea basecu o asfel de echipa din lipscani.
        • +5 (5 voturi)    
          stii care e problema Romaniei? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 0:42)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui Olsen

          ca sta pe un morman de bani de la UE si nu stie sa ii acceseze!! Poate chiar asta ne trebuie, unul care sa stie sa cheltuiasca banii de la UE.
      • -1 (1 vot)    
        ei, na (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:15)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui cela

        Totusi, Iohannis a fost votat de 87% din sibieni din primul tur pentru al treilea mandat la primarie. E de departe cel mai de succes politician din Romania. Si tu spui ca sibienii vor sa scape de el?

        Cred ca tu ne iei de prosti.
  • +12 (26 voturi)    
    Eroare (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:04)

    Cristi [anonim]

    De fapt pe individul propus la misto de "Minoritati" il cheama Ganţ Ovidiu-Victor!!! Si a candidat din partea FDG (Forumul Democrat German) la alegerile din toamna lui 2008. Ales parlamentar cu 2502 de voturi!!!! Am ajuns chiar de rasul lumii, pe bune. Apropo, numele nu pare deloc nemtesc. De-aia l-ati scris Ganz dragi editori de la hotnews? Ca sa para si asta neamt? Tara asta chiar n-o mai fi avand pe nimeni competent pentru functia de premier decat pe penibilul si ridicolul Iohannis si, mai nou, pe acest ilustru necunoscut Ganţ?
    • +21 (21 voturi)    
      am si eu propuneri din minoritati (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:36)

      basalau [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Da, deci iata cateva propuneri interesante:
      1. Fratii Camataru, ar putea sa conduca in tura, 12 cu 24.
      2. Leo din Strehaia, sustinut de Partidul Ursarilor
      3. Tanti Garoafa care vinde banane putrede in statie la 232
      4. Axinte, cu caciula aia de prost.
  • -5 (13 voturi)    
    super (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    agai astept sa fie numit Vainer premier.
  • +9 (21 voturi)    
    Electoratul lui Pambuccian (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:20)

    Leon [anonim]

    Imi permit sa intervin in cunostinta de cauza in discutia privind electoratul lui Pambuccian. Indiferent citi votanti ar avea, doua sute sau paispe mii, oricum omul e in Parlament gratie unei smecherii permise de legea electorala. Ca reprezentant al unei minoritati (cum o reprezinta, se vede), el are nevoie de un numar de votanti care reprezinta un procent foarte mic din cel necesar in mod normal pentru alegerea unui deputat. Numai ca Pambuccian nu obtine in principal aceste voturi de la armeni, ci de la specialistii in informatica a caror cauza o apara de fapt in actvitatea sa parlamentara.
    Dupa ce se strecoara asa in Parlament, face politica din greu. Dar ce mai conteaza, tot romanul (fie el si armean) boxeaza cu dictatorul Basescu.
    • -12 (20 voturi)    
      Bine face (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:08)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Leon

      Pa Basescule! Nu mai vreau sa aud de astia ca si tine care nu respecta ce vrea majoritatea parlamentului si implicit a populatiei.
      I-ati barca si cara-te.
      • +12 (14 voturi)    
        Nu, n-ai sa vezi! (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:58)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Mai degraba o sa-ti iei tu la spinare traista si o sa pleci dracu' de-aici! Calatorie sprancenata!
      • +5 (9 voturi)    
        care 'majoritate' ? (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:19)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui un roman

        pambuccian cu 200 de voturi ?ghise ,alias ionut. cu 1400 de voturi ? sau crin cu locul 2 [doi] in colegiu ?eu nu cred ca parlamentarii chiar doresc s a afle opinia 'majoritatii,'ar iesi cu multe capete sparte,de fapt teama de majoritate se poate citi din reactia lor la legea pensilor si mai ales teama de referendum
  • +8 (22 voturi)    
    Iliescu premier (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:29)

    mau [anonim]

    Se aude ca Iliescu ar putea fi primul ministru desemnat de Geoana in cazul castigarii alegerilor. Asta ar explica si felul in care a ajuns Geoana sa candideze pt. PSD cand se stie ca nu e sustinut de propriul partid.
  • -14 (36 voturi)    
    Chiar asa de prosti ne crede Base? (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:29)

    Pantera Roz [anonim]

    Crede Cetarteanul Basescu ca noi nu intelegem ca nu-si poate depasi conditia si vrea sa ramina in istorie alaturi de Nero,Stalin,Ceausecu si cine vreti dv.?Prost nu e ,atunci de ce insista sa propuna neaparat un PM ce nu va trece?Constitutia tradusa de Basescu ii permite sa ne considere prea supusii sai iar guvernul ca find al sau personal.Cir de prosti ne crede?Daca cheama partidele la consulatre,pentru ce le cheama?Pentru a vedea care este majoritatea.O vede si nu vrea ca de,asa e el,si atre cel mai mare cap din Romania.
    • +14 (16 voturi)    
      Nu pot trece amindoi... (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:11)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      adica si PM si Parlament! Unul dintre ei cade...

      PM-ul a cazut de doua ori, a treia oara cade Parlamentul! Adica se dizolva...
    • -18 (22 voturi)    
      Nu conteaza (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:37)

      Alegator [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Nu conteaza prea mult cat de prosti ne crede Base, important e cat de inteligenti vor fi alegatorii. Sper sa il taxeze la aceste alegeri si sa nu mai auzim de el. Vant la pupa, mr Base!

      PS: Astept minusurie de la cealalta categorie de alegatori.
    • +5 (9 voturi)    
      Vai vai vai de limba romana (Joi, 5 noiembrie 2009, 22:00)

      Citizen Kane [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Oameni buni. Dupa ortografie si idei se pare ca in sfarsit VanGhelie a inceput sa isi scrie ceea ce ii cloceste neuron stingher strans de cascheta unui general, sustinator fervent .La mai mare rrom-ule
  • +15 (19 voturi)    
    Antonescu e enervant (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:50)

    nae [anonim]

    Repeta mereu ca il vrea pe Klaus premier fiindca vrea un independent.De cand naiba e Klaus independent?Forumul Germanilor nu e un partid?
    Si daca era,o data propus de un partid nu stiu cat de independent mai esti...
  • +20 (22 voturi)    
    nemtii si nemtestile (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:52)

    Andra [anonim]

    De ce romanul atras a priori de orice e german sau cu iz german? De ce nu-l priviti pe acest primar al Sibiului ca pe un om politic, un om de afaceri (chiar combinate din cate inteleg...), o persoana care a supravietuit la sefia orasului asa cum au facut-o si altii carora li se spunse, insa, baroni. Pentru ca ei, baronii, sunt neaosi romani, adica numai buni de injurat. In timp ce neamtu-i sfant... Eu am intalnit si nemti cat se poate de romani (mitocani, sulfari, dornici de a trage in teapa). Si erau nemti de la mama lor... Cum va explicati ca un om vertical, independent etc. se baga de cateva saptamani bune in aceasta cloaca cu PNL si PSD? De cand e PSD-ul in tara asta simbolul independentei si cinstei?
    • -4 (4 voturi)    
      pentru ca (Vineri, 6 noiembrie 2009, 0:46)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Romania a fost construita de un german.
      • +1 (1 vot)    
        Corijentule! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:13)

        sami [utilizator] i-a raspuns lui ionut

        romania a fost construita de un roman, ///. mars la scoala sa inveti istorie...si poate vei descoperi ca tradatorii care au l-au adus atunci pe "neamtul" ce-l ridici in slavi sunt aceeasi care astazi doresc o reeditare a vanzarii de tara. ma apuca greata de atata lipsa de cultura si cunoastere a radacinilor statului roman! din pricina acestor "viduri" am permis (poporul roman) atatia amar de ani de comunism...pnl-ului si pc ului le-au trebuit aproape 100 de ani ca sa indrazneasca sa repete istoria, dar o fac - orchestrati de ciuma comunista- psd. pd-l-ul nu-i mai breaz...dar cel putin s-a trezit mai devreme la realitate decat ceilalti marsavi... si dovedesc cunoasterea eroriilor trecutului si ambitia de a nu le repeta.
        nu sunt nationalista, dar nu vreau nici un johanis ca pm, pt ca sunt convinsa ca se poate gasi un ion ..un gheorghe etc capabil pentyru acesta functie. nu vreau sa mai vad romani slabi , capabili sa creada cu usurinta vorbele tradatorilor de tara si chiar sa-si vanda tara pentru nimic. treziti-va oameni buni, noi, poporul suntem suverani- nu pratidele sau liderii lor efemeri!
  • -10 (16 voturi)    
    Basescu se consulta singur (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:03)

    NE-consultatul [anonim]

    1. Grupul parlamentar independent? De ce acceptati aceasta titulatura? Ea nu este nici constitutionala nici regulamentar-parlamentara! Cat despre ”barbatul” politic Oprea ... are atata foliculina politica incat nu i se potrivesc vorbele.
    2. Din articol inteleg ca Presedintele (regretabil) inca in functie nu are in vedere regulile democratiei constitutionale ci himerele pe care cauta sa-si construiasca linistea PERSONALA a urmatorilor cinci ani. Romania? Romanii? Este evident ca nu intra in preocuparile Presedintele (regretabil) inca in functie!
  • +10 (10 voturi)    
    politica romaneasca (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:17)

    Andrei [anonim]

    Racul, broasca şi o ştiucă
    Într-o zi s-au apucat
    De pe mal în iaz s-aducă
    Un sac cu grâu încărcat.
    Şi la el toţi se înhamă:
    Trag, întind, dar iau de samă
    Că sacul stă neclintit,
    Căci se trăgea neunit.
    Racul înapoi se da,
    Broasca tot în sus sălta,
    Ştiuca foarte se izbea
    Şi nimic nu isprăvea.
    Nu ştiu cine-i vinovat;
    Însă, pe cât am aflat,
    Sacul în iaz nu s-au tras,
    Ci tot pe loc au rămas.

    Aşa-i şi la omenire,
    Când în obşte nu-i unire:
    Nici o treabă nu se face
    Cu izbândă şi cu pace.
  • +20 (22 voturi)    
    k (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:22)

    me [anonim]

    orice, numai ion iliescu nu. votand geoana votati iliescu, asta sa fie clar pentru orice alegator.

    jos iliescu, cu prostanacul lui cu tot.

    terminati cu comunisti odata pentru totdeauna.
    orice altceva, numai comunisti nu.

    45 de ani de comunism. ajunge.
    • +4 (4 voturi)    
      Daca ar fi doar Iliescu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 8:12)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui me

      Sa nu fiu intelesc gresit, am foarte multe de reprosat si lui Iliescu si lui Nastase si nu voi fi in veci-vecilor lector al lor. Dar nici lui Iliescu, nici lui Nastase nu li se poate reprosa prostia si nici ingenucherea in fata baronilor rosii ( exista si baroni portocalii si baroni galbeni si de orice lata culoare dar asta e o alta problema) . Mi se pare chiar ridicol de a vorbi de Iliescu manipulat de baroni. Mirciulica in schimb pe langa o acuta lipsa de inteligenta cel putin in domeniul politic si de o ilustare de-a dreptul caricaturala a acelui defect zis oltenesc de a fi indragostiti de magazia de insemne de grad din armata e total plecat in fata baronilor care l-au impus in fata lui Iliescu tocmai pentru a-l manipula si a conduce de facto folosind persoana lui. Si printre acesti baroni se numara si cel mai detestabil baron dintre baronii tuturor partidelor Vanghelie interlopul. Asa ca votand Mirciulica votati Vanghelie. Ganditi de cateva ori ininte de a aplica stamplia pe buletin.
  • -1 (7 voturi)    
    Logica minoritatilor (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:05)

    Cristina [anonim]

    Sa-l propuna pe Laszlo Tokes :)) Am incredere in moralitatea lui. Nu va trada acordul cu FMI
    Poate asa scapam si de icoane in scoli.
  • +9 (11 voturi)    
    Geoana zice (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:33)

    Sarsaila [anonim]

    "Din pacate, asa cum ne asteptam, presedintele nu a avansat nicio solutie", a spus el, adaugand ca PSD va reveni la consultari doar atunci cand Traian Basescu va avea o solutie la rezolvarea "crizei politice care adanceste criza economica si sociala"

    Pai domnu Geoana, presedintele te-a chemat pe tine cu partidu in brate la consultari, adica sa vii tu cu propuneri, nu sa-ti dea el solutia. Te-a chemat sa te intrebe PE TINE ce propui, nu sa-ti spuna ce sa faci! Intelegi nuantza?

    Nu mai ai rabdare? O sa-ti spuna si solutia cit de curind. O stii si tu de altfel!
  • +4 (6 voturi)    
    Poezia de mai sus (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:56)

    stefan [anonim]

    ...ilustreaza perfect situatia, iar consultarile de la Cotroceni=dialogul surzilor.
    Basescu o tine pe a lui, Geoana pe a lui. Acum si cu scandalul cu Johannis in care ANI trebuie sa se pronunte(de ce n-a facut-o pina acum sau pina acum 2 luni?).
    Basescu se va agata de prerogativa ca el numeste premierul (ma rog, candidatul).
    Dar azi mai are niste munitie pe care tot Geoana si ai lui i-au furnizat-o-hotarirea (perfect anticonstitutionala, dar ce mai conteaza una in plus, ei au declarat) ca guvernul demis sa prezinte bugetul.
    Pacat ca Eugen Ionescu e mort. Ar fi avut ce invata de la ei in materie de teatru absurd.
    Ce e mai rau ca haosul asta se intinde la absolut toate nivelurile, pentru ca nimeni nu e in stare de luat decizii, iar descentralizare si autonomie locala nu exista.
    Iar ce face risul si mai mare e ca pentru functia de premier nu se vine cu o solutie politica, ci tot cu improvizatii. De unde concluzia fireasca: nici un partid nu are oameni de valoare si de necontestat.
  • +4 (8 voturi)    
    Premier ... (Joi, 5 noiembrie 2009, 22:15)

    ins [anonim]

    Liviu Negoita este singurul candidat PDL credibil pentru moment ...
  • -7 (9 voturi)    
    Uita-te pe realitatea. (Joi, 5 noiembrie 2009, 22:17)

    Cetateanu [utilizator]

    Avem un presedinte de toata KAKAOA . Daca indivizi ca oprea ajung generali cu ciunspe stele, adevaratii militari ar trebui sa-si dea demisia. Este o jignire la
    adresa Natiunii si Istoriei Romane!
    • +7 (9 voturi)    
      Privitor de realitatea (Joi, 5 noiembrie 2009, 23:15)

      Pa-pa-gal [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu

      Chiar nu ne intereseaza parerea ta.
      Noi avem opinii, argumente, comentarii pertinente. Nu repetam frazele altora!
      Am incercat sa privesc putin si m- a dezgustat teribil comportamentul de oameni fara cei 7 de ani de acasa, al realizatorilor si al multora dintre invitati.
      Si spune-i lu" Base sa nu mai ploua afara!
  • -1 (7 voturi)    
    blestemul portocaliu spre rosu (Joi, 5 noiembrie 2009, 22:18)

    mealcu [anonim]

    "Bai, ce blestem o fi pe poporul asta, de a ajuns, pana la urma, sa aleaga intre doi fosti comunisti, intre Adrian Nastase si Basescu."

    traian basescu 2004
    • +6 (8 voturi)    
      Blestemul galben spre rosu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 1:07)

      Mefisto [anonim] i-a raspuns lui mealcu

      Bai, ce blestem pe noi sa nu mai scapam de capitalistii de carton ai liberalilor ?
  • -6 (8 voturi)    
    romanilor (Joi, 5 noiembrie 2009, 23:12)

    guru [anonim]

    romanilor nu le place haosul. cred ca daca basescu nu ajunge la o solutie de compromis, care inseamna numirea lui Johannis, va pierde alegerile.romanii se vor mobiliza la vot si-l vor da jos pe basescu.
    • +8 (10 voturi)    
      In numele cui (Vineri, 6 noiembrie 2009, 1:21)

      Mefisto [anonim] i-a raspuns lui guru

      ...vorbesti? Al romanilor care au votat alianta DA in 2004 tocmai pentru ca era un partid istoric acolo care garanta politica de dreapta? Al romanilor care s-au desummflat cand au vazut cum Tariceanu nu accepta "tirania" lui Basescu ,dar se arunca in cloaca comunista din PSD lingand mana lui Iliescu ? Romanii aceia nu mai pot fi prostiti acum cu istericalele si glumitele ieftine ale lui Antonescu. PNL-ul si-a pierdut credibilitatea .
    • +4 (4 voturi)    
      Sunt curios (Vineri, 6 noiembrie 2009, 8:17)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui guru

      Cine te-a mandatat sa vorbesti in numele tuturor romanilor? Eu unul, roman verificabil de cinci genrartii nu. Si nu voi vota contra lui Basescu ci doar contra lui Geoana si a pdsr-ului adevaratii autori ai haosului politic.
  • +9 (11 voturi)    
    TRAIASCA CRIN ANTONESCU... (Joi, 5 noiembrie 2009, 23:18)

    vlad tepes [anonim]

    ...TRAIASCA GEOANA...TRAIASCA tovarasul ILIESCU...domnilor de mai sus,va multumesc : cu cat apareti mai mult la tv,cu atat imi intariti mai mult convingerea de a-l alege pe Base..va multumesc!
  • +5 (5 voturi)    
    domnilor politicieni, (Vineri, 6 noiembrie 2009, 1:02)

    superior [utilizator]

    nu va faceti griji, poporul "mai are rabdare" pana va mai jucati putin la butoane, poate va impungeti.
    Cred ca singurul noroc al romanului (care se vede ca este mai putin ingrijorat decat neamtul sau francezul la aceasta situatie politica fara precedent) este ca a trecut si prin perioade mult mai grele si nu-l mai sperie asa usor "un val"...poate doar tinerii, dar si ei sunt ocupati cu altceva.
    Asa ca rabdare, avem si cel mai important nu va grabiti, doamne fereste sa luati o decizie "in pripa", asta ne-ar mai lipsi.
  • +6 (8 voturi)    
    Incapatanare prosteasca (Vineri, 6 noiembrie 2009, 3:17)

    Liviu [anonim]

    Nu inteleg un lucru: e clar ca Basescu nu-l vrea pe Johannis, asa ca daca intr-adevar coalitia Grivco ar vrea ceva bun pentru tara ar veni cu o alta propunere! Asa se incapataneaza prosteste, e ca si cum Basescu l-ar numi din nou pe Croitoru ca prim ministru. Ar fi normal?? Evident nu!
    Asta ca sa nu mai vorbesc de faptul ca s-ar parea ca Johannis ar avea ceva bube (incompatibilitate, ceva afaceri nu prea clare) asa ca de ce el? Nu au pe nimeni curat?? Sincer sa fiu, despre Croitoru nu am auzit nimic rau, stie cineva ceva?
    • -1 (1 vot)    
      Deci tu acuma ceri (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:40)

      Bla [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Ca cel mai destept sa cedeze, ca Basescu sigur nu o va face :-) - el se stie ca e ca prostul hotarat . Ai o surpriza, nici aia nu is mai destepti
  • +5 (5 voturi)    
    Basescu nu are de ales (Vineri, 6 noiembrie 2009, 6:09)

    Leon [anonim]

    Traian Basescu face singurul lucru pe care poate si trebuie sa-l faca. Daca eram in locul lui, faceam absolut la fel, si, credeti-ma, sint un om foarte corect. A-i lasa acum pe ceilalti sa-si numeasca prim-ministrul inseamna a scapa din nou situatia de sub control si a ne intoarce cu citiva ani in urma, cind PNL-ul conducea cu sprijinul PSD-ului, care se bucura in schimb de avantaje.

    PNL, PSD si UDMR nu sint uniti prin opozitia fata de Basescu, ci in primul rind prin interese economice de clan, pe care si le pot satisface foarte bine impreuna. Ura fata de Basescu vine din aceea ca nu e de-al lor, si ca le sta ca sula-n coaste (saracul Ilici, nici acum la batrinete nu scapa de ea).

    In acest moment Basescu are pozitia de forta data de faptul ca doar el are dreptul sa desemneze primul-ministru, iar in cazul in care Parlamentul trinteste si al doilea guvern, sa dizolve Parlamentul. Daca pierde aceasta pozitie, trece pe linie moarta.

    Ce minunata Constitutie a facut psdul, care ii permite Presedintelui sa numeasca primul-ministru, dar nu si sa-l inlature din functie.

    Pe scurt, daca vrem sa dam Romania pe mina lui alde Patriciu, Voiculescu si atitor gasti, fata de care gasca lui Basescu si Videanu e grupa mica, sa fim partizanii parlamentului.
    • -1 (1 vot)    
      Nu tovarase (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:45)

      Bla [anonim] i-a raspuns lui Leon

      Are de ales. Democratia. NU MA INTERESEAZA ca e Patriciu in spate, e simplu, au majoritate sa conduca. Ne conduc prost in urm 5 ani nu mai pupa parlament in urmatoriii 10 ( ca taranistii ) simplu ca buna ziua. Mult mai pervers e ce face basescu ( nu merita litere mari). Tot timpul pleaca ca sobolanul de pe corabie. Si asa prosteste lumea. Si acuma in loc sa vina sa explice ce a facut el in ultimii 5 ani cand a avut puterea ( ca a avut-o ) el creeaza un nou razboi cu mogulii cu Grivco cu toti. Mult mai usor eviti o explicatie in fata romanilor spunand ca tu ai coloana si nu apari la moguli. Mai bine ma duc la TVR unde sunt pupat in fund si nu trebuie sa explic nimic din modul cum am condus pana acum
      • -1 (1 vot)    
        Ba, pardon! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:23)

        diana [anonim] i-a raspuns lui Bla

        Potrivit teoriei tale, mai are cateva zile din cei 5 ani de mandat pe care are tot dreptul sa-l termine cum considera el nu cum vor sa-i impuna altii (si bine face!), dupa care majoritatea isi va spune cuvantul. Adevarata majoritate si cea care conteaza (adica votantii) nu disperatii din parlament care sunt buni sa desfaca dar de facut, ceva bun, inca n-au dovedit-o. Referitor la cei 5 ani de putere si prezenta la posturile mogulilor .... bla bla bla.
  • +5 (5 voturi)    
    Minoritaria (Vineri, 6 noiembrie 2009, 6:36)

    hotnewsfil [utilizator]

    Consider ca etnia majoritara din aceasta tara (romanii, pentru cei ce au uitat!) este ca o biata gaina care se zvarcoleste besmatic prin curte, imediat dupa ce i s-a taiat capul.
    Norocul acestor plaiuri exceptional de frumoase (pacat ca sunt locuite, majoritar, de etnia romano-dacica) este ca, printre puzderia de indivizi fara un cap propriu, exista si stralucesc de-ti iau ochii, si pietrele pretioase Minoritarii, de diverse, multe etnii, cele care mai de care mai valoroase. Acestea sunt ca si rubinul, safirul, etc., comori presarate printre pietricelele de rau ce formeaza etnia majoritara (multi, dar prosti !).
    Ce s-ar face aceasta tara fara Varujanii Vozganian si Bambuccian, fara Aurelii Baranga si Vainer, fara somitati ca Domnia - Sa - Domnul - Verestoy -Despaduritorul?
    Minoritari ca numar, dar majoritari ca valoare, minoritarii (singuri lucizi pe aceste plaiuri) sunt destui ca, unindu-se intr-un efort patriotic, sa alcatuiasca guvernul, parlamentul si corpul inaltilor magistrati ai tarii, sa aleaga, dintre ei, si un presedinte luminat, intelept, elegant (foarte blond sau foarte brunet), cu care sa ne putem mandri peste granite.
    Etnia majoritara ar trebui sa fie pusa la matura, nimic mai mult ! Sa isi cunoasca si sa isi recunoasca lungul nasului si sa ceara chiar ea ca numele acestei tari sa se schimbe, din Romania, in Minoritaria. Traiasca Minoritaria, in vecii vecilor !
    • +1 (1 vot)    
      Rectificare (Vineri, 6 noiembrie 2009, 8:55)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      In loc de "besmatic", "bezmetic".
  • +4 (4 voturi)    
    Consultări (Vineri, 6 noiembrie 2009, 7:13)

    Anda [anonim]

    Rar îți este dat să auzi și să vezi o scenă atât de puțin credibilă, de nefirească și de caraghioasă ca aceea când, în fața camerelor Geoană declară, având o mină gravă că ESTE ÎNGRIJORAT de soarta Romaniei, de faptul că Romania nu va avea un PM al „ majorității”. Este cel mai penibil personaj în gura căruia sună caraghios și necredibil orice expresie simplă exprimată în l. română ! Îți amintești personajul lui Caragiale, Cațavencu interpretat magistral pe vremuri de Ion Finteșteanu, iar aatăzi, în mod penibil de amatorul în ale teatrului, M. Geoană !
  • -4 (4 voturi)    
    Din nou ? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 8:31)

    PAR PAR [anonim]

    Din nou basescu vrea sa pozeze in salvatorul tarii.
    Smecheria marinarului este aceea de a creea tensiuni si instabilitate; pe care dupa aceea ,el sa le si asa zis , rezolve.
  • +5 (5 voturi)    
    Apropo de mizeria "Realitatea TV" ci Dinescu.... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 8:49)

    Consternat [anonim]

    http://www.revista22.ro/usor-cu-dictatura-pe-scarile-mogulior-6927.html

    http://www.adevarul.ro/articole/nevroze-tv.html
  • +1 (3 voturi)    
    Cand a fost bun generalul Oprea ? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:53)

    martin [anonim]

    Citesc comentariile de la acest articol si vad ca unele din omniprezentele clone ataca fara frane grupul desigur neconstitional al parlamentariilor independenti si in special pe conducatorul acestora generalul Oprea.
    Din scrisele acestor stimabile clone ,grupul independentilor este format din tradatori, iar generalul Oprea este un supertradator, cumparat cu multe stele.
    Cand era in PDSR, Oprea era tot general si a fost prima optiune a PDSR pentru Ministerul de Interne, deci pe atunci era foarte bun pentru democraticul PDSR condus de Prostanacul Geoana, de nasul sau Tatucu Iliescu si mai ales de capul tuturor capilor , intelectualul detectiv Van Ghelie !
  • -3 (3 voturi)    
    propuneri logice (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:00)

    gepeto [anonim]

    "Nu voi lasa tara pana dupa alegeri fara guvern".
    Daca desemneaza din nou aiurea si contra naturii, exact asta face, lasa tara pana dupa alegeri fara guvern.
    Asa cum presedintele este ales direct de popor, tot asa este ales si parlamentul. Cine gaseste fel de fel de motive pentru a reduce creditibilitatea parlamentului sa nu uite ca presedintele a fost ales de mai putin de 25% din populatie.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai taca ? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:11)

    Papi [anonim]

    Dar desppre parlamentarii alesi cu 100, 1000 de voturi nu ai nimic de zis ?
  • +3 (3 voturi)    
    Diversiunea Johannis (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:21)

    Un sibian supravietuitor din GULAG [anonim]

    Dl Klaus Werner Johannis a ajuns primar al Sibiului pe temeiul slabiciunilor romanesti ai caror purtatori traiesc cu mentalitatea ancestrala de neputinciosi si oropsiti care au nevoie permanenta de interventii externe pentru a putea supravietui. Cu atitudine de milogi si neputinciosi,sibienii l-au ales pe K.W.J primar fara sa cugete daca acest personaj este cu adevarat autenticul purtator al traditiilor sasesti ardelene si al spiritului german european.Viclean,oportunist si impostor cetateanul K.W.Johannis,profesor de fizica,aburcat, pe temeiul "calitatilor" precizate mai sus, in scaunul de inspector general la I.Sc.Jd.Sibiu, nu s-a remarcat prin nimic,doar ca acest post a fost trambulina inspre jiltul de primar. Mitul "primarului sas de Sibiu" s-a cladit odata cu acordarea calitatii de Capitala Culturala Europeana orasului de pe Cibin si pe temeiul fondurilor Guvernului Romaniei si ale Uniunii Europene.Cum anume au fost utilizate si cu ce rezultate aceste fonduri,dincolo de aparente,
  • +3 (3 voturi)    
    Diversiunea Johannis (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:42)

    Un sibian Supravietuitor din GULAG [anonim]

    ....In afara unei parti din perimetrul vechii urbe reabilitate (calitatea executiilor este absolut discutabila atat pentru specialisti cat si pentru profani!),restul orasului se confrunta cu aceleasi probleme ca si toate asezarile din Romania postdecembrista. Examenul privind calitatea si verticalitatea sa morala,dl K.W.Johannis continua sa si-l sustina incepand cu acceptul pentru a intra in randul fortelor politice care-si au cartierul general la sediul firmelor "Felix-Gifko" si unde "ofiterii de stat major" poarta nume ca: I.Iliescu,M.Geoana,A.Nastase,M.Vanghelie,C.Antonescu,L.Orban
  • +2 (2 voturi)    
    Diversiunea Johannis (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:26)

    Un sibian supravietuitor din GULAG [anonim]

    N.Nicolai,M.Ionescu-Qvintus si lista poate continua cu nenumarate nume,care-mai-de-care...provenite din structurile regimului din care inca Romania nu s-a desprins De aici si inversunarea cu care se actioneaza impotriva celor ce nu provin din "structuri",sau a celor care dovedesc desprinderea de ele si doresc reforma reala a statului ceea ce inseamna tocmai "dinamitarea" structurilor(cei cu memorie si cu destui ani de viata isi amintesc indemnul lui I.Iliescu din dec.1989:"Sa pastram STRUCTURILE!") Si "structurile "pastrate trebuie aparate de orice amenintari pentruca pe ele,in cadrul lor si la adapostul lor (in sistemul "democratiei originale") s-au cladit averi imense si a fost confiscata si puterea politica.Unul dintre beneficiari este chiar K.W.J.in jurul caruia s-a tesut mitul folosit ca arma politica.Numai ca un "purtator de autentice calitati profesionale,morale si politice"nu se poate lasa folosit in scopuri atat de josnice .Cat despre afacerile KW.J,impreuna cu consoarta....
  • +1 (1 vot)    
    Nu trebuie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:23)

    Cristi [anonim]

    Sa fi din Sibiu ca sa-ti dai seama ce hram poarta acest Iohannis. Numai un ignorant cumpara marfa fara sa se uite si la termenul de garantie. Poate comparatia nu e cea mai nimerita dar cine vrea sa inteleaga intelege ce-am vrut sa spun. "Independenta" lui Iohannis, "tehnocratia" lui nici macar nu sunt discutabile. Sa fim seriosi, Individul nu e nici independent si nici tehnocrat. In ceea ce priveste bubele urate pe care Iohannis le are (traficul cu copii de la inceputul anilor 9 si obtinerea a nu mai putin de 6 case dintr-un salariu amarat de bugetar) si alte tinichele pe care si le-a aranjat singur de propria-i coada, ii las pe fanaticii suporteri care-l inghit pe nemestecate pe acest sas de Dambovita sa incerce sa le descopere singuri. Daca au puterea sa o faca. Desi mi-e tare greu sa cred ca o vor face. Mai amintesc si de atitudinea sa absolut neonoranta de a se agata de functia de premier cu orice pret. Impertinenta, tupeul si neobrazarea de a declara despre Basescu ca a avut "o atitudine inadecvata" doar pentru ca l-a desemnat pe Croitoru (un om extraordinar) sa alcatuiasca un guvern si nu pe el, vai!, "celebrul" sas. Marioneta coalitiei Grivco.
  • 0 (0 voturi)    
    pierdem timp si bani (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:04)

    bucurestean [anonim]

    Cei care mergem cu treaba mai mult afara din tara constatam ca acest CIRC IEFTIN care are loc acum intre asa zisii politicieni ne costa timp si bani. Lipsa interesului real pentru binele mers al tarii, evidenta bataie pe ciolan - aici basescu e campion (un tip infect care sa vazut unde nici nu visa si acum nu mai da drumul la os pentru ca el ca persoana nu are nici o valoare) , incercarea de a se salva de la retrogradarea pe ultima banca a partidului - aici geoana e actorul cel mai usor de identificat (antrenamentele din MAE le foloseste pentru a juca diferite roluri - de prestatie jalnica si penibila- in speranta ca obtine ceva , orice numai sa nu il dea jos tovarasii de la conducerea PCR = PSD), trezirea din uimire a filozofului iesit dintre carti si conceptii idealiste si intrarea intre persoanele de cea mai joasa speta din politica (antonescu care se trezeste in fiecare zi in paradis si care se culca in fiecare zi cu certitudinea ca asta nu e lumea lui ) . Care din ei pot crea valoare adaugata? Nici unul. Toti trei sunt bugetari in conceptie , bugetari in viata de zi cu zi, bugetari ...bugetari. Adica consumatori prin definitie. Bugetarii nu produc, ei...doar consuma. Mult si din banii altora evident. Alegeti voi pentru mine. Celor angajati de pardide sa stea pe forumuri le spun : Acum sunteti platiti sa faceti asta.O faceti. Dar maine va fi mai bine? Produceti valoare prin munca voastra? Puteti face altceva decat sa executati, pentru un scop iluzoriu, comenzile lor? Alegeti voi pentru mine.
  • +1 (1 vot)    
    autonomoie pe regiuni...!!! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:49)

    d_ecebal1254758727935 [utilizator]

    O ideie buna...odata cu alegerile prezidentiale,sa se aleaga si primul ministru...excelent...la romani,numai asa se vor rezolva toate problemele...si prefectii sa fie alesi tot de populatie...!!!...autonomie locala...de ce nu dati odata aceasta lege...!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    A cui este solutia ? (Duminică, 8 noiembrie 2009, 14:07)

    George [anonim]

    La ora asta puteam avea guvern, banii de la FMI si un program coerent de depasire a crizei ! Asa vom mai pierde cateva saptamani foarte importante...