Traian Basescu: Va asigur ca voi desemna un premier responsabil, nu unul dorit de Iliescu si Voiculescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2009, 16:48 Actualitate | Politic


"Va asigur ca nu vom avea un Guvern pe care domnul Iliescu sau domnul Voiculescu il vor pentru privatizarile pe care le doresc. Va asigur ca voi desemna un premier responsabil, in spatele caruia nu se va intampla nimic din ce am spus mai devreme" - este prima reactie a sefului statului la respingerea Cabinetului Croitoru in Parlament.
  • "Eu il respect pe primarul Johannis, dar este pacalit in momentul de fata pentru ca stiu foarte bine cine se aseaza in spatele lui: interesele lui Iliescu, Hrebenciuc, Vanghelie. Pentru ca nu voi da satisfactie nici de aceasta data sa aiba Guvernul pe care si-l doresc ei, se va pravali din aceasta dupa-amiaza potopul de injurii si atacuri pe televiziunile lui Vantu si Voiculescu", a declarat Traian Basescu, citat de NewsIn.
  • "Sa stiti ca eu am si ficatul si inima si mintea sanatoase si nu voi ceda presiunilor mediatice pentru nimic in lume, iar cu nervii stau cu mult mai bine decat ei. Dragii mei, Romania are nevoie de un Guvern care sa nu serveasca oligarhii si mogulii, ci de un Guvern care sa lucreze in continuare, asa cum a lucrat Guvernul Boc, pentru romani".
  • "Uitati-va la ei, ce au facut azi in Parlament: au doborat al doilea Guvern. De ce au facut-o? Pentru ca de cinci ani ravnesc la privatizarea Postei, minelor de sare, ROMGAZ, TRANSGAZ, TRANSELECTRICA. In 2006 le-am spus: ne oprim cu marile privatizari, sa vedem ce efecte are privatizarea PETROM si n-as spune ca a avut cele mai fericite efecte, ne-am dat rezervele de titei, am spus nu privatizarii Postei, nu privatizarii resurselor de gaze. In concluzie, asta e supararea la ei si pe televizor, in majoritatea ad hoc care s-a format".
Traian Basescu a facut aceste afirmatii la un miting electoral, in judetul Teleorman, la scurt timp dupa ce Guvernul Lucian Croitoru a fost respins de Parlament.

Majoritatea parlamentara a anuntat, dupa votul din Parlament, ca il sustine in continuare pe primarul Sibiului, Klaus Johannis, pentru functia de premier.

Liderul social-democrat Mircea Geoana a declarat ca, in conformitate cu Constitutia, va cere reluarea consultarilor partidelor cu seful statului, pentru desemnarea unui nou premier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5295 vizualizari

  • -5 (35 voturi)    
    desemnare premier (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 16:53)

    popa ionut [anonim]

    Probabil ca il va desemna pe Blaga premier
    • -10 (28 voturi)    
      Ar fi bine (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:06)

      EccE [utilizator] i-a raspuns lui popa ionut

      Blaga pare un om serios..desi auzisem ca are bucurii la elena udrea, dar ma rog, asta ar fi ok cata vreme pramatia blonda nu pofteste la dregatorie iar..Orice caz, cat sa-l tina si andropauza pe Basescu ca se aproprie de 60..o sa inceapa sa o vada pe plescoasa in culoarea ei adevarata..sa-l dea blaga afara din guvernul Croitoru pe berceanu si pe videanu si are romania un cabinet cum nici nepotii lu Iliescu nu viseaza
      • -1 (25 voturi)    
        Da, domnule presedinte! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:31)

        mioc [anonim] i-a raspuns lui EccE

        Eu vreau un Guvern competent, unul format din Videanu, Berceanu, Pogea, Flutur si toata gasca!
      • -5 (27 voturi)    
        Basescu &circul fara de sfarsit in politica (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:43)

        mirch [anonim] i-a raspuns lui EccE

        cand era ministrul transporturilor in guvernul cdr a uneltit cat a uneliti, a facut gargara pana a picat ciorbea si l-a numit pe radu vasile.

        pe petre roman (petrica, uh!) l-a dat la o parte din pd ca sa se puna el sef.

        cand a fost primarul capitalei circul a fost din nou asigurat: chioscarii, cainii vagabonzi. dar bucurestiul a ramas aceeasi capitala urata si trista....

        a ajuns presedinte "luptand cu coruptii", dar si-a numit acolitii in guvern imediat ce a scapat de tariceanu, bun baiat. l-a numit pe boc, udrea, videanu, berceanu si baietii veseli din jurul lor.

        ce a dovedit basescu in tot acest timp? ce poate aduce el romaniei in afara de circ, scandal, uneltiri?
        totul invelit in mult populism si demagogie!

        m-am saturat!
        • +2 (8 voturi)    
          bun si ce faci? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:06)

          tupa [anonim] i-a raspuns lui mirch

          comentezi online? si noi ne-am saturat. care iese in fata?
          • +2 (6 voturi)    
            Eu ies in fata (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:43)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui tupa

            cu o solutie de compromis.
            Mogulii vor sa puna mana pe privatizari, si un guvern care lucreaza pentru ei.
            Basescu vrea un guvern care sa lucreaze pentru tara.

            Oare nu se poate face un guvern care sa lucreze vreo 20-30 % pentru moguli si restul pentru tara?
            Asa ce facem guvernul asta interimar ?; are si tara de pierdut si deasemenea si mogulii.
            • +4 (10 voturi)    
              tu chiar crezi ca Basescu vrea ... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:35)

              toto [anonim] i-a raspuns lui Constantin

              ....un guvern pentru tara? Daca da, atunci esti naiv rau. Sau zici asa ca esti un junior PDL pus sa posteze comentarii si sa dea pcte. Tie ti se pare ca guvernul Boc a fost unul pt tara? Un guvern pt tara mareste fiscalitatea, bagand inapoi o parte a economiei la negru? Un guvern pt tara se indatoreaza cu zeci de miliarde cand nu era nevoie? Un guvern pt tara se imprumuta cu bani de la banci de vineri pana luni? Un guvern pt tara isi trimite inspectorii, comisarii, politistii sa incaseze spagi? Desigur asa au facut si guvernele precedente, dar parca nici unul asa de pe fata si asa de distructiv. Daca Basescu castiga alegerile, bineinteles ca va reusi sa impuna un prim ministu al sau si sa vezi atunci, marire de TVA, mariere de cota unica,o sa zica ca asa vrea FMI si o sa ne dea in cap asa cum am luat-o si in anii '90. In loc sa progresam chiar daca incet asa cum a fost din 2002-2003 pana in 2008, o sa ajungem vai de noi.
              • -2 (4 voturi)    
                Da bai totomacule (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 20:05)

                Cristi [anonim] i-a raspuns lui toto

                Toti aceia care credem cu totul altceva decat ceea ce crezi tu suntem naivi. Esti multumit? Bai da dastepti sunteti voi astia care il injurati pe Basescu! Drama voastra e ca nu sunteti atat de multi incat sa puteti schimba inevitabilul: realegerea lui Basescu ca presedinte. Daca pe noi, cei care nu-ti impartasim elucubratiile, ne acuzi ca am fi "juniori PDL", ceea ce demonstreaza cat de obtuz si limitat esti in rationament, tu pe cine anume reprezinti de fapt tonomatule?
              • +3 (3 voturi)    
                Si de ce nu e buna solutia mea? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 20:53)

                Constantin [anonim] i-a raspuns lui toto

                Fiindca sunt naiv? Eu fi eu naiv dar comentariul tau e ilogic. Cel mai corect mod de a combate o solutie este sa vi cu o alternativa. Sau oi fi si tu vre-un politician care nu stie altceva decat sa arunce cu noroi?
                • +1 (1 vot)    
                  sindromul EBA (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 21:46)

                  gigi [anonim] i-a raspuns lui Constantin

                  Nu stiu daca solutia ta este buna, dar gramatica sigur sufera de" sindromul EBA". "Eu fi", "sa vi", "vre-un" stau dovada ca nu prea iti place sau nu ti-a placut pe la scoala. Ar mai fi si o virgula inainte de "dar", dar asta este deja chestie de finete.... :))).
                  • -1 (1 vot)    
                    E adevarat (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:52)

                    Constantin [anonim] i-a raspuns lui gigi

                    ca fac greseli gramaticale. Intrebarea este cum de te impiedici in greselile mele si nu reusesti sa gandesti dincolo de ele?

                    Oi fi fost tu bun la romana, insa la matematica cum te-ai descurcat in scoala?
          • +3 (7 voturi)    
            decembrie 2008, guvern PD-L+PSD (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:12)

            nicolae [anonim] i-a raspuns lui tupa

            Cand portocalii au facut guvern cu PSD nu s-a mai dat peste cap Basescu sa se dezica de Iliescu?

            Cand Videanu, Udrea, Ridzi, Berceanu, Pogea, in frunte cu Boc au dat mana cu Geoana, Nica, Sarbu, Ponta si restul PSD-istilor, atunci a fost bine, nu domnule Basescu?

            Ahhh, si inca ceva.
            Cand tatuca Iliescu chema minerii la Bucuresti in 1991, cine era ministrul Transporturilor? Nu cumva unul numit Traian Basescu?
            Cu ce au venit minerii in Bucuresti, nu cumva cu trenurile? Haideti, domnule Basescu, ca nu ne-am nascut ieri!
            • -1 (1 vot)    
              Rplica (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 21:44)

              Mefisto [anonim] i-a raspuns lui nicolae

              Da,ma, era pe locomotiva de la a treia garnitura. L-ai vazut tu,sa-ti sara ochii ?! Deocamdata EXISTA inregistrari audio si video cu apelul si multumirile bolsevicului Iliescu Ilici. Mai trage odata.
            • +1 (1 vot)    
              Cine esti dumneata, dle Basescu?? (Joi, 5 noiembrie 2009, 9:28)

              votantu' [anonim] i-a raspuns lui nicolae

              Interesant cum unii apara 'onoarea' individului care, prin prostia noastra, sta astazi in fruntea tarii! De ce oare aceste persoane nu pun iubitului conducator cateva intrebari simple, ca de exemplu: - La scoala de marinari din Coiciu a avut activitati patriotice de ciripit colegii catre celula de securitate a scolii? - Cate drumuri a facut la Poarta 2 pentru a preda rapoartele de ciripitor impotriva dusmanilor poporului, care aveau ca singura vina faptul ca nu imparteau 'buful' cu baietii cu ochii mai decolorati? - Cine era ofiterul de legatura la care se spovedea si in ce imprejurare a fost racolat ca agent acoperit? - La cate sedinte de COM ale Navrom Constanta, in toata cariera sa, NU A LUAT CUVANTUL pierzand prilejul de a preaslavi pe Iubitul conducator? - Cum a ajuns la Anvers ca 'reprezentant al Navrom', cine l-a trimis si cu ce misiune suplimentara? - Cine l-a nominalizat(impus) pe 16 octombrie 1989, la o luna dupa scufundarea motonavei Mogosoaia, Inspector sef al navigatiei civile(cu rang de director general in Ministerul Trasporturilor si Telecomunicatiilor)? Cumva un tovaras bine pregatit, MACRI? - Cine a sustras dosarul de ofiter de securitate al 'preaiubitului' din fisetul 12 de la sediul securitatii Constanta pe data de 26 decembrie 1989? - Cine a chemat pilotii de la Dunare sa-i apere scaunul ce se clatina, cand a fost contestat in luna ianuarie 1990 de catre colegii din cadrul Inspectoratului de navigatie? - Cine sunt prietenii cu ochii 'albastru de Voronet' care l-au propus Subsecretar de stat la Ministerul Lucrarilor Publice,Transporturilor si Amenajarii Teritoriului? - Cine sunt prietenii care l-au scos din ghearele lui Roman, cand in februarie 1990 acesta a vrut sa-l dea afara din guvern? Oare tot cei din oastea Domnului de la manastirea SECU?! E interesant individul, de vreme ce a prostit o parte de tara! E clar ca ceea ce i se intampla acum e consecinta faptului ca suntem un popor de oameni nerecunoscatori, care nu-l meritam pe marele “carma
        • 0 (8 voturi)    
          M-ai umplut de lacrimi (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:28)

          EccE [utilizator] i-a raspuns lui mirch

          Si cu ce vrei bai sa se faca politica..cu pupaturi si dansuri populare ca la Perinita? Politica e murdara, daca nu iti place..schimba canalul pe desene animate..Basescu e un politician magistral! Cum merge tara e partea a doua..ori cu bunicutza a fost bine..se arunca cu flori de fericire..stii tu de care flori. De pingelica ce sa mai zic.Macar cu Base daca e bairam, e bairam..Sa traiti bine si noi deasupra voastra
    • -4 (28 voturi)    
      Inca un compromis! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:14)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui popa ionut

      Dar de ce nu pe Elena Udrea, un alt compromis pe care in marinimia sa domnul Presedinte ilofera coalitiei majoritare. Daca si o asa propunere e respinsa si se merge in continuare pe Johannis, poporul va fi convins ca astia n-au "manere"!
    • +2 (4 voturi)    
      privatizari? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:27)

      at [anonim] i-a raspuns lui popa ionut

      sa inteleg ca iliescu doreste privatizari? Parca era comunist!

      Voiculescu inteleg, si Blaga, dar Iliescu???
      • 0 (0 voturi)    
        pai ce sa spuna ? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 21:52)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui at

        A pus si Basescu placa aia obosita cu Iliescu si Voiculescu, cu grupurile de interese, doar doar de o mai merge....
        De ce nu vorbeste si de firma DALI si de alte astfel de grupuri de interese mai apropiate de sufletul lui?.. Atia sunt grupuri de interese bune si celelalte sunt rele ?
        In decembrie Iliescu era bun, asa cum si Voiculescu era bun in 2004. Mai apoi a descoperit ca este o "solutie imorala", dar atunci in 2004 trebuia o majoritate si nu se putea interpreta constitutia...
    • 0 (0 voturi)    
      Voiculescu, Iliescu, Basescu... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:28)

      toto [anonim] i-a raspuns lui popa ionut

      Oare de ce el se crede mai presus de cei enumerati? Probabil ca are dreptate cand spune de interesele lui Voiculescu, dar oare nu are si el interesele lui? Din pacate se vede cu ochiul liber ca si el pastoreste niste politicieni si oameni de afaceri controversati.
    • 0 (0 voturi)    
      Sau (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 22:05)

      Green [utilizator] i-a raspuns lui popa ionut

      Sau poate pe Videanu.Sunt la fel de cinstiti!!
  • -1 (43 voturi)    
    Blaga (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 16:53)

    Ghita [anonim]

    ministrul demis de parlament si dupa nici o saptamana aprobat.
    ministrul acuzat ca va face frauda si apoi avizat.
    dracu mai intelege ceva din joaca lui geoana cu anto.
    • -9 (17 voturi)    
      Dar... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:05)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      A fost avizat la un alt minister. Oricum, geoana si antonescu tot impotriva au votat. Doar UDMR-ul si-a schimbat votul.
    • -7 (17 voturi)    
      frauda (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:05)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      dovezi ceva in legatura cu frauda sau doar aruncat cu vorbe, asa la plesneala?
    • +1 (13 voturi)    
      confuzii??!!! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:20)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Nu ministru a fost demis, ci Guvernul. Asta nu inseamna ca unii ministri din Guvern nu au fost acceptabili. Si acum desi doi ministri au primit aprobarea, tot Guvernul -de data asta Croitoru- a fost respins. Din pacate nu prea sunte familiarizati cu regulile nescrie ale democratriei. Ne-ar place un tatuc sa le stie pe toate si sa decida in numele nostru. Imi oare rau, dar eu asa ceva nu suport. prefer o democratie schioapa decat o dicatatura solida! Si nu uitati, daca si democratia americana are vulnerabilitatile dar mai ales uscaturile ei, ce pretentii am avea de la democratie noastra.(cu totul originala in viziunea lui Basescu)
      • -1 (1 vot)    
        ai grija ce ti doresti, (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:41)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui nelu

        o democratie schioapa sau originala ,cum a 'botezato' emanatul,ai idee unde duce ?nu sti? duce la haos si odata instalat haosul fandaxia este gata-cum ar zice nemuritorul Caragiale-cine este interesat de intretinerea haosului actual ?mi ar trebuii o zi intreaga sa ti explic si nu sunt convins ca 24h sunt suficiente pt puterea ta de a intelege
    • 0 (0 voturi)    
      Blaga (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 21:47)

      Mefisto [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Stai sa vezi ca daca il desemneaza Base, astia il voteaza !
  • -7 (31 voturi)    
    Bine Base !!! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 16:55)

    vladtepes [anonim]

    Nu te lasa . Impreuna vom invinge . Tot respectul pentru Croitoru . Un om de onoare . Un om mare sper sa intre in politica. Prezenta lui ne da speranta ca mai exista oameni de calitate in Romania. Ne-am saturat de impostori securisti.
    La alegeri cu mic cu mare cu bunici si matustici si vom invinge !!!!
    • -3 (25 voturi)    
      crin-geoana&co. (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:38)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui vladtepes

      demagogi perfecti: uita-te la Crin si la Geoana, amandoi cu acelasi limbaj de lemn gol de idei si proiecte, cand ii aud mi se face rau, ambii nu au nici un fel de program si sunt clar manipulati... Exemple de oameni care nu pot gandi cu capetele lor!
  • +2 (26 voturi)    
    Traducere: (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 16:58)

    Cata [anonim]

    Adica criza va continua, pana se va face pofta ce-am poftit. Nu se va aflat nimeni in spatele premierului pe care il va desemna, doar el bineinteles. Astept sa se anuleze alegerile si sa fie Zeus presedinte pana la moarte.
  • +1 (37 voturi)    
    da da (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 16:59)

    fpanait1 [utilizator]

    unul care iti place tie...
    daca nici johannis nu e responsabil, atunci nu stiu cine este..
    • -1 (27 voturi)    
      legat de responsabilitatea lui iohanica mai cauta (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:17)

      instabil13 [utilizator] i-a raspuns lui fpanait1

      legat de responsabilitatea lui iohanica mai cauta pe youtube, mai vorbeste cu sibienii....intereseaza-te. Nu-l lua de bun asa pentru ca l-au impins inainte politrucii!!!
      • +1 (3 voturi)    
        sigur (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:25)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui instabil13

        Cu cine sa vorbeasca, cu sibienii care au votat 87% cu Iohannis, pentru un al treilea mandat?
    • -2 (2 voturi)    
      responsabil... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:54)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui fpanait1

      documenteaza-te putin si vezi responsabilul johannis ca are 6 case obtinute de cand este primar,
      http://www.ziua.ro/display.php?id=260222&data=2009-10-15

      pentru cultura ta generala
  • +3 (29 voturi)    
    da sigur (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:00)

    gi [anonim]

    mai lasa-ne cu responsabilitatea ta, ne-am saturat pana peste cap. Vrajeala ieftina, care mai tine la unii, dar majoritatea iti va spune good bye de alegeri
  • +13 (55 voturi)    
    PDL--SCOS IN AFARA LEGII !!!! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:00)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Propaganda antidemocratica virulenta pe care o fac membrii si simpatizantii acestui partid pe forumuri este interzisa prin Constitutie!!! Cer Curtii Constitutionale sa se sesizeze in aceasta privinta si sa ia decizia scoaterii in afara Legii a Partidului Democrat-Liberal. Parlamentul nu poate fi condamnat in bloc,el este o institutie de baza a Democratiei noastre,fie ca ne plac hotararile lui sau nu!!!
    • -4 (32 voturi)    
      mergi la medic (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:19)

      instabil13 [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      aici vezi adevarata realitate. ...nu ce ti se prezinta la antena 3 sau la realitatea tv
    • -9 (21 voturi)    
      ........ (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:19)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Paracioasa mica :-))
    • +11 (19 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:20)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      despre partea cu constitutia, nu stiu ce sa spun dar ca sunt unii care se ocupa cu propaganda agresiva mi se pare nasol si mie. poate ar fi bine daca ar putea fi banati propagandistii ca pana la urma forumul e sa-ti exprimi opiniile nu sa intimidezi pe cei care au alte pareri.
    • 0 (24 voturi)    
      Ma gandeam... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:20)

      Nameless [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      ca daca iti place asa de mult Parlamentul...ia-l acasa la tine....ca noi vrem altul!
    • -4 (22 voturi)    
      Lasă behăiturle şi citeşte ! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:28)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      grupul mafiot grivco, afară din parlament
      acceptarea votului cu bile la vedere reprezinta o incalcare grava a libertatii individuale a unui ales al poporului. votand cu bilele la vedere, parlamentarii nu le arată poporului, ci grupului mafiot care a acaparat puterea în parlament ! "votand" in acest mod, parlamentarul arata ca isi pune propria sa putere de decizie la dispozitia unui grup si, astfel, nu decide conform propriei constiinte si reponsabilitatilor pe care le are fata de cei de care a fost ales ! acest tip de vot este, d.p.d.v. constituţional, un vot nul, pentru că se încalcă art.69 (1) din constitutie, care precizeaza ca "in exercitarea mandatului deputatii si senatorii sunt in serviciul poporului".
      • -1 (3 voturi)    
        nu e asa! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:39)

        toto [anonim] i-a raspuns lui Alex2009

        votand la vedere, noi putem vedea cum voteaza parlamentarul ales de noi si asa putem decide daca ne-a facut pe plac sau nu, deci daca il mai votam data viitoare.
    • +1 (11 voturi)    
      Pintea,bravule haiduc (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:03)

      gerula cel hatru [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      fiindca e cazuta frunza, eu te las sa -mi canti la cuc.
    • -1 (1 vot)    
      Tu (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 21:40)

      edy [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      ce fel de propaganda faci, ca ai depasit limitele penibilului ? A, sau daca e din partea cealalta nu se pune, nu ? Conform principiului democratic al votului la vedere, cine nu este cu noi si nu are aceeasi opinie ca a noastra, sa plece, nu are ce cauta pe forumuri!
      Nu ar fi mai simplu sa pleci tu, sa te izolezi intr-o pestera?
  • -5 (41 voturi)    
    Dl. presedinte are niste obsesii majore (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:01)

    Andrei [anonim]

    ...si cronice
    • -4 (6 voturi)    
      nu-i bai, AMR=32 :)) (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:27)

      Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      hai liberareeee
      • -1 (9 voturi)    
        Adio Mafie (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:53)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza

        Adio, mici ! Adio goagăl ! Adio 25.000 de euro ! Adio autobuze ! Bine aţi venit la Jilava : Zambaccian, Bechtel, Petrom, Petromidia, Sidex, FNI, Gelsor, Philadelphia, Mătuşa Tamara, Trofeul Calităţii !! Adio tonomate, ciutaci, ciuvici...Adio, Zgabeartza, dar nu fii trist ! Se putea întâmpla şi mai devreme !
    • 0 (0 voturi)    
      Stiati ca?? (Joi, 5 noiembrie 2009, 10:11)

      Stiutoru [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Stiati ca, Marele nostru conducator, tov Basescu, este, la acest moment, singurul conducator de organism polietenesc care a activat si inainte de 1989?
      In cartea lui de munca scrie clar ca intre 16 octombrie 1989 si 20 noiembrie 1990, pentru activitate fructuoasa la Anveres, acolo unde toata lumea stie ce misiune a avut, a fost Director General al Inspectoratului Navigatiei Civile, adica pe intelesul tuturor, Seful Politiei pe apa.
      Oare de ce nu spune?? AUUUUUD dlor PDL-isi!!
  • -4 (48 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:01)

    Opposite [anonim]

    Daca Iliescu si Voiculescu sunt majoritari in Parlament atunci Basescu trebuie sa numeasca un premier dorit de ei. Punct.

    Asta nu intelege Basescu si multi alti dictatori inaintea lui.
    • -2 (26 voturi)    
      Cred... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:13)

      Nameless [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      ....ca asta nu intelegi tu....basescu nu este obligat sa numeasca un premier voicu-ilies-cian
      deci, nu trebuie... asta nu inteleg iliescu, voiculescu si cei ca tine... multa bafta!
      • -3 (23 voturi)    
        cred eu (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:19)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui Nameless

        ca nu intelegi tu... poate ca nu e obligat (formal), insa daca se gandeste la criza economica si la cea de democratie, ar trebui sa il accepte ce zice masjoritatea.
        dar stim bine ca se gandeste numai la pusculita si la alegerile care vin.
    • 0 (20 voturi)    
      . (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:19)

      MariusMuc [utilizator] i-a raspuns lui Opposite

      Aha, asa ca vrei tu? Din cate stiu, exista o constitutie care spune clar ca presedintele desemneaza premierul dupa consultarea partidelor parlamentare. Nu se specifica ca ar trebui sa propuna candidatul desemnat de anumite partide. Pe de alta parte, PD-L este partidul cu cele mai multe mandate in parlament.
      Poti sa-mi dai 3 masuri dictatoriale d'ale lui Basescu? Daca nu, esti un prost care vorbeste fara sa gandeasca. Ce dictator pe lumea asta e injurat in toata mass media din tara lui iar toate propunerile lui sunt respinse de Parlament? Pai daca ar fi dictatura, ar zbura toti cei aidoma tie, parlamentari ai opozitiei, presa potrivinica, etc. N-ai mai casca gura nici tu nici alti natarai.
    • +10 (12 voturi)    
      Nu trebuie ... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:22)

      Ion_Iliescu [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      Nu trebuie sa numeasca pe cine vrea o majoritate Legislativa. Constitutia este clara: O parte din Executiv isi incepe existenta prin vot direct (Presedintele), acesta DESEMNEAZA un Prim-Ministru al carui mandat incepe prin validarea partii din Executiv care se numeste Guvern de catre Legislativului.
      Avem astfel un amestec de modele atat Prezidential cat si Parlamentar.

      Nu scrie in actuala Constitutie ca Legislativul numeste sau desemneaza un Prim-Ministru cum nu scrii nici altele. Ce este asa greu de rationat!!

      Cat despre DICTATOR, vezi dex: http://dexonline.ro/search.php?cuv=dictator

      Atata cearta pentru ceva clar:
      http://dexonline.ro/search.php?cuv=desemnat

      Ca unii nu au obraz este altceva.

      Nu este cazul sa nu rationam si sa luam de bun ce spun altii fara obraz (rusine).
      • 0 (2 voturi)    
        . (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:56)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Ion_Iliescu

        Tot in Constitutie scrie ca guvernul este numit pe baza votului de incredere dat de Parlament. Nici Parlamentul nu e obligat sa dea acest vot.

        Nu trebuie sa numeasca pe cine vrea o majoritate legislativa, nici majoritatea legislativa nu trebuie sa voteze pe cine vrea presedintele.

        Pana la urma s-ar zice ca sunt toti la fel de iresponsabili, nu?
        Singura diferenta e ca solutia propusa de majoritatea legislativa era un guvern de tehnocrati independenti, iar solutia propusa de presedinte e un guvern trei sferturi PDL.
    • -1 (5 voturi)    
      majoritarii ,nea nelu (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:29)

      ion amaru [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      ..cu felix .( punct !! )
      ce baiat ,(ete ! ,nu stiu ce ochi ai !! ) ,bun sunteti dvs !? ..n'ar fi bine sa mearga Base si la grivco , ?? ..poate acolo se coc " dictatorii " matale ! .. nea nelu a ' copt ' un prostanac ,mai trebuie sa-l 'coaca ' si patricelu ...
    • +5 (9 voturi)    
      ui (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:11)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      ce comentariu lipsit de orice simt de responsabilitate.. securistii ne invadeaza IAR! Pretene, Presedintele zice cine e premier nu voiculescu si Iliescu (puncte puncte)
    • +1 (3 voturi)    
      sarmane... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:43)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      uite de aia suntem pe ultimul loc in toate..poate mai putin la prostie...Daca prostii imi spun sa ma arunc in fantana..asta nu inseamna ca o sa ma arunc..chiar daca sunt majoritari..daca tu da..atunci iti meriti soarta..sa stai linistit cu ilici si felix..eu te salut din mers.
  • -10 (32 voturi)    
    asigurator mic care esti (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:01)

    danutza [anonim]

    ia asigura-ne tu ca iti vezi de treaba ta. 5 ani deja ai dus tara la sapa de lemn. lasa vreunul care stie pe ce lume e si care poate face ceva. gata, are aia mica masina, aia mare cabinet. aia mica are si job, e de ajuns, prietene. te asigur ca iti voi multumi daca te retragi. si va asigur ca noul premier desemnat va fi tot o marioneta ce se va umfla de bucurie si se va lua in serios, exact cum a fos croitoru. sau cum e Poc. pardon, Boc.
    • +4 (20 voturi)    
      . (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:14)

      MariusMuc [utilizator] i-a raspuns lui danutza

      Guvernul Tariceanu a dus tara la sapa de lemn, nu Basescu. Presedintele nu are atributii executive ci doar reprezentative. Puneti dracului mana pe carte inainte sa mai bateti campii si mai lasati vizionarea telenovelelor si stirilor toxice de pe Antene si Realitatea TV.
      • -2 (12 voturi)    
        Sapa de lemn (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:37)

        Gica contra [anonim] i-a raspuns lui MariusMuc

        Daca guvernu tariceanu a dus tara la sapa de lemn atunci guvernul Boc unde a dus-o?
        • 0 (0 voturi)    
          unde nu a dus-o tariceanu (Duminică, 8 noiembrie 2009, 11:02)

          MariusMuc [utilizator] i-a raspuns lui Gica contra

          Guvernul Boc apreluat guvernarea in perioada de criza. Uita-te in jur si o sa constati ca nu doar in Romania e criza. In plus, guvernul Boc e in functie de numai un an, nu putea intr-o perioada atat de scurta sa puna tara pe butuci, mai ales ca pe vremea lui Tariceanu a fost raportata o crestere economica mare. Acea crestere insa s-a bazat pe consum, nu pe productie. Ce a facut Tariceanu la sfarsit de mandat? A aruncat cu banii din crestere in vant, luand tot felul de masuri populiste, sperand ca la alegeri PNL sa scoata un scor cat mai bun. A risipit banii iar urmatorul guvern a dat peste haos. Nu spun ca guvernul Boc ar fi nemaipomenit dar hai sa fim realisti.
    • +2 (6 voturi)    
      daca... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:15)

      Nameless [anonim] i-a raspuns lui danutza

      .... taceai, " filozoafa" ramaneai... Ti-ai asumat riscul de a vorbi, si uite ce a iesit!
    • 0 (6 voturi)    
      intrebare (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:15)

      florin [anonim] i-a raspuns lui danutza

      ai participat la privatizarile(hotiile pe sleau)din, 90-96 si 2000-2004 cand au facut averi dan ioan popescu, nastase, patriciu, tericeanu ca esti asa de necajita pe basescu. si tacerea o consider un respns
    • 0 (0 voturi)    
      prietene... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 21:58)

      sebi [anonim] i-a raspuns lui danutza

      Unde am mai auzit asta cu "prietene" ??... Mircica Badea, tu esti bre, ti-ai revenit? Ce ironie fina emana comentariul tau, aproape geoanesciana!
  • +7 (13 voturi)    
    cine ar mai vrea (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:04)

    atreus [anonim]

    sa fie premier pentru 1 zi pentru ca apoi sa fie respins de parlament sau utilizat de partide? Sau macar ce premier responsabil? Ca de Johannis se poate spune orice numai nu ca este responsabil!
    • 0 (2 voturi)    
      Johannis (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:58)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      De ce nu se poate spune de Johannis ca e responsabil?
  • -4 (20 voturi)    
    asta-i plecat de-acasa (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:06)

    bango [anonim]

    ce premier dorit de iliescu si voiculescu, ce basca mea ii tot da cu mogulii, cu iliescu cu mama dracului, ca vor sa faca privatizari si alte traznai.

    bai, este o majoritate in parlament, aleasa in mod democratic? este. parlamentul raspunde pentru guvern? raspunde. ce f...i mai vrea marinarul asta beat, care abia are votul a 30% din cei 45% dintre romanii ce vor veni la urne? reprezinta poporul? pe naiba, reprezinta o gasca de asfaltangii, de parcaragii si de securisti. am pierdut 5 ani cu un astfel de animal politic. afara, bai, cara-te pe mare si acolo sa ramai. hai pa
    • +1 (13 voturi)    
      nu este o majoritate aleasa democratic (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:17)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui bango

      nu este, nu e defel aleasa in mod democratic. Vom vedea dupa ce se va dizolva parlamentul ce anume vrea poporul!
      • +4 (4 voturi)    
        Poporul (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:00)

        Paul [anonim] i-a raspuns lui atreus

        O sa vrea ce vor sa faca autobuzele acelea cu colindatori anonimi! Mai trec 20 ani pana sa iesim si noi din rahatul asta! Tot nu inteleg de ce oamenii de rand nu ar dori sa voteze masiv un partid de dreapa (ca o fi PNL sau PDL nu ma intereseaza) si sa dea posibilitatea ca numai un partid ca conduca guvernul!? NU inteleg ce este de pierdut? De stanga am avut! Si numai bine nu a fost ca a intarziat anumite legi esentiale plus ca a incurajat inflatia prin politicile promovate!
    • +1 (13 voturi)    
      Cred ca tu esti plecat ... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:28)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui bango

      Ce tot vorbesti tu acolo? Te-a angajat cineva sa sa iti dai cu parerea sper si nu sunt ceea ce crezi (ca atunci ar fi foarte grav)! Pune mana, citeste Constitutia si apoi vino inapoi pe forum si spune-ne cine are dreptate! PSD si PNL pot merge linistite sa inregistreze alianta si atunci intr-adevar Basescu ar trebui sa urmeze parerea acestei aliante.Presupun ca ai ceva de castigat de pe urma incalcarii constitutiei sau oi fi chiar Floricel asta? Or fi multi ca tine? Macar sa stim sa plecam repede ca maine, poimaine iesi in strada cu o pusca in mana sa rezolvi treaba!
      Lasa telenovelele si bautura si pune mana de citeste ca nu suntem in Congo! (Inca!)
      • +1 (1 vot)    
        Nu ai dreptate (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:05)

        George [anonim] i-a raspuns lui Paul

        Chiar daca si-ar inregistra alianta la tribunal nu are nici o valoarea.
        Partidele au candidat separat in alegeri si asta conteaza.
        Pai ia imagineaza-ti urmatorul scenariu. Un partid castiga 45% din voturile cetatenilor iar alte 10 partide castiga fiecare cate 5.5%.
        Cine are dreptul moral sa conduca? Partidul care a castigat 45% sau o alianta postelectorala a unor partide de buzunar? Normal ca cel care are 45%. Daca partiduletele ar face o alianta postelectorala si ar pretinde guvernarea asta este contrar spiritului constitutiei si al votului cetatenilor
    • 0 (10 voturi)    
      SI TU ESTI DE MULT DUS DE NAS (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:39)

      IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui bango

      nu exista nici o majoritate in parlament ,e foarte simplu pentru ca nu au candidat impreuna PSD+PNL+UDMR, numai PSD+PC,care acum au 160 parlamentari .Atunci cand au votat un partid oamenii au votat un program si un candidat asa ca acum ,cand ei declara ca de fapt au acelasi program,nu este sigur ca mai au sustinerea electorala.Si PSD+PNL a fost doar o coalitie de guvernare,in nici un caz o majoritate .PSD+PNL +UDMR au acum doar majoritatea la vot si nimic mai mult.Oricat il urati pe Basescu,ar trebui totusi sa va respectati pe voi ,sa analizati legile si sa fiti cinstiti fata de voi insiva.Nu am cuvinte de dispret pentru acei politicieni care someaza presedintele tarii,daca nu era Basescu nici nu mai existau ca partid si vor primi ce merita de la PSD.
    • -1 (9 voturi)    
      Băi, deşteptule ! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:44)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui bango

      Tu ai auzit de separarea puterilor în stat ? Ai înţeles că e constituţional ceea ce face Băsescu ? Ştii că Parlamentul nu poate dicta Preşedintelui ? Ştii că un vot cu bilele la vedere este un vot NUL din punct de vedere constituţional ? Ţi-ai dat măcar azi seama că parlamentarii grupului Grivco şi-au "arătat votul" stăpânilor lor, nu poporului care i-a ales ? Eşti chiar aşa de ciumete sau sugi din vreo pensie sau salariu nesimţite ? Nu cumva vrei să anulezi articolele din Constituţie privind dizolvarea Parlamentului ? Păi, chiar din astfel de motive există această posibilitate : dacă o Mafie corupe 51% din parlament, aceasta să nu-şi poată, totuşi, impune voinţa perversă !
  • -5 (15 voturi)    
    mda... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:07)

    liviu_ [utilizator]

    blaga, udrea sau videanu?
    cine o sa fie urmatoarea nomilalizare???
    sa fim seriosi puterea se bate cu opozitia pe nervii si bani poporului...

    acum basescu bineinteles ca trebuie sa pozeze in victima, si trebuie sa arata ca el lupta impotriva sistemului corupt... de 5 ani se lupta cu morile de vand si sa dea naiba de am vazut vreun rezultat pozitiv...
    daca chiar facea ceva ca presedinte se lauda cu ce a facut nu cu un referendum...

    sa nu ma intelegeti gresit si geoana antonescu si ceilalti sunt la fel de "competenti"... ei o sa spuna ca basecu vrea dictatura si ei il vor opri

    si in timp ce copii se bat pe jucarie (care e romania) noi o ducem din ce-n ce mai prost
  • +1 (27 voturi)    
    regula democratiei (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:09)

    oxitocina [anonim]

    In democratie majoritatea guverneaza.
    In dictatura: UN SINGUR OM decide.

    Romania azi nu are guvern, este o tara in haos economic si politic, totul din cauza unui singur om care se incapataneaza sa-si impuna vointa impotriva majoritatii...

    Domnule Basescu, invatati sa mai si pierdeti!
    • +3 (13 voturi)    
      nu e nici o majoritate (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:23)

      legolas1979 [utilizator] i-a raspuns lui oxitocina

      Fratica nu e nici o majoritate..iti spun eu....
      Electoratul nu a votat psd+pnl....daca stia electoratul pnl-ului ca se ajunge aici nu mai votau ei pnl...ai au votat pentru o guvernare de dreapta nu de stanga...cei care u votat pnl nu-l suporta pe iliescu and co
      • 0 (2 voturi)    
        . (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 20:14)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui legolas1979

        De unde stii tu asa bine cum gandesc votantii PNL?
        Daca ar fi cum spui tu, Crin Antonescu ar primi mult mai putine voturi decat PNL-ul in 2008.
        Sa vedem ce va fi la alegeri, dar deocamdata sondajele nu arata acest lucru.
        • 0 (0 voturi)    
          stiu pentru ca si eu sunt un votant liberal (Joi, 5 noiembrie 2009, 10:42)

          legolas1979 [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

          stiu pentru ca eu sunt liberal si am votat tot timpul liberalii, dar PNL nu e pardid liberal...e o ciorba stricata si reincalzita pe care antonescu and co vrea sa o vanda la un popor de saraci rupti de foame
    • -1 (13 voturi)    
      daca basescu pierde (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:25)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui oxitocina

      noi pierdem, doar ca nici nu vom stii cat, cand si mai ales catre cine
    • -4 (4 voturi)    
      Nimeni nu se naste invatat. (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:29)

      ampicilina [anonim] i-a raspuns lui oxitocina

      democratia vine de la demos cratos. adica de la cei multi nu de la cei (322) ~451 membri ai legislativului.

      pe linga democratie mai avem si constitutii !! acestea trebuie respectate. in una dintre aceste constitutii, respectiv cea a romaniei, legislativul poate sa respinga adica sa nu-si dea votul de incredere unui guvern (parte a unui executiv). asta este.

      intr-o democratie, conform unei constitutii, majoritatea alege un presedinte (parte a unui executiv) si pe membri unui legislativ. nu majoritatea guverneaza ci demos cratos aleg pe cei din executiv si legislativ - daca asa se prevede in aceea constitutie.
  • 0 (22 voturi)    
    cool (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:09)

    ion [anonim]

    inteleg ca daca desemneaza un premier care totusi ar fi agreat ulterior si de Iliescu si Voiculescu, acest lucru il va descalifica automat in viitor :-)?
    d-l presedinte joaca putin disperat - mesajul acesta este incoerent, flutura fantoma dlui iliescu (cred deja nu mai conteaza pentru nimeni).
    privesc doar critic. banuiesc ca daca nu sunt pro sau contra dlui basescu imi va aduce cele mai multe voturi negative
  • +1 (27 voturi)    
    Muschii mei! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:10)

    Haiduc [anonim]

    Pun pe cine vrea muschii mei, ca eu sunt "poporu", ce nu ati inteles pina acum ? Hai la revedere! Mai traiti bine ?
  • -1 (29 voturi)    
    esti vaccinat deja? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:10)

    arni [anonim]

    cauta-ti un vapor si un echipaj de manelisti s lasa-ne dracului in pace... ca ne-am saturat de primitivismul tau!
  • -2 (42 voturi)    
    Asa vad eu potitica din Ro...un tanar de 29 de ani (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:12)

    legolas1979 [utilizator]

    Base, se pare ai starnit viermii si gandacii de sub lemnul putrezit, uitat de ani de zile...Au tabarat toti pe tine acu...sa te manance...pur si simplu mi-e greata sa mai deschid antenele.....iar de realitatea aveam o alta parere...dar mi-am schimbat-o total in ultima vreme....pareau mai profesionisti...dar nu...Iar unele ziare pe care le citeam zilnic pe internet...acu mi-e scarba sa le mai citesc...Ataca toti din toate partile....Acu 5 ani am votat un presedinte care sa se implice...am vrut un presedinte jucator si asta avem...In acesti 5 ani am auzit pentru prima data anchete pentru coruptie in Romania....normal ca nu le convine....si fac tot posibilul sa indeparteze pericolul...Antonescu...nu pot sa cred ca cel mai mare chiulangiu din istoria parlamentului de dupa '89, care a incast salariul luna de luna....si plus alte beneficii...vine acu cu un slogan care face referire la Bunul simt! E chiar ironic....dar si penibil...si tragic....
    Iar Geoana care ar promite-o si pe maica-sa in campanie electorala....O campanie anti-Basescu..nu o campanie pe proiecte....Base nu e cel mai bun presedinte...cu siguranta avem capacitati si talente mai mari in tara asta....dar nu se amesteca in mocirla asta numita politica romana. Si o intrebare...de ce in toate sondajele online pe internet psd si pnl ies foarte prost iar base are peste 60 la suta din intentiile de vot???...va spun eu: pentru ca cei care au un pic de educatie, acces la informatie...etc...voteaza pdl si base...iar elctoratul psd mai ales e format din oameni fara educatie, usor de manipulat....
    • +4 (6 voturi)    
      dar ce te faci ca 50% din poopulatie (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:21)

      lupa [anonim] i-a raspuns lui legolas1979

      nu voteaza. aia ce vor? sint prosti, destepti, romani? hai sa fim realisti ca 50% astia nici nu ies in strada ca nu au de ce. prefera statul la televizor si interventii sporadice. fiecare e tinut acolo, in spatiul lui restrins, neorganizat. acesti oameni asteapta o minune. asteptati fratie, iar aia care pot fi lideri si nu ies in fata ca nu pot fi romani, ar fi mai bine sa ne spuna, ca sa ne descurcam singuri, local, autonom.
    • -2 (20 voturi)    
      ceva de genul asta vad si eu (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:25)

      instabil13 [utilizator] i-a raspuns lui legolas1979

      Ceva de genul asta vad si eu...numai ca la mine comparatia e in alta parte....Stii ca hienelor nu le ia nimeni prada. In momentul de fata Basescu este hiena iar restul sunt lighioanele disperate dupa ciolan. Intr-un final hiena se satura si pleaca apoi celelalte lighioane tabara peste hoit (in cazul nostru hoitul este Romania). Eu sper ca hiena sa nu se sature prea curand ca mananca putin oricum.....
    • -3 (21 voturi)    
      ... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:35)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui legolas1979

      "cei care au un pic de educatie, acces la informatie...etc...voteaza pdl si base...iar elctoratul psd mai ales e format din oameni fara educatie, usor de manipulat...."

      Tinerii voteaza Basescu, asta e clar!Prostimea si pensionarii care privesc zilnic la antene voteaza gioana.
      Sper ca toti tinerii sa mearga la vot si sa ne scape de antenisti!
      • +3 (3 voturi)    
        Eu merg (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:18)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

        sunt tanar si merg la vot 100%. chiar daca asta presupune o cheltuiala pentru Bucuresti - Onesti dus intors, eu o numesc investitie pe terment lung.
      • +1 (3 voturi)    
        unu (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:21)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

        asa e, tu esti exceptia care intareste regula
    • +4 (20 voturi)    
      minciuni (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:36)

      un tanar de 26 de ani [anonim] i-a raspuns lui legolas1979

      Saracul Base...si Videanu cel mai bogat din PDL...care si-a montat bordurile prin tot Bucurestiul, Udrea ...afacerista inteligenta si Ridzi care a pompat bani in EBA...sa-si faca moftul de EuroparL...sa se plimbe prin capitalele europene la shopping...ce se intampla cu toti oamenii corupti din spatele lui +familia sa corupta( cum a putut accepta ca fiicele lui sa primeasca case de milioane de euro si sa fraudeze alegerile pentru PE?). Lipsa de diplomatie si fler...un presedinte care face numai gafe...Geoana si Antonescu macar au alta prestantza si pot reprez Romania in EU.
    • +9 (17 voturi)    
      ajutor!!! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:44)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui legolas1979

      ma ataca mogulii, securisto-comunistii, grupurile de interes, orcii, lex luthor, gadea, darth vader toti in acelasi timp. si eu nu pot sa ma apar decat cu frate-miu cu care statul a semnat cotracte -ca si-asa are arme multe omul- !!! sau poate cu sotul elenei udrea!!! sau poate cu domnul pogea care baga imm-urile in faliment!!! samd samd samd.
      doar pentru ca tu ai o impresie buna despre tine nu inseamna si ca ai dreptate in 100% din cazuri... vezi tu si eu am "multe clase, educatie, etc etc".
      nu stiu la ce sondaje te uiti tu... mie mi se par cam 50-50 si astea on-line si ... pot fi masluite la fel de usor.
      oare eu nu am acces la internet? come on... lucrez in domeniu... nu am educatie? cred ca am muuult peste medie...

      parerea mea... (si ar fi f trist daca as avea dreptate) este ca in momentul asta... nici macar noi, oamenii cu educatie, iq ridicat etc etc etc.... nu stim care este raul cel mai mic (nu stim = nu picam de acord).
      astea sunt primele alegeri in care oamenii sa zicem "cu capul pe umeri"
    • -4 (16 voturi)    
      Multumesc (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:14)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui legolas1979

      Multumesc pentru comentariu. Ai mare dreptate. (un tanar de 20 de ani). Pro Base!
    • -3 (5 voturi)    
      Saracu' Base (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:23)

      IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui legolas1979

      Spre informarea ta electoratul PSD si PDL este format in majoritate din oameni fara educatie.. daca ai avea un pic de minte nu ai vota cu nici unul.

      Telenovele de genul astea cu Grivrahat, lupta inexistenta impotriva coruptiei, plansete live etc .. tin doar la prostime.
    • 0 (0 voturi)    
      sunt liberal (Joi, 5 noiembrie 2009, 8:51)

      legolas1979 [utilizator] i-a raspuns lui legolas1979

      O precizare: eu sunt liberal ca si ideologie..si as vota PNL dar astia nu sunt liberali....prea au dat-o in idei socialiste...
  • -7 (9 voturi)    
    Constatare (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:30)

    Terente [anonim]

    Lui Base inca i se mai vede tzarana de sub unghii.
    • +4 (10 voturi)    
      ... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:13)

      mara [anonim] i-a raspuns lui Terente

      Sa stii ca nu este o rusine sa ai mainile pline de tzarana. Mai rusinos este cand vrei sa ajungi intr-o pozitie care nu o meriti indiferent de capacitatile pe care le ai. Avem un dom candidat care timp de 19 ani a fost chiulangiu si se vrea presedinte.
      Un altul care nu stie ce este munca si se vrea si el presedinte.
      Dl. Basescu intamplator sau providential stie ce este munca si responsabilitatea.
      Si inainte si dupa 89 a muncit si se vede ceva in urma.
      De pe urma tzaranei sa stii ca tu mananci paine, carne, legume si fructe.
      Sau cine stie te hranesti artificial, dupa felul cum gandesti este posibil.
      • +1 (1 vot)    
        gandire cam comunista (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 20:26)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui mara

        Ce zici tu e ca Basescu are "origini sanatoase" comparativ cu un diplomat ca Geoana.

        Nu ca l-as considera pe Geoana un presedinte bun - oricum nu-l voi vota - dar as prefera sa am de unde alege un presedinte pregatit pentru diplomatie.
  • +2 (18 voturi)    
    d'ale lui caragiale (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:32)

    Blaga 2 [anonim]

    Iguana si antonescu sunt complet iresponsabili, si creierul lor este amanetat la dulaii din spate sau la moguli. e incredibil cat pot rade astia seara cnad se intalnesc si iau cina si se gratuleaza cum cateii lor fac balciul din romania. sunt convins ca la vot vor fi secerati; si acum si la primavara. trebuie starpiti ca s-a prea ciumat tara asta de buruieni.
    stiti care e culmea? ca papusarii din spate nu raspund nici politic, nici penal, nici moral. arta de manipulare, frate!
  • -6 (18 voturi)    
    sa aleaga poporul pe cine vrea PM (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:34)

    atreus [anonim]

    daca tot e sa fie referendum, de ce nu putem noi sa alegem intre Croitoru si Johannis? Sa aleaga poporul pe cine vrea PM! Mie cel putin imi place sa imi pot exprima opinia in legatura cu viata politica si consider ca oricare roman responsabil ar trebui sa simta daca nu mandrie macar o simpla placere intelectuala la gandul ca poate decide viitorul natiunii! In felul asta democratia ar fi cu adevarat realizata in Romania
    • +8 (14 voturi)    
      Da. (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:03)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      Democratia "a la Hitler",Stalin sau Ceausescu.
  • -1 (21 voturi)    
    Un bilant dupa un cincinal (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:35)

    Tavi [anonim]

    Cred ca am asistat la "un cincinal media anti-Basesscu". Rar mi-a fost dat sa vad cum un om este balcarit mii de minute, zi de zi de poasturi de TV care au in spate actionari cu interese economice in alte domenii. Monitorizarea pe care in orice tara ar trebui sa o faca CNA-ul a lipsit total. O institutie cu oameni platiti de toti romanii sa le aperea dreptul la corecta informare a fost parte acestui proces "tolerandu-l". Adevarul este ca singura voce prin care s-au auzit nemultumirile a milioane de romani a fost Basescu. Tactic, Voiculescu Felix si Vantu a pus la bataie o caruta de bani, mergand in pierdere financiara pentru a-l neutraliza pe Base. Ei stiu bine ca Geoana si Antonescu sunt niste jucari in mainile lor si de aceea ajuta dezinteresat. Acesti oameni anti-Romania au avut cam tot ce si-au dorit: o clasa plolitica care le sta la picioare, ziaristi si oameni de cultura care le ling picioarele, titluri universitare. Le mai lipsesc doar cele de academicieni, dar este un fleac pentru ei. Acum vor puterea absoluta prin impunerea unor marionete in functia de sef al statului. Chemarea la Grivco nu este decat antiparea unor evenimente care le proiecteaza pentru viitor. In TOATE tarile europene, guvernele adica executivul face agenda televiziunilor. In Romania este pe dos, TV-urile fac agennda guvernului obligand ministrii sa dea cu subsemnatul seara de seara astfel (intr-o maniera super programta intre moguli) incat sa-i impiedice sa lucreze. Ma amuz cand PSD-ul si PNL-ul se bucura de raul pe care il fac mogulii lui Base si PDL. Ei uita ca maine mogulii vor face acelasi lucru si cu ei asa cum au mai facut-o! Nastase singur a trait-o pe pilea lui. Mogulii prin presa lor conduc Romania si o conduc prost dar nimeni nu are curajul sa o recunosaca decat Base. Familia Saftoiu a trecut de la agonie (cand erau facuti dobitoci) la extaz (cand s-au lepadat de Base) fara nici o jena. Vor fi aruncati la groapa de gunoi media asa cum au facut si Ralu Filip.
  • -2 (14 voturi)    
    LA MULTI ANI!!!! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:49)

    Paul [anonim]

    Este adevarat ca nu numai Romania isi are uscaciunile si caracterele sub orsice critica,dar la noi aceste fenomene trec orsice limite(vezi pe grupa Ilici si Patriciu si nu numai) ; avem noroc,mare noroc ca dupa 20 de ani avem insfirsit barbatul(politic etc.)cum este T.Basescu care sa le vina de hac acestor derbedei (politici etc.); a ajuns timpul sa fim o tara reformata cu adevarat care sa fie mai aproape(structural) de Cehia decit de Bulgaria.Cu totii la vot si cu totii DA lui Traian Basescu.
  • -1 (5 voturi)    
    @paul (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 17:54)

    bango [anonim]

    @paul, cititorule de constitutii, unde scrie in constitutie ca majoritatea trebuie sa fie inregistrata ca alianta? spune-mi articolul cu pricina si da aici citatul din constitutie.

    si daca ar fi asa, nu inseamna ca basescu a incalcat constitutia prin faptul ca a desemnat un premier care a condus un guvern psd-pd, alianta neinregistrata? nici nu mai ti minte? a fost acu o luna.
  • +1 (15 voturi)    
    @alex2009 (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:03)

    bango [anonim]

    tocmai geniule, ca exista separarea puterilor in stat trebuie ca guvernul sa fie rezultatul negocierii din parlament. puterea executiva, guvernul, este controlata de parlament, daca nu ma crezi, hoalba-te in constitutie. daca nu iti convine, ia-ti un colac de salvare (ca vei avea nevoie) si cara-te cu basescu pe mare.
    • -2 (8 voturi)    
      Greu cu logica! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:30)

      @stalin2009 [anonim] i-a raspuns lui bango

      Stiu ca pe la voi prin alianta barbatii se iubesc cu barbatii si femeile cu femeile. Asta si explica de ce in loc sa puneti mana sa studiati dati cu bata pe forumuri. Deci iubitule! Alianta DA a fost o entitate juridica si de aceea Base l-a putut numi pe Tariceanu. PDL-PSD au fost o entitate juridica pentru ca au legalizat platforma pentru Romania. Aceasta majoritate de acum nu are la baza nici un act juridic iar daca maine vor fura tot bugetul pe 2010 vor da vina pe Base, cel care a semnat decretul. Scumpule, asa este in lumea asta cu regului, cine semneaza raspunde! L-ai vazut vreodata pe Geoana zicand am gresit dupa ce a debitat atatea prostii? Din contra, a dat vina pe Base. Dar voi fiind toti garantati Vanghelie stati mai greu cu logica si aveti o scuza. Marele nostru avntaj este ca prostii vostri se deconspira singuri doar fiind lasati sa apara la TV. Base doar ii contreaza odata pe saptamana.
    • -1 (3 voturi)    
      bango...bango... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:52)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui bango

      Tic-tac, tic-tac...În capul tău e o altă Constituţie, una în care Parlamentul dictează Preşedintelui, nu-şi asumă actul de guvernare, votează cu bilele la vedere ca să vadă stăpânii lor că au făcut sluş cum trebuie... Însă, remember :
      Când s-a negociat guvernul PDL-PSD, indiferent de opiniile PSD, Primul Ministru a fost numit de la partidul cu cel mai mare număr de mandate, adică de la PDL. Iar atunci, ambele partide îşi asumau responsabilitatea actului de guvernare, nu ca acum ! Ce fel de "coaliţie majoritară" este aceea în care NICIUN PARTID COMPONENT nu vrea să intre efectiv, la guvernare ? Sau ai probleme de memorie ? Băsescu i-a întrebat CLAR : pentru cât timp îl gândesc pe Johannis prim ministru şi dacă nu cumva vor să procedeze constituţional şi să-şi asume, prin participare cu miniştri, actul de guvernare ? Dar ce răspuns crezi că au dat proştii tăi ? "O lună şi jumătate, două" şi "Nu. Dorim un guvern de tehnocraţi conduşi de un independent !" Ha, Ha, Ha. Numai că art 109 din constituţie prevede clar că Guvernul răspunde politic numai în faţa Parlamentului. Ai înţeles ? Răspunde POLITIC ! Altfel, cu toţi miniştri tehnocraţi, nu se poate nicicum respecta acest articol din C. Tocmai de-aia Croitoru a inclus în guvern şi oameni de la singurul partid care îşi asumă actul de guvernare : PDL. Restul partidelor, nici n-a vrut să audă ! Practic, acest grup Grivco se situează mult înafara cadrului constituţional. Oricum , consideră asta ca un ajutor ca să te dai jos de pe plută.
    • -1 (1 vot)    
      geniule (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 22:50)

      mie [anonim] i-a raspuns lui bango

      ti-ai luat medicatia azi? dar ieri? linisteste-te, da televizorul pe una din antene, cauta-ti o pozitie relaxanta in fotoliu, priveste tamp ecranul si da aprobator din cap. Exerseaza, exerseaza, inca 5 ani vei face asta in fiecare seara.
  • 0 (6 voturi)    
    . bancuri ,!! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:03)

    ion amaru [anonim]

    ..cred , mai degraba ca, Base se cam ' joaca ' cu constitutia lui iorgovan !! deee ,asa ca nea nelu-ilor ,ar cam trebui sa-l pasuiti .
    Asta-i ...democratia !!! unde guverneaza , tot comunistii ,acum imbuibati in cativa ani .!
  • +4 (12 voturi)    
    nedumerire (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:05)

    Popa I [anonim]

    Pentru mine este clar ca am votat omul nu partidul, de unde pana unde partidele fac si desfac coalitii pentru a servi anumite interese. Dece parlamentarii nostrii voteaza ce la dicteaza liderii partidelor din care fac parte? Atunci la ce bun ne-am chinuit sa elaboram o lege a uninominalului, s-o aplicam, din care au rezultat anomalii crase (alesi in colegii unii dar nu ajung in parlament altii care s-au clasat pe locurile 2,3 sau 4). Nu vi se pare ca este o lege stramba? Dece platim parlamentari care fac legi strambe? Sau poate ca acestora le este teama de adevar, ca nu sunt doriti si totusi stau pe banii nostrii. Sau merg pe ideea < ce daca voi nu ma vreti va vreau eu si e deajuns> Cam asa stau lucrurile. Ce pacat ca lumea nu se desteapta odata, pentru ai sanctiona!
  • +3 (15 voturi)    
    basescu (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:11)

    ioan sabou [anonim]

    ne spune domnul basescu ca are minte sanatoasa, o minte sanatoasa nu uita ca tineri au murit la revolutie pentru a avea democartie.vrea sa decida singur cine safaca parte din noul guvern,sa ne spuna direct ca vrea sa insstaureze o noua dictatura
    • 0 (0 voturi)    
      Mintea (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:46)

      Yov [utilizator] i-a raspuns lui ioan sabou

      cred ca a vrut sa spuna "odihnita" nu "sanatoasa"
  • -3 (13 voturi)    
    O propunere catre Parlament! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:17)

    titus [anonim]

    Avand in vedere ca Parlamentul prin arogarea dreptului de a fi unica putere legitima a Romaniei, iar cea a presedintelui nu, avad in vedere faptul ca Basescu intentioneaza sa-l decoreze pe Dan Petrescu si echipa Unirea Urziceni, propun:
    1. Printr-un articol unic: majoritatea parlamentara sa decida ca Unirea Uriziceni sa fie retrogradata in divizia C fara dreptul de a continua competitia in Champions League;
    Articolul 2: toti absolventii de facultati si scoli doctorale care nu isi depun adeziunea in terment de 48 ore la alianta PSD-PNL-UDMR sa li se anuleze diplomele;
    Articolul 3: Camerele reunite prin vointa liber exprimata cu bile la vedere, desemneaza pe domnii: Geoana, Antonescu, Bela Marko si Marian Vanghelie ca academicieni pe viata pentru meritul de a fi lasat Romania fara guvern in plina recesiune mondiala.
    Ii rog respectuos pe d-nii Geoana si Antonescu sa ne indice si tara in care vom fi expulzati de prea inteligentele d-lor tartacute in cazul in care nu dorim sa facem parte din Romania care-l asteapta pe Johannis ca prim-ministru?
  • +1 (3 voturi)    
    Ultimul glont (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 18:51)

    Vlad [anonim]

    Ultimul glont al presedintelui basescu, un mesaj patetic-populist de 2 (doi) bani ce tradeaza un om disperat ca nu i se va implini marea obsesie: aceea de a fi reales, cu orice pret.
  • 0 (4 voturi)    
    @@stalin2009 (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:03)

    bango [anonim]

    domnu stalin, alianta da a fost inregistrata ca alianta electorala in registrul partidelor, inainte de alegeri. alianta pdl-psd nu a fost nicaieri "legalizata", altundeva decat in parlament prin votul pe care acesta l-a dat guvernului sprijinit de cele 2 partide. asemenea legalizare, identica cu cea de care facusi vorbire, este ceruta si acum de noua majoritate. prima a fost ok, ca era pdl in ea, iar asta fara pedelei nu mai ok? asta e rezultatul studiului tau? amice, vorba lui caragiale, nu debordezi de neuroni. de logica , ce sa mai zicem...
  • 0 (2 voturi)    
    Basescu - singura solutie contra mogulilor (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:43)

    Kleenex [anonim]

    Sub presiunea mogulilor din presa scrisa si televiziuni si a coalitiei parlamentare absurde, Romania aluneca din ce in ce mai mult intr-o criza ce poate fi fara iesire. Ghearele lui Voiculescu, Vantu si Patriciu tin sa sugrume democratia romanesca pentru interesul lor propriu, pentru a acapara economia romaneasca. Din fericire, Basescu ramane pe pozitii si romanii trebuie sa inteleasga ca el reprezinte singura sansa a Romaniei de a incapea pe mainile mogulilor. Avem nevoie de Basescu, avem nevoie de un Parlament redus si unicameral.
  • +1 (1 vot)    
    @alex (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 19:46)

    bango [anonim]

    spui ca guvernul raspunde politic in fata parlamentului si ca, deci, in guvern pot sa fie numai oameni politici? sau sa fie 51% politici si restul tehnocrati? sau e voie doar cu 3 tehnocrati, si unul dintre ei musai sa fie monica macovei? desigur ca asta e o ineptie. a raspunde politic inseamna tocmai ca parlamentul poate cere socoteala minisitrilor si guvernului in ansamblu pt activitatea lor, putand sa il demita, exact cum (ca sa intelegi si tu) un sef cere socoteala angajatului sau, in limita unui contract de munca. deci raspunderea politica nu are nici o legatura cu faptul ca ministrii sunt sau nu membrii de partid. oricum, ai o bulina alba ca ai citit acum constitutia si ca ai incercat sa-ti dai de-a berbeleacul neuronul
  • +1 (1 vot)    
    Basescu (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 20:13)

    Basoc Emanuel [utilizator]

    O sa reuseasca oare sa faca decizia dorecta si sa il numeasca pe Johannis premier?Vom avea oare un guvern tehnocrat in sfarsit?Sau va trebui sa asteptam un nou presedinte pentru a obtine guvernul de care Romania are nevoie.
    • -1 (1 vot)    
      chiar esti naiv? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 22:33)

      sandu [anonim] i-a raspuns lui Basoc Emanuel

      chiar crezi ca guvernul Iohannis va fi de tehnocrati? Chiar poti sa fii atit de naiv? Guvernul Iohannis va fi complet controlat de PSD si strins cu usa de Hrebenciuc Vanghelie si Voiculescu. E gindit numai pt pus mina pe putere si pe fondurile locale pt alegeri. Ce astepti de la un guvern Iohannis?
  • -1 (1 vot)    
    vrem la vot! (Joi, 5 noiembrie 2009, 0:25)

    mircea [anonim]

    La multi ani Basescu , sa traiesti si mult si bine! ce au facut penalo-comunistii in parlament astazi este rusinos si a vazut o tara intreaga! daca au vrut sa atraga electorat...au cam gafat! Nu avem incotro si ne forteaza mana vom vota clar: Basescu!
  • +1 (1 vot)    
    Ceea ce am retinut (Joi, 5 noiembrie 2009, 8:14)

    Pantera Roz [utilizator]

    eu din toata povestea asta e ca Base are ficatul sanatos.Chestie care pe mine m-a uimit si m-a linistit,deopotriva.
  • 0 (0 voturi)    
    Va fii refuzat! (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:11)

    Mihai Avramescu [anonim]

    Orice premier responsabil propus de Base, va fii refuzat de catre parlament. Base trebuie sa realizeze ca orice premier propus de el va fii refuzat de catre parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    Fapte nu vorbe (Vineri, 6 noiembrie 2009, 22:21)

    Vlad ie [anonim]

    Faptele sant acelea care care il caracterizeaza pe om, “ pomul se cunoaste dupa roade”.
    Decizia luata de domnul T. Basescu de “ CONDAMNARE A COMUNISMULUI “, a starnit multe nemultumiri. Decizie pentru care domnul Ion Iliescu si tovarasii lui nu l-au iertat, si duc aceasta campanie denigratoare ( inclusiv prin aceste sondaje muincinoase ) impotriva actualului presedinte si a acelora care il sustin.
    Nu intaplator domnul T. Basescu ii incadreaza pe toti sub aceasi aureola.
    Dumnezeu sa il ajute pe viitor sa aiba rod bogat (sa ia decizii bune pentru tara).