Weekend electoral: Traian Basescu s-a imaginat capitan pe vasul Romania si s-a luptat cu oligarhii crescuti de Iliescu iar Mircea Geoana a dezvaluit planul secret al presedintelui: Elena Udrea-premier

de Attila Biro     HotNews.ro
Duminică, 1 noiembrie 2009, 21:06 Actualitate | Politic


Traian Basescu s-a vazut capitan al crucisatorului Romania, a varsat cateva lacrimi amintindu-si de perioada cand era pe mare si le-a spus moldovenilor ca Moldova este a lor, nu a oligarhilor. Mircea Geoana a continuat sa boxeze de la distanta cu Traian Basescu si a dezvaluit ca planul presedintelui este sa o puna in fruntea Guvernului pe Elena Udrea. In acest timp Sorin Oprescu si Crin Antonescu si-au trimis bezele electorale pe ruta Mures-Valcea.  

Candidatul PSD Mircea Geoana si-a petrecut a doua duminica electorala in Galati. Mircea Geoana a dezvaluit planurile malefice ale PD-L si ale lui Traian Basescu: Elena Udrea-premier. "Actualul presedinte isi continua de o maniera cinica planul pe care si l-a propus. Vrea sa conduca cu ai lui, o vrea pe Elena Udrea prim-ministru si nu-i pasa de soarta acestui popor. Acesta este planul adevarat" a afirmat Geoana.

Mircea Geoana
Mircea Geoana
Foto: Rompres
Printre pauzele facute intre manifestatiile electorale din cele cinci localitati vizitate de Geoana in judetul Galati acesta si-a continuat tirul atacurilor la adresa lui Traian Basescu. "Actualul regim Basescu, Boc, Udrea, Berceanu, Videanu, Blaga propun sa continuam asa cum a fost in ultimii ani de zile, adica sa existe in continuare jaf la drumul mare la Ministerul Transporturilor, hotie pe fata la Ministerul Economiei si deturnarea de fonduri la ministerul Turismului. Aceasta mafie portocalie a inceput sa ceara tain", a mai declarat Mircea Geoana.

Geoana l-a ironizat aici pe premierul demis, Emil Boc. "Probabil ca intr-un guvern Elena Udrea, Emil Boc va fi ministrul intreprinderilor mici si foarte mici, pentru ca pe cele mici si mijlocii si-a propus sa le distruga", a mai afirmat Geoana.

Mircea Geoana primit si o icoana facatoare de minuni pentru PSD. Prezent la Targu Bujor, Geoana a primit o icona cu Sf. Nicolae de la primarul din localitate. "Va rog sa primiti aceasta icoana facatoare de minuni pentru PSD si sa o puneti in biroul de la Cotroceni", i-a transmis primarul localitatii.

Basescu si crucisatorul Romania

Duminica, Traian Basescu a participat la doua adunari electorale, la Iasi si Bacau. Presedintele a plans din nou, de acesta data in fata alegatorilor din Moldova. Traian Basescu si-a adus aminte de perioada de pe mare. "In fiecare dimineata, pe catarg este arborat tricolorul. In fiecare seara trciolorul este coborat. Dar el nu sta asa, ci fiecare dintre marinari il ia in suflet", a declarat Basescu in momentul in care l-au napadit lacrimile.

Caracterizand situatia actuala a Romaniei, presedintele a asemanat tara cu o nava pe care o carmuieste el.  "Acum suntem putin in furtuna, dar tin carma cu o mana ferma si voi ajunge la destinatie.  Sunt un comandant de nava care intotdeauna a ajuns la tinta cu nava lui si am avut cele mai mari nave", a declarat presedintele la Bacau.

Traian Basescu
Traian Basescu
Foto: Rompres
Din Moldova Traian Basescu si-a atacat contracandidatii, in special pe Mircea Geoana. " Ii transmit domnului Mircea Geoana, cel care atunci cand si-a depus candidatura, l-a ascultat pe domnul Ion Iliescu, cand i-a transmis «Mirceo, iti predau stafeta!», sa ia stafeta si sa se duca in Statele Unite", a declarat duminica Traian Basescu.

Gheorghe Flutur, vicepresedintele PD-L, a continuat atacurile la adresa contracandidatului de la PSD si l-a catalogat pe Mircea Geoana 'un turist american, adus de mana de Ion Iliescu, o matriosca politica, din care, desfacuta bucata cu bucata, iese un Iliescu, un Vanghelie, franari ai tranzitiei'.

In fata a mii de moldoveni adunati in Iasi, Traian Basescu a parafrazat celebra sintgma a domnitorului Stefan cel Mare din piesa Apus de Soare scirsa de Barbu Delavrancea. "Moldoveni, Moldova nu e a oligarhilor, a mogulilor. Moldova este a voastra, a urmasilor vostri, a urmasilor urmasilor vostri. In veacul vecilor.", a declarat presedintele. Traian Basescu a mai adaugat si faptul ca oligarhii care au saracit tara s-au dezvoltat in mandatul lui Ion Iliescu.

Tot in fata moldovenilor, presedintele a mai declarat si ca solutia pentru iesirea din criza politica o reprezinta declansarea alegerilor anticipate. Traian Basescu a fost insotit in peripulul sau electoral de catre Emil Boc, Theodor Stolojan, Adriean Videanu, Vasile Blaga, Gheorghe Flutur, Monica Macovei, Radu Berceanu, Theodor Paleologu, Traian Ungureanu, precum si alti lideri ai PD-L.

In timpul baii de multime ce a urmat discursului oficial din Iasi, Traian Basescu a fost huiduit de unul dintre participanti: "Domnule Presedinte nu mai mintiti lumea. Gata cu minciunile. Jos Basescu!", a exclamat barbatul. Traian Basescu i-a strans mana si i-a spus: "Asta e parerea dumneavoastra. Va multumesc, numai bine"

Bezele electorale pe ruta Mures-Valcea

Oprescu-Antonescu-colaj foto
Oprescu-Antonescu-colaj foto
Foto: Rompres
Crin Antonescu si Sorin Oprescu au negociat de la distanta o posibila alianta electorala. Dupa ce sambata Crin Antonescu l-a invitat pe Oprescu sa renunte la cursa pentru Cotroceni, duminica presedintel PNL i-a propus primarului general al Capitalei sa intre in coalitia bunului simt.

 "Ne aflam intr-o batalie in care s-ar putea sa fie nevoie, si sper sa fim capabili, sa facem o coalitie a bunului simt, in care sa intre oameni intr-adevar capabili sa ofere aceasta sansa Romaniei, oameni precum Sorin Oprescu, Klaus Johannis si Andrei Marga", a declarat Antonescu.

Tot duminica a venit si raspunsul lui Sorin Oprescu. Primarul Capitalei a declarat ca nu se retrage din cursa dar ca este deschis unui dialog cu Antonescu, nu inainte de a face o gluma deja tipica pentru el. "Da, sunt deschis la orice discutie legata de retragerea lui Crin. Glumesc, o spun cu prietenie. Nu am fost contactat de Crin Antonescu, dar sunt deschis la o discutie despre campania electorala, asa cum sunt deschis cu toti ceilalti candidati".

Crin Antonescu si-a prezentat programul electoral la Mures, unde si-a indemnat simpatizantii la vot folosind un slogan utilizat in 2004 de Traian Basescu: "Nu pot ei fura cat putem noi vota". Crin Antonescu a citat si el un pasaj din biblie in discursul sau in fata muresenilor, iar Norica Nicolai l-a acuzat pe Traian Basescu ca isi face campanie ilegal si ca PD-L vrea sa aduca 400 000 de voturi din diaspora.

Sorin Oprescu si-a petrecut duminica electorala in Valcea. Oprescu a vizitat Manastirea Cozia. Oprescu a intrat in biserica manastririi, unde s-a inchinat, a pupat doua icoane si chiar a fost lasat sa intre in altar. Oprescu a mai vizitat capela unde s-a rugat Teofana, mama lui Mihai Viteazu, inainte de a se calugari.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2534 vizualizari

  • +1 (23 voturi)    
    Cum zice titlul: Si-a imaginat? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 21:15)

    x [anonim]

    Da!
    Asa e!!
    Si sa ramina asa!!!
    • -3 (27 voturi)    
      capitane, vasul se scufunda! (Duminică, 1 noiembrie 2009, 21:54)

      vio [anonim] i-a raspuns lui x

      Vasul Romania pluteste in deriva pentru ca ridicolul sau capitan se joaca de 5 ani la butoanele de comanda ca nebunul.
      • +8 (26 voturi)    
        bufonilor (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:50)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui vio

        daca ii asculti pe bufonii de serviciu ai zice ca e dictatura in romania.. desi tatuca ilici a avut grija constant sa tina psd-ul majoritar in parlament, pnl a facut praf toata cresterea economica.. psd a iesit singur de la guvernare anul asta.. au incercat chiar si referendum pt demiterea presedintelui si le-au taiat avantul peste 3 sferturi din romani.
        sunt curios ce planuri au dupa alegeri. preupunem ca o sa castige psdnl... il pun iar pe bombonel premier? :))
      • -3 (19 voturi)    
        sau, poate (Duminică, 1 noiembrie 2009, 23:29)

        Mos Teaca [anonim] i-a raspuns lui vio

        ridicol este echipajul, cu rebeliunea sa de doi bani, exact in mijlocul furtunii. Sa presupunem ca o sa castige un altul. Unde, cu cine si in ce conditii va duce "vasul"? Privind retrospectiv, "aia" nu sunt capabili sa comande, cu capul lor, o barcuta de 2 m. O intrebare fara "substrat" (pe cuvant!): din cei care il fac pe Basescu, marinarul... bla bla, in toate felurile, cati dintre ei au fost, nu o zi, dar macar o ora in largul marii, sa stie cum e? Cei care au fost, poate, pe nave de croaziera care au stabilizatoare de ruliu si alte dispozitive pentru confortul pasagerilor, sunt rugati sa se abtina. Multumesc.
  • +6 (16 voturi)    
    Daca a actionat de capul lui... (Duminică, 1 noiembrie 2009, 21:24)

    Angela Similea [utilizator]

    Cand actioneaza de capul lui Geoana gresete foarte mult...cu siguranta nu domnul Iliescu i-a soptit sa spuna minciuna cum ca Basescu planuieste s-o puna pe Elena Udrea, si spun asta pentru ca nimeni nu mai poate fi atat redus la minte precum Geoana sa faca o astfel de afirmatie...domnule Iliescu tineti-l din scurt ca altfel o sa va strice toate planurile...
  • +1 (11 voturi)    
    Offfffff (Duminică, 1 noiembrie 2009, 21:24)

    Radu [anonim]

    Mi-e sila de toti si de toate discursurile lor manjite cu continut de pampers. Chiar daca vreunul dintre ei ar avea un mic ceva ca sa ma faca sa il votez, are grija sa aiba niste silosenii de lipitori alaturi care sa ma faca sa ma razgandesc :P

    Ma duc la vot numai ca sa ramana parlamentul mai mic si votul dat unuia cu mici sanse sa le reduca lor procentul cu care se vor lauda in urmatorii 5 ani cu ceva infinitezimal :P
    • -5 (7 voturi)    
      Bravo! (Luni, 2 noiembrie 2009, 0:43)

      Particularul [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Mai bine vez care da un mic, o bere, ceva...daca tot te duci sa faci un rau! Asta e romanul adevarat, dragii mei! Daca io nu ma aleg cu nimic, atunci sa moara si capra vecinului! Presedintele e de vina ca e el o gaina fricoasa si incapabila sa FACA ceva, oricit de mic, dar sa fie asumat de el!

      ASTA AM FACUT EU! Bun, prost, macar am crezut in el si mi-l asum! NU, cel mai simplu e sa spui, pai daca nu mi-ai dat ceva,cum vrei sa fac?... MOCA? La valoarea mea? Moca fac numai stricaciuni!
      Valoarea ta a fost sa distrugi intotdeauna, prietene! Si daca te uiti pe strada si vezi numai paragina, vezi o tzara fara OAMENI, numai cu smiorcaiti, afla ca nu esti singurul... Sint multi! Toti au o scuza undeva... Toti au fost dezamagiti si acum se razbuna! Ce poate fi mai bun pentru romani decit o criza???? Sintem in criza de sute de ani! Si cind l-au ales pe Basescu, l-au ales ca sa-l pedepseasca pe Nastase, acum fac pe victimele ca n-a facut Basescu nimic! Adica nu le-a dat nimic de fapt! Desi ei nu au votat PENTRU Basescu, ci IMPOTRIVA lui Nastase!!!!!


      Mi-e teama ca o sa ne trezim cu Antonescu presedinte, fratilor, va cistiga numai din cauza acestei mentalitati inscrise in gena romanului.... Mai ginditi-va!
  • -2 (20 voturi)    
    Iar ai plans, Basele ?... (Duminică, 1 noiembrie 2009, 21:34)

    Marse [anonim]

    .. ca atunci cand l-ai ingropat pe ofiţerul acela (aşa-i că nu mai ştii cum îl cheamă) ?.... ăla de a străpuns incercuirea talibană şi i-a salvat pe americani ... Bush vorbea de el, când a venit pe aici, dar l-ai uitat ... nu se compară cu Onţanu şi Oprea, aşa-i ? Cu ei ai restabilit prestigiul demnităţi de general român, aşa cum ai jurat, nu ?...
  • -1 (3 voturi)    
    The Caine Mutiny (Duminică, 1 noiembrie 2009, 21:35)

    bm [anonim]

    The Caine Mutiny
  • +1 (9 voturi)    
    Ce-ai cautat doctore in altar? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 21:39)

    traian [anonim]

    In altar nu se prea intra,doctore Oprescu! Probabil ca asa ai auzit matale in familie ca se face perchezitia?
    • +4 (4 voturi)    
      Doar femeile ... (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:04)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui traian

      .. nu au voie in altar ...
  • +3 (9 voturi)    
    minciunel (Duminică, 1 noiembrie 2009, 21:52)

    anonim [anonim]

    Cred ca domnul Iliescu a gresit cand l-a facut pe Geoana "prostanel". Cred ca "minciunel" era o porecla mai buna.
  • -1 (5 voturi)    
    Si eu cu cine votez? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:19)

    un cetatean [anonim]

    Deci presedintii sunt la pachet... Basescu cu Udrea, Antonescu cu Norica, Geoana cu Vanghelie...

    Si eu tre' sa aleg pe 22 una dintre aceste variante?

    Deci...
    a ) Udrea,
    b )Norica N,
    c )Vanghelie...

    tare greu, nu ma pot hotari!
  • +8 (14 voturi)    
    Votez cu Basescu in ambele tururi (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:23)

    Andrei [anonim]

    Restul istoriei o vom scrie impreuna, indiferent cu cine vom vota. Important este sa judecam rational. Niciun cetatean onest nu va suferi in urma alegerilor. Poate numai cei certati cu legea vor avea de-a face cu reformele din justitie, daca si numai daca va castiga Basesacu. Altfel, totul va fi cum a fost pe vremea lui Ceausescu si a lui Iliescu, adica nimic deosebit.
    • -1 (5 voturi)    
      Nu esti roman???? (Luni, 2 noiembrie 2009, 0:48)

      Particularul [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Sau esti nebun?
  • +4 (6 voturi)    
    Prostànacu are iluzii (Duminică, 1 noiembrie 2009, 23:21)

    mikael [anonim]

    O sà ii dea frisoane urmàtoarea nominalizare, dacà cade Croitoru, d-na Macovei, va fi nominalizatà la functia de premier,
    • +3 (5 voturi)    
      Nu cred... (Luni, 2 noiembrie 2009, 1:21)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui mikael

      ...ca Guvernul Croitoru cade! O sa le mai bage vreo doi trei din astia buni, cum sint Funeriu si Aurescu, si sa vezi cum trece ca in brinza!

      FMI-ul a zis ca trebuie sa avem buget pina pe 10 decembrie, a iesit Geoana si a zis-o cu gura lui dupa ce a vorbit cu delegatia FMI. O sa spuna ca asa a cerut FMI-ul si nu a avut ce sa faca, a trebuit sa voteze pentru guvernul Croitoru.... Mai vedem, dar miroase a tradare... ;)
  • -1 (5 voturi)    
    Din asta Basescu va intelege ce nociva e Udrea (Duminică, 1 noiembrie 2009, 23:29)

    anonima [anonim]

    speram. Daca Geoana a gasit sa atace cu asa ceva , poate asta ii va de gandit lui Traian ca merita sa o mai lase balta pe gagica asta de rau augur.
    • +4 (4 voturi)    
      Relax! (Luni, 2 noiembrie 2009, 1:06)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui anonima

      Cind a pus-o ministru, si pe ea si pe Ritzi, tocmai le-a dat la tocat... De ce crezi ca s-a trezit aia vorbind cind a spus ca ea e urmasa lui Traian Basescu, doar doar o mai cistiga vreo apreciere... To late, baby!
      Problema e ca fraierii din PSD-PNL s-au speriat cind s-a dat Udrea la ei, le-a fost frica de cine credeti? (Orban, cel putin, a fost fabulos!) Stai sa vezi cind o intelege ea cu adevarat ca s-a terminat! Si mai sint multe cazuri.... Nu neaparat femei...

      Sa vezi dupa alegeri, cite cazuri o sa apara, de catei libidinosi in prima faza, dupa care devin brusc dusmani inversunati...
  • -1 (5 voturi)    
    Daca iese Gioala ne intoarcem in urma cu 20 de ani (Duminică, 1 noiembrie 2009, 23:37)

    Marian [anonim]

    Daca iese Oprescu cel putin avem sansa unui primar dar daca iese Gioala !!!!!!
  • -1 (7 voturi)    
    nu stiu ce sa aleg... (Luni, 2 noiembrie 2009, 0:44)

    Necivilizat [utilizator]

    intre a crede ca base e schitofrenic sau alcoolic...

    Totdeauna ma bulverseaza anotimpul electoral; am alergie, infloresc toti maniacii.
  • -2 (2 voturi)    
    BEZE???? (Luni, 2 noiembrie 2009, 2:14)

    eu [anonim]

    sau baze?
  • +4 (4 voturi)    
    miting la iasi si bacau (Luni, 2 noiembrie 2009, 6:07)

    mircea rosu [anonim]

    mii de oameni???...chiar nu va este rusine sa mintiti asa ordinar...am participat intamplator la amandoua mitingurile(iasi si bacau)..la iasi au fost peste 35 000 de oameni si la bacau peste 20 000 si toti erau in delir la cuvintele adresate de presedinde.mincinosi ordinari ce sunteti...lasa ca o sa va arate electoratul realitatea!!!!!
    p s: la targu bujor, tot ieri, geoana era inconjurat de vreo...20,dar nu de mii..douazeci de oameni fratilor tot atatia cat l-au intampinat si in regie la bucuresti!!!!
    • -1 (1 vot)    
      naiv (Luni, 2 noiembrie 2009, 10:31)

      Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui mircea rosu

      Vrei sa-ti zic cate zeci de autobuze cu numar de NT, VN, B vuiau aseara prin Bacau? 95% din participantii la miting au fost activisti ai PDL, inregimentati frumos, echipati corespunzator, si la urma rasplatiti cu ceva mancare, ca de, romanului ii trece politica mai intai prin stomac. Atata greatza cat mi s-a facut ieri nici pe vremea lui Ceasca n-am avut.
      Pe vremea aia caineasca de ieri (frig si vant) nici un om normal nu statea sa-l vada pe marinar cum debiteaza demagogii ieftine.
  • +2 (2 voturi)    
    Prostanacul crede ca publicul lui ii seamana ! (Luni, 2 noiembrie 2009, 9:22)

    martin [anonim]

    In cel putin unul din delirantele sale discursuri electorale domnul Gioala zis Prostanacul ,a debitat o prostie majora, care defineste perfect parerea sa reala despre publicul sau tinta.
    Nici un om cu scaun la cap ,nu poate crede in acest moment istoric ca o femeie atat de vizibila si atat de atacata, mai ales pe nedrept, ca Elena Udrea, poate fi avuta in vedere pentru rolul de prim ministru al Romaniei, tara inca suficient de misogina.
    Domnul Gioala zis si Geoana este desigur Prostanac, dar fiind relativ instruit nu poate fi definit chiar ca prost sadea si deci stie precis ca Basescu nu o are in vedere in acest moment pentru un rol politic de prim ministru pe Elena Udrea.
    Rezulta indubitabil ca Prostanacul Gioala se adreseaza unui public primitiv si fara scaun la cap, capabil sa juiseze din ura fata de tinta Elena Udrea !
  • -1 (1 vot)    
    Hai la vot...... (Luni, 2 noiembrie 2009, 9:22)

    ALEGATORUL INDECIS [anonim]

    dragi romani, hadeti la vot va rog frumos........sa ne folosim drepturile politice........chiar daca nu ne convin candidatii, hai sa mergem impreuna si sa dam un vot nul, cu o stampila in afara chenarului cu candidati.....sa le transmitem ca vrem sa ne folosim de drepturile noastre politice, dar nu avem cu cine.........e vremea sa ii atentionam.........chiar si cu un vot nul...sa stie ca prin ceea ce ne ofera ei, ne jignesc inteligenta si constiinta de romani si europeni
  • 0 (0 voturi)    
    HOTIII (Luni, 2 noiembrie 2009, 14:28)

    ciubaca [anonim]

    Ba ati castigat ceva de pe urma lu Basescu sau a PDL-ului? NU!
    Ati pierdut ceva? Da, unii au pierdut tot.
    Pe vremea PSD poate n-ai castigat dar nici n-ati murit de foame.
    Vanzarea flotei, teapa. Intrarea in UE, teapa. Rapirea jurnalistilor, teapa.
    Guvernul Mini-Boc, teapa. Imprumutul FMI, teapa.
    Mai vreti inca 5 ani de tepe? Daca nu, faceti alegerea potrivita.
    Votati Mircea Geoana!
  • 0 (0 voturi)    
    cui i pasa de base? (Luni, 2 noiembrie 2009, 15:10)

    crisstina [anonim]

    dar intrebarea este: cui ii mai pasa de ce spune, de ce cred sau de ce inca mai respira basescu???ca el spune oricum vrute si nevrute, azi afirma un lucru, iar maine se razgandeste..poimaine va nega ca el a facut asa ceva...nu ne mai mira nimic daca vine din partea lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Mincinosi (Luni, 2 noiembrie 2009, 20:15)

    Tatu [anonim]

    Basescu si Geoana nu merita nici un gram de incredere din partea noastra.. Sunt cei mai mari mincinosi posibili.. Oameni falsi si pe care ii intereseaza binele lor..
    Avem nevoie de Antoescu ptr a schimba acest lucru