Le Monde: Oameni legati de fostul regim comunist conduc si astazi Romania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 1 noiembrie 2009, 16:55 Actualitate | Politic

Arhiva CNSAS
Foto: AGERPRES
Sunt peste tot: in Parlament, in presa, in administratie. Au fost informatori, au scris rapoarte, sau, mai rau, au facut parte din aparatul de represiune. "Am identificat peste 400 de suspecti de tortura si asasinate. Niciunul nu a fost pedepsit. In Romania, condamnarea comunismului a fost folosita doar prin prisma ratiunilor politice", explica, in Le Monde, istoricul Marius Oprea, care conduce Institutul de Cercetare a Crimelor Comunismului. Ziarul francez publica, sub titlul "Otrava din vene", un amplu articol despre teroarea din epoca Ceausescu, condamnarea comunismului si oameni suspectati de legaturi cu fostul regim, care conduc si astazi destinele tarii.

Metastazele fostului regim comunist au fost, in Romania, de o anvergura incomparabila in Europa, in afara celebrului Stasi est-german. Securitatea a patruns pana in fiecare element al societatii, sprijinindu-se pe informatori zelosi sau pur si simplu constransi (al caror numar este estimat la cateva sute de mii).

Le Monde scrie ca, cu Nicolae Ceausescu, autoproclamat "Geniul Carpatilor", teroarea in Romania a devenit invizibila, dar prezenta peste tot: in total, 10.000 de persoane au fost executate in perioada comunista, fara niciun fel de proces.

"Experienta totalitara a Romaniei in acea perioada a fost unica", explica, in Le Monde, Vladimir Tismaneanu, cel care a condus Comisia prezidentiala pentru studierea comunismului, in 2006. "Ceausescu a conceput Securitatea ca pe garda sa pretoriana, politia sa secreta, nesubordonata Moscovei".

  • Povestea unui disident: Am aflat, dupa moartea sotiei mele, ca m-a turnat la Securitate
Vasile Gavrilescu, pe atunci un tanar electrician de 20 de ani, arestat pentru 22 de ani la venirea comunismului in Romania, dupa ce pusese bazele unei retele clandestine, le-a povestit jurnalistilor francezi experienta sa din temnita: "Am avut posibilitatea de a beneficia de o educatie frumoasa in inchisoare, unde am cunoscut fosti ministri, aristocrati, intelectuali, oameni veniti de la Sorbona sau Oxford".

Iesit din inchisoare in 1964, a continuat sa fie hartuit de ofiterii Securitatii, care i-au facut viata imposibila. A incercat sa fuga din tara, traversand Dunarea, insa a fost prins pe malul iugoslav si predat autoritatilor romane contra unui vagon de sare, sfarsind prin a suferi a doua condamnare, de data aceasta pentru 7 ani.

La iesirea din inchisoare, isi cunoaste fiica nascuta la putin timp dupa ce fusese inchis si incepe sa scrie, pentru a se elibera de ura fata de regim.

In noiembrie 1972, ofiterii Securitatii ii perchezitioneaza apartamentul si gasesc manuscrisele ascunse pe fundul dublu al unui sertar, pentru ca, in 1985, dupa ce ii este retrasa cetatenia romana, sa se mute la Paris, impreuna cu sotia Aurora si cei doi copii.

Dupa Revolutie si moartea sotiei sale, in 1991, revine in Romania, unde, dupa ani de solicitari, reuseste sa isi vada dosarul de la Securitate, insumand 22 de volume si are un nou soc:

"Niciun adjectiv, nicio metafora nu poate descrie cu precizie ce a simtit Vasile Gavrilescu in acea zi. Dupa doar o jumatate de ora de rasfoit acel dosar, scriitorul a primit lovitura in plin: Aurora, sotia sa, semnase un angajament cu Securitatea in 1961, in timpul detentiei sale. Dupa eliberarea lui Vasile Gavrilescu din inchisoare, sotia sa a informat constant Securitatea in legatura cu deplasarile, scrierile si chiar gandurile si intentiile lui Vasile Gavrilescu", scriu ziaristii francezi.

"Nu pot ierta si nu pot uita asta. Din fericire, sotia mea murise deja cand am aflat lucrurile astea", a marturist Vasile Gavrilescu. Dosarul conţinea lista a 43 de persoane - prieteni, cunoştinţe, colegi si vecini ai lui Vasile Gavrilescu: "Toata lumea din jurul meu colabora, iar eu eram ca un peste in acvariu", spune acum Vasile Gavrilescu.

El a publicat 17 carti, unele autobiografice, iar altele de poezie, pentru a descrie natura malefica a fostului "sistem tortionar".

  • Iliescu, vechi cadru al Partidului Comunist, ales presedinte dupa Revolutie
Dupa Revolutie, scrie Le Monde, puterea i-a revenit unui vechi cadru al Partidului Comunist, Ion Iliescu, ales presedinte intre 1990 si 1996, dar si intre 2000 si 2004. "Iliescu nu a mers pe transparenta privind crimele fostului regim, ci a vrut ca acestea sa fie uitate. Fara a tine vreun discurs nostalgic, el a vrut pur si simplu sa intoarca aceasta pagina, sa o arda", noteaza Le Monde.

"El poarta o mare responsabilitate. Nu avea niciun interes sa deschida Cutia Pandorei", explica Alexandru Gussi, istoric si consilier al actualului presedinte, Traian Basescu. "Din contra, Iliescu sustinea ideea unei democratii originale, care sa se bazeze pe liniste".

  • Crimele comunismului, in dezbatere publica abia dupa 10 ani de la Revolutie
Dupa 10 ani de tacere, trecutul s-a impus, in cele din urma, in dezbaterea publica. In 1999 a fost creat Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii, care nu a obtinut, insa, si dreptul de a gestiona integral arhivele fostei Securitati, ce fusesera incredintate Serviciului Roman de Informatii.

Traian Basescu, ales presedinte in 2004, a luat doua decizii majore: a creat Comisia prezidentiala pentru studierea dictaturii comuniste, coordonata de Vladimir Tismaneanu, care a elaborat un raport de 800 de pagini despre crimele comunismului. In 2006, raportul a fost prezentat in Parlament, pentru condamnarea crimelor comunismului, aminteste Le Monde.

Ulterior, arhivele fostei Securitati au fost transferate la CNSAS, si asa au iesit la iveala primele nume de fosti colaboratori, ajunsi sa conduca astazi destinele Romaniei.

Ziarul francez aminteste de rasunatorul scandal in care a fost implicata Mona Musca, fost ministru al Culturii, acuzata ca ar fi colaborat cu Securitatea, oferind informatii despre studentii straini, carora le preda la Universitatea din Timisoara.

  • Comunismul, condamnat doar de forma in Romania
Intarzierea enorma si lipsa dorintei de a deschide arhivele fostei securitati este explicata de continuitatea acelorasi persoane din fostul regim la conducerea Romaniei, dupa Revolutia din decembrie 1989, conchide Le Monde.

Oamenii acestia sunt in Parlament, in presa si in administratie. Au fost informatori, au scris rapoarte sau, mai rau, au facut parte din aparatul de represiune, scriu ziaristii francezi. "Am identificat peste 400 de suspecti de tortura si asasinate", explica istoricul Marius Oprea, care conduce Institutul de Cercetare a Crimelor Comunismului. "Niciunul nu a fost pedepsit. Condamnarea comunismului a fost folosita doar prin prisma ratiunilor politice".

  • Dan Voiculescu: Nu ne intereseaza trecutul
Articolul din Le Monde se incheie cu o referire la Dan Voiculescu, "om de afaceri si politician, unul dintre cele mai controversate personaje ale Romaniei". Proprietarul mai multor posturi de televiziune, personaj foarte bogat si influent, el a facut obiectul unei anchete a Consiliului National pentru Studierea Arhivelor Securitatii, insa a contestat in instanta verdictul de colaborare cu fosta Securitate dat de CNSAS.

Contactat de Le Monde, atasatul de presa al lui Dan Voiculescu a oferit un raspuns concis: "Subiectul nu ne intereseaza, nu corespunde strategiei noastre. Trecutul nu ne intereseaza, nu e preocuparea noastra".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15069 vizualizari

  • +48 (52 voturi)    
    liniste (Duminică, 1 noiembrie 2009, 17:07)

    srt [utilizator]

    Deci care mai vrea liniste in politica romaneasca sa ridice mainile sus.

    O sa accept "linistea" asta doar dupa ce comunismul o sa fie condamnat de facto si o sa pot fi sigur de integritatea morala a oamenilor care ne conduc.

    Pe mine ma intereseaza trecutul. Destul de mult chiar, domnule Voiculescu.
    • +39 (41 voturi)    
      m-a intristat articolul asta (Duminică, 1 noiembrie 2009, 17:31)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui srt

      De cate ori ne uitam inapoi ne cuprinde tristetea. Urat trecut mai avem...
      Da, si pe noi ne intereseaza viitorul si o sa avem grija sa fie fara Voiculescu.
      • +2 (8 voturi)    
        UTC, PCR, PROCURATURA COMUNISTA (Luni, 2 noiembrie 2009, 7:41)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Boc, Basescu, Monica Macovei.
        Pentru a iesi din mizeria aceasta morala trebuie ales candidatul la Presedintie care NU A FOST MEMBRU AL PARTIDULUI COMUNIST. Enervant la culme...dar este vorba despre Crin Antonescu.
        PS: In culegerea de cugetari a lui Murphy era si una care spunea asa: Cand faptele contrazic o teorie, trebuie inlaturate faptele.
        Asa ca, baieti, bagati minusuri la greu.
        • +2 (4 voturi)    
          cred ca n-ai citit tot (Luni, 2 noiembrie 2009, 12:07)

          I [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

          "Traian Basescu, ales presedinte in 2004, a luat doua decizii majore: a creat Comisia prezidentiala pentru studierea dictaturii comuniste, coordonata de Vladimir Tismaneanu, care a elaborat un raport de 800 de pagini despre crimele comunismului. In 2006, raportul a fost prezentat in Parlament, pentru condamnarea crimelor comunismului, aminteste Le Monde.

          Ulterior, arhivele fostei Securitati au fost transferate la CNSAS, si asa au iesit la iveala primele nume de fosti colaboratori, ajunsi sa conduca astazi destinele Romaniei."
          • +1 (1 vot)    
            cred ca si tu ai sarit peste o parte (Luni, 2 noiembrie 2009, 16:56)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui I

            neinteresanta ce-i drept... dar totusi importanta

            "Condamnarea comunismului a fost folosita doar prin prisma ratiunilor politice"

            qed
    • +3 (11 voturi)    
      . (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:51)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui srt

      "O sa accept "linistea" asta doar dupa ce comunismul o sa fie condamnat de facto si o sa pot fi sigur de integritatea morala a oamenilor care ne conduc."

      Din nefericire, nu cred ca asa ceva e posibil prea curand. Pana si cel care ia cel mai categoric o atitudine anticomunista - Traian Basescu - e foarte probabil sa fi fost securist de rang inalt. (dosarul lui de la securitate nu a fost gasit - la fel ca si cel al lui Iliescu - insa putin probabil sa fi ajuns comandant de vas trimis in lume fara sa fie "de incredere").

      O sa putem fi siguri ca nu mai suntem condusi de securisti abia peste 20-30 de ani, cand cei care puteau fi securisti vor fi prea batrani sa conduca.
    • +3 (3 voturi)    
      total de acord (Luni, 2 noiembrie 2009, 10:29)

      peur2rien [anonim] i-a raspuns lui srt

      Cateodata linistea face sa iti tiuie urechile...o astfel de liniste vor toti care au ceva sa isi reproseze. Cred si eu ca pe tov.Voiculescu nu il intereseaza trecutul, mai ales ca pentru el e foarte incomod, asta ca sa folosesc un eufemism...
  • +23 (27 voturi)    
    Poate intelegem (Duminică, 1 noiembrie 2009, 17:09)

    Craioveanul [anonim]

    Apucaturi vechi, educatie din familie ,,sanatoasa,, , ,,Cine nu este cu noi este impotriva noastra,,...... Aliante ,,bezmetice,, , avantajarea hotilor gen ,,Patriciu, Voiculescu, V a n t u. Devalizarea bancilor cel putin 3 (BANCOREX), CARITAS, SAFI, asta au reusit PDSR, PSD si mai nou alianta PSD-PC dar si cu ajutorul neprecupetit al tinerilor liberali...... Voi dati lectii de morala acestui popor care a fost lipsit poate de secole de o ,,educatie,, europeana in sensul occidental al cuvantului. Dar voi incerca sa prezint cu mijloacele mele reduse adevaratele cauze ale situatiei actuale. Si mai transmit ceva: economistii din Academia Romana au calculat ca paguba produsa economiei romanesti intre anii 1989 si 1999 este de 276 miliarde de dolari. Cine conducea acesta tara la varf atunci? Iliescu, Roman, Constantinescu, Stolojan, Ciorbea, Radu Vasile, Isarescu sa nu uitam contributia majora a tinerilor liberali, care si-au tras averi imense prin ,,spolierea bugetului,,.. Va atrag atentia ca am amintit toti presedintii si prim ministrii din aceea perioada, toti la fel de vinovati.... Dar raul cel mai mare sunt cei care au beneficiat de ,,serviciile,, fostei securitati si mai ales cei nascuti sau traiti in Primaverii (Nastase, Geoana, Voicu, Olteanu, Columbeanu, chiar si Tiriac..)..Daca suntem atenti la cele intamplat dupa 1989 o sa constatam pur si simplu de ce ,,cand este nevoie,, apare alianta PSD, PC, PNL.
    • 0 (4 voturi)    
      Vezi ca ai uitat (Luni, 2 noiembrie 2009, 1:05)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Craioveanul

      Un partid de comunisti si osti securisti.
    • +1 (3 voturi)    
      Memorie selectiva: TV B1 + Fratii Paunescu + Nashu (Luni, 2 noiembrie 2009, 7:50)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Craioveanul

      Pulverizarea BANCOREX a avut, iata,
      si efecte benefice:
      Fotoliul pe care sta Basescu
      macar o data la 10 zile pentru
      a-si mai indulci din usturimi
      cu comprese catifelate
      aplicate de Morar -Nashul...
      .....fotoliul acela e cumparat cu bani tepuiti dela Bancorex.
    • +2 (2 voturi)    
      esential (Luni, 2 noiembrie 2009, 8:54)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui Craioveanul

      Oamenii politici fac ceea ce vor ei dar cand se ingroasa gluma se uita si la ce vrea poporul.
      Deci , haideti sa vedem problema sanatatii morale ca pe o problema personala a societatii si sa o tratam ca atare. Aici as vrea sa vad ONG la lupta si sa obtina curatarea clasei politice, a mass media de orice tortionar .
  • +11 (19 voturi)    
    Credeti ca Antonescu va fi in stare... (Duminică, 1 noiembrie 2009, 17:12)

    Hadrian [anonim]

    sa mearga mai departe cu condamnarea comunismului ?
    A propos de recenta "asociere" cu cadavrul PNTCD-ului si cu sustinerea din partea Doinei Cornea ?
    Eu zic ca nu...
  • +19 (19 voturi)    
    Le Roi est mort, vive le Roi (Duminică, 1 noiembrie 2009, 17:15)

    Holon [utilizator]

    Sintagma aceasta se potriveste bine Regelui Rosu incor(n)orat cu binecuvantarea patriarhilor ideologici Lenin si Marx.
    Le Monde vine sa ne spuna ceea ce noi stim si traim de atata amar de vreme. Romania nu se va vindeca de plagile comunismului inca una-doua generatii de aici inainte. E remarcabila afirmatia lui Voiculescu de la finalul articolului, o mai clara exprimare a vointei de a ignora trecutul rusinos nici ca se putea. Problema nu e trecutul ci chiar prezentul infestat cu agentii prolifici ai unei mentalitati nocive pentru organismul social, continua amenintare la adresa calitatii umane a fiecarui roman.
    • +8 (8 voturi)    
      nu noua ni le spune (Duminică, 1 noiembrie 2009, 19:07)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Holon

      Le Monde vine si spune francezilor si vestului lucruri care aici sunt cunoscute. nu vine sa ne spuna noua
  • +23 (27 voturi)    
    1989-lovitura de stat a Securitatii impotriva PCR (Duminică, 1 noiembrie 2009, 17:25)

    Eneas [anonim]

    a fost inlocuita dictatura politica a comunistilor cu dictatura economica a securistilor !uitati-va la topul 300 de milionari -fara exceptie toti sunt ex-securistri sau puii lor !toti ministrii de dupa '90 sunt fara exceptie ,ex-securisti ,ofiteri acoperiti ,etc.
    cand au privatizat ceva ,au facuto in defavoarea tarii si in favoarea lor !asta e situatia de la Andropov via Gorbaciov citire !Romania doar a fost aliniata ....si au dato pe democratie ca sa nu caraie poporul ,prost si credul ca orice popor ;in toate partidele sunt tot ei si plozii lor,o dau pe lupta politica pentru a ajunge la ciolanul puterii ,de unde sa fure in voie dfe la stat ,altfel fiind incapabili de imbogatire ..le mai face unul ca Basescu figura ,dar se coalizeaza toti sa il dea in gat !
    vom vedea daca am dreptate ....
    • -1 (3 voturi)    
      Toti o apa si un pamant (Luni, 2 noiembrie 2009, 1:07)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Inclusiv Basescu acre se face ca se lupta din greu cu ei, in vise probabil.
  • -16 (26 voturi)    
    Oprea are dreptate : Basescu a spalat securitatea (Duminică, 1 noiembrie 2009, 17:39)

    johny [anonim]

    Oprea are dreptate : Basescu a spalat securitatea fidela lui cu condmanarea comunismului. A condamnat si atat, nu s-a facut nimic, ba chair a numit in functii securisti, a ridicat in grad generali etc A luat o bucata care statea sub nasul lui Ilici. La PNL, si acolo securisti, dar parca mai putini. Din pacate, nu prea au cojones sa iasa in fata. Numai securistii stiu sa faca zarva, chair si dupa 20 de ani. Asta e, trist, dar asta e.
    • +23 (29 voturi)    
      ce sa faca basescu? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:29)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui johny

      Nu parlamentul a inceput sa urle cand Basescu a condamnat comunismul? Ce sa faca daca parlamentul ii apara pe fostii securisti? Iti amintesti ce reactie a avut parlamentul cand au iesit la iveala partile cu turnatorii? Hai mai lasa-ma cu Basescu in sus si in jos. Vrei o condamnare curata, vezi cu cine votezi.
      • -1 (3 voturi)    
        hai ... (Luni, 2 noiembrie 2009, 9:13)

        pcd [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        basescu e fost ofiter de securitate. taticul lui, Dumitru Basescu este fost membru marcant al pcr si general de securitate. asa a ajuns sa conduca progenitura actual presedinte legatia economica a Romaniei la Antwerpen, fiind ofiter de securitate. Nu puteai sa faci parte din structura de comert exterior sau din diplomatie fara sa fii ofiter secu. Asa ca hai... TOTI sunt securisti si comunisti iar voi sunteti spalati pe creier sau doar platiti de pdl sa postati pe forumuri.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu uita (Luni, 2 noiembrie 2009, 17:35)

        Istoric [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        cine a facut cel mai mare scandal la condamnarea (doar verbala) comunismului: marele tribun cu shal alb si mosie la Butimanu si toata gasca lui.
        In PNL se pare ca sunt cei mai putini fosti securisti, iar Antonescu este prea tanar ca sa fi avut vreo treaba cu securitatea. Sper sa fie ales, dar nu cred in omul providential care, singur, poate schimba totul. Poate doar imprima o directie, atat cat ii permite o constitutie cu destul hibe. Sper totusi....
  • +9 (11 voturi)    
    prea tarziu? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 17:48)

    Lucian* [utilizator]

    toata lumea spune ca este prea tarziu.
    Acum ca se stie ceva, de ce nu se ia nici o masura???
    Vreau sa vad si eu macar unul din potentati ca este macar luat la intrebari.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu se va vedea nimic (Luni, 2 noiembrie 2009, 17:39)

      Istoric [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      toti cei vinovati vor primi pensii grase si vor fi lasati sa se stinga in pace, cu asistenta medicala speciala la "Elias". Daca s-ar lua cineva de ei, probabil ca ar spune prea multe despre cei ne conduc azi!
  • +4 (10 voturi)    
    Sumar...de forma (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:03)

    Vizitiul [utilizator]

    Citez: "Comunismul, condamnat doar de forma in Romania"

    Acest citat reprezinta cu exactitate modul in care se face treaba in Romania la nivel politic. DE FORMA!!! BAI NENE!!!

    Si patratul e o forma...de cap parlamentar.
    • +3 (5 voturi)    
      Interesant... (Luni, 2 noiembrie 2009, 0:06)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Comunistii dau minusuri? :) LOL Mai sunteti multi??
  • +8 (14 voturi)    
    Remember ! (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:06)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Postam acum mult timp: Dupa marea brambureala din decembrie '89 cartitele securisto-comuniste au iesit de sub pamant si s-au raspadit in toate prtidele si structurile statului.Era ceva stiut de toata lumea,Daca azi la 20 de ani unii scriu: Mare curaj ai Dle: Tapalaga,Neamtu,Ungureanu etrc.Greu, exercitiul libertatii democratice! Spititul turmei persista.Se vede si din postarile imediat in pro si contra.Romanii nu vad ca singura sansa e una singura PRO ROMANIA ! Patria a fost inainte de aparitia partidelor.Daca luam in considerare ca si ele vor disparea candva,Ea Patria va ramane vesnica cat timp cineva se va declara, va simti Romaneste.Restul vanare de vant.DDD
  • -15 (17 voturi)    
    Deci (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:08)

    Deci [anonim]

    Ba da astia de la Le Monde au ajuns chiar rau de fac articole la comanda...
  • -8 (12 voturi)    
    I-AUZI!!?? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:10)

    CIOMBE [anonim]

    V-ati trezit si voi? Cand ati cumparat fabrici de ciment, alimentare cu apa, terenuri pentru spatii comerciale, etc. nu v-ati dat seama? Inseamana ca sunteti definitiv cretini! Sau mai rau, foamea nu are limite!
    Voi cand veniti intr-o tara precum Ro nu va intereseaza decat cine are relatii si poate sa va faciliteze orice actiune fara probleme! Si daca se poate sa construiti fara bani si totul sa va intre in buzunar! Merci Bouygues, merci Herve, merci etc, JAVRELOR!
  • +2 (6 voturi)    
    la canal .... (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:20)

    bm [anonim]

    bai in-teligentilor, vreti sa-i trimitem iarasi la canal pe cei mai intelectuali dintre romani ? nu vedeti ca va-ntarata astia sa puneti oameni curati in fruntea satului ....! ha !
  • +12 (14 voturi)    
    Spune si tu (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:40)

    spune si tu [anonim]

    Romania nu s-a spalat de jegul comunist care a devenit endemic. Voiculescu nu va dori sa condamne ceea ce la facut bogat. Asa sunt si ceilalti. Statutul de lichea comunista la ajutat sa ramina intre celelalte lichele care au supt si sug din copacul puterii.
  • -10 (14 voturi)    
    eroare (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:41)

    eu [anonim]

    condamnarea Securitatii si a comunismului de catre securisti si comunisti. De asta a iesit rezultatul asteptat: nimic, apa de ploaie. Basescu se de de anti comunist si anticxorupt si mai plateste cate un articolas in Le Monde, dar adevarul unde e ? Si cum scapam de toata clica asta de impostori si incompetenti ? Ne salveaza Gigi ? Vai de capul nostru.
  • +6 (8 voturi)    
    Articolul ca articolul ... (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:59)

    the [utilizator]

    Cititi-l si singuri ...

    http://www.lemonde.fr/europe/article/2009/10/31/roumanie-le-poison-dans-les-veines_1261107_3214.html

    iar autorul :

    Piotr Smolar ("Le bonimenteur").
    Né en France de parents polonais et marié à une Russe, Piotr Smolar a passé quatre ans en Russie, assisté au krach économique d'août 1998 puis à l'accession de Vladimir Poutine au pouvoir. Il est rentré en France pour s'occuper au Monde, d'une autre montée en puissance: celle de Nicolas Sarkozy au Ministère de l'Intérieur. Cinq années intenses de rubrique police ont suivi, avant qu'il ne revienne l'an passé aux questions internationales, dans sa zone de prédilection, l'ancien espace soviétique ...
  • +7 (9 voturi)    
    Mina forte (Duminică, 1 noiembrie 2009, 19:08)

    Lucianmotzul [anonim]

    Trebuie o mina forte cu sprigin in procuratura si justitie si ,legii drepte in favoarea poporului ,schimbata constitutia neo comunistilor cu una nou ,sa nu se mai poata ascunde HOTII si criminali in frunte cu Iliescu si bagati fff urgent la inchisoare citeva mii de criminali si hoti ,aplicat punctul 8 dela Timisoara si uite asa incet incet se curata de cancerul comunisto securist ROMANIA ,nu trebuie asteptati sa moara ,urgent ACUM ,iar la vot daca votati tot cu nemernici inseamna ca ne meritam soarta ,singurul care a vrut sa faca ceva pt ROMANIA (timid) a fost Basescu si cu Boc,daca poporul il va sustine multe se vor schimba .Il fac betiv ,din betie te trezesi dar tu mai Iliescule CRIMINAL mori ,iar voi PNl istilor pe frunte va scrie tradatori si HOTI cu Patriciu si Tariceanu vostru.Va fi bucurie mare dupa alegeri daca poporul va alege cum trebuie si cred ca va alege .Ne-am saturat de criminalul de Iliescu si de toata banda lui.Aci unde traiesc trebuie sa conduc 500 de km sa votez dar ma duc sa stiu ca mi-am facut datoria fata de tara mea ROMANIA.
    • -1 (5 voturi)    
      Latinii nu pot fi condusi! (Duminică, 1 noiembrie 2009, 21:27)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      @ Decat de un presedinte intr-o Republica Prezidentiala ! Vezi Enciclopedia Istoriei: Incepand cu Italia,Franta,Spania,Portugalia .Cel ma bine se vad tarile din America de SuD: Tarile Latine cu Guverne de doua ore,Junte militare.Cele mai mari realizari in domnii f.lungi: Romania St,C.M.sSf./47 ani,Carol I /47,6 Elisabeta I, II,Victoria, Elisabeta a IIa a Rusiei.Am pus-o! ( Femei!) DDD
    • -3 (5 voturi)    
      mai gandeste-te (Duminică, 1 noiembrie 2009, 23:43)

      Mogul [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Nu mai vorbi prosti, de la distanta lucrurile par cu totul altfel.
      Asculta aici si informeaza-te mai bine. La ora actuala Base are apucaturi de dictator, e mai rau decit ceausescu, iar pdlei sunt mai fomisti decit psd+pnl la un loc...sunt pusi pe un jaf cum nu s-a mai vazut pin acum, sa controleze tot si numai ei sa aibe acces la tot, mai ales fondurile tarii. De Base, numai faptul ca si-a plantat-o pe fii-sa in Europarlement da de gandit. Cine dracu ar fi votat-o pe bune pe habarnista aia? nimeni! Lui Udrea i-a dat un buget de 90 milioane euro, in condittiile in care inantea ei bugetul la turism era de 4-5 milioane pe an. Prafu s-a ales de toti. Ridzi si aia, nu a avut decit un singur scop: sa dea tunuri....asa ca informeaza-te.
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Luni, 2 noiembrie 2009, 0:13)

        ApH [utilizator] i-a raspuns lui Mogul

        Bai, dar mai lasa-ne frate! Debitezi, ia un calmant, mai schimba TV pe Cartoon Network. Ai verificat vreuna din informatiile alea, sau le-ai luat de bune de la Mircea Badea? Daca e cineva dictator in momentul asta este parlamentul romaniei, care voteaza sub amenintarea a 3 presedinti de partid. Daca-l vrei pe Iliescu, mars in Moldova si ia-l cu tine, puneti-o de-un bairam acolo si lasati-ne in plata Domnului ca ne-am saturat!
        • -1 (3 voturi)    
          dovezile abunda (Luni, 2 noiembrie 2009, 0:28)

          Mogul [anonim] i-a raspuns lui ApH

          nu fii naiv, faptul ca a schimbat toti prefectii si a pus pdlei, ca l-a schimbat pe Nica si l-a pus pe Blaga la interne inainte de alegeri!?!? A ce-ti suna asta? Control pe toata linia sa cistige alegerile. Si faptul ca intirzie cu guvernul, de fapt in cot il doare, el are guvern interimar si controleaza tot acu....nu va mai lasati prostiti. Ideea e ca presedintii trebuie schimbati si nu lasati 2 termene ca o iau razna. Bineinteles ca toate chestiile legate de bugete si de tunurile fufelor sunt mai mult decit dovedite. Ridzi a picat, Udrea n-avut curaj nici macar sa se lase audiata...normal, cind faci misculatii. Contractele de publicitate de 3 ori mai scumpe cu eursport, cnn samd decit tari din europa de est....recunoscute chiar de ea...tunuri la greu...copii sunteti doamne!
      • +3 (3 voturi)    
        Asta e durerea! (Luni, 2 noiembrie 2009, 1:32)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Mogul

        @ Ca vor sa controleze totul.Dle Dta ai condus o unitate in viata Dtale?Ai auzit de Ochii stapanului ingrasa calul? De Oca lui Cuza ,controalele incognito pe care le facea?Comunismul cu legile unde incrimina furtul de la stat cu ani buni la aceeasi fapta din proprietate particulara, era tratata ca un accident.Spre anii'89 se fura ca in codru.Ceausescu nu mai acorda valuta pentru piese ,medicamente de import,schimburile trei erau de somn / ciubuc.Disciplina slabise in ultimul hal. Curtea de conturi, controlul bancar erau supuse ordinelor de partid,In conditii normale nu se poate fura un leu ,un metru de tesatura , un kg de vopsea.Muncitorii de azi la patron plang timpul "domniei" cand nu prea dadeau socoteala nimanui.Nu poti cladi ceva fara control.Meseriasii vechi ziceau masoara de zece ori,taie o data.In ultimii ani(poate unde meseriasii buni au emigrat) ori ce serviciu e prost cu exceptii ce intaresc regula.Nemtii nu stiu sa lucreze prost.Noi nu vrem ,ca de ,suntem "dastepti,caposi"Fara organizare,un flux tehnologic sau opis de circulatie a documentelor cu normare la sange,cu la's ca merge si asa nu vom progresa niciodata.Se feresc strainii sa lucreze cu noi cel putin cu unitati catre mai depind de stat,ca le salveaza guvernul,garanteaza politic.Nu politicul! Sa dea legi clare simple neinterpretabile( ies 90% cu NUP.) Tradiceanu pe ultima suta de metri avea cca 1.000 de legi in perlament sa distraga atentia de la devalizari si criza.O corabie poate fi sabotata de un singur tradator.Cate procese de tradare de tara au fost in afara de Seres cu bulgarul?Toata lumea e de acord ca se tradeaza interesele nationale dar se fac contracte oneroase cu amandoua mainile! Guvernul Boc are o singura vina. Ca nu a facut o preluare de raspunderi ministeriale la sange.O demisie te scuteste de gestiune frauduloasa sau neglijenta?Ce nu se mai stie ce inseamna o gestiune?O unitate medie cu subgestiuni se preda cu sudoare cu sangeUn minister asa ca un anunt de publicitate? DDD
        • -1 (3 voturi)    
          asa nea (Luni, 2 noiembrie 2009, 3:44)

          lips [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

          ba da destepti sintem, dar nu reusim in viata decit pe tarimuri straine. cum vine asta?era mai bun sistemul comunist care fabrica valori si martiri pina si in inchisori? imi ramin cuvintele lui tutea care intrebat fiind ce ar schimba, a raspuns trist dar demn si mintuit: nimica. mare roman, pacat ca toate site-urile sin pline de evrei, masoni si pacalici. hotnews, be aware ..ori esti cu tara or pa, ca si base
          • +2 (2 voturi)    
            Remember! (Luni, 2 noiembrie 2009, 7:52)

            Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui lips

            @Un conducator este mare daca pune omul potrivit la locul potrivit.Batranii spuneau: Omul Sfinteste locul.Azi: Saracesta,parjoleste locul cum nici turcii sau tatarii nu au facut.Mai degraba Stefan.Romania moderna din 70-80 a fost facuta cu 12,5 miliarde imprumutate de NC.Noi creatorii de locuri de munca, de viata ,am pus suflet,sanatate cu gandul la acea " Ginta latina" cantata de Bardul V.Al.de la Mircesti!In 20 de ani, punctam intr-un topic A,Nastase spune fara sa vrea un mare adevar.Ce spune Ion Iliescu? R: Ca nu se poate.A,N. Daca a spus ca nu se poate inseamna ca nu vrea.Asa ca " Base,Chiorul,Matelotul,Inamicul public No ! ca si Ceasca spun adevarul".La fel cu batranul Ion Ratiu: Cea mai mare nenorocire a Romaniei este Ion Iliescu.Ca se da Revolutionar, Erou,Pastratorul Idealurtilor Socialismului,Capitalist original de cumatrie,Curat ,uscat,Albit cu As,realitatea ca e un "Edec inrait" Capo di tuti capo! Blani de miel,de lup,de bunicuta r fi dar toate din panoplia de disimulare.La Iasi traieste o femeie fosta sefa de legumicultura la inundatiile Prutului in anii 70 ..si.Sa povesteasca Dnia sa cum arata jovialul,intelectualul Ilici fara masca.De fapt a mai crapat masca de curand cu : Vor destabilizari de guvern?.Era planificat de mult in laboratoarele "specialistilor"de manipulari subliminale.Pacat pacat.Adevarul se ascunde cel mai bine la vedere in peisaj.De mii de ani avem ochi si nu vedem,avem urechi si nu auzim.Avem minte..dar cea de pe urma a ROMANULUI ! Da mare pacat! Raiul maicii Domnului, marea gradina a lui Dumnezeu!DDD
  • +2 (8 voturi)    
    Dupa 20 de ani (Duminică, 1 noiembrie 2009, 19:15)

    Ardelean [anonim]

    Cred ca meritam sa iesim de tot din vechiul comunism.
    Sa alegem un parlament restrans si nu un presedinte "DESCURCARET"in campaniile electorale.
    Doamne Ajutane.
  • +10 (10 voturi)    
    revolutia? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 19:30)

    revolutia [anonim]

    iata inca o data ce natie de turnatori si mizerabili suntem.de ce a fost atat de odios comunismul la noi? pt ca la noi au fost cei mai multi turnatori si mizerabili.si situatia nu s-a schimbat.
    suntem o natie blestemata.turnau popii,oamenii bisericii,turnau vecinii ,prietenii si inclusiv nevasta.ce vrei mai mult de atat.
    sa imprejmuim tara cu TNT si s-o detonam.
  • +8 (8 voturi)    
    curatenie / purificare (Duminică, 1 noiembrie 2009, 19:57)

    Ion I [anonim]

    ce se mai aude despre legea lustratiei?
    • +4 (8 voturi)    
      nu stii? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 20:35)

      cipri_ [anonim] i-a raspuns lui Ion I

      se afla in programa a psd si pnl. Acum vor sa ajunga psd si pnl la putere sa poata sa introduca legea lustratiei :-))
      • +2 (4 voturi)    
        ... (Luni, 2 noiembrie 2009, 0:14)

        ApH [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

        Mai ramane ca PSD si PNL sa ceara Respect si programul de circ e complet!
        • +1 (1 vot)    
          mi-e scarba :( (Luni, 2 noiembrie 2009, 12:27)

          Ion I [anonim] i-a raspuns lui ApH

          si mi-e frica de prostia si nesimtirea celor votati si a celor care dau cu stampila/semnatura...

          dar ce sa vorbim despre responsabilitate la nivelul asta cand la noi nici rahatul animalelor nu se strange dupa ce sunt scoase la plimbare, masinile sunt parcate peste tot chiar daca nu mai exista locuri (atat amenajate cat si neamenajate), dau peste tine pe trecerea de pietoni, stai 3 zile sa iti caute in calculator ca sa scoti o adeverinta ca nu ai venituri etc.

          e tara lor si a mamelor lor...
  • +7 (7 voturi)    
    BURGHEZIA COMUNISTA!! (Duminică, 1 noiembrie 2009, 20:23)

    Maria [anonim]

    Capitalismul nostru original, creat de ei pentru ei. Vechii inaintasi comunisti, copiii lor, securistii si toti cei vechi au facut si fac legile noi, constitutia etc.Topurile de succes sunt detinute de ei.Parlamentul si in toate structurile statului dupa 1989 este predominat de acesti indivizi, care ne-a secatuit prin darile impuse prin tot ce-au facut si fac. Ii stim cu totii, dar nu facem nimic sa-i inlaturam. Cand scapam de acesti comunisti, securisti??Dece nu reusim sa-i punem deoparte, sa ne lase si sa nu mai MANIPULEZE SI SA NE MINTA. Au averi ce mai doresc?? CE BESTEM, este cu noi??PE CINE VOTAM SA SCAPAM???DOAMNE AJUTA-NE!!!
  • -1 (5 voturi)    
    mda (Duminică, 1 noiembrie 2009, 20:43)

    ddd [anonim]

    Hai mai da-o dreacu de lustratie. Da mai bine pe Antena sa vedem ce-a mai facut Luis Alfonso! Sau mai bine hai la Mall...
  • +2 (8 voturi)    
    condamnarea (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:26)

    marius [anonim]

    cine este singurul presedinte care a condamnat comunismul? Basescu. In timpul asta, Vadim, Geoana, Ilici ce faceau? Spume. Iar Crin? Aa, pardon, era absent de la sedinta. Eu stiu cu cine votez.
    • -1 (7 voturi)    
      Base e doar artist (Duminică, 1 noiembrie 2009, 23:37)

      Caplaus [anonim] i-a raspuns lui marius

      L-a condamnat de forma, ca sa pacaleasca lumea. Si ce s-a intimplat de pe urma faptului ca l-a condamnat in parlament? N-are nici o intentie sa faca curatenie...de fapt nici nu cred ca poate, el insusi fiind un colaborator si turnator. Base este un expert in ale teatrului, el doar mimeaza ca vrea sa faca ceva. Ne umple de cuvinte si in timpul asta isi vede de tunurile personale si de partid.
  • -1 (5 voturi)    
    Voiculescu e ambasada? Are atasat de presa? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 23:27)

    anonim [anonim]

    Cum domnule, numai suspectati!
    Toti puii de lele, fiii de securisti, pululeaza in MAE si la Parlament!
  • +1 (1 vot)    
    azi (Luni, 2 noiembrie 2009, 0:58)

    anti [anonim]

    vinovati suntem c toti cei ce n-am mers pana la capat . acum ...., vorba marelui Tutea "sa fii anticomunist inseamna sa respecti LEGEA". Cine respecta legea in Romania ? Fraierii. Sa te declari anticomunist , sa condamni comunismul nu e suficient . oricine poate face asta . Uitati-va pana si in sport cele mai iubite sunt echipele simbol ale regimului comunist .
  • 0 (2 voturi)    
    fantastic! ce noutate! (Luni, 2 noiembrie 2009, 4:32)

    eeeuuuu [utilizator]

    acu' se trezesc si astia ca tot securistii si vatafii pcr ne conduc. evident, de la frantuji nu ma astept la prea multa inteligenta, dar cu asta au luat toate gropile la rand. pai berbeci-dumneavoastra, (de data asta ma refer la cei occidentali, de vita nobila) cine a gestionat situatia post-comunista daca nu invingatorii din razboiul rece? cine a tolerat si tolereaza inca fosti nomenclaturisti si membri ai serviciilor secrete comuniste ca parteneri de dialog si de afaceri? avertisment pentru afaceristii occidentali: nu va bazati pe onestitatea partenerilor romani, ca la cursul scurt de econimie nu era trecuta nici o lectie despre cinste! cine altul decat tonton mitterand admira in ramania lui iliescu "tonul viguros al opozitiei" si il cataloga drept o dovada incontestabila de democratie? se aude? nu prea cred!
  • +1 (1 vot)    
    aha (Luni, 2 noiembrie 2009, 8:22)

    mda [anonim]

    pai na.. stati acasa fratilor si nu votati...

    sau mai rau, mergeti si votati cu PSD.. ca sa ne conduca comunistii in continuare..

    bai frate, nu iau apararea pdl-istilor, ca si ei au personaje indoielnice... dar nici asa pe fata ca PSD-istii..

    mai ales voiculescu, eu l-as executa in plina strada pe acest imbuibat, care s-a imbogatit pe spatele nostru !!!!!!!!!!!!!!!!!

    nu vroiam sa merg la vot, dar deja se contureaza optiunea mea, si ma duc numai ca sa nu ajunga romania pe mainile lui iliescu, nastase, hrebenciuc si vanghelie....
  • -1 (1 vot)    
    Dupa Hertha Muller, hop si Le Monde !!! (Luni, 2 noiembrie 2009, 8:25)

    MIHAI 2 [anonim]

    Ratatii din
    SUA, Franta, Marea Britanie , Olanda
    nu au pe cine sa dea vina pentru neputinta sau nenorocul lor.
    La noi e mai misto.
    De 20 de ani dam vina
    pe comunism si securism.
    Fii ratati ai unor parinti ratati au preluat deja stafeta.
    Sunt copii nascuti in 89....
    (doar numai jumatete dintre ei,
    cealata jumatate si-au insusit
    cliseele la fel de jalnice despre
    vremurile cand toata lumea avea servici si primea casa la bloc...).
    Banuiesc ca peste 100 de ani
    vor exista si niscai
    stranepoti ratati care isi vor justifica chixurile dand vina tot pe Ceausescu, Plesita sau Voiculescu.
    *
    Pana la marele fiasco
    numit Conventia Democratica
    am facut parte din acelasi stol de papagali.
    A fost momentul - limita
    de la care neuronii
    s-au revoltat impotriva inimii
    si nu au mai acceptat manipularea.
    *
    In 2004 am recidivat ...m-am lasat furat de val...
    ...nu sunt nici acum convins ca am gresit....cine stie ce monstruozitate alternativa s-ar fi dezvoltat la
    curtea lui Bombonel Voda ? Existau toate premisele.
    *
    Acum exista premise chiar mai clar configurate
    a unui viitor maro cu Basescu in motz.
    Din fericire pulsul strazii e altul decat afirma el.
    *
    Luptatorii anticomunisti se vor putea din nou victimiza cativa ani , dand vina pe poporul care
    nu a inteles .
    Nu ma refer la propagandistii cu simbrie...ei vor schimba pixul si tonalitatea de azi pe maine.
    Ma refer la oamenii care sufera sincer.
    Dragilor, nu mai suntem in 1989 !!!
    Cu sau fara Nobel -
    Hertha ramane cu o problema de adaptare
    ...totusi nu chiar ca a voastra...ea castiga bani din
    exhibarea suferintelor tineretii.
    Si Le Monde castiga bani din vanzarea ziarului...poate si din publicarea unor articole convenabile unuia sau altuia aflati in campanie electorala ....
    *
    Peste voi au trecut 20 de ani de oftici si chiar in varianta SF a unei victorii clingoniene la 6 decembrie...credeti ca veti obtine ceva ? Si chiar daca veti obtine...hm...cam in cate decenii ?
  • -1 (1 vot)    
    Parsivenie (Luni, 2 noiembrie 2009, 9:03)

    Duduveche [anonim]

    Cita parsivenie in Le Monde care tot ii trage cu "amnezia romanilor" (vai, tu!).
    Frantujii se fac ca nu stiu ca jumatate din MonteCarlo a fost vindut in ultimii 20 de ani catre zeci de miliardar rusi fosti tortionari KGB (realmente cu miinile patate de singe).
    Daca ii freaca asa grija de noi de ce au facut afaceri cu acei KGB-isti?
    Occidentul a fost complice si la invazia sovietica, si la ascensiunea/finantarea lagarului ceausist si la executia a 1200 de nevinovati in dec, 1989.
    Asta e adevarul.
  • +2 (2 voturi)    
    Pe de alta parte... (Luni, 2 noiembrie 2009, 9:09)

    Duduveche [anonim]

    ...nu putem spune ca gasca Iliescu-Brucan-Roman (care in fapt i-a adus pe cei de azi) "apartinea regimului Ceausescu" pt. ca ei in fapt erau dusmanii ceausismului in sensul ca erau kominternisti internationalisti vinduri marii finante mondiale si antiromani pina in maduva (si nici macar romani nu erau...).
  • +1 (1 vot)    
    Alo, domnu' geoala... (Luni, 2 noiembrie 2009, 10:43)

    domino63 [anonim]

    Ai citit ce zice oamenii aia?!
    Daca nu, du/te la tac'tu ilievici...
    Crin, tu vezi cu cine ai dat mana?!
    Daca sunteti de aceeasi convingere, te cred si eu!
    Utecist, nu?!
  • -1 (1 vot)    
    cat timp va fi Basescu..... (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:30)

    ESCU [anonim]

    Dl. Basescu este,in prezent, cel mai sus cocotzat personaj comunist !
    Cat timp Basescu va fi presedinte comportamentul antidemocratic va prevala!
    Mentalitatea sa este comunista: dorintza de putere..lucrarea pentru un partid unic..stilul discretzionar..ipocrizia dusa la extrem si devenita conduita politica etc etc. .. toate sunt manifestari ale educatziei sale comuniste !!
  • +2 (2 voturi)    
    Trist...nevasta sa te toarne... (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:31)

    Ghe [anonim]

    Stiti ce mi s-a parut mai trist in articol? Nu sistemul comunist, victimele lui (intelectualii), nu Iliescu si nu Voiculescu, ci faptul ca propria nevasta a dl. Gavrilescu l-a turnat constant la securitate. Faptul ca prietenii lui nu e o problema, sunt mii de cazuri, si prietenii adevarati ii numeri de obicei pe degetele de la o mana cel mult. Dar sa te toarne propria sotie, cu care ai si un copil, mi se pare ori o prostie fara limite din partea ei, ori o rautate pe masura. Mi se pare incredibil, si pt. ce? Asta as vrea sa stiu pt. ce l-a turnat pe saracul om?
    In acest caz "Cel mai iubit dintre pamanteni" e o poveste al naibii de bazata pe realitate.
    Sigur ca si mesajul lui Voiculescu, parca te trazneste... o natie de hoti, excroci si tortionari asta a produs comunismul... Tare-as vrea sa-i vad pe toti astia pedepsiti... nu cred ca exista unul singur in aparatul politic actual care sa nu fi avut de a face cu fostul regim mai mult sau mai putin. Sistemul e corupt pana in maduva oaselor.
  • 0 (0 voturi)    
    Zece mii morti? (Luni, 2 noiembrie 2009, 12:52)

    Duduveche [anonim]

    Cica 10.000 morti in regimul Odi?
    Serios occidentalilor?
    Ca si cei 60.000 de morti din TM (stire data trei zile nonstop de Free Europe in decembrie 1989)?
    Ca si robinetii "din aur masiv" ai lui Odi care erau de fapt suflati cu aur (cum are azi orice parvenit in buda)??
  • +1 (1 vot)    
    Adevar cu multa minciuna ! (Luni, 2 noiembrie 2009, 14:05)

    martin [anonim]

    Indiscutabil istoricul liberal Marius Oprea are dreptate in sensul ca in Romania actuala, sechelele comunismului si securismului sunt vii si cu influenta persistenta in societate. Marius Oprea foloseste acest adevar ca o cale continua de atac impotriva lui Basescu, care cica a dezvaluit doar formal ororile comunismului, spre deosebire evident de marii aliati ai PNL, Iliescu si Constantinescu,care nu au facut-o deloc.
    Minunatul PNL condus ce Tariceanu, si-a folosit toata influenta, pentru ca "singura" informatoare din lumea politica romaneasca adica Mona Musca, sa fie izgonita din politica, e drept dupa ce parasise barca taricean-patriciana. In schimb ar fi interesanta parerea lui Marius Oprea asupra eternului Ghise ,clantau liberal la toate teviziunile, care facuse fix faptele odioase ale Monei Musca, dar a fost iertat si utilizat.
    La fel de interesanta ar fi opinia aceluiasi PNL-ist Marius Oprea, asupra marelui aliat al PNL, Felix Voiculescu, cu care acest partid colaboreaza perfect din 2005 pana in prezent, indiferent la dezvaluirile CNSAS-ului.
    Dar despre aspectele astea, Marius Oprea nu da interviuri in Le Monde !