VIDEO UPDATE Guvernul Croitoru: Toti cei opt ministri audiati joi de comisiile parlamentare au primit aviz negativ

de Alina Neagu, V.M.     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2009, 9:50 Actualitate | Politic


UPDATE (ora 19:12) Toti cei 8 ministri ai Cabinetului Croitoru audiati joi de comisiile de specialitate din Parlament au primit aviz negativ: Radu Berceanu (Transporturi), Daniel Funeriu (Educatie), Sulfina Barbu (Mediu), Mihai Stanisoara (Aparare), Adriean Videanu (Economie), Theodor Paleologu (Cultura), Emeric Florin Saghi (Interne) si Cristian Vladescu (Sanatate). Avizul comisiilor parlamentare este consultativ.

Sulfina Barbu a primit 21 de voturi impotriva si 15 pentru, Daniel Funeriu - 21 de voturi impotriva, 15 pentru si doua abtineri, Radu Berceanu - 42 de voturi impotriva si 33 pentru, Mihai Stanisoara - 20 de voturi impotriva, Adriean Videanu - 34 de voturi impotriva si 29 pentru, Theodor Paleologu - 23 de voturi impotriva si 20 pentru, Emeric Saghi - 40 impotriva si 26 pentru, iar Cristian Vladescu - 15 voturi impotriva si 11 pentru.



  • Sase ministri audiati miercuri, doar doi au primit aviz favorabil
Sase dintre ministrii cabinetului Croitoru au fost audiati, miercuri, la Comisiile de specialitate ale Parlamentului. Dintre acestia doar Vasile Blaga (Ministerul Dezvoltarii Regionale) si Bogdan Aurescu (Ministerul de Externe) au primit aviz pozitiv.

Gheorghe Pogea (Finante), Catalin Predoiu (Justitie), Adrian Radulescu (Agricultura) si Mihai Seitan (Muncii) au primit aviz negativ.

Avizul comisiilor de specialitate este unul consultativ, urmand ca intregul Cabinet Croitoru sa se prezinte in fata Parlamentului, pe 4 noiembrie, in incercarea de a primi votul de investitura.

Pentru a obtine increderea Parlamentului, Guvernul are nevoie de 236 de voturi, in conditiile in care este sustinut de un singur partid PD-L, care are doar 172 de parlamentari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3630 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    Aceias Sacali (Joi, 29 octombrie 2009, 10:49)

    Eu [anonim]

    Aceias Marie cu alta palarie.
    • +8 (16 voturi)    
      Serios? (Joi, 29 octombrie 2009, 11:55)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Eu

      Invata intai sa scrii si apoi te si poti exprima. Incearca sa repeti clasa a 2-a, s-ar putea sa te ajute in viata.
      • -12 (24 voturi)    
        Traian Băsescu, acuzat de prefraudarea alegerilor (Joi, 29 octombrie 2009, 12:04)

        petrina ciolpac [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Traian Băsescu, acuzat de prefraudarea alegerilor prin referendum. Acuzaţiile vin din partea celor mai mari ONG-uri.
        Cele patru ONG-uri vor cere Avocatului Poporului să sesizeze CCR în legătură cu referendumul.

        Georgiana Iorgulescu, director exectiv Centrul pentru Resurse Juridice, a declarat la Realitatea TV că este vorba de o fraudă morală. "Deşi există decizii ale CCR care statuează că preşedintele poate să convoace referendum în ziua altui tip de alegeri, noi credem că este vorba de o manipulare şi o distorsionare a discursului electoral. În opinia noastră în campania pentru alegeri prezidenţiale, candidaţii ar trebui să discute despre ceea ce doresc să facă cu România din perspectiva atribuţiilor preşedintelui înscrise în Constituţie. În loc de a face acest lucru, cel puţin candidatul care a propus această temă, să discute atribuţiile pe care le-ar îndeplini ca şi preşedinte, va trebui să discute despre Parlament unicameral sau bicameral", a spus Iorgulescu în opinia căreia "De ce îşi e frică, nu scapi" este una care anatemizează Parlamentul României.

        "Avem de-a face cu un amalgam de informaţii care şi la imposibilitatea alegătorului de a discerne, pentru că nu toată lumea ştie ce este parlamentul unicameral sau bicameral", a adăugat Iorgulescu.
        • +17 (23 voturi)    
          gargara .. (Joi, 29 octombrie 2009, 12:40)

          ady [anonim] i-a raspuns lui petrina ciolpac

          cine suporta costurile pt un referendum separat?..nu toata lumea stie ce este parlament ?..va zic eu ..o sleahta de hoti ,paraziti care sug din avutia tarii..robinetul trebuie inchis..guitzati la Basescu ca a sarit la beregata voastra..a adus in fata argumente care nu pot fi combatute..
          • -9 (13 voturi)    
            argumente (Joi, 29 octombrie 2009, 18:02)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui ady

            Care ar fi argumentele de necombatut ? Si de ce nu le-a adus acum 4 ani, 3 ani, anul trecut sau chiar la inceputul anului asta ??
            Asta este problema majora, ca s-a trezit abia acum, dupa 5 ani de mandat in care n-a facut NIMIC, asa cum nu a facut nimic pe unde a mai fost in functii publice.
            Dar de fiecare data a fost de vina altcineva Cand era ministru de vina erau CDR si taranistii, cand a fost primar de vina a fost Consiliul General, in 2004-2008 de vina au fost liberalii, Patriciu, Vantu, trusturile de presa, tonomatele, tiganca imputita, gaozarii , samd. Acum Parlamentul este de vina ca nu s-a facut nimic in 5 ani de mandat.
            Pai cum sa se faca ceva cand refuzi un prim ministru doar pentru ca asa vrei tu? Fara sa aduci vreo singura dovada ca acel prim ministru nu ar fi fost bun ? Doar pentru ca nu era de la PDL ? Cine a fost in Sibiu stie ce a reusit sa faca omul asta acolo, chiar nu a rasarit de nicarieri precum Croitoru.
            Cat de orb trebuie sa fii sa nu vezi niste lucruri evidente? Dar cand isi exprima parerea oameni carora abia le-a mijit barba, ce pretentii sa ai ?
            Dar vad ca iti plac expresiile de iz comunist gen "paraziti care sug din avutia tarii", desi ma indoiesc ca ai amintiri din acele vremuri
            • +3 (3 voturi)    
              alte argumente (Vineri, 30 octombrie 2009, 9:11)

              je [anonim] i-a raspuns lui gigi

              Draga d-le neinformat. Basescu a propus parlamentul unicameral de la inceputul mandatului sau. A chemat partidele la consultari, toate au zis da si urmau sa dezbate in parlament.
              De atunci liniste din partea lor. Cand mai zicea ceva Basescu legat de parlament unicameral, alesii sareau ca arsi. Ca si acum de fapt. Hotii striga hotii.
              Legat de refuzul propusului din Sibiu, am tot respectul pt el. Dar era doar folosit pe post de marioneta, pt ca era doar pt 2 luni (nu l-ar fi dorit nimeni dupa alegeri) si nu ar fi fost folosit decat pt imagine. Si ce a facut in Sibiu, a facut in cativa ani.
              Si apropo de trusturi. A fost un subiect acum cateva zile legat de cumnatul lui Geona. De ce nici un trust de presa nu a facut caz pe aceasta tema? De ce doar acum se scot de la naftalina pt Basescu subiecte gen Haysamm? Si ca orice dezbatere o sa stinga de la sine la momentul cand si-a facut treaba, fara sa se ajunga la o concluzie clara.
              Legat de orbire cred ca dumneata esti putin in ceata. Traiesti intr-o lume paralela in care parlamentul e de fapt bun, sublim. Dar lipseste cu desavarsire. :)
              Cu tot respectul.
              • -1 (1 vot)    
                raspuns (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:06)

                gigi [anonim] i-a raspuns lui je

                1.Foarte bine daca a propus inca de la inceputul mandatului, desi ma indoiesc pentru PNL n-ar fi fost niciodata de acord cu un parlament unicameral si totusi Basescu a ajuns presedinte in principal cu voturile PNL (la vremea aceea PNL avea mai multe voturi ca PD). Dar fie cum spui tu, a vazut ca trece un an, a vazut ca trec 2 ani si parlamentul nu face nimic, s-a certat si cu liberalii, deci din 2006 putea propune foarte bine acele referendum daca lucrurile se taraganau. Dar nu a facut nimic. Brusc s-a trezit acum, ca nu mai avea tema de dezbateri.
                2. Spui ca Johannis nu ar fi fost prim ministru decat pentru 2 luni. Dar Croitoru pentru cate luni crezi ca ar fi fost ? Si tin sa-ti reamintesc ca unul dintre cele mai bune guverne de dupa 1989 a fost cel condus de Isarescu, numit tot asa pentru cateva luni si tot in urma unor scandaluri provocate de PD si Basescu. Este uimitor cum situatia de acum seamana cu cea din 1999-2000. Si nimeni nu s-a opus atunci unui guvern de "sacrificiu" de cateva luni. Oricum poate ca Johannis ar fi ramas si dupa alegeri daca se dovedea capabil , daca nu nicio problema sa fi fost schimbat daca nu era bun. Nimeni nu trebuie sa ramana pe post daca nu este capabil.
                Asta nu intelegi tu, ca acum exista o MAJORITATE care l-a propus si care l-ar fi votat, punand capat crizei.Cat despre marionete, sa fim seriosi, cred ca cel mai bun exemplu este Boc, care nu iese din cuvantul lui Base.
                Nu sustin ca parlamentul actual este cel mai bun, insa voi nu vreti sa intelegeti ca el resprinta o institutie esentiala intr-o democratie si nu trebuie demonizat asa cum se face acum. De 5 ani Basescu loveste in Parlament ca si cum el ar fi cauza tuturor neajunsurilor din Romania. Cand era la primarie era "parlamentul din Bucuresti, adica acel Consiliu General. Cand i s-a dat si majoritate in consiliu Basescu a fugit repede la Cotroceni printr-o farsa dovedita pana la urma (aceea cu "draga Stolo").
                Chiar nu intelegeti ca omul asta este un actor ??
                • +1 (1 vot)    
                  Contraraspunsuri (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:05)

                  Pepi [utilizator] i-a raspuns lui gigi

                  1. "ma indoiesc pentru PNL n-ar fi fost niciodata de acord cu un parlament unicameral" - e speculatie, nu argument
                  "Basescu a ajuns presedinte in principal cu voturile PNL" - gresit! PNL-ul avea la mometul respectiv mai putin de 20%. pana la peste 50% mai e cale lunga.
                  "s-a certat si cu liberalii" - s-a certat cu Tariceanu, nu cu liberalii. Mai apoi Tariceanu i-a dat afara din PNL pe toti cei care nu l-au sustinutin cearta cu Basescu.
                  2. Lui Johannis i s-a spus clar ca e pentru 2 luni si chiar a recunoscut-o. Croitoru a subliniat ca intentioneaza sa fie prim-ministru pentru 3 ani.
                  Situatia nu seamana cu cea din 2000. Atunci au fost si alegeri legislative.
                  Majoritatea de care vorbesti este una ad-hoc, fara fundament - partidele au viziuni ideologice total opuse in ceea ce priveste modul de a conduce tara. Nu este o alianta inregistrata, ca sa poata fi luata in considerare din punct de vedere legal.
                  Ar fi trebuit ca Basescu sa stea numai cuminte la Cotroceni si sa nu ia atitudine? Spune te rog ceva constructiv realizat de Parlament in acesti ultini 20 de ani.
                  Poate nu vrei sa vezi, dar basescu si Videanu au facut treaba la primarie, dar rezultatele se vad cu intarziere. E foarte posibil ca Oprescu (daca nu opreste proiectele) sa ia toate laudele pentru proiectele anterioare.
                  Farsa de care vorbesti a reusit sa scoata macar pentru 2 ani PSD-ul de la putere. Stolojan nu a avut si nuîci nu are in continuare acea priza la public care sa-i fi permis sa se ridice suficient de mult peste scorul partidului sau aliatei incat sa-l invinga pe Nastase, mai ales ca stim cum au fost alegerile din 2004.
                  • 0 (0 voturi)    
                    raspuns (Vineri, 30 octombrie 2009, 17:56)

                    gigi [anonim] i-a raspuns lui Pepi

                    1. nu este speculatie, PNL a spus de nenumarate ori ca nu este de acord cu un parlament unicameral (un argument ar fi traditia din Romania, intotdeauna Parlamentul a avut 2 camere
                    2. daca PNL avea 20% si alianta DA avea vreo 33%, rezulta ca in principal voturie PNL au contat (20%), apoi ale PD (13%) si inca vreo 18% care au venit de la alte partide. 20% este cel mai mare procent, deci q.e.d.
                    3.croitoru a subliniat ca intentioneaza sa fie PM pt 3 ani...Da, da, si marmota...Si Boc intentiona pt 4 ani si nu a prins anul, cu 70% sustinere, daramite Croitoru cu 30%...
                    3. cat de dus cu capul trebuie sa fii sa ceri ca o alianta parlamentara sa fie inregistrata la tribunal ? in ce tara se intampla asa ceva ? Pentru a se forma un guvern intr-o tara democratica se realizeaza aliante intre partide, dar nu se duce nimeni la tribunal !!! Ale sunt aliante electorale !! lol
                    Alianta CDR+PD+UDMR in 2000 a fost inregistrata ? Alianta D.A.+UDMR+PC in 2004 a fost inregistrata la tribunal ?
                    Si o sa-mi spui ca si alianta PD-PSD a fost inregistrata la tribunal , nu ? Si ca partidele aveau chiar viziuni comune....Ha, ha, ha ce m-am distrat
                    4. farsa tot farsa ramane, indiferent de scop. Sau scopul scuza mijloacele ?
                    • 0 (0 voturi)    
                      Din nou contraraspuns (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 1:03)

                      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui gigi

                      1. Expreimarea "PNL a spus..." Intr-adevar, nu e speculatie. Dar "ma indoiesc pentru PNL n-ar fi fost niciodata de acord" contine un grad inalt de incertitudine. Nu asta inseamna speculatie?
                      2. raportul respectiv de 20/13 a fost stabilit pe baza unor sondaje la infiintarea aliantei DA. Pana la alegeri, raportul s-a mai modificat di dupa alegeri s-a ajuns chair la paritate. In plus, in al doilea tur prezenta la urne a fost mai mare decat la primul tur. fa matematica in continuare.
                      3. Toate celelalte aliante pe care le-ai pomenit au avut un fundament, s-au facut niste protocoale, niste programe de guvernare aveau o finalitate legata de conducerea tarii. Intelgerea dintre PSD si PNL in ce consta? Sa fim impotriva lui Basescu! In rest ai vazut ceva legat de cum ar trebui guvernat? Ca Antonescu vrea scaderi masive de taxe si nu pre-ai convine acordul cu FMI, si Geoana vrea sa arunce cu bani in stanga si-n dreapta. In plus, cum se pot considera democratici, cand nici sa negocieze nu sunt dispusi?
                      4. A fost farsa, dar mai mult a fost si manevra politica care a functionat si pe care si-au asumat-o. Dar acum sincer, intre aceasta "farsa" foarte bine executata, fara repercursiuni negative asupra institutiilor statului si restul farselor si sustinerilor netransparente care au avut loc de atunci, care au lasat si lasa in continuare urme adanci, pe care o preferi. (de exemplu, farsa ca PSD-ul a iesit de la guvernare si acum Romania este in pericol sa nu-si poata asuma obligatiile financiare si politice internationale din cauza blocarii activitatii Guvernului)
                      • 0 (0 voturi)    
                        PNL (Duminică, 1 noiembrie 2009, 9:08)

                        gigi [anonim] i-a raspuns lui Pepi

                        uite doar o dovada ca PNL nu a fost si nu va fi de acord cu parlament unicameral
                        http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6390555-video-crin-antonescu-din-2013-toate-tarile-vor-avea-parlament-bicameral-basescu-caricatura-lui-ceausescu.htm
          • -6 (10 voturi)    
            Regele Soare (Joi, 29 octombrie 2009, 18:05)

            ov [anonim] i-a raspuns lui ady

            Pai sa ne intoarcem in epoca lui Ludovic al IV-lea! Ca doar se spune ca secolul lui a fost unul remarcabil in istoria omenirii! Ca il incoronam pe Basescu sau pe altul (am dubii ca Regele Mihai ar accepta o astfel de postura!!!), nu cred ca ar fi mare diferenta! Ideea este sa guverneze discretionar! Ca atunci nu exista Parlament! (De fapt exista, dar unul simbolic si fara nici o atributie reala, dar care si el costa ceva bani!)

            Sau poate ca mai bine ne dorim ca toti (parlamentari, presedinti, oameni de pe strada, dumneavoastra cititori ai acestui site, oricare altii) sa fim egali in fata legii si sa ne straduim sa impunem aceasta idee macar atunci cand exista un derapaj, daca nu cumva ar trebui o facem in fiecare zi!
            • -4 (8 voturi)    
              minusurile pentru soare ... (Joi, 29 octombrie 2009, 20:51)

              ov [anonim] i-a raspuns lui ov

              Deh! Unora nu le-a placut de Regele Soare! Si au venit cu minusuri ...

              Dar acum cateva zile un alegator plin de zel a spus: "Cand Basescu-apare, Soarele rasare!" si era vorba de acelasi Presedinte care vrea sa scape de cenzura Parlamentului!

              Imi cer scuze ca i-am dezamagit pe cei cu minusurile ca nu am spus "Presedintele Soare!" Dar comparatia dintre cerintele monarhiei absolutiste si cele ale unui regim democratic, de esenta parlamentara, sunt extrem de actuale la noi!
              • 0 (0 voturi)    
                Iliescu, nu Basescu! (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:08)

                Pepi [utilizator] i-a raspuns lui ov

                Despre el e vorba cu soarele. Cand i s-au adresat aceste cuvinte Basescu l-a contrazis pe cel care a spus asa ceva.
        • +8 (10 voturi)    
          Cine? Iorgulescu? (Joi, 29 octombrie 2009, 14:36)

          Dubito [utilizator] i-a raspuns lui petrina ciolpac

          Georgiana Iorgulescu nu e cumva sotia fostului ministru LIBERAL Adrian Iorgulescu ? Sau cei doi soti nu discuta acasa decat despre cata sare sa puna in muraturi ori ce culoare de faianta sa aleaga pentru faianta din baie ?
          • -6 (10 voturi)    
            ghinionul tau ! NU ESTE ! (Joi, 29 octombrie 2009, 18:12)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui Dubito

            Pe sotia lui Adrian Iorgulescu o cheama Liliana, nu Georgiana, asa ca esti pe dinafara rau de tot.
            Dovada :http://frontularmenilor.wordpress.com/2009/10/16/din-presa-vremii-ministrul-iorgulescu-i-a-dat-un-grant-sotiei-sale/
            Asa ca ai face mai bine sa te abtii de la comentarii cand habar nu ai ce spui. Dar ca orice latrau PD-L pro Basescu si anti Parlament de de forum ai vrut sa spui si tu ceva...
            Succesuri la referendum !
        • +8 (10 voturi)    
          Transoparenta (Joi, 29 octombrie 2009, 14:51)

          Vorbitor dezinteresat [anonim] i-a raspuns lui petrina ciolpac

          Cine finanteaza aceste ONG-uri si care sunt interesele lor materiale?
          Ca doar n-or platii bani din buzunarul propriu pentru binele public.
          Iar daca duduia este fair- play, ar fi fost intai nemultumita de manipularile flagrante si distorsionarile de informatii facute de media inclusiv de tv. la care se exprima.
          Vantule, cu cat ai cotizat?
        • +10 (14 voturi)    
          Aiureli (Joi, 29 octombrie 2009, 16:43)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui petrina ciolpac

          - Daca voia sa aiba vreun atu in fata celorlalti il punea in turul 2.
          - Daca il punea alta data nu venea lumea la vot... ca asa e romanu' , isi gaseste altceva de facut...
          - Daca voia sa devina dictator prima masura era inchiderea Antenelor si a Realitatii!

          Toate astea sunt fumigene lansate de trusturile de presa ale celor pe care ii dereanjeaza. Propunerea mea este sa gandim mai mult cu capul nostru si mai putin cu capul felicsilor...
          • -9 (9 voturi)    
            ... (Joi, 29 octombrie 2009, 18:21)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

            1. nu putea sa il punea in turul 2 pt ca nu este sigur ca mai intra in turul 2. Dar la fel de bine putea sa il puna acum 2-3 ani si anul trecut votam un Parlament cu doar 300 de membri, nu crezi ca era mai logic asa ??? Se faceau astfel si economiile invocate in vremuri de criza.
            AAA, am uitat, Basescu spunea anul trecut ca pe la noi nu vine criza ! L-o fi avut consilier pe Croitoru ?
            2.oricum lumea nu va veni la vot mai mult decat de obicei, adica pana in 50%, asa ca degeaba l-a pus, ca nu va fi validat. Deci este o pierdere de timp si de bani.
            3.chiar daca si-ar dori asta, nu poate inchide firme private. Deh, este democratie si nu ar da bine. Pana una alta, atata timp cat au audienta aceste posturi vor exista, nu se desfiinteaza ca latra unul sau altul ca tine la ele.
            Problema in Romania nu este numarul de parlamentari, ci faptul ca nu sta in pozitie de drepti in fata marinarului. Ce conteaza ca vor fi 300 , daca le ignori vointa ? Oricum si daca se convoaca alegeri Parlamentul tot aceeasi compozitie va avea, asa ca ... Sau sa votam sa fie 300, dar numai de la PDL , poate asa este mai bine,...
            • +3 (3 voturi)    
              Taci si dormi mai departe (Joi, 29 octombrie 2009, 23:30)

              Puerkel [anonim] i-a raspuns lui gigi

              Cand ai fost chemat la referendum acum doi ani (2007) ca sa votezi pentru vot uninominal, unde ai fost ?
              Ai dormit, bizonule, dormi si acum mai departe si taci naibii din gura !
              Avem clasa politica pe care o meritam !
              • -2 (2 voturi)    
                de unde stii ? (Vineri, 30 octombrie 2009, 9:07)

                gigi [anonim] i-a raspuns lui Puerkel

                Esti clarvazator si stii exact daca au votat si ce au votat toti cei care scriu pe forum? In locul tau m-as abtine de la comentarii gratuite.
                Spre stiinta ta am fost la toate alegerile de pana acum, nu ca multi care scriu pe acest forum si carora abia le-au dat mustatile, dar au poini si inca virulente.
                Oricum am fost de parere si inca mai sunt ca nu votul uninominal si nici reducerea numarului de parlamentari rezolva problema. Atata timp cat prin uninominal (si mai mult ca sigur prin orice varianta de vot uninominal..) au putut intra in parlament (inclusiv european) tinere "sperante" precum EBA, impertinentul Boureanu, Becali, Udrea, Ridzi, Vadim, samd uninominalul nu rezolva NIMIC, atata timp cat te propune tot partidul si asta in functie de cat cotizezi.
                Problema sta in faptul ca nu stim sa respectam votul . Cei care voteaza PSD, PRM, PNL sau UDMR sunt toti cetateni si au drepturi egale cu tine, "bizonule", ca sa folosesc expresia ta elevata. Si majoritatea conduce intr-o democratie, asta este o regula de baza. Am avut "patrulaterul rosu", dar aceasta a fost vointa celor care au ales atunci IN 1992. Am avut alianta CDR-PD ipt ca aceasta a fost vointa poporlui atunci. Ne-am intors la PSD si Iliescu in 2000 pt ca asa au vrut oamenii,satui de certuri si scandaluri , iar in 2004 am avut DA pt ca asa a vrut...ATENTIE ...Basescu, pentru ca de fapt D.A nu aveau cel mai mare numar de voturi, desi mi-as fi dorit. Dar acum dl presedinte a uitat si sustine ca prim ministrul il da partidul/alianta cu cel mai mare numar de voturi. (sic!)
                Mentionez spre linistea ta ca niciodata nu am votat cu PSD/PRM sau alte partide de genul asta si singura data cand am votat cu Iliescu a fost in 2000 pentru ca am considerat ca dintre el si Vadim Iliescu era raul cel mai mic. Deci nu am facut ca altii (si nu au fost putini) care nu s-au prezentat atunci la vot pentru ca "nu aveau cu cine sa voteze". Intotdeauna ai cu cine, chiar daca nu sunt chiar cei pe care i-ai vota din toata inima..
        • +2 (2 voturi)    
          Bravo frate ! (Vineri, 30 octombrie 2009, 5:24)

          esti super destept [anonim] i-a raspuns lui petrina ciolpac

          Multe ONG-uri au fost create ca firme pt. sifonat banii din buget, in special cele creeate sub Tariceanu la invoiala cu PSD. Astfel, la ce fel de declaratii sa va asteptati ? Nu va vine sa credeti ca Romania este ca un bolnav de cancer cu multiple metastaze ?
          Majoritatea bolnavilor de cancer la metastaze nu stiau ca au cancer !!!
          Pentru a intelege mai bine, inca din anul 1 la Facultatea de Drept studentil invata cum sa slabeasca convingerea asupra unui fapt prin diferite tehnici: 1) argumente imposibil de verificat sau mai slabe, mizand pe lipsa de discernamant temporara a audientei sau judecatorului, in eventualitatea ca 10 argumente foarte slabe (ca importanta sau relevanta, sau adecvare, sau greutate in decizie) si imposibil de verificat ajung sa convinga de faptul contrar (desi este evident pentru orice om sanatos mintal cat de cat ca adevarul este total opus) !
  • 0 (2 voturi)    
    asa da (Joi, 29 octombrie 2009, 11:40)

    Tembinatu [anonim]

    In stilul celui de mai sus, Hai Rapidu!
  • +10 (18 voturi)    
    se fac ca dau avize (Joi, 29 octombrie 2009, 11:55)

    lca [anonim]

    desteptii astia care se fac ca dau avize au dat ok si in cazul lui bogdan olteanu la banca nationala?
  • +13 (17 voturi)    
    ticalosi (Joi, 29 octombrie 2009, 11:59)

    saladin [anonim]

    La o emisiune de la Realitatea zilele trecute Liviu Mihaiu, fost guvernator al Delei, o lauda pe Sulfina Barbu ca fiind o buna ministra a mediului si greu de batut in materie de legislatie. Tine cineva cont din comisia asta de politruci de ceea ce se spune in afara Parlamentului ?
    • -11 (15 voturi)    
      de ce am tine cont de Liviu Mihaiu? (Joi, 29 octombrie 2009, 12:17)

      elena [anonim] i-a raspuns lui saladin

      adica e vreun competent ? da, a fost guv al deltei, numit pe criterii politice. Big deal
      • +7 (7 voturi)    
        Pai de asta (Joi, 29 octombrie 2009, 15:24)

        ion [anonim] i-a raspuns lui elena

        Pentru ca Liviu Mihaiu nu e in niciun caz un apropiat al lui Basescu (vezi doar cine l-a numit guvernator, adica Tariceanu). Si pentru ca e un individ curajos, care spune ce crede.
        • -3 (7 voturi)    
          asa e, (Joi, 29 octombrie 2009, 15:47)

          elena [anonim] i-a raspuns lui ion

          nu este apropiat al lui Basescu, este protejatul lui Vantu, care la vremea aceea era apropiat al lui Basescu.
          • 0 (0 voturi)    
            Declaratia e data in octombrie 2009 (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:44)

            ion [anonim] i-a raspuns lui elena

            Vorbeam de o declaratie a lui Liviu Mihaiu din OCTOMBRIE 2009, cand nici Tariceanu si nici Vantu nu sunt chiar apropriati de Base. Ba chiar din contra as spune..
  • -11 (13 voturi)    
    la inundatiile din 2005, (Joi, 29 octombrie 2009, 12:13)

    elena [anonim]

    dna Min la vremea aceea a aflat de la jurnalisti ca exista niste pompe cu care se scoate apa, in conditiile in care fusese si secretar de stat in acelasi min. Da, f bine ca nu este surprinsa. La capacitatile domniei sale, nici nu ar trb sa fie surprinsa.
    • +15 (15 voturi)    
      la inundatii.. (Joi, 29 octombrie 2009, 12:29)

      pompa [anonim] i-a raspuns lui elena

      S-a si scos apa, dar cu pompe unguresti, ca cele romanasti existau doar la ziaristi.
      • -5 (7 voturi)    
        de alea vb si eu (Joi, 29 octombrie 2009, 12:52)

        elena [anonim] i-a raspuns lui pompa

        nu imi amintesti ce ochi mari facuse dna ministru?
        • +5 (7 voturi)    
          la inundatii 2 (Joi, 29 octombrie 2009, 15:01)

          pompa [anonim] i-a raspuns lui elena

          Adica existau doar in capul ziaristilor, ca cei de la Aversa care le-au vandut pontul nu le au terminat de fabricat nici in ziua de azi....
  • +14 (16 voturi)    
    Se pierde vremea in Parlamentul asta.... (Joi, 29 octombrie 2009, 12:13)

    Claude [anonim]

    .. si nu e bine ca se organizeaza acest Referendum????
  • +7 (9 voturi)    
    abia astept referendumul (Joi, 29 octombrie 2009, 14:18)

    MirceaA [utilizator]

    de aia au intrat toti in panica. Va fi prezenta la vot si nu mai pot slugile sa-si faca jocurile. Abia astept sa mature parlamentul de gunoaie.
  • +8 (10 voturi)    
    indiferenta (Joi, 29 octombrie 2009, 14:18)

    ion [anonim]

    Se vede faptul ca le este frica de votul din Parlament.Pentru ei nu mai primeaza competenta ci doar ce le impun presedintii de partid,aflati in campanie electorala.Ce le spun romanilor?Ca nu ne trebuie stabilitate,guvern?O sa fie taxati drastic la vot.
    • +2 (4 voturi)    
      La vot (Joi, 29 octombrie 2009, 14:54)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui ion

      Romani , mergeti la vot si votati pe oricare altul decat unul dintre cei TREI CRAI
  • +5 (7 voturi)    
    Comportare de studenti repetenti! (Joi, 29 octombrie 2009, 15:22)

    bogdan [anonim]

    Ceea ce se intampla acum in parlament (zicand ca sunt singuri si nu-i vede nimeni in UE) este ca si cum aceste comisii ne pregatesc o tara in care studentii repetenti, cei care treceau examenele cu rugaminti si plansete decid cariera fostilor profesori! Sunt in stare sa nu treaca nici un comisar european daca vine din partea lui Base! Si ca sa nu vorbim la general: Verestoy Atila nu cred ca-si aduce aminte cu placere de anii de studentie. Absovent problema al UBP facultatea de chimie industriala, promotia 1977 dupa doi ani de repetentie, este unul dintre aceste exemple. Dificultatile sale majore nu au fost legate de limba romana ci de cele intelectuale fiind unul dintre aceia care a absolvit deoarece risca sa imbatraneasca in scoala!
    • -1 (1 vot)    
      Total pe langa (Joi, 29 octombrie 2009, 21:33)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      ce treaba are cazul de fata cu comisarul european?!
  • +3 (5 voturi)    
    Justificarile (Joi, 29 octombrie 2009, 20:40)

    Paul [anonim]

    Cand le vor face publice? Nu prea cred ca in curand pentru ca ar suna ceva de genul: "Asa a vrut muschiul nostru!"
    La revedere Romania! Somn Usor!
  • +4 (4 voturi)    
    cei 2 ministri acceptati (Joi, 29 octombrie 2009, 21:00)

    george [anonim]

    oare cum au fost acceptati cei 2 ministri , au ceva special , sunt mai destepti sau mai frumosi decit ceilalti sau pur si simplu sunt buni profesionisti.
    Au cumva prieteni in PSD & PNL , intreb fara sarcasm
    • 0 (0 voturi)    
      atitudine perfida... (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:37)

      egroeg [anonim] i-a raspuns lui george

      de la bun inceput au spus ca nu vor accepta acest
      guvern.cand nici nu stiau inca cine vor fi cei propusi.Acum au acceptat doua candidaturi, pe de o parte deoarece erau cu adevarat profesionisti(si cum ar fi putut nega meritele lui Aurescu),iar pe de alta,sa se poata afirma ; vedeti?.Noi am vrut sa aprobam si am avizat doi dintre ei,dar daca restul nu au corespuns....atitudine lasa,specifica celor care formeaza sa-zisa opozitie transparenta.
  • +2 (2 voturi)    
    o vorba veche (Joi, 29 octombrie 2009, 21:50)

    MirceaA [utilizator]

    ...spune ca atunci cand Dumnezeu se supara pe tine, iti ia mintile. Stau si ma uit cum se sinucide opozitia.
  • +1 (1 vot)    
    München (Joi, 29 octombrie 2009, 23:57)

    cipri_ [utilizator]

    Incredibl, dau aviz unui cercetator de renume mondial cum e domnul Funeriu.

    Avem si noi odata sansa sa avem chiar o personalitate si o capacitate de rang mondial.

    conduce grupul de cecetator "Marie Curie Excellence Team" din Müchen, si se stie de mult timp ca München re un renume mondial in cercetare.

    Sincer nu inteleg cum de nu le-a fost rusine sa dea unei asemenea personalitate aviz negativ.
  • +3 (3 voturi)    
    VOT POLITIC (Vineri, 30 octombrie 2009, 1:14)

    ELENA [anonim]

    Votul in comisii a fost un vot politic.Cardasia dintre PSD si PNL,daca in perioada 2007-2008,era mascata acum e la vedere.Sa te aliezi cu dusmanul si sa sacrifici interesul national este scandalos.Crin Antonescu,parca profesor de scoala generala dupa cate stiu,sa defileze la brat cu Iliescu este prea mult. Discursul,desi fara substanta,il avantajeaza dar faptele vorbesc de la sine:absenteism in Parlament,lipsa initiative legislative,ba mai mult spune ca reduce TVA si impozitul pe salarii,dar uita sa ne spuna de unde asigura veniturile bugetare necesare investitiilor,sanatatii,invatamantului,salariilor bugetarilor,pensiilor,etc....
  • +2 (2 voturi)    
    Sigur ma duc la vot (Vineri, 30 octombrie 2009, 4:18)

    Montrealezul [anonim]

    si votez cu Base numai in ciuda antenelor si realitatilor, sigur ca Base a facut ceva bun ca prea sunt banditii astia impotriva lui, le a tulburat somnul cel dulce.
    Cat despre dictatura Base, lasati vrajeala pt prosti, daca era dictatura nu bazia nici o musca, ati uitat cum era sub carmaciul?
  • 0 (0 voturi)    
    vot (Vineri, 30 octombrie 2009, 7:46)

    viorel [anonim]

    De 10 ani nu am mai fost la votare dar de data asta ma duc. Votez orice ,numai pe tembel, NU
  • +1 (1 vot)    
    Asa a fost ordinul! (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:35)

    Pepi [utilizator]

    Dupa ce in prima zi de audieri, dimineata au dat aviz favorabil la doi ministri (mai ales ca unul chiar e membru PDL), sefii de la PSD+PNL+UDMR si-au dat seama de greseala si au dat ordin sa nu se mai dea nic un aviz! Nu conteaza daca persoana e capabila sau nu, nu conteaza daca programul e viabil, ceea ce e important e ca nu-i de-al lor!
    Orban spunea aseara ca guvernul considera ca acordul cu FMI este un panaceu universal. Grsit, domnule Orban! Acordul cu FMI este un medicament, parte a aunui tratament care nu trebuie intrerupt! Panaceu unuiversal considerati dumneavoastra si PSD+UDMR ca e Johannis (e drept ca PSD-ul il considera panaceu numai pentru 2 luni).
  • 0 (0 voturi)    
    Proasta miscare psd+pnl (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:50)

    ion [anonim]

    Sunt chiar prosti si reactioneaza greu. Atat PSD cat si PNL. Dupa aprobabrea lui Blaga s-au speriat ca se rupe "coalitia" si au respins tot pe banda rulanta. Isi bat singur cuie in picioare. Trebuiau sa mai dea aviz favorabil pentru inca 2 sau 3 oameni, apoi puteau sa respinga tot ce era cu functie in PDL. Puteau de exemplu sa dea aviz favorabil la Funeriu (evident!) si poate la Vladescu si Seitan.

    Dar asa au gandit ei: ii picam pe toti si ii facem de rusine. Am inteles ca audierile au fot de tot rasul: pe Seitan l-au intrebat daca stie ce inseamna numele lui in turca (inseamna drac), iar pe Pogea daca a fost membru PCR si daca a participat la reprimarea revolutiei in 1989...

    Jalnic.