Candidatii, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Candidatul independent, Sorin Oprescu, a discutat online cu cititorii HotNews.ro

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2009, 18:36 Actualitate | Politic


Sorin Oprescu in redactia HotNews.ro
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Sorin Oprescu a discutat cu cititorii HotNews.ro despre candidatura sa la presedintia Romaniei si despre campania electorala. Cele mai bune intrebari se vor regasi in emisiunea Discutia de luni, realizata de HotNews.ro si RFI Romania si moderata de Dan Tapalaga.
  • Puneti intrebari prin formularul de comentarii de la sfarsitul articolului.
  • Va rugam sa cititi cu atentie regulile intalnirii online, pentru ca intrebarile dumneavoastra sa fie validate.
  • Sorin Oprescu va continua sa raspunda la intrebarile cititorilor pe parcursul acestei saptamani.
Nota redactiei:
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.
  • Va rugam sa nu adresati mai mult de doua intrebari pentru a da posibilitatea invitatului sa raspunda la cat mai multe probleme ridicate de cititori. Postarile lungi sau care contin mai mult de doua intrebari nu vor fi validate.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.












Comentarii alese de moderator

  • sincer (Luni, 26 octombrie 2009, 12:10)
    alice [anonim]

    credeti ca o sa intrati in turul 2?
    daca da, pe ce va bazati, daca nu, de ce?

  • Intrebari... d-lui Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:10)
    emma tomescu [anonim]

    1-

    Ales presedinte, veti reimprospata relatiile cu Rusia, avand in vedere ca in trecut, au existat relatii comerciale foarte avantajoase, care au dezvoltat industria, au creat locuri de munca pentru romani, si ma refer la vanzarea de mobilier si confectii produse in Romania, care au dus profit economiei, dar sistemul a produs falimentarea acestor ramuri de productie si mii de romani au ramas someri ?

    2-

    ce ne puteti spune despre vizele de intrare in America, daca tot suntem asa buni parteneri pe frontul de lupta impotriva terorismului, si administratia americana ne apreciaza, de ce avem nevoie de vize pentru a intra in America ?

  • autostrada (Luni, 26 octombrie 2009, 12:10)
    Ciprian [anonim]

    Domnule Oprescu, am auzit ca autostrada suspendata se va face, cum de v-a venit o astfel de idee, caci mi se pare foarte inspirata?

  • Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:10)
    ibgtv [utilizator]

    De ce v-ati inceput campania in Constanta? Are vreo legatura cu Traian Basescu care este constantean?
    Prin Constanta se aude ca va sprijina Radu Mazare. Cum comentati?

  • independentul Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:10)
    Dana [anonim]

    De ce v-ati hotarat sa parasiti PSD-ul? E adevarat ca partidele politice, in general, nu se potriveau cu esenta dumneavoastra de om onest si care tine la dreptate?

  • intrebari Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:11)
    sorina dan [anonim]

    1-ce veti face cu banii obtinuti din fondurile europene ? milioane de euro stau nefolosite, agricultorii, fermierii, au iesit in drumul mare, cu animalele flamande,/



    2-D-le Oprescu, Ce ne puteti spune despre sloganul de campanie. ? /

  • oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:11)
    elena [anonim]

    .Ce planuri aveti domnule Oprescu cu invatamantul?? Ce parere aveti despre felul in care au decurs lucrurile din august pana azi??






4260 vizualizari

  • sincer (Luni, 26 octombrie 2009, 12:10)

    alice [anonim]

    credeti ca o sa intrati in turul 2?
    daca da, pe ce va bazati, daca nu, de ce?
    • Raspuns (Luni, 26 octombrie 2009, 15:04)

      Sorin Oprescu [anonim] i-a raspuns lui alice

      Voi intra cu siguranta in turul 2. Ma bazez pe 65% dintre romani, pe voturile oamenilor din toate toate partidele, pentru ca eu ma intalnesc cu oameni nu cu carnete de partid. Am vazut gradul de simpatie si de sustinere al candidaturii mele.
  • Intrebari... d-lui Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:10)

    emma tomescu [anonim]

    1-

    Ales presedinte, veti reimprospata relatiile cu Rusia, avand in vedere ca in trecut, au existat relatii comerciale foarte avantajoase, care au dezvoltat industria, au creat locuri de munca pentru romani, si ma refer la vanzarea de mobilier si confectii produse in Romania, care au dus profit economiei, dar sistemul a produs falimentarea acestor ramuri de productie si mii de romani au ramas someri ?

    2-

    ce ne puteti spune despre vizele de intrare in America, daca tot suntem asa buni parteneri pe frontul de lupta impotriva terorismului, si administratia americana ne apreciaza, de ce avem nevoie de vize pentru a intra in America ?
    • Raspuns (Luni, 26 octombrie 2009, 15:10)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui emma tomescu

      Sunt absolut de acord cu ideea de a revitaliza legaturile cu Rusia, cele culturale exista dar la dimensiuni foarte mici. Cred cu tarie ca mai ales in situatii de criza relatiile de buna vecinatate cu piete din tari puternic dezvoltate reprezinta o colaborare necesara care sa sprijine modalitatile noastre de a putea construi locuri de munca in domeniile de activitatile in care vorbeati. Nu putem trai penttru a ne vinde su8bsolul, zacamintele si sa devenim "sclavi economici". Relatiile trebuie sa fie de egalitate si de castig reciproc. Win Win.

      Vizele pentru America este unul dintre obiectivele mele pentru ca nu exista parteneri mai egali decat altii si cred cu tarie in ratiunea Senatului american si al presedintelui de a repara aceasta "omisiune" considerand ca nu mai exista alte ratiuni care sa ne impiedice sa obtinem libera intrare atat timp cat am promovat onestitatea si corectitudinea in relatiile cu America.
  • autostrada (Luni, 26 octombrie 2009, 12:10)

    Ciprian [anonim]

    Domnule Oprescu, am auzit ca autostrada suspendata se va face, cum de v-a venit o astfel de idee, caci mi se pare foarte inspirata?
    • Raspuns (Luni, 26 octombrie 2009, 15:14)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ciprian

      Simplu. Nu am vrut sa cheltuiesc dublu sau chiar triplu pentru zonele unde ar fi trebuit ca statul sa exproprieze mii de terenuri sau case. Ea pleaca de la o idee generoasa aceea de a fi construita deasupra liniilor de cale ferata, care realizeaza un inel median al Bucurestiului iar timpii de executie sunt scurtati la jumatate si nu presupune amenajeri care sa incurce nodurile de circulatie din supra-teran. Este o autostrada circulara cu intrari in toate punctele cardinale ale orasului, reprezinta o autostrada periferica interioara dubland capacitatea de transport a centurii Bucurestiului.
  • Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:10)

    ibgtv [utilizator]

    De ce v-ati inceput campania in Constanta? Are vreo legatura cu Traian Basescu care este constantean?
    Prin Constanta se aude ca va sprijina Radu Mazare. Cum comentati?
    • Raspuns (Luni, 26 octombrie 2009, 15:18)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui ibgtv

      Mi-am inceput campania in Constanta unde am foarte multi prieteni si colegi. Pe Radu Mazare il cunosc de 15-16 ani de pe vremea cand era jurnalist, il respect pentru verticalitatea sa si pentru faptul ca nu a putut fi ingenuncheat de procesele politice care i s-au insinuat. Cunoscandu-i onestitatea fata de inmatricularea politica l-am rugat sa fie plecat in "misiune" tocmai pentru a nu-i produce prejudicii legate de apartenenta lui la un partid politic. Am vazut ca si in PSD se aplica " cine nu-i cu noi e impotriva noastra". Ma onoreaza prietenia cu el si asa va fi intotdeauna.
  • independentul Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:10)

    Dana [anonim]

    De ce v-ati hotarat sa parasiti PSD-ul? E adevarat ca partidele politice, in general, nu se potriveau cu esenta dumneavoastra de om onest si care tine la dreptate?
    • Raspuns (Luni, 26 octombrie 2009, 15:22)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dana

      Aceste lucruri se intampla in toate partidele. Vine o clipa, cu regretele necesare in a te desparti de colegii de partid, ai in minte latura negativa a lucrurilor prin care constati ca lupta ta pentru sustinerea unor adevaruri este acoperita de vocea catorva oameni care nu isi au propria lor agenda si care gandesc numai in zerouri. Binele general este necunoscut si ei inteleg sa-i tina deoparte pe profesionisti, pe oamenii cu expertiza de actul de decizie, pentru ca acesti oameni devin oameni incontrolabili or partidul vrea sa controleze tot. La mine nu a fost nesupunere sau indisciplina ci a fost pur si simplu revolta.
  • intrebari Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:11)

    sorina dan [anonim]

    1-ce veti face cu banii obtinuti din fondurile europene ? milioane de euro stau nefolosite, agricultorii, fermierii, au iesit in drumul mare, cu animalele flamande,/



    2-D-le Oprescu, Ce ne puteti spune despre sloganul de campanie. ? /
    • Raspuns (Luni, 26 octombrie 2009, 15:27)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui sorina dan

      "Hai Romania" nu este un slogan este un indemn si este acea stare care exprima o atitudine, bucuria cand al tau se ridica de jos si cand continua sau bucuria unei victorii prefigurate. Mesajul este adresat romanilor de a veni la vot si de a schimba ceea ce este de schimbat si de a ma legitima prin votul lor ca presedinte independent intradevar al tuturor romanilor.

      Normalitatea pe care am promis-o oamenilor inseamna un prim ministru independent cu un guvern de tehnocrati care sa stie sa absoarba fondurile europene ramase pe o agenda de interes public si nu pe o agenda a partidului catre l-a trimis ca ministru politic in guvern. Asta e deosebirea reala intre a fi independent, a fi tehnocrat, a fi profesionist cu expertiza, spre deosebire de un ministru politic care raspunde la butoanele stapanilor lui si care are prioritati care nu fac parte din agenda si din nevoile cetateanului.
  • oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:11)

    elena [anonim]

    .Ce planuri aveti domnule Oprescu cu invatamantul?? Ce parere aveti despre felul in care au decurs lucrurile din august pana azi??
    • Raspuns (Luni, 26 octombrie 2009, 15:32)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui elena

      Spuneam in felul urmator. Spuneam ca daca cetatenii Romaniei cred ca mai pot rezista inca 5 ani de zile, daca mai sunt multumiti de felul in care decurge viata lor aflata intr-un conflict perpetuum cu institutiile statului, ca daca dascalii mai pot indura aceeasi stare de umilinta in fiecare zi cand intra la clase momiti cu promisiuni desarte, atunci inseamna ca lucrurile sunt in regula si ca vom mai avea parte de inca un mandat Traian Basesciu. Fac un apel la cei napstuiti, la cei umiliti la cei care sunt scarbiti de circul acesta care continua de atatia ani de zile, aflati intr-o stare conflictuala perpetua, sa-si aduca aminte ca daca nu ies la vot sa schimbe ceva in viata lor, atunci nici macar nu se vor putea gandi ca peste ani vom fi normali ca societate si ca vom trai bine. Sanatatea nu este contagioasa, curajul nu se manifesta stand in casa. Sa iasa sa voteze si sa saanctioneze astfel ceea ce este de sanctionat. Pentru ca vointa lor este lege.
  • campanie.... (Luni, 26 octombrie 2009, 12:11)

    Florin [anonim]

    Buna ziua

    Domnule Oprescu

    Va rog sa imi spuneti 2 mari realizari ale dumneavoastra si 3 programe concrete de reforma din programul dumneavoastra electoral, pe care le vizati si care sa ma determine sa va votez !Va multumesc!
    Florin
  • Pt Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:12)

    Teodor Zamfir [anonim]

    Domnule Oprescu, nu stiu daca e relevant cu ceva faptul ca sunt constantean, dar voiam sa va intreb ce parere aveti despre primarul Radu Mazare. Ar fi o solutie pentru premier, sau mizati pe un independent? Intrebare vine ca urmare a faptului ca Radu Mazare a castigat primaria Constantei candidand ca independent! Ei bine, acest lucru il faceti si dvs acum. Eu stiu ca romanii apreciaza independenta in politica, dar sunteti sigur ca nu veti avea nevoie de un partid care sa va sustina la aceste alegeri?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:00)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Teodor Zamfir

      Nu vi se pare ciudat ca si dumneavoastra trasati o distanta intre partide si romani? Oare de ce? Eu am nevoie de romani care sa ma sustina si cred ca am sustinerea lor si voi incerca sa castig si mai multa.
      Ce pot spune despre Radu Mazare este faptul ca nu intamplator a castigat alegerile acolo, de atatea ori, atat de lejer. PSD inseamna in Constanta Radu Mazare si nu invers. Este un bun primar.
  • pentru oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:12)

    george safir [anonim]

    1-Cum veti rezolva probleme existente in spitale, medicii pleaca sa lucreze in strainatate, romanii ramana fara cadre medicale, ce veti face pentru a-i ajuta ?



    2-D-le Oprescu, invatamantul este la pamant, materiile si pragrama scolara sunt peste puterile de intelegere ale copiilor, cum veti reglementa aceasta situatie din invatamantul romanesc ?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:03)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui george safir

      1. Medicii trebuie sa inceapa sa fie respectati, si la salarizare si la statut social. In acesti ultimi cinci ani medicii au fost pusi la zid, considerandu-se ca reprezinta o clasa privilegiata. Nimic mai fals, iar asta o pot spune miile de rezidenti care traiesc cu salarii de mizerie. Este nevoie de o alocare de buget corecta pentru acest domeniu. Salut demersurile celor care cer 6% din PIB pentru Sanatate. Sanatatea si Educatia sunt cu adevarat prioritati nationale, alaturi de Agricultura.

      2. Cred ca este nevoie ca Legea Educatiei sa fie modificata in acord cu nevoile sistemului si elevilor. Sa existe un dialog onest cu sindicatele, parintii si profesorii. Voi sustine ca viitorul guvern sa faca acest lucru. Nimeni nu intelege ca avem nevoie de o lege buna, fara sa fie important numele celui care a initiat-o si o sustine.
  • Monarhie sau republica? (Luni, 26 octombrie 2009, 12:12)

    skortzy [anonim]

    Care este pozitia dumneavoastra in legatura cu monarhia?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:04)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui skortzy

      Este o parte din istoria Romaniei pe care o respect.
  • Bucurestiul (Luni, 26 octombrie 2009, 12:12)

    Alexandru [anonim]

    Ce a reprezentat pentru dumneavoastra experienta de primar al Bucurestiului? Cum va simtiti stiind ca ati ajutat atat de mult Bucurestiul?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:19)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Alexandru

      Am ajutat Bucurestiul pe cat de mult am putut in aceasta perioada. Oamenii vor judeca daca ceea ce am facut si cat am facut este bine, mai ales ca acum incep sa se vada treptat si rezultatele proiectelor. Experienta de primar general m-a ajutat sa imi reconfirm capacitatea de a lucra cu spirite divergente. Asa stiu ca pot fi un presedinte bun.
  • Intrebare (Luni, 26 octombrie 2009, 12:12)

    Stelian [anonim]

    Domnule Oprescu, consider ca sunteti unica sansa pe care o au romanii in acest razboi! Stim cu totii ca asa nu se mai poate! Sunt curios si va intreb pe cine veti numi prim-ministru dupa ce veti castiga alegerile prezidentiale?...
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:21)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Stelian

      Cred cu tarie in nevoia unui presedinte independent, dupa cum cred ca este nevoie si de un premier independent, care sa guverneze pentru tara si nu pentru partidele si grupurile din partide care il sustin. Care este optiunea mea, veti afla la timpul potrivit, pentru ca traim intr-o lume cruda, in care oricine devine tinta doar pentru ca i se pronunta numele, fiindca baietii murdari din sistem au alergie la sapun.
  • oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:12)

    anca [anonim]

    Domnule Oprescu ce parere aveti ca elevi nu si-au primit alocatiile de 4-5 luni??Vi se pare normal ca un elev poate trai cu numai 42 lei pe luna…..si care in ultimele 4 luni au fost si aia absenti.??Ce veti face ijn aceasta privinta
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:22)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui anca

      Este inacceptabil. Statul este obligat sa se achite de aceste sarcini. Dar cei care sunt acum la butoane prefera sa cheltuiasca banii cum vor ei, sa stoarca tot ce mai este de stors. Trebuie oprit furtul pentru ca statul sa nu aiba probleme in rezolvarea problemelor sociale. Cred ca alocatiile sunt foarte mici si cred ca Legea adoptata recent in Parlament este corecta. Ea va trebui insa si aplicata.
  • ptr. Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:13)

    sandra adamescu [anonim]

    1-D-le Oprescu, de ce un guvern de tehnocrati si daca ne poate spune pe cine va alege prim minstru .




    2-Pentru agricultura, ce se mai poate face, avand in vedere ca taranii traiesc in saracie lucie, nu au utilaje, ajung sa-si vanda pamanturile, animalele mor de foame in gospodarii, tinerii au plecat de la sate si batranii nu se pot descurca.
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:24)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui sandra adamescu

      1. Un guvern de tehnocrati pentru ca avem nevoie de oamenii care sa vina acolo sa munceasca, nu sa reprezinte interesele unor partide. Nimeni nu discuta despre faptul ca pentru un tehnocrat functia de ministru este o provocare pentru propriile competente. Deci, un tehnocrat va veni sa performeze.
      2. Avem nevoie de un program masiv de investitii in zona rurala, de la infrastructura rurala, pana la cea de transport in aceste zone, ca sa nu mai vorbim de nevoia urgenta de modernizare a agriculturii.
  • trecutul (Luni, 26 octombrie 2009, 12:13)

    gogu [anonim]

    Care este pozitia dvs in legatura cu dosarele revolutiei si arhiva Securitatii?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:25)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui gogu

      Totul trebuie sa se lamureasca in istorie, dar nu asa cum se incearca astazi, dand sentinte inainte sa existe dosare finalizate sau deconspirand pleava dar lasand grangurii pe pozitii. Eu vreau insa ca ranile trecutului sa se vindece.
  • Domnule Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:14)

    marian [anonim]

    Ce inseamna “Hai Romania”, este un indemn sau un banal strigat de galerie?
    Il veti numi pe Cozmanca prim-ministru?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:26)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui marian

      Este un indemn, dupa cum am mai spus. Este un indemn pentru romani sa vina la vot, sa schimbe ceva.
      Cu siguranta nu, domnul Cozmanca nu a venit langa mine pentru a cauta functii.
  • sa intreb (Luni, 26 octombrie 2009, 12:14)

    Daniel Pascal [anonim]

    Domnule Oprescu, eu va sustin, nu se pune problema. Va voi vota cu toata sinceritatea stiind ca numai dvs. veti schimba lucrurile in Romania! As vrea sa stiu si va intreb pe aceasta cale, care credeti sau in ce consta cea mai mare diferenta dintre dumneavoastra si actualul presedinte, Traian Basescu?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:27)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Daniel Pascal

      Diferenta este ca Basescu serveste si se serveste de un partid si de un grup economic, eu ii voi servi pe romani. O alta diferenta este ca Basescu ii face pe romani sa se urasca unii pe altii, eu voi face tot ce pot pentru ca romanii sa se inteleaga, institutiile sa inceapa din nou sa lucreze unele cu altele si sa fie liniste in Romania. Nu politica si obsesiile unui om ar trebui sa afecteze relatiile din societate.
  • problema somerilor (Luni, 26 octombrie 2009, 12:14)

    sertorius [utilizator]

    Domnule Oprescu, in cazul in care veti ajunge presedinte, cum veti rezolva problema somerilor? Este un aspect foarte important din tabloul mai cuprinzator al "saraciei" care ne-a haituit tara. Asadar, v-ati gandit la niste chestiuni concrete privind aceasta problema?

    Va apreciez munca si sper ca realizatorii nu vor trece cu vederea intrebarea mea.
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:28)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui sertorius

      Voi sustine stimularea economiei, protejarea locurilor de munca si crearea altora noi. Avem nevoie de locuri de munca. Degeaba vom mari perioada acordarii ajutorului de somaj cu trei luni, daca nu se vor crea locuri de munca. Trebuie sa scapam de aberatii precum impozitul forfetar, iar economia trebuie sa inceapa sa functioneze.
  • Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:14)

    mihai [anonim]

    De ce apareti in sondaje pe ultimele locuri, credeti ca mai are rost sa candidati?
    Care este cea mai mare realizare si cel mai mare regret ca primar general al Capitalei?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:30)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui mihai

      Cu sondajele este simplu: pentru ca le este frica, si lui Basescu si lui Geoana, si au creat mitul sondajelor pentru a evidentia o lupta in doi. Vor vedea la vot ce cred romanii despre aceasta sarada. Sondajele le poti cumpara, voturile marii mase de romani – nu! De aceea, va invit sa iesiti la vot.
      Cea mai mare realizare – faptul ca am dat drumul corect la cele mai importante proiecte din Bucuresti, Pasajul Basarab, Stadionul National, si am lucrat cu seriozitate la finalizarea tuturor celor incepute si neterminate de nimeni. Am incheiat lucrarile la strazi. A fost un an si jumatate de administrare corecta si, zic eu, eficienta. Cea mai mare dezamagire – ca n-am putut misca lucrurile si mai repede. Important este insa ca ele se vor realiza.
  • Millenium (Luni, 26 octombrie 2009, 12:15)

    denisa [anonim]

    Este adevarat ca ati sistat constructiile cladirii Millenium, deoarce la mijloc erau mari ilegalitati. Daca da, cum de ati avut curajul sa va interpuneti in planurile mafiei?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:32)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui denisa

      Da, am cerut sistarea acestor lucrari. Nu este vorba de curaj, este vorba de faptul ca sunt liber, independent, am legea de partea mea si nu mi-e frica de jocurile mafiei despre care vorbiti.
  • Candidatura la prezidentiale (Luni, 26 octombrie 2009, 12:15)

    Florin [anonim]

    La candidatura pentru Primaria Capitalei ati sustinut ca nu ve-ti "da cu piciorul acestei victorii" si ca nu veti candida la prezidentiale in 2009. Ca si referinte exista multe asemenea(de exemplu: http://www.gandul.info/politica/exclusiv-gandul-sorin-oprescu-nu-voi-candida-in-2009-il-sustin-pe-crin-video-4080978).
    Ce nota ar trebui sa va acordam pentru incredere in aceasta situatie?

    Multumesc
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:33)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Florin

      Sunt sigur ca multi oameni se intreaba de ce am spus in 2008 ca nu candidez, dar astazi, totusi, o fac. Va invit sa va uitati in jurul dumneavoastra astazi si sa va ganditi la cat de rapid s-au inrautatit lucrurile. Vi se pare ca mergem spre bine? Nici mie. Si nu pot fi indiferent. De aceea candidez.
  • intrebari ptr. oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:15)

    sofia ardeleanu [anonim]

    1- Ce imbunatatiri veti aduce in sistemul sanitar ?

    2- Cum veti reusi sa stopati coruptia, in lupta impotriva mafiei ?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:34)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui sofia ardeleanu

      1. Voi lasa profesionistii si pe cei care cunosc sistemul sa lucreze. Guvernul trebuie sa lucreze cu sistemul, pentru ca finantarea acestuia sa fie folosita in mod eficient. Reforma Sanatatii nu inseamna sa cautam cai prin care sa betonam pozitiile „baietilor nostri” cum fac acum partidele.

      2. Promovand oamenii dupa competente si nu dupa cat de puternici politic sunt cei care ii sustin. Asta este cheia. Vom opri coruptia cand CV-ul va decide cine si unde este pus in functie, nu cand decid Blaga, Videanu, Vanghelie, Hrebenciuc si cine mai vreti dumneavoastra.
  • Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:15)

    Mitran [anonim]

    V-ati simtit tradat de Ion Iliescu atunci cand erati in PSD si nu numai?
    Daca veti fi atacat de Crin Antonescu veti riposta?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:37)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mitran

      Nu, nu m-am simtit tradat. M-am simtit tradat de altii, aceiasi care vor trada in continuare.
      Sa nu comentam o ipoteza. Cu siguranta voi riposta insa la orice atac nedrept, indiferent de unde va veni.
  • oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:16)

    marian [anonim]

    Domnule Oprescu ce se intampla cu alocatiile,bursele, care lipsesc de cateva luni.?
  • Oprescu e altfel (Luni, 26 octombrie 2009, 12:16)

    Camelia [anonim]

    Ce va face diferit de ceilalti candidati la presedintie, in afara de neapartenenta la un partid politic?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:38)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Camelia

      Unii ar spune ca e suficient. Bineinteles ca nu este. Nu lipsa de apartenenta politica ma face diferit de ceilalti, ci lipsa de apartenenta la gastile politico-economice care storc banul public. Sunt independent pentru ca sunt lipsit de obligatii, nu doar pentru ca nu sunt membru de partid.
  • ptr. Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:16)

    costache minodora [anonim]

    1-Ce reforma veti face in justitie ?

    2-Greselile din administratia guvernamentala cine le va plati, vor fi trasi la raspundere ministrii care nu au gestionat, legal, fondurile ?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:40)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui costache minodora

      1. Sa terminam cu mitul presedintelui care face reforma in orice. Reforma se face de catre specialisti, impreuna cu Guvernul si cu cei din sistem. Reforma nu se poate face impotriva cuiva. Primul pas catre reforma este ca politicienii sa lase Justitia in pace.

      2. Eu propun sa fie crescute pedepsele pentru detinatorii de functii publice care sunt vinovati de fapte ilegale. Functia publica trebuie sa fie circumstanta agravanta. Deci, categoric vor plati, dar nu fara un presedinte si un premier independent.
  • Domnule Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:16)

    Donte [anonim]

    Basescu a declarat ca lupta cu criza este imposibila, dumneavoastra credeti ca romanii vor iesi din aceasta criza politico-economica?
    In ce relatii sunteti cu Vadim Tudor?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:43)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Donte

      Mai devreme sau mai tarziu vom iesi. Cu siguranta mai tarziu, foarte tarziu daca acceptam premiza iresponsabila ca nu se poate face nimic. Eu cred ca se poate face. Nu avem voie sa ne punem speranta doar in vointa divina sau in iesirea altora din criza. Cine vede lucrurile asa ar trebui sa plece pe mare.
      Nu am nicio relatie cu domnul Vadim Tudor.
  • oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:17)

    Costache [anonim]

    Domnule Oprescu, tot mai multi romani considera ca ruptura dvs. de PSD este de-a dreptul benefica! Considerati si dvs. acest lucru in momentul de fata? Este un pas inainte pe care l-ati facut? Pun intrebare pentru ca vad ca si unii lideri PSD inclina spre gandirea si viziunea dvs. lasandu-l in urma pe Geoana, care sa fim sinceri, nu se ridica la prestigiul si experienta dvs.
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:45)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Costache

      Eu nu am nimic cu partidul, cu PSD, ci cu cei care l-au confiscat. Acest partid are sute de mii de militanti. Ei sunt inima acestui partid, nu Geoana, care ii dezonoreaza si care a vandut partidul, si grupurilor din partid si celor din afara partidului. Un pas in fata ar fi ca PSD sa devina partidul celor care sunt la baza sa.
  • / (Luni, 26 octombrie 2009, 12:17)

    Maria Misa [anonim]

    /
    Ce parere aveti despre legalizarea prostitutiei?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:46)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Maria Misa

      Sunt total impotriva acestui lucru. Si as vrea sa se gandeasca toti la momentul in care vor avea copii, atunci cand vad ceva normal in legalizarea prostitutiei. In plus, o asemenea masura, intr-o societate care permite in general abuzurile, ar fi un dezastru. Eu as creste pedepsele pentru proxeneti. Asta as face.
  • intrebari ptr. Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:17)

    casandra ionescu [anonim]

    1-Va mai exista ministerul turismului si ce veti intreprinde pentru relansarea turismului in Romania ?

    2- Veti avea parlament unicameral sau bicameral ?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:47)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui casandra ionescu

      1. Premierul va decide ce ministere trebuie sa ramana sau nu in schema guvernamentala. Cert este insa faptul ca in acest moment avem nevoie de o restrangere a aparatului de stat. Turismul are nevoie de o relatie mai buna in interiorul sistemului, intre operatorii din Turism si agentii economici, are nevoie de infrastructura, nu neaparat de un minister.

      2. Numarul parlamentarilor trebuie redus. Ce tip de parlament vom avea, urmeaza sa decida insa romanii. Personal, nu cred ca la asta se gandesc acum romanii.
  • diminuarea unor daune (Luni, 26 octombrie 2009, 12:18)

    Istrate [anonim]

    Care au fost cele mai grave erori comise de Traian Basescu in timpul celor 5 ani de mandat? Cum ati putea sa diminuati daunele?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:48)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Istrate

      Cea mai grava eroare este ca a incercat sa preia controlul asupra unui sistem corupt, nu sa il vindece de coruptie. Proces care se va desavarsi daca ajunge inca o data presedinte. Asta este cea mai grava greseala. Ca s-a pus in fruntea unui grup pentru a se lupta cu altul, nu pentru romani.
      Ceea ce am eu de facut este sa tai accesul acestor grupuri la conducte, pentru ca eu nu sunt legat de interesele lor. De aceea militez si pentru un premier independent.
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:51)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Istrate

      Cea mai grava eroare este ca a incercat sa preia controlul asupra unui sistem corupt, nu sa il vindece de coruptie. Proces care se va desavarsi daca ajunge inca o data presedinte. Asta este cea mai grava greseala. Ca s-a pus in fruntea unui grup pentru a se lupta cu altul, nu pentru romani.
      Ceea ce am eu de facut este sa tai accesul acestor grupuri la conducte, pentru ca eu nu sunt legat de interesele lor. De aceea militez si pentru un premier independent.
  • oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:19)

    fane [anonim]

    Domnule Oprescu, dvs. si cu Crin Antonescu sunteti singurii candidati care nu si-au facut campanie electorala cu ajutorul bisericii! Ce parere aveti despre Basescu si Geoana, care prefera sa imbete populatia cu spiritul lor crestinesc, desi stim cu totii ca n-au nici o tangenta cu religia?!
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:50)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui fane

      Eu respect biserica. Am o relatie foarte buna cu Patriarhul Daniel. Nu cred insa ca iti poti pune la incercare credinta incercand sa o speculezi electoral.
  • premier (Luni, 26 octombrie 2009, 12:20)

    Istoricul [anonim]

    De ce e Klaus Johannis un premier mai bun decat Lucian Croitoru?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:50)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Istoricul

      1. Pentru ca are o majoritate parlamentara.
      2. Pentru ca este un om independent, iar asta se vede dupa cum reactioneaza sistemul, inclusiv unii dintre cei de la PNL si PSD, nu numai Basescu si PDL.
      3. Pentru ca are experienta in administratie si in lucrul direct cu oamenii, in conducerea unor structuri.
  • cum comentati... (Luni, 26 octombrie 2009, 12:30)

    sincai [anonim]

    Domnule Oprescu, cum comentati faptul ca in sondaje va aflati destul de departe de primii 3 contracandidati, desi multi romani va sprijina? Credeti ca aceste sondaje sunt manipulate? Daca da, de ce?

    Considerati ca manipularea prin sondaje v-ar putea defavoriza in campanie?
    • raspuns (Duminică, 1 noiembrie 2009, 22:52)

      Sorin Oprescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui sincai

      Nu cred, stiu ca sunt manipulate. De ce? Pentru ca sistemul de interese are doi reprezentanti dintre care vrea sa ii oblige pe romani sa aleaga. Pe unul il cheama Basescu, pe celalalt Geoana. Evident ca toate aceste lovituri cu sondaje pot produce efecte. Nu insa decisive. Important este sa veniti la vot.
  • Oprescu - presedinte ? ! (Luni, 26 octombrie 2009, 12:32)

    Ionutzelu [utilizator]

    Stimate domn, va rog sa ne explicati de ce in urma cu jumatate de an inca mai afirmati, la fel cum ati facut-o si dupa ce ati castigat alegerile locale, ca nu veti candida pentru postul de presedinte al Romaniei. Spuneati atunci ca nu vreti sa calcati pe urmele domnului Ciorbea, ca vreti sa ii onorati pe cetatenii care v-au ales ducandu-va mandatul la final.
    Ce v-a determinat sa va asumati rolul unei persoane duplicitare, inscriindu-va intr-un joc mai complex decat sunteti dvs pregatit sa jucati in acest moment?
  • ca pe la noi (Luni, 26 octombrie 2009, 12:34)

    Atena [anonim]

    Este adevarat ca ati fost furat in 2000 la alegerile pentru primarie? Va asteptati la un asemenea atac si in iarna, in turul 2?
  • TINERI CARE NU MERG LA VOT (Luni, 26 octombrie 2009, 12:40)

    sergiu [anonim]

    Sunt student si nu am mers niciodata la vot. De fiecare data am considerat ca nu am cu cine vota, ca toata clasa politica este mizera si avida dupa putere si atat. Imi dau seama totusi ca atitudnea asta nu face deloc bine tarii luata ca grup social.

    Ce ati spune unui tanar ca mine pentru a-l convinge sa iasa la vot?
  • 2 chestiuni (Luni, 26 octombrie 2009, 12:40)

    nicCelMic [anonim]

    1.
    Domnule Oprescu, cand veti ajunge Presedinte, veti lua masuri impotriva contractelor oneroase cu statul asa cum, ca primar al capitalei, ati luptat impotriva contractelor care scurgeau bani din buget in diferite buzunare particulare?

    2.
    In speranta ca va aduce mai multi oameni la vot, Basescu convoaca un referendum in ziua alegerilor prezidentiale. Veti reusi sa ii convingeti pe acesti oameni ca veti fi un presedinte care vrea reformarea sistemului cu adevarat?
  • relatia cu Antonescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:40)

    alexa [anonim]

    Am observat in diversele dvs aparitii ca, dincolo se lupta politica, il simpatizati si chiar apreciati pe Crin Antonescu. Cum comentati faptul ca acesta a afirmat faptul ca ar fi dispus sa-l puna pe Basescu prim-ministru? Stiu ca dvs ati dat in scris ca nu ati face asa ceva niciodata.

    Cat de departe merge "simpatia" dvs pt Antonescu?
  • prioritati (Luni, 26 octombrie 2009, 12:40)

    Alin [anonim]

    Ce prioritati aveti pentru primele luni de mandat? Veti tine cu dintii de guvernu de tehnocrati?
  • strazi din Bucuresti ca in Evul Mediu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:40)

    cristina [anonim]

    In sectorul 1, zona Straulesti (strazile Redea, Buzias etc.), locuitori ai Bucurestiului platesc impozite si traiesc ca in Evul Mediu - fara apa curenta, canalizare, strazi asfaltate. Primaria de sector sustine ca responsabila este Primaria Capitalei. Daca nu reusiti sa rezolvati astfel de probleme, cum veti reusi sa rezolvati problemele mult mai grave existente la nivel national?
  • propuneri peste propuneri (Luni, 26 octombrie 2009, 12:41)

    Razvan Dobre [anonim]

    Ce parere aveti despre referendumul propus de Traian Basescu? Dar despre propunerea lui de a prelungi ajutorul de somaj cu 3 luni? /
  • Independentul Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:41)

    Virgil [anonim]

    Iesirea din sanul clasei politice a reprezentat un bine pentru Sorin Oprescu? Sunteti mai linistit in calitate de independent?
  • oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:42)

    gabriela [anonim]

    Domnule Oprescu este adevarat ca vreti sa pasuiti cei care au credtite bancare pentru un an?Va felicit ca in final s-a gandit cineva si al ei...Dati o speranta acestei tari!!
  • Intrebare (Luni, 26 octombrie 2009, 12:43)

    Andrei [anonim]

    Domnule Oprescu,

    1. Veti avea grija de cetatenii Romaniei la fel cum aveti grija de cei din Bucuresti ? I
    In cartierul Crangasi vom avea caldura abia dupa 15 noiembrie datorita unor lucrari de mentenanta a sistemului de canalizare - care de atlfe au inceput in octombire. In acelasi timp parcarile noastre sunt blocate de pamantul scos din santuri iar masinile ne sunt ridicate chiar daca nu blocheaza drumul.

    2. Orice bun manager - iar dvs. va considerati un bun manager - efectueaza din timp in timp o monitorizare a satifactiei clientilor si daca este necesar isi re-adapteaza strategia. Cum realizati acest lucru acum in Bucuresti si cum veti proceda ca si Presedinte ?

    Multumesc,
  • ca viitor presedinte (Luni, 26 octombrie 2009, 12:43)

    Medar Andrei [anonim]

    Numiti, intr-un cuvant, cea mai importanta trasatura a unui presedinte de succes. Credeti ca trasaturile dumneavoastra vor convinge oamenii sa va voteze?
  • Domnule Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:43)

    Citizen Kane [utilizator]

    1. De unde aveti bani pentru campania electorala? Banuiesc ca nu din banii dumneavoastra. Un singur nume este de ajuns sa aflu de la dumneavoastra.
    2. Cum comentati afirmatia unui contracandidat : "promit sa ne intalnim in fiecare luna in Piata Universitatii" .
  • Criza. (Luni, 26 octombrie 2009, 12:51)

    Ionutz [anonim]

    Ce aveti de gand sa faceti in privinta crizei financiare? Se mai poate face ceva?
  • clasa politica (Luni, 26 octombrie 2009, 12:52)

    Sorana [anonim]

    Ce influenta credeti ca a avut destramarea coalitiei PSD - PDL asupra rezultatului alegerilor?
  • d-lui Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:52)

    cristi [anonim]

    1- de ce nu reduceti numarul primariilor la una singura , in capitala ?

    2- de ce e nevoie ca fiecare sector sa aiba cate o primarie ? s-ar reduce cheltuielile, birocratia, etc.
  • despre inversunari (Luni, 26 octombrie 2009, 12:54)

    Laurentiu [anonim]

    Cum explicati inversunarea viceprimarului Raicu la adresa dumneavoastra? Sa fie invidia de vina?
  • public tinta (Luni, 26 octombrie 2009, 12:54)

    Bogdan Codru [anonim]

    Ce categorie sociala reprezinta, pentru dumneavoastra, 'publicul tinta'? Cine va beneficia de pe urma alegerii dumneavoastra ca presedinte?
  • natura (Luni, 26 octombrie 2009, 12:56)

    Emilia [anonim]

    De ce natura e relatia dumneavoastra cu domnul Ion Iliescu, personaj cu care sunteti adesea asociat?
  • intrebare (Luni, 26 octombrie 2009, 12:56)

    Vlad C. [anonim]

    Credeti ca sondajele sunt un instrument de manipulare? Putem sa ne incredem in rezultate?
  • d-lui Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:57)

    macarie mateescu [anonim]

    1-cum veti solutiona tensiunile din covasna si harghita ?

    2- de ce ati inceput campania in Constanta ?
  • oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 12:59)

    ramona [anonim]

    Domnule Oprescu cum vedeti Bucurestiul peste 5 ani?Dar Romania?
  • -d-lui Oprescu, intrebari (Luni, 26 octombrie 2009, 13:00)

    catalina georgescu [anonim]

    1- care vor fi relatiile cu Octavian Cosmanca ?
    2- veti coopera cu toate partidele politice ?
  • FONDURI (Luni, 26 octombrie 2009, 13:02)

    mihai cernat [anonim]

    Stim ca FMI e tentat retraga sprijinul acum cu tripla criza in care suntem (economica, politica si morala (?!) ). Cum veti proceda pentru ca sa obtinem finantarile necesare de la FMI si in cazul in care le vom primi, cum veti folosi in prima faza aceste fonduri?
  • Oprescu, intrebari (Luni, 26 octombrie 2009, 13:04)

    georgiana [anonim]

    1- cum rezolvati deficitul bugetar al primariei capitalei, avand in vedere ilegalitatile lui videanu si basecu din vremea cand erau la capitala ?

    2- cu ce bani ati acoperit cheltuielile pentru repararea celor 300 de strazi din Bucuresti ?
  • Tineretul (Luni, 26 octombrie 2009, 13:08)

    Ionut [anonim]

    Eu personal cred ca cele mai multe voturi din partea tineretului se vor duce la dvs sau Antonescu. Locuind in Bucuresti si intelegand mai mult decat cei care spun "Oprescu nu a facut nimic" va intreb atat: Cum putem noi tinerii sa ne luam o casa fara sa fim jefuiti de banci? Programul prima casa se pare ca nu functioneaza chiar daca e de intentie buna. Multumesc!
  • PROBLEMA ROMANILOR PLECATI LA MUNCA PESTE HOTARE (Luni, 26 octombrie 2009, 13:16)

    emigrant [anonim]

    Exista problema romanilor care migreaza masiv spre alte tari pentru a-si asigura un trai mai bun. Cum o sa-i convingeti pe acestia ca este nevoie de competenta, de mana de munca si in tara noastra? Si mai ales, ce "oferta" le veti face pentru a-i determina sa-si aleaga un loc de munca in Romania si nu in strainatate?
  • PARLAMENT UNICAMERAL sau BICAMERAL? (Luni, 26 octombrie 2009, 13:17)

    constantin andrus [anonim]

    Am vazut ca principalele mesaje de pe afisele electorale ale lui Basescu vizeaza Parlamentul, mai exact reducerea numarului de parlamentari. Stiu ca el miza pe unicameral.

    1. De ce credeti ca Basescu vrea sa recurga la o asmenea masura?

    2. Dumneavoastra pe ce varianta ati merge,  unicameral sau bicameral? Va rog sa va motivati raspunsul prin prisma faptului ca toate statele importante ale lumii folosesc a doua varianta (bicameral).
  • Recomandari pentru candidatura (Luni, 26 octombrie 2009, 13:17)

    Gabriel Unitescu [anonim]

    Care sunt realizarile dvs. la primaria capitalei care va recomanda cel mai bine pentru mandatul de presedinte al Romaniei?
  • grafitti (Luni, 26 octombrie 2009, 13:21)

    tudor [anonim]

    Buna ziua Domnule Primar General, aveti vreo intentie in interzice grafitti-urile cre murdaresc cladirile orasului ?
  • d-lui Oprescu, intrebari (Luni, 26 octombrie 2009, 13:28)

    cezara dumitescu [anonim]

    1- veti continua sa trimiteti soldati in Afganistan ?
    2- pe cine veti numi la ministerul de interne ?
  • Tactici (Luni, 26 octombrie 2009, 13:55)

    ictin [anonim]

    1. de ce ati folosit aceeasi tactica folosita de Vanghelie pentru a candida la primarie si presedentie drept candidat neoficial al PSD? Si ca o paranteza aici, as dori sa suneti adevarul, si nu aceleasi fantasmagorii cum ca de fapt nu tinteati presedentia, si in ultimul moment v-a venit ideea (deja am castigat un pariu facut in momentul in care ati iesit din PSD ca sa candidati la primarie ca de fapt sunteti viitorul candidat "independent" al PSD pentru presedentie).

    2. daca ajungeti presedinte, macar veti face ceva concret, sau tot ca la primarie singurele realizari notabile vor fi intrarea in cartea recordurilor pentru cel mai mare carnat? (nu zic ca e un lucru rau, macar acum e oficial ca suntem cei mai mari carnatari din lume)
  • De unde ati avut bani, domnule Oprescu? (Luni, 26 octombrie 2009, 14:15)

    Curiosu [anonim]

    De unde ati avut bani, domnule Oprescu, ca sa investiti in ditamai policlinica privata? Doar din salariul de medic si de primar general nu cred ca v-ar fi ajuns...
  • biciclete (Luni, 26 octombrie 2009, 14:24)

    Valentin [anonim]

    De un an si ceva, e o doamna de culoare care isi aseaza florile pe pista de biciclete chiar vis-a-vis de primaria capitalei...
    1. N-ati vazut-o pana acum sau va aduce flori dimineata si va faceti ca nu vedeti?

    Dupa un mers pe bicicleta prin capitala, pe pistele amenajate, vii acasa cu febra la gat, nu la picioare (din cauza copacilor nearanjati de mai bine de un an).
    2. Cine ar trebui sa cosmetizeze copacii de pe langa pistele de biciclete ca sa nu fim nevoiti sa mergem mai mult pe burta?
  • Puterea presedintelui (Luni, 26 octombrie 2009, 14:31)

    Valentin ANDREI [anonim]

    Buna ziua Dle Oprescu,

    Ce puteri constitutionale trebuie sa aibe viitorul presedinte pentru a putea onora promisiunile din campanie. In Romania, presedintele are un rol mai mult de mediator, dar putin stiu acest lucru. Dar, din pacate, acei multi(ma refer la cei care nu stiu acest lucru) sunt cei al caror vot conteaza.

    Multumesc
  • Pirmaria, Presedintia si Autostrada (Luni, 26 octombrie 2009, 14:34)

    Un roman [anonim]

    1. Ati spus ca veti ramane la primarie pana la sfarsitul mandatului, ce v-a determinat sa va schimbati aceasta atitudine?

    2. Cand vor incepe lucrarile la autostrada suspendata ? (si din ce zona a Bucurestiului vor demara ele).

    Cu stima,

    Un roman
  • intrebari dl. Oprescu (Luni, 26 octombrie 2009, 14:43)

    Bogdan [anonim]

    Buna ziua si succes, dl. Oprescu!

    Doua intrebari:

    1. ce importanta au educatia si sanatatea in programul Dvs si cum le veti moderniza

    2. se vor introduce in Bucuresti automate de parcare sau tot vor exista "consultantii de parcare" care vor lua taxa de protectie si pe viitor - mai ales in parcarile din zonele centrale este problema asta - chiar in parcarile preluate in administrare, dupa sfarsitul programului apar acesti profitori care nu exista in nicio alta tara civilizata.

    Multumesc,

    Succes!
  • Turul II (Luni, 26 octombrie 2009, 14:46)

    Florin [anonim]

    Domnule Oprescu,

    Sa zicem, intr-o situatie mai sumbra, ca in turul 2 ii avem pe Basescu si Geoana. In tolba cui vor intra voturile electoratului dvs.? Va doresc sa ajungeti in turul II, ca sa nu fie nevoie de acest lucru, dar daca totusi....
    Si va rog sa fiti chirurgical de sincer :)

    Multumesc
  • Intarziere (Luni, 26 octombrie 2009, 15:00)

    Blogtrekker [anonim]

    La noi, in Romania, este ora 15:00. Cele 10 minute de intarziere au trecut demult. Sa fie traficul din Bucuresti cauza intarzierii d-lui primar?
  • Impozit pe venit (Luni, 26 octombrie 2009, 15:01)

    Ionescu [anonim]

    Chiar aveti de gand sa schimbati impozitul in functie de venit? Cum anume?
  • candidatura Dvs la presedentie (Luni, 26 octombrie 2009, 15:04)

    Mihai [anonim]

    In caz ca veti deveni Presedintele Romaniei cine va suporta cheltuielile pentru realegerea unui nou primar general al Bucurestiului? anul trecut s-au cheltuit niste bani pentr alegerea unui primar competent si progrese in Bucuresti nu am vazut.
    Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc succes in planurile Dvs.
  • Parlament (Luni, 26 octombrie 2009, 15:32)

    catalinb [utilizator]

    Care este parerea dvs. despre Parlament, ar trebui sa fie unicameral sau bicameral? Dar despre numarul de parlamentari?
  • pai... (Luni, 26 octombrie 2009, 15:42)

    anton [anonim]

    pai slabutz...a raspuns la 5-6 intrebari...parca base si antonescu au avut timp mai mult...asa de ocupat e domnu primar?
  • foarte ciudat - atac la site? (Luni, 26 octombrie 2009, 16:48)

    fono [anonim]

    ciudat faptul ca site-ul hotnews nu a fost disponibil din afara tarii (germania) pe tot parcursul discutiei. intrabari postate nu au aparut. e evident ca lista de intrebari din prima jumatate sunt intrebari puse de oameni de campanie ai doctorului (spre ex: cum va simtiti ca ati facut atata bine bucurestiului?)

    cred ca ati fost victima unei manipulari electronice a oamenilor lui oprescu. va rog sa investigati asta si sa faceti public rezultatul.
  • Autostrada suspendata (Luni, 26 octombrie 2009, 16:51)

    Razvan [anonim]

    E adevarat ca proiectul autostrazii suspendate exista de pe vremea fostului primar general, Adrian Videanu?
  • doar 7 raspunsuri? (Luni, 26 octombrie 2009, 18:10)

    radu [anonim]

    1) Domnule Oprescu, e adevarat ca ati ajuns prea tarziu la interviu si de aceea ati raspuns la doar 7 intrebari?
    2) Nu vi se pare deplasat ca banii primariilor (bani publici) sa fie cheltuiti pentru a face reclama mascata primarilor care le conduc? Sunt nenumarate panouri in preajma unor locuri de joaca, ale unor parcari etc, de exemplu, alaturi de care scrie, pe un panou mare (care costa bani) "xxxxx realizat cu sprijinul primar general dr sorin oprescu". Adica, pentru asta ati fost ales, in principiu, ca sa va faceti treaba? De ce mai sunt necesare toate aceste reclame penibile? In plus, odata ajuns primar general, nu credeti ca e un semn de infatuare sa va puneti pe gard toate titlurile?
  • Aritmetica, Cozminca si chirurgul independent (Luni, 26 octombrie 2009, 19:41)

    oilman [anonim]

    domnule doctor, 3 intrebari:

    1. Ce studiu e ala cu 170,000 facut de 6 firme. Se poate publica pe un site, mi se pare mult prea putin pentru ceva serios ? Sau si la asta au mai contribuit chinezii ?

    2. Ce vor chinezii pentru 850 mil ? La virsta mea, nu cred in freebies - si am vazut cum au intrat chinezii cu credite gratuite sau ieftine in Africa, Asia Centrala, etc.

    3. Nu sint politician, nu traiesc de 25 de ani in romania - dar am suzit ca Cozminca ar fi un vajnic bolshevik. In context - cum se defineste 'independenta' canditatului Oprescu ? Colegi de la medicina ? De la partid ?

    Multumesc, astept niste raspunsuri 'sharp' - ca bisturiul chirurgului Oprescu
  • Strategia energetica (Luni, 26 octombrie 2009, 23:25)

    Radu Miron [anonim]

    Ce parere aveti despre privatizarea companiilor energetice din tara? Nu ar trebui sa ramana in visteria statului tinand cont ca in cazul anumitor conflicte pe plan international, ar fi extrem de grav ca cealalta parte sa detina controlul resurselor noastre? De ce nu se investeste mai mult in reactoare nucleare, daca unul singur asigura 10% din necesarul energetic al tarii. V-as fi pus aceeasi intrebare si in legatura cu alte resurse, dar e prea tarziu. Resursele subsolului si apa sunt deja vandute.
  • Canalizarea zonei Straulesti- Doi Cocosi (Luni, 16 noiembrie 2009, 18:34)

    MINEA MARIANA [anonim]

    De multi ani ni se promite ca vom avea canal si apa pe strada Redea din zona Straulesti - Doi Cocosi sector 1 al capitalei noastre europene . OARE CIND SE VA INTIMPLA ACEASTA MINUNE ??? Ar fi normal pentru ca nu suntem intr-un catun uitat de Dumnezeu , suntem in sectorul 1 - Bucuresti si platim impozite si taxe desi nu beneficiem de aceste facilitati absolut normale pentru un oras civilizat.
    Cu respect , Minea Mariana