Dan Voiculescu: Traian Basescu vrea referendum ca sa treaca de primul tur al alegerilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2009, 13:17 Actualitate | Politic


Traian Basescu intentioneaza sa organizeze referendum pentru Parlamentul unicameral si reducerea numarului de parlamentari pentru ca spera ca in acest fel sa treaca de turul intai al alegerilor prezidentiale, este de parere liderul fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, citat de Mediafax.
  • "Presedintele foloseste consultarea cetatenilor ca pe un instrument electoral si din cauza asta se iroseste tocmai sensul ideii care ar fi meritat o discutie serioasa", spune Dan Voiculescu.
  • In plus, el sustine ca Partidul Conservator a sustinut de mult timp ideea Parlamentului unicameral, iar "insinuarea" sefului statului ca opozitia incearca sa blocheze acest lucru este "o minciuna": "Traian Basescu minte pur si simplu pentru a se victimiza cand sugereaza ca cineva se impotriveste reducerii numarului de parlamentari".
  • "Exista stenograme ale discutiilor de la Cotroceni in care Partidul Umanist si ulterior, Partidul Conservator cerea si sustinea Parlamentul unicameral", spune liderul PC.

Presedintele Traian Basescu a anuntat, joi, ca a semnat decretul privind organizarea referendumului pentru Parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari la maximum 300 in 22 noiembrie, odata cu primul tur al alegerilor prezidentiale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2105 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    Nea Dane... (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:21)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Sunteti toti niste hoti, politicienii din tara asta, dar am si eu o intrebare: banii lu' nea Nicu unde sunt?
    • -28 (34 voturi)    
      Tot nu trece de primul tur, putem sta linistiti (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:47)

      Alina Onigas [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      Ca bascase tot nu ia mai mult de 13-14% in primul tur. totul e sa fie bine pazite urnele.
      Pe 22 noiembrie il pensionam pe bascase.
      • +20 (24 voturi)    
        crezi? (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:20)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Alina Onigas

        Alina vezica s-ar puea sa treaca si nu prea te vad bine atunci.
        • +9 (13 voturi)    
          Chiar asa? (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:29)

          Pippolino [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

          Chiar n-am nici o simpatie politica. Nu-i pot suferi pe cei din PDL/PNL/PDSR dar am sa-ti dau o veste proasta. Il voi alege pe Basescu si asa vor face toti membrii familiei mele.
      • 0 (0 voturi)    
        C. Voiculescu (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:53)

        Ba trece tu' [anonim] i-a raspuns lui Alina Onigas

        Nu trece de turul 2, de primul trece, ai citit gresit.
      • +2 (2 voturi)    
        te tine un pariu? (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:57)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui Alina Onigas

        sa zicem fiecare isi pune la bataie un rinichi. merge? :D
        alinutza lasa prostiile si treci la teme!
    • +5 (5 voturi)    
      D.V. vrea sa zica ca in parlement sunt hoti? (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:15)

      dedeiu1983 [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      Adica ne spune chestia asta pe fata? Adica putem intelege ca cine darama parlamentul este un erou.
      Bravo nea Voiculescu.
  • +28 (30 voturi)    
    dan voiculescu (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:26)

    adrian [anonim]

    A inviat Voiculescu!
    Daca tot se lauda ca are memorie, poate-si aduce aminte si cum se-mbata cand era in armata...
  • +32 (32 voturi)    
    Atunci intreb si eu ca prostu'... (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:26)

    Felics [utilizator]

    Daca toti din parlament sunt de acord, de ce nu au facut pana acum nimic ?
    Ca din gura zic toti, sunt incantat. Dar atat.

    Referendumul asta macar i-ar urni din nesimtirea lor. Sper !
    • +21 (21 voturi)    
      ei sunt de acord... (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:06)

      marty [utilizator] i-a raspuns lui Felics

      ...dar incet, in ritmul lui Iliescu, in LINISTE, poate se uita, poate nu mai e nevoie...

      Imi place ca toti zic "noi am propus primii" dar cand a fost sa valideze referedumul - "nu e o idee buna"
      • -10 (12 voturi)    
        Explicatie (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:43)

        G [anonim] i-a raspuns lui marty

        Nu e o idee buna pt ca referendumul e inutil si nu va avea nici o influenta asupra a ceea ce se va hotara dupa.
  • +23 (25 voturi)    
    Cine vobeste? (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:36)

    nico [anonim]

    Asa cum el a avut nevoie ca sa intre in politica pentru a obtine doctoratul. Si pentru ca nu i-a ajuns cel din tara dat pe pile si-a mai cumparat o diploma falsa de pe Internet ca sa aiba si un "doctorat american". Dar cum in tara asta numai Base se ia de toti iar restul institutiilor statului tac malc in fata acestor fraude flagrante, este necesar ca Base sa mai castige un mandat!! Deocamdata s-a luat doar de averea lui Felix facuta cu banii de la Crescent si din privatizari dedicate. Base va trebui sa se ia si de "diplomele" domnului profesor Felix.
  • +22 (22 voturi)    
    miauuu ! (citat din felix) (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:37)

    cucuvaia [anonim]

    parca mai potzi zice ceva cand auzi motanul miorlaindu'se !?
    un singur lucru mi'e greu sa pricep, cum e cu numele astea de partide...
    adica ce'ar avea de'aface coada vacii cu shtampila primarii....
    pc e mai conservator pe linia moshtenita de voiculescu, din activitatea de dinainte de dec. 89, decat ca cum c'ar avea de'aface cu partiful lui carp, maiorescu, eminescu...
    cum nici liberalizmul patricio-taricenist, cu parfum de crin, n'are nici in clin nici in maneca cu partidul bratienilor..carora eminscu le zicea roshii..
    o tempora, o mores !
    in rest, miaauuuu !
    • -3 (3 voturi)    
      sh-tz-postrof (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:22)

      PanterA [anonim] i-a raspuns lui cucuvaia

      tare gRu imi e sa'tzi urmarsc cmntriul. te asigur ca intelegem perfect daca nu pui diacritice si folosesti cratima. iti multumesc pentru intelegere si, eventual, acceptarea sfatului. E pacat de ideile prezentate intr-un astfel de ambalaj.
  • +21 (21 voturi)    
    INFRACTOR-PARLAMENTAR (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:37)

    crid [anonim]

    Voiculescu ar trebui sa fie in arest. Statul nu-si face datoria, iar BEC i-a avizat statutul de parlamentar.
    Pe larg orice candidat la fotoliul de parlamentar da o dedclaratie pe propria raspundere ca nu a colaborat cu fosta securitate. El a recunoscut public ca a colaborat si sunt dovezi in acest sens. Prin urmare se face vinovat de fals in inscrisuri oficiale cu scopul de a obtine foloase necuvenite. Avizul comisiei pentru studierea arhivei fostei securitati a fost necesar biroului electoral central pentru ai impidica candidatura, prin urmare sa previna infractiunea. Fapta este cu atat mai grava daca s-a produs. Insa in ROMANIA SRL legea este facultativa pentru anumite categorii sociale: politicieni, juristi, persoane cu averi peste 500 de mii de euro.
    • +8 (10 voturi)    
      nu in arest.. (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:02)

      cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui crid

      ..in temnitza. sa comunice prin batai in perete cu vecinul de celula, ilici k.g.bescu.
      pentru astia ar trebui refacuta doftana, ca'n cantecul lor drag...prin gratii de fier...
    • +10 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:14)

      [anonim] i-a raspuns lui crid

    • +2 (2 voturi)    
      toti suntem egali in fata legilor (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:37)

      george [anonim] i-a raspuns lui crid

      toti suntem egali in fata legilor numai ca unii dintre noi sunt mai egali decit altii .
      sparge un geam la un magazin sau mergi pe o ulita fara carnet sau dupa o bere si o sa vezi atunci ca legile sunt legi nu tocmeala
  • +20 (20 voturi)    
    felix motanul securist... (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:41)

    adamsmith [utilizator]

    Cat de “destept” este motanul Felix…singurul “merit” al lui pentru care il tin in alianta cei din PSD este faptul ca detine grupul Intact care prin Antene si Radio il ataca pe Basescu.

    Un adevarat “profesionist care tine la etica” si care este “impartial”. Cred ca daca vrei sa te angajezi la grupul Intact trebuie sa reciti o poezie dedicata PCR (Partidul Comunist Roman...nu Partidul Conservator Romana) iar apoi sa vorbesti cat mai urat despre Basescu iar despre PSD numai bine...sau daca este ceva de rau sa eviti subiectul.

    In nici o tara nu cred ca exista un post de televiziune care sa vorbeasca timp de 2-3 ani 80% din timp despre o persoana asa cum sunt Antena 2 si 3...cata etica profesionala. Aceleasi metode de spalare a creierului romanilor precum cele folosite de comunisti...
  • +18 (20 voturi)    
    voiculescu = voma (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:43)

    gigi [anonim]

    voiculescu asta este unul dintre cei mai mizerabili oamenni si politicieni romani...
  • +16 (20 voturi)    
    nu it-e rusine sa mai vorbesti, religva comunista? (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:44)

    Cornel [anonim]

    cine ii mai permite acestui mojic sa mai scoata vre-o vorba in presa ? de ce mai este el oare citat de presa libera din Romania ?
    dupa atatia ani de comunism si de post-comunism tot le mai dam voie bolsevicilor sa-si dea cu parerea ?
    RUSINE !!!
  • +17 (21 voturi)    
    lol (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:52)

    Itsoc [utilizator]

    da. saracu partid conservator....el a vrut sa faca totul dar nu l-au lasat oamenii rai.
    iar Felix....aceasta scursura securista, imputita si ordinara face declartii? ar trebui sa fie spanzurat in piata Unirii pt. crime impotriva poporului roman. Si el si toti angajatii antenelor.
  • +9 (11 voturi)    
    esti mic si la propriu si la figurat (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:58)

    noruca [anonim]

    Voiculescu - jeg penal
  • +12 (12 voturi)    
    Ce te faci? (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:02)

    bigradu [anonim]

    Nea' Felix, ce te faci mata' daca trece marinaru' si de turu' 2? Inseamna ca 5 ani de mancat rahat la Intact s-au dus pe apa sambetei. Victor Ciutacu, Dana Grecu, Radu Tudor, Coana Firea, Gadea si ceilalti au ramas cu gustul de rahat in gura si cu onoarea "nereperata". Da' nu fi trist, tot raul spre bine: subiectele despre marinar produc audienta si matale bani banu' la buzunar.
  • +13 (13 voturi)    
    Zau mai turnatorule? (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:03)

    Cristi [anonim]

    Te asigur ca pana la urma vei primi ceea ce meriti. Si tu dar si mafiotii cu care stai la masa si pui la cale coalitii impotriva Romaniei. Si sti ce anume vei primi? In primul rand. Un nou mandat al lui Traian Basescu. Ca sa mori tu de oftica inca cinci ani de-aici inainte. Lepra!
  • +2 (2 voturi)    
    de ignorat (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:28)

    bustiuci [anonim]

    da' tre' să ne şi intereseze ce spune ....
  • +5 (5 voturi)    
    unicameral, bicameral, tricameral (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:36)

    dragoshf [utilizator]

    nu conteaza, cata vreme nu are felicshi si alti iliesci prin ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:40)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Sa speram ca va ajunge in inchisoare. (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:45)

    AlinN [anonim]

    Voiculescu este turnator cu acte-n regula si din cate stiu si hot ( a furat banii lui Ceausescu). Ce ma intereseaza ce a zis?
  • +6 (6 voturi)    
    Turnatorul de rude (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:47)

    florin [anonim]

    Voiculescu sa-si lamureasca situatia cu rudele care au probat in instanta ca a turnat la Secu si apoi sa analizeze cum "trebuie purtata o discutie serioasa" despre sistemul parlamentar. Ca a ca,m prin toate legislaturile si nu s-a remarcat prin nimic concret - doar gogosi sforaitoare! Noroc ca barca lui "patru oua" are carmaci bunicuta KGB ca era in rahat rau de tot!!
  • +6 (6 voturi)    
    nea motane... (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:54)

    SERGIU [anonim]

    tot carmaciul o sa iasa presedinte,pt ca asta vrem noi romanii. stii de ce? Pt ca ne-am saturat de securisti si comunisti din Psd si Pnl.Traiasca presedintele romanilor!!!!
  • -2 (4 voturi)    
    ok... (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:05)

    liviu_ [utilizator]

    basescu intr-adevar a facut acestt referendum ca sa-si creasca electoratul (si ca sa vina lumea la vot)...
    dar asta nu inseamna ca nu sunteti toti la fel de hoti... inclusiv voiculescu, basescu, gioana, antonescu, gigi etc...
    • +4 (4 voturi)    
      cu sau fara scop vrem sa scapam de ciocoi (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:20)

      george [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      cu sau fara scop daca ne ajuta sa mai scapam de citiva ciocoi trebuie ajutat .
  • +2 (2 voturi)    
    umor die (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:11)

    amidona [anonim]

    de unde se vede ca voiculescu, acest sef de partid care nu a trecut niciodata pragul electoral, totusi are umor.
  • +4 (6 voturi)    
    nu-mi pasa (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:18)

    viorel [anonim]

    Sincer, nu-mi pasa ca Basescu isi face sau nu campanie electorala prin introducerea referendumului. In primul si-n primul rand este un lucru foarte bun, asa ca asta conteaza cel mai mult.
  • +3 (3 voturi)    
    desi nu asa se vorbeste cu un motan (Vineri, 23 octombrie 2009, 16:09)

    vala [utilizator]

    voiculescu MARS de-aici !
  • -1 (3 voturi)    
    uni vs bi cameral (Vineri, 23 octombrie 2009, 16:10)

    Gheo [anonim]

    Fraieri sunt aia care voteaza si spera ca prin parlamentul unicameral se va rezolva ceva dpdv al costurilor... Gresit vor fi mai putini parlamentari dar vor avea beneficii mai mari, deci rezultat 0. Altul e scopul sa treaca bashinile de legi/ordonante/etc. date de guvern mai repede, lucru uneori bun, daca legile-s bune, rau, daca legile sunt ne-drepte. Si am senzatia ca e spre a aduce si un plus de putere presedintelui, lucru nu tocma' curat (sa nu amintim aici de Raposatu')
    Desi as dori un nr. mai mic de parlamentari, si costuri mai mici pt. ei, ca si-asa-s multi si dorm pe ei, dar nu sunt sigur ca e cea mai buna metoda un parlament unicameral.
    Asta e parerea mea acum, voi mai cerceta pana la alegeri. Mai cercetati si voi. Decizia trebuie luata a.i. sa fie in avantajul nostru/poporului, insa din pacate cei multi nu vad dincolo de o anumita masura.
    Si mai e ceva, chiar nu avem verticalitate deloc? Ni se propune ceva, acceptam ?
  • -1 (3 voturi)    
    mai putini sunt mai usor de cumparat (Vineri, 23 octombrie 2009, 16:21)

    Cornel [anonim]

    Ati vazut bine ce s-a intamplat la motiune : PDL-ul a cumparat oameni ca la piatza si f putin le-a lipsit sa castige in acest fel .Daca numarul actualilor demnitari era la jumatate ghiciti ce se intampla.Pacat de tzara asta plina de orbi , Votati'l pe basescu si voi si toata familia voastra dar nu va mai intrbati de ce oamenii cu capul pe umeri vor sa emigreze
    • +1 (1 vot)    
      este o logica si aci , logica inversa (Vineri, 23 octombrie 2009, 16:44)

      george [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      nu am vazut ce s-a intimplat la motiune , au auzit ca au pierdut. Daca ar fi sfost si mai multi parlamentari ar fi putut sa cumpere si mai multi si atunci poate guvernul ar fi scapat.. merge si logica asta ?
      Poate ca mai putini parlamentari inseamna mai multa respoonsabil.itate pt fiecare dintre ei, este vre-o logica in asta. De ce ar fi ei mai responsabili ?
      Poate ca le-ar pasa mai mult de scaun , eu stiu sau poate ca le-ar fi frica sa nu ii injumatatim din nou ?
      Macar s-ar feri sa fie prinsi furind , ca acum nu le este rusine
  • +1 (1 vot)    
    FELIX BAIATULE... (Vineri, 23 octombrie 2009, 16:52)

    vlad tepes [anonim]

    ...daca basescu a adus tara la dezastru,ok se poate remedia in timp...daca base o sa le mai cumpere 10 apartamente fiicelor,ok la tv si in instanta se poate demo ca el a furat si se poate remedia in timp...daca base il va sustine in continuare pe frac`su in afaceri cu armele,ok se poate remedia si asta in timp...daca base va da autonomia ardealului ceruta de udmr,ok se poate remedia...dar daca tu felix impreuna cu patriciu veti pune mana pe tara in decembrie , eu cred ca nu se va mai putea remedia nimic...adio romanie!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Vlade , pe tine te aleg presendinte (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:26)

      george [anonim] i-a raspuns lui vlad tepes

      Pe Vlad Tepes l-as vota si eu stie el niste smecherii care i-ar speria pe unii
      • 0 (0 voturi)    
        Merci Georgica... (Vineri, 23 octombrie 2009, 19:39)

        vlad tepes [anonim] i-a raspuns lui george

        ...dar eu am emigrat acum 20 de ani si-mi e bine asa...si ca sa-i raspund si lui Cornel de mai sus,am emigrat nu din cauza lui basescu,ci "datorita" tonelor de minciuni si aberatii comuniste spuse de iliescu,roman,voiculescu si toti cei ce acum striga:..."...dictatorul basescu..."
  • 0 (0 voturi)    
    Motane! (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:09)

    Cristi [anonim]

    Tare ciudat mai arati cu toata blana aia zburlita de pe tine. Ti-e cam frica, nu?
  • +1 (1 vot)    
    Da eu tot ma intreb! (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:45)

    liviu [anonim]

    A murit Nelu?
  • +1 (1 vot)    
    Ce ar fi normal? (Vineri, 23 octombrie 2009, 21:51)

    yolanda [anonim]

    Atunci cand cineva te citeaza, mai ales un portal cum este Hotnews ar trebui sa citeasca reactiile din fotoliu. Cineva a ridicat aici problema diplomei de doctor din state! Poate da d-ul Voiculescu o dezmintire si sa arate diploma data de universitate care nu este abilitata sa dea titlul de doctor? In caz ca nu va raspunde in fata acestei acuzatii inteleg ca este in culpa.
  • +1 (1 vot)    
    pentru motanul (Vineri, 23 octombrie 2009, 22:07)

    teposu [anonim]

    Base trece si de trei tururi.De data asta motanul nu va mai cadea in picioare.Poate in 4 picioare la MITITICA,companion de celula un alt delator,lipsit de ceea cere campania asta<bun simt"