Vasile Blaga: Date din arhiva DGIPI au fost copiate in perioada 2008 - 2009. S-a facut sesizare la Parchet. Dan Nica: Traian Basescu taraste MAI intr-un scandal electoral

de R.P, M.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2009, 17:55 Actualitate | Politic


Vasile Blaga
Foto: AGERPRES
Mai multe date din arhiva serviciului de informatii a Ministerului de Interne au fost copiate in perioada 2008 - 2009. Anuntul a fost facut de actualul ministru interimar al Internelor, Vasile Blaga, care a anuntat in cadrul unei emisiuni la Antena 3 ca s-a facut o sesizare la Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, in acest sens. "S-au copiat transcripturi dupa inregistrari cu mandat de siguranta nationala sau de crima organizata, fara a avea dreptul la acest lucru", a avertizat Blaga, citat de Mediafax.

De cealalta parte, social-democratul Marian Vanghelie a sustinut ca, "din informatiile mele, o parte din documente au disparut cand Blaga era ministru de Interne". O afirmatie la care ministrul democrat-liberal a replicat: "Sunteti iresponsabil. Cine v-a pus sa declarati ca stiti unde este arhiva de la DGIPI? Cum puteti fi asa de iresponsabil?"

"Voi face plangere penala pentru toate declaratiile si pentru tot ce a semnat Vasile Blaga", a continuat Marian Vanghelie. Social-democratul a declarat ca printre cei implicati in copierea de documente de la DGIPI s-ar numara si chestorul Terente Merce, fost sef la "Doi si-un sfert" si consilier prezidential. "Domnul chestor Merce a fost in locul potrivit la momentul nepotrivit", a afirmat Vasile Blaga, precizand insa ca Merce nu a avut nimic de-a face cu documente din arhiva.

"Ba a stat mult", a continuat Vanghelie. "Opriti-va, pentru numele lui Dumnezeu. In acest moment, si asa este un mare semn de intrebare la institutiile internationale daca mai lucreaza cu noi. Opriti-va!", a replicat Vasile Blaga.

Intrebat pe cine vede ca principal contracandidat al presedintelui Traian Basescu in al doilea tur de scrutin, Vasile Blaga a declarat: "Geoana va fi in turul doi si este foarte bine ca va fi domnul Geoana".

Vasile Blaga i-a eliberat din functii pe adjunctii directorului general DGIPI
Ministrul interimar de Interne a semnat vineri eliberarea din functiile de adjuncti ai directorului general al DGIPI a comisarului sef Paun Iordache si a comisarului sef Trosca Florin, anunta agentia de presa NewsIn. In locul acestora au fost numiti Bujor Florescu si Robert Marin.

Dan Nica: Traian Basescu taraste MAI intr-un scandal electoral
Fostul ministru de Interne Dan Nica, demis de premierul Emil Boc, se apara acuzandu-l pe Traian Basescu ca "taraste ministerul intr-o poveste electorala". Dan Nica respinge acuzatiile potrivit carora mai multi angajati au continuat sa aiba acces la documente secrete, desi le fusese retras certificatul ORNISS.

El a sustinut ca avizul de la ORNISS de retragere a certificatului a fost emis cu doua zile inainte de revocarea sa, iar DGIPI a trimis aviz sa li se limiteze accesul la documentele clasificate.

In ceea ce priveste presupusa xeroxare a unor documente, Nica i-a cerut lui Vasile Blaga sa precizeze clar daca respectivele documente au fost copiate in perioada mandatului sau inainte de acest moment.

El a acuzat faptul ca au fost trimise la Parchet "informari ca aceasta chestiune sa fie lasata in paranteze, pentru a crea impresia ca s-a intamplat in mandatul meu".


De unde a inceput scandalul arhivelor de la DGIPI


5 septembrie: Marian Vanghelie anunta ca are date de la DGIPI si ca arhiva "Doi si-un sfert" s-a mutat

Scandalul arhivelor de la Directia Generala de Informatii si Protectie Interna (DGIPI) a inceput in urma cu mai bine de o luna, cand presedintele PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, a declarat ca "datele despre fratele lui Traian Basescu, nu au venit de la «Doi si un sfert». Au venit de la SRI, si o dezamagesc pe Elena Udrea, chiar de la butoanele lui Traian Basescu".
  • "S-a dorit sa se puna mana pe arhiva «Doi si un sfert». Era problema a ceea ce exista acolo si putea fi folosit in campania electorala, contra lui Traian Basescu: ce s-a intamplat la Oltchim, cu Omar Hayssam, ce a discutat Elena Udrea si parca era vorba si de fetita EBA care se mai incinge din cand in cand, dar asta e la diverse".
Declaratiile au fost facute la Scoala de Vara a tinerilor social-democrati, unde Marian Vanghelie a anuntat ca arhiva "nu mai este acolo"
  • "Vreau sa transmit un mesaj, nu-mi permit direct lui Traian Basescu, dar prin Elena Udrea pot sa-mi permit. Elena, iti transmit un mesaj: te rog sa-i spui domnului presedinte ca nu mai este acolo acea arhiva. Stai linistita, ca e pe maini bune si nu mai trebuie sa te ocupi de oamenii aia. Lasa Ministerul de Interne sa-si faca datoria in campania electorala, sa vedem cine e mai bun si cine trebuie sa castige. Si daca va fi nevoie sa spunem lucruile pe bune, draga mea Elena, am tot curajul si am sa le spun cand nici n-ai sa visezi tu".
7 septembrie: Dan Nica neaga informatiile lansate de colegul sau de partid. Vanghelie sustine ca spusele sale au fost un pamflet

La doar doua zile, PD-L i-a solicitat public premierului Emil Boc sa-i ceara explicatii ministrului de atunci de Interne, Dan Nica. Ministrul social-democrat a raspuns solicitarii democrat-liberalilor: la DGIPI nu s-a facut nimic in afara legii in timpul mandatului sau si arhiva serviciului nu s-a mutat, asa cum a sustinut colegul sau de partid, Marian Vanghelie. In aceeasi zi, pe 7 septembrie, Vanghelie a revenit asupra afirmatiilor sale si a precizat ca declaratiile pot fi "un pamflet".

1 octombrie: Traian Basescu semneaza decretul de revocare din functia de ministru de Interne a lui Dan Nica

La mai putin de o luna de la izbucnirea scandalului, presedintele Traian Basescu a semnat decretul pentru revocarea din functia de viceprim-ministru si ministru al Administratiei si Internelor a lui Dan Nica. Liderul de la Cotroceni l-a numit vicepremier si ministru de Interne interimar pe Vasile Blaga, ministrul Dezvoltarii Regionale si Locuintei.

16 octombrie: Traian Basescu - Nica a fost revocat de la Interne pentru ca a pus DGIPI la dispozitia totala a lui Vanghelie

La peste doua saptamani de la revocarea ministrului social-democrat de Interne, presedintele Traian Basescu a declarat: Dan Nica a fost inlaturat de la sefia ministerului pentru ca a pus la dispozitia lui Marian Vanghelie si a altor persoane apropiate din PSD informatii din cadrul Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna (DGIPI).

"Serviciul DGIPI a fost pus total de domnul Nica la dispozitia domnului Vanghelie, a lui Mitica Iliescu si a lui Voicu, parlamentarul", a declarat liderul de la Cotroceni, in cadrul emisiunii "Nasul" (B1 TV).

Dan Nica a dezmintit toate acuzatiile lansate joi seara de Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4694 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    cazare gratis! (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:01)

    geordan [anonim]

    vanghelioane, o comisesi!
    pai daca fu pe vremea lui blaga, cum de tacurati pan'acu'??? te paste un transfer!
    • +3 (7 voturi)    
      vanghelie mama zi tot (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:30)

      cicoare [anonim] i-a raspuns lui geordan

      sa intre astia la balamuc, ori ne curatam ori ba
      • +10 (10 voturi)    
        Blaga nu si-a dat seama cu cine vorbea.. :)) (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:04)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui cicoare

        Vanghelie e coleric...si daca se supara..pai da toate dumele chiar daca intra si el. Dar sa le dea...sa vedem si noi ce si cum....
        • -7 (11 voturi)    
          SOLUTIAla criza =RACOLAREA parlamentarilor PDL (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:49)

          Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          SOLUTIA =RACOLAREA SALBATICA a parlamentarilor PDL

          Imbecilitatea matematica a prsedintelui ramane: sa nu stii sa faci o adunare de clasa a II-a.

          Contraatacul opozitiei ar trebui sa fie urmatorul: racolarea salbatica de parlamentari pdl, pentru ca acesta sa nu mai aiba cel mai mare numar de parlamentari. L-ar lipsi pe carmaci si de ultima farama de argument pentru numire.
          • +4 (8 voturi)    
            bai nea esti dus (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:14)

            cutu [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

            ce tot copy and paste, asa ai facut si in scoala? eu cred ca da
    • 0 (2 voturi)    
      Goagale, tata, (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 8:51)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui geordan

      poate ala de anul trecut a fost ultimul vanghelion.
      Ce zici, ai mai vazut cioara in colivie?!
      Poate nu ti/ar strica, inveti si tu sa scrii, sa citesti...
      Vreo 20-30 de ani, pentru ca tu esti cam greu de cap!
      Si... diform! Si mai ai si handicap! Deh, trasatura de pesedist sadea!
      Poate asa scapam si noi de blocurile tale Shans Elize, de economate pe persoana fizica, de mititeii tai, ...
      Ia zi?
      Se pare ca viitoru/ti suna bine!
  • +25 (25 voturi)    
    Hai s-o vedem si p-asta! (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:02)

    x [anonim]

    Daca sint probe, vreau sa vad si eu ca LEGEA e aplicata in tara asta (Lege aplicata = sa-si faca treaba, legal si LA TIMP: si Politia, si Parchetul, si Puterea Judecatoreasca).
    • +3 (7 voturi)    
      e, si tu (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:15)

      nick1 [utilizator] i-a raspuns lui x

      Cine sa-si faca treaba legal si la timp in Romania ? Sau ai uitat unde traim?
  • +30 (32 voturi)    
    Se simte cu musca pe caciula.. (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:06)

    Cristi [anonim]

    Tiganul asta de Vanghelie. Reactia lui e mai mult decat sugestiva. Se pare ca agramatul asta a ajuns sa conduca din umbra Ministerul de interne. Chestia e penala iar infractorul Vanghelie pasibil de puscarie. Ceea ce-i si dorim. Va avea vreme destula sa studieze pe indelete gramatica limbii romane si apoi sa dea un bacalaureat pe bune.
    • +5 (5 voturi)    
      Exact! (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:04)

      [anonim] [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Nu cumva miroase a spionaj ce a facut zburatorul asta? Parca mai acum vreun an a fost saltat unul de la SRI pt ca copiase niste date pe dischete...
  • -17 (23 voturi)    
    asa, si? (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:06)

    vaciulica [anonim]

    sa inteleg ca in 2004-2006 nu au fost copiate, sau ce? pe cine credeti ca prostiti? doar pe prostii care oricum va voteaza si au fost spalati pe creier, au uitat ca pd a iesit din fsn. toate partidele s-au folosit de aceasta arhiva, diferenta e ca partidele cu securisti s-au folosit mai bine, ca au experienta.
  • +25 (27 voturi)    
    interesant (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:06)

    i [anonim]

    Contra-ofensiva lui Van Ghelie pare A CONFIRMA ca acolo s-a furat (acces la date neautorizate si/sau neglijenta in serviciu si/sau favorizarea infractorului si/sau complicitate si/sau divulgarea secretului).
    Cine a facut asta ... nu mai conteaza.
    Important e ca LUCRURILE sa se miste in sensul bun in Romania.
  • -12 (24 voturi)    
    hotul striga hotii (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:11)

    oxitocina [anonim]

    Si noi o sa uitam ca organizatorul alegerilor prezidentiale este seful de campanie al unuia din candidati.
    • +10 (12 voturi)    
      Cum induci matale lumea in eroare .. (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:30)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui oxitocina

      Stimabile, seful de campanie este domnul Flutur.
      Asa ca .. ciocul mic si joc de glezne ca vorbesti in necunostinta de cauza.

      Stai jos. Ai 4!
      • -5 (11 voturi)    
        Nu zau (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:36)

        Sclava Izaura [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Seful de campania al lui Basescu e Basescu....asa ca las-o mai moale sluga....
        • +5 (7 voturi)    
          Draga Izaura .. (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:44)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui Sclava Izaura

          ce daca Basescu e sef de campanie? Dezvolta-ti supararea. Spune in gura mare!
    • +1 (7 voturi)    
      what? (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:42)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui oxitocina

      geoana e asa de prost sa-l puna pe vanghelie sef de campanie? fugi de-aici, unde ai auzit asta....
  • +10 (10 voturi)    
    I-auzi mancati-as... (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:13)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Se pare ca era ocupat brunetul! D'aia nu vroiau baietii sa-l schimbe pe Dragnea de la Interne- trebuiau sa geseasca o sluga cel putin la fel de curajoasa si dispusa la compromisuri...
  • +7 (7 voturi)    
    Mareane, "facultatea" te mananca! (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:14)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Si vezi ca n-o s-o faci "la distanta", ci si la zi, si la seral, si-n nocturna!

    Da' las' c-o sa ai colegi deja cunoscuti pe-acolo...
  • +11 (13 voturi)    
    Adica pe Nica (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:16)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Mancati-as... dar ce diferenta mai este? Cand zici Dragnea zici Nica, cand zici Nica zici Corlatean,cand zici Corlatean zici Vanghelie/Geoana/Ilici/Hrebe/Micul Titu-lescu /... cam asta-i PSD-ul !
    • +6 (6 voturi)    
      Micul Titulescu (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:31)

      Walt Disney [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      Mai terminati, dom'le, cu "micul Titulescu". Sincer vorbind, nu vad de ce-i musai ca gandacul asta sa fie asemanat cu cineva. In felul lui, e unic. Si daca trebe neaparat, in afara de Mickey Mouse nu vad pe altcineva caruia sa-i semene. Ia uitati-va mai bine, din fata si din profil :D
    • +1 (1 vot)    
      Alooo sefuuu... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 7:24)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      Maestre nu ii baga pe toti in aceasi oala, sa avem pardon!
      Corlateanu si micu titulescu nu-s la grupa mare la pesedei.
      Acolo pune pe Raducu Mazarica oe Nicusor Porrcu de Constanta, dar nu pe fatalau Corlatean si pe victoras. Ei sunt copilasii de minge.
      Nu amesteca, sa avem pardon!
  • +12 (12 voturi)    
    Gura pacatosului... (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:18)

    Pepi [utilizator]

    Marian Vanghelie a sustinut ca, "din informatiile mele, o parte din documente au disparut cand Blaga era ministru de Interne"

    1. Sa presupunem ca nu avea informatii secrete. Atunci nu avea de unde sa stie ce a disparut sau nu din arhiva. Prin urmare minte de ingheta apele.

    2. Sa presupunem ca nu minte. Atunci inseamna ca avea informatii clasificate si capul sau nu pre controleaza gura, care vorbeste singura. Se mai ridica o intrebare: daca documentele au disparut cand era Blaga la interne, in 2004-2005, el le stia dinainte de perioada asta?

    Oricum am lua-o, Vanghelie tot prost pica.
    • +4 (4 voturi)    
      Da... (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:32)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

      Dar depinde cine mai pica prost alaturi de Vanghelie...
      • +1 (1 vot)    
        bgd, imi cer scuze.... (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:00)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui bgd

        am facut eroarea sa te trimit la Vanghelie sa-ti iei pinga. Imi cer scuze, te-am confundat.
        • +1 (1 vot)    
          Vanghelie...nu nu (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:19)

          bgd [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          Daca spuneai Patriciu...mai era cum era... Dar Vanghelie....e pur si simplu jignitor :)
          • 0 (0 voturi)    
            Oricum, imi cer scuza... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:41)

            Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui bgd

            Daca esti patrician, te priveste. Fiecare actionam dupa cum ne dicteaza constiinta, dupa cultura, inclusiv cultura politica, caracter, mentalitati si, nu in cele din urma, dupa ceea ce sincer vrem pentru noi si copii nostri.
  • -4 (8 voturi)    
    normal (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:25)

    clujean [anonim]

    au furat marfa pt. santaje atat rosiii cat si potrocaliii! fesenisti imputiti, ce sa astepti de la ei!
  • +1 (5 voturi)    
    asta se rezolva usor (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:26)

    clujean [anonim]

    bani sa fie, ca parlamentar roman necumparabil inca nu s-a inventat!
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:28)

    andu [anonim]

    Ce destept esti! Cum de nu s-or fi gandit si altii inaintea ta la aceasta procedura? Consilierii de campanie americani si israelieni sunt niste amatori pe langa tine. Tine-o tat asa!
  • +6 (8 voturi)    
    Mai Scamatorule! (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:28)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Imbecilitatea am putut-o regasi pana una alta in comentariile tale! Ai umplut articolele de laturi aruncate la adresa lui Basescu! Esti postac profesionist sau feci exercitii de scriere ? Pune mana pe treba si lasa latratul la luna caci nu te ajuta sa devii mai destept! Mai esti si prost educat pe deasupra si vii cu tot felul de injurii la adresa unui om care pana una alta are 10 clase peste tine!
  • +6 (6 voturi)    
    tiganie (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:30)

    doru [anonim]

    Vangheleee......poate ajungi unde ti-e locul,termini opt clase si inveti sa fi mai politicos ,cetesti zeare,almanahe,ce mai te ai scos.
  • +3 (7 voturi)    
    Acum imi explic.... (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:36)

    Batranul rege Lear [anonim]

    actiunuile haotice si iresponsabile ale gangsterilor de la PSD. Acum, tentativa lor de lovitura de stat data cu sprijinul jefuitorilor si tradatorilor de la PNL, PC si UDMR imi este deosebit de clara. Aerul din aceasta tara incepe sa devina tot mai irespirabil. Doar alegerile anticipate, mai pot primeni atmosfera politica din aceasta tara.
  • -3 (5 voturi)    
    blaga (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:39)

    mary`` [anonim]

    vine blaga sa ne spuna aca nu stie ce si cum... pai n-a fost ministrru de interne atata ani? ce e cu certificatele ornis? pai peste tot cand expira un certifact astepti 2/3 luni pana vine urmatorul. cineva, undeva, nu se grabeste.. si asa sta angajatul fara certificat ornis!...hai ca e prea cusuta cu ata alba! numaim ce face base si pdl e ok!????
  • +7 (9 voturi)    
    bai vanghelie (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:40)

    dum_i [utilizator]

    bai primar de sector 5 de unde stii tu atatea despre toate?

    Cel mai mult ma scarbesc borfasii astia care mituiesc pensionarii prosti cu vanghelioane ieftine, fura in schimb cat pot, ajung sa fure arhiva unui serviciu secret pentru a schimba presedintele tarii si tot ei urla pe televiziunile mafiotilor prieteni ca sunt victime. Cum de toate scursurile sunt in romania frate....
  • +4 (4 voturi)    
    Este "citit"in materie de doi si un si un sfert (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:48)

    gabor [utilizator]

    Este "citit"in materie de doi si un sfert dl. Vanghelie.
    Acum cred ca regreta cei care i-au icredintat secrete de o asa mare valoare.
    Discuta cu dl.Blaga cu atita nonsalanta,ca si cum ar fi discutat ce au servit la prinz.
  • +3 (3 voturi)    
    SI DE CE AR FI SECRETE? (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:10)

    ION I [anonim]

    sa se publice toate arhivele...
    • -1 (1 vot)    
      Ca sa se mire... imberbii! De aia! (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:29)

      Gimmy [anonim] i-a raspuns lui ION I

      Sancta simplicitas!
      • +1 (1 vot)    
        ehei (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:24)

        sanctul complicatis [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

        bobocule, ca mare dreptate ai! pai daca s-ar afla cum au facut averile cei care azi ne sfideaza din SUV-uri (ca de asta s-a ocupat doi si-un sfert) ar fi jale! cum sa fie publicate arhivele? sa le arda mai bine, ca sa doarma linistiti onorabilii nostri bogatani si demnitari!
    • -1 (1 vot)    
      te-ai gandit mult????? (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:55)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ION I

      no comment... cred ca tocmai ai picat din avion si inca te doare....
  • +1 (3 voturi)    
    Merce (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:25)

    death666 [anonim]

    De ce nu spui ma /// de merce fostul sef de la 0215 Bihor cine e interesat sa caute pe internet colonel terente Merce si o sa va ingroziti. //
  • +4 (4 voturi)    
    Am impresia (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:31)

    anonim [anonim]

    ca astia nu ar trebui sa aiba acces la documente clasificate pentru ca nu sunt la inaltimea unui functionar care ar putea face asa ceva. Astia le vand pe bani si influenta!
    Nu va e rusine mai MAI-sti si politicieni din toate partidele? Maine poimaine o sa ne vindeti la straini pe trei arginti!
  • +5 (7 voturi)    
    Iata PSD (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:43)

    florin [anonim]

    Iata ce ne aduce PSD, pai Nica nici nu a pus bine mana la butoane si deja a si inceput strangerea de informatii sa santajeze colegi.
    Pai daca-l lasam tot 4 ani ce facea, vindea tara.
    Bravo PSD, hoti ati fost hoti ramaneti, pacat ca ce-l de la tara neajutorat crede in minciunile voastre.
  • +1 (3 voturi)    
    Cata prostie... (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:56)

    Nelu [anonim]

    Cata prostie in Romania asta... Parca m-as uita la un spectacol de prost gust. Fostii securisti se bat intre ei... care sa puna mana pe putere... actiuni ilegale, atingand acte secrete.... Totul suna parca a inceput de razboi civil intre fostii securisti care acum sunt in doua tabere diferite. Uneori ma intreb daca romania se va schimba intr-o directie occidentala... As putea spune ca e posibil sa se schimbe in urmatorii 150 de ani cand voim avea si noi poate 1000 km de autostrada.... Totusi cred ca ar fi prea devreme 150 de ani pentru ca cei tineri invata de la cei mai batrani....
  • +1 (3 voturi)    
    Cine a tarat MAI in scandaluri fara sfarsit? (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:08)

    Cristi [anonim]

    PSD!!!! Prin Gabriel Oprea, apoi prin lasul de la Teleorman numitul Liviu Dragnea si in final prin tovarasul Nica care declara, cu inconstienta nu cu multa vreme in urma si fara nici un fel de dovezi, ca se pregateste o frauda electorala cu autobuze si microbuze!!! incredibil cata ipocrizie, obraznicie si fatarnicie la acesti nemernici de la PSD!
    • +3 (3 voturi)    
      scandaluri? (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:44)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      ministerul asta ori devine curat si util societatii ori sa se desfiinteze dracului! atata murdarie ca in MAI nu exista in nici un alt minister! aceiasi si aceiasi "generali" semidocti se rotesc la conducere, faraca acolo sa aiba loc vreun om serios si corect! din partea mea sa crape tot! am infinit mai multa incredere intr-un tanar agent de politie decat in chestorii lu' Peshte!
  • +2 (2 voturi)    
    BLESTEMATI SA FIE CEI DE FURA ALEGERILE ! (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:01)

    rozalia [anonim]

    Indiferent din ce parte vin, sa-i ajunga blestemul pe ei si pe acolitii lor !
    Sa nu-si gaseasca linistea in veci !
    • -1 (1 vot)    
      no bine, tu Rozi! (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:26)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui rozalia

      pai atunci ramanem, instantaneu, fara clasa politica! ce ne-am face fara astia? riscam sa apar in loc niscaiva oameni cinstiti, si-apoi sa te tii!
  • -3 (5 voturi)    
    Ohanesian scrie despre Blaga ca este corupt (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:19)

    Marin [anonim]

    vanghelie este un politician analfabet, corupt si fara greutate politica.

    dar cititi si despre domnul Blaga, pe care presa il menajeaza dintotdeauna

    o ancheta a lui ohanesian il descrie pe blaga ca unul dintre cei mai mari mafioti politici ai romaniei postrevolutionare.

    anketa lui ohanesian am citit-o pe blogul lui andrei badin. sunt lucruri pe care nu le-am mai citit si care, daca sunt adevarate, institutiile statului au o foarte mare problema.

    presa are si ea rolul ei in extinderea coruptiei in romania, fara doar si poate. cata vreme afacerile domnulkui blaga si ale altor politicieni sunt atat de vechi si evidente, faptul ca despre el se scrie numai la superlativ pare cel putin suspect... doar nu or fi toti presarii agenti acoperiti. sau, cine stie?
    • +1 (3 voturi)    
      Ohanesian???? (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:50)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Marin

      Hahahahaha!!! Credibilitate ZERO! Nici macar n-ai habar cine e Ohanesian si cam ce a cautat el prin Irak alaturi de fiica senatorului ala de la PSD. Cuvantul lui Ohanesian nu face doua parale. Stie prea bine chiar Ohanesian de ce... Povesti pentru fraieri.

      P.S. Mai e unul SRS care scria pe blogul sau ca Basescu face afaceri cu teroristii... Dar, nu-i asa?, fiecare poate afirma orice despre oricine ticluind un scenariu cu iz de conspiratie ca sa dea bine la fraieri si ca sa desfiinteze un om. Cunoastem bine marfa. SRS, Ohanesian, Badin... Doar niste cozi de topor... Provenind din fosta securitate. Candva au lucrat acoperiti dar cu timpul ori au fost descoperiti de alti ori s-au deconspirat singuri.
      • -3 (5 voturi)    
        baaaaaai (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:28)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Blaga a fost vames si apoi ministru de interne, unul care a lasat mafiile din MI sa-si faca de cap mai departe! mai e nevoie de vreo dovada ca e un om de nimic ? sigur, spun asta presupunand ca am onoarea sa combat un om cu creier in cap si nu cu zeama portocalie!
  • -4 (4 voturi)    
    .... (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:24)

    ionut popescu [anonim]

    pai doar asta e punctul forte al marinarului,scandalurile...de ce credeti ca au tinut totul secret pana acu?...de ce credeti ca nu au facut aceste informatii publice?...pentru ca nu ii incalzeau cu nimic daca spuneau asta...acum este momentu,deoarece se apropie alegerile,incepe campania,si incearca din toate puterile sa puna celelalte partide(PNL,PSD) intr o lumina proasta,incat sa nu se mai vada magariile pe care le face marinaru
  • -3 (3 voturi)    
    Bleaga (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:05)

    Catalina [anonim]

    Bleaga de Blaga urmeaza modelul de prost jucator al lui Basescu.
    Nimicurile pe care le evidentiaza palesc in fata adevaratelor probleme ale tarii.
    Asa ne demonstreaza ca pedelistii sunt interesati de alte probleme, cum ar fi buzunarele dumnealor.
  • +2 (2 voturi)    
    inteleg cum s-a retras Stolojan din cursa (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:12)

    ion [anonim]

    Pai pe atunci guvernul PSD condus de Nastase detinea controlul SRI, SIE si DGIPI la un loc. Nimic mai simplu sa-ti scoti adversarii din cursa.
    • -1 (1 vot)    
      i-auzi! (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:29)

      Murphy [anonim] i-a raspuns lui ion

      si ce-ti pot face "structurili" daca esti curat? cum sa te santajeze? a, daca ai bube grele-n cap (nu amante si alte asemenea, ca nu tine) e altceva!
  • +3 (3 voturi)    
    Am uitat sa ma prezint (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:16)

    ionut popescu [anonim]

    Sunt carpa de serviciu a mogulilor penali. Mie nu-mi place ce fac dar n-am incotro ca nu ma pricep sa fac nimic inafara sa dau cu gura in p*izda masii. Daca vad ca e groasa treaba ma vopsesc in verde si strig in gura mare: "Traiasca ... oricine vine la putere". Da, sunt o curva politica, nu radeti, asta este, ce sa-i faci.
    • -5 (5 voturi)    
      corect! (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:31)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui ionut popescu

      mai trebuie doar sa schimbi "moguli" cu "basinescu" si te-ai descris perfect! ei, nebunatecule, ne pui tu istetimea la incercare, dar uite ca tot ne-am prins:):):)
  • +1 (1 vot)    
    JUDECATI SINGURI CINE MINTE (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 11:32)

    ELENA [anonim]

    psd si-a retras ministri de la guvernare pentru ca dan nica a fost demis . inlocuirea ministrului dan nica cu un alt membru psd dadea posibilitatea acestui partid,pe care-l consider securisto-comunist,sa organizeze alegerile prezidentiale,deci sa evite fraudarea acestora cum afirma iresponsabilii acestui partid. minciuna e evidenta.de aici intregul dezastru pentru romania .
  • +1 (1 vot)    
    psd (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 13:02)

    saladin [anonim]

    De ce a refuzat psd sa nominalizeze alt ministru ? Scopul lor era impingerea din iresponsabilitatea unora ca geoana, almanahe, bunicita, a tarii in aceasta situatie. Alegeri anticipate si romanii in strada pentru a scapa de acesata gasca sunt solutia. Si realegerea lui Traian Basescu presedinte.