Traian Basescu: Voi desemna un al doilea premier, de la PD-L, daca Guvernul Croitoru nu trece de Parlament

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2009, 10:10 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres
Presedintele Traian Basescu a declarat vineri dimineata ca este dispus sa nominalizeze un premier politic, in cazul in care Guvernul Croitoru nu primeste votul de investitura din partea Parlamentului. "Nu am nicio alta solutie, decat sa respect votul din alegerile din 2008 si sa desemnez un al doilea premier, de data aceasta politic, din partidul cu cel mai mare numar de parlamentari, dar nu va pot spune numele", a precizat Traian Basescu pentru TVR.

O afirmatie reiterata de liderul de la Cotroceni in jurul orei 12.30, cand a explicat: "Sunt obligat de Constituie, daca acest guvern nu trece de Parlament, sa incerc si o alta varianta". De aceasta data, a subliniat insa ca speranta sa este  "sa rezolvam stabilitatea politica cu acest guvern". "Este esential sa actionam rapid pentru rezolvarea problemelor de finantare ale Romaniei, mai ales acum, in lunile de iarna", a continuat Basescu.

Declaratiile vin in aceeasi zi in care premierul proaspat desemnat de liderul de la Cotroceni, Lucian Croitoru, a inceput consultarile cu reprezentantii partidelor, in incercarea de a obtine o majoritate parlamentara. PD-L a anuntat ca va sustine candidatura lui Croitoru la sefia Executivului, in timp ce PSD si PNL au declarat ca nu vor vota un eventual cabinet condus de el, motivand ca au alcatuit "o majoritate transparenta" in Parlament, in jurul candidatului Klaus Johnnis.

In urma cu doar o zi, presedintele Traian Basescu anunta ca Lucian Croitoru este noul premier desemnat, care are misiunea ca in 10 zile sa-si aleaga echipa de ministri si sa se prezinte in fata Parlamentului. Basescu si-a motivat alegerea prin faptul ca Lucian Croitoru, actual consilier al guvernatorului BNR, are expertiza economica necesara pentru acest moment.

Cu atat mai mult cu cat misiunea FMI de urmarire a aplicarii tratatului si-a aminat vizita la Bucuresti pina la momentul instalarii unui nou guvern, a subliniat Traian Basescu. Croitoru a enuntat, la prima declaratie publica, obiectivele sale: pe termen scurt - organizarea de alegeri si continuarea angajamentelor cu FMI si Banca Mondiala; pe termen mediu - legea pensiilor si legea responsabilitatii fiscale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7485 vizualizari

  • +16 (68 voturi)    
    base joaca tare (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:13)

    adyZZu [anonim]

    e clar ca acesta e un mod de a pune presiune pe cele 4 partide "magnifice"
    • +20 (64 voturi)    
      VREAU ANTICIPATE (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:44)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui adyZZu

      Manifest
      ganditi-va ca multor romani le vine sa arunce cu grenade in parlament... acest lucru nu doar ca este ilegal dar este si profund imoral si nedemn pentru un om din zilele noastre. Din fericire noi avem o arma mai taioasa: STAMPILA DE VOT! Folosind aceasta arma de care orice politician, oricat de sus ar ajunge trebuie sa se teama, putem tranti aceasta alianta PSD-PNL pana in cel mai adanc abis! Totusi, unii politicieni au impresia ca nu mai trebuie sa se teama de alegatori daca dispun de fonduri suficiente pentru a cumpara lideri de opinie si trusturi de presa! Ei au impresia ca oamenii nu gandesc si nu analizeaza ce vad! Sa le aratam ca nu e asa! Sa le aratam ca Romania este inca o democratie si poporul decide soarta politicienilor! Asadar, LA VOT!
      • +1 (31 voturi)    
        Ca sa arati ca esti echidistant (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:00)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui atreus

        Nu trebuia sa numesti nici un partid sau alianta.
        • -3 (33 voturi)    
          pai nu e echidistant (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:28)

          aa [anonim] i-a raspuns lui Creator

          si mai si instiga la violenta la faza cu "grenada"

          1.intai te vrajesc
          2.apoi vor sa te cumpere sau sa te atace sau discrediteze
          3.apoi urmeaza santajul
          4.in cele din urma ?

          Referitor la primele 3 PDL si Basescu recurg din plin de 5 ani de zile.

          au mai fost si altii de-a lungul istoriei care au procedat asa si cam toate au fost tentative de regimuri totalitariste.
          • -2 (22 voturi)    
            nu instig, am spus grenade=RAU (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:33)

            atreus [anonim] i-a raspuns lui aa

            citeste tot: am spus ca grenada=NU E BINE!!!
            • 0 (18 voturi)    
              am citit tot de prima data (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:57)

              aa [anonim] i-a raspuns lui atreus

              imi mentin afirmatia anterioara.
              afirmatia ta instiga la violenta.
              • +2 (14 voturi)    
                daca si stampila de vot e violenta... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:02)

                atreus [anonim] i-a raspuns lui aa

                ce sa mai spun de declaratiile voastre!
                • +7 (15 voturi)    
                  catre redactia hotnews (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:07)

                  atreus [anonim] i-a raspuns lui atreus

                  daca dvs considerati ca afirmatia mea instiga la violenta va rog sa stergeti prima fraza din comment. Eu NU vreau sa instig la violenta sub nici un fel. Totusi cred ca multi sunt asa ca mine, furiosi pe clasa politica, si cred ca indreptatit!
                  • +8 (12 voturi)    
                    Pai mai toti cred ca suntem furiosi... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:23)

                    bgd [utilizator] i-a raspuns lui atreus

                    Numai ca avem preferinte politice diferite. Eu de exemplu as vrea sa trantesc PSD si PDL de pamant :)...
                    De fapt nu....doar anumiti membrii din partidele astea...inclusiv PNL.
                    Oricum...cred ca toti de pe aici avem un inamic comun...si anume PSD.
                    • +3 (5 voturi)    
                      ATENȚIE - Acest comentariu Instigă la violență (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:53)

                      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                      Mi-am mai afirmat poziția vis-a-vis de politica românească. Încep să cred că ar trebui să fac turism cu avionul până în Casa Poporului când sunt toți adunați acolo. Problema e că nu sunt niciodată toți. Scheisse!

                      Adrian

                      PS. Acest comentariu este un pamflet :D Recomand folosirea avioanelor în limita scopurilor pentru care au fost construite.
                    • +1 (1 vot)    
                      uite aici eu vad clar cum PSD e democrat (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:14)

                      aa [anonim] i-a raspuns lui bgd

                      si antitotalitar si cum s-a facut si altceva decat circ in timpul guvernarii lor ... paradoxal insa eu nu vreau sa "trantesc" pe nimeni opozitia trebuie sa existe ... se numeste democratie.
                  • +2 (4 voturi)    
                    "clasa politica" (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:46)

                    Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui atreus

                    Pai, "clasa politica" este in primul rand Presedintele - nuuu? Atunci, de CE cand ai spus "grenade" te-ai referit la Parlament?

                    Ma rog! pe de alta parte, sunt destui pedisti in Parlament care sa "beneficieze" de grenadele tale - astia erau cei la care te-ai gandit?
                  • 0 (0 voturi)    
                    atunci nu mai vorbi cu ura despre "ceilalti" (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:13)

                    aa [anonim] i-a raspuns lui atreus

                    e simplu.
        • +5 (19 voturi)    
          nu sunt echidistant, imi urmez opinia personala (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:32)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Creator

          nu am spus ca sunt echidistant!!! mi-am format o parere si o optiune politica si pana in momentul in care acel partid ma dezamageste il sustin, si prin vot si prin comentarii!
      • -8 (16 voturi)    
        anticipatele nu schimba configuratia (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:30)

        ion [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Nu se schimba nimic. Uita-te la sondaje. E aceeasi configuratie ca in parlament.
        • 0 (0 voturi)    
          ioane, ioane, (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:56)

          Oprescu Leonidas [anonim] i-a raspuns lui ion

          Mai omule, tu ai impresia ca romanii maturi si sanatosi la cap cred in sondajele astea la comanda otravite?, sau crezi ca si noi am baut apa la caine ca cei care mai cred in iliescu &grivco, doamne, doamne mare si tare mai esti!
      • -4 (10 voturi)    
        CE SE UITA! (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:32)

        luxor [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Oameni buni sa nu omitem ceva de bun simt, nu mai intru in alte detalii, dar poate cineva sa imi spuna ce consultare a existat intre presedinte si toate partidele cu privire la Lucian Croitoru, pai consultarea nu a avut obiect.
        Cum adica, voi faceti portretul robot si eu il caut si il desemnez?

        E ca si cum ma duc la doctor ii spun simptomele ca ma doare capul, si el incepe sa schiteze se poate sa ai gripa, anemie, lovitura, etc toate cauzele durerii de cap, si apoi eu decid sa ma operez la cap.
        • +1 (5 voturi)    
          N-ai cu cine (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:57)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui luxor

          Dacă ai dat minima impresie că ești enervat de PD-L te dau băieții cu minus de nu te vezi. Ca și cum ai fi un mititel pe grătarul lor electoral. Eu personal îmi voi da minus ca să fie totul okay, să îi scap pe băieți de stres :D

          Am voie să țin cu un club de fotbal la alegerile astea de vin în decembrie? Hai Petrolu'!

          Adrian
      • -4 (12 voturi)    
        Pana cand la vot? (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:34)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Sa vatam pana iese partidul unic, asta democratie. Oare sunt multi ca tine in tara asta? Oricum pana la popor acum depindem de picsul lui Basescu.
      • -3 (9 voturi)    
        De acord (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:16)

        swolf [utilizator] i-a raspuns lui atreus

        Suntem intr-un moment de cotitura al societatii romanesti. Singurul mod in a incerca sa iesim din criza actuala intr-un mod care sa nu se lase cu varsare de sange sunt alegeri CORECTE si pentru Presedinte si pentru Parlament. Sa vina mii de observatori ca sa eliminam orice suspiciune de de frauda, sa facem alegerile sub supravegherea ONU, daca este necesar, ca prin alte tari bananiere, dar sa se separe apele odata in Romania!

        Lupta asta politica ne macina pe toti si ne distruge tara. Personal il votez pe Traian si PDL-ul, asta este clar, dar daca in urma votului trebuie sa mearga in opozitie, sunt gata sa accept acest rezultat si sa imi re-evaluez optiunile personale pentru viitor, inclusiv emigrarea, pentru incae 5 ani sun iliescu, papusarul sef al coalitiei monstruoase psd-pnl, nu cred ca mai stau.

        Vreau alegeri anticipate pentru Parlament si alegeri Prezidentiale corecte!
        • +1 (11 voturi)    
          teroarea basescu (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:52)

          mimi [anonim] i-a raspuns lui swolf

          inca 5 ani cu Basescu si vom face coada la mormantul lui Ceausescu... Nu vedeti ca Base instaureaza totalitarismul? unde vreti sa ajungem? in toate unitatile subordonate Consiliilor Locale conduse de PDL este o adevarata teroare> toata lumea este fortata sa alerge prin sate sa stranga semnaturi pro Basescu, este stabilita norma yilnica de semnaturi, oamenii sunt umiliti, terorizati, tracasati... Nimeni nu lucreaza, toata lumea alearga sa convinga lumea sa semneze tabelele PDL pentru Basescu, de teama sa nu ramana fara un loc de munca.
          • -1 (1 vot)    
            zau asa?! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:38)

            atreus [anonim] i-a raspuns lui mimi

            Eu am semnat pentru candidatura lui basescu ieri cand am fost in oras si n-am vazut pe nimeni "umilit, terorizat, tracasat" etc.
      • +3 (17 voturi)    
        raspuns sincer .... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:27)

        pdl-ist [anonim] i-a raspuns lui atreus

        dragul meu,
        eu sunt pdl-ist si imi este rusine de cateva zile sa ma mai amintesc ca fac parte dintre ei.... tu nu vezi ca basescu isi bate joc de popor? asa cum pana acum boc si ai lui sustineau ca minoritatea se supune majoritatii, asta ar trebui sa respecte si basescu acum. tu nu vezi ca basescu chiar nu tine cont de nimic? nici de majoritatea transparenta, dar ce este mai grav este ca nu tine cont nici de popor. asa ca sincer iti spun ca imi este rusine ca sunt inscris la pdl.
        • +1 (11 voturi)    
          in sfarsit ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:55)

          iovu [anonim] i-a raspuns lui pdl-ist

          Ma bucur ca macar in ceasul al 13-lea va vinbe mintea la cap si regretati ca faceti parte din asa zisul "mare partid" : PDL
          • -2 (6 voturi)    
            Si eu am fost pesedist (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:13)

            Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui iovu

            ...dar o sa votez cu Băsescu pentru prima oară în viaţă pentru că acum 2 zile mi s-a stricat cablul şi, nemaiputând să mă uit la Antena 3, mi s-a luat, aşa, ca o ceaţă de pe ochi...şi, dintr-o dată, m-am trezit ! Parcă mă născusem din nou, nu mai simţeam durererea aia ţiuitoare în cap, mă mişcam mai uşor şi pacă tot ceea ce spuneam avea sens !
        • +3 (11 voturi)    
          hopa .... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:59)

          victor [anonim] i-a raspuns lui pdl-ist

          Hopa .... sa inteleg ca mai sunt si oameni destepti in afara de oamenii pdl-ului ???? Ma bucur sa vad ca incep unii sa se "trezeasca" si sa-si dea seama de adevarata masca a PDL-ului.
        • +4 (10 voturi)    
          coltul pdl-ist (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:05)

          andrei blaier [anonim] i-a raspuns lui pdl-ist

          Zambesc .... si stiti de ce? Fiindca ma uit la votul de pe forumul acestui articol ... si ce vad? Ca sunt mai multi PDL-isti. Asa ca nu ma pot abtine sa nu zic: JOS BASESCU in ciuda voturilor pdl-iste de la comentarii.
      • 0 (12 voturi)    
        Aiurea! (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:51)

        jaffu [utilizator] i-a raspuns lui atreus

        Cred ca Base si compania trebuie trimisi unde le este locul:afara din politica:au ocupat prea mult si cu prea multe erori scena istoriei.
      • 0 (4 voturi)    
        DISTRUGI 65% DIN PARLAMENTUL ALES DE 30% ROMANI (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:54)

        misu [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Nici cu presedentia nu mie rusine.
        toti politicienii inc\lusiv Basescu sunt la fel. O apa si-un pamant.D`aia ne uitam in jur si vrem sa ne conduca altii, ca toti romanii ajunsi la putere fac ca in bancul cu tiganul ajuns imparat care si-a spanzurat tatal.
        pacat ca ura voastra unii contra altora este atat de adanca
        Voi nu aveti in ranita bastonul de maresal suntetio mici simbriasi, avizi de puterea pe care altii po folosesc in avantajul propriu
    • +13 (51 voturi)    
      NOI vrem respect. (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:44)

      un cetatean [anonim] i-a raspuns lui adyZZu

      Noi vrem respect au strigat in cor Iliescu, Voiculescu, Vantu ,Patriciu, Geoana, Vanghelie, Hrebenciuc, Antonescu, Orban, Verestoy. Si Basescu i-a tratat cu respectul pe care il merita.
      • -7 (41 voturi)    
        ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:55)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui un cetatean

        Basescu a luat-o razna de un an de zile.
      • +12 (32 voturi)    
        "onorat" (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:08)

        tiana [utilizator] i-a raspuns lui un cetatean

        D-nul Johannis s-a declarat „onorat” sa fie unealta domnilor Hrebenciuc, Vanghelie, Geoana, Voiculescu, Patriciu & Co... Ceva e in neregula aici... Cu Johannis!!!
        • -4 (18 voturi)    
          D-nul Johannis este diplomat (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:15)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui tiana

          Dar voi asa ceva nu intelegeti....pt ca in tara asta nu prea avem oameni diplomati.
          • -9 (11 voturi)    
            il avem pe Geoana (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:29)

            aa [anonim] i-a raspuns lui bgd

            Nastase ca sef al PSD il manca pe paine pe Basescu pana acum Geoana se cunoaste ca a fost diplomat toata viata lui ...
      • -7 (13 voturi)    
        gandeste inainte de a vorbi (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:10)

        adi [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

        te-a pus la respect si pe tine si te va pune in continuare cum ne-a pus si ceausescu! dar ca sa stii istorie, sa ai memorie mai mult decat o amiba, trebuie sa fi invatat istorie in liceu!
      • -1 (13 voturi)    
        de acord... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:35)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un cetatean

        dar si basescu merita acelasi respect...
        din punctul meu de vedere toti enumerati mai sus (inclusiv basescu, udrea, videanu, etc) nu ar primi suficient "respect" nici daca mi-as toci oasele de la maini din cauza pumnilor in gura dati acestor "politicieni"
      • -21 (31 voturi)    
        respectul intr-o lume ideala (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:49)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

        Inculpati Vantu, Sorin Ovidiu; Nastase, Adrian
        Sunteti acuzati de delapidare de fonduri cu urmari extrem de grave, Frauda, Fals in acte, Uz de fals cu consecinte extrem de grave, dare si luare de mita.
        Aceasta curte va declara vinovati de toate capetele de acuzare! Veti despagubi partea vatamata cu suma de 1 miliard Euro reprezentand daune materiale si morale, veti suporta cheltuielile de judecata. Aceste costuri sunt recuperabile din proprietatile detinute si din actiunile la diverse companii. De asemenea esti condamnat la 25 de ani inchisoare.
        Aceasta sentinta este definitiva si irevocabila!
        Inculpat Iliescu, Ion,
        Esti acuzat de inalta tradare, Instigare la subminarea institutiilor statului, Abuz in serviciu contra intereselor statului.
        Aceasta curte te declara vinovat de toate capetele de acuzare. Vei despagubi partea vatamata cu suma de 500 milioane Euro reprezentand daune materiale si morale. Vei suporta cheltuielile de judecata. De asemenea esti condamnat la 25 de ani inchisoare! Aceasta sentinta este definitiva si irevocabila.
        • +26 (38 voturi)    
          Iliescu e un inger fatza de viermele de basescu!!! (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:40)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui atreus

          Probabil ca tu il consideri pe basescul tau un lider cinstit,anticomunist si proamerican,numai potrivit pentru redresarea morala a Romaniei din mlastina in care ne-am zbatut in ultimele 2 decenii. Prietene,crede-ma pe cuvant de onoare,individul e doar un mafiot ultraadaptabil ("proteic",s-ar fi spus altadata,mai elegant),el nu a avut niciodata intentia sa reformeze sistemul politic romanesc,doar sa beneficieze de pe urma avantajelor puterii. Dar asta e doar cartea lui de vizita,ca sa spun asa: in realitate,individul e de-a dreptul sinistru,s-a imbogatzit cu peste 1 mld de euro din traficul de arme si in 2005 chiar a coordonat personal o operatiune de sponsorizare a insurgentzilor teroristi iraqieni (cazul "rapirii din Iraq"). O suma imensa din banii publici ai Romaniei (fonduri de urgentza ale Guvernului) a luat atunci drumul Iraqului (ca "rascumparare",chipurile) si cu ei teroristii au cumparat arme,de unde altundeva decat de la (ai ghicit?!?) firmele romanesti de export-armament controlate tot de basescu si clanul lui! Stiu ca iti vine greu sa ma crezi,dar e purul adevar,detin aceste informatii chiar din interiorul SRI,de la un agent de teren sustinator exaltat al lui Basescu care,la o bere-doua-trei,mi se lauda mai acum cativa ani cu smenurile prin care "Capitanul" lui de la Cotroceni i-a aburit pe americani. Eu unul nu pot fi suspectat ca te mint,pentru ca mie religia nu-mi permite sa mint in public. Doar in particular.Te intreb acum: cum poate fi considerat "pro-american" un vierme mafiot ca acest basescu,care da bani teroristilor din Iraq ce ucid soldati americani???Am si eu pozitii antiamericane pe Forum,uneori chiar virulente,dar nu le-as ajuta pe bestiile acelea de teroristi care ucid civili iraqieni inocenti pentru nimic in lumea asta!!! Sunt om,nu fiara fara suflet! Decat sa-l sustin pe acest parvenit monstruos care a reusit sa ajunga presedintele Romaniei,mai bine sustin oameni care si-au castigat averea pe cai legale! Tu nu esti de aceeasi parere?
          • -11 (15 voturi)    
            ai cam lipsit ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:52)

            gicacontra [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            din deceniul '90
            Ia de mai intreaba si tu pe unii mai mari ce elegant ne-a servit Ilici si sleahta din jurul lui ... Asa ca eu in aceasta existenta nu voi lipsi la nici un vot, chiar si numai pentru a vota contra PSD si a oricui ii sprijina.
          • -13 (17 voturi)    
            aberantule... (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:09)

            yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            n-ai fost in 89 cand se tragea cu munitie de razboi pe strada cand striga ilici ca sunt teroristi, n-ai fost la universitate cand se minerii imparteau lovituri de bate la stundenti...
            ilici e un simplu criminal pe care justitia nu a vrut sa il inculpe
            sa ai un partid national cu el propus presedinte onorific, probabil ce mai mare pate de noroi pe obrazul romaniei....
            • +13 (23 voturi)    
              Zau?!? (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:30)

              Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

              Eu sunt convins ca teroristii de la Revolutie actionau la ordinul lui Ceausescu; ipoteza mea e perfect plauzibila si logica dealtfel,cele mai multe victime ale Revolutiei au fost dupa 22 decembrie,cand ultranorocosul de Iliescu era deja instalat confortabil la putere si ciocnea,probabil,cupe de sampanie cu Brucan,depanand amandoi fericiti amintiri din tineretile revolutionare. Cat priveste minerii,se poate ca el,Iliescu,sa-i fi chemat,dar decizia lui era in interesul Statului,pentru ca in Bucuresti avea loc o insurectie,sediul Politiei Capitalei era atacat si incendiat de gloate violente. Oricum,ciomageala sora cu moartea aplicata protestatarilor de catre mineri mi se pare,normal,infinit mai putzin grava decat faptul ca basescu a sprijinit activ teroristii iraqieni care au ucis mii de oameni nevinovati la ei in tara.
              • -10 (14 voturi)    
                Pintea Hai Du-te ! (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:27)

                cetatean [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

                Esti penibil si nimic mai mult. Habar n-ai ce spui sau esti doar un biet agitator crescut si instruit in spiritul ciumei rosii. Au trecut 20 de ani de la momentele de care amintesti. Indiferent cati ani vor mai trece, va veni si momentul cand tara si neamul asta vor scapa de voi, de mentalitatea voastra si de tot raul pe care l-ati adus si l-ati cultivat.
                Ma bucur ca din cand in cand unul ca tine mai scrie astfel de aberatii. Asta ne ajuta sa nu uitam cine sunteti.
                • +12 (16 voturi)    
                  Eu am adus rau tarii??? (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:59)

                  Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

                  Am impresia ca ai picat din Luna,in urma impactului acelui satelit american de care s-a ales praful! Cum sa fi adus eu rau tarii,am doar 37 de ani si nu sunt politician,la Revolutie aveam 17 ani! "Ciuma rosie",atata stiti,de parca ati fi fost stampilati pe creier de agentii de influentza ai Brainwashingtonului,gen Patapievici,Traian Ungureanu,Cartarescu si altii. Eu sper din tot sufletul sa prind vremurile in care Tara se va elibera de influentza voastra malefica si va pasi pe calea dezvoltarii durabile pe care ne-ati blocat-o cu perfidie in ultimii 20 de ani. Postarea mea de mai sus nu e un vot pentru partidul lui Iliescu,care are vina lui indiscutabila in ingenuncherea Romaniei in fatza "Stapanilor Universului". Eu nu sunt simpatizant socialist,nu suport socialismul,sunt mai degraba un social-liberal cu autentica vocatie democratica,asa cum am declarat in repetate randuri. Anul trecut am sustinut PDL-ul dar am incetat sa-l mai sustin dupa ce basescul tau a intrat sub tutela sclavagista a FMI-ului. In prezent sustin PNL-ul,care are o atitudine critica fatza de acordul cu FMI. Clar?
                  • -3 (3 voturi)    
                    Clar ca buna ziua (Vineri, 16 octombrie 2009, 16:13)

                    nick1 [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

                    Ai trait 37 de ai izolat in pestera sau ai fost in coma ?

                    Cred ca ti-au spalat creierul daca poti sustine ca ce au facut minerii a fost necesar si util.

                    "tara va pasi pe calea dezvoltarii durabile" . Unde am mai auzit asta? La ceausescu sau la iliescu ? Vi se trimit manuale din est cu citate celebre ?

                    Pacat de anii si de tineretea ta, daca atat poti gandii.
              • +2 (4 voturi)    
                S-avem pardon! (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:35)

                lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

                Pintea, iubitule, daca tu consideri ca Ceausescu, care a fost arestat pe 22 decembrie si impuscat pe 25, a comis crimele din 26, 27, 28, etc decembrie, incepem sa credem ca intr-adevar Ceausescu, ca si Elvis, traieste!
                La fel, daca o isi cu plantatul florilor in Pta Universitatii (pe creierii studentilor, cu ajutorul batelor) incepe sa puta. Ca Base e o calamitate, de acord. Ca Ilici insa e o floare de mai, s-avem pardon. E un cadavru care pute a comunist, a stalinism si care e responsabil pt inapoierea cu 10 ani a Romaniei fata de celelalte state centrel europene.
          • +10 (16 voturi)    
            Sunt socat ! (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:31)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            De voturile pe care le-ai luat. Un singur minus???? Ma asteptam sa ai minim 20-30 de minusuri. Dar nu pot sa cred ca se destepta lumea....sigur PDL-icii sunt in pauza de masa. Sa vezi tu dupa ce revin... ce ploaie de minusuri o sa cada peste tine.
            O singura chestie totusi....
            Iliescu nu e nici un inger fata de Basescu. Amandoi au fost, sunt si vor fi la fel de rai. Doar metodele lor difera....
          • -2 (6 voturi)    
            Inger (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:57)

            plus [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            Iliescu inger ? Nu are cum. Din nefericire, inca traieste...Ingerul negru al sperantelor desarte.
          • 0 (2 voturi)    
            copy paste (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:27)

            masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

            pintea asta la toate articolele da copy paste cu textul asta cu prietenii lui beti de la SRI si cu alte secrete aflata imbatand fel si fel de prieteni cu functii inalte in serviciile secrete. Pot sa spun doar ca mi-e mila de el
      • +2 (4 voturi)    
        Felicitari pentru (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:58)

        kecske [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

        observatie. Foarte amuzanta aceasta solicitare din partea celor enumerati de dumneavoastra.
    • -8 (36 voturi)    
      daca regina Anglia ar fi facut la fel? (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:53)

      mod [anonim] i-a raspuns lui adyZZu

      Nu cred ca exista un prcedent in lume la ce a facut Basescu zilele astea. Nu exista nicio tara democratica cu regim parlamentar in care cine e in fruntea tarii, presedinte sau rege, sa fi respins propunerea unei majoritati pentru a numi prim ministru pe cine are chef.
      Cum ar fi daca regele Juan Carlos in Spania ar face asta?
      • +11 (19 voturi)    
        majoritate (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:08)

        marin [anonim] i-a raspuns lui mod

        majoritatea aia de care vorbesi tu este majoritatea celor care au furat si vor sa fure in continuare. Care tara democratica? aceea in care uni sunt mai egali decat alti? acea in care judecatori, parlamentari si alte lichele nu respecta constitutia si fac numai ceea ce le aduce benefici neconditionate ( salari, pensi pe care nu le merita? Probabil ca esti unul dintre ei. Dragule, te anunt ca nu sunteti majoritate ci o minoritate de borfasi care nu se lasa starpita. De aici si ura voastra contra lui Basescu. Nu va face jocurile.
        • -5 (9 voturi)    
          Nu conteaza cine sunt. (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:17)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui marin

          Conteaza ce reprezinta. Reprezinta majoritatea....restul sunt discutii subiective fara sens.
        • -3 (7 voturi)    
          Berceanu,Udrea,Ridzi,Placinta,Mircea Basescu etc . (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:31)

          aa [anonim] i-a raspuns lui marin

          cate afaceri si lucruri demonstrate ...
          cum e cu averea lui Traian Basescu , a fiicelor ? cu presupusul trafic de arme ?si lista poate continua ...
          65% e majoritate oricum ai lua-o.
          • -1 (7 voturi)    
            afaceri demonstrate?... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:47)

            anna [anonim] i-a raspuns lui aa

            esti rezultatul trist al manipularii massmediei care este in mana celor 65% majoritate contra naturii. Esti de deplans.
        • +3 (7 voturi)    
          OK (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:41)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui marin

          tie iti place Basescu, eu il detest! ce facem? tinem seama doar de parerea ta? dar daca mai multi il detesta decat il plac, tot de parerea ta tinem cont? basinescu asta al tau e din samanta de conte sau de ce iti permiti tu sa scrii ca vointa lui trece peste orice? un om de nimic nu poate fi sustinut decat de oameni de nimic, inclusiv pe net, asta e clar...
          • 0 (2 voturi)    
            Lupta politica (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:58)

            florin [anonim] i-a raspuns lui clujean

            Este o lupta politica in care fiecare din partile implicate exagereaza.
            E adevarat ca trebuie tinut cont de parerea fiecaruia, in masura in care si-o exprima prin vot.
            Tie ti se pare corect sa rastorni guvernul doar pt. ca ti-a fost demis un ministru? Motivele demiterii acestuia nu au fost facute publice de niciuna din cele 2 tabere ceea ce imi ridica multe semne de intrebare.

            Traim intr-o tara guvernata de hoti, fie ei de la PDL, PSD, PNL sau orice alt partid.
            Traim intr-o tara in care bunul simt a devenit o floare rara.
          • -2 (2 voturi)    
            ? (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:09)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui clujean

            si cine decide cine e om de nimic si cine nu? Tu esti oare ala?
          • -1 (1 vot)    
            de ce nu (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:58)

            gicacontra [anonim] i-a raspuns lui clujean

            Pana la instalarea unui nou presedinte si actualul presedinte reprezinta o majoritate, a celor care l-au votat si prin urmare investit cu sarcina de a propune un PM. Majoritatea celor prezenti la vot peste o luna va decide cine face aceasta numire urmatorii 5 ani.
            Acu daca Ilici nu facea constitutia Ro pt el altfel dicutam ... dar de, nu e pt cine se pregateste ci pentru cine se ... alege
        • +1 (1 vot)    
          Conform... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:22)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui marin

          ...conform logicii tale albul poate fi negru si negrul poate fi alb.

          Intre timp nu am inteles ce il califica pe TB si camarila sa PDL-ista in pozitia de "campioni ai dreptatii si luminii"? Discursul? Ha ha ha...
      • -10 (10 voturi)    
        alora chiar le pasa de tara (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:16)

        aa [anonim] i-a raspuns lui mod

        si nu doar de puterea personala si a apropiatilor lor.
        ce face Basescu e SANTAJ ! sper ca Parlamentul singura bariera democratica sa NU cedeze!
        • +3 (3 voturi)    
          m afaci sa rad (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:51)

          raresn [utilizator] i-a raspuns lui aa

          cui ii pasa de tara? daca le pasa de tara incepeau prin a respecta legea. Cum naiba nu s-a mai zis nimic de faptul ca Orban a condus beat si a lovit un om ... si culmea nesimtirii e liber si nu a avut nici o problema. Si acum vin colegii lui sa ne dea lectii de corectitudine?
          ha ha! lasati! nu e nevoie.
          • +2 (2 voturi)    
            dovada-primar al SIbiului + libertate deplina (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:24)

            aa [anonim] i-a raspuns lui raresn

            Primarul Sibiului ar fi avut pe langa sustinerea majoritatii si libertate deplina in formarea guvernului pe cand domnului Croitoru asa cum reiese din declaratiile dumnealui trebuie sa i se comunice programul de guvernare si probabil si componenta guvernului...

            acum se bate moneda pe cele 2-3 mandate ale PDL in plus dar in 2004 cand PSD avea majoritate absoluta tot D.A. aka PDL trebuia sa fac guvernul.
            traducerea :
            PDL si BAsescu trebuie sa ramana la putere cu orice pret si pe oricine ar distruge inclusiv majoritatea.
      • +6 (6 voturi)    
        logica (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:24)

        cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui mod

        dar fii mai atent in gandire si deductie logica. Romania nu e Spania. Si Romania are o alta constitutie, nu putem noi sa actionam dupa constitutiile altor tari.
      • +8 (12 voturi)    
        constitutia (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:24)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui mod

        Cand va convine constitutia pentru ca puteti sa-l atacati pe Basescu cu ea... urlati! Cand nu va convine constitutia pentru ca il avantajaza pe Basescu... urlati!

        Am inteles ideea... nu va place Basescu!... Oare sa fie pentru ca asa v-au invatat mogulii? ;))
        • +7 (11 voturi)    
          Origini (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:34)

          oricine [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Daca nu ma insel toate au pornit de la momentul "biletelul lui Tariceanu". De atunci Base este si dictator si cel care incalca constitutia si hot, etc. In nici un caz nu este usa de biserica, dar va roade ca voi nu o sa mai aveti ciolanul.
        • 0 (2 voturi)    
          mogulii care erau buni cand Basescu ataca PSD (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:25)

          aa [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          in 2004 alaturi de cea pe care a executat-o exemplar politic si anume Mona Musca.
      • +8 (10 voturi)    
        Majoritatea (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:30)

        Roadrunner [anonim] i-a raspuns lui mod

        ... de care vorbiti nu are niciun suport legal (alianta pre-electorala inregistrata ca atare). E doar o intelegere ad-hoc fara platforma comuna, o intelegere pe care nimeni n-a votat-o de la bun inceput... fiecare a votat cu partidul preferat si nu cu cei 65% ca alianta.
        In al doilea rand aceasta majoritate nu a vrut sub nicio forma sa isi asume politic guvernarea. Au propus un "guvern de tehnocrati" cu mandat de 45 de zile, adica o pierdere inutila de vreme intr-un moment in care situatia e maro.
        In al treilea rand: De ce a refuzat cu incapatanare PSD-ul sa numeasca un alt ministru in locul lui Nica si au preferat sa urle ca PDL vrea internele cand li s-a spus clar ca se asteapta o noua numire? Ori poate faptul ca Vanghelie are acum acces la arhiva 0215 ar fi fost un motiv de numire al lui ca Prim ministru?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu este o maj.oficial legala (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:43)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui mod

        Ba da exista!In democratie!
        Aceasta maj.facuta nu este una de la inceputul sesiunii.Nu poti sa(in Ro.da,in alta parte ba)te urci intr-un tren in mers.
        La ora actuala Basescu este cel raspunzator ptr.tot,ptr.ca nu exista un partid cu o maj.absoluta si nu exista o opozitie legala absoluta(aia intr-o ora facuta in democratie este ilegala).
        Sincer,fara interpretari si fara partinitate.
        Am discutat asta cu un politicean de grad ridicat local(in Germ.) si acesta a fost raspunsul!
        Ceeace face opozitia:orbeste si surzeste cu galagie populatia!
        Care-i cauza?Dracu stie!Probabil ca mai putin ptr.Ro si mai mult ptr.cei din spatele cortinei!O enigma greu de descifrat!
    • -5 (5 voturi)    
      asa, si? (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:31)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui adyZZu

      de-aia l-am votat, sa forteze mereu Constitutia jucand "tare"? ca sa faca ce vrea el si PDL, trecand incontinuu peste vointa restului partidelor? apropo, te referi la partidele neportocalii cu dispret sfidator, spefic pedeleului!
    • +1 (3 voturi)    
      mi se pare normal (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:26)

      arhanghel [anonim] i-a raspuns lui adyZZu

      Atata timp cat sunttem in criza mi se pare ca Base a gandit cas se poate de la obiect
      Am inteles ca acest Croitoru e un economist bazat si poate cu experienta lui ne scoate si pe noi in sfarsit din criza asta daca daca e acceptat de pardide
    • +1 (1 vot)    
      Joaca tatre ca nu are adversar (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:02)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui adyZZu

      Daca as fi inlocul adversarilor lui Basescu as accepta propunerea facuta conditonand aceasta cu excluderea PD-L-ului din formarea guvernului. Acesta ar fi joc tare.
    • -2 (2 voturi)    
      Dusmanii tarii {deconspirati} (Vineri, 16 octombrie 2009, 16:52)

      Sitting_Bull [anonim] i-a raspuns lui adyZZu

      Exponentii vizibili ai oligarhiei { partidele politice actuale} lucreaza de douazeci de ani la subminarea tarii, scopul lor este de mentine controlul asupra statului si institutiilor representative, sunt capuse ce sug single tarii, iude, vinzatori de neam si tara, unelte docile in mina conspiratorilor KGB-isti.
      Sistemul creat le permite sa se acopere reciproc, sa cada intodeauna in picioare, nu au de dat socoteala niciodata, prin simplul fapt ca nu exista nici o forta politica necontaminata de structuri.
      Parlamentul este ilegitim, cifrele o arata , dupa redistribuirea voturilor albe din 30 noiembrie 2008 sa ajuns la aprox 5 00 000 milioane de alegatori ce s-au exprimat, votul uninominal fabricat in laboratoarele secrete ale PSD-ului, PNL-ului,UDMR-ului, Ro Mare si legiferat in parlamentul-322 , fapt ce a permis ca nealesii poporului{dezavuatii} sa intre in parlament chiar clasinduse ultimii pe circumscriptii{ guvernul tariceanu a pecetluit aceasta mirsava combinatie}.
      Ultragiatii{ parlamentarii}ataca in haita, cauta toate chichitele sa ramina pe scena, au datorii de platit celor ce i-au propulsat, vanitatea si fudulia de slugi nu le permite sa fie demni.
      Normal, parlamentul ar trebui sa se autodizolve singur, sa ceara o legitimitate, sa aiba curajul sa infrunte vointa poporului pe care-l tradeaza permeditat, eu nu cred ca pot sa indrazneasca, lasii nu ataca decit in gasca, singuri se simt neputinciosi.
      Partidele sunt considerate institutii fundamentale ale statului, dar, sunt cluburi de afaceri, cauta intodeauna sa favorizeze clientela lor, comenzile sunt date de catre ‘’loja securista’’.

      Configuratia parlamentului :
      Senat: PDL_51senatori, PSD_49 senatori, PNL_29senatori, UDMR_9senatori, Total =138
      Camera : PDL_117 deputati, PSD_113deputati, PNL_65deputati, UDMR_22deputati, Minoritatile Nationale_18 deputati, Independenti_1
      Strigator la cer este faptul ca minoritatile nationale au in parlament 40 deputati si senatori iar Romanii din afara h
      • -1 (1 vot)    
        Dusmanii tarii {deconspirati}-02-completare (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:01)

        Sitting-Bull [anonim] i-a raspuns lui Sitting_Bull

        Configuratia parlamentului :
        Senat: PDL_51senatori, PSD_49 senatori, PNL_29senatori, UDMR_9senatori, Total =138
        Camera : PDL_117 deputati, PSD_113deputati, PNL_65deputati, UDMR_22deputati, Minoritatile Nationale_18 deputati, Independenti_1
        Strigator la cer este faptul ca minoritatile nationale au in parlament 40 deputati si senatori iar Romanii din afara hotarelor{ peste 12 000 000 de compatrioti} nu sunt reprezentati, nu vorbesc despre diaspora anemica, infiltrata, manipulata, amagita, formata din migratie temporara, emigratia {ce nu cauta decit sa uite umilintele} sau exilul cu virsta senectutii ci de romanii tradati si vinduti de catre structurile neocomuniste din teritoriile rapite si de cei deportati in gulag, floarea armatei romane, un sfert din locuitorii provinciilor Basarabia-Bucovina de Nord.

        A venit momentul sa punem capat miseliei, Acum ori niciodata.
  • +20 (44 voturi)    
    sah-mat (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:19)

    Observator OSCE [anonim]

    Oricit l-as injura pe Basescu, trebuie sa recunosc ca joaca bine din punct de vedere politic....

    Il inteleg pe Geoana ca are cosmaruri....
    • -10 (42 voturi)    
      Nu joaca bine politic (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:38)

      DanBruma [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

      Isi bate joc bine politic. Este cu totul altceva. O vei simti la buzunar.
      • +17 (29 voturi)    
        asa o fi, dar... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:57)

        Observator OSCE [anonim] i-a raspuns lui DanBruma

        Ne place sau nu, in Manualul de Utilizare a Tarii spune ca presedintele numeste primul ministru, nu parlamentul.
        Asa a fost facuta Constitutia de PSD.

        Nu am vazut o alianta intre PSD si PNL inregistrata juridic ! Tu ai vazut?
        • +5 (9 voturi)    
          Perfect adevarat :) (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:28)

          GT2 [utilizator] i-a raspuns lui Observator OSCE

          Acest lucru nu inteleg toti vorbitorii PSD aici :)). Au alianta doar la televizor ca in momentul in care au facut-o pe hartie unul dintre candidatii la presedintie pierde muuuulti alegatori ... oare pe cine vor jertfi?

          Nu jertfesc pe nimeni.
        • -3 (7 voturi)    
          Apel la fraieri! (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:30)

          Arthur [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

          Dupa ce o serie de pedelisti in frunte cu Basescu au descoperit ca exista DEX si s-au documentat in privinta semnificatiei cuvantului "desemneaza" ar trebui sa consult si un manual de logica poate asa ar iesi din penibil! In acelasi text se spune ca desmnarea se face "dupa consultarea partidelor". Ce sens ii da acestei consultari basescu astfel incat sa pasteze o urma de logica si de bun simt: partidele au venit cu 2 propuneri dar EU ZEUS ,desemnez pe al 3-lea! Pana si umilul PD a luat teapa dar bineinteles ca nu protesteaza ca asa-i jocul! Si ii vad tot pe ei ca il sustin pe Croitoru ,ba chiar il felicita pe Basescu.
          Asta spune totul ,ca de fapt nu avea importanta cine era propus si ca de fapt se doreste respingerea lui pentru mentinerea lui Boc. Mai ales ca PD o propusese pe Macovei pe care nu ar fi votat-o nimeni! Astfel se naste intrebarea : cat de naiv poate fi Croitoru ca sa nu-si dea seama,sau e cumparat pentru viitor?
          Iata de ce Iohanis este mai bun!
          • +4 (4 voturi)    
            gresesti rau! (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:49)

            vedetele [anonim] i-a raspuns lui Arthur

            Gresesti rau de tot, atentie, asata e ceea ce se doreste.
            Constitutia nu spune " desemneaza premierul, DUPA CONSULTARE..." ci textul exact e acesta " desemneaza premierul..., IN URMA CONSULTARII ".
            Ceea ce vrea sa se traduca absurd este ca In Urma = Dupa, ceea ce este total gresit fara gramaticisme intr-un mod simplu formula In Urma= Dupa+Datorita (acordului pozitiv presedinte - partide, nu poatefi interpretat negativ in sensul ca datorita neintelegerii am pus eu altul), iar in cazul nostru lipseste datorita pentru desemnare.
            • +1 (3 voturi)    
              Ca sa vezi! (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:35)

              Arthur [anonim] i-a raspuns lui vedetele

              In urma lecturarii raspunsului dvs. nu am desemnat inca un basescian fanatizat pe nume Vedetele ca PB (prim Basescian) ci pe Nora!Si totusi cum ramane ca s-a consultat cu 4 partide si a ales unul fara si fara sustinere la ora desesmnarii? Nu cam la misto ca si bancul ca numeste canditat dePM de la partidul ce cei mai multi parlamentari dupa teapa pe care le-a dat-o pesedistilor in 2004!
              Cat de penibili sunteti dispusi sa fit?
          • +2 (4 voturi)    
            apel la fraier (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:55)

            nora [anonim] i-a raspuns lui Arthur

            "cat de naiv poate fi Johannis ca sa nu-si dea seama,ca e cumparat pentru viitor"de o adunatura ad-hoc de jeguri penale.
        • -3 (7 voturi)    
          Constitutia NU a fost facuta de PSD (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:32)

          aa [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

          ci de TOT Parlamentul la ea au contribuit si TOATE partidele, in 2004 ce-i drept , in timpul celui mai performant guvern de dupa 1989.
          Ca sa nu spun ca ea a fost adoptata prin vot DIRECT de POPULATIE!
        • -3 (3 voturi)    
          nu! (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:43)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

          si premierul Angilei sau al Spaniei e numit de rege, dar nu regele il decide! nici la noi nu scrie undeva ca presedintele Stabileste sau Decide cine va fi premierul! el doar il desemneaza si numeste, dupa consultari cu partidele parlamentare, daca omul are o sustinere politica suficienta! ce naiba nu e clar aici?
          • -1 (3 voturi)    
            citeva lamuriri.... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:22)

            Observator OSCE [anonim] i-a raspuns lui clujean

            Inainte de toate, propun sa nu confundam Monarhia cu Republica !!!

            Premierul Regatului Unit (nu Angliei !!) este investit de rege/regina, dar in urma alegerilor pe baza unei cutume care s-a format in urma a 500 de ani de democratie.
            Regina are rol decorativ in UK, dar are rol puternic pe plan extern in Commonwealth (Canada, Australia, Pakistan, India, etc)
            Stiai de exemplu ca Regatul Unit nu are o constitutie???

            Spania la fel, alege premierul si este o alta ciudatenie (are reguli ramase de la Franco), nu intru in amanunte, dar regele are dreptul sa demita premierul.

            In RO, presedintele este ales, numeste premierul, dar ulterior nu mai are nici un control asupra lui. Ti se pare normal ???

            Asa ca sa nu confundam capra cu varza !!!
            • +2 (2 voturi)    
              da e normal in Republica Parlamentara (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:28)

              aa [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

              nu vad ce control are Regina in Anglia in fata Premierului ... niciunul ...
              democratia veche stie mai bine la acest capitol se pare

              E normal ca Premierul sa raspunda in fata celui care ii da legitimitate si anume puterii absolute in stat reprezentate conform art. 61 alineatul 1 din Constitutie de Parlament.
              • -1 (1 vot)    
                CE PUTERE ABSOLUTA? (Vineri, 16 octombrie 2009, 16:35)

                IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui aa

                intr-un sistem democratic nici o putere a statului nu poate fi absoluta.parlamentul e puterea legislativa si ar trebui sa existe un control strict al acestei puteri care serveste doar interesele de gasca la noi.cum isi indeplinesc ei datoriile pentru care au fost votati?eu cred ca in momentul in care voteaza legi care incalca constitutia sau doresc un guvern de tehnocrati sa fie demisi.cum sa delege principala responsabilitate pentru care i-am votata ?inseamna ca ei recunosc ca nu sunt capabili sa isi indeplineasca programul politic:clar,nu mai e numic de spus!chestia cu supraputerea m-a dat gata.
          • +2 (4 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:29)

            [anonim] i-a raspuns lui clujean

            • +1 (1 vot)    
              chestie de interpretare (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:05)

              clujean [anonim] i-a raspuns lui

              eu ma refer la termeni! "desemneaza" nu e deloc totuna cu "decide"! apropo, observati ca nu invoc aici cutumele democratice consacrate, care desfiinteaza orice individ cu veleitati absolutiste; democratie = Parlament, nu presedinte si nici guvern, daca puteti intelege asta.
        • 0 (0 voturi)    
          2004 (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:34)

          val [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

          DAR in 2004 era inregistrata juridic o alianta DA+PC+UDMR ????!!!
      • +4 (8 voturi)    
        bataia de jos e relativa. (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:36)

        cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

        da, is bate joc poate de acei politicieni care si-au facut niste calcule frumoase, facand intentionat o criza... ca sa aibe un folos la alegerile prezidentiale.

        Sa ne amintim ca pe tariceanul l-a injurta o tara intreaga, cred ca nici nastase nici iliescu n-au fost atat de injurati. (Sa nu uitam cum a tot schimbat taxa auto de la o saptamana la alta), si totusi parlamentrii nu s-au simtit bajocuriti de tariceanu ca sa-l dea jos?
        Ei nu pe noi ne reprezentau? Naca noi ne-am simtit batjocuriti de tariceanu, parlamentarii de ce nu s-au simtit batjocuriti?


        Am auzit deseori oameni zica ca asa basescu is bate joc de noi, dar nu e adevarat, fiindca printre acei noi, ma numar si eu, si eu nu ma simt batjocurit, ba mai mult, imi pare bine ca basescu nu accept jocul lor.
        Geoana nu de mult timp il ofensa public pe Klaus, si il facea in tot felul, si acum deodata... Klaus singurul , si ceea mai buna solutie care poate exista, nimeni altcineva.
        • +1 (1 vot)    
          taxa auto? (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:08)

          Murphy [anonim] i-a raspuns lui cipri_

          si eu l-am in jurat pe Tariceanu, dar pentru ca n-a facut taxa aia de 10 ori mai mare, ca sa nu se umple tara de cotete pe 4 roti si sa nu mai vad golani in BMW-uri facand drifturi noaptea in orase si comitand accident dupa accident pe drumurile supraaglomerate de mocofani fuduli la volan, care nici 300 de metri nu mai merg pe jos! la noi nici reteaua de autostrazi a Portugaliei n-ar face fata, fiindca suntem o natie de complexati care-si alina frustrarile prin masini tari, zgomot si agresivitate! deci cauta alt argument impotriva lui Tariceanu, taxa auto a fost si este mult prea mica!
    • +2 (26 voturi)    
      sah-mat la popor (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:44)

      luxor [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

      E de neinteles de ce tot trebuie sa ameninte cu PD-ul, ca ii pun pe aia daca nu vreti asa etc.
      Ce se intampla, sa inteleg ca si acolo sunt baroni locali, si acolo sunt interese financiare care trebuie sustinute?
      Intr-adevar din punct de vedere politic joaca foarte tare presedintele, iar pana acum ceilalti au incercat diplomatie, punere in imposibilitate de a lua deciziii etc, insa cred ca e momentul sa joace si ei tare, s-a terminat cu diplomatia, etc.

      Cel mai rau este insa ca o persoana bine pregatitat ca premierul desemnat s-a lasat prins in jocul asta, si presedintele, ca dealtfel intotdeauna a stiut sa se foloseasca de slabiciunile oamenilor, in cazul de fata o frustrare si nemultumire pentru oprirea carierei profesionale pela banca nationala e fructificata din plin.
      • +4 (6 voturi)    
        pai e coapta bine (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:38)

        dex [anonim] i-a raspuns lui luxor

        ca daca nu isi baga ministrii in guvernul croitoru si daca nu il voteaza al doilea guvern va fi 100% pdl pe care vor fi nevoiti sa il voteze ca altfel urmeaza anticipate :)

        adica fie faceti ca mine cu croitoru - fi o sa trebuiasac sa puneti la loc guvernul boc sau sa renuntati la fotolii si sa va mai aleaga poporul o data :)

        deci pe cuvantul meu - cred ca basescu are shema logica facuta cu muult innainte in care a anticipat toate miscarile celorlalti si acu numai bifeaza pe schema - aha aici au luat-o la dreapta deci eu tre sa fac x si tot asa pana o sa ajunga finalul dorit de basescu :)

        personal l-as vota numai pt modul in care face politica - iar prin legile pe care vrea sa le impuna e clar ca isi pune inteligenta in slujba romaninei - acu ca multi nu vad asta e - tot ei or sa regrete
        • +2 (4 voturi)    
          Ai dreptate. (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:00)

          andreea [anonim] i-a raspuns lui dex

          Base e cu minim 5 minute inaintea alesilor din Parlament.
        • +1 (3 voturi)    
          inteligenta in slujba romaniei? (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:24)

          artaxexe [anonim] i-a raspuns lui dex

          plus pitipoancele si pe eba in slujba europei...
          oare pe ioana in slujba cui o va pune?a pamanturilor de langa constanta? a mafiei?
      • +3 (5 voturi)    
        sah-mat jocului politic (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:59)

        cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui luxor

        presedintele a fost ales de popor. E misiunea lui sa desemneze un premier.
        Fiecare cu atributiile sale. Sa nu le fie frica, ca fiecare dintre ei raspunde in fata electoratului, asa ca n-au de ce sa faca tam-tam.
        Au mers cu presiuni si amenintari la basescu sa puna pe cine vor ei, chiar daca stiau bine ca asta e datoria lor. Puteau si ei sa mearga mai frumos si cu mai mult respect sa faca o propunere.

        Si eu faca parte din popor, si nu ma consider sah-mat, ci din contra sunt bucuros ca le tine piept basescu celor care puna presiuni asupra lor. Poate ca e sah-mat la o parte din popor, dar asta se va vedea la alegerile care sunt de curand.
        Cu aproape toti parlamentarii impotriva s-a , cu aproape toata mass-media impotriva s-a (care are parghii foarte bune de a manipula populatia), totusi de atatia ani inca n-au reusit sa-l invinga, asa cum s-a declarat constantinescu invins.

        Chiar ma amuza sa vad, ca, cu cat sar mai tare pe basescu, basescu cu atat mai bine le raspunde :-)

        E clar ca croitoru e cu tehnocrat mult mai bun decat Klaus, si atunci de ce tot nu-l vor?
        Oare de ce se cramponeaza pe Klaus?

        Au vrut independent, tehnocrat, ..... si le-a fost dat :-))))
        • +1 (3 voturi)    
          cip-cirip... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:45)

          artaxexe [anonim] i-a raspuns lui cipri_

          batalia este intre gasti ca pe maidan,pe maidanul numit de ei romania.si tu faci parte din popor , ceea ce pe unii ii face sa se simta jigniti cand se gandesc la conditia umila a unor conationali.in spiritul manelelor si al chibitarelii ieftine,va dati in stamba si va faceti ca nu intelegeti.vin alegerile prezidentiale si basescu a inteles ca baile de multime sunt insuficiente in procesul de alienarea unui popor de creere spalate si atunci a inventat conflictul calcand in picioare constitutie,popor,tara.decurge sadic la mijloacele primitive de santaj recurgand pana la infometarea unui popor pt a-l alege.stalin a folosit seceta si foametea pt a distruge ucraina,basescu foloseste criza si acordul cu fmi pt a indobitoci ceea ce a mai ramas de la ceausescu sau a epura politic romania, pt ca de lehamite multi vor lua calea pribegiei...disidentii si detinutii politici spun ca simt acelasi regim ca inainte de 89,sec basescu spune ca nu a facut decat ceea ce a trebuit sa faca...cata josnicie ,iar altii aplauda,zici ceva incep sa-si verse balele sau sa arate spre voiculescu,iliescu,etc nu ,tara nu este voiculescu sau iliescu,dupa cum nu este si nu va fi nici basescu!
          tudor vladimirescu chema poporul spunand ca patria este norodul iar nu tagma jefuitorilor.si din pacate si basescu este un jefuitor,iar voi care aplaudati si postati bale pe forumuri sunteti sunteti jegurile care afundati un popor intreg in bezna cotidiana.
          ps in localitatea unde ma aflu acum ,elitele comuniste din 75-89 sunt eminentele pdl locale.intr-o localitate alaturata mana forte a unui ministru apropiat de basescu este odrasla instructorului de partid de la cuasc ,sec veche precum si sotul...iar daca privesc mai sus la centru aceeasi priveliste am - valul doi de sec si comunisti au subjugat pop[orul roman.
          revin amintindu-va patria este norodul iar nu tagma jefuitorilor!
        • +1 (1 vot)    
          si unde e democratia (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:01)

          luxor [anonim] i-a raspuns lui cipri_

          Mai oameni buni, ok Presedintele a fost ales de o majoritate, dar si aia din parlament sunt alesi de cineva, pai Cipri_, daca tu si 5 prieteni alegeti ceva si eu singur de ex ipotetic am ales UDMR, iar presedintele trebuie sa ne reprezinte pe toti, trebuie sa nu ma bage in seama, adica ori esti cu noi, ori la periferie? Ce fel de santaj e asta, daca cineva vrea votul cuiva trebuie sa il convinga ca e mai bun nu santaj.
          Mai mai mai, trei albi vor ceva, si vine un indian, un chinez, un japonez, un negru care vor altceva, dar pentru ca negrul nu e chinez castiga albii.
          Ha ce tare!
          • -1 (3 voturi)    
            aici e democratia, in romania :-) (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:14)

            cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui luxor

            da, o fi si parlamentarii alesi de popor, dar mai apare aici un efect, ei cam sunt supusi partidului cu votarea la vedere. In acest caz ei reprezinta vointa sefilor de partid, si mai putin a poporului. In schimb basescu nu e supus nimanui, el face dupa cum crede el ca e mai bine.

            asa poate ca e mai bine, ca sa aibe si presedintele un rol de control.
            Daca se considera ca nu e bine asa, de ce nu schimba constitutia ca sa nu mai fie atributia presedintelui desemnarea premierului?
            Ba chiar mai mult, se poate modifica constitutia ca presedintele sa aibe aproape numai un rol reprezentativ, asa cum e de exemplu in austria/germanaia.
            Dar in orice caz trebuie sa accepti constitutia, si nu s-o interpretezi dupa bunul tau plac.
            Daca constitutia asa e prevazuta ca presedintele sa desemneze pe cine vrea el, atunci la acest subiect nu mai exista nimic de comentat.
            Nu va convine, chemati lumea la referendum si schimbati constitutia.
    • +2 (26 voturi)    
      Dupa ce Parlamentul il va respinge pe Croitoru... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:45)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Observator OSCE

      Sa vezi atunci culmea tupeului la marinar. Ori o sa-l puna pe Boc ori pe Udrea...doar asa...ca sa se mai incordeze putin in fata adversarilor.
      Un presedinte normal intr-o tara normala n-ar face asa ceva niciodata...ci ar incerca sa ajunga la o intelegere cu toata lumea...dar nu e cazul la noi din pacate.
      Daca opozitia asta anormala l-ar accepta din start pe Croitoru in "interes national" ... ar avea numai de castigat...iar PDL-ul doar de pierdut (dar nu si Basescu...care ar dovedi inca o data ca este un bun "mediator")....dar cum asa ceva este imposibil, circul continua.
      Multumim Basescu, multumim PDL, PSD, PNL, UDMR....multumim din suflet pt interesul vostru in ceea ce ne priveste...
      Scârbit.
      • -1 (5 voturi)    
        ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:58)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        nu putem fi prea departe de 88-89
      • -1 (3 voturi)    
        legea nu e Basescu in tara asta (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:18)

        aa [anonim] i-a raspuns lui bgd

        majoritatea conduce ! la o minoritate care se micsoreaza pe zi ce trece a acaparat puterea !
      • -1 (1 vot)    
        Nu, domnule.... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:39)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui bgd

        iar gresesti. Presedintele va respecta Constitutia, exact acea constitutie facuta de Iorgovan, marele PSD-st ilescian, sau ati uitat? Acum, presedintele va bate cu propriile voastre arme. Ar face o mare greseala daca ar ceda. Daca cedeaza, romanii nu-l vor mai vota, probabil pe asta si mizeaza sobolanii rozalii si tuciurii care trag sforile. Ati facut o Constitutie in folosul jefuitorilor si tradatorilor si ati impus-o cu forta romanilor. Acum, ce nu va mai convine? Nu e Constitutia facuta de voi? De marii vosri juristi? Sa mergem la CCR! Veti lua o pleazna de o sa va potoleasca pe vecie!
        • +2 (2 voturi)    
          Voi? Care voi, domnule PDist? (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:23)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          Constituita a fost aprobata de tot poporul asta ...acelasi popor care a a votat si impotriva lui Nastase facandu-l pe Basescu Presedinte, acelasi popor care a votat impotriva PSD-ului iar PDL-ul i-a adus oricum la guvernare, acelasi popor care a votat pro Basescu la referendum...etc.
          Intelegi?
          Basescu nu ne bate pe noi cu propriile noastre arme....ci pe ei...alesii nostri, pt ca ei au fost alesi de noi...ca si Presedintele.
          In constituite parca scrie ca Presedintele trebuie sa medieze conflictele politice intre partide....NU INVERS. Dar Presedintele nu face asta...ci desemneaza un premier neacceptat de o majoritate neinregistrata legal...desemnare de altfel legala si in litera constitutiei.
          Stiti ce nu imi convine mie domnule? Nu imi convine faptul ca Presedintele, in lupta sa pentru putere, calca peste toti...inclusiv peste noi, poporul...pt ca si el si ei..tot alesi de noi sunt. Si zic asta pt ca Presedintele, conform Constitutiei, trebuie sa medieze nu sa intretina un conflict politic (as fi zis "provoace"...dar incerc sa fiu echidistant )
          Cat despre "pleazna"....toti o vom lua...pt ca luptele astea politice tot timpul fac o singura victima....noi, romanii.
        • +1 (1 vot)    
          lasa-i pe cei care nu mai sunt (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:30)

          aa [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          sa se odihneasca , asa e crestineste...
        • +1 (1 vot)    
          constitutia a fost facuta de Parlament (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:33)

          aa [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          asa cum era el format in 2004 adica la ea au contribuit inclusiv PD PNL UDMR si altii . apoi ea a fost validata prin vot direct de populatie.
      • -1 (1 vot)    
        ptr bgd (Vineri, 16 octombrie 2009, 15:10)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Niste PSDNL-isti normali, intr-o tara normala s-ar gandi poate la expresia ”cine e mai destept cedeaza primul”, pentru ca altfel vor plati cu varf si indesta toate oalele sparte din cauza rigiditatii lor fudule. Si vor plati atat la prezidentiale cat si anticipatele inevitabile.
        Solutia e simpla (cinica). Cateva mii de pensii intarziate prin satele sau localitatile unde inca sunt tari geoana si antonescu, si dat vina pe ei si se duc dracului procentele.
        • +1 (3 voturi)    
          ciudat! (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:11)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui adrian

          spui mereu ca partidele trebuie sa cedeze! de ce sa nu cedeze basescu? sau el are alt statut, e din ... spuma de conte?
    • +1 (19 voturi)    
      mat...dar ptr cine? (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:53)

      bob [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

      e cu 2 taisuri..daca se ajunge la anticipate , cate madate crezi ca mai ia PDL ? ceea ce ma face sa cred ca s-a resemnat si basescu, oricum a declarat ca se retrage din politica daca nu mai iese presedinte, asa ca nu-mi ramane decat sa-i urez pensionare linistita........
      • +4 (6 voturi)    
        da (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:02)

        vesica piscis [utilizator] i-a raspuns lui bob

        care anticipate, nene? in ultimele 6 luni de mandat NU SE POT ORGANIZA.
        • 0 (0 voturi)    
          intrebare (Vineri, 16 octombrie 2009, 15:11)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui vesica piscis

          Dar in primele 6 luni ale noului mandat se pot organiza???
          • 0 (0 voturi)    
            da (Vineri, 16 octombrie 2009, 15:43)

            vesica piscis [utilizator] i-a raspuns lui adrian

            cu conditia sa fie un nou mandat.chiar si asa, e la limita, trebuie sa fie in termenul de 60 de zile de la respingerea primei propuneri, etc. ma indoiesc oricum ca mai ajunge presedinte, sincer.
      • -3 (5 voturi)    
        NU SE POATE AJUNGE LA ANTICIPATE! (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:20)

        aa [anonim] i-a raspuns lui bob

        pentru ca Basescu NU poate dizolva Parlamentul si oricum din Decembrie am indoieli mari ca va mai fi Presedinte sau ca va mai avea vreo functie in PDL .
      • 0 (2 voturi)    
        alegeri (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:33)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui bob

        Probabil ca PDL va obtine mai multe mandate decat PSD sau PNL.Care nu ar fi procedat la fel ca Basescu ?sa fim seriosi.Geoana de ce sa retras acum.sa evite criza politica sau sa o adanceasca la fel si Antonescu.Credeau ca ceilalti sunt prosti.Probabil au fost amenintati de cei care ii platesc.
        • 0 (0 voturi)    
          PDL mai multe mandate PSD mai multe voturi (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:02)

          aa [anonim] i-a raspuns lui anonim

          asa a fost si in 2008
          PSD a luat cele mai multe voturi dara a obtinut mai putine voturi decat PDL misto lege electorala :)
    • -2 (2 voturi)    
      ba pardon isi da singur mat (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:17)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

      pica un Premier
      pica si al 2-lea de la PDL
      => circ si atat Parlamentul nu poate fi dizolvat ... COMUNISTII SUNT DIN NOU LA PUTERE prin PDL si Basescu...
    • 0 (0 voturi)    
      Aici ai dreptate (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:02)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Observator OSCE

      Asta tot încerc și eu să zic. Băse joacă șah cu țara și în acest moment are avantaj.

      Însă din această bătălie politică țara va ieși șifonată indiferent de cine va fi ales (sau mai degrabă respins de parlament).

      Ne trebuie o cu totul altă clasă politică. Toți fură și sunt amici. La TV își joacă rolul pentru care au fost angajați. În rest, toți au interese personale mai mari decât ale țării, indiferent de partidul din care fac parte. Băieții cu minusurile, am zis bine? Mulțam anticipat!

      Adrian
  • -3 (33 voturi)    
    votul din 2008 (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:21)

    ionut [anonim]

    votul din 2008 a trimis in Parlament 65% din voturi pentru Johannis. pe asta cand il respecti? sau numai 30% din romani merita respect.
    votul din 2008 nu a trimis un PDL care sa se alieze cu PSD, lumea se astepta ca PNL sa faca acest lucru... iata ca s-a intamplat, insa base nu vede.
    • -1 (19 voturi)    
      il sustin voiculescu, geoana crin iliescu si alti (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:48)

      neanonim [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      parlamentarii fac jocul liderilor(cativa dinozauri nu 65% din electori), nu interesele romanilior!

      mare prostie "disciplina de partid!

      adica eu l-am trimis pe parlamentarul x-ulescu sa ma reprezinte nu sa fie un papagal!
      • +1 (3 voturi)    
        corect (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:06)

        cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui neanonim

        la asta ma gandeam si eu.
        De aceea ar trebui pastrat votul secret, si nu cu bilele la vedere.
        In cazul asta la ce mai e nevoie de atate sute (aproape 500) de parlamentari, daca oricum ei voteaza cum le zic sefi lor.
    • -2 (20 voturi)    
      65% de hoti (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:49)

      florin_f [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      asta e
      • -1 (1 vot)    
        65% de garanti ai democratiei (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:20)

        aa [anonim] i-a raspuns lui florin_f

        cine nu vede asta lasand de o parte lupta politica trebuie sa mearga la un consult!
      • 0 (0 voturi)    
        usurel (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:46)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui florin_f

        daca e sa vb de hoti, atunci scrie linistit 95%; problema e cati sustin autoritarismul! ei, in cazul asta procentul se reduce la 35% si de aici incepe hiba, prietene! de hot scapi cu legea, de dictator doar cu revolutia...
  • +15 (23 voturi)    
    joaca (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:21)

    scepticu [utilizator]

    Asta e o joaca intre base si parlament.
    Oricum nu trebuie sa va nelinistiti - n-o sa plateasca ei nota de plata - ci tot noi prostii (sau stupid people).
    Astept cu bucurie marirea de taxe+impozite.
  • 0 (24 voturi)    
    Mai bine te duci in padure!!! (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:22)

    eugen [anonim]

    Inca putin si scapam de tine.
    Pregatesteti nava ca pleci!!!
  • +7 (21 voturi)    
    Care pe care... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:25)

    George [anonim]

    Basescu a spus asa ceva ca sa ii puna in garda pe cei din opozitie (daca nu-l vreti pe asta, va ofer ceva si mai si, na!, sa va fie invatatura de minte, jegosilor!).
    Si cand te gandesti ca noi trebuie sa pierdem o ora, poate chiar doua dintr-o zi de duminica sa ii alegem! Nu merita nici 5 minute din viata noastra!
    • +13 (19 voturi)    
      fals (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:45)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui George

      nu pierzi o ora ci doar 5 min.stai linistit ca nu e inghesuiala...daca nu mergi,fii sigur ca merg cei pe care vanghelie sau becali ii cumpara cu 2 mici si-o bere si voteaza ei pentru tine ! actualul parlament e expresia lipsei de la vot a cetatenilor responsabili.
      • +7 (9 voturi)    
        Ai dreptate. (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:02)

        andreea [anonim] i-a raspuns lui alpha

        Nici eu nu -i inteleg pe cei care nu merg la vot, ca cica nu-i intereseaza, nu-si pierd ei timpul cu prostiile astea... Cum sa nu ne intereseze, ca ei, cei alesi, ne vor fixa taxele si impozitele, vor adopta legile, vor modifica constitutia, ne vor mentine in structuri neocomuniste sau nu.
      • -2 (4 voturi)    
        de asta sa da Base mare cu PDL (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:19)

        seb81 [anonim] i-a raspuns lui alpha

        ca au fost multi care au votat PDL, insa multi din putinul populatiei care a iesit la vot.
  • -6 (24 voturi)    
    Alegerile lui Basescu (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:25)

    bigradu [anonim]

    In bunul obicei al lui Basescu, fie face alegeri proaste (Tariceanu, Boc) fie atunci cand face alegeri bune (Croitoru) are grija sa nu reuseasca. Oare mai merita votul meu?
    • -1 (19 voturi)    
      Decizii politice. (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:42)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      Orice om normal, cand ia decizii, se gandeste in primul rand ca decizia sa aiba sorti de izbanda si succes.

      Ce crezi c-o fi in capul lui Basescu cand ia o decizie politica care are sanse mult mai mari sa fie un esec? Va ajunge in alegeri ca presedintele care a desemnat doi prim ministri si a dat gres de fiecare data. Chiar nu-si da seama de asta, ca lumea il va asocia cu un esec politic?
  • +7 (23 voturi)    
    Lovitura de graţie (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:26)

    Ups [anonim]

    A fost aplicată. Acum să vedeţi câţi vor prefera să-şi păstreze locul în parlament.

    Propun: Macovei - ministru justiţiei, Răzvan Ungureanu - MAE, Ionuţ Popescu - finanţe (deşi a zis că nu se întoarce, poate totuşi se răzgândeşte), Blaga - faimosul MAI, iar restul se poate negocia. În listă l-aş include şi pe Diaconescu, dar din păcate o impresie mai puternică mi-a lăsat Ungureanu.
    • +3 (11 voturi)    
      Parlament (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:43)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Ups

      Cati dintre PDL-isti isi mai pastreaza locul in parlament vrei sa zici?
      Asta doar in cazul unor anticipate, anticipate la care nu se va ajunge, nu ca ar fi votat vreun guvern din astea 2 in parlament.
      • -3 (5 voturi)    
        Prietene (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:54)

        Ups [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        N-am zis nimic de nici un partid. Dacă citeşti atent lista, sunt oameni din toate partidele. (în afară de minorităţi). I-am ales pe cei cu cele mai puţine bube în cap. Nu sunt perfecţi.

        Din comentariile tale de până acum îmi dau seama că vrei haos. Şi ştiu un singur lider politic care s-a simţit bine în haos şi a generat haos. Dă-mi soluţii mai bune pentru ministerele enumerate mai sus şi dezbatem. Vrei să construim, sunt cu tine, vrei să dărâmăm, eşti singur prietene.
    • +3 (5 voturi)    
      lovitura de gratie (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:50)

      observator [anonim] i-a raspuns lui Ups

      Cred ca Diaconescu ar fi potrivit la MAI si cred ca ar mai avea loc un Sever Voinescu,Cristian Preda,M.Tanasescu
      • +2 (4 voturi)    
        Diaconescu (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:01)

        ups [anonim] i-a raspuns lui observator

        Diaconescu mi se pare mult prea diplomat pentru lăturile care se ascund în spatele acelui minister. Acolo trebuie un om care să fie capabil să bată cu pumnul în masă în faţa tuturor securiştilor rămaşi prin cine ştie ce structuri obscure.
      • -3 (3 voturi)    
        Preda? (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:02)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui observator

        Fara Preda !
    • 0 (0 voturi)    
      tu poti propune orice (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:37)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Ups

      DAR guvernul trebuie sa treaca de Parlament. simplu.
    • +1 (1 vot)    
      ooops (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:49)

      Murphy [anonim] i-a raspuns lui Ups

      ai uitat-o pe Nutzy! cat e base sef, fara ea nu se face nici un guvern, poti fi sigur! in privinta lui Blaga, treci un pic pe la vamile din Vestul tarii si-o sa afli chestii taaaare interesante, care il descalifica din start pt orice functie publica dar il califica perfect ca si client al DIICOT.
    • +1 (1 vot)    
      Blaga cel mai bun (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:55)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Ups

      Intradevar Blaga este cel mai bun.Nu s-a aflat niciacum cat era pe timpul lui la vama spaga, oricum conform unui banc int-o zi de seviciu un vames primea mai mult de cat valoarea unei masini sau case. Pare exagerat dar numai cei care lucreaza in strainatate poate sa confirme cat plateau la trecerea vamei.
  • -1 (11 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:27)

    un roman [anonim]

    foarte bine ala sigur va pica si mai repede nici ca va ajunge la investitura
  • +8 (28 voturi)    
    MONICA MACOVEI!!! (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:29)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Aceasta este candidata PD-L si a lui Traian Basescu! Monstruoasa coalitie PSD-PNL-UDMR-Minoritati este pusa intr-o situatie delicata. Un guvern cu Monica Macovei la conducere ar fi foarte bun pentru Romania, distrugator pentru monstruoasa coalitie. Vreau acest guvern ca sa terminam cu comunistii, mogulii si securistii din coalitia care s-a format impotriva Romaniei!
    • -1 (17 voturi)    
      Pe asta o stii... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:50)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Videanu-Pogea-Berceanu-Boc-Basescu-EuroConsturct 98-Udrea-Cocos-Popoviciu niste nevionovati albi ca cenusa
    • +1 (11 voturi)    
      De ce Monica Macovei? (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:54)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Ce o recomanda pe ea pt functia asta? Serios intreb...
    • +1 (5 voturi)    
      Monstruoasa coalitie... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:14)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Draga Eugen. Dupa exprimarea ta se vede clar ca esti pe statul de plata al pdl. Nu de alta, dar sa numesti coalitia respectiva ca fiind monstruoasa inseamna sa iti bati joc de romanii care au mers la vot sau a caror parere o exprima. Iar asta este exact opusul democratiei.

      Eu iti propun sa iti iei partidul si conducatorul mult iubit si sa te duci in congo sa faci o tara condusa numai de voi. Acolo puteti sa dati ce legi vreti voi. Puteti sa construiti si scene. Aveti si deschidere la ocean deci merge si o flota.

      Mai lipseste sa imi vorbesti acum despre "sistemul ticalosit", "oligarhi" si "tonomate" (trade mark base) si totul e clar.
  • +2 (20 voturi)    
    V-am zis eu (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:30)

    Constantin [anonim]

    ca lui Basescu ii plac esecurile. Toata lumea ii spune, "Uite, uite asta-i bila castigatoare!" dar el nu, ii place s-o aleaga pe cea cu mai putine sanse.
  • +1 (25 voturi)    
    Asaa le trebuie ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:30)

    GT2 [utilizator]

    Voiculescu a ajuns al 2-lea om in stat ca avere. Sa crape ... nu vede nimic.

    Bravo Basescu.
    Mai poti avea un mandat si il vei avea
  • +2 (22 voturi)    
    strategie (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:30)

    srg1 [anonim]

    Trebuie sa recunosc ca Base e un mare strateg.
    Oare juca sah pe barcuta lui?
    E dreptul lui constitutional sa numeasca al doilea premier: daca parlamentul il respinge are dreptul la fel de constitutional sa il dizolve. Evident, nu in acest mandat.
    Si ce face Base? Ameninta ca pune premier PDL daca nu e bun tehnocratul. Parlamentarii, incoltiti si de spectrul referendumului vor aproba in cele din urma guvernul Croitoru, cu atat mai mult cu cat UDMR deja da semnale de non combat.
    Mare maestru domnule!
    Nu-mi place intotdeauna Base, cu precadere prin deciziile din ultimul an, insa trebuie sa recunosc ca de data asta a dat sah si mai mult l-a pocnit pe rege unde ii e voinicului mai greu. Overall, nota de trecere dom Base!!!
    • +1 (1 vot)    
      alooo, /! (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:51)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui srg1

      / asta care pocneste in dreapta si-n stanga ne-a adus deja enorm de multe pagube! iti convine sa pierzi doar pt placerea de a vedea circ? mie nu!
    • +1 (1 vot)    
      Marii sreategi (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:24)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui srg1

      Am mai avut un conducator tot asa mare strateg dar se pare ca asta il intrece. Si acela facea tot asa ce vreia el dar cel putin motiva ca-i pentru cauza si nu cum face asta ca asa ce vrea "pixul"lui. Nu mai pun ca acela avea, macar formal, un respect pentru Marea Adunare Nationala, pe cand acesta se crede mult peste Parlament.
    • +1 (1 vot)    
      BASE JOACA SAH ,I SE RUPE DE NOI . (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:27)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui srg1

      Pentru a avea internele si externele la alegeri !
  • 0 (24 voturi)    
    omul asta se joaca cu soarta noastra.... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:32)

    dorinteodor [anonim]

    nu poti incalca constitutia la nesfirsit. criza ar disparea odata cu suspendarea lui basescu sau desemnarea lui johannis. cine plateste pe timp de criza? evident poporul!

    iar parlamentul nu poate fi jucat pe degete. parlamentul poate sa nu participe la nici un vot (nu vor avea cvorum), curtea constitutionala se poate pronunta sau basescu poate fi suspendat.... este periculos sa te joci cu vointa parlamentului dar si cu soarta noastra.....
    • +1 (9 voturi)    
      CONSTITUTIA (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:58)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Imi explici si mie cum a incalcat Constitutia?

      ARTICOLUL 103
      (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.

      S-a consultat cu toate partidele, a ascultat si conform Constitutiei a desemnat un premier. Nu scrie nicaieri ca este obligat sa desemneze pe cel propus de partide.

      Asa ca las-o mai moale
    • +1 (11 voturi)    
      basescu a dat guvernul jos?? (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:58)

      neanonim [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      esti intr-o eroare profunda!

      Manipularea e mare..

      incearca sa iei informata din mai multe surse si sa o treci prin filtrul propriu! daca ai discernamant!
      • +1 (3 voturi)    
        BOC executantul lui Basescu a dat guvernul jos (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:38)

        aa [anonim] i-a raspuns lui neanonim

        pentru puterea absoluta.
    • +2 (8 voturi)    
      nu (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:00)

      poki mon [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      nu nu se joaca cu noi ,ne apara ,nu uita Romania e o republica semiprezidentiala factorul presedinte cintareste greu dupa cum vezi -acesti 65 % care sint constituitzi acum sint de conjunctura ,cind a fost referendum pentru constituzie nu te ai pregatit ai votat cu ochi inchisi.
      • 0 (2 voturi)    
        COMUNIISTULE ce fel de Republica ????? (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:43)

        aa [anonim] i-a raspuns lui poki mon

        PDL-ei dragi cu tendinte TOTALITARISTE:
        ia de cititi Constitutia Romaniei :
        "ARTICOLUL 61
        (1) Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român şi unica autoritate legiuitoare a ţării."

        cum era aia cu republica semi-prezidentiala ???
  • -5 (23 voturi)    
    Alegeri anticipate (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:33)

    Catalin [anonim]

    Aceasta e solutia.

    De agravarea crizei economice va fi responsabil Base si PDL.

    Decretul de numire a lui Croitoru este neconstitutional. Presedintele trebuia sa desemneze premierul aliantei care are peste 50% din voturi in Parlament, conform Constitutiei.
    Acveasta alianta exista - PNL-PSD-UDMR-Minoritati au prezentat un document comun de numire a lui Iohannis. Acel document, LEGAL e actul de constituire al alinatei! Nicaeri in Constitutie nu scrie ca Alianta trebuie consfintita printr-un act in forma autentica (inregistrat la tribunal). Constitutia spune ca acea alianta trebuie sa existe la data prezentarii propunerii in fata presedintelui, si alianta, prin scrisoarea comuna, CHIAR EXISTA!
    Asa ca planurile lui Base nu corespund.
    Si Croitoru s-a facut de ras - alaturi de PDL-Base - acceptand o numire neconstitutionala.
    • +7 (15 voturi)    
      vorbesti aiurea (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:46)

      catalin 2 [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      constitutia nu spune ca alianta trebuie sa existe la data prezentarii propunerii, vorbesti prostii, constitutia spune ca in urma consultarii partidelor, presedintele desemneaza un prim-ministru. punct.
      • +1 (1 vot)    
        vrei sa ne jucam cu cuvintele? (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:53)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui catalin 2

        OK! Constitutia scrie ca presedintele, DUPA consultari cu partidele, desemneaza un premier! ia uita-te prin dictionare si vezi daca Desemneaza = Decide (Hotaraste), apoi mai pove! noroc.
    • +4 (16 voturi)    
      constitutie (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:50)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      citeste constitutia si incearca sa o intelegi ! e constitutia lui ilici facuta ca sa poate el manipula lucrurile cum vrea ,iar acum s-a intors impotriva lui.Actiunea lui Base e constitutionala ,chiar daca e imorala-avem totusi o majoritate declarata.
      • +2 (2 voturi)    
        FALS (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:44)

        aa [anonim] i-a raspuns lui alpha

        e o marlanie tipica a lui Basesscu si atat.
  • -2 (24 voturi)    
    Orbit de putere (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:33)

    radu [anonim]

    Basescu nu mai are echilibru.

    E orbit de putere. Amenita , santajeaza ..., Nu are viziune, Vorbeste de alegeri ... premierul Johanes e dsemnat de o majoritarte parlamentara, totusi el vrea sa respecte alegerile din 2008, dar nu face troc cu majoritate de 65%, pentru ca acolo e Voiculescu. Deci el considera ca 65 % din parlamentari alesii sunt alesi aiurea, probabil a platit voiculesc pentru ei. Logica asta a lui Basescu cade in secunda doi, fara sa te chinui sa faci demonstratii de logica,

    Oare in spatele PDL cine sta? Pot sa ma gandesc la BASE? Nu ca el e presidentele tutror romanilor, un om drept, cinstit. Rahat, Un Excu foarte reusit din Opera lui Caragiale.

    Domnule Super Bese, sunteti out of scope, nu mai aveti orizont. Sper sa fie ultimele zile de guvernare pe care le aveti, ca altfel, e groasa...
    • -1 (3 voturi)    
      Johannis (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:18)

      marin [anonim] i-a raspuns lui radu

      Daca ar fi omul pe care il tot propovaduiti pe aici ar fi renuntat de buna voie la aceasta candidatura cand ar fi aflat de unde i se trage. Dar cum nu a facut-o inseamna ca este departe de ceea ce pare. Daca ar fi renuntat de buna voie atunci as fi crezut in el in continuare. Asa nu pot decat sa-mi exprim dezamagirea . Nu poti sa fi sustinut de cei mai inversunati comunisto-securisti , distrugatorii ideei de dreptate si egalitate in fata legilor si sa te simti onorat cum pretinde independentul.
  • +16 (16 voturi)    
    Vreau sa stiu mai intai (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:34)

    simion [anonim]

    daca a fost respectata Constitutia. Asta e cel mai important lucru!
    Pe urma se poate discuta de guverne si prim ministri.
    • +3 (21 voturi)    
      Normal (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:42)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui simion

      Constitutia e respectata.

      PSD-PC + PNL + UDMR nu reprezinta o coalitie. O coalitie e inregistrata legal. La ei este doar un strigat in cor si nu are valoare juridica.

      Concluzia: PD-L este partidul cu cei mai multi parlamentari.
      • +1 (3 voturi)    
        PD-L este partidul cu cei mai multi parlamentari (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:05)

        ta31 [utilizator] i-a raspuns lui GT2

        Si comunistii din Moldova au cei mai multi parlamentari
        • -1 (1 vot)    
          da ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:56)

          GT2 [utilizator] i-a raspuns lui ta31

          dar acolo alianta e inregistrata
          • 0 (0 voturi)    
            asa, si? (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:16)

            clujean [anonim] i-a raspuns lui GT2

            in 2004, Basescu l-a numit pe Tariceanu la propunerea aliantei NEINREGISTRATE D.A.-PUR-UDMR! sau atunci era OK si acum nu e, ca nu-i convine marinelului?
      • +1 (5 voturi)    
        heh (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:19)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui GT2

        acum ne ascundem in cires?? "Nu e inregistrata legal..." Chiar conteaza asta? Atata timp cat exprima parerea majoritatii romanilor eu zic ca base ar fi trebuit sa asculte de ea...

        Acum orgoliul nemasurat poate sa ne duca jos... mai jos decat am fost vreodata...
        • 0 (2 voturi)    
          nu ne ascundem dar .... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:31)

          GT2 [utilizator] i-a raspuns lui justin

          atata timp cat nu exista alianta nimeni nu garanteaza ca daca Johanis ia o decizie nu se intorc toti unii impotriva altora.

          Cu alianta exista dovada ca si-au dat acordul sa fie pe acelasi drum.
  • -2 (22 voturi)    
    Geoana adio (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:34)

    Gogomani [anonim]

    Totul e ok, pentru BAse, el respecta Constitutia. In orice tara civiklizata, Geoana nu are ce cauta.
  • -3 (25 voturi)    
    Constitutia a fost incalcata (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:36)

    Catalin [anonim]

    Decretul de numire a lui Croitoru este neconstitutional. Presedintele trebuia sa desemneze premierul aliantei care are peste 50% din voturi in Parlament, conform Constitutiei.
    Aceasta alianta exista - PNL-PSD-UDMR-Minoritati au prezentat un document comun de numire a lui Iohannis. Acel document, LEGAL e actul de constituire al aliantei! Nicaeri in Constitutie nu scrie ca Alianta trebuie consfintita printr-un act in forma autentica (inregistrat la tribunal). Constitutia spune ca acea alianta trebuie sa existe la data prezentarii propunerii in fata presedintelui, si alianta, prin scrisoarea comuna, CHIAR EXISTA!
    Asa ca planurile lui Base nu corespund.
    Si Croitoru s-a facut de ras - alaturi de PDL-Base - acceptand o numire neconstitutionala.

    Astept ca partidele sa conteste la CC acest decret dictatorial. Vor castiga! Si pana atunci trebuie sa boicoteze orice intalnire cu Croitoru si sa refuze primirea lui in Parlament. Croitoru a devenit coada de topor a acestui dictator care tocmai a dat o lovitura de stat prin aceasta numire!
    • 0 (14 voturi)    
      ...usurel cu pianu ca se sparge... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:45)

      bibicu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      ...mai citeste odata constitutia (pe vremuri la scoala era chiar si manual de constitutie ptr cls 10-a)...
      ..cu crin scapat din zgarda mamicii si zburdalnic in brazda de flori o sa se umple de murdarie ca un purcel...
      ...ce este mai grav e ca nu este nicio minte rece in pnl sa il traga de maneca...nu se gandeste nimeni cum o sa stea pnl-ul cu procentele la anticipate...
    • +5 (13 voturi)    
      sa fuzioneze si sa se prezinte electoratului (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:50)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      pot sa se declare si sfanta tereza, acesti PSD-PNL nu reprezinta un singur partid in parlament si nu au cum sa dea premierul! Sa fuzioneze si sa se prezinte electoratului ca un singur partid! Apoi vom vedea cine ce va numi!
      • +1 (1 vot)    
        politica in esenta ei este dinamica (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:53)

        artaxexe [anonim] i-a raspuns lui atreus

        iar aliantele se fac intre partide ceea ce nu inseamna ca ctrebuie sa fuzioneze.inregistrarile la tribunal se fac inainte de alegeri daca vor sa participe pe liste comune la alegeri.in rest majoritatile se fac si se desfac,pt ca de aceea este parlament si de aceea parlamentarii sunt politicieni.
        aqva clara !
    • 0 (16 voturi)    
      Ai uitat un mic amanunt (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:51)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Nu exista o alianta ... atata timp cat nu este ceva legal vorbim doar de un strigat in cor pentru ascunderea afacerilor ilegale cu statul.

      Jos capusele si sugativele
      • -1 (3 voturi)    
        exista o sustinere de 65% (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:22)

        aa [anonim] i-a raspuns lui GT2

        e irelevant daca acesta sustinere e inregistrata sub o alianta juridic sau nu .
    • +2 (4 voturi)    
      nu (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:07)

      poki mon [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      aliantzele se fac -au o valoare juridica astia 65% nu sint consfintziti la tribunal -aliantza DA de exemplu ar fi avut putere juridica -cu alte cuvinte
      astia care au cica 65% sau intilnit la circiuma si ce sa faca ce sa faca ca sa l "dee jos" ,anuleze pe Base sa dirijeze alegerile si sa anuleze referendumul sau unit intr o cintare si l au pus la inaintare pe acest respectat primar Sibian care pina la urma este si el o victima (cica PM pe 2 luni-ce e aia)
      • +1 (1 vot)    
        hopa! (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:58)

        Murphy [anonim] i-a raspuns lui poki mon

        ia zi, Bibicule, ce alianta a dat premierul in 2004? D.A.? pai aia pierdusera alegerile in fata PSD! sau aparitia pe felia portocalie a PUR si UDMR, fara documente de aliere cu D.A., a fost OK, iar acum aceeasi metoda nu mai este OK? atentie la dublul standard, se intoarce ca bumerangul!
  • -2 (24 voturi)    
    kamikaze (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:39)

    KingSnake [utilizator]

    Hahaha, nici n-a avut rabdare sa joace piesa pana la capat. Putea macar sa-l lase pe Croitoru sa se joace putin de-a negocierile si de-a primul ministru. Ce trist trebuie sa fie sa fii doar un pion. Ca de obicei Basescu otraveste tot in jurul sau. Azi a fost randul lui Croitoru. Probabil ca Base a visat azi noapte ca Lucian Croitoru chiar este votat de parlament si s-a ingrozit. Asa ca s-a asigurat ca asta nu se va intampla. Neeext !
    • 0 (0 voturi)    
      logica (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:29)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui KingSnake

      basescu, si l-a dorit pe croitorul si anul trecut.
      Aceasta afrimatie ca pune pe cineva de la pdl daca nu e acceptat croitoru, este doar in favoarea lui croitoru.
      Sapere Aude!
  • 0 (14 voturi)    
    The Economist, editia de joi, spune ca (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:39)

    gica mapamond [anonim]

    "Preşedintele Traian Băsescu a caştigat, poate, lupta pentru supravieţuirea sa politică deocamdată, dar nu şi-a indeplinit promisiunile de modernizare şi asanare a politicii din Romania."
    • +1 (1 vot)    
      nu se poate asana pe el ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:23)

      aa [anonim] i-a raspuns lui gica mapamond

      spun adevarul oamenii aia
  • +2 (24 voturi)    
    majoritate (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:40)

    ion [anonim]

    PSD si PNL au "constituit o majoritate parlamentara"
    in jurul oligarhiei economice care vrea sa controleze totul in tara asta si politicul ,ca economic financiar au reusit.
    Toata media asta aservita ,campania asta antibasescu facuta de "mercenari"in presa si pe toate canalele spune totul.
    Nu am vazut niciodata pina acum ,lideri politici din opozitei desfigurati de ura si dispusi sa insulte ca la usa cortului ,la un asemenea nivel.
    Nu si pot face jocurile,e tot mai greu ,cu exigentele UE si alegatori tot mai greu de mintit.
    • +1 (1 vot)    
      oligarhiei economice (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:07)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Udrea -Cocos nu e oligarhie economica, dragii de ei
  • +5 (17 voturi)    
    mutarea cistigatoare? (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:42)

    Geo [anonim]

    E suficient ca PNL,PSD si UDMR sa inregistreze la tribunal o alianta politica si atunci dupa ce nu e acceptat Croitoru o sa fie fortat sa numeasca premierul respectivei aliante... Sau pot sa-l accepte si dupa o saptamina sa prezinte o motiune de cenzura ca asa vreau ei. Asa ca amenintarea nu e foarte amenintatoare si ca de obicei pierd romani.
    De mult mi-am pierdut increderea in politicieni dar cu domnul presedinte demagogia si populismul sint impinse la extrem.
    Pacat ca a cazut guvernul Boc, abia asteptam sa vina dl prim ministru sa inaugureze autostrada pe 1 decembrie. Presupun ca acum se amina din nou...
    • +1 (13 voturi)    
      Pai sa mute ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:54)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui Geo

      atunci se va vedea ca alianta exista si a fost formata de mult. Acolo vor exista adevaratii comunisti si oamenii care au secat tara asta. Ei au condus pana acum si uite unde suntem. Cand au venit altii si au dorit sa faca reforme si sa taie din avantaje nu le-a mai convenit si si-au dat arama pe fata.
      • 0 (4 voturi)    
        oamenii care au secat tara asta (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:09)

        ta31 [utilizator] i-a raspuns lui GT2

        Daca o seaca impreuna cu pdl e ok, nu?
        • -1 (3 voturi)    
          aici situatia e mai altfel ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:35)

          GT2 [utilizator] i-a raspuns lui ta31

          PSD-ul a crezut ca PD-L ede buna credinta si face jocul lor. Cand si-au dat seama ca nu mai merge si toate legile trec prin parlament (fortati de alianta) au fugit cat au putut. Acum PD-L-ul nu mai poate trimite legea pensiilor ca le-a ajuns cutitul la os la Comunistii securisti din PSD-PC. Imi pare rau de PNL ... ei erau singurii mai credibil dar i-au ingropat Tariceanu cu prietenul Patriciu pana cand au ajuns carpa de sters pe jos a PSD-PC-ului
          • +1 (1 vot)    
            Corect (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:15)

            kecske [anonim] i-a raspuns lui GT2

            Explicatie foarte clara.
  • +5 (23 voturi)    
    are pe cine sa numeasca (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:43)

    Nicolae Stan [anonim]

    Traian asta isi bate joc de Romania si de noi toti, parca este pe tarlaua sa.

    Sunt 5 ani de scandaluri generate de el, combinatii si coruptie neanchetata. Cand da de greu invoca imediat grupuri de interese, pe Voiculescu, Vantu, etc, in rest minciuna este la ordinea zilei.

    Cand ne va vorbi despre cum si-a dat casa de la primarie cand era primar, casa din Mihaileanu, despre cele peste 300 de nave din flota, cand ne va spune cum avut 1 milion de euro pentru casa din Baneasa, cati bani a primit EBA de la Luxten si din ce bani si-a cumparat o masina de peste 80.000 euro dintr-un simplu salariu de part time???

    Cat despre noua nominalizare probabil se gandeste la Elena Udrea, Sulfina, Flutur sau Boc sau de ce nu poate o cheama pe EBA de la Bruxelles ca sa o numeasca premier.

    Toata jena, daca eram in Germania primea cate un ou in cap pe zi, dovedeste nesimtire in toata puterea cuvantului pentru a-si pastra scaunul

    Jos Basescu!
    • +2 (4 voturi)    
      Gresit, (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:16)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Stan

      Daca era in Germania si nu demisiona dupa primul semnal de suspiciune, avea 50% din populatie in strada si evident cantitatea corespunzatoare de oua.
    • -1 (1 vot)    
      alegeri (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:47)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Stan

      Daca eram in Germania nu ar fi existat averi ca si ale lui patriciu voiculecu hrebenciuc nastase videanu etc ,totul se invarte in jurul banilor.Cei din spatele psd si pnl nu le convin sa tot cheltuiasca si sa nu-l poata da jos pe basescu ,daca nu reusec acum vor incerca iar prin alte metode
    • -1 (1 vot)    
      liniste? (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:37)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Stan

      5 ani de scandaluri?
      Pai, tie iti placea mai mult daca basescu tacea asa cum a tacut Constantinescu?
      Normal ca asta le convine comunistilor, linistea sa-si faca ei treaba fain frumos, asa cum a fost pe vremea lui iliescu.

      Basescu, nu face parte din executiv, daca nu s-a facut mai mult, atunci asta se datoreaza in mare parte lui Tariceanu (si alianta neoficiala psd-pnl) care s-a opus reformei si a facut pe placul lui Psd doar ca sa-si pastreze scaunul.
      • 0 (0 voturi)    
        Oare? (Vineri, 16 octombrie 2009, 16:42)

        Destul Vasile [anonim] i-a raspuns lui cipri_

        Basescu este singurul Comunist care este in fruntea tarii din 1989. ma si intreb cat de important a fost omul, astfel incat a rezistat atat. Oare sa fi fost si ofiter?
        In anii 80 (1984) era cel mai tanar capitan de nava (comunist) de cursa lunga, a fost promovat succesiv in acele vremuri mai repede ca oricine, iar in 1989 cand a calcat stramb la misiunea de la Anwerp Olanda a fost retras, dar nu a fost pus pe tusa. I s-a dat un post bun, dar cel mai bun post l-a prins din prostia noastra in 2004.

        Gata, ajunge, economia este la pamant iar acolitii sai sunt in varf.

        Nu il simpatizez pe Tariceanu, insa a lasat mediul privvat in pace, investitorii straini au venit in Romania si treaba a mers, Basescu ce a facut?
        Absolut nimic, un golanas care ne-a facut pe toti!
  • +12 (16 voturi)    
    The Economist, in editia de joi, spune ca: (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:43)

    Gica mapamondu [anonim]

    "acuzaţiile privind alegerile prezidenţiale şi nesiguranţa in legătură cu viitorul guvern sunt doar surse de distragere a atentiei de la problemele cele mai presante ale ţării. Potrivit estimărilor, economia se va contracta cu circa 8% anul acesta. FMI şi UE au acordat un imprumut de 20 de miliarde de euro pentru a ajuta ţara să facă faţă crizei economice. In plus, Romania nu a implementat incă reformele nepopulare pe care le-a convenit cu creditorii săi."
    • +2 (4 voturi)    
      aha (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:11)

      vesica piscis [utilizator] i-a raspuns lui Gica mapamondu

      spune te rog si concluzia articolului.sa traiesti bine!
      • +4 (4 voturi)    
        adica (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:26)

        vesica piscis [utilizator] i-a raspuns lui vesica piscis

        mai exact: " Mr Basescu may have won the battle for his political survival for the time being. But he has not fulfilled his promises of modernising and cleaning up his country’s politics." Q.E.D.
        • -3 (3 voturi)    
          Basescu nu poate reforma (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:12)

          andreea [anonim] i-a raspuns lui vesica piscis

          de unul singur clasa politica. Reforma clasei politice se rezolva prin votul cetateanului. Basescu poate doar sa incerce se reformeze/modernizeze institutiile statului, proces extrem de important de altfel, dar are nevoie de sprijinul Guvernului si al Parlamnetului. Si slava Domnului, cu asta se lupta de cand si-a preluat mandatul.
          • +3 (3 voturi)    
            singur impotriva tuturor, hahahaha (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:36)

            vesica piscis [utilizator] i-a raspuns lui andreea

            dom'presedinte de vreo 15-20 de ani tot face "reforme", impreuna cu altii ca el.eu unul m-am saturat de astia 20 de ani de reforma si tranzitie si de "vreau sa fac, dar nu ma lasa ceilalti". a avut tot timpul din lume sa faca pana acum ceva si nu a facut ABSOLUT NIMIC. stau si ma intreb de ce dupa alegerile de anul trecut nu a incercat sa declanseze alegerile anticipate. ar fi fost un moment propice pentru el si partidul domniei sale ( care era pe val la vremea respectiva) sa castige alegerile si sa faca "reformele" astea de care isi aduce aminte doar cand e vorba sa mai castige niste voturi.
  • -5 (9 voturi)    
    Si daca? (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:47)

    Mitica Valahul [utilizator]

    Daca Croitoru, in urma discutiilor, acepta sa fie premier al aliantei PSD-PNL-UDMR-Minoritati? Si elimina PDL de la guvernare?

    Varianta cu peste 70% sanse de reusita!

    Ce va face atunci?

    E suficient sa puna ministri 7 psd - 5 pnl - 3 udmr - 2 minoritati si gata - toti sunt multumiti!

    Ceva imi spune ca sansele sa revina Nica la interne tocmai au crescut - pe surse - cu pana la 85-90%!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e exclus (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Mitica Valahul

      Varianta asta ar fi un fel de "q.e.d." la problema - cum sa prostesti un basesc care se crede Dumnezeu pe Pamant.
  • -3 (11 voturi)    
    Asistam la o lupta dura intre doua forte.... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:59)

    Batranul rege Lear [anonim]

    o forta care, aparent in dezavantaj, lupta pentru schimbarea Romaniei in bine, pentru echitate, reformare, modernizare, europenizare si civilizare a Romaniei, reprezentata de presedintele Traian Basescu, PDL, intelectuali si tehnocrati de marca, de o majoritate a romanilor cinstiti si muncitori, si o alta forta reactionara, a jefuitorilor si tradatorilor, care incearca sa blocheze reformele si sa tina Romania in saracie si inapoiere, pentru a pastra privilegiile obtinute prin minciuna si rapt, sa manipuleze pe romani si sa-i domine si umileasca. Fiecare dintre noi trebuie sa aleaga, sa ne situam de o parte sau de alta dupa cum ne dicteaza constiinta, demnitatea si responsabilitatea pentru prezentul si viitorul Romaniei. Momentul este decisiv pentru viitorul nostru, al copiilor si nepotilor nostri.
    • +2 (8 voturi)    
      Ce vrajeala (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:21)

      IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      PD-L si Basescu, aparatorii patriei. Sa mori tu?
      Nu este la guvernare PD-L de 5 ani? Nu aud bine .. sunt sau nu sunt ... aaa nu i-au lasat restul sa faca treba, sigur. Auzim acelasi lucru de 20 de ani.

      Noul val de baroni este aici si sunt majoritatea din PD-L.Saptamana trecuta s-a impartit tarlaua cand au dat afara pe toti sefuleti din alte partide, si i-au schimbat cu alti incompetenti pusi pe capatuiala prin jaf.

      Asa ca lasati gargara, este doar o lupta pentru ciolan, atat si nimic mai mult.
      • -4 (6 voturi)    
        Aseara, la Realitatea TV, (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:42)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui IonVasile

        la emisiune cuplului sinistru Ursu-Oana Stancu, maimutoiul KGB-ist Dinescu se dadea in stamba si debita numai ineptii. Cred ca era beat. A facut o afirmatie periculoasa, anume ca va face tot posibilul sa nu castige Traian Basescu alegerile, si doresc sa-i raspund prin intermediul Hotnews. Nu vor mai reusi kgb-istii sa prosteasaca poporul roman ca in decembrie 1989, ii garantez eu asta. Si-au aratat adevarata fata, toti golanii si tradatorii care au jefuit aceasta tara si ii umilesc pe romani. Cat credeti voi, tradatorilor, ca va mai suportam? Vreti o revolutie adevarata? O veti avea! Dar, data asta, va asigur ca va fi o revolutie adevarata si in folosul romanilor cinstiti si muncitori, nu a golanilor si tradatorilor.
      • -1 (1 vot)    
        Daca imi aduc bine aminte, PDL-ul s-a retras de la (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:15)

        andreea [anonim] i-a raspuns lui IonVasile

        guvernare inediat dupa alegerile din 2004. Dupa care a guvernat PNL-ul, ajutat de PSD. PDL este la guvernare doar de cateva luni.

        Inteleg ca tocmai te-ai trezit dintr-un somn prelungit???
        • 0 (0 voturi)    
          Minti - nu-ti aduci bine aminte (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:56)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui andreea

          PDL s-a retras in primavara lui 2007 nu imediat dupa alegerile din 2004. E o diferenta cam de 3 ani...
          Asa ca noapte buna!

          Si mai lasati minciunile ca totusi, noi, romanii, nu suntem atat de prosti cat vreti voi mafiotii portocalii sa ne considerati.
        • 0 (0 voturi)    
          Prelungit de prostia altora (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:32)

          IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui andreea

          PD-L a iesit de la guvernare pe 3 aprilie 2007, cand Tariceanu a remaniat guvernul si nu mai includea nici un ministru PDist.
          Oricum, castigi alegerile in 2004 si cum spui tu,"inediat" renunti la guvernare...

          Stupid much?
        • 0 (0 voturi)    
          alooo, cetatene! (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:20)

          Murphy [anonim] i-a raspuns lui andreea

          vezi ca evenimentul cu pricina s-a petrecut in sec XXI, nu XIX, deci mai traim destui care stim exact ce-a fost! nu ti-e rusine sa minti atat de ordinar?
      • -3 (3 voturi)    
        Aseara, la Realitatea TV, (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:44)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui IonVasile

        la emisiune cuplului sinistru Ursu-Oana Stancu, maimutoiul KGB-ist Dinescu se dadea in stamba si debita numai ineptii. Cred ca era beat. A facut o afirmatie periculoasa, anume ca va face tot posibilul sa nu castige Traian Basescu alegerile, si doresc sa-i raspund prin intermediul Hotnews. Nu vor mai reusi kgb-istii sa prosteasaca poporul roman ca in decembrie 1989, ii garantez eu asta. Si-au aratat adevarata fata, toti golanii si tradatorii care au jefuit aceasta tara si ii umilesc pe romani. Cat credeti voi, tradatorilor, ca va mai suportam? Vreti o revolutie adevarata? O veti avea! Dar, data asta, va asigur ca va fi o revolutie adevarata si in folosul romanilor cinstiti si muncitori, nu a golanilor si tradatorilor.
    • -3 (3 voturi)    
      Razboiul romanilor, timpul marii decizii... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:38)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Asistam in prezent la o lupta dura intre doua forte: o forta care, aparent in dezavantaj, lupta pentru schimbarea Romaniei in bine, pentru echitate, reformare, modernizare, europenizare si civilizare a Romaniei, reprezentata de presedintele Traian Basescu, PDL, intelectuali si tehnocrati de marca, de o majoritate a romanilor cinstiti si muncitori, si o alta forta reactionara, a jefuitorilor si tradatorilor, care incearca sa blocheze reformele si sa tina Romania in saracie si inapoiere, pentru a pastra privilegiile obtinute prin minciuna si rapt, sa manipuleze pe romani si sa-i domine si umileasca. Fiecare dintre noi trebuie sa aleaga, sa ne situam de o parte sau de alta dupa cum ne dicteaza constiinta, demnitatea si responsabilitatea pentru prezentul si viitorul Romaniei. Momentul este decisiv pentru viitorul nostru, al copiilor si nepotilor nostri.
      • -2 (2 voturi)    
        Razboiul romanilor, timpul marii decizii... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:45)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

        Asistam in prezent la o lupta dura intre doua forte: o forta care, aparent in dezavantaj, lupta pentru schimbarea Romaniei in bine, pentru echitate, reformare, modernizare, europenizare si civilizare a Romaniei, reprezentata de presedintele Traian Basescu, PDL, intelectuali si tehnocrati de marca, de o majoritate a romanilor cinstiti si muncitori, si o alta forta reactionara, a jefuitorilor si tradatorilor, care incearca sa blocheze reformele si sa tina Romania in saracie si inapoiere, pentru a pastra privilegiile obtinute prin minciuna si rapt, sa manipuleze pe romani si sa-i domine si umileasca. Fiecare dintre noi trebuie sa aleaga, sa ne situam de o parte sau de alta dupa cum ne dicteaza constiinta, demnitatea si responsabilitatea pentru prezentul si viitorul Romaniei. Momentul este decisiv pentru viitorul nostru, al copiilor si nepotilor nostri.
        • 0 (0 voturi)    
          gata? (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:21)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          ai postat ineptiile astea de vreo 5 ori! oricum nu le citeste nimeni, sunt lungi, searbede si mint jegos! hai, nani!
    • -3 (3 voturi)    
      Dragi lachei ai hotilor si tradatorilor, (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:43)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      imi ascundeti comentariile, le postez din nou.
      Asistam la o lupta apriga intre doua forte: o forta care, aparent in dezavantaj, lupta pentru schimbarea Romaniei in bine, pentru echitate, reformare, modernizare, europenizare si civilizare a Romaniei, reprezentata de presedintele Traian Basescu, PDL, intelectuali si tehnocrati de marca, de o majoritate a romanilor cinstiti si muncitori, si o alta forta reactionara, a jefuitorilor si tradatorilor, care incearca sa blocheze reformele si sa tina Romania in saracie si inapoiere, pentru a pastra privilegiile obtinute prin minciuna si rapt, sa manipuleze pe romani si sa-i domine si umileasca. Fiecare dintre noi trebuie sa aleaga, sa ne situam de o parte sau de alta dupa cum ne dicteaza constiinta, demnitatea si responsabilitatea pentru prezentul si viitorul Romaniei. Momentul este decisiv pentru viitorul nostru, al copiilor si nepotilor nostri.
      • 0 (0 voturi)    
        Ha, ha, ha, ti-ai gasit ... schimbarea in bine... (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:28)

        Macbeth [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

        .... cu Don Bassone drept Il Capo ...
        Borduriadis Autostradis Luxtenus.
        Ca sa vorbim latina cascavalului pedelist.
        Ma lasi ?!?
        A, daca oi fi si tu dintre profitorii cu licitatii trucate, atunci e alta chestie. Mai ca-ti inteleg zelul.
        Dar ca s-o spun pe sleau, deschis, in totala contradictie cu tine, eu il consider pe Basescu o mare lepra.
        Nu merita sa fie presedinte si cu atat mai putin ar merita sa fie reales.
        Cam asta e, Batrane Lear.
    • +3 (3 voturi)    
      nu are rost sa ne spui de ce suferi (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:04)

      artaxexe [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      pt ca se intelege.
      te citez >\\o forta care, aparent in dezavantaj, lupta pentru schimbarea Romaniei in bine, pentru echitate, reformare, modernizare, europenizare si civilizare a Romaniei, reprezentata de presedintele Traian Basescu, PD\\

      este basescu si fam sa un exemplu pt asa ceva?videanu?berceanu?udrea cu al ei cocos?ritzi?
      se europenizeaza si civilizeaza romania cu acestia sau cu trimiterea ebei la bruxelles?

      batrane prefacut, du-te in gradina ,pamantul este moale dupa ploaie iar pt unii este vremea de scormonit pamantul... cu ratul deasigur...
  • +6 (6 voturi)    
    Strategii politice (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:04)

    Rali [utilizator]

    Bsescu joaca tare. Cu o pereche de 2 vrea sa castige tot:
    1. Presedentia, isi face imagine de garant al Constitutiei pe care o aplica. Ce conteaza ca nu trece niciun PM propus in parlament, el a respectat constitutia. Voturi in plus la alegeri.
    2. Ridica PDL prin abureala ca a cazut guvernul Boc pentru ca vroiau sa ia privilegiile celor cu pensii mari. Voturi pentru el si PDL.
    3. Asmute lumea impotriva opozitiei, ei sunt de vina pentru instabilitatea poiltica din tara. De fapt singurii vinovati sunt el si PDL-ul obedient pentru ca au spart coalitia cu PSD. Castigator si el si PDL.
    4. Il santajeaza pe parlamentari cu alegerile anticipate pentru a vota un guvern PDL doar pentru ca mai au 3 ani de mandat si daca nu voteaza trebuie sa inceapa iar sa dea bani pt postul obinut anul trecut. In plus apare santajul pensionari +bugetari care nu mai au bani de salarii. Castiga voturi prin guvernarea directa Basescu - Popor, Parlamentul stand prost la incredere in toate sondajele.
    5. Se vrea reformator el si cu Boc, dar uita de contractele date de Ritzi si Udrea si de epurarea din administratie care acum e toata portocalie. Castiga voturi pentru ca multi habar nu au de asta.
    Strategia de campanie este extraordinara, din pacate pierdem noi cei multi.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce chestie (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:37)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Repet multe din temele pe care Dan Tapalaga le-a dezvoltat in articolul de azi.L-am citit dupa ce am postat.
  • -5 (5 voturi)    
    comentariu fara sens (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:04)

    cradud [utilizator]

    urmarind tot circul asta mediatic contra lui basescu am ajuns la concluzia ca totusi omul ala poate face ceva asa ca i mai dau inca odata votul :))) sa lasam circul sa continue
    • +2 (2 voturi)    
      imi aduc aminte de primavara lui 90 (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:03)

      Murphy [anonim] i-a raspuns lui cradud

      si atunci, Iliescu si gasca lui de fesenisti (inclusiv basescu&pedelistii de azi) reusisera sa isterizeze lumea! acum o luam de la capat, sub bagheta lui basescu! atentie, amice, in 90 se dadea cu parul in capul adversarului, si n-ai nici o garantie ca vei da in loc sa capeti!
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri parlamentare anticipate (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:06)

    observator [anonim]

    intrebarea este daca se respinge si a doua propunere pana la alegerile prezidentiale nu pot fi alegeri anticipate,dar dupa se reia ciclul de doua propuneri sau alegerile parlamentare se programeaza dupa cele prezidentiale in virtutea faptului ca doua propuneri au fost respinse
  • -5 (5 voturi)    
    PSD-PNL impotriva Romaniei (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:07)

    dum_i [utilizator]

    Acest grup infractional cu masca politica ( se poate vedea cum diferenta de doctrina are implicatii 0, sau stim cum Patriciu in 2004 sponsorizase ambele partide), actioneaza pe fata si cu tupeu impotriva Romanilor.

    Ei au declansat criza, ei au daramat guvernul si tot ei resping deliberat orice solutie de iesire din criza. Pentru ca dezastrul ROMANIEI spera sa fie asociat cu Basescu. Asta este singurul motiv.

    Si da, criminalii sacrifica fericiti poporul asta pentru ca poate poate , Basescu sa nu mai iasa. Asta e tot scopul lor. Atat. Atat.

    In Franta, acum cam 230 de ani, o revolutie arunca din parlament parlamentarii corupti direct in furcile cetatenilor. Astazi, parlamentarii corupti au masini, bani, canale media care le lauda nulitatea si cu tupeu distrug tara asta.
    • +4 (4 voturi)    
      Sa inteleg (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:42)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ca cei din PDL sunt ca Iliescu, saraci si cinstiti?
      Parca Videanu are de returnat cateva milioane de euro statului ca a tras si el o mica teapa.
      Sau ca EBA si Udrea merg cu caruta?
      Cat despre Revolutia franceza , a dus la Teroare, perioada in care capetele cadeau din toate partile (revolutionari si contrarevolutionari).
  • +2 (4 voturi)    
    info (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:10)

    info [anonim]

    da nu este nimeni in tara asta sa ia atitudine ???? NIMENI ???? chiar toti sunt incompetenti ??
  • +6 (12 voturi)    
    vai de capul vostru (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:13)

    sunteti visatori [anonim]

    Chiar aveti impresia ca Basescu lupta impotriva coruptiei si ca face ordine in tara? Doamne, doamne. Pai ce oameni are PDL in partid: nemernici care au tepuit tara, Videanu, Udrea-Cocos, Berceanu cu faimosul GFR, si lista continua. Ce sa mai vorbim de oamenii numiti in fruntea deconcentratelor si prin ministere. De doi bani. Haretisti imbuibati si "Placinte". Dar nu-i nimic, traiasca ragaitul si rasul prostesc al unui presedinte ce farmeca prostimea. Ne meritam soarta!
  • +3 (7 voturi)    
    conform Constitutiei (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:14)

    aa [anonim]

    Premierul de desemneaza din patritul majoritar cu majoritate ABSOLUTA , la noi nu exista un asemenea partid,sau din majoritatea creata !
    se subintelege,dar Basescu vrea sa ameninte cu un al 2 -lea Premier din PDL ... ei si ce ?
    pica si ala , Parlamentul NU poate fi dizolvat... scopul este clar mentinerea la putere interimar a lui EMIL BOC pana dupa alegeri.
    ROMANI e in joc DEMOCRATIA un grup mic de oameni PDL si BAsescu a acaparat puterea MERGETI la VOT acesti indivizi trebuie inlaturati , derapajele majore de la democratie trebuie INLATURATE!.
    • +1 (1 vot)    
      Nu neaparut pe Boc (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:48)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui aa

      Nu neaparat pe Boc, s-a vazut clar, vrea ministerul de interne pentru ca la alegeri sa nu fie surprize. Daca as fi inlocul PSD, PNL, UDMR as accepta propunerea de premier cu conditia sa fie exclus PD-L-ul din jocuri.
  • -2 (8 voturi)    
    254 sau 322 (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:15)

    Radu [anonim]

    Pentru destituirea lui Basescu se adunasera 322 de parlamentari. Au rams doar 254. Puterea hotilor si coruptilor scade la fiecare alegere. Daca la primavara vor fi noi alegeri parlamentare vor mai dispare cu siguranta dinozaurii comunismului ascunsi prin PSD=PCR.
    • +2 (4 voturi)    
      mai (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      decat e o masura constitutionala comunista?
      motivele sunt una, dar demiterea in sine e chiar buna...
      PS: daca basescu e asa bun d c tara tot in jos o ia?
      si nu-mi spune ca din vina celorlalte partide ca eu chiar nu cred...
  • +3 (9 voturi)    
    Cand vad ce spune... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:18)

    Paul [anonim]

    Cica n-are alte solutii! Pai Johannis ce e, zvon? E o varianta foarte buna, dar pentru ca are fitze si nu-i convine lui, acesta nu va fi desemnat niciodata premier, cel putin in mandatul lui Basescu. E trist ca tara a ajuns din nou sa depinda de mofturile unui singur om (a se intelege scursura de om).
    • -3 (3 voturi)    
      Cind ai (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:24)

      kecske [anonim] i-a raspuns lui Paul

      sustinerea lui "felix" (adunarea pentru sustinerea lui johanis s-a facut la Grivco, proprietatea lui "felix" (oare cum o fi obtinut-o ?)) eu ma cam indoiesc de independenta si-mi pun si un mare semn de intrebare referitor la bunele intentii.
      • 0 (0 voturi)    
        corect! (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:26)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui kecske

        singurul loc de intalnire care-ti confera credibilitate este o crasma, preferabil "Golden Blitz"
  • +4 (6 voturi)    
    Jungla numita Romania (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:22)

    David [anonim]

    De curnad am vazut pe discovery un documentar despre viata animalelor. Cateva minute documentarul a prezentat o haita de lupi care alergau o caprioara bolnava, asteptand momentul in care sa se poata razboi pe ea.
    Am gasit o asemanare izbitoare intre imaginea aceea si situatia reala, actuala din tara noastra. O tara extraordinara, aflata intr-o perioada grea (datorita crizei financiare si morala globala) este amenintata permanent de o haita de de oameni condusa din pacate chiar de seful statului.
    Imaginea este dezolanta, ingrozitoare, cand te gandesti ca am ajuns in stadiul in care tara este distrusa de proprii sai conducatori. Am ajuns astazi in situatia in care, o tara bolnava in loc sa fie tratata pentru vindecare, este jefuita cu nesimtire pe toate planurile.
    Am apreciat mult ideea unei conduceri tehnocrate, evaluand aceasta varianta ca pe o alternativa inca ne verificata de Romania, insa se pare ca lipsa bunului simt este atat de mare incat cu riscul de a ne prabusii in haos este de neocolit.
  • +3 (3 voturi)    
    frumos... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:27)

    liviu_ [utilizator]

    basescu, gioana si antonescu sunt niste copii care se bat pe o jucatie...
    este inadmisibil... toti se bat petnru cateva voturi, chiar daca asta inseamna sa bage tara mai rau in rahat!

    basescu vrea sa puna neaaparat un om de-al lui
    opozitia vrea neaaparat sa dea josministrii (chir ca mai sunt nii 2 luni pana la alegeri)

    pentru niciunul din acesti oameni nu conteaza deloc bunastarea oamenilor din romania!
  • +4 (4 voturi)    
    Suntem Croiti (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:33)

    nu spun numele [anonim]

    Citesc in Gandul ca primul pas pe care vrea sa faca Critoru sa mareasca impozitele directe si indirecte. Asta a invatat in patru ani cat a fost la FMI? Se pare ca da, si nu ma mira, pentru ca astia de la FMI sunt hoti cu acte in regula. In momentul de fata avem o datorie imensa catre Fondul Monetar Imoral, de la pruncul nou nascut pana la mosneagul de 100 de ani avem de replatit pentru prostia politicienilor 1000 de euro pe cap. Polonia de ce nu a trebuit sa faca un acord stand-by cu FMI? Pentru ca acolo politicienii sunt corecti, si au simtul responsabilitatii. Aici la noi singura preocupare a politicienilor, in frunte cu Piratul din Cotroceni este puterea, in rest...
    • -1 (1 vot)    
      Dar pe Croitoru (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:27)

      kecske [anonim] i-a raspuns lui nu spun numele

      l-a intrebat cineva ce are de gind ? Ca despre datul cu parerea a celor de la gindul sau de la alte fituici eu sint cam satul. Fara sa mai spun despre teoriile celor de pe la antene si irealitati.
  • +5 (11 voturi)    
    Manevre ieftine... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:34)

    Lars [anonim]

    Cica va desemna un premier PDL daca guvernul Croitoru nu trece de parlament... Pai asta a vrut de la inceput, stia sigur ca acest guvern nu trece si doar a mai prelungit criza jucand pe cartea unui tip priceput precum Croitoru care nu a inteles ca e marioneta.
    Mai sunt oare oameni in tara asta manevrati de circul prost al lui Base ? Sincer ii compatimesc...
    • -3 (3 voturi)    
      mai foloseste si logica... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:06)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui Lars

      Daca asta voia de la inceput (sa nu treaca guvernul Croitoru) nu avea absolut nici un motiv sa faca acest anunt.
      Pe ce te bazezi cand afirmi ca de fapt nu-l vrea pe Croitoru? De ce-ar fi declarat ca va desemna un PDL-ist? Sansele sa fie confirmat de parlament au crescut cu aceasta declaratie a lui Basescu.
  • +1 (7 voturi)    
    jocuri politice mizerabile... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:38)

    adamsmith [utilizator]

    In principiu Klaus Johannis este un tip ok dar este doar o piesa intr-un joc politic ipocrit si nu inteleg de ce a acceptat aceasta oferta de fatada sa fie primi-ministru pentru 2-3 saptamani. Oricat de capabil este el si eventualli ministrii tehnocrati numirea si validarea unui eventual guvern condus de Johannis ar dura minim 10 zile dupa care le trebuie cel putin 2-3 saptamani sa deschida ochii si sa vada cam ce este pe la fiecare minister si sa-si cunosca echipa cu care trebuie sa lucreze.
    Dupa toata aceasta perioada mai raman 2-3 saptamani in care sincer nu poti sa faci nimic decat sa-i acoperi pe politicienii din spatele „scenei” care o sa deturneze fonduri pentru campanie.
    Sunt adeptul unui guvern de specialisti dar nu pentru 2 saptamani. Dupa cum a zis si PNL-ul si PSD-ul Klaus Johannis este o varianta doar pana la alegeri. Deci ce poate sa faca acest guvern in 2 saptamani?

    Eu zic ca imaginea noastra afara este mai mult afectata in eventuala numire a lui Klaus Johannis pentru a guverna 2-3 saptamani decat un guvern Croitaru care sa aiba continuitate dupa alegeri.
    Credeti ca dupa 2-3 spatamani de guvernare Johannis in tara o sa curg lapte si miere iar Romania o sa fie mica Germanie.
    Tot ce se intampla cu Johannis este un joc politic patetic facut pentru a pune mana pe ciolan si a „finanta” primarii locali ai fiecarui partid pentru sustinerea campaniei electorale. Voi chiar credeti ca Antonescu si Geoana urmaresc bine poporului? De ce nu vor un Parlament unicameral care ar reduce mult costurile bugetare printr-un numar mai mic de alesi si consilieri, soferi, masini etc.? De ce nu vor eliminarea pensiilor speciale si fiecare sa primeasca pensie in functie de cat a contribuit? De ce nu vor o lege a raspunderii ministeriale?

    M-am saturat de fosti primari care devin prim-ministrii si nu fac nimic. Nu avem nevoie de oameni care vorbesc mult si prost gen Vanghelie, Hrebenciuc, Antonescu, Geoana, Iliescu, Videanu, Udrea, Orban, Olteanu, Tariceanu.
    • +3 (3 voturi)    
      Si eu... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:51)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui adamsmith

      ...si eu m-am saturat de fosti primari care devin presedinti.

      Si vezi ca nu ai nimerit-o. Johannis avea mandat sa-si faca guvern de tehnocrati. Cred ca e cam aberanta partea cu "joc politic patetic facut pentru a pune mana pe ciolan si a „finanta” primarii locali ai fiecarui partid pentru sustinerea campaniei electorale". Mai degraba poate fi acuzat de asa ceva ala care sustine "guvernul politic" si il vrea pe Blaga la MAI cu orice pret.

      Parlament unicameral = economii cat 1/2 din bugetul de achizitii pe 2009 al Ministerului Turismului. Nici asta nu sta in picioare deci...

      PNL a initiat deja o lege pentru problema pensiilor....deci nu sta nici asta in picioare.

      Si peste toate, cine ti-a garantat tie ca va pica Johannis dupa alegeri. Antonescu a zis ca il va sustine in continuare. Cred ca si Geoana & PSD poate fi convins in aceasta directie. Singurul care da jos si pune pe cine vrea si cand vrea (atunci cand ii permite Constitutia) este Traienel.
  • +6 (14 voturi)    
    A innebunit complet, e bolnav de putere ! (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:43)

    Gabi [anonim]

    Basescu a luat-o razna complet. Se vede de la o posta ca e dezechilibrat psihic, paranoic si bolnav de putere.
    Ordinarul asta nu mai poate de Constitutie, de parlament, de cea mai elementara regula a democratiei, aceea ca o majoritate formata in parlament da primul ministru, el pune tot de la lingaii lui din PD, ca sa fie la putere.
    Am o presimtire ca paranoicul asta insetat de putere (mai mult chiar decat de alcool) nu se va lasa dus din Palatul Cotroceni decat cu picioarele inainte.
    Credeam ca nu voi mai avea sentimentul asta de neputinta in fata unei veritabile dictaturi a unui politruc, pe care il aveam inainte de 1989.
    Sunt sigur ca, daca ordinarul asta mai prosteste lumea sa-l vooteze o data, va dizolva parlamentul si va modifica si constitutia, ca sa aiba puterea absoluta si sa-si aroge dreptul la inca 2 mandate.
    Pentru el, democratia e doar o vorba goala, orice ar scrie in constitutie el intrepreteaza dupa bunul plac, pentru a-si asigura intreaga putere lui si clicii de lingai si mafioti care-l inconjoara.
    Cel mai mare regret il am ca acum 4 ani am fost prostit de lacrimile lui regizate si l-am votat pe paranoicul asta insetat de putere si alcool.
    • +5 (7 voturi)    
      ceausescu cel mic (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:52)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      ignora cu buna stiinta vointa majoritatii. asta e raul pe care il face. nu e capabil sa colaboreze si asta se intampla pe pielea noastra.
    • -2 (8 voturi)    
      esti in eroare... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:01)

      adamsmith [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

      Constitutia se poate modifica doar prin referendum...asa ca acolo poporul decide.

      Oricum Basescu este o varianta mult mai buna decat Geona presedinte cu Vanghelie sau Hrebenciuc sef la Parlament sau Antonescu presedinte si Orban prim-mistru.

      Daca este sa aleg raul mai mic merg pe mana lui Base...macar este o "sula" in coasta clasei politice de doi bani.
      • 0 (0 voturi)    
        question (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:28)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui adamsmith

        cum caracterizezi tu un caine de paza care ii sfasie pe unii dintre hoti dar le linge mainile altor hoti? caine de incredere, cinstit?
    • 0 (2 voturi)    
      Gabita (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:03)

      dom vanghele [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Sa treci pe la caserie la sectoru 5 care este sati dau baniii pe care ti iam promis, io primaru care este, vaz ca scri f bine si da bine pt noi cei care te platim pe tine s-a faci cea ce ieste bine pentru partid, pentru tara care este ...

      pese: m-ai schimba si tu din textu pe care ti lam dat sal publici peste tot, poate sa prind dracu astia de manevra, m-ai schimba cate un cuvant pa ici pa colo ca preal dai asa cum ti lam dat peste tot

      in rest numa da bine

      semnat: marean care este.am zis!
    • -4 (4 voturi)    
      Dictatura parlamentului... (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:06)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Asistam in ultima vreme la derularea unor evenimente extrem de periculoase pentru fragila noastra democratie. Fortele raului din parlamentul Romananiei, cardasia PSD, PNL, UDMR si PC (va mai aduceti aminte de cei 322?), nu mai tin cont de Constitutie, de separarea puterilor intr-un stat democrat si de drept si incearca sa impuna o noua dictatura – dictatura parlamentului. Folosind tactici de manipulare de tip comunist, cominternist, bolsevic si kgb-ist, aceste forte ale raului, intr-o sfidare fara precedent a intereselor reale si legitime ale romanilor, acuzand pe seful statului de porniri dictatoriale (incercari evident jalnice si ridicole, pentru ca nicio persoana de buna credinta nu constata asa ceva), in realitate se straduiesc sa instituie o dictatura nemernica si periculoasa. Constatam, spre exemplificare, ca parlamentul, puterea legiuitoare, in loc sa produca si sa voteze legi, si-a subordonat puterea executiva si cea judecatoreasca. Ei impun guvernului ce sa faca, se amesteca in activitatea executiva, desfiinteaza ilegal initiative, ancheteaza si dau sentinte, blocheaza orice actiune de reformare a tarii, de modernizare, europenizare si civilizare a romanilor. Intr-un cuvant, actioneaza impotriva Romaniei si intereselor legitime ale poporului roman. Adevaratul dictator a devenit coalitia fortelor raului din parlamentul Romaniei. Mai grav, se sprijina in actiunile lor antiromanesti si dictatoriale pe sindicalisti corupti si fara demnitate. Minciuna, dezinformarea si manipularea nu mai pot fi tolerate. Numai un parlament unicameral, cu un numar rezonabil de parlamentari cinstiti, capabili, demni si dedicati binelui tarii si romanilor, mai poate salva democratia si statul de drept.
      • +3 (3 voturi)    
        Manipulare (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:41)

        IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

        Alo baiatu' . Basescu este regele manipularii prostimii. Stie exact cum sa-i manevreze, dar fara sa faca nimic pt ei in schimb.

        Daca observati de multi ani incoace Basescu se lupta : cu coruptia in interne,in medicina, in politica, se lupta cu marsavii 322, cu Baiazid cu dracu sa-l pieptane. Asta este doar fum put multime, dar daca ne uitam ce a realizat el de fapt .. NIMIC, doar telenovele, zici ca e angajat la Acasa.

        Criza actuala politica a fost declansata de Basescu, mai exact, i-a obligat pe PSD-isti sa iasa de guvernare, dar in asa fel incat sa fie ei de vina. Doi, le-a taiat macaroana la toti PSD-isti din provincie, s-au lins pe botic de functii exact inainte de alegerile prezidentiale. Cine o sa mai faca campanie pt Gioana, cand astia micii din provincie nu mai au servici si mai sunt si suparati pe aia de la centru, ca nu mai au si ei un ciolanel.

        Concluzia : Cel mai mare manipulator este Basescu. Sa traiesti bine!
      • +2 (2 voturi)    
        Iar (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:57)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

        cardasia PSD,PNL,UDMR,PC,NATO,UE,FAO,CIO,FRF,LPF,CAP,USA,UK???Iar cu FORTELE RAULUI?!Iar KGB,bolsevici,dictaturi,sfidari,minciuni,dezinformari,manipulari?!Iar salvare, binele tarii?!Domnule,esti total incremenit in proiect.Sincer,ati fost activist PCR???Daca da-e clar,va inteleg.Daca nu-aveti o problema grava deja.Nu e posibil ca in 2009 sa gandesti ca in 1950.Sau daca e posibil,nu mai postati textele astea pline de manie proletara.Sunt desuete.
      • +3 (3 voturi)    
        ia mai lasa "copy-paste"! (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:05)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

        Bai, Lear, ia mai lasa "copy-paste", ce? l-ai inlocuit pe Judex? vad ca aceleasi texte rasuflate le pui pe toate forumurile (uneori si pe acelasi de mai multe ori). S-a imbatat piaristul vostru de nu mai e in stare sa produca ceva mai bun?
        BINEINTELES ca Parlamentului "impune guvernului ce sa faca" - nu de AIA ii zice guvernului "executiv"? Ca sa EXECUTE!!!

        Vorba ta: "minciuna, dezinformarea si manipularea nu mai pot fi tolerate" (asta ai mai postat-o de cel putin 5 ori) - asa ca mai las-o balta, ca nu mai convingi decat cel mult vreo cativa spalati pe creier...
        • 0 (0 voturi)    
          cum??? adica DICTATURA PARLAMENTULUI? (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:31)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          ///

          Parlamentul trebuie sa se supuna poporului, a facut-o la referendumul pentru deminterea presedintelui?

          Executivul pune in legile emise de parament, nu executa ce ii dicteaza parlamentul mei Cordutza... parlamentul poate sa ceara sa ii execute guvernul ce vrea doar in dictaturi, intelegi mai Cordutza? Executivul executa doar legi ale parlamentului, deoarece daca executa ce vrea muschii "demnitatilor" inseamna DICTATURA...

          EXECUTIVUL trebuie sa fie independent de LEGISLATIV!!! Asta inseamna separatia puterilor in stat... stii care sunt puterile in stat? iti spun eu:
          1. PRESEDINTELE - nu conteaza cum il cheama
          2. LEGISLATIVUL - parlamentul
          3. EXECUTIVUL - Guvernul

          Cata manipulare!
          • 0 (0 voturi)    
            hei, iubi (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:31)

            clujean [anonim] i-a raspuns lui alex

            cine crezi tu ca este controlorul activitatii Guvernului intr-o democratie? presedintele? Daniel Morar? PARLAMENTUL, geniu neinteles ce esti! apropo, ia citeste tu articolul 61 din Constitutie sa vezi cine este reprezentantul SUPREM al poporului? Parlamentul sau presedintele? dupa ce inveti bine lectiile astea poti reveni la discutii! nu inainte.
            • 0 (0 voturi)    
              ce reprezentant? (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:14)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui clujean

              Reprezentantul poporului unde? Ca basescu nu a mai iesit din Romania de multa vreme, cred ca i-a expirat si pasaportul de atunci. Ultima lui vizita a fost la Costesti unde s-a intalnit cu inaltul demnitar european Bercea Mondialu'. Vai de capul vostru, portocaliilor.
  • +1 (9 voturi)    
    Extras constitutie (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:48)

    apolitic [anonim]

    Investitura ARTICOLUL 103
    (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament


    (nu spune nicaeri ca trebuie sa fie din partidul cu cei mai multi parlamentari, cred ca s-ar putea in curand sa avem 15 partide cu 6% si unul de ex UDMR cu 7%, atunci sunt curios cum ar intarce-o ca la Ploiesti dom'base - oricum e pe topogan)
    nu simpatizez cu un anume partid, dar pe individ nu-l mai suport
    • +1 (1 vot)    
      in 2004 PSD avea cei mai multi parlamentari (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:07)

      aa [anonim] i-a raspuns lui apolitic

      dar Premierul a fost numit din Alianta D.A.
      deci nemo lege e fix "ai mei mereu la putere " adica ai lui BAsescu.
  • +1 (9 voturi)    
    pai hai sa respectam votul (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:02)

    jiji [anonim]

    daca e sa respectam votul poporului PSd a avut cu cateva mii sau zeci de mii de voturi in plus la alegeri. faptul ca are mai putini parlamantari cu 2 sau 3 se datoreaza unei legi proaste . Pana acum se vehicula ppoporul si votul sau . constat ca acum conteaza smenul.
    • -3 (3 voturi)    
      ma faci sa rad (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:06)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui jiji

      Legea a fost facuta de PSD + PNL. Tot ei si-au impartit colegiile pana la ultimul satuc, pentru ca sa le iasa candidatii.

      Daca tot esti curios, si nu doar un postac, uita-te la cum arata colegiul lui relu fenechiu...cu dedicatie...

      Asa ca....eu zic sa te abtii de la comentarii .
      • +3 (3 voturi)    
        da sa nu spui nimic neagreat de PDL (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:08)

        aa [anonim] i-a raspuns lui dum_i

        ca ti-o furi doar PDL -eii au voie la opinii libere.
  • -1 (1 vot)    
    votul e arma noastra (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:04)

    dzk [utilizator]

    dragi colegi lumea nu intelege un lucru, atata timp cat lipsim de la vot o sa faca ce vor cu masa lor de manevra.

    Propunerea mea este compusa din urmatoarele:
    a. sa mergem la vot toti
    b. sa votam 90% cu un singur partid si restul cu UDMR ca astia au mereu aceeasi votanti
    c. daca nu fac ce promit urmatorul vot il dam altui partid si tot asa pana le votam pe toate.
    d. daca nici unul nu se tine de treaba nu ne mai prezentam deloc la vot sau mergem si anulam voturile sau le lasam albe.
    • +1 (1 vot)    
      Vad ca nu sunt singurul... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:15)

      Roadrunner [anonim] i-a raspuns lui dzk

      care crede ca trebuie sa votam un partid astfel incat sa poata forma singur guvernul. Din pacate e doar utopic desi se vede clar ca la noi aliantele sunt 0. In loc sa isi vada de guvernare partidele implicate in alianta se sapa unele pe altele. Si ca sa repet dintr-un mesaj postat ieri: as prefera ca partidele sa vina si sa zica: uite asta e lista de ministri in cazul ca vom putea guverna singuri. Daca ma conving oamenii de pe o lista sau alta votez. Daca iar vad de-alde Ridzi, Placinta, Nica, Nastase, Tariceanu si alti "politicieni" de teapa/incompetenta lor dovedita atunci sa am optiunea Nimeni pe buletinul de vot.
    • +3 (3 voturi)    
      Intentiile tale sunt .... (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:56)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui dzk

      ...bune. Insa ma gandesc la situatia in care TB + PDL ar fi avut 100% (sau 94%) din parlament. Existau doua cai...sau alunecau (mult mai evident decat acum) spre dictatura. A doua era ca oricum TB trebuie sa fie in conflict permanent cu cineva. Cred ca se certa cu Boc sau ceva de genul asta...oricum era tambalau si tara era dpdv economic si social in aceeasi situatie. Asa, cu mai multe partide, macar mai avem democratie.
      • -2 (2 voturi)    
        idee de democratie (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:09)

        dzk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        daca avea un singur partid majoritatea aveai pe cine sa dai vina, acum dam dn colt in colt ca eu am votat cu psd-ul ca mi-a dat pensie iliescu, sau cu pd-l ca a majorat nu stiu ce chestie, sau cu pnl ca e liberal si o sa faca ceva si restul nu a venit la vot din sila si uite asa ne-am ales toti cu un guvern psd si pdl, pdl care avea in regulament intern ca niciodata nu o sa faca alianta cu psd si ne-am luat-o in nas toti ca si-au dat mana sa manance din ciolan amundoi, numai ca unul nu a fost saturat si a vrut mai mult si atunci a iesit de la guvernare ca sa treaca vezi doamne in opozitie si treaba cu tehnocratii e o alta taratura acum deoarece nu vor sa-si asume responsabilitatea politica ca sa dea vina pe tehnocrati daca nu iese ceva bine.

        unul sa aiba puterea ca de dat jos sau de batut se gaseste intotdeauna o cale.

        deci trebuie sa facem o alegere si sa mergem cu ea pana la capat, pentru ca atata timp cat parlamentul e asa pestrit ca acum o sa hranim multe guri degeaba si o sa ramanem cu ochii in soare.
        • +1 (1 vot)    
          Exact (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:50)

          Roadrunner [anonim] i-a raspuns lui dzk

          Se risca intr-adevar alunecarea spre dictatura dar sa nu uitam ca tot noi putem sa ii trimitem acasa. Cel mai bun exemplu este guvernarea PSD 2000-2004.
          Da, ok, simteam atunci ca parca puterea de cumparare era mai mare. Insa au derapat puternic prin contractele de publicitate de la stat, stiri la tembelizor de tip cultul personalitatii, justitie varza etc. Rezultatul? au pierdut ciolanul. Ca l-au pierdut in favoarea altora care s-au dovedit incompetenti asta e alta poveste.
  • +4 (8 voturi)    
    Face pe prostu' si cica respecta Constitutia (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:15)

    Cioara vopsita [anonim]

    Cand l-a propus pe Boc anul trecut s-a luat dupa numarul de parlamentari ai PDL, cu 2 mai mult.
    Acum, cand nu-i mai convine aceasta masura (deoarece cei ce se improtrivesc PDL reprezinta 65 %), o face pe niznaiul.
    Nu-l intereseaza decat scaunul lui si ca la guvern sa fie sleahta patronata de el.
    Nu e clar?
    Impartial cum ar trebui sa fie?
    Pe dracu.
    • -5 (5 voturi)    
      totusi (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:53)

      dzk [utilizator] i-a raspuns lui Cioara vopsita

      hai sa mergem pana la capat pe mana lui, ca sa avem ce lauda daca a facut bine sau sa nu-l mai votam daca a iesit prost si nu a facut nimic, dar sa ne stabilim o directie si sa mergem pana la capat.

      Sa nu fim tot timpul intorsii europei, am inceput razboiul alaturi de germania si la jumate ne-am sucit si de atunci tot facem la fel.

      Suntem un popor curva, care merge cu cine da mai mult, nu suntem in stare sa ne mentinem o decizie pana la capat si atunci sa ne laudam ca am facut bine sau sa ne asumam greseala, sa platim pentru ea si sa ne ridicam din cenusa singuri.

      E mai simplu sa platesti pentru o greseala facuta dar in care ai crezut 100% decat sa ne mentinem reputatia de popor curva si sa platim constant sub diverse forme: cele mai mari preturi in hypermarketuri, deoarece nu are cine sa le controleze, cea mai corupta justitie, cel mai mare parlament raportat la populatie, cel mai mare numar de functionari care nu fac nimic, cei mai multi bani cheltuiti aiurea.

      Sa luam atitudine si sa ne asumam decizia pana la capat.
      • +1 (3 voturi)    
        "mana lui Base" (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:55)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dzk

        M-am saturat de presedinti care nu mai stiu ce sa faca cu "mana"! "Pe mana lui" am fost 4 ani, sa-si mai tzina "mana" acolo unde si-o tine de obicei... ar cam fi timpul sa vedem ce mai poate si altul...

        Dupa 3 mandate ale lui Iliescu si unul al lui Base (pe Constantinescu nu-l pun la socoteala, ca inca era tzara plina de securisti imputiti asa ca Emil, saracu, a fost ca apa chioara) poate ar mai fi timpul sa incercam si altceva...
        • 0 (0 voturi)    
          altceva ce? (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:08)

          dzk [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          care sa fie alternativa:
          1 antonescu - manverat de patriciu
          2. geoana - manevrat de iliescu, voiculescu, vanghelie, hrebenciuc, etc
          3. gigi becali
          4. vadim
          5. cernea

          pe basescu nu l-am pus ca tu cauti alternativa la el.

          Deci care sa fie?
          • 0 (0 voturi)    
            here's the right idea (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:35)

            drunken citizen [anonim] i-a raspuns lui dzk

            vote for me, pals!
  • +5 (9 voturi)    
    Basescu isi bate joc de inteligenta romanilor (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:19)

    Traianel [anonim]

    Ne crede tampiti pe toti si crede ca ne poate juca dupa bunul lui plac.
    Premier de la PDL nu mai poate fi.
    PDL nu reprezinta decat 35 % din Parlament, in timp ce majoritatea reprezinta 65 %.
    Ce nu ii e clar Presedintelui?
    Isi bate joc de o tara intreaga si cica el respecta Constitutia.
    Mi-e greata de acest personaj.
    • 0 (0 voturi)    
      procentele nu reprezinta nimic (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:10)

      dzk [utilizator] i-a raspuns lui Traianel

      procentele alea sunt calculate ca fiind 100% dar ele reprezinta doar 35% din masa de votanti, deci nici pe departe ce doreste poporul. asa ca lasati-ma cu vointa a 65% din popor.
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:36)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui dzk

        dar asta e valabil si cand discutam despre legitimitatea lui basescu, fie ea la alegeri sau la referendum! nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt semne evidente (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:31)

    Psihiatrul Udrea [anonim]

    de un inceput de Paranoia,mai ales cand se incearca ascunderea adevarului,care, mai ales pe la diferiti Nasi pungasi mai este recunoscut : "i-am spus sa nu cedeze presiunilor colegilor de partid cu privire la arhiva _ _ _ _ I,predecesorii nu au cedat si au fost schimbati; puteam sa trec si peste asta, dar nu trebuia spus nimic despre turismul electoral si inchirierea autocarelor,peste care nu am mai putut trece !"
    Ceeace trebuia de demonstrat...s-a recunoscut !
  • 0 (0 voturi)    
    presedinti (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:39)

    anonim [anonim]

    A aparut si Constantinescu sa dea indicatii,uita ca romanii l-au ales crezand ca vor scapa de securisti el fiind condus de acestia ,de ce nu a ripostat ca avea mijloace?
  • -4 (6 voturi)    
    Va sustinem! (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:42)

    giu [anonim]

    Masurile luate de dvs si PDL sunt corecte. Aveti toata sustinerea noastra.
    • +4 (4 voturi)    
      a comunistilor hoti (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:11)

      aa [anonim] i-a raspuns lui giu

      din PDL . si totusi chiar cu sutinerea voastra e minoritar si veti disparea din viata politica dupa Decembrie 2009.
      • 0 (2 voturi)    
        aa, te asteapta Vanghelie.... (Vineri, 16 octombrie 2009, 15:17)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui aa

        la primaria de la sectoriul 5, groapa de gunoi a Bucurestiului, sa-ti dea o prima pentru activitatea ta neobosita. Hai, grabeste-te ca o pierzi in favoarea lui bgd si a altor lachei ai lui Hrebencius si Vanghelie.
  • +4 (4 voturi)    
    aici se va posta doar anti-basescu.... (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:16)

    draguta [anonim]

    deoarece imi este greu sa urmaresc comentariile anti-basesciane (fiindca sunt una care nu-l sustine), va rog sa postati aici comentariile pe aceasta tema. va multumesc. atentie pdl-istilor: nu vitati acest articol. multumesc.
    • +5 (5 voturi)    
      bravo ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:23)

      costel [anonim] i-a raspuns lui draguta

      Bravo Draguta..... imi place ideea ta .... si eu sunt pdl-ist dar anti-Basescu.
      • 0 (0 voturi)    
        bravos! (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:37)

        Murphy [anonim] i-a raspuns lui costel

        si eu sunt neamt dar ii urasc pe germani!
  • +5 (5 voturi)    
    Multi mai sunt in tara asta!!! (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:20)

    susu [anonim]

    multi mai santeti!!!din cauza voastra o ducem asa de bine!!
    asa popor asa presedinte!!
  • +4 (4 voturi)    
    un mincinos! (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:35)

    Codruta N [utilizator]

    PD nu are majoritatea "absoluta", asa cum se cere in Constitutie - deci NIMIC nu il obliga sa puna prim ministru din PD!

    Vrea numai (din pura placere) sa isi bata joc de oameni, prelungind criza numai ca sa-si satisfaca poftele de a vedea cum e "el" in stare sa prelungeasca o criza la infinit!

    Nu-i bai, Base! las' ca vin "prezidentialele"! >:
  • +4 (4 voturi)    
    nu inteleg (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:53)

    CIprian [anonim]

    credeam ca am nimerit pe siteul PDL-ului cand am citit comentariile. Mai baieti sustinatori ai domnului Basescu , voi sunteti orbi ? ce a facut acest barbugiu in 5 ani ? unde e Romania fata de acu 5 ani? 10 ani la putere pt basescu = 10 ani de scandaluri si 10 ani pierduti. nu pot intelege pe sustinatorii domnului presedinte. O duceti toti asa de bine si vreti sa fie asa si in viitor? poate traiesc in alta Romanie. cu respect. votez Antonescu imptriva lui Basescu.. na. pe bune as vota si Iliescu decat pe marinar(pe care l-am votat acu 5 ani).
  • +3 (3 voturi)    
    io vreau "anticipate"! (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:57)

    Codruta N [utilizator]

    Vreau sa ma vad o data scapata de TOT ce inseamna Base - si gashka celor care-l sustin!!! >:

    M-am saturat de toate relicvele astea securiste, comuniste samd.!
    • +2 (2 voturi)    
      da (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:06)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      buna solutia cu anticipatele... prezidentiale si parlamentare sa scapam de PDL si Basescu la pachet... au devenit ca si naomi si nikita astia.. nu poti sa iti imaginezi viata fara.... cat de frumoasa ar fi..
    • 0 (0 voturi)    
      da! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 6:53)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Geoana presedinte (clasa, prestanta), Marean prim ministru (competenta, viziune) si ministri din lumea interlopa (respect, valoare)!
  • 0 (0 voturi)    
    barza (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:30)

    gopo [anonim]

    starea de incertitudine canalizeaza toate discutiile pe doua directii doar: cine va fi prim-minstru (sau cine ar fi mai bun), si cine e de vina ptr toata situatia, base sau opozitia. pai hai sa vedem ce se mai intampla:
    1. vin alegerile prezidentiale; o multime de foste scandaluri care ar fi putut fi aduse in prim plan vor fi puternic atenuate: utilizarea resurselor PDL ptr euroalegerea ebei; traficul de arme al fratelui; comportamentul aiurea in diferite ocazii (baut si urcat la volan, tziganca imputita, etc etc). e clar ca o evaluare impartial nu se va putea face, iar daca va fi facuta, situatia actuala va fi utilizata ptr a condamna evaluarea ca partinitoare!
    2. pdl scapa de evaluarea FMI si de responsabilitatea implementarii de masuri nepopuliste. pdl a innebunit sustinand majorarea salariilor profesorilor cu 50% cand era in opozitie, ca dupa alegeri sa dea inapoi, argumentand exact ca si cei dinaintea lor ca nu sunt bani! asta e pur si simplu jenant.
    Va mai mira ca pdl a provocat iesirea psd de la guvernare (stiau exact cum va reactiona psd) acum in prag de alegeri, si ca situatia e tinuta tensionata prin neacceptarea presedintelui ca exista o majoritate parlamentara?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu stiu ce-or face altii, da' eu stiu ce am sa fac (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:46)

    Bula [anonim]

    Nu il mai votez pe Basescu.
    A fost O MARE DEZAMAGIRE pentru mine.
    Am luat tzeapa ca l-am votat acum 5 ani, precum si la referendum.
    Tot ce pot sa fac e sa nu-l mai votez.
    Votez cu altcineva.
    E atat de simplu.
    • -1 (1 vot)    
      ???? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 11:51)

      d_ecebal1254758727935 [utilizator] i-a raspuns lui Bula

      Da e simplu pentru tine...asa spun si sacalii...!!!..pnl si pdsr...!!!...cine p provocat criza daca gandesti logic?!...de ce inainte cu doua luni de alegeri?...ai fost de acord cu declaratiile lui Vanghelie inlegatura cu dosarele?!...eu nu...si nu uita ,intotdeauna hotii striga hotii...!!!.
  • -1 (1 vot)    
    buna mutare...!!! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 11:49)

    d_ecebal1254758727935 [utilizator]

    Dale sah mat,domnule presedinte....mai mare rusinea ....psd si pnl sa provoace aceasta criza in plina iarna....mi se pare un santaj la adresa poporului acestei tari...nu se poate asa ceva,nici acum nu ma dezmeticesc....de ce nu au refuzat premierul si alianta cu pdl dupa alegerile parlamentare...atunci se faceau alegeri anticipate,si era alta situatia acum...dar atunci au acceptat alianta,si inainte cu doua luni de alegeri prezidentiale,au rupt alianta,,..sa o creada ei ca eu cred ca doar schimbarea ministrului internelor este cauza...!!!...dar asta sa uitat...!!!...nu va lasati domnule presedinte,alfel din nou vin sacalii sa prade tara...!!!