Primarul orasului Sibiu, Klaus Johannis, cercetat pentru neglijenta in serviciu - surse

de M.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2009, 15:54 Actualitate | Politic


Primarul orasului Sibiu, Klaus Johannis, propus pentru functia de premier, este cercetat din 1 octombrie de procurorii Parchetului Curtii de Apel Alba Iulia pentru neglijenta in serviciu in legatura cu restituirea unor terenuri catre persoane care nu indeplineau conditiile, sustin surse judiciare citate de Mediafax.

Primarul municipiului Sibiu, Klaus Johannis, este anchetat, din 1 octombrie, pentru retrocedarea unor terenuri catre persoane care nu indeplineau conditiile, din anul 2005.

In 12 iunie 2006, procurorii Parchetului Curtii de Apel Alba Iulia au inceput urmarirea penala fata de primar si fata de alte persoane, un notar public, un consilier juridic la Primaria Sibiu, dar si secretarul Primariei Sibiu, dosarul fiind apoi trimis la DIICOT, anchetatorii apreciind ca este vorba despre un grup infractional organizat.

Procurorii DIICOT si-au declinat competenta in favoarea Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), din cauza ca notarul public din dosar ar fi eliberat in fals mai multe certificate de mostenitor prin care o persoana de nationalitatea germana a devenit succesorul unor rude pe care nu putea sa le mosteneasca conform legii.

Ulterior eliberarii actelor notariale, folosite in baza Legii 10/2001, mai multe imobile din Sibiu au fost revendicate, intre care si un imobil in care functiona o gradinita.

Klaus Johannis a fost cercetat de procurorii DNA pentru abuz in serviciu contra intereselor publice in legatura cu trei dispozitii de primar prin care s-a dispus restituirea a trei terenuri, fara sa se mentioneze si constructiile de pe acele terenuri.

Procurorii DNA au retinut ca nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de abuz in serviciu contra intereselor publice si, in 24 septembrie, au disjuns dosarul si l-au trimis inapoi procurorilor Curtii de Apel Alba Iulia.

Din 1 octombrie, procurorii il cerceteaza pe Klaus Johannis pentru neglijenta in serviciu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5939 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Era si de asteptat.... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:02)

    Claude [anonim]

    Aflam si noi ce e in "mapa profesionala" a lui Klaus...
    • -9 (13 voturi)    
      Tocmai din 1 octombrie ? Ce la comanda (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:19)

      Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      a aparut cercetarea asta penala.
      Are vreun rost sa amintim ca actualul presedinte a dus in spate ditamai dosarul "flota" ceea ce nu l-a impiedicat sa fie presedinte. Oricum...e josnic, modul si intenti in care hotnews preia informatia.
      • +7 (9 voturi)    
        esti incapabil sa citesti articolul? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:38)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

        La 1 Oct s-a intors dosarul la Alba Iulia -- el a fost intocmit inca din 12 Iunie _2006_!!!
        • +4 (6 voturi)    
          e ocupat sa strecoare soparle (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:45)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          nu sa citeasca/inteleaga!
        • -2 (6 voturi)    
          ce legatura are primarul cu dreptul de mostenire ? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:53)

          c [anonim] i-a raspuns lui georgeb

          Daca vine cineva la primarie cu acte de proprietar, atunci ce poate sa faca primarul ? De unde sa stie un primar ca daca un act eliberat de un notar a fost eliberat legal sau nu ?
          • +1 (5 voturi)    
            cam ce legatura are si presedintele (Miercuri, 14 octombrie 2009, 17:01)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui c

            cu activitatea guvernului si parlamentului... daca-mi permiti! citind Constituia, gasesti care sunt atributiile presedintelui - apoi urli, ca si cand n-ai pricepe: CE-A FACUT presedintele in 5 ani??? ce-a schimbat?
          • 0 (0 voturi)    
            ce legatura? (Joi, 15 octombrie 2009, 13:05)

            daniel [anonim] i-a raspuns lui c

            pai familia primarului era beneficiara acelui certificat de mostenitor obtinut cu un notar penal si cu acte false.
            are legatura/
            eu cred ca are.
            parerea mea.
      • +4 (6 voturi)    
        vai si amar (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:51)

        mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

        o tinem una si buna cu flota.Cand a disparut flota?Cine era atunci la putere si ce au pazit?
        De ce nu l-au inchis?
        Cand a ajuns presedinte ne-am dat seama ca nu mai avem flota.
        Sunteti penibili.
        • 0 (0 voturi)    
          Flota (Vineri, 16 octombrie 2009, 5:53)

          Ion Codreanu [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

          Taci pentru ca nu stii povestea!
    • +2 (8 voturi)    
      povestea e veche (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:24)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      johannis a fost cercetat de DNA, iar DNA a "retinut ca nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii" si l-a trimis inapoi la Alba-iulia.
      • 0 (4 voturi)    
        imbecilii astia vad doar conspiratii (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:29)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

        facaturi etc... semn ca normalitatea nu e pentru ei...
    • +1 (1 vot)    
      BASESCU NU DOARME ! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 17:28)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Inca o dovada daca mai era necesar !!!
  • -1 (5 voturi)    
    cainii !!!! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:07)

    ciolanul scapat [anonim]

    sunt ca 99% dintre primarii din tara ar putea fi cercetati pentru erori mult, mult mai grave si pentru incompetente crase si alte cele... santaj si servilism, chintesenta politicii romanesti. sa mai zica cineva despre justitie ca e independenta...
    • -1 (3 voturi)    
      Videanu (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:36)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ciolanul scapat

      Ca sa-l puna pe Videanu ministru, nu a avut nimeni nimic impotriva >:)
  • -3 (3 voturi)    
    A disparut (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:13)

    xx [anonim]

    Era de asteptat sa se scarmene in gumoi. Chestia este, de ce a disparut stirea de pe site?
  • -2 (6 voturi)    
    PDL (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:15)

    alin [anonim]

    Evident, PDL-ul a inceput sa arunce cu noroi....
    • +2 (4 voturi)    
      si tot pdl nu i-a facut treaba micutului (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:30)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui alin

      ca sa fie gigea acu' la nominalizare, huh?? cat esti de indobitocit...
  • 0 (6 voturi)    
    Il lucreaza baietii si pe asta ! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:16)

    Desteptu [anonim]

    In Romania nu poti ajunge sus daca nu ai dosare in lucru !
    Vedeti daca legea lustratiei nu a fost data ! Ca sa ajungi sus trebuie sa te aprobe baietii. Iar ca sa te aprobe trebuie sa te aiba cu ceva la mana. Altfel e periculos pentru ei. Si pentru stapani !
  • -2 (8 voturi)    
    lol (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:21)

    biju [anonim]

    cam cat de penali puteti fi sa aruncati mizeria asta aici? cum adica "surse"? PDL nu e interesat de articolul asta, nu? Cu dejectii de genul asta va faceti numai deservicii, sunteti disperati deja?

    CUM ADICA "SURSE"??? Daca as fi presedinte, in urma acestui articol as face ce face PUtin prin Rusia, inchide efectiv ziarul,siteul, tot.
  • +6 (10 voturi)    
    E groasa.. (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:21)

    Alianta Nemtia-Rumunia [anonim]

    1. Ancheta a inceput cu ani de zile inainte de ase vehicula numele lui Johannis ca premier. Iar DNA se coupa de la 1 octombrie, cu 2 saptamani inainte sa auzim de istoria asta cu "Johannis salveaza Romania".

    2. Faptul ca de restituirea frauduloasa a beneficiat un etnic german pune sub semnul intrebarii "echidistanta" lui Johannis, cel putin aceea a solidaritatii etnice.

    3. In cel mai bun caz e vorba de o neglijenta in serviciu, ceea ce nu e tocmai o recomandare pt a conduce un guvern national !
    • 0 (4 voturi)    
      Da, dar nici un capat de tara (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:41)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Alianta Nemtia-Rumunia

      Daca este doar neglijenta in serviciu, nu ma deranjeaza prea tare. Se poate intampla asta oricui intr-o zi proasta. Important este bilantul.

      Johannis poate fi un premier nimerit, problema e ca, la Bucuresti, el este un arhinecunoscut, deci toata "increderea" pe care as putea sa i-o acord este exclusiv din auzite. Mi-e teama sa dau credit unor persoane in felul asta. Nu sunt sigur nici de competenta si nici de independenta dumnealui, ceea ce nu inseamna ca nu se bucura de ambele, doar ca eu nu am o opinie in acest sens.
  • +2 (8 voturi)    
    nici nemtii nu mai sunt ce-au fost (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:21)

    MG [utilizator]

    nici nemtii nu mai sunt ce-au fost, dar aici in Romania le-a ramas inca "mitul". Vezi Siemens si oameni din popor care traiasc din subventii de la stat.

    Dar daca este "prieten" cu ceacky este deja in gasca cu patrici etc
  • +7 (7 voturi)    
    Tare, foarte tare (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:22)

    o taranca [anonim]

    Am o dorinta si o intrebare...... chiar nu se mai gaseste in tara asta un om cinstit si pregatit pentru aceasta functie ??????
    • +5 (5 voturi)    
      ba da! dar numai cacatul pluteste (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:33)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui o taranca

      oamenii de care vorbesti dumneata nu au loc de scursuri... nu tindem catre meritocratie, a avut grija iliescu - intaiul miner al tarii! - sa blocheze drumul asta!
    • -3 (3 voturi)    
      nu! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:38)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui o taranca

      D. ex. eu nu candidez :-p
    • +2 (4 voturi)    
      Orice om (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:43)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui o taranca

      are si bune si rele.

      Tuturor li s-a insfulat ideea ca Boc a fost un dezastru (facatura de presa) -- dar in realitate Boc a fost un guvern destul de competent, cu probleme mari de imagine si cu multi inamici, inclusiv (sau mai ales) din randul PSD. Guvernul Boc 2 nici nu a existat, inventie de presa. Nu a investit nimeni un guvern Boc 2 cum a fost in cazul lui Tariceanu 2.
  • -3 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:23)

    Unu din multime [utilizator]

    Ati vazut cum arata orasul Sibiu? Era de asteptat ca sa apara improscari cu noroi la adresa lui. Omul asta a fost ales cu 90% din electorat!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Nu e musai sa fie corupt (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:45)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Unu din multime

      Dosarul asta nu este unul de _abuz_. Neglijent poate fi oricine, intr-o zi proasta. Omul poate fi foarte competent, dar sa aiba un astfel de dosar, pentru care nu va fi penalizat decat cel mult banesc.

      Dupa cum ziceam, conteaza bilantul si conteaza daca independenta sa este reala sau doar de fatada. Eu nu cred ca treaba asta il discrediteaza neaparat. Dar nici nu cunosc personajul suficient de bine. Si de Geoana am avut o parare foarte buna cat a fost ministru de externe.
    • 0 (0 voturi)    
      cunoasteti Sibiul doar de la televizor (Miercuri, 14 octombrie 2009, 19:19)

      wwwebview [anonim] i-a raspuns lui Unu din multime

      Nu vreau sa neg evidenta: zona centrala a Sibiului surclaseaza multe orase din Europa; niciun contemporan nu-si poate asuma vreun merit, insa.
      Va invit sa vizitati si cartierele ca sa realizati ce kitsch urbanistic este de fapt renumita capitala culturala; si daca nici asta nu tine de "viziunea si priceperea" primarul-etern (JWK) atunci...
      Va invit si peste cativa ani sa vizitati viitorul cartier rezidential din mijlocul Padurii Dumbrava ce va fi construit de mr. Carabulea & Co. (cu avizul primarelui, desigur); veti putea sa admirati cele 16 etaje ale cladirilor chiar din mijlocul Muzeului ASTRA (biletele de acces in cel mai valoros muzeu al tehnicii populare din Europa sunt chiar ieftine)!
  • -1 (5 voturi)    
    Săl demască-m! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:38)

    flatulescu [anonim]

    Din surse ce nu pot fi dezvăluite, vă informăm, dragi fesenei, că individul este evreu, mason & negru!
    A fost cumpărat de mârşavul Patriciu, ieri imediat după tragica moţiune a trădării naţionale.
    Normal, este lesbian & bigot!
    Este de la sine-înţeles că nu este ortodox & nu ştie să înoate (stil marinăresc).
    Jos cu el!
    BOC FOR EVĂR!
    • -1 (3 voturi)    
      e si negru?? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 16:58)

      avatar [anonim] i-a raspuns lui flatulescu

      banuiam io ceva....:))))))))))))))))))))))
    • -1 (3 voturi)    
      Săl demască-m! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 17:09)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui flatulescu

      Just
      + evident ca este platit cu petrodolari nu cu borduro-dolari cum ar trebui (lucru esential ptr nomilanizarea ca PM)
      + neamt fiind trebuie sa fie si nazist astfel incat si si Holocaustul ii poate fi imputat (macarin mare parte daca nu in exclusivitate)
      NUTI FOR EVAR!
      • +1 (1 vot)    
        Aveţi dreptate, (Miercuri, 14 octombrie 2009, 23:37)

        flatulescu [anonim] i-a raspuns lui stefan

        scuze!
        Întru-adevăr, este un nazist notoriu, care se trage dintr-o familie ce a militat constant pt răpirea Transylvaniei Noastre Iubite de la Patria Mumă.
        Urăşte florile, animalele & copii.
        Da, este canibal & comunist!
        PS: Nu putem negocia pt o formă de boc+nuţi+riţi+alma+fluture???
  • 0 (0 voturi)    
    dictatura (Miercuri, 14 octombrie 2009, 19:58)

    dictatura [anonim]

    monarhia clanului Basescu ,atentie Romania ,am trecut odata de dictatura ,asta e mai greu de inlaturat,este marea dictatura comunista
  • 0 (0 voturi)    
    Cautati adevarul..va rog! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 23:56)

    gim [anonim]

    Nu revendic o pozitie de neutralitate axiologica, mi se pare o ipocrizie mare cat china...De fapt cred ca domnul Basescu nu mai merita nici un mandat, ca singurul tur de forta al domnului Boc a fost abia la momentul votarii motiunii, ca suntem de rasul lumii si metagalaxiei cu o parte din ministrii din actualul guvern demis...Dar...Ar trebui sa stiti ca meritul pentru alegerea orasului Sibiu ca si "Capitala Culturala....", eveniment crucial in dezvoltarea urbei, nu este al domnului primar K.J. Conjuctura, aceasta fiica buna a soartei, a facut ca domnul K. J. sa culeaga toate meritele, a facut ca bugetul enorm, in euro sau lei, pentru organizarea evenimentelor sa fie administrata de echipa domnului K.J. Si cine este principalul ordonator de credite intro administratie locala?...A-ti ghicit...Acum sa va reamintesc de scandalurile legate de stalpii de iluminat din centrul vechi si atat, de piatra folosita in centrul vechi si atat...Domnul K.J. conduce un BMW oferit in baza unui contract in urma caruia a devenit imaginea firmei..E normal? Intreb si eu.. Domnul K.J are multe proprietati, multe, unele, intrate in posesie in urma unor retrocedari facute de primaria Sibiu in favoarea doamnei K.J., le-a mai pierdut si in instante..Sau cel putin asa se auzea in ultimul timp. Da, in instanta brasoaveana...In loc de concluzie..Orasul in care locuiesc e a lui Hermman, o minoritate conduce orasul din toate privintele, pana si informatiile oferite turistilor erau la un moment dat doar in germana si romana! La noi in oras nemtii nu fura si se aude ca vom avea in judet ca limba oficiala germana! Avem cel mai frumos centru turistic din tara, pacat ca nu aveti timp de periferii, oricum drumul casa - primarie e scurt pentru domnul K.J. si nu trece pe acolo!
    • 0 (0 voturi)    
      Retrocedari (Joi, 15 octombrie 2009, 9:22)

      Bobo [anonim] i-a raspuns lui gim

      D-ul Johanis a facut cu retrocedarile exact ce a facut majoritatea. S-a dus in germania/luxemburg a cumparat pe bani putini dreptul de retrocedare de la vechii sasi si apoi a venit la sibiu sa isi ceara drepturile. Este perfect legal. Am vazut actele. Ca exista dubii cu privire la anumite acte ...este partea a doua. Dar 2 dintre retrocedari s-au facut cu cei care au vandut la d-ul johanis dreptul. Problema aici este de fapt legea care a dat-o parlamentul cu retrocedarile. Deocamdata nu putem sa tragem concluzia ca K.J este murdar ...cred ca din toti ratatii de la guvern este cel mai putin murdar .... ramane de vazut ..oricum .. face parte din FDGR .. si nu cred ca se risca el sa nu se mai intoarca la Sibiu. ...
  • 0 (0 voturi)    
    un mic corupt si el (Vineri, 16 octombrie 2009, 5:35)

    florin_f [utilizator]

    si el un mic corupt sustinut de moguli, gen Oprescu.
    Ce daca e sas nu are voie sa aiva pacate, banu nu face diferente intre romani si germani.
    Dara adevarul e caJohanes nu a bagat mana cu cot cu tot, el baeat mai cvilizat cu buna crestere.
    Doar a crescut in romania, ce e rau nu trebuie invatat se copiaza de la vecini.