Mugur Isarescu: Nu voi accepta o functie de premier

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2009, 20:19 Actualitate | Politic


Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a declarat, marti, ca nu va accepta o functie de premier, raspunzand unei intrebari din partea presei pe aceasta tema, relateaza Mediafax.

Precizarile au fost facute de Isarescu dupa sedinta parlamentarilor din comisiile de buget-finante de audiere a candidatilor pentru consiliul de administratie al BNR.

Numele lui Isarescu a fost vehiculat de unii politicieni ca varianta pentru conducerea unui eventual guvern de tehnocrati. Isarescu a mai fost prim ministru in 1999-2000.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















4221 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    La cat e de incoltit... (Marţi, 6 octombrie 2009, 20:31)

    C.T.C [utilizator]

    ..cred ca e satul omul de toata mizeria ce s-a intamplat in jurul lui pe care a mai trebuit sa o si ascunda. Credeti ca el nu stia sau nu stie de toate devalizarile de banci produse in Romania sau de mega-escrocheriile Caritas, FNI...etc? Credeti ca nu stie cine a fost in spatele lor? Eu sunt convins ca Isarescu isi cam doreste sa se retraga de tot din mocirla.
    • 0 (8 voturi)    
      ... (Marţi, 6 octombrie 2009, 21:25)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui C.T.C

      Domnule, ai dreptate intr-o singura privinta. Ca este satul.

      Dumneata nu vezi nimic suspect cand FMI vine si-ti pune pe masa 20 miliarde de euro "din spirit de solidaritate".

      Dar din filmuletul asta de 3 minute, ce observi? http://www.youtube.com/watch?v=YoIJPwfsbqg

      Spune-mi sincer omule, cand Rockefeller declara "Permit me to issue and control the money of the nation and I care not who makes its laws" si infiinteaza Comisia Trilaterala a carei membru "distins" e Isarescu, tie chiar nu ti se pare nimic straniu ?

      Pai daca evreul Isarescu este la carma banilor tarii noastre si raporteaza direct lui Rockefeller, crezi ca l-ar tenta sa fie premier ? Nu intelegi ca legile nu conteaza atata timp cat banii nu sunt in mana noastra, a romanilor ? Si banii care au venit de la FMI tot la Isarescu s-au dus.

      Alta chestie, de unde a avut el atata suport sa stea 20 de ani la usa visteriei indiferent de partidele care s-au perindat la putere ? Raspuns: a avut suportul puterii mondiale care face ceva pe interesul romanilor si al Romaniei si in fata caruia piticii nostri ministri sunt niste marionete dizgratioase. Aceasta putere mondiala e interesata de un singur lucru, sa ne suga resursele si sa ne foloseasca ca masa de manevra. Iar culmea este ca noi prin conducatorii nostri facem asta fara sa ne-o ceara ! Ne oferim ca niste slugarnici jalnici. Altii se impotrivesc, uita-te la Serbia, Irak, Iran, Afghanistan... Se pare ca ne lipseste foarte tare un Stefan cel Mare sau un Mihai Eminescu
  • -2 (4 voturi)    
    Ar fii bun de premier! (Marţi, 6 octombrie 2009, 20:55)

    Dan Stoescu [anonim]

    Isarescu este un bun guvernator, desi ar fii un prim-ministru tehnocrat foarte bun.
    Guvernul de tenhocrati este cea mai buna solutie in conditiile crize politice.
    • -2 (2 voturi)    
      tehno (Miercuri, 7 octombrie 2009, 0:43)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Dan Stoescu

      Aparent ai dreptate, dar de ulte ori politicienii tehnocrati sunt prea aroganti sa recunoasca ca tehnica lor nu merge, asa ca imping tehnogratia pe teren accidentat, ducand la probleme tehnice foarte dureroase. Cel mai guvern este cel etic (a nu se confunda cu moralitatea vehiculata de nationlisti), insa etica nu se poate apropia de politica romaneasca nici cu un deget robotic radio-ghidat. Mafia si gastile au alergie la asa ceva...
  • -3 (9 voturi)    
    nu te-a rugat nimeni si nici Trilaterala nu e (Marţi, 6 octombrie 2009, 21:00)

    Eneas [anonim]

    ..de acord ! stai in Banca ta nationala ,cultiva -ti via ,fa pe boierul , umbla tot dupa blonde tip Firea si nu lipsi la sedintele masonice ca e pacat ,asa un om de caracter!baiatul tau e tot prin SUA cu treburi ,chestii,socoteli ? pe purtatorul tau de palavre Vasilescu il apuca 100 de ani in BNR?
    intrebari de rutina ,poti sa nu raspunzi....
  • 0 (2 voturi)    
    Mugur Isarescu (Miercuri, 7 octombrie 2009, 0:05)

    nu conteaza [anonim]

    Mugur Isarescu sta bine acolo unde este... S-au perindat Guverne la carma tarii dupa Revolutie! va imaginati dezastrul in Romania daca BNR nu ar fi avut stabilitate?? Nu este mentinut pe functia de guvernator pentru ca a sustinut interesele marilor finantisti ai lumii, ci pentru ca este respectat de ceilalti si nu intamplator. Are si respectul meu!
  • -1 (1 vot)    
    Fals (Miercuri, 7 octombrie 2009, 0:12)

    Dema-gogu [anonim]

    Chiar credeti ca "mujicii" romani vor sustine vreodata un guvern de tehnocrati. Palavre pentru creduli!