Adrian Nastase: Sunt convins ca ministrii PSD isi dau demisia. Basescu a demarat o lovitura de stat de catifea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2009, 11:27 Actualitate | Politic


"Traian Basescu a demarat o lovitura de stat de catifea, prin daramarea coalitiei si prin referendum. Sunt convins ca ministrii PSD isi dau demisia", a declarat, joi, Adrian Nastase. El sustine ca decretul privind revocarea lui Dan Nica ar fi fost semnat de seful statului inca de miercuri seara, cu toate ca informatia a aparut pe site-ul Administratiei Prezidentiale joi dimineata.
  • "Decizia din 2004 de a-l alege pe Traian Basescu si fraudarea alegerilor a creat o paranteza de 5 ani de istorie de haos. Am avut dreptate in decembrie, cand am spus ca nu este bine sa intram la guvernare. Acest om are mintea indreptata doar spre scandaluri si dezbinare", a adaugat Adrian Nastase.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2627 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    conu' Nastase (Joi, 1 octombrie 2009, 11:31)

    MG [utilizator]

    conu' Nastase, nu te poti intelege cu hotii si nici sa ai liniste cu ei, decat asa de piua, o incetare a focului doar, nicidecum o incetare a razboiului.

    Chestia cu catifeaua uit-o
    • +2 (2 voturi)    
      Cu hotii (Joi, 1 octombrie 2009, 12:58)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui MG

      nu faci intelegeri si nici nu te certi. II bagi direct la zdup. Asta trebuia sa fie pozitia lui Basescu.
      • +1 (1 vot)    
        cand au voturile unor romani in spate (Joi, 1 octombrie 2009, 13:46)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        cand au voturile unor romani in spate trebuie sa procedezi LEGAL
        • 0 (0 voturi)    
          Si ce l-a impiedicat pe (Joi, 1 octombrie 2009, 14:16)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui MG

          Basescu sa faca acest lucru? Iti pun eu ce, faptul ca e impotent politic.N-a reusit, timp de cinci ani de zile, sa rapuna caracatita cu care se lupta. Din contra caracatita este mai infloritoare dupa mandatul lui.
          • 0 (0 voturi)    
            de 3 ori parlamentul, (Joi, 1 octombrie 2009, 17:51)

            MG [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

            de 3 ori parlamentul, de 5 ori procurorii si tot timpul trusturile mogulilor etc
  • -8 (8 voturi)    
    De rahat (Joi, 1 octombrie 2009, 11:32)

    Rep [anonim]

    Iti este groaza sa traiesti intr-o tara condusa de "actori", plec cu prima ocazie din mizeria asta, la conducere nu vor fi niciodata altii mai buni, doar daca nu vin niste germani sa ne conduca, suntem sclavi cu totii
    • +1 (3 voturi)    
      nemtii (Joi, 1 octombrie 2009, 12:21)

      schultz [anonim] i-a raspuns lui Rep

      am avut sansa noastra cu germanii prin 40-41. pacat ca nu a mers.
  • +5 (7 voturi)    
    Frica... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:36)

    Catavencu [anonim]

    Pe baietii din PSD i-a apucat frica, au dat de unu' mai tare ca ei... Nu-l aprob, da' bine le face...
  • +4 (6 voturi)    
    Astia sunt sefii unei natiuni ? (Joi, 1 octombrie 2009, 11:38)

    Desteptu [anonim]

    Romania este intr-o criza economica formidabila si astia se bat pentru putere , scuzati -pentru ciolane ! Efectiv isi bat joc de tara !
    Ii intereseaza ca pensiile sunt mizere , ca salariile ( inclusiv la majoritatea bugetarilor ) sunt nenorocite, ca in sanatate toate finantarile s-au dus pe apa sambetei ( neamurile sa traiasca )..................EXACT DELOC !
    Isi rup costumele doar pentru ei si turma de rozatoare pe care o lanseaza fiecare in teritoriu !
    Sunt de adunat in piata publica si apoi.....ADIO !
  • -9 (11 voturi)    
    Felicitari (Joi, 1 octombrie 2009, 11:40)

    milli [anonim]

    Bravo PDL, ati reusit, ati aruncat tara in haos, ati distrus guvernul, sefii din politie demisioneaza, DGIPI, etc, le vine randul la toti.
    Bravo, dar ce veti face dupa alegeri?
    Am votat mereu cu dreapta, de azi inainte voi merge la vot doar ca sa votez impotriva voastra. Ne-ati vandut pe toti pentru a va fi voua bine. Pe cat ne-ati vandut, cu cat va umpleti buzunarele?
    Toata lumea a vazut ce s-a intamplat, sa va fie teama de electoratul vostru care de azi se intoarce impotriva voastra. Veti fi taxati.
    • +3 (3 voturi)    
      tu ai votat cu dreapta? (Joi, 1 octombrie 2009, 12:49)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui milli

      Te cred daca juri ca nu esti stangace. In rest... nu am cum sa imi imaginez ca ai avut vreodata pareri politice de dreapta, in mod autentic. Poate doar ca ai avut niste cosmaruri in care iti visai asa ceva s te trezeai dimineata transpirata , dar totusi bucuroasa, ca asta s-a intamplat doar in visele tale.
  • +6 (6 voturi)    
    Nastase si Iliescu,trebuie sa apara si Vanghelie.. (Joi, 1 octombrie 2009, 11:41)

    dan [anonim]

    Nu a fost o perioada de haos Dle Nastase! Asa arata Romania ... Mai bine ati reforma cu adevarat PSD-ul, pentru ca Romania trebuie reformata din temelii (de aici si haosul rezultat ...nu poti pune in aceasi gradina ursi si maimute ) Romania se va reforma numai daca PSD-ul ramane in opozitie.
  • +6 (8 voturi)    
    i-a venit mintea la cap si lui basescu (Joi, 1 octombrie 2009, 11:42)

    al [anonim]

    pt gestul de azi cred ca o sa-l votez, asteptam asta de mult timp.oricum cei din psd nu prea aveau treaba cu guvernarea.
  • +7 (9 voturi)    
    Este exact ce trebuie sa faca. (Joi, 1 octombrie 2009, 11:43)

    Mircea Onculescu [anonim]

    Este singurul individ ajuns acolo sus care face exact ce trebuie pentru a darama sistemul instalat
    in Romania in 1945 si care continua pana azi. Reformarea sistemului nu se poate face decat in felul acesta. Dupa ce o parte a lui este data la o parte cetatenii activi si intelegenti si preocupati de treburile cetatii pot si trebuie sa-l ia la intrebari si pe Basescu. Individul oricare ar fi numele lui trebuie sustinut acum si chemat in justitie la terminarea celui de-al 2-lea mandat. Dar acum trebuie sustinut pentru a darama si a curata sandramaua pusa in loc de multa vreme.

    Fiti inteligenti sustineti-va interesul national si nu pe cel al unui partid sau altul.
    Roata se intoarce de partea noastra a natiei.
  • +6 (8 voturi)    
    mda... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:45)

    Laurentiu [anonim]

    de fiecare data cand acest personaj mai face o declaratie imi aduc aminte de ce urasc PSD-ul cu toti parlamentarii care i-au protejat fundul corupt!


    1. "Acest om are mintea indreptata doar spre scandaluri si dezbinare"
    Acum nu ca-mi place mie Base, ca nu-mi place, Dar nu Base a inceput sa spuna fara sa poata proba ca se pregateste o fraudare...

    2. Presedintele a dat dovada de impartialitate (probabil de fatada, dar a dat dovada,) cand a rugat ambele partide sa-si bage picioarele in apa rece...si apropo vine Geoana dupa, si ii zice presedintelui (care este asa cum este, dar este votat de romani spre deosebire de el), sa-si bage si el picioarele in aceeasi apa (asta apropo tot de scandaluri si dezbinare)!

    3. Presedintele a sugerat un ministru fie independent, fie din opozitie...PSD nu a vrut!!!

    Toate astea duc la o singura concluzie...pierde puncte PSD si pierde si ciolanul!
    • -2 (4 voturi)    
      Contraargumente (Joi, 1 octombrie 2009, 12:15)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      1. Base a spus fara probe ca se pregateste o fraudare inca din 2004. Dupa ce a fost ales, a fost judecat cineva pentru asta? Nu. Deci, Basescu a primul care a adus acuzatii nefondate.

      2. Nu cred ca poate fi vorba de impartialitate, cand Basescu e practic liderul PDL. Decizia lui Boc de a-l revoca pe Nica avea cu acordul presedintelui, cu siguranta. Prin urmare, departe de impartialitate, eu zic ca Basescu da dovada de ipocrizie.

      3. Problema este de ce le-a sugerat fara motiv schimbarea lui Nica. Pai de ce nu le sugereaza celor din PDL un ministru independent sau din opozitie, la, sa zicem, Transporturi, sau Locuinte? Ar accepta, asa, fara motiv?
      • +1 (1 vot)    
        raspuns. (Joi, 1 octombrie 2009, 12:54)

        Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui kinn

        1. Corect...dar nu era in coalitie cu cei pe care-i acuza...adica pana la urma PSD acum...sunt in coalitie, sau in opozitie? ca Nica s-a comportat ca in opozitie!

        2. Presupui...probabil corect..dar presupui...reactia PUBLICA a presedintelui a fost insa ceea de impartialitate..de altfel am si spus ca probabil de fatada...

        3. Motivul este urmatorul...A atacat un "aliat" fara probe...cat de justificat este raspunsul la acest atac te las pe tine sa decizi!

        Nu-ti face iluzii ca-l votez pe Base..nu este
  • +7 (7 voturi)    
    nu e asa (Joi, 1 octombrie 2009, 11:46)

    gogu [anonim]

    pardon, lovitura de stat voi ati dat-o...vi s-a propus sa-l schimbati pe nica cu un alt ministru TOT psd-ist.
    • +4 (4 voturi)    
      yep (Joi, 1 octombrie 2009, 11:58)

      laurentiu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      de asta am uitat...si asta!!!
  • +3 (3 voturi)    
    tov Bombo (Joi, 1 octombrie 2009, 11:59)

    io [anonim]

    urcarea documentelor pe site-ul presedentiei nu o face Basescu, ci o persoana din functionarime sau din tehnic.
    ca acel site nu e blogul personal al lui Basescu.
    care probabil are un program de lucru normal.
    o fi plecat omul dupa servici acasa, si cind a venit a doua zi, a pus documentul pe site.
    asta te minca pe tine-n ./ , ca a aparut pe site abia a doua zi?
    extraordinar.
  • +4 (6 voturi)    
    Cearta... (Joi, 1 octombrie 2009, 12:08)

    vallya3 [utilizator]

    Iliescu, Nastase si Vanghelie au instalat tiganiada in Romania. Pentru un succes deplin ar trebui sa-si cheme "conationalii" din Italia , Spania si Franta acasa,
    recompensandu-i cu 25.000 euro...I-ar face o bucurie si nepoatei lui Musolini...
  • -2 (2 voturi)    
    a doua lovitura de stat a lui Basescu (Joi, 1 octombrie 2009, 12:37)

    ENE DRAGOS MARIAN [anonim]

    basescu incalca constitutia si legile tarii vazand ca electoratul se lasa inselat si nunia atitudine.
    efecterle crizei provocata de basescu si pdl ,noi ,cetatenii de rand o sa le suportam!
    ministri psd ca si secretarii de stat au demisionat pentru anu fi complici la mita electorala si frauda electorala ce se pregateste.
    bec :hermina ana iancu, gheorghiţa luţac, georgeta teodorescu, maura olaru şi dănuţ cornoiu. dintre cei cinci judecători desemnaţi astăzi urmează să fie ales, în termen de 24 de ore, preşedintele bec. de asemenea, până vineri, componenţa bec trebuie completată cu preşedintele şi vicepreşedintele autorităţii electorale permanente şi cu câte un reprezentant al fiecărui partid parlamentar.

    până la 1 noiembrie, bec trebuie completat cu reprezentanţii formaţiunilor politice care nu sunt în parlament şi care au propus candidaţi pentru prezidenţiale.

    hermina ana iancu este judecător la secţia penală, gheorghiţa luţac, la secţia de contencios administrativ şi fiscal, georgeta teodorescu şi maria olaru sunt de la secţia comercială, iar dănuţ cornoiu la secţia civilă.

    judecătoarea maura olaru a mai făcut parte din biroul electoral central pentru alegerile parlamentului european, din 2007, când a fost locţiitor al preşedintelui bec. în componenţa aceluiaşi birou electoral, pentru alegerile europarlamentare din 2007 a făcut parte şi gheorghiţa luţac, nominalizată din nou într-un bec.
    dat afară din magistratură

    dănuţ cornoiu a fost judecătorul care a făcut parte din completulcare a dat câştig de cauză, în 30 septembrie 2005, familiei ministrului justiţiei, monica macovei, şi unei alte persoane, în dosarul privind revendicarea imobilului naţionalizat în care locuiesc părinţii fostului ministru şi actualului europarlamentar monica macovei. la sfârşitul lui noiembrie 2005, dna a declanşat verificări sub aspectul comiteri unor fapte de corupţie, legat de modul în care părinţii ministrului justiţiei au obţinut apartamentul în care locuiesc.

    în urma acestei anch
  • +2 (2 voturi)    
    politica asta (Joi, 1 octombrie 2009, 12:48)

    gogulk [anonim]

    s-a intrebat cineva de ce o sa fie demis Nica
    probabil din cauza numeroaselor jafuri la drumul mare
    tentative de jaf la banci jafuri armate cu victime nevinovate furturi de armament si multe multe altele,cazuri care nu au avut rezolvari si politia se balbaie in actiuni si declaratii....
    nu-l inghit pe base dar poate ca acest ministru e incapabil sa faca ceva si a decis sa-l destituie
    care e problema de fapt??? aceasta demitere este pentru simplu fapt ca e incapabil ca multi atli ministrii
    s-a ajuns la o adevarata lupta politica pentru ce? pentru ca un ministru e ineficient?da dar este din psd!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Intradevar (Joi, 1 octombrie 2009, 14:22)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui gogulk

      ministru de interne a fost ineficient. Insa nu facea nota discordanta fata de restul guvernului. Imediat ce a incercat sa miste in front si sa devina mai eficient a fost dat afara.
  • -1 (1 vot)    
    prostia isi spune cuvintul (Joi, 1 octombrie 2009, 15:42)

    nero [anonim]

    Inteligenti PSD au spus NU la guvernare cu niste nei-ca-nimeni,fiindca aici nu avem de coasa,de jucat la nunti ,botezuri,sprituri,tuns oi,plimbat neveste pe bani publici calarit cai albi si Dl base aflase ca oprescu cu cei de la ecarisaj urma sa stringa si cainiide rasa si trebuia ascunsurgent buldogul la MI fiinca urmeaza sa vina la vot HAISAMsi nu vrea sa fie deranjat.