Mircea Geoana: Nu vom participa la o sedinta a coalitiei inainte de un raspuns din partea lui Basescu privind subiectul Nica

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2009, 20:58 Actualitate | Politic

Presedintele PSD, Mircea Geoana, a declarat marti, la Constanta, ca social-democratii nu vor participa la o sedinta a coalitiei dedicata subiectului Dan Nica pana cand nu vor avea un raspuns de la presedintele Traian Basescu la propunerea premierului privind revocarea ministrului de Interne, informeaza NewsIn. Premierul Emil Boc le-a propus reprezentantilor PSD sa se intalneasca fie marti seara, la ora 21:00, fie miercuri dimineata, la ora 9:00.
  • "Pana cand nu vom avea un raspuns de la presedintele Basescu la propunerea domnului Boc, nu vad motive de discutie pe acest subiect in coalitie. Coalitia a avut loc luni. Decizia premierului o cunoasteti. Asteptam..."
Presedintele Traian Basescu a declarat marti, dupa o intalnire cu Emil Boc si Mircea Geoana, ca atat timp cat premierul nu mai poate lucra cu un ministru in echipa, remanierea trebuie sa aiba loc, dar ca nu se grabeste cu semnarea decretului de revocare, ci asteapta ca liderii celor doua partide politice sa gaseasca o solutie.

Propunerile lui Basescu, pe care le-a avansat coalitiei, sunt numirea unui independent sau a unui reprezentant al opozitiei in fruntea MAI. Intrebat concret daca a semnat decretul de revocare, presedintele a raspuns negativ. Apoi ziaristii l-au intrebat cand va semna decretul de revocare, iar seful statului a raspuns ca "nu le da cu ceasul in cap" membrilor coalitiei, adaugand ca spera ca acestia sa se intalneasca in cursul serii si sa ajunga la o solutie.


Citeste mai multe despre   






















545 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Cred ca Geoana nu-si da seama.... (Marţi, 29 septembrie 2009, 21:38)

    Sandu [anonim]

    ca se plictiseste lumea uitandu-se la el stand nemiscat.

    Inca o gafa marca Geoana, se pune singur la zid si sta acolo pana face Basescu ceva (?). Ha, ha.
    Si daca basescu isi vede de treaba lui, fara graba, cum a si zis - Geoana ce mai face?
    Ne uitam cu totii la ceas si vedem cum ii scad lui procentele.
    • 0 (0 voturi)    
      Gresesti (Miercuri, 30 septembrie 2009, 9:47)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Mingea e la Basescu si nu la Geona; lumea asteapta urmatoarea mutare de la Basescu.
      • 0 (0 voturi)    
        Unde mai zboara mingea (Miercuri, 30 septembrie 2009, 13:45)

        Tibi [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Mingea e la astia de la PSD, care nu s-ar mai da o data plecati! Ar vrea sa si ramana la guvernare, ca mai au un ciolan de ros la Interne, dar ar vrea sa se si joace de-a opozitia la alegeri.
    • 0 (0 voturi)    
      Ne-am cam saturat de fitele astea! (Miercuri, 30 septembrie 2009, 13:42)

      Tibi [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Geoana nu mai stie cum sa o dea la intors: de doua zile, zice ba ca Basescu trebuie sa rezolve, ba ca nu vorbeste cu Base daca e despre Nica. De fapt, nu il intereseaza decat sa mentina criza asta.
  • +3 (5 voturi)    
    copilareasca atitudine (Marţi, 29 septembrie 2009, 21:40)

    tamasZ [anonim]

    Nica este deja plecat. Ce trebuie sa intereseze psd-ul este pe cine sa puna in locul lui. Ce-i vine asa de greu PSD-ului sa gaseasca un alt prost de talia lui Nica nu inteleg? Le e plina cocina.
  • 0 (2 voturi)    
    paradox (Marţi, 29 septembrie 2009, 22:04)

    stefan [anonim]

    Presedintele poate sa nu semneze decretul de revocare al primului ministru.
    In mod normal prim-ministrul trebuie sa demisioneze, existind un dezacord intre el si presedinte.
    PSD ar trebui sa mearga la consultari. Intr-o coalitie asa e normal si firesc.
    Boc a facut-o si el lata dind ultimatum.
    Daca PSD iese de la guvernare, atunci ministrii sa-i sa demisioneze.
    Si in mod firesc daca Boc nu demisioneaza (pleaca jumatate de cabinet, numai in Ro se poate chema remaniere), urmeaza o motiune de cenzura ce in mod normal trebuie sa treaca.
    Adica guvern ramas in functie pina la aprobarea altuia in parlament, concomitent cu campanie pentru prezidentiale.
    Se poate ca in acest caz Basescu sa-l numeasca prim ministru pe Geoana. SI un guvern PSD-PNL? Sau tot PSD-PDL? Si uite un candidat scos din cursa si loc facut doctorului.
    He,he,he.
    Prostii pentru adormit copii.
    O ceata de nebuni care ar trebui dusi la 9 si nu in Parlament!
    Si in loc sa dezbatem initiativa presedintelui de parlament unicameral. SI micsorarea numarului de alesi.......
    • +3 (3 voturi)    
      Esti naiv! (Miercuri, 30 septembrie 2009, 0:17)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Geoane prim ministru? Chiar in halul asta a ajuns tara asta?
  • -1 (3 voturi)    
    Corect (Marţi, 29 septembrie 2009, 23:31)

    Veronel [anonim]

    Ce sens are sa stai de vorba cu slugile si sa te enervezi cand raspunsul trebuie sa vina de la stapanul lor? S-a vazut deja ca de latrat latra, dar de muscat nu musca pana nu li se comanda. Mama ei de dresura!
  • +4 (4 voturi)    
    Chiar nu inteleg ... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 0:14)

    lsm [anonim]

    Prostanacul ba se duce, ba nu se duce la Cotroceni ... pana la urma se duce (dupa ce a declarat pe toate posturile TV ca nu se duce). In al doilea rand, presedintele Basescu s-a pronuntat: i-a pus sa discute si le-a dat doua solutii agreate de el (sah mat): ministru independent sau din partea opozitiei! Ce mai vrea prostanacul, ca nu inteleg!
  • -3 (3 voturi)    
    Pompierul piroman (Miercuri, 30 septembrie 2009, 1:15)

    Goagal [anonim]

    Cred ca presedintele a obosit, se poarta cam ciudat, face niste declaratii si mai ciudate. De obicei, cand provoca un scandal tragea ceva foloase de pe urma lui, de data asta pare sa i se fi infundat. Pompierul piroman iese cu hainele in flacari din cladirea incendiata si se da de gol. Si se mai apropie si stresul alegerilor. Sa-i spunem de pe acum ca nu-l mai votam, sa stea linistit.
    • +1 (1 vot)    
      Almanahee cumpăăr, sticrii goaleee cumpăăr... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 9:53)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Goagal

      Nica s-a întâlnit în secret cu Băsescu şi apoi a făcut toate declaraţiile alea iresponsabile ... Există şi un bileţel pe care Băsescu însuşi a scris cele spuse ulterior de Nica. De altfel, ca să fie sigur că acesta nu sare vreun cuvânt, Băsescu i-a şi dictat acea declaraţie prin nişte căşti miniaturale montate în urechile ministrului de interne. Ăsta e adevărul ! Dl Stan a intrat în posesia bileţelului şi a înregistrării respective, dar, noaptea, acestea i-au fost subtilizate ! Dnii Gâdea şi Ciutacu vor analiza acest adevărat atentat la libertatea presei, cât de curând, la Sinteza zilei !
  • +1 (1 vot)    
    prostanacul (Miercuri, 30 septembrie 2009, 13:46)

    io [anonim]

    se preface sau chiar nu a inteles mesajul presedintelui?
    "remanierea trebuie sa aibe loc".
    Basescu nu se grabeste cu semnarea decretului pentru a evita interimatul la interne.
    care interimat ar deveni obligatoriu daca "discutiile" din coalitie pe marginea numirii noului ministru ar trena ...
    adica asteapta propunerea pentru interne, dupa care il da jos pe Nica si numeste repede nol ministru.
    un minister de care sint atasate institutiile care asigura securitatea nationala nu poate ramane fara ministru.
    chiar asa idiot e gionelu' incit nu-si da seama ce timpenii face si spune?