Ce se intampla daca PSD iese de la guvernare? Scenarii posibile, motiuni de cenzura si guvern interimar pana la prezidentiale

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2009, 19:52 Actualitate | Politic

Daca PSD paraseste Guvernul si rupe protocolul cu partenerii de Coalitie, PD-L ramane la guvernare singur. Conform Constitutiei, premierul Emil Boc are obligatia sa numeasca in locul ministrilor demisionari alte persoane care se conduca ministerele vacante. Tot  potrivit Constitutiei, art 107, perioada de interimat poate fi de 45 de zile, timp in care noii membri ai Guvernului trebuie sa fie validati de Parlament. Mai exact, Executivul poate lucra o perioada de 45 de zile pe solutia interimatului.

Daca timp de 45 de zile premierul nu a reusit sa-si impuna echipa in Parlament si sa primeasca validarea acestuia, premierul trebuie sa demisioneze iar Guvernul se dizolva. Este momentul cand in scena, potrivit Constitutiei, intervine presedintele Traian Basescu, care are rolul sa numeasca premierul. Acesta, la randul sau, isi alege echipa cu care vrea sa lucreze.

Ulterior, noul premier urmeaza sa fie validat in Parlament. Daca e respins, procesul se poate repeta pana la alegerile prezidentiale si vaildarea unui nou presedinte.

In aceasta perioada, activitatea Guvernului este blocata partial, ea fiind asigurata de ministri si premierul initial.

In momentul in care noul presedinte isi preia mandatul, face o noua nominalizare in functia de premier. In cazul in care nici acesta nu este validat de Parlament, presedintele are dreptul sa declanseze alegeri anticipate.

Daca in toata aceasta perioada de interimat a Guvernului se depune o motiune de cenzura care este votata de Parlament, Cabinetul interimar este demis. Totusi, cabinetul interimar isi inceteaza activitatea doar in momentul in care Parlamentul valideaza un nou Guvern. Din nou se reia procesul si presedintele Romaniei in functie are painea si cutitul, numind premierul.

PD-L ia in calcul varianta unui guvern interimar

Surse consultate de HotNews.ro sustin ca democrat-liberalii au discutat luni in sedinta Biroului Politic ca, in cazul in care PSD renunta la guvernare, ministrii PD-L sa preia cate un portofoliu vacant si sa asigure interimatul.

Altfel spus, un ministru PD-L poate sa detina doua portofolii, cel initial si inca unul in plus, la care trebuie sa asigure interimatul. Conform calculelor facute de democrat liberali, Guvernul interimar ar putea rezista pana pe 12 noiembrie, cu 10 zile inainte de alegerile prezidentiale.

Aceleasi surse sustin ca democrat-liberalii au luat in calcul si o motiune de cenzura. Daca PNL sau orice alt partid politic depune o motiune de cenzura care este adoptata de Parlament, Guvernul se dizolva.

In acest caz intervine Traian Basescu, care are dreptul sa numeasca premierul. Acesta, la randul lui, formeaza Guvernul. Parlamentul are dreptul sa respinga propunerile venite de la presedinte, dar in toata aceasta perioada interimatul Executivului este asigurat tot de Emil Boc si echipa initiala. Situatia poate fi taraganata pana dupa alegerile prezidentiale.

PNL lucreaza la motiunea de cenzura

Surse din interiorul PNL au declarat pentru HotNews.ro ca un departament al partidului lucreaza deja pe textul unei motiuni de cenzura. Conform acelorasi surse, in cazul in care PSD pleaca de la guvernare textul motiunii s-ar putea centra pe criza creata de cele doua partide aflate in Guvern.

Liberalii intentioneaza sa arate cu degetul cele doua partide care, in loc sa se ocupe de problemele finaciare ale tarii, se bat pe functia de ministru de Interne.


Citeste mai multe despre   






















6127 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Ce sa se intample? (Luni, 28 septembrie 2009, 20:31)

    dor-de duca [anonim]

    mare scofala...mai rau de-atat nu putem ajunge...le-am cam vazut pe toate si ne e o lehamite de toti...
    • -2 (12 voturi)    
      REGIE DE LA COTROCENI -i-a tinut pana la motiune (Luni, 28 septembrie 2009, 22:39)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui dor-de duca

      Apoi 45 de zile controlam alegerile .
      Regia disperarii !
      Trist pentru aceasta tara .
      Culmea ca toti sunt PDSR adica PCR .
      Nu s-or fi inteles securistii intre ei ????
    • 0 (4 voturi)    
      NU TRAGE DOM BASESCU, SUNT EU LASCA ... NICA (Luni, 28 septembrie 2009, 22:44)

      Semaca [anonim] i-a raspuns lui dor-de duca

      Capcana pdnlista, a functionat conform planului, vedem maine daca Boc a clampanit in gol, sau are in dinti pantalonii lui Nica.. Dan Nica
      • +15 (17 voturi)    
        LOL, ma scuzi (Marţi, 29 septembrie 2009, 0:33)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Semaca

        Ce capcana, mai tata, crezi ca i-au invitat pe PSD la guvernare ca sa-l faca de cacao pe Nica?
        Si mai apoi, crezi ca Geoana are vreo sansa sa iasa Presedinte? Si dupa esec, crezi ca mai are sanse PSD-ul la eventualele anticipate? Asa ca testul il da PSD, eu sunt convins ca nu au cojones sa sara din barca. O vor baga pe-aia cu "ne gandim la stabilitate", "ar avea patria de suferit", alea alea...
        Iar textele gen "ne vor lua oameni din teritoriu" sunt o alta gluma buna, daca PSD decide sa iasa de la guvernare sa-i vezi pe primari ce repede fac coada la inscrieri pe unde apuca... Ce naiba, mai nene, s-or fi strans toti cinstitii in PSD si am ratat noi momentul. Gandeste!
        • +1 (1 vot)    
          Bine zis! (Marţi, 29 septembrie 2009, 7:37)

          Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Aph

          Subscriu!
          [p.s. pentru cei care nu au inteles, inseamna ca sunt perfect de acord.]
  • +26 (32 voturi)    
    intrebare (Luni, 28 septembrie 2009, 20:42)

    dum_i [utilizator]

    "Liberalii intentioneaza sa arate cu degetul cele doua partide care, in loc sa se ocupe de problemele finaciare ale tarii, se bat pe functia de ministru de Interne."

    Totusi, din cate stiu, Boc a spus ca asteapta nominalizarea de la PSD conform protocolului. Cum poti atunci afirma ca se bat pe acel post?

    De multe ori cand aud reactiile psd sau a televiziunilor aservite, ma intreb daca ura fata de basescu nu i-a facut sa isi piarda auzul sau mintile.

    Pentru ca in loc de acest scandal, nica putea sa recunoasca ca da, nu facut nimic, da, infractionalitatea a crescut enorm, si da, poate lasa locul altui membru din PSD, asa cum s-a si cerut. Poate poate in tot partidul ala de micuristi si mafioti, o fi si vreun membru mai spalat. Dupa raspunsul PSD, se pare ca nu e....
    • -15 (25 voturi)    
      Lasa vrajeala! (Luni, 28 septembrie 2009, 22:51)

      Europeanul [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Dum_i,

      lasa vrajeala.

      Dan Nica a fost dat jos de catre Boc pentru a scos la iveala masinatia electorala a PDL-ului de a frauda alegerile.

      Nu am votat in viata mea cu PSD-ul si nici nu o voi face vreodata.

      INSA, toata lumea a acuzat PSD-ul ca a furat voturi, si sigur ca a facut-o.

      DAR, cum a furat PDL-ul la alegerile Europarlamentare nu a furat nimeni.

      Sa va aduc aminte aici numai modul cum a fost votata Elena Basescu?

      PDL-ul abia a asteptat sa-i poata scoate pe pesedei de la putere, mai ales de la Interne, ca sa poata ei organiza alegerile.

      Cu atatia romani plecati la lucru in strainatate va fi imposibil sa stii exact cati oameni au fost la vot, si pe acest lucru se bazeaza PDL-ul cand a facut acest joc de culise.

      PDL-ul, in doar 9 luni de Guvername, a adus tara intr-o situatie mai rea ca si guvernarile PSD.

      UItati-va numai la imprumutul extern pe care Romnia l-a facut, ca acum PDL-ul sa plateasca din el salarii la bugerati si pensii pentru batrani, in timp ce sectorul privat, care produce bani la buget, este terminat din cauza taxelor si impozitelor.

      Treziti-va oameni buni pana nu e prea tarziu!
      • +6 (12 voturi)    
        in tema (Luni, 28 septembrie 2009, 23:02)

        porky [anonim] i-a raspuns lui Europeanul

        Chiar nu ai votat cu pds-ul?
      • +18 (24 voturi)    
        PNL ne-a indatorat in 2008 de 2 ori mai mult (Luni, 28 septembrie 2009, 23:10)

        Programul Electoral al TELEVIZORULUI [anonim] i-a raspuns lui Europeanul

        La sfarsitul anului 2008 PNL a lasat romanilor o datorie PUBLICA MAI MARE de 2 ori decat imprumutul FMI

        Si apoi, in loc sa guverneze ca sa si-o plateasca, a fugit de RESPONSABILITATE si de guvernarea pe criza economica
        - desi amandoua partidele si PSD si PDl vroiaua sa faca guvern cu PNL -


        ♦ Ziare.com: DATORIA PUBLICA lasata romanilor de Guvernul PNL pe criza economica = MAI MARE de 2 ori decat imprumutul FMI

        Datoria publica a Romaniei a crescut in 2008 la 108,9 miliarde de lei

        Ziare.com, 10 Februarie 2009

        Datoria publica totala a Romaniei a crescut cu 32,26%, la aproape 108,9 miliarde lei (27,3 miliarde euro), de la sfarsitul lui 2007 pana la finalul anului 2008.

        http://www.ziare.com/Datoria_publica_a_Romaniei_a_crescut_la_108_9_miliarde_de_lei-668613.html
        • -1 (7 voturi)    
          Acum PDL guverneaza (Marţi, 29 septembrie 2009, 9:31)

          Electoratul [anonim] i-a raspuns lui Programul Electoral al TELEVIZORULUI

          Tu de grija PNL-ului nu poti sa dormi?

          E in opozitie acum, da-l in sufletul lui!

          Eu am votat ca sa stea acolo, nu ca sa traga toti de el sa vina la guvernare.

          Acum PDL guverneaza, ma rog, e un fel de a spune, ca de fapt nu este in stare sa adopte 2 masuri coerente.

          Probabil ca va ajunge langa PNL.

          Problema mea este ca nu am o alternativa care sa ma satisfaca.

          Este EXACT CA IN PERIOADA COMUNISTA cand aveam de ales intre 2 sau 3 candidati si tot comunistii ieseau victoriosi in alegeri...

          Pricepi unde ne-am intors? Aparant ai de ales, dar de fapt nu poti sa schimbi nimic...
          • 0 (2 voturi)    
            Dar NOI PLATIM Datoria PUBLICA facuta de PNL (Marţi, 29 septembrie 2009, 14:39)

            Programul Electoral al TELEVIZORULUI [anonim] i-a raspuns lui Electoratul

            E putin ca dupa crestere economica, datorita PNL - platim MAI MULT de 2 ori decat imprumutul FMI ?

            Daca “lasi PNL in pace” – atunci ori trebuie sa lasi pe toti in pace – sau pe niciunul. Cale de mijloc nu exista.
            Ori - stii cumva cum poti sa platesti o datorie uriasa cand nu ai bani si pe criza economica – altfel decat facand alta datorie?

            Daca cineva cauta “alternative” si cai verzi pe pereti, si nu “vede” ca orice alternativa – daca e cat de cat serioasa – in final se loveste tot de PSD, atunci vorbeste ca un neserios.

            Asa ca o alternativa serioasa nu poate fi decat cea care e capabila sa se ia de gatzi cu PSD si sa elimine PSD din postura de jucator dominant
      • +17 (17 voturi)    
        Eu am pus o intrebare (Marţi, 29 septembrie 2009, 0:26)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Europeanul

        Eu am pus o intrebare la care tu nu ai raspuns, ci ai spus povestioara, probabil de la partid.

        Revin asadar.

        Ce opreste PSD sa propuna un ALT ministru de interne? Care este problema aici?

        As dori un raspuns scurt - la obiect si vorba ta pe care tot tu ai contrazis-o, "lasa vrajeala".
      • +8 (10 voturi)    
        Baushi? (Marţi, 29 septembrie 2009, 0:49)

        Serifu [anonim] i-a raspuns lui Europeanul

        Stimate domn.
        Ceea ce matale scrii aici de zor am mai citit pe forumurile de azi de cateva ori sunt nick-uri diferite si in locuri diferite.
        Te rog sa le spui stapanilor tai care te pun sa scrii astfel de bazaconii ca prostia e unica si nu poate fi copiata nici macar in invective si se vede de la o posta ca sunteti platiti la postare.
        Dar cand va plateste vanghelie puteti sa ii duceti raport cu postari identica ca ala oricum nu stie sa citeasca. El e cu goagalu ca si nica, dragnea, nicusor, oprisan si alti analfabeti care fac strategii pe seama romaniei d-alea in limbaj de organe. Si cand le mai canta si infractoru ala de la PNL la chitara... Chiar ca iese de serenada.
        Sa se duca... Invartindu-se!!!
      • +5 (5 voturi)    
        Mai taica! (Marţi, 29 septembrie 2009, 8:03)

        Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Europeanul

        Am sa fiu de acord cu tine cand ai sa-mi explici de ce au fost actualii fortati sa faca imprumut? Eu iti raspund: Pentru ca altii dinaintea lor au mancat toti banii tarii. Poate ai tu alta teorie. Dar sa nu-mi spui ca astia au saracit tara in trei luni! Mu am sa te cred! Inainte de a scrie mai si gandeste ca doar de aia esti om. Ma insel cumva?
        • 0 (0 voturi)    
          Cred ca ai luato razna (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:43)

          Flavius [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

          lasand la o parte datorile, unde nu vreau sa te contrazic pt ca nu stiu, eu vreau sa spun altceva. In timp ce in alte tari gen Franta, Anglia, germania criza nu prea se simte, la noi e nasoala rau. Apoi pe vremea liberalilor aveam de lucru de nu-mi vedeam capul. Ba chiar refuzam lucrurai pt ca nu mai puteam face fata. Era totul superb. de munca cat cuprinde doar sa fi vrut sa muncesti. Acum ce ai ? nimic. Si in afara de asta sa presupunem ca au facut deficit de cateva miliarde, sa zicem ca ce spui e adevarat. au luat bani de la FMI, au acoperit deficitul, si cu restul ce drac au facut? nimic! Deci oricum ai lua sunt incompetenti. recunoaste, si nu mai sustine un partid care ne poate face praf pe toti. vrei sa ajungem muritori de foame pt ca tie iti place PDL sau PSD. Tu vrei sa ne sacrifici pe toti pt ca nu te duce mintea. Ma doare capu ce datorii si ce cheltuieli au avut liberalii. Eu aveam de munca, ma decurcam bine, si aveam tot ce-mi doream. Acum ce drac am? nimic, doar necazuri.
      • +1 (1 vot)    
        Ia mai gandeste-te! (Miercuri, 30 septembrie 2009, 5:56)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Europeanul

        An de criza. Somajul sare cu cateva procente in occident, la noi inca n-a trecut si probabil nici n-o sa treaca de un milion.

        In mai toate statele din jur s-au contractat imprumuturi de la FMI, banca mondiala, BCE sau alte institutii financiare internationale. Eu nu vad nimic aiurea in faptul caa guvernul Boc a preferat sa contracteze imprumutul atunci cand inca putea sa capete o dobanda buna, si nu acuma, cand le-a ajuns cutitul la os.

        De bine de rau, in ciuda crizei, guvernul Boc a reusit sa pastreze rata de schimb RON/EUR cat de cat stabila, si a reusit sa reduca semnificativ deficitul comercial. Descresterea economica va fi probabil inferioara celor mai grave previziuni.

        Mai vezi si cat a luat imprumut guvernul Tariceanu, in conditii de ne-criza, si in ciuda faptului ca economia romaneasca avea o crestere mareata la vremea aia.

        Si abia dupa ce te-ai gandit la toate chestiile astea bate-ti gura.
    • -7 (11 voturi)    
      pentru dum_i (Marţi, 29 septembrie 2009, 0:23)

      alin [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      dvs puteti citi ce debitati? mie mi se pare Dan Nica cel mai bun ministru. ce zice Muc cel MIc aka Boc, referitor la infractionalitate.. ca a scapat strada de sub control.. alea sunt aberatii. si PSD nu se poate lasa calcat in picioare de un partiduletz ce s-a umflat acum ca un cos inainte de coacere.
      • +6 (6 voturi)    
        De ce e cel mai bun ministru? (Marţi, 29 septembrie 2009, 8:17)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui alin

        Pentru ca a dat arhivele de la 21/4 pe mana interlopilor prin seful lor, Vanghelie?
      • +4 (6 voturi)    
        "PSD nu se poate lasa calcat in picioare" (Marţi, 29 septembrie 2009, 8:52)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui alin

        Hai.... pe bune !?
        La 31 august 2009 PSD ul
        inca mai credea ca exista.
        In mai putin de o luna au devenit mopul
        pe care Basescu il foloseste sa stearga prin budă.
        *
        Oare nici unul din marii smekeri
        ai PSD ului
        unsi cu toate alifiile
        nu a ciulit urechile cand piticania de Boc
        a aparut incins cu cureaua ai lata
        care il cuprindea de la gatlej pana
        mai jos de partile rusinoase
        si le-a bagat suib nas
        pushca asumarii raspunderii ?

        Poate ca s-au prins cativa care
        fie sunt deja vanduti mongolilor,
        fie doresc sa il vada pe Geoana cu gatul rupt.

        Cert e ca acum o luna PSD ul
        putea sa joace cu folos cartea retragerii.
        Acum insa sunt deja in graficul lui Traienel.
        Timp de 45 de zile la Interne badaranul
        il poate putem pune
        inclusiv pe frac-so Mircea.
        *
        Basescu le-a inventariat toate punctele slabe,
        iar incepand de azi orice nazbatie este posibila.
        *
        Daca Base respinge remanierea lui Nica ,
        atunci inseamna ca Nica e cel ales de Traian sa devina noul lider al PSD, iar circul a fost facut ca sa ii creeze un pic de aura de luptator
        anti-PDL
        (pana acu Nica a fost de departe cel mai
        devotat fratiei cu PDL...chiar sa fi fost lipsite de orice simtire zambetele pe care si le adresau el si Boc, chiar si in momentele cele mai tensionate din coalitie ? )
        *
        Daca Nica este remaniat
        atunci s-ar putea ca demisia
        celorlati ministri PSD
        sa fie altfel decat crede Geoana.
        De pilda Ponta ar putea demisiona de la Relatia cu Parlamentul,
        ca sa fie pus la Justitie, unde ii pica mucii de atata vreme.
        Socra-su Sarbu ,
        zis si "mono" , de atunci de la vanatoare,
        ar putea fi nevoit sa mai ramaie
        o vreme la cererea Comisiei Europene,
        pentru vreun SAPARD,
        desigur cu acordul lui Geoana
        care va intelege
        "impegativul degulaghi acelui pgogam"
        Alternativa ar fii mult prea barbara
        pentru sufletul sensibil al Dacianei...
        ...ţi dai seama cat de zguduita poate fi o familie care pierde doua ministere dintr-o data ?
  • +12 (22 voturi)    
    În sfîrșit (Luni, 28 septembrie 2009, 21:03)

    aac [utilizator]

    de cînd așteptam să le taie nasul pesedoilor nesimțiți cu aceeași lamă boantă. Vă mai amintiți de citronul ca lămîia zis și trotinetă? Cum făcea el pe prim-ministrul cu pesedeoaia în cîrcă?
  • -10 (14 voturi)    
    revin: Intarata-i drace! (Luni, 28 septembrie 2009, 22:29)

    taranistu [utilizator]

    ca numai asa a vedea si poporul asta ce inseamna sa ai fesenisti i la Putere in 2009, in timp ce partidul lui Coposu sta in afara Jocului Mare...
    • +7 (9 voturi)    
      auzi... (Luni, 28 septembrie 2009, 23:01)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      ... da' Coposu stie ce zice partidul lui despre basarabeni?
    • +1 (1 vot)    
      @taranistu (Marţi, 29 septembrie 2009, 10:31)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      Aveai mai multă credibilitatate dacă ai fi semnat "securistu' infiltrat printre taranisti". Aţi reusit să distrugeţi PNŢ-CD-ul şi puteţi să vă lasaţi la vatră. Ai putea - cel puţin + să te abţii de a mai invoca numele seniorului. Lasă-l să se odihnească în pace.
  • +12 (12 voturi)    
    o nava in deriva (Luni, 28 septembrie 2009, 22:51)

    ilici1918 [anonim]

    Cine sunt cei care parasesc primii o nava care se scufunda? Sobolanii!!
  • -13 (17 voturi)    
    PD-L = Marlanie (Luni, 28 septembrie 2009, 23:00)

    Nelu [anonim]

    Cele mai josnice personaje. Mi-e sila. Basescu este o jigodie
    • +10 (12 voturi)    
      LOL (Marţi, 29 septembrie 2009, 1:57)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Nelu

      O fi, da' v-ati luato peste bot. LMAO! Si cand va vad botu' plin da sange nu pot decat sa ranjesc multumit si sa mai deschid o bere. Sa traiasca popeye!
  • +17 (25 voturi)    
    Daca in Noiembrie 2008 aduceam PSD la 10-15% (Luni, 28 septembrie 2009, 23:16)

    Andra [anonim]

    Toate relele din Romania erau mai simplu de rezolvat

    ...Daca in loc sa-si puna palma-n fund si sa se duca la mune, "schiorii" din Noiembrie 2008 ar fi votat si ar fi adus PSD-ul la dimensiunile lui reale: 10-15%, atunci pana si PNL-ul - slugile de mana a 2-a ale PSD-ului - ar fi avut azi alte aspiratii si viziuni mai indraznete.

    In loc de asta, absentii la vot in 2008 au dat un PSD puternic, iar un PSD puternic trage totul in jos dupa el: si complicii, si dusmanii - si pe NOI.
    Iar un PSD puternic stie ca se poate baza oricand pe complicitatea curvelor de serviciu, PNL -

    In iunie 2009 - la doar sase luni mai tarziu, bulgarii ne dadeau clasa: printr-o participare masiva la vot (60%) au dat jos socialistii si au asigurat o victorie categorica - cu peste 50%+ 1 - fortelor de dreapta.

    Ieri CDU si Merkel castiga alegerile in Germania,

    Numai noi romanii tinem PSD/PNL in formol pana-n ultima clipa a istoriei, ca pe ceausescu
    • -9 (19 voturi)    
      si PDL ce a facut? (Marţi, 29 septembrie 2009, 0:27)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Andra

      PARTIDUL ASTA NU A FACUT NIMIC!! DOAR VORBE; FURACIUNI (RIDZI; BERCEAU; UDREA) SI VRAJBA: NU INTELEG DC CREZI CA ASTA E SCAPAREA: MIE MI SE PARE MULT MAI RAU DECAT PSD-UL DEOARECE NICI MACAR NU ARE O DOCTRINA: E O GLOATA DE HOTI CE STAU IN SPATELE LUI BASESCU: IAR STOLOJAN E VAI DE CAPUL LUI: L-AM AVUT CA PROF SI E OFILIT DE TOT
      • +5 (7 voturi)    
        Daca e vorba de doctrina (Marţi, 29 septembrie 2009, 8:21)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui dan

        Ce doctrina are partidul clepto-comunist (clepto de la hotie, ca sa inteleaga si adeptii lui Vanghelie) pdsr? Baronii sa isi umfle buzunarele, Vanghelie sa aduca interlopii la conducere Mirciulica sa ajunga in "fonctii" din ce in ce mai mari si altceva?
        • +4 (4 voturi)    
          Pentru cine bat clopotele TELEVIZIUNII PSD/PNL ? (Marţi, 29 septembrie 2009, 9:20)

          Programul Electoral al TELEVIZORULUI [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

          pentru cine aduce voturi intoxicarea cu "scarba" la televizor


          >>> cotidianul , video 20 iunie 2009, mircea geoana la turnu magurele:

          “la o participare redusa la vot,
          psd poate castiga confruntarea cu partidele romanesti,
          in aproape orice judet al romaniei.
          daca ar fi existat resurse, organizare si mobilizare,
          - la acest nivel de participare -
          am putea castiga, practic, in orice loc din romania”.


          .
      • 0 (0 voturi)    
        Off! (Miercuri, 30 septembrie 2009, 6:06)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui dan

        Unu la mana, cand scrii ceva pe web, totul cu majuscule, se cheama ca tipi. Aia nu e musai o forma de exprimare civilizata.

        Doi la mana, daca vrei sa te ia careva in serios, argumenteaza. Cam in maniera matale, eu pot sa afirm ca matale ai un corn in frunte si urechi de iepure. Crezi ca ma ia careva in serios, fara macar o poza prelucrata cu gimp ca sa argumentez?

        Trei la mana, poate om fi noi prosti, da' totusi, o organizatie atat de veche si de ampla cum e PPE nu cred eu ca face greseli atat de grave incat sa accepte ca membru un partid care e doar o gloata de hoti ce stau in spatele lu' Base.

        Patru la mana, mie nu mi se pare nimic rau, din contra, sa faci scandal non-stop ca nu te intelegi cu aia de au furat tara vreme de zeci de ani. Linistea de pe vremea lu' Iliescu mi se pare mult mai periculoasa.

        Cinci la mana: de acord, Stolo o fi imbatranit. Da' nu cred eu ca l-au angajat Tofan sau banca mondiala pt. ca e ofilit. Asa ca ceva-ceva o fi fost de capul lui ca economist. Aia nu implica musai ca era si dascal priceput.
    • -4 (12 voturi)    
      Wow (Marţi, 29 septembrie 2009, 0:40)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Lasa-ma sa ghicesc: tu nu locuiesti in Romania, ca prea le zici bine...
      • -1 (3 voturi)    
        Ba locuiesc in Romania (Marţi, 29 septembrie 2009, 9:01)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui Aph

        E adevarat ca in 2008 am votat
        la Los Angeles , la tata la consulat.
        Ma intreb insa de unde ai tu informatiile astea despre mine !
        Securistule ! Comunistule ! Schiorule !


        Mbă - hă - hă !
        Eu nu sunt Andra, sunt MIHAI 2
        si am facut o gluma !
        • +1 (1 vot)    
          Cine are nevoie sa cumpere TOATA Presa (Marţi, 29 septembrie 2009, 9:21)

          Programul Electoral al TELEVIZORULUI [anonim] i-a raspuns lui Andra

          Daca nu pentru ca sa minta pe TOATA lumea - TOT timpul ?
    • 0 (0 voturi)    
      Mai bine aduceam PNL la 50+1 % (Marţi, 29 septembrie 2009, 19:37)

      Tavi [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Din exemplele date (victoria dreptei in tara X sau Y) , inteleg ca dumneata consideri ca PDL ar fi "dreapta" romaneasca. Sigur stii din ce partid s-au desprins initial ? Cam prin 1992, asa ? Ai ghicit: FSN. Adica PCR. Pai bravo, asa pot sa umblu si eu cu cioara vopsita. PDL este partid de dreapta cum sunt eu Basescu.

      Din pacate Romania nu mai are o dreapta veritabila. PNT-CD sta in umbra de ani buni. Si acest lucru este fix meritul fostului FSN - chit ca se numeste PSD, sau acel PDL pe care il ridici dumneata in slavi.

      Singura ramasita care s-ar mai putea numi dreapta este PNL, si acest lucru se vede - e in opozitie, iar stanga e la guvernare. Si se planuieste o miscare - stanga va fi scoasa de la guvernare de o alta stanga, mai rea.

      Schiorii din Nov 2008 ... mai bine ar fi adus PNL la 50+1 %.
      • 0 (0 voturi)    
        Da ma, ... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 6:07)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Tavi

        ... si azi datoria publica a RO ar fi concurat bugetul anual al SUA.
        • 0 (0 voturi)    
          Asa sa fie ... oare ??? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 19:45)

          Tavi [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

          Mi se pare firesc ca datoria RO sa creasca atata timp cand avem deficit bugetar. Si asta e o situatie care persista de ani buni, nu e ceva de la guvernarea PNL citire. Sunt niste cauze acumulate care conduc la acest deficit, cred ca cu toti suntem de acord:

          - parlament supradimensionat;
          - aparat public supradimensionat si ineficient;
          - coruptie & jaf etc;
          - proasta gestionare a banului public (de care se face vinovat cam oprice guvern post-1989).

          Mi se pare realista afirmatia dumitale dintr-un alt raspuns de mai jos: "Liberalii au crescut datoria publica a RO cu de doua ori mai mult decat imprumutul de la FMI contractat de guvernul Boc".

          Probabil ca datele sunt corecte. Insa liberalii au acumulat aceasta datorie in 4 ani de mandat. PD-L a reusit intr-un singur an sa acumuleze un echivalent al 50% din datoria contactata in timpul guvernarii anterioare. Daca punem asta sub ca o relatie matematica simpla, iese asa: 4*x/2 = 2*x, x fiind datoria publica acumulata in cei 4 ani de guvern PNL. Cu alte cuvinte - guvernul Boc are timp inca 3 ani s-o faca de 2 ori mai lata decat predecesorul sau.

          Si sa fim seriosi, parca si PDL-istii faceau parte din guvernul Tariceanu.

          Ca sa inchei, PD-L se autointituleaza "dreapta". O dreapta autentica ar fi gestionat criza altfel - s-ar fi redus cheltuielile publice la sange, s-ar fi taiat in carne vie in acel aparat public supradimensionat ... insa PD-L nu o face. Sa fie atunci, partid de stanga ? Un partid de stanga ia masuri sociale masive pe timp de criza, pt protectia populatiei. PD-L nu face nici acest lucru. Ei nu fac nimic - deci nu avem nevoie de ei. Sa faca bine sa se ia de mana cu PSD, sa se aseze in banca opozitiei si sa lase pe altii mai capabili sa gestioneze criza.
    • 0 (0 voturi)    
      Gresesti (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:50)

      Flavius [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Nu stiu de ce ai tu impresia ca eu (sau altii) as fi votat cu PDL. CRed ca o iei putin razna. Ce te face sa rezi ca PNL are vreo treaba cu PSD. Au fost fortati d eimprejurari sa accepte sustinea lor parlamentara, nimic maimult. Cred ca esti dus rau de tot. Ce te face s acrezi ca as vota cu un partid in care se afla majoritatea fostilor securisti. Tu iti bati joc de toti de aici. Esti manipulator? Esti securist? Ai vazut ce fraze ai folosit? Tu chiar crezi in ele?
  • -2 (6 voturi)    
    Ce se intimpla? (Luni, 28 septembrie 2009, 23:48)

    Frobenius [anonim]

    Dar daca atit PSD cit si PDL ies de la guvernare? Nu s-ar putea trai fara ministri incompetenti? PNL-ul s-a faultat singur, altii par sa nu mai fie... alooo, plutonier Nica, umfla-l pe Pogea si dispareti amindoi! Luati-va si circul ca piinea ati luat-o deja!
  • -7 (11 voturi)    
    mi-e dor de o guvernare PNL (Marţi, 29 septembrie 2009, 0:07)

    ds [anonim]

    Orice om cu bun simt va recunoaste ca Tariceanu si guvernarea PNL au fost MUUUULT mai performanti decat guvernul Boc.
    Chiar daca Boc pare plin de bune intentii - nu are cu ce :) - vb cantecului "n-am cu ce bah, n-am cu ce".
    Adica politica PDL-ului si in speta a lui Basescu contrazice insasi definitia politicii (din grecescul - polis - cetate, politica - arta servirii si gestionarii cetatii) - adica numai grija de cetate / tara nu au oamenii astia.
    Mi-e dor de Tariceanu.
    Recunosc ca sunt liberal, nu neaparat pnl-ist dar liberal. E o ineficienta incredibila in guvernul asta.
    • +3 (7 voturi)    
      tu nu esti liberal (Marţi, 29 septembrie 2009, 0:29)

      mike [anonim] i-a raspuns lui ds

      Tu nu esti liberal mah!!!

      tu esti un scrib..platit cu 1000Ron/luna sa fi Iuda!
    • 0 (0 voturi)    
      Depinde cum definesti bunul simt (Miercuri, 30 septembrie 2009, 6:16)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ds

      De acord, orice om cu bun simt ar recunoaste ca o guvernare in vremuri de boom economic e mai faina decat una din vreme de criza.

      Da' aici se cam opreste bunul simt, daca stai si analizezi afirmatia matale.

      Liberalii au crescut datoria publica a RO cu de doua ori mai mult decat imprumutul de la FMI contractat de guvernul Boc, si in ciuda cresterii economice au lasat vistieria goala.

      In alta ordine de idei, in ciuda unui apetit doar usor scazut pentru consum al romanilor (o spun retailerii), guvernul Boc a reusit sa reduca enorm deficitul comercial, fata de guvernul Tariceanu, care a reusit sa-l creasca la un nivel nemaintalnit anterior.

      Io bag de seama ca am memoria mai lunga ca a altora, din moment ce-mi aduc aminte ca in vremea guvernarii Tariceanu a fost dat jos singurul ministru al justitiei ce l-a avut RO si care a fost laudat pe fata de comisia europeana. Si ca tot in vremea lui ANI a fost ciuntita pana la a o face o institutie complet lipsita de autoritate. Si ca tot in vremea lui au fost blocate in liniste si puse la congelator o gramada de dosare penale importante.

      Cre' ca bunul simt al matale tre' tratat la Vacaresti, daca chestiile astea ti se par dovezi de guvernare buna.
  • +5 (5 voturi)    
    GUVERNARE (Marţi, 29 septembrie 2009, 0:23)

    HESS [anonim]

    Mare branza, mai putini hoti .Sa mearga dracului unde a intarcat mutul iapa hoti si banditi.Dar cu totii.

    .
  • +10 (12 voturi)    
    Mitra dixit! (Marţi, 29 septembrie 2009, 0:56)

    Gica Contra [anonim]

    Oameni buni vazui una tare.
    Cheliutza de la PNL care si-a facut din gargara de mahala o arma politica cu care a ajuns sef la camera deputatilor a fost pus cu botul pe labe de Miron Mitrea in emisiune la Realitatea.
    A fost impresionant cand Mitrea ii -explica atat de clar chelului cum PSD i-a sustinut pe liberali 2 ani de zile si ca el considera asta o greseala, cum PSD colaboreaza cu PNL in opozitie prin intermediul combinatorului Virgil. SI cand ma asteptam sa latre chelul ca muscat de organe n-am auzit nici macaro schelaitura, NIMIC.
    Respect Miroane!!!
    Chiar mi-a facut placere sa vad licheaua pusa cu botul pe labe.
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi matale, ... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 6:20)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Gica Contra

      ... poate ca divertisment faza asta e faina. Da' dincolo de divertisment, eu cred ca merita scoasa in evidenta informatia: una bucata PSD-ist de frunte declara in gura mare pe un post TV ce-l vede mai toata tara ca intr-adevar PNL a guvernat cu sprijinul informal al PSD. Parerea mea e ca asta face de cacao ambele partide.

      Chestie care ma duce la alt gand: PDL a fost de doua ori pana acuma la guvernare: la inceputul legislaturii anterioare si acuma. In nici una din situatii nu a iesit nici macar vreun zvon de genul vreunei aliante ascunse cu vreun alt partid.
  • 0 (4 voturi)    
    echilibristica guvernamentala periculoasa (Marţi, 29 septembrie 2009, 8:33)

    mechenici adrian-savian [anonim]

    personal sunt adept al stangii,dar nu pot accepta ideea ca datorita unor naravuri incetatenite in societatea post-decembrista,sa se dea totul peste cap in plina criza economica si cu grevele care ameninta sa se declanseze.nu cred ca este o solutie atat de viabila ca sa se lase aceasta tara in situatie non-guvernabila.se urmaresc anumite interese destabilizante si non-productive.
    asistam la un nejustificat anarhism politic.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce nu-ti faci partid? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 6:22)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mechenici adrian-savian

      Nu de alta, da' PSD nu e in nici un caz un partid de stanga. Daca dai putin cu unghia, sa se duca vopseaua, ai sa vezi sub rosul de suprafata orice fel de culoare vrei matale. In nici un caz insa comportamentul si actiunile PSD nu-l indica ca fiind partid de stanga altfel decat din varful buzelor. Si eu, fiind prin convingere PNT-CD, ma iau dupa proverbul biblic, care ... prin extrapolare zice ca partidul se cunoaste ca si pomul: dupa rod.
  • +3 (3 voturi)    
    ..altu la rand (Marţi, 29 septembrie 2009, 8:44)

    agora [anonim]

    PSD-ul ,asa un partid mare sa nu gaseasca un inlocuitor??? Sau v r e a sa se cramponeze de .....nica ca ( sic) sa mai faca niste valuri? Nu-i moarte de om daca se schimba .... mai ales ca ei au avut un ministru de interne ..chiar foarte , foarte bun odata...
  • -1 (3 voturi)    
    istorie (Marţi, 29 septembrie 2009, 8:54)

    gepeto [utilizator]

    Rezultatul alegerilor din 2008 a aratat ca PSD a fost votat de mai multi alegatori decat PDL, insa acestia din urma au obtinut un numar nesemnificativ mai mare de parlamentari datorita mult trambitatului vot uninominal. Teoretic cele 2 partide erau la egalitate si cu dreptul de a forma guvernul. Deoarece Basescu nu ar fi acceptat un prim ministru PSD s-a ajuns la compromisul coalitiei cu prim ministru PDL si vice prim ministru PSD consfintind egalitatea dintre cele 2 partide. Aceasta solutie s-a dovedit total ineficienta, care in loc sa rezolve criza economica (folosita ca motiv al acestei aliante) a adancit-o mai mult. Poate era mai bine daca se organizau alegeri anticipate. In conditiile de egalitate de mai sus, cu ce drept PDL impinge PSD sa iasa de la guvernare? Normal ar fi ca ambele partide sa recunoasca ca nu pot guverna impreuna sa-si dea demisia si sa organizeze alegeri anticipate.
    • +4 (4 voturi)    
      Da bre, Gepeto... (Marţi, 29 septembrie 2009, 9:41)

      Observator [anonim] i-a raspuns lui gepeto

      ...dar cine ar fi subscris in 2008 la noi alegeri anticipate? Dupa mine normalitatea ar consta in primul rind la consensul privind modificarea constitutiei, la inlaturarea macar a acelor blocaje care au aparut pina acum, daca nu sintem in stare sa avem previziuni pentru ce va urma (mecanisme UE etc.) Dar cu cine sa te intelegi? Fiecare apara osul lui si... asa se scrie istoria. La romani.
      • -3 (3 voturi)    
        Romania este in cea mai grava criza economica (Marţi, 29 septembrie 2009, 11:24)

        Vulpea [anonim] i-a raspuns lui Observator

        Romamia este la ora actuala in cea mai grava criza economica de dupa revolutie si nu se intrevede nimic la orizont in acest sens.Guvernul Boc este cel mai incompetent guvern si care a lasat tara in ruina.Ce au facut guvernantii pentru a scoate tara din grava criza economica.Nimic,PSD a gresit atunci cind a acceptat acest compromis de a guverna alaturi de PD-L iar daca doamne fereste se vor face dupa alegerile prezidentiale si alegeri parlamentare anticipate atunci va pierde si PSD pentru ca a acceptat sa guverneze alaturi de un partid de dreapta ca PD-L si toate greselile guvernului Boc se vor rasfringe si asupra PSD care este in coalitia de guvernamint iar electoratul PSD nu poate accepta ca partidul lor sa guverneze alaturi de PD-L pentru ca PSD va avea numai de pierdut si mai mult ca sigur la viitoarele alegeri asta in caz ca rezista coalitia va pierde alegerile parlamentare dar si va scadea in sondaje masiv,si aici ambele partide sunt vinovate de grava criza economica in care au bagat tara iar acum nu sunt in stare sa o scoata din criza economica.Oare cind noi romanii vom putea trai mai bine in tara noastra,cind muncitorul roman va putea fi platit la fel de bine ca in Occident.Cind pensionarii vor avea pensii mari ca sa se poata intretina avind in vedere ca la ora actuala salariile sunt mici pensiile sunt infime si nu se intrevede nici o imbunatatire in acest sens la orizont.De aceea romanii au nevoie de un nou presedinte dar si de un nou guvern care sa fie cit mai aproape de oameni si care sa scoata tara din criza si sa se vada o imbunatatire a nivelului de trai care este foarte scazut.Cresterea nivelului de trai al populatiei este prioritatea numarul 1.De aceea romanii pleaca din tara pentru ca nu mai au unde munci toate fabricile au fost distruse de guvernanti indiferent de coloratura lor politica. Pensionarii au cele mai mici pensii si cu care cu greu se pot intretine dar mai ales de platit taxele si impozitele catre stat dar si facturile la utilitati asta
        • 0 (0 voturi)    
          si ce propui? (Marţi, 29 septembrie 2009, 19:33)

          selim [utilizator] i-a raspuns lui Vulpea

          In jumate de comentariu iti plangi singur de mila, daca tu crezi ca asta este o atitudine constructiv... atunci doresc sa te informez ca te inseli. Cat despre faptul ca guvernul Boc a adus aceasta tara la sapa de lemn in cateva luni de zile, mi se pare chiar absurd.
          Tu vorbesti despre dreapta si stanga cand faci referire la PDL si PSD... chiar crezi ca in parlamentul romaniei mai exista vreun partid de dreapta/stanga/centru... orice, tare mi se pare ca traiesti in alta tara decat noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Da ma, da' ... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 6:30)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gepeto

      ... daca votul era uninominal pe bune, PNL nici macar nu mai intra in parlament, si posibil PDL ar fi avut si mai multe locuri in parlament decat acuma. De-aia is si eu de parere ca votul uninominal tre' schimbat asa ca sa fie uninominal pe bune, nu o combinatie de uninominal si liste.

      Cat despre criza economica, asta nu-i a noastra. Noi suntem afectati de ea pt. ca o buna parte din cresterea economica la noi e dependenta de situatia economica in alte tari. De ex. in RO lucreaza enorm de multi programatori, cusatorese, tamplari, sculeri etc. pt. firme cu capital strain din Germania, Italia, Franta, Israel etc., care firme produc aici exclusiv ca sa vanda la ele acasa. Daca firmele alea nu mai au piata la ei acasa, angajatii lor din RO au de suferit, si guvernul nu prea are ce face la faza asta. Asa ca eu nu cred ca vreun alt guvern ar fi gestionat mai bine criza. Din contra, in conditiile date, avand in vedere si punctul de plecare, eu as zice ca pana acuma actualul guvern s-a descurcat onorabil.

      Spre comparatie: in ultimul an de guvernare, guvernul Tariceanu a crescut datoria publica a RO cu mai bine de dublu fata de cat e imprumutul de la FMI, in conditii de boom economic, a crescut deficitul comercial cu cateva zeci de procente fata de anul anterior, si a lasat vistieria goala. In primul an de guvernare, guvernul Boc a luat imprumut pe langa banii de la FMI si bani din piata, da' nu stiu exact cati, da' macar a reusit sa reduca deficitul comercial ceva mai mult decat a reusit sa-l creasca Tariceanu, a reusit sa pastreze un curs de schimb cat de cat stabil, sau macar sa evite fluctuatii semnificative, si a reusit sa pastreze sub control cresterea somajului.
  • +2 (4 voturi)    
    Prea mult fum fara foc (Marţi, 29 septembrie 2009, 9:24)

    Mihai [anonim]

    Nu cred ca sunt singurul care s-a saturat de aceleasi discursuri, aceleasi acuze si aceiasi oameni penibili care nu au nicio calitate care sa-i faca oameni politici. Iar demagogia care ne este bagata pe gat cu forta pe toate canalele media are doua scopuri principale:
    - scarbirea populatiei - deci absenteism la vot (cu exceptia membrilor de partid) si in felul asta e mai usor de facut calcule politice in functii de conducere - cine are mai multi membri de partid disciplinati ia mai mult cascaval
    - deturnarea atentiei de la lucrurile importante. Oamenii aia ne mananca banii pentru a face legi si implementa masuri si programe in folosul poporului. In ultimii 20 de ani singurul guvern care a mai miscat ceva in tara este cel al lui Mugur Isarescu.

    Romani, deschideti ochii si inchideti televizorul!
  • +3 (3 voturi)    
    Daca Base are de gand sa faca ceea ce anticipez (Marţi, 29 septembrie 2009, 10:28)

    hic sunt leones [utilizator]

    atunci sparge la nas pesedeul cu peceul si cu toate trusturile lor media.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa-ti fie gura aurita (Miercuri, 30 septembrie 2009, 6:35)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Base scade in sondaje, din cauza indivizilor neinformati si luati de valul de la teveurile controlate de Vantu & Co. Pe de alta parte, mai bine cu dracu' decat cu ma-sa, asa ca desi PDL in mod cert nu e partidul curat ca lacrima pe care ni l-am dori (in mod utopic) cu totii, eu cred ca e raul cel mai mic daca PDL ajunge sa guverneze singur. Aia ar insemna insa alegeri anticipate - ceea ce ar fi o varianta care cine stie ...

      Daca Base reuseste sa faca scandalul sa escaleze, in asa fel incat alegatorii care se iau dupa spectacol, nu dupa fondul problemei, sa vina si sa voteze PDL, daca PSD iese de la guvernare si Boc se duce in parlament pt. aprobare pt; un nou guvern si pica, si toate astea se intampla inainte de alegerile prezidentiale, avem sanse.

      Da' pe de-o parte eu cred ca Base va evita un scenariu de gen de dragul stabilitatii politice, pe de alta parte pt. evitarea unui asemenea scenariu nu cred ca PSD va iesi de la guvernare. E mai putina paguba sa piarda ceva puncte la alegerile prezidentiale decat sa piarda pozitia importanta in parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu nu cred ca PSD renunta la guvernare (Marţi, 29 septembrie 2009, 14:30)

    Vulpea [anonim]

    Totul este o cacealma,o abureala pentru prostime asa ca sa aiba ce comenta mass-media in general,daca sa zicem ceea ce nu cred ca PSD renunta la guvernare si trece in opozitie atunci PSD ar avea numai de pierdut ei trebuie sa isi asume raspunderea alaturi de PD-L in esecul relansarii economice si iesirii din cea mai grava criza economica de dupa revolutie,Daca PSD sa spunem ca ar iesi acum de la guvernare ar pierde toate functiile deconcentrate si ar da dovada de aventurierism politic.Oricum PSD nu va mai putea guverna nici daca acum s-ar organiza alegeri parlamentare anticipate avind in vedere ca nu trebuie sa dea bir cu fugiti ci sa isi asume ambele partide responsabilitatea fiindca ambele partide sunt vinovate de dezastrul in care au adus economia tarii si nu numai aceste doua partide se fac vinovate de dezastrul in care a ajuns tara ci intreaga clasa politica aproape toate partidele au fost la guvernare indiferent de coloratura lor politica aici nu putem spune ca un partid este mai bun ca altul nici vorba toate partidele politice romanesti sunt o apa si un pamint si cam toate partidele promit marea cu sarea iar cind ajung la putere uita pentru ce au fost votati,iar eu ca om simplu stau si ma intreb se mai merita ca noi romanii sa mergem la vot atunci cind sunt alegerile generale?Adevarul este ca noi nu prea mai avem cu cine vota fiindca toti sunt hoti si banditi,salariile sunt mici,pensiile sunt foarte mici iar oamenii abia se descurca cu traiul de zi cu zi sa isi cumpere medicamente pentru ca foarte multi sunt bolnavi sa isi poata plati intretinerea la bloc si facturile la utilitati.De ce pensiile nu pot fi marite inclusiv pensiile de urmas si de boala pentru ca sunt foarte mici.Noua romanilor ne ar trebui o noua clasa politica care sa fie in stare sa creasca nivelul de trai al populatiei dar si stoparea crizei economice iar nivelul de trai al romanilor sa se imbunatateasca.Punctul de pensie ar trebui sa creasca in functie de rata inflatiei si nu cu 2% ca acum.
    • 0 (0 voturi)    
      Ma repet: criza economica ... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 6:39)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Vulpea

      ... nu e a noastra. Nici un alt guvern nu ar fi putut face mult mai mult.

      Economia romaneasca e in mare masura dependenta de piete externe. O gramada de firme mici, de doua parale, lucreaza ca un fel de extensie a unei firme la fel de mici si de doua parale din Germania, Franta sau Italia in RO. Toata productia se duce insa in tara firmei mama, si toate contractele se fac cu clienti de acolo, sau mai mult, se fac doar cu firma mama, care doar ea are contracte cu clienti din tara de origine. Cata vreme tara respectiva e in criza, si firmele mici cu firme mama in tara aia e in criza. Si nici un guvern din lume nu e in stare sa schimbe treaba asta.

      Ori firmele mici formeaza 80% din orice economie sanatoasa. Economia RO, nefiind chiar atat de sanatoasa, e formata si ea insa din macar 70% firme mici, din care eu as zice ca macar jumatate sunt de genul astora descrise mai sus, si din restul macar o parte isi castigau banii partial macar tot de pe asemenea piete externe. De-aici vine criza, nu din chestii interne.
  • 0 (0 voturi)    
    ce pretentii sa avem ... (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 18:06)

    Andrei Popa [anonim]

    Am inceput sa citesc articolul si dupa primele 4 randuri mi s-a pus un nod in gat: "ziaristul" afirma ca: .... "Acesta, l-a randul sau, isi alege echipa cu care vrea sa lucreze" ...
    Domnule ziarist , scrii "l-a" atunci cand Basescu "l-a numit pe Boc..." Aici , prietene , se scrie legat .....
    "Acesta la randul sau alege echipa..." .... Du-te si scrie la stiri din sport.... Cum sa avem macar iluzia unei informari corecte cand cei care ne informeaza sunt analfabeti ? ... Ce sa mai spunem de discernamant ... Pacat ca presa a incaput pe mana unor neghiobi...
    N.R. Este, intr-adevar, o greseala grava. Multumim pentru atentionare.