VIDEO Traian Basescu: Este bine ca ambele partide sa-si bage repede picioarele in apa rece

de D.Galantonu     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2009, 15:03 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a declarat luni ca nu a primit nicio solicitare din partea premierului Boc de remaniere a ministrului de Interne si ca, daca va fi solicitat sa aiba o intalnire cu PSD si PDL, "isi va face timp" pentru aceasta. "Este bine ca ambele partide sa-si bage repede picioarele in apa rece", a comentat Basescu, citat de NewsIn.



Basescu a adaugat ca personal crede ca, in toate actiunile celor doua partide, trebuie sa domine responsabilitatea.

Explicandu-i-se ca PSD a solicitat deja o mediere in privinta situatiei create, seful statului a raspuns: "Vom vedea!".

"Imi pare rau ca nu sunt atat de bine informat ca ziaristii, eu am fost in sedinte", a adaugat presedintele amuzat.

Seful statului a facut aceasta declaratie la finalul intalnirii de la Cotroceni cu omologul sau azer, Ilham Aliyev.

Update: Liderul PSD, Mircea Geoana, a replicat: "Atunci, sa si le bage si dansul in aceeasi apa".

Depunerea demisiilor in bloc a ministrilor PSD si iesirea de la guvernare, sau reconfirmarea lui Dan Nica in functia de ministru de Interne. Acestea sunt cele doua scenarii discutate in BPN al PSD, dupa ce Emil Boc l-a revocat din functie pe Nica. "Daca premierul nu intelege ce-si asuma, il vom face raspunzator pe presedintele Basescu, care a girat aceasta miscare...", a declarat purtatorul de cuvant al PSD. Si Dan Nica a declarat ca "acest atac arunca Romania intr-o criza politica fara precedent, suprapusa peste criza economica".

Surse de la varful PSD au declarat pentru HotNews.ro ca PSD va opta cel mai probabil pentru iesirea de la guvernare.

Premierul Emil Boc a anuntat, luni dimineata, coalitia PSD-PD-L ca il va remania pe ministrul de Interne social-democrat, Dan Nica. PSD are la dispozitie 24 de ore pentru a face o noua propunere pentru aceasta functie. Daca PSD nu nominalizeaza nicio persoana, primul ministru va recurge la numirea unui ministru interimar, a subliniat Emil Boc.

Argumentele primului ministru pentru demiterea lui Dan Nica:
  • Siguranta cetatenilor s-a deteriorat grav in ultimul an, oamenii se simt amenintati pe strada si in casa.
  • Am solicitat informatii de la ministrul de interne legate de faptul ca nu mai exista autocare de inchiriat in perioada alegerilor prezidentiale si aceste afirmatii nu s-au putut confirma.
  • Afirmatiile au fost fara niciun fel de acoperire - o afirmatie grava ce pune sub semnul intrebarii legitimitatea alegerilor prezidentiale.
  • Rata infractionalitatii a crescut cu cel putin 13% in acest an.
  • Strada a fost scapata de sub control.


Citeste mai multe despre   






















4160 vizualizari

  • -11 (43 voturi)    
    HOTUL STRIGA HOTUUUL !!! (Luni, 28 septembrie 2009, 15:07)

    Nicolae [anonim]

    El a generat criza si da vina pe altii !
    • +7 (31 voturi)    
      las-o balta! (Luni, 28 septembrie 2009, 15:44)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      de ani de zile tonomatele te-au obisnuit sa crezi ca orice s-ar intampla in tara asta, Basescu e de vina. Incearca sa gandesti simplu si logic: escaladarea tensiunilor dintre cele doua partide, urmata de un apel la calm, formulat in stilul caracteristic, din partea presedintelui.
      • -4 (24 voturi)    
        Si care e acel apel la calm? (Luni, 28 septembrie 2009, 16:10)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

        Asta cu picioarele in apa? Asta-i apel la calm? Asta-i bataie de joc...un fel de gaz pe foc urmat de un "Vom vedea !"
        Ce inseamna foamea asta de bani si prostia generala....evident vorbesc de PSD aici. Trebuiau sa-i lase singuri la guvernare...sa fi vazut atunci cu cine se mai certau domnii PDL-isti/Basescu....doar atat stiu....sa bage zazanie si au si gasit partidul perfect ...PSD. Altii care ar face orice pt bani... Mi-e scarba.
        • -3 (3 voturi)    
          perfect de acord...si fara pic de scarba (Marţi, 29 septembrie 2009, 0:20)

          novac [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Ar trebui sa-si bage capetele in apa rece, sa-si revina.
          PSD-ul face presupuneri si arunca cu acuze nefondate, prin dlui Iliescu, singura voce credibila (din pacate) a partidului. De fapt, s-au inflamat cam tare si nu stiu de ce. Trebuia sa spuna calm "il sustinem pe Nica" si punct. Se mai indoieste cineva ca produc isterie in mod voit?? Sigur, consultantii lor sunt de vina...
          SI apropo "scarba" - si asta e un mesaj aproape subliminal...evitati-l.
  • -16 (40 voturi)    
    Etetee... (Luni, 28 septembrie 2009, 15:10)

    Mester Carmaciu' [anonim]

    Ce presedinte impartial si echidistant aveeem! Nu stiam... Nici nu-i pute gura... A usturoi vreau sa zic...
  • -7 (23 voturi)    
    Apa rece dauneaza rinichiului (Luni, 28 septembrie 2009, 15:15)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Daca-ti bagi picioarele in apa rece, poti avea probleme la rinichi ...
    • -9 (21 voturi)    
      nici (Luni, 28 septembrie 2009, 15:23)

      parazitu [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

      alcoolu nu face bine la rinichi.
      • -1 (9 voturi)    
        daca am luat minus (Luni, 28 septembrie 2009, 17:45)

        parazitu [anonim] i-a raspuns lui parazitu

        trag concluzia ca cei care m-au ciuruit cred ca alcoolu face bine la rinichi. va bazati pe experienta?
        • +2 (2 voturi)    
          si nu numai! (Marţi, 29 septembrie 2009, 6:08)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui parazitu

          face bine si la guvernare, ca da tupeu, face bine si la "bobor", ca-l prosteste si nu-i mai vede pe altii cum il fura, face bine si la "alianta pt romanica"_ca dupa o "tarie" vine alta, si le ceri lautarilor sa cante de voie-buna, si mai lasi "printipurile" deoparte, ba chiar si la alegeri face bine, ca daca ceateanu' turmentat intreaba "io cu cine votez?", pui tu stampila unde treb'e, ca el tot n-are habar de nimic! a, si mai face bine si la minus-uri, ca tin loc de argumente, de care dupa cum se vede, e... penurie mare, mon cher!
    • +4 (8 voturi)    
      Si ce daca...? (Luni, 28 septembrie 2009, 22:46)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

      El stie, ca la cate bai cu apa rece a facut si la picioare si la cap, fiind baut manga, crede ca asa trebuie sa faca toata lumea! Ce-i scapa este ca oamenii normali au si alte preocupari decat sa cada sub masa! Eu i-asi recomanda "euforicului" presedinte sa tina cont de zicala romaneasca "daca doi oameni iti spun ca esti beat, du-te si te culca"! Asa ca marinelule, lasaneeeeeeee, lasaneeeeeeeeee...!!!
  • 0 (26 voturi)    
    Lovitura de maestru! (Luni, 28 septembrie 2009, 15:15)

    george [anonim]

    Asa a fost facut aranjamentul cu Premierul: Presedintele va juca rolul mediatorului (nu asta i se tot reproseaza? ca nu joaca rol de mediator!) il va face pe Boc sa renunte si sa cada de pacalici (cui ii pasa? urmeaza alegeri prezidentiale, nu parlamentare!) si ii va face sa ramana impreuna. Pentru binele tarisoarei! Bravo Maestre! Populimea te va vota!
    • -5 (9 voturi)    
      bravo george .. (Luni, 28 septembrie 2009, 16:55)

      alt george [anonim] i-a raspuns lui george

      Gindire adinc George, bravo , da il voi vota si eu !

      Multumesc
      • +1 (3 voturi)    
        scuze! (Luni, 28 septembrie 2009, 19:00)

        george [anonim] i-a raspuns lui alt george

        Nu am intentionat sa jignesc pe nimeni. Daca asa a iesit, imi cer scuze!
  • -1 (21 voturi)    
    Picioarele Basedintelui (Luni, 28 septembrie 2009, 15:20)

    CAPUL [anonim]

    in fond, nu-si baga toti politicienii picioarele? mai conteaza daca le baga in apa?
  • +12 (14 voturi)    
    Ro,taramul ( Ne) fagaduintei eterne... (Luni, 28 septembrie 2009, 15:20)

    Nameless [anonim]

    Si uite-asa, din criza in criza, au trecut 20 de ani de la Revolutie....O criza care numai la noi putea sa tina 40 ani...Care 40 ani? Inca 20 de acum inainte... Care Revolutie?!?!
    • +4 (20 voturi)    
      vorba din popor, dar adevarata (Luni, 28 septembrie 2009, 15:39)

      Claudiu Serban [anonim] i-a raspuns lui Nameless

      asa mai pe sleau cum le zice el, dar are dreptate basescu! sa termine psd cu diversiunea asta si sa hotarasca pe ce drum merge!
      • +3 (19 voturi)    
        @Claudiu Serban (Luni, 28 septembrie 2009, 15:48)

        tot din vorbele poporului [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Serban

        ”Basescu si Boc intr-o barca in largul marii infuriate.
        Un val puternic rastoarna barca.
        Intrebare:
        -Cine scapa?
        Raspuns:
        - Romania ! ”
      • +4 (14 voturi)    
        @ claudiu serban (Luni, 28 septembrie 2009, 16:02)

        tot din vorbele poporului (II) [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Serban

        Ambitia lui Emil Boc fost:
        "Ori premier ori nimic!"
        I-au reusit amandoua...
      • 0 (10 voturi)    
        Asa ar face cum spui. . . (Luni, 28 septembrie 2009, 16:20)

        Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Serban

        . . .daca PSD ar avea in frunte un om destept! Dar nu-l vezi pe Geoana? Cum spune Basescu ceva cum ridica ochii la luna si scuipa prostia. Eu ma mir cum de nu vede nimeni din partidul ala ca acest Geoana face gafa dupa gafa! La urma urmei ce vrei? Spui baiat de securist si spui totul! A fost crescut si educat in spiritul sforariilor si al discordiei!
  • -3 (27 voturi)    
    Penibil (Luni, 28 septembrie 2009, 15:22)

    peerLAN [utilizator]

    Basescu mereu provoca criza in tara ca sa se traga pe el in sus, in timp ce noi ne ducem dracu.
  • -4 (24 voturi)    
    Omologul sau azer, Ilham Aliyev (Luni, 28 septembrie 2009, 15:24)

    Titirca1 [utilizator]

    Ca altii nu-i mai calca curtea. Doar kirgiztan, Uzbekistan, parca e vorba si de Mongolia.
    Nici pe vremea Cucuvelei nu era Cotroceniul atat de ocolit. Iar pe atunci...nu eram inca un UE.
    Intrebare sincera, din tot sufletul: Mai marinare, ce mama naibii vrei sa faci din natia asta doar pentrusetea ta de putere absoluta ?? daca nu ti-e rusine, nici mila nu ti-e ?
    • +4 (12 voturi)    
      omologul sau_azer_kirghiz etc (Luni, 28 septembrie 2009, 15:37)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      Sigur, poate fi interpretat si asa.
      Pe de alta parte Azerbadjanul e una din putinele tari caucaziene bogate in petrol si gaze care face business independent de rusi (mai sunt inca doua, dar nu vreau sa fiu confuz; le gasesti pe net - posibil Cazahstan si Kirghistan, dar nu bag mana-n foc).
      Ca tipologie nu-s mare branza, dar ca resurse nu-s de neglijat. ... parerea mea.
    • +1 (9 voturi)    
      mai sa fie! UE ar cere Moldovei sa se apropie de (Luni, 28 septembrie 2009, 15:41)

      Programul Politic al Televizorului e PROSTIA [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      Romania daca e "izolata" cum zice PSD/PNL ?
      :)))
  • +10 (22 voturi)    
    Pai si autocarele? (Luni, 28 septembrie 2009, 15:26)

    moldoveanu [utilizator]

    Chiar eram curios daca exista sau nu autocare de inchiriat....si cum o sa justifice Niculaitza Minciuna afirmatia. Din partea unui ministru o astfel de afirmatie nu merge. Daca era nenea nica doar parlamentar la o emisiune TV putea sa spuna ce vrea ca tot activistu.

    Deci, brava Boc, daca a mintit intr-o declaratie, remaniaza-l!!
    • +2 (10 voturi)    
      Boc remaniat: "10.000 de dosare Prima Casa" (Luni, 28 septembrie 2009, 16:29)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

      Cum e cu minciunile?
    • +4 (12 voturi)    
      Da, Boc, remaniaza toti mincinosii (Luni, 28 septembrie 2009, 16:32)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

      In special pe ala care a zis ca âisi da demisia in 5 minute de la suspendare.
      Si pe ala care a zis ca n-o sa avem criza.
      Si pe ala care a spus ca n-o sa avem nevoie de
      imprmut FMI...
  • -1 (19 voturi)    
    Bravo PSD (Luni, 28 septembrie 2009, 15:28)

    FLORIN [anonim]

    Este o miscare indrazneata a PSD-ului sa-l lase pe pitic singur.
  • +13 (15 voturi)    
    Buna idee ! (Luni, 28 septembrie 2009, 15:31)

    Desteptu [anonim]

    60 de minute cu capul in apa rece toti sefii de la Bucuresti !
    Ce idee buna ! Poate scapam de toti !
    • +3 (15 voturi)    
      psd-ul oricum si-a bagat demult picioarele (Luni, 28 septembrie 2009, 15:42)

      Dorotheea [anonim] i-a raspuns lui Desteptu

      dar de ce insista geoana cu nica la interne? ca au tot dreptul sa numeasca un alt ministru de la psd din moment ce nica al lui a facut afirmatii aiurea...
  • +5 (5 voturi)    
    Seamana totul a parodie (Luni, 28 septembrie 2009, 15:32)

    Anonim [anonim]

    Eu zic sa-si scoata capetele de sub palaria asta prea mare care e puterea si sa lase pe altii care au facut ceva in viata asta, pe acolo pe unde sunt.
    Ne invartim la nesfarsit intr-un cerc de incapabili care mereu candideaza sau sunt numiti ori au treburi pe undeva: ba la senat, ba la parlament, ba la parlamentul european, la guvernare, la tribunal (aparandu-si averile ilicite), dandu-ne lectii despre democratie, pana te apuca ameteala si nu mai intelegi nimic. Sau daca intelegi ceva te apuca ameteala si frica
  • +1 (15 voturi)    
    neghiobia PSD (Luni, 28 septembrie 2009, 15:37)

    Andradda [utilizator]

    Cat de tampiti pot fi. !?
    Ei declara din start, cu seninatate, ca indiferent ce se intampla in România, in Europa, pe Terra sau in univers, il vor acuza pe Basescu!
    Chiar ca au ajuns de râsul lumii acesti PSD-PC-PNL.
  • +4 (10 voturi)    
    hahaha (Luni, 28 septembrie 2009, 15:38)

    liviu_ [utilizator]

    si sef la pdl cine e dom presedinte???
    partea proasta e ca actiuni de genu asta dau bine la prosti si mai castiga cateva voturi
  • +1 (9 voturi)    
    Care-i temeiul juridic al demiterii (Luni, 28 septembrie 2009, 15:38)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Eu tot nu pricep care-i textul de lege in baza caruia primul-ministru poate sa demita un ministru.
    • +1 (3 voturi)    
      aici scrie ! (Luni, 28 septembrie 2009, 16:35)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

      legea 90/2001 , cu completari
  • +1 (5 voturi)    
    Ori Ori (Luni, 28 septembrie 2009, 15:40)

    Escu48 [anonim]

    Pai norma.....Ori este un instrument in campania electorala de care PSD-istii profita, si trebuie sa se calmeze si sa judece la rece, Ori este o gresala savarsita in serviciu si iar trebuie astia sa se calmezesi sa judece la rece!!!
  • +2 (8 voturi)    
    Gura pacatosului (Luni, 28 septembrie 2009, 15:45)

    Marion [anonim]

    Aveti dreptate, domnule Presedinte!

    PDL si PSD sa isi bage picioarele..unde vor ei, ca doar cu astea gandesc!
  • -2 (12 voturi)    
    apa de ploaieee (Luni, 28 septembrie 2009, 15:51)

    Boxy [anonim]

    Dupa ce ca el este principalul vinovat pt criza economica din tara asta, prin ignorarea si minimizarea efectelor ei, acum ii suprapune si una politica si..cel mai grav, acum vrea sa para cel care linisteste apele intre partidele de la guvernare? politicienii sar unii la altii iar el vine calm din varful dealului sa medieze? Adicatelea nu are legatura cu ce s-a intamplat azi? Abia abia a vazut pe la vreun post tv cate ceva despre criza politica declansata azi de el prin vocea lui Mily Boc?
    Sa nu se mai framante atata, sa nu mai joace atatea acte din piesa asta ieftina de "imblanzitor" ca oricum a aruncat Romania destul in haos si oricum mai sta cateva ore la carma tarii. Sa vina Geoana, il asteptam pe Geoana!
  • 0 (4 voturi)    
    uite de ce nu pot sa-l dea jos pe nica asha usor (Luni, 28 septembrie 2009, 15:56)

    john [anonim]

    ARTICOLUL 85
    (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.
    (2) În caz de remaniere guvernamentală sau de vacanţă a postului, Preşedintele revocă şi numeşte, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.

    (3) Dacă prin propunerea de remaniere se schimbă structura sau compoziţia politică a Guvernului, Preşedintele României va putea exercita atribuţia prevăzută la alineatul (2) numai pe baza aprobării Parlamentului, acordată la propunerea primului-ministru.
    ARTICOLUL 85
    (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.
    (2) În caz de remaniere guvernamentală sau de vacanţă a postului, Preşedintele revocă şi numeşte, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.

    (3) Dacă prin propunerea de remaniere se schimbă structura sau compoziţia politică a Guvernului, Preşedintele României va putea exercita atribuţia prevăzută la alineatul (2) numai pe baza aprobării Parlamentului, acordată la propunerea primului-ministru.

    datorita punctului 3, Blaga n-o sa ajunga min. de interne
    • +2 (2 voturi)    
      Re: de ce nu-l pot da jos pe nica (Luni, 28 septembrie 2009, 16:45)

      F. [anonim] i-a raspuns lui john

      Daca citesc si inteleg ce scrie in articolele alea, situatia s-ar rezuma cam asa:
      - primul ministru poate propune schimbarea unui ministru
      - Presedintele revoca si numeste ( la propunerea primului ministru ) pe unii membri ai guvernului
      - art 85 pct 3 spune ca daca se schimba structura sau compozitia politica a guvernului, numirea trebuie aprobata de parlament.
      - pina acum nu s-a pus problema inlocuirii lui Nica cu cineva din PDL ( chiar si in scenariile PDL, Blaga este interimar ), PSD-ul fiind somat sa propuna pe altcineva.
      - Daca PSD-ul se retrage de la guvernare, cum in parlament are majoritatea ( PSD+PNL+UDMR ) poate refuza numirea unui nou guvern ( cred ca de 2 ori ) si se ajunge la alegeri anticipate. Cred ca alegerile anticipate nu sint dorite de nici un politician, ceea ce inseamna ca, cel putin in teorie, PDL va putea forma un guvern minoritar iar celelalte partide il vor putea torpila din orice pozitie cind ceva nu le convine. Exceptie cazul in care PDL ar reusi sa formeze o noua alianta care sa-i aduca o minoritate fragila.
  • 0 (4 voturi)    
    oul sau gaina , eterna dilema ! (Luni, 28 septembrie 2009, 15:58)

    pescaru [anonim]

    Parca am mai vazut un ministru cu picioarele in ...marea rece . Cine o fi invatat-o ? ...Care pe care ?
  • 0 (4 voturi)    
    tara in care politicienii fac ce vor (Luni, 28 septembrie 2009, 16:03)

    mariana [anonim]

    Are dreptate Titirca1 suntem ocoliti de toata lumea.I-mi pun intrebarea cum sa nu fie asa daca;una scrie in constitutie si altfel se interpreteaza de politicieni, in functie de culoarea politica,ministrii fac ce vor acolo unde raspund ,haotic ,fara agindi ,parca puterea le-a luat mintilePresedintele face totul pt a-i ivrajbi unul contra celuilalt spunind ca reprezinta poporul.Oare in Ro nu mai este nimeni cu mintea limpede, nu se mai poate face nimic pt a iesi la suprafata ca ne-am innecat de tot.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Luni, 28 septembrie 2009, 17:38)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui mariana

      Cu siguranta tu nu ai mintea limpede la halul in care scrii... Sau de fapt esti Vanghelie cu fusta, ai prins calculatorul de la secretara deschis si ai zis sa iti dai cu parerea pe net?
      • 0 (0 voturi)    
        APH (Luni, 28 septembrie 2009, 21:02)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Aph

        Daca esti idiot si nu poti raspunde la argumentatie, te iei de un punct care lipseste...
  • -2 (6 voturi)    
    TB nu a primit, a dat (Luni, 28 septembrie 2009, 16:06)

    Stefan [anonim]

    solicitarea de remaniere intr-adevar nu a venit de la BOCanila, TB a solicitat asta , ca de simte cum pierde, e din ce in ce mai clar ca 2 se cearca si cel mai bun castiga:D
    • +3 (3 voturi)    
      clarificare (Luni, 28 septembrie 2009, 16:26)

      judecator [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      propunerea de remaniere a fost facuta dupa ce domnul nica a vorbit despre turism electoral si pe urma a dat-o in diverse! pai e normal sa vedem cum psd ramane la guvernare, dar provoaca scandaluri peste tot?
  • +1 (5 voturi)    
    Gand Dumnezeu vrea sa te piarda ...iti ia mintile (Luni, 28 septembrie 2009, 16:08)

    alex [anonim]

    NICA a fost numit vice-premier de parlament . Tot parlamentul a acceptat ca vice-premierul ,dan nica , sa devina si ministru de interne . IL demite numai din functia pe care i-a dat-o special parlamentul ? IN ce calitate a vorbit si i-a suparat pe pdl-isti ? poare din cea de vicepremier ?
  • +2 (6 voturi)    
    par a fi.... (Luni, 28 septembrie 2009, 16:11)

    Nicky [anonim]

    Par a fi semnale ca se doreste debracarea guvernului si incercarea de a organiza alegeri anticipate odata ca cele prezidentiale si cu referendumul....
    sau paote doar mi se pare mie
  • 0 (2 voturi)    
    si capul (Luni, 28 septembrie 2009, 16:33)

    odorica ion [utilizator]

    si capul in congelator.papapa
  • -4 (6 voturi)    
    AliantaPDL PSD (Luni, 28 septembrie 2009, 16:51)

    opincaru ion [anonim]

    cu aceasta alianta de la inceput sa dorit de TB ca PDLsa fie capul familiei care sta in circiuma iar PSD sotia si copii care se ingrijesc de gospodarie,si cind soseste omul de la circiuma tot el are dreptate.atentie' la proverbul batrinesc; sa te fereasca Dzeu de omul insemnat,de omul roscat,si de femeia cu mustata.
  • -1 (3 voturi)    
    sah (Luni, 28 septembrie 2009, 16:53)

    geba [anonim]

    PSD si-a tras strategie de iesire cu capul in fata de la guvernare intr-ucat conform tuturor calculelor Geoana nu mai are altfel nici o sansa sa intre in turul 2 (da turul doi nu sa castige).
    1. Pionii TV ai PSD pusi sa declare toti in cor ca PSD e responsabil si nu vrea sa iasa (la oha)
    2. Vanghelie si Geoana fac acuzatii ca PDL ar vrea ministerul de interne ca sa fraudeze alegerile (to la oha)
    3. Nebunul Nica este pus sa faca declaratii "inacceptabile" pentru al determina pe Boc sa-l scoata (strategie incercata si cu Androneasca). De data asta reuseste.
    4. PSD "surprins" declara ca nu poate accepta si ca mai bine pleaca in bloc dar ca in acelasi timp Boc isi asuma responsabilitatea pentru "instabilitatea politica" creata

    ... si aici suntem in prezent.. Acum scenarii viitoare:

    A. Basescu intervine si opreste demiterea lui Nica. Subversiunile PSD o iau de la inceput dar Basescu pierde un pic. Oprescu si Crin stagneaza.

    B. Basescu nu se baga. Boc nu renunta. PSD iese.:
    B1. Boc continua in minoritate. Geoana capitalizeaza de la Basescu si Oprescu si lupta cu sanse mari in turul 2.
    B2. Boc demissioneaza si Basescu pune guvern de tehnocrati sustinut si de PNL. Basescu si Crin avanseaza, Geoana pierde in favoarea lui Oprescu.
    B3. Boc continua, PDL dezintegraza parte din PSD prin racolarea primarilor (contra fonduri). Geoana tot avanseaza dar si Basescu. Crin si Oprescu pierd.
    B4. Boc ramane. Oprescu se intelege cu Basescu si contrabalanseaza ofensiva lui Geoana. Oprescu ia de Geoana. Crin ia de la Basescu dar nu suficient. Basescu vs. Oprescu in turul doi - rezultat incert.

    C. Boc nu renunta dar nuanteaza (eventual sacrifica ministrii PDL). PSD nu iese, pune alt ministru de interne. Lupta de gherila continua. Basescu tot scade un pic. Oprescu are sanse mari de turul doi si castig. Crin stagneaza sau creste insignifiant. Geoana scade.

    D. PNL intra cu PDL la guvernare. Aproape imposibil. Crin se retrage si-l inlocuieste pe Boc. Basescu castiga.
  • 0 (2 voturi)    
    COSA NOSTRA (PDL) verso CAMORRA (PSD) (Luni, 28 septembrie 2009, 18:58)

    Monarhist & Tzaranist [anonim]

    cosa nostra (pdl) a intrat in conflict cu camorra (psd)..... iar el capo di tutti cappi - il basesco vrea linishte in romania, el doreste ca cele doua familii sa ajunga la o intelegere... tara, desi saracita, mai are inca rezerve de unde sa se fure, iar sclavii mai pot sa indure ... don geoanone, ti prego, ai raggionne, e tiempo per farre la pace!!! dice il cappo di tutti cappi ...
  • +1 (1 vot)    
    Da' n-ar fi mai bine (Marţi, 29 septembrie 2009, 7:37)

    Pantera Roz [utilizator]

    sa ii aruncam noi la apa pe toti baietii astia glumeti?!Din ambele tabere?!Asa,spre binele nostru?!
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca la nivelul (Marţi, 29 septembrie 2009, 17:51)

    Sile [anonim]

    De imputiciune ce bintuie politica din Romanika, mai recomandata ar fi apa firebinte.