Efectul Cozmanca: Tentativa de razvratire in PSD, 20 de deputati PSD viseaza la independenta parlamentara

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2009, 19:36 Actualitate | Politic

Dupa scrisoarea lui Octav Cozmanca catre PSD si propunerea lui Vanghelie de a-l exclude pe Miron Mitrea, deputatii social-democrati au avut o tentativa de razvratire, dar nu au curajul sa se delimiteze public de partid. Randurile deputatiilor PSD nemultumiti au inceput sa se ingroase. Surse parlamentare au declarat pentru  HotNews.ro ca, la sedinta grupului parlamentar, deputatul PSD Eugen Nicolicea a propus crearea unui grup parlamentar independent. Popunerea insa nu s-a concretizat si ar fi fost descurajata de Ion Iliescu si Adrian Nastase.

Intre conducerea PSD si parlamentari s-a creat o prapastie care incepe sa se mareasca pe zi ce trece. Sursele social democrate sustin ca aproximativ 30 de parlamentari sunt nemultumiti de actuala conducere a partidului care le-a taiat accesul la functii in teritoriu si la fondurile directionate de catre Guvern.

"Multi dintre parlamentari au pompat bani si au muncit in campaniile electorale in schimbul functiilor promise de conducerea partidului. Cand partidul a ajuns la guvernare conducerea s-a facut ca ploua si a uitat de promisiuni. Mai mult, multi dintre cei care au muncit in campanie au fost inlocuiti de la sefia filialelor locale iar Geoana, Vanghelie si Dragnea si-au numit oamenii cum au vrut si unde au vrut", au declarat sursele HotNews.ro.

Tensiunile din interiorul PSD au luat amploare o data cu scrisoarea lui Cozmanca, Marian Vanghelie si Ion Toma cerand excluderea lui Miron Mitrea din partid. Surse social-democrate sustin ca propunerea lui Vanghelie a agitat apele la grupul PSD din Camera Deputatilor. Eugen Nicolicea, care a fost demis anul trecut din fruntea filialei PSD Mehedinti, a propus crearea unui grup parlamentar independent de cel al PSD in semn de protest fata de conducerea partidului.

Propunerea deputatului PSD nu s-a concretizat. Aceleasi surse sustin ca Adrian Nastase si Ion Iliescu i-ar fi sfatuit pe razvratiti sa aiba rabdare pana dupa alegerile prezidentiale. Totodata, parlamentarii au primit asigurari de la garda veche a partidului ca Miron Mitrea nu va fi exclus din partid.

Mai exact, la discutia de luni din Biroul Politic, Nastase a fost cel care i-a luat partea lui Mitrea. Fostul ministru al transporturilor face parte din filiala Vrancea condusa de "prietenul" Marian Oprisan. Conform statutului, doar conducerea filialei judetene poate sa propuna excluderea unui membru PSD. 


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

2535 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Asa va vreau.... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 20:10)

    Namelss [anonim]

    ...."dragi" comunisti! S-a umflat taratza in voi si nu mai aveti "loc" in Partid! In sfarsit unii din voi si-au dat seama ca un partid condus tripleta Prostanac- Bolsevic- Analfabet nu duce nicaieri! Uniti-va voi, cei cu buzunarele mai goale decat colegii vostri si puneti de un nou partid/grup independent pana nu est prea tarziu! Mai aveti inca timp sa umpleti buzunarele....Nu mai asteptati! Ha! ha! ha!
    • 0 (4 voturi)    
      Bienvenue Geoana e parasit de toti ,mai putin (Miercuri, 23 septembrie 2009, 22:00)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Namelss

      de Mircea Bakabana negroteiul ala prost crescut din Cluj si de tamilii din partid , Vanghelie si neamurile
  • +2 (12 voturi)    
    Aiureli (Miercuri, 23 septembrie 2009, 20:10)

    george [anonim]

    PSD e un partid prea disciplinat. In PSD nu se pot intampla chestii spectaculoase. Oamenii au inteles ca le este bine pentru ca partidul are grija de ei (vezi declaratia de ieri a lui Marean care este: `Mitrea si Cozmanca s-au bucurat de privilegiile partidului`).
    Mitrea este deja tras pe linie moarta. Poate ca nu isi da seama. Povestea cu Cozmanca nu schimba nimic. I-a dat doar ocazia lui Mitrea sa se mai bage in seama.
    • +9 (13 voturi)    
      stati linistiti , totul e sub control.... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 21:04)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui george

      PSD-ul e ca o oala sub presiune - se fac eforturi mari sa ii tina pe toti nemultumitii departe de ziare si televiziuni , macar pana la alegeri ...
      partidul se va rupe in 14 factiuni de-abea dupa alegeri...imediat dupa ce Geona o sa fie executat in public iar Ilici o sa ii atarne o pancarta de gat pe care scrie Pros##nacul
      chestia e ca hienele nu o sa aiba rabdare pana la alegeri si cam incep sa se rafuiasca....s-au dus vremurile lui Nastase cand fiecare baronel primea cate o bucatica de ciolan in teritoriu...acum mai usor cu parjolul ca e criza termitelor....
      • 0 (0 voturi)    
        Controlul il are Mircea Geoana (Joi, 24 septembrie 2009, 13:16)

        Alulutza [anonim] i-a raspuns lui dadan

        Geoana 'executat', '14 factiuni din PSD'?!?!? dadane vorbesti fara cap. In PSD nu se poate intampla acest lucru, Geoana ii tine pe toti uniti, nu va lasa el sa se intample ABURELILE pe care le spui.
        Geoana nu va avea nici o grija in a castiga alegerile prezidentiale si cei 2-3 membri de varf ai PSD-ului care nu sunt 'de acord' cu unele masuri ale liderilor.
  • -3 (7 voturi)    
    ? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 20:32)

    Lili [anonim]

    Sa fie asta inceputul sfarsitului pentru marea coalitie PSD-PDL?
  • -7 (11 voturi)    
    none (Miercuri, 23 septembrie 2009, 21:24)

    Simone [anonim]

    Octav Cozmanca si toti cei care ataca PSD din interior nu fac decat sa-i dea o mana de ajutor lui Traian Basescu. In acest moment, Traian Basescu este cel mai important adversar al PSD. Cei care aleg sa-i faca jocul lui Traian Basescu si sa-si loveasca partidul, nu merita sa faca parte din PSD.
    • +5 (11 voturi)    
      d'aia e bun Basescu (Miercuri, 23 septembrie 2009, 22:59)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Simone

      Toti "fostii" (comunisti, securisti, sefi de scara si secretari de partid) din toate colturile tarii (de la circiuma din ultimul sat din Moldova si pina la cartiere selecte din Bucuresti) s-au ingramadit ca o haita sa se inscrie in PSD, doar-doar le-o pica si lor ceva de la masa marilor corupti (Nastase, Mitrea, Micky). Din 2004 insa, de cind o parte din putere a ajuns la Basescu si ai lui, posibilitatile de "afaceri" s-au redus considerabil, astfel incit banditii sint azi mai infometati ca oricind.
      Basescu e bun si pentru PSD: reuseste sa reformeze acest partid de hoti mai bine decit o face chiar conducerea lui.
      • -1 (1 vot)    
        Este foooooooooooaaaaaaarte bun basescu (Joi, 24 septembrie 2009, 14:04)

        Alulutza [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        Este bun pt ca nu a facut nimic pt romani in acesti 5 ani decat circ, minciuna si scandal. Vorbiti de ceea ce au furat Nastase si altii dar nu va intereseaza cat a furat Basescu si compania lui portocalie.
        Cat despre Cozmanca... un batranel ignorat de PSD in ultimii ani si care s-a intors dupa cum i-a batut vantul.
  • +6 (14 voturi)    
    cocozamanca (Miercuri, 23 septembrie 2009, 21:26)

    Analistu' [anonim]

    Cozmanca saracul se simtea nebagat in seama si scos pe tusa, de bun ce e. acum, s-a carat in tabara doctorului Aumadoare, alt destept, care s-a inconjurat de toate fosilele si toti dinozaurii comunisti. Din troaca aia, sunt curios cine va supravietui, ca bine nu o sa le iasa treaba
  • +3 (5 voturi)    
    Iliescu si Nastase nu au fost de acord (Joi, 24 septembrie 2009, 8:16)

    gabifm [utilizator]

    pentru simplul motiv ca, dupa alegeri, sa il poata "ingropa" definitiv pe Geoana. Daca pe parcurs ar aparea factori "perturbatori" precum propunerea lui Nicolicea, staff-ul lui Geoana ar putea spune ca nu totul i se datoreaza acestuia.
    Iliescu precum un fost comunist redutabil stie ca sistemul se distrue din interior de aceea ii tine pe toti aproape.
    Daca Geoana se imbata cu apa rece ca ceea ce face Iliescu este in favoarea lui sau a partidului, se inseala. Isi merita stampila "Garantat Vanghelie!". Iliescu este cea mai vendicativa fiinta din viata politica.
  • +2 (2 voturi)    
    Tradare sa fie.. (Joi, 24 septembrie 2009, 10:16)

    Dianora [utilizator]

    O fi adevarat ca Anca Alexandrescu, consiliera lui Nastase si-a oferit serviciile lui Oprescu? Dupa cum scrie pe blogul ei se pare ca este o mare admiratoare a doctorului.
    Deci, tradare sa fie daca o cer interesele partidului, dar s-o stim si noi!