Surse politice: Traian Basescu isi va anunta ultimul candidatura

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 20 septembrie 2009, 20:06 Actualitate | Politic

Traian Basescu asteapta anuntul tuturor contracandidatilor sai inainte de a-si anunta candidatura la alegerile prezidentiale, el urmand sa faca ultimul acest lucru, iar imediat dupa aceea, sa demareze campania de strangere a aproximativ un milion de semnaturi, sustin surse democrat-liberale, citate de Mediafax.

Potrivit surselor citate, Traian Basescu ar urma sa isi anunte, cel mai probabil, candidatura dupa Mircea Geoana si Sorin Oprescu.

Liderul social-democrat ar urma sa fie validat pentru intrarea în cursa electorală pe 2 octombrie, în cadrul Congresului PSD, in timp ce Sorin Oprescu ar urma sa faca anuntul la sfarsitul lunii septembrie. Astfel, anuntul lui Traian Basescu ar putea veni dupa data de 10 octombrie.

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a declarat, sambata, ca este convins ca presedintele Traian Basescu isi va anunta in curand candidatura si a apreciat ca suspansul provocat de neanuntarea intrarii in cursa "poate a facut chiar bine".


Citeste mai multe despre   






















1571 vizualizari

  • -14 (28 voturi)    
    Nu se lasa (Duminică, 20 septembrie 2009, 20:09)

    Madalinux [utilizator]

    Nu se lasa marinelul.Stie ca , daca nu castiga alegerile va fi primul pentru lista catre puscarie.Si va pierde....
    • +8 (18 voturi)    
      indoi-m-as (Duminică, 20 septembrie 2009, 20:20)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Madalinux

      Pina una-alta, marinelul e printre putinii care s-au mai "lasat" odata, dindu-si deimisia din Parlament ca sa poata fi judecat si nici Rodica Stanoiu, sustinuta de insusi Adrian Nastase, n-a reusit sa-l bage la puscarie.
      • 0 (4 voturi)    
        Nu se sacrifica Geoana ? (Luni, 21 septembrie 2009, 10:23)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        Sa nu-si mai anunte candidatura?
        Si atunci Baselu' sa astepte dupa el si sa nu si-o mai anunte nici el?
    • -4 (14 voturi)    
      asta e.. (Duminică, 20 septembrie 2009, 20:54)

      CaddY [anonim] i-a raspuns lui Madalinux

      candva tot va intra.. desi eu nu crd ca va mai candida si intra mai rpd..
    • -6 (10 voturi)    
      Strategia marinelului (Duminică, 20 septembrie 2009, 22:19)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui Madalinux

      Strategia precum si programul marinelului este sa intre ultimul in campanie. Atat. In rest, vorbe goale, in cel mai fericit caz. Basescu este gol de orice continut, daca cumva mai trebuia constatat acest fapt.
    • 0 (2 voturi)    
      PDL-isti (Luni, 21 septembrie 2009, 8:44)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Madalinux

      mai bine si-ar pregati si o varianta de rezerva, asa mai pe ascuns. Mai bine sa fi prevazator decat sa te prinda alegerile prezidentiale fara candidat.
    • -2 (4 voturi)    
      Mi-a spus cineva o data o chestie... (Luni, 21 septembrie 2009, 11:25)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Madalinux

      Si avea mare dreptate....
      Fostii presedinti nu intra la puscarie indiferent ce au facut inainte sau in timpul mandatului. Probabil e o intelegere intre ei toti....si probabil asa e mai bine...cel putin pt imaginea tarii.
      Lasand la o parte tot ce se intampla rau in tara asta, trebuie sa pastram o imagine cat de cat buna...macar din punctul asta de vedere.
  • +8 (16 voturi)    
    e un politician desavarsit... (Duminică, 20 septembrie 2009, 20:22)

    dadan [utilizator]

    si un strateg bun... se stie ca anuntarea candidaturii prea devreme duce la erodarea prematura a candidatului - vezi cazul Geona care si-a lansat candidatura de vreo trei ori pana acum si mai urmeaza inca o lansare "oficiala" .... de atatea luni de cand isi bate gura facandu-si campanie pe fata pe oriunde merge , pierde voturi in continuu iar la alegeri nici nu o sa mai fie sigur pe 10% in primul tur.... adica se bate singur....
    La final Basescu nu trebuie sa faca prea mult...oricum cartea lui de vizita sunt cei cinci ani de presedintie in care a avut multe realizari dar si nerealizari pe care nu se fereste sa le enunte...cine l-a placut acesti cinci ani o sa-l voteze cine nu o sa inchida ochii si o sa puna stampila la nimereala pe unul din figurantii care o sa mai apara pe buletinul de vot - pe principiul oricine e mai bun decat Basescu (idee lansata subliminal prin presa pentru a slabi majoritatea lui Basescu)
    • -7 (15 voturi)    
      mai putin optimist (Duminică, 20 septembrie 2009, 21:41)

      amabo [anonim] i-a raspuns lui dadan

      Banuiesc ca esti bine platit sa faci afirmatii pe care nici cel pe care il lauzi nu le recunoasca. Care realizari ?multe realizari ?Poate in interes personal.Aici da,e maestru.
    • +4 (16 voturi)    
      corect,intai lasa puii santinela: Crin si Geoama (Duminică, 20 septembrie 2009, 22:02)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui dadan

      Oamenii seriosi, Basescu si Oprescu , se vor confrunta cu adevarat ! cei doi pui santinela Crin si Geoana sunt iubiti de parintii lor si cam atat ! poate soacra lui Geoana, revolutionara Dolores Ibarurri Costea -sa mai tina la asa un ginere inteligent! PSD are o mare problema cu tamilii de partid -ciorile de pe turla bisericii, in PNL dicteaza Patriciu si nu se poate face politica ,cam asta e realitatea
  • -2 (14 voturi)    
    ULTIMUL (Duminică, 20 septembrie 2009, 20:42)

    geoana [anonim]

    Este si locul pe care il va ocupa in final,locul pe care il merita.
    • +2 (16 voturi)    
      PROVERB (Duminică, 20 septembrie 2009, 22:04)

      IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui geoana

      Nu uita tovarase,intotdeauna cei din urma vor fi cei dintai!Mai vorbim!
    • 0 (0 voturi)    
      El crede... (Luni, 21 septembrie 2009, 18:27)

      maria [anonim] i-a raspuns lui geoana

      ...ca i se aplica si lui invatatura biblica: "cei din urma, vor fi cei dintai!", da', pentru betivi parsivi ca el, completarea este: cei dintai din coada!!! Hi.hi,hi...Mai bine ne-ar lasa in pace, ca am vazut cam ce si cat poate!!! Hai tataie, ura si la gara...
  • -9 (11 voturi)    
    PDL-ul are si un plan B, in afara de rugaciuni? (Duminică, 20 septembrie 2009, 20:47)

    Dan [anonim]

    vad ca "sursele" se tot trag de barbute si se piaptana pe chelie anticipand candidatura lui Basescu

    dar daca totusi Basescu isi da seama de antipatia cu care este deja perceput si de faptul ca are sanse reale sa pateasca in turul 2 cam ceea ce a patit Vadim cu Iliescu?

    are pdl-ul un plan B? in afara de B de la Boc, ca aia era o gluma... sau de B de la Blaga, ca asta e o gluma si mai proasta... poate un B de la Boureanu, sau o B de la Budrea, ca Bridzi e terminata
  • +6 (16 voturi)    
    Basescu Presedinte (Duminică, 20 septembrie 2009, 20:51)

    Dumitru [anonim]

    Bravo Traian Basescu !
    Votam pentru ca Presedintele sa stea inca 5 ani la Cotroceni. Poporul e cu Presedintele !
  • +4 (6 voturi)    
    Eu unul sunt plictisit.... (Duminică, 20 septembrie 2009, 21:19)

    Gigi [anonim]

    ...o data la cateva ore sau zile apare o stire referitoare la candidatura unuia sau altuia. Ma ingrijoreaza mai degraba "calitatea" candidaturii decat momentul ei exact. Si pana acum calitatea medie e slaba rau de tot (iar deviatiile de la medie sunt nesemnificative) la toti cei care si-au anuntat "catindatura" sau si-o vor anunta, ca sa nu ramana fara "coledzi", daca ma intelegi neicusorule...
  • -7 (13 voturi)    
    pai si EBA? nu participa? (Duminică, 20 septembrie 2009, 21:52)

    kk [anonim]

    Ca deja a prins mult experienta la UE
    E gata fata de presedentie. Hai, stampilutele pregatite, da?
    • +4 (4 voturi)    
      haha (Luni, 21 septembrie 2009, 1:01)

      newyorkezul [utilizator] i-a raspuns lui kk

      kk inseamna ce cred eu?????
  • -6 (12 voturi)    
    BASESCU PIERDE (Duminică, 20 septembrie 2009, 22:06)

    Maxmind [utilizator]

    O sa piarda si mai mult ahahaah :)
  • -4 (8 voturi)    
    ULTIMUL SA RAMANA (Duminică, 20 septembrie 2009, 22:22)

    radu [anonim]

    Sper ca si la numarul voturilor sa ramana ultimul, iar ciuma portocalie sa dispara odata din tara asta!

  • -5 (7 voturi)    
    Basescu si EUROPA!!!!!Suntem izolati de 5 ani... (Duminică, 20 septembrie 2009, 22:29)

    Babaroasele [anonim]

    de cand este base la putere ne-am izolat de lumea civilizata....nimeni nu il primeste in vizita la nivel inalt sa prprezinte statul roman....pe unde mai merge doar hahaieli si gata....doar intalniri de mana a doua vezi UDREA....etc..chiar nu va pasa????

    chiar nu conteaza asta???

    inca 5 ani cu base este prea mult......

    trebuie stopat!!!!
  • -5 (7 voturi)    
    STOP BASESCU!!!AI FACUT DESTUL RAU!! (Duminică, 20 septembrie 2009, 22:45)

    coco [anonim]

    Gata cu joaca!

    Acest monstru trebuie oprit...si asa este prea tarziu..oricum suntem izolati 95% de lumea civilizata din cauza acestui personaj..jos cu el..locul lui este la puscarie.......!!!!!!@@@@@
  • +1 (11 voturi)    
    pt mada linux- (Duminică, 20 septembrie 2009, 22:47)

    babaroasele [anonim]

    unde s-a lasat base?

    ce tot vorbesti acolo?

    a reusit sa dezbine natiunea romana..problema ta daca te vinzi pe un mic si o bere!!!!
  • -4 (4 voturi)    
    Basescu si Libertatea! (Duminică, 20 septembrie 2009, 22:52)

    lucifer [anonim]

    doua optiuni are basescu.Puscaria sau Libertatea!!

    La fel si noi ne deschidem spre lumea civilizata sau ramanem izolati!!
  • +6 (8 voturi)    
    Basescu va invinge ! (Duminică, 20 septembrie 2009, 23:05)

    martin [anonim]

    ... constat cu tristete ca redactorii HotNews inclina spre neutralizare sau mai rau. Voi face o declaratie scurta si clara: Basescu va candida si va invinge!
    Greul va incepe dupa victorie si sper ca va gasi o majoritate cinstita si cu care sa poata transforma Romania !
    • -4 (4 voturi)    
      Mama Omida... (Luni, 21 septembrie 2009, 1:45)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui martin

      ... pai nu o va gasi (majoritatea cinstita cu care sa poata transforma Romania). Cum nu a gasit-o niciodata (chipurile) pentru ca asta nu a fost obiectivul lui niciodata. Ma mira faptul ca mai sunt oameni care nu vor sa vada asta. 5 ani de bascalie si cam atat. Plus ca Romania nu trebuie transformata....ne-a spus-o chiar el de vreo 2-3 ori saptamana asta...sa fim mandri de tara noastra ca e tare frumoasa ...si sa-l mai votam inca o data pe el ...ca suntem trepanati. Daca ne gandim bine ne dam seama ca de fapt asta e ultimul sau obiectiv politic...aceste alegeri...dupa asta nu mai exista nimic. Inca un mandat nu mai poate de la constitutie, ministru sau prim ministru in nici un caz ca nu are habar (poate doar sa ne declare si prin 2015 ca nu avem nevoie de autostrazi ca putem facem turism cu avionul de hartie, deltaplanul, planorul, elicopterul sau avionul dupa caz...si uneori cu vaporul) deci va ajunge un fel de "pensionar" de lux care o va sustine in candidatura sa pe EBA....familia Basescu, un fel de familie Kennedy de Romania (se viseaza ei). Si sa o laude pe Udrea.....da Udrea sa fie Ministrul Turismului pe viata, ca se da frumos cu "bicla" si mai ales ii sta bine in strai popular si cu andrele in mana! Ha ha ha ...
    • -4 (4 voturi)    
      pai a transformat deja tara (Luni, 21 septembrie 2009, 3:34)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui martin

      basescu a transformat romania intr-o tara de certareti, de vrajmasi, de "cine nu-i cu noi e impotriva patriei", "cine da in mine si in familia mea, da in oamenii saraci si cinstiti ai acestei tari", "cine nu vopseste casa in portocaliu, nu e patriot", "cine nu ma apreciaza, nu ma merita"

      e o vanzoleaza si o vrajmasie, ceva de speriat

      la indicatiile capitanului:

      a) eba s-a luat de gat cu parlamentul iuropean

      b) preacinstitul berceanu se lupta cu "baietii destepti" din energie

      c) boc se rafuieste cu "bugetarii fara masura", de la sofer la magistrat

      d) pogea s-a ocupat cu "privatii evazionisti"

      e) udrea rezista in fata "parlamentului 322"

      f) basescu insusi s-a luat la tranta cu "mogulii si tonomatele"

      la asa idol, asa ciraci

      inca cinci ani din astia si nu mai ramane piatra pe piatra

      dar o sa fim "transformati"... sau departe :)
      • +1 (1 vot)    
        Refren (Luni, 21 septembrie 2009, 15:18)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        "Basescu a dezbinat tara". Adica ce i-a facut? Vreti consensul lui Ilici? Era mai bine cu 86%? Trebuie sa avem toti aceeasi parere? Trebuie sa avem toti aceeasi culoare?
        Partidul majoritar a murit, trebuie sa invatam sa traim in coalitii, tovarasi PSD-isti!

        Articolul spune ca Basescu o sa-si anunte (probabil) ultimul candidatura. Hai sa-i vedem si pe ceilalti candidati ce mai fac, ok? Tovarasii Crin, Geoana si Oprescu, astia ce mai zic? Hai sa-i vedem cum o sa elimine ei "dezbinarea', cum o sa scoata ei tara din cacao, cum o sa ne deschida portile spre occident. Am vazut ca Oprescu = Ilici, am inteles ca Antonescu-i Patriciu (care are mari afaceri in occident), si-s convins ca Geoana are o orientare puternica proamericana...
        Coalitia Patriciu-Vanghelie-Cosmanca-Ilici o sa ne scoata tara din rahatul in care a bagat-o Basescu.
        Bravo tuturor cugetatorilor pro-PNL si pro-PSD care citesc Hotnews!
        Bravo voua tovarasi!!!
        • +1 (1 vot)    
          Sub-scris (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:01)

          coco [anonim] i-a raspuns lui Luk

          Mda.. cam asa... Ideea care este e ca presedinte sa iasa Van-Ghelie si sustinatorii PSD ar fi fericiti. (v. carcotasii cnd pleaca edilul de sector cu sacu' de bani din cabinet). Aaa, saracii PCR-isti, nu au mai putut sa fure cu totii, sa vanda ce mai ramasese bun in tara dupa '89, asa cum au facut in 14 ani - ca au reusit si l-au anihilat pe Constantinescu, omul fiind depasit total de clasa (aka haita) politica - si au crezut ca lor li se cuvine totul. Acum nu, saracutii directorasi de scoli si alte institutii publice, nu au mai putut ei sa fure pentru copii lor, ca na, doar nu au mai avut un pion - de altfel cu o imaginea unui om fara multa avere - pe langa care sa faca lumea ce vrea, sa fure cum poate, eventual sa fie si gratiati daca, eventual, au fost prinsi. In sensu' asta, G-oana ar fi ideal.
          Si lumea o sa-l voteze pe G-oana, incepand cu varsta a N'spea care isi mai amintesc vremurile de altadata, consumatorii de mici si bere moca (ca sa nu se inteleaga baietii aia care canta), directorasii respectivi obisnuiti sa fure de la colectiv si cei care mananca media pe paine fara sa digere si in mintea lor s-a format ideea ca orice e mai bun ca Basescu, si o sa dea la intaplare cu stampila (cum zicea cineva mai sus). Cei cu o coloana vertebrala - si care o sa mearga la vot - nu o sa faca asta. NU PCR - NU PSD.

          PS: pe situ' lu' Ilisci nu poti posta decat daca dai cu buza...