Crin Antonescu: Guvernul trebuie sa spuna daca mai are bani de salarii si pensii pentru lunile urmatoare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 17:53 Actualitate | Politic

Liderul liberal Crin Antonescu i-a cerut, sambata, premierului Emil Boc sa spuna daca Guvernul mai are bani pentru pensii si salarii in lunile urmatoare. "S-a vorbit despre faptul ca, daca nu vine transa de la FMI, e sub semnul intrebarii platirea salariilor si pensiilor unei mari categorii de cetateni. Intrebarea mea e: daca nu vine transa de la FMI, sunt sau nu bani?" - este intrebarea lansata de liderul opozitiei, potrivit Mediafax.

  • "In tara lucrurile sunt din ce in ce mai ingrijoratoare. Foarte mult am auzit o intrebare care ii apasa pe oameni si care nu s-a mai auzit de mult in România. Din pacate, azi e la ordinea zilei. Pun o intrebare Guvernului lui Emil Boc: are bani pentru a plati salariile si pensiile in lunile urmatoare? Pentru ca exista tot felul de afirmatii facute de reprezentanti ai autoritatilor, de oameni din Guvern, de oameni care ei insisi pun sub semnul intrebarii aceasta situatie", a afirmat Crin Antonescu.

Cateva ore mai tarziu, seful Guvernului a declarat, la Realitatea Tv, ca "Salariile, pensiile, alocatiile sociale, toate obligatiile statului vor fi platite pana la sfarsitul anului fara niciun fel de problema".

Presedintele Traian Basescu a admis, saptamana aceasta, ca, in cazul in care Romania nu va primi a doua transa din imprumutul de la FMI, tara va fi "in dificultate", insa a adaugat ca nu vede motive pentru care Romania sa nu primeasca banii de la Fond.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1014 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    daca nu mai are bani, guvernul o sa-l roage pe repetentul ochi-de-peste sa puna o vorba buna pe linga tzaraceanu si guzganian, ca astia aveau bani de pensii pentru tot secolul 21.
  • +3 (9 voturi)    
    raspuns : nu ,ne imprumutam de la Cracanel (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:07)

    Eneas [anonim]

    Ii se spune aiuritului de 1000 de ori ,"banii sunt si in caz de dificultate se renunta la investitiile desarte ",care si asa depasesc imaginatia unui antreprenor privind generozitatea statului roman ,;dar Cracanel Antonescu tot intreaba ,ca si cum l-a intrebat cineva daca e economist si nu se pricepe macar cat piticul armean sau libertarianul de Dambovita ,Paturica !
    • +1 (7 voturi)    
      plati (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:45)

      doru [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      pai sa se confiste averile tuturor celor ce au initiat,elaborat si votat majorarile de anul trecut,dupa aia mai vedem,sau o cheta ceva la PNL si PSD CA AU DE UNDE
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai poate dormi noaptea dom'le (Luni, 21 septembrie 2009, 10:48)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      ca nu au saracii oameni ce manca. of of... mai mai...
  • -2 (10 voturi)    
    Agitatorii de serviciu... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:41)

    Claudiu [anonim]

    Bai agitatorii de serviciu... cu argumente gen "ochi de peste" si batjocorirea numelui vreti voi sa prostiti pulimea? Ce-ati ajuns: catzeii mafiei.
    Indiferent de argumentele voastre palide, indiferent cat de antipatic imi e, Crin are dreptate: cei doi frati din muma FSN duc tzara din lac in putz si n-au nici o remuscare. Cu seninatate vor indatora nepotii copiiilor romani ce urmeaza sa se nasca, sa-i vanda pe veci FMI-ului.
    Mai dureaza mult pana se trezeste poporul asta? DESTEAPTA-TE, ROMANE!
    • +1 (13 voturi)    
      DETEAPTA-TE,SENILE !valabil pentru PNL (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 19:26)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      ce vedem noi :un bufon liberal care cauta sa se amestece intro treaba straina lui:presedentia Romaniei !daca ai sti despre papagal 10 % din cate stiu ,ai cadea din tren; dupa ce PNlul a furat cat a putut Romania ,dupa ce a umplut bugetarii cu peste 300.000 de membrii PNL si de masoni , unii adusi din pensie , mai ai tupeul mai libelalule sau libelulo ,sa te iei de un guvern care cauta sa dreaga busuiocul,care nu va trimite in judecata pe toti PeNaListii ,cum ar trebui , care are de gat o piatra de moara ca b$#%ul de Geoana ? ma mir ca te mai bagi in seama ...
    • +1 (11 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 19:55)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      După ce penaliştii au dat cu milioanele de euroi după clienţii lor politici şi au cheltuit la finele lui 2008 cât bugetul pe doi ani... doar-doar or prinde ceva mai mult la alegeri, acum trebuie să ne împrumutăm ca să trecem criza ... care era aşteptată de penalişti din august 2008. Capisci, (ca să fiu pe înţelesul mafiei penale) Claudiu, puiule?
    • 0 (2 voturi)    
      crin (Duminică, 20 septembrie 2009, 10:01)

      marmarin [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      Crin este sarac cui duhul. Toata campania lui electorala se bazeaza pe aruncatul cu rahat in Boc sau Basescu. Saracutul,asta ar face el daca ar ajunge presedinte. L-ar scapa pe Patriciu ( invatat de alti a el nu este in stare nici asta sa faca) de DNA si ar brfii pe pe maginea santului.. Atat il duce capul. Orice tata ar fi in stare sa aibe un discurs mai coerent si mai adecvat.
  • +1 (3 voturi)    
    de 20 de ani, (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 20:24)

    chiuaua [utilizator]

    In tara lucrurile sunt din ce in ce mai ingrijoratoare..........
    Doamna Lilly acum vede ?
  • +4 (6 voturi)    
    . (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 21:46)

    sep [utilizator]

    Crin Antonescu sa ne spuna de ce in Brasov, in timpul zilei, pe arterele principale, circula o dubita cu insemnele PNL, cu poza dansului si mesajul de "catindat la prizedentie" ??? E cumva noiembrie si eu nu stiu?
  • +3 (3 voturi)    
    Bagabonzii! (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 22:31)

    traian [anonim]

    Traiesc o senzatie ciudata! Am avut un cunoscut care de abia fusese la banca sa ceara un imprumut de nevoi personale,aia i/au dat formulare,adeverinte si bula,de ametit ce era,a dat in caea seara de baut la toata carciuma.Cum/necum creditul i/a fost respins si a ramas dator la barman dar si de rasul curcilor...
    Ca cam asa se intampla acum cu clasa noastra politica insufletita de mare amor fata de o categorie sociala sau alta in prag de alegeri.Baietii dau bani sau risipesc malaiul in stilul electoral arhicunoscut de vreo 20 de ani lumina incoace.Si daca nu vin banii de la FMI?Si daca vin dar FMI nu va fi de acord sa se verse cascavalul in lefurile umflate ale magistratilor,pe acele pensii nesimtite incasate lunar de niste mii si mii de fosti militieni sau judecatori,piloti,in banii asa zisilor revolutionari sau mai stiu eu ce...mama,ce mai dans va fi!cascadorii rasului! ramane cum am stabilit si cum a zis nea Caisa ala din popor...Nasol moment,misto coliva!
  • +1 (3 voturi)    
    Intrebare intrebautoare ! (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 23:35)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    Daca. Atunci vor fi pentru absentul Crin din camera foarte prezent la ridicatul" malaiului "fara munca.Halal prezent.Cu asa presedinte vom fi cersetorii,handicapatii Europei.DDD
  • -1 (3 voturi)    
    NU MAI SINT BANI !!! (Duminică, 20 septembrie 2009, 0:06)

    baselu [anonim]

    Basescu i-a baut pe toti
  • +1 (1 vot)    
    Vai, ce tare e Crinu' (Duminică, 20 septembrie 2009, 7:39)

    silicon [anonim]

    Mai Crin, pana la urma ce astepti tu de la guvernul asta? Ca o sa faca exact ca voi. Parca mai an il aud pe Vosganian, dupa marirea (absolut nesustenabila) a punctului de pensie la 45% din salariul mediu brut: "garantez ca o sa fie bani pentru pensii pe 2009"

    Si uite ca a avut dreptate ;) Au fost bani, ca doar de aia s-a imprumutat guvernul 10 miliarde de euro de pe la banci. Pentru pensiile si salariile in mediul bugetar marite iresponsabil in 2008.

    Din gura poti sa spui multe. Ca doar nu e tampit Boc si compania sa spuna cu 2 luni inainte de alegeri: la anul nu o sa mai fie bani de pensii. Face si el ce ati facut si voi.
  • +1 (1 vot)    
    Sunt bani! (Duminică, 20 septembrie 2009, 10:27)

    moroes [utilizator]

    Cum sa nu mai fie bani! Pai sunt datorita cresterii economice prognozate de PNL la sfarsitul mandatului, in 2008, si pe care s-a bazat cresterea pensiilor si alte cheltuieli bugetare, generozitate pentru care ar pali de invidie orice guvern de stanga.
  • 0 (0 voturi)    
    Si tu Crine? (Duminică, 20 septembrie 2009, 13:45)

    lupu' singuratic [anonim]

    Si tu Crine marsezi pe aceasta idee, ca mass-0media de a tine saracii pensionari si bugetari in corzi? Evident, ca cu asta-0i poti tine lipiti de tembelozoare. Imi i-0au pensia, imi i-au salariul?
    Pai de, e campanie electorala.
    Ce sa te mai uiti pe tv cand mai toate emisiunile de vreo trei saptamani incoace merg pe subiectul banilor bugetarilor, pensiilor, sindicatelor, mai cu seama Rtv-ul, care cand o face pe tembeliziunea de dreapta cu subiecte de finance, cand, dar mai cu seama pe tembeliziunea sociala cu subiecte ca: creste pretulla grane, scad pensiile, scad salariile, se reduce din personalul bugetar samd.