Surse: Trei ministri PD-L se declara dispusi sa demisioneze daca PSD continua epurarile din teritoriu

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2009, 16:08 Actualitate | Politic

Cel putin trei ministri PDL din cabinetul Boc ar fi dispusi sa demisioneze in cazul in care PSD continua schimbarea unor sefi din teritoriu, au declarat pentru HotNews.ro surse din partid. La ultima discutie dintre conducerea PDL si cativa lideri din teritoriu, tensiunea ar fi atins cote maxime. Unii primari si sefi de Consilii Judetene s-ar fi plans ca "PSD ne calca in picioare, ne schimba oamenii din functii la Caras, la Neamt si voi nu facei nimic. Va place la guvernare, va place pe scaun". Cel putin trei ministri, Vasile Blaga, Mihai Stanisoara si Elena Udrea s-ar fi aratat dispusi sa demisioneze in caz ca PSD continua epurarile politice din teritoriu.

La ultimele intalniri dintre conducerea PD-L si liderii din teritoriu, "daca aprindeam un chibrit, explodam toti", a descris unul dintre lideri atmosfera din partid. Nemultumirile filialelor sunt tot mai mari: "Sefii politiei s-au schimbat intr-o noapte la Caras, nu mai vorbim de miile de directori de scoli schimbati de PSD".

Pe fondul presiunii de la baza partidului, liderii de la centru s-au vazut nevoiti sa promita ca vor demisiona in semn de protest daca PSD se va comporta la fel pe viitor, sustin surse din partid. Cel putin trei ministri - Vasile Blaga, Mihai Stanisoara si Elena Udrea - s-ar fi aratat dispusi sa renunte la functii. Unul dintre cei trei a confirmat pentru HotNews.ro ca s-a aratat dispus sa demisioneze daca partenerul de guvernare nu va pune capat epurarilor politice.

In cazul lui Vasile Blaga, o eventuala demisie ar putea avea si alte explicatii. Conducerea PD-L va decide luni daca ministrul dezvoltarii va coordona campania partidului pe tara si in Bucuresti. In cazul Elenei Udrea, demisia ar putea fi un gest prin care sa diminueze impactul unei eventuale sesizari penale din partea comisiei parlamentare care ancheteaza cheltuielile de la Ministerul Turismului.

O eventuala demisie a celor trei - Blaga, Udrea, Stanisoara - ar deschide calea unei eventuale remanieri guvernamentale care sa-i vizeze pe ministri PSD. Premierul Emil Boc a declarat vineri ca o va demite pe ministrul educatiei, Ecaterina Andronescu, daca nu va revoca ordinul care-i da dreptul sa numeasca directorii de scoli. 


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6239 vizualizari

  • +4 (30 voturi)    
    Vai... (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:15)

    vio [anonim]

    Se sacrifica Udrea, saracuta de ea....snif-snif, o eroina, ce mai!

    Pe cand si onestul Berceanu?
    • +3 (21 voturi)    
      Pai da Udrea....e cocos (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:47)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Cum sa nu se puna ea in fata vijeliei? De cand se schimba si organe....e clar ca acolo e de ea.
      Berceanu....nu se baga pt ca are treaba....face autostrazi :)
      • +3 (13 voturi)    
        hmmm (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:12)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        exista si autostrazi in oregami?
        • +1 (11 voturi)    
          hai sa vedem (Vineri, 18 septembrie 2009, 18:18)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          poate berceanu bate recordul de 5km.
    • -4 (10 voturi)    
      vad ca ai gura plina de organe)))) (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:30)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui vio

      sau, ma rog, tastatura.
      • +2 (2 voturi)    
        si tu mintea (Duminică, 20 septembrie 2009, 5:45)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        numai la ele iti sta! cum se leaga unu' de... tipa cu creierul asortat la culoarea parului, cum te-a atins intr-un loc sensibil! spune cinstit:: ai vise erotice cu ea? e cam "mare pentru tine! ca sa nu mai vorbim ca-i faci un rau: daca se-ntampla ceva intre voi, poate fi acuzata de corupere de minori!
      • +1 (1 vot)    
        si tu mintea (Duminică, 20 septembrie 2009, 5:47)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        numai la ele iti sta! cum se leaga unu' de... tipa cu creierul asortat la culoarea parului, cum te-a atins intr-un loc sensibil! spune cinstit:: ai vise erotice cu ea? e cam "mare pentru tine! ca sa nu mai vorbim ca-i faci un rau: daca se-ntampla ceva intre voi, poate fi acuzata de corupere de minori!
      • +1 (1 vot)    
        si tu mintea (Duminică, 20 septembrie 2009, 5:48)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        numai la ele iti sta! cum se leaga unu' de... tipa cu creierul asortat la culoarea parului, cum te-a atins intr-un loc sensibil! spune cinstit:: ai vise erotice cu ea? e cam "mare pentru tine! ca sa nu mai vorbim ca-i faci un rau: daca se-ntampla ceva intre voi, poate fi acuzata de corupere de minori!
      • +1 (1 vot)    
        si tu mintea (Duminică, 20 septembrie 2009, 5:49)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        numai la ele iti sta! cum se leaga unu' de... tipa cu creierul asortat la culoarea parului, cum te-a atins intr-un loc sensibil! spune cinstit:: ai vise erotice cu ea? e cam "mare pentru tine! ca sa nu mai vorbim ca-i faci un rau: daca se-ntampla ceva intre voi, poate fi acuzata de corupere de minori!
  • +4 (20 voturi)    
    inteleg (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:23)

    un_om_de_cal [utilizator]

    Se apropie alegerile prezidentiale, deci e momentul ca PDL sa gaseasca (ca de obicei) o metoda de a se retrage de la guvernare.
  • +9 (11 voturi)    
    regret (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:39)

    nc [anonim]

    Eu, modest locuitor al acestei tari, am sperat si inca mai sper intr-o guvernare asa cum imi inchipui eu ca ar trebui sa fie. Imi pare tare rau sa constat ca nu este zi de la Dumnezeu in care cei aflati la varful puterii sa nu creeze dispute si conflicte. Pacat.
    • -5 (7 voturi)    
      Excelent ! (Vineri, 18 septembrie 2009, 18:31)

      Badea Ioan [anonim] i-a raspuns lui nc

      Abia astept sa-i vad "epurati =PSD" de la guvernare ! PSD+PC+PNL+UDMR trebuie tinuti cit mai departe de "ciolan" !
      • +3 (7 voturi)    
        Ramane PDL-ul....mandria natiunii (Vineri, 18 septembrie 2009, 19:18)

        bgd [anonim] i-a raspuns lui Badea Ioan

        Cei mai cinstiti dintre cinstiti....
        Hai ma Ioane...tu chiar ai pus botu la "noi cu voi" ?
        • +1 (1 vot)    
          Eu am pus! (Duminică, 20 septembrie 2009, 19:21)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Si indiferent ce zic unii si altii, mi se pare in momentul de fata atitudinea cea mai decenta.

          Ar fi aiurea sa crezi ca in conditiile unei politici facute ca la noi un partid alb ca zapada ar fi putut accede la guvernare. Da' pe de alta parte, mi se par cei mai gri deschis dintre toate alternativele. Nu in sensul ca fura cu decenta, ci in sensul ca pe langa toate porcariile cotidiene din RO sunt singurii care cand si cand mai fac si cate o chestie buna. Ca de ex. acceptarea RO in EU in ciuda situatiei din justitie sau agricultura la momentul aderarii.

          Faceti o comparatie intre guvernarea actuala, in conditii de criza, si guvernarea Tariceanu sau Nastase. Ce credeti ca s-ar fi intamplat in vremea aia daca era criza? Cam cate sute de mii de romani ar fi murit de foame la modul propriu?
    • 0 (2 voturi)    
      spera tu, spera! (Duminică, 20 septembrie 2009, 5:54)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui nc

      pe langa faptul ca asta nu-i posibil la romani, unde o alianta e mai greu de inghitit decat o infrangere, nu e nici salutara: pa plaiuri dambovitene o pace intre dulai se lasa cu belele mari pentru catei! mergi mai bine la "intarata-i drace,/ ca poate ne-or da pace"!
  • +5 (11 voturi)    
    Dar epurarile PD-LEBA (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:34)

    oschy [anonim]

    Dar epurarile PD-LEBA si racolarile de primari din Cluj,Suceava,Arad,Mehedinti, Botosani, Iasi,Vaslui si altele.
    Datul banilor cu dedicatie pentru cei racolati de Pogea.
  • +2 (6 voturi)    
    Bravo Eka! (Vineri, 18 septembrie 2009, 19:05)

    Irod [anonim]

    Ai avut curaj. Dupa ce nu mai incapeai de pedeleii bagati peste tot, i-ai trimis la plimbare.
  • 0 (4 voturi)    
    A (Vineri, 18 septembrie 2009, 22:00)

    sabo [utilizator]

    nuuu...sa vedem si treaba asta?
    Rozatoarele dau indarat?
    Nu cred!
  • 0 (2 voturi)    
    De ce o fi deranjând.... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 9:46)

    enter [utilizator]

    ... schimbările astea de șefi atât timp cât posturile sunt ocupate de fiecare dată pe criterii de competență???
    Și la urma urmei... de ce trebuie schimbați, atât timp cât deja sunt 'șefii ideali' pe poziții?
  • +1 (1 vot)    
    Analiza politica. PSD: Dupa 20 de ani (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 10:09)

    Codrin Scutaru [anonim]

    Cititi aici analiza politica PSD-Dupa 20 de ani:

    http://codrinscutaru.blogspot.com/2009/09/analiza-politica-psd-dupa-20-de-ani-2.html
  • -1 (3 voturi)    
    pai, sa si-o dea... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 11:57)

    Codruta N [utilizator]

    Cine o sa planga dupa ei?
    Iar pe locul lui lui Udrea sa nu mai puna pe nimeni - ca si asa e un minister absolut inutil >:
    • -1 (3 voturi)    
      scuze! (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 13:51)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      A nu se intelege ca as fi de acord cumva cu "epurarile PSD din teritoriu" - numa' ca nici astialalti nu-s mai breji cu nimic!

      Sa demisioneze, deci, SI daca PSD nu-si continua "epurarile din teritoriu" >:
  • -1 (1 vot)    
    Hotul striga hotul (Luni, 21 septembrie 2009, 11:37)

    Ionic [anonim]

    Hotul striga hotul...
    Pai PDL-ul si-a pus oamenii fara concurs in toata administratia publica si pe toate nivelurile