Ecaterina Andronescu starneste din nou nemultumiri in Coalitie. Deputatii PD-L cer demisia ministrului Educatiei 

de L. Parvu, A. Neagu     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2009, 16:02 Actualitate | Politic

Mai multi deputati democrat-liberali au declarat, joi, ca vor cere premierului Emil Boc sa o demita pe ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu. Mircea Toader, Raluca Turcan si Mihail Boldea sustin ca Andronescu a emis un ordin prin care numirile directorilor de scoli interimari se fac de catre minister. Cei trei o acuza pe Andronescu ca inlocuirea directorilor are ca scop politizarea institutiilor inaintea campaniei electorale. La randul lor, si reprezentantii Federatiei Educatiei Nationale au cerut, joi, demisia ministrului Andronescu, din acelasi motiv.

  • Mircea Toader, deputat PD-L: "La o zi dupa ce Guvernul si-a asumat raspunderea pe Legea educatiei nationale, Ecaterina Andronescu si-a permis sa dea un ordin care supercentralizeaza decizia in invatamant, prin care directorul este numit de ministru, incalcand chiar legea actuala in vigoare, dupa care directorii sunt numiti de catre inspectoratele scolare judetene. Ordinul este complet in afara spiritului gandit la Guvern si in coalitie. (...) Eu cred ca Ecaterina Andronescu nu poate sa faca reforma si cer, in mod concret, schimbarea ministrului. Este parerea mea si a multor colegi din partid".
  • Raluca Turcan, vicepresedinte PD-L: "Din pacate, la doar o zi de la asumarea raspunderii, doamna ministru demonstreaza ca nu se poate rupe de o mentalitate care a tinut invatamantul romanesc pe loc multi ani de zile, o mentalitate care demonstreaza in continuare ca sistemul de invatamant este privit ca o instrument de politizare de persoane cu functii de conducere. Nu poate exista nici o scuza pentru faptul ca, intr-un mod netransparent, apeleaza la numiri politice in graba pentru functii de conducere in sistemul de invatamant preuniversitar. In opinia mea, ministrul are doua variante: fie retrage imediat acest ordin si isi recunoaste public greseala, fie isi inainteaza demisia acceptand implicit incapacitatea de reforma a invatamantului preuniversitar".
  • Mihai Boldea, depuatat PD-L: "Cer demisia ministrului Ecaterina Andronescu, care ieri a dat ordinul epurarilor politice in sistemul de invatamant. (...) Prin acest ordin, Ecaterina Andronescu incearca sa politizeze invatamantul romanesc. Ii atrag atentia ca acest lucru nu este posibil si ca nu poate sa triseze si sa numeasca agenti electorali la scoli tocmai in vederea pregatirii alegerilor prezidentiale. Ministrul Ecaterina Andronescu se comporta ca un dictator si isi confera puteri prin care muta decizia de la nivelul inspectoratelor scolare la nivelul Ministerului Educatiei".
Democrat liberalii sustin ca ordinul este ilegal pentru ca nu se poate suprapune legii invatamantului. Conform deputatilor, legea invatamantului este o lege organica, care nu poate fi abrogata printr-un ordin.
  • "Legea stabileste foarte clar, in doua articole, faptul ca inspectorii scolari generali fac numirile in functiile de director si director adjunct la toate unitatile de invatamant preuniversitar si, in acelasi timp, numesc inspectorii care se ocupa de indrumarea si coordonarea in cadrul inspectoratelor scolare judetene. Noua lege a invatamantului stabileste acelasi lucru ", a explicat Mihai Boldea.
Deputatii PD-L sustin ca ministrul Educatiei a emis miercuri un ordin prin care a dispus revocarea in 48 de ore a tuturor directorilor numiti fara concurs la unitatile scolare din invatamantul preuniversitar.


Si Federatia Educatiei Nationale cere demisia ministrului


La randul lor, si reprezentantii Federatiei Educatiei Nationale au cerut, joi, demisia ministrului Andronescu, din acelasi motiv.
  •  „Pretextand verificarea corectitudinii si legalitatii numirilor in functie, doamna ministru solicita in regim de urgenta inspectoratelor scolare propunerile pentru functiile de conducere, indrumare si control. Graba cu care ministrul Ecaterina Andronescu vrea sa faca aceasta verificare este mai mult decat suspecta incalcand orice principiu al descentralizarii si al autonomiei. In plus, acest ordin produce efecte retroactive anuland, prin articolul 3, alin.2, orice alte prevederi legale. Aceasta masura este de fapt una de epurare politica prin care se incearca acoperirea acestor functii cu oameni de partid si nu cu cei performanti", se arata intr-un comunicat al Federatiei Educatiei Nationale, remis HotNews.ro.
  • "Ministrul Educatiei, pentru a-si rezolva clientela politica, se face ca uita principiile juridice de drept conform carora un ordin de ministru nu poate anula in nici un caz prevederile unei legi organice. Plasarea deasupra legii o scoate pe doamna ministru de fapt in afara legii si a Guvernului, motiv pentru care ii solicitam premierului Boc sa analize opotunitatea si legalitatea acestui ordin si sa ia masurile care se impun”, a declarat Constantin Ciosu, secretarul general al Federatiei Educatiei Nationale.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1145 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Inseamna ca o cunosc prea putin (Joi, 17 septembrie 2009, 16:13)

    Zamfir [anonim]

    Cand porti o discutie cu domnia sa ti se pare ca este un om cu care se poate colabora. La nici cinci minute dupa ce ai plecat isi chema echipa care sa blocheze tot ceea ce semnase deja. S-a ajuns unori ca hartii semnate de dansa cu aprobarea de rigoare sa fie puse la sertar tot din propria-i dispozitie. Dar cred ca multi ziaristi care lucreaza in educatie o cunosc mai bine. Numai d-ul Boc se pare ca nu o cunoste si-i mai da credit. Intrebarea de baza este: poate aceasta femeie sa faca reforma in invatamantul romanesc si sa respecte o lege? Eu unul cred ca nu si va incerca sa o compromita prin toate mijloacele.
  • +2 (4 voturi)    
    E bolnava. (Joi, 17 septembrie 2009, 16:37)

    Pink Panther [anonim]

    Ca si mentorul ei, catastrofa nationala Ion Iliescu, este bolnava de putere.

    Evident vrea sa-si puna oamenii in pozitii care sa o sprijine la nevoie.

    Este in TM un director de scoala (noua) la gen. 16 care in afara de temenele in fata sefilor politici nu este in stare de nimic.
    Il cheama Parvulescu pentru "cunoscatori".

    Astfel de oameni se doresc de catre aceasta individa care poate fi numita Groparul invatamantului romanesc.
  • +4 (6 voturi)    
    Valorile PSD stampilate"garantat Vanghelie" (Joi, 17 septembrie 2009, 16:44)

    hotnewsfil [utilizator]

    Acesta este PSD-ul de azi. Este scos la vedere prostanacul obsedat demential de dorinta de prea-marire, un caraghios si jumatate, lasat in voia valurilor si a Vantu-lui (SOV). Ca rezultat al auto-devorarii PSD, s-a deschis cale libera pentru profitorii-agresivi, inculti (sfertodoctii), cei care au pus definitiv mana pe fraele conducerii, prin metode de piata-libera (piata Rahova!), elaborate de universitatea "Zabrauti-Ferentari". Ca sa avem si "intelectuali" in conducerea partidului, mitocanii auto- intronati, scot in fata cate o abramburica, stampilata "Garantat Vanghelie", o fac rector al Politehnicii si rector-al-rectorilor, ministru al invatamantului, o pun sa-si valorifice calitatile perverse, daca vrea sa fie rasplatita cu "vizibilitate" publica si cu fel de fel de salarii extrem de mari, precum si cu alte venituri, sa poata sa schimbe toata ziua toalete scumpe, sa apara mereu ca scoasa din cutie. Cu sefi care stiu "sa puna mana" pe piata politica, merita s-o dai naibii de moralitate, de pozitie prea clasica, devenita stupida, a intelectualului autentic.
  • +3 (3 voturi)    
    Testati (Joi, 17 septembrie 2009, 17:02)

    Nameless [anonim]

    Oare nu ar fi mai corect sa se scoata la concurs acele posturi?!?! De ce trebuie sa fie NUMITI si nu angajati pe criterii de competenta?!?! ....Chiar nu se poate altfel in tara asta?
  • +3 (3 voturi)    
    ecaterina (Joi, 17 septembrie 2009, 17:02)

    cori [anonim]

    Sfideaza,chiar aseara am urmarit-o,sa mearga dirigintii cu copiii intr-un muzeu,sa faca acolo ora de dirigentie si cei de la tara la ce muzeu sa mearga?E rupta de realitate si cred eu-prea batrana!Sa lase pe altii sa se ocupe de invatamant,pls!
  • +1 (1 vot)    
    demiteri directori invatamant (Joi, 17 septembrie 2009, 17:26)

    engi [anonim]

    deja s-a aflat tarziu despre ce s-a petrecut in Dolj incepand de o luna incoace.Inspectorul general al ISJ Dolj numit din PSD direc\t de M.GEOANA ca rasplata pt . voturile aduse, a provocat un dezastru absolut: a demis 100 % inspectori si directori de scoli , gradinite (chiar si membri PSD) aducand de la tara cadre fara nici o notiune de management, fara grade , pe principiul cat mai prost si cu dare de mana.A simulat niste evaluari cu comisii total necalificate incalcand penal legea, sugerand in anumite cazuri sa se dea demisia altfel se umbla la calificative, etc Sunt multe abuzuri si majoritatea directorilor au actionat-o pe penal . Libertatea ei se masoara deja in zile dar totusi tine de scaun si ea si sotul ei si toata camarila . Vom reveni cu amanunte despre cosmarul ISJ DOLJ numit LELIOARA NICOLA
  • -3 (3 voturi)    
    androneasca, bat-o vina (Joi, 17 septembrie 2009, 17:58)

    george [anonim]

    Habar nu aveti despre ce vorbiti. Acum doua saptamani, un mahar de la PDL umbla prin zona noastra ( judetul Galati ), cu amenintari si promisiuni de schimbare a directorilor din scoli, neinregimentati in PDL sau a celor din PDL, daca nu aduc nu stiu cate adeziuni. Promisiuni care s-au concretizat. Au fost schimbati trei directori coordonatori si unul adjunct si pusi in loc cei pollitically correct. Deci PDL-ul e cel care a schimbat, pe criterii politice, care nu au absolut nici o legatura cu valoarea profesionala, oameni competenti, precizez, chiar din PDL, dar fara adeziuni destule. Acum cei din PDL isi vad amenintate asa-zisele adeziuni si sar de fund in sus.
    Mentionez, am fost membru PDL dar mi-am dat demisia, de PSD mi-e scarba, nici nu vreau sa aud, de alte partide nu am auzit.
    Din intamplare, dar cred ca absolut din intamplare, Abramburica a nimerit-o. Numai nulitati au venit pe posturile astea, tot felul de neaveniti.
    Sunt din sistem si stiu ce vorbesc.
  • -1 (1 vot)    
    vezi sa nu (Joi, 17 septembrie 2009, 18:56)

    io_io [anonim]

    Ce sa spun...voi astia mari in gura...daca vreti sa stiti cu tot cu ministerul PSD, au fost pusi in functie ca directori membrii PD-L (exemplu? scoala pojejena - director prietenul primarului pd-l, scoala zlatita -directoare sotia primarului pd-l) Nu mai pozati voi, pd-l-istii in victime, ca exemplele pot continua, clar?
  • 0 (0 voturi)    
    Suparare pe PDL ei (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:30)

    Alexu [anonim]

    Pai de ce se supara domniile lor? Cand si-au numit aplaudacii acum 1 an cum a fost ? Se umplusera posturile cu PLD-iste toante , tzoampe , si sexi ca sa ajunga directorese. La scoala 19 ajunsese una care nu mai era primita la nici o scoala insa fiind simpatizanta PDL s-a pus directoreasa . Acum cand e data afara fiindca nu ajunge carnetul de partid sa fii director , i se pare cea mai mare nedreptate , insa cand a venit in locul uneia care a fost data afara ca sa i se faca loc nu a avut probleme de constiinta. Macar in cazul asta o tzoampa , mahalagioaica , idioata si cretina a parasit postul . Da ca androneasca isi are vreun merit, felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    O comisie parlamentara pentru Andronescu? (Vineri, 18 septembrie 2009, 11:18)

    remus [anonim]

    Cand esti om politic si mai ales garantat Vanghelie e clar ca preiei constient acest handicap. Dincolo de garantat este obedienta fata de cei care te-au sustinut mergand (in mod firesc pentru PSD) la epurari politice in scoli. Presupun ca daca maine Vanghelie i-ar cere un post de director de scoala pentru un prieten de barbut, d-na Andronescu s-ar executa chiar daca va trebui sa plateasca 2 directori. Ceea ce a depasit insa orice imaginatie este insa falsul facut in schimbarea legii asumata de guvern. Oricat s-ar boci pe la toate TV-urile ca cineva i-a copt-o asa ceva va face in curand inconjurul lumii si mai ales in spatiul european. Acum cand avem mai multa nevoie ca oricand de credibilitate pentru a obtine un post important de comisar, vine aceasta bomba cu efecte pe terment lung pentru ministrii cabinetului Boc. Daca tinem cat de cat la imaginea externa a acestei tari, decizia de suspendare trebuie facuta urgent si inaintat dosarul la parchet. Nu putea cineva din echipa premierului sa scoata prevederea de incompatibilitate care o afecta direct. A schimba o lege intr-un mod samavolnic nu presupune numai demisia ci si penalul. Acest scaun nu este ocupat de un ministru ci de un infractor care ti-o poate trage oricand. Unde a gresit echipa din jurul lui Boc? 1. Ca a avut incredere in Andronescu; 2. Ca l-a lasat pe omul ei sa se ocupe de modificari la minister si nu la guvern; Ce este de facut? Surprize ca acestea pot apare oricand. De aceea orice document (si nu numai legi) va trebui sa circule in afara guvernului numai in format PDF (securizat). Tot falsul ordonat de Andronescu se poate identifica usor printr-un audit IT de 15 minute (se identifica tot: cine, unde, minutul si secunda modificarii). E prea flagranta minciuna ca aceasta dezbatere sa mai continue!!
  • +1 (1 vot)    
    DEPUTATII PDL CER DEMISIA LUI ANDRONESCU (Vineri, 18 septembrie 2009, 18:17)

    VIRGILIU [anonim]

    pdl-ul doreste inlaturarea ministrului andronescu,pentru asi putea numii directorii de scoli politizati-caci in scoli se voteaza.dau vina pe doamna andronescu,pentru ca stie ca are preamult simt sa raspunda la minciunile diversionistilor pdl-isti.ea nu are tupeul ministrului udrea,
    dimpotriva exista profesori supinitori care li sau promis de catre pdl ocuparea unor catefdre daca instiga cetatenii prin minciunile lor.directorii numiti de pdl au sarcini clare privitoare la falsificarea alegerilor prezidentiale ce vor avea loc in urmatoarele luni..
    pdl-istii sunt in stare de orice ca sasi mentina privilegiile dobandite [prin inselarea electoratului de atatea ori.ordinul dat de andronescu are efectul de a nu mai fi folositi politic cei care nu au constiinta de sine si de ceilalti