PNL: Guvernul a modificat Legea educatiei pe care si-a asumat raspunderea. Cerem demisia de urgenta a Cabinetului Boc

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2009, 13:28 Actualitate | Politic

Liberalii sustin ca Guvernul Boc a modificat Legea educatiei dupa asumarea raspunderii in Parlament pe acest pachet legislativ, lucru dovedit de diferentele existente intre textul de pe site-ul Guvernului si cel de pe site-ul Camerei Deputatilor. Din acest motiv, ei cer demisia de urgenta a premierului Emil Boc si al cabinetului sau, potrivit unui comunicat trasmis joi de PNL.

"PNL cere premierului Boc sa plece de urgenta de la Palatul Victoria cu tot cabinetul sau de amatori, pentru incalcarea grosolana a tuturor legilor si regulilor care formeaza statul de drept. PNL sesizeaza un fapt incredibil si fara precedent in statele democratice – dupa ce Guvernul si-a angajat raspunderea pe o forma a proiectului de Lege a Educatiei Nationale, ea a fost modificata ulterior!", se arata in mesajul liberalilor.

"In timp ce pe site-ul Camerei Deputatilor si pe cd-urile inmanate tuturor parlamentarilor Legea Educatiei are 336 de articole, in varianta de pe site-ul Guvernului are doar 331 de articole", potrivit comunicatului PNL.

Liberalii ofera drept exemplu in aceste sens, "art. 333 privind „Incompatibilitatile”, din varianta asumata si publicata pe site-ul Camerei Deputatilor si pe CD-uri, care, mai nou, devine art. 328, cu acelasi titlu, pe site-ul Guvernului".


Citeste mai multe despre   






















2813 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Railor... (Joi, 17 septembrie 2009, 13:42)

    Gigi [anonim]

    ...hai mai nu mai fiti rai, poate or fi corectat si ei greselile de gramatica si partile ilogice (de genul referiri la anexe inexistente).

    Make love not war! :)
    • -5 (17 voturi)    
      Contract (Joi, 17 septembrie 2009, 13:59)

      Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Sa inteleg ca daca semnezi un contract pentru o masina de 15.000 Eur dupa care dealerul modifica pretul masinii la 20.000 Eur nu te deranjeaza.
      Cam asa se traduce ceea ce a facut guvernul Boc.
      • +4 (10 voturi)    
        Nu (Joi, 17 septembrie 2009, 14:24)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        Sa intelegi ca Basescu s-a inselat, romanii au un IQ SUB media europeana si nu PESTE. Multi dintre ei nu reusesc sa inteleaga un comentariu ironic.
      • -6 (10 voturi)    
        Neinteresant... (Joi, 17 septembrie 2009, 14:27)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        Crezi ca intereseaza pe cineva asta? Nu se va intampla nimic...ca de obicei. PDL-Basescu vor da o declaratie penibila...lumea va "pune botu"...si cam atat. PSD-ul dupa ei...ca doar au nevoie de ciolan....si cam asta este.
        Doar nu te astepti sa iasa lumea in strada...
        Cand ii lasi sa faca ce vor...la asta se ajunge. Si va fi si mai grav in continuare, dupa ce iese Basescu presedinte. Sa vezi atunci tupeu si dezinteres.
        • +1 (1 vot)    
          pentru ce sa iasa in strada? (Joi, 17 septembrie 2009, 17:48)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          pentru ca s-au trezit liberalii sa fie demagogi? din pacate nu prea exista politician care sa ia pozitie pe chestiunile serioase ci toti se agata de orice apuca si vad tot ce fac ceilalti gresit (inclusiv PDL cu Boc in frunte).
      • +8 (10 voturi)    
        Analogia ta nu este prea buna (Joi, 17 septembrie 2009, 14:33)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Cred ca mai corect ar fi exemplul in care oferta pe care mi-o trimite dealerul prin fax (si pe care pot sa o accept sau pot sa o refuz) are mici diferente fata de oferta de pe site-ul dealerul. Nu de alta, dar inca nu a semnat nimeni nimic, inca se mai evalueaza (o montiune, ceva).

        Guvernul isi asuma raspunderea in fata Parlamentului pentru legi aflate in forma in care au fost transmise oficial (pe CD, forma tiparita, etc.) Parlamentului. Ce scrie pe site-ul Guvernului nu are nici o valoare juridica. La fel pentru versiunea de pe site-ul Parlamentului. Astea sunt puse acolo doar informativ, pentru public.
        • +1 (3 voturi)    
          Adica dezinformativ, vrei sa spui... (Joi, 17 septembrie 2009, 14:57)

          Info [anonim] i-a raspuns lui elena

          Adica dezinformativ, vrei sa spui...
        • -4 (4 voturi)    
          EBA (Joi, 17 septembrie 2009, 15:48)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui elena

          Nu ne lasi si pe noi sa tragem concluziile fara ajutorul IQ-uli tau care ar trebui sa fie peste media europeana?

          Hai pa.
          • +2 (2 voturi)    
            Cine te-a pus .. (Joi, 17 septembrie 2009, 16:23)

            elena [anonim] i-a raspuns lui un roman

            .. sa te uiti la comentarii daca tot vrei sa tragi concluzii de unul singur, doar cu IQ-ul tau (tot peste media europeana?)?

            Hai pa.
      • 0 (0 voturi)    
        Draga Corneliu ,iar esti pe langa (Joi, 17 septembrie 2009, 22:36)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        in primul rand ca PNL nu a citit legea ,pentru ca nu stie sa citeasca ,nu din reavointa ; in al doilea rand agentule PNL si filosemit totodata, ,cand bea Cracanel Antonescu va imbatati toti ?
      • +1 (1 vot)    
        contract pe dracu (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:48)

        none [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        daca semnez un contract pt o masina de 15.000 eur si apoi dealerul modifica pretul masinii doar la el pe site, atunci nu ma afecteaza
    • -2 (6 voturi)    
      PNL nu spune tot. (Joi, 17 septembrie 2009, 15:06)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      In graba lor PNL-istii au uitat un mic amanunt.
      Legea nu a trecut inca si in concluzie nu este decat un proiect de lege.
      Era grav daca legea era modificata dupa ce trecea de parlament.
      Pe site-ul guvernului spune ca sunt prezentate proiectele de lege pe care guvernul isi va asuma raspunderea. Totul e pus la viitor, deci au fost postate inainte de asumarea raspunderii, de unde rezulta ca in parlament exista ultima varianta.

      Ce sa-i faci. Logica liberala functioneaza un pic diferit.
    • -1 (1 vot)    
      Legi modificate (Vineri, 18 septembrie 2009, 8:41)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Este inacceptabil ca una sa se prezinte publicului si alta sa se voteze. Ar trebui ca acest individ cu pretentii de prim ministru sa isi dea singur demisia, dupa asemena gafa. Cu atat mai mult cu cat niciuna dintre legile asumate nu tine cont de alte argumente decat cele politice.
  • -7 (15 voturi)    
    Cele 5 articole lipsa (Joi, 17 septembrie 2009, 13:51)

    eroan [anonim]

    au fost taiate aseara de Baselu cu markeru', a zis la radio adineaori.
  • -6 (16 voturi)    
    Boc-Poc (Joi, 17 septembrie 2009, 14:01)

    iordache [anonim]

    Cu acest hopa mitica al natiunii nu ma mura nimic
    CRIN PRESEDINTE
  • -1 (13 voturi)    
    stan si bran (Joi, 17 septembrie 2009, 14:03)

    gigi [anonim]

    boc si cu ministrii lui, cascadorii rasului!
  • +2 (10 voturi)    
    Se pare ca astia, (Joi, 17 septembrie 2009, 14:03)

    domino63 [anonim]

    ai conducatorului cu ochi de peste fiert, se mai vad credibili. Acum, v/ar bate Bratienii la fund cu toata doctrina liberala pana cand ati intelege ca liberalismul este total opus ideii de comunism. Uitati/va la taticul vostru patrician si veti vedea ca el este rosu iar vopi ca racii. Cum va fierbe el, cum va inrositi. Mi/e mila de voi.
    • -1 (3 voturi)    
      Patriciu a dat si da bani la TOATE partidele (Joi, 17 septembrie 2009, 15:12)

      Dinu [anonim] i-a raspuns lui domino63

      PNL-ul si-a luat-o la alegerile parlamentare.
      Acum urmeaza sa si-o ia Basescu.

      Si pentru cei ce se leaga de numele de familie sau de prenumele candidatilor, voi ati observat ce nume minunat are Basescu? Ce frustrari or fi acumulat in copilarie Ioana si Elena si chiar si Traian.

      De ce vreti voi sa le starnim acum frustrarile?
      Numele de familie il mostenesti, mai, domino63!

      Din cate se vede de pe strada mea, Patriciu patricianul o duce bine, merci, dar tu sa ai grija sa nu te imbolnavesti de icter galopant... ca Patriciu oricum a dat si da bani la TOATE partidele. Intelegi?!? La toate.
      • +3 (3 voturi)    
        Nenea Dinu (patriciu) (Joi, 17 septembrie 2009, 15:52)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui Dinu

        Orice discutie, mai ales intre oameni care nu se cunosc, presupune niste reguli de politete.
        Scuze dar... iti raspund la nivelul tau de... dialog.
        "Mai", este poate tac/tu.
        Icter, poate face maica/ta.
        Daca nu ai argumente, daca nu stii sa polemizezi civilizat, nu te mai baga, suflete. Nu da cu parul.
        Ce ai amigdalele atat de inflamate? Te simti cu musca pe caciula, adica liberal? Ei aveau noblete, staif. Tu? Astia ai tai de acum sunt doar niste rat(h)ati frumos, cred ei, lustruiti.
        Nu stii drumul catre doctorul de la 9?
        Puteai sa scrii inteligent, civilizat, politicos.
        Se pare insa ca te uiti prea mult la Cartoon, la Jetix, la antene, la realitati... Acolo nu ai sa gasesti bun simt.
  • +3 (11 voturi)    
    Modificarea Legii Educatiei (Joi, 17 septembrie 2009, 14:10)

    Anonim [anonim]

    Preiau un extras din mesajul liberalilor(redactat probabil de cei scolarizati dupa vechea Lege)asa cum apare el pe site-ul Hot News :
    "dupa ce Guvernul si-a angajat raspunderea pe o forma a proiectului de Lege a Educatiei Nationale, ea a fost modificata ulterior!".
    Bine ca nu au operat modificarea DUPA .......ANTERIOR !!!!!!!!
    • -5 (7 voturi)    
      Logica bat-o vina (Joi, 17 septembrie 2009, 14:16)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Legea putea fi modificata inainte sa fie asumata raspunderea, ceea ce ar fi fost normal.
      DAR, ea a fost modificata ULTERIOR asumarii raspunderii si aici e problema.
      Ce e asa greu de priceput?
    • +4 (6 voturi)    
      Esenta (Joi, 17 septembrie 2009, 14:22)

      G [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Wow, ce ochi format ai!

      Ai nimerit esenta direct intre picioare.
  • 0 (10 voturi)    
    eficienta politica (Joi, 17 septembrie 2009, 14:11)

    Jorin [anonim]

    Sunt uimit de cat de bine se misca Liberalii in opozitie.
    Unde or fi uitat lipsa de eficienta si moliciunea de la guvernarea trecuta?
    Ii felicit si le urez multe succesuri!
    • -2 (4 voturi)    
      Orice, dar succesuri nu, ca sunt ale lui EBA (Joi, 17 septembrie 2009, 14:54)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Jorin

      Si ale PDL-SD-ului.
  • +1 (5 voturi)    
    modificare (Joi, 17 septembrie 2009, 14:22)

    bigradu [anonim]

    A modificat proiectul de lege fata de ce? Intelegerea mea este ca guvernul vine si isi asuma raspunderea pe un proiect de lege (nu conteaza cum l-a facut si cat de bun este) iar Parlamentul trebuie sa-l sanctioneze. Daca Parlamentul considera ca proiectul nu e bun atunci voteaza motiunea de cenzura si Guvernul cade. Daca nu, atunci Guvernul ramane.
    Mi se pare ca Dl. Antonescu stie ca PNL + UDMR nu au puterea sa treaca singuri motiunea si face o incercare stangace de a castiga putin capital electoral. Cred ca ar fi fost mai bine sa puna osul la treaba si sa incerce sa convinga (in afara reflectoarelor presei) pe cei nemultumiti din PSD si PDL sa voteze motiunea. Abia atunci ar fi castigat.
    Din pacate la noi imaginea conteaza mai mult decat munca. Din pacate prea multi politicieni isi concentreaza eforturile pe actiuni de imagine si mai putin pe munca si pe rezultate practice si eficienta.
  • +2 (4 voturi)    
    cronologia e invers... (Joi, 17 septembrie 2009, 14:23)

    Ovidiu [anonim]

    Observaţia că textele sunt diferite e corectă, dar cronologia e invers: întâi a fost publicată de Guvern, apoi trimisă la Parlament. Deci între Guvern şi Parlament cineva a modificat legea...
    • -2 (4 voturi)    
      Faradelege (Joi, 17 septembrie 2009, 14:37)

      G [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Cam asa se scrie o lege in Romania... cu faradelegi...

      Nici nu e de mirare daca luam in considerare amanuntul ca toti cei din conducerea Romaniei ar fi intr-o tara normala infractori de drept comun.
      • +2 (2 voturi)    
        eu o bănuiesc pe andronescu (Joi, 17 septembrie 2009, 14:49)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui G

        Eu o bănuiesc pe Andronescu că e sabotorul. Între modificările aduse se numără şi eliminarea unei incomptibilităţi care o afectează direct, vezi declaraţiile de dimineaţă ale lui Boc, sau vezi aici:

        http://lacoltulstrazii.wordpress.com/2009/09/17/oare-saboteaza-ponta-si-andronescu-propriul-guvern/
  • 0 (4 voturi)    
    hah (Joi, 17 septembrie 2009, 14:49)

    qrotiec [anonim]

    pnl fiind cine , ca nu-mi aduc aminte? :))
  • +2 (2 voturi)    
    Cronologie (Joi, 17 septembrie 2009, 15:00)

    intel.bodhi [utilizator]

    Un ochi atent ar putea observa ca documentul de pe site-ul guvernului a fost creat pe 15 Sep 2009 ora 14:00.
    Din cate stiu eu guvernul si-a asumat raspunderea la ora incepand cu ora 16.

    Concluzia. Parlamentarii au ultima varianta a legii.

    Un alt aspect. Site-ul guvernului este doar pentru informare. Legea educatiei intra in vigoare in forma adoptata prin angajarea raspunderii. Pana cand nu se pronunta parlamentul pe textul respectiv, nu este decat un proiect. Daca dupa asumarea raspunderii guvernul modifica legea pana la tiparire atunci e o problema.
    In rest... foc de paie liberal.
    • +3 (3 voturi)    
      Imi place... (Joi, 17 septembrie 2009, 15:19)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui intel.bodhi

      ... cand mai citesc si comentarii bazate pe logica.

      Daca Guvernul va trimite la Monitorul Oficial alt text decat cel prezentat in Parlament, atunci are o problema !
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Joi, 17 septembrie 2009, 16:51)

        zippo [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        eu zic ca informatia e aruncata pe post de sondaj, sa urmareasca perceptia, citi o mesteca si cum se mai duce mai departe. altfel nu are nici o logica comunicatul minune al pnl-ului si mai si denota nitica prostie din partea liberalilor.
  • +2 (2 voturi)    
    dilema PNL (Vineri, 18 septembrie 2009, 1:07)

    MirceaA [utilizator]

    problema PNL este ca ei nu stiu daca sunt baiat sau fata. Nu stiu daca sunt parteneri cu Patriciu, sau doar amanta lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Lipsa de bun simt (Vineri, 18 septembrie 2009, 12:30)

    Manu [anonim]

    Cabinetul Boc intr-o tara civilizata dupa atatea gafe ar fi trebuit sa isi dea demisia, daca nu din bun simt politic din respect pentru cetatenii romaniei care sunt afectati de actiunile acestora.Sper ca in urma motiunii de cenzura guvernul sa fie dizolvat si ceva sa se schimbe in executiv pentru ca asa nu mai putem trai.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai suport bataia de joc a guvernului (Vineri, 18 septembrie 2009, 14:16)

    akmon86 [anonim]

    Oare cate mai trebuie sa le suportam domnilor astia. Au tranformat actul guvernarii in bataia de joc la adresa legii. Cu fiecare declaratie oamenii astia imi insulta inteligenta. Mi-e dor de guvernul Tariceanu. Multi l-au injurat, dar acum ne dam seama ca a fost un prim-ministru bun
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia (Vineri, 18 septembrie 2009, 14:45)

    Mihai Petre [anonim]

    Oare cat timp va mai trebui sa induram incompetenta actualilor guvernanti? Ce ar fi sa plece si sa ne lase? Romanilor le-ar fi mai bine fara ei! Pentru ca ne-am saturat de ei, nu putem decat sa le dedicam versurile unei binecunoscute melodii: lasa-ne! lasa-ne! ca ne-ati plictisit! Demisia deci!
  • 0 (0 voturi)    
    jos guvernul!!! (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:05)

    marius_mos [anonim]

    Un astfel de guvern, ca si Guvernul Boc, nu merita sa se mai afle la conducerea tarii.Este inadmisibil ceea ce fac ei.Modifica legi peste noapte dupa cum ii taie capul.Trebuie neaparat sa scapam de ei, si acest lucru va fi posibil doar prin sustinerea lui Crin Antonescu la alegerile prezidentiale.
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia! (Vineri, 18 septembrie 2009, 23:04)

    martin [anonim]

    Acesta este cel mai jalnic,incompetent si iresponsabil guvern pe care la avut tara asta!N-ar trebui sa ne mai mire nimic!De noua luni de zile vedem numai incompetenta,minciuni,nicio solutie concreta pentru iesirea din criza!
  • 0 (0 voturi)    
    Guvern (Luni, 21 septembrie 2009, 10:08)

    Paula [anonim]

    Guvernul PSD si PDL a facut cel mai mare rau Romaniei. Nu a fost niciodata un guvern mai slab ca acesta! Si-au asumat un pachet de legi, fara a lua in calcul dezastrul pe care il vor provoca! Si acum se schimba dupa cum bate vantul. Ce incredere sa mai avem in acest Guvern ????