VIDEO/ Elena Basescu in PE: Cetatenii Republicii Moldova trebuie sa se bucure de aceleasi drepturi privind  libera circulatie in UE, cat mai curand

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 16 septembrie 2009, 23:57 Actualitate | Politic

Elena Basescu in PE
Foto: Parlamentul European
Europarlamentarul roman, Elena Basescu a cerut, miercuri, in discursul sau din Parlamentul European, ca cetatenii Republicii Moldova sa se bucure de aceleasi facilitati privind libera circulatie in spatiul Uniunii Europene ca si cei din tarile din Balcanii Occidentali (fosta Republica Iugoslava a Macedoniei, Muntenegru, Serbia).

"Sustin decizia Comisiei Europene prin care se concretizeaza angajamentul manifestat de ani de zile privind eliminarea vizelor pentru persoanele din regiunea Balcanilor de Vest. Insa, consider ca, cetatenii Republicii Moldova trebuie sa se bucure de aceleasi drepturi privind libera circulatie in Uniunea Europeana cat mai curand", a declarat ELena Basescu.  

Aceasta a mai subliniat ca eliminarea vizelor este un pas important pe drumul integrarii europene a acestor popoare si dezvolta oportunitatile de afaceri transfrontaliere.

Vorbind despre necesitatea  asigurarii securitatii frontierelor si combaterea infractionalitatii internationale, Elena Basescu a tinut sa le reaminteasca europarlamentarilor ca "Romania nu a recunoscut independenta Kosovo".



Citeste mai multe despre   






















5961 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    asa (Joi, 17 septembrie 2009, 0:30)

    d [anonim]

    bravo barbie.
    • +1 (17 voturi)    
      Becali, eBA.... (Joi, 17 septembrie 2009, 0:59)

      Glower [utilizator] i-a raspuns lui d

      Ce oameni avem in PE....ce reclama ne facem....ce popor de nimic....
  • +4 (16 voturi)    
    Of, of, of (Joi, 17 septembrie 2009, 0:52)

    daniel ion [anonim]

    Becali acum 2 zile apare cu nu stiu ce proiect cu Vocea Tinerilor, azi Baseasca ne ia cu vizele pentru moldoveni.
    Eu intreb sincer si clar - dar de cetatenii romani care muncesc in UE ii intereseaza pe acesti doi alesi?
    Ii intereseaza ca mai sunt tari unde e nevoie de permise de munca pentru romani, chiar daca suntem in UE? Se gandesc sa vorbeasca acolo in Parlament despre aceasta problema a noastra, a romanilor?
    Evident ca ma agit degeaba, cum naiba sa se gandeasca ei la ceva concret si util ptr. romani.............
    • +1 (5 voturi)    
      nu cred (Joi, 17 septembrie 2009, 9:30)

      elena [anonim] i-a raspuns lui daniel ion

      ca 'bat" ei atat de departe. cred ca dra europarlamentar habar nu are despre ce a vb. probabil a citit mecanic un discurs si atat. Adica o pers. care are impresia ca exista judetul Ploiesti, nu are cum sa stie pe unde sunt tarile din Balcanii de vest.
      In plus, "felicitari" hotnews! pieptanati in continuare familia presedintelui.
    • +1 (7 voturi)    
      Am promis - ma tin de cuvant (Joi, 17 septembrie 2009, 10:33)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui daniel ion

      In mesajele mele pe forum, la articolul despre becali am spus ca e bine sa fii vizibil in PE, si voi aplauda si orice discurs al ebei.

      Vizibilitatea in PE e buna!

      Nimeni nu are iluzia ca acesti politicieni isi scriu propriul discurs - e clar munca unui grup de consilieri.

      Nu e o rusine sa iti formezi o armata de consilieri buni. Din contra, e de condamnat daca odata ajuns acolo iti aduci toate pilele/nepoatele/fufele.

      Europarlamentarii romani trebuie sa fie vizibili in Parlamentul European, altfel pierdem enorm. Si pierdem nu neaparat la capitolul imagine ci BANI! Nu uitati, bugetul UE se creaza prin sistemul co-deciziei, PE avand un rol fundamental!

      Sfatul meu pentru toti europarlamentarii e sa-si adune consilieri buni, nu pile/nepoate/fufe, si sa se faca vizibili in Parlamentul European.

      Bravo Jiji, bravo EBA. Nu v-am votat, si tot sustin ca nu aveti ce cauta acolo, dar daca urmati aceste sfaturi tot e bine.
    • -1 (1 vot)    
      daciana sarbu (Joi, 17 septembrie 2009, 14:03)

      george [anonim] i-a raspuns lui daniel ion

      daciana a vorbit destul de des in PE despre romanii din strainatate, uite de ex aici: http://dacianasarbu.wordpress.com/2009/06/18/romanii-din-strainatate-din-nou-in-pericol/ sau aici: http://dacianasarbu.wordpress.com/2009/04/15/despre-romanii-din-italia-cu-perseverenta-i/ sau aici: http://dacianasarbu.wordpress.com/2009/02/20/solicitam-comisiei-europene-sa-i-protejeze-pe-romanii-din-italia/.
      presa nu prea scrie despre asemenea gesturi, dar unii chiar isi fac treaba la bruxelles.
  • +1 (11 voturi)    
    incredibil,dar adevarat (Joi, 17 septembrie 2009, 0:56)

    Adriana [anonim]

    Asa-mi plange inima la discursul "ieuroparlamentarei" noastre...saraca Moldova!!! Elena,du-te fa-te manager la un magazin de cosmetice ,nu vezi ca-ti prinzi urechile in marile probleme politice ale omenirii??? Pacat ca tinerii cu adevarat competenti sunt in tari straine si profita altii de inteligenta lor.
  • -6 (14 voturi)    
    Bravo ! EBA !!! (Joi, 17 septembrie 2009, 1:12)

    Badea Ioan [anonim]

    Sa "crape " de ciuda toti/toate "tonomatele" care sprijina "holocaustul economic declansat de NASTASE & CO. "
    Moldovenii !!!!!!!!!!!!!!!! Sint ROMANI !!!!!!!!!
    BRAVOOOOOOOOOOOO !!!!!!!
    • 0 (8 voturi)    
      "holocaustul economic declansat de NASTASE & CO. " (Joi, 17 septembrie 2009, 8:41)

      Bog_dan [utilizator] i-a raspuns lui Badea Ioan

      Sa inteleg ca s-au dat directive noi de sus sa nu mai fie atacat Tariceanu pentru "guvernarea dezastroasa"?
      Oare cand se va schimba mentalitatea romanilor si vor striga in gura mare ce au reusit sa realizeze si nu ce "mostenire" au avut.
      Si iarta-ma ca iti spun dar ca sa fi Roman mai trebuie si sa simti romaneste nu doar sa spuna altii ca esti.
  • +2 (10 voturi)    
    sint frati nostri (Joi, 17 septembrie 2009, 1:25)

    Lucianmotzul [anonim]

    Si cei din Moldova (Basarabia ) fac parte din ROMNIA este partea furata de rusi ,deci sa se gindeasca cineva si la ei,f bine ,dar acel Severin ? dar ai cu gura mare Norica dorm pe bani multi ?
    • +4 (6 voturi)    
      ASA (Joi, 17 septembrie 2009, 9:05)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      este, domnule!
      dar nimeni nu este impotriva lor.
      cei ce critica pe aici au ceva cu fata nu cu basarabia!
    • -4 (4 voturi)    
      ba nu (Joi, 17 septembrie 2009, 9:11)

      Elod [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Nu este furat de rusi, a fost "luat" de istorie. Obisnuiti-va cu ideea asta. Granitele sunt fixe, probabil pana la urmatorul razboi mondial (care speram sa nu mai vina).

      Pe de alta parte, este o prostie sa militezi pentru mafiotii moldoveni si rusi...
      • 0 (0 voturi)    
        Ba la tine (Marţi, 29 septembrie 2009, 21:57)

        Ionescu Latul [anonim] i-a raspuns lui Elod

        Eu sper sa vina doar la tine si sa-l pierzi.
    • +1 (5 voturi)    
      Pe Bune? (Joi, 17 septembrie 2009, 11:25)

      Mai n'auzi [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Cand s-a pus problema unirii Moldovei cu Romania, ca na tot a fost furata de rusi... Care a fost raspunsul Moldovei??? Suntem o tara independenta, Moldova e Moldova, Romania e Romania...

      Dupa ce am intrat in UE de-odata sunt fratii nostri si sa aiba aceleasi drepturi ca toti romanii?? Pentru ce... Lasa tata viza si lasa sa fie cum a fost pana acu... ca e bine asa...

      EBA mai degraba si-ar gasi alte subiecte de discutie, nu sa dea din gura fara sa sintetizeze nimic...
      • 0 (0 voturi)    
        Problema Unirii (Joi, 17 septembrie 2009, 18:03)

        Dumitru [anonim] i-a raspuns lui Mai n'auzi

        Pai Romania si-a vandut Moldova bai fratioare in 1940 ai uitat la cerinta lui nea STALIN ? Romanilor daca le pasa de Moldoveni urmau exemplul Finlandei dinaintea celui de-al 2-lea razboi mondial care si-au dat viata pentru teritoriu si compatriotii lor.Finlanda a suferit infrangere cum era si de asteptat in schimb au dat dovada de credinciosie si onoare daca vrei si nu de tradare cum a facut Romania.Cu ce sentiment crezi ca au ramas moldovenii in 1940 ? Mai aveti nas sa vorbiti ? Ar trebui sa plecati capetele.
  • -1 (5 voturi)    
    Incredibil (Joi, 17 septembrie 2009, 8:25)

    Costin [anonim]

    Incredibil, storfettuca basescului o da pe nationalisme ieftine, bine ca n-a zis nimic de Antonescu si Tutea. In curand va publica in Idei in dialog si va poate va alege sa poarte papion.
  • +1 (5 voturi)    
    Dumnezeule!!! (Joi, 17 septembrie 2009, 9:02)

    resita31 [utilizator]

    Rog hotnews sa le trimita mail, celor doi europarlamentari, toate comentariile. Dumnezeule!!! nu imi vine sa cres ca eBa si becali reprezinta natiunea romana in parlamentul european!!! trebuie sa mergem toti din tara la vot , pt ca astia au ajuns acolo datorita lehamitei oamenilor de a merge la vot si astfel i-au votat doar cei care le-au fost datori in vre-un fel.
    • +1 (3 voturi)    
      de acord cu tine... (Joi, 17 septembrie 2009, 9:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui resita31

      dar pe cine sa votam???
  • +2 (10 voturi)    
    bravo eba (Joi, 17 septembrie 2009, 9:09)

    eBU [anonim]

    sunt placut surprins de aceasta propunere.bravo eba.e un pas necesar fratilor nostri.
  • +1 (5 voturi)    
    Participare la costuri (Joi, 17 septembrie 2009, 9:34)

    maxpayne [anonim]

    Va rog initiati careva procedurile necesare participarii republicii Moldova la cheltuielile pricinuite de europarlamentarii ROMANI, intrucat nu vreau sa platim singuri din taxele si impozitele noastre europarlamentari care sa se implice pentru problemele altora. Straini! Multumesc (donez aia 2% din impozitul pe venit celui care face treaba asta...)
  • +2 (4 voturi)    
    Sa fim seriosi! (Joi, 17 septembrie 2009, 11:22)

    David [anonim]

    Daca europarlamenarii ar tine legatura si cu romanii care lucreaza in CE ar fi atat mai informati cat si mai la obiect. Nu stiu daca tema moldovenilor era cea mai urgenta problema atata timp cat avem tone de dosare cu teme nefacute. Personal cred ca eba-ei i-ar fi fost mai util un post de asistent la un parlamentar experimentat din UK sau Suedia de la care ar fi avut de invatat. Arderea etapelor nu-i foloseste, ba dimpotriva. Sunt atatea exemple negative (neperformante) de tineri parlamenari romani care se plictisesc caci nu au cultura necesara pentru a intelege ce se discuta acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 21:15)

    alex [anonim]

    Daca am traduce comentariile postate si le-am da sa fie citite de englezi, nemti, finlandezi, etc, ei ar vedea cat de departe suntem noi de Europa. Vrem sa fim impreuna cu europenii, dar nu vrem sa ne sustinem pe basarabeni, care sunt fratii nostri. Oare atat de mult ne-a indobitocit vasalitatea fata de turci, rusi, etc incat sa ne uram unii pe altii asa de mult. Saracii basarbeni nu reusesc sa scape de influenta rusilor din cauza resurselor, armatei rusesti dislocate la ei dar si din cauza noastra, de fiecare data cand au nevoie de ajutorul nostru le intoarcem spatele. Ar trebui noi sa le scoatem vizele, dand exemplu si altor state membre UE, astfel incurajand noului guvern de la Chisinau. Bravo Elena actiunea asta chiar compenseaza o mare parte din erorile pe care le-ai facut in trecut. Ea ar fi putut sa aleaga sa nu faca nimic, dar a ales sa sustina romanii, chiar daca sunt in afara granitelor actuale a Romaniei.