Monica Iacob Ridzi a facut plangere penala impotriva unor membri ai comisiei parlamentare

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 16 septembrie 2009, 12:38 Actualitate | Politic

Fostul ministru al Tineretului, Monica Iacob Ridzi, a facut plangere penala la Parchetul General pe numele membrilor comisiei de ancheta, dar nu si pe cel al democrat-liberalilor. Ridzi acuza abuzul in serviciu si incercarea de a determina marturia mincinoasa, informeaza NewsIn.

Astfel, plangerea penala ii vizeza pe Alina Gorghiu, Nicolae Banicioiu, Petru Lakatos, Doina Burcau, Cristian Sorin Dumitrescu, Damian Florea, Gratiela Leocadia Gavrilescu, Bogdan Olteanu si Anghel Stanciu, membri ai „Comisiei parlamentare de ancheta pentru verificarea sumelor cheltuite de Ministerul Tineretului si Sportului, sub semnatura doamnei ministru Monica Iacob Ridzi, pentru organizarea <<Zilei Tineretului>>”, se arata in document.

Fostul ministru al Tineretului si Sportului ii acuza pe acestia, in plangerea depusa la Parchetul General, ca au verificat, in Comisia parlamentara de ancheta, aceleasi fapte pe care deja le ancheta Directia Nationala Anticoruptie.

Ridzi ii acuza pe membrii comisiei parlamentare de incercarea de a determina marturie mincinoasa, sustinand ca au incercat sa influenteze martorii audiati in cazul sau. Fostul ministru al Tineretului isi bazeaza afirmatia pe discutiile membrilor comisiei Udrea aparute in presa.

Solicitarea de incepere a urmaririi penale impotriva fostului ministru Monica Iacob Ridzi a fost adoptata pe 27 iulie de plenul Camerei Deputatilor. Ridzi a demisionat din functia de ministru pe 14 iulie.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1137 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    vi s-a intamplat vreodata... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 12:46)

    Codruta N [utilizator]

    ... sa prindeti pe cineva cu mana in buzunarul vostru, incercand sa va ia portmoneul si, cand sa reactionati, persoana respectiva sa inceapa sa strige "hotii", sa profite de deruta si inghesuiala si sa dispara bien-merci (eventual, chiar cu respectivul portmoneu)?

    Tzoapele, tot tzoape! comportamentul tziganesc (am zis "tziganesc", nu "rrom") se pare ca devine din ce in ce "atitudine politica", in Romania!!!
    • +2 (8 voturi)    
      perfect de acord (Miercuri, 16 septembrie 2009, 14:32)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      cu tine!
    • +3 (9 voturi)    
      Eu cred ca e bine... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:08)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      ...ca tinerii sa aiba posibilitatea sa inteleaga proverbele romanesti prin exemplificare! Aici se potriveste: "prostu' (ma refer la proasta riti) pana nu-i fudul, nu e prost destul"! In lectia urmatoare, revin si cu alte exemple!!! Pa...
  • +7 (11 voturi)    
    penibila (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:04)

    dragos [anonim]

    somebody stop her...
  • +10 (14 voturi)    
    welcome (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:05)

    zdragomir [utilizator]

    Welcome to the Wild Wild West... unde fiecare face legea dupa cum are chef.

    Ma astept ca tehnica aceasta sa ajunga in curand si la restul clasei criminale. Vom vedea delapidatori si violatori care dau in judecata judecatorul pentru ca a clipit urat la ei.
  • +3 (9 voturi)    
    asta-i frumos in romania... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:08)

    liviu_ [utilizator]

    tu furi...si apoi tot tu acuzi oamenii ca au indraznit sa teintrerupa din activitate...
    PS: a se obsetva ca nu ie ia totusi de partidul ei...
  • -8 (12 voturi)    
    comisia era in ilegalitate? pai stie toata lumea (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:09)

    dedeiu [anonim]

    Evident ca erau doua anchete in acelasi timp, asa se face contra PD-L. Dar nu inteleg de ce mai depunde plangere penala impotriva lor. Adica este ceva normal sa faci chestii ilegale cand esti in PSD sau PNL sau chiar cativa din PD-L. Care este problema? Hai sa ii lasa sa scape ca asa se face si sa urlam la Ridti ca asa e normal.
    • +6 (12 voturi)    
      Ridzi este vinovata indiferent de comisie (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:31)

      marius [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

      Comisia poate sa fie legala, ilegala, incompleta, impotenta, contra PDL, contra Baselu, cum vrei tu taica!

      Vinovatia lui madam Pitzi reiese clar din ANCHETA JURNALISTICA desfasurata cu mult inainte de infiintarea comisiei.

      Pentru mine conteaza ca este vinovata si ca a fost data jos. Restul sunt farse PSD si schelalaituri PDL.
      • 0 (6 voturi)    
        pai asta zic si eu. Conteaza sa dati vina pe ridti (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:00)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui marius

        Nu are importanta ce face comisia si legalitatea ei, problema e ca voi sa reusiti si s-o demontati, nu conteaza cum. Ancheta jurnalistica exista si impotriva domnului Vacaroiu in cazul flota, aia conteaza pentru tine? Poate ne explici mai pe larg.
        • +1 (5 voturi)    
          nu "da vina"! (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:31)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

          Ridzi nu doar ca si-a batut joc de bani publici - dar si-a batut joc si de cei pe care facatura ei de "minister" ii "pastorea" - adica de sportivi!

          Asa ca, da! chiar "nu are importanta ce face comisia", intr-o tzara normala Ridzi trebuia sa-si dea demisia in prima zi de scandal iar in a doua zi sa inceapa DNA s-o ia la purecat, fara "avizul" nici unei "comisii"!

          Cat despre Vacaroiu... macar asta n-a avut nesimtirea de a face plangeri penale.

          Pana la urma, TOT nu-i asa rau ca a ajuns PD-LSD la guvernare - din nesuferiti, cum imi erau, pesedistii deja, prin comparatie, incep sa-mi devina aproape simpatici >:
          • -1 (3 voturi)    
            ion iliescu simpatic iti vine? (Miercuri, 16 septembrie 2009, 16:50)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            tot prin "Ancheta jurnalistica" aratam si cum alasat guvernul tariceanu' 2 tara in chiloti dupa ce economia duduia. Ritzi si-a luat-o in freza din cauza ca in PD-L exista evident uscaturi si a gresit iar acum plateste pentru asta, pe cand COMISIA NU plateste pentru faptul ca era in ilegalitate. Bun, cand facem o ancheta si pentru Nastase? Cum? PNL si PSD il apara?
        • +1 (1 vot)    
          Ultragiata mica! (Miercuri, 16 septembrie 2009, 19:57)

          marius [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

          Recunoaste ca tu esti Pitzi.
    • +5 (9 voturi)    
      Da, si marmota croseta cu Udrea... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:31)

      nune [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

      Amice, cred ca provii din aripa frustratilor PD-L... Imi pare rau, aici nu facem terapie de grup. Dar face Patrascoiu pe blogul lui...
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:32)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

      Cand doi iti zic ca esti beat te duci si te culci.
  • -2 (8 voturi)    
    Ridzi e platita de PSD (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:13)

    Halkl;kl;k;k [utilizator]

    ca sa scormoneasca iar rahatul si sa il manjeasca pe tatuc

    tz tz
    • +3 (5 voturi)    
      uite si dovada (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:36)

      Halkl;kl;k;k [utilizator] i-a raspuns lui Halkl;kl;k;k

      http://www.mediafax.ro/politic/liderii-pdl-deranjati-de-demersul-lui-ridzi-de-a-face-plangerea-penala-surse-4904402

      baietii de la PDL, mai luati-va inapoi din minusuri

      pa, v-am pupat...

      acum urmeaza sa se dea in stamba ieuroparlamentralalaua

      si se pregateste cuplul comic pogeaboc
  • +5 (9 voturi)    
    Ce tare... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:43)

    stefan [anonim]

    Fostul ministru al Tineretului isi bazeaza afirmatia pe discutiile membrilor comisiei Udrea aparute in presa.


    ha ha ha....... sa mori de ras....
    • +1 (3 voturi)    
      Poate dormea... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:15)

      maria [anonim] i-a raspuns lui stefan

      ...saraca, si trezita brusc din somn, credea ca membrii comisiei lenutei se refereau la ea! Va dati seama ce vinovata este, ca si cand nu e vorba de ea, ei tot ii e frica!!! Lasa fato, ca se ocupa dna-ul acum de tine, asa ca nu te mai razboi cu o comisie, care si-a terminat raportul, l-a depus, a fost aprobat si si-a incetat activitatea! Gata, linisteste-te ca nu mai e cazul sa te agiti, decat dupa ce Mos Nicolae nu ti-l mai aduce pe betivanu la cotro! Dar si atunci o sa fiti impreuna pe la dna, alaturi de lenuta, mircea (fratele lu' chioru'), si altii!!! Succesuri netarmurite...!!!
  • -1 (3 voturi)    
    in tema (Miercuri, 16 septembrie 2009, 14:31)

    Porky [anonim]

    trebuie sa remarc pentru citziva forumisti ca totusi nu a fost dovedita ca furind -diversi membri ai comisie au declara acest lucru presa specifica jura ca ridzi fura etc etc ,rechizitoriul este indreptat imotriva ei -ea devenind in acest fel banuita de furt pina la pronuntzarea sentintzei de catre justitzie .
    Aceste forumuri sint citite in marea majoritata de oameni cu ceva pregatire ei realizeaza foarte bine acest lucru-limbajul suburban nu isi are aici locul .situtzia este similara cazului REMES ?
    • -1 (5 voturi)    
      nici nu e acuzata de "furt" (Miercuri, 16 septembrie 2009, 14:50)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Porky

      Ca doar nici nu avea nevoie sa "fure", ii da Udrea bani publici lui barbatu-sau la greu (btw: FARA licitatie!!!), sa traga tzepe imobiliare cu asa-zise "proiecte de turism" pe Valea Jiului.

      Ridzi a fost acuzata de folosirea abuziva a banului public - ceea ce e FIX ce a si facut!

      Care era scopul "folosirii abuzive a banului public"? Mai nimic: probabil o micutza-micutza campanie electorala, "pro-bono", asa cum se obisnuieste la case mari - ghiciti pentru CINE!

      Asta in timp ce olimpicii Romaniei n-au bani sa isi plateasca antrenorii, ca sa vada si lumea ce inseamna CULMEA NESIMTIRII !!!
      • +4 (4 voturi)    
        bla bla (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:22)

        POPO [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        asta nu e tot furtt bai fixule
  • -1 (1 vot)    
    la jude! (Miercuri, 16 septembrie 2009, 16:49)

    florian [anonim]

    sunteti pe afara! La jude probele vorbeste! Asa ca RIDZI va scapa . Sa vedeti ce foame va baga in avocati si judecatori actuala greva!
    Cand sevor apuca de treba au guar larga - orice se va aranja !
    Predoiu trebuie sa nu le plateasca salariile pentru perioada grevei!
    Doar la dacsali, medici si soferi s-au platit salariile in perioada grevelor - fiindca au putut sa lucreze sambata, duminica - in tura sau garzi.
    Cum vor arata pontajele magistratilor pe luna septembrie?? Cune si cum le va aviza spre decontare!!
    Societatea civila ar trebui sa determine Curtea de conuri sa se autosesizeze! - E ca dracu - Acolo doarm,e VODCAROIU!
    Sunten tara de kk - si ne meritam soarta!