Radu Mazare la deschiderea anului scolar: Daca nu invatam ajungeam natarau

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2009, 13:37 Actualitate | Politic

Primarul Constantei, Radu Mazare, le-a spus luni, copiilor de la Liceul M. Eminescu din oras, ca nu i-a placut scoala, dar a invatat pentru a nu ajunge un "natarau", informeaza NewsIn.

“Ma chinuiau mama si scoala. Scoala ma chinuia sa invat si mama ma chinuia ca trebuie sa invat, dar trebuia sa invat, ca daca ajungeam mare ajungeam natarau, si daca nu invatam nu era bine. Nu puteam sa mai am masinute, nu puteam sa mai am jucarii. Asa, daca am invatat, vezi cum m-am facut mare?”, le-a spus Mazare elevilor de la Liceul Eminescu din Constanta.

“Celor care sunteti mai mari vreau sa va zic ca trebuie sa aveti grija de distractie cum o faceti, sa n-o luati prea pe alaturi. Stiti voi la ce ma refer. In rest, va invata profesorii”, a mai spus Mazare.

Mazare si-a adus aminte de vremurile sale de liceu. “Nu eram printre elevii silitori, nu eram tocilar. Imi ziceau aia branza buna in burduf de caine. Alergam dupa gagici si invatam la doua trei materii care imi trebuiau pentru facultate”, a mai povestit  Mazare.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2155 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Mazare e natarau (Luni, 14 septembrie 2009, 13:43)

    angel [anonim]

    Masinutele le-a cumparat din spaga. De ce Fiscul de la noi nu e ca IRS-ul american, citi mai infundau puscaria azi.
    • +1 (1 vot)    
      bine ca nu a spus: (Marţi, 15 septembrie 2009, 7:34)

      nevermind [anonim] i-a raspuns lui angel

      "Daca nu invatam,... am ajuns primar"
  • +7 (9 voturi)    
    mda (Luni, 14 septembrie 2009, 13:47)

    liviu_ [utilizator]

    din ciclu, hai sa mergem a deschiderea anului scolar sa mai culegem cateva voturi...

    PS: daca nu invata ajungea natarau... asa a ajuns tot natarau,dar si primar pe langa
  • +10 (10 voturi)    
    bine ca ai invatat (Luni, 14 septembrie 2009, 13:50)

    srt [utilizator]

    Si acum esti un geniu
  • +7 (7 voturi)    
    E regretabil (Luni, 14 septembrie 2009, 13:51)

    radu [anonim]

    ca a fost invitat sa tina discursuri.A dat-o'n bara .
    Cine o fi avut ideea .Tocmai el este un exemplu ca nu trebuie sa inveti .
  • +1 (7 voturi)    
    tu si cu UDREA (Luni, 14 septembrie 2009, 13:52)

    cristi [anonim]

    Mazare si Udrea au fost elevi foarte silitori la scoala...cred ..
    • -2 (8 voturi)    
      Udrea a luat 10 la oral la anatomie (Luni, 14 septembrie 2009, 14:18)

      marius [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Mazare a luat 10 la istorie.
    • -1 (3 voturi)    
      ti-e lene? (Luni, 14 septembrie 2009, 14:25)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Baga, dom'le, si de Basescu, ca nu te doare tastatura!
      Si zi si la articolul cu jaful armat de la Calarasi. De unde aveau aia pistoale, daca nu de la fratele Mircea? Si Boc e de vina ca au iesit sarmanii la furat, nu mai aveau nici ce pune pe masa. Boc trebuia sa ia masuri anti-criza de pe vremea cind era Tariceanu premier si duduia economia mai sa-i sara pistoanele prin capota.
      • -1 (1 vot)    
        asa.. in lene... cum cine (Marţi, 15 septembrie 2009, 1:39)

        CAP [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        *U*E, bah!
  • -1 (5 voturi)    
    natarau da... (Luni, 14 septembrie 2009, 14:00)

    ss [anonim]

    Sunt anti-buna Mazare dar e bine pentru copii sa mai vina unul vizibil si important (ma rog...cu functie) si sa le spuna pe limba lor de ce e bine sa invete. Blablaul directorului de scoala nu conteaza, trece pe langa urechile lor...
    • -1 (3 voturi)    
      Cu totul de acord (Luni, 14 septembrie 2009, 14:35)

      rabbi joshua [anonim] i-a raspuns lui ss

      E mai bine ce-a facut Mazare decat ce-a facut un natarau care spune ca dascalii isi iau salariul pe degeaba. Tocmai el care de cativa ani isi ia banii ca sa ne minta ca o sa traim bine. Grea munca nimic de zis. Sa minti atata!? Mai ales cand stii ca inevitabil vei plati in iad pentru asta cu propria-ti piele. Caci stiti bine: politicienii si vamesii (din Romania) nu vor vedea imparatia cerului.
  • +8 (8 voturi)    
    William Shakespeare (Luni, 14 septembrie 2009, 14:05)

    zdragomir [utilizator]

    Nataraul se considera un intelept, dar omul intelept stie in sine ca e un natarau.


    ...intelepciunea lipseste "cu desavarsire" din clasa politica
  • +5 (7 voturi)    
    Adevarati profesori! Cinste lor (Luni, 14 septembrie 2009, 14:13)

    Mitica Valahul [utilizator]

    Multi politicieni si-au luat teapa! Cazul prezentat mai jos nu e singular! Cinste lor!

    "Primarul din Drobeta Turnu Severin, Constantin Gherghe, si deputatul PDL Doinita Chircu nu au putut participa la festivitatile de deschidere a anului scolar la Colegiului National Traian, deoarece, la ora la care au fost anuntati de conducerea liceului ca au loc manifestarile, acestea deja se incheiasera, relateaza NewsIn."

    Cred ca de la geam profesorii si elevii cantau in cor: "ce bine imi pare ca ati luat teapa..."
  • -1 (1 vot)    
    Natarau si nesimtit (Luni, 14 septembrie 2009, 14:44)

    Daniel [anonim]

    Din cele de mai jos orice elev ar intelege ca este "cool" sa nu fi tocilar, branza buna in...., sa alergi dupa gagici...

    “Nu eram printre elevii silitori, nu eram tocilar. Imi ziceau aia branza buna in burduf de caine. Alergam dupa gagici si invatam la doua trei materii care imi trebuiau pentru facultate”, a mai povestit Mazare.

    Sinistru!
    Iar apoi ne miram ca nu avem oameni care sa-si asume responsabilitati (nu mita), riscuri (nu 4*4), si patriotism (nu de tv).
  • -1 (1 vot)    
    Domnu' Mazare.... (Luni, 14 septembrie 2009, 15:21)

    Claude [anonim]

    .... eu cred ca parintii te-au dus de minuta doar in prima zi la scoala, in rest ai fugit de ea cit ai putut.
  • +3 (3 voturi)    
    La uni nu se vede! (Luni, 14 septembrie 2009, 15:41)

    nedero [anonim]

    Mai lasa dl Mazara cu texte de politician ca la "multi" ca si la dumneata nu se vede scoala!
  • +1 (1 vot)    
    A invatat zice Mazare... (Luni, 14 septembrie 2009, 18:42)

    ???? [anonim]

    A invatat ce? Sa fure? Sa faca smecherii? Adevarul e ca intr-un partid plin de prostanaci (PSD) era mare nevoie si de natarai. Prostanacilor si natarailor le sade tare bine impreuna.
  • +1 (1 vot)    
    sfat:surf cat mai mult si vorbe cat mai putine (Luni, 14 septembrie 2009, 18:48)

    constantean [anonim]

    prin ultimele "iesiri",se vede ,ca nu-l mai are, langa, pe "ingerul pazitor", regretatul dr. dida.
  • +1 (1 vot)    
    ...natarau? (Luni, 14 septembrie 2009, 19:11)

    Criss [anonim]

    ...si unde-i diferenta daca se presupune ca Mazare a "invatat"?
    • +2 (2 voturi)    
      Mazare (Luni, 14 septembrie 2009, 21:27)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui Criss

      A fost si el un Dl Goe.
  • +1 (1 vot)    
    Din ciclul 'Prost sa fii.... (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:57)

    Cetentereseaza [anonim]

    ... noroc ca_esti"..... A zis-o 'animalul' lui Ilici.....
  • +2 (2 voturi)    
    Asa a ajuns hot (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:15)

    bogdan [anonim]

    iata de ce trebuie sa faci scoala: ca sa poti fura, sa faci parte apoi dintr-un partid mafito ce protejeaza borfasii apoi sa dai lectii la altii.
    Motivant !