Sciziune in randul taranistilor

Radu Sarbu: Congresul PNTCD organizat de Milut este nul de drept, il atacam la tribunal

de M.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 19:56 Actualitate | Politic

Liderul taranist Radu Sarbu, ales presedinte al formatiunii la congresul din august 2008, sustine ca Marian Milut nu a fost reales, sambata, presedintele PNTCD, intrucat congresul organizat la Bucuresti este "nul de drept" si va fi atacat in instanta, transmite Mediafax.

Sarbu a declarat ca, in cursul saptamanii viitoare, congresul va fi atacat la Tribunalul Municipiului Bucuresti.

"Ceea ce a organizat Marian Milut la Palatul Parlamentului nu a fost congresul PNTCD, ci al angajatilor de la Prefab Calarasi, si nu are legatura cu PNTCD. Milut nu mai este presedinte al PNTCD, fiind exclus din partid de Juriul de Onoare si Arbitraj, care a fost ales statutar la congresul din ianuarie 2007. Congresul de sambata este nul de drept si il vom ataca la Tribunalul Municipiului Bucuresti si sunt convins ca justitia va restabili adevarul", a afirmat Sarbu.

Acesta l-a acuzat pe Milut de "inconsecventa" si ca "linge unde a scuipat", pentru declaratiile pro-PDL si pro-Traian Basescu facute sambata.

"Optiunile politice ale lui Marian Milut sunt, de fapt, optiuni personale. Dupa ce doi ani a scuipat in directia PDL si a lui Traian Basescu, vine acum si linge unde a scuipat. Declaratiile lui nu au legatura cu principiile, ci cu interesul sau personal", a mai spus Radu Sarbu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1776 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    PNTCD, sau cum sa te faci de râs in public. (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 20:33)

    Andradda [utilizator]

    In urma scindarii PNTCD, 3 membri vor fi de partea lui Basescu iar ceilalti doi, impotriva lui.
    Bravo PNTCD. Sunteti o forta!
    • +4 (8 voturi)    
      da, suntem o forta! (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 23:50)

      taranistu [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      ma rog, o forta undeva in jur de 1,5 - 2 %. Eu cred, sper, ca vom creste, dar nu cu oameni de genul domnului Milut! Sa fim seriosi! Adica 3 ani dai in Basescu pentru ca, mai apoi sa zici ca-i bun??? Ori e alba ori e neagra. Noi, taranistii, nu prea am stat in ape tulburi, nci caldicei nu am fost, am fost reci sau calzi! Cel putin ca doctrina. Astept in continuare Justitia sa-si spuna cuvantul dupa care, la lupta! Avem o tara de luptat, de reformat! Traiasca Romania!
      • -2 (6 voturi)    
        E incurcata rau ... (Duminică, 13 septembrie 2009, 7:36)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

        Sunt de acord ca atitudinea asta schimbata nu e musai o dovada de deosebita consecventa.

        Pe de alta parte insa, desi convingerile mele sunt taraniste, in ultimii ani m-am ferit sa am de-a face cu PNTCD, tocma' din cauza ca mie politica lor mi se parea complet idioata.

        Daca ne uitam la ce face atat PDL cat si actualul guvern, cu toate balbele si prostiile, e de departe mai buna decat orice guvernare anterioara. Si mai mult dde atat, PDL e in mod evident un partid cu orientare de dreapta. Base, la randul lui, cu toate ca e fost comunist, a fost cel mai categoric in condamnarea comunismului, cand s-a facut raport in parlament. De-aia mie inca de dinainte de ultimele alegeri mi se parea logic si rational ca PNTCD sa se alieze cu PDL, nu cu PNL, um s-a intamplat in unele filiale pt. alegerile locale. Nu de alta, da' guvernarea PNL a adus foarte mult cu cea Nastase, in ceea ce priveste irosirea banului public si a coruptiei, abstractie facand de lipsa majoritatii parlamentare, ori PNTCD va fi judecat de electorat dupa ce aliante face.

        Asa ca poate un pic altfel organizata si prezentata, da' mie o schimbare de atitudine fata de PDL din partea PNTCD mi se pare nu doar oportuna in sens oportunist, ci de asemenea naturala si rationala, dat fiind ca cel putin in teorie si PNTCD ar trebui sa urmareasca tot politici de dreapta, concomitent cu combaterea coruptiei si eficientizarea institutiilor statului, ori mie mi se pare ca in RO la momentul de fata singurul partid care face cat de cat ceva in directia asta e PDL. Dincolo de toate mizeriile specifice politicii romanesti.
      • -1 (7 voturi)    
        daca tacea-i .............. (Duminică, 13 septembrie 2009, 12:15)

        tepes [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        Ai dreptate taranistule,nu cu oameni ca milut merge pntcd inainte ,ci cu penali gen radi sirbu,macar milut vrea ceva anume sa scoata acest partid din anonimat,atunci cine de cine profita stimabile,dupa cite jafuri ati facut in tara asta,si cum ati lasat-o ai uitat?dimpotriva ar trebui sa-i pupati in dos ca va face onoarea sa va bage in seama nu sa faceti git.
  • +1 (9 voturi)    
    mda (Duminică, 13 septembrie 2009, 5:03)

    Sakura [utilizator]

    Am avut legături cu acest partid, dar am uitat unde este sediul lor acum vreo 2 ani, când au început să de-a limbi în dosul lui tăriceanu şi să-mi explice cât de diabolic este Băsescu. Nu că băse ar fi vreun sfânt, dar în comparaţie cu tăriceanu...
  • -1 (5 voturi)    
    liftul PNT Milut contra liftului PNT sarbu (Duminică, 13 septembrie 2009, 8:41)

    Eneas [anonim]

    viata politica din Romania e un vulcan in eruptie: cred ca se va ajunge la razboi civil daca cele doua PNTuri nu vor fraterniza sa nu mai consume energie electrica utilizand doua lifturi :incap toti intrun lift ,si ala de serviciu
  • -2 (4 voturi)    
    Domnule Radu Sarbu, trezeste-te.... (Duminică, 13 septembrie 2009, 8:59)

    judex [anonim]

    Acum este nevoie de intelepciune, nu de dezbinare.
  • +3 (5 voturi)    
    Efectul asupra electoratului (Duminică, 13 septembrie 2009, 10:59)

    George [anonim]

    Da, cu doar 2-3% simpatizanti in tara asta, PNTCD nu poate emite pretentii. Nici PDL nu a castigat cine-stie-ce prin masura luata sambata (multi din taranisti nici nu vor lua in seama aceasta intamplare). Iar Milut... a intrat in politica cu mari ambitii, a ales un partid care credea ca il va propulsa, si-a dat seama ca a gresit (poate partidul a scazut si din cauza sa), nu mai poate astepta la nesfarsit, asa ca, a ales barca presedintelui, poate-poate va primi si el un os de ros.
    Oricum, pentru PDL e un excelent exercitiu de imagine, se va spune: "mai, dar tari sunt astia daca atrag si partidele isorice!" Mai adaugati si ce se intampla cu Simirad si veti deduce ca Basescu nu a stat degeaba ultimile saptamani...
  • 0 (4 voturi)    
    ha ha (Duminică, 13 septembrie 2009, 11:27)

    adrian [anonim]

    Si-o rade lumea de voi, cum se bat doua nevoi!!
  • -1 (5 voturi)    
    1,5-2% din cât ? (Duminică, 13 septembrie 2009, 11:42)

    the [utilizator]

    somn usor.
  • 0 (2 voturi)    
    Votati PNTCD (Duminică, 13 septembrie 2009, 20:06)

    TARANISTII [anonim]

    PNTCD este singura forta credibila din Romania.
    Va casunase pe Ceausescu ca avea cateva linguri de aur sau ca avea Leana niste blanuri! Pai ba prostilor, astia de acum au furat toata tara! Nu va este clar ca Basescu o va face pe aia mica (analfabeta) Presedinta Academiei Romane? Treziti-va, prostilor, comunistii o sa va fure si haina de pe voi si mancarea de la gura copilasilor! Distrugeti comunistii, numai asa puteti scapa. Distrugeti fsn-1, distrugeti fsn-2 !

    Dati afara pe tradatorul Milut!
    Nu permiteti ca Dreapta politica in Romania sa fie acaparata de catre comunisti!
    Fiti cinstiti si corecti, sprijiniti PNTCD!
    Comunistii au ucis zeci de mii de taranisti, ati uitat atat de repede de gropile comune care impanzesc tara?
    Basescu personal, impreuna ca Berceanu, Duvaz, Sassu si alte asemenea specimene au distrus PNTCD in anul 1997. Distrugeti comunistii!!!
  • 0 (2 voturi)    
    votati (Duminică, 13 septembrie 2009, 20:09)

    Vasile [anonim]

    Nici macar un singur taranist nu va vota cu marinarul bolsevic. Dar va dati seama in ce hal de disperare se afla daca umbla dupa 1.5% de la Taranisti?
  • 0 (0 voturi)    
    PNTCD revine pe scena politica (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:30)

    vasile lupu [anonim]

    COMUNICAT



    Preocupat de problemele grave cu care se confruntă România, Partidul Naţional Ţărănesc Creştin Democrat cheamă toţi românii care împărtăşesc crezul marilor înaintaşi să strângă rândurile în structurile partidului funcţionând legal, recunoscute de clasa politică românească şi de Partidul Popular European.

    Starea ţării este prea critică pentru a lăsa loc ambiţiilor si răfuielilor personale, orgoliile nemăsurate, care plasează unii foşti membri, responsabili şi de situaţia de astăzi a partidului, în câmpul insultei, calomniei, uzurpării de calităţi oficiale.

    Asigurăm toti membrii noştri că actuala conducere a partidului este hotărâtă să ţină deschis partidul, să respecte cu stricteţe statutul şi legile în vigoare, drepturile membrilor săi, ca o primă garanţie a câştigării încrederii electoratului.

    Totodată, însă, ea nu va ezita să antreneze răspunderea juridică, disciplinară, materială sau chiar penală a celor decişi să compromită acţiunea noastră politică, să prejudicieze prin toate mijloacele partidul, să lovească permanent în demnitatea şi prestigiul liderilor acestuia.


    Cu noi este Dumnezeu!



    PREŞEDINTE COMITETUL NAŢIONAL DE CONDUCERE PNŢCD

    Dr. VASILE LUPU