Constantin Simirad va coordona impreuna cu Gheorghe Flutur campania lui Traian Basescu in Moldova

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2009, 18:47 Actualitate | Politic

Presedintii consiliilor judetene din Suceava si Iasi, Gheorghe Flutur (PDL) si, respectiv, Constantin Simirad (PSD), vor coordona campania electorala pentru prezidentiale a lui Traian Basescu in Moldova, a anuntat, joi, democrat-liberalul.

"Am avut o intalnire cu domnul Simirad si a acceptat sa coordoneze, alaturi de mine, campania pe Moldova. Domnul Simirad si-a declarat sprijinul neconditionat pentru Traian Basescu. Avem o misiune foarte importanta in Moldova, iar domnul Simirad va fi alaturi de mine in echipa de coordonare a activitatilor", a declarat, joi, la Iasi, Flutur, citat de NewsIn.

Presedintele CJ Iasi, Constantin Simirad, a anuntat, saptamana trecuta, ca il va sustine in campania prezidentiala pe Traian Basescu.

Presedintele Consiliului Judetean Iasi, Constantin Simirad (PSD), a declarat, saptamana trecuta, ca il va sprijini pe Traian Basescu la alegerile prezidentiale, daca actualul sef al statului va candida pentru un nou mandat, relateaza NewsIn. "Desi fac parte din PSD, voi face campanie electorala pentru domnul Traian Basescu. Fac apel si la colegii din PSD sa se asocieze acestei initiative si sa devina militanti pentru realegerea domnului Basescu. Nu-mi dau demisia din PSD", a mai afirmat Simirad.

Referindu-se la Mircea Geoana, Simirad i-a reprosat acestuia ca nu a luat atitudine in scandalul din PSD Iasi, presedintele filialei judetene Gheorghe Nichita fiind acuzat de seful CJ ca "s-a amestecat in treburile institutiei".

In urma cu trei saptamani, la nivelul CJ Iasi, consilierii PSD si PDL au format o noua majoritate, in conditiile in care Simirad a mentinut pana atunci alianta cu PNL.

Constantin Simirad a fost primar al Iasiului in perioada 1992 - 2003 si ambasador al Romaniei in Cuba timp de trei ani. In iunie 2008, a castigat functia de presedinte al CJ Iasi si l-a sprijinit pe Gheorghe Nichita pentru functia de primar al municipiului Iasi. Ulterior, a aparut un conflict intre Simirad si Nichita.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2632 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    PSDistii inteligenti & patrioti voteaza cu Basescu (Joi, 10 septembrie 2009, 19:00)

    Eneas [anonim]

    ...prostii si lichelele PSDiste voteaza cu Geoana pentru ferentarizarea Romaniei !
    • +4 (6 voturi)    
      Iar oamenii inteligenti & patrioti (Joi, 10 septembrie 2009, 19:14)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      vor arunca cu bolovani spre toti politicienii.
      • 0 (6 voturi)    
        nu s-au terminat bolovanii odata cu Epoca (Joi, 10 septembrie 2009, 19:35)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui soferul

        ..de piatra ? foloseste-ti inteligenta amice ,Simirad e PSDist de frunte ,ctitor de partid ,iliescian 100% -daca asta spune ca Geoana e un zero barat ,stie mai bine decat tine ce spune !
        • -2 (6 voturi)    
          Simirad (Joi, 10 septembrie 2009, 20:26)

          soferul [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          alias "Buhaiul", este un bolnav megaloman. Ia intreaba-l cat a costat piata subterana facuta in Iasi prin anii '90 cand lumea era rupta in fund de saracie. Cu banii aia moderniza toate pietele din oras.

          Cateva milioane de euro pt aeroport? Pt soseaua de centura? Nu sefu, mai recent a propus construirea unui nou sediu pt Consiliul Judetean.

          Norocul lui este ca lumea din sate l-a votat la CJ.
          • +3 (3 voturi)    
            PSD isi da cu simiradu-n nichita (Joi, 10 septembrie 2009, 21:55)

            Geoana NASA/GPS [anonim] i-a raspuns lui soferul

            Partid de shpagari, baroni rosii si smecheri (Iliescu fiind singurul stangist prin partidul asta social-liberal), PSD e cangrenat de o multime de gasti locale care isi impart banii pe care ministrii PSD reusesc sa-i ia de la gura bugetului deficitar.

            E atata lashitate fata de baronii locali, incat Geoana nici macar nu are curajul sa se ia de Simirad, speriat ca poate pierde sute de mii de voturi prin Iasi si Vaslui ! Mai ales ca "italienii" si "spaniolii" s-au cam intors prin satele din Iasi, Neamt, Vaslui sau Botosani si astia nu voteaza Geoana "prostanacul", ei pe Basescu il stiu.

            Deja la ultimele alegeri (legislative si euro) s-a vazut ca Moldova voteaza majoritar PDL si PNL, daca mai intra in joc si oameni ca Simirad, foarte cunoscuti acolo si populari, "prostanakul" lui Iliescu nu mai are nici o sansa. Poate ca nici nu intra in turul 2, ceea ce ar fi o mare umilinta pt PSD.

            PSD e un partid social-liberal, care ar merita un lider mai puternic si vreo 20-25% din electorat, e suficient.
    • 0 (6 voturi)    
      corect (Joi, 10 septembrie 2009, 19:14)

      Rorschach [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Constantin Simirad e inteligent si patriot! Vivat Simirad, eroul natiunii! Mi s-au umezit ochii de emotie!
      • +1 (7 voturi)    
        tot de-aia (Joi, 10 septembrie 2009, 19:36)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Rorschach

        cred ca iti curge si nasul... se cunoaste dupa liantul celor insirate de tine aici!
      • 0 (4 voturi)    
        Nu ,e spion austroungar ! Te simti mai bine? (Joi, 10 septembrie 2009, 19:38)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Rorschach

        ..si se va rupe PSD in doua minim- in trei maxim ,pana nu va canta cocosul de doua ori!
        daca nu ajunge PSD ca PNT -CD nu stiu ce sa zic ; asa a profetit Raileanu ,ala cutremuratul din 13 sept,ac.
      • 0 (0 voturi)    
        Sigur.. (Joi, 10 septembrie 2009, 21:43)

        Duru [utilizator] i-a raspuns lui Rorschach

        Sigur, Catavencu de Iasi, pardon de Botosani.
    • -2 (10 voturi)    
      Ce-a ajuns si simirad asta!!! (Joi, 10 septembrie 2009, 19:41)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Cu el vrea sa castige Base in Mol;dova?! L-au pacalit ca Simirad e mare si tare la Iasi cand toata lumea rade de el. Mai ales ca nimeni nu tine minte sa fi facut ceva ca primar.
      • +2 (4 voturi)    
        De coana Chirita Mona Pivniceru nu rade ? (Joi, 10 septembrie 2009, 20:01)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui vio

        ..si ii se rupe hazaicei (sau Raselicii ca Mona e de coloratura locala ) de rasul nostru !o parte din pesedei tot vor vota pe mana lui Simirad si e destul...
    • +2 (2 voturi)    
      Politica e curva ! :)))) (Joi, 10 septembrie 2009, 20:35)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      !
      • +2 (2 voturi)    
        Rezon ! (Joi, 10 septembrie 2009, 21:27)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

        "Fur, furi, fura " spunea pe la 1930 Alecu Constantinescu
        liberal de frunte, supranumit "Porcu" -liberalii isi cinstesc inaintasii ,urmand povetele lor cu sfintenie -partid de taici si maici romane patrihoti si patrihoate
  • -4 (10 voturi)    
    bravo fsn (Joi, 10 septembrie 2009, 19:06)

    banel [anonim]

    moldova e cu frontul salvarii nationale
    basescu apare soarele rasare
    • +1 (1 vot)    
      pai da (Vineri, 11 septembrie 2009, 2:04)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui banel

      ca daca vine iar PSD, se fura si soarele
  • -2 (4 voturi)    
    simirad (Joi, 10 septembrie 2009, 19:40)

    vuici cornel [anonim]

    Interesu poarta fesu ! Rusine Simirad.
  • -5 (9 voturi)    
    Imi place Mona Pivniceru (Joi, 10 septembrie 2009, 19:45)

    jurist [anonim]

    Nu sunt fan moldobveni dar domana Pivniceru imi placefoarte mult pentru eleganta si darzenia cu care apara drepturile magistratilor, de fapt ale puterii judecatoresti care este in mare pericol, marinarul incracnd in mod evident sa isi subordoneze tottal Justitia.
    Bravo stimata doamna, tineti-o tot asa!!
    Ar trebui ca fiecare sector de activitate sa iaba cate un Pivniceru dar ndin nefericire nu se poate.
    Lectia primita de Basescu l aCSM mi se pare binemeritata si datatoar d sanase pentru Romania.
    • +3 (9 voturi)    
      mars la munca (Joi, 10 septembrie 2009, 20:00)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui jurist

      ca e criza, intelectualule! voi meritati sa se aplice "planul democrat iliciov" si la greva voastra aia legala: sa chemam minerii sa va sutuie inapoi la munca! sa vedem atunci dupa cati ani va ocupati de dosarele noii mineriade - cand vor umbla si "ai vostri" cu capetele crapate de bate!
    • +1 (1 vot)    
      Pivniceru ! (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:41)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui jurist

      @ Pare sa fi transformat numele in renume! Asa o fata de cosumata de numa numa! Voce tabacica!Pai nu le pasa de dreptate nici de justitie.Sute de dosare rotite ca o tiribomba cu solutii aiuritoare deau ajuns crestini toti ce citesc solutiile date,S-a creeat o suveica.Interlopii defileaza nonsalant prin procuraturi si tribunale prapadindu=se de ras.Sigur statiile pe acilea costa.Dar prdusul muncii este manos lucrand la pont.E la fel ca razboiul drogurilor.Prea banos sa se termine vreodata.La fel cu petro-doloro-teroristic.Vazutu"ati ce scumpa e dezansamblarea munitiei? Cum in Afganistan o coliba/casa e zece dolari e poligonul ideal.Cursele aeriene merg plin plin.Talibanii reduseera drogurile spre zero.Originala democratie a reusit sa refaca cca 95% productiade droguri.Misto armonie,Toata lumea castiga inclusiv media cu razboiul pe "sticla".Pierderile " colaterle" ca la noi in anii 50-64 "omor scuzabil."Problema e de partea pustii fata de care te afli.DDD
  • +1 (5 voturi)    
    Restauratie ! (Joi, 10 septembrie 2009, 19:51)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ C.Simirad a recreat PM.In ultima instanta la presiunile Baronilor de Iasi dupa castigarea ultimului mandat de Primar, baga pe Nichita pe usa din dos ca " viciu".Trece la PSD cu arme si bagaje .Pleaca Ambasador in Cuba ! Nichita folosind partia lasata de Simi trece usor testul de primar continuuand lucrarile contractate de fostul primar.Plaria fiind prea mare risca la noile alegeri pierderea pozitiilor in transee si deschiderea proceselor.Cu realul sprijin al fostului primar si ambasador cu o campanie murdara cu" Gropile importante trebuie adancite si timp trece la brat cu Presedintele ales de CJ C.Simirad.Fariseic darama tot ce a "pupat" director la ape,Solcanul si gital la poarta noua scoate coartne.C.Simirad a fost deci cel care inclina balantaRosie din nou la Ias semaforul ramanand pe rosu.De aci stagnarea,malirea PSDista. Capitala Culturala a Romaniei mai nou transformata de Nik"d"Dorohoi intr-un muzeu prafuit in aer liber, cu lacate pe principalele institutii de cultura desi la Balurile de Cristal organizare de adevarata elita au fost fonduri pentru consolidari si restaurarti.Temporizand acum in prag de alegeri cu cateva luni se lucreaza la Palatul Culturii.Tarziu si temporizat.Doi pasi inainte si unul inapoi cum bine sta unui Leninist edecar,Dator ,cu culorile semaforului' tarziu Simirad face un act de reparatie, mizand pe portocaliu,Mai bine mai tarziu decat niciodata. Daca scenariul devine de succes C.Simirad va reintra in gratiile Iesenilor.Va fi respectat ca tanar "penzionar".DDD
    • -1 (1 vot)    
      Sunt iesean (Joi, 10 septembrie 2009, 21:46)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

      Sunt iesean, dar nu-l voi respecta pe Simirad daca-l sprijina pe Basescu. Adica pe noi ne-a ingropat aici sub Nichita, cum bine ai zis, el a inclinat balanta, si acuma se da mare basescian. Si daca iese Basescu, noi vom mai sta trei ani sub Nechita, datorita marelui Simirad.

      O curva, asta e Simirad.
      • +1 (1 vot)    
        Nu sunt deacord ! (Vineri, 11 septembrie 2009, 23:40)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui kinn

        @ Reactia Dvs e umorala.Sunt Iesean din 52.Simirad a cautat o crestere la pensie urmare ambasadei.A gresit prima oara.Merita a doua sansa.Daca se umbla la dosare da.3-13 ani poate fi Nika Brad Pitic D'Dorohoi dar pe DR,Vicol! DDD
  • -1 (1 vot)    
    Cine... (Joi, 10 septembrie 2009, 21:35)

    doru [anonim]

    Cine dracul il va mai urma ? Proasta alegere de parteneriat si-a ales Flutur. Cel putin iesenii s-au lamurit. Cred ca va aduce deservicii PDL-ului. Dar e bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Sesizeaza cineva (Joi, 10 septembrie 2009, 22:31)

    me [anonim]

    absurdul situatiei? PSD-ul doarme?
  • 0 (0 voturi)    
    info (Joi, 10 septembrie 2009, 22:35)

    info [anonim]

    Certativa....in loc sa gasiti un candidat pt NOI TOTI....nu pt psd pnl pdl.......E TIMPUL SA VA TREZITI
  • +1 (1 vot)    
    Se sparie gandul... (Vineri, 11 septembrie 2009, 2:25)

    Catalin Dimofte [utilizator]

    ...atat de faptul in sine, cat si de unele comentarii aprobatoare/laudative la adresa gestului d-lui Simirad (acelasi personaj cu Partidul Moldovenilor, cumva???).
    In orice tara normala, cu cetateni normali la cap, si-n care (implicit) politica mai e, macar putin, si altceva decat curvasareala de cea mai josnica speta, gestul d-lui Simirad ar fi fost urmat (daca n-a fost cumva comis cu faptasul fiind "under the influence") de doua lucruri:
    -- Omul exclus a doua zi din partid.
    -- Toate celelalte partide se vor fi ferit in veci de el ca de-un ciumat si, pe buna dreptate, nici in viata de zi cu zi nu i-ar fi fost tocmai moale.
    Cine tradeaza o data, tradeaza si-a doua oara, si-a treia oara, si-a zecea oara.
    Dar asta e normal in Romania, nu? Ce-i aia demnitate, ce-s alea principii, ce-i aia doctrina, loialitate... Vax; noua spuneti-ne unde mai e oleaca de carnita pe ciolan. Ma mir, desi n-ar trebui, cum mai are obrazul sa iasa pe strada.
    Alminteri, singura consolare (palida, dar insatotusiorisicat) este ca PSD culege ce-a semanat. Baroni locali le-au trebuit, baroni locali au gasit, acum sa se spele pe cap cu ei...
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate mon cher! (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:50)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

      @ De cand e normala Romania? Nu am observat eu ? Mereu stau cu o spranceana ridicata cu un ochi treaz.Sa fi adormit? Bine ar fi! Deocamdata lucram cu materialul clientului care e neam prost.Ca zdreanta ( in particular era "Neam prost" Vezi Arghezi!. DDDCleo S. in CD zice ca se jura ( Zdreanta) ca in viata sa nu mai calce vreo rata !DDD II
  • 0 (0 voturi)    
    Asta cu Simirad. . . (Vineri, 11 septembrie 2009, 8:39)

    Belphegor [anonim]

    . . . e o gluma? Mai degraba cred ca e aratarea pisicii lui Geoana! Il rog pe Flutur sa nu il ia in serios. Dupa alegerile din 46 in folclorul popular circula o poiezie: Foaie verde de cicoare votai ochi si iesi soare. Asa si acum s-ar putea ca moldovenii sa voteze Basescu si din urnele lui Simirad sa apara. . Geoana!
  • +1 (1 vot)    
    asta e buna! (Vineri, 11 septembrie 2009, 13:32)

    Ale [anonim]

    adevarat, neadevarat, prostanacul si-a cam luat-o peste nas daca nici cei din partid nu il mai vor!