Primaria din Turda condusa de PDL a decretat portocaliul culoare obligatorie pentru fatade, tonete si panouri: E cea mai frumoasa culoare si se vede noaptea

de Attila Biro     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:44 Actualitate | Politic

Portocaliu cu forta
Foto: AGERPRES
Primaria Turda condusa de PDL le-a cerut printr-o adresa agentilor economici din oras sa isi coloreze imobilele, tonetele, panourile publicitare in portocaliu. "Din paleta de culori, portocaliul este cea mai frumoasa culoare. Se vede chiar si noaptea", a explicat viceprimarul primariei Turda. El mai spune ca portocaliul se potriveste bine cu florile din oras. Primarul orasului, Tudor Stefanie (PDL) a explicat ca, de fapt, nu toate cladirile vor fi vopsite in portocaliu, numai cateva si ca nu e atat de grav.

Primaria Turda a emis recent o adresa catre agentii economici din localitate in care se mentioneaza: "Va solicitam ca in termen de 72 de ore sa finalizati lucrarile de reparatii si vopsitorii exterioare la cladirea pe care o detineti in Turda. Culoarea stabilita este portocaliu. In cazul in care nu va conformati veti fi sanctionat potrivit legislatiei in vigoare". In adresa se mentioneaza ca obligatia agentilor economici de a-si vopsi cladirile este prevazuta intr-o Hotarare de Consiliul Local din 2005, modificata in 2006. Vezi aici adresa primariei.

Uscatul rufelor in spatiul public, interzis

De remarcat ca HCL-ul  prevede o serie de dispozitii pentru cetatenii si agentii economici din Turda: sa pastreze curatenie pe langa imobilele in care locuiesc, sa isi curete trotuarele de zapada, sa nu blocheze strazile cu masinile de aprovizionare, sa nu isi usuce rufele pe spatiul public etc. Reporterii codidianului local Ziua de Cluj au notat ca adresa semnata de catre primaria Turda a fost prezentata public de catre organizatia de tineret a PNL Cluj, care a criticat decizia edililor.

Mergand pe firul deciziei prin care comerciantii din Turda ar trebui sa isi vopseasca stalpii, tonetele, fatadele magazinelor in culoarea portocaliu, am incercat sa aflam de la autoritati cum a fost aleasaa culoarea. Primarul si vicerimarul localitatii sunt membri PDL iar majoritatea in consiliul local o detine acelasi partid.

Viceprimarul din Turda: Am analizat toata paleta de culori

Viceprimarul Mircea Irimie (PDL) ne-a explicat ca el a avut ideea de a transmite adresa in cauza si ca tot el a ales culoare. "Din paleta de culori portocaliul este cea mai frumoasa culoare. Am analizat toata paleta de culori si portocaliul cadreaza cel mai bine cu orasul care are foarte multe flori. Turda este orasul florilor din Transilvania. Sa stiti ca portocaliul este o culoare luminoasa care se vede chiar si noaptea", a explicat viceprimarul.

El a mai explicat ca de fapt primaria ar fi gresit textul adresei prin care obliga comerciantii sa isi vopseasca fatadele in portocaliu. "Este vorba numai de panourile publicitare, indicatoare si stalpii din oras. Eu am fost in alte orase din Europa unde toti stalpii si panourile aveau o singura culoare", a mai adaugat viceprimarul.

Primarul orasului Turda, Tudor Stefanie (PDL) spune ca deja doua locatii din oras sunt vopsite in portocaliu. "Se da prea mare importanta subiectului. Nu e vorba sa obligam pe nimeni. Mai degraba le-am cerut unora sa isi renoveze spatiile. Este vorba de niste statii auto. Doua sunt deja vopsite in portocaliu, mai e una. Dar apropo de culoare, eu vin de la mare si am vazut in Mamaia o gramada de hoteluri vopsite in portocaliu. Nu cred ca asta e un semn ca Mazare ar fi trecut la PDL", a declarat Stefanie.

Ce parere au despre decizia Primariei consilierii locali ai PNL, PSD si UDMR:
  •  "Culoarea portocalie poate fi chiar draguta dar eu cred ca primaria a transmis notificare numai unor agenti mai apropiati partidului. Eu sunt de la PSD si am patru magazine si nu am primit nimic. Mie personal imi place mov, dar fiecare are o culoare preferata", spune unul dintre consilierii PSD.
  •  "Eu nu am fost informat despre asta. Stiti, fiecare avem o culoare, reprezentam o culoare. Eu reprezint UDMR dar nu e bine sa tragem culoarea partidului asa in oras. Imi place portocaliul, dar sa nu exageram", a declarat consilierul UDMR, Biro Alexandru. 
  • "Culoarea portocalie e placuta poate chiar si pentru unii de la PSD. Eu am vazut documentul respectiv si i-am atras atentia primarului. Cred ca mai degraba e un exces de zel al unui functionar", a declarat consilierul local Ioan Berchisan. 


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2444 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Nebunie (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:01)

    Omul cu ochii inchisi [anonim]

    Astia-s nebuni? Cum sa ma oblige sa-mi vopsesc magazinul in orice culoare? Ar putea, eventual, sa ma oblige sa-mi renovez fatada, dar de aici pana la obligativitatea folosirii unei culori anume e cale lunga.

    Poate cineva sa spuna "comanda politica"?
    • +10 (16 voturi)    
      Nu e culoarea comenzii politice (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:30)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Omul cu ochii inchisi

      E culoarea morcovului
      care ii cam bantuie pe PDListi...
    • +4 (4 voturi)    
      ca in irlanda (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:09)

      geo [anonim] i-a raspuns lui Omul cu ochii inchisi

      pentru informarea unora:in irlanda de exemplu esti obligat ca fatada casei sa fie in culoarea impusa de autorita-ti (desigur o singura culoare),la fel si obloanele si nu ai voie sa faci nicio modificare fara acordul lor.amenzile sunt uriase...
      • -1 (3 voturi)    
        N-ati-o franta (Joi, 10 septembrie 2009, 6:23)

        Gore [anonim] i-a raspuns lui geo

        Mosule traim in Romania si aici nu este nimic pus la punct. Daca stii ce tevatura a fost cand Vanghelie a vopsit blocurile de pe Alexandriei... Si gandeste-te ca peste 3 ani sunt alegeri din nou, ce fac turdenii daca iese un primar PNL-ist?? Vopsesc iar orasul dar de aceasta data in GALBEN?? Cam asta ar fi problema.
      • -1 (3 voturi)    
        korekt (Joi, 10 septembrie 2009, 9:37)

        bravo.geo [anonim] i-a raspuns lui geo

        să vă dea D-zeu sănătate multă, dle Geo! aşa e! să fie şi la noi ca-n Irlanda. să fie totu' portocaliu. e bine. noroc că ne-aţi informat! e extrem de bine. să fie totu' portocaliu şi să miroasă a băs(CENZURAT)! mulţumim.
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:28)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Omul cu ochii inchisi

      In principiu pot sa oblige sa se foloseasca anumite nuante in anumite zone; asta daca am trai intr-o tara civilizata in care s-ar respecta si ar exista un plan de urbanism (sa tina cont de culorile cladirilor din jur). Dar de aici si pana a obliga culoarea portocaliu este diferenta ca de la cer la pamant. Nici Ceausescu nu vopsea totul in rosu. Vedem lucrul asta doar in China... dar acolo e comunism.
    • -1 (1 vot)    
      Nebunie curata (Joi, 10 septembrie 2009, 6:16)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Omul cu ochii inchisi

      Dupa vopsirea orasului Turda in portocaliu mai urmeaza ca pe toate cladirile sa fie bannere cu Basescu si de ce nu poate gaseste primarul o solutie pt a face si asfaltul portocaliu.
  • +8 (14 voturi)    
    Esteticienii lui peste (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:03)

    Mihai [anonim]

    Fir-ati voi de esteticieni PD-Listi, ca asa faceti in toate localitatile unde sunteti la putere, vopsiti si leaganele copiilor in portocaliu...
    • +2 (4 voturi)    
      exista precedent..... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:38)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      ati uitat de individul care a vopsit bancile din parc in culorile tricolorului nostru? chiar si cosurile de gunoi au fost vopsite cu rosul sus si albastrul la nivelul solului (le-au retras dupa un timp dar bancile au ramas mult....)....

      dar nu va mirati; daca cei care l-au ales nu cer referendum, asa le trebuie.... oamenii au tendinte dictatoriale si daca "poporul" nu se bate in fiecare zi pentru democratie, dictatorii vor invinge.....
  • +6 (12 voturi)    
    portocaliu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:07)

    ion [anonim]

    Tara de plins...cu asa conducere
  • +8 (12 voturi)    
    Mai merge si asta (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:08)

    Lampedusa [anonim]

    Toti nou-nascutii se vor numi Basescu, care este cel mai nume frumos din cate se exista.
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:32)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Lampedusa

      si vor fi epilati cu laser pe cap ca sa nu le mai creasca parul. Li se va face o injectie care sa atrofieze nervul optic la unul din ochi pentru a obtine efectul maxim. Daca sunt fete... injectia cu botox la buze va fi gratuita si obligatorie. Desigur nu li se vor acorda apartamente de 800 000 de euro.
  • +5 (9 voturi)    
    Estetica! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:13)

    vio [anonim]

    E firesc, se stie bine ca portocaliul este cea mai frumoasa culoare din lumea!
    Doar de aceea si-a ales-o si PDL-ul, si doar n-o sa spuneti acum ca PDL-ul nu se pricepe la estetica?

    A spus cineva Pinalti?Hi-hi.
  • +3 (9 voturi)    
    Nu umai tancurile rusesti au fost de vina (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:16)

    MIHAI 2 [anonim]

    Ne place sa ne scuzam
    ca mizeria comunista ar fi fost importata
    si impusa dragului nostru popor
    prin forta Armatei Rosii.
    *
    Asa a fost , dar cate cozi de popor
    au contribuit mai mult poate decat tancul lui Ivan ?
    *
    Sunt sigur ca si pe Basescu il vor apuca pandaliile
    cand va auzi de isprava acestui primar dobitoc.
    Proabil ca nici Boc nu va fi
    prea incantat...
    desi nu sunt sigur 100%.
    *
    Unul ca Traina Ungureanu
    care ii dedica lui Basescu ode de slava
    precum Paunescu odinioara lui Ceasca
    si indivizi nascuti sa fie slugi cu initaitiva
    precum acest primar....
    ...iata de ce ar trebui sa ne ferim dupa alegerile prezidentiale din acest an.
    *
    Altfel viermisorii vor intra in hibernare
    si isi vor astepta cuminti
    urmatorul tatuc.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:33)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

      zici tu ... sa nu le vospseasca inca? Adica doar sa dea huma jos de pe ele? :))))))))))))))
  • +5 (9 voturi)    
    culoare (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:24)

    Cosmin Ratiu [utilizator]

    Bine ca nu decreteaza sa se vopseasca si statuia lui stra-strabunicul meu din centru Turdei.

    Sa fie totul portocaliu ca pe vremurile lui Funar cu tricolorul in Cluj.
  • +6 (10 voturi)    
    NEDUMERIRE (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:29)

    cohan [anonim]

    Sa inteleg din asta ca toti dealerii Cosmote si Vodafone din Turda vor fi portocalii?
  • -4 (8 voturi)    
    Nu noi am votat cu portocaliul (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:30)

    opiniatorul [anonim]

    Nu inteleg de ce ne plangem ca doar am votat cu ei. Adica la urna era bun acum nu mai este? Si acolo e vorba de primar deci de vot direct, nominal.
    • +3 (5 voturi)    
      Ai dreptate, in fond (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:15)

      vio [anonim] i-a raspuns lui opiniatorul

      din moment de turdenii si-au ales uninominal omul de la PDL inseamna ca le place PDL si, in consecinta, si culoarea lor. Iar minoritatae se supune majoritatii iubitoare de portocaliu.
  • +4 (8 voturi)    
    o sa vedem portocaliu si cu ochii inchisi (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:32)

    Dan [anonim]

    nu numai noaptea
  • +3 (7 voturi)    
    Romania = Africa (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:38)

    sorin [anonim]

    Tara bananiera, cu exceptia plantatiilor de bananieri; exact acelasi lucru se intampla si in Africa, unde operatorii de telefonie ofera vopsea, de exterior, gratis, celor care sunt dispusi sa isi vopsesca casa si sa aplice logo-ul companiei pe pereti exteriori .
  • +4 (8 voturi)    
    portocaliu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:55)

    j [anonim]

    Domn primar numai atat, ce naiba?Ai uitat sa decretezi obligativitatea chilotilor portocalii.A ajuns prostia si nesimtirea la rang inalt in Romania.Nu am crezut ,dar ma conving pe zi ce trece ca cei din partitul portocaliu sunt cei mai tampiti din politica romaneasca.O fi mai luminati cativa la varf ,dar cei din teritoriu sunt varza!
  • +6 (10 voturi)    
    atat de jos ati ajuns (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:04)

    King Crimson [utilizator]

    Cum va mai suporta pamantul? Am ajuns sa-mi fie mai sila de pedelisti decat de pesedisti, ceea ce nu credeam sa mi se intample vreodata ...
    • 0 (2 voturi)    
      Bine spus (Joi, 10 septembrie 2009, 1:08)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui King Crimson

      Exact asta zic si eu. N-as vota niciodata cu psd-ul, da' deja aia sunt mici copii pe langa pdl-isti...
      Partea trista este ca cei care-i voteaza si cred in ei au acces la surse de informatie. Macar la votantii psd nu aveai pretentii... Sustinatorii ma scarbesc mai mult decat partidul...
  • -1 (5 voturi)    
    FELINARE ROȘII LA PRIMĂRIE!!!!!!! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:07)

    Florin [anonim]

    de ce vă mirați? primarul din zimnicea este psd și nu i-a ajuns ca a ordonat ca toate cladirile și magazinele și terasele să fie roșii. nu. a pus felinare roȘii la primărie!!!!!!!!! noaptea zici ca este palatul curvelor!!!!!!! toȚi sunt la fel! comuniști, securiști, etc.
  • +2 (6 voturi)    
    Daca e adevarat, pe 22 Noiembrie trebuie sa termin (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:07)

    un om [anonim]

    Cum dracu e posibil ca in tara lui Kogalniceanu, IIC Bratianu SI ALTOR oameni politici deosebiti sa existe un prim ministru ca boc?
    In alta tra ar fi fost ras de la putere in primele trei zile. Ma uit la tv si nu imi vne sa cred cat de habarnist este tipul.
    Dar cel care l-a inscaunat pe boc si pe "divele" udrea-fata de cal si ritzi cea hoata, dar si pe sulfina-gaina si altele, ce o fi in capatana lui?
    Nu sunt prea multe de spus...
    Portocaliu!!??? CEI DIN tURDA SUNT NISTE IMBECILI!!
  • +2 (6 voturi)    
    niste cretini.... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:31)

    Taranist&Monarhist [anonim]

    doar Monarhia mai salveaza tara asta.... toate cladirile sunt roz, verde, portocaliu.... cand m-a vizitat o prietena daneza mi-a spus CU IRONIE, "voua va plac culorile"... asa e , ca la tigani... in Olanda nu iti poti vosi casa, toate sunt placate cu caramida aparenta iar tocurile la geamuri albe... acum si mitocanii de la PDL, cu portocaliu... tiganieee, numele tau se cheama Rromania...
  • +3 (7 voturi)    
    Lasati orice speranta... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:36)

    Leon [anonim]

    Concluzia cuiva care a crezut pina mai ieri (mai exact chiar pina la alegerea Ebei in PE) ca PDL e ultima speranta: Lasati orice speranta voi ce v-ati nascuti aici (si mai traiti acolo).
  • +2 (4 voturi)    
    si coca-cola? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 20:15)

    dan [anonim]

    as vrea sa vad cum obliga firmele mari care de zeci de ani promoveaza o anumita culoare sau combinatie de culori, sa-si vopseasca sediul in portocaliu
  • +1 (3 voturi)    
    Ati compromis totul, si culorile acum (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:01)

    rov [utilizator]

    Am o cravata portocalie pe care nu o mai port din cauza voastra.....la fel si cele rosii
    • -2 (2 voturi)    
      Nebunule (Miercuri, 9 septembrie 2009, 22:22)

      vbnbm [anonim] i-a raspuns lui rov

      Esti gigolo vericule?
  • +1 (5 voturi)    
    :)) (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:29)

    festinalente [utilizator]

    Mihai2 si Adrian .. =)))))))))))))) foarte tare. Am ras bine la comentariile astea doua. Buna observatie!
    • -3 (3 voturi)    
      cand traia ceausescu era totul rosu (Joi, 10 septembrie 2009, 11:34)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui festinalente

      acum, pe vremea marinarului facem totul portocaliu. ce sariti asa, nu e nimic special
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Joi, 10 septembrie 2009, 13:04)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        asa o sa piarda PDL-ul voturi, fortand electoratul.
  • 0 (2 voturi)    
    zilele si florile (Miercuri, 9 septembrie 2009, 23:08)

    unul [anonim]

    zilele turzii ofera pe langa "calcatul florilor"(care fie vorba nu sunt cele mai multe din transilvania, nici din Europa) si ganguri in care oamenii isi fac nevoile (ca deh, nu am auzit de toalete ecologice) si oameni care din cauza bauturii ajung sa "regurgiteze" in plin centru, langa tarabe bare vand mici si bere...daca si fatadele vor fi portocaliu probabil ca o asa culoare "speciala" ii va indemna pe betivi sa consume si mai mult alcol...lasati culorile "sa ne nuanteze viata" atunci cand vom trai ca finlandezii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Recomandare pt dl primar. (Joi, 10 septembrie 2009, 13:21)

    AlinN [anonim]

    Daca ii place asa de mult culoarea portocalie sa isi schimbe capul neplacut colorat cu un frumos dovleac portocaliu.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde se ajunge cu culorile! (Joi, 10 septembrie 2009, 16:59)

    bistrita [anonim]

    Ar trebui sa ne amintim ca si Maria Tereza a zugravit cladirile in acel galben care a ramas celebru, dar din fericire nu ia dat nici o conotatie politica.