Numele lui Traian Basescu, huiduit de publicul Festivalului "George Enescu"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:56 Actualitate | Politic

O parte din spectatorii prezenti marti seara la Festivalul "George Enescu" au inceput sa huiduie in momentul in care ministrul Culturii, Theodor Paleologu, a rostit numele presedintelui Traian Basescu, in timp ce ii oferea violonistului si dirijorului rus Maxim Vengerov o decoratie din partea sefului statului.

Dupa un concert exceptional, aplaudat indelung de cei din sala, ministrul Culturii, Theodor Paleologu, a urcat pe scena, pentru a-i inmana dirijorului rus ordinulul "Merit cultural" in grad de Cavaler pentru merite deosebite in promovarea Festivalului si Concursului International “George Enescu”, relateaza NewsIn. Dupa ce publicul s-a aratat iritat de faptul ca microfonul nu functiona, neintelegandu-se ce spunea Paleologu, in momentul in care ministrul s-a facut auzit, mai multe persoane din sala au inceput, la propriu, sa huiduie, la auzul numelui lui Traian Basescu. Theodor Paleologu i-a oferit lui Vengerov decoratia, mentionand ca este din partea presedintelui Romaniei, Traian Basescu.

Ordinul Meritul Cultural a fost conferit si regizorului Nicolas Joel, dirijorului Oleg Caetani si artistului liric Franck Ferrari, conform unor decrete semnate pe 28 august de presedintele Traian Basescu.

Maxim Vengerov, unul dintre cele mai reputate nume ale muzicii clasice, a dirijat, marti seara, Orchestra Filarmonicii "George Enescu", in prima seara dedicata "Marilor orchestre ale lumii", avandu-l ca solist la vioara pe Alexandru Tomescu. Horia Mihail a fost solist la pian, iar Razvan Suma la violoncel. 


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3491 vizualizari

  • +9 (51 voturi)    
    Huiduim. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:19)

    Nea Vasile [anonim]

    La festivalul asta pesemne ca a cantat si guta sau adi minune, altfel nu se explica gestul spectatorilor cu "staif", sau microbistii sunt mari amatori de cultura. In orice caz, acolo cu siguranta au fost prezenti oameni limitati in gandire.
    • -4 (50 voturi)    
      hm (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:32)

      Rorschach [utilizator] i-a raspuns lui Nea Vasile

      Ai dreptate. Numele presedintelui Basescu, personalitate culturala de exceptie, trebuia intampinat cu ovatii si aplauze furtunoase. Cateva doamne in varsta trebuia sa lesine de emotie, iar tinerii prezenti sa stea in picioare cu lacrimi de bucurie in ochi si cu inimile batandu-le de fericire la gandul reformelor pe care Traian, vulturul din Carpati, le va face in urmatorii 5 ani. Of, popor nerecunoscator!
      • +11 (33 voturi)    
        RORSCHACH! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:13)

        GAVRILACHE [anonim] i-a raspuns lui Rorschach

        Comentariul dvs. este inca o dovada ca discutia despre ura trebuie purtata in cel mai serios mod cu putinta! Iata-va bolnav, incapabil sa intelegeti ca atunci cand un sef de stat ofera o distinctie unui mare artist huiduielile nu-si au locul! Doar tzara si romanii sunt terfeliti, nu Basescu! Sper ca, dupa ce ati aflat cine sunteti (un rorschach psihopat, indopat cu ura, asemeni huiduielosilor), sa roshitzi un pic! Spre salvarea constiintei dumneavoastre! Merita!
        • +8 (20 voturi)    
          motivatia (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:24)

          Rorschach [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

          Am rosit un pic, spre salvarea constiintei mele. Multumesc pentru sfat.

          O zi la fel de buna, in continuare.
          • -1 (15 voturi)    
            Eu nu inteleg ce e asa deplasat... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:59)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Rorschach

            Normal ca e huiduit...cum a fost si Udrea huiduita...si cum vor mai fi huiduiti si in continuare multi. Omul care gandeste cat de cat isi da seama ce fel de personaj este acest Traian Basescu....iar la festival sunt sigur ca vin in mare parte doar oameni care gandesc. Daca vrea sa fie aplaudat si ovationat sa se duca sa tunda o oaie ceva...acolo merge...acolo oamenii sunt limitati.
            Sper sa iasa la vot toti oamenii astia care vad realitatea asa cum e...nu distorsionata de ura, frustrari si ce alte probleme mai are omul de rand. Altfel ne vom trezi de unde am plecat....acu 20 de ani...
            • +5 (9 voturi)    
              am fost ma si eu la concerte ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:22)

              vlad [anonim] i-a raspuns lui bgd

              dar nimeni nu a huiduit. daca cineva de pe scena insulta atunci publicul poate reactiona(vezi madona).
              sintem needucati, prea multi cu bani, infractori decid imaginea romaniei si se comporta ca niste nesimtiti facind ce vor pe tarlaua tarii pe care o considera tarlaua proprie.
            • -1 (9 voturi)    
              Chiar asa... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 20:04)

              dedeiu [anonim] i-a raspuns lui bgd

              Evident ca este normal sa huidui si la opereta, chiar si pe stadion ca "asa se face".
              • -2 (6 voturi)    
                Se pare ca nici asta nu mai e normal... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 23:56)

                bgd [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

                Trebuie sa tacem si sa inghitim tot...nu? De iesit in strada nu se iese....proteste 0, cateva greve ici-colo....da nimic major....doar niste huiduieli (care nici n-au fost observ...dar discutam ideea)...ai zice ca traim foarte bine si toata lumea e multumita. Dar de fapt....nu mai bine ascultam de aia care ne spun ca nici huiduielile nu-s normale? Hai...sa supravietuiti bine !
                • +3 (5 voturi)    
                  atunci iti propun stadionul (Joi, 10 septembrie 2009, 8:55)

                  dedeiu [anonim] i-a raspuns lui bgd

                  sau chiar strada unde il poti huidui din toata inima pe Basescu. Ai dreptul de a face proteste daca ai chef, un blog anti-basescu, etc. Ideea era alta, nu te comporta ca un cimpanzeu.
            • +4 (6 voturi)    
              noroc ca a fost aplaudat Iliciov (Joi, 10 septembrie 2009, 0:33)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              de mineri! tocmai am revazut la Nasul documentarul despre Piata Universitatii -si ma roade rau sa te intreb: daca erai ACOLO mai vorbeai asa despre ura si frustrari??? sau atunci doar munceai, doar acu' gandesti...
              • 0 (2 voturi)    
                Atunci invatam... (Joi, 10 septembrie 2009, 13:21)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                Si de cand e Basescu opusul lui Iliescu? Eu nu prea vad diferentele...
                • 0 (2 voturi)    
                  gresesti (Joi, 10 septembrie 2009, 16:55)

                  Serpico [anonim] i-a raspuns lui bgd

                  iliescu n-a reusit nici pe departe (desi a incercat) sa isterizeze societatea asa cum o face acest basescu; deci exista o deosebire ! in rest, ambii sustin mafii, la mintea cocosului (si a udrei).
                  • +1 (1 vot)    
                    clanul 322 (Joi, 10 septembrie 2009, 18:59)

                    zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Serpico

                    e sustinut fara nicio jena de Base - tocmai pentru ca a dovedit tuturor (cu exceptia ta, desigur!) cata putere are seful statului! dar nu ma mir ca existi - daca lectia democratiei ti-a predat-o iliciov! nu ma mir, zic, dar mi-e groaza ca unul ca tine voteaza in tara MEA! am scris "a mea" - dar am indoieli... a avut grija iliciov sa o dea la cine trebuie - nu de alta, dar la el, comunistul abject, NATIE se scrie NA TIE! si a crezut trei mandate in asta!
                    • -1 (1 vot)    
                      zi-i asa, portocaliule (Joi, 10 septembrie 2009, 20:00)

                      Serpico [anonim] i-a raspuns lui zaboo

                      daca n-ai argumente, scornesti ceva si ataci la persoana! Jesus, cata scarba imi provoaca istericii astia sfdidatori din PD-L! noroc ca, din decembrie, va duceti dracului cu mafiotul vostru sef cu tot! ptiu.
                      • +1 (1 vot)    
                        nu mor caii... (Joi, 10 septembrie 2009, 21:27)

                        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Serpico

                        cand vor cainii, cotarla mica ce esti! mai bine scrie CLAR, sa vada lumea ce am SCORNIT eu! vad ca ai invatat de la marele maestru iliciov sa raspunzi pe langa subiect, sa starnesti diversiuni si sa imparti lumea in "ai nostri" si "ai vostri" - da' nu mai tine, potaita! nu suntem toti mineri!!! daca imi permiti o mica intrebare acum: explica (daca ai habar, evident!) acel "-i" din titlul mesajului pe care l-ai postat cu coada sus! ce cauta el acolo, bai valoare??
        • 0 (6 voturi)    
          ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 22:10)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

          Se pare ca macar unii mai au constiinta. Tu nu. Nici macar nu imi dau seama daca esti roman. Sunt culturi unde daca dupa masa ragai inseamna ca ti-a placut mancarea. Dupa o astfel de guvernare si dupa 5 ani cu un nebun "jucator" cred ca reactiile au fost pe masura.
        • +3 (5 voturi)    
          Corect ! (Joi, 10 septembrie 2009, 1:13)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

          @ Reactia este umorala si imorala..Sa nu zic instinctiva. Presedintele ca simbol este Romania! Deci ne fluieram singuri.Aceeasi reactie la cererea de ridicare a decoratiilor straine lui Ceasca.Ele erau date poporului,De aceea stateau in muzeu.DDD
      • +12 (22 voturi)    
        hahaha (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:24)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Rorschach

        Foarte tare comentariul. Nota 10.
        Inca ceva....Distinctia a fost data de presedintele romaniei sau de Traian Basescu persoana fizica? Huiduielile evident nu isi au locul intr'o ceremonie de genul, dar totusi... "din partea presedintelui Romaniei, Traian Basescu", putea fi oricine presedintele romaniei, pana si Vanghelie.


        Hai noroc, ba! Sa traiti bine!
        • -2 (18 voturi)    
          inaltul patronaj..... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:58)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui adrian

          festivalul enescu a fost organizat sub "inaltul patronaj" al presedintelui romaniei. eu nu-l vad pe actualul presedinte al romaniei la vre-un concert de muzica clasica. pai daca nu rezoneaza cu arta adevarata de ce se baga?
          • +4 (6 voturi)    
            ca sa faca in ciuda analfabetilor (Joi, 10 septembrie 2009, 0:49)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

            care scriu "vre-un" si se dau culti :)
        • -3 (5 voturi)    
          .. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 22:12)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Presedintele Basescu poate oferi decoratii personale doar daca are vreo fabrica de tinichele. Ma gandesc ca astfel de medalii se ofera din partea Ministerului Culturii, sau din partea unei institutii dar nu din partea lui Basescu ca nu i-a dat ma-sa medalii de cado'. Bravo Rorschach.
      • +8 (20 voturi)    
        Tsarane (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:57)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Rorschach

        Nu bai bolovane, nu trebuie ovationat, dar indiferent ca esti pro sau contra lui, la un festival de genul asta, cind dai dirijorului un premiu din partea presedintelui romaniei, nu se cade sa huidui. Aici nici macar nu e vorba de Basescu, ci de gesturi nelalocul lor. Daca vrei sa huidui, du-te la stadion, nu la concert simfonic.
      • +4 (6 voturi)    
        O explicatie la un nivel mai usor de priceput (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:52)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Rorschach

        Un public decent, cult, civilizat, putea gasi alta modalitate de protest fata de un act potential de propaganda electorala. Eu unul stiu sigur ca in cel mai rau caz m-as ridica si as parasi sala, dar in nici un caz nu m-as apuca sa ma exprim ca pe stadion intr-o sala de concert, de teatru sau de opera.
    • -4 (30 voturi)    
      Tocmai poate e invers (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:32)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Nea Vasile

      S-a dus lumea acolo sa m-ai iasa din cotidianul romanesc in care totul e numai politica si scandal etc. Si mi se pare normal cand au vazut ca nici acolo nu au scapat de nesimtitii de politicieni care nu scapa nici o ocazie sa isi faca imagine. Si nu cred ca a fost huiduit ca a fost numele lui Basecu, cred ca si la Geona era huiduit.
      • +8 (26 voturi)    
        Pareri de chibiti (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:49)

        Alpiu [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Festivalul George Enescu este patronat de presedintia Romaniei de la Editia I. Au dat astfel de premii Ceausescu, Iliescu, Constantinescu si Basescu.

        Remarca cu politicienii in aceasta situatie e cam aiurea. Amatori de muzica exista peste tot - si iarasi nu cred ca merge lumea la concerte de muzica clasica "sa scape de cotidianul romanesc".

        De acord cu nea vasile ca nu ducem lipsa de mitocani nici la festivalul enescu.

        Daca aveti timp - reciti articolul din The Telegraph preluat de HotNews - asta ca sa mai vedeti si altfel lucrurile, nu numai prin "oglinda de la TV cablu"
        http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-6108275-the-telegraph-festivalul-enescu-sau-cum-poate-muzica-redea-mandria-unei-natiuni.htm
        • -3 (5 voturi)    
          hai sa analizam..... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:06)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Alpiu

          daca-i eliminam pe ceasca si pe iliescu in baza faptului ca eram sau sub comunism sau in tranzitie, ramine constantinescu, om normal cu nivel de cultura normala si basescu care este un obisnuit al circiumilor (vechi obicei marinaresc).

          reactia contra unuia care nu are nici in clin nici in mineca cu cultura este justificata. asta cu atit mai mult cu cit oricine a vazut in rostirea numelui lui doar o manifestare a propagandei electorale facute, prin abuz moral, in toate mediile, inclusiv in cel unde nu ar fi trebuit sa fie facut.....

          daca nu era rostit numele, nimeni nu ar fi protestat.....era de ajuns sa se spuna "presedintele romaniei" din moment ce persoana care are aceasta functie nu prea "o are" cu muzica clasica.....
          • +3 (5 voturi)    
            Nu trebuie sa analizam nimic (Joi, 10 septembrie 2009, 1:42)

            Alpiu [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

            Problema e simpla: toate decoratiile romanesti sunt conferite de Presedintele Romaniei (avem lege clara).
            Puteam avea si un presedinte electrician (cum au avut polonezii), ca tot el ar fi trebuit sa confere decoratiile catre artisti.

            E o chestie de pura reprezentare a Romaniei: un artist de talie mondiala a primit o inalta distinctie din partea statului roman. Daca vreodata artistul cu pricina va mentiona distinctia - va spune "Ordinul Meritul Cultural al Romaniei" si nu va mentiona persoana care i l-a conferit.

            In ce priveste mentionarea numelui presedintelui in cadrul unei ceremonii cu vizibilitate internationala este un gest de demnitate nationala pe de o parte, si de respect pentru presedinte pe de alta parte.

            Stiu ca "politica e in tromba", insa in asemenea evenimente cu expunere e bine sa ne gandim si la ce putem acumula la capitolul imagine. Numai daca socotim sutele de artisti care vin sa se produca, sunt deja suficienti straini care asista si care pot transmite mai departe o imagine onorabila.

            Si acum o intrebare pentru tine, dorinteodor: iti mai aduci aminte numele artistului care a primit ieri Meritul Cultural fara sa derulezi in susul paginii ?
        • -1 (1 vot)    
          e semnificativ (Joi, 10 septembrie 2009, 16:59)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Alpiu

          daca pana si melomanii rafinati se enerveaza cand e pomenit acest gorobete chior, treaba e imputzita rau! chiar nu-ti spune nimic acea reactie de stadion in plin mediu cultural? nu de alta, dar pe melomanii de la festival cu certitudine nu i-a platit Patriciu, nu i-a indobitocit Vantu si nu i-a fermecat Crin (ca de Geoana nu pomenesc); mai judeca, amigo, mai judeca...
      • +6 (16 voturi)    
        lui Marius si Nea Vasile.. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:18)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui Marius

        ..cu siguranta cei care au huiduit erau din categoria cunoscatorilor de gramatici rosii...
    • -3 (19 voturi)    
      ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:36)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Nea Vasile

      Cat de sigur esti pe tine. In acceptiunea ta se pare ca doar prostii pot fi frustrati, satui, scarbiti. Totusi limitarea este mai mare pe partea da deoarece nu poti gasi decat o singura explicatie. Totusi daca oamenii aia sunt limitati in gandire, cum ai spus, tu esti cel mult banal.
    • +4 (10 voturi)    
      Pai . . . (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:32)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Nea Vasile

      . . . acolo probabil ca erau invitati toti stabii de la PNL si PSD si derbedei mai mari unde mai gasesti?
    • +5 (7 voturi)    
      NewsIn e a lui Vantu! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 23:46)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Nea Vasile

      Ce vroiati, sa va spuna adevarul? Vantu, Voiculescu si Patriciu, plus restul anti-Basescienii au intrat in trepidatii! Stiu ce-i asteapta dupa castigarea alegerilor de catre Traian Basescu!
    • +3 (5 voturi)    
      Nici spectatorii nu mai sunt... (Joi, 10 septembrie 2009, 8:12)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Nea Vasile

      ... ce erau odata. Remarc faptul ca doar cei "subtiri" trebuie sa se duca la asemenea concerte, aia care huiduie nu au voie, trebuie sa se duca la stadion dar vrem sa-i educam. Ok, au hiuduit, sunt niste imbecili dar unii poate au inteles ceva din privirea domnului cu papion de langa si poate ca mai schimba ceva. Un popor nu-l educi daca ii spui sa se duca la stadion si nu la concert simfonic. Un popor il educi daca ii spui: acum ai gresit, nu mai face asta pentru ca e un gest mitocanesc (si nu numai la concert ci si pe stadion).
  • +5 (33 voturi)    
    gunoaiele patrund si la Ateneu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:20)

    lucid [anonim]

    Cred ca s-a crucit rusul. Dar e tipic pentru cum se pozitzioneaza kakultura deseurile umane dambovitzene.
    • -4 (8 voturi)    
      Or fi fost aia 322 (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:58)

      vio [anonim] i-a raspuns lui lucid

      Mai stii.....
      Aaa, unii dintre aia sunta cum "prietenii" lui Basescu in Coalitie.
      Deh, tempora, mores.....
  • +9 (27 voturi)    
    Romenie te... iubesc (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:20)

    Adonis78 [utilizator]

    Inseamna ca la concert erau numai "intelectuali" , "academicieni" si alte scursuri. Intr-o tara unde elita capetelor luminate ce participa la astfel de concerte se preteaza a fi cu ceva mai multe minte, si face asa ceva, mi se pare deplasat gestul...
  • -5 (21 voturi)    
    Tudorica P. si Cultura.. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:27)

    mitica [anonim]

    Singura legatura a dlui Theodor cu acesxt minister al culturii este numele domniei sale.
    Pacat ca nu -si respecta numele si nu se retrage din functia care-l depaseste evident si desi este evident pentru toti ca gafeaza pe toata linia.
    Dupa Patapievici si Theodor se decide a fi fan al presedintelui si pun bazele unui cult al personalitatii, de care noi am mai avut parte si pe care cu inconstienta cei doi incep sa-l serveasca.
    Ce se va intampla cand toti ceilalti ii vor urma in acest demers ?? Basescu e pentru noi Ceusescu 3 ca 2 a fost deja numit de demonstranti dl. Iliescu.
    Pe cand un control la Ministerul Culturii ??
    • +14 (18 voturi)    
      mai draga (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:05)

      cohan [anonim] i-a raspuns lui mitica

      Poti sa ne dai, te rugam, un exemplu de gafa a ministrului culturii. Unul singur.
      Sunt curios. Nu stiu la ce te referi. Vad ca arunci cu noroi in stanga si in dreapta. La fel si ceilalti ca tine.
      Nici nu stii ce-i cu festivalul asta. Habar n-ai daca e la Bucuresti sau la Moscova. Treba ta e una singura: sa scrii impotriva lui Basescu si a celor din jurul lui.
      Daca premiul era din partea sefului statului, numele cui vroiai sa-l pronunte p-a lui Voiculescu, Ciutacu, Gadea.
    • +8 (12 voturi)    
      Ai si vrun argument? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:11)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui mitica

      Din ce ai scris acolo am inteles un singur lucru. Il urasti pe basescu si toti cei care il vorbesc de bine sunt niste nulitati. Paleologu, Patapievici, mai e si Liiceanu... astia sunt toti niste no name-uri. Bine ca esti tu baiat destept si cult.

      Acuma lasind gluma la o parte, ceea ce nu inteleg specimene ca tine e faptul ca la manifestari de genul asta nu se cade sa te comporti ca pe stadion. Un dirjor rus a luat un premiu de la presedintele romaniei sub patronajul caruia se desfasoara evenimentul. ce treaba are asta cu ura ta fata de basescu sau cu prestatia lui Paleologu la ministerul culturii???

      Orcum, ceea ce cred eu e ca baietii aia care au huiduit au fost platiti sa faca asta! Nu cred ca cineva care se duce la asha o manifestare, la finalul concertului (care se presupune ca i-a placut f mult) mai are chef de huiduit.

      P.S. Uitge aici niste pareri obiective despre acest festival:
      http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-6108275-the-telegraph-festivalul-enescu-sau-cum-poate-muzica-redea-mandria-unei-natiuni.htm
  • +7 (27 voturi)    
    Hotnews, incepeti sa ma dezamagiti... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:27)

    judex [anonim]

    copiati titlurile de la Realitatea TV? ".......huiduit de publicul din sala". Am fost si eu acolo. Au huiduit doar cativa vanghelisti si patricieni rataciti pe-acolo, atat si nimic mai mult.
  • +16 (26 voturi)    
    huiduieli (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:28)

    spectator [anonim]

    "Huidulielile" au fost cinteva vociferari mai mult din cauza ca nu se auzea ce spune ministrul Paleologu. Microfonul nu a functionat citeva momente. La numele diabolizat "Basescu" s-au auzit exact 2-4 voci protestind, nu huiduind. Am fost acolo.
    Inteleg insa ca, mai nou, va luati informatiile de pe site-ul Cotidianul, noul bastion de lupta impotriva lui Basescu.
    • +9 (17 voturi)    
      Multumim de completare (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:50)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui spectator

      Citisem articolul si chiar am ramas surprinsa, deoarece nu este genul de eveniment unde sa se "huiduie". Inca o dovada a profesionalismului jurnalistic romanesc. Nevoia de senzational si aservirea politica duce la cele mai interesante stiri chiar daca nu sunt reale. Restul comentariilor nu-si au locul pentru ca se discuta pe tema a ceva ce nu s-a intamplat.
    • -2 (12 voturi)    
      ba nu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:13)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui spectator

      Si eu am fost acolo si nu au fost vociferari, fluieraturi, huiduieli (foarte muzicale, de altfel) cind a inceput Paleologu sa vorbeasca si sala nu auzea mai nimic, ci numai cind a fost rostit numele lui Basescu...
      Eu nu aplaud intre partile concertelor (aseara insa s-a aplaudat gros astfel), sint foarte disciplinata intr-o astfel de atmosfera de tinuta, dar nu mi s-a parut potrivit gestul de la finalul concertului. Basescu sa faca bine sa nu mai umble creanga printre manelistii din Costesti si cioflingarii de pe-te-miri-unde, sa isi faca datoria, sa-i cheme pe beneficiarii distinctiilor si decoratiilor Statului Roman la Cotroceni si sa le inmineze personal.
  • +7 (19 voturi)    
    invitatii (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:31)

    buha [utilizator]

    acolo s-au dus si oameni care nu au dat bani pe bilet, ci au primit invitatii, probabil de la partid
    • +4 (8 voturi)    
      Zentiva people (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:26)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui buha

      Au fost si "oamenii la de la Zentiva", sponsorul serii... gulerele astea albe si fetele in costumas de stofa neagra cu polyester au avut acum ocazia sa afle ca, la spectacolele de muzica clasica, nu se aplauda intre partile concertelor... pacat ca n-aveau in Sala laptopul pus pe Google Search, ca ne scuteau de momente usor hilare...
  • -8 (22 voturi)    
    FARA OUA? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:36)

    golan [anonim]

    ar fi fost spectaculos sa fie si niste oua as cum s-a intamplat in orasul revolutiei, timisoara, ajuns si el la capatul rabdarii.
    ce se mai zvarcolesc portocalii acum ca ei nu inteleg cum e posibil asa ceva! ei bine, poporul nu e portocaliu este viu si neindoctrinat. si poporul o duce rau si s-a saturat de tirania marinarului si a acoitilor lui cu masini scumpe si tupeu. e bine ca poporul se trezeste exact cand trebuia adica inainte de alegeri. uraaaaaaaaaaaaaaaaa. afara cu jigodiile de pedelingai.
    traiasca stanga democrata!!!
    • +7 (15 voturi)    
      "Amice, esti idiot" (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:54)

      Alpiu [anonim] i-a raspuns lui golan

      Te citesc si imi vin in minte numai citate din Caragiale.
    • +12 (16 voturi)    
      Traiasca stanga democrata in frunte cu Vanghelie (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:54)

      ???? [anonim] i-a raspuns lui golan

      Adrian Nastase, Ion iliescu, Radu Mazare, etc. Nu-i asa gagiule? Astia n-au masini scumpe. Sunt doar niste sarantoci, ca aia pe care se tot lauda demagogic ca le poarta de grija. Poporul n-o fi portocaliu dar prost nu e. Asta se va vedea dupa alegerile din noiembrie, cand toti latraii din presa in frunte cu mogulii, politicienii de stanga in frunte cu Geoana si "intelectualul" Vanghelie isi vor face sepuku ca n-au reusit sa-l distruga pe Basescu.
      Iata, "tirania" marinarului se face simtita. Toata lumea spune ce vrea! Asta da dictatura! Tiranie. ////
    • +3 (5 voturi)    
      Am o intrebare (Joi, 10 septembrie 2009, 7:41)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui golan

      Care stanga democrata? pdsr-ul numai stanga democrata nu e. Iar adevaratul PSDR a fost desfiintat de cleptocomunistii care i-au furat numele. Despre PDSR Constantin Titel Petrescu nu am mai auzit nimic, nu stiu daca mai exista. Ai tu informatii ca ar mai exista? In rest ramane cum am stabilit Alegeti bine! Nu votati partidul lui Vanghelie!
  • -5 (11 voturi)    
    L-AU HIUDUIT COLEGII DOMNIEI SALE ACADEMICIENII (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:38)

    mitika [anonim]

    Si opera este un ...forum populi.. asa ca opiniile se pot exprima. La fel ati fi reactionat daca se oferea un premiu in bani de catre un interlop ? De ce nu sunteti la fel de critici dupa jocul in hora tiganeasca, la care a fost si din aceasta cauza a lipsit de la opera ??
    Sau in curtea tiganului se cade sa faci ce vrei >>?//
  • +11 (21 voturi)    
    Rusinos si jenant (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:39)

    Cristi [anonim]

    E limpede ca in sala nu se aflau numai intelectuali sau daca erau, acestia ii semanau identic lui Vanghelie. Oare romanii nu se pot abtine sa nu huiduie la spectacole si concerte? Chiar trebuie sa ne facem de ras pretutindeni? Chiar daca nu le (mai) place Basescu, nu cred ca acesta era un moment in care cativa isterici sa-si dea frau liber pornirilor absolut neonorante, jenante.
    • -8 (16 voturi)    
      Ocolesti esenta! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:50)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Si o faci cu buna stiinta.

      Cei din sala nu au huiduit un spectacol, ci numele unuia care in acel moment, reprezentand statul, se pupa cu seful interlopilor din Slatina.

      Iar asta nu e nici neonorant, nici jenant, dimpotriva!


      Dar mai sunt unii care traiesc cu nostalgia ca la auzul unui nume sa se ridice in piciaore si sa aplaude entuziasmati. Din ordin de partid.
      • +9 (15 voturi)    
        Vai de capul nostru (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:57)

        etcxyz [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Daca si in sala de concerte am ajuns sa huiduim inseamna ca ne-am tampit de tot. Se vede ca suntem un popor de tarani fara scoala. Iar daca tie ti se pare normal sa fluieri ca la fotbal intr-o sala de concert inseamna ca esti un demn reprezentant al poporului.
        • -5 (7 voturi)    
          De aia n-a cazut Ceausescu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:41)

          has [anonim] i-a raspuns lui etcxyz

          mai devreme.
          Pentru ca nu ni s/a parut normal sa/l fluieram, mai ales in salile de concert!
          • +5 (7 voturi)    
            Sa sti ca n-ai haz deloc mai has. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:10)

            ???? [anonim] i-a raspuns lui has

            Ce legatura are una cu alta? Ce rationament pagubos ai baiete... De-aia suntem, printre altele, considerati niste primitivi de catre straini. Ce se intampla pe stadioanele din Romania s-a translatat, iata!, si in salile de concerte. Urat lucru. Si mai rusinos este ca unii incearca sa gaseasca justificari pentru ca niste isterici au huiduit numele unui presedinte. Halal gandire!
      • +1 (3 voturi)    
        SALUTARI LUI VANGHELIE! (Joi, 10 septembrie 2009, 11:38)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        Transmite-i!
  • +7 (15 voturi)    
    Gesturi intelectuale (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:43)

    Andi [anonim]

    Lipsa de respect si de bun simt la un astfel de eveniment, indiferent de simpatii....
    Tipic romaneste, aruncam cu noroi oriunde ...
    Doamne ce pute tara asta...
    • -6 (14 voturi)    
      Ba da (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:52)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Andi

      E chiar dorinta de respect si de bun simt atunci cand cerem sa nu mai auzzim in orice ocazie un nume care n-are nicio legatura curealitatea locului.

      Acum 20 de ani acest nume era Ceausescu. Acum pare sa fie Basescu!

      Ne-am dus acolo sa auzim muzica, nu linguselile jenante ale unui "ministru"!
      Hai sictir cu partidul vostru cu tot!
      • +9 (15 voturi)    
        Esti penibil Gigele. Zau asa! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:33)

        ???? [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Mai Gigele, nu cumva te cheama defapt Victor Ciutacu? Tot cu sictir ii da si ala daca nu-i este ceva pe plac....
        Iti dau un sfat... Calmeaza-te! Sa nu cumva sa-ti plesneasca vreo vena. Apropo, daca Basescu va castiga un nou mandat, si lucrul asta este foarte posibil, ce vei face? Iti vei trage un glont in cap?
        • -4 (8 voturi)    
          Hai..... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:03)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui ????

          Da, base va castiga un nou mandat! Dar fara votul meu si cu voturile interolopilor de la Craiova si Slatina cu care sta la masa sau se pupa de zor.

          Nu, nu-mi voi trage un glonte in cap, ma voi amuza in continuare sa vad in politica specimene precum Vanghelie, Udrea samd.
          Si celula de postaci din Modrogan la treaba!
          • -5 (7 voturi)    
            Postaci (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:43)

            Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui gigel

            Pai dupa alegeri vor disparea ca nu mai au de ce sa spele imaginea conducatorului. Atunci vor muri de foame si probabil vor gandi. Mai e un pic si scapam de lingai, indiferent de rezultat ca deja mi s-a luat sa citesc parerile indoctrinatilor.
            • +3 (7 voturi)    
              Uite cine vorbeste! Un alt ipocrit. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:12)

              Cristi [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

              Tot un postac. Insa unul aflat de partea cealalta a baricadei. Cea in regula, desigur. Din punctul lui de vedere. Esti jenant.
        • -1 (1 vot)    
          usurel (Joi, 10 septembrie 2009, 17:03)

          Serpico [anonim] i-a raspuns lui ????

          de ce sa-si traga si sa nu-i traga? scapi din vedere o alternativa imbucuratoare!
      • +8 (12 voturi)    
        Te-ai deconspirat. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:37)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Inseamna ca tu esti unul dintre trogloditii aia care au huiduit. Logic.
  • -9 (13 voturi)    
    Bine (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:01)

    un roman [utilizator]

    Era si timpul.
    Incetul cu incetul se limpezeste si mintea romanilor.
  • +10 (16 voturi)    
    oarecum jenant (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:06)

    alemin [utilizator]

    Nu am fost in sala astfel incat nu pot aprecia intensitatea huiduielior, sau daca au fost ori ba.
    Cert este ca indiferent de cine este presedinte in momentul respectiv, manifestarile de tip "stadion de fotbal" nu au ce cauta intr-o sala de concerte.
    Si mai ales in cadrul unui astfel de eveniment atat de important si apreciat.
    Din pacate sunt elemente in aceasta tara care nu au capacitatea de a face diferenta. Le vedem si pe forumul Hotnews.
    Mai avem de invatat si corectat in ceea ce inseamna atitudine si exprimarea unei pareri.
    Nu intotdeauna cel ce tipa mai tare are si dreptate...
  • +7 (9 voturi)    
    Spectatorii "melomani" (sic!) (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:30)

    Don Ciccio [utilizator]

    "O parte din spectatorii prezenti marti seara la Festivalul "George Enescu" au inceput sa huiduie"

    Sa fi fost, oare, aceeasi "parte din spectatorii" care nu s-au sfiit sa aplaude - in doua randuri! - intre doua parti ale unui concert simfonic?? Intreb si eu, din pura curiozitate, deh...
  • +11 (15 voturi)    
    Gest nepotrivit! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:31)

    carcotasu' [anonim]

    Am fost acolo, am cumparat biletul (nu au putut fi mii de invitatii cum sugereaza cineva aici).
    Numarul celor care au huiduit a fost mic, dar au existat astfel de persoane!

    Haideti sa privim cu detasare:
    - se termina un spectacol foarte apreciat, lumea aplauda de zor
    - cineva decide sa ofere o apreciare dirijorului, care este un artist de exceptie
    - un numar mic de persoane huiduie

    Scuze, era momentul de glorie al D-lui Vengerov! PUNCT! Unii simt nevoia sa huduie! ?.... Despre asta este vorba! Ca ei l-au huiduit pe Basescu este o alta poveste. Nu era locul! La urne se poate face asta mai eficient. Niste intelectuali, partasi la un eveniment cultural, ar putea/trebui sa depaseasca frustrari ca acestea in momente nepotrivite!?
  • +6 (10 voturi)    
    ma gandeam.... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:34)

    alemin [utilizator]

    oare de ce am primit minusuri... oare pentru ca nu am injurat presedintele sau pentru ca am pomenit despre unele persoane de pe forum?
    mesajul initial se referea la atitudine. indiferent de cine ne conduce sau de simpatiile sau antipatiile fiecaruia.
    ma conving inca o data ca nu facem diferenta si ca nu sesizam penibilul nici daca ne loveste adanc in mijlocul capului.
    in romania principala problema nu este cea economica, ci aceea a moralitatii si a respectului pe care le pierdem cu fiecare clipa.
  • +11 (13 voturi)    
    magari (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:44)

    Anonim [anonim]

    numai niste tarani puteau sa se duca la concert si sa huiduie ... sa se duca la sapa pe camp.. si sa urle cat vor

    am o mare banuiala cum ca toate astea sunt regizate... tot sa influenteze opinia publica.. sa creeze imagine nefasta pentru presedinte
  • -7 (11 voturi)    
    De la dom Basescu pentru... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:14)

    Octavian Ursulescu [anonim]

    O decoratie din partea presedintelui unei tari nu e o manea. Daca vrei sa decorezi pe cineva in numele tau iti misti fundul pana acolo nu faci dedicatii. A fost huiduit pentru ca merita si pentru ca nu s-a putut abtine sa nu se bage in seama.
    • -6 (8 voturi)    
      Pai nu avea cum (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:46)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Octavian Ursulescu

      Ca el era la Costesti la manele sa se dea bine pe langa "tigani imputiti". Se pare ca s-a imputit rau de tot treaba de a ajuns sa faca asta.
  • -9 (11 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:17)

    Sorin Ionescu [anonim]

    Un presedinte care dispretzuieste cultura, care murdareste cu fiecare prilej intelectualii, care umileste invatzamantul care cultiva "politica de clan" si smecheria perfida, care nu are alte valori morale dect "tinichelele" de care este inconjurat, a scapat ieftin, doar cu huiduieli, domnul Paleologul, nu este nici umbra tatalui sau....
  • -7 (13 voturi)    
    M-am saturat de Basescu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:20)

    anonim [anonim]

    Nu vreau sa ii aud numele si la un concert simfonic.
  • +5 (7 voturi)    
    Martorii serii (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:45)

    Don Ciccio [utilizator]

    Printre spectatorii prezenti la concert s-a aflat si Ion Iliescu. Sa fi fost acesta "zvonerul" acestei perfide relatari/insinuari?

    In spatele batranului comunist se aflau Tudor Chirila si mama acestuia - actrita Iarina Demian. Dumnealor (mama si fiul) ar putea relata despre cele intamplate.
  • +8 (10 voturi)    
    vanghelizarea poporului roman (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:47)

    Gigi si Marean [anonim]

    Nu stim cat a durat crestinarea poporului roman , dar se pare ca nu s-a finalizat sau vanghelizarea e mai puternica si atinge si intelectualitatea de stanga centru dreapta a tarii / bucurestiului , carora probabil li se pare de bon-ton sa-ti fluieri / huiduiesti presedintele la Ateneul Roman , un fel de fronda , ca doar n-or fi fost la Ateneu oameni care merg la meciuri , beau bere , mai mananca mici si seminte , iau credite de nevoi personale sa mearga in strainatate , au rate la masini , mai trag cate un flit pe strada de necaz , mai injura , care mai merg pe la Caru cu bere adica din cei obisnuiti care contribuie din plin pe stat de plata la buget . Probabil cei mai multi dintre participanti au fost consumatori de buget national , obisnuitii receptiilor de la diverse institutii , ambasade , participanti obligatoriu la diverse soiree-uri sau baluri de caritate , oameni '' subtiri '' carora a inceput sa le puta apropierea de oamenii de pe strada , critica insa in diverse cercuri pe diversi '' finantatori '' dar mor dupa banii lor , de fapt sunt oameni de nimic cei care au facut acest gest .
    Nu cred ca daca ar fi trait in Franta sa zicem ar fi avut curaj . Acest gen de oameni sunt de obicei - fara a generaliza - falsi , ipocriti , lasi si lacomi , cu caracter de sluga . Pe unii din aceasta specie ii mai vedem seara pe la tv la talk-show-uri , chiar daca n-au fost la Ateneu .
    • -1 (7 voturi)    
      Asta-i portretul lui Berceanu!! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 17:20)

      titi [anonim] i-a raspuns lui Gigi si Marean

      El e!!!
      • +2 (4 voturi)    
        Nu e asa! (Joi, 10 septembrie 2009, 7:45)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui titi

        E portretul electoratului pdsrist. Cei care pentru un mic si o bere voteaza pe Vanghelie si pe Gioana.
    • +2 (4 voturi)    
      Mi-as dori, chiar daca stiu ca (Joi, 10 septembrie 2009, 11:45)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Gigi si Marean

      este imposibil, ca CNA-ul sa interzica aparitia lui Vanghelie la TV.
      Poti spune ca pana la CNA ar trebui sa ia masuri mass media dar ei ,nu numai ca nu au nici un interes, ci vor numai rating.
      Vanghelie este efectiv o pelagra pentru societatea romaneasca.
  • +4 (6 voturi)    
    jenant dar nu intamplator (Joi, 10 septembrie 2009, 0:00)

    goe [anonim]

    Oare ce-or fi inteles artistii straini de pe scena, sau strainii aflati in sala? Se decerneaza o distinctie unui mare artist din partea institutiei prezidentiale (reprezentata la ora asta de Traian Basescu), iar "distinsul" public incepe sa huiduie ca la usa cortului. Mda...
    Sunt convins ca adevaratul public roman nu ar face asa ceva niciodata. Oamenii care asculta muzica clasica nu sunt crescuti la usa cortului. Actiunea a fost cu siguranta organizata. Aceiasi oameni care toarna laturi zilnic in televizoarele noastre s-au folosit de mediatizarea internationala a evenimentului ca sa mai deverseze niste laturi si in presa internationala. Orice limita a josniciei a fost depasita cu ocazia asta. Mesajul transmis lumii nu a fost ca romanii nu-l mai vor pe Basescu, asa cum s-au gandit organizatorii "protestului", ci ca in orice roman se ascunde un tigan, gata sa se lepede de civilizatie intr-o secunda. Sper ca aceasta "intamplare" sa va investiga pentru ca imaginea noastra in lume a fost terfelita de niste gunoaie.
  • +3 (5 voturi)    
    Hotarat ! (Joi, 10 septembrie 2009, 1:22)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    Mileniul trei va sfarsi in pesteri ! DDD
  • -1 (3 voturi)    
    asta e , asta e... (Joi, 10 septembrie 2009, 8:31)

    agora [anonim]

    Ca sa vezi ce public!!!
  • +1 (5 voturi)    
    CORECT! (Joi, 10 septembrie 2009, 9:01)

    carbacsin [anonim]

    nu s-a auzit prea bine dar s-a strigat si m.... basescu, s-a aruncat cu brichete in orchestra, au intervenit jandarmii cu gaze lacrimogene, dirijorul fiind nevoit sa opreasca concertul.

    astia sunt "intelectualii" patrei!
  • +2 (4 voturi)    
    Ciudat! (Joi, 10 septembrie 2009, 11:18)

    gabifm [utilizator]

    La o astfel de manifestare participa de obicei un public cu o minima educatie. Ori cand ai 7 ani de acasa nu te comporti ca la galerie la Dinamo. Prin urmare ori publicul s-a schimbat, ori huiduielile sunt imaginare.