Surse: Mircea Geoana le-a cerut liderilor PSD sa nu mai atace PDL pentru ca acest lucru ii dezavantajeaza electoral

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2009, 20:40 Actualitate | Politic

Presedintele PSD, Mircea Geoana, le-a cerut membrilor Biroului Permanent National sa nu mai lanseze atacuri la adresa PDL, invocand rezultatele unui sondaj de opinie, care arata ca relatia conflictuala cu PDL nu aduce beneficii electorale nici partidului, nici candidatului PSD la Presedintie, transmite Mediafax, citand surse din conducerea partidului.

Geoana le-a prezentat luni liderilor PSD, in Biroul Permanent National, un sondaj de opinie din care rezulta ca aproape trei sferturi din chestionati privesc negativ relatia publica tensionata dintre PDL si PSD si peste jumatate dintre ei se pronunta pentru continuarea unui guvern PDL-PSD.

Astfel, potrivit surselor citate, Geoana le-a cerut liderilor PSD sa nu se mai "aventureze" in atacuri la adresa liderilor PDL, decat in conditiile in care pot aduce dovezi palpabile, argumentand ca intretinerea unei relatii conflictuale intre cele doua partide guvernamentale nu ii aduce beneficii nici lui, in perspectiva alegerilor prezidentiale, si nici partidului.

Aceleasi surse au aratat ca, potrivit acestei cercetari sociologice, escaladarea declaratiilor belicoase intre liderii PDL si cei ai PSD nu au adus avantaje PSD si nici nu au determinat scaderea PDL ca optiuni electorale.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

908 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Geaoana... (Luni, 7 septembrie 2009, 20:52)

    Vizitiul [utilizator]

    S-a mai desteptat lumea, nu mai merge gargara cu care se da PSD, keep up :)
    • +6 (8 voturi)    
      Politica mai civilizata si bazata pe argumente (Luni, 7 septembrie 2009, 21:08)

      NASA/GPS [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Gargaragiul asta de Geoana pare sa fi priceput cu retard (nu ma mira, stiu care ii e nivelul real) ca a improsca stupid cu noroi risca sa ii murdareasca si lui hainele electorale.
      Mai toti prietenii mei, fie ca sunt pro-sau anti-Basescu (si doar asta si deja e o problema a PSD, incapabil sa propuna o alternativa credibila) sunt exasperati de propaganda imbecila de pe realitatea sau antene, de puzderia de asa-zisi 'analisti" ce apar la tv doar pt. ca sunt platiti ca niste prostituate, sa injure pe "eilanti".

      A face politica argumentat, cu un limbaj civilizat, fara minciuni grosolane si injurii tiganesti, nu poate fi decat un castig pt. imaginea intregii clase politice.

      Cat despre fond, cine il vota pe basescu il va vota si acum in toamna, nu neaparat cu entuziasm, ci pt ca alternativa Geoana e absolut neconvingatoare. Iar Antonescu ramane o floare :))
      • -4 (4 voturi)    
        Ca bine zici dar invers (Marţi, 8 septembrie 2009, 10:44)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui NASA/GPS

        Geoana a incercat sa arate ca PD-L-ul este un partid care este condus DICTATORIAL de catre basescu.
        Revenind la Basescu, acesta face si a facut exact ceea ce spui tu despre Geoana, citez: "A face politica argumentat, cu un limbaj civilizat, fara minciuni grosolane si injurii tiganesti, nu poate fi decat un castig pt. imaginea intregii clase politice. " Ori tocmai acest lucru nu l-a facut Basescu, sa dovedeasca faptul ca este un presedinte 'civilizat'.
      • -3 (3 voturi)    
        gura, ba! (Marţi, 8 septembrie 2009, 10:58)

        Mafalda [anonim] i-a raspuns lui NASA/GPS

        da frate, e stupida propaganda asa ca hai sa tacem toti din gura sa nu cumva sa il deranjam pe Basescu atunci cand presteaza despre presedintie. Ca el face o treaba nemaipomenita si de aia am ajuns iin ultimii 5 ani sa fim ciuca batailor organismelor internationale. Cum sa taci din gura cand ala se comporta ca ppe tarlaua lu' ma-sa?
  • +3 (5 voturi)    
    S-au prins (Luni, 7 septembrie 2009, 20:52)

    Constantin [anonim]

    Speram sa nu sa prinda astia si sa se certe ca chiorii pana aproape de alegeri. Daca continuau asa se intampla ca in articolul ala cu motociclistii de la sectiunea sport: Cand doi se bat al treilea castiga.

    Dar acum s-au prins, si se pare ca ingroapa securea razboiului electoral ambele parti. Sa vedem cat ii tine.
  • +3 (5 voturi)    
    Geoana (Luni, 7 septembrie 2009, 20:57)

    ana [anonim]

    Da? Numai putin de catre Vanghelie "eminenta cenusie"a psd care zice ca are arhiva SRI.Analfabet nu cred ca stie ce inseamna in general o arhiva.Nu am vazut sa l fi pus la punct cineva pe acest harciog psd dupa declaratiile facute.Suntem blestemati sa vedem toti agaramatii, lasii si incultii.
  • +3 (5 voturi)    
    super (Luni, 7 septembrie 2009, 21:02)

    mihai [anonim]

    Astia au nevoie de sondaje de opinie si studii de mii de euro ca sa inteleaga un lucru evident si pentru un absolvent de generala.
    In curand o sa contracteze NASA ca sa le scrie o analiza care sa le spuna pe ce planeta se gasesc. Aproape ca sunt tentat sa contractez National Geographic sa ii rog sa le clarifice politicienilor romani ca nu sunt in jungla si nu e cazul sa se mai comporte ca niste animale. Poate mai e o speranta ... totusi.
  • 0 (2 voturi)    
    Trecut Bolnavicios (Luni, 7 septembrie 2009, 21:03)

    E Idiotul de Asi Mov [anonim]

    Cu sanatatea in prezent o duc bine.
    Am avut apa la plamani cand aveam 11 ani dar mi-a trecut .
    Am facut stagiu in URSS oras Lenin .
    Inginer Loc. Major Directia ALA.

    Bai, nu mai stati in preajma lui ca e bolnavicios, si pe urma aveti nevoie de evanghelie si de popa .
  • -2 (6 voturi)    
    .,.. (Luni, 7 septembrie 2009, 21:07)

    festinalente [utilizator]

    tocmai zic astia la tv ca Basescu candideaza ca independent. Acum vreo ceva timp spuneam ca Base ar fi in stare sa paraseasca partidul doar ca sa iasa presedinte. Ca fost sustinator al lui chelului Base (pana acum 3 ani): domnule presedinte.. imi este asa o scarba de tine incat nu m-as abtine sa vomit daca mi-ai trece prin fata. Daca ar fi si restul partidului patronat m-as simti si mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      Nici o sansa (Marţi, 8 septembrie 2009, 10:50)

      Claudia [anonim] i-a raspuns lui festinalente

      Basescu nu mai are nici o sansa la un nou mandat. Dupa cum spui si tu am si eu o multime de cunostinte care ar alege orice altceva in afara de Basescu.
  • +4 (6 voturi)    
    Geoana (Luni, 7 septembrie 2009, 21:14)

    Badea Ioan [anonim]

    Bull shit ! Geoana se C... pe el de frica excluderii de la guvernare ! Va inchipuiti citi PSD-isti v-or "suferii" find inlaturati de la "ciolan" ????
    PSD ! Trebuie aruncata de la guvernare cu orice risc ! Si aici ma refer in special la nucleul putred !
    ILIESCU-NASTASE-PATRICIU -VOICULESCU-HREBENCIUC-etc. Toti a-r trebui sa dispara de la "manetele conducerii" ! Indfiferent de specific !
    Altfel o sa fie mare "incrinceneala" la a-l doilea mandat a-l D-lui BASESCU !
    • 0 (0 voturi)    
      Badeo....vezi ca faci niste confuzii... (Marţi, 8 septembrie 2009, 10:46)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui Badea Ioan

      Patriciu nu se afla la conducere, el este membru PNL si atat. Si stai tu linistit ca nu inlatura nimeni PSD-ul de la guvernare.....pe cine vor mai arunca vina la final?
      Si inca ceva...domnul tau Basescu...nu mai pupa un al doilea mandat ;)
  • +1 (3 voturi)    
    Geoana -Tradator de profesie ! (Luni, 7 septembrie 2009, 21:17)

    Nicolae [anonim]

    Geoana a fost ales de Basescu pentru a avea un prostanac in turul 2 .
    Daca nu-l punea la guvernare era schimbat ,si acum trebuie sa-si plateasca datoriile .
    Apropo scrisoarea lui din timpul lui Constantinescu da masura caracterului si vaorii sale !
  • +4 (6 voturi)    
    Schimbarea (Luni, 7 septembrie 2009, 21:18)

    Dan [anonim]

    Deci 50% din romani nu-si doresc schimbarea. Nasol pentru Geoana. Realitatea/Antene mai lucrati, nu va merge.
  • +2 (4 voturi)    
    prostanacul tot prostanac (Luni, 7 septembrie 2009, 21:24)

    suca [anonim]

    mult i-a mai luat sa se prinda ca aberatiile care le scoate zilnic pe gura, el si vanghelie, nu sunt luate in seama de nimeni.

    ce n-au spus sursele e ca nu numai ca nu a determinat scaderea celor de la pdl ci ca psd-ul are un procent care nu l-a mai avut de la revolutie incoace.

    de ce credeti ca pnl-ul s-a oprit de ceva vreme in atacuri la adresa pdl-ului? se prefigureaza o reeditare a procentului de la referendumului de destituire a lui Basescu.
  • +1 (3 voturi)    
    hahaha (Luni, 7 septembrie 2009, 21:24)

    MirceaA [anonim]

    ma mir ca s-a prins. Cam tarziu.
  • 0 (2 voturi)    
    pdl si psd condamnati sa conduca impreuna (Luni, 7 septembrie 2009, 22:59)

    geo [anonim]

    se pare ca nimeni si nici un lider de opinie nu a inteles ca formula ideala de a stapani Romania este ca PDL si PSD sa exercite guvernarea, plus legislativul, iar Basescu peste toti, sa ia un nou mandat....

    adica potentialul ideal de guvernare sta in sudarea celor 2 partide...haios, nu ?

    trebuie doar sa renunte PSD la candidatura la presedintie.....procentele celor 2 partide s-au mentinut relativ apropiate de cand guverneaza...alegerea unui candidat al PSD va reduce cota lor electorala

    ce spune Geoana este ca electoratul celor doua, mai degraba le sustine impreuna, decat separat

    chestia cu alianta impotriva naturii este o bazaconie pentru fraieri...PDL si PSD sunt mai apropiate decat departate, in obiectivele lor..PNL este un partid fazan jolly joker
  • 0 (0 voturi)    
    o noua tactica la PSD (Marţi, 8 septembrie 2009, 11:51)

    urania [utilizator]

    Am urmarit cu atentie discutia online cu Hrebenciuc. La o intrebare ref. la motivul pt care folosesc consilieri americani, a spus ca sunt f buni pe sondaje. Acest sforar al PSD_ului s-a prins si el ca tactica adoptata nu este cea mai buna pt ei toti,nu numai pt candidatul Geoana. Asta in conditiile in care acei consilieri americani f buni pe sondaje nu au fost in stare sa-i sfatuiasca ce gen de campanie sa adopte ca sa le fie mai bine. Si sa vedem cat i-o tine! E problema lor, 'turcul' plateste'!
    S-ar parea totusi ca nu toti psd-eii ii asculta, altfel nu se explica declaratiile mai mult decat periculoase facute de acest Goagle Vanghelie ref. la arhivele serviciilor secrete! Toate astea se contabilizeaza la electorat si perdantul va fii Geoana, chiar daca 'Basescu nu mai este dorit de marile puteri' - teza sustinuta tot de PSD. Poporul roman, in istoria sa, a cam facut invers de ce au spus marile puteri, asa ca s-ar putea ca Geoana si Crin sa 'o fure' la prezidentiale pt ca nu au fost in stare sa propuna alti candidati, mult mai credibili.