Principele Radu Duda cere romanilor donatii pentru turneele sale in strainatate

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2009, 17:08 Actualitate | Politic

Principele Radu al Romaniei
Foto: Agerpres
Principele Radu Duda, retras saptamana trecuta din cursa prezidentiala, face un apel catre romani sa sprijine in continuare, prin donatii online, actiunile sale publice, care, potrivit insemnarilor de pe blogul sau personal, sunt "necesare pentru consolidarea Romaniei si interesele ei fundamentale". In acest sens, principele isi propune sa intreprinda deplasari in SUA, Asia sau America Latina.

"Retras oficial din campanie, Radu Duda nu a anuntat, inca, public, la ce cifra s-au ridicat fondurile donate pentru candidatura sa, in contul special deschis acum cateva saptamani si cum au fost cheltuite acestea. In schimb, principele face un apel catre romani sa continue donatiile catre persoana sa. Banii, spune acesta, vor fi utilizati pentru continuarea proiectelor sociale, culturale si educationale patronate de Fundatia Principesa Margareta a Romaniei. Despre ce proiecte e vorba ne spune tot el: un mega-turneu care sa includa vizitarea tuturor statelor americane, si care, evident, reclama multe fonduri", semnaleaza site-ul inpolitics.ro.

"Vom continua “The Friendship Tour”, un proiect inspirat de actiunea Reginei Maria, in statele care compun SUA. Vom extinde, insa, actiunea in tot nordul continentului american si, pe urma, vom incerca sa fim prezenti, sustinand interesele fundamentale ale Romaniei si in spatii importante, influente si prospere din Asia ori America Latina. Pe situl meu, www.princeradu.ro, voi continua sa primesc, de aici incolo, mesaje de sustinere si donatii online. Ele vor fi, desigur, de mare folos pentru actiunile noastre (n.r. ale Casei Regale) publice viitoare", noteaza Principele Radu Duda pe blog.

Principele Radu: Am oprit campania pentru ca nu am avut posibilitatea de a o continua

De asemenea, in privinta deciziei sale de a se retrage din cursa prezidentiala, Principele Radu precizeaza ca a hotarat sa opreasca campania pentru ca "nu mai avea niciun mijloc sa continue", si nu pentru ca ar fi fost creditat cu putine sanse.

"Am citit in mai multe dintre comentariile primite in ultimele zile ideea ca as fi oprit campania fiindca am inteles ca nu voi castiga alegerile. Este complet fals. Intentia de vot in favoarea mea putea urca pana la 29%, daca actiunea mea publica ar fi putut sa se desfasoare in conditii normale. Acest procentaj a fost masurat cu profesionalism si competenta de Gallup", sustine fostul candidat la Presedintie.

"Am hotarat sa opresc campania pentru ca nu am avut posibilitatea de a o continua. Nu mi-a lipsit nici mie, nici putinilor mei colaboratori increderea, speranta si curajul. Ne-am oprit fiindca nu mai aveam NICI un mijloc sa continuam", subliniaza principele.


Citeste mai multe despre   






















2577 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    Nesimtire (Luni, 7 septembrie 2009, 17:14)

    Bogdan B.P. [anonim]

    Bai da asta e culmea nesimtirii. Am citit de doua ori articolul sa fiu sigur ca am inteles. Casa Regala incepe sa faca ceva nou, "sustinând interesele fundamentale ale României". Din 1930 acest lucru e strain pt ea. Cum sa ceri bani in continuare? :)))
    • -2 (12 voturi)    
      Pai nu ai inteles limbajul elevat (Luni, 7 septembrie 2009, 17:23)

      lucard [anonim] i-a raspuns lui Bogdan B.P.

      pe care il graieste principele
      • +1 (7 voturi)    
        Casa Regalaq cere bvani ptr. o duda (Luni, 7 septembrie 2009, 19:47)

        mitica [anonim] i-a raspuns lui lucard

        de unde pana mai ieri cr se falea cu donatii, in prezent principele fara principat face cheta sa plece in excursii europene si nu numai,
        unde o sa vedeti voi ce o sa va mai reprezinte. de ce are tupeu ? pai pana mai ieri liberalii i-au dat sute de mii de euro anual sa ne reprezinte, si acum a intarcat balaia asa ca ... trecem la planul b .. cu mana intinsa cersim la romanii care de-abia au dupa ce bea apa, de ce ? sa ne plimbam cu taxi-ul sa calatorim etc.
        ce va spune duda .. ? bogdaproste
    • 0 (12 voturi)    
      vorba aia (Luni, 7 septembrie 2009, 17:23)

      Capi [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan B.P.

      Nu-i prost cine maninca 10 piine , ii prost cine i le da.
    • +3 (9 voturi)    
      aceeasi parere am si eu .... (Luni, 7 septembrie 2009, 17:26)

      kjh [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan B.P.

      ti-as fi dat ..en voturi pentru comentariul tau de bun simt ,daca s-ar fi putut !!!
      Astea ne cred un popor de idioti ! Aguda asta , un Tanase Scatiu a vremurilor noastre ,mai vrea , si mai vrea ,si mai vrea . Nu-i ajunge cit a capatat .
    • -4 (12 voturi)    
      mai citeste-l inca o data (Luni, 7 septembrie 2009, 18:02)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan B.P.

      nesimtirea e de partea ziaristului care decupeaza, decupeaza pana iese ceva shokant, atat cat sa trezeasca interesul cititorului avid de senzatii tari. omul spune ca va continua un turneu de reprezentare, misiune cu care se ocupa de multi ani, si fundatia sa, ca orice fundatie din lumea asta, are si sectia de donatii unde cei interesati sa sprijine actiunea o pot face. mai e atat de Wow, superkalifragilistic?
      Surpriza ar putea sa vina din faptul ca omul asta, spre deosebire de sleahta parlamentarilor care merg in lume pe la conferinte si simpozioane sa taie frunza la caini pe bani MUUULT mai multi, chiar are ceva de spus.
      daca nu ma credeti puneti mana pe o carte scrisa de el, cititi-i interventiile si comparati.
      nu mai luati de-a gata tot ce va servesc toti trepadusii.
      • -1 (3 voturi)    
        Ce zici ... ? (Marţi, 8 septembrie 2009, 8:54)

        GT2 [utilizator] i-a raspuns lui codo

        Eu nu prea am auzit de el pana azi. Poate nu s-a facut auzit prin presa dar nici peste hotare nu am auzit de el. Mai bine erau dati acesti bani sportivilor ca ne promoveaza mai bine. E frumos sa vizitezi lumea pe banii statului? Asta a vazut si polul nord si am o vaga presimtire ca sigur i-a interesat pe aia de acolo de Romania noastra din estul Europei.
  • +17 (23 voturi)    
    Duda (Luni, 7 septembrie 2009, 17:19)

    lucard [anonim]

    Candidatura lui Duda imi aduce aminte de un banc:

    Bula se duce la un interviu pentru o slujba si il intreaba aia ce stie sa faca. Dupa o serie de intrebari toti ajung la concluzia ca Bula nu e bun de nimic si urmeaza intrebarea naturala: "si de ce ai venit aici?" la care Bula raspunde "ca sa va spun sa nu va bazati pe mine."
    • -9 (17 voturi)    
      Ah daaa (Luni, 7 septembrie 2009, 17:42)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui lucard

      Hai sa ne bazam pe Base, Geoana, Antonescu ------ NU, mersi!
      • +4 (14 voturi)    
        Aia e ... (Luni, 7 septembrie 2009, 17:51)

        lucard [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Atunci bazeaza-te pe Duda.
        • 0 (6 voturi)    
          da (Luni, 7 septembrie 2009, 19:12)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui lucard

          Aveai pe cine.
    • +1 (7 voturi)    
      bravo (Luni, 7 septembrie 2009, 18:10)

      odorica ion [utilizator] i-a raspuns lui lucard

      Mi-a placut tare mult.
  • +3 (13 voturi)    
    se pot (Luni, 7 septembrie 2009, 17:25)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    face donatii si in natura? Ca as avea ceva pentru ''principile'' duda.
  • +6 (12 voturi)    
    ok (Luni, 7 septembrie 2009, 17:28)

    MirceaA [anonim]

    dar sa iasa sa le stranga la intersectii, cu o sticla in mana, la spalat parbrize
  • +4 (10 voturi)    
    Inca o duda de-a lui Duda! (Luni, 7 septembrie 2009, 17:35)

    unu' [anonim]

    Cerseste bani pt programul turistic pe care-l visa cind era un actoras de mina a 3-a! Daca fundatia vrea sa stringa fonduri s-o faca pt cauze nobile, pt ajutorarea celor cu probleme grave de sanatate si nu numai.
  • +10 (14 voturi)    
    unde pot dona ? (Luni, 7 septembrie 2009, 17:38)

    Viktor [anonim]

    Da, eu sunt un mare admirator al tuturor faptelor marete pe care Alteta Sa Regala le-a facut pentru Romania. Cred ca o sa-mi vand si masina sa donez ca domnia sa se poata plimba in continuare, pardon sa promoveze imaginea tarii, pe toate continentele, si prin toate hotelurile de 5 stele.
    Hm....oare sa incerc si eu? Vrea cineva sa imi doneze bani sa ma plimb peste tot "promavand" imaginea tarii? Astept provincia.
  • +8 (12 voturi)    
    suuuure! (Luni, 7 septembrie 2009, 17:39)

    diktatoru' [anonim]

    Vai da ' ce onoare, de abia astept sa ii dau principelui duda banii mei. Pentru el muncesc, scopul meu in viatza e sa adun cat mai multi bani pentru el, ca sa poata merge la toate evenimentele la care nu-i invitat pentru ca e prea insignifiant. LA MUNCA BAA, NU INTINDE MANA!
  • +4 (8 voturi)    
    stiti voi vorba aia romaneasca (Luni, 7 septembrie 2009, 17:47)

    florin [anonim]

    Prost nu e ala care cere (ala poate e doar nesimtit); Prost e ala care da
  • 0 (6 voturi)    
    ar trebui 10 turnee ca sa compenseze cele (Luni, 7 septembrie 2009, 17:48)

    Mowgli [utilizator]

    ale lui Becali si Vadim.
  • +2 (8 voturi)    
    Duda (Luni, 7 septembrie 2009, 17:55)

    Leo [anonim]

    Sa mori tu?
  • +4 (8 voturi)    
    candidatura lui Duda (Luni, 7 septembrie 2009, 18:07)

    Dumitru Tanasa [anonim]

    Acest parvenit este folosit de familia regala ,care a primit in natura si in bani o imensa avere din munca poporului roman,pentru a prosti multimea!!!!
    Ce interese poate sa apere acest artist ratat!!!Ce pregatire are!!!!!De ce nu este luat la intrebari si el si cei care l-au finantat pentru calatoriile facute in strainatate in scopuri turistice in anii trecuti!!!!! Ce interese stie el sa promoveze in toata America si in tarile Asiei!!!!! Care sunt aceste interese !!!??? Le cunoaste ?? Stie cu ce se mananca??!!!Ne mai miram ca tiganii cersesc in Anglia????!!!
    • +2 (2 voturi)    
      pentru a prosti multimea!!!!? (Luni, 7 septembrie 2009, 19:10)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Dumitru Tanasa

      ma tem ca multimea e demult prostita si chiar poasta de-a dreptul. dovada 1) starea natiunii și 2) comentariile la acest articol.
      e drept ca oricine are acces la internet dar putini stiu sa scrie ceva de doamne ajuta.
      un indiciu pentru cine vrea sa isi mai puna neuronul la treaba in descurcarea marii revelatii depre duda cersetor: site-ul www.inpolitics.ro care a scos bomba cu alura de fas este trambulina de campanie pentru pnl. as zice ca partidul s-a prins ca e rost de recuperat procentele lui duda in profitul lui crinuletz si a scos marea revelatie.
      penibil
  • +2 (6 voturi)    
    NESIMTIRE (Luni, 7 septembrie 2009, 18:10)

    Cardinalu [anonim]

    Casa regala are padure de la Sinaia pana la Brasov,sa tocmeasca tapinari si jos cu ea.
    Poporul asta i-a mai dat lu Rege un tren plin cu detoate,sa nu sufere saracu.
    Donatiile vor fi facute probabil numai de fraieri
    • -1 (5 voturi)    
      o duda am fost,o duda sunt,o duda oare pana cand? (Luni, 7 septembrie 2009, 18:35)

      costel [anonim] i-a raspuns lui Cardinalu

      eu sunt noul duda, adevaratul Duda, care vreau ca sa mai revendic doua castele. pardon, douazeci de castele. ca castelele nu e ale mele, nu e nici ale lu'' strabunii mei saltimbancii, ci e ale voastre maimutzoilor, care v-ati nascut in familii de cacao si ati avut bunici sclavi la Pelesul lu'tata lu'tata socru''
    • 0 (2 voturi)    
      tu ai plantat un copac in viata ta ? (Luni, 7 septembrie 2009, 20:55)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Cardinalu

      stii in cat timp ajunge padure ?
      esti cumva la curent despre ce s-a facut cu padurile plantate in secolul trecut ?
      Stii ce rost are un tapinar în exploatarile forestiere ?
      Unde esti cardinal, nea ?
  • +2 (6 voturi)    
    Prinţ(ipel) şi cerşetor. (Luni, 7 septembrie 2009, 18:43)

    Tata Omidu [anonim]

    Poate are nevoie de nişte haine second hand. O fi rupt în poponeţ, sărăcuţul de el, şi i se vede transparenţa când îi (re)vine cheful de plimbare prin lume, în apărarea interesului lui fundamental, al României teatrale. Ce scene, ce acte, ce replici are prinţipelul în repertoriu! Nu vrea şi o pensie alimentară?
  • 0 (4 voturi)    
    Daca pune pe site... (Luni, 7 septembrie 2009, 18:44)

    Adrian [anonim]

    ... cati bani strange din donatii, ce face cu ei, cum i-a cheltuit si ce vrea sa faca in continuare parca m-as gandi daca sa donez sau nu, dar asa, sa iti ceara ca ala de la metrou ca sa dea de mancare copiilor... parca nu ii sade bine distinsului domn cu pretentii de principe (nici principii nu mai sunt ce erau odata... :-) ).
  • +1 (3 voturi)    
    avem titulari de drept platiti pt asta (Luni, 7 septembrie 2009, 19:11)

    turistul intern [anonim]

    pt. asta avem titulari de drept platiti pt asta:
    presedintele si presedentia(dar ce te faci cu promovarea kitch-ului(sa nu zic altfel)de catre icr,sa),mae,diplomatia parlamentara si guvernamentala,administratia centrala, locala(primarii si consilieri excursionisti) si prin difuzie-tot poprul calator in strainatate.
    in plus,trebuie sa aratam bine la intern!
  • +2 (4 voturi)    
    His Dudeness is back! (Luni, 7 septembrie 2009, 19:12)

    nuvotez.ro [anonim]

    Long live the Dude!
  • +1 (5 voturi)    
    O Duda (Luni, 7 septembrie 2009, 19:16)

    Gabriel [anonim]

    De ce nu te sponsorizeaza socrul daca aveai 29% din voturi?La urma urmei institutul acela putea sa spuna si ca ai 99% sanse sa fii ales,ca tot nu aveai cum sa verifici!
  • +1 (3 voturi)    
    numai in ro e bun tot ce e gratis (Luni, 7 septembrie 2009, 19:58)

    I [utilizator]

    in restul lumii, daca vrei ceva, inseamna ca esti dispus si sa platesti.
  • +2 (6 voturi)    
    Cersetorul duda (Luni, 7 septembrie 2009, 20:04)

    Dan Florin [anonim]

    Acest actoras de doi bani cerseste bani de la un popor si asa sarac pentru a se plimba in
    toata lumea . Daca doreste proiecte pentru Romania ,poate isi convinge socrul sa-si vanda
    Scrovistea ,Pelesul si alte averi ,nu din banii
    romanilor care au dat destul acestei familii . Vrea bani pentru plimbari cu Margareta ,sau crede ca acest popor este chiar prost . La munca duda nu la cersit - avem destui cersetori si hoti .
  • +1 (3 voturi)    
    casa regala si Duda (Luni, 7 septembrie 2009, 20:22)

    cristian [anonim]

    Nu stiu daca a candidat din ambitie personala sau la ordinul celor care l-au introdus in familia regelui.
    Oricuim a fost un gest necugetat. A facut un imens rau casei regale. Cat despre bani sa faca de bine si sa ceara bossului sau Dinu Patriciu si nu de la cetatenii Romaniei.
    • 0 (2 voturi)    
      principe (Luni, 7 septembrie 2009, 20:58)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui cristian

      nu am de unde sa donez bani acuma desi as face-o din pacate i-a luat-o statu inainte sa faca evenimente de 2 mai autostrazi aeroporturi fluvii navigabile s.a.m.d. asa ca draga principe am ramas fara bani de tigari (desi dupa cat cotizez la fisc s-ar zice ca-s chiabur ). macar tu ai zis de la inceput ca vrei sa te plimbi sa promovezi interesele romaniei, si nu mi-ai bagat mana n buzunar pana la cot sa ti iei partea. ai cerut.
      cu bine prietene,
      poaate candva voi avea si eu mai multi bani si am sa-ti dau si tie
  • +2 (4 voturi)    
    un actor grabit (Luni, 7 septembrie 2009, 20:31)

    sakura [anonim]

    ...cand piesa a luat sfarsit, bucuros ca rolul a fost usor...
    este o nesimtire aristocrata ce solicita domnu Duda. Daca ne uitam la programe din anii 30, atuncea sa ne zica domnu Duda ce spuneau legionarii sa facem cu ,,manuitorii banului public", cu cei ce invoca interesul tarii in scop personal.
    Domnule Duda, sa stiti ca i-ti fi rege cand Iliescu va zice ca comunismul este o mare prostie, de fapt cea mai maare din viata lui.
  • +1 (3 voturi)    
    Duda (Luni, 7 septembrie 2009, 20:32)

    elis [anonim]

    De ce nu se ocpua si Duda cu ceva ?Cum poate cineva sa stea la umbra sotiei care se ocupa tot cu cerut bani pentru actiuni umanitare (fundatii).E frumos dar avand in vedere ca este tanar ca are o meserie (actor) ce tupeu sa ai ca sa ceri bani pt.a face plimbari in "interesul" tarii prin toata lumea.Pe vremea lui Tariceanu avea un fond de la buget acum...... apuca te de treaba Duda ca nu esti rege.
  • 0 (2 voturi)    
    l-am cunoscut personal pe Dnul Duda (Luni, 7 septembrie 2009, 21:02)

    Lucius [utilizator]

    In afara de faptul ca este o persoana prezentabila, discursul dansului a fost lamentabil, nu cred ca am fost vreodata la un alt discurs unde sa nu fiu de acord cu vorbitorul intr-o proportie mai mare decat in cazul discursului Dnului Duda ... discursul este lipsit de coerenta si ilogic pe alocuri .. asa ca nu cred ca acest domn ne ajuta in vreun fel tara (din pacate).
  • 0 (2 voturi)    
    VAI!!! (Luni, 7 septembrie 2009, 21:42)

    sabo [utilizator]

    DRAGUL DE TINE!!!
    Starnesti ilaritate.
    Donatii...nu ajung domeniile socrului , abuziv obtinute?
  • 0 (2 voturi)    
    Or fi ajuns pedesereu (Luni, 7 septembrie 2009, 21:55)

    x [anonim]

    si cu marele om "de afaceri" dinu costica la fundu pungii si i-or fi zis dudei, ia mai du-te duda in duda noastra si-ti castiga singur.
  • 0 (2 voturi)    
    Care America latina? (Luni, 7 septembrie 2009, 22:31)

    anonim [anonim]

    Telenovele care ne-au salbaticit poporul (totusi, popor, nu adunatura ca-n america de sud) nu mai au vinzare? Ar fi bine!
    Care alte "interese"? De ce nu-l angajeaza MAE care si-asa pustuleaza de securisti si puii lor de lele?
  • +1 (3 voturi)    
    rusine rusine rusine (Luni, 7 septembrie 2009, 23:16)

    stefan pop [anonim]

    securitatea a reusit sa distruga si ceea ce era sfant in tara asta. auzi...printul radu duda. tipic securist
  • 0 (2 voturi)    
    Un clovn mai putin pt presedentie (Marţi, 8 septembrie 2009, 1:25)

    falco [anonim]

    Oare ceilalti dece nu renunta .
    Asta a recunoscut macar s-au dus bani babei , asa ca ne gasind alta de muls se retrage .
  • 0 (2 voturi)    
    catre verisoara Margareta (Marţi, 8 septembrie 2009, 3:40)

    Paul de Romania [anonim]

    Verisoara Margareta,
    Cersetoria nu face cinste familiei noastre.
    ASR Paul
  • +1 (1 vot)    
    Un actor grabit sa plece ! (Marţi, 8 septembrie 2009, 11:43)

    Cristi [anonim]

    Cred ca Duda si aristocratii puturosi de langa el nu mai au bani sa plateasca impozitele si intretinerea dupa castelele si pamanturile facute cadou de stat !!! Vine fiscul si le confisca ?? Nu , o sa-i iertam de datorii ....
    Tu chiar crezi ca o sa te bage americanii in seama ??
    Sponsorii care au donat bani pt prezidentiale nu se simt inselati ca banii lor se vor folosi in alte scopuri ??
  • 0 (0 voturi)    
    print si cersetor (Marţi, 8 septembrie 2009, 14:43)

    mircea [anonim]

    Duda=nesimtire.Prin alte tari printii si printesele muncesc in mod serios si castiga cat sa-i ajute si pe altii.La noi,i-au exemplu tiganilor.
  • 0 (0 voturi)    
    cat tupeu (Marţi, 8 septembrie 2009, 15:55)

    dora [anonim]

    Tot nu am inteles de ce a oprit campania, ce "posibilitati" nu a mai avut pentru a continua.
    Pe de alta parte, cine nu ar vrea "fonduri" pentru a calatori in lume? lol, tre sa fie tare creduli cei care ii dau bani.
  • 0 (0 voturi)    
    a mintit si pe cei care au dat deja bani (Marţi, 8 septembrie 2009, 18:35)

    anca [anonim]

    ar trebui sa returneze banii primiti de la cei care au crezut in el si l-au finantat sa candideze. E un caracter urit.