VIDEO PDL solicita premierului sa-i ceara explicatii lui Dan Nica privind afirmatiile lui Vanghelie despre arhiva 'Doi si un sfert'. Vanghelie: Declaratiile mele pot fi considerate un pamflet

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2009, 15:50 Actualitate | Politic

Vicepresedintele PDL Gheorghe Flutur a declarat luni, dupa sedinta BPN, ca democrat-liberalii au decis sa-i ceara premierului Emil Boc sa aiba o discutie cu ministrul Dan Nica pe marginea declaratiilor facute de liderul PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, privind informatii din arhiva "Doi si un sfert", transmite NewsIn. Vanghelie a precizat luni ca nu a obtinut date de la SRI despre presedintele Traian Basescu, asa cum declarase zilele trecute, sustinand ca afirmatiile respective pot fi "un pamflet", el revenind si asupra informatiei ca arhiva DGIPI a fost mutata.

Flutur a spus ca PDL considera declaratiile lui Marian Vanghelie de "o gravitate fara precedent" si nu poate fi indiferent la informatiile foarte grave legate de arhive, de unitati de securitate care sa fie implicate in campania electorala. El a spus ca au fost solicitate Comisiile parlamentare de resort sa faca audieri pe aceasta tema. "Comisia de specialitate va trebuie sa gestioneze problema pentru ca sunt nominalizate servicii speciale ce tin de siguranta nationala", a spus Flutur.



Nica: La DGIPI nu s-a facut nimic in afara legii de cand sunt eu ministru

Ministrul Internelor si Administratiei, Dan Nica, a declarat luni ca la DGIPI nu s-a facut nimic in afara legii de cand este el ministru si ca arhiva serviciului nu s-a mutat, asa cum sustine colegul sau de partid, Marian Vanghelie.
  • "La DGIPI nu s-a umblat si nu s-a facut nimic care sa fie in afara legii. La arhiva nu s-a umblat si nu s-au facut elemente care sa fie in afara legii de cand sunt eu ministru de Interne", a precizat ministrul. Intrebat despre ce a vorbit Marian Vanghelie la sfarsitul saptamanii trecute, Nica a declarat ca nu stie.


Vanghelie: Declaratiile despre datele de la servicii pot fi considerate un pamflet

Marian Vanghelie a facut luni cateva clarificari referitoare la declaratiile avute sambata la Scoala de Vara a social-democratilor, unde a sustinut ca a obtinut informatii despre fratele presedintelui, Mircea Basescu, de la SRI, si nu de la Doi si un sfert, asa cum sugera ministrul Elena Udrea.
  • "Cred ca nu s-a inteles, nu ca am intrat eu in posesia informatiilor. M-am referit la faptul ca s-a intrat in posesia informatiilor, nu cred ca am fost eu cel care am scos informatiile pe piata despre fratele presedintelui Romaniei, deci eu am spus despre un fapt in sine care s-a intamplat (...) Pur si simplu nu intelegeam ceea ce a vrut sa spuna doamna ministru Elena Udrea, si am vrut sa clarific pentru ca tot cauta, cauta si vorbesc de Doi si un sfert, au facut si arestari, si nu e obiectul acolo. Din informatiile mele acolo nu prea mai exista nimica, asa ca problema e in alta parte. Ei cred ca au probleme cu alte persoane care au acele date si nu cu cei care sunt acum si sa nu caute lucrurile care nu mai exista", a sustinut Vanghelie.
Referitor la o alta afirmatie a sa ca arhiva "Doi si un sfert" ar fi fost mutata, liderul PSD Bucuresti a afimat ca ar fi vrut sa o "ajute" pe Elena Udrea care "este dezinformata". Intrebat de ce a afirmat ca arhiva DGIPI ca este pe "maini bune", Vanghelie a precizat ca "este intr-un fel, in anumite locuri, banuiesc, tocmai acolo unde a reusit sa fie pastrata pana acuma si sa nu fie data pe piata ca presedintele sa suporte consecintele". "Deci banuiesc ca e pe maini bune, la asta am vrut sa ma refer", a mai aratat liderul PSD.

Mai mult, social-democratul a fost intrebat cum i se pare faptul ca ministrul de Interne Dan Nica a catalogat declaratiile sale despre DGIPI, intr-un cotidian central, drept un "banc". "Poate sa fie un pamflet, poate sa fie un pamflet, fiecare depinde de unde ne uitam", a replicat liderul PSD.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1403 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Codul lui Vanghelie (Luni, 7 septembrie 2009, 16:16)

    Dianora [utilizator]

    Sa inteleg din ce spune Dl. Vanghelie, asa mai pe ocolite, ca informatii si deci documente au fost substrase din acea arhiva, unde acum "nu prea mai exista nimica" ca s-al citam?
    Aude cineva din opozitie? Nu-l cerceteteaza nimeni pe distinsul domn dupa acest autodenunt?
    • +5 (5 voturi)    
      O sa-l cerceteze (Luni, 7 septembrie 2009, 17:12)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      dar raportul o sa fie un pamflet. ca si sentinta. Nu te bufneste rasul cand ii vezi cat de haiosi sunt toti astia?
    • +1 (3 voturi)    
      CE SANSE MAI AVEM? (Luni, 7 septembrie 2009, 17:16)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      Declaratia lui VANGHELIE imi intareste suspiciunea ca tara a ajuns pe mana a doua clanuri mafioate desprinse din FSN. Nu stiu ce sansa mai avem ca natiune caci si partidul de pe locul 3 PNL este tot un clan. UDMR-ul face legea in asa zisul tinut secuiesc.
      Singura sansa a noastra ca natiune mai este faptul ca ne aflam in mijlocul civilizatiei , altfel afganistan sao somalia ar scrie pe noi.
      • +3 (3 voturi)    
        Gresesti profund (Luni, 7 septembrie 2009, 18:50)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui cris

        ...sunt mai mult de doua clanuri mafiote.
  • +6 (6 voturi)    
    Coane Goagãl, (Luni, 7 septembrie 2009, 16:29)

    domino63 [anonim]

    Ce/ar fi daca ai face vreo 5-10 ani de compuneri de pamflete pe la mititica? De ce asa de mult? Ar trebui sa incepi cu liniute, punctulete, ... Pana la litere mai este. Si la tine dureaza mult sa inveti pentru ca tu ai avut o copilarie zbuciumata!
    • -9 (9 voturi)    
      Periculos (Luni, 7 septembrie 2009, 16:53)

      G [anonim] i-a raspuns lui domino63

      Si atunci cati ani ar trebui sa faca tartorul serviciilor secrete, Mr. Baseku?
      • +1 (1 vot)    
        ha (Luni, 7 septembrie 2009, 21:29)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui G

        culca-te ca esti obosit
  • +6 (6 voturi)    
    Personaj (Luni, 7 septembrie 2009, 16:40)

    Constantin [anonim]

    de pamflet asta e Vanghelie. O caracterizata mai buna decat si-a facut singur nici ca se putea.

    La verva pe care o are, e in stare, de unul singur, sa transforme tot PSD-ul intr-un pamflet. Sa vedem daca il lasa colegii de partid.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu? (Luni, 7 septembrie 2009, 16:42)

    Mario [anonim]

    Pai Vanghelie e un pamflet insasi!
  • +6 (6 voturi)    
    Cerere (Luni, 7 septembrie 2009, 16:48)

    Justitiarul unde este? [anonim]

    Am o mare rugaminte.
    Sa il anunte cineva si pe d-l Orban, poate mai ia si el ceva banuti dintr-o comisie. In curand se termina circul cu Udrea iar acest domn nu mai are ce face in parlament.
    • -5 (7 voturi)    
      Udrea (Luni, 7 septembrie 2009, 17:02)

      G [anonim] i-a raspuns lui Justitiarul unde este?

      Ba daaaa, ca vine Stanisoara.

      Desigur cu Udrea mana, ca doar nu-i Udrea mai cu motz sa nu se prezinte si el da, nu?
  • +1 (1 vot)    
    pai, sa-i ceara (Luni, 7 septembrie 2009, 16:49)

    clujean [anonim]

    iar pesedistii sa raspunda ca vor raspunde doar daca se schimba pedeleul, fiindca asta de acum e ilegal! (bat saua, sa priceapa iapa aviara)
  • +5 (5 voturi)    
    haha (Luni, 7 septembrie 2009, 16:53)

    MirceaA [anonim]

    s-a trezit proasta satului cu gura deschisa si abia dupa aia si-a dat seama ce-a zis. Santaj mafiot.
  • +5 (5 voturi)    
    :) (Luni, 7 septembrie 2009, 16:55)

    rakkone [utilizator]

    Cred ca mai degraba declaratiile lui pot fi considerate un semn de prostie
    • -9 (9 voturi)    
      Baseku (Luni, 7 septembrie 2009, 17:04)

      G [anonim] i-a raspuns lui rakkone

      Ca PSDel ce esti, cum interpretezi tu atunci declaratiile tartorului tau, ma refer la primele declaratii despre frate-su, cum ca de frate nu te poti apara?

      Parca a dat-o 180 de grade intoarsa, nu?
      • +1 (3 voturi)    
        buna ziua (Luni, 7 septembrie 2009, 17:27)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui G

        buna ziua dle vanghelie
  • +4 (4 voturi)    
    pai cam asa... (Luni, 7 septembrie 2009, 17:27)

    suca [anonim]

    ... se lanseaza toate zvonurile despre Basescu. Nu conteaza ca sunt minciuni pardon "pamflete".
    Conteaza ca s-a lansat zvonul

    Deunazi, o cunostinta de-a mea, imi spunea ca lui nu-i trebuie dovezi daca e vinovat sau nu basescu. Basescu trebuie sa aduca dovezi. Si asta ca la antene tot timpul cand apare un "pamflet" toti jurnalistii lui peste pardon, felix, striga ca apucatii ca basescu trebuie sa dea explicatii. Nu conteaza ca "pamfletul" nu are niciun suport cu dovezi sau altceva. Zvonul (pamfletul) nu trebuie verificat. Basescu trebuie sa se apere.

    Ce tara jalnica am ajuns...
    • -3 (5 voturi)    
      Multa vreme am crezut in Basescu (Luni, 7 septembrie 2009, 18:12)

      ion [anonim] i-a raspuns lui suca

      crezand ca ceilalti vor sa-l denigreze pentru ca este cinstit. Dar in curand si-a dat si el in petec luand-o pe calea nepotismului. Adevarul e ca daca nu esti mafiot nu poti sa ajungi politician in Romania. E ca pe vremuri in vama. Daca nu furi cot la cot cu ceilalti ca sa ai din ce sa cotizezi mai sus, ti se insceneaza o incalcare a legii si esti eliminat.
  • +3 (3 voturi)    
    in tema (Luni, 7 septembrie 2009, 17:41)

    porky [anonim]

    nu ar trbui sa se sesizeze organele?
  • +2 (2 voturi)    
    psd = un nimic pamflet (Luni, 7 septembrie 2009, 18:28)

    eu [anonim]

    psd = un nimic pamflet

    *grmatic a la van ghelie
  • +4 (4 voturi)    
    E inadmisibil ce se intampla! (Luni, 7 septembrie 2009, 19:34)

    Marian Boldea [utilizator]

    In perioada formarii guvernului Vanghelie declara senin ca PSD vrea MAI pentru DGIPI, iar acum a ajuns sa ameninte cu utilizarea arhivei.

    Ianinte de orice ancheta, absolut necesara, ar trebui demis minstrul MAI: la ce siguranta mai putem spera noi, simplii cetateni, cand un individ care pare mai degraba interlop decat politician ajunge sa faca asemenea declaratii, iar ministrul MAI, cu care e coleg, incearca sa-l acopere?
  • +2 (2 voturi)    
    Avansare ! (Luni, 7 septembrie 2009, 22:35)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Odata cu plecare CVT-ului la " Bruxelese" circar de serviciu a ramas Va" Chelie. No coment.DDD
  • +1 (1 vot)    
    bai dar nu va este rusine (Luni, 7 septembrie 2009, 23:12)

    stefan pop [anonim]

    adica cum nene e ca un pamflet? de cand fac politicienii pamflete la televizor? tu-va in gura cu melcii vostri
  • +1 (1 vot)    
    van (Luni, 7 septembrie 2009, 23:42)

    kronk [anonim]

    Garoiul analfabet (vangoaglie) ar trebui aruncat la canal sau la gunoi ca s-ar infunda canalul.S-a trezit pamfletar cioroiul penal.Pina cind?
  • +1 (1 vot)    
    da da da....adevarul iese la suprafata (Marţi, 8 septembrie 2009, 2:40)

    nimeni [anonim]

    dupa cum bine vedeti sint 2 pamfletari in Romania: badea si vanghelie. Cu alte cuvinte badea e coleg cu vanghelie, vanghelie & badea sint un fel de david & seinfeld...cine se aseamana se aduna!
  • +1 (1 vot)    
    TRISTETE (Marţi, 8 septembrie 2009, 7:39)

    clemar [anonim]

    Ca sa scrii pamflete trebuie sa cunosti ceva despre ele.Macar sa deschizi DEXul sa vezi ce inseamna.Personal cred ca a vrut sa spuna MANELE.
    Marea tristete a societatii romanesti este tocmai ca de politica nu se mai ocupa pamfletarii ci manelistii.
    La Multi Ani Vanghele!Nu fi trist ca-ti fuge pixul din mana.Oricum nu s-a dat o lege care sa interzica prostilor sa deschida gura.Cimilitura aia cu gura bate curu nu-i valabila
  • +1 (1 vot)    
    Radeti voi, radeti! (Marţi, 8 septembrie 2009, 7:41)

    Un roman anonim [anonim]

    Dar a ajuns arhiva serviciului secret al MI pe mana interlopilor. Vai de noi! Sa vedem care mare infractor va mai cadea in plasa politiei? Va spun eu niciunul, Vanghelie pdsr ii protejeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu trebuie (Duminică, 13 septembrie 2009, 0:28)

    Chris [anonim]

    lasat sa scape asa usor, PDL ar trebui sa insiste pina in pinzele albe sa-l faca fie sa recunoasca eventual ceva, fie sa-si ceara scuze public. Noroiul aruncat pe serviciile secrete are urmari negative si asupra tarii in NATO si UE.