VIDEO Duvaz, PSD: "Autoritatile ar trebui sa se sesizeze in legatura cu demersurile pentru autonomie teritoriala ale CNS, care au fost incurajate de Traian Basescu"

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2009, 14:58 Actualitate | Politic

Purtatorul de cuvant al social-democratilor, Bogdan Niculescu Duvaz, a declarat luni, in urma sedintei Biroului Politic National al PSD, ca declaratiile de autonomie ale Consiliului National Secuiesc (CNS) "frizeaza separatismul", sunt anticonstitutionale si periculoase, cerand institutiilor statului sa se autosesizeze in legatura cu ultimele evenimente. Mai mult, Duvaz sustine ca presedintele Traian Basescu este cel care a "stimulat masiv" demersul CNS.
  • Declaratiile despre autonomie ale CNS frizeaza separatismul. Ele sunt nu numai neavenite si  anticonstitutionale, dar incep sa frizeze o conditie de ilegalitate flagranta, si cred ca institutiile ar trebui sa se sesizeze asa cum a facut cu mare rapiditate pentru unele lucruri mai putin semnificative.
  • "Nu trebuie sa astepte nimeni ca, fiind campanie prezidentiala, sa cedam unor asemenea solicitari, evident scoase acum din palarie, pe motivatie electorala. Prezidentiabilii nu vor sa se puna rau cu electoratul, nici cu cel secuiesc, iar atunci cel mult o sa taca in fata unor asemenea provocari. Noi nu avem de gand sa le trecem sub tacere, le respingem ca fiind anticonstitutionale si periculoase".
  • "Dorim sa traim cu totii mai bine, intr-o tara in care autonomia locala sa creasca, si ne batem pentru asta, dar nu autonomii teritoriale pe criterii etnice".
  • "Tot acest demers, din pacate, a fost stimulat masiv de presedintele actual Traian Basescu, la inceputul constituirii Consiliului National Secuiesc, organism ce acum isi propune imn, steag si propriile elemente de identificare, care pe vremea aia il vedea ca un element care sa ajute la demolarea UDRM-ului, pe care atunci era suparat din cauza colaborarii cu liberalii la guvernare. Iata cum un gest politicianist de miza mica si scurta poate sa creeze efecte perturbatoare si grave pe termen lung".


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

846 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    ce jeg ordinar! (Luni, 7 septembrie 2009, 15:03)

    cet23 [anonim]

    Ce jeg ordinat, Duvaz asta! Sa afirme ca Basescu a incurajat masiv autonomia etnica a Tinutului Secuiesc!
    Mi-e scarbi de asemnea rahaturi cu fata de om!
    • -7 (7 voturi)    
      Ce sa-i faci (Luni, 7 septembrie 2009, 15:27)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui cet23

      daca nu sti sa te pui bine cu toate partidele din Romania, si implicit cu toti romanii. Asta-i conditia esentiala ca sa faci treaba ca presedinte. Dar asa, trage ponoasele, si il ataca toti dusmanii, pe toate partile.
      • +4 (4 voturi)    
        Minciuni ordinare (Luni, 7 septembrie 2009, 15:53)

        swolf [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Nimeni, niciodata, nu va reusi sa multumeasca pe toti oamenii planetei, pentru ca vrem lucruri diferite. La nivel de presedinte, niciunul nu a reusit sau va reusi "sa se puna bine" cu toata lumea. Nici macar "speranta lumii" Obama nu a fost ales cu 100% din voturi. Chiar si dictatorul din Belarus sau Cuba a castigat cu vreo 90%, au fost cativa care au "votat" impotriva.

        Problema este alta: lupta politica este una, atata vreme cat este pentru idei sau interesele unui anumit grup. Dar o minima decenta trebuie pastrata, iar calomnia si minciuna trebuie condamnata indiferent de care parte a baricadei esti.

        In acest caz, partidul asta de infractori ordinari, numit psd, a mai comis o calomnie prin vocea purtatorului de cuvant, sau mai bine spus de laturi, duvaz.
        • -4 (4 voturi)    
          A multumi pe toata lumea (Luni, 7 septembrie 2009, 16:06)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui swolf

          in politica, inseamna a multumi majoritatea.
          Cum iti asterni asa dormi; Basescu nu are cum sa multumeasca majoritatea politicienilor, ce sa mai vorbim de majoritatea romanilor. Si tare ma indoiesc ca ar sti sa faca lucru asta.
          • +4 (4 voturi)    
            de acord cu tine (Luni, 7 septembrie 2009, 16:52)

            suca [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            chiar n-as vrea sa-i multumeasca pe felix, iliescu si restu de securisti/nomenclaturisti.

            cum majoritatatea politicienilor nostrii ori sunt securisti, ori fosti activisti de rangul 2 din cc, ori betivi ori chiulangi... ma si mir ca-ti pui problema asta.

            in politica nu inseamna sa-i multumesti pe majoritatea. atunci degeaba exista partide politice daca toti se-nteleg intre ei.
            iar cu nesimtiti ca nastase, iliescu, felix, orban sau precum chiulangiul de crin nu ai cum sa te porti cu manusi.
            • -1 (1 vot)    
              Astia sunt politicenii (Luni, 7 septembrie 2009, 18:39)

              Constantin [anonim] i-a raspuns lui suca

              pe astia trebuie sa-i multumesti, daca ai ajuns presedinte. De fapt astia coruptii, sigur, sunt mai usor de multumit decat cei cu principii. Nici pe astia coruptii nu reuseste Basescu sa-i multumeasca, ca sa mai vorbim de aia cinstitii, care, pentru ai convinge, trebuie sa ai argumente principiale solide.

              Daca Basescu era un politician adevarat, tragea in asa fel sforile, incat si cu actualii politicieni, facea schimbarile politice pe care le vroia. Dar daca nu poate, ce sa mai vorbim, nu poate.
      • +2 (2 voturi)    
        Esti naiv? (Luni, 7 septembrie 2009, 15:59)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        E doar o intrebare retorica... In rest, chiar nu are sens sa-ti comentez rationamentul. Mi-as pierde vremea degeaba. Chestia asta cu "sa te pui bine" cu toata lumea e chiar o aberatie! Si oricum "nestiinta" asta nu justifica demagogia mizerabila pe care o manifesta sistematic "dusmanii" presedintelui inventandu-i vini mai ales atunci cand ele chiar nu exista.
        • -2 (2 voturi)    
          Incearca (Luni, 7 septembrie 2009, 16:14)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          si tu experienta asta, sa te pui bine cu toata lumea, adica sa-i multumesti pe toti cu care interactionezi. Si vei vedea ca nu sunt naiv. E chiar un mod de viata placut.
          • +1 (1 vot)    
            zine-o si p-aia cu.... (Luni, 7 septembrie 2009, 19:52)

            ionescu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            constantine(scule) bag-o si pe aia cu dictatura, nu fi fraier, ca aia e cea mai distractiva.
            Hai, zi cum e base dictator, sa ne distram putin. Fa "entertainment" si descreteste-ne fruntile cu de-alea de-ale vostre: basescu e alogen, e hot, e impotriva tarii, iar patriciu, nastase, tariceanu, iliescu sunt numai pentru tara si pentru binele si prosperitatea noastra etc.
            Da' zi-le tu, ca eu nu stiu sa le zic asa misto ca ai tai.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu e vorba de nici un misto (Luni, 7 septembrie 2009, 20:22)

              Constantin [anonim] i-a raspuns lui ionescu

              Eu l-am votat pe Basescu, si sunt total dezamagit de prestatia lui ca presedinte. Asta-i tot!
      • +3 (3 voturi)    
        aaa, ca acum am vazut (Luni, 7 septembrie 2009, 17:18)

        suca [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        adica tu aprobi un atac ordinar si mincinos pt ca basescu n-a vrut sa fie prieten cu ei?

        hahahahha

        ma cuprinde mila cand vad tot felul de elucubratii d-astea :)

        cand nu aveti argumente... aveti "argumente"

        penibil si dramatic in acelasi timp...
        • -1 (1 vot)    
          Aprobare (Luni, 7 septembrie 2009, 18:51)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui suca

          Eu nu aprob nimic, a fost doar o constatare.

          Un politician reuseste in ceea ce vrea sa faca cu clasa politica din care face parte si nu impotriva ei. Trebuie sa ai abilitatile necesare sa folosesti acele calitati sau slabiciuni ale colegilor din politica, astfel incat sa-ti aprobe ideile si schimbarile poltice pe care le vrei. Basescu nu este in stare sa faca acest lucru.
    • +1 (1 vot)    
      Guvaz se da arhitect si turnator!!! (Luni, 7 septembrie 2009, 19:53)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui cet23

      din povesti de prin targ se pare ca o freca cu Securitatea prin '80; in mod cert este unul din marii spargatori ai Bancorexului ;ma intreb daca miliardele "imprumutate" de Duvaz de la Bancorex au fost recuperate de creditori; un caz jalnic de om de nimic !
  • +11 (11 voturi)    
    Duvaz - purtatorul de cuvant al demagogiei PSD (Luni, 7 septembrie 2009, 15:10)

    Cristi [anonim]

    Ce sa zica si Duvaz.... Alt traseist politic aterizat in PSD ca doar acolo cascavalul intotdeauna a fost mai consistent. Cum la moda e ca Basescu sa poarte vina pentru tot ce se intampla rau in tara asta, Duvaz, in binecunoscuta traditie sinistra a PSD, s-a apucat sa dezinformeze cetatenii. Oare tovarasul Duvaz mai tine minte cand Basescu a fost huiduit de maghiari si secui atunci cand a subliniat tocmai in fieful lor ca Romania e un stat unitar? Un alt PSD-ist nemernic si demagog care crede ca mai poate pacali cativa fraieri pe ici pe colo vanzand gogosi nationaliste.
  • +9 (9 voturi)    
    psd-ul nu se dezminte (Luni, 7 septembrie 2009, 15:13)

    suca [anonim]

    manipularea intrece orice limita de bun simt.

    sunt curios ce a zis basescu mai mult decat ce-a spus el?

    "Dorim sa traim cu totii mai bine, intr-o tara in care autonomia locala sa creasca, si ne batem pentru asta, dar nu autonomii teritoriale pe criterii etnice"

    acelasi lucru l-am auzit si la Base. atunci unde a "stimulat masiv" aceasta noua miscare a ungurilor?

    ma uit si ma crucesc... cum, orice se-ntampla in tara asta, (si nu numai) vinovat este basescu.
    da-o dracu de paranoie ca deja nu mai aveti limite.
    si cand o sa spuneti ceva adevarat despre basescu n-o sa va mai creada nimeni...
  • +8 (8 voturi)    
    . (Luni, 7 septembrie 2009, 15:27)

    radukku [utilizator]

    Basescu e intruchiparea raului absolut. Din cauza lui copiii din Africa mor de foame pentru ca a zis sa consumam produse romanesti, din cauza ca a ajuns in 2004 prededinte a fost si tsunami cand au murit 200.000 de oameni. Iar cand a explodat naveta Columbia tot a lui Basescu a fost vina ca nu a donat cand era primar ceva bani la NASA ca sa faca niste controale mai amanuntite. Secetele din anii trecuti tot din vina lui au fost, la fel si inundatiile pentru ca nu stie sa controleze vremea si el a defrisat jumatate din Romania. Stiti aia cu incalzirea globala? Cica e din vina omului. De fapt e din vina lui Basescu. Din cauza cheliei in forma sferica nu mai reflecteaza lumina si caldura in spatiu ci incalzeste atmosfera terestra.
    Si ca sa inchei in stil Casa Loco:
    PSD - penibil!
    Geoana - jenant!
    Duvaz - jenibil!
  • +1 (3 voturi)    
    Dilema... (Luni, 7 septembrie 2009, 15:49)

    Gigi [anonim]

    ...E putin exagerat sa spui ca a incurajat CNS.

    Istoria insa va taxa (sau nu) gestul tacerii intr-o asemenea problema. Poate dl Presedinte stie (de la servicii) ca respectiva "miscare" e inofensiva si o actiune pripita ar avea efecte negative...poate fi si ignorarea un raspuns. Va trebui sa asteptam sa vedem ce se intampla ...

    Concluzie: nu m-as hazarda sa il acuz pe Basescu de ceva (deocamdata).
  • +5 (5 voturi)    
    In caz ca ati uitat ... (Luni, 7 septembrie 2009, 15:58)

    ion [anonim]

    http://www.amosnews.ro/Presedintele_Basescu_a_fost_huiduit_de_maghiari_pentru_ca_se_opune_autonomiei_Tinutului_Secuiesc_-16-767
    Din pacate, pt. unii, Basescu este de vina si pentru faptul ca ploua de 3 zile neintrerupt ...
    • +3 (3 voturi)    
      link Hotnews (Luni, 7 septembrie 2009, 16:15)

      ion [anonim] i-a raspuns lui ion

      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-5973901-video-traian-basescu-huiduit-tusnad-avem-nevoie-cresterea-autonomiei-romania-egala-autonomie-odorheiul-secuiesc-precum-tulcea-sau-caracal-sogor-csaba-huiduielile-sunt-mai-politicoase-decat-aruncatul-o.htm

      Din aceeasi tema.
  • +4 (4 voturi)    
    Atac (Luni, 7 septembrie 2009, 16:12)

    mos ion roata [utilizator]

    Cum era de asteptat psd ataca din toate pozitiile si orice,asa au fost consiliati de meseriasii lui Obama.Daca ma intrebau pe mine le dadeam eu o sumedenie de sfaturi la fel de inofensive si mult mai ieftin!
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Luni, 7 septembrie 2009, 17:34)

    MirceaA [anonim]

    care a fost primul partid care nu a acceptat UDMR in coalitie?
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Luni, 7 septembrie 2009, 18:21)

    nahir [utilizator]

    Nu cumva Duvaz, ca si Sasu de altfel, a fost membru marcant al PD cu multi ani in urma?
    Ma bucura nespus faptul ca si-a dat seama ca la PSD e locul lui, acolo fiind, se pare, cu mult mai multe jigodii si jagardele.
    Stil pur comunist. Sa iei un adevar si sa-l rastalmacesti astfel incat negrul sa de vina alb.
    Toata lumea stie ca Basescu a incurajat autonomia secuimii, dar la fel si pe cea a tulcenilor, spre exemplu.Paradoxal, chiar RealitateaTV a prezentat stirea, luata chiar din mijlocul ungurimii romanesti, asa cum bine mai zicea si altcineva mai inaintea mea.
    Si, d-le (mai bine va ziceam tov.) Duvaz, Basescu este adeptul autonomiei, dar a celei administrative, nu teritoriala.
    • 0 (0 voturi)    
      Si atunci a iesit tot vrabioiul asta :ca Basescu (Luni, 7 septembrie 2009, 22:05)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui nahir

      ..'provoaca "pe bietii unguri ,cand a fost huiduit in secuime -zi duvaz si trage apa !
  • +1 (1 vot)    
    ce-au patit oamenii astia oare??? (Luni, 7 septembrie 2009, 20:54)

    agora [anonim]

    Aiurea ! Tocmai ca domnul Basescu a zis ca niciodata nu va fi autonomie teritoriala Dar ce e mai comic e ca atunci tot PSD si PNL l-au acuzat pe domnul Basescu ca nu a fost suficient de diplomat si ca a afirmat asa prea dur ca nu va ingadui autonomie pe criterii etnice Nu stiu ce sa cred dar prea ne considera fara tinere de minte acesti duvazi
  • -1 (1 vot)    
    raspuns pentru aceeasi forumisti (Luni, 7 septembrie 2009, 20:58)

    Toma [anonim]

    Voi care traiti departe de realitatile celor doua judete va este foarte simplu sa vb,dar noua celor de aici care vedem ca iubiti personaje in politica,cand cea mai elementara povata spune ca in politica simpatizezi nu iubesti neconditionat,eu v-as dori sa traiti ce traim noi romanii din cele doua judete,si va garantez ca a-ti lasa la o parte vorbele gaunoase despre ce afacut sau nu un politician ROMAN sau altul.Cat il priveste pe Basescu,dragii mei romani,l-am votat,dar...........din pacate m-a dezamagit crunt.Asa ca lasa-ti osanalele ca am avut destui ani parte de ele si ganditi cu capul,nu cu inima,indiferent de ce parte a baricadei sunteti!
    • +1 (1 vot)    
      Toma (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:34)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Toma

      despre ce judete vorbesti? ai fost vreodata mai departe de Ferentari sau Straulesti? Poate ai vizitat Ciorogarla ca in tinutul secuiesc sigur nu ai fost!
  • +1 (1 vot)    
    Alo Alo Alo Toasi! (Luni, 7 septembrie 2009, 22:40)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Stati la locurile voastre! ( 22 dec '89.) Mai sunteti multi rataciti ? Adunarea pentru apel. DDD