Apel la intelepciune si responsabilitate

Traian Basescu atrage atentia ca spirala atacurilor reciproce dintre PSD si PDL poate afecta grav actul de guvernare

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2009, 13:40 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu adreseaza partidelor care compun coalitia de guvernare un apel la intelepciune si responsabilitate.

Seful statului considera ca spirala atacurilor reciproce poate afecta grav actul de guvernare prin blocarea comunicarii intre cele doua formatiuni politice.

"Presedintele Romaniei le solicita celor doua partide sa puna in centrul actiunii lor problemele reale ale cetatenilor si mai putin pregatirile pentru campania electorala.

Presedintele reaminteste ca aceasta coalitie care grupeaza partide cu orientari doctrinare diferite a fost formata pentru doua obiective majore: adoptarea masurilor de reforma de care Romania are nevoie si diminuarea efectelor crizei economice", se arata intr-un comunicat al Presedintiei.

La acest sfarsit de saptamana, lideri ai PSD si PDL destul de dur, in discursuri tinute la scolile de vara ale celor doua partide.

Liderii celor doua partide aflate la guvernare si-au impartit replici ironice si diverse porecle, printre care "Regina salvamarilor" (Elena Udrea), sau "Muc cel Mic" (Emil Boc).

Mai tarziu, presedintele PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, a declarat ca nu a apucat sa-i "faca nimic" Elenei Udrea, dar "nu e timpul pierdut", el precizand ca Traian Basescu "se duce" din punct de vedere "biologic", iar Udrea ar avea, astfel, o sansa.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

851 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Sper sa-l asculte (Duminică, 6 septembrie 2009, 13:49)

    Nicolae [anonim]

    O atitudine responsabila. Sper ca este din suflet si mai ales ca cele doua partide ii vor da curs.
    • -1 (15 voturi)    
      SINCERITATEA PRESEDINTELUI (Duminică, 6 septembrie 2009, 14:07)

      IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      DA,aceasta sinceritate este reala.Acest lucru ii enerveaza pe toti,acesti nesimtitit il cred asemenea lor ,nu pot sa inteleaga ca un om nu este marsav ca ei .Marea surpriza a lui Traian Basescu,ceea ce vor afla toti oamenii peste cativa ani este sinceritatea .Cand vad cate ineptii debiteaza aceasta camarila imi vine sa rad!OPRITI-VA
      • -1 (5 voturi)    
        ... (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:35)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui IOLANDA

        ... cand zici sinceritate te referi la "GAOZARI" nu? =)))))))))
        • +1 (1 vot)    
          este o diferenta (Luni, 7 septembrie 2009, 8:45)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui festinalente

          intre "gaozari" si poporul roman, daca tu asa vrei sa ne consideri...
        • -1 (3 voturi)    
          Sinceritatea presedintelui?!?!? (Luni, 7 septembrie 2009, 9:02)

          Prostel [anonim] i-a raspuns lui festinalente

          Hai mai IOLANDA tu chiar crezi ceea ce spui?
          Tu consideri ca de 4 ani si jumatate de cand este presedinte Basescu a fost SINCER????
          Si-a inceput campania in 2004 cu MINCIUNI si asa si-a continuat si mandatul cu aceleasi MINCIUNI.
    • -5 (13 voturi)    
      SINCERITATEA PRESEDINTELUI (Duminică, 6 septembrie 2009, 14:07)

      IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      DA,aceasta sinceritate este reala.Acest lucru ii enerveaza pe toti,acesti nesimtitit il cred asemenea lor ,nu pot sa inteleaga ca un om nu este marsav ca ei .Marea surpriza a lui Traian Basescu,ceea ce vor afla toti oamenii peste cativa ani este sinceritatea .Cand vad cate ineptii debiteaza aceasta camarila imi vine sa rad!OPRITI-VA
      • +1 (13 voturi)    
        Aia cu "tiganca imputita" (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:32)

        vio [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

        intra in aceeasi categorie a sinceritatii reale?
        • 0 (4 voturi)    
          Dar aia cu "demisia in 5 minute"? (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:48)

          vio [anonim] i-a raspuns lui vio

          tot la sinceritate reala?
          • -2 (2 voturi)    
            aia intra la politic (Luni, 7 septembrie 2009, 8:46)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui vio

            exact la aia cu "economia duduie". Pe acolo sunt toate!
            • +1 (1 vot)    
              Duduia in capul Tradniceanului ! (Luni, 7 septembrie 2009, 11:08)

              Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

              @ Presedintele lucreaza cu materialul clientului Guvernul Traniceanu! A repetat.De aci si enervarea de a fi gasit cu ..netul gol.DDD
        • -1 (5 voturi)    
          LIMBAJUL PRESEDINTELUI (Duminică, 6 septembrie 2009, 18:01)

          IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui vio

          Am trimis un mesaj doar,este parerea mea personala,in alt mesaj sunt acuzata ca as fi platita de PDL!Aiurea ,nici nu sunt tanara ,asa ca sunteti in totala eroare!Dvs.sunteti suparat pentru eticheta aplicata unei persoane ,ma rog ziariste ,care pur si simplu il agresa verbal !Repet :nu sunt membru PDL,nu sunt tanara platita de nimeni,am destui bani castigati cinstit,aberatiile emise de Rosca Stanescu m-au convins in sfarsit ca Basescu e sincer.L-ati vazut pe Obama omorand musca in direct?Si cand te gandesti ca soarta lumii este in mainile unui astfel de om!Faceti legatura:de ce isi pierde Basescu cumpatul cateodata?
          • -1 (1 vot)    
            _ _ _ (Luni, 7 septembrie 2009, 9:05)

            Alulutza [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

            Stimata doamna IOLANDA, si eu spun prostii dar sunt persoane care ma intrec. Nu vreau sa pozez intr-o persoana inteligenta dar cu siguranta in acest an voi fi mai inteligenta decat d-stra prin votul meu PENTRU ORICE ALT CANDIDAT IN-AFARA LUI basescu traian.
            Nu pot sa va inteleg absolut deloc cum mai puteti avea incredere in acest ipocrit.
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:35)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui vio

          hahaaa :)) buna asta
      • +1 (3 voturi)    
        Da` betivaneala cu Becali? (Duminică, 6 septembrie 2009, 16:04)

        vio [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

        tot sincera?
      • +1 (3 voturi)    
        Dar aia cu demisia in 5min? (Duminică, 6 septembrie 2009, 18:55)

        vio [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

        Tot sinceritate reala?
        • +1 (1 vot)    
          CONFUZIA (Duminică, 6 septembrie 2009, 22:23)

          IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui vio

          Incurcati borcanele ,VIO!!!!!Va refereti la niste actiuni generate de enervare de moment ,nu la sinceritate.Nici nu ati citit cu atentie comentariul,daca atat va ajuta........
          • 0 (0 voturi)    
            Sufletul meu.. (Luni, 7 septembrie 2009, 10:16)

            Gabi [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

            ... tanti iolanda, pai se poate, zici ca esti majora si vaccinata dar aberezi in halul asta?!?!?
            un presedinte de tara care a reactionat cu tziganca imputita, gaozar, etc. dar nu "reactioneaza" la acuzatiile lui voronin?!?!?
            asta e prea de tot. ma intreb daca suntem un popor tampit sau doar ne prefacem.
      • 0 (0 voturi)    
        Chiar credeti ceea ce spuneti?? (Luni, 7 septembrie 2009, 9:48)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

        In acest caz nu pot decat sa ma tem ca exista persoane ca tine, respectiv persoaner credule care il cred pe basescu traian un om sincer.
        Tot la fel de teama imi este pt viitorul copilului meu care va trebui sa plateasca pt greselile celor care au votat gresit.
    • +3 (3 voturi)    
      :)))))))))))))))) (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:32)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      Hotul striga: "Hotul!"
      =))))))))))))))))))
  • 0 (18 voturi)    
    Imi pare rau, dar nu pot sa fiu de acord..... (Duminică, 6 septembrie 2009, 13:53)

    judex [anonim]

    PSD trebuie eliminat de la guvernare fara intarziere. Perioadele de criza sunt propice pentru reforme. PSD este un partid retrograd, in cardasie evidenta cu PNL, aparatorul lui Patriciu si Nastase, si fortele progresiste trebuie sa actioneze in forta pentru europenizarea si modernizarea Romaniei. Daca PDL se hotaraste sa conduca fortele progresiste trebuie sprijinit. Acum este momentul, sau niciodata.
    • +3 (15 voturi)    
      da..eu am sa fiu de acord (Duminică, 6 septembrie 2009, 14:41)

      Seserman [utilizator] i-a raspuns lui judex

      da,,...daca tie pdl iti hraneste familia afla de la noi ..restul de 60% din Romania carora pdl le-a luat painea de la gura cu toate masurile lor destepte din acest an..deci .. nu pot fi de acord decat ca psd va castiga din nou alegerile ..si s-a vazut la locale..hai pa base..
      • -4 (12 voturi)    
        Evident ca nu esti din cei 60%.... (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:07)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Seserman

        esti un nerusinat mancator din micii si bautor din berea lui Vanghelie. Hai, pa Geana si taraturile din PSD! Jigodiilor!
        • +2 (2 voturi)    
          Cine-i prost sa plece (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:54)

          elena [anonim] i-a raspuns lui judex

          de la masa bogata a guvernarii la care A FOST INVITAT!!

          Asta-i parte nasoala a vietii de postac in Modrogan, sa-i injuri cu sarg pe aia pe care i-ai invitat la coalitie. Bei, daca nu va place Geoana, Vanghelie etc, de ce i-ati invitat?
          Acum, suferiti cand ei isi bat joc de voi si al vostru sef.
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:42)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui judex

          Amandoi ar trebui sa va luati de manca caci ati macat mici impreuna si v-ati dat votul pe 30 de lei. In fond si la urma urmei ce mi-e PSD? ce mi-e PDL? de fapt pe vremea PSD era mai multa stabilitate si magariile nu se faceau asa pe fata.. se mai dadeau si legi, nu se certau atat de mult acum e un haos total. Judex iti meriti soarta. Pacat ca pe langa tine mai trag si altii ponoasele. Esti jalnic.
          • -2 (2 voturi)    
            Nu eu sunt jalnic.... (Duminică, 6 septembrie 2009, 20:08)

            judex [anonim] i-a raspuns lui festinalente

            Jalnici si iresponsabili sunteti voi, astia care aparati PSD-ul si PNL-ul, blestemul Romaniei!
            • +1 (1 vot)    
              Parerea ta (Luni, 7 septembrie 2009, 0:22)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui judex

              Auzi, daca tot ai pile la partid... o intrebare... Singur in rezerva?

              PS: chiar SPER ca esti platit pentru comentarii...
    • +4 (10 voturi)    
      Cine a adus PSD la guvernare? (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:34)

      vio [anonim] i-a raspuns lui judex

      Parca se spunea ca PDL a castigat alegerile si apoi a invitat Psd la guvernare.
      Se pare ca atunci nu era PSD-ul retrograd, altfel nu vad cum un partid progresist ar invita la guvernare!??
      • -2 (2 voturi)    
        Si unde este neadevarul? (Duminică, 6 septembrie 2009, 16:23)

        judex [anonim] i-a raspuns lui vio

        PDL si presedintele Basescu au gresit. Dar, ce alta alternativa aveau dupa tradarea PNL? Dar, greselile se pot corecta.
        • 0 (0 voturi)    
          cu cat urla mai mult (Luni, 7 septembrie 2009, 8:49)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui judex

          cu atat disperarea este mai mare in PSD-PNL. Cu cat il injura pe Basescu mai mult cu atat teama ca acesta sa iasa presedinte este mai mare.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:43)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui vio

        Face parte din formele de manifestare ale sinceritatii lui Base.
    • +4 (8 voturi)    
      Ei cu ei, noi cu voi! (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:37)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui judex

      Asa era sloganul pe care unii l-am crezut. Ei (PSD) cu ei (hoti, analfabeti, comunisti etc), noi (PDL) cu voi(adica noi, oamenii cinstiti, culti, ne-comunisti)

      Ei, la cateva zile DUPA ce am dat votul, s-a transformat in "EI cu Noi, voi inapoi la oi, prostilor!"

      Traim bine!
      • -3 (5 voturi)    
        Am raspuns deja... (Duminică, 6 septembrie 2009, 16:26)

        judex [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Nu pierd vremea cu toti frustratii din PSD si PNL. Am obosit sa le tot spun un adevar pe care, oricum, nu vor sa-l creada, fiind setati pe Vanghelie si Patriciu.
        • +2 (2 voturi)    
          Zise cel setat pe Base! (Duminică, 6 septembrie 2009, 18:55)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui judex

          Sa fim seriosi, chiar crezi ca cei care nu/l iubesc pe Base sunt oamenii lui Patriciu si Vanghelie?


          Si totusi, poti sa mai explici o data, chiar obosit fiind, evolutia celebrului slogan electoral?
          • 0 (0 voturi)    
            hai ca ti-l explic (Luni, 7 septembrie 2009, 8:52)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui gigel

            PSD+PNL -> comisii parlamentare pentru PD-L

            1) Nastase este protejatul.
            2) Doar ce din PD-L sunt anchetati(nu conteaza pentru ce si cum)

            Ti-l mai explic odata?
          • 0 (0 voturi)    
            dar tu ai impresia (Luni, 7 septembrie 2009, 8:57)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui gigel

            ca toti cei care ii iau apararea lui Base o fac fiindca vor sa-l voteze?
  • +2 (14 voturi)    
    DAAAA.....ISUSE...! (Duminică, 6 septembrie 2009, 14:42)

    DAAAA.....ISUSE...! [anonim]

    Voi chiar mancati kktul p care il vorbiti aici? Sinceritate? Traian Basescu? Basee? Sinceritate?? Deci nu... Cum sa spui ca Basescu este sincer, tu nu ai auzit de Mircea Basescu? N-ai auzit de Elena Basescu? Dar Elena Udrea iti spune ceva? Numele astea numai sinceritate nu inspira populatiei ori cat de proasta ati crede-o. Comentariile de genul asta sunt scrise de niste papagali tineri din partid care stau toata ziua sa supravegheze articolele legate de Basescu, si ori cat de simpla sau stupida si neadevarata ar fi comentariul, slujba lor este sa bage primul un comentar pozitiv la articole de genul asta.
    • 0 (8 voturi)    
      Te ia greata (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:40)

      vio [anonim] i-a raspuns lui DAAAA.....ISUSE...!

      zau, cand citesti acele posturi de "sprijin"!
      Pentru cei tineri care se intreba cum a ajuns si condus Ceausescu atatia ani, aveti acum raspunsul: lingaii care fac negrul alb si care, daca nu esti de-al lor esti "nesimtit", "camarila", "inept"
      • -3 (3 voturi)    
        Mie-mi spui? (Duminică, 6 septembrie 2009, 18:43)

        judex [anonim] i-a raspuns lui vio

        Am asa o greata cand vad cardasia PSD/PNL ca imi vine sa vars.
        • +1 (1 vot)    
          Coalitia e PDL-PSD (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:03)

          vio [anonim] i-a raspuns lui judex

          totusi, asta e realitatea!

          Apropo, de ce nu scoateti PSD-ul? Sau nu va lasa niste clauze secrete? Sau nu va lasa inima sa stricati din nou FSN-ul?
          • 0 (0 voturi)    
            noul FSN: PNL+PSD (Luni, 7 septembrie 2009, 8:53)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui vio

            Sunt cei care ancheteaza DOAR PD-L. Nu sunt aia care l-au aparat pe Nastase? BA DA!
        • +2 (2 voturi)    
          e usor (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:58)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui judex

          Poti si cu o oglinda...
        • 0 (0 voturi)    
          Iti este greata gagiule?? (Luni, 7 septembrie 2009, 9:14)

          Alulutza [anonim] i-a raspuns lui judex

          Nu cumva ai inghitit si tu aceeasi broasca rioasa ca si Tanti Nutzi Udrea? Ea spunea ca PD-L-ul a inghitit o 'broasca raioasa', recte PSD-ul. Eu tot nu o cred pe Nutzika ca e singurul lucru INGHITIT, cum cred ca a luat si lamaie dupa.
          Cu alte cuvinte greatza ta trece, depinde ce inghiti.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:47)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui DAAAA.....ISUSE...!

      Nu .. au si ei doua melodii pe care le canta: Nastase (care pana la urma e mic copil) si Patriciu (sunt invidiosi ca nu au vandut rompetrolul ei la fier vechi si ca Patriciu la marit, a creat locuri de munca si aduce bani la buget). Nu exista suficiente servetele sa se sterga. Probabil ca si comentariul pro Base si PDL tot cu 30 de lei e platit .. atat dadeau si studentilor pentru voturi la parlamentare.
      • +1 (1 vot)    
        caat? (Luni, 7 septembrie 2009, 0:25)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui festinalente

        30 de lei? Damn...
        Juuuuudeeeeeex... unde semnez? :D
        • -1 (1 vot)    
          pai la sediul PNL (Luni, 7 septembrie 2009, 8:55)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

          Poti cere cu Patriciu, baga un fir rosu' si te rezolva ori in Siberia ori in FSB.
          • +1 (1 vot)    
            ntz (Luni, 14 septembrie 2009, 5:20)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

            Slabut..
            Daca nu poti singur, fa un brainstorming la pauza de tigara... :D
  • +2 (10 voturi)    
    ???? (Duminică, 6 septembrie 2009, 17:44)

    belamy [anonim]

    ...care guvernare...? asta numesti tu guvernare....?...nu te mai trezesti...?
  • 0 (2 voturi)    
    indemnul la ratiune al domnului Basescu (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:14)

    cetateanul [anonim]

    Criza este dupa cum spunea Einstein un bun prilej pentru schimbari! Deci este un bun prilej de a asana piata politica de personaje politicianiste in care se include si domnia sa. Subscriu la apelul domniei sale si cred ca schimbarea trebuie sa inceapa cu dansul. Dand dovada de spirit de jertfa mioritic poate ca dansul ar trebui sa stea un mandat deoparte si intelept sa judece o alta abordare europeana si democratica in conformitate cu statul de drept. Dupa luminare poate sa revina. Va fi privit cu drag pentru ca s-a spalat de pacate. Dar asta e numai utopie. Puterea e un afrodisiac
  • -1 (1 vot)    
    apelul presedintelui (Duminică, 6 septembrie 2009, 20:51)

    urania [utilizator]

    Chiar nu vad ce este rau, deplasat si nesincer in acest apel? Este criza economica iar marlania si mahalagismul din politica damboviteana au depasit orice limite. Este un razboi de gherila intre cei care, culmea, formeaza o coalitie, iar problemele reale sunt uitate in favoarea schimbului de 'replici inteligente'. De ce nu a luat pozitia asta Geoana, Antonescu sau oricare alt candidat, stiut sau nestiut, la presedintie?
  • +2 (2 voturi)    
    Sistemul de vot prost conceput. (Duminică, 6 septembrie 2009, 21:00)

    rov [utilizator]

    Trebuie sa votam incontinu pana un partid ia 51 % din voturi si conduce tara. Daca conduce bine si il revotezi, este ok, daca nu conduce bine, nu este ok si totusi este revotat atunci poti considera ca nu este locul tau in tara asta. E foarte simplu.
    • +1 (1 vot)    
      Evrika ! (Luni, 7 septembrie 2009, 11:09)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui rov

      @ In sfarsit s-a inteles.DDD