Elena Udrea: Orice ministru urmarit penal ar trebui sa demisioneze, dar nu este si nu va fi cazul meu

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 19:50 Actualitate | Politic

Elena Udrea
Foto: AGERPRES
Ministrul Turismului, Elena Udrea, a declarat sambata ca, teoretic, orice ministru sau persoana publica ar trebui sa-si dea demisia daca este urmarit penal, dar a subliniat ca acest lucru "nu este si nici nu va fi cazul" in ceea ce o priveste, transmite NewsIn. Udrea a precizat ca afirmatile lui Cosmin Gusa potrivit carora DNA s-ar fi autosesizat in cazul contractelor incheiate intre Ministerul Turismului si BRD sau Eurosport sunt "o minciuna".
  • "Afirmatia lui Gusa e o minciuna si am probat cu raspunsul Parchetului General ca nu exista un dosar penal legat de contractele incheiate de Ministerul Turismului", a declarat Elena Udrea, care a adaugat ca, teoretic, orice ministru sau persoana publica ar trebui sa-si dea demisia daca este urmarita penal, pana la lamurirea problemelor, dar ca "nici nu este si nici nu va fi cazul ei".
Joi, Elena Udrea a declarat ca Ministerul Public i-a transmis, la solicitarea ei, ca nu exista nicio plangere penala la adresa activitatii sale si nici nu s-a autosesizat cu privire la contractele MT, si a acuzat PSD ca are o strategie "pe bani multi" de compromitere a PDL.
  • "Raspunsul de la Ministerul Public este ca: `nu a fost inregistrata vreo plangere penala formulata impotriva dumneavoastra cu privire la contractele incheiate de Ministerul Turismului cu diversi operatori  economici. De asemenea, precizam ca institutia noastra nu s-a autosesizat cu privire la contractele mentionate mai sus`".


Citeste mai multe despre   






















1141 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Legislatia Romaniei. (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 20:46)

    Mihailov [anonim]

    Din cate stiu eu, poate ma insel, NIMENI nu are cum sa afle OFICIAL daca DNA are in desfasurare o anumita ancheta => Ori Cozmin Gusa spune adevarul, , Ori Elena Udrea minte. Sau viceversa. - OFICIAL.
    • +1 (5 voturi)    
      te inseli (Duminică, 6 septembrie 2009, 0:04)

      metronom [anonim] i-a raspuns lui Mihailov

      orice persoana impotriva care s-a inceput urmarirea penala este instiintata oficial. Gusa mananca gratuit la altii si minte in folosul lor.
      • +3 (3 voturi)    
        Impotriva careia (Duminică, 6 septembrie 2009, 1:08)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui metronom

        .
    • 0 (0 voturi)    
      Lui UE (Duminică, 6 septembrie 2009, 5:48)

      Ion Codreanu [anonim] i-a raspuns lui Mihailov

      Ministresa noastra hoata,
      A facut o boroboata.
      S-a urcat la cascaval,
      Cu ORGANUL LUI TRAIAN.
      Dar cind s-a urcat pe CAL
      Si-a manglit la gologani,
      A cazut . Soltic , soltic ,
      In ORGAN la LUDOVIC.
  • +4 (12 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 20:48)

    srpc [utilizator]

    orice ministru trebuie sa demisioneze daca e cercetat penal, cu exceptia femeii cu cojones.
    • +2 (6 voturi)    
      Pai de la cine le are? (Duminică, 6 septembrie 2009, 1:15)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      De la mr. President. Am ajuns sa-mi doresc sa infunde puscaria chiar daca e nevinovata....asa de multa scarba imi provoaca doamna asta prin atitudinea ei. Oare nu putem avea si noi oameni in guvern cu bun simt, cu educatie si cu bune intentii? Oare chiar toti trebuie sa fie in halul asta?
      Cum au ajuns bisnitarii astia ordinari la conducere???
      • -1 (3 voturi)    
        doamna Udrea (Duminică, 6 septembrie 2009, 12:45)

        iolanda [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Nici mie nu imi era simpatica aceasta doamna .Asta pana la dezlantuirea frenetica a acestor asa zisi barbati de stat din PCR!Dvs.cereti bun simt dar ei au?Glumele de maidan spuse in cadru oficial au depasit orice limita permisa.Acum cred in nevinovatia doamnei!Pe de alta parte,dati-mi un exemplu de trivialitate a presedintelui nemotivata si in cursul unei alocutiuni oficiale.Crin Antonescu se declara foarte afectat de caracterizarea pe care i-a facut-o Basescu lui Chiuariu.Aiurea in tramvai.Presedintele nu a spus ca este mafiot,ci case poarta ca un mafiot obraznic si asa este!
  • +3 (11 voturi)    
    Leano dute...si lasa-ne in saracia noastra.. (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 20:59)

    pdlist [anonim]

    Platesteti datoriile la Banci .. cu banii luati de unde stii tu mai bine.
    Si daca peci tine minte ca:

    si daca nu o sa te mai vedem niciodata ... si tot va fi prea devreme.
  • +4 (12 voturi)    
    Pentru ca esti o magarita (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 21:04)

    Magaru [anonim]

    Na, c-am spus-o.
    Pardon, am gresit, ai fata de iapa.
    Mai ales cand razi cu gura pana la urechi.
  • -3 (13 voturi)    
    totusi (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 21:22)

    vasi [anonim]

    gusa si ciuvica sunt niste paraziti...cat de tonomac sa fii sa pui botul la ce spun aratarile alea.
    • +1 (3 voturi)    
      La fel de "tonomac" (Duminică, 6 septembrie 2009, 8:11)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui vasi

      La fel de "tonomac" cum ai fost cand l-ai crezur si lucra pentru Basescu
  • +5 (15 voturi)    
    nu zau.... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 22:11)

    Madalinux [utilizator]

    O mare tata si o mare fufa care a ajubs ministru.Deh,de-ale lui basescu!
  • +2 (12 voturi)    
    Asa spunea si Ridzi (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 22:24)

    vio [anonim]

    cand se tinea batoasa!
    Acum,...., chiar, ce mai face acum? Mai "exista" prin partid?
  • +3 (11 voturi)    
    rasp. madalinux (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 22:37)

    4r5y [anonim]

    da sa vezi comedia dracu daca o sa cada base..is curios daca posibilul alt nou presedinte o va ''sutui '' si pe ce ''parte''
  • +3 (11 voturi)    
    citirea viitorului (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 22:41)

    taranistu [anonim]

    Cu alte cuvinte dna Elena Udrea stie ca este de neatins, nimeni nu o poate nici macar acuza, daramite condamna! Pai doamna, puteai macar sa pastrezi aparentele, asa aveama impresia ca nu-i totul pierdut iin tara asta! Aroganta dumitale scoate mortii din mormant!
  • +1 (7 voturi)    
    tupeu (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 23:46)

    Andrei [anonim]

    Ce tupeu are haimanaua asta!
  • +1 (7 voturi)    
    Vaaaai (Duminică, 6 septembrie 2009, 0:25)

    Rhadoo [utilizator]

    Simplu, pentru ca esti o tupeista si o nesimtita!Toata viata ta ai facut numai bani "cinstiti", ma mir de ce esti anchetata, sincet... ce-or avea oamenii astia cu tine? Rautaciosi, invidiosi ...
    Ministru de nimic la un minister de doi lei, total neeficient si mancator de bani aiurea ...
  • +2 (2 voturi)    
    descultii europei (Duminică, 6 septembrie 2009, 0:40)

    alligator [anonim]

    doamne in ce tara traim !!!!!!
    descultiieuropei. wordpress. com
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Duminică, 6 septembrie 2009, 4:24)

    Dan D. [utilizator]

    Se pare ca unii au probleme sa inteleaga ce citesc...

    Madam Udrea spune ca nu e urmarita penal si in consecinta nu are de ce sa demisioneze.

    Urmarirea penala nu e secreta, nu ai cum sa nu afli daca esti urmarit penal pentru ca poti sa fii chiar tu audiat sau persoane apropiate, in plus am impresia ca poti sa fii instiintat.
  • 0 (0 voturi)    
    nici...nici (Luni, 7 septembrie 2009, 13:01)

    P-un picior de plai [anonim]

    Pai DNA nu a infirmat existenta unei anchete, nici nu a confirmat-o clar ce-i dret…. a sustinut doar ca nu exista informatii publice de oferit pe aceaata tema ... in concluzie Udrea nu este anchetata, cel putin momentan.
  • 0 (0 voturi)    
    aiuriti (Luni, 7 septembrie 2009, 14:01)

    Geo [anonim]

    va inflamati aiurea si duceti intelesul in alta parte. in primul rand ca DNA nu a anuntat nicio ancheta, iar udrea a zis ca nu CREDE ca va fi cazul de urmarire penala la ea, nu ca e ea sigura de asta...
  • 0 (0 voturi)    
    opinie (Vineri, 11 septembrie 2009, 14:53)

    p [anonim]

    doamna udrea ar trebui sa se mai ocupe si de noua lege a turismului pe care o tot amana de aproape un an.!