Calin Popescu Tariceanu: As fi candidat la prezidentiale pentru ca am avantajul de a-l cunoaste foarte bine pe Basescu

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 17:55 Actualitate | Politic

Fostul premier Calin Popescu Tariceanu a declarat sambata la Realitatea Tv ca legea unica de salarizare este un fel de salata bouef si este facuta intr-un moment extrem de prost "pentru ca suntem intr-o perioada de criza". Tariceanu s-a referit si la evolutia cursului valutar, la imprumutul la FMI, dar si la candidatura sa la prezidentiale.

Fostul premier a mai declarat sambata ca PNL nu exclude o revenire la guvernare, dupa alegerile prezidentiale, dar ca sunt cateva chestiuni care nu pot fi negociate, cum ar fi nivelul TVA si structura Parlamentului.

"In momentul in care a fost Congresul PNL a trebuit fara indoiala sa imi declar un angajament si as fi candidat fara niciun fel de ezitare la alegerile prezidentiale. Astazi, lucrurile s-au schimbat. Eu cred ca as fi avut un avantaj, acela de a-l cunoaste foarte bine pe Basescu cu toate ca nu-l cunosti niciodata suficient de bine", a subliniat Tariceanu.

In februarie 2009, presedintele pe atunci al PNL, Calin Popescu Tariceanu, declara ca are in vedere o posibila candidatura, tinand cont de calitatea sa de presedinte al PNL.

Potrivit unui sondaj Insomar, publicat in urma cu 6 luni, Calin Popescu Tariceanu ar fi primit 3% din optiunile electoratului. Traian Basescu ar fi obtinut 59% din sufragii. Pe locul doi se afla Mircea Geoana, cu 13 procente, iar pe locul trei, actualul primar general al Capitalei, Sorin Oprescu cu 8%.

Declaratii Calin Popescu Tariceanu:

  • imprumutul de la FMI pana in momentul de fata nu si-a produs nici un efect
  • daca criza continua, probabil ca leul va cadea destul de mult
  • exista rapoarte ale unor banci straine care vedeau un leu destul de puternic
  • Crin Antonescu are o sansa si mai mare daca intra Oprescu in cursa pentru prezidentiale
  • as fi candidat la prezidentiale pentru ca am avantajul de a-l cunoaste foarte bine pe Basescu

Fostul premier a atras atentia si in luna august ca "prin acordul cu FMI, Guvernul Boc-Basescu (cu sprijinul lui Mircea Geoana) a vandut Romania pentru un an electoral de liniste. Costul pentru Romania va fi ani de indatorare si degringolada economica, mult timp dupa ce restul statelor europene isi vor fi revenit din criza", scria Tariceanu pe blogul personal.


Citeste mai multe despre   






















1991 vizualizari

  • +10 (34 voturi)    
    Ia auzi la el (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 18:03)

    stefy [anonim]

    "as fi candidat la prezidentiale pentru ca am avantajul de a-l cunoaste foarte bine pe Basescu". Bai extraterestrule, ai uitat ca NOI te votam ? Auzi la obraznic tupeul, ca el candideaza pentru ca il cunoaste pe Basescu, nu pentru a face ceva pentru tara asta.

    Uite de asta o sa iasa iar Basescu, pentru ca a adunat ca si contracandidati sau dusmani pe toate lichelele tarii.
    • 0 (18 voturi)    
      Ce votezi tu,ma amarule? (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 19:34)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui stefy

      Esti mai fraier decat prevede legea daca tu crezi ca votul tau decide;asta daca nu faci parte din detasamentele de lichele pedeliste amatoare de turism electoral si altele,cu creierele spalate de orice urma de logica si demnitate.Asa ca inceteaza cu comentariile astea idioate si cu comparatia fostului prim-ministru cu idolul vostru incult,mincinos si incompetent.
      • +1 (3 voturi)    
        intrebare (Duminică, 6 septembrie 2009, 8:09)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui jaffu

        Domnu' Jaffu, am inteles ca votul lu' Stefu nu decide, dar de al meu ce stiti, nici al meu nu decide?
        Pentru ca si eu tot d-aia il votez pe Basescu, nu ca ar fi Luceafarul politicii romanesti dar mi-e suficient sa vad care-i sint dusmanii: Voiculescu, Geoana, Tariceanu, Orban, Iliescu, Badea Mircea si colegii, Vintu si invitatii platiti de la Realitatea, Nastase etc.
    • +3 (13 voturi)    
      Ia auzi ea... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 21:08)

      Robert D. [anonim] i-a raspuns lui stefy

      Care "NOI"? Cati sunteti voi?
      In fine, hai sa iti traduc...
      El zicea ca ar fi candidat IN LOCUL LUI CRIN, caci "am avanatajul de a-l cunoaste foarte bine", pentru ca aici nu trebuie sa dovesti poporului ca tu esti mai bun trebuie sa convingi ca restul sunt cum is, ca trebuie sa ii convigi ca daca cineva a spus "Sa traiti bine!" chiar e si asa... Tara de naivi.
      Nu ca aia ar fi platforma politica cu care ar participa in cursa prezidentiala, dar atat minte nu ai ce sa ceri prea mult, daca iti vorbea Basescu sigur pricepeai, ca-i din popor :))

      Mda nu are nici un contra contra candidat pentru ca Romania in momentul actual e intr-un derapaj total.
      Prostia si incompententa la grad de cinste.
    • +1 (1 vot)    
      ar fi avut mai multe voturi decat Crin (Duminică, 6 septembrie 2009, 10:25)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui stefy

      Era si o reparatie istorica : lumea ar fi ales intre doi candidati care s-au confruntat permanent in ultimii ani ! Cu un Bakabana Geoana sau cu Repetentul Crcarica ,Basescu nu are nici un deranj sa castige ! Eu chiar cred ca era mult mai interesanta o confruntare pe linia Basescu -Tariceanu -Nastase ;sa vedem si noi cum voteaza prostimea in jocul de deademocratia-ca atat ne freaca Realitate si Antenele cu 'omul simplu de pe strada'incat ajungem sa nu mai avem discernamant de creduli ce suntem !
  • -12 (32 voturi)    
    bravo tariceanu..... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 18:14)

    dorinteodor [anonim]

    cred ca din ce in ce mai multi or sa-l regrete pe tariceanu. aberatia cu legea boc-basescu o sa-si arate coltii rau de tot, datorita destabilizarii institutiilor bugetare.

    pariez ca in 1 an legea va fi ignorata cu totul iar salariile vor fi date, la fel ca si acum, de legea cererii si ofertei.

    cei care sint contra motociclistului sa nu uite ca tariceanu nu a intrat in conflict cu judecatorii si nici cu alte institutii.....
    • +12 (18 voturi)    
      Conflictul cu judecatorii e bun! (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 18:38)

      Liviu Iordache [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Daca ai fi fost, prietene, intr-o instanta iti doreai sa mai fie scuturati acesti judecatori care ne batjocoresc. 80 la suta din procese dureaza mai mult de 2 ani. Bucurestiul, cu populatie de 2 milioane de locuitori, are 11.900 de avocati. Belgia, toata, tara de 11 milioane de locuitori, cu Bruxellesul plin de straini, are 7,000 de avocati. La noi sunt atitia pentru ca au din ce exista, din cauza unei justitii care si-a facut singura sursele de venit, pe spinarea nenorocitului de justitiabil. Ai citit o hotarire judecatoreasca? In cazul Mutu, pe 17 milioane de euro, avea o pagina, la noi la contestarea unei amenzi ai hotarire de 6 pagini, din care nu intelegi nimic!
      • +5 (7 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 20:52)

        Opposite [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

        Problema ta se numeste Codul de Procedura Penala sau Civila. Daca legea e proasta duce la un sistem ca al nostru.
      • 0 (0 voturi)    
        daca tot vorbesti despre Belgia (Duminică, 6 septembrie 2009, 11:13)

        Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Iordache

        ai cea mai mica idee despre cit dureaza in medie un proces banal?
    • -2 (4 voturi)    
      Corb la Orb ! (Duminică, 6 septembrie 2009, 1:53)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      @ Cum drak'? Erau pe felie ! La cunoastere Tradiceanu nu se cunoaste decat pe sine.Da batea la poarta noua daca ANI doarme si Poarta Alba e atat de departe.DDD DDD
  • +17 (21 voturi)    
    Ce chestie (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 18:18)

    Rhadoo [utilizator]

    Nu e un motiv tocmai pertinent... adica daca o luam invers, si Basescu il cunoaste pe Tariceanu, si sa fim seriosi, dar nici Calin nu e usa de biserica...
  • +9 (19 voturi)    
    Premiu Nobel pentru economie! (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 18:19)

    Oekonomist [anonim]

    "daca criza continua, probabil ca leul va cadea destul de mult" - asta, da idee geniala! Nici insusi Stiglitz nu ar fi putut sa o exprime mai bine!!! Frate esti...adevarat, in Hermannstadt fabricat!
  • +9 (17 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 18:42)

    cricri [utilizator]

    Tariceanu probabil uita ca abia, abia a intrat in parlament la redistribuire. Daca din postura de primministru cu toate resursele pe mana nu reusesti sa convingi o circumscriptie sa te faca deputat (adica sa iei 50 plus unu % din voturi, cum isi inchipuie ca o sa-l voteze o tara ?
  • -2 (16 voturi)    
    Si tu Brutus? (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 19:07)

    Robert D. [anonim]

    Adevarul ca Romania are conducatorii pe care si merita. Parca am fi o specie de nevertebrate defapt putin mai complecsi ca suntem si paraziti pe de asupra.
    Toate astea din lipsa de bani...Nevoi materiale si atat.

    Tariceanu nu se incadreaza in peisaj e mult mai destept mai mult de jumate din "guvernul Boc". Pacat ca oameni ca ei sunt dati la o parte si in fata iese "nevertebratul" Boc si alte blonde Basesciane sau Ritzi Pitzi si tot felul de oameni de mana a doua care habar nu au de politica dar se pricep de minune la politica.

    Eu nu inteleg cu ce naiba am gresit sa ma nasc intr-o tara de lumea a treia... In Somalia mori de foame si de HIV, aici daca scapi de astea mori de nervi.

    Ori suntem o tara de incompententi ori de indiferentii... cum toti pot sa se vanda pe un calendar si o "ciubica" cu mama dracului. Daca te uiti in lumea democrata sa vezi ca acolo toti sar in sus daca le sunt lezate integritatea intelectuala.... noi nu tacem si inghitim tot ca niste prostituate... ca doar noa pe bani.
    "Justitie", Servicii secrete, "Administratie publica"... CIVILIZATIE, te apuca plansul si te rogi sa nu ajungi pe mana lor....

    OARE NU SE POATE NIMIC DACA NU PUPI PE NIMENI IN F...??? Sau sa crezi ca orice cretin e si e in stare sa te conduca???
  • +3 (9 voturi)    
    pro basescu? (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 19:20)

    Cool [anonim]

    Pot sa stiu si eu de ce nu publicati comentariu daca tot spuneti ca "autorul isi asuma raspundarea..."
    Dreptul al libera exprimare... stat democratic... valori.


    Minciuni grosolane.
  • +4 (12 voturi)    
    Nea caline ... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 19:25)

    file de poveste [anonim]

    Mai Nea caline mie mi-a placut cum ai zis matale aia cu ministerul de interne. Ca stiu cei de la PDL si PSD de ce se bat pe el.
    Pai hai sa facem socoteala: cand aveai ministeru ai luat 20%, cand n-ai mai avut ai luat 14 desi tara intrase in criza.
    Ce facusi matale cu ministeru ala ?
    Nu cumva ti-a adus 6%?
  • +4 (8 voturi)    
    Bai lume are asta un tupeu ...!!! (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 19:25)

    kjh [utilizator]

    dar de altfel , ce ma mir ? toti vor ciolanul !!!
    Ca la noi ,la nimeni !
    Azi se porcaie ,miine se iubesc . Mai rau ca la usa cortului .
    • +2 (6 voturi)    
      Cine? (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 19:50)

      Robert D. [anonim] i-a raspuns lui kjh

      Imi pare bine ca te pricepi la politica.
      Politica e arta compromisului, si de aceea "compromisul" la noi mereu scapa de justie sau ii se inmultesc euroii peste noapte zici ca toti au jucat la Caritas.

      Fiecare isi vede propriu interes (sau a interlopiilor care i-au platit calindarele), nu pot generaliza, dar majoritatea, totusi cred, sper, ca mai sunt si oameni competenti in tara asta.
      Daca interesul e comun atunci ... se iubesc altfel ... se iubesc mai putin.

      Asa ca fa-ti pasaport, invata o limba straina si fugi cat vezi cu ochii daca nu vrei sa sfarsesti intr-un sanatoriu sau mort de foame... ca nimanui nu ii pasa.
      • +2 (4 voturi)    
        Am o gramada de intrebari pentru ei (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 21:09)

        kjh [utilizator] i-a raspuns lui Robert D.

        Multumesc !!! Esti tare de treaba ! Dar unde sa mai plec la virsta mea ??? Stau si ma mir de cit de ipocriti sunt astea de se cred alesii neamului pe vecie ,si cum fac ei schimb de tura la rosul ciolanului .Sa zic sa le fie rusine ??? Ma obosesc de pomana . Nu au astfel de notiune in vocabularul lor .
        Banii , banii ,banii vorbesc !!! Cei aia constiinta ?
        Auzi , vorba cuiva care a facut un com. mai sus : lu asta nui pasa de votanti , adica de plebe , el are stire de Base . Pai sa nu te gindesti ca votul nostru nu conteaza ca ori cum ese cine vrea fizicul lor !!!
  • +5 (9 voturi)    
    Fostii (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 22:47)

    Justin Puscasu [anonim]

    Mai lipseste ca Radu Vasile si Emil Constantinescu sa iasa in fata si sa declare ca-l pot bate pe Basescu cu o mana :))
    Astia sau ne cred ingrozitor de prosti, sau au pierdut complet simtul realitatii.
  • -2 (4 voturi)    
    francofon si gastronom (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 23:06)

    the [utilizator]

    salata de "bouef "
    o fi preparata cu bou (i)eftin ?
    vai de curul vostru dacosaxon solicitat de damfuri de marire eropeana si poligloata ...
  • -3 (5 voturi)    
    Scapat din lesa ! (Duminică, 6 septembrie 2009, 2:05)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Din pestera gandirii Tradicene.Cunoaste mersul "trebelor"pe Basescu da nu bine.Uite asa fara partipriuri Micul Mot Boc se dovedeste corect si cu personalitate asumand trei legi ipotriva "colegilor de goarna" legi ce pun stop.Legea pietii la IMM nu la functionari publici.Cei care au fost "remaniati"de patroni pierd intre 70-100%.Fonctionarii se plang de 30% din sporuri de DMH .Mare stres sa nu rezolvi nimic.DDD
  • +3 (5 voturi)    
    Daca iese Basescu... (Duminică, 6 septembrie 2009, 8:19)

    boogie_man [anonim]

    am plecat din tara.
    De ce?
    Ca mi-e rusine ca l-am votat in 2004.
    Nu pot sa cred ce fraier am putut sa fiu. Omul ales tre sa fie fara pata. Orice pata are pe reputatie se amplifica dupa ce prinde puterea. Basescu avea pata cu flota. Nu trebuia ales.
    Am votat in 2004 Basescu si Alianta DA si singurul lucru care nu mi-l reprosez este ca am dat sansa ca singurul partid din Romania ( PNL ) sa guverneze si sa ne ridice oleaca din mocirla asta postcomunista.
    Toata lumea zice ca a "furat" Tariceanu. Sincer, dupa cum a mers tara nici nu ma deranjeaza. Sa fure si Boc si sa duduie economia!!!
    Oameni cu creier, treziti-va! Mergeti la vot si dati sarpelui in cap. Tineti-ma in tara :) !!
    • +2 (2 voturi)    
      Eu nu am de gand sa te tin in tara! Pleaca! (Duminică, 6 septembrie 2009, 17:04)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui boogie_man

      Gagiule, atata vreme cat afirmi ca nu te deranjeaza ca Tariceanu si gasca lui a furat e destul de limpede ce fel de om esti. Pe bune, cara-te! Tolereaza hotiile preferatilor tai altundeva! Economia a "duduit" artificial amice! Pe baza unui consum aberant. Acum, printre altele, platim si nesabuinta fostului premier de paie care a vandut pana si Marea Neagra intereselor grupurilor de afaceri din jurul lui Patriciu. Patronul spiritual al liberalilor! Mai invata economie! Ca e evident ca n-ai habar. Sistemul bugetar, cel mai mare consumator de resurse, s-a ingrasat cu 30%!!!! pe vremea lui Tariceanu! Orice partid si premier care se revendica a avea doctrina de dreapta n-ar fi acceptat o asemenea aberatie economica!!! Intr-o tara normala. Desigur.
  • +2 (2 voturi)    
    un criteriu, doua criterii... (Duminică, 6 septembrie 2009, 9:03)

    marian [anonim]

    Iata un criteriu dupa mintea domnului Tariceanu... adica eu, imbecilul alegator, trebuie sa dau fuga la vot si sa pun stampila pe numele domniei sale, pentru ca EL are avantajul de a-l cunoaste foarte bine pe Basescu....

    Sa inteleg ca domnul Tariceanu crede ca cei 3% care l-ar vota au o calitate unica, aceea de a avea o unica circumvolutiune? Eu zic ca ei sunt doar oameni normali, aiuriti de d-l Tariceanu si plictisti de toata sleahta politica....
  • +2 (4 voturi)    
    bau bau. (Duminică, 6 septembrie 2009, 12:59)

    ady [anonim]

    Basescu Basescu..n-au nici un mesaj ,nici o viziune,dar au o problrma cu Basescu..Taricene du-te-n puii mei!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Tariceanu (Duminică, 6 septembrie 2009, 13:54)

    elis [anonim]

    De ce oare toti candidatii vad in candidatura lor doar invingerea lui Basescu si nu vin cu programe prin care sa arate ce vor face ei pt.Romania ? Voturile noastre ar trebui sa se indrepte care cel care iubeste aceasta tara si are ceva de spus pentru noi nu ne intereseaza sa faca ceva pt.invingerea lui Basescu decat prin actiuni bune pentru noi.In cel priveste pe Tariceanu ne am lamurit cat a fost la guvernare NU MAI VREM.
  • -1 (1 vot)    
    Poate ne explica tovarasul Tariceanu... (Duminică, 6 septembrie 2009, 16:31)

    judex [anonim]

    cum se pregatea el sa-i fure pe romani, impreuna cu Patriciu si Sterling, schimband cu nerusinare legile. Hotii si tradatorii sunt candidati la bulau, nu la prezindentiale.
    • +2 (2 voturi)    
      Poate tovarasul Tariceanu explica.... (Duminică, 6 septembrie 2009, 18:47)

      judex [anonim] i-a raspuns lui judex

      lingailor sai care dau minusuri si ascund comentariile cum se pregatea el sa-i fure pe romani, impreuna cu Patriciu si Sterling, schimband cu nerusinare legile. Hotii si tradatorii sunt candidati la bulau, nu la prezindentiale.
  • +1 (1 vot)    
    Afacerea Sterling nu deranjeaza pe nimeni? (Duminică, 6 septembrie 2009, 16:43)

    ???? [anonim]

    Motociclistul bolsevic ne-a convins de mult ce-i poate pielea. A intrat in Parlament, ca si guralivul Antonescu, de pe locul trei (!!!!!!!!!) si are obraznicia sa spuna ceea ce spune? Un individ creditat cu 3% sanse la prezidentiale crede ca daca-l cunoaste pe Basescu (de-aia facea lobby pentru Patriciu in intentia de a-l scapa de justitie?) are impresia ca poate castiga alegerile? Asta ori e dus cu capul ori e idiot. Un premier care a patronat un guvern tradator care a guvernat in cardasie cu PSD si datorita PSD nu are dreptul sa mai spuna nimic. Sa taca si sa ne lase dracu' in pace cu ipocrizia si nesimtirea lui de grandom.
  • +2 (2 voturi)    
    spui ca... (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:50)

    egroeg [anonim]

    il cunosti pe Basescu...si ai avea sanse,dar..uiti ca noi,votantii,te-am cunoscut prea bine de ce ai fost in
    stare si ma mir ca n-ai inteles pana acum ca n-ai nicio sansa.
  • +2 (2 voturi)    
    capul francmasoneriei române (Duminică, 6 septembrie 2009, 22:56)

    gix [anonim]

    o sa fie un al doilea tzap pe banca de rezerve a istoriei. Crin i-a tras-o si asta e doar inceputul. Nu stiu cât de bine il cunoaste franco pe marinar, dar ce e cert e ca marinarul va fi foarte greu de fãcut in campania asta electorala. Insushi Printzul s-a retras pentru ca era constient ca ar fi aruncat in vânt câteva milioane de para(money for nothing).