Radu Berceanu, despre remanierea ministrilor PSD: O sa le dam un semnal celor de la PSD si mai dam cate o exemplificare afara

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Vineri, 4 septembrie 2009, 13:18 Actualitate | Politic

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, le-a sugerat vineri pesedistilor sa se hotarasca daca mai raman la guvernare deoarece, in caz contrar, PD-L isi va pierde rabdarea si va trece la "exemplificari de dat afara". El a adaugat ca PSD a inceput sa confunde "domnia cu prostia".

Cu alte cuvinte, Berceanu le-a transmis partenerilor de guvernare ca, daca nu se hotarasc sa actioneze solidar cu Guvernul, se va trece la remanierea ministrilor unul cate unul. "Ne pierdem rabdarea si o sa le mai dam cate un semnal, asa, sa inteleaga prevederile din protocol prin exemplificari. La doua trei zile mai dam cate o exemplificare afara".

"Inteleg ca partenerii nostri de la PSD sunt in lanul de porumb din judetul Arges unde pregatesc lucruri importante pentru perioada viitoare. (...) E bine ca acolo, prin lanul de porumb, sa decida daca sunt la guvernare si sa fie la guvernare asa cum scrie in protocolul Coalitiei", a ironizat Berceanu.

"I-am rabdat suficient la un moment dat si cred ca au confundat domnia cu prostia", a mai spus el.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1695 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    rosu vs oranj (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:24)

    neutru [anonim]

    abuz de putere, de nominalizare**
    de unde pana unde oranjul este sef,cand ei au luat mai putine voturi decat rosul?decat,prin abuz de putere de nominalizare, au luat conducerea tuturor puterilor de conducere in stat, minus senatul!
    • +1 (3 voturi)    
      UNDE (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:03)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui neutru

      erai la alegeri?
    • +2 (2 voturi)    
      In acest timp unii isi fac treaba .... (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:09)

      radu [anonim] i-a raspuns lui neutru

      Three companies dominate Romanian grain trade 27 Aug 2009
      The local branches of international giants Alfred C Toepfer, Cargill and Glencore have less than 300 employees together but posted one billion-euro turnover in Romania from grain trade last year.
      Alfred C Toepfer's worldwide trading business amounts to € 8 billion, Cargill's to €3.3 billion, while Glencore's stands at €120 billion euros.

      The three privately held companies are very discreet, however, and none of them wishes to talk about its business in Romania.
      • +1 (1 vot)    
        Aici este jaful (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:45)

        mada [anonim] i-a raspuns lui radu

        taranii romani tot ca in evul mediu .
        Astia se imbogatesc si tara este redusa la nivel de colonie.exporta ieftin importa scump.
        vai si amar .
  • -1 (3 voturi)    
    Bravos! (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:26)

    miki [anonim]

    Daca v-ati facut frati cu prostanacii acum trebuie sa o drege-ti.Am o nelamurire:daca la SENAT este sef un "prostanac" cei pe care i-i conduce sunt tot "prostanaci" dar,mai mici?Astept raspuns doar de la PSD-isti!
    • 0 (2 voturi)    
      bine ca pt tine escrocii sunt destepti (Vineri, 4 septembrie 2009, 16:46)

      neutru [anonim] i-a raspuns lui miki

      ce destepti sunt portocalele care le sustii tu: care acum 20 de ani,de lene in a face ceva,ziceau ca nune trebuie autostrazi si o sa le scoata el ,romanilor,autostrazile din cap,apoi disparitia flotei,case,sa;alti,din parlamentari,vamesi,borduristi->milionari in euro,palate,case si conturi pe aici si pe afara,neamurile,amantele,sa bine aranjate in sinecuri,samd. asta propovaduiesti tu,sa se perpetueze?
  • +1 (1 vot)    
    Remanierea (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:30)

    Emil [anonim]

    Dar pe voi cat credeti ca va mai rabda oamenii? Daca vreti sa faceti bine tarii, remaniati-va cu totii.
  • 0 (0 voturi)    
    Fatada (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:31)

    Constantin [anonim]

    Nu mai puneti botul la tot felul de certuri intre partidele reprezentate in Guvern! Asta e de fatada, nu vedeti ca nu se intampla nimic.

    Mai bine presa ar da perdeaua asta cu certurile la o parte si ar dezvalui cum, in spatele acestei perdelei, guvernanti isi dau mana si isi impart bugetul Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Deranj in FSN? (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:39)

    Moromete [anonim]

    "EXEMPLIFICARI DE DAT AFARA" nici gramatici nici nimic !! Nu mai e ce era odata FSN-ul , acum aripile sunt egale si nu se mai poate zbura cu una singura ! Si nici nu stiau in ce lan sa puna microfoane,....viata grea. Pana la urma la Casa Poporului se joaca Hamlet , iar in tara ruleaza de mult MOROMETII .
  • -1 (3 voturi)    
    Maxima zilei... (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:48)

    Dany [anonim]

    Domnule Berceanu. Aceasta maxima vi se potriveste de minune(mai bine decat functia pe care, din pacate, o ocupati).
    " Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."
    • +1 (3 voturi)    
      PROST (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:02)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Dany

      Ai dreptate numai ca altul era PROSTanacul.
      • 0 (0 voturi)    
        prosti..... (Vineri, 4 septembrie 2009, 15:08)

        Dany [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

        Numa de prosti nu duce tzara asta lipsa.....
    • +1 (1 vot)    
      Se potriveste perfect dar la altcineva (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:29)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Dany

      Ar trebui sa o transmiti lui Mirciulica. El e ilustrarea cea mai clara a maximei. Si alturi de el sponsorul Vanghelie.
  • +1 (1 vot)    
    Sa vezi acusi guvern PSD PDL (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:49)

    craiovamafioata [anonim]

    Si nu mai pupa pdl guvernare in urmatorii 10 ani (va disparea de fapt dupa 4 ani).
    • 0 (0 voturi)    
      Il vad (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:26)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui craiovamafioata

      Il tot vad de 9 luni. Tu vezi altceva?
    • -1 (1 vot)    
      Nu mor caii cand vor cainii (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:35)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui craiovamafioata

      Asa v-ati propus, fedesenarilor? Dar daca apare un om serios la Interne si va da pe fata toate misculatiile si elimina pe interlopii lui Vanghelie credeti ca voi mai supravietuiti? Si poate ca si la PNL oamenii seriosi vor elimina gasca lui Patriciu si vor deveni ceea ce ar trebui sa fie un parid democratic cu traditie. Partidul vostru care a furat pana si numele unui partid serios trebuie sa dispara pentru a elimna mafia si interlopii din politica romaneasca. Apoi vom avea un adevarat partid social democrat. Tineti minte: Alegeti bine! Nu votati partidul lui Vanghelie!
  • +1 (1 vot)    
    si tu... (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:05)

    laurentiu [anonim]

    unde esti?...pe aia 100 km de autostrada (400km promisi la sf mandatului, nu?!?!?) promisi si "construiti" anul acesta?!?!?!

    nu ca as iubi / alea rosii de babuini de la PSD, dar nici tu nu esti mai breaz!!!

    unde's Doamne coloneii greci?!
  • -1 (1 vot)    
    Evident, PSD confunda PDL cu PNL.... (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:12)

    judex [anonim]

    pe care l-au calarit cum au vrut si au sleit visteria statului. Eu il avertizez direct pe domnul Boc, daca nu a observat inca, de necesitatea darii afara de la guvernare a PSD. Si asa nu se prea omoara ei cu guvernarea, ca doar au alte indeletniciri, nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      Zau? (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:31)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui judex

      Ce o sa mai plangeti voi in curand dupa guvernarea PNL, asa cum a fost ea si cu plusuri si cu minusuri....
      Mai e oleac'. Acu' la sfarsitul anului vi se incheie contractul de postac (indiferent cine iese) si sa vedeti cand o lovi criza in 2010 ce mai urlati de foame. Pana acum nu s-a simtit ca doar s-au pompat 20 miliarde de Eur dar se termina. Guvernul nu se poate imprumuta la nesfarsit.

      Ti se pare ca PDL-ul care are toate ministerele economice se ocupa de guvernare? Cum am zis si mai sus, stai ca vezi anul viitor.
      • -1 (1 vot)    
        o sa plangem cei 0 km de autostrada (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:48)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Da, de cate ori vreau sa ies din Bucuresti, plang dupa cei 0km de autostrada facuti de PNL.
        Sincer il prefer pe Mitrea in locul PNL. Macar a facut 100km din A2...
        • 0 (0 voturi)    
          Ioane (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:16)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui ion

          Pune bani deoparte si lasa iesitul din Bucuresti ca la anul vei avea nevoie sa-ti platesti ratele in Eur la un curs de 5 lei si nu stiu daca mai ramane de-o paine.

          Prietene, baga si tu o documentare cu aia 0 km facuti de PNL, hai sa te ajut: centura Pitesti, Drajna-Cernavoda, + alte santiere incepute parca nu dau chiar 0 km nu?

          Apropo, PDL nu a fost la guvernarea vreo 2 ani din 2004? Au facut vrea autostrada? Vezi ca si nea Base a fost ministru la transporturi si declara ca Romania nu are nevoie de autostrazi.
      • -1 (1 vot)    
        Multumesc pentru minus. (Vineri, 4 septembrie 2009, 16:10)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Mai discutam la anul. Deocamdata, singurele lucruri bune sunt facute de ministrii PDL. Daca nu ai aflat inca, documenteaza-te in mod obiectiv si fara patima.
        • +1 (1 vot)    
          Bai ma lesi (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:12)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui judex

          Ce lucruri bune prietene? Forfetarul, cresterea contributiei, imprumut FMI, scena de 70.000 Eur, perdele de 60.000 Eur? Sa mai continui?

          Ia contracareaza-ma pentru fiecare lucru spus mai sus cu cate un lucru pozitiv.
          • 0 (0 voturi)    
            Vroiam sa-ti multumesc pentru minus. (Vineri, 4 septembrie 2009, 18:07)

            judex [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            Minusurile date de aparatorii tradatorilor si jefuitorilor Romaniei si, mai nou, agramati, ma onoreaza. Dar voi, nu puteti intelege asta pentru ca aveti creierii setati pe intelepcoiunea lui Vanghelie si Patriciu.
  • 0 (0 voturi)    
    STULTUS (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:20)

    Ion I [anonim]

    Mai bine ai incerca sa faci drumurile si sa pui la punct infrastructura feroviara si rutiera ca e la pamant decat sa arunci in stanga si in dreapta... rade ciob de oala sparta
  • 0 (0 voturi)    
    Neasteptat (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:37)

    Uimit [anonim]

    Nu mi-as fi putut inchipui acum 9 luni ca oameni politici in care am crezut si sperat pot sa ne prezinte o asemenea fata.
  • 0 (0 voturi)    
    deltaplanistul (Vineri, 4 septembrie 2009, 16:51)

    doljan [anonim]

    in sfarsit,omul din berceni,a ajuns unde s-ar pricepe si el: la smenuri.in rest,ii cresc conturile si tranzactiile personale cu sute de mii si milioane de euro ce daca: autostrazile,cfr-ul,canalul buc-dunare si alte infrastructuri in transporturi bat pasul pe loc!a trecut pe vremuri si pe la industrii.le-a inchis pe toate.atata stie.