Surse: PD-L are pe lista neagra a remanierii si ministri democrat-liberali: Berceanu, Paleologu si Sandu 

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 19:20 Actualitate | Politic

PD-L se gandeste ca la o eventuala remaniere sa sacrifice si cativa din proprii sai ministri. HotNews.ro a scris in urma cu cateva zile ca ministrul Culturii, Teodor Paleologu si ministrul Comunicatiilor, Gabriel Sandu, sunt vizati in acest sens. Surse de la varful PD-L au declarat, joi, ca pe langa cei doi ministri, pe lista neagra este trecut si ministrul Transporturilor Radu Berceanu. Planul de remaniere este o varianta analizata la varful PD-L insa nu s-a luat nici o decizie concreta in acest sens.

Aceleasi surse sustin ca premierul Emil Boc intentioneaza sa faca o analiza a fiecarui ministru in parte cu programul de guvernare in fata. Mai exact, premierul va analiza care ministru si-a desfasurat activitatea in concordanta cu prevederile programului de guvernare. Cu alte cuvinte ministrii care nu au respectat programul de guvernare, pleaca acasa.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2178 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    intoxicatie cu ciuperci culese de media (Joi, 3 septembrie 2009, 19:37)

    Eneas [anonim]

    conform principiului "hai sa vorbim de pomana ,ca tot stam degeaba " sunt aruncate pe piata tot felul de cioace ,caterinci si scobitori sculptate...
    nu va fi nici o remaniere pana la prezidentiale
  • +1 (9 voturi)    
    Vizeaza si pe... (Joi, 3 septembrie 2009, 19:47)

    Vizitiul [utilizator]

    Citez: "Cu alte cuvinte ministrii care nu au respectat programul de guvernare, pleaca acasa."

    Deci lista vizeaza si pe primul ministru :)
    • +1 (3 voturi)    
      Propunere (Joi, 3 septembrie 2009, 20:59)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Sa-i trimita acasa si pe ministri care nu respecta si nu impun respectarea legilor in vigoare.
      Sa vedem cu cine mai ramane ca majoritatea din guvern se ocupa cu legi noi, ignorandu-le pe cele existente.

      Daca guvernul ignora legile existente, la ce sa ne asteptam de la restul populatiei. Va dati seama ca respectul oamenilor fata de lege scade si tinde spre zero datorita actulalui guvern.

      Guvernul, daca vroia sa faca treaba, aplica si impunea respectarea legile existente. Nu trebuia sa se pregateasca un an de zile, sa-si faca propriile legi, dupa care sa le impuna. Ce face guvernul acum este taraganare, amanarea aplicarii legii, si situeaza guvernul de partea celor care incalca legea.
  • -3 (13 voturi)    
    Doamne ocroteste-ne de nemrnici! (Joi, 3 septembrie 2009, 20:24)

    aurel bigan [anonim]

    cica boc si seful lui vor sa scoata psd de la guvernare. ha ha ha!!!! mi-e teama ca boc va zbura in neantul din car a aparut.
    ardelean incet la minte n-a fost in stare sa faca nimic si nici nu va fi deoarece nu are voie sa gandeasca pentru el andind tot timpul altcineva.
    trebuie sa plece berceanu, gaina, (nevasta lui cocos), sulfina, bleaga, si toti portocaliii pedelici.
    astia nu au alt scop decat sa puna mana, ei si cercurile lor de interese, pe tot ce a mai ramas din amarata astade tara. treziti-va oameni buni!!!
    • +4 (12 voturi)    
      aurel bigan? (Joi, 3 septembrie 2009, 20:56)

      Andrada [anonim] i-a raspuns lui aurel bigan

      Tie nu ti-e deloc jena de afirmatiile infantile pe care le faci? Adica dupa ce 8 ani de zile guvernele Nastase si Tariceanu, PSD si PNL au furat tot ce se putea fura tu incepi sa plangi pt "saraca tara" si arunci vina pe Boc si PDL?
      Mai sunteti multi tampiti de-astia prin subsolurile de la Kisseleff?
      • -1 (1 vot)    
        deci nu te deranjeaza (Vineri, 4 septembrie 2009, 9:09)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Andrada

        ca membrii actualului guvern au luat o gramada de bani de la FMI pe care i-au impartit intre ei, dar vor fi restituiti tot pe spatele nostru?
        • -1 (1 vot)    
          esti naiv (Vineri, 4 septembrie 2009, 11:03)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui elena

          cum sa-l deranjeze, de vreme ce e platit din bani publici sa faca propaganda portocalie? nerusinati din astia sunt destui... sper sa-i vad la munca corectionala cat de curand.
  • +2 (4 voturi)    
    surse pesediste? (Joi, 3 septembrie 2009, 20:36)

    metronom [utilizator]

    pare o noua intoxicare de la hrebenciuc
  • +1 (9 voturi)    
    ce ARDELEAN (Joi, 3 septembrie 2009, 20:53)

    Lucianmotzul [anonim]

    Da ardelean cinstit si care vrea sa faca ceva pt tara ,de 1000 de ori mai bun ca hotul de Nastase si ca multi alti ,tara merge rau ca voi MITICI ginditi repede fara sa judecati lucrurile ,am mai scris in ziarele de limba romana din USA se scrie caut ardeleanca sau ardelean pt lucru .Oare de ce nu scrie mitic rau de lucru ,dezordonat ,rau de gura ,tot timpul pus pe cearta ,am avut ocazia sa ma lamuresc .Asta ca raspuns ca ai gignit ardeleni ,si mai bine taceai si mincai un rahat mare ,ca pina la urma urmei toti sintem ROMANI si voi din Bucuresti sinteti la fel ca restul nasul mai jos unde va este locul.
  • +5 (9 voturi)    
    treci, bai omule, la fapte! (Joi, 3 septembrie 2009, 21:36)

    Razvan_M [utilizator]

    Am un mare respect pentru Boc ca strange din dinti si este perseverent in ce face ca prim-ministru. Dar, roman fiind, nu pot sa ma abtin sa nu-i reprosez ca trebuie facut mai mult, mai repede.
    Acum, ce sa mai zic, decat un hotoman care se misca repede, da din gura si nu face nimic bun, prefer pe Emil Boc care este mai incet, dar inca mai pastreaza carul cu boi romanesti pe linia de plutire.
  • 0 (6 voturi)    
    Ministri "sacrificati" (Joi, 3 septembrie 2009, 22:16)

    Frobenius [anonim]

    Domnul cu promisiunile (Boc) poate sa renunte la toti ministrii, pedelei, pesedei, tot un drac. Ba chiar ar putea demite si niste penelei, asa, de-o pilda.
    Unul singur este obligatoriu sa ramina: Pogea. Fara geniul finantelor riscam sa raminem si fara criza, ceea ce... nu se face.
  • 0 (4 voturi)    
    si...?! (Joi, 3 septembrie 2009, 22:43)

    robert [anonim]

    ...si Pogea, Pogea de ce nu este pe lista?! Doamne ajuta...!
  • -1 (1 vot)    
    Doar?... (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:11)

    Mihai Petre [utilizator]

    Doar Berceanu, Paleologu si Sandu? Eu am solutie mai buna. Sa-i "sacrifice" pe toti, cu Boc in frunte! Si sa-i ia si pe cei PSD-isti. Sa dea o sansa Romaniei!
  • -1 (1 vot)    
    =)) (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:12)

    gabiibag [anonim]

    Tare poanta asta cu remanierea!...sa fim seriosi, cum sa faca asa ceva pana in prezidentiale?
    Dupa....cand o sa castige Antonescu se va curata guvernul de incompetenti! Putintica rabdare totusi....
  • -1 (1 vot)    
    HOTI (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:31)

    Paula [anonim]

    Pai trebuie sa faca prin rotatie ....sa fure si altii....ca poate s-au saturat de cati bani au furat pana acum! Toti de la PD-L urmeaza exemplul lui Basescu....sa fure cat mai bine!
  • -1 (1 vot)    
    iluzionisti (Vineri, 4 septembrie 2009, 15:43)

    exit [anonim]

    nu ne mai pacalesc cu prostiile si cu praful lor aruncat in ochii nostri! plecati cu totii unde ati vedea cu ochii guvernanti nemernici!
  • -1 (1 vot)    
    MINCIUNI (Vineri, 4 septembrie 2009, 16:31)

    zamfir laurentiu [anonim]

    praf aruncat in ochii pentru populatia romaniei , minciuni aruncate pentru a se scoate unu pe celalalt psd si pdl cele 2 mari partide pline de mincinosi si de lasi.
  • -1 (1 vot)    
    Dupa alegeri (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:00)

    mihai [anonim]

    Dupa alegeri e posibil sa nu mai aibe nici un ministru PDL-isti asa ca mai bine se retrag si recunosc ca nu au facut nimic si sa lase pe altii mai buni.
  • -1 (1 vot)    
    Sa vedem ce o sa fie. (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:08)

    marius_mos [anonim]

    Daca ar fi sa ne luam dupa spusele premierului Boc cred ca prima care ar trebui sa plece acasa ar fi doamna Udrea.tare ma indoiesc ca ar fi respectat ea programul de guvernare.Oricum multe a zis si Boc ca face dar nu stiu cate a si facut.
  • -1 (1 vot)    
    Remaniati-l pe Boc (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:46)

    akmon86 [anonim]

    Remaniati-l pe Boc. Asta e singura solutie. Cu un asa prim-ministru aproape ca nici nu mai conteaza pe cine ai in guvern.