Sedinta PSD la Calinesti

VIDEO UPDATE Adrian Nastase: Asumarea raspunderii nu se decide de premier, ci de catre Guvern

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 10:09 Actualitate | Politic

Liderii Partidului Social Democrat se intalnesc, joi, la Calinesti (jud. Arges) in sedinta Comitetului Executiv. Social-democratii vor aborda problema relatiei cu partenerii coalitiei de guvernamant din PD-L. Unii dintre liderii PSD au cerut iesirea formatiunii de la guvernare.

Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat ca "nu intelege aceasta graba, aceasta presiune" legata de asumarea raspunderii Guvernului. El a precizat ca unii dintre liderii PSD din teritoriu "au dreptate" atunci cand isi exprima opiniile diferite in legatura cu aceasta chestiune. "PSD este un partid politic responsabil, nu se poate alinia la niste capricii", a adaugat Iliescu.

La randul sau, Adrian Nastase a afirmat ca discutia este mai large si trebuie "gestionata cu intelepciune".

"Toate aceste anunturi, cu cine scoate pe cine de la guvernare par deplasate acum", a spus presedintele Consiliului national PSD, adaugand ca "aceasta discutie, purtata cu 80 de zile inainte de alegeri, pare copilareasca".



Referitor la asumarea raspunderii, Nastase a declarat ca este mai important sa vedem care este "substanta legilor" in discutie, nu "formele de ambitie si orgoliu" cu "legi facute pe genunchi".

"Riscam sa bandajam niste rani care nu se cicatrizeaza si sa descoperim ca, de fapt, adevarata criza in economie va incepe la 1 ianuarie", a adaugat Nastase. "Asumarea raspunderii nu se decide de permier, ci de catre Guvern", a incheiat liderul social-democrat.

Reuniunea PSD vine la o zi dupa ce Guvernul a decis sa-si asume raspunderea in Parlament pe legile privind salarizarea bugetarilor, restructurarea agentiilor guvernamentale si reforma educatiei.


Citeste mai multe despre   






















775 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Mult zgomot pentru nimic. (Joi, 3 septembrie 2009, 10:22)

    Viorel [anonim]

    Nici un politician realist nu pleaca de buna voie de la guvernare, deci PSD nu va iesi de la guvernare.Doar liberalii se imbata cu apa rece ca va castiga Antonescu alegerile dar ii asteapta o crunta deziluzie. Patriciu este un excelent om de afaceri dar un politician de nota 2.
    • +1 (3 voturi)    
      Normal ca nu... (Joi, 3 septembrie 2009, 11:33)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Viorel

      Nica trebuie sa ramana la Interne....totusi are niste alegeri de organizat...nu? :)
      In rest au dreptate domnii PSD-isti...PDL-ul se grabeste pt ca urmeaza alegerile...iar Basescu nu are ce sa zica in campanie...decat moguli si din astea... Ce conteaza ca poate respectiva lege a invatamantului nu-i buna in totalitate...o bagam si gata...sa facem ceva...ca de atatea luni vorbim si doar atat. Repede, repede...sa avem cu ce minti lumea...
      Cat despre Patriciu....Patriciu nu e politician...e hot/om de afaceri...n-ai ce sa ceri de la el.
  • +4 (4 voturi)    
    Comunisti (Joi, 3 septembrie 2009, 10:46)

    cetatean [anonim]

    Numai discutati atat!! nu faceti nimic in tara numa discutati si ca nu va intelegeti cu ceilalti!! mama voastra de comunisti hoti ce sunteti macar mai faceti ceva pt tara asta, sper sa crapati toti mi-e greata de voi
  • +4 (6 voturi)    
    ? (Joi, 3 septembrie 2009, 11:22)

    Zeus [anonim]

    Asa o fi domnule Nastase, dar nici Justitia nu are trebui decisa de Parlament, nu? Si totusi in cazul dumneavoastra, se decide.
    • +4 (4 voturi)    
      guvernul e al premierului (Joi, 3 septembrie 2009, 11:28)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      ...eu nu prea inteleg punctul de vedere al lui Nastase. Daca un ministru nu e de acord cu premierul trebuie sa demisioneze, cam astea sunt regulile in guvern. Inevitabil, parerea guvernului e parerea premierului, ciudat ca Nastase nu stie desi a fost premier.
      • +1 (3 voturi)    
        nu intelegi ca orice face boc trebuie sa fie (Joi, 3 septembrie 2009, 12:11)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Alex

        ceva prost? Orice spune, orice face neaparat sar cu fundul in sus tot felul de politicieni gen Nastase(+ aparatorii lui PNL, UDMR, etc). Evident ca parerea lui Nastase despre ce face Boc este mult mai importanta decat trimiterea lui Nastase la tribunal ca poate poate are si el curajul sa demonstreze ca este totusi nevinovat. Culmea parlamentul il apara si o sa amintesc chestia asta de fiecare data.
      • +1 (1 vot)    
        nu stie (Joi, 3 septembrie 2009, 13:27)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        pai nu stie ca el cat a fost premier si-a pus termopane si si-a numarat ouale.De condus a condus tatuca ilici.
  • 0 (0 voturi)    
    Golanii (Joi, 3 septembrie 2009, 14:05)

    miki [anonim]

    Metoda de conducere comunista instituita de Iliescu,"nu va grabiti cu reformele ca poate nu mai sunt necesare' tocmai pentru a putea apoi negocia in stinga si dreapta fel de fel de avantaje.Ca pe vremuri cind mergeai la minister,cu tuica si brinza dar, nefiind suficiente mai aveai nevoie de o semnatura si o hirtie.Asa ca "veniti mata saptamina viitoare si se rezolva".Completai pachetul(darul) si constatai ca nu mai era nevoie de semnatura si hirtie.Acum,fiind tot comunisti la putere,in politica este cam la fel.Stati sa vorbim cu partenerii sociali,sa luam ceva din ce spune x si y,afara este cam asa tocmai pentru a trage de timp si a nu face nimic.Motiv pentru care Boc are dreptate,ce Constitutia este perfecta,va fii cirpita si gata.Asa si codul educatiei si salarizarea bugetarilor.Daca ne luam dupa Geoana,OLguta si Organ stam si batem apa in piua pe bani publici.