Presedintele Traian Basescu cere sa se adreseze camerelor reunite ale Parlamentului pe 14 septembrie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2009, 14:54 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu doreste sa se adreseze camerelor reunite ale Parlamentului pe 14 septembrie, informeaza Administratia Prezidentiala. Seful statului le-a trimis, marti, o scrisoare in acest sens presedintelui Senatului, Mircea Geoana, si presedintelui Camerei Deputatilor, Roberta Anastase.

“In temeiul art. 88 si art. 65 alin. 2, lit. a) din Constitutia Romaniei, precum si al art. 1 din Regulamentul sedintelor comune ale Camerei Deputatilor si Senatului, va aduc la cunostinta faptul ca doresc sa adresez Camerelor reunite ale Parlamentului un mesaj cu privire la principalele probleme politice ale natiunii", se arata in scrisoarea sefului statului.

"Avand in vedere conditionarile agendei de lucru, va propun data de 14 septembrie 2009, la o ora pe care o veti stabili dumneavoastra", se mai arata in document.

In 2009, seful statului s-a mai adresat de 3 ori camerelor reunite ale Parlamentului.


Citeste mai multe despre   






















1561 vizualizari

  • +6 (24 voturi)    
    Astept (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:59)

    george [anonim]

    Astept (dar nu cu sufletul la gura) sa vad ce clovnerie (`aroganta` ar zice EuroGigi) ne-a mai pregatit!
    • -4 (4 voturi)    
      . (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:11)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui george

      Dar noua nu ne pasa de problemele lor politice. Noi nici macar nu ne ducem la vot.
      Poate ar fi bine sa se stranga sa gaseasca solutii reale pentru criza, cum au gasit si aplicat Germania si Franta.
  • -5 (17 voturi)    
    Referendum pentru modificarea Constitutiei. (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:01)

    Andrei [anonim]

    Cred ca presedintele va initia un referendum in care va intreba electoratul daca e de acord cu modificarea Constitutiei.Data referendumului va fi 22 noiembrie sau 6 decembrie.Basescu va castiga astfel un nou mandat deoarece populatia vrea ca Parlamentul sa fie unicameral.
    • -6 (16 voturi)    
      Parlament unicameral. (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:19)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Romanii vor fi intrebati la referendumul din 22 noiembrie daca doresc Parlament Unicameral prin desfiintarea Senatului si realizarea unor importante economii la buget.
  • +13 (21 voturi)    
    Va anunta ca-si da demisia!!! (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:19)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Sau nu???
    • +1 (5 voturi)    
      Ar intra automat in puscarie (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:12)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Tre sa iasa inca o data P ca sa se inchida dosarele alea ale lui....
      • +3 (3 voturi)    
        Poate ca nu... (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:18)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        De regula,in toate tarile,fie ele mici sau mari,fostilor presedinti de stat li se dau asigurari ferme ca nu vor fi urmariti in justitie de dusmanii politici.E o cutuma veche,tine de onoarea si solidaritatea breslei politicienilor,asa cum o inteleg ei.Dar mai ales de evitarea riscului ca anumite secrete de stat sa "transpire" in strainatate din directia ex-presedintilor lezati.Pot sa respect lucrul acesta.La noi,anul trecut,cutuma era cat pe ce sa fie incalcata in cazul lui Iliescu,dar batranul gorbaciovist a cedat la timp presiunilor si a renuntat la rolul de mentor al partidului pe care l-a fondat,retragandu-se intr-o pozitie pur decorativa.Mai face comentarii,e-adevarat,dar despre filosofii,Criza,despre una-alta,nu despre afacerile din partid; si uite ca nimenea nu-i are treaba.Ai remarcat? Deci nici Romania nu face exceptie de la regula; daca Basescu se va da la fund dupa ce va demisiona,pot sa jur ca nu va fi sicanat in justitie nici de Dumniezau,ai sa vezi...
        • +2 (2 voturi)    
          Posibil... (Marţi, 1 septembrie 2009, 18:33)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          N-am privit lucrurile din pct asta de vedere pana acum...dar e f probabil sa ai dreptate.
  • +7 (11 voturi)    
    Demisie+Referendum (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:20)

    AlinN [anonim]

    Situatia jegoasa de acum nu mai poate trena mult. Tara este in criza si are nevoie de masuri dure. Cred ca isi va da demisia, astfel fortand alegeri prezidentiale anticipate, si la acele alegeri va propune un referendum pentru un parlament unicameral cu mult mai putini reprezentanti. Schimbandu-se felul de guvernare va fi nevoie si de alegeri parlamentare anticipate si astfel boboru' va avea de ales: il aparam pe Nastase votand prost (otraviti de soaptele televiziunilor hotului ordinar Vantu si securistului cu acte in regula Voiculescu) sau incercam sa schimbam ceva.
    • +1 (11 voturi)    
      tu chiar crezi ce spui? (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:46)

      nutzi [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Dupa teapa cu "votul uninominal" chiar chezi ca base va lasa pe drumuri niste parlamantari PDL?
      Acuma s-a trezit si el sa-si mai dreaga imaginea si sa-si faca putina campanie.
      E foarte posibil sa fie si un referendum in care sa ne promita lapte si miere ca doar asa ar mai trece cineva la sectia de votare pentru alegerile prezidentiale. Oricum cred ca majoritatea celor care l-au votat pe basescu si implicit pdl-ul stiu ce inseamna "Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me" si nu i-l vor mai vota indiferent de ce promisiuni, destainuri, referendumuri si alte gargare va face.
    • +5 (5 voturi)    
      Aline... (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:54)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Constitutia intradevar trebuie schimbata. Avem nevoie de un parlament unicameral.
      Insa tu chiar crezi ce zici despre Nastase? Ai avut vreodata curiozitatea sa afli ce a facut Nastase si de ce e acuzat? SI nu ma refer la ce s-a spus la tv. Sa cauti singur sa te informezi in legatura cu el.
      Ai fi surprins de ce-ai gasi. Nastase a fost acuzat de niste chestii pur si simplu penibile, fara nici un fel de dovezi...pur si simplu a fost "lucrat" de DNA intr-un mod foarte murdar.
      Eu am avut curiozitatea asta, pt ca Nastase nu mi se pare un om foarte usor de prins cu mâta-n sac. Si mi-am schimbat total parerea despre el si despre furturile lui.
      • +2 (2 voturi)    
        A...am uitat. (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:11)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Sa curga minusurile pt ca i-am luat apararea lui Nastase....
        Da macar dupa minus...poate cautati putin pe internet...
        • 0 (0 voturi)    
          Sa nu amestecam ideile aiurea. (Miercuri, 2 septembrie 2009, 11:54)

          AlinN [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Nastase NU poate fi judecat. Tu poti fi judecat. Stii, se spunea ceva de egalitate in fata legii la constitutie. Cand iei apararea lui Nastase iei apararea acestei diferentieri in oameni si supraoameni. N-am spus ca Nastase e hot. Dar daca nu poate sa apara in fata judecatorului ca tine inseamna ca sistemul e hot.. Deci da, chiar cred ce scriu acolo, si daca nu e adevarat , atuci vreau sa aplic si eu sa pot face ce "vrea muschii mei" si sa nu-mi faca nimeni nimic, si eventual sa-mi sari si mie in aparare.
  • -8 (22 voturi)    
    Udrea! (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:27)

    Wasikiri [anonim]

    Cred ca o va apara pe dna Udrea si va anunta ca urmeaza sa divorteze si sa o faca Prima Doamna, dupa alegerile din nov-dec. Il copiaza pe Sharkozy.
  • -4 (20 voturi)    
    sparge-ti gasca (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:27)

    ady [anonim]

    Basescule sparge gasca din parlament...diminueaza nr parlamentarilor ..este ca o piatra de moara pe spinarea romanilor..NU SE MAI POATE..
  • +5 (15 voturi)    
    De pe ordinea de zi.... (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:40)

    Gigi [anonim]

    1. Ioana Basescu...dilema intre apartamentul de 50mp din Titan si penthouse-ul de 1mil de euro de la Puiu Popoviciu
    2. EBA ... sau cum poti avea succesuri cu 10 voturi/sectie si fiind independent (de Imperiul Otoman)
    3. Mircea Basescu ... frate, frate dar afacerile cu arme se fac mai cu perdea.
    4. Elena Udrea ... Zarzarica, zarzarea, ce frumoasa e ministra mea!
    5. Tigareta II ... sau cum in calitate de Ministru al Transporturilor nu se putea lupta cu infractionalitatea dar in calitate de (vesnic) candidat se lupta cu coruptia.
    6. Autostrazi ... mea culpa, pana la urma cred ca avem nevoie de ele ... dar nu acum, dupa ce mai fac putin cheag Umbrarescu, Casuneanu & Co.
    7. Cel mai important subiect ... tara e la pamant din cauza ca sunt doua camere in parlament si 500 de parlamentari si nu 200.
    8. Diverse (mai putin importante)...cum ar fi: criza economica, criza din justitie, reforma invatamantului, reforma administratie publice, coruptia generalizata etc.
  • +7 (13 voturi)    
    Mircea (Marţi, 1 septembrie 2009, 15:40)

    x [anonim]

    Cu aceasta ocazie sper ca domnul presedinte sa lamureasca si problemele delicate in care el si membrii familiei sale (inclusiv fratele) au fost mentionati in mass-media.
  • -6 (10 voturi)    
    no resignation (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:09)

    Ionel Dinamita [utilizator]

    Nu-si da demisia; potentialul castig al actului demisiei (ma refer la castigul electoral) nu compenseaza riscurile pe care si le asuma daca renunta la protectia functiei de presedinte. Mai simplu spus: daca-si da demisia, riscul de a fi neutralizat printr-un subterfugiu mai mult sau mai putin legal e prea mare. Intre paranteze, cred ca PSD-istii isi musca mainile de cinci ani jumate incoace pentru ca nu l-au bagat pe basescu la inchisoare in dosarul Flota atunci cand puteau s-o faca. Atunci s-au temut ca il victimizeaza si-i sporesc cota electorala in detrimentul PSD. Acum, n-au ce pierde. Asadar, pas demisie, cred eu. In plus, daca si-ar da, totusi, demisia, alegerile prezidentiale anticipate ar trebui organizate in 3 luni, dupa Constitutie, iar data de 22 noiembrie e in intervalul celor 3 luni de la ipoteticul moment al ipoteticei demisii. Dar sunt de acord ca ar fi o adevarata lovitura sa vina sa propuna restructurarea Parlamentului. Sah la PSD si PNL:)
    • +5 (5 voturi)    
      Fa-ma sa inteleg... (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:31)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Ionel Dinamita

      ...de ce ar afecta o asemenea masura PSD-ul si PNL-ul? Doar pentru ca din 322 vor ramane mai putini? :) Sau iar revine ideea ca daca se dizolva Parlamentul (actuala formula) si vor avea loc alegeri anticipate (cum isi dorea domnul presedinte si in 2004-2005 cand visa la fuziunea PD cu PNL si la un 80% in Parlament ca nu aiba prea mari dureri de cap) cumva o sa ia PDL-ul peste 50%....Va reusi sa faca exact ceea ce a reusit sa faca si cu alipirea referendumului pentru demiterea sa la cel referitor la votul uninominal...adica se vor duce la vot maxim 30-40% si vor vota un parlament mai mic cu aceeasi strucutra (35%, 35%, 20%, 6% etc).
  • +5 (5 voturi)    
    Coloana (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:57)

    gabriel4west [utilizator]

    Nu-si da demisia pentru simplul motiv ca nu are coloana vertebrala necesara.
  • +1 (3 voturi)    
    O scrisoare , bilet pierdut ..ceva ? (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:07)

    Moromete [anonim]

    O fi gasit pe aleea de la Cotroceni o scrioare, un bilet...pierdut..? O fi iar Calin ? Sau miroase a praf de pusca? E legata depesa cu fir de dinamita in loc de canepa? So-r fi gasit " soarecii" aia cu urechi mari care asculta comisii prin Casa Parlamentului? Ce probleme mai are natia? Nu au plecat toti? Incet incet ajung Interlopii la masa Cotroceniului ? Cate intrebari la care poate ne raspune cineva clar si nu expresii de genul : Ba TU Ba Tu?
  • +1 (3 voturi)    
    Opinii gresite (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:38)

    gepeto [anonim]

    Am citit cu interes comentariile anterioare. Subiectele pe care le preconizati sunt cele normale, dar parerea mea este ca Basescu va debita tot felul de aiureli si se va rafui cu toti incepand de la politicieni din opozitie, urmand mogulii si in final jurnalistii, totul sub scutul luptei anticoruptie si al binelui pentru tara si popor.
  • 0 (2 voturi)    
    Floricele pe campii ! (Marţi, 1 septembrie 2009, 20:44)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Uite asta e "defectul" lui: Nu se lasa demantelat ! Vesnic original! Daca una din "pareri"se confirma fac pauza 10 zile pe net.DDD
  • +1 (1 vot)    
    UN GEST DE ONOARE (Marţi, 1 septembrie 2009, 22:16)

    Lilith [anonim]

    va face d-l Băsescu - Preşedintele puţinilor români care-l mai suportă, oferindu-ne în dar DEMISIA DE "OROARE" peste două săptămâni...
  • -1 (1 vot)    
    sa curatam putin si ograda presei (Miercuri, 2 septembrie 2009, 7:23)

    Ovidiu Dragnea [anonim]

    Este, poate, timpul ca organizaţiile profesionale ale ziariştilor, societatea civilă, clasa politică să propună o lege care să blocheze accesul la proprietatea mass-media a celor care au comis acte antisociale. Dacă bancherii care fraudează sistemul au interdicţie de a mai lucra în branşă, nu constituie nici o încălcare a democraţiei interzicerea celor care au făcut puşcărie pentru fraudă să fie vectori de imagine. Ar fi un act menit să însănătoşească societatea românească şi să asigure instituţiilor mass-media libertatea de exprimare.
  • -1 (1 vot)    
    Asa Basescu (Joi, 3 septembrie 2009, 9:46)

    Basescu ie [anonim]

    E greu petnru Basescu sa faca ceva pentru natiunea Romana cu atat de multi dusmani din interior, toti politrucii astia trdatori nu sunt interesati de binele natiunii Romane ci doar al lor personal, aici ma refer la Geoana, Voiculescu, Tariceanu, Orban si altii de o teapa.
    In loc sa lucreze la ceva pentru binele natiunii romane ei doar lucreaza la a face rau singurului presedinte adevarat al romaniei.
    Iliescu in cati ani a stat la presedentie nu a facut nici 10% din ce a facut Basescu petnru natiunea Romana
  • -1 (1 vot)    
    A sosit momentul (Joi, 3 septembrie 2009, 10:55)

    Observatorul [anonim]

    A sosit momentul d-le preşedinte pentru a da cărţile pe faţă şi a spune tot adevarul natiunii romane.
    Va sfatuiesc sa-l spuneti. Spuneţii aceste naţiunii :
    - de ce într-o ţară cu toate formele de relief posibile, cu un potenţial turistic extraordinar , turismul este la pământ ?
    - de ce într-o ţară cu imense terenuri agricole, agricultura se află în agonie?
    - de ce justiţia nu funcţionaeză aflânduse într-un grav derapaj moral?
    - de ce această ţară , încet, încet se îndreaptă spre un faliment social, economic, politic şi moral total?

    Ştiu că aveţi răspunsuri la aceste întrebări şi mai ştiu că şobolanii roşii (transformati sau nu şi aflaţi într-un procent mai mic sau mai mare în interiorul PSD, PNL dar şi pe la alţi) vă găsesc pe d-stră ţap ispăşitor pentru toate aceste nenorociri.
    Ştiu că nu vă vor asculta nici acum aşa cum nu au făcut-o nici atunci când aţi condamnat comunismul.
    Dacă nu o vor face , ieşti d-le preşedinte la televizinea publica şi adresaţi-vă direct naţiunii. Ieşiţi şi spuneţi adevăul până la capăt şi veţi vedea urmarea.